Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Χτες έλεγα στον άντρα μου τα καλά νέα για το εμβόλιο, που θα είναι σ αυτούς που το δικαιούνται σχετικά νωρίς, κ μου είπε: ενταξει δεν χρειάζεται να είμαι κ πρώτος πρώτος. Κ έφριξα. Τον ιό τον φοβάται ως ευπαθής ομάδα. Το εμβόλιο δεν θα ήθελε να το κάνει από τους πρώτους. Ε τι στο καλό θέλει; 

 

Μετα απ αυτό δεν θα σχολιάσω κανέναν που δεν βιάζεται να το κάνει... 

 

Ολοι οι γιατροί που διαβάζω στο φβ πάντως επώνυμα λενε ότι κ στις δοκιμές θα πήγαιναν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Χτες έλεγα στον άντρα μου τα καλά νέα για το εμβόλιο, που θα είναι σ αυτούς που το δικαιούνται σχετικά νωρίς, κ μου είπε: ενταξει δεν χρειάζεται να είμαι κ πρώτος πρώτος. Κ έφριξα. Τον ιό τον φοβάται ως ευπαθής ομάδα. Το εμβόλιο δεν θα ήθελε να το κάνει από τους πρώτους. Ε τι στο καλό θέλει; 

 

Μετα απ αυτό δεν θα σχολιάσω κανέναν που δεν βιάζεται να το κάνει... 

 

Ολοι οι γιατροί που διαβάζω στο φβ πάντως επώνυμα λενε ότι κ στις δοκιμές θα πήγαιναν. 

 

Είναι ευπαθής-ευπαθής ή με την έννοια που οι μισοί είναι ευπαθείς; Παίζει και αυτό το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι ευπαθής-ευπαθής ή με την έννοια που οι μισοί είναι ευπαθείς; Παίζει και αυτό το ρόλο του.

Αυτοάνοσο μ ανοσοκατασταλτικά φάρμακα (συν κάποια αλλά επιβαρυντικά μικρά από μόνα τους που δεν ξέρω πώς δρουν σωρευτικά πχ τσιγάρο κ πίεση). Όχι ευπαθής για να φοβάται για τη ζωή του, αλλά με πιθανότητες για σοβαρή νοσηση.  Εγω παντως από το να είμαστε στον φόβο κ τους περιορισμούς, προτιμώ το εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτοάνοσο μ ανοσοκατασταλτικά φάρμακα (συν κάποια αλλά επιβαρυντικά μικρά από μόνα τους που δεν ξέρω πώς δρουν σωρευτικά πχ τσιγάρο κ πίεση). Όχι ευπαθής για να φοβάται για τη ζωή του, αλλά με πιθανότητες για σοβαρή νοσηση.  Εγω παντως από το να είμαστε στον φόβο κ τους περιορισμούς, προτιμώ το εμβόλιο. 

Εντάξει, δεν είναι για να παίρνει ρίσκα τότε, εντύπωση μου κάνει και το ότι δεν έχει ζητησει να εργάζεται από το σπίτι μόνιμα φέτος, αν πηγαίνει ακόμη σχολείο. Μήοως γενικά φοβάται τα εμβόλια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εντάξει, δεν είναι για να παίρνει ρίσκα τότε, εντύπωση μου κάνει και το ότι δεν έχει ζητησει να εργάζεται από το σπίτι μόνιμα φέτος, αν πηγαίνει ακόμη σχολείο. Μήοως γενικά φοβάται τα εμβόλια;

Για να πάρεις άδεια για το σπίτι πρέπει να παίρνεις δυο ανοσοκατασταλτικά ή να εχεις κ άλλον επιβαρυντικό όπως αρρυθνιστη πίεση, που δεν έχει. Τώρα έτσι κ αλλιώς είναι σπίτι. Αλλά ολοραηματι φυλάγεται πολύ. Όχι δεν είναι κατά των εμβολίων, καμία σχεση. αλλα φαίνεται τον φοβίζει η ιδέα να μην έχει δοκιμαστεί πολύ. Κι άλλοι το λενε, μου έκανε εντύπωση που το είπε εκείνος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χτες έλεγα στον άντρα μου τα καλά νέα για το εμβόλιο, που θα είναι σ αυτούς που το δικαιούνται σχετικά νωρίς, κ μου είπε: ενταξει δεν χρειάζεται να είμαι κ πρώτος πρώτος. Κ έφριξα. Τον ιό τον φοβάται ως ευπαθής ομάδα. Το εμβόλιο δεν θα ήθελε να το κάνει από τους πρώτους. Ε τι στο καλό θέλει; 

 

Μετα απ αυτό δεν θα σχολιάσω κανέναν που δεν βιάζεται να το κάνει... 

 

Ολοι οι γιατροί που διαβάζω στο φβ πάντως επώνυμα λενε ότι κ στις δοκιμές θα πήγαιναν. 

Τα εμβόλια χρειάζονται 4-11 Χρόνια για να πάρουν άδεια κυκλοφορίας και να βγουν στην αγορά, αναλόγως το είδος. 1-2 η αναπτυξη, 1-3 χρόνια οι προκλινικες δοκιμές, 2-4 χρόνια οι κλινικές δοκιμές κ 1-2 χρόνια ο έλεγχος των ρυθμιστικών αρχών. Το συγκεκριμένο εμβόλιο βγήκε σε λιγότερο από 1 χρόνο. Που σημαίνει α) ή ότι το είχαν έτοιμο αρα πάμε σε θεωρίες συνωμοσίας σχετικά με τον ιό ή β) ότι έχουν συμπτιχθει τόσο πολύ οι χρόνοι της προεγκριτικης διαδικασίας που έχουν παραλειφθεί/συντμηθει βασικότατα στάδια. Αν κρίνω από τις νέες προηγμενες θεραπείες που παίρνουν έγκριση χωρίς κλινικές δοκιμές, οι οποίες βασικά γίνονται στους ασθενείς (οι οποίοι βέβαια εχουν την επιλογή ή αυτό ή 5 μήνες ζωής) και έχουν υποχρεωτικές μετεγκριτικες μελέτες ασφάλειας και παρακολούθηση των ασθενών για 15 χρόνια, τοτε πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα γίνει κ με το εμβόλιο. Ο FDA θα δώσει έγκριση για πλάκα, ευτυχώς ο ΕΜΑ είναι αρκετά πιο αυστηρός στην αξιολόγηση των φαρμάκων αλλά και πάλι, λόγω των συνθηκών αποκλείω να καθυστερήσει πέραν του πολιτικά επιτρεπτου. Και πέραν αυτού, μιλάμε για εμβόλιο που ενσωματώνει το γονιδίωμα του ιού σε ιικο φορέα κ τον εισάγει στον οργανισμό, κατι που δεν έχει ξαναγίνειμεχρι τώρα. Γενικά απορω πώς γίνεται ο κόσμος να βιάζεται να κάνει ένα εμβόλιο που αναπτύχθηκε, παρασκευάστηκε με ολοκαίνουρια μη δοκιμασμένη τεχνική κ δοκιμάστηκε σε 10 μήνες όταν μέχρι πρότινος πρωτοστατουσε το αντιεμβολιαστικο κίνημα έναντι δοκιμασμένων επί χρόνια εμβολίων. Καμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τα εμβόλια χρειάζονται 4-11 Χρόνια για να πάρουν άδεια κυκλοφορίας και να βγουν στην αγορά, αναλόγως το είδος. 1-2 η αναπτυξη, 1-3 χρόνια οι προκλινικες δοκιμές, 2-4 χρόνια οι κλινικές δοκιμές κ 1-2 χρόνια ο έλεγχος των ρυθμιστικών αρχών. Το συγκεκριμένο εμβόλιο βγήκε σε λιγότερο από 1 χρόνο. Που σημαίνει α) ή ότι το είχαν έτοιμο αρα πάμε σε θεωρίες συνωμοσίας σχετικά με τον ιό ή β) ότι έχουν συμπτιχθει τόσο πολύ οι χρόνοι της προεγκριτικης διαδικασίας που έχουν παραλειφθεί/συντμηθει βασικότατα στάδια. Αν κρίνω από τις νέες προηγμενες θεραπείες που παίρνουν έγκριση χωρίς κλινικές δοκιμές, οι οποίες βασικά γίνονται στους ασθενείς (οι οποίοι βέβαια εχουν την επιλογή ή αυτό ή 5 μήνες ζωής) και έχουν υποχρεωτικές μετεγκριτικες μελέτες ασφάλειας και παρακολούθηση των ασθενών για 15 χρόνια, τοτε πιστεύω κάτι αντίστοιχο θα γίνει κ με το εμβόλιο. Ο FDA θα δώσει έγκριση για πλάκα, ευτυχώς ο ΕΜΑ είναι αρκετά πιο αυστηρός στην αξιολόγηση των φαρμάκων αλλά και πάλι, λόγω των συνθηκών αποκλείω να καθυστερήσει πέραν του πολιτικά επιτρεπτου. Και πέραν αυτού, μιλάμε για εμβόλιο που ενσωματώνει το γονιδίωμα του ιού σε ιικο φορέα κ τον εισάγει στον οργανισμό, κατι που δεν έχει ξαναγίνειμεχρι τώρα. Γενικά απορω πώς γίνεται ο κόσμος να βιάζεται να κάνει ένα εμβόλιο που αναπτύχθηκε, παρασκευάστηκε με ολοκαίνουρια μη δοκιμασμένη τεχνική κ δοκιμάστηκε σε 10 μήνες όταν μέχρι πρότινος πρωτοστατουσε το αντιεμβολιαστικο κίνημα έναντι δοκιμασμένων επί χρόνια εμβολίων. Καμία λογική.

Ενταξει αλλά η εναλλακτική ποια είναι; συνεχίζουμε να ζούμε κ αφήνουμε να πεθάνουν όσοι είναι να πεθάνουν, γιατί προφανώς δεν τραβάει άλλη καραντίνα; 

 

είναι  τόσο αρρωστημένο όλο αυτό, πραγματικά δεν ξέρεις πια τι είναι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ενταξει αλλά η εναλλακτική ποια είναι; συνεχίζουμε να ζούμε κ αφήνουμε να πεθάνουν όσοι είναι να πεθάνουν, γιατί προφανώς δεν τραβάει άλλη καραντίνα; 

 

είναι  τόσο αρρωστημένο όλο αυτό, πραγματικά δεν ξέρεις πια τι είναι καλύτερο. 

Κοίτα όμως ο κορονοιος 99% δεν θα δημιουργησει κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε κάποιον νέο. Για ποιο λόγο να κάνει ένα εμβόλιο που δεν ξέρεις και πολλά και μπορεί να βγει το οτιδήποτε σε πέντε χρόνια πχ. Κατά την γνώμη μου πιο μεγάλο ρίσκο παίρνει ο νέος. Ο ευπαθης / ηλικιωμένος όμως μάλλον παίρνει μεγαλύτερο με το να εκτεθεί στον κορονοιο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτά είναι απλώς προσωπική μου εκτίμηση 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Όντως σχεδόν κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά το λοκ ντάουν. Όλοι όσοι έχω μιλήσει προσπαθούν να βρουν τρόπους να συνεχίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο φυσιολογικά. Στην πρώτη καραντίνα ήμασταν όλοι φοβισμένοι, δεν γνωρίζαμε τίποτα για τον ιό, ζούσαμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και τηρήσαμε τα μέτρα. Οι περισσότεροι όχι γιατί ήταν υποχρεωτικά αλλά γιατί το πιστεύαμε. Αυτή τη φορά ο κόσμος είναι μπερδεμένος και θυμωμένος.

Για αυτό προσπαθούν με αύξηση των προστίμων, με συνεχείς απειλές στα ΜΜΕ, με στοχοποίηση ομάδων, με φίμωση κάθε διαμαρτυρίας ή αντίθετης επιστημονικής άποψης.

Δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου, όσες φορές όμως έχει τύχει να την ανοίξω σε ενημερωτικές εκπομπές τον τελευταίο καιρό βλέπω τους ίδιους δημοσιογράφους, με τους ίδιους «ειδικούς» (7-8 που ανακυκλώνονται στα ίδια κανάλια τους τελευταίους μήνες), τους  ίδιους κυβερνητικούς, να τρομοκρατούν, να πέφτουν σε αντιφάσεις, να καλλιεργούν τη διχόνοια και τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, να χαρακτηρίζουν τον οποιοδήποτε έχει απορίες ή αντιρρήσεις ως ψεκασμένους ή αρνητές της μάσκας!!! Μία λέει είναι η επιστημονική αλήθεια! Λες και μιλάνε για δόγμα!

Ειλικρινά τι είναι αυτό που ζούμε πλέον δεν ξέρω! Νομίζω πλέον ότι με αφορμή την πανδημία μετατρεπόμαστε σε μια αποστειρωμένη, απολυταρχική κοινωνία, μία δυστοπία.

 

 

Ναι πολύ καλό νέο. Λένε ότι θα το κάνουν πρώτοι οι υγειονομικοί. Είμαι περίεργη να δω τί ποσοστό των υγειονομικών θα το κάνουν. Το λέω γιατί από όσα έχω ακούσει οι υγειονομικοί είναι στις ομάδες στις οποίες προτείνεται το εμβόλιο της γρίπης και όμως έχουν χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού. Και το εμβόλιο της γρίπης κυκλοφορεί χρόνια. Αυτό που δεν θα έχει παρά λίγους μήνες δοκιμών θα δεχτούν να το κάνουν? Εκτός και αν γίνει υποχρεωτικό όπως είναι το εμβόλιο της γρίπης στις ΗΠΑ!

Επίσης αν προταθεί να το κάνουν και τα παιδιά κάτω των 12 ετών, δεδομένου ότι δεν νοσούν βαριά από κορονοιό, θα τους το κάνατε? Αν τυχόν είναι υποχρεωτικό? 

στα παιδια επειδη δεν νοσουν συνηθως δεν θα γινει υποχρεωτικο . θα γινει οπως κ με την γριπη στην αρχη δεν το εκανε κανενας κ τωρα σχεδον ολοι πανω απο 60 το κανουν ευλαβικα.. κ σκεψου η γριπη ειναι εποχικη κ υπαρχει κ φαρμακο κ δεν πεθαινεις κ τοσο ευκολα ουτε κολλας τοσο ευκολα .. 

γενικα τα περισσοτερα εμβολια περνανε απο αυτο το σταδιο που δεν τα κανουν ολοι .

πιστευω οτι μια μεγαλη εταιρεια δεν ρισκαρει να βγαλει ενα εμβολιο κ να εχει παρενεργειες σοβαρες.. οι τεχνολογιες των εμβολιων πλεον ειναι στανταρ κ σιγουρα πετυχαινουν να ειναι ασφαλεις.. τωρα ολα τα υπολοιπα ειναι αναλογα τις χρηματοδοτησεις που λαμβανουν καποιες ερευνες δεν χρηματοδοτουνται οσο αυτο το εμβολιο κ γιαυτο καθυστερουν κ πολλα χρονια... νομιζω οτι η χρηματοδοτηση ειναι το α κ το ω σε μια ερευνα...  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μία φορά τη βδομάδα, έρχεται στο σπίτι καθαρίστρια. Είναι γνωστή και αν και έχω μετακομίσει στην άλλη άκρη της Αττικής, έρχεται διασχίζοντας το λεκανοπέδιο κυριολεκτικά. Θεώρησα ότι δε θα έρθει όσο υπάρχει καραντίνα.

Χτες μου χτύπησε την πόρτα. Ομολογώ αιφνιδιάστηκα και τη ρώτησα πώς το κατάφερε. Μου είπε ότι αν δε δουλέψει ούτε αυτούς τους μήνες, θα χάσει την ασφάλειά της, για το οποίο το κράτος δεν της έχει δώσει λύση ως αυτοαπασχολούμενη. Άρα ρισκάρει να πει ότι έρχεται για παροχή βοήθειας και είναι απαραίτητο να εργαστεί αλλάζοντας 2 λεωφορεία και μετρό και να πληρώσει και το πρόστιμο, παρά να μείνει ανασφάλιστη. Από όσο μου είπε, όλες οι κοπέλες που ξέρει να κάνουν την ίδια δουλειά, συνεχίζουν, και το μετρό είναι ασφυκτικά γεμάτο από εργαζόμενους. 

Φίλη που εργάζεται σε Δημόσια Υπηρεσία μου είπε το ίδιο, ότι δεν έχει ισχύσει το 50-50, γιατί δεν έχει τρόπο η υπηρεσία να ελέγξει αν όντως εργάζονται από το σπίτι.

Ένα αλαλούμ γενικά τώρα που δεν υπάρχει ο μεγάλος φόβος της πρώτης καραντίνας.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

 

Kαι γιατί σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη είναι πολύ οικονομικότερα;

Δεν γνωρίζω καθόλου τι τιμή έχει στα άλλα ευρωπαικά κράτη, θα εξυπηρετούσε όμως πολλές ομάδες κόσμου αν η τιμή ήταν χαμηλότερη.

 

13 hours ago, chocolate_eater said:

 

Έχει θεσπιστεί με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια το τι σημαίνει "επαφή κρούσματος". Αυτό είναι το ζήτημα...δε γνωρίζω τις λεπτομέρειες όμως. Μπαίνει κάπου ένα όριο, βάση πιθανοτήτων, διότι δεν είναι ρεαλιστικό για κάθε κρούσμα να μπαίνουν σε καραντίνα και τεστ 200 ή 300 άτομα που ενδεχομένως βρεθούν στον κύκλο, αν πάμε 2 ή 3 hops παραπέρα από ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα. Σε ένα αεροπλάνο, για παράδειγμα, αν βρεθεί ένα κρούσμα ειδοποιούνται μόνο οι 10-15 άνθρωποι στις γύρω σειρές.

 

 

Όταν όμως νοσεί ένας γονέας και το παιδί του πηγαίνει στο σχολείο με αλλα 100 παιδιά δεν θα πρέπει να ελεγχθεί (το παιδί)  ώστε να γνωρίζει αν νοσεί ασυμπτωματικά ή όχι? Γιατί σκέψου να είναι ασυμπτωματικός..τι έχει να γίνει στο σχολείο, και πόσα άτομα θα κολλήσουν το ιό. Προσωπικά την γραμμή που δίνουν (όχι τεστ χωρίς συμπτώματα) την θεωρώ γελοία εντελώς! Νόσησε οικογένεια στο κοντινό μου περιβάλλον, πέντε άτομα θετικά στον ιό, το ένα μόνο με συμπτώματα και αυτά ήπια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όση έρευνα και να γίνει, όσα πρωτόκολλα κι αν ακολουθηθούν, λογικό θα είναι η πρώτη παρτίδα του εμβολίου να έχει περισσότερες παρενέργειες και ατσεκάριστα κουτάκια σε σχέση με τις επόμενες. Η έγκριση του FDA δεν λέει και πολλά, γιατί εγκρίνει έτσι κι αλλιώς πράγματα που στην Ευρώπη δεν περνάνε ούτε με σφαίρες. Ασφαλώς μετά από δυο-τρία χρόνια τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.

 

Και στα ευχάριστα νέα της ημέρας (not), διάβασα ότι το ΑΧΕΠΑ θα κάνει πλέον διαλογή. Με τις υγείες μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, μία φορά τη βδομάδα, έρχεται στο σπίτι καθαρίστρια. Είναι γνωστή και αν και έχω μετακομίσει στην άλλη άκρη της Αττικής, έρχεται διασχίζοντας το λεκανοπέδιο κυριολεκτικά. Θεώρησα ότι δε θα έρθει όσο υπάρχει καραντίνα.

Χτες μου χτύπησε την πόρτα. Ομολογώ αιφνιδιάστηκα και τη ρώτησα πώς το κατάφερε. Μου είπε ότι αν δε δουλέψει ούτε αυτούς τους μήνες, θα χάσει την ασφάλειά της, για το οποίο το κράτος δεν της έχει δώσει λύση ως αυτοαπασχολούμενη. Άρα ρισκάρει να πει ότι έρχεται για παροχή βοήθειας και είναι απαραίτητο να εργαστεί αλλάζοντας 2 λεωφορεία και μετρό και να πληρώσει και το πρόστιμο, παρά να μείνει ανασφάλιστη. Από όσο μου είπε, όλες οι κοπέλες που ξέρει να κάνουν την ίδια δουλειά, συνεχίζουν, και το μετρό είναι ασφυκτικά γεμάτο από εργαζόμενους. 

Φίλη που εργάζεται σε Δημόσια Υπηρεσία μου είπε το ίδιο, ότι δεν έχει ισχύσει το 50-50, γιατί δεν έχει τρόπο η υπηρεσία να ελέγξει αν όντως εργάζονται από το σπίτι.

Ένα αλαλούμ γενικά τώρα που δεν υπάρχει ο μεγάλος φόβος της πρώτης καραντίνας.

 

Δυστυχώς είναι όπως τα λες ΑΡΓΚ, ο κόσμος που ανήκει στα εργατικά κυρίως στρώματα μόνο λοκ ντάουν δεν μπορεί να κάνει. Όπως έλεγαν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα (και πρωτοφανούς επιπέδου για τα δεδομένα) εκπομπή που έβλεπα στο ΚΡΗΤΗ TV της προάλλες, με κεντρικό καλεσμένο τον καθηγητή Ιωαννίδη και άλλους ειδικούς, υποστηρίχθηκε ότι τα λοκ ντάουν έχουν ταξικά χαρακτηριστικά. Οι άνθρωποι της εργατικής τάξης συνεχίζουν να δουλεύουν, είτε θέλουν είτε όχι, να στοιβάζονται στα ΜΜΜ και να μην έχουν πρόσβαση σε πρωτοβάθμια υγεία. Εργαζόμενοι στα σουπερ μάρκετ, στη βιομηχανία, στην καθαριότητα κτλ. Αντιθέτως τα στελέχη μπορούν άνετα να δουλέψουν από το σπίτι, να κάνουν τηλεδιασκέψεις, να κυκλοφορούν με αυτοκίνητο ή ταξί, να πηγαίνουν σε ιδιωτικά νοσοκομεία. 

Μίλαγα με μία φίλη που έχει διάφορα νοσήματα και φοβάται πολύ με τον κορονοιό  αλλά δυστυχώς δουλεύει σε σουπερ μάρκετ. Δεν μπορεί φυσικά να φύγει από τη δουλειά, συνεχίζει να δουλεύει με άλλους 20 ανθρώπους κάθε μέρα και με 100άδες πελάτες. 

Επίσης όντως στο δημόσιο καμία σχέση η εξ αποστάσεως. Μάλιστα η νέα εγκύκλιος δεν ορίζει υποχρεωτικό ποσοστό. Λέει απλά να μην είναι κάτω από το 1/3. Οπότε όλοι οι προϊστάμενοι πλέον τηρούν το 1/3 αντί του 50% που ήταν πριν και μάλιστα με πολύ γκρίνια! 

Just now, Ilaeira είπε:

Και στα ευχάριστα νέα της ημέρας (not), διάβασα ότι το ΑΧΕΠΑ θα κάνει πλέον διαλογή. Με τις υγείες μας. 

 

 

Αφού υπάρχουν και άλλα νοσοκομεία με κενές ΜΕΘ όπως λένε. Εκτός και αν η μεταφορά δεν είναι εφικτή ή αν δεν έχει νόημα γιατί δεν θα προλάβει ο ασθενείς να φτάσει ζωντανός. 

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι πάντα γινόταν διαλογή. Αυτό που είπε ο πρωθυπουργός στη συνέντευξη με τον καθηγητή Τσιόδρα είναι γνωστό. Στη ΜΕΘ οι γιατροί ανέκαθεν έβαζαν όσους έχουν πιθανότητες επιβίωσης. Δεν βάζεις τον 90χρονο με πολλαπλά υποκείμενα και πολυοργανική ανεπάρκεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 Όπως έλεγαν σε μια πολύ ενδιαφέρουσα (και πρωτοφανούς επιπέδου για τα δεδομένα) εκπομπή που έβλεπα στο ΚΡΗΤΗ TV της προάλλες, με κεντρικό καλεσμένο τον καθηγητή Ιωαννίδη και άλλους ειδικούς, υποστηρίχθηκε ότι τα λοκ ντάουν έχουν ταξικά χαρακτηριστικά. Οι άνθρωποι της εργατικής τάξης συνεχίζουν να δουλεύουν, είτε θέλουν είτε όχι, να στοιβάζονται στα ΜΜΜ και να μην έχουν πρόσβαση σε πρωτοβάθμια υγεία. Εργαζόμενοι στα σουπερ μάρκετ, στη βιομηχανία, στην καθαριότητα κτλ. Αντιθέτως τα στελέχη μπορούν άνετα να δουλέψουν από το σπίτι, να κάνουν τηλεδιασκέψεις, να κυκλοφορούν με αυτοκίνητο ή ταξί, να πηγαίνουν σε ιδιωτικά νοσοκομεία. 

Μίλαγα με μία φίλη που έχει διάφορα νοσήματα και φοβάται πολύ με τον κορονοιό  αλλά δυστυχώς δουλεύει σε σουπερ μάρκετ. Δεν μπορεί φυσικά να φύγει από τη δουλειά, συνεχίζει να δουλεύει με άλλους 20 ανθρώπους κάθε μέρα και με 100άδες πελάτες.

 

Αυτό είναι ότι πιο άκυρο έχω ακούσει από τον Μάρτιο!! Πραγματικά!!

Δηλαδή οι άνθρωποι που δουλεύουν σε καταστήματα και βγαίνουν σε αναστολή τι είναι?? Η οικονομία πρέπει να κινηθεί,  εγώ προσωπικά στο πρώτο λοκ νταουν δούλευα από το σπίτι, δεν είμαι στέλεχος ούτε παίρνω χιλιάδες ευρώ, μισθωτή είμαι. Πολλοί από τον κύκλο μου (μισθωτοί επίσης) από το σπίτι δουλεύουν από τον μάρτιο, κανείς τους δεν είναι στέλεχος. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν δέχονται κρούσματα κορονοιού, όσα χρήματα και αν έχει κάποιος  που νοσήσει θα νοσηλευτεί σε νοσοκομείο αναφοράς και όχι σε σουίτα ιδιωτικού. Η αδερφή μου δουλεύει σε σουπερ μαρκετ, δούλευε στην πρώτη καραντίνα φουλ όπως και τώρα, παίρνει περισσότερα χρήματα από εμένα.!!Έλεος πια με την παραφιλολογία.!!!Άκου ταξικό το λοκνταουν...το ακούσαμε και αυτό!!! Κλείνει η μία εταιρεία μετά την άλλη με αυτή την καταστροφή και σκεφτόμαστε πως το στέλεχος θα δουλέψει από το σπίτι του, λες και οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που δουλεύουν αυτή την στιγμή από το σπίτι είναι όλοι καλοπληρωμένα στελέχη.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Δεν γνωρίζω καθόλου τι τιμή έχει στα άλλα ευρωπαικά κράτη, θα εξυπηρετούσε όμως πολλές ομάδες κόσμου αν η τιμή ήταν χαμηλότερη.

 

Όταν όμως νοσεί ένας γονέας και το παιδί του πηγαίνει στο σχολείο με αλλα 100 παιδιά δεν θα πρέπει να ελεγχθεί (το παιδί)  ώστε να γνωρίζει αν νοσεί ασυμπτωματικά ή όχι? Γιατί σκέψου να είναι ασυμπτωματικός..τι έχει να γίνει στο σχολείο, και πόσα άτομα θα κολλήσουν το ιό. Προσωπικά την γραμμή που δίνουν (όχι τεστ χωρίς συμπτώματα) την θεωρώ γελοία εντελώς! Νόσησε οικογένεια στο κοντινό μου περιβάλλον, πέντε άτομα θετικά στον ιό, το ένα μόνο με συμπτώματα και αυτά ήπια.

 

To παιδί του επιβεβαιωμένου κρούσματος δεν πάει σχολείο υποθέτω. Μπορεί να βρίσκεται σε ένα χώρο με 100 παιδιά αλλά στην πράξη δε νομίζω οτι έρχεται με όλα σε επαφή, ούτε θα κολλήσει ο μαθητής που κάθεται στην άλλη άκρη της τάξης, εφ'οσον φοριούνται οι μάσκες. Ίσως βέβαια να είχε νόημα να απομονωθούν επίσης και τα 3-4 παιδιά γύρω του...Αλλά η αυτοαπομόνωση για όσο χρειάζεται και ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων των τεστ, νομίζω πως έχει πολύ μεγαλύτερο impact/cost σε σχέση με το να γίνονται 50 τεστ για κάθε επιβεβαιωμένο κρούσμα. Βέβαια αν δε μας ενδιαφέρει το κόστος, συμφωνώ οτι το καλύτερο είναι να γίνονται και τα δύο. Στην πράξη όμως το παιχνίδι είναι καθαρά τι μπορούμε να πληρώσουμε σε συνάρτηση τι μπορούμε να σώσουμε.....ο λόγος που δε γίνεται lockdown δύο χρόνια μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο είναι οτι ναι μεν χωρίς υγεία δεν υπάρχουν λεφτά, αλλά επίσης χωρίς λεφτά δεν υπάρχει υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι ότι πιο άκυρο έχω ακούσει από τον Μάρτιο!! Πραγματικά!!

Δηλαδή οι άνθρωποι που δουλεύουν σε καταστήματα και βγαίνουν σε αναστολή τι είναι?? Η οικονομία πρέπει να κινηθεί,  εγώ προσωπικά στο πρώτο λοκ νταουν δούλευα από το σπίτι, δεν είμαι στέλεχος ούτε παίρνω χιλιάδες ευρώ, μισθωτή είμαι. Πολλοί από τον κύκλο μου (μισθωτοί επίσης) από το σπίτι δουλεύουν από τον μάρτιο, κανείς τους δεν είναι στέλεχος. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν δέχονται κρούσματα κορονοιού, όσα χρήματα και αν έχει κάποιος  που νοσήσει θα νοσηλευτεί σε νοσοκομείο αναφοράς και όχι σε σουίτα ιδιωτικού. Η αδερφή μου δουλεύει σε σουπερ μαρκετ, δούλευε στην πρώτη καραντίνα φουλ όπως και τώρα, παίρνει περισσότερα χρήματα από εμένα.!!Έλεος πια με την παραφιλολογία.!!!Άκου ταξικό το λοκνταουν...το ακούσαμε και αυτό!!! Κλείνει η μία εταιρεία μετά την άλλη με αυτή την καταστροφή και σκεφτόμαστε πως το στέλεχος θα δουλέψει από το σπίτι του, λες και οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που δουλεύουν αυτή την στιγμή από το σπίτι είναι όλοι καλοπληρωμένα στελέχη.

 

Εντάξει η κοπέλα μάλλον δεν το έθεσε σωστά, εργασία εξ αποστάσεως κάνουν όσοι έχουν δουλειά γραφείου, οι υπόλοιποι που είναι εργάτες, υπάλληλοι σούπερ μάρκετ κλπ απλά δεν μπορούν κ διακινδυνεύουν περισσότερο την υγεία τους. 

Αυτοί βέβαια για μένα που είναι πιο δύσκολα είναι οι μικρές επιχειρήσεις που αναγκάζονται να κλείσουν τα καταστήματα, οι υπάλληλοι που δουλεύουν εκεί κλπ. Τουλάχιστον όσες επιχειρήσεις μένουν ανοιχτά ναι μεν κινδυνεύουν περισσότερο οι υπάλληλοι αλλά ξέρουν ότι θα πληρώσουν τις μηνιαίες υποχρεώσεις και δεν αγχώνονται σε αυτό το κομμάτι.

 

Ο άντρας μου πήγαινε στη δουλειά κ στο πρώτο lockdown κ τώρα. Θεωρώ ότι απ' τη μια είμαστε απ' τους τυχερούς γιατί έχουμε λεφτά να ζήσουμε

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, maripoz said:

Κοίτα όμως ο κορονοιος 99% δεν θα δημιουργησει κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε κάποιον νέο

 

Αυτό νομίζω οτι δε μπορεί να το πει κανένας στην παρούσα φάση....ο κορονοιός φαίνεται να έχει μακροπρόθεσμα συμπτώματα που ακόμη δεν έχουν μελετηθεί σχεδόν καθόλου και μόλις τώρα αρχίζουν να φαίνονται. Το οτι δε θα πεθάνει ένας νέος δε σημαίνει οτι ο κορονοιός είναι απλώς μια γριπούλα που θα περάσει και θα είναι σα να μην έγινε τίποτα. 

Just now, vtgian said:

Τα παραδείγματα που αναφέρατε πιο πάνω σε σχέση με τα τεστ είναι ακόμα μια ένδειξη σχετικά με το ποιος μπορεί να προστατευτεί καλύτερα και πως το οικονομικό προφιλ επηρεάζει σημαντικά. Όποιος έχει επαφή με κρούσμα, αν θέλει να ξέρει τι του γίνεται, πρέπει να δώσει στην καλύτερη 60 ευρώ το PCR (τόσο πήρε το πακετό η εταιρία μου, μεμονωμένα νομίζω είναι γύρω στα 75). Σκεφτείτε οικογένεια με δύο παιδιά, με δύο μέσους εργαζόμενους, καποιο δανειάκι, που κρατάει τα παιδιά η γιαγιά (σύνηθες σενάριο στην ελληνική πραγματικότητα) και γυρίζει το παιδί σπίτι χωρίς συμπτώματα αλλά με επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα. Ο ΕΟΔΥ δεν παραπέμπει σε τεστ σε αυτές τις περιπτώσεις. Πόσο εύκολο είναι αυτή η οικογένεια να δώσει αυτά τα λεφτά για τεστ;  Πόσο μάλλον αν βάλουμε και το lock-down στην εικόνα, με τους γονείς σε αναστολή. Πιθανό σενάριο να είναι ασυμπτωματικό το παιδί, να καθίσει απλά σπίτι, να κολλήσει τη γιαγιά και να πάει η γιαγιά να πάει άκλαφτη. 

 

Η πρόσβαση στην υγεία σαφώς είναι θέμα οικονομικής άνεσης. Πάντα ήταν και για να ειμαι ειλικρινής, τώρα είναι λιγότερο, δεν είναι περισσότερο....ο λόγος είναι οτι πέρα από το τεστ, όλα τα υπόλοιπα είναι κεντρικά ρυθμισμένα. Δε μπορεί κανείς να παρακάμψει τις ΜΕΘ του κορονοιού, για παράδειγμα....παλαιότερα μπορούσε. Δεν είχε τις ίδιες πιθανότητες επιβίωσης ένας ανασφάλιστος με έναν που μπορούσε να πάει σε όποιο νοσοκομείο ήθελε, ιδιωτικό ή δημόσιο. Το κακό, βέβαια, με αυτή την "κεντρικοποίηση" είναι οτι μάλλον όλα εξισώθηκαν προς τα κάτω, αντί να γίνει το αντίθετο.

 

Στο παράδειγμα που έδωσες, πάντως, το παιδί που είχε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα απλώς θα πρέπει να μείνει μακριά από τη γιαγιά από την πρώτη μέρα....το τεστ δε βοηθάει σε τίποτα στην περίπτωση αυτή αν δεν απομονωθεί το παιδί από τη γιαγιά...αντιθέτως, δίνει και ψευδές αίσθημα ασφάλειας διότι ενδεχομένως να βγει ψευδώς αρνητικό (συχνό σε ασυμπτωματικούς) και η γιαγιά να εκτεθεί στον κίνδυνο "και με το νόμο". Εγώ αν το παιδί μου είχε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα θα το απομάκρυνα από ευπαθείς ανθρώπους, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του τεστ, για τουλάχιστον 10-15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι ότι πιο άκυρο έχω ακούσει από τον Μάρτιο!! Πραγματικά!!

Δηλαδή οι άνθρωποι που δουλεύουν σε καταστήματα και βγαίνουν σε αναστολή τι είναι?? Η οικονομία πρέπει να κινηθεί,  εγώ προσωπικά στο πρώτο λοκ νταουν δούλευα από το σπίτι, δεν είμαι στέλεχος ούτε παίρνω χιλιάδες ευρώ, μισθωτή είμαι. Πολλοί από τον κύκλο μου (μισθωτοί επίσης) από το σπίτι δουλεύουν από τον μάρτιο, κανείς τους δεν είναι στέλεχος. Τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν δέχονται κρούσματα κορονοιού, όσα χρήματα και αν έχει κάποιος  που νοσήσει θα νοσηλευτεί σε νοσοκομείο αναφοράς και όχι σε σουίτα ιδιωτικού. Η αδερφή μου δουλεύει σε σουπερ μαρκετ, δούλευε στην πρώτη καραντίνα φουλ όπως και τώρα, παίρνει περισσότερα χρήματα από εμένα.!!Έλεος πια με την παραφιλολογία.!!!Άκου ταξικό το λοκνταουν...το ακούσαμε και αυτό!!! Κλείνει η μία εταιρεία μετά την άλλη με αυτή την καταστροφή και σκεφτόμαστε πως το στέλεχος θα δουλέψει από το σπίτι του, λες και οι εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που δουλεύουν αυτή την στιγμή από το σπίτι είναι όλοι καλοπληρωμένα στελέχη.

 

Φυσικά και δεν είναι όλοι όσοι δουλεύουν από το σπίτι ακριβοπληρωμένα στελέχη. Όπως δεν είναι και όσοι συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά χαμηλόμισθοι. Μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι γεγονός ότι οι εργάτες και το προσωπικό σε χειρονακτικές εργασίες αμοίβεται με χαμηλότερους μισθούς από τους υπαλλήλους γραφείων, τα στελέχη και γενικά όσους κάνουν πνευματική εργασία. Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Με εκπλήσσει η τόσο έντονη αντίδραση σου. Αναφέρω μία οπτική που έχει να κάνει με τις αρνητικές συνέπειες ντου ΛΟΚ ντάουν. Γιατί σου φαίνεται τόσο εξωφρενική? Ακόμα και ο ΠΟΥ καλεί τα κράτη να κάνουν χρήση των ΛΟΚ ντάουν με φειδώ και για πολύ σύντομο διάστημα καθώς έχει πολλαπλές δυσμενείς συνέπειες οι οποίες είναι περισσότερες στα φτωχά στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

To παιδί του επιβεβαιωμένου κρούσματος δεν πάει σχολείο υποθέτω. Μπορεί να βρίσκεται σε ένα χώρο με 100 παιδιά αλλά στην πράξη δε νομίζω οτι έρχεται με όλα σε επαφή, ούτε θα κολλήσει ο μαθητής που κάθεται στην άλλη άκρη της τάξης, εφ'οσον φοριούνται οι μάσκες. Ίσως βέβαια να είχε νόημα να απομονωθούν επίσης και τα 3-4 παιδιά γύρω του...Αλλά η αυτοαπομόνωση για όσο χρειάζεται και ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων των τεστ, νομίζω πως έχει πολύ μεγαλύτερο impact/cost σε σχέση με το να γίνονται 50 τεστ για κάθε επιβεβαιωμένο κρούσμα. Βέβαια αν δε μας ενδιαφέρει το κόστος, συμφωνώ οτι το καλύτερο είναι να γίνονται και τα δύο. Στην πράξη όμως το παιχνίδι είναι καθαρά τι μπορούμε να πληρώσουμε σε συνάρτηση τι μπορούμε να σώσουμε.....ο λόγος που δε γίνεται lockdown δύο χρόνια μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο είναι οτι ναι μεν χωρίς υγεία δεν υπάρχουν λεφτά, αλλά επίσης χωρίς λεφτά δεν υπάρχει υγεία.

Ναι, αλλά εμάς που πηγαίνει παιδικό, δεν φοράνε μάσκες. Και ανακατεύονται μεταξύ τους. Χθες, μου είπε ο μικρός ότι τον έβαλαν για ύπνο σε άλλη τάξη με μικρότερα παιδιά. Προφανώς δεν χωρούσαν. Τα παιδιά που δεν κοιμούνται, ενώνονται τα μεσημέρια. Αν το παιδί είναι θετικό και έχει κολλήσει συμμαθητές του, αυτοί συνεχίζουν να κολλάνε άλλους. Δεν καταλαβαίνω πώς αν υπάρχει μαθητής επιβεβαιωμένο κρούσμα , κλείνει η τάξη, αλλά δεν εξετάζουν το παιδί επιβεβαιωμένου κρούσματος. ΄Δηλαδή αν δεν εξεταστείς, δεν  νοσείς, και απλά κάθεσαι προληπτικά σπίτι σου. Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη χαζομάρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Φυσικά και δεν είναι όλοι όσοι δουλεύουν από το σπίτι ακριβοπληρωμένα στελέχη. Όπως δεν είναι και όσοι συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά χαμηλόμισθοι. Μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι γεγονός ότι οι εργάτες και το προσωπικό σε χειρονακτικές εργασίες αμοίβεται με χαμηλότερους μισθούς από τους υπαλλήλους γραφείων, τα στελέχη και γενικά όσους κάνουν πνευματική εργασία. Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Με εκπλήσσει η τόσο έντονη αντίδραση σου. Αναφέρω μία οπτική που έχει να κάνει με τις αρνητικές συνέπειες ντου ΛΟΚ ντάουν. Γιατί σου φαίνεται τόσο εξωφρενική? Ακόμα και ο ΠΟΥ καλεί τα κράτη να κάνουν χρήση των ΛΟΚ ντάουν με φειδώ και για πολύ σύντομο διάστημα καθώς έχει πολλαπλές δυσμενείς συνέπειες οι οποίες είναι περισσότερες στα φτωχά στρώματα.

Επίσης σε κάποιους χώρους εργασίας έχουν αναφερθεί εστίες τεράστιας μετάδοσης όπως τα εργοστάσια τροφίμων πχ. Αυτό λογικά εννοούσε ο Ιωαννιδγς, όπως κ όσους μετακινούνται καθημερινά με τα ΜΜΜ. Οποίος κάνει δουλειά γραφείου κ είναι σπίτι ή σε χώρο με λίγα άτομα κ ελεγχόμενη επαφή με κοινό, δεν είναι απαραίτητα προύχοντας, αλλά είναι σε καλύτερη θέση από πλευράς προστασίας από έναν εργάτη ή έναν πωλητή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Επίσης σε κάποιους χώρους εργασίας έχουν αναφερθεί εστίες τεράστιας μετάδοσης όπως τα εργοστάσια τροφίμων πχ. Αυτό λογικά εννοούσε ο Ιωαννιδγς, όπως κ όσους μετακινούνται καθημερινά με τα ΜΜΜ. Οποίος κάνει δουλειά γραφείου κ είναι σπίτι ή σε χώρο με λίγα άτομα κ ελεγχόμενη επαφή με κοινό, δεν είναι απαραίτητα προύχοντας, αλλά είναι σε καλύτερη θέση από πλευράς προστασίας από έναν εργάτη ή έναν πωλητή. 

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με ταξική ανισότητα, αλλά με το είδος της εργασίας που εκτελεί ο καθένας μας. Οι πωλητές μας κερδίζουν τουλάχιστον 3 φορές περισσότερα από τους υπαλλήλους γραφείου στην εταιρία. Ευνοούνται όμως τώρα οι του γραφείου. τι σημαίνει αυτό? Επίσης η καθαρίστρια μας μετακινείται με αυτοκίνητο, ενώ κάποιες υπάλληλοι, καλά αμοιβόμενες, με συγκοινωνία, διότι δεν οδηγούν. Είναι γενικεύσεις  όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Εντάξει η κοπέλα μάλλον δεν το έθεσε σωστά, εργασία εξ αποστάσεως κάνουν όσοι έχουν δουλειά γραφείου, οι υπόλοιποι που είναι εργάτες, υπάλληλοι σούπερ μάρκετ κλπ απλά δεν μπορούν κ διακινδυνεύουν περισσότερο την υγεία τους. 

Αυτοί βέβαια για μένα που είναι πιο δύσκολα είναι οι μικρές επιχειρήσεις που αναγκάζονται να κλείσουν τα καταστήματα, οι υπάλληλοι που δουλεύουν εκεί κλπ. Τουλάχιστον όσες επιχειρήσεις μένουν ανοιχτά ναι μεν κινδυνεύουν περισσότερο οι υπάλληλοι αλλά ξέρουν ότι θα πληρώσουν τις μηνιαίες υποχρεώσεις και δεν αγχώνονται σε αυτό το κομμάτι.

 

Ο άντρας μου πήγαινε στη δουλειά κ στο πρώτο lockdown κ τώρα. Θεωρώ ότι απ' τη μια είμαστε απ' τους τυχερούς γιατί έχουμε λεφτά να ζήσουμε

Δεν ξέρω αν παρερμήνευσα το κείμενο, μπορεί και να το έκανα.  Αναφέρεται στον εργάτη που στοιβάζεται στα ΜΜΜ για να πάει στην εργασία του ενώ το στέλεχος θα δουλέψει από το σπίτι λες και όσοι δουλεύουν από τα σπίτια τους είναι στελέχη, πάνω σε αυτό απάντησα. 

Συμφωνώ πως περισσότερο ζημιώνετε η μικρή επιχείρηση, είτε αυτή που κλείνει είτε αυτή που ανοίγει, η οικονομική καταστροφή είναι δυστυχώς δεδομένη για όλους μας, απλά για τον καθένα σε άλλη κλίμακα. Πράγματι είστε τυχεροί που ο άντρας σου δουλεύει αυτή την περίοδο.

Just now, vtgian said:

 

Δεν τον ξέρω τον Ιωαννίδη, δεν τον έχω ακούσει η ίδια ποτέ και μόνο αρνητικά μου έχουν μεταφέρει. Ωστόσο, το ότι τα lock-down επηρεάζουν περισσότερο τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα είναι γεγονός, έχει αναφερθεί και από τον ΠΟΥ και από ομάδες κοινωνικών επιστημόνων. Αυτός είναι και ένας λόγος που ζητάν ανοιχτά σχολεία, γιατί η τηλεκπαίδευση δεν είναι προσβάσιμη σε όλους. Στο εξωτερικό (και εδώ σε κάποιες περιπτώσεις), τα σχολεία προσφέρουν και γεύματα, πράγμα σωτήριο σε φτωχές οικογένειες. Σε ένα lock-down τα παιδιά αυτά μένουν και εκτός εκπαίδευσης και χωρίς φαγητό. Οι υψηλά αμειβόμενοι (όσοι είναι αυτοί) έχουν τη δυνατότητα να αυτοπεριοριστούν και μακροπρόθεσμα να επανέλθουν και έχουν πρόσβαση σε πρωτοβάθμια φροντίδα (δε μιλάω για ΜΕΘ). Ο μέσος μισθώτος όμως με τα lock-down φτωχοποιείται, αυτό λέει αν καταλαβαίνω καλά. Γενικά τα lock-down θεωρούνται τα τελευταία μέτρα που μπορεί να πάρει κανείς όταν δεν πετυχαίνει τίποτε άλλο, ακριβώς γιατί καταστρέφουν την οικονομία. Οπότε ναι, έχουν ταξικά χαρακτηριστικά.

 

Προφανώς και το λοκ νταουν είναι η ύστατη λύση προκειμένου να περιοριστεί η εξάπλωση του ιού, φυσικά και υπάρχουν διάφορα οικονομικά στρώματα στην κοινωνία τα οποία επηρεάζονται από την κατάσταση αυτή. Η παραπάνω αναφορά αν κατάλαβα καλά δεν γίνεται για τον μέσο μισθωτό, ξαναλέω μπορεί να κατάλαβα λάθος.

 

Just now, Mary1976 said:

Φυσικά και δεν είναι όλοι όσοι δουλεύουν από το σπίτι ακριβοπληρωμένα στελέχη. Όπως δεν είναι και όσοι συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά χαμηλόμισθοι. Μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό. Είναι γεγονός ότι οι εργάτες και το προσωπικό σε χειρονακτικές εργασίες αμοίβεται με χαμηλότερους μισθούς από τους υπαλλήλους γραφείων, τα στελέχη και γενικά όσους κάνουν πνευματική εργασία. Αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Με εκπλήσσει η τόσο έντονη αντίδραση σου. Αναφέρω μία οπτική που έχει να κάνει με τις αρνητικές συνέπειες ντου ΛΟΚ ντάουν. Γιατί σου φαίνεται τόσο εξωφρενική? Ακόμα και ο ΠΟΥ καλεί τα κράτη να κάνουν χρήση των ΛΟΚ ντάουν με φειδώ και για πολύ σύντομο διάστημα καθώς έχει πολλαπλές δυσμενείς συνέπειες οι οποίες είναι περισσότερες στα φτωχά στρώματα.

Καθόλου έντονη δεν είναι η αντίδραση μου, απλά από την συγκεκριμένη πρόταση κατάλαβα πως γίνεται σύγκριση του υπαλλήλου που δουλεύει από το σπίτι με τον εργάτη και προσωπικά δεν μου άρεσε. Έγινε αναφορά στον εργάτη που δεν έχει πρόσβαση στην πρωτοβάθμια υγεία ενώ το στέλεχος θα πάει στην ιδιωτική κλινική, οπότε έχει πρόσβαση, αυτό δεν ειπώθηκε?? αυτό δεν είναι παραφιλολογία? και εκεί λοιπόν λέω πως όποιος τώρα νοσήσει από τον ιό ανεξάρτητα με τις τραπεζικές του καταθέσεις  θα πάει στο ίδιο νοσοκομείο.

Το λοκ νταουν μόνο αρνητικές συνέπειες έχει δυστυχώς, σε όλα τα  νοικοκυριά σε όλες τις επιχειρήσεις δυστυχώς.

Just now, Yovanna said:

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με ταξική ανισότητα, αλλά με το είδος της εργασίας που εκτελεί ο καθένας μας. Οι πωλητές μας κερδίζουν τουλάχιστον 3 φορές περισσότερα από τους υπαλλήλους γραφείου στην εταιρία. Ευνοούνται όμως τώρα οι του γραφείου. τι σημαίνει αυτό? Επίσης η καθαρίστρια μας μετακινείται με αυτοκίνητο, ενώ κάποιες υπάλληλοι, καλά αμοιβόμενες, με συγκοινωνία, διότι δεν οδηγούν. Είναι γενικεύσεις  όλα αυτά.

Αυτό πιστεύω και εγώ, πως όλα αυτά είναι γενικεύσεις, όλοι στο ίδιο τσουβάλι..δεν έχει λογική αυτό. Αφορμή για τον καθένα να βγει στα κανάλια να εκφράσει τις προσωπικές του πεποιθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Ιωαννίδης έκανε τη διάκριση με βάση τις "χειρωνακτικές" εργασίες VS θέσεις εργασίας στην παροχή υπηρεσιών, δηλαδή χρησιμοποιώντας ένα απαρχαιωμένο μοντέλο διάκρισης μεταξύ εργατικής και μεσαίας τάξης. Ε, στην Ελλάδα η μεσαία τάξη δεν υπάρχει πια, κι οι υπάλληλοι γραφείου ψίχουλα παίρνουν, μόνο στελέχη δεν τους λες, άστοχη η σύγκριση. 

 

Πάντως καταλαβαίνω τι εννοεί, και προφανώς η καραντίνα δεν είναι εξισωτής, όταν ακούω τέτοιες γενικολογίες με πιάνουν τα διαόλια μου. Αυτο που συμβαίνει είναι ότι έχουμε μπει σε μια διαδικασία να μετράει ο καθένας τις ευλογίες του, όσες και όποιες κι αν είναι αυτές (ευρύχωρο σπίτι, ήρεμο οικογειακό περιβάλλον, κήπος, δυνατότητα επαφής με τη φύση, σταθερό εισόδημα, συμπληρώστε ελεύθερα). Και προφανώς η οικονομική δυσχέρεια που αντιμετωπίζει και θα αντιμετωπίσει πάρα πολύς κόσμος είναι το σημαντικότερο πρόβλημα αυτήν την στιγμή, σε σχέση με τα ψυχολογικά που με έπιασαν πχ εμένα προχθές από τον εγκλεισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...