Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 54 λεπτά , vtgian είπε:

 

Δε γίνεται διαφορετικά. Το να διατηρήσουμε έναν μίνιμουμ κοινωνικών επαφών σε ασφαλές πλαίσιο είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση, όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για τη δική μας ψυχική υγεία. Καφέδες, εστιατόρια κλπ τα είχαμε κόψει έτσι και αλλιώς. Ευτυχώς έχουμε κοντά το βουνό, θα ντυνόμαστε καλά και θα βγαίνουμε για τρέξιμο μικροί μεγάλοι.  Έχω να δω τους γονείς μου και μεγάλους σε ηλικία συγγενείς μου γενικότερα (και η κόρη μου αντίστοιχα τη γιαγιά και τον παππού της) σχεδόν ένα χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, πολύ αγαπημένο συγγενικό μου πρόσωπο αρρώστησε και έχει πολύ λίγο χρόνο ζωής. Και απελπίζομαι στη σκέψη ότι δεν μπορώ να την δω από κοντά, να την αγκαλιάσω, έστω για τελευταία φορά.

Και εμείς πάλι καλά να λέμε, έχουμε τους ανθρώπους μας κοντά μας. Υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι που τα ΚΑΠΗ ήταν η μόνη τους ευκαιρία να αλλάξουν δύο κουβέντες. Που έβγαιναν βόλτα κάθε μέρα, να πάνε σε φίλους για ένα καφέ, είχαν χόμπυ εκτός σπιτιού, άνθρωποι που τώρα να βρεθούν πάλι μέσα στη μοναξιά. Δύσκολοι καιροί...

Ναι, στο κατω κατω μεχρι σημερα ολοι συναντιοντουσαν με κοσμο. Το να κανεις κατι τετοιο πολυ προσεκτικα νομιζω ειναι το λιγοτερο. 
Απο την αλλη, σημερα που ειχα παει με τα παιδια να δουμε τους γονεις μου κατω απο το μπαλκονι τους, συνειδητοποιησα οτι εχω να τους αγγιξω απο αρχες Μαρτιου. Εχουμε βρεθει απο τοτε αλλα «με αποστασεις» οσο γινεται. Τωρα κομμενες και οι αποστασεις, οποτε ποιος ξερει συνολικα ποσους μηνες θα κανουμε να αγκαλιασουμε τους γονεις μας, και τα παιδια τους παππουδες... πολυ κριμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έχω απογοητευτεί πολύ απ τα νέα μέτρα. Ή κατάσταση μας είναι τραγική. Έχουμε καθημερινά τρεις χιλιάδες επιβεβαιωμενα κρουσματα, τα πραγματικά θα είναι πολύ περισσότερα. Άνθρωποι πεθαινουν καθημερινά, κάθε ελληνικό νοικοκυριό έχει και έναν τουλάχιστον συγγενή που ανήκει σε ευπαθή ομάδα. 

  Μας δίνουν εντολή να μείνουμε στα σπίτια μας με οποιες οικονομικές συνέπειες έχει αυτο, να κρατάμε αποστάσεις για να είμαστε ασφαλείς, να φοράμε μάσκες, να κλείσουν οι επιχειρησεις και επιτρέπουν εικοσιπέντε παιδάκια δημοτικού-νηπιου σε κάθε τμημα να εκτίθενται καθημερινά σε κίνδυνο χωρίς να μειώσουν έστω τον αριθμό των μαθητων?  

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin said:

Ναι, στο κατω κατω μεχρι σημερα ολοι συναντιοντουσαν με κοσμο. Το να κανεις κατι τετοιο πολυ προσεκτικα νομιζω ειναι το λιγοτερο. 
Απο την αλλη, σημερα που ειχα παει με τα παιδια να δουμε τους γονεις μου κατω απο το μπαλκονι τους, συνειδητοποιησα οτι εχω να τους αγγιξω απο αρχες Μαρτιου. Εχουμε βρεθει απο τοτε αλλα «με αποστασεις» οσο γινεται. Τωρα κομμενες και οι αποστασεις, οποτε ποιος ξερει συνολικα ποσους μηνες θα κανουμε να αγκαλιασουμε τους γονεις μας, και τα παιδια τους παππουδες... πολυ κριμα!

Σκέψου ότι η μικρή μου κόρη (15 μηνών) είδε τους μοναδικούς παππούδες της 1 φορα μέχρι τώρα και όπως παει δεν παίζει να τους δει ξανά μέχρι να γίνει 2,5 - 3 χρόνων. Ειναι όντως λυπηρό. 

Just now, Mama_Anesti_ said:

Έχω απογοητευτεί πολύ απ τα νέα μέτρα. Ή κατάσταση μας είναι τραγική. Έχουμε καθημερινά τρεις χιλιάδες επιβεβαιωμενα κρουσματα, τα πραγματικά θα είναι πολύ περισσότερα. Άνθρωποι πεθαινουν καθημερινά, κάθε ελληνικό νοικοκυριό έχει και έναν τουλάχιστον συγγενή που ανήκει σε ευπαθή ομάδα. 

  Μας δίνουν εντολή να μείνουμε στα σπίτια μας με οποιες οικονομικές συνέπειες έχει αυτο, να κρατάμε αποστάσεις για να είμαστε ασφαλείς, να φοράμε μάσκες, να κλείσουν οι επιχειρησεις και επιτρέπουν εικοσιπέντε παιδάκια δημοτικού-νηπιου σε κάθε τμημα να εκτίθενται καθημερινά σε κίνδυνο χωρίς να μειώσουν έστω τον αριθμό των μαθητων?  

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, αλλα έχω καταλήξει ότι ο καθένας βλέπει την κατάσταση και από το δικό του πρίσμα, όπως είναι λογικό. Και εγώ δηλαδή το ίδιο κάνω. Αν όμως το να κρατήσεις το παιδί σου στο σπίτι σήμαινε σημαντική μείωση στο οικογενειακό εισόδημα σε σημειο που να μην μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις υποχρεώσεις σας τότε θα το έβλεπες από την άλλη πλευρά. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες οικογένειες. Οπως είπα, υποθέτω ότι ο καθένας κρίνει το κλείσιμο ή όχι των σχολείων ανάλογα με το αν πλήττεται οικονομικά η όχι. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Έχω την εντύπωση ότι η Σκανδιναβία πλέον έχει αρχίσει να τα ζυγίζει πολύ τα πράγματα. Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι δεχόμαστε να έχουμε απώλειες, αλλά να μην πέσει η οικονομία για κανένα λόγο. Όχι ότι αυτό σημαίνει ανοσια της αγέλης, αλλά γενικά δεν είναι καθόλου pro lockdown. Γενικά η εντύπωση μου από την στάση της εδώ κυβέρνησης είναι ότι προσπαθούν να βρουν την χρυσή τομή (εάν υπάρχει) αναμεσα στο πόσους μπορούμε να χάσουμε και πόσους μπορούμε οικονομικά να στηρίξουμε. Και προς το παρόν είναι πολύ χαλαρά τα μέτρα εδώ (τα λες και καθόλου), ακόμη κι αν έχουμε τα περισσότερα κρούσματα ever. 

Ο κοσμος δεν εχει θορυβηθει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ο κοσμος δεν εχει θορυβηθει?

Οχι ιδιαίτερα, αλλά είναι και η νοοτροπία τους τέτοια. Υπάρχει ένα αίσθημα εμπιστοσύνης από τον κόσμο στο κράτος και από το κράτος στον κόσμο, αναξερτητως κυβέρνησης αυτό. Σκέψου δηλαδή ότι γενικά το κράτος συνήθως δεν επιβάλει απαγορεύσεις, κάνει συστάσεις και περιμένει ότι οι πολίτες θα ακολουθήσουν τις συστάσεις, τύπου συστήνουμε την χρήση μάσκας σε εσωτερικούς χώρους (και συνήθως γίνεται!) 

Ο κοσμος θεωρει λοιπόν ότι εάν υπήρχε θέμα με πληρότητα σε ΜΕΘ θα είχε λάβει το κράτος πιο σκληρά μέτρα, από την στιγμή που κρίνει το κράτος ότι η κοινωνία μπορεί να συνεχίσει με κάποιους περιορισμούς το εμπιστευονται. Σε κάποιες κόκκινες περιοχές ίσως κλείσουν κολυμβήτηρια, βιβλιοθήκες, γυμναστήρια, ίσως και τα λύκεια και ανασταλεί η λειτουργία των εξωσχολικων δραστηριότητων για τα παιδιά, αλλά τα υπόλοιπα παραμένουν ανοιχτά. 

Επίσης, το lockdown του Μαρτίου στοίχισε στους πολίτες συνολικά, παρά πολλά χρήματα. Χρησιμοποίησαν πολλά χρήματα από το oil fund για να καλύψουν τους χαμένους μισθούς και αυτό δεν άρεσε σε πολλούς. Το oil fund ειναι το back up plan τους, πως ότι και να γίνει θα συνεχίσει η χώρα να είναι μια χώρα ευημερίας και πως μέχρι και τα εγγόνια τους θα είναι εξασφαλισμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Σκέψου ότι η μικρή μου κόρη (15 μηνών) είδε τους μοναδικούς παππούδες της 1 φορα μέχρι τώρα και όπως παει δεν παίζει να τους δει ξανά μέχρι να γίνει 2,5 - 3 χρόνων. Ειναι όντως λυπηρό. 

Κι εμάς έχει να δει ξαδέρφια κ παππούδες πάνω από χρόνο.... κ θα τους ξαναδεί το Πάσχα το νωρίτερο που κ γι αυτό αμφιβάλλω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

σουπερ μαρκετ κατι τετοιο. βρηκες ραντεβου?

Ένα χτενισμα το Σάββατο.το είχα κλείσει.αλλα το θέλω για να φέρω την πεθερα μου σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

@Έσπερος Μετάβαση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.

Αυτό λέει η φόρμα, οπότε είναι οκ.

Ναι αλλά σε στενό κυκλο δεν μπορεί η κοπέλα να το πει αυτό. Θα τη ρωτήσουν πού πάει ή μπορεί να τη ξέρουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αλλά σε στενό κυκλο δεν μπορεί η κοπέλα να το πει αυτό. Θα τη ρωτήσουν πού πάει ή μπορεί να τη ξέρουν. 

 

Δεν κατάλαβες τι λέω. Δεν λέω να το λέει σαν ψέματα ότι πάει κάπου για βοήθεια. Όντως πάει για βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Ο κοσμος δεν εχει θορυβηθει?

Μα γιατί να θορυβηθει? Η Νορβηγία τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά, δεν έχουνε πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Όπως και η Φινλανδία. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Δεν κατάλαβες τι λέω. Δεν λέω να το λέει σαν ψέματα ότι πάει κάπου για βοήθεια. Όντως πάει για βοήθεια!

Μα άμα τη ρωτήσουν ποιον βοηθάει, τι θα λέει; η παροχή βοήθειας δεν ειναο για να πηγαίνεις είδη πρώτης ανάγκης σε όποιον δεν μπορεί να μετακινηθεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μα άμα τη ρωτήσουν ποιον βοηθάει, τι θα λέει; η παροχή βοήθειας δεν ειναο για να πηγαίνεις είδη πρώτης ανάγκης σε όποιον δεν μπορεί να μετακινηθεί;

Παροχή βοήθειας εινσι κάθε είδους βοήθεια.πχ ο αντρας μου εχει αμεα αδερφο.μπορει να παει να τον βοηθησει

 Εχουν πολλά κρουσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα άμα τη ρωτήσουν ποιον βοηθάει, τι θα λέει; η παροχή βοήθειας δεν ειναο για να πηγαίνεις είδη πρώτης ανάγκης σε όποιον δεν μπορεί να μετακινηθεί;

Οχι, είναι γενικά παροχή βοήθειας σε όποιον την χρειάζεται, για οποιοδήποτε λόγο.

Αν μια γυναίκα 80ετών πχ μένε μόνη, πιθανότατα μπορεί να παραγγείλει τρόφιμα ή να πάει στο μπακάλικο αν είναι απέναντι από το σπίτι της αλλα αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να καθαρίσει μόνη το σπίτι της όσο διαρκεί η καραντίνα. Ε, αν πάει η ανηψιά, η γειτόνισσα ή και μία καθαρίστρια 2 φορές τη βδομάδα, παροχή βοήθειας δεν είναι και αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maripoz said:

Μα γιατί να θορυβηθει? Η Νορβηγία τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά, δεν έχουνε πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Όπως και η Φινλανδία. 

Δεν ίσχυει, έχουμε ξεκάθαρα μπει στο δεύτερο κύμα. Τα πηγαίνει λίγο καλύτερα από την Ελλάδα. Τελευταία τα κρούσματα ανεβαίνουν εκθετικά και έχουμε ρεκόρ κρουσμάτων μέρα παρα μέρα, περίπου 700 - 1000 κρούσματα ημερησίως και 300 θανάτους συνολικά με πληθυσμό 5 εκ. Εντάξει, δεν είναι σε καμία περίπτωση στην κατάσταση της Αμερικής ή της Αγγλίας, αλλά δεν απέχει πολύ από την Ελλάδα και σε καμία περίπτωση δεν τα πηγαίνει πάρα πολύ καλα. Απλά ο κόσμος εμπιστεύεται το κράτος και δεν θέλουν να σπαταλησουν πολλά ακόμη από το oil fund (κυρίως οι μεγάλοι αυτό που έχουν ζήσει την απόλυτη φτώχεια πριν γίνουν ξαφνικά "πλούσιοι"!). 

Just now, Έσπερος said:

Μα άμα τη ρωτήσουν ποιον βοηθάει, τι θα λέει; η παροχή βοήθειας δεν ειναο για να πηγαίνεις είδη πρώτης ανάγκης σε όποιον δεν μπορεί να μετακινηθεί;

Αν δεν θέλει για κανένα λόγο να πει ότι έρχεται στο σπίτι σας για να μην το συνδέσουν δεν θα μπορούσε να πει ότι πάει κάπου αλλού; ή κανείς από τους συγγενείς της/γνωστούς της δεν μένει κοντά σας; 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, vtgian said:

 

Να σου είμαι ειλικρινής, με άλλους γονείς δε θα επιδιώξω επαφές γιατί αν και ο κίνδυνος από τα παιδιά είναι ο ίδιος, οι μεγάλοι δεν ξέρω τι κάνουν. Έχω παρατηρήσει πχ ότι κάποιοι το πρωί που πάμε τα παιδιά δε φοράνε καν μάσκα ή την έχουν κατεβασμένη. Μπορεί να είναι μια χαρά άνθρωποι, δε λέω, αλλά ούτε που δουλεύουν ξέρω, ούτε τι επαφές έχουν ξέρω. Με τους φίλους-γείτονες είμαστε σχεδόν οικογένεια, όλοι έχουμε ηλικιωμένους γονείς που μένουν στην ίδια πολυκατοικία με εμάς και όλοι προσέχουμε πολύ. Τα πάντα ρίσκο είναι βέβαια, αλλά φυλάς τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Έχεις δίκιο,  δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας, υπάρχουν όμως γονείς από το σχολείο που γνωριζόμαστε και ξέρω πως δουλεύουν από το σπίτι από τον Μάρτιο και γενικά προσέχουν πολυ τις επαφές τους, (κάτι που ισχύει και για εμάς). Προβληματίζομαι και εγώ η αλήθεια είναι, γιατί φοβάμαι πάρα πολύ (μα πάρα πολύ) , από την μία λέω δεν θα βλέπω κανέναν, από την άλλη σκέφτομαι πως το παιδί μου καθημερινά έρχεται σε επαφή με άλλα 15 παιδιά που όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω τι κάνει ο καθένας οπότε πρέπει λίγο να ζυγίσω. Αν και για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι πως θα κλείσουν και δημοτικά/νήπια/παιδικοί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έβλεπα κανένα φιλικό πρόσωπο από μόνη μου, μόλις άρχισαν να αυξάνονται τα κρούσματα γιατί φοβάμαι για το μωρό. Μετά από κάποιο διάστημα όμως άρχισε να μου τη δίνει ψυχολογικά και είπα ότι θα ή τρελαθώ ή θα κολλήσω, οπότε ας το πάω με πιθανότητες. Άρχισα να βλέπω πάλι φίλες μου προσπαθώντας να τηρώ κάποια μέτρα όπως αποστάσεις , σε ανοιχτό χώρο μόνο κτλ, αλλά όπως καταλαβαίνετε πάλι εκτιθεσαι σε ένα βαθμό απλά παίρνεις το ρίσκο. Τώρα στην καραντίνα κανέναν αναγκαστικά γιατί μένουμε πολύ μακριά από όλους. Εσείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά που πηγαίνουν σχολείο και ήδη εκτιθεστε σε ένα βαθμό, θα μπορούσατε να βλέπετε τους γονείς τους με όποια μέτρα ασφαλείας μπορείτε να τηρείτε. Κακά τα ψέματα, δεν είναι μόνο ο κορονοιος , αλλά και η ψυχική μας υγεία θέλει φροντίδα και η συντροφιά των φίλων βοηθά. Προσωπική μου άποψη πάντα...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Έσπερος said:

Κι εμάς έχει να δει ξαδέρφια κ παππούδες πάνω από χρόνο.... κ θα τους ξαναδεί το Πάσχα το νωρίτερο που κ γι αυτό αμφιβάλλω. 

Ούτε το καλοκαίρι που ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα δεν μπορέσατε να ανταμώσετε λίγες μέρες? Φοβόσασταν ? Στενοχωρήθηκα που το διάβασα. Πολύ δύσκολο για τους παππούδες να μην βλέπουν τόσο καιρό το εγγόνι τους και τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ούτε το καλοκαίρι που ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα δεν μπορέσατε να ανταμώσετε λίγες μέρες? Φοβόσασταν ? Στενοχωρήθηκα που το διάβασα. Πολύ δύσκολο για τους παππούδες να μην βλέπουν τόσο καιρό το εγγόνι τους και τα παιδιά τους.

Τα πεθερικά τα είδαμε, ήταν σε κοντινό νησί κ πήγαμε αρχές Ιουλίου. Οι γονείς μ θα έρχονταν σ εμάς, αλλά τον Αύγουστο δεν ανακοίνωναν κρούσματα ανά νησί κ υπήρχαν φήμες εδώ κ φοβήθηκαν οι δικοί μου, εμείς φοβόμασταν να μπούμε σε καράβι για πολλεσ ώρες με κόσμο γιατί ο άντρας μ είναι ευπαθής ομάδα, ε μετά χειροτέρεψαν τα πράγματα. είναι λυπηρό. βέβαια εδώ επειδή ούτως ή άλλως είμαστε μακριά, το έχουμε πάρει απόφαση. χθες που μ είπε η μαμα μ ότι αποχαιρετίστηκαν με την αδερφή μου, που μένουν σε τελείως αλλά σημεία της Αθήνας κ θα είναι αδύνατο να μετακινούνται νόμιμα, μου φάνηκε πολύ πιο βαρύ.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τα πεθερικά τα είδαμε, ήταν σε κοντινό νησί κ πήγαμε αρχές Ιουλίου. Οι γονείς μ θα έρχονταν σ εμάς, αλλά τον Αύγουστο δεν ανακοίνωναν κρούσματα ανά νησί κ υπήρχαν φήμες εδώ κ φοβήθηκαν οι δικοί μου, εμείς φοβόμασταν να μπούμε σε καράβι για πολλεσ ώρες με κόσμο γιατί ο άντρας μ είναι ευπαθής ομάδα, ε μετά χειροτέρεψαν τα πράγματα. είναι λυπηρό. βέβαια εδώ επειδή ούτως ή άλλως είμαστε μακριά, το έχουμε πάρει απόφαση. χθες που μ είπε η μαμα μ ότι αποχαιρετίστηκαν με την αδερφή μου, που μένουν σε τελείως αλλά σημεία της Αθήνας κ θα είναι αδύνατο να μετακινούνται νόμιμα, μου φάνηκε πολύ πιο βαρύ.... 

Καλά, μπορεί η αδερφή σου να δηλώσει παροχής βοήθεια σε ηλικιωμένο, και να πεταχτεί με μάσκα να τη δει λίγο. Αλλά και πάλι, είναι για 1-2 μήνες. ένας χρόνος είναι πολύ. Τώρα πάει έγινε, βέβαια, μη σε στενοχωρώ. Ευτυχώς υπάρχει και η τεχνολογία και κρατάμε κάπως τις επαφές. Θα είναι σίγουρα πολύ συγκινητική η επανασύνδεση :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά, μπορεί η αδερφή σου να δηλώσει παροχής βοήθεια σε ηλικιωμένο, και να πεταχτεί με μάσκα να τη δει λίγο. Αλλά και πάλι, είναι για 1-2 μήνες. ένας χρόνος είναι πολύ. Τώρα πάει έγινε, βέβαια, μη σε στενοχωρώ. Ευτυχώς υπάρχει και η τεχνολογία και κρατάμε κάπως τις επαφές. Θα είναι σίγουρα πολύ συγκινητική η επανασύνδεση :).

Ενταξει είναι δυσάρεστο. Ήδη το νε βλέπεις τους δικούς σου τρεις τέσσερις φορές το χρόνο είναι άσχημο, όπως κ το να μην έχει παππούδες το παιδί. Αλλά αυτό ήταν άσχημο από πριν, δεν μας φταίει η πανδημία. κ να βλεπόμασταν για δυο τρεις μέρες, ή μια βδομάδα, δεν έχει κανένα όφελος. 

Link to comment
Share on other sites

εμεις επειδη ειμαστε μονοι μας τωρα θα βλεπουμε τους γονεις μου ως βοηθεια στο σπιτι. ετσι κ αλλιως το μικρο παιδικο δεν πηγαινει φιλους εχω να δω απτο καλοκαιρι οποτε κ για το παιδι θα πηγαινουμε παππουδες αλλιως θα φρικαρει το μικρο μονοι μας σε ενα σπιτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...