Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ said:

Nομιζω οτι καμια χωρα δεν το εχει αποφασισει αυτο, και απο τη στιγμη που μακροχρονια ανοσια απεδειχθη οτι δεν υπαρχει, ουτε καν σαν παλαβη ιδεα δεν παιζει πια. 

Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Έχω την εντύπωση ότι η Σκανδιναβία πλέον έχει αρχίσει να τα ζυγίζει πολύ τα πράγματα. Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι δεχόμαστε να έχουμε απώλειες, αλλά να μην πέσει η οικονομία για κανένα λόγο. Όχι ότι αυτό σημαίνει ανοσια της αγέλης, αλλά γενικά δεν είναι καθόλου pro lockdown. Γενικά η εντύπωση μου από την στάση της εδώ κυβέρνησης είναι ότι προσπαθούν να βρουν την χρυσή τομή (εάν υπάρχει) αναμεσα στο πόσους μπορούμε να χάσουμε και πόσους μπορούμε οικονομικά να στηρίξουμε. Και προς το παρόν είναι πολύ χαλαρά τα μέτρα εδώ (τα λες και καθόλου), ακόμη κι αν έχουμε τα περισσότερα κρούσματα ever. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Ναι καλό θα είναι, διότι φαντάζομαι θα είστε απασχολημένοι το πρωί με διαδικτυακά μαθήματα. Ρώτα την αν θέλει να πάρει το ρίσκο..

Θα το σκεφτούμε γενικα, θετική είναι κ εκείνη αρκεί να βρούμε έναν τρόπο, γιατί εδώ είναι κ μικρός ο κύκλος κ δεν μπορεί απλα οχ να πει ότι πάει για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο. Είναι λίγο μπέρδεμα. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως θα κλείσουν και τα νήπια & Δημοτικά σε λίγες ημέρες, απλά το τρενάρουν μήπως το πάνε σερί μετά για χριστούγεννα.

Αλήθεια πιστεύετε πως η αγορά θα ανοίξει για τις γιορτές?? Και αν ανοίξει πόσο θα δουλέψει? αν είναι να μην πας πουθενά ούτε δώρα θα πάρεις ούτε τραπέζια θα κάνει κανείς ούτε τίποτα, οπότε ακόμα και αν ανοίξει πάλι ζημιωμένοι θα είναι.

Just now, μαγιοπουλας said:

Ειπαν μέχρι τι ώρα μπορούμε να είμαστε έξω το βραδυ?

Από τις 9 έχω ακούσει απαγόρευση κυκλοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Θα το σκεφτούμε γενικα, θετική είναι κ εκείνη αρκεί να βρούμε έναν τρόπο, γιατί εδώ είναι κ μικρός ο κύκλος κ δεν μπορεί απλα οχ να πει ότι πάει για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο. Είναι λίγο μπέρδεμα. 

 

Θα μπορούσε να πληρωθεί με εργόσημο και να μοιραστείτε, ίσως, το κόστος της ασφάλειας....δηλαδή εσύ να δώσεις κάτι παραπάνω στην ώρα και αυτή να πάρει κάτι λιγότερο.

 

Στο μήνυμα πρέπει να γράψει ακριβώς πόση ώρα θα είναι έξω...;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

Θα μπορούσε να πληρωθεί με εργόσημο και να μοιραστείτε, ίσως, το κόστος της ασφάλειας....δηλαδή εσύ να δώσεις κάτι παραπάνω στην ώρα και αυτή να πάρει κάτι λιγότερο.

 

Στο μήνυμα πρέπει να γράψει ακριβώς πόση ώρα θα είναι έξω...;

Στο μήνυμα για ψώνια κτλ δεν γράφεις μέχρι ποιά ώρα. Αν όμως έχεις βεβαίωση ότι πηγαίνεις στην εργασία σου, εκεί αναγράφεται το ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είχε κάποια από εσάς νταντά στην πρώτη καραντίνα; η @Yovanna ίσως;

Θελουμε να έρχεται κάποιες ώρες η δική μας, για πολλούς λόγους, κ αναρωτιόμαστε πώς θα βγαίνει από το σπίτι. 

Θυμαξαι ότι για άτομα που εργάζονται σε σπίτια φροντίζοντας ηλικιωμένους είχαν μια διαφιξασια  με ένα χαρτι που το επιβεβαίωνε. δεν ξέρω όμως αν ήταν μόνο για όσους έχουν ένσημα. και σκέφτομαι αν θα μπορούμε να εφαρμόσουμε κάτι παρόμοιο, ή αν απλώς θα λέει ότι πάει για άσκηση κ θα έρχεται με τα πόδια. 

 

Ίσως να βάζει το "παροχή βοήθειας σε άτομα που έχουν ανάγκη", που είναι αλήθεια άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ίσως να βάζει το "παροχή βοήθειας σε άτομα που έχουν ανάγκη", που είναι αλήθεια άλλωστε

Ναι εδώ όμως ο κόσμος γενικα γνωρίζεται. Δεν μπορείς να το πεις αν ξέρουν πού είναι οι γονείς σου κ οι παππούδες σου κ αν κυκλοφορούν κ εσυ πας αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

γιατί εδώ είναι κ μικρός ο κύκλος κ δεν μπορεί απλα οχ να πει ότι πάει για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο

 

Η αιτιολόγηση δεν λέει "σε ηλικιωμένο", λέει σε "άτομα που έχουν ανάγκη", οπότε είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν είμαι σίγουρη γι αυτό. Έχω την εντύπωση ότι η Σκανδιναβία πλέον έχει αρχίσει να τα ζυγίζει πολύ τα πράγματα. Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι δεχόμαστε να έχουμε απώλειες, αλλά να μην πέσει η οικονομία για κανένα λόγο. Όχι ότι αυτό σημαίνει ανοσια της αγέλης, αλλά γενικά δεν είναι καθόλου pro lockdown. Γενικά η εντύπωση μου από την στάση της εδώ κυβέρνησης είναι ότι προσπαθούν να βρουν την χρυσή τομή (εάν υπάρχει) αναμεσα στο πόσους μπορούμε να χάσουμε και πόσους μπορούμε οικονομικά να στηρίξουμε. Και προς το παρόν είναι πολύ χαλαρά τα μέτρα εδώ (τα λες και καθόλου), ακόμη κι αν έχουμε τα περισσότερα κρούσματα ever. 

Nαι δε διαφωνώ, αλλά όχι καραντίνα δε σημαίνει και ανοσία αγέλης. Εξάλλου ακόμη και χώρες χωρίς ακραίουςπεριορισμούς, όπως η Σουηδία, έχουν συστάσεις αλλά και απαγορεύσεις πλέον. Συνάδελφοι στη Στοκχόλμη δουλεύουν πια στο σπίτι σχεδόν αποκλειστικά από το Μάρτιο, έχουν μειώσει πολύ τις κοινωνικές επισκέψεις από όσο μου λένε, έχουν πλέον περιορισμούς σε ομαδικά αθλήματα και κάποιες άλλες δραστηριότητες για ενήλικες, κρατάνε τα παιδιά πολλές μέρες στο σπίτι ακόμη και με ένα βηχαλάκι κλπ.

Just now, Έσπερος είπε:

Θα το σκεφτούμε γενικα, θετική είναι κ εκείνη αρκεί να βρούμε έναν τρόπο, γιατί εδώ είναι κ μικρός ο κύκλος κ δεν μπορεί απλα οχ να πει ότι πάει για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο. Είναι λίγο μπέρδεμα. 

Αν βάζεις εργόσημο, είναι εργασία, και επιτρέπεται. Αλλιώς δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

@kine μωρέ εγώ το

 

Σήμερα πήγα και έκανα τεστ (μοριακό, από το λαιμό) στο πλαίσιο τυπικού ελέγχου από την εταιρία μας. Είναι λίγο ενοχλητικό αλλά γενικά τσακ-μπαμ, το απόγευμα θα έχουμε και τα αποτελέσματα. Θα κλειστώ τουλάχιστον ήσυχη, έκαναν σήμερα και οι γείτονες-φίλοι οπότε θα βρισκόμαστε ήρεμοι εν μέσω κλεισίματος ότι δε θα κολλήσουμε ο ένας τον άλλο.

Μα τα παιδιά θα πηγαίνουν σχολείο... άρα δεν μπορείς να πεις ότι αφού δεν το έχεις σήμερα, δεν θα το έχεις και τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Μα τα παιδιά θα πηγαίνουν σχολείο... άρα δεν μπορείς να πεις ότι αφού δεν το έχεις σήμερα, δεν θα το έχεις και τη Δευτέρα...

 

Είμαστε μια ολιγομελής παρέα γειτόνων που πλέον θα δουλεύουμε όλοι από το σπίτι και τα παιδιά μας είναι στην ίδια τάξη, σε μονοθέσιο σχολείο, χωρίς άλλες επαφές. Αν φτάσει στο σχολείο μας, θα φτάσει σε όλους μας έτσι και αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Είμαστε μια ολιγομελής παρέα γειτόνων που πλέον θα δουλεύουμε όλοι από το σπίτι και τα παιδιά μας είναι στην ίδια τάξη, σε μονοθέσιο σχολείο, χωρίς άλλες επαφές. Αν φτάσει στο σχολείο μας, θα φτάσει σε όλους μας έτσι και αλλιώς. 

Καλά θα κανετε

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Είμαστε μια ολιγομελής παρέα γειτόνων που πλέον θα δουλεύουμε όλοι από το σπίτι και τα παιδιά μας είναι στην ίδια τάξη, σε μονοθέσιο σχολείο, χωρίς άλλες επαφές. Αν φτάσει στο σχολείο μας, θα φτάσει σε όλους μας έτσι και αλλιώς. 

Σωστά! Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ. Τα παιδιά  μου έχουν δύο αδερφάκια συμμαθητές. Τα μικρά παιδικό κιόλας, οπότε χωρίς μάσκες. Νομίζω ότι με αυτούς ότι έχουμε να πάθουμε θα το πάθουμε μαζί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Σωστά! Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ. Τα παιδιά  μου έχουν δύο αδερφάκια συμμαθητές. Τα μικρά παιδικό κιόλας, οπότε χωρίς μάσκες. Νομίζω ότι με αυτούς ότι έχουμε να πάθουμε θα το πάθουμε μαζί!

Νομίζω ότι σ αυτή τη φάση πολύς κόσμος θα σκεφτεί έτσι πιο πρακτικά και δεν θα απομονωθεί τελείως και δεν το βρίσκω ούτε κακό ουτε παράλογο. Εννοώ ότι δεν είμαστε πια οαραμυθιασμενοι ότι θα τελειώσει το λοκνταουν κ θα είμαστε οκ για καμπόσο καιρό κ να κάνουμε υπομονή γιατί μετά θα φτιάξουν τα πράγματα κλπ. Πιστεύω ότι νέοι με γονείς τους θα βλέπονται κάποιες φορές, ή ίσως φίλοι που δουλεύουν μαζί ή οπωσ λες γονείς συμμαθητών ή άνθρωποι δουλεύουν από το σπίτι κ παρόμοιες περιπτώσεις που ξέρουν ότι είναι εκτεθειμένοι σε κοινές πηγές μόλυνσης. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καλά θα κανετε

 

Δε γίνεται διαφορετικά. Το να διατηρήσουμε έναν μίνιμουμ κοινωνικών επαφών σε ασφαλές πλαίσιο είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση, όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για τη δική μας ψυχική υγεία. Καφέδες, εστιατόρια κλπ τα είχαμε κόψει έτσι και αλλιώς. Ευτυχώς έχουμε κοντά το βουνό, θα ντυνόμαστε καλά και θα βγαίνουμε για τρέξιμο μικροί μεγάλοι.  Έχω να δω τους γονείς μου και μεγάλους σε ηλικία συγγενείς μου γενικότερα (και η κόρη μου αντίστοιχα τη γιαγιά και τον παππού της) σχεδόν ένα χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, πολύ αγαπημένο συγγενικό μου πρόσωπο αρρώστησε και έχει πολύ λίγο χρόνο ζωής. Και απελπίζομαι στη σκέψη ότι δεν μπορώ να την δω από κοντά, να την αγκαλιάσω, έστω για τελευταία φορά.

Και εμείς πάλι καλά να λέμε, έχουμε τους ανθρώπους μας κοντά μας. Υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι που τα ΚΑΠΗ ήταν η μόνη τους ευκαιρία να αλλάξουν δύο κουβέντες. Που έβγαιναν βόλτα κάθε μέρα, να πάνε σε φίλους για ένα καφέ, είχαν χόμπυ εκτός σπιτιού, άνθρωποι που τώρα να βρεθούν πάλι μέσα στη μοναξιά. Δύσκολοι καιροί...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Νομίζω ότι σ αυτή τη φάση πολύς κόσμος θα σκεφτεί έτσι πιο πρακτικά και δεν θα απομονωθεί τελείως και δεν το βρίσκω ούτε κακό ουτε παράλογο. Εννοώ ότι δεν είμαστε πια οαραμυθιασμενοι ότι θα τελειώσει το λοκνταουν κ θα είμαστε οκ για καμπόσο καιρό κ να κάνουμε υπομονή γιατί μετά θα φτιάξουν τα πράγματα κλπ. Πιστεύω ότι νέοι με γονείς τους θα βλέπονται κάποιες φορές, ή ίσως φίλοι που δουλεύουν μαζί ή οπωσ λες γονείς συμμαθητών ή άνθρωποι δουλεύουν από το σπίτι κ παρόμοιες περιπτώσεις που ξέρουν ότι είναι εκτεθειμένοι σε κοινές πηγές μόλυνσης. 

 

 

Δεν έχεις άδικο όπως το σκέφτεσαι καθόλου.Σίγουρα όμως  δεν θα βλέπω τους γονείς μου για να μην τους κολλήσω κάτι.

Λογικά με τους γονείς που τα παιδιά είναι μαζί στο σχολείο λίγο πολυ όλοι σκεφτόμαστε να τους βλέπουμε, έτσι και αλλιώς τα παιδιά μας είναι μαζί όλη την ημέρα στο σχολείο, προσωπικά πιστεύω πως θα το επιδιώξω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δε γίνεται διαφορετικά. Το να διατηρήσουμε έναν μίνιμουμ κοινωνικών επαφών σε ασφαλές πλαίσιο είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή τη φάση, όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για τη δική μας ψυχική υγεία. Καφέδες, εστιατόρια κλπ τα είχαμε κόψει έτσι και αλλιώς. Ευτυχώς έχουμε κοντά το βουνό, θα ντυνόμαστε καλά και θα βγαίνουμε για τρέξιμο μικροί μεγάλοι.  Έχω να δω τους γονείς μου και μεγάλους σε ηλικία συγγενείς μου γενικότερα (και η κόρη μου αντίστοιχα τη γιαγιά και τον παππού της) σχεδόν ένα χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, πολύ αγαπημένο συγγενικό μου πρόσωπο αρρώστησε και έχει πολύ λίγο χρόνο ζωής. Και απελπίζομαι στη σκέψη ότι δεν μπορώ να την δω από κοντά, να την αγκαλιάσω, έστω για τελευταία φορά.

Και εμείς πάλι καλά να λέμε, έχουμε τους ανθρώπους μας κοντά μας. Υπάρχουν ηλικιωμένοι άνθρωποι που τα ΚΑΠΗ ήταν η μόνη τους ευκαιρία να αλλάξουν δύο κουβέντες. Που έβγαιναν βόλτα κάθε μέρα, να πάνε σε φίλους για ένα καφέ, είχαν χόμπυ εκτός σπιτιού, άνθρωποι που τώρα να βρεθούν πάλι μέσα στη μοναξιά. Δύσκολοι καιροί...

Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει όλο αυτό.πρεπει να επιβιώσουμε παίρνοντας τα μετρα μας.περυσι ημουν πολυ αυστηρή. Στα πλαίσια που κινείσαι επιβαλλεται να κινουναστε ολοι γιατι αλλιώς δε βγαίνει.

Κι εγώ έχω τα γενεθλια του παιδιου κ σκεφτομαι πως μπορεί να γίνει να φέρουμε την πεθερα μου κ να έρθει μια φιλη μου με το κοριτσακι της.Αντιστοιχες προφυλαξεις με εσένα εχουμε παρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν έχεις άδικο όπως το σκέφτεσαι καθόλου.Σίγουρα όμως  δεν θα βλέπω τους γονείς μου για να μην τους κολλήσω κάτι.

Λογικά με τους γονείς που τα παιδιά είναι μαζί στο σχολείο λίγο πολυ όλοι σκεφτόμαστε να τους βλέπουμε, έτσι και αλλιώς τα παιδιά μας είναι μαζί όλη την ημέρα στο σχολείο, προσωπικά πιστεύω πως θα το επιδιώξω κιόλας.

 

Να σου είμαι ειλικρινής, με άλλους γονείς δε θα επιδιώξω επαφές γιατί αν και ο κίνδυνος από τα παιδιά είναι ο ίδιος, οι μεγάλοι δεν ξέρω τι κάνουν. Έχω παρατηρήσει πχ ότι κάποιοι το πρωί που πάμε τα παιδιά δε φοράνε καν μάσκα ή την έχουν κατεβασμένη. Μπορεί να είναι μια χαρά άνθρωποι, δε λέω, αλλά ούτε που δουλεύουν ξέρω, ούτε τι επαφές έχουν ξέρω. Με τους φίλους-γείτονες είμαστε σχεδόν οικογένεια, όλοι έχουμε ηλικιωμένους γονείς που μένουν στην ίδια πολυκατοικία με εμάς και όλοι προσέχουμε πολύ. Τα πάντα ρίσκο είναι βέβαια, αλλά φυλάς τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. 

 

@μαγιοπουλας και εμένα της κόρης μου πέφτουν καταχείμωνο και πάντα κάναμε μεγάλα πάρτυ. Φέτος, απλά θα φροντίσω να είναι τα γειτονάκια μας και ωραίο στολισμό, δραστηριότητες εντός σπιτιού που να συμμετέχουν μικροί μεγάλοι.  Επίσης αν το πάμε έτσι και Χριστούγεννα, θα κανονίσουμε να στολίσουμε τα δέντρα μας παρέα σε κάθε σπίτι, μαγείρεμα όλοι μαζί εναλλάξ, γενικά να αλλάζουμε μεν παραστάσεις αλλά σε κλειστό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος στην πρώτη καραντίνα οι νονοί της κόρης μου έφερναν την νταντά με βεβαίωση τύπου Α', με υπογραφή των ίδιων ως εργοδοτών (μαύρα την πληρώνουν). Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε μια σιωπηρή "ευελιξία"/"συμφωνία" για αυτό, κάπως το είχε πει ο Χαρδαλιάς τον Μάρτιο αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς. 

 

Φυσικά αν την πληρώσετε με εργόσημο - έστω προσωρινά για όσο διαρκέσει η απαγόρευση κυκλοφορίας - δεν έχετε κανένα θέμα, δίνετε βεβαίωση απολύτως νόμιμα.

 

Εγώ αυτή την φορά αποφάσισα να φέρνω κάθε 2 εβδομάδες την γυναίκα για το σπίτι, έφτιαξα μια βεβαίωση τύπου Α' και της έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

@Έσπερος στην πρώτη καραντίνα οι νονοί της κόρης μου έφερναν την νταντά με βεβαίωση τύπου Α', με υπογραφή των ίδιων ως εργοδοτών (μαύρα την πληρώνουν). Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε μια σιωπηρή "ευελιξία"/"συμφωνία" για αυτό, κάπως το είχε πει ο Χαρδαλιάς τον Μάρτιο αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς

 

Κάτι τέτοιο θυμόμουν και εγώ. Τώρα όμως λένε για βεβαίωση μέσω Εργάνης...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Κάτι τέτοιο θυμόμουν και εγώ. Τώρα όμως λένε για βεβαίωση μέσω Εργάνης...

ναι αυτό είδα τωρα. Μάλλον με παροχή βοήθειας ή σωματική άσκηση θα βολευτεί. ίσως να μην είναι κ κάθε μέρα, θα δείξει. σίγουρα πάντως θέλω για το παιδί να παίρνει κ κάποιο παραπάνω ερέθισμα, γιατί φοβάμαι ότι θα πάει για δίμηνο πάλι. Την άλλη φορά έφτιαξε ο καιρός κάποια στιγμή, υπήρχε μια κίνηση στη γειτονιά, κάτι γινόταν, τώρα όμως είναι χειμώνας, είναι αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

@Έσπερος στην πρώτη καραντίνα οι νονοί της κόρης μου έφερναν την νταντά με βεβαίωση τύπου Α', με υπογραφή των ίδιων ως εργοδοτών (μαύρα την πληρώνουν). Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε μια σιωπηρή "ευελιξία"/"συμφωνία" για αυτό, κάπως το είχε πει ο Χαρδαλιάς τον Μάρτιο αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς. 

 

Φυσικά αν την πληρώσετε με εργόσημο - έστω προσωρινά για όσο διαρκέσει η απαγόρευση κυκλοφορίας - δεν έχετε κανένα θέμα, δίνετε βεβαίωση απολύτως νόμιμα.

 

Εγώ αυτή την φορά αποφάσισα να φέρνω κάθε 2 εβδομάδες την γυναίκα για το σπίτι, έφτιαξα μια βεβαίωση τύπου Α' και της έδωσα.

Χωρίς εργοσημο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...