Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Αν θέλαμε σαν κράτος, όχι σαν μονάδες, να τηρήσουμε λογικά μέτρα θα μπορούσαμε. Θα μπορούσε η αστυνομία να είχε επιβάλει ελάχιστες αποστάσεις στα τραπέζια των καφέ και των εστιατορείων, να είχε παρέμβει σε πάρτυ και δεξιώσεις, να είχαν φροντίσει οι αρμόδιες υπηρεσίες να τηρούνται τα όρια στα πλοία και τρένα, να έχουν αυξηθεί τα δρομολόγια των λεωφορείων και του μετρό, να είχαν αραιώσει οι μαθητές έστω στους όποιους δήμου έχουν κενές αίθουσες, να είχε ενισχυθεί τόσους μήνες το σύστημα υγείας. Όταν αντί για λογικά μέτρα αναλώνεται ο κρατικός μηχανισμός σε γελοίους νόμους, όπως μάσκα γιατί περπατάμε μόνοι σε έναν έρημο δρόμο ή μάσκα τα αδέρφια μέσα στο αμάξι της μαμάς, ε, και να μη θες να αντιδράσεις, αντιδράς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται η αστυνομία να μετράει αποστάσεις τραπεζιών και ανθρώπων. Εκτός κι αν μιλάμε για ανθρώπους τυφλούς ή καθυστερημένους.

 

Ο κάθε επιχειρηματίας είναι υπεύθυνος να τα κάνει όλα αυτά στο μαγαζάκι του (κι όχι κάποια αόριστη "αρμόδια υπηρεσία") και ο κάθε πελάτης είναι υπεύθυνος να μην πηγαίνει εκεί που δεν τηρούνται τα μέτρα ή να παίρνει και να καταγγέλει. Και φυσικά να τα τηρεί και ο ίδιος, όχι να παίρνει το διπλανό τραπέζι, να κουνάει και 3 καρέκλες για την παρέα, σα να μην έγινε τίποτα...

 

Η δουλειά της αστυνομικής αρχής είναι να τηρήσει τη νομιμότητα στο 10% των περιπτώσεων. Το υπόλοιπο 90% είναι στο χέρι του παραβάτη. Γι'αυτό και όταν κάποιος τρακάρει μεθυσμένος, δικάζεται ο ίδιος, δεν δικάζεται ο υποτιθέμενος αστυνομικός που υποτίθεται οτι θα μπορούσε να του έχει κάνει αλκοτέστ λίγο πριν το ατύχημα....απλώς κρυβόμαστε πίσω απ'το δάχτυλό μας μου φαίνεται! Θέλετε, δηλαδή, έναν ένστολο για κάθε 2 πολίτες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Η αλήθεια είναι ότι οι κρατικές δυνάμεις είναι πολύ απασχολημένες αυτό το διάστημα. Έχουν 14χρονα να χώσουν σε κρατητήρια και πεντάχρονα που χρειάζονται καπνογόνα. 

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω νομίζω. Κανένας δε θέλει ένστολο για κάθε 2 πολίτες. Αλλά όταν βλέπεις κρατική βία σε ανήλικα, τα στραβά μάτια σε μεγαλοεπιχειρηματίες και ξενοδόχους και επιπλέον να σου κουνάνε το δάχτυλο γιατί βγήκε η μύτη έξω, η ατομική σου ευθύνη πάει περίπατο. 

 

Ακούγεται λογικό, αλλά πρόκειται για φτηνή δικαιολογία.

 

Μπορείς να τηρείς τα μέτρα προστασίας ΣΟΥ και ταυτόχρονα να σε ενοχλούν και όλα τα υπόλοιπα, και πολλά ακόμα κακώς κείμενα....Δεν είναι επανάσταση να μην τηρείς τα μέτρα. Κοντόφθαλμη ανοησία είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Αν η αστυνομία μπορεί να κόβει πρόστιμα στον κόσμο που κάθεται στο παγκάκι ή δε φορά μάσκα ενώ περπατά μόνος του, θα μπορούσε να είχε λύσει και πιο βασικά θέματα. Αν βλέπεις σαν πολίτης παντού γύρω σου την εστίαση ανοιχή με τα τραπέζια στο μισό μέτρο, δεν είναι λογικό να επαναπαυθείς; Αν η αστυνομία είναι μόνο για να τιμωρεί τα εύκολα θύματα, από τη γιαγια χωρίς μάσκα ως τον νεαρό στην πλατεία, αλλά όχι να επεμβαίνει εκεί που θίγονται συμφέροντα, κάτι δεν πάει καλά και δύσκολα πείθεται και ο πολίτης να τηρεί το νόμο.

 

Ο πολίτης θα πρέπει, αρχικά, να καταλάβει οτι ο νόμος τηρείται για το συμφέρον του. Δεν κάνει χάρη σε κανέναν με το να τηρεί το νόμο. Αυτή είναι μία πολύ βασική παρανόηση και, κατά τη γνώμη μου, η ρίζα όλου του κακού.

 

Τα υπόλοιπα, θα ξαναπώ, μπορούν να συνεχίσουν να μας ενοχλούν και φορώντας τη μάσκα. Άλλωστε δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να κοπεί πρόστιμο στο νεαρό ή τη γιαγιά χωρίς μάσκα (αμφιβάλλω κατά πόσο γίνεται...). Ναι, είναι πρόβλημα να μην κόβεται στον εφοπλιστή με την πληρότητα 110%. Αλλά η απουσία του δεύτερου δεν αναιρεί, δε μειώνει την αξία του πρώτου, ούτε και δικαιολογεί περαιτέρω παραβάσεις.

 

Το πρόβλημα είναι οτι ο Έλληνας, όταν τηρεί το νόμο, θεωρεί a priori οτι είναι κορόιδο και γι'αυτό δε δέχεται να μην υπάρχουν γύρω του και "άλλα κορόιδα" που να κάνουν το ίδιο. Για να σκεφτούμε, όμως, τι θα γινόταν αν ο καθένας σκεφτόταν λίγο ανάποδα; Αν σκεφτόταν, για παράδειγμα, τι θα γίνει αν ΕΓΩ τηρήσω το νόμο; Διότι προς το παρόν το μόνο που σκέφτονται όλοι είναι α) τι κάνουν οι άλλοι και β) πως οι ίδιοι θα τη σκαπουλάρουν. Και προφανώς όταν όλοι σκέφτονται έτσι, τότε το νόμο δεν θα τον τηρήσει κανένας.  Αλλά εντάξει, εδώ περιγράφω ίσως την Ελλάδα του 2300.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 3:13 ΠΜ, samsympan είπε:

Σήμερα πήγαμε στην παιδική χαρά. Βρεθήκαμε με φίλους. Τα παιδιά έπαιξαν με τις μάσκες τους. Κι εμείς μαζί τους. Με την μάσκα των παιδιών να βγαίνει για μια δαγκωνιά κολατσιό και η δική μας για μια ρουφηξιά καφέ και πάλι στη θέση τους.

 

Ξέρεις φαντάζομαι πως όλο αυτό που περιγράφεις είναι λάθος!!! Και να μην είχες κολλήσει κάτι, το κόλλησες πιάνοντας τη μάσκα στο ανεβοκατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Το πρόβλημα είναι οτι ο Έλληνας, όταν τηρεί το νόμο, θεωρεί a priori οτι είναι κορόιδο και γι'αυτό δε δέχεται να μην υπάρχουν γύρω του και "άλλα κορόιδα" που να κάνουν το ίδιο. Για να σκεφτούμε, όμως, τι θα γινόταν αν ο καθένας σκεφτόταν λίγο ανάποδα; Αν σκεφτόταν, για παράδειγμα, τι θα γίνει αν ΕΓΩ τηρήσω το νόμο; Διότι προς το παρόν το μόνο που σκέφτονται όλοι είναι α) τι κάνουν οι άλλοι και β) πως οι ίδιοι θα τη σκαπουλάρουν. Και προφανώς όταν όλοι σκέφτονται έτσι, τότε το νόμο δεν θα τον τηρήσει κανένας.  Αλλά εντάξει, εδώ περιγράφω ίσως την Ελλάδα του 2300.... 

Πολύ ωραία όλα αυτά κ ισχύουν όμως εδώ δεν υπάρχει κάποιος που να λέει ότι δεν τηρεί τον νόμο. Οπότε εμείς τ ακούμε γι αυτούς που δεν τα τηρούν, τελείως υποθετικά. Δεν είπε κανεις ότι δεν θα τα τηρήσουμε επειδή δεν τα τηρούν άλλοι. Αλλά συγγνώμη κιόλας, κε όσα συμβαίνουν έχουμε κάθε δίκιο να νιώθουμε κορόιδα κ ίσως να ένιωθες κ εσυ αν ζούσες στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Πολύ ωραία όλα αυτά κ ισχύουν όμως εδώ δεν υπάρχει κάποιος που να λέει ότι δεν τηρεί τον νόμο.

 

Υπάρχει/ουν, απλώς για να μην ξεφτιλιστεί η συζήτηση, θα αποφύγω να πω ονόματα. Ο καθένας μπορεί να πάει πιο πίσω και να δει. 

Just now, Έσπερος said:

Αλλά συγγνώμη κιόλας, κε όσα συμβαίνουν έχουμε κάθε δίκιο να νιώθουμε κορόιδα κ ίσως να ένιωθες κ εσυ αν ζούσες στην Ελλάδα. 

 

Ούτε στη χώρα που ζω τηρούν όλοι το νόμο, ωστόσω δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται επειδή ο ίδιος τον τηρεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Υπάρχει/ουν, απλώς για να μην ξεφτιλιστεί η συζήτηση, θα αποφύγω να πω ονόματα. Ο καθένας μπορεί να πάει πιο πίσω και να δει. 

 

Ούτε στη χώρα που ζω τηρούν όλοι το νόμο, ωστόσω δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται επειδή ο ίδιος τον τηρεί.

Δεν παραπονούμαστε που τηρούμε νόμους, παραπονούμαστε που η ταλαιπωρία δεν έχει αποτέλεσμα κ φέρνει κ άλλη ταλαιπωρία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Δεν παραπονούμαστε που τηρούμε νόμους, παραπονούμαστε που η ταλαιπωρία δεν έχει αποτέλεσμα κ φέρνει κ άλλη ταλαιπωρία. 

 

Έχει αποτέλεσμα η "ταλαιπωρία", αλλιώς θα είχατε 20 χιλιάδες κρούσματα τη μέρα....Αυτό που φέρνει περαιτέρω ταλαιπωρία είναι η έλλειψη τήρηση μέτρων και η φυσική εξέλιξη της πανδημίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίταξε νομίζω πως αν ή νηπιαγωγός κατάφερνε να την ηρεμήσει σίγουρα θα ήταν καλύτερα. Το κλάμα είναι αναπόφευκτο ως ένα βαθμο. Αυτά τα έχω πει κι εγώ, πως όλα τα παιδιά πάνε και εμείς πηγαμε κτλ και δεν άφησα περιθώριο επιλογής, δηλ δεν θες, δεν πας. Πας γιατί πάνε ολοι, σ αγαπώ κ θα έρθω να σε πάρω όταν σχολασεις. Οι μαμαδες δεν πάνε σχολείο κτλ. . Επισημαινω το "σχολασεις" (το λέγαμε και όταν έφευγε νωρίτερα στην προσαρμογή) ώστε να ξέρει πως φεύγει μόνο τότε. 

 

Αυτό που θα σε βοηθήσει όταν ξαναρχισετε είναι ή καλή συνεργασία με την νηπιαγωγό πρωτίστως. Μιληστε βρείτε μία κοινή γραμμή και ακολούθησε την. Πχ παρέδωσε την και φυγε σε πρώτη φάση για μιση ώρα , μετά μια, μετά δυο-μεχρι το προγευμα κοκ. Δεν πιστεύω πως κλαίει γιατι ξέρει ότι έτσι θα την πάρεις αλλά κλαίει γιατί δεν μπορεί να εκφράσει αλλιως αυτο που νιώθει(πχ φόβο) και αν δεν έχει λίγο χρόνο μόνη της, και με την βοήθεια της δασκάλας, δεν θα μπορέσει να το διαχειριστεί, να μάθει να το κοντρολορει όσο μπορεί, να μάθει τα συναισθήματα της και να δει τι θα μπορούσε να κάνει οταν ηρεμήσει. Έχουμε περάσει παρόμοια κατάσταση, ζοριστηκαμε πολύ και ακόμα το παλευουμε. Προσπαθώ να του δείξω και πως να διαχειρίζεται το συναίσθημα που τον κατακλυζει. Πχ με βαθιές ανάσες που τον βοηθουν να ηρεμήσει.

 

 

Εν πάση περιπτώσει, ή κατάσταση με τα σχολεία στις μέρες μας είναι πολύ μπερδεμένη,  ήθελα μόνο να γραψω μήπως και σε βοηθήσει μία παρόμοια εμπειρία όταν ξαναρχισετε. Καντε και διάφορα για το σχολείο (πχ ζωγραφιές, χειροτεχνιες) και περαστε ένα πρωινό να τα δειξετε/δωσετε στην δασκάλα, ειναι καλό να υπάρχει μία επαφη.

 

Όσο για τις μάσκες θυμάμαι κι εγώ που δεν επαρκούσαν και δεν χρειαζοταν να φοράμε. Μετά νομίζω ξεκίνησε πρώτο ένα εργοστασιο στην Λαρισα να κατασκευάζει μάσκες και έγιναν απαραίτητες και τώρα υποχρεωτικές. 

Λογικό για τους ενήλικες όταν έχεις καθημερινά δύο χιλιάδες κρούσματα. 

 

 

Ναι αν μπορούσε να την κάνει να σταματήσει να κλαίει θα ήταν καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν μπορεί η δεν το προσπαθεί ιδιαίτερα.. Ελπίζω σε λίγο καιρό όταν την ξανά πάω να είναι συνεργάσιμη γιατί την τελευταία φορά δεν ήθελε καν να κάτσει χωρίς εμένα, της έλεγα κ ότι θα την περιμένω απ' έξω να σχολιάσει αλλά ήταν ανένδοτη. Κάποιες φορές νομίζω ότι κλαίει γιατί ξέρει ότι έτσι θα την πάρω, είναι χειριστικη. Όταν την παίρνω ξεχνάει κατευθείαν το κλάμα κ αρχίζει να παίζει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ξέρεις φαντάζομαι πως όλο αυτό που περιγράφεις είναι λάθος!!! Και να μην είχες κολλήσει κάτι, το κόλλησες πιάνοντας τη μάσκα στο ανεβοκατέβασμα.

Έχω την εντύπωση ότι εάν δεν εργάζεσαι σε πτέρυγα νοσοκομείου, δεν ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες, περιβάλεσαι από και είσαι ο ίδιος υγιής/ασυμπτωματικός, το ανεβοκατέβασμα με σωστό τρόπο (χέρια καθαρά, από τα λαστιχάκια, τήρηση αποστάσεων) και όσο γίνεται πιο φειδωλά προσφέρει μια κάποια προστασία (σίγουρα όχι 100% που ούτως ή άλλως δεν επιτυγχάνεται μόνο με την μάσκα) σε εσένα και τους γύρω σου, στα πλαίσια της διατήρησης μιας κανονικότητας... λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μα άνοιξαν ΜΕΘ. Όχι; Λάθος διάβασα/θυμάμαι;

Ανακοινώθηκε ότι ΘΑ ανοίξουν ΜΕΘ. Δεν άνοιξαν. Προχθές έφτιαξαν 40 νέες (αν θυμάμαι καλά) επειδή στη Θεσσαλονίκη γίνεται κακός χαμός

Just now, samsympan είπε:

Έχω την εντύπωση ότι εάν δεν εργάζεσαι σε πτέρυγα νοσοκομείου, δεν ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες, περιβάλεσαι από και είσαι ο ίδιος υγιής/ασυμπτωματικός, το ανεβοκατέβασμα με σωστό τρόπο (χέρια καθαρά, από τα λαστιχάκια) και όσο γίνεται πιο φειδωλά προσφέρει μια κάποια προστασία (σίγουρα όχι 100% που ούτως ή άλλως δεν επιτυγχάνεται μόνο με την μάσκα) σε εσένα και τους γύρω σου, στα πλαίσια της διατήρησης μιας κανονικότητας... λάθος;

Και που ξέρεις ότι είσαι υγιής εσύ ή οι γύρω σου? Αν είστε ασυμπτωματικοί? Δεν υπάρχει"λίγο σωστό" ή "λίγο λάθος". Η μάσκα φοριέται και απορρίπτεται με συγκεκριμένες κινήσεις για να είναι ασφαλής η χρήση της. Αν δεν τις τηρείς ευλαβικά, έχασες κάθε ελπίδα ότι είσαι προστατευμένος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Και που ξέρεις ότι είσαι υγιής εσύ ή οι γύρω σου? Αν είστε ασυμπτωματικοί?

Φυσικά και δεν το ξέρεις. Παίρνεις ως δεδομένο το χειρότερο, ότι δηλαδή είσαι ασυμπτωματικός εσύ και οι γύρω σου. Αν λοιπόν στρέψεις το πρόσωπο από τον συνάνθρωπο σου που φορά μάσκα (και που ούτως ή άλλως έχεις σε μια λογική απόσταση), κατεβάσεις τη μάσκα (με τον σωστό τρόπο), πιείς δεν βηξεις-φτερνιστείς-φυσήξεις την μύτη σου-αγγίξεις το πρόσωπο σου κλπ, την ανεβάσεις και συνεχίσεις με την ζωή σου, πως ακριβώς κινδυνεύεις ή αποτελείς κίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το πρόβλημα είναι οτι ο Έλληνας, όταν τηρεί το νόμο, θεωρεί a priori οτι είναι κορόιδο και γι'αυτό δε δέχεται να μην υπάρχουν γύρω του και "άλλα κορόιδα" που να κάνουν το ίδιο. Για να σκεφτούμε, όμως, τι θα γινόταν αν ο καθένας σκεφτόταν λίγο ανάποδα; Αν σκεφτόταν, για παράδειγμα, τι θα γίνει αν ΕΓΩ τηρήσω το νόμο; Διότι προς το παρόν το μόνο που σκέφτονται όλοι είναι α) τι κάνουν οι άλλοι και β) πως οι ίδιοι θα τη σκαπουλάρουν. Και προφανώς όταν όλοι σκέφτονται έτσι, τότε το νόμο δεν θα τον τηρήσει κανένας.  Αλλά εντάξει, εδώ περιγράφω ίσως την Ελλάδα του 2300.... :rolleyes:

 

Eντάξει. Θα μου άρεσε μία ουτοπική κοινωνία κι εμένα. Δεν υπάρχει πουθενά. Αν υπήρχε αυτό που περιγράφεις, θα ήταν η ιδανική κοινωνία, δε θα χρειάζοταν καν ο νόμος. Αλλά παντού όπου οι πολίτες συμπεριφέρονται όπως φαίνεται πιο "ιδανικό" σε εμάς, ο νόμος δεν κάνει διακρίσεις και τηρείται και ξέρεις ότι θα τιμωρηθείς, κακά τα ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτό που φέρνει περαιτέρω ταλαιπωρία είναι η έλλειψη τήρηση μέτρων

Χμ τα ίδια λέμε. Απλώς με άλλη οπτική. Εσυ την οπτική του απ έξω «οι Έλληνες είστε ανώριμοι, απείθαρχοι και γκρινιάρηδες χωρίς λόγο», ενώ εγω επ την οπτική του μέσα: « πολλοί κάνουμε το σωστό κ στερούμαστε, το κράτος πετάει χαρταετό κ κάποιοι βρίσκουν τρόπο να ξεγλιστρήσουν, κάνοντας δυσκολότερη τη δίκη μας ζωή».

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Eντάξει. Θα μου άρεσε μία ουτοπική κοινωνία κι εμένα. Δεν υπάρχει πουθενά. Αν υπήρχε αυτό που περιγράφεις, θα ήταν η ιδανική κοινωνία, δε θα χρειάζοταν καν ο νόμος. Αλλά παντού όπου οι πολίτες συμπεριφέρονται όπως φαίνεται πιο "ιδανικό" σε εμάς, ο νόμος δεν κάνει διακρίσεις και τηρείται και ξέρεις ότι θα τιμωρηθείς, κακά τα ψέματα.

 

Υπάρχουν και χώρες που δε χρειάστηκε ο βούρδουλας για να γίνει το αυτονόητο....έγιναν απλώς συστάσεις μέχρι πολύ πρόσφατα. Και προσωπικά με θλίβει πολύ περισσότερο όταν γνωρίζω οτι αυτό που περιγράφω είναι ιστορική επιλογή, δεν είναι ουτοπία....φυσικά δεν είναι κάτι που μπορεί ν'αλλάξει αύριο το πρωί σε μία χώρα όπως η Ελλάδα.

 

Αυτό που θα μου άρεσε να δω στην Ελλάδα είναι ο νόμος να τηρείται επειδή έχει λογική, όχι επειδή έχει τιμωρία. Φυσικά αυτό προυποθέτει αλλαγή τόσο στη νομοθετική διαδικασία, όσο και στο attitude του κόσμου για το νόμο....αλλά ακόμα κι έτσι δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι κάποιος θα σταματήσει να φοράει τη μάσκα του και να μην κάνει γιορτές με συγγενείς, απλώς και μόνο επειδή ο νόμος στην Ελλάδα, κατά κοινή ομολογία, δεν τηρείται. Δηλαδή επειδή υπάρχουν 50 ανεγκέφαλοι στο δρόμο που πάνε με 200 κι επειδή άλλοι τόσοι επίορκοι τροχονόμοι σβήνουν κλήσεις, θα πρέπει να πηγαίνουν όλοι με 200; Ναι, ΟΚ, φιλοσοφικά ίσως....αλλά εν τέλει ποιος θα σκοτωθεί στο τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Υπάρχουν και χώρες που δε χρειάστηκε ο βούρδουλας για να γίνει το αυτονόητο....έγιναν απλώς συστάσεις μέχρι πολύ πρόσφατα. Και προσωπικά με θλίβει πολύ περισσότερο όταν γνωρίζω οτι αυτό που περιγράφω είναι ιστορική επιλογή, δεν είναι ουτοπία....φυσικά δεν είναι κάτι που μπορεί ν'αλλάξει αύριο το πρωί σε μία χώρα όπως η Ελλάδα.

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες. Νομίζω ότι στην Ελλάδα τηρηθηκαν τα μέτρα πολύ περισσότερο από άλλες χώρες τύπου "Ελβετία" και μάλιστα πολύ πιο αυστηρά μέτρα. Βασικά δεν μπορώ καν να φανταστώ στην Σουηδία ή την Ελβετία να επιβαλλονται τέτοια μέτρα. Ούτε καν στην Αμερική και την Αγγλία και αυτό το λέω με μεγαλύτερη ακόμα σιγουριά καθώς έχω ζήσει αρκετά χρόνια και στις δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες. Νομίζω ότι στην Ελλάδα τηρηθηκαν τα μέτρα πολύ περισσότερο από άλλες χώρες τύπου "Ελβετία" και μάλιστα πολύ πιο αυστηρά μέτρα. Βασικά δεν μπορώ καν να φανταστώ στην Σουηδία ή την Ελβετία να επιβαλλονται τέτοια μέτρα. Ούτε καν στην Αμερική και την Αγγλία και αυτό το λέω με μεγαλύτερη ακόμα σιγουριά καθώς έχω ζήσει αρκετά χρόνια και στις δύο. 

 

Στην Ελβετία δεν επιβλήθηκαν ποτέ τέτοια μέτρα, απλούστατα γιατί ο κόσμος τήρησε τα ελαφρύτερα και τα τηρεί αδιαμαρτύρητα και χωρίς να το κάνει θέμα εδώ και 7 μήνες. Επί 3 μήνες, χωρίς να υπάρχει lockdown, ο περισσότερος κόσμος έβγαινε μόνο για τα απαραίτητα. Δεν υπάρχει  συζήτηση για μάσκα εδώ...αν δεν τη φοράς, ο σεκιουριτάς θα σε πετάξει έξω...και συνήθως αυτός που δεν θα τη φορέσει είναι περιθωριακός, δεν είναι πολιτικός ή δημόσιο πρόσωπο ή καλλιτέχνης.... Η "αμοιβή", αν θέλεις, είναι οτι προς το παρόν δεν έχει μπει στην κουβέντα κανένα τραβηγμένο μέτρο, όπως π.χ. η μάσκα στα παιδάκια.

 

Προφανώς, και δεν το παραγνωρίζω, το κόστος του να χάσεις τη δουλειά σου στην Ελβετία είναι πολύ μικρότερο απ'ότι στην Ελλάδα. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κλάδοι που πλήττονται πάρα πολύ σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτό που θα μου άρεσε να δω στην Ελλάδα είναι ο νόμος να τηρείται επειδή έχει λογική, όχι επειδή έχει τιμωρία. Φυσικά αυτό προυποθέτει αλλαγή τόσο στη νομοθετική διαδικασία, όσο και στο attitude του κόσμου για το νόμο....αλλά ακόμα κι έτσι δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι κάποιος θα σταματήσει να φοράει τη μάσκα του και να μην κάνει γιορτές με συγγενείς, απλώς και μόνο επειδή ο νόμος στην Ελλάδα, κατά κοινή ομολογία, δεν τηρείται. Δηλαδή επειδή υπάρχουν 50 ανεγκέφαλοι στο δρόμο που πάνε με 200 κι επειδή άλλοι τόσοι επίορκοι τροχονόμοι σβήνουν κλήσεις, θα πρέπει να πηγαίνουν όλοι με 200; Ναι, ΟΚ, φιλοσοφικά ίσως....αλλά εν τέλει ποιος θα σκοτωθεί στο τέλος;

Αύριο το πρωί στθσ 6.30 που θα βγω 5 μέτρα έξω σπο το σπίτι μου για να ταΐσω τη γάτα φορώντας μάσκα, θα το κάνω γιατί έχει λογική ο νόμος ή για το πρόστιμο; Προφανώς για το πρόστιμο. Αυτό με κάνει ανώριμο κ ανεύθυνο πολίτη, επειδή το κάνω για το πρόστιμο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες. Νομίζω ότι στην Ελλάδα τηρηθηκαν τα μέτρα πολύ περισσότερο από άλλες χώρες τύπου "Ελβετία" και μάλιστα πολύ πιο αυστηρά μέτρα. Βασικά δεν μπορώ καν να φανταστώ στην Σουηδία ή την Ελβετία να επιβαλλονται τέτοια μέτρα. Ούτε καν στην Αμερική και την Αγγλία και αυτό το λέω με μεγαλύτερη ακόμα σιγουριά καθώς έχω ζήσει αρκετά χρόνια και στις δύο. 

Εγώ ενα από τα πράγματα που είδα στην Ελλάδα είναι ότι σε χώρους εστίασης φορούσαν την μάσκα όταν πήγαιναν το φαγητό στο τραπέζι και τις περισσότερες κάτω από την μύτη και μετά την έβγαζαν. Αυτό δεν είναι τηρω τα μέτρα! Επίσης ξέρω κόσμο που έχει συμπτώματα και δεν πάει να κάνει τεστ γιατί, "τι θα κλειστουμε 2 βδομάδες μέσα τώρα;" ας μην κοροιδευομαστε, υπάρχουν όντως πολίτες που ακολουθούν τα μέτρα, αλλά όχι η πλειοψηφία. 

Στην Σουηδία όταν πήγα μέσα Σεπτεμβρίου δεν είχαν καν μέτρα! Εκτός από κάτι σημάδια στο σούπερ μάρκετ να θυμούνται να κρατούν απόσταση, οπότε τι να τηρήσουν; παρόλα αυτά, εάν τους επέβαλαν μέτρα που έπρεπε να τηρήσουν, η πλειοψηφία θα τα τηρούσε χωρίς γκρίνια. 

Εκεί που καταλήγω, γιατι όντως θεωρώ πολλά μέτρα στην Ελλάδα υπερβολικά, είναι ότι δεν υπάρχει λογική. Ούτε από πολλούς πολίτες που θεωρούν ότι μπορούν να κάνουν ότι νομίζουν και να μην εφαρμόζουν τον νόμο εάν δεν τους αρέσει, ούτε και από το κράτος που εφαρμόζει υπερβολικά μέτρα με σκοπό να τηρηθούν κάποια από αυτά ίσως; πράγματικα δεν ξέρω τι να πω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εκεί που καταλήγω, γιατι όντως θεωρώ πολλά μέτρα στην Ελλάδα υπερβολικά, είναι ότι δεν υπάρχει λογική. Ούτε από πολλούς πολίτες που θεωρούν ότι μπορούν να κάνουν ότι νομίζουν και να μην εφαρμόζουν τον νόμο εάν δεν τους αρέσει, ούτε και από το κράτος που εφαρμόζει υπερβολικά μέτρα με σκοπό να τηρηθούν κάποια από αυτά ίσως; πράγματικα δεν ξέρω τι να πω 

Αυτό πιστεύω ότι ισχύει. πχ για τη μάσκα έξω είχα διαβάσει ότι βασικά γίνεται να εγγυηθεί ότι θα τη φοράνε τουλάχιστον μέσα, πχ να μην μπαίνουν σε ενα μαγαζί δήθεν για ένα λεπτό να αφήσουν μια παραγγελία επειδή ξέχασαν τη μάσκα. Το οποίο δεβ είναι παράλογο. Εμείς στο σχολείο είχαμε πει τα παιδιά να βγάζουν τη μάσκα αφού βγουν από την αίθουσα κ τις σκάλες κ τους διαδρόμους (στη σκάλα όντως υπάρχει συνωστισμός). Κι όμως δεν το κάνουν, ενώ μέσα στην τάξη δεν διαμαρτύρονται ούτε ζητάνε να πάρουν αέρα, με το που βγουν, τη βγάζουν κ πλέον κάποιοι την αφήνουν στο θρανίο. 

 

Ομως ειεθδη ζούμε στην Ελλάδα, μπορεί ο σερβιτόρος με τη μάσκα σκουλαρίκι να μην φάει πρόστιμο, αλλά να φάω εγω που θαχταΐζω τη γάτα στο διπλανό άδειο οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό πιστεύω ότι ισχύει. πχ για τη μάσκα έξω είχα διαβάσει ότι βασικά γίνεται να εγγυηθεί ότι θα τη φοράνε τουλάχιστον μέσα, πχ να μην μπαίνουν σε ενα μαγαζί δήθεν για ένα λεπτό να αφήσουν μια παραγγελία επειδή ξέχασαν τη μάσκα. Το οποίο δεβ είναι παράλογο. Εμείς στο σχολείο είχαμε πει τα παιδιά να βγάζουν τη μάσκα αφού βγουν από την αίθουσα κ τις σκάλες κ τους διαδρόμους (στη σκάλα όντως υπάρχει συνωστισμός). Κι όμως δεν το κάνουν, ενώ μέσα στην τάξη δεν διαμαρτύρονται ούτε ζητάνε να πάρουν αέρα, με το που βγουν, τη βγάζουν κ πλέον κάποιοι την αφήνουν στο θρανίο. 

 

Ομως ειεθδη ζούμε στην Ελλάδα, μπορεί ο σερβιτόρος με τη μάσκα σκουλαρίκι να μην φάει πρόστιμο, αλλά να φάω εγω που θαχταΐζω τη γάτα στο διπλανό άδειο οικόπεδο. 

Δεν νομιζω οτι θα σου βάλουν προστιμο για τη γατούλα διπλα από το σπιτι στο χωματοδρομο.

Εδω δεν εβαλαν σε ένα τύπο που μπήκε στο φαρμακειο μετα απο μενα χωρις καθολου μασκα κ μπροστά ακριβως στο αστυνομικό τμήμα στη Γλυφάδα παρα την έκφραση της δυσαρέσκειας μου στους αστυνομικούς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Στην Ελβετία δεν επιβλήθηκαν ποτέ τέτοια μέτρα, απλούστατα γιατί ο κόσμος τήρησε τα ελαφρύτερα και τα τηρεί αδιαμαρτύρητα και χωρίς να το κάνει θέμα εδώ και 7 μήνες. Επί 3 μήνες, χωρίς να υπάρχει lockdown, ο περισσότερος κόσμος έβγαινε μόνο για τα απαραίτητα. Δεν υπάρχει  συζήτηση για μάσκα εδώ...αν δεν τη φοράς, ο σεκιουριτάς θα σε πετάξει έξω...και συνήθως αυτός που δεν θα τη φορέσει είναι περιθωριακός, δεν είναι πολιτικός ή δημόσιο πρόσωπο ή καλλιτέχνης.... Η "αμοιβή", αν θέλεις, είναι οτι προς το παρόν δεν έχει μπει στην κουβέντα κανένα τραβηγμένο μέτρο, όπως π.χ. η μάσκα στα παιδάκια.

 

Προφανώς, και δεν το παραγνωρίζω, το κόστος του να χάσεις τη δουλειά σου στην Ελβετία είναι πολύ μικρότερο απ'ότι στην Ελλάδα. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κλάδοι που πλήττονται πάρα πολύ σοβαρά.

Μα και στην Ελλάδα τηρηθηκε το lockdown όλοι το αναγνωρίζουν αυτό. Γιαυτό μετά το πέρας του είχαμε σχεδόν μηδαμινα κρούσματα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...