Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο αλλά τι εννοείτε για τις ασφαλιστικές;

αμα υπαρχει καποιο προβλημα μονιμο σου εξαιρουν καποιες παροχες δηλαδη πχ αν εχεις μειωπια δεν καληπτουν τα εξοδα σε οφθαλμιατρους. κ αν δουν πχ οτι το παιδι εχει προβλημα στους πνευμονες (αν το γραφει καποια συνταγη σαν αιτιολογια  φαινετε στο συστημα )θα πατησουν εκει οτι δεν τους το εχεις δηλωσει κ θα σε χρεωσουν αν πας καπου να χρησιμοποιησεις την ασφαλεια . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 hours ago, little lamb said:

Άσχετο αλλά τι εννοείτε για τις ασφαλιστικές;

Όταν κάνεις μια ιδιωτική ασφάλεια, δηλώνεις ένα ιατρικό ιστορικό. Αν στην πορεία σου προκύψει κάτι και χρεαιστεις πχ εξετάσεις που πρέπει να καλύψει η ιδιωτική ασφαλιστική, ειδικά αν είναι ακριβές, "ξεψαχνιζουν" το ΑΜΚΑ σου προκειμένου να δουν ότι δεν είχες το νόσημα από πριν, ότι είναι κάτι νέο που προέκυψε. Διότι εάν υπήρχε από πριν θα έπρεπε να το δηλώσεις στο ιατρικό ιστορικό. Οπότε ή δεν θα σε ασφαλιζαν, ή μπορεί να είχες πιο ακριβά ασφάλιστρα, ανάλογα την πολιτική της εταιρείας. Καμία ασφαλιστική δεν θέλει να σηκώνει βάρη μηνιαίων εξετάσεων νοσηλείων κλπ. Για αυτό πολλές δε σε ασφαλίζουν αν προϋπάρχουν χρόνια νοσήματα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Να σας πω και κάτι να γελάσετε.Κωμικοτραγικο βεβαια.

Σημερα ηρθαν τα πραγματα από το Σκλαβενίτη.Ο ανθρωπος ηρθε κρατώντας τις σακούλες στα δυο του χερια κ το χαρτί κουζίνας το ειχε στερεωσει μεταξύ του αριστερου του ώμου και του σαγονιου .Ακουμπούσε στη μασκα.

Ωραίο ε?

 

Α έχει και χειρότερα! Χθες ήρθε και σε εμένα από τον Σκλαβενίτη (μαζί ψωνίζαμε χα χα) και δεν είχε καθόλου μάσκα! Θα τους πάρω σήμερα τηλέφωνο να τους ενημερώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Α έχει και χειρότερα! Χθες ήρθε και σε εμένα από τον Σκλαβενίτη (μαζί ψωνίζαμε χα χα) και δεν είχε καθόλου μάσκα! Θα τους πάρω σήμερα τηλέφωνο να τους ενημερώσω. 

Το έχω ξαναπεί.Ο Σκλαβενιτης με εχει απογοητεύσει.Απο την αρχη είναι πολύ χαλαρός.

Link to comment
Share on other sites

Για τις συνθήκες στα σχολεία, μια κ καναμε ενημερώσεις, τα πρωτάκια τα πανε πολύ καλά, φοράνε τις μάσκες, βγαίνουν δύο διαλλειμματα. Ευτυχως ακομη εχουμε καλό καιρό. Κ ειναι μονο 12παιδακια στην ταξη(το οποίο κ μαθητικά είναι εξαιρετικό). Η κυρία έχει τον χρονο να στέκεται πάνω από το κάθε παιδακι, που είναι πιο αναγκαίο λογως πρώτης, αλλα ειναι συνέχεια με αντισηπτικό κλπ μας ειπε

Στο νηπιο του μικρού είναι τα δύσκολα, γτ ειναι 24παιδακια σε μια τάξη. Προσπαθούν να περνάνε πολύ χρόνο έξω, αλλά πρέπει να βγουν άλλες ώρες με τα άλλα δύο τμηματα(κ μεσα στον Οκτώβρη είναι να προστεθούν στα προκάτ κ τα δυο τμήματα που συστεγαζονται τώρα με δημοτικο). Αλλα κάνουν κ "διαλλειμματα μάσκας" 

Στις ομαδουλες μας είπαν ότι η σύσταση αλλάζει κάθε μήνα, ετσι ώστε τα παιδια σιγα σιγα να "κάνουν παρέα" με ολα

Στο διαλλειμμα φυσικά παίζουν όπως θέλουν αυτά τα 24μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.εινσι.ο γνωστός γλάρος.

Δεν το λεω ομως γι αυτο.Το λεω για τη βλακεια του υπαλλήλου να το κολλησει κοντά στο στόμα του κ πάνω από τη μασκα που χρησιμεύει σαν κάλυμμα για τον κορονοιο.

Απ αυτο να καταλάβεις τι συνέπεια κ προσοχή υπάρχει 

Αν δεν έχει πριν φταρνιστεί κάποιος με κορονοϊό επάνω στο κουτί, και εφόσον φοράει μάσκα, λογικά είναι ασφαλές αυτό που κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ναι.εινσι.ο γνωστός γλάρος.

Δεν το λεω ομως γι αυτο.Το λεω για τη βλακεια του υπαλλήλου να το κολλησει κοντά στο στόμα του κ πάνω από τη μασκα που χρησιμεύει σαν κάλυμμα για τον κορονοιο.

Απ αυτο να καταλάβεις τι συνέπεια κ προσοχή υπάρχει 

Τότε γιατί είναι τόσο πρόβλημα; αφου ήταν συσκευασμένο. 

Βασικά εννοώ ότι είναι αδύνατον να θεωρούμε ότι σε όλη την αλυσίδα παραγωγής και μεταφοράς δεν επιμολυνονται τα προϊόντα. Σκέψου δηλαδή τι γίνεται με τα φρούτα και τα λαχανικά. Αλήθεια από τότε που εμφανίστηκε ο ιός δεν έχεις φάει ούτε μια φορά έξω ή από έξω; ούτε έχεις πιει ένα καφέ ή έστω να το πάρεις στο χέρι, κάτι παρόμοιο τέλος πάντων;  αυτό μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνο από τον υπάλληλο που έβαλε το συσκευασμένο προϊόν κοντά στο στόμα του. Βάζεις τα γάντια σου, το ανοίγεις και την πετάς. Επίσης πιστεύω ότι είναι πολύ δυσκολο και ουτοπικό εκ μέρους μας να πιστεύουμε ότι ο κάθενας που δουλεύει σε τέτοια πόστα τηρεί όλους μα όλους τους κανόνες ωστε να μην μεταδώσει κάτι, οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μάθημα πιάνω την μάσκα τουλάχιστον 5 φορές, τη μια έχει ανεβεί πολύ πάνω κ ακουμπάει στα μάτια μου, την άλλη φεύγει από τη μύτη κ τη στερεώνω, κλπ. Προσπαθώ να την προσαρμόζω μόνο από τα λάστιχα, αλλά δεν γίνεται πάντα. βέβαια έχω δικό μου μαρκαδόρο κ σφουγγάρι, το απουσιολόγιο το πιάνω στην αρχή μόνο με καθαρα χέρια, βάζω αντισηπτικό 4-5 φορές μέσα στη ώρα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρη ότι δεν έχω κάνει γκάφα. Ειδικά αυτό με την αντισηψια μου φαίνεται πιο δύσκολο. Τη μάσκα την αντέχω, ούτε μύτη βγάζω, τη φοράω κ σε εξωτερικό χώρο, απλώς κουνιέται όπως μιλάω. Αποστάσεις από τα παιδιά γενικα κρατάω, πλησιάζω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις κ προσπαθώ να μην μιλάω από κοντά, όμως αυτό το να σκέφτομαι τι έχω πιάσει κ αν έπλυνα χέρια μου είναι το χειρότερο. 

για ντελίβερι που κάνει μια απροσεξία δεν θα ασχολιόμουν. έχει τόσα να κάνει, τρέχει εδώ κ εκεί, κ εξάλλου η επαφη είναι ελάχιστη. η κακή χρήση μάσκας στο σουπερμάρκετ όμως, που είναι κλειστός χώρος με πολύ κόσμο, δεν δικαιολογείται αν γίνεται συστηματικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τότε γιατί είναι τόσο πρόβλημα; αφου ήταν συσκευασμένο. 

Βασικά εννοώ ότι είναι αδύνατον να θεωρούμε ότι σε όλη την αλυσίδα παραγωγής και μεταφοράς δεν επιμολυνονται τα προϊόντα. Σκέψου δηλαδή τι γίνεται με τα φρούτα και τα λαχανικά. Αλήθεια από τότε που εμφανίστηκε ο ιός δεν έχεις φάει ούτε μια φορά έξω ή από έξω; ούτε έχεις πιει ένα καφέ ή έστω να το πάρεις στο χέρι, κάτι παρόμοιο τέλος πάντων;  αυτό μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνο από τον υπάλληλο που έβαλε το συσκευασμένο προϊόν κοντά στο στόμα του. Βάζεις τα γάντια σου, το ανοίγεις και την πετάς. Επίσης πιστεύω ότι είναι πολύ δυσκολο και ουτοπικό εκ μέρους μας να πιστεύουμε ότι ο κάθενας που δουλεύει σε τέτοια πόστα τηρεί όλους μα όλους τους κανόνες ωστε να μην μεταδώσει κάτι, οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Συμφωνω μαζι σου σε όλα.με γαντι το έβγαλα στο μπαλκονι.δεν είναι ωραία συμπεριφορα ομως αυτη εκ μέρους του υπαλλήλου .

Just now, Έσπερος είπε:

Στο μάθημα πιάνω την μάσκα τουλάχιστον 5 φορές, τη μια έχει ανεβεί πολύ πάνω κ ακουμπάει στα μάτια μου, την άλλη φεύγει από τη μύτη κ τη στερεώνω, κλπ. Προσπαθώ να την προσαρμόζω μόνο από τα λάστιχα, αλλά δεν γίνεται πάντα. βέβαια έχω δικό μου μαρκαδόρο κ σφουγγάρι, το απουσιολόγιο το πιάνω στην αρχή μόνο με καθαρα χέρια, βάζω αντισηπτικό 4-5 φορές μέσα στη ώρα, αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρη ότι δεν έχω κάνει γκάφα. Ειδικά αυτό με την αντισηψια μου φαίνεται πιο δύσκολο. Τη μάσκα την αντέχω, ούτε μύτη βγάζω, τη φοράω κ σε εξωτερικό χώρο, απλώς κουνιέται όπως μιλάω. Αποστάσεις από τα παιδιά γενικα κρατάω, πλησιάζω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις κ προσπαθώ να μην μιλάω από κοντά, όμως αυτό το να σκέφτομαι τι έχω πιάσει κ αν έπλυνα χέρια μου είναι το χειρότερο. 

για ντελίβερι που κάνει μια απροσεξία δεν θα ασχολιόμουν. έχει τόσα να κάνει, τρέχει εδώ κ εκεί, κ εξάλλου η επαφη είναι ελάχιστη. η κακή χρήση μάσκας στο σουπερμάρκετ όμως, που είναι κλειστός χώρος με πολύ κόσμο, δεν δικαιολογείται αν γίνεται συστηματικά. 

Το ειπα χαριτολογωντας .Το έγραψα.Και το εγραψα επειδή ήταν δυο σειρές.Αλλιως δεν θα χάλαγα χρόνο στην οθόνη.Δεν χρειάζεται να αναλύουμε όλα τα χιλιοειπωμενα.Δεν διαφωνω καπου

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν δεν έχει πριν φταρνιστεί κάποιος με κορονοϊό επάνω στο κουτί, και εφόσον φοράει μάσκα, λογικά είναι ασφαλές αυτό που κάνει.

 

Θεωρητικά δεν είναι.Γιατι η μαδκα προστατευει απο σταγονιδια.Κολανε επανω της κ δεν μπαίνουν ουτε στο στομα ουτε στη μυτη μας

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως κορίτσια σε όσα μαγαζιά (φούρνους - μινι μαρκετ - ζαχαροπλαστεία κτλ) βλέπω να μην τηρούν τα μέτρα δεν μπαίνω πλέον καν.

 

Just now, Έσπερος said:

 

για ντελίβερι που κάνει μια απροσεξία δεν θα ασχολιόμουν. έχει τόσα να κάνει, τρέχει εδώ κ εκεί, κ εξάλλου η επαφη είναι ελάχιστη. η κακή χρήση μάσκας στο σουπερμάρκετ όμως, που είναι κλειστός χώρος με πολύ κόσμο, δεν δικαιολογείται αν γίνεται συστηματικά. 

Θεωρώ πως πρέπει όλα να τα προσέχουμε γιατί αν ο μεταφορέας δεν τηρεί τα μέτρα είναι πολύ εύκολο να κολλήσει (υποτίθεται πως ακολουθούμε τις οδηγίες για να μην κολλήσουμε τον ιό και να μην τον μεταφέρουμε) σε ένα σπίτι που έχουν τον ιό και να τον μεταφέρει αλλού.  Η απροσεξία του λογικά δεν θα είναι μόνο στην δουλειά του θα είναι γενική για αυτό και το θεωρώ επικίνδυνο. 

Χθες εμένα ήρθαν ψώνια από τον ΑΒ, ο άνθρωπος που τα έφερε φορούσε μάσκα και γάντια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Για τις συνθήκες στα σχολεία, μια κ καναμε ενημερώσεις, τα πρωτάκια τα πανε πολύ καλά, φοράνε τις μάσκες, βγαίνουν δύο διαλλειμματα. Ευτυχως ακομη εχουμε καλό καιρό. Κ ειναι μονο 12παιδακια στην ταξη(το οποίο κ μαθητικά είναι εξαιρετικό). Η κυρία έχει τον χρονο να στέκεται πάνω από το κάθε παιδακι, που είναι πιο αναγκαίο λογως πρώτης, αλλα ειναι συνέχεια με αντισηπτικό κλπ μας ειπε

Στο νηπιο του μικρού είναι τα δύσκολα, γτ ειναι 24παιδακια σε μια τάξη. Προσπαθούν να περνάνε πολύ χρόνο έξω, αλλά πρέπει να βγουν άλλες ώρες με τα άλλα δύο τμηματα(κ μεσα στον Οκτώβρη είναι να προστεθούν στα προκάτ κ τα δυο τμήματα που συστεγαζονται τώρα με δημοτικο). Αλλα κάνουν κ "διαλλειμματα μάσκας" 

Στις ομαδουλες μας είπαν ότι η σύσταση αλλάζει κάθε μήνα, ετσι ώστε τα παιδια σιγα σιγα να "κάνουν παρέα" με ολα

Στο διαλλειμμα φυσικά παίζουν όπως θέλουν αυτά τα 24μεταξυ τους

Εμάς το νήπιο μας έχει αυλή με πράσινο και παιχνίδια, είμαστε τυχεροί! Θυμάμαι το δικό μου όταν ήμουν παιδί, τσιμεντένια αυλή στο ισόγειο πολυκατοικίας=σκέτη κατάθλιψη, και στέφτομαι ότι υπάρχουν και τέτοιες αυλές δυστυχώς. Τέλοσπάντων και γενικά από την έναρξη μας είχαν πει ότι όσο μπορούν θα τα έχουν έξω. Δηλαδή πέρα από το διάλλειμα που είναι ελεύθερα να κάνουν ότι θέλουν, και το κολατσιό τους μπορεί να το φάνε έξω και δραστηριότητες κάνουν (ζωγραφική σε χαρτί του μέτρου/με κιμωλίες, κηπουρική, κλπ). Επίσης μας έστειλαν μέσω email τις νέες οδηγίες του ΕΟΔΥ σχετικά με τις απουσίες λόγω ασθενείας (ιώσεις) και μας έδωσαν τον Αριθμό Μητρώου του παιδιού για εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για χρήση της διαδυκτιακής πλατφόρμας. Ακόμη από την πρώτη εβδομάδα οι νηπιαγωγοί έφτιαξαν ομάδα στο viber με τους γονείς κάθε τάξης και υπάρχει κι εκεί ένας δίαυλος επικοινωνίας.

Όλα αυτά τα συγκαταλέγω στα θετικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Πιστεύεις ότι τα γάντια τα αλλάζει κάθε φορά που αφήνει πράγματα σε ένα σπίτι; και ότι τα βάζει πριν ανοίξεις εσύ την πόρτα και τα βγάζει αμέσως μετά; και αντε αυτός φορούσε γάντια και το είδες, αυτός που διάλεξε τα φρούτα φορούσε γάντια; (δεν λέω για σένα τώρα προσωπικά, το γενικευω λίγο). Όπως είπα και πριν θεωρώ αδύνατο να εξουδετέρωσεις τον παράγοντα του ανθρώπινου λάθους σ αυτές τις περιπτώσεις. Ο καλύτερος τρόπος για να προστατευθείς είναι να αναλάβεις δράση εσύ αφού παραλάβεις τα προϊόντα, οτιδηποτε συμβαίνει πριν είναι εκτός του δικού μας ελέγχου. Για την ιστορία έχω δουλέψει σε μικρόβιολογικο εργαστήριο, δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές έπρεπε να αρχίσω πειράματα από την αρχή γιατί μετά από κάποιες μέρες ανακαλυπτα ότι έχω επιμολυνση. Και ήταν οι συνθήκες πολύ καλά ελεγχόμενες (δουλεύαμε μέσα σε "αποστειρωμενα κουτιά" με εξαερισμό, φλόγες γύρω μας, ψεκασμα όλη την ώρα με διάλυμα εθανολης, όλα μας τα εργαλεία αυστηρά σε κλιβανο και με το που ακουμπούσαν μια επιφάνεια εκτός του κουτιου αλλαγή αμέσως, την ποδιά μας την φορούσαμε μόνο στο συγκεκριμένο δωμάτιο, κλπ κλπ) και εμείς που δουλεύαμε είχαμε την γνώση και την κατάρτιση να αποφύγουμε την επιμολυνση, κι όμως παρόλα αυτά τα αυστηρά μέτρα συνέβαινε πολύ συχνά να έχουμε επιμολυνση ακριβώς επειδή κάναμε κάποια μικρά λάθη. Επ ουδενί δεν περιμένω λοιπόν ο ντελιβερας, ο πωλητής και ο ταμίας να προσέχουν τόσο ώστε να μην εξαπλωσουν τον ιό, είναι αδύνατο. 

Και δεν θεωρώ ότι με το να φοράει κάποιος γάντια, μου παρέχει κάποια έξτρα ασφάλεια. Αν δεν ξέρει να τα χρησιμοποιει, το βρίσκω και πιο επικίνδυνο. Δεν θα μου φαινοταν παράξενο δηλαδή αν η κοπέλα στον φούρνο αλλάζει τα γάντια της 3 φορές στην βάρδια. Αλλά αυτό δεν είναι προστασία. 

τα γάντια ήταν μίας χρήσης, ήταν από αυτά που έχουν στην μαναβική και φαίνονταν καινούρια...τώρα όλα αυτά που λες δεν τα έχω σκεφτεί, μην σου πω ψέματα, προφανώς και λόγω επαγγέλματος θα γνωρίζεις πολλά περισσότερα από ότι εγώ , αγχώθηκα λίγο η αλήθεια είναι, ευτυχώς που πάντα καθαρίζω τα ψώνια μου πριν τα φυλάξω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή είχαμε κατάληψη αυτές τις μέρες, εκεί βρε κορίτσια πραγματικά αηδίασα. Δίκαια και λογικά τα αιτήματα, πιο λίγα παιδιά στις τάξεις, καλύτερος καθαρισμός κλπ, αλλά να βλέπετε μέσα στο προαύλιο μαζεμένα καμιά εικοσαριά δεκαπεντάχρονα κάτω από το πανώ που υπερασπίζεται την υγεία, όλα μαζί ένα μπουλούκι, να περνάνε το τσιγάρο και το αναψυκτικό από στόμα σε στόμα. Σαν κακή επιθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν, επειδή είχαμε κατάληψη αυτές τις μέρες, εκεί βρε κορίτσια πραγματικά αηδίασα. Δίκαια και λογικά τα αιτήματα, πιο λίγα παιδιά στις τάξεις, καλύτερος καθαρισμός κλπ, αλλά να βλέπετε μέσα στο προαύλιο μαζεμένα καμιά εικοσαριά δεκαπεντάχρονα κάτω από το πανώ που υπερασπίζεται την υγεία, όλα μαζί ένα μπουλούκι, να περνάνε το τσιγάρο και το αναψυκτικό από στόμα σε στόμα. Σαν κακή επιθεώρηση.

Στο σχολειο της γειτονιας μου υποκινειται από τον σύλλογο γονεων κ τους καθηγητές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο σχολειο της γειτονιας μου υποκινειται από τον σύλλογο γονεων κ τους καθηγητές.

Aνεξάρτητα από το ποιος είναι υπέρ ή κατά, δεν είναι δυνατό νέα παιδιά να ζουν τελείως απομονωμένα από τον κόσμο. Από τη μία διαδηλώνω για περισσότερα μέτρα από την άλλη μοιράζομαι τσιγάρα και αναψυκτικά :( Απελπισία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aνεξάρτητα από το ποιος είναι υπέρ ή κατά, δεν είναι δυνατό νέα παιδιά να ζουν τελείως απομονωμένα από τον κόσμο. Από τη μία διαδηλώνω για περισσότερα μέτρα από την άλλη μοιράζομαι τσιγάρα και αναψυκτικά :( Απελπισία.

Εννοείται. Ακομη μια ιδέα για καταληψη ειναι.εγω αμέσως μόλις έμαθα για τις καταλήψεις,σκεφτηκα οτι θα υπάρξει κ μετάδοση ετσι  

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δίκαια και λογικά τα αιτήματα, πιο λίγα παιδιά στις τάξεις, καλύτερος καθαρισμός κλπ, αλλά να βλέπετε μέσα στο προαύλιο μαζεμένα καμιά εικοσαριά δεκαπεντάχρονα κάτω από το πανώ που υπερασπίζεται την υγεία, όλα μαζί ένα μπουλούκι, να περνάνε το τσιγάρο και το αναψυκτικό από στόμα σε στόμα. Σαν κακή επιθεώρηση.

 

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aνεξάρτητα από το ποιος είναι υπέρ ή κατά, δεν είναι δυνατό νέα παιδιά να ζουν τελείως απομονωμένα από τον κόσμο. Από τη μία διαδηλώνω για περισσότερα μέτρα από την άλλη μοιράζομαι τσιγάρα και αναψυκτικά :( Απελπισία

 

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στο σχολειο της γειτονιας μου υποκινειται από τον σύλλογο γονεων κ τους καθηγητές.

@ΑΡΓΚ και @μαγιοπουλας σε λίγες γραμμές αποτυπώσατε μια παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας που αν κάποιος καθίσει να την μελετήσει, ουσιαστικά και σφαιρικά θα κατανοήσει πολλά για την σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Είναι να κλαις αφενός για τα παιδιά και έπειτα για τα έρμα τα αιτήματα που θυσιάζονται στο ρινγκ κυβερνητικών vs συνδικαλιστών και αφετέρου να απορείς. Είμαι 40 και ο αδερφός μου 50. Αυτή η εικόνα που περιγράφεται υπήρχε κι όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο. Είναι μια πλύση εγκεφάλου, ένα τέλμα. Είναι μια απαρχαιωμένη, οπισθοδρομική, νοσηρή κατάσταση. Είναι άξιο αναφοράς πως ακόμη και σήμερα, προωθείται. Είναι δυνατόν να συντηρηθεί και να συνεχιστεί; Δεν ξέρω... 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 12:22 ΠΜ, μαγιοπουλας είπε:

Μα δεν τίθεται θέμα χρημάτων.Δεν εχω το χρόνο ναψπαω στον παθολόγο κ ουτε θέλω να βρεθώ σε ιατρείο.μπορειβκ ο φαρμακοποιος.να κερδίσω χρόνο θελω

 

Η φαρμακοποιος μου μου ειπε οτι δε τους αφηνουν πλεον να κανουν εμβολια,  της εδωσα την συνταγογραφηση, μου εδωσε το εμβολιο ΑΛΛΑ δεν μου το εκανε. Ειναι καινουργια οδηγια λογω covid19 να μην κανουν τα φαρμακεια τα εμβολια.

 

 

υγ μου κανει τρομερη εντυπωση παντως, τοσα χρονια που ηταν ελευθερο και φτηνο το εμβολιο γριπης το κανανε καποια ατομα. Τωρα που το ''απαγορεψανε'' θελουν να το κανουν ολοι.....πως δουλευει η απαγορευση στο μυαλο μας ε;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, connie08 said:

 

Η φαρμακοποιος μου μου ειπε οτι δε τους αφηνουν πλεον να κανουν εμβολια,  της εδωσα την συνταγογραφηση, μου εδωσε το εμβολιο ΑΛΛΑ δεν μου το εκανε. Ειναι καινουργια οδηγια λογω covid19 να μην κανουν τα φαρμακεια τα εμβολια.

 

 

υγ μου κανει τρομερη εντυπωση παντως, τοσα χρονια που ηταν ελευθερο και φτηνο το εμβολιο γριπης το κανανε καποια ατομα. Τωρα που το ''απαγορεψανε'' θελουν να το κανουν ολοι.....πως δουλευει η απαγορευση στο μυαλο μας ε;;

Εγώ χθες πάντως που πήγα στο φαρμακείο, εμβολίαζαν μια κυρία.. 

Δεν απαγόρευσαν ο εμβόλιο, μην μπερδευόμαστε. Απλά έδωσαν προτεραιότητες (όχι απαραίτητα ορθές ), διότι δεν υπάρχει απόθεμα. Λογικό φέτος να φοβάται πιο πολύ ο κόσμος, διότι υπήρξε προειδοποίηση για τυχόν επιπλοκές σε περίπτωση συνύπαρξης γρίπης και covid.

Εγώ μετά από κλάψα στο φαρμακείο κατάφερα να αγοράσω ένα για τον μικρό και ένα για τον ανιψιό μου (χωρίς συνταγή). Ο μικρός βέβαια θα πρέπει να κάνει 2 δόσεις αλλά μέχρι τότε ελπίζω να τα δίνουν πιο εύκολα, οπότε το έδωσα στην αδερφή μου το δεύτερο. Μου είπε ότι μου έδωσε γιατί είναι πολύ μικρός και όντως θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ χθες πάντως που πήγα στο φαρμακείο, εμβολίαζαν μια κυρία.. 

Δεν απαγόρευσαν ο εμβόλιο, μην μπερδευόμαστε. Απλά έδωσαν προτεραιότητες (όχι απαραίτητα ορθές ), διότι δεν υπάρχει απόθεμα. Λογικό φέτος να φοβάται πιο πολύ ο κόσμος, διότι υπήρξε προειδοποίηση για τυχόν επιπλοκές σε περίπτωση συνύπαρξης γρίπης και covid.

Εγώ μετά από κλάψα στο φαρμακείο κατάφερα να αγοράσω ένα για τον μικρό και ένα για τον ανιψιό μου (χωρίς συνταγή). Ο μικρός βέβαια θα πρέπει να κάνει 2 δόσεις αλλά μέχρι τότε ελπίζω να τα δίνουν πιο εύκολα, οπότε το έδωσα στην αδερφή μου το δεύτερο. Μου είπε ότι μου έδωσε γιατί είναι πολύ μικρός και όντως θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα. 

Εμεις παντως καθε χρόνο μια δόση κάνουμε στη μικρή.Καποιοι λένε συο καποιοι μια

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμεις παντως καθε χρόνο μια δόση κάνουμε στη μικρή.Καποιοι λένε συο καποιοι μια

Εμάς μας είπε ότι στα μικρά που εμβολιάζονται πρώτη φορά γίνονται δυο δόσεις. 

 

μια κράτησα κ εγω, ελπίζω να μας βρουν δεύτερη τον Νοέμβριο. 

 

δεν απαγορεύεται να γίνει στα φαρμακεία γιατί διαβασα κ οδηγίες γθα τα μέτρα ασφαλείας. ίσως όμως κάποιοι το φοβούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ χθες πάντως που πήγα στο φαρμακείο, εμβολίαζαν μια κυρία.. 

Δεν απαγόρευσαν ο εμβόλιο, μην μπερδευόμαστε. Απλά έδωσαν προτεραιότητες (όχι απαραίτητα ορθές ), διότι δεν υπάρχει απόθεμα. Λογικό φέτος να φοβάται πιο πολύ ο κόσμος, διότι υπήρξε προειδοποίηση για τυχόν επιπλοκές σε περίπτωση συνύπαρξης γρίπης και covid.

Εγώ μετά από κλάψα στο φαρμακείο κατάφερα να αγοράσω ένα για τον μικρό και ένα για τον ανιψιό μου (χωρίς συνταγή). Ο μικρός βέβαια θα πρέπει να κάνει 2 δόσεις αλλά μέχρι τότε ελπίζω να τα δίνουν πιο εύκολα, οπότε το έδωσα στην αδερφή μου το δεύτερο. Μου είπε ότι μου έδωσε γιατί είναι πολύ μικρός και όντως θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα. 

Εμεις παντως καθε χρόνο μια δόση .

Στο φαρμακειο ρωτησα κ το κανουν.Εκανα κ ερευνα για την ασφαλιστική.

Η κοπελα του παιδιάτρου μου εχει πει οτι κ αλλκι την αιτιολογία που σας έγραψα ζητούν.

Μιλησα κ με τον ασφαλιστή ο οποίος είναι πολυ εμπειρος.Μου εθπε οτι δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα αφενός γιατί η αιτιολογια δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένο νόσημα κ αφετέρου γιατί οι ασφαλιστικές δεν υα κανουν θεμα για ένα εμβόλιο γριπης που γινεται μέσα σε πανδημια.Αντιθετως το ενθαρρύνουν γιατί λόγω επιπλοκων μπορει να μπουν κ μεσα οικονομικά αν ο ασθενής νοσηλευτει από γριπη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμεις παντως καθε χρόνο μια δόση .

Στο φαρμακειο ρωτησα κ το κανουν.Εκανα κ ερευνα για την ασφαλιστική.

Η κοπελα του παιδιάτρου μου εχει πει οτι κ αλλκι την αιτιολογία που σας έγραψα ζητούν.

Μιλησα κ με τον ασφαλιστή ο οποίος είναι πολυ εμπειρος.Μου εθπε οτι δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα αφενός γιατί η αιτιολογια δεν παραπέμπει σε συγκεκριμένο νόσημα κ αφετέρου γιατί οι ασφαλιστικές δεν υα κανουν θεμα για ένα εμβόλιο γριπης που γινεται μέσα σε πανδημια.Αντιθετως το ενθαρρύνουν γιατί λόγω επιπλοκων μπορει να μπουν κ μεσα οικονομικά αν ο ασθενής νοσηλευτει από γριπη.

Εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι πρέπει να γραφτεί μια αιτιολογία στην συνταγή και δεν το θέλουμε .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...