Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz said:

Σχετικά με το 1) έχουμε καραντίνα? εγώ το πάω κανονικά το παιδί στην παιδική όπως και όλοι όσοι ξέρω, υπάρχει εντολή περί του αντιθετου?

Επίσης τι σχέση έχει αν η @Sentir...natureza ειναι στην αγορά εργασίας? Υποννοειται ότι όποιος είναι στην αγορά εργασίας έχει μεγαλύτερη ισχύ στις απόψεις του ως πολίτης, μετράει η ψήφος διπλή ας πούμε? Νομίζω πως η συζήτηση δεν πρέπει να είναι επί του προσωπικού ούτως ή άλλως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Κατά κανόνα διότι τα υπόλοιπα μέτρα που έχουν λάβει ο κόσμος τα σέβεται και επαρκούν. Υπάρχει μία τάση υπερβολής στην Ελλάδα, τόσο από τον κόσμο, όσο και από τους κρατικούς φορείς που βασίζεται εν μέρει στην ανάγκη, και εν μέρει στην ψυχοσύνθεση.

Ως προς την ανάγκη, υπάρχει η παράμετρος που αφορά τη γενικότερη ευπάθεια του πληθυσμού μιας χώρας που δεν είναι η ίδια παντού. Να το θέσω αλλιώς, το οτι στην Ελλάδα το 20% του πληθυσμού είναι άνω των 65 και υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό καρδιοπαθών, καρκινοπαθών και διαβητικών, είναι μια στατιστική που δεν υπάρχει σε κάθε άλλη χώρα κατ'ανάγκη. Όπως επίσης και το πόσο συνηθισμένη είναι η εκτεταμμένη οικογένεια και το πόσο συχνά οι ηλικιωμένοι βλέπουν τα εγγόνια τους....

 

Η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να χάσει 20 χιλιάδες ανθρώπους άνω των 65 μέσα στο επόμενο εξάμηνο; Αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσει ο καθένας στον εαυτό του και τα υπόλοιπα - νομίζω - θα απαντηθούν από μόνα τους.

Ναι η κοινωνία μας έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Οκ. Εννοείται ότι όχι κανείς δεν θέλει να χάσει τους δικούς του ανθρώπους. Όμως πως ακριβώς θα προστατευτεί ένας ηλικιωμένος που φυλάει το εγγονάκι του καλύτερα? Με το να φορά το εγγονάκι του μάσκα στο μάθημα και να τη βγάζει στο διάλειμμα, στο πάρκο, στο παιχνίδι ή με το να φοράνε απλά και τα δύο μέρη μάσκα όταν είναι μαζί, να μην αγκαλιάζονται, φιλιούνται κτλ και να κρατάνε τα χέρια τους καθαρά. Νομίζω το δεύτερο είναι που παρέχει προστασία και όχι το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

βασικά συνιστά χρήση με επίβλεψη. λόγω ανωριμότητας των παιδιών για σωστή χρήση , όχι λόγω άμεσου κινδύνου από την ίδια τη μάσκα. 

 

Δεν έχουμε ίδια κοινωνική δομή με άλλες χώρες. κ μεγάλους σε ηλικία γονείς έχουμε, κ συνοικηση συχνά με παππούδες, κ παιδιά που τα φροντίζουν παππούδες, κ διαλυμένο σύστημα υγείας, κ μηδαμινή κουλτούρα τηλεργασιας κ γενικα διεκπεραίωσης εργασιών ηλεκτρονικά, δεν έχουμε συγκοινωνίες, μεγάλο μέρος της χώρας είναι νησιά χωρίς νοσοκομείο άρα θα χρειάζονται αεροδιακομιδές με ειδικές κάψουλες, κ δεν ξέρω τι άλλο να απαριθμήσω. 

 

Ενα πράγμα που έχουμε που δεν έχουν άλλες χώρες πάντως, είναι μια τόσο άχρηστη υπουργό παιδείας. κ υπουργό υγείας σε ρόλο διακοσμητικό. 

ΔΕΝ συνιστά χρήση με επίβλεψη συνιστά ΜΗ χρήση. Αν όμως, προσθέτει στην οδηγία, αυτή η σύσταση για κάποιο λόγο δεν μπορεί να ακολουθηθει τότε επιβάλεται σοβαρή επιβλεψη. Η ανωριμότητα αποτελεί παράγοντα κινδύνου για μόλυνση από τη μάσκα. Κ άλλες χώρες έχουν αντίστοιχη κοινωνική δομή πχ η Ιταλια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Ναι η κοινωνία μας έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Οκ. Εννοείται ότι όχι κανείς δεν θέλει να χάσει τους δικούς του ανθρώπους. Όμως πως ακριβώς θα προστατευτεί ένας ηλικιωμένος που φυλάει το εγγονάκι του καλύτερα? Με το να φορά το εγγονάκι του μάσκα στο μάθημα και να τη βγάζει στο διάλειμμα, στο πάρκο, στο παιχνίδι ή με το να φοράνε απλά και τα δύο μέρη μάσκα όταν είναι μαζί, να μην αγκαλιάζονται, φιλιούνται κτλ και να κρατάνε τα χέρια τους καθαρά. Νομίζω το δεύτερο είναι που παρέχει προστασία και όχι το πρώτο.

 

Θεωρώ όσα περισσότερα μέτρα λαμβάνονται, τόσο το καλύτερο. Φυσικά υπάρχει ένα όριο κι ένα κόστος σε κάθε νέο μέτρο που λαμβάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Επίσης τι σχέση έχει αν η @Sentir...natureza ειναι στην αγορά εργασίας? Υποννοειται ότι όποιος είναι στην αγορά εργασίας έχει μεγαλύτερη ισχύ στις απόψεις του ως πολίτης, μετράει η ψήφος διπλή ας πούμε? Νομίζω πως η συζήτηση δεν πρέπει να είναι επί του προσωπικού ούτως ή άλλως 

Οχι καλε! Απλα θα αγχωνοταν για το τι θα κανει το παιδι της! Οπως αγχωνομαι κιβεγω τωρα δηλαδη που ειναι ανοιχτα τα σχολεια αλλα ξερω οτι δεν θα ειναι για πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

ΔΕΝ συνιστά χρήση με επίβλεψη συνιστά ΜΗ χρήση. Αν όμως, προσθέτει στην οδηγία, αυτή η σύσταση για κάποιο λόγο δεν μπορεί να ακολουθηθει τότε επιβάλεται σοβαρή επιβλεψη

 

Από 5 ετών και κάτω συνιστά να μην χρησιμοποιείται, ωστόσω από 6 και πάνω το συναρτά με διάφορες παραμέτρους που θα πρέπει να αξιολογούνται πριν αποφασιστεί η χρήση της ή όχι. Δεν συνιστά ούτε γενική χρήση, ούτε μη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Από 5 ετών και κάτω συνιστά να μην χρησιμοποιείται, ωστόσω από 6 και πάνω το συναρτά με διάφορες παραμέτρους που θα πρέπει να αξιολογούνται πριν αποφασιστεί η χρήση της ή όχι. Δεν συνιστά ούτε γενική χρήση, ούτε μη χρήση.

Για 6 και κάτω αναφερόμουν συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Για 6 και κάτω αναφερόμουν συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής 

 

Παρ'ολα αυτά η σύσταση αυτή δεν συνιστά καθολική απαγόρευση.

 

Quote

In general, children aged 5 years and under should not be required to wear masks. This advice is based on the safety and overall interest of the child and the capacity to appropriately use a mask with minimal assistance. There may be local requirements for children aged 5 years and under to wear masks, or specific needs in some settings, such as being physically close to someone who is ill. In these circumstances, if the child wears a mask, a parent or other guardian should be within direct line of sight to supervise the safe use of the mask.

 

Αυτό που γίνεται στα ελληνικά νηπιαγωγεία είναι σαφώς αντίθετο στην οδηγία αυτή, ή τουλάχιστον δεν έχει αιτιολογηθεί επαρκώς από αυτούς που το αποφάσισαν.

 

Αλλά ΟΚ, από την άλλη μπορεί κανείς να πει οτι ο ΠΟΥ το λέει, δεν το λέει και το Ευαγγέλιο. :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Θεωρώ όσα περισσότερα μέτρα λαμβάνονται, τόσο το καλύτερο. Φυσικά υπάρχει ένα όριο κι ένα κόστος σε κάθε νέο μέτρο που λαμβάνεται.

Ναι ακριβώς, απλά για μένα αυτό το κόστος είναι δυσανάλογο γιατί θεωρώ την προστασία της παιδικής ηλικίας πολύτιμη. Και σε ένα πόλεμο το ίδιο θα έλεγα. Με κάθε κόστος να προστατευθούν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αλλά ΟΚ, από την άλλη μπορεί κανείς να πει οτι ο ΠΟΥ το λέει, δεν το λέει και το Ευαγγέλιο. 

Τις επικλήσεις στον ΠΟΥ τις έχουμε ξεχειλώσει κατά το δοκουν. αν μας ενοχλεί η μάσκα γενικα, λέμε ότι ο ΠΟΥ τον Μάρτιο ελεγε άλλα για τις μάσκες . αν μας ενοχλεί η μάσκα ειδικά στο νηπιο, τότε συμφωνούμε με τον ΠΟΥ. ο ΠΟΥ όμως δεν ήθελε ούτε τη άρση των λοκνταουν με τον τρόπο που έγινε. Κ εκεί ο ΠΟΥ υπερβάλλει. 

Just now, Mary1976 είπε:

Ναι ακριβώς, απλά για μένα αυτό το κόστος είναι δυσανάλογο γιατί θεωρώ την προστασία της παιδικής ηλικίας πολύτιμη. Και σε ένα πόλεμο το ίδιο θα έλεγα. Με κάθε κόστος να προστατευθούν τα παιδιά.

Ποιος θα κρίνει όμως ποια παιδιά θα προστατεύουν κ από τι; τα παιδιά με θέμα υγείας; τα παιδιά με ευπαθείς γονείς; είναι ανώδυνο να χάσεις παππού σε τόσο μικρή ηλικία; είναι ανώδυνο να μπαίνει ένα τμήμα σε καραντίνα λόγω συνέχω κρουσμάτων στο σχολείο κ τα παιδιά να μην μπορούν ούτε στην παιδική χαρά να πάνε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Τις επικλήσεις στον ΠΟΥ τις έχουμε ξεχειλώσει κάρα το δοκουν. αν μας ενοχλεί η μάσκα γενικα, λέμε ότι ο ΠΟΥ τον Μάρτιο ελεγε άλλα για τις μάσκες . αν μας ενοχλεί η μάσκα ειδικά στο νηπιο, τότε συμφωνούμε με τον ΠΟΥ. ο ΠΟΥ όμως δεν ήθελε ούτε τη άρση των λοκνταουν με τον τρόπο που έγινε. Κ εκεί ο ΠΟΥ υπερβάλλει. 

 

Ε, καλά μη νομίζεις οτι είναι θεοί κι αυτοί....ένας ακόμα οργανισμός του ΟΗΕ με καλοπληρωμένους γραφειοκράτες είναι κατά βάση..σαν Δημόσιο αλλά με λεφτά...δεν ήταν προετοιμασμένοι γι'αυτό που έγινε και νομίζω οτι γι'αυτό έχει χαθεί και η αξιοπιστία τους. Τουλάχιστον προωθούν τα εμβόλια για τα υπόλοιπα που μπορούν να προβλεφθούν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ε, καλά μη νομίζεις οτι είναι θεοί κι αυτοί....ένας ακόμα οργανισμός του ΟΗΕ με καλοπληρωμένους γραφειοκράτες είναι κατά βάση...δεν ήταν προετοιμασμένοι γι'αυτό που έγινε. Τουλάχιστον προωθούν τα εμβόλια για τα υπόλοιπα που μπορούν να προβλεφθούν...

Δεν αμφιβάλλω. είναι ρευστή η κατάσταση, αλλάζουν τα δεδομένα, θα πέσουν κ αυτοί σε αντιφάσεις. δεν συμφωνώ με τη μάσκα στα νήπια. το έχω ξαναπεί. δεν είμαι σίγουρη ότι θα είναι μεγάλο το όφελος λόγω της ηλικίας των παιδιών. κ τα αλλά μέτρα αρρωστημένα τα βρίσκω. όμως κάπως έπρεπε να λειτουργήσουν τα σχολεία. πρωτίστως για τη φύλαξη, μην οροϊδευομαστε, αυτό προέχει δυστυχώς στο μυαλό αυτών που αποφασίζουν. αλλά κ από το να είναι κλειστά, κ τα παιδιά όλα χύμα έξω κ να κάνουν κ τηλεδιασκέψεις, καλύτερα με τα υπερβολικά μέτρα, που ούτως ή άλλως δεν θα τηρηθούν στο έπακρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τις επικλήσεις στον ΠΟΥ τις έχουμε ξεχειλώσει κατά το δοκουν. αν μας ενοχλεί η μάσκα γενικα, λέμε ότι ο ΠΟΥ τον Μάρτιο ελεγε άλλα για τις μάσκες . αν μας ενοχλεί η μάσκα ειδικά στο νηπιο, τότε συμφωνούμε με τον ΠΟΥ. ο ΠΟΥ όμως δεν ήθελε ούτε τη άρση των λοκνταουν με τον τρόπο που έγινε. Κ εκεί ο ΠΟΥ υπερβάλλει. 

Ποιος θα κρίνει όμως ποια παιδιά θα προστατεύουν κ από τι; τα παιδιά με θέμα υγείας; τα παιδιά με ευπαθείς γονείς; είναι ανώδυνο να χάσεις παππού σε τόσο μικρή ηλικία; είναι ανώδυνο να μπαίνει ένα τμήμα σε καραντίνα λόγω συνέχω κρουσμάτων στο σχολείο κ τα παιδιά να μην μπορούν ούτε στην παιδική χαρά να πάνε; 

Τον ΠΟΥ επικαλουνταν πάντα στις ανακοινώσεις των 6, τώρα τι άλλαξε δεν ξέρω. Γενικά δεν ξέρω επίσης πώς πιστεύουμε ότι τα μέτρα που πήρε η Ελλάδα, εν προκειμένω χρήση μάσκας από νήπια ενάντια στις συστάσεις του ΠΟΥ, είναι τα σωστά ενώ καμία άλλη χώρα στον δυτικό κόσμο ( για αλλού δεν ξέρω) δεν έχει πάρει αντίστοιχο μέτρο. Δηλαδή πραγματικα ποιος πιστεύει ότι εμείς το κάνουμε σωστά ενώ όλοι οι άλλοι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ε, καλά μη νομίζεις οτι είναι θεοί κι αυτοί....ένας ακόμα οργανισμός του ΟΗΕ με καλοπληρωμένους γραφειοκράτες είναι κατά βάση..σαν Δημόσιο αλλά με λεφτά...δεν ήταν προετοιμασμένοι γι'αυτό που έγινε και νομίζω οτι γι'αυτό έχει χαθεί και η αξιοπιστία τους. Τουλάχιστον προωθούν τα εμβόλια για τα υπόλοιπα που μπορούν να προβλεφθούν...

Εάν χρειαστεί καποιος χειρουργειο στην ελβετια του κανουν τρστ  covid οπως εγω

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εάν χρειαστεί καποιος χειρουργειο στην ελβετια του κανουν τρστ  covid οπως εγω

Οπως εδω εννοουσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 said:

Οκ να μην λάβουμε υπόψη τον ΠΟΥ. Να λάβουμε υπόψη την επιτροπή λοιμωξιολογων τηλεμαιντανων του Υπ. Υγείας με απόψεις όπως , μην αγκαλιάζετε τα παιδιά σας στο σπίτι, μείνετε μακριά τους γιατί το σημαντικό είναι να πάνε σχολείο  (Συψας), η θεία κοινωνία δεν κολλάει (Κοτανιδου), καλύτερα 25 παρά 15 παιδιά στην τάξη (Μαγιορκινης) κτλ. Εδώ και αν μιλάμε για κρατικοδιαιτους. Εντωμεταξύ πότε προλαβαίνουν να ασχοληθούν με την επιστήμη τους και την εξέλιξη της πανδημίας, τα νέα επιστημονικά δεδομένα κτλ όταν γυρνάνε ολη μέρα στα κανάλια? Απορώ. 

Ακριβώς αυτή την απορία είχα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

΄Όπως συμβαίνει πολύ συχνά, και είναι απόλυτα λογικό, 10 άτομα μπορεί να διαβάσουν ένα ποστ και 10 διαφορετικές οπτικές μπορεί να έχουν του τι διάβασαν. Στην προκειμένη, εσύ κατάλαβες τα παραπάνω, τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που σκεφτόμουν όταν έγραφα. Αφού να φανταστείς ως το τέλος, νόμιζα ότι κατά λάθος είχες κάνει παράθεση το ποστ μου. Εκείνοι λοιπόν που συμφώνησαν, που στηρίζουν αυτές τις παιδαγωγικές αξίες τις οποίες όσο και αν σε εκπλήσσει στηρίζω και εγώ, απλά κατάλαβαν τι ήθελα να πω. Προτεραιότητα μου, προσωπικά, δεν είναι να "μαλώσω" το κράτος για τα κακώς κείμενα. Καλώς ή κακώς, αυτή τη στιγμή πορευόμαστε με ότι έχουμε. Αυτό λέγεται προσαρμοστικότητα και όχι υποταγή. Θέλεις φαντάζομαι καλύτερη οργάνωση, πιο μικρά τμήματα, περισσότερο προσωπικό κτλ ώστε να μπορούν τα παιδιά να κινούνται πιο ελεύθερα και να μη νιώθουν περιορισμένα. Δε γίνεται. Αυτή είναι η τωρινή πραγματικότητα. Πρέπει να περιοριστεί η μετάδοση της νόσου και αυτά είναι τα υπάρχοντα μέτρα. Αλλιώς τα πράγματα θα ξεφύγουν. Θα γεμίσουν τα νοσοκομεία. Θα γεμίσουν οι ΜΕΘ. Μπορεί να χάσουμε τους ανθρώπους μας ή οι φίλοι μας τους δικούς τους. Θα κλείσουν καταστήματα και επιχειρήσεις. Είσαι στην αγορά? Παρακολουθείς τι γίνεται? Εγώ είμαι . Ξέρεις πόσοι παλεύουν να ορθοποδήσουν μετά το lockdown και δεν μπορούν? Ξέρεις πόσοι έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους γιατί δεν άντεξαν? Ξέρεις πόσοι πελάτες μας που ήταν συνεπέστατοι στις πληρωμές τους ντρέπονται γιατί ούτε 100 ευρώ έναντι δεν έχουν να δώσουν απο το Μάρτιο? Δεν είναι ώρες για να είμαστε ρομαντικοί. Και ας μη φέρνουμε την καταστροφή. Δεν θα πάθουν κάτι τα παιδιά. Θα μπουν όλα στη θέση τους αργά ή γρήγορα.

Ούτε εγώ τα κατάλαβα όπως η σεντιρ γι αυτό κ μου αρεσαν

Φυσικα κ εγω τα θέλω όλα αυτά που λες με τα μικρότερα τμήματα, αλλα εδώ στο κτίριο μας δ χωράει καν όλα τα παιδιά 

Φυσικα κ εχουν εξοργιστει οι γονεις των παιδιων που ειναι συστεγασμενα. Ποια είναι η λύση; να μην τα πανε μέχρι να γίνουν τα προκάτ που τους προτάθηκε; 

Κ στο κάτω κατω δ μπορουμε να ξέρουμε από τώρα αν κ πως κ ποσο θα διεκδικήσουν κτ καλυτερο

Στο τέλος δ συμφωνώ απόλυτα, φυσικά κ με απασχολεί πολύ κ το ψυχολογικό κομμάτι, αλλά προσωπικά δ βλέπω κτ να έχει αλλάξει ιδιαίτερα στα παιδιά μου, οποτε συνεχίζουμε κ παράλληλα το δουλεύουμε 

Just now, Έσπερος είπε:

 

δεν διαφωνώ σ αυτά. γενικα είναι αδιανόητο ότι η υπουργός το τελευταίο τρίμηνο ασχολήθηκε με το αν στις πανελλήνιες θα εξετάζονται τα λατινικά κ αν το γυμνάσιο θα έχει 4 ή 9 ή 12 εξεταζόμενα, πάλι καλά δηλαδη  που δεν έβαλε κ εξετάσεις για απολυτήριο νηπιαγωγείου. δεν ασχολήθηκε με τίποτα. μόνο που μιλάω γι αυτήν μ ανεβαίνει πίεση κ θέλω να εκφραστώ απρεπώς. 

Μα πως δ εκανε; φέτος ο γιος μου στα νηπια θα κάνουν αγγλικά! Έτσι ξεκίνησε ο διευθυντής μας την ομιλία του. Έχουμε ένα ευχάριστο νέο, είμαστε στα νηπια που θα διδάσκονται αγγλικα

Επισης ας μην ξεχνάμε κ το cheerleading!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Το ειπε κ η Κορανίου αυτο?

Αν εννοείς την Κοτανιδου, εγώ δεν άκουσα τέτοια δήλωση, την Γιαμαρελλου μόνο θυμάμαι να το λέει μερικούς μήνες πριν. Κυρίως στο ποστ μου αναφέρθηκα στο ότι απορώ πώς οι λοιμωξιολογοι-τηλεμαιντανοι βρίσκουν τον χρόνο να ασχοληθούν με τα της επιστήμης τους και τα της πανδημίας 

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν εννοω αλλα ο κορρεκτορας δεν συμφωνεί κ εγω δεν εχω χρόνο για επανέλεγχος.αποσπασματικα διαβαζω κιολας.Μου εκανε εντύπωση γι αυτο το ρώτησα.Αν το πει αυτό κ δεύτερος πρέπει πραγματικα να παρέμβει εισαγγελέας. Αλλα σιγα μην το κάνει.

Όσο για τους λοιμοξιολογους,παγκοσμιως βγαινουν καποιοι εκπροσωποι κ το κανουν .Η αληθεια ειναι βεβαια οτι ο Συψας ειναι σε μόνιμη συνδεση .Εκτός αν άλλαξε κάτι κ κάνω λάθος γιατί δεν βλέπω κ συχνα τα δελτία  .

Σερφαροντας για τις ειδήσεις ομως αυτή την εντύπωση μου αφήνει με τις φώτο που βλεπω  Σήμερα διαβαζα έναν Γάλλο λοιμοξιωλογο που έλεγε ότι ο ιος βλάπτει περισσοτερο τον εγκέφαλο παρα τους πνευμονες .

Αυτο πουωεχω παρατηρήσει παντως,ειναι οτι σε πολλες χωρες τους κατηγορούν οτι ειναι η αιτία πολλών δεινών κ τους κυνηγάνε.

Κ εδω ένας στρατιωτικός εκανε μήνυση στον Τσιοδρα το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, maripoz είπε:

Αν εννοείς την Κοτανιδου, εγώ δεν άκουσα τέτοια δήλωση, την Γιαμαρελλου μόνο θυμάμαι να το λέει μερικούς μήνες πριν. Κυρίως στο ποστ μου αναφέρθηκα στο ότι απορώ πώς οι λοιμωξιολογοι-τηλεμαιντανοι βρίσκουν τον χρόνο να ασχοληθούν με τα της επιστήμης τους και τα της πανδημίας 

Ναι συγνώμη τη Γιαμαρελου εννοούσα! Θα το διορθώσω και πάνω.

3 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Οκ να μην λάβουμε υπόψη τον ΠΟΥ. Να λάβουμε υπόψη την επιτροπή λοιμωξιολογων τηλεμαιντανων του Υπ. Υγείας με απόψεις όπως , μην αγκαλιάζετε τα παιδιά σας στο σπίτι, μείνετε μακριά τους γιατί το σημαντικό είναι να πάνε σχολείο  (Συψας), η θεία κοινωνία δεν κολλάει (Γιαμαρελου), καλύτερα 25 παρά 15 παιδιά στην τάξη (Μαγιορκινης) κτλ. Εδώ και αν μιλάμε για κρατικοδιαιτους. Εντωμεταξύ πότε προλαβαίνουν να ασχοληθούν με την επιστήμη τους και την εξέλιξη της πανδημίας, τα νέα επιστημονικά δεδομένα κτλ όταν γυρνάνε ολη μέρα στα κανάλια? Απορώ. 

Δεν με άφησε να το διορθώσω, μάλλον γιατί πέρασαν ώρες, το διορθώνω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μα πως δ εκανε; φέτος ο γιος μου στα νηπια θα κάνουν αγγλικά! Έτσι ξεκίνησε ο διευθυντής μας την ομιλία του. Έχουμε ένα ευχάριστο νέο, είμαστε στα νηπια που θα διδάσκονται αγγλικα

Επισης ας μην ξεχνάμε κ το cheerleading!! 

Μπράβο άλλη μια μεγάλη επιτυχία. Τώρα που υποτίθεται περιορίζουμε τις επαφές των παιδιών στα σχολεία, φέρνουμε στο νήπιο κ άλλη μια εκπαιδευτικό, για να κάνουν αγγλικά. η οποία υποθέτω θα πηγαίνει κ σε αλλά σχολεία για κάλυψη ωραρίου άρα πολλαπλασιάζονται οι επαφές. Κι αυτό πολύ καίριο και αναγκαίο για φέτος. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

 

Ο κύριος σκοπός του νηπιαγωγείου είναι η κοινωνικοποίηση.Στην παρούσα φάση,αν εφαρμοστούν αυτά που ενημερωθηκαμε,απλά δεν υφίσταται κοινωνικοποίηση. Προτιμώ χίλιες φορές να κοινωνικοποιειται σωστά(με όλες τις εκφράσεις του προσώπου  του, με όλη την ελευθερία  κλπ)το παιδί λίγες ώρες την εβδομάδα στην παιδική χαρά, στην γειτονιά, σε φίλους, παρά να διδάσκεται πως να μην αλληλεπιδρά με αλλα παιδιά 50 ώρες την εβδομάδα. Φυσικά, δεν απαιτείται τηλεδιάσκεψη στα νήπια αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες υπάρχουν προγράμματα online, σχεδιασμένα από εκπαιδευτικούς,με διαδραστικές ασκήσεις για την εκμάθηση της ύλης,ίσως και με ποιο εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο απ'οτι θα γινόταν στο σχολείο αν είχε κάποιον "μέτριο" εκπαιδευτικό. Όταν λέμε εκπαίδευση κατ'οικον, δεν εννοούμε το παιδί να μην έχει κοινωνική ζωή, δεν πάει πακέτο με την καραντίνα.Θα συνεχίσει να βλέπει τους φίλους του κανονικά αλλά το ακαδημαϊκό κομμάτι θα καλύπτεται στο σπίτι.

Επίσης, ας επιβεβαιώσει κάποια που γνωρίζει (νομίζω ήδη ειπώθηκε)ότι οι ομάδες θα είναι σταθερές όλο τον χρόνο, και όχι ημερήσιες.Αν ισχύει κάτι τέτοιο (στο ΦΕΚ γράφεται μόνο "σταθερές", χωρίς να διευκρινίζεται η διάρκεια) είναι ακόμη χειρότερο.

Επιπλέον, να προσθέσω κάτι πάνω στις παραθέσεις που υποστηρίζουν ότι υπάρχουν παιδιά με νοσήματα κλπ που δίνεται έμφαση στην επιβίωση τους, υπονοώντας ότι τα υγιή παιδιά μας που περνάνε αυτές τις καταστάσεις δεν θα έπρεπε να !ας ανησυχεί τόσο πολύ. Ας μην ξεχνάμε ότι η υγεία δεν είναι μόνο η σωματική.Η ψυχολογική και σωματική υγεία είναι αλληλένδετες.Δεν μπορούμε να απομονώνουμε ως σημαντικό το ένα ή το άλλο. Και όπως είχα πει κάποτε, δυστυχώς οι άνθρωποι κοιτάνε τα χειρότερα για να νιώθουν καλύτερα αντί να κοιτάνε τα καλύτερα για να προσπαθούν περισσότερο....

 

 

 

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και είσαι σε άρνηση: ο κύριος σκοπός του σχολείου είναι "σκάσε και σκέψου όπως εγώ". Πολύ περισσότερο των μικρών τάξεων. Εσύ καταλαβαίνεις ότι θα έπρεπε να είναι κάτι άλλο, ένα ονειρικό μέρος που τα παιδιά παίζουν, δημιουργούν, εξάπτεται η φαντασία τους, κοινωνικοποιούνται. Και σε αυτό το πρίσμα, τα παιδιά θα ήταν έξω πολλές ώρες, θα έπαιζαν, θα έκαναν δημιουργικές χειροτεχνίες, και θα είχαν ένα σχολείο με αυτό τον προσανατολισμό. Στην πραγματικότητα όμως, το εκπαιδευτικό σύστημα θέλει φέτος το παιδί σου να μάθει να κάθεται εκεί που το έβαλαν, να μην γκρινιάζει, να μη μιλάει χωρίς άδεια και να μάθει να ανέχεται τη βαρεμάρα. Γι αυτό έχει εκπαιδεύσει τις νηπιαγωγούς και έτσι έχει χτίσει το χώρο. Μπορεί η νηπιαγωγός να είναι άνθρωπος εμπνευσμένος και να μη λειτουργήσει έτσι, αν και αργά ή γρήγορα θα την κάψει η χαρτούρα και τα άσχετα καθήκοντα. Αλλά και πάλι, η μέση νηπιαγωγός δε θα έχει σα στόχο την κοινωνικοποίηση, θα έχει σα στόχο το "πρέπει να μάθουμε κανόνες". Και δε θα προλαβαίνει και κάτι άλλο, και πόσο μάλλον τώρα, δεν είναι ο σούπερ μαν. Πόσο δημιουργικός και πρόσχαρος να είσαι κάθε μέρα και πόση ελευθερία να αφήνεις με 25 παιδιά, ακατάλληλο χώρο, έλλειψη υλικών, κάνοντας την καθαρίστρια και προσέχοντας αν τα παιδιά έφαγαν τα τουβλάκια ή τη μάσκα του διπλανού;

Αν το υπουργείο παιδείας ήθελε άλλα πράγματα, θα είχε σπάσει τμήματα, θα είχε μειώσει ώρες φέτος στην ανάγκη στις μικρές τάξεις, θα είχε ενθαρρύνει πολλές δραστηριότητες έξω, θα είχε προσλάβει πολλές καθαρίστριες, θα θα θα... Αλλά δε θέλει. Οπως δεν ήθελε και πριν την καραντίνα.

Κι δε θέλει και ο μέσος γονιός να ξέρεις. Όταν με το καλό θα πέσετε σε δασκάλα σε λίγα χρόνια που λέει στα παιδιά να ζωγραφίσουν τα τείχη στην Ιστορία αντί να αποστηθίσουν ονόματα, που δίνει μυθιστορήματα για τα Χριστούυγεννα  αντί για πακέτο φωτοτυπιών, που διαγράφη τις αντιγραμμένες από το λυσάρι εκθέσεις, εκεί να δεις πώς ξεσηκώνεται ο Έλληνας γονιός και κατσικώνεται στο γραφείο της διευθύντριας απετώντας να γυρίσουν τα πράγματα εκεί που πρέπει και να κοπούν οι βλακείες γιατί ο σκοπός είναι το πιαδί να ετοιμαστεί να περάσει στις πανελλήνιες (από τα 6).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

 

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω και είσαι σε άρνηση: ο κύριος σκοπός του σχολείου είναι "σκάσε και σκέψου όπως εγώ". Πολύ περισσότερο των μικρών τάξεων. Εσύ καταλαβαίνεις ότι θα έπρεπε να είναι κάτι άλλο, ένα ονειρικό μέρος που τα παιδιά παίζουν, δημιουργούν, εξάπτεται η φαντασία τους, κοινωνικοποιούνται. Και σε αυτό το πρίσμα, τα παιδιά θα ήταν έξω πολλές ώρες, θα έπαιζαν, θα έκαναν δημιουργικές χειροτεχνίες, και θα είχαν ένα σχολείο με αυτό τον προσανατολισμό. Στην πραγματικότητα όμως, το εκπαιδευτικό σύστημα θέλει φέτος το παιδί σου να μάθει να κάθεται εκεί που το έβαλαν, να μην γκρινιάζει, να μη μιλάει χωρίς άδεια και να μάθει να ανέχεται τη βαρεμάρα. Γι αυτό έχει εκπαιδεύσει τις νηπιαγωγούς και έτσι έχει χτίσει το χώρο. Μπορεί η νηπιαγωγός να είναι άνθρωπος εμπνευσμένος και να μη λειτουργήσει έτσι, αν και αργά ή γρήγορα θα την κάψει η χαρτούρα και τα άσχετα καθήκοντα. Αλλά και πάλι, η μέση νηπιαγωγός δε θα έχει σα στόχο την κοινωνικοποίηση, θα έχει σα στόχο το "πρέπει να μάθουμε κανόνες". Και δε θα προλαβαίνει και κάτι άλλο, και πόσο μάλλον τώρα, δεν είναι ο σούπερ μαν. Πόσο δημιουργικός και πρόσχαρος να είσαι κάθε μέρα και πόση ελευθερία να αφήνεις με 25 παιδιά, ακατάλληλο χώρο, έλλειψη υλικών, κάνοντας την καθαρίστρια και προσέχοντας αν τα παιδιά έφαγαν τα τουβλάκια ή τη μάσκα του διπλανού;

Αν το υπουργείο παιδείας ήθελε άλλα πράγματα, θα είχε σπάσει τμήματα, θα είχε μειώσει ώρες φέτος στην ανάγκη στις μικρές τάξεις, θα είχε ενθαρρύνει πολλές δραστηριότητες έξω, θα είχε προσλάβει πολλές καθαρίστριες, θα θα θα... Αλλά δε θέλει. Οπως δεν ήθελε και πριν την καραντίνα.

Κι δε θέλει και ο μέσος γονιός να ξέρεις. Όταν με το καλό θα πέσετε σε δασκάλα σε λίγα χρόνια που λέει στα παιδιά να ζωγραφίσουν τα τείχη στην Ιστορία αντί να αποστηθίσουν ονόματα, που δίνει μυθιστορήματα για τα Χριστούυγεννα  αντί για πακέτο φωτοτυπιών, που διαγράφη τις αντιγραμμένες από το λυσάρι εκθέσεις, εκεί να δεις πώς ξεσηκώνεται ο Έλληνας γονιός και κατσικώνεται στο γραφείο της διευθύντριας απετώντας να γυρίσουν τα πράγματα εκεί που πρέπει και να κοπούν οι βλακείες γιατί ο σκοπός είναι το πιαδί να ετοιμαστεί να περάσει στις πανελλήνιες (από τα 6).

Φυσικα και τα καταλαβαινω ολα αυτα. Οπως εγραψα ηξερα οτι θα δυσκολευτω με το εκπαιδευτικο συστημα οταν γεννησα τον γιο μου. Για την ακριβεια, το ηξερα απο πριν, απ'οταν ημουν φοιτητρια και ειχα δει απο μεσα τι γινοταν στους βρεφονηπιακους σταθμους. Αυτος ειναι ο κυριος λογος που απεχω απο το επαγγελμα. Αν υπηρχε καποιος αξιολογος ιδιωτικος παιδικος σταθμος στην περιοχη μου, θα πηγαινα να εξασκησω το επαγγελμα. Αλλα στο δημοσιο εκπαιδευτικο συστημα δεν θελω να μπω. Εκτος των αλλων, δεν θελω να κανω πραγματα που ειναι εναντια στις αρχες και την ιδεολογια μου και ακομη χειροτερα να τα συνηθισω (αν και το πιο πιθανο ειναι να μην αντεξω και να φυγω). Αυτο ομως που δυσκολευομαι να αντιληφθω στην παρουσα φαση ειναι η υποταξη πολλων γονεων "Ετσι ειναι τα πραγματα, τι να κανουμε, θα προσαρμοστουμε". Και τα παιδια φυσικα θα προσαρμοστουνε, αλλα αυτο ειναι που με τρομαζει περισσοτερο. Να προσαρμοστει σε μια τετοια αρρωστημενη κατασταση, οπου αποκλειουμε οποιον δεν ειναι στην ομαδα μας, οπου δεν μοιραζομαστε τα παιχνιδια μας, οπου ειναι φυσιολογικο να βλεπουμε μονο τα ματια του αλλου. Και για το γενικοποιησω, δεν θα ηθελα να προσαρμοστει σε ενα συστημα που θελει υποτακτικους μαθητες. Προτιμω πολυ περισσοτερο να ειναι ο αντιρρησιας της ταξης παρα να μαθει να υποτασσεται στην δυναμη ενος εξουσιαστικου εκπαιδευτικου. Και επειδη θυμαμαι οτι εχεις περασει τετοια σκηνικα με τον μικρο σου γιο (και θυμαμαι να σου λεω οτι ειναι θετικο που εχει δικη του αποψη, ευφυια και δεν υπακουει) αν χρειαστω βοηθεια, ξερω σε ποιον θα απευθυνθω :-D

 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο να μην επαναπαυονται οι γονείς, να διεκδικούν, να μαθαίνουν και στα παιδιά να διεκδικούν κλπ και είμαι κι εγώ γενικά αντιδραστική με κανόνες άνευ νοήματος. Αλλά εδώ είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση. Δεν είναι αυταρχικοί οι δάσκαλοι επειδή έτσι τους καπνισε. Πώς θα προστατευτούν αν παίζουν όλοι με όλους ανεξέλεγκτα; Αναγκαστικά πρέπει να περιοριστούν οι ομάδες... Απλά έπρεπε να μη βλέπονται κ να είναι σε άλλες αίθουσες ή άλλες ώρες για να μη νιώθουν ότι "απαγορεύεται" να μιλήσουν. Μικρή ομάδα όμως θα ήταν αναπόφευκτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...