Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ούτε εγώ θα του μιλήσω εναντίον της μάσκας. Ακόμα και αν κάποιος διαφωνεί με ένα μέτρο το τηρεί από σεβασμό στους άλλους. Θα του πω ότι είναι κάτι που κάνουμε για να προστατευτούμε και να προστατέψουμε τους άλλους. Γενικά άλλωστε του έχω πει από το Νηπιαγωγείο ότι αρχηγός είναι η δασκάλα και αυτή βάζει τους κανόνες. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα θα τα αφήσω στο σχολείο και βλέποντας και κάνοντας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

H KYA πάντως λέει μεν για υποχρεωτική χρήση στους εσωτερικούς χώρους, αλλά μέχρι εκεί.

Με αυτή την ΚΥΑ, ως έχει, αν σου εμφανιστεί παιδί χωρίς μάσκα, τι θα κάνεις; μπορείς να του επιτρέψεις να μη μπει; νομίζω πως όχι. Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Πάντως το θέμα δεν είναι στο πως θα έρθουν με μάσκες αλλά πως θα παραμείνουν με αυτές εντός της τάξης.

 

Θα ακολουθήσει λέει άλλη ΚΥΑ με λεπτομέρειες. Άντε να δούμε... Ειδικά αν μπούνε πρόστιμα έχει να παίξει ξύλο μεταξύ γονέων αλλά και γονέων-δασκάλων, να μου το θυμηθείτε.

 

 

Το οποίο στο νηπιαγωγείο θα είναι του στυλ ανά πέντε λεπτά (και πολλά λέω). 

 

 

Συμφωνώ σε αυτό. Και μια χαρά θα πάνε με μάσκες τα μικράκια. Το μετά είναι το θέμα. Εντός της τάξης τι γίνεται. Μετά από ένα μήνα που θα έχουν βαρεθεί. Ήδη ο εκπαιδευμένος δικός σου, σου γύρισε με τη μύτη έξω. Και αυτό που λες για το αν νιώσει δυσφορία ας πάει έξω; τα υπόλοιπα γιατί να μη θέλουν; και τι θα κάνει η δασκάλα, ανά πέντε λεπτά και ένα έξω; αν πάθει κάποιο ατύχημα έξω;

 

 

Επίσης ένας γονιός που το παιδί του έχει πρόβλημα (όπως το ορίζει το αγαπητό μας Υπουργείο, έχει το δικαίωμα να το κρατήσει σπίτι. 

 

Εμένα πάλι αν μου έρθει το παιδί μου και μου πει ότι κάποια δε φορούσαν, θα του ξαναεξηγήσω γιατί εμείς φοράμε μάσκα, όσο μπορούμε περισσότερο και ποιους προστατεύουμε με αυτό. Δε θα βάλω τον δάσκαλο μπάτσο. Και δεν είναι, ούτε θα έπρεπε, ευθύνη του εξάχρονου να προστατεύσει το γενικό πληθυσμό για να το ζορίσω. Και ούτε θέλω από τον δάσκαλο να πιέσει το παιδί μου για τέτοιο λόγο. Μιλάω πάντα για μικρά παιδιά μέχρι 8-9 ετών, όχι γυμνασίου και πάνω.

 

Ειλικρινά δε θα ήθελα να είμαι εκπαιδευτικός αυτή τη χρονιά.

ανα οσο χρειαστει θα το λενε . στα σχολεια δεν υπαρχει επιβολη με βια ετσι κ αλλιως υπαρχει τειρω κανονες για να γινετε το μαθημα κ να μην χτυπησει κανεις. θα ηθελες να πας σε μια ταξη πρωτη δημοτικου η νηπιαγωγειου κ να δεις τα νηπια η τα πρωτακια ολα σκαρφαλωμενα στα τραπεζια κ στις καρεκλες? νομιζεις οτι οι δασκαλες δεν τα μαζευουν ανα πεντε λεπτα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

αν βέβαια το παιδί έρθει δασκαλεμένος ότι η  δασκάλα είναι απαράδεκτη που τα πιέζει κ ότι αυτό θα είναι μαρτύριο κ τα σχετικά, δεν θα το δεχτεί εύκολα. ήδη όμως είναι δύσκολη η ορθή χρήση, εκεί σίγουρα θα γίνουν αβλεψίες, μην σαμποτάρουμε κ την ίδια τη χρήση κατ’ αρχήν.

Αυτό έχει μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας από τον ιό!!!!

Το καλοκαίρι στην παραλία που κάθομαι ακούω μία μαμά να ωρύεται για την χρήση μάσκας στα σχολεία, και τι δεν άκουσα, αν ήμουν επιστήμονας θα είχα σκίσει τα πτυχία μου, λίγο αργότερα ακούω τον 7χρονο γιο της να λέει ''εγώ δεν θα βάλω μάσκα, δεν με νοιάζει ας με διώξουν'', το παιδί αυτό ότι ακούει λέει, πως θα διαχειρίζονται τέτοια περιστατικά δεν ξέρω!!!Λυπάμαι μόνο την δασκάλα αυτού του 7χρονου.

 

Just now, vtgian said:

Συμφωνώ σε αυτό. Και μια χαρά θα πάνε με μάσκες τα μικράκια. Το μετά είναι το θέμα. Εντός της τάξης τι γίνεται. Μετά από ένα μήνα που θα έχουν βαρεθεί. Ήδη ο εκπαιδευμένος δικός σου, σου γύρισε με τη μύτη έξω. Και αυτό που λες για το αν νιώσει δυσφορία ας πάει έξω; τα υπόλοιπα γιατί να μη θέλουν; και τι θα κάνει η δασκάλα, ανά πέντε λεπτά και ένα έξω; αν πάθει κάποιο ατύχημα έξω;

Υπάρχει άνθρωπος έξω στην αυλή, θεωρώ πως αν υπάρχει καλή θέληση από τους γονείς θα βγει όλο αυτό, έστω για λίγο, γιατί και εγώ είμαι σίγουρη πως κάποια στιγμή θα κουραστεί, προσωπικά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θα επιλέγω κάποιες ημέρες μέσα στον μήνα να μην πηγαίνει, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

H KYA πάντως λέει μεν για υποχρεωτική χρήση στους εσωτερικούς χώρους, αλλά μέχρι εκεί.

Με αυτή την ΚΥΑ, ως έχει, αν σου εμφανιστεί παιδί χωρίς μάσκα, τι θα κάνεις; μπορείς να του επιτρέψεις να μη μπει; νομίζω πως όχι. Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Πάντως το θέμα δεν είναι στο πως θα έρθουν με μάσκες αλλά πως θα παραμείνουν με αυτές εντός της τάξης.

 

Θα ακολουθήσει λέει άλλη ΚΥΑ με λεπτομέρειες. Άντε να δούμε... Ειδικά αν μπούνε πρόστιμα έχει να παίξει ξύλο μεταξύ γονέων αλλά και γονέων-δασκάλων, να μου το θυμηθείτε.

 

 

Το οποίο στο νηπιαγωγείο θα είναι του στυλ ανά πέντε λεπτά (και πολλά λέω). 

 

 

Συμφωνώ σε αυτό. Και μια χαρά θα πάνε με μάσκες τα μικράκια. Το μετά είναι το θέμα. Εντός της τάξης τι γίνεται. Μετά από ένα μήνα που θα έχουν βαρεθεί. Ήδη ο εκπαιδευμένος δικός σου, σου γύρισε με τη μύτη έξω. Και αυτό που λες για το αν νιώσει δυσφορία ας πάει έξω; τα υπόλοιπα γιατί να μη θέλουν; και τι θα κάνει η δασκάλα, ανά πέντε λεπτά και ένα έξω; αν πάθει κάποιο ατύχημα έξω;

 

 

Επίσης ένας γονιός που το παιδί του έχει πρόβλημα (όπως το ορίζει το αγαπητό μας Υπουργείο, έχει το δικαίωμα να το κρατήσει σπίτι. 

 

Εμένα πάλι αν μου έρθει το παιδί μου και μου πει ότι κάποια δε φορούσαν, θα του ξαναεξηγήσω γιατί εμείς φοράμε μάσκα, όσο μπορούμε περισσότερο και ποιους προστατεύουμε με αυτό. Δε θα βάλω τον δάσκαλο μπάτσο. Και δεν είναι, ούτε θα έπρεπε, ευθύνη του εξάχρονου να προστατεύσει το γενικό πληθυσμό για να το ζορίσω. Και ούτε θέλω από τον δάσκαλο να πιέσει το παιδί μου για τέτοιο λόγο. Μιλάω πάντα για μικρά παιδιά μέχρι 8-9 ετών, όχι γυμνασίου και πάνω.

 

Ειλικρινά δε θα ήθελα να είμαι εκπαιδευτικός αυτή τη χρονιά.

Ναι χάλια χρονιά για τους εκπαιδευτικούς, θα κολλάνε βαρέα και ανθυγιεινα φέτος! Πάντως πρόστιμο δεν μπορεί να επιβληθεί από εκπαιδευτικούς. Θα πρέπει να το επιβάλλει ελεγκτικό όργανο που διαπίστωσε την παράβαση το ίδιο με αυτοψία η μετά από εισήγηση αρμόδιου από το νόμο οργάνου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Θα συμφωνησω σε αυτό! Και εγώ ποτέ δεν του άφησα περιθώριο να αρνηθεί και την παρουσιάζω ως δεδομενο.

 

Αλλά δεν σου κρύβω πως στεναχωριεμαι πολύ όταν τον βλέπω σιωπηλο, να κάνει νοήματα ή μουρμουρητα φορώντας την μάσκα. Είναι πολύ ομιλητικό παιδι τις υπόλοιπες ώρες της μέρας.  

Δεν είναι καθόλου ωραία η εικόνα, συμφωνώ απόλυτα, θέλω να πιστεύω πως δεν θα κρατήσει πολυ αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχολείο δεν μπορεί να κόψει πρόστιμα όπως δεν μπορεί και ο οδηγός του λεωφορείου.

 

Να καταγγείλει γονέα που αρνείται να στείλει παιδί στο σχολείο, δεν ξέρω αν τυπικά μπορεί, πάντως είναι κ αυτό λεπτό και δύσκολο. Αλλά σίγουρα όποιο πρόβλημα υπάρξει θα πρέπει να λυθεί μεταξύ γονιού κ σχολείου αφήνοντας έξω το παιδί. 

 

Συμφωνώ ότι το να μπουν με τη μάσκα δεν είναι τόσο περίπλοκο, λογικά όλοι θα το τηρήσουν, τα άλλα είναι τζάμπα μαγκιές του πληκτρολογίου. Από κει και πέρα, δεν ξέρω. Σίγουρα όσο έχει ζέστη θα υπάρχουν γκρίνιες.

 

Σε νηπιαγωγείο ή πρώτες τάξεις δημοτικού δεν θα ήθελα να είμαι ούτε κ εγώ. Επίσης και σε γυμνάσιο δεν θα ήθελα να είμαι ειδικότητα που δεν την παίρνουν πολύ στα σοβαρά πχ καλλιτεχνικών ή ξενόγλωσση, γιατί κ εκεί προβλέπω επεισόδια με τη μάσκα για χαβαλέ. Και χωρίς τις μάσκες όμως, θα ένιωθα πολύ ανασφαλής. Ακόμα δλδ κ αν ήταν υποχρεωτική μόνο για τους εκπαιδευτικούς, ακόμα και με 15 παιδιά μέσα. 

 

Επειδή η όλη φάση σίγουρα θα καταλήξει σε φιάσκο, νομίζω ότι σε κανένα μήνα ή θα κλείνουν μαζικά σχολεία λόγω κρουσμάτων, ή θα έχουμε γκρίνιες για τις μάσκες κ θα πάμε σε εκ περιτροπής, πάντως δεν προβλέπω κάτι πολύ ομαλό. 

 

Υποτίθεται ότι το υπουργείο ήταν έτοιμο να ανοίξουμε 7/9. Δεν έχουμε ούτε αναλυτικές οδηγίες κ πρωτόκολα (που θα είναι αντιγραφή του Μαΐου λογικά, δεν καταλαβαίνω για΄τι καθυστεορύν), δεν έχουμε οδηγίες για το ποια κομμάτια της περσινής ύλης πρέπει να καλυφθούν, δεν έχουμε φετινές οδηγίες εννοείται, οι διαδικασίες για τις καθαρίστρεις ολοκληρώνονται τώρα σιγά σιγά, αντισηπτικά έχουμε τα περσινά (βέβαια πε΄ρσι τον Μάιο χρησιοποιοήσαμε αυτά που είχαν στείλει για τον Η1Ν1, γιατί τα παιδιά στις τάξεις δεν τα χρησιμοποιούσαν συστηματικά τότε, μόνο στα γραφέια βάλαμε αυτά που έστιελαν για τον κορονοιό). Οι μάσεκς δεν έχουν έρθει και δεν ξέρουμε τι θα γίνει την πρώτη μέρα (αγιασμός κατά τμήμα κ αηδίες). Κενά καθηγητών εννοείται υπάρχουν. Είναι προφανές ότι τα σχολεία ανοίγουν αργότερα γιατί δεν είμαστε έτοιμοι, όχι για κανέναν άλλο λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

Σε ανοιχτό χώρο και χωρίς τούρτα ναι

Just now, Mary1976 είπε:

 

Γιατί δεν το θεωρείς απλό αλήθεια? Γιατί όντως πιστεύεις ότι τα παιδιά κινδυνεύουν από το κορονοιό και έτσι προστατεύεις αυτά και τους δικούς τους ή γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ευθύνες. 

 

Γιατί υπάρχουν άνθρωποι σαν και εμένα, που κινδυνεύει η ζωή μας, που δεν πήγαμε φέτος διακοπές, που δουλεύουμε πλέον από το σπίτι, που αλλάξαμε τις δρασητριότητες των παιδιών μας, και αν μάθουμε ότι πήγε μαθητής κοντά στα παιδιά μας χωρίς μάσκα με την ανοχή του σχολείου, αυτή τη φορά δε θα δείξουμε καμία μα καμία ανοχή, και θα εξαντλήσουμε κάθε μέσο να τιμωρηθεί και ο γονιός και ο εκπαιδευτικός που ανέχτηκε τη μαγκιά.

Just now, Mary1976 είπε:

 

Νομίζω ότι το να μην αφήσεις το παιδί να μπει  δεν λύνει το πρόβλημα. Θα δημιουργηθούν εντάσεις και αντιδράσεις. Εσύ ειδικά που δουλεύεις σε επαρχεία καταλαβαίνεις σε τί θέση μπορεί να μπεις αν αρχίσεις να τσακώνεσαι με γονείς. 

Μπα. Πίστεψέ με, το να δει την επόμενη μέρα έγγραφη αναφορά στην αρμόδια διεύθυνση, μήνυση και καταγγελία σε ΜΜΕ, θα είναι ακόμη πιο ενοχλητικό. Και προσωπικά είμαι διατεθειμένη να το τραβήξω τόσο και δεν είμαι η μόνη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ανα οσο χρειαστει θα το λενε . στα σχολεια δεν υπαρχει επιβολη με βια ετσι κ αλλιως υπαρχει τειρω κανονες για να γινετε το μαθημα κ να μην χτυπησει κανεις. θα ηθελες να πας σε μια ταξη πρωτη δημοτικου η νηπιαγωγειου κ να δεις τα νηπια η τα πρωτακια ολα σκαρφαλωμενα στα τραπεζια κ στις καρεκλες? νομιζεις οτι οι δασκαλες δεν τα μαζευουν ανα πεντε λεπτα? 

 

Δεν είναι το ίδιο. Τα παιδιά αναγκάζονται να βάλουν μάσκα παροδικά, για όσο διάστημα αυτό κρατήσει, για να προστατεύσουν κυρίως τους άλλους και όχι τους εαυτούς τους. Επίσης αυτός ο κανόνας στο σπίτι δεν υπάρχει, στο αυτοκίνητο της οικογένειας δεν υπάρχει, στα σπίτια φίλων/συγγενών δεν υπάρχει, στην παιδική χαρά δεν υπάρχει. Οι κανόνες ασφαλείας όμως για να μη χτυπήσουν υπάρχουν παντού. Οπότε φυσικά και η δασκάλα θα τα μαζέψει αν ανέβουν σε καρέκλες ή θρανία, κάτι που σε ένα δομημένο πρόγραμμα δεν είναι συχνό. Η δυσκολία όμως στη χρήση μάσκας είναι δεδομένη και δυσχεραίνει όλα τα παιδιά, όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα διαμαρτυρηθούν. Δεν ανεβαίνουν όμως όλα σε καρέκλες, ούτε όλα κάνουν επικίνδυνα πράγματα.

 

Just now, kotsifikos είπε:

Υπάρχει άνθρωπος έξω στην αυλή, θεωρώ πως αν υπάρχει καλή θέληση από τους γονείς θα βγει όλο αυτό, έστω για λίγο, γιατί και εγώ είμαι σίγουρη πως κάποια στιγμή θα κουραστεί, προσωπικά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως θα επιλέγω κάποιες ημέρες μέσα στον μήνα να μην πηγαίνει, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά.

 

 

Σε ένα δημόσιο όμως, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (του ανθρώπου στην αυλή εννοώ). Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Στα πολλά ζόρια ή αν έχουμε έξαρση να τα κρατήσουμε σπίτι. Το καλό είναι ότι έχουμε ομάδα που μπορεί να υποστηρίξει (κάποιες μαμάδες δε δουλεύουν) οπότε κάπως θα τη βγάλουμε την άκρη. Δε θέλω να δει το σχολείο ως καταναγκαστικό έργο τώρα που ξεκινάμε.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί υπάρχουν άνθρωποι σαν και εμένα, που κινδυνεύει η ζωή μας, που δεν πήγαμε φέτος διακοπές, που δουλεύουμε πλέον από το σπίτι, που αλλάξαμε τις δρασητριότητες των παιδιών μας, και αν μάθουμε ότι πήγε μαθητής κοντά στα παιδιά μας χωρίς μάσκα με την ανοχή του σχολείου, αυτή τη φορά δε θα δείξουμε καμία μα καμία ανοχή, και θα εξαντλήσουμε κάθε μέσο να τιμωρηθεί και ο γονιός και ο εκπαιδευτικός που ανέχτηκε τη μαγκιά.

 

Και η μάσκα από μόνη της αρκεί; Σε αίθουσα 25 παιδιών; Γιατί δεν τα κρατάτε σπίτι αφού είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση;

δε το ρωτάω με ειρωνική διάθεση, κάθε άλλο. Και δεν είναι πάντα από μαγκιά ρε συ. Εδώ δεν μπορούν μεγάλοι άνθρωποι να το τηρήσουν. Δε μιλάω για ψεκασμένους προφανώς. Κατά αρχάς στο διάλειμμα, θέλεις δε θέλεις, χωρίς μάσκες θα είναι. Καταλαβαίνω τη θέση σου, είναι πολύ δύσκολη. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος άλλος διακανονισμός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Και η μάσκα από μόνη της αρκεί; Σε αίθουσα 25 παιδιών; Γιατί δεν τα κρατάτε σπίτι αφού είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση;

δε το ρωτάω με ειρωνική διάθεση, κάθε άλλο. Και δεν είναι πάντα από μαγκιά ρε συ. Εδώ δεν μπορούν μεγάλοι άνθρωποι να το τηρήσουν. Δε μιλάω για ψεκασμένους προφανώς. Κατά αρχάς στο διάλειμμα, θέλεις δε θέλεις, χωρίς μάσκες θα είναι. Καταλαβαίνω τη θέση σου, είναι πολύ δύσκολη. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος άλλος διακανονισμός.

 

Οχι, η μάσκα είναι ντροπή ότι είναι το μόνο μέτρο και δεν αρκεί. Αλλά δεν μας επιτρέπουν άλλο. Όχι, δε θα κρατήσω τα παιδιά μου στο σπίτι γιατί υπάρχουν όλοι οι "δε βαριέσαι, οι ευπαθείς ομάδες να κλειστούν σπίτι". Δε με πειράζει να τσακωθώ, ο γάιδαρος είναι ο "δε βαριέσαι", δεν έχω θέμα να το ξέρει κιόλας. Σε κάθε τάξη υπάρχουν πολλά παιδιά με θέματα υγείας τα ίδια ή κάποιος που μένει μαζί τους. Στις τάξεις και των δύο αγοριών μου υπάρχουν πέρα από τα κλασικά (άσθμα, διαβήτης κλπ, που είναι πολλά) δύο μαμάδες εκ των οποίων η μία τελείωσε τις χημειοθεραπείες, η άλλη κάνει τώρα. Στην τάξη της κόρης μου, υπάρχει συμμαθητής με εκ γενετής καρδιοπάθεια. Αυτά είναι τα παραδείγματα που μου έρχονται εύκαιρα, σίγουρα είναι και πολλοί με καρδιά, διαβήτη, άσθμα, σοβαρά αυτοάνοσα, που δεν τους γνωρίζω αρκετά καλά να ξέρω το ιστορικό τους. Αν υπάρχουν γονείς που δε θέλουν τα παιδιά τους να βάλουν μάσκα (γιατί για αυτό μιλάμε, και όχι για το πεντάχρονο που έβγαλε τη μάσκα γιατί ίδρωσε), ας τα κρατήσουν σπίτι εκείνοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δεν είναι το ίδιο. Τα παιδιά αναγκάζονται να βάλουν μάσκα παροδικά, για όσο διάστημα αυτό κρατήσει, για να προστατεύσουν κυρίως τους άλλους και όχι τους εαυτούς τους. Επίσης αυτός ο κανόνας στο σπίτι δεν υπάρχει, στο αυτοκίνητο της οικογένειας δεν υπάρχει, στα σπίτια φίλων/συγγενών δεν υπάρχει, στην παιδική χαρά δεν υπάρχει. Οι κανόνες ασφαλείας όμως για να μη χτυπήσουν υπάρχουν παντού. Οπότε φυσικά και η δασκάλα θα τα μαζέψει αν ανέβουν σε καρέκλες ή θρανία, κάτι που σε ένα δομημένο πρόγραμμα δεν είναι συχνό. Η δυσκολία όμως στη χρήση μάσκας είναι δεδομένη και δυσχεραίνει όλα τα παιδιά, όλα τα παιδιά κάποια στιγμή θα διαμαρτυρηθούν. Δεν ανεβαίνουν όμως όλα σε καρέκλες, ούτε όλα κάνουν επικίνδυνα πράγματα.

 

 

Σε ένα δημόσιο όμως, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (του ανθρώπου στην αυλή εννοώ). Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Στα πολλά ζόρια ή αν έχουμε έξαρση να τα κρατήσουμε σπίτι. Το καλό είναι ότι έχουμε ομάδα που μπορεί να υποστηρίξει (κάποιες μαμάδες δε δουλεύουν) οπότε κάπως θα τη βγάλουμε την άκρη. Δε θέλω να δει το σχολείο ως καταναγκαστικό έργο τώρα που ξεκινάμε.

 

 

Και η μάσκα από μόνη της αρκεί; Σε αίθουσα 25 παιδιών; Γιατί δεν τα κρατάτε σπίτι αφού είναι τόσο σοβαρή η κατάσταση;

δε το ρωτάω με ειρωνική διάθεση, κάθε άλλο. Και δεν είναι πάντα από μαγκιά ρε συ. Εδώ δεν μπορούν μεγάλοι άνθρωποι να το τηρήσουν. Δε μιλάω για ψεκασμένους προφανώς. Κατά αρχάς στο διάλειμμα, θέλεις δε θέλεις, χωρίς μάσκες θα είναι. Καταλαβαίνω τη θέση σου, είναι πολύ δύσκολη. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος άλλος διακανονισμός.

θα διαμαρτηρηθουν βρε παιδι μου δεν ειπε κανεις οτι θα καθονται με την μασκα σωστα ολες τις ωρες αλλα εκει θα ερχετε η δασκαλα κ θα διορθωνει. οπως κ να μην μιλανε ειναι ακατορθωτο αλλα σε μια ταξη μπορεις να το καταφερεις ετσι θα γινει κ με τις μασκες . δεν λεμε οτι θα ειναι η ταξη νοσοκομειο αλλα οτι μπορει να γινει θα γινει. αν πει η δασκαλα δεν λεω τιποτα τοτε την επομενη μερα ολα θα ειναι με την μασκα στην τσεπη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά που μπορούν να μείνουν σπίτι είναι πολύ λίγες κατηγορίες.

 

Στα 25 η μάσκα είναι ημίμετρο αλλά κ τα 15 χωρίς μάσκα ημίμετρο είναι. Ίσως δεν ήταν ημίμετρο αν μπορούσε όντως να εφαρμοστεί η λογική της «φούσκας» οπότε θα ήξερες απλα ότι έχουν κάνει το καλύτερο για να ελαχιστοποιήσουν τα άτομα που θα συνευρίσκονται καθημερινά. Δεν ξέρω σε άλλες χώρες με τις ειδικότητες πώς εφαρμόζουν τη φούσκα. Εγω θα μπαίνω σε έξι τμήματα φέτος κ με λίγο διαφορετική μοιρασιά θα έμπαινα σε οκτώ. Άλλοι θα μπαίνουν σε 12, όλο το σχολείο δλδ, κ άλλοι σε 12 συν κάπου άλλου για συμπλήρωση. το κάθε τμήμα θα έχει τουλάχιστον 10 καθηγητές. αυτά στο γυμνάσιο. στο λύκειο είναι πολύωρα τα μαθήματα κ θα βλέπουν γύρω στους 6-7 λογικά, κ στο δημοτικό τον δάσκαλο συν 5 ειδικότητες περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

οπως κ με την φασαρια οπως κ με τις ζημιες αν η δασκαλα μια μερα δεν πει τιποτα ακομα κ τα παιδια που δεν κανουν ζημιες θα αρχισουν να χοροπηδανε στα θρανια

Link to comment
Share on other sites

Οι "είμαστε διατεθειμένοι να το φτάσουμε στα άκρα γονείς", αντιλαμβάνεστε ελπίζω ότι θα έχετε το αντίθετο αποτέλεσμα.. Διότι μόλις το υπουργείο έρθει αντιμέτωπο με τις καταγγελίες των τρομοκρατημένων γονιών  για αδιαφορία από διευθυντές και εκπαιδευτικούς , με την οργή τους και τέτοιου είδους επεισόδια στα σχολεία, πιστεύει κάποιος ότι θα τραβήξει αυτάκια?? Απλά θα αποσύρει το μέτρο και θα τελειώσει η ιστορία εκεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Οι "είμαστε διατεθειμένοι να το φτάσουμε στα άκρα γονείς", αντιλαμβάνεστε ελπίζω ότι θα έχετε το αντίθετο αποτέλεσμα.. Διότι μόλις το υπουργείο έρθει αντιμέτωπο με τις καταγγελίες των τρομοκρατημένων γονιών  για αδιαφορία από διευθυντές και εκπαιδευτικούς , με την οργή τους και τέτοιου είδους επεισόδια στα σχολεία, πιστεύει κάποιος ότι θα τραβήξει αυτάκια?? Απλά θα αποσύρει το μέτρο και θα τελειώσει η ιστορία εκεί. 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί να φοβάμαι τον κάθε νταή. Και στο σχολείο, και παντού. Οπότε, κάνω το καλύτερο που μπορώ, και αν αποτύχω, θα έχει προσπαθήσει. 

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Οι συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναφέρεις διατρέχουν, ούτως ή άλλως, μεγάλο κίνδυνο και δεν θα σωθούν από τη μάσκα στο σχολείο. Το να μεινουν οι ευπαθείς ομάδες στο σπίτι δεν είναι παρτακισμός, είναι δυστυχώς βασική μορφή προστασίας τους. 

Μόνο εφόσον όποιος μιλάει δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Το "μην δουλεύετε, μην πηγαίνετε σχολείο και μη βγαίνετε από το σπίτι για 2 χρόνια", συγγνώμη, αλλά είναι σαν το "πεινάει ο λαός, δεν τρώει παντεσπάνι"; Δεν μιλάμε για έναν στους 100000. Μιλάμε για όλους τους ασθματικούς, πάσχοντες από ΧΑΠ, από σκηρυνση κατά πλάκας,  από καρδιολογικά προβλήματα, από παθήσεις που καταστέλουν το ανοσοποιητικό, διαβητικούς, υπερτασικούς και όλους όσους μένουν στο ίδιο σπίτι με αυτούς. Ένα να πω συντηρητικά 20% της κοινωνίας μας; Αν βάλουμε δε και όλες τις οικογένειες με γιαγιδες και παππούδες, πού πάμε, στο 80-90% ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, η μάσκα είναι ντροπή ότι είναι το μόνο μέτρο και δεν αρκεί. Αλλά δεν μας επιτρέπουν άλλο. Όχι, δε θα κρατήσω τα παιδιά μου στο σπίτι γιατί υπάρχουν όλοι οι "δε βαριέσαι, οι ευπαθείς ομάδες να κλειστούν σπίτι". Δε με πειράζει να τσακωθώ, ο γάιδαρος είναι ο "δε βαριέσαι", δεν έχω θέμα να το ξέρει κιόλας. Σε κάθε τάξη υπάρχουν πολλά παιδιά με θέματα υγείας τα ίδια ή κάποιος που μένει μαζί τους. Στις τάξεις και των δύο αγοριών μου υπάρχουν πέρα από τα κλασικά (άσθμα, διαβήτης κλπ, που είναι πολλά) δύο μαμάδες εκ των οποίων η μία τελείωσε τις χημειοθεραπείες, η άλλη κάνει τώρα. Στην τάξη της κόρης μου, υπάρχει συμμαθητής με εκ γενετής καρδιοπάθεια. Αυτά είναι τα παραδείγματα που μου έρχονται εύκαιρα, σίγουρα είναι και πολλοί με καρδιά, διαβήτη, άσθμα, σοβαρά αυτοάνοσα, που δεν τους γνωρίζω αρκετά καλά να ξέρω το ιστορικό τους. Αν υπάρχουν γονείς που δε θέλουν τα παιδιά τους να βάλουν μάσκα (γιατί για αυτό μιλάμε, και όχι για το πεντάχρονο που έβγαλε τη μάσκα γιατί ίδρωσε), ας τα κρατήσουν σπίτι εκείνοι. 

 

Εντάξει δεν μπορώ να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω. Και στους "εγω στο παιδί μου δε θα βάλω μάσκα" γιατί έτσι, γιατί έχει τσιπάκι, γιατί θα το κάνουν μουσουλμάνο κλπ δεν θα πρέπει να υπάρχει καμία ανοχή.

 

Θα πρέπει όμως να υπάρξει και σαφής οδηγία "δεν μπαίνεις σχολείο", με σαφείς επιπτώσεις και να μη κρύβονται οι πολιτικοί ή δίνουν αλληλοσυγκρουόμενα μηνύματα. Τη μια η Κεραμέως "μάσκα=το υπέρτατο εργαλείο που υπέδειξαν οι ειδικοί" και από την άλλη Τσιόρδες να τα μασάνε. Όχι τίποτα άλλο, αλλά εκεί πατάνε και οι όποιοι ψεκασμένοι. Να μη δίνεται περιθώριο για παραθυράκια και να καλύπτεται και ο εκπαιδευτικός εντελώς. Γιατί αυτή τη στιγμή το Υπουργείο σαφείς οδηγίες δεν έχει δώσει και αυτό περιπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Για αυτό ξαναλέω ότι μοιάζει με την αντιμετώπιση των αντιεμβολιαστών. Ναι μεν πρέπει να τα κάνεις αλλά ακόμα και αν δεν τα κάνεις δεν έχω δικαίωμα να μη δεχτώ το παιδί. Και δυστυχώς νομίζω στο φλου θα το αφήσουν, να πλακώνονται εκπαιδευτικοί με γονείς. Και πάλι όμως θεωρώ πολύ μικρό το ποσοστό αυτό αυτών που θα παρουσιαστούν χωρίς μάσκα. Το πρόβλημα θα είναι μέσα στη τάξη. Γιατί θα έχεις τον εκπαιδευτικό που θα δείχνει μια λογική ανοχή με έναν γόνιο απέναντι να κρατάει τεφτερι αν φορούσαν όλοι μάσκα και πότε την έβγαλαν, θα έχεις και τον δάσκαλο που θα τα βάζει με τα πεντάχρονα μη του πει κανείς τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα πήγα να ρωτήσω για αθλητική δραστηριότητα του γιου μου, άθλημα σε κλειστό χώρο. Πολύ περήφανος ο ιδιοκτήτης μας είπε ότι έχει πάρει χαρτί με κάποια δικαιολογία να μη φοράει μάσκα (είναι εν ενεργεία αθλητής, η πάθηση που ανέφερε δε θα του το επέτρεπε, κάνει μπαμ ότι λέει ψέματα) και ότι άλλαξε την άδεια του χώρου, να φαίνεται ότι γίνεται άλλο είδος δραστηριότητας και έτσι να μη μειώσει τους μαθητές ανά ώρα στο μισό, όπως θα τον υποχρέωνε ο νόμος αν δήλωνε ακρβώς το άθλημα για το οποίο προπονεί. Αλλά να μην ανησυχούμε γιατί πάλι θα κάνει την ίδια προπόνηση, μόνο στα χαρτιά θα είναι η αλλαγή.

Σήμερα με πήρε να ρωτήσει γιατί δε γραφτήκαμε τελικά, γιατί μόνο 3 άτομα από τα 25 που περίμενε ανά μάθημα τελικά έκαναν εγγραφή και μήπως μας φαίνεται πολύ το κόστος :) Κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι τόσο ανεύθυνοι όσο αυτός, αλλά από την άλλη θετικό ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν τη λογική να μην πάνε γυρεύοντας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα πήγα να ρωτήσω για αθλητική δραστηριότητα του γιου μου, άθλημα σε κλειστό χώρο. Πολύ περήφανος ο ιδιοκτήτης μας είπε ότι έχει πάρει χαρτί με κάποια δικαιολογία να μη φοράει μάσκα (είναι εν ενεργεία αθλητής, η πάθηση που ανέφερε δε θα του το επέτρεπε, κάνει μπαμ ότι λέει ψέματα) και ότι άλλαξε την άδεια του χώρου, να φαίνεται ότι γίνεται άλλο είδος δραστηριότητας και έτσι να μη μειώσει τους μαθητές ανά ώρα στο μισό, όπως θα τον υποχρέωνε ο νόμος αν δήλωνε ακρβώς το άθλημα για το οποίο προπονεί. Αλλά να μην ανησυχούμε γιατί πάλι θα κάνει την ίδια προπόνηση, μόνο στα χαρτιά θα είναι η αλλαγή.

Σήμερα με πήρε να ρωτήσει γιατί δε γραφτήκαμε τελικά, γιατί μόνο 3 άτομα από τα 25 που περίμενε ανά μάθημα τελικά έκαναν εγγραφή και μήπως μας φαίνεται πολύ το κόστος :) Κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι τόσο ανεύθυνοι όσο αυτός, αλλά από την άλλη θετικό ότι οι περισσότεροι γονείς έχουν τη λογική να μην πάνε γυρεύοντας.

κ δεν του το ειπες οτι δεν τηρει τα μετρα γιαυτο δεν θες να γραφτητε?

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, η μάσκα είναι ντροπή ότι είναι το μόνο μέτρο και δεν αρκεί. Αλλά δεν μας επιτρέπουν άλλο. Όχι, δε θα κρατήσω τα παιδιά μου στο σπίτι γιατί υπάρχουν όλοι οι "δε βαριέσαι, οι ευπαθείς ομάδες να κλειστούν σπίτι". Δε με πειράζει να τσακωθώ, ο γάιδαρος είναι ο "δε βαριέσαι", δεν έχω θέμα να το ξέρει κιόλας. Σε κάθε τάξη υπάρχουν πολλά παιδιά με θέματα υγείας τα ίδια ή κάποιος που μένει μαζί τους. Στις τάξεις και των δύο αγοριών μου υπάρχουν πέρα από τα κλασικά (άσθμα, διαβήτης κλπ, που είναι πολλά) δύο μαμάδες εκ των οποίων η μία τελείωσε τις χημειοθεραπείες, η άλλη κάνει τώρα. Στην τάξη της κόρης μου, υπάρχει συμμαθητής με εκ γενετής καρδιοπάθεια. Αυτά είναι τα παραδείγματα που μου έρχονται εύκαιρα, σίγουρα είναι και πολλοί με καρδιά, διαβήτη, άσθμα, σοβαρά αυτοάνοσα, που δεν τους γνωρίζω αρκετά καλά να ξέρω το ιστορικό τους. Αν υπάρχουν γονείς που δε θέλουν τα παιδιά τους να βάλουν μάσκα (γιατί για αυτό μιλάμε, και όχι για το πεντάχρονο που έβγαλε τη μάσκα γιατί ίδρωσε), ας τα κρατήσουν σπίτι εκείνοι. 

ΑΡΓΚ οι περισσότεροι δεν μπορούμε να σε κατανοήσουμε γιατί δεν είμαστε στη θέση σου. Δεν ήξερα ότι έχεις υποστεί όλα αυτά λόγω του ιού, ειλικρινά λυπάμαι. Να σε ρωτήσω όμως, πώς μπορείς να προστατευτείς με 3 παιδιά που φαντάζομαι το καθένα έχει τη ζωή του, φίλους, δραστηριότητες κτλ. εννοώ ότι η μάσκα στο σχολείο μόνο κατά την ώρα του μαθήματος είναι το τίποτα. Ούτως η άλλως ;αν κάποιος πλησιάσει το παιδί σου χωρίς μάσκα θα είναι στο διάλειμμα η έξω από το σχολείο. Μέσα στην τάξη μόνο με τον διπλανό θα έχει άμεση επαφή και αυτό λύνεται αν ζητήσεις να κάθονται μόνα τους. Έχεις σοβαρούς λόγους.

Πάντως ΑΡΓΚ για όλες τις κατηγορίες ευπαθών ομάδων που αναφέρεις, που όντως είναι μεγάλο μέρος του πληθυσμού, επικίνδυνος δεν είναι μόνο ο κορονοιος αλλά και ένα σωρό άλλοι ιοί και μικρόβια. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν μάθει να προσεχουν μια ζωή και ποτέ κανένα κράτος δεν σκέφτηκε να επιβάλλει ή έστω να συστήσει στους υπόλοιπους μέτρα για την προστασία των ευπαθών αυτών ομάδων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Πάντως ΑΡΓΚ για όλες τις κατηγορίες ευπαθών ομάδων που αναφέρεις, που όντως είναι μεγάλο μέρος του πληθυσμού, επικίνδυνος δεν είναι μόνο ο κορονοιος αλλά και ένα σωρό άλλοι ιοί και μικρόβια. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν μάθει να προσεχουν μια ζωή και ποτέ κανένα κράτος δεν σκέφτηκε να επιβάλλει ή έστω να συστήσει στους υπόλοιπους μέτρα για την προστασία των ευπαθών αυτών ομάδων. 

Η διαφορα είναι ότι για τους περισσότερους ιούς ο πληθυσμός είναι εμβολιασμένους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η διαφορα είναι ότι για τους περισσότερους ιούς ο πληθυσμός είναι εμβολιασμένους. 

Ναι φυσικά, παρόλα αυτά κυκλοφορούν συνέχεια ιώσεις και για τις ευπαθείς ομάδες μία ίωση που για τους υπόλοιπους κάνει λίγη καταρροή και λίγο βήχα είναι δυνητικά επικίνδυνη. Οι γονείς μου είναι ευπαθείς, η μάνα μου έχει νοσηλευτεί 2 φορές από απλές ιωσουλες που μας έφερε ο μικρός από τον παιδικό.

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

ΑΡΓΚ οι περισσότεροι δεν μπορούμε να σε κατανοήσουμε γιατί δεν είμαστε στη θέση σου. Δεν ήξερα ότι έχεις υποστεί όλα αυτά λόγω του ιού, ειλικρινά λυπάμαι. Να σε ρωτήσω όμως, πώς μπορείς να προστατευτείς με 3 παιδιά που φαντάζομαι το καθένα έχει τη ζωή του, φίλους, δραστηριότητες κτλ. εννοώ ότι η μάσκα στο σχολείο μόνο κατά την ώρα του μαθήματος είναι το τίποτα.

 

Εγώ την κατανοώ απόλυτα. Αν η μάσκα είναι το τίποτα, τότε το χωρίς μάσκα είναι ακόμα χειρότερα!

 

Πάντως βλεπω ότι θεωρουμε δεδομένο ότι τα παιδιά δεν θα τη θέλουν, χωρίς να έχει δοκιμαστεί. Μπορεί και να μην έχουν πρόβλημα. Στο χωριό που παραθερισα στην παιδική χαρά ήταν ένα παιδάκι 4-5 χρονων που φορούσε μάσκα. Μας έκανε σε όλους εντύπωση μέχρι που μας είπαν ότι οι γονείς του είναι γιατροί σε νοσοκομείο αναφοράς του κορωνοϊού. Και τη φορούσε σαν να μην τρέχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Ναι φυσικά, παρόλα αυτά κυκλοφορούν συνέχεια ιώσεις και για τις ευπαθείς ομάδες μία ίωση που για τους υπόλοιπους κάνει λίγη καταρροή και λίγο βήχα είναι δυνητικά επικίνδυνη. Οι γονείς μου είναι ευπαθείς, η μάνα μου έχει νοσηλευτεί 2 φορές από απλές ιωσουλες που μας έφερε ο μικρός από τον παιδικό.

οι απλες ιωσουλες συνηθως ακομα κ στις ευπαθεις ομαδες εκτος απο καποια ταλαιπωρεια δεν διαρκουν πολυ κ δεν κανουν σοβαρες πνευμονιες. μπορει να νοσηλευτηκαν να πηραν αντιβιωση αλλα δεν διασοληνωθηκαν ειναι πολυ δυσκολο μια απλη ιωση να κανει τρομερες επιπλοκες εκτος κ αν εισαι πολυ σοβαρα αρρωστος κ δεν εχεις ανοσοποιητικο καθολου

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

οι απλες ιωσουλες συνηθως ακομα κ στις ευπαθεις ομαδες εκτος απο καποια ταλαιπωρεια δεν διαρκουν πολυ κ δεν κανουν σοβαρες πνευμονιες. μπορει να νοσηλευτηκαν να πηραν αντιβιωση αλλα δεν διασοληνωθηκαν ειναι πολυ δυσκολο μια απλη ιωση να κανει τρομερες επιπλοκες εκτος κ αν εισαι πολυ σοβαρα αρρωστος κ δεν εχεις ανοσοποιητικο καθολου

Και ο κορονοιου δεν σημαίνει ότι θα είναι σοβαρός η θανατηφόρος σε κάποιον που είναι ευπαθης. Για αυξημένες πιθανότητες μιλάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...