Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena said:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

Με αυτές τις προϋποθέσεις ναι θα το έστελνα (κύριο για μένα ότι δεν θα έχει γονείς, δεν θα έχει παιδιά εκτός σχολείου και δεν θα σβήσετε κεράκια)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

 

Ναι, εφόσον έτσι και αλλιώς είναι σε καθημερινή επαφή με αυτά τα παιδιά. Αυτό ονομάζουν covid-bubbles οι επιστήμονες, τις μικρές ασφαλείς ομάδες με καθημερινή επαφή. Τα παιδιά αυτά θα είναι μαζί στο σχολείο. Τα διαλείμματα στο σχολείο θα παίζουν μαζί χωρίς μάσκα. Στο 5x5 κυριολεκτικά το ένα θα πέφτει (και θα αναπνέει βαριά) πάνω στο άλλο. Τα περί τούρτας, ειδικά σε αυτές τις συνθήκες, σόρρυ αλλά τα θεωρώ εντελώς υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.


Είναι ένας μήνας μετά βέβαια, αλλά με τις τωρινές συνθήκες θα το έστελνα σίγουρα. 

Εμένα είναι τα γενέθλια του σε λίγες μέρες και θα τα κάνουμε στην αυλή με 2-3 παιδάκια. Εννοείται θα κόψουμε κανονική τούρτα.

 

Just now, Deena είπε:

 

Επειδή τα σχολεία έχουν ανοίξει, δηλαδή οι εκπαιδευτικοί είναι εκεί τα πρωινά, πάρε ένα τηλέφωνο να σου πουν. Στις κανονικές χρονιές, από όσο ξέρω, γίνεται αγιασμός και μετά μιλάει η νηπιαγωγός στους γονείς, ενημερώνει για πρακτικά ζητήματα, δίνει οδηγίες για την προσέλευση τις επόμενες ημέρες και λίστα με τα υλικά που χρειάζονται και μετά φεύγουν όλοι.

 

Τώρα φέτος, δεν ξέρω πώς θα κυλήσει η πρώτη μέρα.

 

Θα ήθελα να αποφύγω να πάρω τηλέφωνο να "ενοχλήσω". Όταν τον έγραψα μου είπαν πως θα τα πούμε όλα εκείνες τις μέρες γιατί λόγω κορονοϊού δεν ήξεραν να μου απαντήσουν πως θα είναι  τα πράγματα. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα καλέσω.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

 

Ναι φυσικά θα το έστελνα. Ακόμα και με αληθινή τούρτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Θα ήθελα να αποφύγω να πάρω τηλέφωνο να "ενοχλήσω". Όταν τον έγραψα μου είπαν πως θα τα πούμε όλα εκείνες τις μέρες γιατί λόγω κορονοϊού δεν ήξεραν να μου απαντήσουν πως θα είναι  τα πράγματα. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα καλέσω.

 

Έτσι και αλλιώς ακόμα δεν ξέρουν και οι ίδιοι πως θα λειτουργήσουν, δεν έχουν δοθεί οδηγίες νομίζω. Προς το παρόν συντονίζουν καθαριότητα, υλικά κλπ.

Στο νηπιαγωγείο που πήραν την κόρη μου, τελικά θα είναι μαζί με ακόμα 4 παιδάκια που έχουμε καθημερινή επαφή (φιλικές γειτονικές οικογένειες). Σκεφτόμασταν να πάμε πριν ανοίξουν, 2 από τις 5 μαμάδες, μαζί με κάποιο γλυκό για να ευχηθούμε καλή χρονιά και να της πούμε ότι έχει την υποστήριξή μας. Γνωρίζουμε ότι είναι εξαιρετική νηπιαγωγός και θέλουμε να ξέρει ότι μπορεί να έχει τη βοήθειά μας. Και βλέπουμε τι θα μας πει και για την έναρξη της χρονιάς και τις νέες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

 

Η αλήθεια είναι ότι η τούρτα είναι το τελευταίο που σκέφτομαι, την ιδέα με την ψεύτικη μου την έβαλε μια φίλη μου που φτιάχνει τούρτες με ζαχαρόπαστα και τον τελευταίο καιρό σχεδόν όλοι της ζητούν ψεύτικες για τα κεράκια. Από την άλλη, αν μαζευτούν 10 παιδιά γύρω από ένα τραπέζι και φυσάνε όλα μαζί, δεν έχει σημασία αν η τούρτα είναι ψεύτικη ή αληθινή, αφού το ένα θα φυσάει πάνω στο άλλο (όπως και στο γήπεδο φυσικά όπως σωστά ειπώθηκε). Εν πάσει περιπτώσει, για την τούρτα θα δούμε, δεν είναι ότι έχει και καμιά τρελλή κάψα ο μικρός να σβήσει κεράκι (θα σβήσουμε μεταξύ μας στο σπίτι έτσι κι αλλιώς).

 

Απλά δεν έχω κάνει ποτέ πάρτυ χωρίς γονείς, ούτε μέχρι στιγμής μας έχουν καλέσει σε κανένα χωρίς να περιλαμβάνεται γονιός στην πρόσκληση. Υπάρχουν όμως ήδη από πέρυσι (Β΄Δημοτικού) γονείς που στέλνουν παιδιά με κάποιον άλλο γονιό ή τα αφήνουν και έρχονται προς το τέλος του πάρτυ, έτσι σκέφτηκα ότι ειδικά φέτος είναι ιδανική περίσταση για τέτοιου είδους πρόσκληση. Θα είμαστε εγώ και ο άντρας μου για επίβλεψη και ίσως ζητήσω από μια από τις μαμάδες που είναι και φίλη να έρθει για υποστήριξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Θα ήθελα να αποφύγω να πάρω τηλέφωνο να "ενοχλήσω". Όταν τον έγραψα μου είπαν πως θα τα πούμε όλα εκείνες τις μέρες γιατί λόγω κορονοϊού δεν ήξεραν να μου απαντήσουν πως θα είναι  τα πράγματα. Θα περιμένω λίγες μέρες και θα καλέσω.

Δεν τους ενοχλείς, στέλνεις πρώτη φορά το παιδί στο σχολείο, τι ποιο λογικό από το να έχεις τις απορίες αυτές?? Ξέρεις μέσα στον χρόνο πόσες φορές θα χρειαστεί να πάρεις τηλ για θέματα που προκύπτουν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

 

Εννοείται πως ναι. Και ούτε με την τούρτα βρίσκω κάποιο πρόβλημα, εφ'όσον δεν είναι όλοι δίπλα-δίπλα για ώρα....εάν κολλούσε  από την τροφή, τώρα θα είχαμε 700 χιλιάδες κρούσματα. Το ίδιο πράγμα με το φαγητό απ'εξω είναι. Ακόμη και τα φρούτα/λαχανικά που παίρνετε χύμα στο σούπερ μάρκετ ή στη λαική, το πιθανότερο είναι οτι έχουν αρκετούς ιούς επάνω τους, οι οποίοι μάλιστα δεν φεύγουν με το ξέπλυμα, παρά μόνο αν το λαχανικό σαπουνιστεί ή μαγειρευτεί....Εν ολίγοις ακόμη και πατατάκια από το ίδιο μπωλ να τρώνε, ο κίνδυνος είναι ελάχιστος, εκτός κι αν μετά πιάνουν μύτες, μάτια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

Ναι, φυσικά! Ωραία ιδέα η ψεύτικη τούρτα για να χαρεί και το σβήσιμο των κεριών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Απλά δεν έχω κάνει ποτέ πάρτυ χωρίς γονείς, ούτε μέχρι στιγμής μας έχουν καλέσει σε κανένα χωρίς να περιλαμβάνεται γονιός στην πρόσκληση. Υπάρχουν όμως ήδη από πέρυσι (Β΄Δημοτικού) γονείς που στέλνουν παιδιά με κάποιον άλλο γονιό ή τα αφήνουν και έρχονται προς το τέλος του πάρτυ, έτσι σκέφτηκα ότι ειδικά φέτος είναι ιδανική περίσταση για τέτοιου είδους πρόσκληση. Θα είμαστε εγώ και ο άντρας μου για επίβλεψη και ίσως ζητήσω από μια από τις μαμάδες που είναι και φίλη να έρθει για υποστήριξη. 

 

Α, νόμιζα ότι μιλάς για μεγαλύτερα παιδιά. Δεν ξέρω για το χωρίς γονείς. Μπορεί να μη δεχτούν όλοι.  Εννοώ τί θα γίνει αν κατά τη διάρκεια που παίζουν μπάλα χτυπήσει κάποιο παιδάκι σοβαρά και δεν είναι εκεί οι γονείς? Αν είναι εξωτερικός χώρος γιατί δεν καλείς και γονείς? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Α, νόμιζα ότι μιλάς για μεγαλύτερα παιδιά. Δεν ξέρω για το χωρίς γονείς. Μπορεί να μη δεχτούν όλοι.  Εννοώ τί θα γίνει αν κατά τη διάρκεια που παίζουν μπάλα χτυπήσει κάποιο παιδάκι σοβαρά και δεν είναι εκεί οι γονείς? Αν είναι εξωτερικός χώρος γιατί δεν καλείς και γονείς? 

 

Πρόκειται για παιδιά Γ' Δημοτικού, δεν τα θεωρώ πολύ μικρά για πάρτυ σε ελεγχόμενο χώρο με παρουσία 3 ενηλίκων + τους προπονητές στο 5Χ5.

 

Μαζί με γονείς, φτάνουμε για πλάκα τα 20-25 άτομα, ακόμα και για εξωτερικό χώρο δεν νιώθω άνετα, ειδικά σε 5Χ5 όπου ο συνηθισμένος χώρος που διατίθεται είναι μια γωνιά με λίγα τραπέζια, δεν είναι δηλαδή ότι μπορείς και να απλωθείς. Επίσης, προσπαθώ να δημιουργήσω συνθήκες ίδιες/παρόμοιες με του σχολείου.

 

Φυσικά, αν κάποιος γονιός μου πει ότι δεν αισθάνεται άνετα να αφήσει το παιδί μόνο του, δεν θα τον διώξω, αλίμονο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν τους ενοχλείς, στέλνεις πρώτη φορά το παιδί στο σχολείο, τι ποιο λογικό από το να έχεις τις απορίες αυτές?? Ξέρεις μέσα στον χρόνο πόσες φορές θα χρειαστεί να πάρεις τηλ για θέματα που προκύπτουν?

 

Απλά θα είναι σε μια σύγχυση τώρα και προτιμώ να με ενημερώσουν αυτοί όταν είναι. Λόγω των ειδικών συνθηκών το λέω, όταν χρειάζεται θα επικοινωνούμε φυσικά.

 

Just now, vtgian είπε:

 

Έτσι και αλλιώς ακόμα δεν ξέρουν και οι ίδιοι πως θα λειτουργήσουν, δεν έχουν δοθεί οδηγίες νομίζω. Προς το παρόν συντονίζουν καθαριότητα, υλικά κλπ.

Στο νηπιαγωγείο που πήραν την κόρη μου, τελικά θα είναι μαζί με ακόμα 4 παιδάκια που έχουμε καθημερινή επαφή (φιλικές γειτονικές οικογένειες). Σκεφτόμασταν να πάμε πριν ανοίξουν, 2 από τις 5 μαμάδες, μαζί με κάποιο γλυκό για να ευχηθούμε καλή χρονιά και να της πούμε ότι έχει την υποστήριξή μας. Γνωρίζουμε ότι είναι εξαιρετική νηπιαγωγός και θέλουμε να ξέρει ότι μπορεί να έχει τη βοήθειά μας. Και βλέπουμε τι θα μας πει και για την έναρξη της χρονιάς και τις νέες συνθήκες.

 

Πολύ καλή ιδέα, να το κάνετε! Θα το εκτιμήσουν! 

Δύσκολη χρονιά για όλους φέτος αλλά πιστεύω πιο δύσκολη για τους νηπιαγωγούς. Έχουν μεγάλο έργο μπροστά τους, πρέπει οι γονείς να είμαστε δίπλα τους. Εύχομαι να έχουν υπομονή με όλα αυτά και κατά επέκταση με τα παιδάκια μας. 

Just now, Deena είπε:

 

Πρόκειται για παιδιά Γ' Δημοτικού, δεν τα θεωρώ πολύ μικρά για πάρτυ σε ελεγχόμενο χώρο με παρουσία 3 ενηλίκων + τους προπονητές στο 5Χ5.

 

Μαζί με γονείς, φτάνουμε για πλάκα τα 20-25 άτομα, ακόμα και για εξωτερικό χώρο δεν νιώθω άνετα, ειδικά σε 5Χ5 όπου ο συνηθισμένος χώρος που διατίθεται είναι μια γωνιά με λίγα τραπέζια, δεν είναι δηλαδή ότι μπορείς και να απλωθείς. Επίσης, προσπαθώ να δημιουργήσω συνθήκες ίδιες/παρόμοιες με του σχολείου.

 

Φυσικά, αν κάποιος γονιός μου πει ότι δεν αισθάνεται άνετα να αφήσει το παιδί μόνο του, δεν θα τον διώξω, αλίμονο!

Είναι λίγο μικρούλια η αλήθεια είναι. Γνωρίζεστε ήδη με τους γονείς? Υπάρχουν κάποιες σχέσεις?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πρόκειται για παιδιά Γ' Δημοτικού, δεν τα θεωρώ πολύ μικρά για πάρτυ σε ελεγχόμενο χώρο με παρουσία 3 ενηλίκων + τους προπονητές στο 5Χ5.

 

Μαζί με γονείς, φτάνουμε για πλάκα τα 20-25 άτομα, ακόμα και για εξωτερικό χώρο δεν νιώθω άνετα, ειδικά σε 5Χ5 όπου ο συνηθισμένος χώρος που διατίθεται είναι μια γωνιά με λίγα τραπέζια, δεν είναι δηλαδή ότι μπορείς και να απλωθείς. Επίσης, προσπαθώ να δημιουργήσω συνθήκες ίδιες/παρόμοιες με του σχολείου.

 

Φυσικά, αν κάποιος γονιός μου πει ότι δεν αισθάνεται άνετα να αφήσει το παιδί μόνο του, δεν θα τον διώξω, αλίμονο!

 

Δεν ξέρω γιατί έχω παιδί Α δημοτικού οπότε σε δύο χρόνια θα έχω την εμπειρία σου. Απλά βλέπω την κολλητή μου που έχει κόρη που θα πάει Γ δημοτικού ότι δεν την αφήνει πουθενά και ποτέ. Για αυτό θεώρησα ότι οι γονείς θα προβληματιστούν. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το πόσο γνωρίζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Είναι λίγο μικρούλια η αλήθεια είναι. Γνωρίζεστε ήδη με τους γονείς? Υπάρχουν κάποιες σχέσεις?

 

Τους περισσότερους τους ξέρω πολύ καλά, τα παιδιά είναι μαζί από το προνήπιο. Έχω και την άνεση να μιλήσω από τώρα και να τους ρωτήσω πώς το βλέπουν.

 

Με 1-2 μόνο έχουμε πιο τυπικές σχέσεις, βρισκόμαστε σε κανένα πάρτυ, σχολική εκδήλωση κλπ.

 

Θεωρώ σίγουρο ότι 1-2 που μένουν αρκετά μακριά θα μείνουν γιατί είναι ανέφικτο να πάνε και να γυρίσουν, οπότε έτσι κι αλλιώς μπορεί τελικά να είμαστε οι γονείς και μαζί 2-3 μαμάδες.

 

Το πιθανότερο είναι να τους πω ότι μπορούν να αφήσουν τα παιδιά και να φύγουν αν θέλουν, οι μισοί τουλάχιστον πιστεύω ότι θα το κάνουν στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Τους περισσότερους τους ξέρω πολύ καλά, τα παιδιά είναι μαζί από το προνήπιο. Έχω και την άνεση να μιλήσω από τώρα και να τους ρωτήσω πώς το βλέπουν.

 

Με 1-2 μόνο έχουμε πιο τυπικές σχέσεις, βρισκόμαστε σε κανένα πάρτυ, σχολική εκδήλωση κλπ.

 

Θεωρώ σίγουρο ότι 1-2 που μένουν αρκετά μακριά θα μείνουν γιατί είναι ανέφικτο να πάνε και να γυρίσουν, οπότε έτσι κι αλλιώς μπορεί τελικά να είμαστε οι γονείς και μαζί 2-3 μαμάδες.

 

Το πιθανότερο είναι να τους πω ότι μπορούν να αφήσουν τα παιδιά και να φύγουν αν θέλουν, οι μισοί τουλάχιστον πιστεύω ότι θα το κάνουν στάνταρ.

 

Εντάξει τότε αφού γνωρίζεστε τόσο καιρό νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν θα έχουν θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Δεν ξέρω γιατί έχω παιδί Α δημοτικού οπότε σε δύο χρόνια θα έχω την εμπειρία σου. Απλά βλέπω την κολλητή μου που έχει κόρη που θα πάει Γ δημοτικού ότι δεν την αφήνει πουθενά και ποτέ. Για αυτό θεώρησα ότι οι γονείς θα προβληματιστούν. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το πόσο γνωρίζεστε.

 

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω στείλει και τα δύο παιδιά (Α' και Γ' Δημοτικού) με μαμά φίλου/φίλης σε πάρτυ, άλλες φορές έχω πάρει κι εγώ φίλους τους μαζί, έχω αφήσει τα παιδιά σε σπίτια φίλων τους και έχω κρατήσει αντίστοιχα φίλους τους στο δικό μας σπίτι (μιλάμε φυσικά για γονείς που έχουμε στενή σχέση και γνωριμία πολλά χρόνια), οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια όπως πάνε τα παιδάκια σε προπόνηση ποδοσφαίρου κ είναι χωρίς τους γονείς ετσι θα είναι κ εκεί. Εγώ η αλήθεια είναι επειδή είμαι λίγο αγχωδης θα το πήγαινα ως εκεί (στο πάρτυ) κ θα έκανα καμία βολτιτσα απ' έξω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Χαχαχαχα, θα με καταλάβεις σε λίγα χρόνια!

 

Το μόνο που έχει σημασία σε αυτή την ζωή είναι η μπάλα, τα κορίτσια είναι ενοχλητικά και όταν μεγαλώσω θα παντρευτώ τον κολλητό μου!

Αφού δεν θα παντρευτεί τη μαμά εντάξει είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

πίσης έγινε ερώτηση στο Χαρδαλιά για το τι θα συμβεί αν τους καλέσουν από σχολεία και τους πουν ότι μαθητές δεν συμμορφώνονται με τη χρήση μάσκας και απάντησε γρήγορα ότι έχουν δοθεί απαντήσεις από το αρμόδιο Υπουργείο και έκλεισε το μικρόφωνο. Φάνηκε πολύ ενοχλημένος από την ερώτηση. Όπως φαίνεται ούτε και αυτός θέλει να φορτωθεί τους παραλογισμούς της Κεραμέως.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι έχουν δοθεί ήδη οδηγίες για κτ τετοιο από το υπουργείο; 

Γτ εγω ξερω άτομα που πήγαν χθες για δουλειά κ δ εχουν ενημέρωση για πολυ πιο άμεσα ζητηματα

@marakiz όπως είπε κ η Deena. Μεχρι περυσι η ενημέρωση γινόταν στον αγιασμό. Φέτος δ νομιζω ακομη να ξέρουν ώρες κλπ. Η αν θα γίνει όπως πέρυσι η ανά τμήματα πχ. Αλλα μπορεις να παρεις τηλ στο σχολειο

 

Just now, Deena είπε:

Θα στέλνατε το παιδί σας σε πάρτυ σε γηπεδάκι 5Χ5 τον Οκτώβριο?

 

Σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο για τα γενέθλια του γιου μου, καμιά δεκαριά αγόρια 8-9 ετών χωρίς γονείς, όλοι συμμαθητές, για ποδόσφαιρο και πίτσα/γλυκό. Χωρίς σβήσιμο τούρτας ή έστω κεράκια σε ψεύτικη/διακοσμητική τούρτα που δεν θα φαγωθεί.

Με τα σημερινά δεδομένα ναι

Γτ μιλάς για λίγα παιδια, χωρίς γονείς. Που νομιζω ειναι καλη πρώτη ηλικια για τέτοιο παρτυ. Επίσης είναι παιδια που έχουν επαφές έτσι κ αλλιώς. Όπως επίσης το οχι έχετε επαφές οι γονεις το κάνει πιο ευκολο

Νομιζω δ θα τα ενοχλήσει να μην σβήσουν κερί. Η ψεύτικη η ατομικό καπ κεικ είναι μια λύση. Αλλα ισως επέλεγα κ κανονική τουρτα 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ενημέρωση για τίποτα.

 

μια εγκύκλιος μόνο ότι η μάσκα είναι υποχρεωτική για όλους στους εσωτερικούς χώρους. δεν λέει για πρόστιμα κλπ αλλά υποχρεωτική προφανώς σημαίνει ότι δεν βάζεις μέσα κανέναν χωρίς αυτήν. 

Just now, Mary1976 είπε:

 

Φυσικά ο εκπαιδευτικός ή ο Διευθυντής δεν θα μπορεί να πάρει την ευθύνη, πρέπει να υπάρχουν σαφείς οδηγίες. Αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο αυστηρή με τα παιδιά. Σίγουρα όμως ξέρεις καλύτερα από εμένα. Καταλαβαίνω ότι έξω από το χορό... Εγώ να σου πω την αλήθεια, νομίζω ότι στην πράξη δεν θα είναι τα πράγματα αυστηρά. Το ίδιο έχει συμβεί με όλα τα μέτρα σε όλους τους χώρους (οκ, δεν μιλάω για νοσοκομεία και τέτοια φυσικά). 

Η κατάσταση είναι δύσκολη γιατί δεν μπορείς να μην είσαι αυστηρός από τη στιγμή που είναι δημόσιος χώρος και έχεις θέση ευθύνης. Όμως μιλάμε και για μικρά παιδιά (δεν συζητάω για γυμνάσιο λύκειο) και πρακτικές δυσκολίες. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως δημόσιος λειτουργός να κάνει τα στραβά μάτια στην είσοδο σε τάξη χωρίς μάσκα. Να πεις ότι ένα παιδάκια θα πάει στο παράθυρο και θα βγάλει τη μάσκα να πάρει λίγες ανάσες κ να σκουπίσει τον ιδρώτα, εντάξει το καταλαβάινω. Αλλά με το καλημέρα σας να αρχίσεις, τη μία έχει ζέστη, την άλλη διψάνε, την άλλη ίδρωσαν στη γυμναστική, και άντε δεν πειράζει θα τη βάλουμε σε λίγο, και εντάξει ήρθε ένας κ είπε ότι δεν μπορεί αλλά θα τον φέρω σιγά σιγά να τον πείσω, δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Η κατάσταση είναι δύσκολη γιατί δεν μπορείς να μην είσαι αυστηρός από τη στιγμή που είναι δημόσιος χώρος και έχεις θέση ευθύνης. Όμως μιλάμε και για μικρά παιδιά (δεν συζητάω για γυμνάσιο λύκειο) και πρακτικές δυσκολίες. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως δημόσιος λειτουργός να κάνει τα στραβά μάτια στην είσοδο σε τάξη χωρίς μάσκα. Να πεις ότι ένα παιδάκια θα πάει στο παράθυρο και θα βγάλει τη μάσκα να πάρει λίγες ανάσες κ να σκουπίσει τον ιδρώτα, εντάξει το καταλαβάινω. Αλλά με το καλημέρα σας να αρχίσεις, τη μία έχει ζέστη, την άλλη διψάνε, την άλλη ίδρωσαν στη γυμναστική, και άντε δεν πειράζει θα τη βάλουμε σε λίγο, και εντάξει ήρθε ένας κ είπε ότι δεν μπορεί αλλά θα τον φέρω σιγά σιγά να τον πείσω, δεν γίνεται.

 

Τί μπορείς όμως να κάνεις? Αν πχ σου λένε, όπως είπες,  διψάω, ή  δυσφορώ, ή ζεσταίνομαι, πώς θα το αντιμετωπίσεις? Θα το διώξεις από την τάξη? Εκεί δεν θα βρεις τον μπελά σου αν κάποιο παιδί ισχυριστεί (ισχύει - δεν ισχύει) ότι ένοιωσε ζαλάδα ή δύσπνοια και δεν μπορούσε να τη φορέσει και εσύ το υποχρέωσες να τη φορέσει ή να φύγει από την τάξη? Αν την φοράνε συνέχεια στο πιγούνι τί θα κάνεις? θα φωνάζεις και θα κάνεις συστάσεις όλη την ώρα αντί για μάθημα? Θα φωνάξεις τους γονείς? Και αν οι γονείς είναι αρνητικοί με τη μάσκα ή σε θεωρήσουν υπερβολική θα τσακωθείς μαζί τους? 

Δεν σου λέω ότι θα είναι έτσι τα πράγματα γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά γυμνασίου δεν θα έχουν θέμα με τη μάσκα, αλλά μπορεί κάποια όντως να μην την ανέχονται για όλες τις ώρες (εδώ μεγάλοι δεν μπορούν) ή μπορεί όντως οι συνθήκες με τη ζέστη να μην είναι καλές. 

Μήπως τότε, εκ των πραγμάτων, αναγκαστείς να βάλεις νερό στο κρασί σου και να κάνεις τα στραβά μάτια από το να κάνεις όλη μέρα τον παιδονόμο?

 

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε εσένα, μην το πάρεις προσωπικά. Ερωτήματα γενικά θέτω για το πώς θα ήταν σωστό να αντιμετωπιστούν τα πρακτικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Τί μπορείς όμως να κάνεις? Αν πχ σου λένε, όπως είπες,  διψάω, ή  δυσφορώ, ή ζεσταίνομαι, πώς θα το αντιμετωπίσεις? Θα το διώξεις από την τάξη? Εκεί δεν θα βρεις τον μπελά σου αν κάποιο παιδί ισχυριστεί (ισχύει - δεν ισχύει) ότι ένοιωσε ζαλάδα ή δύσπνοια και δεν μπορούσε να τη φορέσει και εσύ το υποχρέωσες να τη φορέσει ή να φύγει από την τάξη? Αν την φοράνε συνέχεια στο πιγούνι τί θα κάνεις? θα φωνάζεις και θα κάνεις συστάσεις όλη την ώρα αντί για μάθημα? Θα φωνάξεις τους γονείς? Και αν οι γονείς είναι αρνητικοί με τη μάσκα ή σε θεωρήσουν υπερβολική θα τσακωθείς μαζί τους? 

Δεν σου λέω ότι θα είναι έτσι τα πράγματα γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά γυμνασίου δεν θα έχουν θέμα με τη μάσκα, αλλά μπορεί κάποια όντως να μην την ανέχονται για όλες τις ώρες (εδώ μεγάλοι δεν μπορούν) ή μπορεί όντως οι συνθήκες με τη ζέστη να μην είναι καλές. 

Μήπως τότε, εκ των πραγμάτων, αναγκαστείς να βάλεις νερό στο κρασί σου και να κάνεις τα στραβά μάτια από το να κάνεις όλη μέρα τον παιδονόμο?

 

Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε εσένα, μην το πάρεις προσωπικά. Ερωτήματα γενικά θέτω για το πώς θα ήταν σωστό να αντιμετωπιστούν τα πρακτικά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν. 

Δεν αμφιβάλλω ότι αυτά θα προκύψουν. αν ήμουν νηπιαγωγός πιστεύω ότι θα τα είχα έξω κ ας μην ακολουθούσα το αναλυτικό πρόγραμμα κατά γράμμα. Κ στο δημοτικό θα ζητούσα έξω αν υπάρχει δυνατότητα. 

 

δεν θεωρώ απλό όμως να αρχίσεις να αφήνεις παιδιά χωρίς μάσκα. 

 

στο δημοτικό επίσης ποινές, αποβολές κλπ δεν υπάρχουν. οι επίσημοι λενε ανοησίες. 

 

γενικα πάντως πιστεύω ότι αν τα παιδιά ακούν από το σπίτι γκρίνια προκαταβολικά, θα έρθουν με κακή διάθεση. επίσης με ενοχλεί που πολλές φορές λέμε ότι τα παιδιά στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν το ένα ή το άλλο, πράγματα που σε άλλες χώρες γίνονται. δεν αναφέρομαι στη μάσκα αυτά νήπια, αυτό αμφιβάλλω αν κ στην Α.Ασια το εφαρμοΟυν. λέω γενικα, ότι πάντα υπάρχει μια δικαιολογία για το ότι κάνουν φασαρία ή δεν πειθαρχούν ή δεν ακολουθούν οδηγίες κ προκαταβολικά αποκλείουμε τη δυνατότητα συνεννόησης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...