Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ναι.γιατι οι Ολλανδοι είναι παντελώς αδιάφοροι για τη μάσκα.Ετσι συμπεριφερονται.Τουλαχιστον μέχρι την πρωτη εβδομαδα του Αυγούστου που βρέθηκαν διάφοροι γνωστοι κ φιλοι εκει.

Δεν είναι τυχαία η ακη πορεία τους στην πανδημια.Γι αυτο κ απόρρητα που δεν επιβάλλεται πλεον το τεστ για την είσοδο τους στη χωρα.

Chocolate_eater, αν δεν είμαι αδιάκριτη,σε ποια χωρα είσαι?Πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες εκει το θεμα?

 

Εγώ στην Ελβετία ζω και ο κόσμος στην αρχή το πήρε πολύ χαλαρά, όπως και παντού. Μέχρι πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε σχεδόν κανένα υποχρεωτικό μέτρο σε ατομικό επίπεδο, εκτός του κλεισίματος των καταστημάτων...π.χ. δεν υπήρξε σε καμία φάση υποχρεωτικό lockdown στα σπίτια, άλλωστε και νομικά/κοινωνιολογικά είναι σχεδόν αδύνατο να επιβάλλεις κάτι τέτοιο στη χώρα αυτή. Ωστόσω ο περισσότερος κόσμος είχε την κοινή λογική, μετά το πρώτο σοκ, να ακολουθήσει τις συστάσεις που υπήρχαν. Και μόλις ξανάνοιξαν τα καταστήματα, προσωπικά δεν είδα να τρέχουν όλοι έξω σα να μην έγινε τίποτα...το άνοιγμα πήρε αρκετό καιρό και ουσιαστικά δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, ούτε ξέρω αν θα ξαναγυρίσουν ποτέ όλοι με φυσική παρουσία 100%.

 

Απο κει και πέρα υπήρξε μία κλιμακούμενη αύξηση των διαφόρων άλλων μέτρων, πλέον είναι υποχρεωτική η μάσκα σε πολλά μέρη (το υποχρεωτικό σημαίνει, κατ'αρχήν, οτι σε πετάει έξω ο σεκιουριτάς ή ο καταστηματάρχης χωρίς συζήτηση, δεν έχει να κάνει μόνο με τις κυρώσεις), ενώ τα ισχύοντα, κάθε φορά, μέτρα, αφ'ενός είναι ξεκάθαρα και δεν αλλάζουν κάθε μέρα, αφ'ετερου υπάρχει μία αφίσα στην οποία συνοψίζονται όλα. Οι δε μάσκες σχεδόν έχουν επιστρέψει στην τιμή που είχαν πριν την πανδημία. Και τώρα πια, ενώ στην αρχή ήταν πολύ άσχημα τα πράγματα λόγω και των γειτονικών χωρών, πλέον είμαστε στα ίδια με την Ελλάδα σχεδόν.

 

Περισσότερο όμως από τα μέτρα βλέπω οτι κάθε δομή και κάθε οργανισμός έχει τη λογική (και υποχρέωση σε μερικές περιπτώσεις) να εφαρμόσει ένα δικό του πλάνο προστασίας. Το ίδιο και οι παιδικοί σταθμοί, όπου με πυρετό συν ένα άλλο σύμπτωμα παίρνεις το παιδί στο σπίτι, που πριν δε συνέβαινε ποτέ.....πέρσι την παίρναμε μόνο αν είχε πολύ ψηλό πυρετό που δεν έπεφτε με φάρμακο. Αλλά προφανώς και είναι μέρη με πολλές ιώσεις, πέρσι ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσες φορές κολλήσαμε....αλλά στην πράξη έτσι συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια και αργότερα, μετά τα 2-3, αρρωσταίνουν πολύ σπάνια. Και φυσικά είναι στον κήπο αρκετές ώρες ανεξαρτήτως καιρού, όχι βέβαια πως αυτό μας έσωσε στο παρελθόν....αλλά σίγουρα δεν τα κλείνουν μέσα όλη μέρα που λογικά θα ήταν πολύ χειρότερο.

 

Κοινώς, το κράτος δεν προσπαθεί να ρυθμίσει τα πάντα, αλλά αφήνει μερική ευχέρεια στην ειδική γνώση κάθε τομέα και ανθρώπου. Το πιο ωραίο όμως είναι ο τρόπος που διαχειρίζονται τα κρούσματα στο άμεσο περιβάλλον, με απόλυτη ηρεμία, πρώτα κάνουν όλα αυτά που πρέπει και μετά το μαθαίνεις. Δεν υπάρχει ο πανικός που βλέπω στην Ελλάδα, ούτε ασχολούνται όλη μέρα τα ΜΜΕ με τον κορονοιό. Υπάρχει συνειδητοποίηση του κόσμου, αλλά όχι τρομοκρατία και υπερβολή, πολύ απλά γιατί δεν χρειάζεται να φωνάξεις για να ακουστείς. Γι'αυτό και θα ξαναπώ οτι σε κάθε χώρα, το πόσο περιορίζονται δικαιώματα έχει να κάνει με την κουλτούρα της και όχι με κάποια δήθεν παγκόσμια συνομωσία...Αν ο κόσμος είναι αρκετά ώριμος για να ακολουθήσει 5 συμβουλές από την αρχή, τότε δε χρειάζεται να παραβιαστεί κανένα δικαίωμα αργότερα...Κι επίσης υπάρχουν χώρες που θα παραβίαζαν δικαιώματα ούτως ή άλλως, με κάθε ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

17 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω.κ εγω έλαβα πριν λίγο mail από τον παιδικο οτι δεν ξερουν ποτε ακριβως θα ανοιξουν ουτε με ποια πρόσθετα μετρα .την τριτη ειπαν θα ξέρουν 

Εμας ο παιδικος ανοιγει κανονικα την τριτη, ιδιωτικός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν είναι μόνο η μάσκα ο λόγος που μια χώρα έχει ή δεν έχει κρουσματα. Δηλαδή αν στην Ολλανδία φορούσαν μάσκα δεν θα είχαν κρούσματα; ίσως να είχαν κάποια λιγότερα, αλλά είναι το άλλο άκρο να το ρίχνουμε στην μασκα και να λέμε ότι έχουν πολλά κρούσματα απλά επειδή δεν φοράνε μάσκα. 

Στην Νορβηγία που είμαι εγώ, δεν φοράει σχεδόν κάνεις μάσκα. Δεν έχει δοθεί και τέτοια οδηγία άλλωστε. Μόνο ηλικιωμένοι στα σούπερ μάρκετ φοράνε. Έχουν πει μόνο στις κόκκινες ζώνες να φοράνε μάσκα στα ΜΜΜ τις ώρες αιχμής. Αλλά κι αυτό είναι απλά μια σύσταση, δεν είναι υποχρεωτικό δηλαδή. Τα σχολεία έχουν ανοίξει κανονικά εδώ και 3 εβδομάδες χωρίς να φοράνε μάσκα, ούτε τα παιδια, ούτε οι εκπαιδευτικοι. Αλλά, συνήθως είναι έτσι διαμορφωμένα τα σχολεία, πολλές είσοδοι, τεράστια αυλή, οπότε είναι λιγο πιο εύκολο να τηρηθούν διαφορετικές ώρες εισόδου-εξόδου και διαλειμμάτων ανά τμήμα και τάξη σε διαφορετικό σημείο της αυλής κλπ. Αφήνουν ανοιχτά παράθυρα έτσι κ αλλιώς (από πριν, πάντα, και το χειμώνα), καθαρίζουν τα πράγματά τους και το θρανίο τους συχνά - μέσα στη μέρα. Και κάτι ακόμα που κάνουν και το έκαναν επίσης από πάντα είναι να βάζουν ετικέτες στα πάντα. Κάθε μολύβι και μπογιά, ρούχα, γάντια, παπούτσια, πλαστικά δοχεία για φαγητό, μπουκαλια νερού - στα πάντα ...  Δεν φοράνε μάσκα όπως είπα κρατάνε όμως αποστάσεις, δεν ακουμπάνε πράγματα και πλένουν συνέχεια τα χέρια, αλλά τα σχολεία, βέβαια, έχουν νοσοκόμα, τα παιδιά έχουν iPad που τους εχει δώσει το σχολείο, κάποια από τα μαθήματα για το σπίτι κατατίθενται ηλεκτρονικά, όπως επίσης το μάθημα μια φορά την εβδομάδα γίνεται έξω, πάρκα, δάσος, λίμνη, κλπ, όπως γινόταν και πριν την πανδημία ανεξαρτήτως καιρού. Στους παιδικούς σταθμούς τα έχουν έξω περίπου για 4 ώρες κάθε μέρα τώρα, σίγουρα 2ωρο πριν την πανδημία. Επίσης τεράστια αυλή, επίσης μικρα απομονωμένα γκρουπ. Α και επίσης από πάντα είναι ένας ενηλικας ανά 3 παιδιά στις μικρές ηλικιες οπότε είναι πολύ πιο εύκολο να τηρηθούν αποστάσεις. Και τα μικρά ως συνήθως κοιμούνται έξω.. Κι όμως! Τα ντύνουν με πολύ καλά ρούχα και έχουν ένα τεράστιο πουπουλενιο υπνοσακο και κοιμούνται έξω (και τον χειμώνα ναι), μόνο εάν πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους - 10 τα συνοστιζουν κάπου μέσα. Τωρα αν έλεγες σε ένα 4 χρόνο να βαλει μασκα, πρώτον οι γονείς θα φρίκαραν και δεύτερον θα έπαιζε βάλε - βγάλε, πιάσε με τα χέρια, γλύψε κλπ κλπ οπότε νομίζω ότι ίσως τελικά να ήταν επικίνδυνη. 

Φυσικά κ δεν είναι μονο η μάσκα ο παράγοντας αλλα ο συνδυασμός όλων.Ανεφεραχτη μασκα σαν βασικό χαρακτηριστικό γιατι συζητήθηκε παρα πολυ από αυτούς που μένουν στις γυρω χωρες..

Όπου υπάρχουν πολλά κρουσματα ανριξατοπτριζεται η γενικότερη συμπεριφορα .

Έχω διαβάσει πολλά ωραία πράγματα για τη χώρα που ζεις κ χαίρομαι που λειτουργειτε με τέτοιο τροπο πρόληψης κ αλληλοσεβασμου.Και να πω φυσικά οτι ζηλεύω τον τρόπο που μεγαλώσετε τα παιδιά

σας.

Όσο για τους Ολλανδός, αν εξαιρέσουμε τον τρόπο που αντιμετωπίζουν την τωρινή κατάσταση,μου αρέσουν πολύ σαν άνθρωποι κ νοσταλγώ τα μέρη τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Στην πόλη που έκανα Εράσμους στην κεντρική Ευρώπη είχε μια λίμνη λίγο πιο έξω, την οποία επισκέφθηκα το Γενάρη σε μέρα που είχε χιονισει την προηγούμενη. Και ήταν εκεί ένα σχολείο εκδρομή και ανεβοκατέβαιναν σε τσουλήθρες κλπ. Και μου έκανε εντύπωση όχι μόνο λόγω κρύου αλλά που δεν φοβούνταν οι δάσκαλοι την ευθύνη να γλιστρήσουν τα παιδιά στα χιόνια.

Πάντως όσο κι αν ισχύει το να έχουμε ανοιχτά παράθυρα χειμώνα, κι εμένα με ενοχλεί όταν τα ανοιγουν κάποιοι στο μεταπτυχιακό μου και στην χορωδία μου και πρέπει όσοι κρυώνουμε να καθόμαστε με τα μπουφάν μέσα. Απορώ πώς δεν κρυώνουν βασικά! Βασικά δεν τα ανοίγουν για ιώσεις, απλώς για κάποιο λόγο τους φαίνεται ότι κάνει ζέστη. Και βλέπεις τους μισούς με μπουφάν και τους μισούς να κάνουν αέρα με την παρτιτούρα :-P

Ειναι αναγκαιότητα. Αν μένεις σε ένα μέρος που κατά βάση έχει χιόνια εκεί μαθαίνουν κ να περπατάνε ακομη

Καλα ντυμένα κ με αναλογα παπούτσια είναι μια χαρα

Chryssoum τι ωραια που τα περιγράφεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εμας ο παιδικος ανοιγει κανονικα την τριτη, ιδιωτικός 

Εμας ανοιγει μαζί με τα σχολεια.ειναι ο κανονισμός τους εκτός covid

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Εγώ στην Ελβετία ζω και ο κόσμος στην αρχή το πήρε πολύ χαλαρά, όπως και παντού. Μέχρι πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε σχεδόν κανένα υποχρεωτικό μέτρο σε ατομικό επίπεδο, εκτός του κλεισίματος των καταστημάτων...π.χ. δεν υπήρξε σε καμία φάση υποχρεωτικό lockdown στα σπίτια, άλλωστε και νομικά/κοινωνιολογικά είναι σχεδόν αδύνατο να επιβάλλεις κάτι τέτοιο στη χώρα αυτή. Ωστόσω ο περισσότερος κόσμος είχε την κοινή λογική, μετά το πρώτο σοκ, να ακολουθήσει τις συστάσεις που υπήρχαν. Και μόλις ξανάνοιξαν τα καταστήματα, προσωπικά δεν είδα να τρέχουν όλοι έξω σα να μην έγινε τίποτα...το άνοιγμα πήρε αρκετό καιρό και ουσιαστικά δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, ούτε ξέρω αν θα ξαναγυρίσουν ποτέ όλοι με φυσική παρουσία 100%.

 

Απο κει και πέρα υπήρξε μία κλιμακούμενη αύξηση των διαφόρων άλλων μέτρων, πλέον είναι υποχρεωτική η μάσκα σε πολλά μέρη (το υποχρεωτικό σημαίνει, κατ'αρχήν, οτι σε πετάει έξω ο σεκιουριτάς ή ο καταστηματάρχης χωρίς συζήτηση, δεν έχει να κάνει μόνο με τις κυρώσεις), ενώ τα ισχύοντα, κάθε φορά, μέτρα, αφ'ενός είναι ξεκάθαρα και δεν αλλάζουν κάθε μέρα, αφ'ετερου υπάρχει μία αφίσα στην οποία συνοψίζονται όλα. Οι δε μάσκες σχεδόν έχουν επιστρέψει στην τιμή που είχαν πριν την πανδημία. Και τώρα πια, ενώ στην αρχή ήταν πολύ άσχημα τα πράγματα λόγω και των γειτονικών χωρών, πλέον είμαστε στα ίδια με την Ελλάδα σχεδόν.

 

Περισσότερο όμως από τα μέτρα βλέπω οτι κάθε δομή και κάθε οργανισμός έχει τη λογική (και υποχρέωση σε μερικές περιπτώσεις) να εφαρμόσει ένα δικό του πλάνο προστασίας. Το ίδιο και οι παιδικοί σταθμοί, όπου με πυρετό συν ένα άλλο σύμπτωμα παίρνεις το παιδί στο σπίτι, που πριν δε συνέβαινε ποτέ.....πέρσι την παίρναμε μόνο αν είχε πολύ ψηλό πυρετό που δεν έπεφτε με φάρμακο. Αλλά προφανώς και είναι μέρη με πολλές ιώσεις, πέρσι ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσες φορές κολλήσαμε....αλλά στην πράξη έτσι συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια και αργότερα, μετά τα 2-3, αρρωσταίνουν πολύ σπάνια. Και φυσικά είναι στον κήπο αρκετές ώρες ανεξαρτήτως καιρού, όχι βέβαια πως αυτό μας έσωσε στο παρελθόν....αλλά σίγουρα δεν τα κλείνουν μέσα όλη μέρα που λογικά θα ήταν πολύ χειρότερο.

 

Κοινώς, το κράτος δεν προσπαθεί να ρυθμίσει τα πάντα, αλλά αφήνει μερική ευχέρεια στην ειδική γνώση κάθε τομέα και ανθρώπου. Το πιο ωραίο όμως είναι ο τρόπος που διαχειρίζονται τα κρούσματα στο άμεσο περιβάλλον, με απόλυτη ηρεμία, πρώτα κάνουν όλα αυτά που πρέπει και μετά το μαθαίνεις. Δεν υπάρχει ο πανικός που βλέπω στην Ελλάδα, ούτε ασχολούνται όλη μέρα τα ΜΜΕ με τον κορονοιό. Υπάρχει συνειδητοποίηση του κόσμου, αλλά όχι τρομοκρατία και υπερβολή, πολύ απλά γιατί δεν χρειάζεται να φωνάξεις για να ακουστείς. Γι'αυτό και θα ξαναπώ οτι σε κάθε χώρα, το πόσο περιορίζονται δικαιώματα έχει να κάνει με την κουλτούρα της και όχι με κάποια δήθεν παγκόσμια συνομωσία...Αν ο κόσμος είναι αρκετά ώριμος για να ακολουθήσει 5 συμβουλές από την αρχή, τότε δε χρειάζεται να παραβιαστεί κανένα δικαίωμα αργότερα...Κι επίσης υπάρχουν χώρες που θα παραβίαζαν δικαιώματα ούτως ή άλλως, με κάθε ευκαιρία.

Ακριβως ετσι θα επρεπε να λειτουργει ο καθε ευσυνείδητος πολιτης.Αυτο σημαίνει πολιτισμένος ανθρωπος που σέβεται τον εαυτό του.Εδω δυστυχως καποιοι ενηλικες δεν εννουν να καταλάβουν κ να μάθουν τοσο καιρο την σωστή χρήση της μασκας.Αμφισβητουν τους γιατρούς κ δεν πειθονται για την αναγκαιότητα της γιατί εκείνοι ξερουν καλυτερα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμας ανοιγει μαζί με τα σχολεια.ειναι ο κανονισμός τους εκτός covid

Ακριβως ετσι θα επρεπε να λειτουργει ο καθε ευσυνείδητος πολιτης.Αυτο σημαίνει πολιτισμένος ανθρωπος που σέβεται τον εαυτό του.Εδω δυστυχως καποιοι ενηλικες δεν εννουν να καταλάβουν κ να μάθουν τοσο καιρο την σωστή χρήση της μασκας.Αμφισβητουν τους γιατρούς κ δεν πειθονται για την αναγκαιότητα της γιατί εκείνοι ξερουν καλυτερα . 


 

Καλα, δεν ειναι ελληνικο φαινομενο η αρνηση υπαρξης του ιου ή η «ξερολιαση».... Σημερα στο Βερολινο 22000 χικιαδες ατομα ετοιμαζονται να κανουν πορεια γιατι δεν πιστευουν στον ιο και δεν θελουν τα μετρα.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γυρίσαμε με τον άντρα μου από τα εξωτερικά του Ιατρικού στο Μαρούσι.. Βγήκε ο άντρας μου να πετάξει τα σκουπίδια, έσπρωξε ο μικρός την πόρτα να την κλείσει(του αρέσει αυτό), θυμήθηκε εκείνη τη στιγμή κάτι ο άντρας μου και βάζει το χέρι να ξαναμπεί, και του κλείνει η πόρτα το χέρι. Κατάγματα στα 3 δάχτυλα και μείον 2 νύχια με χειρουργείο. Και του είπαν και να ξεχάσει και τη δουλειά 2 μήνες καθότι ούτε οδήγηση ούτε υπολογιστής παίζει τώρα.. Μαγεία.. κατά τ΄'αλλά μπήκαμε κύριοι. Ούτε θερμομέτρηση ούτε τίποτα. Μας ρώτησαν μόνο αν ταξιδέψαμε με αεροπλάνο τις τελευταίες 2 βδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Περαστικά σας! στην αρχή νόμιζα ότι το έπαθε ο μικρός... όχι ότι δεν πειράζει για τον άντρα σου αλλά καταλαβαίνεις! 

Ευχαριστούμε! Ναι εννοείται! Χίλιες φορές εμείς από τον μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ευχαριστούμε! Ναι εννοείται! Χίλιες φορές εμείς από τον μικρό!

Αυτό το παιχνίδι με την πόρτα, τι μάστιγα σ αυτήν την ηλικία! νομίζω ότι ανεβάζω πίεση 20 όταν το κάνει κ είμαι κ υποτασικη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, emmaki είπε:


 

Καλα, δεν ειναι ελληνικο φαινομενο η αρνηση υπαρξης του ιου ή η «ξερολιαση».... Σημερα στο Βερολινο 22000 χικιαδες ατομα ετοιμαζονται να κανουν πορεια γιατι δεν πιστευουν στον ιο και δεν θελουν τα μετρα.....

Εκει δεν είναι που έκαναν κ τη συναυλία πείραμα για τον κορονοιο μέ 4.000 ατομα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αυτό το παιχνίδι με την πόρτα, τι μάστιγα σ αυτήν την ηλικία! νομίζω ότι ανεβάζω πίεση 20 όταν το κάνει κ είμαι κ υποτασικη! 

Ο δικός μου χαίρεται πολύ και γι' αυτό και του είπε ο άντρας μου, έλα να μου κλείσεις την πόρτα στα μούτρα. Νόμιζε ότι θα προλάβαινε αλλά την είχε σπρώξει με πολλή δύναμη ο μικρός. Στο μεταξύ την άκουσα να κλείνει! Όταν είδα το χέρι του πήγα να λιποθυμήσω. Το ίδιο και οι νοσηλευτές εκεί.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς γυρίσαμε με τον άντρα μου από τα εξωτερικά του Ιατρικού στο Μαρούσι.. Βγήκε ο άντρας μου να πετάξει τα σκουπίδια, έσπρωξε ο μικρός την πόρτα να την κλείσει(του αρέσει αυτό), θυμήθηκε εκείνη τη στιγμή κάτι ο άντρας μου και βάζει το χέρι να ξαναμπεί, και του κλείνει η πόρτα το χέρι. Κατάγματα στα 3 δάχτυλα και μείον 2 νύχια με χειρουργείο. Και του είπαν και να ξεχάσει και τη δουλειά 2 μήνες καθότι ούτε οδήγηση ούτε υπολογιστής παίζει τώρα.. Μαγεία.. κατά τ΄'αλλά μπήκαμε κύριοι. Ούτε θερμομέτρηση ούτε τίποτα. Μας ρώτησαν μόνο αν ταξιδέψαμε με αεροπλάνο τις τελευταίες 2 βδομάδες. 

Ωχ !περαστικά! Κοίτα τη φέρνει η στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ο δικός μου χαίρεται πολύ και γι' αυτό και του είπε ο άντρας μου, έλα να μου κλείσεις την πόρτα στα μούτρα. Νόμιζε ότι θα προλάβαινε αλλά την είχε σπρώξει με πολλή δύναμη ο μικρός. Στο μεταξύ την άκουσα να κλείνει! Όταν είδα το χέρι του πήγα να λιποθυμήσω. Το ίδιο και οι νοσηλευτές εκεί.. 

Τωρα είναι στο χειρουργείο ο σνθρωπος?πως ειναι?πονάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Τωρα είναι στο χειρουργείο ο σνθρωπος?πως ειναι?πονάει?

Όχι όχι. Φύγαμε. Έγινε με τοπική. Ακόμη δεν πολυπονάει, λόγω της ένεσης. Μετά του είπαν θα πονάει σίγουρα! Έχει αγχωθεί πολύ με τη δουλειά γιατί δουλεύει σε μεγάλη εταιρία με γραφική ύλη και τώρα με το άνοιγμα των σχολείων γίνεται χαμός και δεν μπορεί να λείψει καθόλου. Ο γιατρός ήταν κάθετος για τους 2 μήνες , αλλά δεν γίνεται με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι όχι. Φύγαμε. Έγινε με τοπική. Ακόμη δεν πολυπονάει, λόγω της ένεσης. Μετά του είπαν θα πονάει σίγουρα! Έχει αγχωθεί πολύ με τη δουλειά γιατί δουλεύει σε μεγάλη εταιρία με γραφική ύλη και τώρα με το άνοιγμα των σχολείων γίνεται χαμός και δεν μπορεί να λείψει καθόλου. Ο γιατρός ήταν κάθετος για τους 2 μήνες , αλλά δεν γίνεται με τίποτα.

Είστε πελαγώμενοι,στεναχωρημενοι κ αγχωμένοι ε?Χάνεται κ ενα εισόδημα.Θα πρέπει να πάρει ο ανθρωπος άδεια ασθενειας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Είστε πελαγώμενοι,στεναχωρημενοι κ αγχωμένοι ε?Χάνεται κ ενα εισόδημα.Θα πρέπει να πάρει ο ανθρωπος άδεια ασθενειας.

Αυτή τη βδομάδα δεν θα πάει σίγουρα. Μετά θα δούμε. Μέρα παρά μέρα θα πρέπει να πηγαίνουμε και στο νοσοκομείο για αλλαγή για ένα μήνα περίπου. Δυστυχώς στην εταιρία που δουλεύει σε διώχνουν για πλάκα, οπότε ότι άδεια πάρει θα είναι σε συνεννόηση με την εταιρία. Η αλήθεια είναι ότι τους "κρεμάει " πολύ σε αυτή τη φάση. Του είπαν ότι καλά Χριστούγεννα μέχρι να επανέλθει τελείως το χέρι του.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Αυτή τη βδομάδα δεν θα πάει σίγουρα. Μετά θα δούμε. Μέρα παρά μέρα θα πρέπει να πηγαίνουμε και στο νοσοκομείο για αλλαγή για ένα μήνα περίπου. Δυστυχώς στην εταιρία που δουλεύει σε διώχνουν για πλάκα, οπότε ότι άδεια πάρει θα είναι σε συνεννόηση με την εταιρία. Η αλήθεια είναι ότι τους "κρεμάει " πολύ σε αυτή τη φάση. Του είπαν ότι καλά Χριστούγεννα μέχρι να επανέλθει τελείως το χέρι του.

Περαστικά του. Ευχομαι να επανέλθει όσο πιο σύντομα γίνεται, κ ανωδυνα

Κ να βρεθεί μια λύση κ στη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αυτή τη βδομάδα δεν θα πάει σίγουρα. Μετά θα δούμε. Μέρα παρά μέρα θα πρέπει να πηγαίνουμε και στο νοσοκομείο για αλλαγή για ένα μήνα περίπου. Δυστυχώς στην εταιρία που δουλεύει σε διώχνουν για πλάκα, οπότε ότι άδεια πάρει θα είναι σε συνεννόηση με την εταιρία. Η αλήθεια είναι ότι τους "κρεμάει " πολύ σε αυτή τη φάση. Του είπαν ότι καλά Χριστούγεννα μέχρι να επανέλθει τελείως το χέρι του.

Περαστικά εύχομαι! Είναι δύσκολη ή κατασταση, σίγουρα θα βρεθεί μία μέση λύση για την δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αυτή τη βδομάδα δεν θα πάει σίγουρα. Μετά θα δούμε. Μέρα παρά μέρα θα πρέπει να πηγαίνουμε και στο νοσοκομείο για αλλαγή για ένα μήνα περίπου. Δυστυχώς στην εταιρία που δουλεύει σε διώχνουν για πλάκα, οπότε ότι άδεια πάρει θα είναι σε συνεννόηση με την εταιρία. Η αλήθεια είναι ότι τους "κρεμάει " πολύ σε αυτή τη φάση. Του είπαν ότι καλά Χριστούγεννα μέχρι να επανέλθει τελείως το χέρι του.

Πωπω τι έπαθε στα καλά καθούμενα ο άνθρωπος... Ευχομαι ταχεία ανάρρωση. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μικρά είναι αστροπελέκια.

Επειδή από λόγια δεν παίρνουν στο συγκεκριμένο θέμα,εγωψτηςψτοωεκανα βιωματικό.Αυτο με συμβούλεψε ο ψυχολόγος που μας έκανε τα σεμινάρια Gordon.

Έβαλα απαλά τα δαχτυλάκι σε συρτάρι κ στην πόρτα, έδειξα τι θα συμβεί κ απο τοτε κλεινει τις πόρτες αλλα πιο προσεχτικα.Το Πάσχα ομως της έκλεισε ο μπαμπάς τα δάχτυλα στην πόρτα κ αυτο ισως βοήθησε.Το θυμάται.Δεν σταμάτησε βεβαιαψτοβσπορ.Τρεχαμε στο Μητέρα που εχει ορθοπεδικο έως το βράδυ. Ευτυχώς φθηνα τη γλίτωσε.

Να ξέρετε πως υπάρχουν στο Λητώ προστατευτικα από πανω έως κάτω στους μεντεσέδες.Εκει κλείστηκαν τα δικα της.

Εκει πάλι ολοι φορουσαν μασκες εκτος του ακτινολόγου που ήταν κ κολλητα μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...