Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Όποιος στέλνει το παιδί του στο σχολείο είναι σε φάση άρνησης? Ενώ το να μένει με τη νταντά η οποία δεν ξέρεις που πάει και τι κάνει είναι ασφαλές? Και αφού λένε ότι τα παιδιά κάτω των 5 δεν μεταδίδουν. Ποιο το πρόβλημα με τους παιδικούς? Εκτός αν πιστεύουμε επιλεκτικά το τι μας λένε.

Εμένα Υοvanna ο παοδιατρος μου ειπε οτιωτα παιδια θα είναι πιο ασφαλή στους παιδικους γιατί εκεί θα πάρουν αυστηρα μετρα υγιεινής.Απο τον περίγυρος κινδυνεύουν μου ειπε.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είπα ειδικά όσοι στέλνουν τα παιδιά παιδικό, είπα όλοι. Αυτή τη στιμή αντιμετωπίζουμε την πανδημία σαν κάτι που δε μας αγγίζει. Όλοι, εντελώς όλοι.

Και γνωρίζοντας το ελληνικό ταμπεραμέντο, αν υπάρξουν κρούσματα σε σχολεία, ή μάλλον όταν, θα περάσουμε στη μαζική υστερία. 

Γιατί την αντιμετωπίζουμε ολοι σαν κάτι που δεν μας αγγίζει?Ολοι εδω προσέχουμε όσο μπορούμε.Τι άλλο να κανουμε?Κ οικονομικα κ εμας προσωπικά μας έχει αγγίξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμένα Υοvanna ο παοδιατρος μου ειπε οτιωτα παιδια θα είναι πιο ασφαλή στους παιδικους γιατί εκεί θα πάρουν αυστηρα μετρα υγιεινής.Απο τον περίγυρος κινδυνεύουν μου ειπε.

 

Γιατί την αντιμετωπίζουμε ολοι σαν κάτι που δεν μας αγγίζει?Ολοι εδω προσέχουμε όσο μπορούμε.Τι άλλο να κανουμε?Κ οικονομικα κ εμας προσωπικά μας έχει αγγίξει.

Και εμένα το ίδιο μου είπε!

Και εγώ αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνουμε για να δείξουμε ότι αυτό συμβαίνει μας αγγίζει. Να μαντρωθούμε στα σπίτια μας μέχρι να εξαφανιστεί  ο ιός?
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμένα Υοvanna ο παοδιατρος μου ειπε οτιωτα παιδια θα είναι πιο ασφαλή στους παιδικους γιατί εκεί θα πάρουν αυστηρα μετρα υγιεινής.Απο τον περίγυρος κινδυνεύουν μου ειπε.

Εγώ αυτό δεν το πιστεύω. Αν δεν εφαρμοστεί στους παιδικούς το σύστημα με τις ομάδες μέχρι το πολύ πέντε παιδιά αυστηρά απομονωμένες από τα υπόλοιπα, τι είδους μέτρα υγιεινής θα πάρουν; τα παιδιά θα αναπνέουν τον ίδιο αέρα, αποκλείεται να κρατούν αποστάσεις και αποκλείεται να μην ανταλλάσσουν αντικείμενα. 

 

Όσα παιδάκια πήγαν παιδικό Ιούνιο και Ιούλιο, παρόλο που οι ταξεις ήταν πιο μικρές για΄τι πολλοί δεν τα έστειλαν, κόλλησαν κάποια ίωση, κι ενώ υποτίθεται υπάρχουν κανόνες, κι ενώ υποτίθεται ότι όλοι ήμασταν απομονωμένοι και όλοι προσέχουμε. Άρα τι περιμένουμε για τον χειμώνα; 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είπα ειδικά όσοι στέλνουν τα παιδιά παιδικό, είπα όλοι. Αυτή τη στιμή αντιμετωπίζουμε την πανδημία σαν κάτι που δε μας αγγίζει. Όλοι, εντελώς όλοι.

Και γνωρίζοντας το ελληνικό ταμπεραμέντο, αν υπάρξουν κρούσματα σε σχολεία, ή μάλλον όταν, θα περάσουμε στη μαζική υστερία. 

Είμαι σίγουρη ότι στο πρώτο κρούσμα σε σχολείο, θα αδειάσει και το σχολείο αυτό και τα γειτονικά, μη σου πω και όλα τα σχολεία του δήμου. Γι αυτό δεν θα κλείνουν ολόκληρες μονάδες με την εμφάνιση κρούσματος. Θα τα κρατούν στο σπίτι οι γονείς και θα είναι δικό τους το πρόβλημα. Είναι σοφά μελετημένα τα πάντα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Γιατί την αντιμετωπίζουμε ολοι σαν κάτι που δεν μας αγγίζει?Ολοι εδω προσέχουμε όσο μπορούμε.Τι άλλο να κανουμε?Κ οικονομικα κ εμας προσωπικά μας έχει αγγίξει.

Αν εξαιρέσεις αυτά που λέμε δώ κ ένα φόρουμ εκπαιδευτικών που είναι πανικόβλητοι, γενικά έχω την εντύπωση ότι αν πλέον φοβάσαι κ προσέχεις σε θεωρούν γραφικό. Όχι απλώς να λες ότι φοβάσαι και ανησυχείς, αλλά να το κάνεις και πράξη πχ να αποφεύγεις πολυκοσμία, να μην ταξιδέψεις, να μην πηγαίνεις σε πολυσύχναστα μέρη, να αποφεύγεις ανθρώπους που ξέρεις ότι δεν προσέχουν  κλπ. 

Ειλικρινά τώρα που θα ανοίξουν τα σχολεία εγώ δεν φοβάμαι τόσο τους μαθητές όσο τους συναδέλφους μου γιατί ξέρω τι κάνουν όλο το καλοκαίρι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εγώ αυτό δεν το πιστεύω. Αν δεν εφαρμοστεί στους παιδικούς το σύστημα με τις ομάδες μέχρι το πολύ πέντε παιδιά αυστηρά απομονωμένες από τα υπόλοιπα, τι είδους μέτρα υγιεινής θα πάρουν; τα παιδιά θα αναπνέουν τον ίδιο αέρα, αποκλείεται να κρατούν αποστάσεις και αποκλείεται να μην ανταλλάσσουν αντικείμενα. 

 

Όσα παιδάκια πήγαν παιδικό Ιούνιο και Ιούλιο, παρόλο που οι ταξεις ήταν πιο μικρές για΄τι πολλοί δεν τα έστειλαν, κόλλησαν κάποια ίωση, κι ενώ υποτίθεται υπάρχουν κανόνες, κι ενώ υποτίθεται ότι όλοι ήμασταν απομονωμένοι και όλοι προσέχουμε. Άρα τι περιμένουμε για τον χειμώνα

Δεν μιλάμε για άλλες ιώσεις τώρα. Φυσικά και θα κολλήσουν ιώσεις. Οι δασκάλες θα είναι με μάσκες. Το προσωπικό επίσης. Τα παιδιά θα θερμομετρούνται πάντα. Επίσης τα μικρά είπαμε δεν μεταδίδουν. Γονείς μέσα απαγορεύονται. Η νταντά σου που θα έρχεται χωρίς μάσκα ενώ δεν ξέρεις που πάει και ποιόν συναναστρέφεται. Εσείς και οι 2 σχολείο με μεγάλα παιδιά και φοβάσαι μην κολλήσει στον παιδικό??


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα συμφωνησω με τον άνδρα σου κατα βάση αλλά κι εγώ έχω αμφιβολίες σχετικά με την σωστή χρήση της από τα παιδιά. Παράδειγμα, ο μικρός μου δεν βάζει τίποτα στο στόμα πια και δεν ακουμπά το πρόσωπο, όταν έχει λερωμένα χέρια τρέχει να τα πλύνει χωρίς να ακουμπήσει τίποτα στην διαδρομή. Φορώντας όμως μασκα θα την πιάνει μέχρι να την συνηθίσει, θα την επεξεργάζεται, θα την βγάζει ή βάζει με λαθος τροπο ενώ έχει πιάσει τα πάντα και τα μικρόβια θα καταλήγουν στο πρόσωπο του. 

 

Αν ή χρήση της μάσκας δεν είναι σωστη δεν είναι περισσότερο επικίνδυνη για το άτομο που την φορά?  

 

Δεν είμαι κατά της μάσκας, έχω καποιες αμφιβολίες ως προς την λειτουργικότητα της στα παιδιά. 

 

 

"Περισσότερο επικίνδυνη" σε σχέση με τί? Με το να μην φοράνε τα παιδιά καθόλου και να φτερνίζονται το ένα δίπλα στο άλλο?

 

Αυτός που φοράει μάσκα δεν προστατεύει τον εαυτό του, προστατεύει τους άλλους, για αυτό και επιμένουν όλοι ότι για να έχει αποτέλεσμα το μέτρο της μάσκας πρέπει να την φοράνε όλοι. Για παράδειγμα, σε ένα θρανίο αν ο ασυμπτωματικός διπλανός συμμαθητής του μικρού σου φτερνιστεί και δεν φοράει μάσκα, ο μικρός σου την έβαψε κατά πάσα πιθανότητα είτε φοράει την δικιά του είτε όχι, είτε την φοράει σωστά είτε όχι. Αν φοράνε και οι δύο όμως, έστω εν μέρει σωστά, οι πιθανότητες να κολλήσει ο ένας τον άλλο μειώνονται, όχι ότι μηδενίζονται φυσικά, πάντως σίγουρα δεν αυξάνονται.

 

Εγώ έχω περιέργεια, εάν τα παιδιά φοράνε όλο το χειμώνα μάσκα, πώς θα κινηθεί η γρίπη στα σχολεία.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Δεν μιλάμε για άλλες ιώσεις τώρα. Φυσικά και θα κολλήσουν ιώσεις. Οι δασκάλες θα είναι με μάσκες. Το προσωπικό επίσης. Τα παιδιά θα θερμομετρούνται πάντα. Επίσης τα μικρά είπαμε δεν μεταδίδουν. Γονείς μέσα απαγορεύονται. Η νταντά σου που θα έρχεται χωρίς μάσκα ενώ δεν ξέρεις που πάει και ποιόν συναναστρέφεται. Εσείς και οι 2 σχολείο με μεγάλα παιδιά και φοβάσαι μην κολλήσει στον παιδικό??


 

Μα αν υπάρχουν σοβαρα μέτρα ούτε ιώσεις θα πρέπει να κολλάνε, έτσι δεν είναι; 

 

Τι να την κανεις τη υερμομετργση στους ασυμπτωματικός; 

 

Κανεις δεν είπε ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν. Δεν είναι υπερμεταδοτες όπως σε άλλες ασθένειες.

 

Δεν έχουν πει κάτι για μάσκα στις δασκάλες, η μάσκα προστατεύει έτσι κ αλλιώς μόνο τα παιδιά από τη δασκάλα κ όχι τα παιδιά από αλλά παιδιά. 

 

Εμεις στο σχολείο προσέχουμε, θα φοράνε μάσκα, θα αλλάζουμε ρούχα κλπ. Αλλά βέβαια ακριβώς επειδή είμαστε ήδη επιβαρυμένοι, δεν θέλουμε να ρισκάρουμε κ τον επιπλέον κίνδυνο του παιδθιυ. το τι κάνει η νταντα φυσικά το φοβάμαι, όμως είναι ένα άτομο. όχι 1-2 δασκάλες συν την κουζίνα συν τα 15 παιδιά με ο,τι φέρουν απ το σπίτι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν μιλάμε για άλλες ιώσεις τώρα. Φυσικά και θα κολλήσουν ιώσεις. Οι δασκάλες θα είναι με μάσκες. Το προσωπικό επίσης. Τα παιδιά θα θερμομετρούνται πάντα. Επίσης τα μικρά είπαμε δεν μεταδίδουν. Γονείς μέσα απαγορεύονται. Η νταντά σου που θα έρχεται χωρίς μάσκα ενώ δεν ξέρεις που πάει και ποιόν συναναστρέφεται. Εσείς και οι 2 σχολείο με μεγάλα παιδιά και φοβάσαι μην κολλήσει στον παιδικό??


 

Μα αν υπάρχουν σοβαρα μέτρα ούτε ιώσεις θα πρέπει να κολλάνε, έτσι δεν είναι; 

 

Τι να την κανεις τη υερμομετργση στους ασυμπτωματικους; ή σ αυτόν που θα δώσει ντεπόν

 

Κανεις δεν είπε ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν. Δεν είναι υπερμεταδοτες όπως σε άλλες ασθένειες.

 

Δεν έχουν πει κάτι για μάσκα στις δασκάλες, η μάσκα προστατεύει έτσι κ αλλιώς μόνο τα παιδιά από τη δασκάλα κ όχι τα παιδιά από αλλά παιδιά. 

 

Εμεις στο σχολείο προσέχουμε, θα φοράνε μάσκα, θα αλλάζουμε ρούχα κλπ. Αλλά βέβαια ακριβώς επειδή είμαστε ήδη επιβαρυμένοι, δεν θέλουμε να ρισκάρουμε κ τον επιπλέον κίνδυνο του παιδθιυ. το τι κάνει η νταντα φυσικά το φοβάμαι, όμως είναι ένα άτομο. όχι 1-2 δασκάλες συν την κουζίνα συν τα 15 παιδιά με ο,τι φέρουν απ το σπίτι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε οι περισσότεροι αντιμετωπίσει κρούσματα στο στενό μας περιβάλλον. Η όλη διαχείριση λοιπόν της πανδημίας είναι μία άσκηση εγκυκλοπαιδική, γιατί έχουμε διαβάσει για κρούσματα, ή έχουμε στην τηλεόραση για νεκρούς. Δεν έχουμε όμως ζήσει εμείς σκηνές με κόσμο σε ΜΕΘ κλπ (και μακάρι να μη ζήσουμε). Δεν νομίζω ότι αν αρχίσουν τα "πω πω, ο Γιάννης που έχει το περίπτερο μπήκε σε ΜΕΘ" ή "η Αννα που είναι στο τμήμα της μικρής είναι με 40 πυρετό και βγήκε θετική" θα έχουμε την ίδια ψυχραιμία.

 

Aυτό το τα "παιδιά δε μεταδίδουν" δεν καταρρίφθηκε; Προχθές είχα δει αυτό:

 

 

"Αντίθετα με όσα πιστεύαμε βάσει των επιδημιολογικών στοιχείων, τα παιδιά δεν γλιτώνουν από την πανδημία αυτή", δήλωσε ο δρ. Αλέσιο Φασάνο διευθυντής του Κέντρου Ανοσολογίας και Βιολογικών Ερευνών στο Γενικό Νοσοκομείο της Μασαχουσέτης και συντάκτης της έρευνας.

Ο Φασάνο και συνάδελφοί του στο Γενικό Νοσοκομείο Μασαχουσέτης και στο Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Μασαχουσέτης κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά που έχουν μολυνθεί από κορονοϊό έχουν σημαντικά μεγαλύτερο ιικό φορτίο στους αεραγωγούς τους από τους ενήλικες που νοσηλεύονταν σε μονάδες εντατικής θεραπείας λόγω covid-19. Το υψηλό ιικό φορτίο εντοπίστηκε σε όλες τις ηλικίες, από νήπια ως εφήβους, αν και οι περισσότεροι συμμετέχοντες στην έρευνα ήταν ηλικίας 11 με 17 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε οι περισσότεροι αντιμετωπίσει κρούσματα στο στενό μας περιβάλλον. Η όλη διαχείριση λοιπόν της πανδημίας είναι μία άσκηση εγκυκλοπαιδική, γιατί έχουμε διαβάσει για κρούσματα, ή έχουμε στην τηλεόραση για νεκρούς. Δεν έχουμε όμως ζήσει εμείς σκηνές με κόσμο σε ΜΕΘ κλπ (και μακάρι να μη ζήσουμε). Δεν νομίζω ότι αν αρχίσουν τα "πω πω, ο Γιάννης που έχει το περίπτερο μπήκε σε ΜΕΘ" ή "η Αννα που είναι στο τμήμα της μικρής είναι με 40 πυρετό και βγήκε θετική" θα έχουμε την ίδια ψυχραιμία.

 

Σε άτομα του περιβάλλοντος μας βρέθηκε επαφή με κρουσμα. Έκαναν τεστ με τα χίλια ζόρια γιατί δεν τους είχαν θεωρήσει επαφές υψηλού κινδύνου, αγωνία πανικός κλπ. αρνητικό ευτυχώς, όμως συνεχίζουν να συναντιούνται με τα άτομα της υπόλοιπης παρέας που είχαν βρεθεί στους ίδιους χώρους με το κρουσμα  (παραλιες κ καφε, όχι σπίτια ή χωρους εργασίας κ ίσως γι αυτό δεν θεωρήθηκαν υψηλής επικινδυνότητας κ δεν έγινε ιχνηλατιση) κ τα οποία δεν είχαν ελεγχθεί, άρα πιθανότατα ήδη κάνουν παρέα με αλλά κρούσματα αλλά είναι ήσυχοι γιατί βγήκαν αρνητικοί. ομολόγησαν πάντως ότι τώρα κατάλαβαν ακριβώς τι είναι αυτή η αγωνία. και δεν μιλώ για τίποτα επιπόλαιους ανθρώπους. Ούτε ότι έκαναν κάτι ριψοκίνδυνο με συνωστισμό κλπ. απλώς δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές στον περιορισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε άτομα του περιβάλλοντος μας βρέθηκε επαφή με κρουσμα. Έκαναν τεστ με τα χίλια ζόρια γιατί δεν τους είχαν θεωρήσει επαφές υψηλού κινδύνου, αγωνία πανικός κλπ. αρνητικό ευτυχώς, όμως συνεχίζουν να συναντιούνται με τα άτομα της υπόλοιπης παρέας που είχαν βρεθεί στους ίδιους χώρους με το κρουσμα  (παραλιες κ καφε, όχι σπίτια ή χωρους εργασίας κ ίσως γι αυτό δεν θεωρήθηκαν υψηλής επικινδυνότητας κ δεν έγινε ιχνηλατιση) κ τα οποία δεν είχαν ελεγχθεί, άρα πιθανότατα ήδη κάνουν παρέα με αλλά κρούσματα αλλά είναι ήσυχοι γιατί βγήκαν αρνητικοί. ομολόγησαν πάντως ότι τώρα κατάλαβαν ακριβώς τι είναι αυτή η αγωνία. και δεν μιλώ για τίποτα επιπόλαιους ανθρώπους. Ούτε ότι έκαναν κάτι ριψοκίνδυνο με συνωστισμό κλπ. απλώς δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές στον περιορισμό. 

 

Kαι πάλι, άλλο απλά ένα θετικό τεστ, άλλο αρρώστεια. Άλλο να ξέρεις ότι ο γείτονας είναι θετικός και σε καραντίνα, άλλο να αντιληφθείς ότι καμιά φορά θετικός σημαίνει πυρετός που δε πέφτει για μέρες και δύσπνοια. Ακόμη αυτό δεν το έχουμε δει, και μακάρι να μην το δούμε. Όσο και να λένε τα κανάλια για ΜΕΘ, το έχουμε στο μυαλό μας σαν εικόνα ότι δεν αφορά εμάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aυτό το τα "παιδιά δε μεταδίδουν" δεν καταρρίφθηκε; Προχθές είχα δει αυτό:

εγω έχω μείνει στο ότι στάνταρ από 10 κ μετά είναι σαν ενήλικες κ ότι είναι άγνωστο τι συμβαίνει σε μικρότερες ηλικίες, βέβαια όπου υπήρχαν εξάρσεις γύρω από σχολεία ήταν κυρίως σε μεγαλύτερα παιδιά. αλλά ποτέ κανεις δεν είπε ότι δεν μεταδίδουν. ότι στατιστικά πιο πιθανό είναι σε μια οικογένεια να το φέρουν οι ενήλικες κ όχι τα παιδιά, είχαν πει αλλά κ πάλι με δεδομένο ότι τα σχολεία γενικά είχαν κλείσει δεν ξέρω ποσο ασφαλές συμπέρασμα ήταν αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Kαι πάλι, άλλο απλά ένα θετικό τεστ, άλλο αρρώστεια. Άλλο να ξέρεις ότι ο γείτονας είναι θετικός και σε καραντίνα, άλλο να αντιληφθείς ότι καμιά φορά θετικός σημαίνει πυρετός που δε πέφτει για μέρες και δύσπνοια. Ακόμη αυτό δεν το έχουμε δει, και μακάρι να μην το δούμε. Όσο και να λένε τα κανάλια για ΜΕΘ, το έχουμε στο μυαλό μας σαν εικόνα ότι δεν αφορά εμάς.

ναι αυτό ισχύει. έχει περάσει ότι είναι κάτι που αφορά ηλικιωμένους κ αν πεθάνεις σημαίνει ότι ήσουν του θανατά κ ότι γενικά σαν μια βαριά ίωση θα το περάσεις αν είσαι νέος κλπ. γι αυτό κ οποίος λέει ότι δεν τα ήθελε να κολλήσει αντιμετωπίζεται σαν γραφικός. εντωμεταξύ δυο ανήλικα διασωληνωμένα. κ στατιστικά όσο πληθαίνουν τα κρούσματα θα αρρωσταίνουν κ παιδιά σοβαρα. να δω εκεί τότε τον πανικό των γονέων...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε οι περισσότεροι αντιμετωπίσει κρούσματα στο στενό μας περιβάλλον. Η όλη διαχείριση λοιπόν της πανδημίας είναι μία άσκηση εγκυκλοπαιδική, γιατί έχουμε διαβάσει για κρούσματα, ή έχουμε στην τηλεόραση για νεκρούς. Δεν έχουμε όμως ζήσει εμείς σκηνές με κόσμο σε ΜΕΘ κλπ (και μακάρι να μη ζήσουμε). Δεν νομίζω ότι αν αρχίσουν τα "πω πω, ο Γιάννης που έχει το περίπτερο μπήκε σε ΜΕΘ" ή "η Αννα που είναι στο τμήμα της μικρής είναι με 40 πυρετό και βγήκε θετική" θα έχουμε την ίδια ψυχραιμία.

 

Aυτό το τα "παιδιά δε μεταδίδουν" δεν καταρρίφθηκε; Προχθές είχα δει αυτό:

 

 

"Αντίθετα με όσα πιστεύαμε βάσει των επιδημιολογικών στοιχείων, τα παιδιά δεν γλιτώνουν από την πανδημία αυτή", δήλωσε ο δρ. Αλέσιο Φασάνο διευθυντής του Κέντρου Ανοσολογίας και Βιολογικών Ερευνών στο Γενικό Νοσοκομείο της Μασαχουσέτης και συντάκτης της έρευνας.

Ο Φασάνο και συνάδελφοί του στο Γενικό Νοσοκομείο Μασαχουσέτης και στο Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Μασαχουσέτης κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά που έχουν μολυνθεί από κορονοϊό έχουν σημαντικά μεγαλύτερο ιικό φορτίο στους αεραγωγούς τους από τους ενήλικες που νοσηλεύονταν σε μονάδες εντατικής θεραπείας λόγω covid-19. Το υψηλό ιικό φορτίο εντοπίστηκε σε όλες τις ηλικίες, από νήπια ως εφήβους, αν και οι περισσότεροι συμμετέχοντες στην έρευνα ήταν ηλικίας 11 με 17 ετών.

Mιλάμε για παιδιά κάτω των 5. Δεν θα με εξέπληττε να κάνουν λάθος. Άλλωστε μονίμως αναιρούν αυτά που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

"Περισσότερο επικίνδυνη" σε σχέση με τί? Με το να μην φοράνε τα παιδιά καθόλου και να φτερνίζονται το ένα δίπλα στο άλλο?

 

Αυτός που φοράει μάσκα δεν προστατεύει τον εαυτό του, προστατεύει τους άλλους, για αυτό και επιμένουν όλοι ότι για να έχει αποτέλεσμα το μέτρο της μάσκας πρέπει να την φοράνε όλοι. Για παράδειγμα, σε ένα θρανίο αν ο ασυμπτωματικός διπλανός συμμαθητής του μικρού σου φτερνιστεί και δεν φοράει μάσκα, ο μικρός σου την έβαψε κατά πάσα πιθανότητα είτε φοράει την δικιά του είτε όχι, είτε την φοράει σωστά είτε όχι. Αν φοράνε και οι δύο όμως, έστω εν μέρει σωστά, οι πιθανότητες να κολλήσει ο ένας τον άλλο μειώνονται, όχι ότι μηδενίζονται φυσικά, πάντως σίγουρα δεν αυξάνονται.

 

Εγώ έχω περιέργεια, εάν τα παιδιά φοράνε όλο το χειμώνα μάσκα, πώς θα κινηθεί η γρίπη στα σχολεία.

 

 

Κατάλαβα! 

 

Πάντως έχω αγωνία για το πως θα εξελιχτεί ή κατασταση στα νηπιαγωγεία. Πως θα καταφέρουν 20 και παιδιά να κρατήσουν μασκα, χωρις να την τραβουν, να την πετούν, χωρίς να δυσανασχετούν?! Γιατί όπως σωστά ειπες δεν υπάρχει προστασία αν δεν φορούν όλοι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κατάλαβα! 

 

Πάντως έχω αγωνία για το πως θα εξελιχτεί ή κατασταση στα νηπιαγωγεία. Πως θα καταφέρουν 20 και παιδιά να κρατήσουν μασκα, χωρις να την τραβουν, να την πετούν, χωρίς να δυσανασχετούν?! Γιατί όπως σωστά ειπες δεν υπάρχει προστασία αν δεν φορούν όλοι! 

Απ' ό, τι καταλαβαίνω μέχρι Γ Δημοτικού θα είναι προαιρετική η χρήση και απλώς θα εκπαιδεύονται σ αυτήν, δεν θα επιβάλλεται. 

 

Επί της ουσίας δλδ δεν θα υπάρχει κανένα μέτρο προστασίας....

 

Τώρα να μη σχολιάσω ότι η απόφαση για το πότε θα ανοίξουν θα ληφθεί τελευταία στιγμή. Έτσι για το πείσμα τους να μην κάνουν πίσω για μια εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ said:

Κατάλαβα! 

 

Πάντως έχω αγωνία για το πως θα εξελιχτεί ή κατασταση στα νηπιαγωγεία. Πως θα καταφέρουν 20 και παιδιά να κρατήσουν μασκα, χωρις να την τραβουν, να την πετούν, χωρίς να δυσαν  ασχετούν?! Γιατί όπως σωστά ειπες δεν υπάρχει προστασία αν δεν φορούν όλοι! 

Εδώ είναι και το στοίχημα, αν τα παιδιά που απορροφούν κάθε τι καινούργιο σα σφουγγάρι θα μπορέσουν να εκπαιδευτούν στη σωστή χρήση μάσκας. Σίγουρα δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Τώρα να μη σχολιάσω ότι η απόφαση για το πότε θα ανοίξουν θα ληφθεί τελευταία στιγμή. Έτσι για το πείσμα τους να μην κάνουν πίσω για μια εβδομάδα

Just now, Mama_Anesti_ said:

Κατάλαβα! 

 

Πάντως έχω αγωνία για το πως θα εξελιχτεί ή κατασταση στα νηπιαγωγεία. Πως θα καταφέρουν 20 και παιδιά να κρατήσουν μασκα, χωρις να την τραβουν, να την πετούν, χωρίς να δυσαν  ασχετούν?! Γιατί όπως σωστά ειπες δεν υπάρχει προστασία αν δεν φορούν όλοι! 

Εδώ είναι και το στοίχημα, αν τα παιδιά που απορροφούν κάθε τι καινούργιο σα σφουγγάρι θα μπορέσουν να εκπαιδευτούν στη σωστή χρήση μάσκας. Σίγουρα δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εδώ είναι και το στοίχημα, αν τα παιδιά που απορροφούν κάθε τι καινούργιο σα σφουγγάρι θα μπορέσουν να εκπαιδευτούν στη σωστή χρήση μάσκας. Σίγουρα δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη 

όπως είπαν στη συνέντευξη κ το έχω παρατηρήσει κ εγώ, τον βήχα και το φτέρνισμα στον αγκώνα έχω δει να το κάνουν όλα τα παιδιά σχεδόν. τους ξεφεύγει καμιά φορά αλλά γενικά το κάνουν αυθόρμητα. εσείς το κάνετε αυθόρμητα; εγώ όχι. δεν νομίζω ότι είχαμε εκπαιδευτεί μικροί σε αυτό, τα παιδιά τώρα έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Μα αν υπάρχουν σοβαρα μέτρα ούτε ιώσεις θα πρέπει να κολλάνε, έτσι δεν είναι; 

 

Τι να την κανεις τη υερμομετργση στους ασυμπτωματικους; ή σ αυτόν που θα δώσει ντεπόν

 

Κανεις δεν είπε ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν. Δεν είναι υπερμεταδοτες όπως σε άλλες ασθένειες.

 

Δεν έχουν πει κάτι για μάσκα στις δασκάλες, η μάσκα προστατεύει έτσι κ αλλιώς μόνο τα παιδιά από τη δασκάλα κ όχι τα παιδιά από αλλά παιδιά. 

 

Εμεις στο σχολείο προσέχουμε, θα φοράνε μάσκα, θα αλλάζουμε ρούχα κλπ. Αλλά βέβαια ακριβώς επειδή είμαστε ήδη επιβαρυμένοι, δεν θέλουμε να ρισκάρουμε κ τον επιπλέον κίνδυνο του παιδθιυ. το τι κάνει η νταντα φυσικά το φοβάμαι, όμως είναι ένα άτομο. όχι 1-2 δασκάλες συν την κουζίνα συν τα 15 παιδιά με ο,τι φέρουν απ το σπίτι. 

 

 

Το βλέπεις αλλιώς γιατί εσείς μπορείτε 2 η ώρα να είστε πίσω, και να αναπληρώσετε τον χαμένο χρόνο (γιατί σε αυτή την ηλικία χαμένος είναι), που θα έχει περάσει με μια γυναίκα σε ένα σπίτι και θα κάνουν ότι έκαναν και πέρσι και πρόπερσι. Εκτός αν με την νταντά κάνουν εξωτερικές δραστηριότητες ή είναι κοπέλα με ειδικές σπουδές και τρομερή όρεξη, οπότε προσφέρει τις γνώσεις της στο παιδί. Για γονείς που επιστρέφουν απόγευμα, το να κάθεται ένα παιδί της ηλικίας αυτής σπίτι και να βαριέται , γιατί πόσα βιβλιαράκια θα διαβάσεις και πόσα παζλ θα φτιάξεις, ο παιδικός (στα 3 ξαναλέω, όχι στα 1-2) είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Απ' ό, τι καταλαβαίνω μέχρι Γ Δημοτικού θα είναι προαιρετική η χρήση και απλώς θα εκπαιδεύονται σ αυτήν, δεν θα επιβάλλεται. 

 

Επί της ουσίας δλδ δεν θα υπάρχει κανένα μέτρο προστασίας....

 

Τώρα να μη σχολιάσω ότι η απόφαση για το πότε θα ανοίξουν θα ληφθεί τελευταία στιγμή. Έτσι για το πείσμα τους να μην κάνουν πίσω για μια εβδομάδα. 

Δεν ειπωθηκε κατι τετοιο!

Αντιθετα (και σε ερωτηση μετα) η Κεραμεως (με τη δημιουργικη στατιστικη τουωμεσου ορου των μαθητων ανα ταξη) ειπε οτι η μασκα ειναι υποχρεωτικη και στις μικρες ταξεις και το νηπιαγωγειο θα εχει εκπαιδευτικο χαρακτηρα.

Το τι σημαινει αυτο, δεν το ξερει κανεις. Υποθετω οτι καποια πολυ γενικα πραγματα θα λενε οι οδηγιες που θα βγουν τις επομενες μερες.

Παντως, ξαναλεω, τονισε την υποχρεωτικοτητα

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Δεν ειπωθηκε κατι τετοιο!

Αντιθετα (και σε ερωτηση μετα) η Κεραμεως (με τη δημιουργικη στατιστικη τουωμεσου ορου των μαθητων ανα ταξη) ειπε οτι η μασκα ειναι υποχρεωτικη και στις μικρες ταξεις και το νηπιαγωγειο θα εχει εκπαιδευτικο χαρακτηρα.

Το τι σημαινει αυτο, δεν το ξερει κανεις. Υποθετω οτι καποια πολυ γενικα πραγματα θα λενε οι οδηγιες που θα βγουν τις επομενες μερες.

Παντως, ξαναλεω, τονισε την υποχρεωτικοτητα

ναι εχεις δίκιο είδα την παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

α γονείς που επιστρέφουν απόγευμα, το να κάθεται ένα παιδί της ηλικίας αυτής σπίτι και να βαριέται , γιατί πόσα βιβλιαράκια θα διαβάσεις και πόσα παζλ θα φτιάξεις, ο παιδικός (στα 3 ξαναλέω, όχι στα 1-2) είναι μονόδρομος.

Δεν ασχολείται  μόνο με παζλ και βιβλία ένα παιδί που δεν πάει παιδικό. Υπάρχουν ένα σωρό δραστηριότητες για μεσα και έξω απ το σπίτι. Αρκεί να υπάρχει όρεξη και καλή διάθεση απ τον φροντιστή. 

 

Ούτε πιστεύω πως χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να απασχολήσεις εποικοδομητικα ένα τρίχρονο. 

 

Δεν έχω στείλει τον μικρό σε σταθμό αλλά αναγνωρίζω πως αυτό που προσφέρει ο παιδικός είναι αναντικαταστατο, καθημερινή επαφή και ελεύθερο παιχνίδι με συνομήλικα. Όλες τις υπόλοιπες "γνώσεις" μπορεί να τις διδαχτεί και στο σπίτι. 

 

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Επειδή δεν είδα τις ανακοινώσεις για τα σχολεία μπορείτε να μου πείτε τι είπαν? Με ενδιαφέρει για το νηπιαγωγείο

Δεν νομίζω να αναφέρθηκε στο νηπιαγωγειο συγκεκριμένα. Αποσπασματικά άκουσα κάποιες δηλώσεις αλλά ας μας ενημερώσουν  όσοι τις ακουσαν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Επειδή δεν είδα τις ανακοινώσεις για τα σχολεία μπορείτε να μου πείτε τι είπαν? Με ενδιαφέρει για το νηπιαγωγείο

είπε ασάφειες κ ψέματα.

τα σχολεία θα ανοίξουν στις 7/9 αλλά μπορεί κ όχι, θα το ξέρουμε 1/9.

 

Δεν χρειάζεται να πηγαίνουν εκ περιτροπής γιατί κατά μέσο όρο κάθε τμήμα έχει ......... 17 ναθητες. 

 

μασκα χωριστά διαλείμματα κλπ τα γνωστά, όχι εκδρομές, εκδηλώσεις μόνο ανά τμήμα, κυλικεία θα δοθούν οδηγίες.

 

δεν είπε καν αν οποίος δεν έχει μάσκα θα πηγαίνει σπίτι του.... δεν απάντησε στην ερώτηση...

Just now, Yovanna είπε:

Το βλέπεις αλλιώς γιατί εσείς μπορείτε 2 η ώρα να είστε πίσω, και να αναπληρώσετε τον χαμένο χρόνο (γιατί σε αυτή την ηλικία χαμένος είναι), που θα έχει περάσει με μια γυναίκα σε ένα σπίτι και θα κάνουν ότι έκαναν και πέρσι και πρόπερσι. Εκτός αν με την νταντά κάνουν εξωτερικές δραστηριότητες ή είναι κοπέλα με ειδικές σπουδές και τρομερή όρεξη, οπότε προσφέρει τις γνώσεις της στο παιδί. Για γονείς που επιστρέφουν απόγευμα, το να κάθεται ένα παιδί της ηλικίας αυτής σπίτι και να βαριέται , γιατί πόσα βιβλιαράκια θα διαβάσεις και πόσα παζλ θα φτιάξεις, ο παιδικός (στα 3 ξαναλέω, όχι στα 1-2) είναι μονόδρομος.

αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. για φέτος ειδικά λέω που όλα δείχνουν ότι τίποτα δεν θα λειτουργήσει σωστά στις δομές εκπαίδευσης. μου φαίνεται περίεργο κάποιος ενώ είχε νταντά να ξεκινήσει για πρώτη χρόνια παιδικό. εκτός αν υπάρχει εναλλακτικό πρόσωπο για όταν το παιδί θα είναι άρρωστο ή αν κλείσει ο σταθμός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Το βλέπεις αλλιώς γιατί εσείς μπορείτε 2 η ώρα να είστε πίσω, και να αναπληρώσετε τον χαμένο χρόνο (γιατί σε αυτή την ηλικία χαμένος είναι), που θα έχει περάσει με μια γυναίκα σε ένα σπίτι και θα κάνουν ότι έκαναν και πέρσι και πρόπερσι. Εκτός αν με την νταντά κάνουν εξωτερικές δραστηριότητες ή είναι κοπέλα με ειδικές σπουδές και τρομερή όρεξη, οπότε προσφέρει τις γνώσεις της στο παιδί. Για γονείς που επιστρέφουν απόγευμα, το να κάθεται ένα παιδί της ηλικίας αυτής σπίτι και να βαριέται , γιατί πόσα βιβλιαράκια θα διαβάσεις και πόσα παζλ θα φτιάξεις, ο παιδικός (στα 3 ξαναλέω, όχι στα 1-2) είναι μονόδρομος.

 

Ανεξάρτητα από την συζήτηση για τον κορονοϊό, ειλικρινά πιστεύω ότι είναι απείρως δημιουργικότερο για ένα παιδί 3 και 4 ετών να είναι σπίτι, να πηγαίνει βόλτα στη γειτονιά, να βοηθά στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού και να παίζει με τα συνηθισμένα παιχνίδια του σπιτιού, παρά να πάει σε οργανωμένη δομή εκπαίδευσης. Ως μαμά που εργάζοταν πάντα σε ιδιωτικές εταιρείες με άγρια ωράρια το λέω. Και ποτέ δεν προσέλαβα άτομο με ειδικές γνώσεις, μία από τις κυρίες που είχα ούτε το λύκειο δεν είχε βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...