Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ασχετο, αν για τα hoaxes που αναφέρθηκαν, εννοείται η σελίδα με το όνομα ellinikahoaxes 

προσοχή σε όσα γράφονται εκεί μέσα.

Πολλά είναι ψευδη. Εχουν γίνει και καταγγελίες για το συγκεκριμένο σάιτ και για τους ιδιοκτήτες του. Οπως επίσης και για την ποιότητα των "ερευνων" τους, πριν δημοσιοποιήσουν τα πορίσματα αυτού που υποτίθεται ελέγχουν.

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kine είπε:

Ασχετο, αν για τα hoaxes που αναφέρθηκαν, εννοείται η σελίδα με το όνομα ellinikahoaxes 

προσοχή σε όσα γράφονται εκεί μέσα.

Πολλά είναι ψευδη. Εχουν γίνει και καταγγελίες για το συγκεκριμένο σάιτ και για τους ιδιοκτήτες του. Οπως επίσης και για την ποιότητα των "ερευνων" τους, πριν δημοσιοποιήσουν τα πορίσματα αυτού που υποτίθεται ελέγχουν.

 

 

Οχι. Είναι στην Κύπρο. Αυτό που αναφέρω έχει να κάνει γενικότερα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο κ τις ιστορίες συνομωσιας . Όπως μου είπε κ ένας ψυχολόγος που το συζητούσα,το φαινόμενο αυτό έχει κ κοντινή σχέση με την συμπεριφορά του κουτσομπολιόυ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Ασχετο, αν για τα hoaxes που αναφέρθηκαν, εννοείται η σελίδα με το όνομα ellinikahoaxes 

προσοχή σε όσα γράφονται εκεί μέσα.

Πολλά είναι ψευδη. Εχουν γίνει και καταγγελίες για το συγκεκριμένο σάιτ και για τους ιδιοκτήτες του. Οπως επίσης και για την ποιότητα των "ερευνων" τους, πριν δημοσιοποιήσουν τα πορίσματα αυτού που υποτίθεται ελέγχουν.

 

Ψευδή πορίσματα μπορείς να ακούς παντού και καθημερινά ακόμα κι από κει που πιστεύεις πως είναι έγκυρα. Να υποσημείωσω πως μερικά άρθρα έχω διαβάσει, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Δεν υπερασποζομαι κανέναν, δεν τους ξέρω, δε με απασχολεί. Αλλά τίποτα δε με πείθει ούτε από τη μια πλευρά ούτε από την άλλη. 

 

Και με αφορμή αυτό, να πω πως Έχω μάθει πως σε τούτο τον κόσμο δε θα βγάλεις άκρη ποτέ ούτε θα δικαιωθείς. Γι αυτό ριχτο στην τρελή και να χαίρεσαι την κάθε σου στιγμή. 

 

Προσωπικά είμαι εκ φύσεως δυσπιστη κι έχω μια δική μου θεωρία για τον κόσμο. Γι'αυτο  τα έχω όλα γραμμένα και κρατώ πίστη και συνείδηση καθαρή. Με αυτα θα "φύγω", είναι τα μόνα που κανεις δεν μπορεί να μου πάρει. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2020 at 2:58 ΜΜ, Deena είπε:

Καλημέρα σε όλους. Φαίνεται ότι οδεύουμε προς άνοιγμα των δημοτικών, έχει καταλάβει κανείς αν ό,τι γίνει για τα δημοτικά γίνει και για την νηπιαγωγεία? Υπάρχει καμία νηπιαγωγός να μας μεταφέρει καμία πληροφορία εκ των έσω, αν έχει?

Μακάρι να ανοίξουν τα νηπιαγωγεία! Εμενα η μικρή έχει πάει πίσω στο κομμάτι κοινωνικό ποίησης και δεν είναι μόνο αυτό, είχαμε πάρει μπρος και με τον λόγο, εντάξει δεν πήγε πίσω εκεί αλλά δεν πήγε και πολύ μπροστά όπως θα περίμενα να γίνει. Θα τη στείλω με τα χίλια εγώ προσωπικά. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2020 at 5:12 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Τα δικά μας που από το Πάσχα κυκλοφορουν ανετα εξω, ειναι στο σχολείο σαν να τους εχει κανει ενεσεις. ακίνητα, αμίλητα, ουτε ρωτανε ουτε συζητανε ουτε τιποτα. 100 ασκησεις να εβαζα, δεν θα αντιδρούσαν. σκεφτομουν οτι θα θελουν κουβεντα κ θα επρεπε να το παμε σιγα σιγα, ενω οι ωρες δεν φτανουν για τιποτα, αλλα δεν ηταν ουτε για κουβεντα. πραγματι εχουν παθει ενα σοκ κ απ αυτην την αποψη ηταν καλο που ανοίξαμε. 

Κι εγώ πρόσεξα αλλαγές στα παιδιά και σοκαρίστηκα κι εγώ κάπως. Τα είδα προβληματισμενα, κουμπωμένα. Στα πρώτα μαθήματα γελάσαμε πολύ και έφυγαν Χαρούμενα. Μακάρι να ηρεμήσουν κι αυτά και όλοι μας. Έχουν πάθει φοβίες τα παιδιά..

Αλλα μου ανέφεραν όλα ότι στα σχολεία τους ορισμενοι καθηγητές τ; έχουν συνέχεια στη τσίτα. Πλυσου απομακρυνσου πρόσεχε, 2 ώρες κυρηγμα. Τι είναι αυτά τώρα? Εντάξει το εμπεδώσαν. Φτάνει. 

Ποτε θα σταματήσει επιτέλους ο κόσμος να περνάει τα ψυχολογικά του στα παιδιά του και οι Εκπαιδευτικοί στους μαθητές τους? Και δεν είναι και λίγοι. Πόσα ακούω για καθηγητές που μιλάνε για πολιτική ξέρω γω στα παιδια. Ο ρόλος τους είναι άλλος, να τα κάνουν Χαρούμενα και να τα διδάξουν μαθηματικά και γλώσσα πχ και να έχουν κριτική σκέψη. Τέλος. Ως εκεί. Και οι γονείς τα ίδια. Δεν ξέρω, ακούω βλέπω τελευταία και έχω απογοητευτεί. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/5/2020 at 4:55 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Για τα δημοτικά είναι προφανές. Για τα νήπια δεν ξέρω, συνήθως τα εννοούν μαζί αλλά τώρα που είναι τόσο μικρά παιδιά, δεν έχω ιδέα. 

Μακάρι να ανοίξουν για τα μικρά. Θα τους κάνει καλό.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα δουλοπρέπειας το άνοιγμα του τουρισμού, είναι απλός υπολογισμός γιατί δυστυχώς η Ελλάδα κυρίως αυτό έχει να προσφέρει τις τελευταίες δεκαετίες. Πέρυσι τα συνολικά έσοδα ήταν 20 δις σε σύνολο 210 του εθνικού προιόντος, χωρίς να υπολογίζεται το έμμεσο προιόν σε οικοδομή, μεταφορές, εστίαση κλπ. Από τα 20 δις, τα 18 προήλθαν απο 30+ εκατομμύρια τουρίστες εξωτερικού, συνεπώς είναι αστείο να πιστεύουμε οτι ο εσωτερικός τουρισμός θα μπορούσε να αναπληρώσει τη ζημιά σε περίπτωση μη ανοίγματος των συνόρων, ειδικά μετά από τέτοια παύση της εσωτερικής οικονομίας και αντίστοιχης μείωσης των εισοδημάτων.

 

Η Γερμανία δεν θα έκανε τα πάντα για να προστατεύσει την - αντιστοίχου βαρύτητας - αυτοκινητοβιομηχανία της; Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οτι βασιζόμαστε σε μία πολύ πιο ελαστική βιομηχανία που συνήθως είναι η πρώτη που πλήττεται σε κάθε είδους κρίση. Μάλιστα, επειδή ένα μεγάλο μέρος της είναι μικρομεσαίου βεληνεκούς και απευθύνεται στο μαζικό τουρισμό και λιγότερο στον premium (εξαιρώντας συγκεκριμένους προορισμούς και resorts), η οποιαδήποτε μείωση εισοδήματος στις χώρες προέλευσης αντανακλάται πολύ γρήγορα, το είδαμε και πριν 10 χρόνια στην οικονομική κρίση.

 

Οπότε είτε ανοίγουμε την οικονομία και σταδιακά πάμε στο herd immunity τώρα που - υποτίθεται - είναι πιο έτοιμο το σύστημα υγείας να ανταποκριθεί στα περιστατικά, είτε καθόμαστε σπίτι επ'αόριστον με κλειστό το πιο risky κομμάτι της οικονομίας (τουρισμός, εστίαση, εκθέσεις, μεγάλα καταστήματα) περιμένοντας να βρεθεί το εμβόλιο σε 1, 2 ή 5 χρόνια. Αν κρίνω από το πόσοι ξαφνικά έγιναν επιχειρηματίες σε φαγητό/καφέ τα χρόνια της κρίσης, μάλλον δύσκολη μου φαίνεται η δεύτερη εκδοχή...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chocolate_eater είπε:

Δεν είναι θέμα δουλοπρέπειας το άνοιγμα του τουρισμού, είναι απλός υπολογισμός γιατί δυστυχώς η Ελλάδα κυρίως αυτό έχει να προσφέρει τις τελευταίες δεκαετίες. Πέρυσι τα συνολικά έσοδα ήταν 20 δις σε σύνολο 210 του εθνικού προιόντος, χωρίς να υπολογίζεται το έμμεσο προιόν σε οικοδομή, μεταφορές, εστίαση κλπ. Από τα 20 δις, τα 18 προήλθαν απο 30+ εκατομμύρια τουρίστες εξωτερικού, συνεπώς είναι αστείο να πιστεύουμε οτι ο εσωτερικός τουρισμός θα μπορούσε να αναπληρώσει τη ζημιά σε περίπτωση μη ανοίγματος των συνόρων, ειδικά μετά από τέτοια παύση της εσωτερικής οικονομίας και αντίστοιχης μείωσης των εισοδημάτων.

 

Η Γερμανία δεν θα έκανε τα πάντα για να προστατεύσει την - αντιστοίχου βαρύτητας - αυτοκινητοβιομηχανία της; Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι οτι βασιζόμαστε σε μία πολύ πιο ελαστική βιομηχανία που συνήθως είναι η πρώτη που πλήττεται σε κάθε είδους κρίση. Μάλιστα, επειδή ένα μεγάλο μέρος της είναι μικρομεσαίου βεληνεκούς και απευθύνεται στο μαζικό τουρισμό και λιγότερο στον premium (εξαιρώντας συγκεκριμένους προορισμούς και resorts), η οποιαδήποτε μείωση εισοδήματος στις χώρες προέλευσης αντανακλάται πολύ γρήγορα, το είδαμε και πριν 10 χρόνια στην οικονομική κρίση.

 

Οπότε είτε ανοίγουμε την οικονομία και σταδιακά πάμε στο herd immunity τώρα που - υποτίθεται - είναι πιο έτοιμο το σύστημα υγείας να ανταποκριθεί στα περιστατικά, είτε καθόμαστε σπίτι επ'αόριστον με κλειστό το πιο risky κομμάτι της οικονομίας (τουρισμός, εστίαση, εκθέσεις, μεγάλα καταστήματα) περιμένοντας να βρεθεί το εμβόλιο σε 1, 2 ή 5 χρόνια. Αν κρίνω από το πόσοι ξαφνικά έγιναν επιχειρηματίες σε φαγητό/καφέ τα χρόνια της κρίσης, μάλλον δύσκολη μου φαίνεται η δεύτερη εκδοχή...

Οι κάτοικοι των τουριστικών περιοχών παντως, ειδικα των νησιών, δεν εχουν αναλογο ενθουσιασμο με αυτον που εχουν οι απ εξω. Οχι οτι δεν θελουν να δουλέψουν προφανως. απλως θα ηθελαν κ καποιες εγγυήσεις για την ασφαλεια. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 3:31 ΠΜ, kine είπε:

Ασχετο, αν για τα hoaxes που αναφέρθηκαν, εννοείται η σελίδα με το όνομα ellinikahoaxes 

προσοχή σε όσα γράφονται εκεί μέσα.

Πολλά είναι ψευδη. Εχουν γίνει και καταγγελίες για το συγκεκριμένο σάιτ και για τους ιδιοκτήτες του. Οπως επίσης και για την ποιότητα των "ερευνων" τους, πριν δημοσιοποιήσουν τα πορίσματα αυτού που υποτίθεται ελέγχουν.

 

 

Οχι ειναι μια ομαδα στο fb που λεγεται science hoaxes και ειναι αρκετα αξιοπιστη.

On 23/5/2020 at 4:23 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Μακάρι να ανοίξουν τα νηπιαγωγεία! Εμενα η μικρή έχει πάει πίσω στο κομμάτι κοινωνικό ποίησης και δεν είναι μόνο αυτό, είχαμε πάρει μπρος και με τον λόγο, εντάξει δεν πήγε πίσω εκεί αλλά δεν πήγε και πολύ μπροστά όπως θα περίμενα να γίνει. Θα τη στείλω με τα χίλια εγώ προσωπικά. 

Κι εγω ανυπομονω. Βλεπω συμπεριφορες των παιδιων που ειχαν διορθωθει με το σχολειο και τωρα εχουν επανελθει. Συν μια απιστευτη ενεργεια που δεν μπορει να εκτονωθει πουθενα και καταληγει σε τρομερη γκρινια!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 2:31 AM, kine said:

Ασχετο, αν για τα hoaxes που αναφέρθηκαν, εννοείται η σελίδα με το όνομα ellinikahoaxes 

προσοχή σε όσα γράφονται εκεί μέσα.

Πολλά είναι ψευδη. Εχουν γίνει και καταγγελίες για το συγκεκριμένο σάιτ και για τους ιδιοκτήτες του. Οπως επίσης και για την ποιότητα των "ερευνων" τους, πριν δημοσιοποιήσουν τα πορίσματα αυτού που υποτίθεται ελέγχουν.

 

 

 

Το συγκεκριμένο site έχει συμβάλλει αποφασιστικά τα τελευταία χρόνια στο ξεσκέπασμα αρκετών fake news και "ψεκασμένων" θεωριών που βλέπουμε όλο και συχνότερα τελευταία.

 

Η μεθοδολογία των ερευνών τους είναι σαφέστατη για οποιονδήποτε έχει κάνει έστω μία επιστημονική εργασία στη ζωή του: συλλογή πληροφορίας, ανάλυση, breakdown σε θεματικές και επιβεβαίωση ή διάψευση με βάση πηγές, όσο πιο κοντά στις authoritative γίνεται (π.χ. για το τι δήλωσε ο Σόρος/Gates, μπορούμε απλούστατα να ανατρέξουμε στις δηλώσεις τους). Δεν ισχυρίζομαι οτι ακολουθείται πάντοτε αυτή η μεθοδολογία στον ίδιο βαθμό από όλους του συντάκτες, έχω δει πολλά άρθρα κι εγώ με τα οποία αισθάνθηκα οτι απλώς βιάζονται να καταληξουν στο συμπέρασμα, χωρίς να με πείθουν ιδιαίτερα. Ωστόσο ακριβώς επειδή είναι open και κάθε βήμα επεξηγείται, κάθε συγκεκριμένο άρθρο μπορεί να κριθεί από τον οποιονδήποτε ως προς την ποιότητά του. Αρκεί να διαβάζει κανείς ολόκληρα τα άρθρα και όλες τις παραπομπές και όχι μόνο τους τίτλους...

 

Θα μπορούσες να αναφέρεις μερικά συγκεκριμένα από τα ψεύδη και τις καταγγελίες; Αλήθεια ενδιαφέρομαι να μάθω ποια συγκεκριμένα θέματα αφορά και αν, τυχόν, ενδεχομένως αφορά συγκεκριμένο συντάκτη.

 

 

 

On 5/23/2020 at 5:33 PM, Έσπερος said:

Οι κάτοικοι των τουριστικών περιοχών παντως, ειδικα των νησιών, δεν εχουν αναλογο ενθουσιασμο με αυτον που εχουν οι απ εξω. Οχι οτι δεν θελουν να δουλέψουν προφανως. απλως θα ηθελαν κ καποιες εγγυήσεις για την ασφαλεια. 

 

Συμφωνώ, αλλά στην πράξη είναι αδύνατο να πείσεις τον οποιονδήποτε να μπει στο ρίσκο, τον κόπο και πιθανόν το έξοδο του τεστ, των ελέγχων, της καραντίνας κλπ. προκειμένου να κάνει μία ή δύο εβδομάδες διακοπές στην Ελλάδα. Απλώς θα πάει αλλού. Και ο Αθηναίος αν έπρεπε να κάνει τεστ και να ρισκάρει 2 εβδομάδες καραντίνα για να πάει σ'ένα νησάκι, μάλλον απλά θα πήγαινε στο εξοχικό του στο Ζούμπερι...

 

Θεωρώ οτι η εγγύηση για την ασφάλεια, όχι μόνο τώρα αλλά και στο διηνεκες, είναι ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη. Ελπίζω στο χρόνο που πέρασε να έκαναν τα απαραίτητα για να υπάρξει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα εργαστήρια πληροφορικής σκεπάζουμε με μεμβράνη τα πληκτρολόγια, δεν δινουμε φωτοτυπιες, δεν παιρνουμε τετράδια κ τα παιδια στη γυμναστικη δεν παιζουν ομαδικά παιχνιδια, για να μην πιάνουμε τα ίδια πραγματα. Στα νήπια κ τους παιδικους τι θα κανουν τα παιδάκια που είναι όλα κοινά; πραγματικά ελπιζω να επαληθευτεί το οτι τα παιδια δεν κολλανε κ δεν μεταδίδουν γιατι σ αυτες τις ηλικιες ειναι αστειο να περιμενουμε μετρα. εδω τα μεγαλα  πρεπει σε καθε διαλειμμα να λεμε να κρατούν αποστασεις στο διαλειμμα, και δεν συζηταμε καν για ενα μετρο. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

. Στα νήπια κ τους παιδικους τι θα κανουν τα παιδάκια που είναι όλα κοινά; πραγματικά ελπιζω να επαληθευτεί το οτι τα παιδια δεν κολλανε κ δεν μεταδίδουν γιατι σ αυτες τις ηλικιες ειναι αστειο να περιμενουμε μετρα. εδω τα μεγαλα  πρεπει σε καθε διαλειμμα να λεμε να κρατούν αποστασεις στο διαλειμμα, και δεν συζηταμε καν για ενα μετρο. 

Aυτά σκέφτομαι και κατέληξα στο να μην πάει ο γιος μου, όμως έτσι και αλλιώς δεν θα το γλιτώσω από τον Σεπτέμβριο.

Παρόλο που από την αρχή έλεγα πως δεν θα πάει, παρόλο που ενημέρωσα το σχολείο  σκέφτομαι αν πήρα ή όχι την σωστή για το παιδί μου απόφαση. Δεν έχουμε μείνει κλεισμένοι σπίτι, βγαίνουμε έξω παίζει αρκετές ώρες την ημέρα, έχει συναναστροφές με παιδιά όμως όχι ακόμα σε κλειστό χώρο, τώρα σιγά σιγά έχει αρχίζει και μαθαίνει να προσέχει τα βασικά.

 

Πάντως θεωρώ πως πράγματι έπρεπε να γυρίσουμε στην καθημερινότητα μας και να αρχίσει πάλι η οικονομία να λειτουργεί, δεν γίνονταν διαφορετικά, και πολύ κράτησε όλο αυτό, εφόσον δεν υπάρχει και κάποια σημαντική επιστημονική εξέλιξη δεν υπάρχει άλλη λύση γιατί είναι άγνωστο πως θα πάει και ο χειμώνας. Όσο και να μην θέλω πχ να πάει το παιδί μου σχολειο καταλαβαίνω πως αυτή η επιχείρηση πρέπει να επαναλειτουργήσει, το ίδιο ισχύει και για τον τουρισμό, καθόλου δεν με έχει ενθουσιάσει που θα ανοίξουν τα σύνορα και οι τουρίστες δεν θα υποβάλλονται σε τεστ όμως είναι επιτακτική ανάγκη να δουλέψει και ο τουρισμός, το ίδιο και τα γυμναστήρια τα εστιατόρια τα καφέ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Aυτά σκέφτομαι και κατέληξα στο να μην πάει ο γιος μου, όμως έτσι και αλλιώς δεν θα το γλιτώσω από τον Σεπτέμβριο.

Παρόλο που από την αρχή έλεγα πως δεν θα πάει, παρόλο που ενημέρωσα το σχολείο  σκέφτομαι αν πήρα ή όχι την σωστή για το παιδί μου απόφαση. Δεν έχουμε μείνει κλεισμένοι σπίτι, βγαίνουμε έξω παίζει αρκετές ώρες την ημέρα, έχει συναναστροφές με παιδιά όμως όχι ακόμα σε κλειστό χώρο, τώρα σιγά σιγά έχει αρχίζει και μαθαίνει να προσέχει τα βασικά.

 

Πάντως θεωρώ πως πράγματι έπρεπε να γυρίσουμε στην καθημερινότητα μας και να αρχίσει πάλι η οικονομία να λειτουργεί, δεν γίνονταν διαφορετικά, και πολύ κράτησε όλο αυτό, εφόσον δεν υπάρχει και κάποια σημαντική επιστημονική εξέλιξη δεν υπάρχει άλλη λύση γιατί είναι άγνωστο πως θα πάει και ο χειμώνας. Όσο και να μην θέλω πχ να πάει το παιδί μου σχολειο καταλαβαίνω πως αυτή η επιχείρηση πρέπει να επαναλειτουργήσει, το ίδιο ισχύει και για τον τουρισμό, καθόλου δεν με έχει ενθουσιάσει που θα ανοίξουν τα σύνορα και οι τουρίστες δεν θα υποβάλλονται σε τεστ όμως είναι επιτακτική ανάγκη να δουλέψει και ο τουρισμός, το ίδιο και τα γυμναστήρια τα εστιατόρια τα καφέ κτλ.

 

Στο νηπιαγωγείο της κόρης μου δεν είχαν ποτέ κοινά υλικά, δηλαδή από την αρχή της χρονιάς είχε το κάθε παιδί τις δικές του κασετίνες με τα δικά του μολυβια, μπογιές, μαρκαδόρους, πινέλα, ψαλίδι, κόλλα κλπ. Εννοείται φυσικά ότι καταλήγανε τα υλικά του ενός στην κασετίνα του άλλου, όπως επίσης μοιράζονται χαρτόνια, πλαστελίνες κλπ. Φαντάζομαι ότι τώρα θα είναι συνεχώς από πάνω τους οι δασκάλες να αποτρέπουν την μοιρασιά, όχι ότι μπορεί να αποτραπεί τελείως βέβαια....

 

Για το Δημοτικό, εκτός από τις μεμβράνες στα πληκτρολόγια, μας ενημέρωσαν επίσης ότι στο εργαστήριο του ομίλου των εικαστικών (όπου πάνε μερικά παιδιά) όπου υπάρχουν πολλά υλικά κοινής χρήσης, θα μοιράζονται στα παιδιά γάντια μιας χρήσης.

 

Εγώ αποφάσισα να τα πάω, η μικρή μάλιστα έχει αρχίσει και χοροπηδάει από χτες από τον ενθουσιασμό. Ο μεγάλος ξενέρωσε γιατί έχει βολευτεί με τα μαθήματα στην οθόνη, ένας λόγος παραπάνω να γυρίσει σιγά-σιγά!

 

Από οικογένειες παιδιών γυμνασίου που γνωρίζω από το σχολείο μας πάντως έμαθα ότι υπάρχει σχεδόν υστερία με τα μέτρα προστασίας και τα μεγαλύτερα παιδιά δυσανασχετούν μεν, αλλά οι περισσότεροι γονείς αναφέρουν ότι τα παιδιά έχουν ξανανιώσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Πάντως θεωρώ πως πράγματι έπρεπε να γυρίσουμε στην καθημερινότητα μας και να αρχίσει πάλι η οικονομία να λειτουργεί, δεν γίνονταν διαφορετικά, και πολύ κράτησε όλο αυτό, εφόσον δεν υπάρχει και κάποια σημαντική επιστημονική εξέλιξη δεν υπάρχει άλλη λύση γιατί είναι άγνωστο πως θα πάει και ο χειμώνας. Όσο και να μην θέλω πχ να πάει το παιδί μου σχολειο καταλαβαίνω πως αυτή η επιχείρηση πρέπει να επαναλειτουργήσει, το ίδιο ισχύει και για τον τουρισμό, καθόλου δεν με έχει ενθουσιάσει που θα ανοίξουν τα σύνορα και οι τουρίστες δεν θα υποβάλλονται σε τεστ όμως είναι επιτακτική ανάγκη να δουλέψει και ο τουρισμός, το ίδιο και τα γυμναστήρια τα εστιατόρια τα καφέ κτλ.

Αυτό είναι πολύ εύλογο. Εϊναι μια δύσκολη και περίεργη κατάσταση, κινούμαστε κάπως στα τυφλά. 

Πρακτικά τα σχολεία δεν μπορούν να μένουν αιωνίως κλειστά και οι παιδικοί έπρεπε να ανοίξουν για να δουλέψουν οι γονείς. Δεν ξέρω όμως σε νέα έξαρση ποιος τύπος λειτουργίας μπορεί να είναι ασφαλής. Ίσως μια ριζική αναδιάρθρωση, που προϋποθέτει όμως χώρους και προσωπικό. Δηλαδή να υπαρχει κάποιο μικτό σύστημα, τα παιδιά να είναι κάποιες ώρες σε μικρές στάνταρ ομάδες με συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς, και μέρος των μαθημάτων να γίνεται εξ αποστάσεως, δεν ξέρω πώς ακριβώς. Σίγουρα τα 15 άτομα σε μια άθουσα χειμώνα με κλειστά παράθυρα και να μπαίνουν καθηγητές που έχουν περάσει από άλλα 5-6 τμήματα του ίδιου σχολείου και άλλων σχολείων ενδεχομένως, δεν είναι σοβαρό μέτρο από μόνο του. Σίγουρα θα χρειάζονται μάσκες. 

 

1 hour ago, Deena είπε:

Από οικογένειες παιδιών γυμνασίου που γνωρίζω από το σχολείο μας πάντως έμαθα ότι υπάρχει σχεδόν υστερία με τα μέτρα προστασίας και τα μεγαλύτερα παιδιά δυσανασχετούν μεν

Εμείς τη μία λέμε να απομακρυνθούν, στο επόμενο λεπτό έχουν μαζευτεί πάλι 10 άτομα ο ένας κολλητά στον άλλον. Όχι στις αίθουσες, εκεί τους προλαβαίνουμε. 

 

Γενικά πάντως, εγώ τώρα που κυκλοφορώ έχω αρχίσιε να ξεχνιέμαι με τα μέτρα προστασίας. Ούτε αντισηπτικό βάζω τόσο συχνά όταν μπαινοβγαίνω σε καταστήματα, ούτε τα ρούχα μου αφήνω αμέσως έξω να αεριστούν. Μόνο στο σχολείο βάζω συνέχεια αντισηπτικό. Αυτά που έστειλαν σε όλα τα σχολεία είναι αηδιαστικά, μένει στο χέρι για ώρα κ αν ακουμπήσει φαγητό, νομίζεις ότι τρως οινόπνευμα. ¨Οσοι στείλετε παιδιά σχολεία, δώστε να έχουν κ δικό τους. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ο βασικός και μάλλον ο μόνος λόγος που δεν στέλνω το γιο μου πάλι παιδικό τώρα είναι ότι έχουμε το νεογέννητο, οπότε ζυγίζοντας τα οφέλη και τις πιθανές συνέπειες, και ο μεγάλος γιος θα ήταν καλό να μείνει απομωνομενος για ένα διαστημα για αποφυγή ιώσεων. Κατά τα άλλα όμως έχω τύψεις, είναι τρεις μήνες σπίτι χωρίς επαφη με άλλα παιδιά, δεν έχει χάσει γενικά το κέφι του (πως να το χάσεις στα τρισιμισυ) αλλά καταλαβαίνω πως του λείπουν ορισμένα πράγματα, όπως επαφή με άλλα παιδιά, παιδική χαρά , πιο δημιουργική απασχόληση και όλα τα καλά του παιδικού. Ώρες ώρες είναι σαν αγρίμι στο κλουβί. Το μόνο καλό είναι ότι εχουμε κήπο και τον βγάζουμε εδώ λίγο. Τις προάλλες ζήτησε να πάει με τον μπαμπά του στο σουπερμάρκετ, του είπα καλύτερα όχι, μου λέει ο άντρας μου ο καημένος θα νομίζει πως είναι ο μπαμπούλας εκεί έξω. Πάντως γενικά το σκεφτόμουν και καταλήγω πως καλύτερα να πάει τώρα ένα παιδί αν είναι να πάει και το Σεπτέμβρη (δεν το λέω για εμάς φυσικά, είμαστε ειδική περίπτωση φέτος). Το Σεπτέμβρη και μετά θα υπάρχουν πιο πολλές ιώσεις. Ελπίζω τουλάχιστον μέσα στο καλοκαίρι να έχει την ευκαιρία να παίξει λίγο σε μια παιδική ή/και με άλλα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ ο βασικός και μάλλον ο μόνος λόγος που δεν στέλνω το γιο μου πάλι παιδικό τώρα είναι ότι έχουμε το νεογέννητο, οπότε ζυγίζοντας τα οφέλη και τις πιθανές συνέπειες, και ο μεγάλος γιος θα ήταν καλό να μείνει απομωνομενος για ένα διαστημα για αποφυγή ιώσεων. Κατά τα άλλα όμως έχω τύψεις, είναι τρεις μήνες σπίτι χωρίς επαφη με άλλα παιδιά, δεν έχει χάσει γενικά το κέφι του (πως να το χάσεις στα τρισιμισυ) αλλά καταλαβαίνω πως του λείπουν ορισμένα πράγματα, όπως επαφή με άλλα παιδιά, παιδική χαρά , πιο δημιουργική απασχόληση και όλα τα καλά του παιδικού. Το μόνο καλό είναι ότι εχουμε κήπο και τον βγάζουμε εδώ λίγο. Τις προάλλες ζήτησε να πάει με τον μπαμπά του στο σουπερμάρκετ, του είπα καλύτερα όχι, μου λέει ο άντρας μου ο καημένος θα νομίζει πως είναι ο μπαμπούλας εκεί έξω. Πάντως γενικά το σκεφτόμουν και καταλήγω πως καλύτερα να πάει τώρα ένα παιδί αν είναι να πάει και το Σεπτέμβρη (δεν το λέω για εμάς φυσικά, είμαστε ειδική περίπτωση φέτος). Το Σεπτέμβρη και μετά θα υπάρχουν πιο πολλές ιώσεις. Ελπίζω τουλάχιστον μέσα στο καλοκαίρι να έχει την ευκαιρία να παίξει λίγο σε μια παιδική ή/και με άλλα παιδιά. 

Γεννηηηησατε? ??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Εγώ ο βασικός και μάλλον ο μόνος λόγος που δεν στέλνω το γιο μου πάλι παιδικό τώρα είναι ότι έχουμε το νεογέννητο, οπότε ζυγίζοντας τα οφέλη και τις πιθανές συνέπειες, και ο μεγάλος γιος θα ήταν καλό να μείνει απομωνομενος για ένα διαστημα για αποφυγή ιώσεων. Κατά τα άλλα όμως έχω τύψεις, είναι τρεις μήνες σπίτι χωρίς επαφη με άλλα παιδιά, δεν έχει χάσει γενικά το κέφι του (πως να το χάσεις στα τρισιμισυ) αλλά καταλαβαίνω πως του λείπουν ορισμένα πράγματα, όπως επαφή με άλλα παιδιά, παιδική χαρά , πιο δημιουργική απασχόληση και όλα τα καλά του παιδικού. Το μόνο καλό είναι ότι εχουμε κήπο και τον βγάζουμε εδώ λίγο. Τις προάλλες ζήτησε να πάει με τον μπαμπά του στο σουπερμάρκετ, του είπα καλύτερα όχι, μου λέει ο άντρας μου ο καημένος θα νομίζει πως είναι ο μπαμπούλας εκεί έξω. Πάντως γενικά το σκεφτόμουν και καταλήγω πως καλύτερα να πάει τώρα ένα παιδί αν είναι να πάει και το Σεπτέμβρη (δεν το λέω για εμάς φυσικά, είμαστε ειδική περίπτωση φέτος). Το Σεπτέμβρη και μετά θα υπάρχουν πιο πολλές ιώσεις. Ελπίζω τουλάχιστον μέσα στο καλοκαίρι να έχει την ευκαιρία να παίξει λίγο σε μια παιδική ή/και με άλλα παιδιά. 

Γέννησες?? Να σου ζήσει βρε κορίτσι!! :-D Καλά κάνεις και δεν στέλνεις τον μεγάλο σχολείο! Που να τον στείλεις με νεογέννητο βρεφάκι??

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine8 να σου ζήσει!

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Πάντως γενικά το σκεφτόμουν και καταλήγω πως καλύτερα να πάει τώρα ένα παιδί αν είναι να πάει και το Σεπτέμβρη (δεν το λέω για εμάς φυσικά, είμαστε ειδική περίπτωση φέτος). Το Σεπτέμβρη και μετά θα υπάρχουν πιο πολλές ιώσεις.

Τον Σεπτέμβρη βέβαια θα υπάρχουν και καποια δεδομένα παραπάνω ως προς τις θεραπείες. Βέβαια όταν αρχίσουν οι ιώσεις που κολλάνε στους σταθμούς, θα είναι λίγο περίεργο γιατί σοβαρά συμπτώματα ένα παιδάκι μπορεί να έχει από οτιδήποτε κ άντε να βγηάλεις άκρη. Να μαθευτεί ότι πχ ένα ήταν άρρωστο κ μετά έκανε μέρες να έρθει κ να αναρρωτιούνται οι υπόλοιποι αν είχε κ τι είχε κλπ... Οι παιδικοί ίσως χάσουν απ' αυτό, μπορεί πολλοί να προτιμήσουν εξ αρχής νταντάδες για να μην έχουν αυτές τις έγνοιες, ούτε να κλείσουν ξαφνικά και να μείνουν ξεκρέμαστοι.

 

Την υποχρεωτική εκπαίδευση φυσικά του χρόνου δεν μπορεί κανείς να την παρακάμψει. Τώρα ουσιαστικά το άνοιγμα το έκαναν προαιρετικό. Όποιος θέλει μένει σπίτι με υπεύθυνη δήλωση. Απαράδεκτο βέβαια γιατί δεν μπορείς να πετάς το μπαλάκι στον γονιό. Ή είναι ασφαλές, ή δεν είναι. Τώρα πάντως παρακολουθούν αριθμό απόντων κάθε μέρα. Περνάει σε κεντρικό σύστημα. Ξέρουν ότι τα λύκεια λιετουργούν δύο εβδομάδες αλλά δεν πηγαίνει σχεδόν κανείς, άρα προφανώς και δεν επηρέασε σε κάτι το άνοιγμά τους. Στα γυμνάσια η προσέλευση είναι αρκετά μεγαλύτερη, κάτω του 60% δεν είναι πουθενά, κ σε κάποια μέρη είναι σχεδόν πλήρης. Πιστεύω ότι η παρακολούθηση των απουσιών είναι κ σαν δημοσκόπηση. Αν πάνε οι περισσότεροι, σημαίνει ή ότι οι γονείς πραγματικά έχουν εξαντλήσει κάθε δυνατότητα άδειας, ή ότι εμπιστεύονται τα μέτρα -ή τέλος πάντων σταθμίζουν ρίσκο και όφελος, για την περίοδο του Ιουνίου τουλάχιστον. Δεν είναι δυνατόν όμως να κάνεις την εκπαίδευση προαιρετική. Δηλαδή αν δεν αναλάβει το κράτος την ευθύνη να εγγυηθεί, ποιος θα την αναλάβει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Sunshine8 να σου ζήσει!

 

Τον Σεπτέμβρη βέβαια θα υπάρχουν και καποια δεδομένα παραπάνω ως προς τις θεραπείες. Βέβαια όταν αρχίσουν οι ιώσεις που κολλάνε στους σταθμούς, θα είναι λίγο περίεργο γιατί σοβαρά συμπτώματα ένα παιδάκι μπορεί να έχει από οτιδήποτε κ άντε να βγηάλεις άκρη. Να μαθευτεί ότι πχ ένα ήταν άρρωστο κ μετά έκανε μέρες να έρθει κ να αναρρωτιούνται οι υπόλοιποι αν είχε κ τι είχε κλπ... Οι παιδικοί ίσως χάσουν απ' αυτό, μπορεί πολλοί να προτιμήσουν εξ αρχής νταντάδες για να μην έχουν αυτές τις έγνοιες, ούτε να κλείσουν ξαφνικά και να μείνουν ξεκρέμαστοι.

 

Την υποχρεωτική εκπαίδευση φυσικά του χρόνου δεν μπορεί κανείς να την παρακάμψει. Τώρα ουσιαστικά το άνοιγμα το έκαναν προαιρετικό. Όποιος θέλει μένει σπίτι με υπεύθυνη δήλωση. Απαράδεκτο βέβαια γιατί δεν μπορείς να πετάς το μπαλάκι στον γονιό. Ή είναι ασφαλές, ή δεν είναι. Τώρα πάντως παρακολουθούν αριθμό απόντων κάθε μέρα. Περνάει σε κεντρικό σύστημα. Ξέρουν ότι τα λύκεια λιετουργούν δύο εβδομάδες αλλά δεν πηγαίνει σχεδόν κανείς, άρα προφανώς και δεν επηρέασε σε κάτι το άνοιγμά τους. Στα γυμνάσια η προσέλευση είναι αρκετά μεγαλύτερη, κάτω του 60% δεν είναι πουθενά, κ σε κάποια μέρη είναι σχεδόν πλήρης. Πιστεύω ότι η παρακολούθηση των απουσιών είναι κ σαν δημοσκόπηση. Αν πάνε οι περισσότεροι, σημαίνει ή ότι οι γονείς πραγματικά έχουν εξαντλήσει κάθε δυνατότητα άδειας, ή ότι εμπιστεύονται τα μέτρα -ή τέλος πάντων σταθμίζουν ρίσκο και όφελος, για την περίοδο του Ιουνίου τουλάχιστον. Δεν είναι δυνατόν όμως να κάνεις την εκπαίδευση προαιρετική. Δηλαδή αν δεν αναλάβει το κράτος την ευθύνη να εγγυηθεί, ποιος θα την αναλάβει; 

Να εγγυηθει το κρατος τι; οτι δεν θα κολλησεις κορονοιο αν πας σχολειο; αυτο δεν γινεται να στο εγγυηθει κανεις. Οπως δεν μπορει να στο εγγυηθει αν πας σουπερ μαρκετ. Απλα ειναι πιο μικρες οι πιθανοτητες τωρα. Και το προεραιτικο αφορα τις οικογενειες που εχουν ομαδες υψηλου κινδυνου στο σπιτι, οχι αυτους που φοβουνται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

ο. Τις προάλλες ζήτησε να πάει με τον μπαμπά του στο σουπερμάρκετ, του είπα καλύτερα όχι, μου λέει ο άντρας μου ο καημένος θα νομίζει πως είναι ο μπαμπούλας εκεί έξω. 

Να σου ζησει! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! 

 

Εγώ τον παίρνω μαζί μου στο σουπερμάρκετ και γιατί δεν έχω κάποιον να τον κρατήσει και γιατί είναι μία έξοδος και για κείνον, να αλλάξει  παραστάσεις, να δει λιγο κόσμο. Είναι τρεισμιση και ο δικός μου και του έχω πει να μην βάζει καθόλου χέρια στο στομα και να μην πιάνει το πρόσωπο του όταν είμαστε εκεί. Στην αρχή ξεχνιοταν, τώρα το συνηθισε και το κρατά. Μόλις επιστρέψουμε τρέχει πρώτος στο μπάνιο, να  πλυνουμε χέρια και να αλλάξουμε ρούχα.

  Πάντως έχει μπει για τα καλά στο νόημα, ό,τι μπαίνει σπίτι, μου ζητά να το καθαρισω για να φύγει ο κορονοιος αλλιώς δεν το ακουμπά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Να σου ζησει! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! 

 

Εγώ τον παίρνω μαζί μου στο σουπερμάρκετ και γιατί δεν έχω κάποιον να τον κρατήσει και γιατί είναι μία έξοδος και για κείνον, να αλλάξει  παραστάσεις, να δει λιγο κόσμο. Είναι τρεισμιση και ο δικός μου και του έχω πει να μην βάζει καθόλου χέρια στο στομα και να μην πιάνει το πρόσωπο του όταν είμαστε εκεί. Στην αρχή ξεχνιοταν, τώρα το συνηθισε και το κρατά. Μόλις ερχόμαστε τρέχει μόνος στο μπάνιο, να  πλένουμε χέρια και να αλλάξουμε ρούχα.

  Πάντως έχει μπει για τα καλά στο νόημα, ό,τι μπαίνει σπίτι, μου ζητά να το καθαρισω για να φύγει ο κορονοιος αλλιώς δεν το ακουμπά. 

 

 

Το ίδιο θα έκανα κι εγώ, απλα λόγω του νεογέννητου έχουμε περιοριστει στο μέγιστο δυνατόν οικογενειακώς. Καλά κάνεις, χρειάζεται μια έξοδος. Μόνο ο σύζυγος βγαίνει σε εμάς, αναγκαστικά γ δουλειά. Προς τη μέση-τέλος του καλοκαιριού που θα έχει ξεπεταχτεί ο μικρός λίγο θα κάνουμε λίγο πιο πολλά πράγματα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Να εγγυηθει το κρατος τι; οτι δεν θα κολλησεις κορονοιο αν πας σχολειο; αυτο δεν γινεται να στο εγγυηθει κανεις. Οπως δεν μπορει να στο εγγυηθει αν πας σουπερ μαρκετ. Απλα ειναι πιο μικρες οι πιθανοτητες τωρα. Και το προεραιτικο αφορα τις οικογενειες που εχουν ομαδες υψηλου κινδυνου στο σπιτι, οχι αυτους που φοβουνται.

Προαιρετικό για όλους είναι από τη στιγμή που δεν φέρνεις κανένα αποδεικτικό, μόνο υπεύθυνη δήλωση, και κάθεσαι σπίτι χωρίς να μετρούν οι απουσίες. Είναι ή δεν είναι αποποίηση ευθύνης αυτό; Δηλαδή ο εργαζόμενος που έχει σύζυγο σε ευπαθή ομάδα, δεν δικαιούνταν άδεια ούτε στην κορύφωση της πανδημίας, ενώ τώρα τα παιδιά που  όπως τονίζουν συνεχώς, σύμφωνα με έρευνες δύσκολα μεταδίδουν, μπορεί να κάτσουν σπίτι επειδή στο από πάνω σπίτι μένει η γιαγιά που θα τα πρόσεχε όταν σχολούσαν. Και δεν το λέω για να σχολιάσω όποιον κράτησε το παιδί σπίτι επειδή απλώς φοβόταν. Πολύ πιο υπεύθυνο και σοβαρό θεωρώ αυτόν, από τους άλλους που τα έχουν ξαμολήσει έξω σε μπουλούκια . Από πλευράς πολιτείας όμως, δεν βλέπω κινήσεις που να εμπνέουν εμπιστοσύνη, μη σου πω κιόλας ότι προτιμούν να μένουν σπίτι τα παιδιά για να μην έχουμε κανένα παρατράγουδο τώρα, και από Σεπτέμβρη βλέποντας και κάνοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

@marakiz @Yovanna @Έσπερος @μαγιοπουλας σας ευχαριστώ! Γέννησα πριν δυόμιση εβδομάδες. Όλα καλά στο μαιευτήριο, δεν είχε και επισκεπτήριο και ήταν ήσυχα

 

Να σου ζήσει!! Όλα τα καλά ευχομαι! !

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...