Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

@anemoni1989 δεν βρίσκω σε αυτό κάποιον χαρακτηρισμό. και σίγουρα τίποτα βαρύτερο απο ρουφιάνους, καταδότες, φανατικους, αδιάφορους για την οικονομική  κ ψυχολογική κατεςταςη της κοινωνίας  κ αρνητές της αντιθετης άποψης. 

@anemoni1989 δεν βρίσκω σε αυτό κάποιον χαρακτηρισμό. και σίγουρα τίποτα βαρύτερο απο ρουφιάνους, καταδότες, φανατικους, αδιάφορους για την οικονομική  κ ψυχολογική κατεςταςη της κοινωνίας  κ αρνητές της αντιθετης άποψης. 

Συμφωνούμε λοιπόν ότι διαφωνούμε.

Εγώ πάντως το "φανατικός με τα μέτρα" και το "αρνητής της αντίθετης άποψης" δεν το θεωρώ επιθετικο χαρακτηρισμό. Το θεωρώ χαρακτηρισμό σκέτο. Και σε καμία περίπτωση δεν νομίζω πως είναι το ίδιο με το να χαρακτηρίζεις κάποιον "δημόσιο κίνδυνο" και κάτι αντίστοιχο με το να σέρνει το χάρο στο πέρασμα του (υπερβολή δικιά μου το τελευταίο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Όταν δέχομαι συνεχόμενα επιθέσεις με χαρακτηρισμούς κλπ επειδή απλά εκφράζω μια διαφορετική άποψη, συγγνώμη κιόλας, αλλά θα απαντησω ανάλογα. Δεν θα απαντήσω μια, δεν θα απαντήσω 2, την 3η θα απαντήσω καταλλήλως και με το ανάλογο ύφος. Όπως είπα και πριν, κορόιδο δεν είμαι... Προσπαθώ να κρατήσω ένα "Α" επίπεδο, αλλά όταν ο συνομιλητής μου δεν το κάνει, θα το ρίξω και εγώ. Δεν νομίζω ότι έχω δείξει ότι είμαι παραλογη ή από αυτές που ξεκατινιαζονται. Πάντα ήμουν και είμαι υπέρ της πολιτισμένης συζήτησης και μου αρέσει να συνομιλώ με άτομα με διαφορετικες απόψεις. Όσο όμως και αυτά δέχονται την δική μου διαφορετικη άποψη. Δεν με ενδιαφέρει να ενστερνιστεί κάποιος άλλος τις απόψεις μου. Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Αλλά δεν θα κάτσω να ακούω χαρακτηρισμούς σαν αυτούς που έχουν προηγηθεί και να μένω αμέτοχη. Λυπάμαι. Και εγώ το παραδέχομαι. Δεν είπα ότι δεν χαρακτήρισα. Αλλά δεν το έκανα πρώτη και σε καμία περίπτωση στο βαθμό που έγινε από άλλες εδώ μέσα.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου, αλλά δυστυχώς εγώ προφανώς είμαι πιο οξύθυμη και όταν με θίξουν, ανταπαντω αναλόγως.

Πλάκα μου κάνεις? Θα τα επαναλάβω. Ειπώθηκε πως θα έχουμε μαύρο φθινόπωρο, μαύρο καλοκαίρι, θα μας μαντρωσουν για πολύ καιρό, θα πέσει πολύ θανατικό και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι, επειδή κυκλοφορούν πολλοί ανεύθυνοι εκεί έξω με απόψεις σαν τις δικές μου και των αλλων κοριτσιων.

Κοίτα αυτό είναι σχετικό.  Και η Λένα, ενώ είχε πολύ επιθετικό ύφος (στα γραφόμενα της τουλάχιστον) επέμεινε σε διάφορες φάσεις (τελευταία η σημερινή) ότι γράφει πολύ ήρεμα και δεν έθιξε κανέναν κλπ κλπ... Ο καθένας μπορεί να θεωρεί ότι δεν πρόσβαλλε κάποιον, αλλά άθελά του να το έχει κάνει. Παρόλα αυτά το θέμα έχει γίνει για καραμπινατες εκφράσεις που ειπώθηκαν.

Τεσπά, εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Εδώ συζήτηση κάνουμε. Το να προσπαθεί η μία να αλλάξει τη γνώμη της άλλης είναι ανώφελο και ανούσιο και δεν είναι αυτή και η λογική ενός φόρουμ. Όταν συμμετέχεις σε κάτι τέτοιο λοιπόν θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να ακούσεις/διαβάσεις και τη μια άποψη αλλά και πολλές άλλες με τις οποίες θα διαφωνείς. Είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε αυτόν που τις εκφράζει, αλλά όχι να τις ακολουθήσουμε. Όσο όμως έχουμε εμείς δικαίωμα έκφρασης, άλλο τόσο έχει και ο άλλος. Άσχετα αν μας βρίσκουν σύμφωνους ή όχι.

Κοπέλα μου τόσα άτομα σου λέμε ότι δεν σου επιτίθεται κανείς, το αντίθετο συμβαίνει κ εσύ βλέπεις φαντάσματα. Μας έχεις χαρακτηρισει φανατικούς, καταδότες, καθυστερημένους που δεν καταλαβαίνουμε τα λεγόμενά σου (εμένα προσωπικά κιόλας), έχεις κοροϊδέψει γελώντας και προσβαλοντας άτομα επειδή έμειναν κλεισμένα στο σπίτι και σε ενοχλεί επειδή τάχα έχουμε επιθετικό υφος. Κάθε φορά διαλύεις κάθε συζήτηση. Ημαρτον κάπου. Εσύ έχεις δικαίωμα να εισαι οξύθυμη αλλά αν είναι κ οι άλλοι σε ενοχλει. Κ με λένε Λένια

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Συγγνώμη σε τι να πλήξουν την ορθοδοξία; με μια εκκλησία να καθορίζει το πρόγραμμα σπουδών στα σχολεία, παραθρσκευτικές οργανώσεις να διαφημίζονται σε εκδηλώσεις με την αιγίδα του υπουργείου παιδείας, μια υπουργό που μέχρι κ χιουμοριστική σελίδα έχει βγει στο φβ κ ανεβάζει κάθε μέρα φωτο της με παπάδες, μια εκκλησία ανενόχλητη να συμπεριφέρεται ανεύθυνα και επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία μόνο και μόνο για να ασκήσει εξουσία, με τις εκκλησίες να ανοίγουν πρώτες πρώτες όταν δεν ανοίγουν άλλοι τομείς σημαντικοί για την οικονομία, και να μην γίνεται κουβέντα για το ότι ανθρωποι μοιράζονται το ίδιο κουτάλι με άδεια του κράτους, ενώ σε άλλους χώρους μετράμε τετραγωνικά, θεωρούμε ότι πλήττεται η ορθοδοξία; η δημοκρατία πλήττεται από την ανοχή που δείχνει μια δήθεν φιλελεύθερη και εκσυγχρονιστική κυβέρνηση σε αυτόν τον φορέα, όπως επλήγη από την παρόμοια ανοχή που έδειξε και η προηγούμενη δήθεν προοδευτική και αριστερή κυβέρνηση. 

 

Αν η Εκκλησία καθόριζε το πρόγραμμα σπουδών, τα παλιά βιβλία που είχαμε εμείς στο δημοτικό δε θα είχαν αντικατασταθεί από τα σημερινά κακογραμμένα κείμενα θρησκειολογίας. Φάκελοι μαθήματος και πράσινα άλογα...που παρουσιάζουν το Χριστιανισμό σαν παραμυθάκι για μικρά παιδιά κι αναφέρονται σε κάθε μεγάλη χριστιανική γιορτή παράλληλα με τις αντίστοιχες των υπόλοιπων θρησκειών. 

 

Ποια Εκκλησία ανενόχλητη; Περιπολικά φρουρούσαν έξω από τους ναούς, μην τυχόν και προσκυνήσει κανένας τον Επιτάφιο! Πρόστιμα επί προστίμων έπεσαν σε ιερείς που άνοιξαν τους ναούς για ατομική λατρεία 5 λεπτά πριν τελειώσει η Λειτουργία ή σε εκείνον που περιέφερε μόνος του την εικόνα της Παναγίας! Οι καμπάνες δε χτύπησαν ούτε Μεγάλη Παρασκευή ούτε στην Ανάσταση καν, σε πολλές περιοχές, για να μη μαζευτούν λέει απ' έξω οι γέροι (οι νέοι που μαζεύονταν έξω από τις τράπεζες και μέσα στα σούπερ μάρκετ ήταν αόρατοι κι ακίνδυνοι, προφανως).

 

Παραθρησκευτική οργάνωση σημαίνει οργάνωση αιρετικών. Μη χρησιμοποιείς λάθος όρους.

 

Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις που εκδηλώνει ο οποιοσδήποτε, είτε επίσημος, είτε μη, στο προσωπικό του ιστολόγιο,  δε σε αφορούν. Από τις δηλώσεις του δημάρχου Ιάσμου (νομός Ροδόπης), που είπε σε εκδήλωση αδελφοποίησης του δήμου του με αντίστοιχο τουρκικό, ότι σκοπός του είναι "να εναγκαλιστεί τη μητέρα πατρίδα Τουρκία" ή άλλων περιφερόμενων στα κανάλια υπουργών, που επαναλάμβαναν λέξη-λέξη την τουρκική προπαγάνδα, κατά τη διάρκεια των γεγονότων στον Έβρο, ενοχλήθηκε κανείς; Δεν το νομίζω. Οι φωτο στον τοίχο  μιας υπουργού με ιερείς όμως, ενόχλησαν. 

 

Τα κομμωτήρια, τα κέντρα αισθητικής, όλα τα καταστήματα λιανικής άνοιξαν στις 4/5. Τα λύκεια και τα αντίστοιχα φροντιστήρια στις 11/5.

Οι ναοί ανοίγουν στις 16/5. Το πρώτοι πρώτοι πού το είδες δεν ξέρω.

 

Στη Θεία Κοινωνία δε θα αναφερθώ. Έχω ήδη εκφράσει την άποψή μου τις προηγούμενες μέρες.

 

Τίποτα δεν ισχύει από ό,τι γράφεις.

Τα θρησκευτικά σου πιστεύω δεν με ενδιαφέρουν και δε με αφορούν, αλλά μην παραπληροφορείς και μην υποτιμάς το ρόλο που παίζει σε άλλους συνομιλητές σου η θρησκεία τους, προσβάλλοντάς την.

 

Επίσης, δε θα ξαναναφερθώ στο θέμα, γιατί αρνούμαι να ξαναβρεθώ απολογούμενη για την πίστη μου από, κατά τα άλλα, υπέρμαχους της δημοκρατίας, συνομιλητές μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Αν η Εκκλησία καθόριζε το πρόγραμμα σπουδών, τα παλιά βιβλία που είχαμε εμείς στο δημοτικό δε θα είχαν αντικατασταθεί από τα σημερινά κακογραμμένα κείμενα θρησκειολογίας. Φάκελοι μαθήματος και πράσινα άλογα...που παρουσιάζουν το Χριστιανισμό σαν παραμυθάκι για μικρά παιδιά κι αναφέρονται σε κάθε μεγάλη χριστιανική γιορτή παράλληλα με τις αντίστοιχες των υπόλοιπων θρησκειών. 

Αυτά τα προγραμματα σπουδων έριξαν υπουργό εκλεγμένης κυβερνηςης κατόπιν απειλών του αρχιεπισκόπου. Κ απο δω κ απο κει τα κατάφεραν να τα αλλαξουν. 

 

Just now, Lisbet είπε:

φωτο στον τοίχο  μιας υπουργού με ιερείς όμως, ενόχλησαν. 

οχι δεν καταλαβες. η υπουργός ειναι τοσο φιλη της εκκλησιας που τη σατιρίζουν συγκεντρώνοντας καθε μερα ποσες φωτο με παπάδες εχει. γι αυτο λεω πού ειδες το πλήγμα στην ορθοδοξία. κ οι Ιταλοί αντιστοιχα έπληξαν τον καθολικισμό; κ η Μεκκα που ειχε κλεισει; οικειοθελώς για να πληγεί το Ισλάμ κ αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποιος διαβάζει την κουβέντα από την αρχή, έχει δημιουργήσει εικόνα για τον ρόλο που έχει ο καθένας στο παρόν thread. Εγώ πχ είμαι αρρωστοφοβική "μην μου αρρωστήσουν τα παιδιά Παναγία μου!" (ακριβώς ίδιο σκεπτικό με @kotsifikos σε αυτό), φιλοκυβερνητική (Κούλης, Τσίοδρας, Χαρδαλιάς προσκυνώ "πάμε όλοι μαζί μια γροθιά, να σπάσουμε την αλυσίδα της μετάδοσης του κορονοϊού"), θεούσα "Μα καλά όλες θα τρέξουν για πεντικιούρ, ένα κερί δεν θα ανάψουν στην εκκλησία τς τς τς", εξυπνάκιας που κάνω σχόλια για το R0 και Rt και από στατιστική αν έχετε δει το Zoolander και την σκηνή με Stiller-Wilson με το pc, εεε το ίδιο πράγμα.

Εσύ βρε @anemoni1989 δε μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι ότι τα post σου (μαζί με @kine) είναι φούλ συνομωσιολογικά-τρομολαγνικά;! Όχι εσύ σαν άνθρωπος, εσύ ως συμμετέχουσα σε αυτήν την κουβέντα. Και καλά κάνεις! Και να λες την άποψη σου! Και εδώ, σε ένα ανοιχτό-δημόσιο forum μπορεί να γράψει κόσμια και οριοθετημένα ο καθένας αυτό που σκέφτεται, όλοι έχουν βήμα. Αλλά αυτά που λες ότι κάνουν οι άλλοι

Just now, anemoni1989 είπε:

Ειπώθηκε πως θα έχουμε μαύρο φθινόπωρο, μαύρο καλοκαίρι, θα μας μαντρωσουν για πολύ καιρό, θα πέσει πολύ θανατικό και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι, επειδή κυκλοφορούν πολλοί ανεύθυνοι εκεί έξω με απόψεις σαν τις δικές μου και των αλλων κοριτσιων.

Τα διαβάζω σχεδόν σε κάθε σου post.

Μην είσαι μη μου άπτου! Κανείς δεν κάνει προσωπική επίθεση σε κανέναν. Απόψεις κρίνονται, όχι προσωπικότητες. Εγώ θέλω να σε διαβάζω. Σε παρακαλώ να μην ξανά αποχωρίσεις από την συζήτηση.

 

Κι επίσης αυτό που είχες γράψει και χάθηκε μέσα στα άλλα:

On 1/5/2020 at 12:09 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

Μα όταν αυτή η λάθος επιλογή τρόπου διάγνωσης και θεραπείας ενός ατόμου, οδηγεί σε επικίνδυνες για τη ζωή καταστάσεις, προφανώς και θεωρώ ότι είναι ζήτημα. Και ηθικό και οικονομικό και τα πάντα... Γιατί, ένας ασθενής που προσέρχεται στα ΤΕΠ ενός νοσοκομείου με τα "Χ" συμπτώματα, δεν αντιμετωπιστεί σωστά, την επόμενη μέρα θα πάει στο επόμενο νοσοκομείο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα σπατάλη χρόνου των επαγγελματιών υγείας, σπατάλη υλικών, εξετάσεων κλπ κλπ (άρα οικονομικο κόστος) και συναισθηματική επιβάρυνση του ίδιου. Αν ακολουθούνταν, όμως, αυστηρά συγκεκριμένα βήματα από όλους, τότε δεν θα είχε διάφορα αν θα πάει στο Τζάνειο ή στο Μποδοσάκειο και όποιος δεν ακολουθούσε τη σωστή διαδικασία θα ήταν υπόλογος για τις πράξεις του

είναι ότι σωστότερο έχω διαβάσει εδώ και καιρό ως κριτική του συστήματος... το βίωσα πρόσφατα με συγγενικό μου πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

 

Επειδή το ξαναφέρει και δεν το είχα σχολιάσει τότε, το είχα κάνει παρομοίασε με τους καταδότες επειδή πολλοί εδώ μέσα έγραφαν "τόσοι ήταν εκεί, τόσοι φόραγαν γάντια, αυτοί έκατσαν στο παγκάκι και αυτοί μίλαγαν στην ουρά της τράπεζας σε αποσταση μικρότερη των 2 μέτρων". Δε θεωρώ πως είσαι ένας από αυτός, δεν είδα κάποια αντίστοιχη δημοσίευση από μεριάς σου. Αλλά ναι, δε το παίρνω πίσω, θεωρώ πως η οποία φοβία για εμάς ή τους γύρω μας δεν δικαιολογεί να γινόμαστε σπιουνοι του συστήματος. Γιατί και οι καταδότες, με τη δικαιολογία της ασφάλειας της δικής τους ζωής και της οικογένειας τους κατέδωσαν κόσμο αβερτα. 

Το εξήγησα και δεν πρόκειται να το συζητήσω άλλο το συγκεκριμένο. Και αν θες την άποψη μου, έχω μιλήσει πολύ πολιτισμένα εδώ μέσα, σε αντίθεση με πολλά άλλα μέλη τα οποία έχουν αναφερθεί με πολύ άσχημους χαρακτηρισμούς σε πολλές από εμάς. Εγώ ούτε τσουβαλιασα, ούτε έβρισα, ούτε κατηγόρησα. Ούτε η @Yovanna, ούτε η @Lisbet. Παρόλα αυτά δεχθηκαμε επίθεση λεκτική με άσχημους χαρακτηρισμούς. Ειπώθηκε ότι θα περάσουμε μαύρο φθινόπωρο. Ότι όλα θα πάνε στραφι επειδή υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται όπως εμείς. Ότι θα έχουμε τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι. Ότι θα πεθάνει πολύς κόσμος και θα φταίνε εμείς και άλλοι σαν κι εμάς. Είναι μόλις λίγες σελίδες πίσω. Μπορείς εύκολα να τα βρεις.

Mα δεν το ανέφερα για να το πάρεις πίσω, άλλωστε τώρα ειπώθηκε δεν έχει νόημα να το πάρεις πίσω.

Όμως είναι μία έκφραση που εμένα προσωπικά μου χτύπησε πολύ άσχημα, με πρόσβαλε και για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα κάτι που να προκάλεσε την συγκεκριμένη φράση. Δηλαδή για εσένα είναι πιο προσβλητικό να σε αποκαλούν δημόσιο κινδυνο (δεν έχω βρει πουθενά αυτό το ποστ η αλήθεια είναι) από ότι καταδότη? ειλικρινά ρωτάω. Θα προσπαθήσω να διαβάσω περισσότερες σελίδες γιατί ειλικρινά δεν είδα κάπου να σου γίνεται τέτοιου είδους επίθεση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

φιλοκυβερνητική (Κούλης, Τσίοδρας, Χαρδαλιάς προσκυνώ "πάμε όλοι μαζί μια γροθιά, να σπάσουμε την αλυσίδα της μετάδοσης του κορονοϊού"

Λοιπόν εγώ θα το πω αυτό χωρίς παρεξήγηση. Ώρες ώρες πραγματικά δίνεις αυτήν την εν΄τυπωση κ αναρωτιέμαι, αυτή η κοπε΄λα που γράφει γενικά τόσο λογικά, τι  κόλλημα έχει όλους αυτούς και τους υπερασπίζεται συνεχώς; :-D 

Αλλά είναι λογικό ότι όλοι δεν συμπιπτουμε σε όλα. ΌΠως την @anemoni1989 τις περισσότερες φορές που τη διαβάζω, ή θα πω "πες τα χρυσόστομη" ή θα πω "μα τι θέλει τώρα και το χαλάει". Πάντως αυτά δίνουν ενδιαφέρον στην κουβέντα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εμενα δ μου αρεσει να κάνουμε διαχωρισμούς σε δυο ομάδες. Συμφωνώ σε κάποια θέματα πχ με την ανεμώνη, διαφωνώ σε άλλα, το ίδιο κ με σένα, γι αυτό κ εκανα την παραθεση

Έτσι συμβαίνει πάντα. Δ γινεται να συμφωνούμε όλοι με όλους, κ δ θα είχε κ ενδιαφερον

Προσωπικα μου αρέσει να ξέρω πως το βλέπει ο καθένας, για ανταλλαγή απόψεων, οχι κουτσομπολιό.κ να βλέπω κ τι λέει περίπου η κοινή γνώμη. Το ότι είμαι μπερδεμένη δ σημαινει οτι δ προσπαθώ να κάνω το καλύτερο κατά εμενα με τα δεδομένα που εχω

χαρακτηρισμοι θεωρώ ότι υπήρξαν από όλες τις πλευρές, κ δ ειναι κτ που εξυπηρετεί πουθενα

 

Θεωρώ ότι υπήρξα πολύ προσεκτική στο να μη χαρακτηρίσω κανέναν στα μηνύματά μου των προηγούμενων ημερών, ούτε άμεσα, ούτε έμμεσα. Ό,τι με ενόχλησε το είπα ευθέως στα άτομα που μου προκάλεσαν αυτή την αντίδραση κι έκανα γαργάρα πολλά περισσότερα, χάριν της ομαλής εξέλιξης της συζήτησης. 

 

Κι εμένα μου συμβαίνει αυτό με τα υπόλοιπα μέλη και σε όλους νομίζω. 

 

@Έσπερος το να υπερασπίζεται κάποιος τον Φίλη ως υπουργό παιδείας, ειλικρινά με ξεπερνάει. Ομολογώ πως δε διαθέτω χώρο για γόνιμο διάλογο σε αυτό το θέμα, ομοίως και για το θέμα της Ορθοδοξίας, στο οποίο δεν είχα πρόθεση να αναφερθώ, το έκανα στο πλαίσιο των απαντήσεων που ζήτησε η @little lamb. Παρακαλώ να το προσπεράσουμε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

@Έσπερος το να υπερασπίζεται κάποιος τον Φίλη ως υπουργό παιδείας, ειλικρινά με ξεπερνάει. Ομολογώ πως δε διαθέτω χώρο για γόνιμο διάλογο σε αυτό το θέμα, ομοίως και για το θέμα της Ορθοδοξίας, στο οποίο δεν είχα πρόθεση να αναφερθώ, το έκανα στο πλαίσιο των απαντήσεων που ζήτησε η @little lamb. Παρακαλώ να το προσπεράσουμε εντελώς.

Εγώ δεν τον υπερασπίστηκα ως υπουργό, ανέφερα απλώς το γεγονός ότι ένας υπουργός κυβέρνησης που έχει εκλεγεί από τον λαό, χάνει τη θέση του επειδή απειλεί ο αρχιεπίσκοπος. το οποίο είναι αδιαμφισβήτητο γιατί το έχει επιβεβαιώσει κ ο ίδιος ο αρχιεπισκοπος. το αν ήταν αποτυχημένος ή επιτυχημένος ο  υπουργός, ας το έκρινε ο λαός ή οι άλλοι εκλεγμένοι εκπρόσωποι που τον έβαλαν σ αυτήν την θέση. Αλλά σίγουρα δεν είναι σχετικό με την κουβέντα. Θρησκευτικοί χώροι πάντως έκλεισαν παντού. Και χώροι που θεωρούμε πιο φανατικούς από εμάς. Οπότε θεωρώ λίγο άτοπο τον φόβο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

 

Αν η Εκκλησία καθόριζε το πρόγραμμα σπουδών, τα παλιά βιβλία που είχαμε εμείς στο δημοτικό δε θα είχαν αντικατασταθεί από τα σημερινά κακογραμμένα κείμενα θρησκειολογίας. Φάκελοι μαθήματος και πράσινα άλογα...που παρουσιάζουν το Χριστιανισμό σαν παραμυθάκι για μικρά παιδιά κι αναφέρονται σε κάθε μεγάλη χριστιανική γιορτή παράλληλα με τις αντίστοιχες των υπόλοιπων θρησκειών. 

 

Ποια Εκκλησία ανενόχλητη; Περιπολικά φρουρούσαν έξω από τους ναούς, μην τυχόν και προσκυνήσει κανένας τον Επιτάφιο! Πρόστιμα επί προστίμων έπεσαν σε ιερείς που άνοιξαν τους ναούς για ατομική λατρεία 5 λεπτά πριν τελειώσει η Λειτουργία ή σε εκείνον που περιέφερε μόνος του την εικόνα της Παναγίας! Οι καμπάνες δε χτύπησαν ούτε Μεγάλη Παρασκευή ούτε στην Ανάσταση καν, σε πολλές περιοχές, για να μη μαζευτούν λέει απ' έξω οι γέροι (οι νέοι που μαζεύονταν έξω από τις τράπεζες και μέσα στα σούπερ μάρκετ ήταν αόρατοι κι ακίνδυνοι, προφανως).

 

Παραθρησκευτική οργάνωση σημαίνει οργάνωση αιρετικών. Μη χρησιμοποιείς λάθος όρους.

 

Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις που εκδηλώνει ο οποιοσδήποτε, είτε επίσημος, είτε μη, στο προσωπικό του ιστολόγιο,  δε σε αφορούν. Από τις δηλώσεις του δημάρχου Ιάσμου (νομός Ροδόπης), που είπε σε εκδήλωση αδελφοποίησης του δήμου του με αντίστοιχο τουρκικό, ότι σκοπός του είναι "να εναγκαλιστεί τη μητέρα πατρίδα Τουρκία" ή άλλων περιφερόμενων στα κανάλια υπουργών, που επαναλάμβαναν λέξη-λέξη την τουρκική προπαγάνδα, κατά τη διάρκεια των γεγονότων στον Έβρο, ενοχλήθηκε κανείς; Δεν το νομίζω. Οι φωτο στον τοίχο  μιας υπουργού με ιερείς όμως, ενόχλησαν. 

 

Τα κομμωτήρια, τα κέντρα αισθητικής, όλα τα καταστήματα λιανικής άνοιξαν στις 4/5. Τα λύκεια και τα αντίστοιχα φροντιστήρια στις 11/5.

Οι ναοί ανοίγουν στις 16/5. Το πρώτοι πρώτοι πού το είδες δεν ξέρω.

 

Στη Θεία Κοινωνία δε θα αναφερθώ. Έχω ήδη εκφράσει την άποψή μου τις προηγούμενες μέρες.

 

Τίποτα δεν ισχύει από ό,τι γράφεις.

Τα θρησκευτικά σου πιστεύω δεν με ενδιαφέρουν και δε με αφορούν, αλλά μην παραπληροφορείς και μην υποτιμάς το ρόλο που παίζει σε άλλους συνομιλητές σου η θρησκεία τους, προσβάλλοντάς την.

 

Επίσης, δε θα ξαναναφερθώ στο θέμα, γιατί αρνούμαι να ξαναβρεθώ απολογούμενη για την πίστη μου από, κατά τα άλλα, υπέρμαχους της δημοκρατίας, συνομιλητές μου. 

 

@Lisbet δεν έχω πρόθεση να σχολιάσω σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός, είναι προσωπική υπόθεση και επειδή δε μου αρέσει να με κρίνουν για αυτό δεν κρίνω κ εγώ κανεναν, ο,τι κ αν πιστεύει. Όμως νομίζω πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το άνοιγμα των σχολείων που αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν θάνατοι παιδιών, με το άνοιγμα των εκκλησιών που κατά κανόνα πάνε ηλικιωμένοι. Επίσης, τα σούπερ μάρκετ είναι είδος πρώτης ανάγκης. Όσο πιστός κ αν είσαι, σε μια περίοδο που πεθαίνει κόσμος για πλάκα, μη μου πεις ότι κ η εκκλησία είναι είδος πρώτης ανάγκης γιατί μετά θα σου απαντήσω κ θα νομίζεις πάλι ότι έχω υφακι. Στο κάτω κάτω, οι εκκλησίες όλων των θρησκειών έκλεισαν, όχι μόνο οι δικές μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@Lisbet δεν έχω πρόθεση να σχολιάσω σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός, είναι προσωπική υπόθεση και επειδή δε μου αρέσει να με κρίνουν για αυτό δεν κρίνω κ εγώ κανεναν, ο,τι κ αν πιστεύει. Όμως νομίζω πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το άνοιγμα των σχολείων που αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν θάνατοι παιδιών, με το άνοιγμα των εκκλησιών που κατά κανόνα πάνε ηλικιωμένοι. Επίσης, τα σούπερ μάρκετ είναι είδος πρώτης ανάγκης. Όσο πιστός κ αν είσαι, σε μια περίοδο που πεθαίνει κόσμος για πλάκα, μη μου πεις ότι κ η εκκλησία είναι είδος πρώτης ανάγκης γιατί μετά θα σου απαντήσω κ θα νομίζεις πάλι ότι έχω υφακι. Στο κάτω κάτω, οι εκκλησίες όλων των θρησκειών έκλεισαν, όχι μόνο οι δικές μας. 

ΕΠίσης η μόνη τάξη που ανοίγει πριν από την εκκλησία είναι η γ λυκείου. κ τα δημοτικά μπορεί να μην ανοίξουν καν, κ τα νήπια σίγουρα όχι, ούτε οι παιδικόι σταθμοί. ούτε χώροι αναψυχής παιδιών υπαίθριοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ΕΠίσης η μόνη τάξη που ανοίγει πριν από την εκκλησία είναι η γ λυκείου. κ τα δημοτικά μπορεί να μην ανοίξουν καν, κ τα νήπια σίγουρα όχι, ούτε οι παιδικόι σταθμοί. ούτε χώροι αναψυχής παιδιών υπαίθριοι. 

 

Μαχαιριά στην καρδιά μου έριξες....δεν βλέπω να βγαίνω από το σπίτι μου φέτος, έχω βαρεθεί να δουλεύω με τις παντόφλες και τις φόρμες, σήμερα έλεγα στον άντρα μου ότι από αύριο θα ντύνομαι λίγο σαν άνθρωπος τα πρωινά που δουλεύω και θα βάζω πρόχειρα μετά το μεσημεριανό.

 

Να ρωτήσω και την γνώμη σας, φόρεσα προχτες υφασμάτινη μάσκα για μία ώρα, σε εξωτερικό κυρίως χώρο (μπήκα μόλις 10' σε εσωτερικό), δεν νότισε καθόλου και δεν την έχω πλύνει ακόμα, την έχω αφήσει απλωμένη στην απλώστρα μου στην αποθήκη από προχτές το πρωί και περιμένω να μαζευτούν ρούχα για πλυντήριο για να την βάλω και αυτήν (ακαματοσύνη στο μεγαλείο της, το ξέρω). Δεν είναι υπερβολή να μην την ξαναφορέσω, αύριο πρωί π.χ. που έχω να ξαναπάω στο ίδιο μέρος? Είναι δυνατόν τόσες μέρες να έχει επιβιώσει το οτιδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@Lisbet δεν έχω πρόθεση να σχολιάσω σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός, είναι προσωπική υπόθεση και επειδή δε μου αρέσει να με κρίνουν για αυτό δεν κρίνω κ εγώ κανεναν, ο,τι κ αν πιστεύει. Όμως νομίζω πως δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το άνοιγμα των σχολείων που αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν θάνατοι παιδιών, με το άνοιγμα των εκκλησιών που κατά κανόνα πάνε ηλικιωμένοι. Επίσης, τα σούπερ μάρκετ είναι είδος πρώτης ανάγκης. Όσο πιστός κ αν είσαι, σε μια περίοδο που πεθαίνει κόσμος για πλάκα, μη μου πεις ότι κ η εκκλησία είναι είδος πρώτης ανάγκης γιατί μετά θα σου απαντήσω κ θα νομίζεις πάλι ότι έχω υφακι. Στο κάτω κάτω, οι εκκλησίες όλων των θρησκειών έκλεισαν, όχι μόνο οι δικές μας. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

ΕΠίσης η μόνη τάξη που ανοίγει πριν από την εκκλησία είναι η γ λυκείου. κ τα δημοτικά μπορεί να μην ανοίξουν καν, κ τα νήπια σίγουρα όχι, ούτε οι παιδικόι σταθμοί. ούτε χώροι αναψυχής παιδιών υπαίθριοι. 

 

Μου αρέσει που " δεν έχεις πρόθεση να σχολιάσεις σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός" ρε συ Lenia! Δλδ αν είχες πρόθεση τι θα έκανες, θα προέτρεπες σε διωγμό; Θέλω να ξέρω δλδ ειλικρινά, εσύ δε βλέπεις τίποτα το μεμπτό στο υφάκι σου, η φαντασία μου τα φταίει;

 

Παρακάλεσα πολύ ευγενικά, σε ΔΥΟ συνεχόμενα μηνύματα, να μη συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτό το θέμα. Το συνεχίζετε ακάθεκτες! Τι άλλο πρέπει να κάνω; Κόφτε το γιατί αν το ανοίξω κι εγώ θα γίνει χαμός! 

Σας το είπε κι η @anemoni1989τη στιγμή που προκαλείτε και προσβάλλετε, τι περιμένετε από τον άλλον, να κάνει τουμπεκί ψιλοκομμένο;  Ε όχι, ευγενικός και κόσμιος (προσπαθεί να) είναι...όχι μ@λ@@@

 

Μου αρέσει και που σε χαλάσανε οι χαρακτηρισμοί, Lenia! Μόνες σας χαρακτηρίζεστε με τη στάση σας! Θέλετε να ακούσετε πώς, καθαρά και ξάστερα; 

 

Λοιπόν OK enough is enough, συνεχίστε την ωραία κι εποικοδομητική αυτή συζήτηση χωρίς εμένα. Δε θα κάθομαι να συγχύζομαι για το χατήρι μερικών αγνώστων, τη στιγμή που ζούμε τόσο δύσκολες ώρες...μου φτάνουν όσα έχω στο κεφάλι μου. Καλή συνέχεια σε όσες αντέξουν.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μαχαιριά στην καρδιά μου έριξες....δεν βλέπω να βγαίνω από το σπίτι μου φέτος, έχω βαρεθεί να δουλεύω με τις παντόφλες και τις φόρμες, σήμερα έλεγα στον άντρα μου ότι από αύριο θα ντύνομαι λίγο σαν άνθρωπος τα πρωινά που δουλεύω και θα βάζω πρόχειρα μετά το μεσημεριανό.

 

Να ρωτήσω και την γνώμη σας, φόρεσα προχτες υφασμάτινη μάσκα για μία ώρα, σε εξωτερικό κυρίως χώρο (μπήκα μόλις 10' σε εσωτερικό), δεν νότισε καθόλου και δεν την έχω πλύνει ακόμα, την έχω αφήσει απλωμένη στην απλώστρα μου στην αποθήκη από προχτές το πρωί και περιμένω να μαζευτούν ρούχα για πλυντήριο για να την βάλω και αυτήν (ακαματοσύνη στο μεγαλείο της, το ξέρω). Δεν είναι υπερβολή να μην την ξαναφορέσω, αύριο πρωί π.χ. που έχω να ξαναπάω στο ίδιο μέρος? Είναι δυνατόν τόσες μέρες να έχει επιβιώσει το οτιδήποτε?

Μα νομίζω το έιπαν για τα νήπια, έτσι δεν είναι; Ή εγώ κατάλαβα λάθος; 

 

Τώρα μου θύμισες ότι πρέπει να χωρέσω σε κανονικά ρούχα κ να ξανασυνηθίσω να σφίγγορουφάω την κοιλιά μου όταν είμαι όρθια για να μην περμιέναι για έγκυος!!! αυτό δεν μου ελειψε πολύ ομολογώ.

 

Για τη μάσκα δεν ξέρω. εγώ θα τη ζεμάτιζα τουλάχιστον κ θα την άφηνα να στεγνώσει. 

Just now, Lisbet είπε:

Σας το είπε κι η @anemoni1989τη στιγμή που προκαλείτε και προσβάλλετε, τι περιμένετε από τον άλλον, να κάνει τουμπεκί ψιλοκομμένο;  Ε όχι, ευγενικός και κόσμιος (προσπαθεί να) είναι...όχι μ@λ@@@

 

Συγγνώμη σε τι προσβάλαμε; Η παράθεση γεγονότων, ούτε καν απόψεων, είναι προσβολή; Είναι προσβολή να πούμε ότι οι εκκλησίες ήταν από τα πρώτα που ανοίγουν; είναι προσβολή να πούμε ότι η εκκλησία ως φορέας, όχι ως θρησκεία, έδειξε αδιαφορία για την τήρηση μέτρων; δεν προσβάλαμε όποιον πιστεύει, ένα γεγονός σχολιάσαμε. όπως σχολιάζουμε την κυβέρνηση ή κάποιον άλλον επίσημο φορέα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Deenaδ εχει βγει επίσημα κτ για νηπια, αλλα προσωπικά αμφιβάλλω ότι θα ανοίξουν όπως κ οι παιδικοι κ τα δημοτικα(εμας τώρα μας έστειλαν να συνδεθούμε για σύγχρονη στο νηπιο. Γενικα θεωρώ ότι σε αυτην την ηλικια δ μπορει να αντικαταστήσει τπτ. Παρόλα αυτά ακομη κ έτσι είναι ελάχιστο, γτ το πρώτο μάθημα θα γίνει σε 2βδομαδες,κ μιλάμε για 30'  μια φορα την εβδομάδα, οπότε για 2ωρες,το οποίο το βρίσκω καλό μόνο ως προς το ότι θα έχουν μια επαφή τα παιδια. Είμαι πολύ ευχαριστημένη όμως από την ασύγχρονη που είχαμε)

Αν την είχες κάνει ένα ζεστό νερό την μάσκα θα ήταν καλύτερα, αν κ δ θεωρώ ότι ειδικά με ήλιο τοσες μέρες μετά θα έχεις θεμα

Χωρίς να σχολιάσω θρησκευτικές απόψεις, από όσο ξέρω οι εκκλησίες είναι ανοιχτές για ατομική προσευχή από την δευτερα. Τα μυστήρια με κοσμο δ εχουν ξεκινήσει ακομη

Απόλυτα λογικό να εστιάζει ο καθένας στα προβλήματα κ τις δυσκολίες του δικού του μικρόκοσμο. Κ φυσικα ο καθένας προσβάλλεται με κτ διαφορετικο. Ακομη κ το να πεις ότι το επίπεδο είναι μόνο για μαλλιά κ νύχια, μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό. 

Κριμα για το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο κάθε ας μπορεί να θεωρήσει ότι προσβλήθηκε απο κατι. εγω εχω προσβληθεί απο αυτο που υπονοείται οτι καποιοι εδω υποστηρίζουν μια καραντινα επ αόριστον κι ας πεθάνουμε απο την πεινα χωρις να τους νοιαζει οτιδηποτε αλλο γιατι εχουν λυμένο το οικονομικο τπυς κι οτιδηποτε αλλο. Μπορουμε να προβληματιζόμαστε για πολλα γιατι δεν ειμαστε μονολιθικοί. Κ πιστευω οτι κ αλλες κοπελες το εχουν αισθανθει αυτο. απλως δεν αρπαζόμαστε με την παραμικρή υπόνοια οτι η αποψη μας ειναι εγωιστική ή βολεμένη ή οτιδηποτε αλλο. 

και  τελος αν μια εδω εχει καθε λογο να νιωθει οτι εφαγε άδικη επίθεση ειναι η @little lamb

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

@Deenaδ εχει βγει επίσημα κτ για νηπια, αλλα προσωπικά αμφιβάλλω ότι θα ανοίξουν όπως κ οι παιδικοι κ τα δημοτικα(εμας τώρα μας έστειλαν να συνδεθούμε για σύγχρονη στο νηπιο. Γενικα θεωρώ ότι σε αυτην την ηλικια δ μπορει να αντικαταστήσει τπτ. Παρόλα αυτά ακομη κ έτσι είναι ελάχιστο, γτ το πρώτο μάθημα θα γίνει σε 2βδομαδες,κ μιλάμε για 30'  μια φορα την εβδομάδα, οπότε για 2ωρες,το οποίο το βρίσκω καλό μόνο ως προς το ότι θα έχουν μια επαφή τα παιδια. Είμαι πολύ ευχαριστημένη όμως από την ασύγχρονη που είχαμε)

Αν την είχες κάνει ένα ζεστό νερό την μάσκα θα ήταν καλύτερα, αν κ δ θεωρώ ότι ειδικά με ήλιο τοσες μέρες μετά θα έχεις θεμα

Χωρίς να σχολιάσω θρησκευτικές απόψεις, από όσο ξέρω οι εκκλησίες είναι ανοιχτές για ατομική προσευχή από την δευτερα. Τα μυστήρια με κοσμο δ εχουν ξεκινήσει ακομη

Απόλυτα λογικό να εστιάζει ο καθένας στα προβλήματα κ τις δυσκολίες του δικού του μικρόκοσμο. Κ φυσικα ο καθένας προσβάλλεται με κτ διαφορετικο. Ακομη κ το να πεις ότι το επίπεδο είναι μόνο για μαλλιά κ νύχια, μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό. 

Κριμα για το θεμα

Η δικιά μου κάνει σύγχρονη 1 ώρα την ημερα και 2 μέρες την εβδομάδα +1 ώρα. Δεν είναι εύκολη η σύγχρονη στα νήπια, κακά τα ψέματα, μόνο η ρουτίνα εξυπηρετεί, ειδικά στο δικό μου σπίτι που υπάρχει μεγαλύτερο παιδί που όλο το πρωί κάνει μάθημα.

 

Για τα νηπιάκια στενοχωριέμαι πολύ, όπως και για τα εκτακια. Κλείνει ένα κύκλος για αυτά και έγινε μια βίαιη διακοπή, δεν θα μπορέσουν να έχουν μια όμορφη μετάβαση στην επόμενη βαθμίδα. Τις προαλλες έκλαιγε η μικρή γιατί έχει αφήσει στο σχολείο τις κασετινες της και μια αγαπημένη ζακέτα :-(

 

Στενοχώριες πολυτελειας θα μου πείτε και θα έχετε δίκιο φυσικά.

 

Just now, marakiz είπε:

H @Deena προσπαθεί τόση ώρα να αλλάξει θέμα αλλά μπααααα.!!

 

 

 


Δεν το κάνω για να αλλάξω θέμα, για το ζήτημα με τα τεστ πραγματικά προβληματίζομαι, ελπίζω κάποια στιγμή να μπει η @CMES να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν το κάνω για να αλλάξω θέμα, για το ζήτημα με τα τεστ πραγματικά προβληματίζομαι, ελπίζω κάποια στιγμή να μπει η @CMES να μας διαφωτίσει.

Δεν γνωριζω να εχει αλλαξει κατι στα τεστ. 70% ευαισθησια εχουν. Δηλαδη στους 3 θετικους θα δειξει το6υς 2. Η ευαισθησια ειναι ακομα πιο χαμηλη τις πρωτες 3-4 ημερες συμπτωματων και ακομα χαμηλοτερη στους ασυμπτωματικους. Ειναι πολλες οι φορες που καποιος ειχε συμπτωματα, εκανε 2-3 φορες τεστ και ηταν αρνητικο και μετα απο 4-5 μερες εγινε θετικο οταν τα συμπτωματα εγιναν πιο εντονα. Εντονα συμπτωματα=περισσοτερες πιθανοτητες για να ανιχνευθει ο ιος (σε αυτους που τον εχουν). Αυτος ειναι κι ο λογος που τις πρωτες μερες που αρχισαμε να εχουμε κρουσματα στην Ελλαδα εγινε διασπορα σε γιατρους και νοσηλευτες στα νοσοκομεια. Ο ασθενης ειχε αρνητικο τεστ, νοσηλευοταν σε κοινο θαλαμο και μολυνθηκαν οσοι ειχαν επαφη. Μετα το πηραν χαμπαρι και αρχισαν να ειναι πιο προσεκτικοι με τα υποπτα κρουσματα, οποτε και μειωθηκε πολυ η ενδονοσοκομειακη διασπορα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Δεν γνωριζω να εχει αλλαξει κατι στα τεστ. 70% ευαισθησια εχουν. Δηλαδη στους 3 θετικους θα δειξει τους 2. Η ευαισθησια ειναι ακομα πιο χαμηλη τις πρωτες 3-4 ημερες συμπτωματων και ακομα χαμηλοτερη στους ασυμπτωματικους. Ειναι πολλες οι φορες που καποιος ειχε συμπτωματα, εκανε 2-3 φορες τεστ και ηταν αρνητικο και μετα απο 4-5 μερες εγινε θετικο οταν τα συμπτωματα εγιναν πιο εντονα. Εντονα συμπτωματα=περισσοτερες πιθανοτητες για να ανιχνευθει ο ιος (σε αυτους που τον εχουν). Αυτος ειναι κι ο λογος που τις πρωτες μερες εγινε διασπορα σε γιατρους και νοσηλευτες στα νοσοκομεια. Ο ασθενης ειχε αρνητικο τεστ, νοσηλευοταν σε κοινο θαλαμο και μολυνθηκαν οσοι ειχαν επαφη. Μετα το πηραν χαμπαρι και αρχισαν να ειναι πιο προσεκτικοι με τα υποπτα κρουσματα, οποτε και μειωθηκε πολυ η ενδονοσοκομειακη διασπορα.

 

 Το συζητούσα σήμερα με τον άντρα μου και μου έλεγε ότι ακόμα και 50% ευαισθησία να έχουν και αυτό κέρδος θα είναι αν γίνουν μαζικοί έλεγχοι, ειδικά από την στιγμή που σε περίπτωση κλειστών δομών θα απομονωθεί όλη η δομή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 Το συζητούσα σήμερα με τον άντρα μου και μου έλεγε ότι ακόμα και 50% ευαισθησία να έχουν και αυτό κέρδος θα είναι αν γίνουν μαζικοί έλεγχοι, ειδικά από την στιγμή που σε περίπτωση κλειστών δομών θα απομονωθεί όλη η δομή.

Σιγουρα, ομως ακομα καλυτερα θα ηταν να αυξησουν την ευαισθησια των γρηγιρων τεστ (οπως της γριπης) ωστε να μπορεις σε 15 λεπτα να εχεις αποτελεσμα. Ομως με τα γρηγορα τεστ εχουν κι αλλο προβλημα εκτος απο την ευαισθησια, την ειδικοτητα. Δηλαδη το γρηγορο τεστ δεν μπορει να ξεχωρισει τον συγκεκριμενο ιο απο αλλους κορονοιους, οπως το γρηγορο τεστ γριπης δεν μπορει να ξεχωρισει τον υποτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σιγουρα, ομως ακομα καλυτερα θα ηταν να αυξησουν την ευαισθησια των γρηγιρων τεστ (οπως της γριπης) ωστε να μπορεις σε 15 λεπτα να εχεις αποτελεσμα. Ομως με τα γρηγορα τεστ εχουν κι αλλο προβλημα εκτος απο την ευαισθησια, την ειδικοτητα. Δηλαδη το γρηγορο τεστ δεν μπορει να ξεχωρισει τον συγκεκριμενο ιο απο αλλους κορονοιους, οπως το γρηγορο τεστ γριπης δεν μπορει να ξεχωρισει τον υποτυπο.

Αρα δεν μπορεί να εφαρμοστεί στα αεροδρόμια. Άρα τι στο καλό θα γίνει με τα ταξίδια? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σιγουρα, ομως ακομα καλυτερα θα ηταν να αυξησουν την ευαισθησια των γρηγιρων τεστ (οπως της γριπης) ωστε να μπορεις σε 15 λεπτα να εχεις αποτελεσμα. Ομως με τα γρηγορα τεστ εχουν κι αλλο προβλημα εκτος απο την ευαισθησια, την ειδικοτητα. Δηλαδη το γρηγορο τεστ δεν μπορει να ξεχωρισει τον συγκεκριμενο ιο απο αλλους κορονοιους, οπως το γρηγορο τεστ γριπης δεν μπορει να ξεχωρισει τον υποτυπο.

 Τα ίδια τεστ υπάρχουν παγκοσμίως; Δηλαδή στη Ν. Κορέα για παράδειγμα που έχουν πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα λόγω εκτεταμένων ελέγχων τα ίδια τεστ χρησιμοποιούν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Μαχαιριά στην καρδιά μου έριξες....δεν βλέπω να βγαίνω από το σπίτι μου φέτος, έχω βαρεθεί να δουλεύω με τις παντόφλες και τις φόρμες, σήμερα έλεγα στον άντρα μου ότι από αύριο θα ντύνομαι λίγο σαν άνθρωπος τα πρωινά που δουλεύω και θα βάζω πρόχειρα μετά το μεσημεριανό.

 

Να ρωτήσω και την γνώμη σας, φόρεσα προχτες υφασμάτινη μάσκα για μία ώρα, σε εξωτερικό κυρίως χώρο (μπήκα μόλις 10' σε εσωτερικό), δεν νότισε καθόλου και δεν την έχω πλύνει ακόμα, την έχω αφήσει απλωμένη στην απλώστρα μου στην αποθήκη από προχτές το πρωί και περιμένω να μαζευτούν ρούχα για πλυντήριο για να την βάλω και αυτήν (ακαματοσύνη στο μεγαλείο της, το ξέρω). Δεν είναι υπερβολή να μην την ξαναφορέσω, αύριο πρωί π.χ. που έχω να ξαναπάω στο ίδιο μέρος? Είναι δυνατόν τόσες μέρες να έχει επιβιώσει το οτιδήποτε?

 

Δυστυχώς θεωρητικά, η μάσκα πρέπει να μπει σε σακουλάκι μόλις τη βγάλεις και μετά στο πλυντήριο σε 60+ βαθμούς, που δε θα πλύνεις λογικά άλλα ρούχα, και να μην ξαναφορεθεί ανάμεσα :( υποθέτοντας ότι έχεις θεωρητικά μπει σε χώρο με κορονοϊό, και θεωρητικά έχει μολυνθεί. 

Just now, kine είπε:

Η δική μου κατανόηση της συζήτησης που γίνεται εδώ πέρα:

 

ο καθένας μιλάει δίνοντας έμφαση σε αυτά που τον αφορούν ή τον ενδιαφέρουν περισσότερο.

Εμένα με απασχολούν κοινωνικοπολιτικά ζητήματα και ανθρωπολογικά. Με απασχολεί ποια θα είναι η επόμενη μέρα σε επίπεδο σχέσεων και αντιλήψεων.

Ο άλλος τα θεωρεί αυτά δευτερεύοντα και αγωνιά για την υγεία του και των δικών του και συζητά για μέτρα προστασίας, μάσκες και εμβόλια.

Ο τρίτος αγχώνεται βλέποντας το χάος που επικρατεί με τα σχολεία και τις δουλειές, τις υπηρεσίες ή την οικονομική κατάσταση που αλλάζει.

 

Δεν είναι ο ένας ρεαλιστής και ο άλλος συνωμοσιολόγος. Τουλάχιστον σε ότι έχω διαβάσει, δεν βρήκα κάποιον που να αναπαράγει ανυπόστατες θεωρίες ή ψεύδη. Ολοι μιλούν με δεδομένα κοινά προσβάσιμα σε όλους.

 

πχ.

Για εμένα, την στιγμή που πεθαίνουν άνθρωποι, η εκκλησία είναι "είδος πρώτης ανάγκης" ακριβώς γιατί στον Θεό στρέφομαι, ειδικά όταν αγωνιώ για την ζωή μου και την ζωή των άλλων. Ολα να κλείσουν, οι εκκλησίες ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανοιχτές.

Για κάποιον άλλο, που η εκκλησία είναι απλώς ένας χώρος θρησκευτικής αναφοράς (αν θέλω πάω, αν θέλω δεν πάω, δεν είμαι μέσα στην εκκλησία, αλλά θρησκευώ όταν και όπως θέλω, ανεξάρτητα από την εκκλησία), του φαίνεται ανόητη και βεβαίως περιττή η προβληματική, περί του πότε θα μπορέσουμε να λειτουργηθούμε.

Και για έναν τρίτο, που έτσι κι αλλιώς προσπαθεί να ανέχεται την ύπαρξη εκκλησίας και πιστών και μόνο η αναφορά στην εκκλησία τον εξοργίζει, το ενδιαφέρον τον πιστών να κοινωνήσουν το κρίνει "ταλιμπανισμό" και ζητάει την παύση κάθε λατρείας ακόμη και την παύση κάθε συζήτησης περί εκκλησίας, ως αυτονόητη.

Από την άλλη, σε μια περίοδο που κόσμος πεθαίνει, μπορούμε να συνεχίσουμε να συζητάμε για το πότε θα βάψουμε ρίζα, θα φτιάξουμε νύχια ή θα πάμε σινεμά χωρίς να εξοργιζόμαστε.

 

Αυτό που είναι προφανές, είναι πως οι αξίες του ενός, διαφέρουν από τις αξίες του άλλου. Και φυσικά ο καθένας μας δίνει έμφαση σε αυτό που τον απασχολεί περισσότερο. Αυτό από μόνο του δεν είναι προσβλητικό. Αν όμως μιλάς υπερασπιζόμενος το δικό σου ζήτημα, ως άξιο αναφοράς και προβληματισμού, ενώ του αλλουνού, ως δευτερευον, μικρής σημασίας, ανάξιο αναφοράς κτλ. τότε καταλήγεις άθελα σου προσβλητικός. Κι ο λόγος που δεν καταλαβαίνουμε ότι τα λόγια μας προσβάλουν, είναι γιατί είμαστε βέβαιοι πως οι δικές μας αξίες και προτεραιότητες σε αυτήν την ζωή (και στη συζήτηση), είναι σίγουρα οι ορθές(!) και είμαστε απόλυτα βέβαιοι πως οι προβληματισμοί του άλλου, είναι μηδαμινοί και τους προσπερνάμε με συνοπτικές διαδικασίες ή και τους καταδικάζουμε ως ανεύθυνους.

 

 

 

 

 

Επειδή η δημόσια υγεία ή δημόσια ασφάλεια ή η νομοθεσία δεν μπορεί να ορίζεται με την πίστη του καθενός, έχουμε εκλεγμένες κυβερνήσεις, που ορίζουν τους συμβούλους τους, νομοθετούν και εμείς υπακούμε, είτε είμαστε άθεοι είτε χριστιανοί είτε μουσουλμάνοι. Τώρα αν κάποιος διαφωνεί σε βαθμό του να μην μπορεί να ζήσει, τι να πω, φαντάζομαι μεταναστεύει αν βλέπει ότι η πλειοψηφία είναι τέτοια που πάντα θα εκλέγει κυβερνήσεις που θα τον κάνουν να ασφυκτια ή να θίγουν τα πιστεύω του; Τι άλλο μπορεί να κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Απόλυτα λογικό να εστιάζει ο καθένας στα προβλήματα κ τις δυσκολίες του δικού του μικρόκοσμο. Κ φυσικα ο καθένας προσβάλλεται με κτ διαφορετικο. Ακομη κ το να πεις ότι το επίπεδο είναι μόνο για μαλλιά κ νύχια, μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό. 

Κριμα για το θεμα

Δεν είναι φυσικό να προσβαλλόμαστε με το διαφορετικό. Εγώ πάντως δεν προσβάλλομαι από τις αντίθετες με εμένα απόψεις, ούτε κι αν κάποιος χαρακτηρίσει τις δικές μου ακόμη κι αν θεωρώ τον χαρακτηρισμό άτοπο. Και το πεντικιούρ vs κερί στην εκκλησία που είπα πιο πάνω, το είπα στα πλαίσια αυτοσαρκασμού (ελπίζω όποιος το διάβασε να το κατάλαβε).

Το μόνο που με ενοχλεί είναι όταν αναπαράγονται ανακρίβειες και πάνω σε αυτές χτίζονται σιγά σιγά η αμφιβολία, η σύγχυση, ο πανικός, κλπ. Ξανά λέω όχι όταν ο άλλος πάνω σε ένα γεγονός τοποθετείται και λέει η άποψη μου είναι η τάδε. Αλλά όταν πάνω σε κάτι μη ακριβές/αναξιόπιστο τοποθετείται και δημιουργεί εντυπώσεις. Αλλά κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.

Εγώ πάντως θεωρώ πολύ γόνιμη την κουβέντα έως τώρα και με εξαίρεση κάποιες ατυχείς εκφράσεις (που κακώς αλλά ok άνθρωποι με αισθήματα είμαστε-δεν είναι επιστημονικό forum άλλωστε) δεν θεωρώ ότι είχε κανείς πρόθεση να προσβάλλει, μάλλον πρόθεση να προβάλλει την "αλήθεια" του.

@vicky86 επίσης αν θες, επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και ο τρόπος που τοποθετείσαι πάντα, αν θες κι έχεις πληροφορίες για το νηπιαγωγείο και την σύγχρονη εκπαίδευση μετέφερε τες και στο topic με την "Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο".

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...