Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

Καλή αρχή στα πρωτάκια! Καλή σχολική χρονιά σε όλους τους μαθητές!

 

Εμάς η τσάντα η περσινή μας βγήκε καλή και σε αντοχή και σε διαστάσεις. Σακίδιο όχι με ροδάκια.

On 31/8/2022 at 11:03 ΜΜ, samsympan είπε:

Τσέκαρα ραφές, ιμάντες, ενίσχυση πλάτης, φερμουάρ, θέσεις-θήκες (έχει πολλές), τιμή λογική και έμεινα ικανοποιημένη από αυτά. Στο παιδί άρεσε το σχέδιο και δεν ήθελε ούτε να κοιτάξει άλλη. Με διαστάσεις: ύψος 48εκ, μήκος 30εκ, πλάτος 28εκ. Μου φαίνεται όμως μεγάλη για το παιδί (είχα συνηθίσει από του νηπίου... αχ Θεέ μου πόσο γρήγορα μεγαλώνουν :rolleyes:).

Μου φαινόταν μεγάλη και πράγματι είναι (κανονικό σακίδιο εφηβικό-ενηλίκων). Αλλά χωρούσε ιδανικά τα πράγματα μέσα. Ήταν όμως βαριά βρε παιδιά με τα πράγματα μέσα. Παρόλο που κάποια βιβλία και τετράδια τα άφηναν στο σχολείο. Και πάλι. Και εγώ έχω και κόλλημα και επιμένω να την κουβαλάει το παιδί μόνο του. Βέβαια κι εμάς το σχολείο είναι πολύ κοντά στο σπίτι, οπότε κάπως σώζεται η κατάσταση (Για την 2η κόρη -του χρόνου Α'Δημοτικού- που είναι μινιόν να δω τι θα κάνουμε με το θέμα τσάντα. Μπορεί να πάμε σε ροδάκια αν και δε μου αρέσουν σαν λογική για σχολική τσάντα. Θεωρώ τα σχολικά σακίδια θα έπρεπε να είναι ελαφριά, μίνιμαλ στο περιεχόμενο και εύκολα στη μεταφορά. Δηλαδή από το Υπουργείο να ήταν έτσι ο κανονισμός. Ότι τα παιδια δεν θα κουβαλάνε τόσα τετράδια-βιβλία-κλπ. Κι όχι να βγαίνουνε με ροδάκια οι τσάντες, τύπου βαλίτσα καμπίνας, για να ανταπεξέρχονται οι μαθητές στο τόσο βάρος... μακρυγόρησα πάλι).

 

Θα αλλάξουμε όμως κασετίνα. Έχει μία με 2 θήκες που είναι όμως χύμα όλα μέσα. Μας ζητάει αυτή με τις λαστιχένιες υποδοχές που μπαίνει ένας ένας ο μαρκαδόρος και μία μία η ξυλομπογία. Όμως πόσοι μαρκαδόροι/ξυλομπογιές χωράνε εκεί; Χωράει το σετ των 10, των 12, των 18; Ή μήπως υπάρχει ποικιλία σχεδίων και είναι ανάλογα την κασετίνα; 

Εντωμεταξύ έχει συμμαθήτριες που κουβαλούσαν 2 ή και 3 κασετίνες (άλλη για μαρκαδόρους, άλλη για ξυλομπογιές, μηχανικά μολύβια, γόμες με μονόκερους, ξύστρες με σχέδια και δε συμμαζεύεται. Δηλαδή πόσο ζύγιζαν οι δικές τους τσάντες;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , samsympan είπε:

Θα αλλάξουμε όμως κασετίνα. Έχει μία με 2 θήκες που είναι όμως χύμα όλα μέσα. Μας ζητάει αυτή με τις θηκούλες που μπαίνει ένας ένας ο μαρκαδόρος και μία μία η ξυλομπογία.

 

Κι εμένα ζήτησαν τέτοιες πέρυσι και τα δύο, σε 2 εβδομάδες ζητούσαν πίσω τις παλιές (ευτυχώς δεν τις είχα πετάξει)...πού χρόνος και διάθεση να βάζεις μία - μία τις ξυλομπογιές και τα μολύβια στο μάζεμα 😆

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Κι εγώ είμαι σε mood "Δεν θέλω να πάω σχολείο!", χειρότερα και από τα παιδιά μου νομίζω (Δ' Δημ και Στ Δημ προσεχώς 😬).

 

Ενώ έχω ξεφύγει από την φάση εμπλοκής μου στην μελέτη, με κουράζει η απαιτητική καθημερινότητα της σχολικής χρονιάς, με το κυνήγι του ρολογιού να προλάβουν το διαβασμα, τις δραστηριότητες, να δουν και κανένα φίλο του, τον ύπνο νωρίς κλπ. 

 

 

Σε ένα ιδιωτικό σχολείο, δεν είναι θέμα δασκάλας. Δεν κάνει η δασκάλα το δικό της, υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση από το σχολείο, οπότε εκεί θα βρεις την απάντηση.

 

Και φυσικά, η βασικότερη παράμετρος είναι το ίδιο το παιδί, η οδηγία "μισή ώρα μελέτη" μπορεί και να σημαίνει 1-2 ώρες στο γραφείο σε αυτές τις ηλικίες, κανένα σχεδόν πρωτάκι δεν θα καταφέρει να μείνει απολύτως συνεπές και συγκεντρωμένο επί 30', χωρίς διάλειμα, γκρίνια, αφηρημάδα κλπ.

Κλαψ.Εχω άρνηση σε όλα.Τα σχολικά μου φαίνονται πολλά,η τσάντα βαριά,τα βιβλία πολλά κ έχω δει τις σχολικες αργίες κ τις αναμένω.

Οπότε καταλαβαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλή αρχή στα πρωτάκια! Καλή σχολική χρονιά σε όλους τους μαθητές!

 

Εμάς η τσάντα η περσινή μας βγήκε καλή και σε αντοχή και σε διαστάσεις. Σακίδιο όχι με ροδάκια.

Μου φαινόταν μεγάλη και πράγματι είναι (κανονικό σακίδιο εφηβικό-ενηλίκων). Αλλά χωρούσε ιδανικά τα πράγματα μέσα. Ήταν όμως βαριά βρε παιδιά με τα πράγματα μέσα. Παρόλο που κάποια βιβλία και τετράδια τα άφηναν στο σχολείο. Και πάλι. Και εγώ έχω και κόλλημα και επιμένω να την κουβαλάει το παιδί μόνο του. Βέβαια κι εμάς το σχολείο είναι πολύ κοντά στο σπίτι, οπότε κάπως σώζεται η κατάσταση (Για την 2η κόρη -του χρόνου Α'Δημοτικού- που είναι μινιόν να δω τι θα κάνουμε με το θέμα τσάντα. Μπορεί να πάμε σε ροδάκια αν και δε μου αρέσουν σαν λογική για σχολική τσάντα. Θεωρώ τα σχολικά σακίδια θα έπρεπε να είναι ελαφριά, μίνιμαλ στο περιεχόμενο και εύκολα στη μεταφορά. Δηλαδή από το Υπουργείο να ήταν έτσι ο κανονισμός. Ότι τα παιδια δεν θα κουβαλάνε τόσα τετράδια-βιβλία-κλπ. Κι όχι να βγαίνουνε με ροδάκια οι τσάντες, τύπου βαλίτσα καμπίνας, για να ανταπεξέρχονται οι μαθητές στο τόσο βάρος... μακρυγόρησα πάλι).

 

Θα αλλάξουμε όμως κασετίνα. Έχει μία με 2 θήκες που είναι όμως χύμα όλα μέσα. Μας ζητάει αυτή με τις λαστιχένιες υποδοχές που μπαίνει ένας ένας ο μαρκαδόρος και μία μία η ξυλομπογία. Όμως πόσοι μαρκαδόροι/ξυλομπογιές χωράνε εκεί; Χωράει το σετ των 10, των 12, των 18; Ή μήπως υπάρχει ποικιλία σχεδίων και είναι ανάλογα την κασετίνα; 

Εντωμεταξύ έχει συμμαθήτριες που κουβαλούσαν 2 ή και 3 κασετίνες (άλλη για μαρκαδόρους, άλλη για ξυλομπογιές, μηχανικά μολύβια, γόμες με μονόκερους, ξύστρες με σχέδια και δε συμμαζεύεται. Δηλαδή πόσο ζύγιζαν οι δικές τους τσάντες;)

εμεις ειχε κ τετοια κασετινα.δ βολευει καθολου.κλασικο βαρελακι δυο θεσεων το ιδανικο

2-3μολυβια,σβηστρες,ξυστρες,χαρακα,ψαλιδι,κολλα,κυλομπογιες-μαρκαδορους λεπτους 12αδες

το ιδανικο ηταν στην κορη μου που 2χρ χαρακες-ψαλιδι-κολλες-μπογιες εμεναν στο σχολειο σε κουτια σε ντουλαπα

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επίσης!

Τι εννοείς όχι?δεν καταλαβα

ο ανηψιος μου ειχε no fear,για περιπου 1,5χρ κ αλλαξε γτ ειχε παρα πολλες φθορες

δ μου αρεσε που δ ειχε λιγο ενισχυση ο πατος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

εμεις ειχε κ τετοια κασετινα.δ βολευει καθολου.κλασικο βαρελακι δυο θεσεων το ιδανικο

2-3μολυβια,σβηστρες,ξυστρες,χαρακα,ψαλιδι,κολλα,κυλομπογιες-μαρκαδορους λεπτους 12αδες

το ιδανικο ηταν στην κορη μου που 2χρ χαρακες-ψαλιδι-κολλες-μπογιες εμεναν στο σχολειο σε κουτια σε ντουλαπα

ο ανηψιος μου ειχε no fear,για περιπου 1,5χρ κ αλλαξε γτ ειχε παρα πολλες φθορες

δ μου αρεσε που δ ειχε λιγο ενισχυση ο πατος

Μάρκα είναι η no fear?

Έχω πάρει τη γραφική ύλη από αρχές Αυγούστου κ πρέπει να ξεχωρίσω τι λένε ότι πρέπει να αφήσουμε στο σχολείο.Και να γράψω ετικέτες.Κ να ντύσει ο άντρας μου τα βιβλία γιατί δεν το χω καθόλου.

Κ έχω κ άλλο αγχος.Για πείτε εσείς που έχετε κορίτσια.Τι κάνετε όταν η τουαλέτα στο σχολείο δεν είναι τουρκική?Έχω σκεφτεί να της πάρω καλύμματα τουαλετας

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μάρκα είναι η no fear?

Έχω πάρει τη γραφική ύλη από αρχές Αυγούστου κ πρέπει να ξεχωρίσω τι λένε ότι πρέπει να αφήσουμε στο σχολείο.Και να γράψω ετικέτες.Κ να ντύσει ο άντρας μου τα βιβλία γιατί δεν το χω καθόλου.

Κ έχω κ άλλο αγχος.Για πείτε εσείς που έχετε κορίτσια.Τι κάνετε όταν η τουαλέτα στο σχολείο δεν είναι τουρκική?Έχω σκεφτεί να της πάρω καλύμματα τουαλετας

Και κάτι άλλο.Πειραζει οι μαρκαδοροι κ πι ξυλομπογες ν παραμένουν στα κουτιά τους κ να έχει η κασετίνα τα αναλώσιμα?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μου φαινόταν μεγάλη και πράγματι είναι (κανονικό σακίδιο εφηβικό-ενηλίκων). Αλλά χωρούσε ιδανικά τα πράγματα μέσα. Ήταν όμως βαριά βρε παιδιά με τα πράγματα μέσα. Παρόλο που κάποια βιβλία και τετράδια τα άφηναν στο σχολείο. Και πάλι.

Και σε μένα φαινόταν τεράστια η τσάντα του δημοτικού και αρκετά βαριά. Δεν ξέρω ίσως είναι και το νερό, είναι ασηκωτη για παιδάκι, ακόμα και για μένα κάποιες φορές! 

 

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μας ζητάει αυτή με τις λαστιχένιες υποδοχές που μπαίνει ένας ένας ο μαρκαδόρος και μία μία η ξυλομπογία. Όμως πόσοι μαρκαδόροι/ξυλομπογιές χωράνε εκεί;

Τέτοια κασετίνα έχουμε και μας βολεύει αρκετά σε σχέση με την δεύτερη κασετίνα τύπου βαρελάκι για τους μαγικούς μαρκαδόρους. Είναι όλα τακτοποιημένα, το παιδί δεν χρονοτριβεί να ψάχνει και με μια ματιά τσεκαρεις αν είναι έτοιμη για την επόμενη μέρα. 

 

Η δική μας χωράει 12 μαρκαδόρους + 12 ξυλομπογιες (έχω δει τριθεσιες κασετίνες που χωρουν σαφως περισσότερα), τρεις θέσεις για μολυβακια + χάρακες, γόμα και ξύστρα. 

 

9 ώρες πρίν, samsympan είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μάρκα είναι η no fear?

Έχω πάρει τη γραφική ύλη από αρχές Αυγούστου κ πρέπει να ξεχωρίσω τι λένε ότι πρέπει να αφήσουμε στο σχολείο.Και να γράψω ετικέτες.Κ να ντύσει ο άντρας μου τα βιβλία γιατί δεν το χω καθόλου.

Κ έχω κ άλλο αγχος.Για πείτε εσείς που έχετε κορίτσια.Τι κάνετε όταν η τουαλέτα στο σχολείο δεν είναι τουρκική?Έχω σκεφτεί να της πάρω καλύμματα τουαλετας

Και κάτι άλλο.Πειραζει οι μαρκαδοροι κ πι ξυλομπογες ν παραμένουν στα κουτιά τους κ να έχει η κασετίνα τα αναλώσιμα?

ναι μαρκα

εμας ειναι τουρκικη,αλλα τα καλυμματα μιας χρησης ειναι βολικα,τα εχουμε ακομη για εξω

επισης συνηθως εχουμε παντα μαζι μας καποιο μαντηλακι-μωρομαντηλο,οποτε ενα περασμα εστω το κανει η κορη.ειδικα πλεον που ειναι μεγαλη αντιλαμβανεται κατα ποσο κτ ειναι καθαρο

πιστευω δ θα μενουν στα κουτια τους,συχνα θα βιαζονται κ θα πετιουνται χυμα στην τσαντα,θα σκιστει το κουτι κλπ

νομιζω κ οι κασετινες μας οι καλες must ειναι.τις βρισκω αρκετα ευρυχωρες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πήρα απο το public, τσάντα τρόλευ coolbee, πανάλαφρη. Οι άλλες με το  μονό χερούλι (πχ no fear), ήταν εκτός απο πιο ακριβές, πολύ πιο βαριές και μου είπε και η υπάλληλος, με τίποτα για παιδάκι πρώτης δημοτικού. Την δοκίμασε άλλωστε και ο ίδιος και μου είπε δεν τον βολεύει. Κασετίνα , την κλασική, μαλακή με το φερμουάρ. 

Κατά τ'άλλα , πέρσι είχα περισσότερη άρνηση στο να ξεκινήσουν τα σχολεία, διότι πέρσι αλλάξαμε σχολείο και ήταν πολλές οι εκκρεμότητες , συν το άγχος του καινούριου (σχολείο-δάσκαλοι-συμμαθητές). Φέτος θα είναι απλά στο διπλανό κτίριο, στο οποίο πήγαινε σχεδόν κάθε μέρα πέρσι. το τμήμα ατόφιο απο το νήπιο στην πρώτη, τα σχολικά έχουν αγοραστεί όλα εδώ και βδομάδες (τα βιβλία τα πουλάνε έτοιμα , ντυμένα)  και είμαστε πανέτοιμοι! Το μόνο άγχος είναι πώς θα πάει με τη μελέτη. Θα κάθεται για μελέτη στο σχολείο, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι πάντα αρκετό αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2023 at 9:24 AM, vicky86 said:

ναι μαρκα

εμας ειναι τουρκικη,αλλα τα καλυμματα μιας χρησης ειναι βολικα,τα εχουμε ακομη για εξω

επισης συνηθως εχουμε παντα μαζι μας καποιο μαντηλακι-μωρομαντηλο,οποτε ενα περασμα εστω το κανει η κορη.ειδικα πλεον που ειναι μεγαλη αντιλαμβανεται κατα ποσο κτ ειναι καθαρο

πιστευω δ θα μενουν στα κουτια τους,συχνα θα βιαζονται κ θα πετιουνται χυμα στην τσαντα,θα σκιστει το κουτι κλπ

νομιζω κ οι κασετινες μας οι καλες must ειναι.τις βρισκω αρκετα ευρυχωρες

της μίας χρήσης έχω και εγώ για το παιδί.

Για τα κουτιά συμφωνώ, δύσκολο να μείνουν στο κουτί.

On 8/31/2023 at 10:46 PM, μαγιοπουλας said:

Κ έχω κ άλλο αγχος.Για πείτε εσείς που έχετε κορίτσια.Τι κάνετε όταν η τουαλέτα στο σχολείο δεν είναι τουρκική?

Εμάς το σχολείο έχει κανονικές τουαλέτες όμως το παιδί δεν πηγαίνει καθόλου γιατί σιχαίνεται (είναι πράγματι βρώμικες)  , πηγαίνει όταν φτάνει μελέτη.

Αυτό είναι κάτι που θα το δεις στην πράξη, εξαρτάται πόσο καθαρά θα είναι, πόσο άνετα θα νιώθει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς η μόνη τσάντα που άντεξε την "κακοποίηση" ήταν η Must η οποία παρέμεινε σαν καινούρια. Φέτος μεγάλωσε το παιδί 🤨 ήθελε άλλη τσάντα, πήραμε μια maui με ρόδες αλλά μπαίνει και στους ώμους (και το καλό είναι ότι οι ιμάντες κρύβονται σε θήκη αν δεν θέλεις να τους χρησιμοποιήσεις, να μη σέρνονται στα πατώματα). Α & Β δημοτικού την έβγαλε με δύο κασετίνες, μία βαρελάκι απλή για τους μαρκαδόρους και μία ορθογώνια με 2 θήκες και φερμουάρ, με λάστιχα-θέσεις για τα μολύβια/σβήστρα/ξύστρα/χάρακα/σφουγγάρι πίνακα. Ξυλομπογιές είχαμε πάρει ένα σετ-θήκη της staadler, το ergosoft, ακριβούτσικο αλλά πολύ βολικό, γιατί ουσιαστικά λειτουργεί σαν κασετίνα και κάθε μπογιά είναι σε ξεχωριστή θήκη, είναι λεπτό και οι μπογιές μένουν πάντα τακτοποιημένες.

Πάντως είναι βαριές οι τσάντες τους. Άμα μένουν και ολοήμερο, λες και τα στέλνεις εκδρομή είναι!

 

Εμείς φέτος πιο χαλαρά, έδωσα και πάλι τα βιβλία στα max για ζελατίνες, τα ετοίμασαν μέσα στη μέρα και κλείσαμε και από αυτό. Πλέον το μόνο άγχος μας είναι ποια δασκάλα/δάσκαλος θα τα αναλάβει και τι δώρα να πάρω που η χρονιά ξεκινάει με δύο πάρτι! 

 

@μαγιοπουλας για διάβασμα που ρώταγες, όντως μέχρι τα Χριστούγεννα είναι light το πρόγραμμα. Μετά πήγαινε ανάλογα με τη διάθεση που είχε το παιδί. Έίχε μέρες που τελείωνε στο τέταρτο και μέρες που λιβάνιζε όλο το απόγευμα (για τον ίδιο όγκο δουλειάς πάντα). Σε κάθε περίπτωση, να πω ότι εγώ δε επέμενα σε πράγματα που ήξερα ότι το παιδί "το έχει". Π.χ. ανάγνωση δεν την έβαζα ποτέ να κάνει, το έκανε μια φορά μόνη της και ήταν εντάξει. Ορθογραφία α δημοτικού επίσης. Της αρκούσε η αντιγραφή. Πέρυσι β δημοτικού που είχαν έξτρα λέξεις, τις έγραφε μια φορά και όποια έκανε λάθος άλλες δύο. Μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα τις θήκες του max αλλά μου φάνηκε ότι θα σχιστουν γρήγορα.Θα τα έπαιρνα όλα ντυμένα αλλά μας ζήτησαν κάποια μόνο από τα βιβλία του οργανισμού.Οποτε θα τα ντυσουμε μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τον γιο μου τον βόλεψαν οι πλαστικές θήκες καθόλου.

Αυτό που με βόλεψε πολύ (επειδή εγώ ντύνω τα βιβλία του ) είναι οι αυτοκόλλητες θήκες που είναι έτοιμες κομμένες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ είδα τις θήκες του max αλλά μου φάνηκε ότι θα σχιστουν γρήγορα.Θα τα έπαιρνα όλα ντυμένα αλλά μας ζήτησαν κάποια μόνο από τα βιβλία του οργανισμού.Οποτε θα τα ντυσουμε μόνοι μας.

 

Δεν είναι έτοιμες θήκες, κόβονται και τοποθετούνται στο βιβλίο επιτόπου με μηχάνημα. Φαίνεται λεπτό το υλικό αλλά είναι πολύ ανθεκτικό. Εμάς πάντως δεν έπαθαν τίποτα όλη τη χρονιά και δεν μπορώ να πω ότι τα πρόσεχε και πολύ τα βιβλία της η δικιά μου. Άμα είναι λίγα οκ. Εμάς φέτος είναι 20 βιβλία. Είμαι και ψυχαναγκαστική, αν τα κάνω μόνη μου πρέπει να γίνουν τέλεια, ούτε Οκτώβρη δε θα τελείωνα.

 

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Ούτε τον γιο μου τον βόλεψαν οι πλαστικές θήκες καθόλου.

Αυτό που με βόλεψε πολύ (επειδή εγώ ντύνω τα βιβλία του ) είναι οι αυτοκόλλητες θήκες που είναι έτοιμες κομμένες.

 

Μου κάνει εντύπωση που δε σας βόλεψαν. Αυτοκόλλητες θήκες έτοιμες δεν ξέρω. Εννοείς έτοιμα φύλλα; Αυτό που είδα πέρυσι είναι ότι ακόμα και μεταξύ πρώτου και δεύτερου τεύχους του ίδιου μαθήματος υπήρχαν διαφορές στο μέγεθος, εννοείται και μεταξύ βιβλίων άλλων μαθημάτων. Έτοιμες θήκες που είχα δοκιμάσει δεν κάθονται καλά, είναι λίγο μεγαλύτερες και πολύ σκληρές. Ενώ αυτές στο max γίνονται ακριβώς στο βιβλίο, δε βγαίνουν καθόλου εύκολα και είναι μαλακές.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρυσι χρησιμοποιήσαμε αυτοκόλλητα φύλλα για το ντύσιμο και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Όλα τα βιβλία βγήκαν χαρτί χωρίς καμία ζαρα πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι στα δικά μου βιβλία πριν χρόνια που χρησιμοποιούσαμε ρολο με κανέναν τρόπο δεν αποφεύγονταν τα τσαλακωματα. 

 

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Σε κάθε περίπτωση, να πω ότι εγώ δε επέμενα σε πράγματα που ήξερα ότι το παιδί "το έχει".

Συμφωνώ! Το κάναμε κι εμείς από ένα σημείο και μετά και ήταν πιο εύκολο για όλους. Πχ ανάγνωση μέχρι να "ρέει" το κείμενο και όχι 10 φορές που ανεφερε η δασκάλα στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

59 minutes ago, vtgian said:

 

Μου κάνει εντύπωση που δε σας βόλεψαν. Αυτοκόλλητες θήκες έτοιμες δεν ξέρω. Εννοείς έτοιμα φύλλα; Αυτό που είδα πέρυσι είναι ότι ακόμα και μεταξύ πρώτου και δεύτερου τεύχους του ίδιου μαθήματος υπήρχαν διαφορές στο μέγεθος, εννοείται και μεταξύ βιβλίων άλλων μαθημάτων. Έτοιμες θήκες που είχα δοκιμάσει δεν κάθονται καλά, είναι λίγο μεγαλύτερες και πολύ σκληρές. Ενώ αυτές στο max γίνονται ακριβώς στο βιβλίο, δε βγαίνουν καθόλου εύκολα και είναι μαλακές.

 

Είναι αυτοκόλλητα φύλλα ναι, με βόλεψαν πολύ στο ντύσιμο.

Ναι  είχε θέμα, τις πέταξα όλες με το τέλος του σχολείου, είχαν σκιστεί οι μισές και φυσικά μαζί και τα βιβλία. Μήπως δεν εννοούμε τις ίδιες θήκες?  Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν τις είχα φτιάξει στα μαξ, τις είχα φτιάξει σε ένα βιβλιοπωλείο στο Περιστέρι, ίσως να μην ήταν οι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πέρυσι είχα πάρει τις θήκες για τα βιβλία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη, τις έβαζα μέσα σε 1 λεπτό και ήταν ακριβώς στα μέτρα των βιβλίων... Πως σε εσάς δεν ήταν? Ίδιο μέγεθος δεν έχουν όλες?

Link to comment
Share on other sites

@mama16 κι εγώ το ίδιο. Τις θήκες πήρα τις έτοιμες. Δεν εφάρμοζαν ακριβώς ακριβώς αλλά ok ήταν. Και όταν περνούσαν στο 2ο τεύχος τις έβγαζα και τις έβαζα στο 2ο. Κράτησαν όλη τη χρονιά. Και μετά βόλεψε γιατί τις έβγαλα και τα βιβλία (πλην κάποιων) πήγαν ανακύκλωση. Η @vtgian νομίζω το είχε γράψει πέρυσι αυτό για την ανακύκλωση και το βρήκα σωστό (συν την ευκολία τοποθέτησης). Εμάς παιδιά τα βιβλία ok με τις θήκες. Αλλά κάποια που χρησιμοποιήθηκαν πιο πολύ (Γλώσσα, Μαθηματικά) ξεκολούσαν τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα από το σώμα του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορήθηκα πριν λίγο ότι αν τα αφήσω σε συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο μου τα ντύνουν.

Εντωμεταξύ σήμερα την έστειλα cαmp στο καινούργιο σχολείο να εγκλιματίστει κ γύρισε κλαίγοντας με λυγμους γιατί δεν ήθελε να φύγει από το σχολείο.Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα μου πε η σύνοδος.Σηλωτη την έβαλαν στο σχολικό.

Κ καθώς περνούσε ημέρα κ προσπαθούσα να μάθω πως τα περασε μου είπε ότι στην παραλία ζήτησε λεφτά απο ένα κοριτσάκι για να φάει παγωτό.Σοκ εγώ.Μα της λέω σήμερα δεν είχαμε κάνει συμφωνία για παγωτό.Μα όλοι έτρωγαν μου λέει.Τι να έκανα?Δεν είχα λεφτά.Οκ της λέω Πάρε το πορτοφόλι σου κ αύριο να επιστρέψεις τα χρηματα στο κοριτσάκι που σου τα έδωσε.Δεν χρειάζεται μου λέει.Τα έδωσαν όλοι σε κάποιον που τα,μάζευε κ μετα δεν ξέρω τι τα έκανε αυτός.

Εντωμεταξύ ούτε τα καλύμματα τουαλετας χρησιμοποίησε γιατί ήταν λέει καθαρά κ όλα τα,παιδιά έτσι κάνουν τσισα τους.Τους τα έδειξε μάλιστα κ δεν ήξεραν τι είναι.

Αυτά για την πρώτη μέρα.Να δω τι θα γίνει τις επόμενες.Το ντύσιμο των βιβλιων επομένως μου φαίνεται ασήμαντο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Αλλά κάποια που χρησιμοποιήθηκαν πιο πολύ (Γλώσσα, Μαθηματικά) ξεκολούσαν τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα από το σώμα του βιβλίου.

Αυτό συνέβαινε και σε εμάς και σε πολλά παιδιά, το λέγαμε οι μαμάδες έξω απ' το σχολείο. 

 

Στην αρχή τα κολλούσα με κόλλα λευκή, να είναι όρθιο το βιβλίο, όλη νύχτα και να πατά ακριβώς στην ράχη του!! Δεν είδα αποτέλεσμα, ξανά τα ίδια! Χαρτοταινια έβαζα μεταξύ εξώφυλλου και τελευταίας σελίδας και ήταν καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό συνέβαινε και σε εμάς και σε πολλά παιδιά, το λέγαμε οι μαμάδες έξω απ' το σχολείο. 

 

Στην αρχή τα κολλούσα με κόλλα λευκή, να είναι όρθιο το βιβλίο, όλη νύχτα και να πατά ακριβώς στην ράχη του!! Δεν είδα αποτέλεσμα, ξανά τα ίδια! Χαρτοταινια έβαζα μεταξύ εξώφυλλου και τελευταίας σελίδας και ήταν καλύτερα! 

Χάλια φύλλα.τα δικά μας τα θυμάμαι πιο χοντρα

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιοδεσία και η ποιότητα των βιβλίων πλέον δεν έχει καμία σχέση με τα δικά μας. Σκίζονται πολύ εύκολα και είναι κομμένα άγαρμπα. Ακόμα ένα θύμα της μείωσης κόστους.

 

@kotsifikos ε πες έτσι βρε πουλάκι μου! :) Το πιο πιθανό είναι ότι δεν χρησιμοποιούν το ίδιο υλικό, γιατί εμάς κανένας στην τάξη δεν είχε θέμα.

Πχ με τα χρωματιστά καλύμματα των τετραδίων, είχα θέμα με εξώφυλλο που σκίστηκε, ενώ με σχολικό ποτέ. Ίσως γιατί στα βιβλία το μέσα κομμάτι (δε θυμάμαι τη λέξη τώρα), εννοώ το τμήμα της θήκης που είναι από τη μέσα πλευρά των εξώφυλλων, είναι πολύ μεγάλο, σχεδόν καλύπτει όλο το εξώφυλλο, ενώ στα τετράδια είναι πολύ στενό και εύκολα μπαινοβγαίνει. 

 

Δεν ξέρω αν και σε άλλα βιβλιοπωλεία έχουν το ίδιο μηχάνημα και τι υλικό χρησιμοποιούν. Σε αυτό που λέω εγώ, η ζελατίνα κόβεται με οδηγό το κάθε βιβλίο και η κόλληση του περιγράμματος γίνεται επιτόπου.  Μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί μόνο σε ακριβώς ίδιο μέγεθος βιβλίου (πχ μεταξύ τευχών εργασιών). 

 

@μαγιοπουλας το παιδάκι σου φαίνεται να την έχει βρει την άκρη μια χαρά :) καλή σας αρχή!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vtgian είπε:

Η βιβλιοδεσία και η ποιότητα των βιβλίων πλέον δεν έχει καμία σχέση με τα δικά μας. Σκίζονται πολύ εύκολα και είναι κομμένα άγαρμπα. Ακόμα ένα θύμα της μείωσης κόστους.

 

@kotsifikos ε πες έτσι βρε πουλάκι μου! :) Το πιο πιθανό είναι ότι δεν χρησιμοποιούν το ίδιο υλικό, γιατί εμάς κανένας στην τάξη δεν είχε θέμα.

Πχ με τα χρωματιστά καλύμματα των τετραδίων, είχα θέμα με εξώφυλλο που σκίστηκε, ενώ με σχολικό ποτέ. Ίσως γιατί στα βιβλία το μέσα κομμάτι (δε θυμάμαι τη λέξη τώρα), εννοώ το τμήμα της θήκης που είναι από τη μέσα πλευρά των εξώφυλλων, είναι πολύ μεγάλο, σχεδόν καλύπτει όλο το εξώφυλλο, ενώ στα τετράδια είναι πολύ στενό και εύκολα μπαινοβγαίνει. 

 

Δεν ξέρω αν και σε άλλα βιβλιοπωλεία έχουν το ίδιο μηχάνημα και τι υλικό χρησιμοποιούν. Σε αυτό που λέω εγώ, η ζελατίνα κόβεται με οδηγό το κάθε βιβλίο και η κόλληση του περιγράμματος γίνεται επιτόπου.  Μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί μόνο σε ακριβώς ίδιο μέγεθος βιβλίου (πχ μεταξύ τευχών εργασιών). 

 

@μαγιοπουλας το παιδάκι σου φαίνεται να την έχει βρει την άκρη μια χαρά :) καλή σας αρχή!

 

Χα χα.ευχαριστω.σημερα πήρε 5 ευρώ σε ένα πορτοφόλι κ της είπα να τα δώσει στο παιδάκι κ να μην αγοράσει τίποτα.της είπα ότι θα πάρει κάτι αύριο.ειναι η ευκαιρία να μαθαίνει σιγά σιγά την διαχείριση των χρημάτων.αλλα δεν ειναι δυνατόν να τους δίνουν κ κάθε μέρα παγωτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Χα χα.ευχαριστω.σημερα πήρε 5 ευρώ σε ένα πορτοφόλι κ της είπα να τα δώσει στο παιδάκι κ να μην αγοράσει τίποτα.της είπα ότι θα πάρει κάτι αύριο.ειναι η ευκαιρία να μαθαίνει σιγά σιγά την διαχείριση των χρημάτων.αλλα δεν ειναι δυνατόν να τους δίνουν κ κάθε μέρα παγωτό.

 

Ναι, από τη στιγμή που υπάρχει κυλικείο, καλό είναι να ξεκαθαρίσετε από την αρχή το πως διαχειρίζεται τα χρήματα στο σχολείο. 

Εμάς που δεν υπάρχει κυλικείο στο σχολείο, όταν ήταν σε εκδρομή σε μέρος με κυλικείο γινόταν το σώσε με τα μικρά. Άλλα είχαν, άλλα όχι. Άλλα έχαναν τα λεφτά τους, άλλα δεν ήξεραν αν τους έφταναν ή όχι, άλλα τα μοίραζαν και μετά δεν είχαν για να πάρουν για τα ίδια. Ψαχνόμασταν μετά οι γονείς ποιος χρωστάει σε ποιον 😆

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...