Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ την πήγα προχθές σε ιδιωτικό ιατρείο καρδιολόγου, την εξέτασε και μου έδωσε τη βεβαίωση. Αν περίμενα απο ΙΚΑ και νοσοκομεία..... (είχα ήδη κάνει νύξη σε νοσοκομείο και ήμουν στο περίμενε απο τον Ιούνιο). Απλά την πήγα σε καρδιολόγο και όχι σε παιδοκαρδιολόγο που θα ήταν και το πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κανουν το εμβολιο της φυματιωσης ,το λεγομενο μαντου

 

 

θα σας ζητησουν τα μπλε βιβλιαρακια των παιδιων ,θα τα εξετασουν και μετα θα σας το κανουν

 

εμας επειδει δεν ειχε περασει ενας μηνας απο το τελευταιο εμβολιο που ειχαμε κανει δεν μας εμβολιασαν στο σχολειο και κλεισαμε ραντεβου και το καναμε στο νοσοκομειο.......

 

παντως οι γονεις δεν ειναι στο εμβολιασμο γιατι γινετε καποια στιγμη την ωρα του μαθηματος

Link to comment
Share on other sites

κανουν το εμβολιο της φυματιωσης ,το λεγομενο μαντου

 

 

θα σας ζητησουν τα μπλε βιβλιαρακια των παιδιων ,θα τα εξετασουν και μετα θα σας το κανουν

 

εμας επειδει δεν ειχε περασει ενας μηνας απο το τελευταιο εμβολιο που ειχαμε κανει δεν μας εμβολιασαν στο σχολειο και κλεισαμε ραντεβου και το καναμε στο νοσοκομειο.......

 

παντως οι γονεις δεν ειναι στο εμβολιασμο γιατι γινετε καποια στιγμη την ωρα του μαθηματος

 

ααα δεν είμαστε καλά, κ θα το μάθουμε κατόπιν εορτής γιατί εγώ θέλω να του βάλω emla να μην πονέσει το πουλάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

ααα δεν είμαστε καλά, κ θα το μάθουμε κατόπιν εορτής γιατί εγώ θέλω να του βάλω emla να μην πονέσει το πουλάκι μου.

 

θα σας ενημερωσουν απο πριν ποια μερα θα γινει

 

καταρχην ερχονται την πρωτη μερα κανουν το δοκιμαστικο και ξαναερχονται μετα την τριτη μερα για να δουν την αντιδραση......

αν ολα πανε καλα και δεν εχει πριστει ή κοκκινηση εκεινο το σημειο τοτε σου κανου το κανονικο εμβολιο.....

ουσιαστικα δυο φορες τα τσιμπουν τα παιδια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς βάζουμε παράθεση σε ένα μύνημα όταν θέλουμε να απαντήσουμε σε κάποιον συγκεκριμένά;

 

Κλικάρεις το QUOTE στο μήνυμα που θέλεις να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το εμβόλιο δε το έχω ξανακούσει. Το κάνουν σε όλα τα σχολεία; Δεν πονάει πάντως το συγκεκριμένο, δεν είναι με σύριγγα αλλά σαν σφραγιδούλα που κάνει μικρές - μικρές τρυπίτσες στο δερματάκι και σε 2-3 ημέρες κοιτάμε εμείς οι γονείς αν κοκκινίσει το δέρμα στο σημείο αυτό ή δούμε τίποτα άλλο περίεργο. Τότε φωνάζουμε γιατρό. Κι αν αυτά τα εμβόλια τα έχουμε κάνει τα ξανακάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται σ ολα τα σχολεια..καθε 2 χρονια...Εγινε το 2009 αρα το 2011 ξανα..δλδ τα πρωτακια μας θα πηγαινουν δευτερα δημοτικου.

Σε πρωτη φαση δινουν καποια χαρτια (που τα υπογραφουμε ..για να γινει ο εμβολιασμος...αν και εμαθα οτι σε καποια σχολεια δεν τους εδωσαν) και ζητανε τα μπλε βιβλιαρια...

Την πρωτη μερα γινεται το μαντου που το πιο πιθανον ειναι να το εχετε κανει οχι μια φορα μεχρι τωρα αλλα 2 και 3...(ειναι το δοκιμαστικο που φαινεται αν νοσουν ή αν εχουν νοσησει στο παρελθον με φυματιωση) και μετα απο 2 μερες κανουν το κανονικο το BCG .

Εμεις το αρνηθηκαμε (βασικα δεν καθισα να τους πω πολλα πολλα απλα οτι ειχε κανει πριν 15 μερες ..οποτε δνε γινοταν να κανει κι αλλο..) δλδ η παιδιατρος μας ηταν κατα... απ οσο εψαξα οντως ειναι ενα εμβολιο που στο μεγαλυτερο μερος της Ευρωπη εχει σταματησει να γινεται ως αναχρονιστικο (αν σκεφτειτε οτι ειναι πανω απο 80 χρ εμβολιο και αν το παιδι ερθει σ επαφη με καποιον που νοσει κι επειδη το μαντου πλεον βγαινει θετικο..ακολουθει τοτε θεραπεια για φυματιωση γιατι εχει πολυ μεγαλες πιθανοντητες παρα τον εμβολιασμο να νοσει..)

Ακομα και η σελιδα του παιδων Α.Κυριακου το αμφισβητει κατα καποιο τροπο..δειτε κατω κατω που λεει εμβολιο BCG εδω http://pedtb.gr/maingr.php?i=2&j=11

Επισης το εχουμε ξανασυζητησει εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22702

Και γενικος αν πατησετε στο Google το BMG θα βρειτε πολλες αποψεις και θ αναρωτηθειτε μα γιατι τα εμβολιαζουμε

Χαιρομαι που γενικα η παιδατρος μου ειναι κατα των περιττων φαρμακων-εμβολιασμων ωστε να μην παραφορτωνομαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια τέτοια οδηγία έχουμε και εμείς. Θα βρούμε κάποια δικαιολογία και δεν θα το κάνουμε το εμβόλιο, θεωρείται παρωχημένο και με μεγάλες παρενέργειες, οπότε γιατί να το φορτώσω το κακόμοιρο το παιδάκι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η παιδιατρος μου είπε ότι γίνεται στα πρωτάκια και μάλιστα στην αρχή της χρονιάς αλλά δεν γνώριζε πότε ακριβώς.Έτσι προγραμματίσαμε κάτι επαναλειπτικά που μας έμειναν μεσα στο καλοκαίρι για να μπορέσουμε να κάνουμε το εμβόλιο στο σχολείο.Ναι πρόκειται για το εμβόλιο της φυματίωσης όπως τσέκαρα και στο βιβλιάριο μας.Αφου θα το κάνουν όλοι γιατί να το αποφύγουμε?Μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδάκι ξέρετε πειράγματα και τέτοια?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!! Βάλτε μας και εμάς στο club!!! Ο γιός μου ο Δημήτρης θα πάει και αυτός Α' Δημοτικού και προσπαθώ να του εξηγήσω γιατί θα πρέπει να αποκτήσει κάποιες συνήθειες τώρα που θα ξεκινήσει το δημοτικό.

Αν και έχει γεννηθεί 23/11/2003, απο τους μικρότερους στην τάξη του ξέρει να διαβάζει πολύ καλά και να γράφει πολλές λέξεις. Έχουμε δουλέψει την πρόσθεση και την αφαίρεση και νιώθω πως θα τα πάει καλά αρκεί να μάθει να είναι πιό συγκεντρωμένος.

Πέρυσι τον Σεπτέμβριο πήραμε ένα τετράδιο γραφής για να δουλεύουμε τα γράμματα που μάθαιναν στο σχολείο. Το καλοκαίρι πήραμε ένα βιβλίο που τυχαία βρήκαμε στο Dia με 365 δραστηριότητες. Όποτε μπορούσε έκανε 2-3 σελίδες τη φορά. Όλα αυτά μας βοήθησαν να μπεί στο πνεύμα των εργασιών.

Έλα όμως που ο μικρός σπόρος (Πετρούλης) δεν τον αφήνει να αγιάσει. Ο 16 μηνών γιός μου τον λατρεύει. Σαφώς δεν καταλαβαίνει πως ο αδελφός του κάνει κάτι σημαντικό και τον τραβάει να παίξουν, τον φωνάζει κάθε λεπτό δείχνοντας του κάτι και γενικώς τον αποσυντονίζει.

Απο την άλλη πλευρά δεν μπορώ να κάνω παρατήρηση στον μικρό γιατί ακόμη δεν καταλαβαίνει και ούτε στον μεγάλο γιατί είναι λογικό να αποσπάται η προσοχή του. Η κατάσταση είναι αδιέξοδο και με αγχώνει. Ευτυχώς που θα έχω εσάς να τα λέμε για τα βλαστάρια μας. Τί ανακούφιση ένιωσα σήμερα που σας ανακάλυψα.

Φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι η παιδιατρος μου είπε ότι γίνεται στα πρωτάκια και μάλιστα στην αρχή της χρονιάς αλλά δεν γνώριζε πότε ακριβώς.Έτσι προγραμματίσαμε κάτι επαναλειπτικά που μας έμειναν μεσα στο καλοκαίρι για να μπορέσουμε να κάνουμε το εμβόλιο στο σχολείο.Ναι πρόκειται για το εμβόλιο της φυματίωσης όπως τσέκαρα και στο βιβλιάριο μας.Αφου θα το κάνουν όλοι γιατί να το αποφύγουμε?Μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδάκι ξέρετε πειράγματα και τέτοια?

 

Προπερσυ δεν εγινε ..αλλα εγινε το 2009 (πηγαινε η κορη μου δευτερα φετος) .Και μου ειπαν οτι γινεται καθε δυο χρονια ..

Επισης αν ψαξεις θα δεις πολλα ποστ που μιλαγαμε το ποτε πηγαιναν στα σχολεια ...παντως ηταν ολα μετα τα Χριστουγεννα.

Εαν θες να ενημερωθεις για το εμβολιο το συγκεκριμενο μπορεις να τα ψαξεις στο ιντερνετ...θα βρεις παρα πολλα..αλλα αφου ο παιδιατρος σου στο προτινει...τι θα κανεις? Δεν θα το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ Σέυχαριστώ για τις πληροφορίες.Κοίταξα και την σελίδα που προτείνεις και ίσως να χρειάζεται δεύτερη σκέψη.Αφου γίνεται περίπου τα Χριστούγεννα θα έχουμε όλο το χρόνο να μαζέψουμε πληροφορίες και να συζητήσουμε με τους γονείς τους δασκάλους αλλά και το σύλογο γονέων και κηδεμόνων.Ετυτυχώς ΄΄εχουμε έναν ΥΠΕΡΟΧΟ διευθυντή και με τίποτε δεν θα επιτρέψουμε να φορτώσουμε τα μικρά με άγχος και περιττά εμβόλια.

Επίσης τον τρόπο μελέτης σας τον βρίσκω καταπληκτικό μακάρι να μπορέσουμε να τον εφαρμόσουμε.

Προφανώς έχεις μεγαλύτερα παιδιά οπότε και εμπειρία.Μπορείς να μας πεις τί να προσέξουμε περισσότερο?Είναι τόσα πολλά καινούργιο περιβάλλον,νέοι συμμαθητές,νέα τάξη,πρόγραμμα με μικρά διαλλείματα αλλά αυτό που προσωπικά με φοβίζει είναι η συνύπαρξη με τόσο μεγαλύτερα παιδιά που δεν είναι όλα "καλά"Συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά υπάρχουν παιδάκια που το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα πειράξουν και πως θα δημιουργήσουν πρόβλημα.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!! Βάλτε μας και εμάς στο club!!! Ο γιός μου ο Δημήτρης θα πάει και αυτός Α' Δημοτικού και προσπαθώ να του εξηγήσω γιατί θα πρέπει να αποκτήσει κάποιες συνήθειες τώρα που θα ξεκινήσει το δημοτικό.

Αν και έχει γεννηθεί 23/11/2003, απο τους μικρότερους στην τάξη του ξέρει να διαβάζει πολύ καλά και να γράφει πολλές λέξεις. Έχουμε δουλέψει την πρόσθεση και την αφαίρεση και νιώθω πως θα τα πάει καλά αρκεί να μάθει να είναι πιό συγκεντρωμένος.

Πέρυσι τον Σεπτέμβριο πήραμε ένα τετράδιο γραφής για να δουλεύουμε τα γράμματα που μάθαιναν στο σχολείο. Το καλοκαίρι πήραμε ένα βιβλίο που τυχαία βρήκαμε στο Dia με 365 δραστηριότητες. Όποτε μπορούσε έκανε 2-3 σελίδες τη φορά. Όλα αυτά μας βοήθησαν να μπεί στο πνεύμα των εργασιών.

Έλα όμως που ο μικρός σπόρος (Πετρούλης) δεν τον αφήνει να αγιάσει. Ο 16 μηνών γιός μου τον λατρεύει. Σαφώς δεν καταλαβαίνει πως ο αδελφός του κάνει κάτι σημαντικό και τον τραβάει να παίξουν, τον φωνάζει κάθε λεπτό δείχνοντας του κάτι και γενικώς τον αποσυντονίζει.

Απο την άλλη πλευρά δεν μπορώ να κάνω παρατήρηση στον μικρό γιατί ακόμη δεν καταλαβαίνει και ούτε στον μεγάλο γιατί είναι λογικό να αποσπάται η προσοχή του. Η κατάσταση είναι αδιέξοδο και με αγχώνει. Ευτυχώς που θα έχω εσάς να τα λέμε για τα βλαστάρια μας. Τί ανακούφιση ένιωσα σήμερα που σας ανακάλυψα.

Φιλάκια!!!

 

Κι εμένα ΚΑΤ η μικρή μου είναι ένας μικρός μπελάς.Κλέισαμε ήδη τα τρία και αντιγράφει τη μεγάλη όσο δεν φαντάζεστε + και η ζήλια να δω πως θα τα καταφέρω.Είμαι σίγουρη πως δεν θα με αφήνει να είμαι κοντά στη Μαρία γι'αυτό ευχαρίστησα την ΑΦΡΟΔΙΤΗ για τη μεθοδό της.Θα προσπαθήσω ν'απασχολω συγχρόνως και τις 2.Η μια με τα μαθήματα και η άλλη κάποια δραστηριότητα π.χ ζωγραφική ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Πήγαμε το Σάββατο και πήραμε τσάντα και τα σχετικά για το σχολείο και τώρα περιμένουμε πως και πως να τα χρησιμοποιήσουμε.

 

Φαντάζομαι ότι την πρώτη εβδομάδα δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο, σωστά ? Μετά από πόσο καιρό ξεκινάει το ολοήμερο, μήπως ξέρει καμία σας ?

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια. Εγώ χτες τον έβαλα να μου γράψει 5 Κ, 5 κ, 5 Τ και 5 τ έτσι για να στρώσει λίγο τη γραφή του. Αφού μου ζήτησε να του δώσω κάτι παιδικές τσίχλες πρώτα, συμφωνία για δώρο έκπληξη μετά, και αφού τα συμφωνήσαμε μου λέει ΟΧΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ. Μα καρδούλα μου, μα ψυχούλα μου...έλα χρυσό μου. Με ενοχλέι η μικρή. Τη διώχνω στο δωμάτιο της τη μικρή. Θέλω τσίσα, διψάω, πεινάω, είμαι κουρασμένος.....

Μη σας τα πολυλογώ τα νευρα μου χτύπησαν κόκκινο και αφού με είδε να φορτώνω άσχημα έκανε τα Κκ, μετά ήθελε διάλλειμα, μετά έκανε τα Ττ. Όλο αυτό μας πήρε 1 1/2 ώρα!

Γι αυτό έγραψα στο πρώτο μου μηνυμα ότι μια δόση τεμπελιάς την έχουμε. Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξω τη χρονιά αυτή ....θέλω να κόψω και το τσιγάρο!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια. Εγώ χτες τον έβαλα να μου γράψει 5 Κ, 5 κ, 5 Τ και 5 τ έτσι για να στρώσει λίγο τη γραφή του. Αφού μου ζήτησε να του δώσω κάτι παιδικές τσίχλες πρώτα, συμφωνία για δώρο έκπληξη μετά, και αφού τα συμφωνήσαμε μου λέει ΟΧΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ. Μα καρδούλα μου, μα ψυχούλα μου...έλα χρυσό μου. Με ενοχλέι η μικρή. Τη διώχνω στο δωμάτιο της τη μικρή. Θέλω τσίσα, διψάω, πεινάω, είμαι κουρασμένος.....

Μη σας τα πολυλογώ τα νευρα μου χτύπησαν κόκκινο και αφού με είδε να φορτώνω άσχημα έκανε τα Κκ, μετά ήθελε διάλλειμα, μετά έκανε τα Ττ. Όλο αυτό μας πήρε 1 1/2 ώρα!

Γι αυτό έγραψα στο πρώτο μου μηνυμα ότι μια δόση τεμπελιάς την έχουμε. Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξω τη χρονιά αυτή ....θέλω να κόψω και το τσιγάρο!

 

Αυτο ειναι λαθος..ασε το παιδακι σου..εχει ακομα διακοπες...

Επισης ο τροπος της δασκαλας ειναι διαφορετικος..καθως επισης επειδη τ αλλα παιδακια θα γραφουν θα θελει κι αυτος..

Αν μαθει οτι για να κανει αυτο που ΠΡΕΠΕΙ μπορει να διεκδικησει κατι αλλο πρωτα...τοτε ειναι που θα σας κουρασει...

Εμενα η μια απ τα διδυμα...δεν ξερει τιποτα και το χερακι της θα θελει σιγουρα πολυ δουλεια στην αρχη....ΑΛΛΑ αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια ...και δεν θελω να μισησει το σχολειο απο λαθος χειρισμους δικους μου...Πρεπει να ξεκινησουν χαλαρα..

Ισως παιζει διαφορετικες περιπτωσεις απο σχολειο σε σχολειο...εμας παντως τα παιδακια η δασκαλα(στην κορη μου την μεγαλη) δεν τα πιεσε καθολου (δεν ξερω τι μαγικα εκανε) και το σιγουρο ειναι οτι στο τελος ειμασταν μπροστα στα βιβλια...(καθως οπως μας ειπε οτι ολο το τμημα εχει πολυ ψηλο επιπεδο)...και να σημειωσω οτι τα πιο πολλα παιδακια δεν ξεραν ουτε να διαβαζουν ουτε να γραφουν..

Αλλη μια φορα...αφηστε τους εκπαιδευτικους να κανουν αυτο που πρεπει...(αν στην συνεχεια τυχει να πεσετε στην περιπτωση και ο/η δασκαλος-α δεν ειναι οτι καλυτερο..τοτε να το βοηθησετε...

Και οχι τιποτα αλλο αλλα στο τελος θα με αγχωσετε κι εμενα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια. Εγώ χτες τον έβαλα να μου γράψει 5 Κ, 5 κ, 5 Τ και 5 τ έτσι για να στρώσει λίγο τη γραφή του.

!

 

Επισης η αντιγραφη που το εβαλες να κανει ηταν πολυ μεγαλη...δλδ τα 5Κ ,5κ ηταν υπερ αρκετα για μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια να τονίσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι άλλη η σχέση που αναπτύσσει το παιδί με το δάσκαλό του και άλλη με το γονιό του. Αλλιώς θα αντιδράσει το παιδί όταν του πει ο δάσκαλος να γράψει 5Τ και αλλιώς στη μαμά του ;)

 

Γι΄αυτό καλό είναι να μην το μπερδεύουμε προσπαθώντας να αναλάβουμε και το ρόλο του εκπαιδευτικού καθώς μπορεί μ' αυτόν τον τρόπο να υπονομεύσουμε την ομαλή ένταξή του στην εκπαιδευτική ζωή του σχολείου.

 

Έκαστος στο είδος του!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα! Κι εμείς πρωτάκια φέτος και μάλιστα απο τα πιο μικρά. Τέλη Δεκεμβρίου, πιο τέλη δεν γίνεται!

Η καλύτερη φίλη της κόρης μου που γεννήθηκε με μια βδομάδα διαφορά φέτος ξεκινάει το νηπιαγωγείο. Πραγματικά συνομήλικα παιδιά δηλαδή, το ένα θα μαθαίνει να πλάθει πλαστελίνη και το άλλο γραμματική και μαθηματικά. Είναι πραγματικά περίεργο αυτό το σύστημα με τις ηλικίες.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλά κορίτσια, μη βαράτε! (πλάκα κάνω!). Μη νομίζετε ότι είχα εγώ διάθεση να χαλάσω την Κυριακή μου. Είχαν έρθει πέρσυ στο σχολείο του κάτι κοπέλες (εργοθεραπευτρια και λογοθεραπευτρια) και κοίταγαν να τσιμπήσουν πελάτες. Ετσι τσίμπησαν και το γιο μου (σιγόνταρε απ΄ότι κατάλαβα και η νηπιαγωγός) και με πείσανε και καλά ότι ο αυθόρμητος λόγος του κάνει κάποια λαθάκια και θα χουμε πρόβλημα στην γραφή στην πρώτη κλπ κλπ. Ο άντρας μου δε το συζητούσε καν (πράγματι το παιδί δεν έχει πρόβλημα) αλλά εγώ σκέφτηκα στην τελική δεν έχω τίποτα να χάσω, καλό θα του κάνει και τα χρήματα τα καλύπτει όλα το ταμείο μου, θα βοηθήσω και τα κορίτσια του κέντρου, οπότε το ξεκίνησα.

 

Ξεκινήσαμε λοιπόν την Παρασκευη την εργοθεραπία για να μάθει να πιάνει σωστά το μολύβι και να ομορφήνουμε λίγο και τα γράμματά του. Η εργοθεραπευτρια του έβαλε να γράψει τα Κκ & Ττ. Μ΄αυτά τελειώσαμε (ουφ!) Εχουμε και μια προτασούλα να αντιγράψουμε (πρέπει να βρω 1 1/2 ώρα κενό πάλι μέχρι την Παρασκευη!). Α! η εργοθεραπευτρια θα έχει άμμεση επαφή και με τη δασκάλα του και αν χρειαστεί κάπου να το σπρώξουμε περισσότερο θα το κάνει αυτή.

 

Α, ξέχασα! Κι εμείς πρωτάκια φέτος και μάλιστα απο τα πιο μικρά. Τέλη Δεκεμβρίου, πιο τέλη δεν γίνεται!

Η καλύτερη φίλη της κόρης μου που γεννήθηκε με μια βδομάδα διαφορά φέτος ξεκινάει το νηπιαγωγείο. Πραγματικά συνομήλικα παιδιά δηλαδή, το ένα θα μαθαίνει να πλάθει πλαστελίνη και το άλλο γραμματική και μαθηματικά. Είναι πραγματικά περίεργο αυτό το σύστημα με τις ηλικίες.

 

Πραγματι είναι άδικο αλλά δε ξέρω και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει. "το ένα θα μαθαίνει να πλάθει πλαστελίνη και το άλλο γραμματική και μαθηματικά" . Μήπως θα ήταν πιο δίκαιο τα όρια της ηλικίας να ήταν από 1/9 έως 31/8 έτσι ώστε ΟΛΑ τα παιδάκια να είχαν γίνει 6 πριν πάνε πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...