Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πόσο θα είναι το κοριτσάκι σου το χρόνο;

 

Προσωπικά επέλεξα με βάση τους ανθρώπους, την ελευθερία που θα είχα ως προς την πρόσβαση στο παιδί μου και την καθαριότητα και άνεση των χώρων.

 

Τι να το κάνω έναν παιδικό σταθμό που έχει υπέροχη αυλή αλλά δεν προαυλίζει τα παιδιά; Σκέφτηκες ότι μπορεί η αυλή να είναι υπέροχη ακριβώς επειδή δεν την καταστρέφουν τα παιδάκια;

 

Τα μεγάλα συγκροτήματα από την άλλη σημαίνει αυστηρότερα κριτήρια στις παρεμβάσεις του γονιού... εγώ πάω στον παιδικό ό,τι ώρα θέλω αφού έχω πάρει πρώτα ένα τηλέφωνο ή και χωρίς... είτε για να τους πάω ένα φάρμακο που θα χρειαστούν είτε γιατί απλά έτυχε να περνάω απέξω και θέλω να δω το παιδί.

 

Δυστυχώς είναι πολλά που πρέπει να λάβεις υπόψη σου στην επιλογή... καλή επιτυχία :)

 

A... επίσης τσέκαρε ότι όντως έχουν άδεια λειτουργίας! Όχι να στο πουν... να την δεις ;) Εγώ είχα καταλήξει σε δύο... και όταν πήρα τηλέφωνο στην αρμόδια αρχή ο ένας από τους δύο δεν είχε άδεια λειτουργίας και ας έλεγαν ότι είχαν.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Μόλις τελείωσα με την 6η και τελευταία επίσκεψή μου στους παιδικούς σταθμούς που αξιολογώ για να επιλέξω που θα πάει το κοριτσάκι μου του χρόνου. Δυστυχώς, δεν βρήκα ένα σταθμό που να τα έχει "όλα", δηλαδή καλαίσθητους, καθαρούς και φωτεινούς χώρους & κήπο σε ό,τι αφορά το περιβάλλον, και πλούσιο πρόγραμμα από έμπειρες νηπιαγωγούς με εκδρομές και ποικιλία δραστηριοτήτων. Συνεπώς, πρέπει να διαλέξω τι θεωρώ πιο σημαντικό. Και ζητώ τη γνώμη σας:

Ένα σταθμό με συμπαθητικούς χώρους, χωρίς κήπο, με πλούσιο πρόγραμμα αλλά με μη έμπειρο προσωπικό που φαίνεται (αλλά δεν ξέρω αν είναι, αποδεδειγμένα και σε βάθος χρόνου) αποτελεσματικό?

Ένα σταθμό με εξαιρετικές εγκαταστάσεις αλλά φτωχό πρόγραμμα, σα να βρίσκεται το παιδί σε ένα ωραίο σπίτι με απλή φύλαξη, χωρίς εκδρομές/ξένες γλώσσες?

Ένα σταθμό με καταπληκτικό πρόγραμμα και έμπειρο προσωπικό, σε στριμωγμένες, κουρασμένες εγκαταστάσεις?

Ένα σταθμό με φοβερές εγκαταστάσεις, φοβερό πρόγραμμα, φοβερό προσωπικό, αλλά με 28 παιδιά σε κάθε τμήμα?!

Μπερδεύτηκα... Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?

 

Αν είχα να επιλέξω μόνο ανάμεσα σε αυτούς, εγώ αυτόν (με bold γράμματα) θα προτιμούσα, γιατί έχει μεγαλύτερη σημασία το έμψυχο υλικό από τις κτιριακές εγκαταστάσεις, τα παιδιά μαθαίνουν να παίζουν με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους και σημασία έχει περισσότερο το πρόγραμμα και το προσωπικό από τους τοίχους και τις αυλές.

Τι να το κάνω να είναι το παιδί μου στα ανάκτορα του buckingham αλλά να μην μπορεί να απασχοληθεί δημιουργικά? Γιαυτό εξάλλου δεν τα πηγαίνουμε στους σταθμούς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να είναι αυτές μόνο οι επιλογές σου. Οι εγκαταστάσεις είναι σημαντικές. Όχι οι χλιδάτες και οι εξαιρετικές αλλά α) ηλιόλουστοι και ευρύχωροι χώροι. Αποφεύγεις τις ιώσεις και επίσης το φυσικό φως είναι απαραίτητο, δεν μπορεί το παιδί να είναι τη μισή μερα με τις λάμπες β) αξιοπρεπής αυλή, ώστε να μπορούν να τρέχουν έτσω και για λίγο. Η σωματική δραστηριότητα είναι σημαντική σε αυτή την ηλικία. Αυτά νομίζω είναι τα μίνιμουν από εγκαταστάσεις.

Το προσωπικό πρέπει να έχει μία εμπειρία, να φαίνεται δηλαδή ότι ο σταθμός έχει μακροχρόνιους συνεργάτες. Το σημαντικότερο είναι να έχει άποψη και φιλοσοφία για την ανάπτυξη του παιδιού, και φυσικά εσύ να συμφωνείς με τη φιλοσοφία αυτή. Τώρα για δραστηριότητες, εμένα δεν με πολυενδιέφεραν. Αν θέλω να κάνει μουσική, πάει και το απόγευμα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθει να λέει συγνώμη, ευχαριστώ, παρακαλώ για παράδειγμα. Καλή τύχη, σε καταλαβαίνω, κανένας δεν θα σε καλύψει, απλά σκέψουν τί θέλεις πραγματικά για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Ένα σταθμό με εξαιρετικές εγκαταστάσεις αλλά φτωχό πρόγραμμα, σα να βρίσκεται το παιδί σε ένα ωραίο σπίτι με απλή φύλαξη, χωρίς εκδρομές/ξένες γλώσσες?

 

Όταν δεν υπάρχουν οι εκδρομές και οι ξένες γλώσσες και τα μπαλέτα δεν σημαίνει ότι γίνεται απλή φύλαξη. Και ο δικός μας σταθμός δεν έχει τέτοια, αλλά το τί μαθαίνουν δεν λέγεται. Μου το είχαν ξεκαθαρίσει βέβαια και το είχα δεχτεί. Έχουν όμως την αυλη τους, με τα δέντρα τους, μάζεψαν τις ελίτσες τους, έχουν φυτέψει το λαχανόκηπό τους, ήσυχα πράγματα, χωρίς καμία άλλη δραστηριότητα (κάποια θέατρα ίσως) αλλά 'απλή φύλαξη' δεν θα το έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση αναζήτησης και πέρασα μέχρι στιγμής από 6 παιδικούς σταθμούς εκ των οποίων 2 δημόσιοι. Οι δημόσιοι σταθμοί που είδα αντικειμενικά ήταν πιο καθαροί αλλά δεν κρατάνε μέχρι αργά τα παιδιά και ειδικά στον έναν η αυλή χρησιμοποιείται μόνη μετά την άνοιξη. Ένας σταθμός ήταν πολυ καθαρός αλλά ήταν λίγο ανοργάνωτοι σε πρόγραμμα, ένας άλλος είχε φοβερό πρόγραμμα αλλά το κτίριο ήταν παλιό αλλά δεν είχε μοκέτα (που το θεωρώ θετικό κριτήριο), ο άλλος είχε παλιό κτίριο, φοβερό πρόγραμμα αλλά μου φάνηκε πως η κάθε μεριά του φοβερού προγράμματος κοστολογούνταν διαφορετικά και ένοιωσα πως θα πρόσεχαν το παιδί μου αναλόγως του πορτοφολιού μου. Έχω μπλεχτεί κι εγώ λιγάκι με ολ'αυτά... Βασικά είχα πάρει και την μικρή μαζί μου γιατί δεν έχω που να την αφήσω και παρατήρησα την συμπεριφορά της σε 3 από αυτούς. Η μικρή διάλεξε μόνη της, αν κρίνει κανείς πως σε έναν απο αυτούς αγκάλιασε τη δασκάλα της τρείς φορές αλλά τελικά είναι αυτό το κριτήριο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eξαρτάται από την ηλικία του παιδιού και του τι θέλεις εσύ από έναν παιδικό σταθμό! Για μένα θα ήταν κριτήριο να αισθάνεται "ασφαλής" με τους ανθρώπους που θα την προσέχουν :) Αυτό προσπάθησα να πω παραπάνω αλλά δεν το έθεσα ίσως σωστά... Εγώ νιώθω τις κοπέλες στον παιδικό μας ως συνοδοιπόρους σε ό,τι κάνω ή κάνουν με το παιδί... τις ενημερώνω και με ενημερώνουν για λεπτομέρειες που δεν είχα φανταστεί όταν έψαχνα (εμείς πήγαμε 9 μηνών και αναπτυξιακά δεν είχαν φανεί και πολλά πράγματα). Όταν έκανε το πρώτο της βήμα με πήραν τηλέφωνο... το ίδιο απόγευμα περπάτησε και στο σπίτι αφού πλέον ήξερα τι έπρεπε να περιμένω :) και διάφορες τέτοιες λεπτομέρειες που τους δίνουν σημασία.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, μαμάδες, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, με βοηθούν πολύ τα σχόλιά σας!!

 

Έχετε όλες δίκιο... Kyra, δεν είχα σκεφτεί την οπτική σου, good point.

 

Η μικρή μου είναι σχεδόν 2 ετών και πρέπει να ξεκινήσει στο σταθμό φέτος, διότι το Σεπτέμβριο γεννάω και δε θέλω να τη στείλω ταυτόχρονα με την άφιξη του καινούριου μωρού. Κοίταξα τους σταθμούς της περιοχής μας και 2-3 σε κοντινές περιοχές, και έχω καταλήξει σε 4 υποψήφιους.

 

Ο επικρατέστερος (σε εγκαταστάσεις και πρόγραμμα) είναι και ο πιο μακρινός, θα περνάμε 30-45 λεπτά στο σχολικό κάθε μεσημέρι, αλλά έχει τεράστιο κήπο που για εμένα είναι σημαντικό (τα παιδιά τρώνε εκεί το καλοκαίρι), πλούσιο πρόγραμμα, όλες οι νηπιαγωγοί εξαιρετικές (κατά κοινή ομολογία) αλλά και με πολλά, πολλά παιδάκια στο "τμήμα" (δηλ. περισσότερες ιώσεις?). Δύσκολη απόφαση παιδιά, πολύ δύσκολη... Δεν ξέρω πως θα καταφέρω να αισθανθώ την ασφάλεια που περιγράφεις, Αερικό. Πάντως 100% θα ελέγξω το θέμα άδεια λειτουργίας, ευχαριστώ που μου το θύμησες.

 

Ουφφφφφφφφφφ... Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και αν έχετε προτάσεις/συστάσεις/σχόλια για σταθμούς σε Παπάγου, Ψυχικό, Φιλοθέη θα σας είμαι υπόχρεη. Και καλή επιτυχία σε όσους συμπάσχουν!

Link to comment
Share on other sites

O Χολαργός σου κάνει; Χαμηλά στη Μεσογείων; Αν είσαι σε αυτές τις περιοχές θα σε εξυπηρετήσει και το σχολικό τους ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

@ Aeriko : Και Χολαργός εξυπηρετεί, ναι. Την επόμενη εβδομάδα αν δεν καταλήξουμε θα δούμε και άλλους.

 

Λοιπόν, οι σταθμοί που είδαμε είναι:

 

Ο χορός της σοκολάτας

Μαίρη Αργύρη

Owly

Νηπιακή Αγωγή

Βίλα Αιμιλία

Μπωντέν

Flopsy Bunnies (απορρίφθηκε)

 

Ευχαρίστως να σας μεταφέρω τις απόψεις μου για κάθε έναν από τους παραπάνω.

 

Έχουμε αποφασίσει ότι ναι μεν είναι πολύ σημαντικό το θέμα προσωπικό και εμπειρία, και μόνο ένας από τους παραπάνω υστερεί σημαντικά σε εμπειρία, αλλά δε μπορώ και να επιλέξω ένα χώρο με παντελώς παραμελημένες, απαρχαιωμένες, ακαλαίσθητες, μη πρακτικές εγκαταστάσεις. Ένας τέτοιος χώρος, όταν πληρώνεις 7,000 ευρώ το χρόνο, δείχνει κάτι και για την αντιμετώπιση προς τους γονείς και τα παιδιά, δείχνει έλλειψη σεβασμού, δεν είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα τότε να δείτε εκτός απο αυτό που σου έστειλα μήνυμα και τα Ζαρκαδάκια στου Παπάγου (ήταν η δεύτερη επιλογή δική μας) και τη Γελαστή Πολιτεία στην Υμηττού (πιο κάτω από το αστυνομικό τμήμα).

 

Κάθε μανούλα είναι διαφορετική και κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Έτσι αυτό που κάνει σε εμένα μπορεί να μην κάνει σε εσένα ;) Οπότε καλό είναι να έχεις δει αρκετά πριν πάρεις την τελική απόφαση ώστε τουλάχιστον από πλευράς σου να έχεις κάνει το καλύτερο δυνατό και να έχεις και μια δεύτερη επιλογή στην περίπτωση που κάτι στραβώσει με την πρώτη. Πάντα πρέπει να υπάρχει backup plan :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα τότε να δείτε εκτός απο αυτό που σου έστειλα μήνυμα και τα Ζαρκαδάκια στου Παπάγου (ήταν η δεύτερη επιλογή δική μας) και τη Γελαστή Πολιτεία στην Υμηττού (πιο κάτω από το αστυνομικό τμήμα).

 

Κάθε μανούλα είναι διαφορετική και κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Έτσι αυτό που κάνει σε εμένα μπορεί να μην κάνει σε εσένα ;) Οπότε καλό είναι να έχεις δει αρκετά πριν πάρεις την τελική απόφαση ώστε τουλάχιστον από πλευράς σου να έχεις κάνει το καλύτερο δυνατό και να έχεις και μια δεύτερη επιλογή στην περίπτωση που κάτι στραβώσει με την πρώτη. Πάντα πρέπει να υπάρχει backup plan :D

 

 

Aeriko αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να στείλεις και σε μένα pm πού καταλήξατε για το δικό σας? Επειδή και εμείς σε αυτές τις περιοχές ψάξαμε, θέλω και μια γνώμη από μανούλα που στέλνει ήδη το παιδάκι της σε σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι σταθμοί που είδαμε είναι:

Ο χορός της σοκολάτας

Μαίρη Αργύρη

Owly

Νηπιακή Αγωγή

Βίλα Αιμιλία

Μπωντέν

Flopsy Bunnies (απορρίφθηκε)

 

Ευχαρίστως να σας μεταφέρω τις απόψεις μου για κάθε έναν από τους παραπάνω.

 

Κατερίνα μου αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για Owly και Νηπιακή Αγωγή (σε πρώτη φάση) και για τους υπόλοιπους αν έχεις χρόνο; Το Flopsy Bunnies γιατί το απορρίψατε αν επιτρέπεται;

 

Πρέπει να ξεκινήσω τις επισκέψεις και γω από τον επόμενο μήνα και οι Owly και Νηπιακή Αγωγή είναι πρώτοι στη λίστα μου. Ξέρεις αν δέχονται από 2 ετών; Μέχρι τι ώρα μπορούν να τα κρατήσουν; Πόσο κοστίζουν; Πήγατε πρωί ή απόγευμα; Σας έδειξαν όλους τους χώρους; που κοιμούνται τα παιδιά; Και ότι άλλο χρήσιμο μπορείς να σκεφτείς :) Να'σαι καλά :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τον Σεπτέμβριο γίνεται 3ων και ξεκινάμε σταθμό. Τον έγραψα τελικά σήμερα σε ένα συνοικιακό σταθμό στη Γλυφάδα. Επέλεξα τον συγκεκριμένο σταθμό για τους παρακάτω λόγους:

 

- Είναι δίπλα στο σπίτι μου (δε χρειάζεται το παιδί να τρώει 1 ώρα καθημερινά στο σχολικό)

- Ο σταθμός είναι σα το σπίτι των παιδιών μας. Μια μικρή μονοκατοικία, με όμορφα χρώματα, καθαρό περιβάλλον, φωτινές αίθουσες.

- Εχει πολύ όμορφο κήπο, για να παίζουν τα παιδιά.

- Ο υπεύθυνος του σταθμού γνωρίζει όλα τα παιδιά με το μικρό τους όνομα.

- Σε κάθε τάξη που μπήκα μαζί του, τα παιδάκια σηκώνονταν και τον έπαιρναν αγκαλιά.

 

Ο άνθρωπος μου εξήγησε οτι αν θέλω ένα σταθμό τύπου Χάρβαρντ για το 3χρονο αγοράκι μου, θα πρέπει να απευθυνθώ αλλού. Στο σταθμό τα παιδιά παίζουν, και μέσα απο το παιχνίδι μαθαίνουν, κοινωνικοποιούνται, ανεξαρτητοποιούνται. Βασικά όμως ο στόχος είναι να πηγαίνουν με χαρά στο σχολείο.

 

Ο μικρός, όση ώρα μιλούσα με τον υπεύθυνο και έκανα βόλτα στο σταθμό (1 ώρα και κάτι) ήταν στην τάξη με τα υπόλοιπα παιδάκια και δε με αναζήτησε καθόλου. Μου είπε οτι τη δασκάλα του τη λένε Κατερίνα, και οτι θέλει να μεγαλώσει για να παει στο σχολείο. Για να δούμε...

 

Ευχομαι να επέλεξα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σχεδόν όλους τους ιδ. σταθμούς της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά. Και λέω σχεδόν όλους επειδή δεν μπήκα στον κόπο να πάω σε 1-2 που οι τιμές τους άγγιζαν το 1.000 (ευρώ) / μήνα (για 2 παιδιά):wink::wink: εεεε δεν έχουμε τόσα, λυπάμαι πολύ και σε έναν ακόμη που η υπεύθυνη δια του τηλεφώνου μου μίλαγε λες και έκανε την μεγαλύτερη αγγαρεία στον κόσμο... πού να δίνεις τώρα πληροφορίες σε μια μαμά που αγωνιά....:-( λυπάμαι πολύ αλλά ούτε και αυτήν την κυρία δεν είχα την τιμή να την δω διά ζώσης...

Στον σταθμό που κατέληξα θα έλεγα πως, περισσότερο, λειτούργησε το ένστικτό μου. Υστερεί λίγο ως προς τις εγκαταστάσεις. Είναι μια σχετικά παλιά μονοκατοικία που έχει όμως προαύλιο χώρο και μπροστά και πίσω, απλά, είναι λίγο παλιό το κτίριο. Μέσα όμως όλα ήταν καθαρά και περιποιημένα. Οι υπεύθυνες είναι δυο γλυκύτατες γυναίκες που με κέρδισαν σχεδόν αμέσως. Το έχω βέβαια λίγο το "χούι" είμαι φυσιογνωμίστρια... αν κάποιος μου κάτσει στραβά από το 1ο λεπτό, δύσκολα (σχεδόν ποτέ) αλλάζω γνώμη...Η κουζίνα τους ήταν θεοκάθαρη, οι κυρίες/κοπέλες που ασχολούνται με τα παιδιά γελαστές...Μου έδειξαν από μόνες τους έγγραφο της Νομαρχίας Πειραιά (από την αρμόδια υπηρεσία) που πιστοποιούσε πως μετά από αιφνιδιαστικό έλεγχο, τα βρήκαν όλα ΟΚ και την άδεια λειτουργίας ΚΑΙ Βρεφονηπιακού...

Ίσως να έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην τελική μου απόφαση το γεγονός πως στο 1ο μας ραντεβού πέτυχα τον σταθμό σε ώρα λειτουργίας, οπότε είδα τα παιδάκια που έπαιζαν, που τραγουδούσαν και όλο αυτό το κλίμα μου δημιούργησε μια κάποια (συναισθηματική) ασφάλεια...

 

Και μετά από τόσους μήνες μπορώ να πω πως είμαι "ήσυχη" σχετικά με το πού στέλνω τα αγγελούδια μου... όσο ήσυχη βέβαια μπορεί να είναι μια μάνα έτσι ? Βλέπω όμως τα παιδιά μου χαρούμενα. Φωτίζονται τα προσωπάκια τους το πρωί που βλέπουν την Ε.... στο σχολικό να τα περιμένει.. και αυτό είναι νομίζω και η μόνη σαφής ένδειξη του γεγονότος ότι πρέπει εκεί να τα αγαπάνε και να τα φροντίζουν...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μετά από τόσους μήνες μπορώ να πω πως είμαι "ήσυχη" σχετικά με το πού στέλνω τα αγγελούδια μου... όσο ήσυχη βέβαια μπορεί να είναι μια μάνα έτσι ? Βλέπω όμως τα παιδιά μου χαρούμενα. Φωτίζονται τα προσωπάκια τους το πρωί που βλέπουν την Ε.... στο σχολικό να τα περιμένει.. και αυτό είναι νομίζω και η μόνη σαφής ένδειξη του γεγονότος ότι πρέπει εκεί να τα αγαπάνε και να τα φροντίζουν...

 

Συμφωνώ και εγω μαζί σου.

 

Οι εγκαταστάσεις και για εμένα δεν είναι τόσο σημαντικές. Φυσικά θα είναι χώρος ασφαλής , χωρίς "παγίδες" για τα μικρά. Οι άνθρωποι ομως είναι το βασικότερο.

 

Μακάρι να τα πάμε καλά και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες γειά σας,

 

Μόλις τελείωσα με την 6η και τελευταία επίσκεψή μου στους παιδικούς σταθμούς που αξιολογώ για να επιλέξω που θα πάει το κοριτσάκι μου του χρόνου. Δυστυχώς, δεν βρήκα ένα σταθμό που να τα έχει "όλα", δηλαδή καλαίσθητους, καθαρούς και φωτεινούς χώρους & κήπο σε ό,τι αφορά το περιβάλλον, και πλούσιο πρόγραμμα από έμπειρες νηπιαγωγούς με εκδρομές και ποικιλία δραστηριοτήτων. Συνεπώς, πρέπει να διαλέξω τι θεωρώ πιο σημαντικό. Και ζητώ τη γνώμη σας:

Ένα σταθμό με συμπαθητικούς χώρους, χωρίς κήπο, με πλούσιο πρόγραμμα αλλά με μη έμπειρο προσωπικό που φαίνεται (αλλά δεν ξέρω αν είναι, αποδεδειγμένα και σε βάθος χρόνου) αποτελεσματικό?

Ένα σταθμό με εξαιρετικές εγκαταστάσεις αλλά φτωχό πρόγραμμα, σα να βρίσκεται το παιδί σε ένα ωραίο σπίτι με απλή φύλαξη, χωρίς εκδρομές/ξένες γλώσσες?

Ένα σταθμό με καταπληκτικό πρόγραμμα και έμπειρο προσωπικό, σε στριμωγμένες, κουρασμένες εγκαταστάσεις?

Ένα σταθμό με φοβερές εγκαταστάσεις, φοβερό πρόγραμμα, φοβερό προσωπικό, αλλά με 28 παιδιά σε κάθε τμήμα?!

Μπερδεύτηκα... Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?

 

Θα σου πω τη γνώμη μου ως νηπιαγωγός που έχει δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα.

 

1. Το ανθρώπινο δυναμικό. Οι διευθυντές κ ο άνθρωπος που θα αναλάβει το παιδί στην τάξη να σου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

2. Η γενικότερη παιδαγωγική κ διδακτική φιλοσοφία. Μπορείς να ρωτήσεις για το πως αντιμετωπίζονται τα παιδιά σε συγκεκριμένες καταστάσεις, για το πρόγραμμα που ακολουθείται ,πως γίνεται η προσαρμογή, που δίνεται έμφαση κλπ...Πάρε εδώ μια γεύση για το πότε ένα πρόγραμμα θεωρείται καλό.http://nip-oloimero.sch.gr/appdata/documents/odigos%20gonea(lr).pdf Στο κεφ 4 αν δεν κάνω λάθος.

3. Οι χώροι να είναι ασφαλείς. (π.χ να μην τρώνε σε απόσταση αναπνοής από την ηλεκτρική κουζίνα) Οι αίθουσες να είναι ευρύχωρες, είναι το πιο σημαντικό γιατί διαφορετικά δημιουργούν άσχημα συναισθήματα στα παιδιά ακόμα κ επιθετικότητα. Επίσης να είναι φωτεινές, ζεστές, διακοσμημένες με καλαισθησία κ όχι "μπουκωμένες" με πολλά ερεθίσματα γιατί κουράζουν τα παιδιά. Το να είναι "λουξ" δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία.

4. Ο μεγάλος αριθμός των παιδιών σε κάθε τάξη είναι πολύ σημαντικός κ δείχνει πολλά για τη φιλοσοφία του σταθμού η οποία σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι κ τόσο φοβερή. 28 παιδιά δεν είναι καθόλου καλός αριθμός. Όσο πιο μικρά τα παιδιά, τόσο λιγότερα πρέπει να είναι. Για τα νήπια μέχρι 15 το πολύ.

5. Μπαλέτα, αγγλικά, κολύμπι, κομπιούτερ, και άλλες τέτοιου είδους δραστηριότητες λειτουργούν θετικά μόνο όταν γίνονται με μέτρο γιατί διαφορετικά διαταράσσουν την ομαλή λειτουργία του βασικού προγράμματος που είναι κ το σημαντικότερο. Αν υπήρχαν ελάχιστα ή κ καθόλου δεν θα με ενοχλούσε εφόσον με κάλυπτε το 2(γενικότερη παιδαγωγική κ διδακτική φιλοσοφία) Το νηπιαγωγείο της kyras π.χ μου ακούγεται πολύ καλό με όμορφες απλές αλλά πολύ σημαντικές για το παιδί δραστηριότητες. Το να πήγαιναν κ μια φορά στο τόσο θέατρο ή εκπαιδευτικές εκδρομές θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το σχολείο που έχει μπαλέτο αγγλικά κομπιούτερ κάνει πιο σωστή δουλειά.

 

Έχω μια απορία. Συνάντησες ιδιωτικό νηπιαγωγείο χωρίς κήπο; Όταν λες κήπο εννοείς αυλή ή λουλούδια;

 

Με το καλό να ξεκινήσετε κ εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή για το παιδάκι σου...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

@ Melina

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ναι, κάποιοι από τους σταθμούς που είδα δεν έχουν κήπο, δηλαδή ένα υπαίθριο χώρο 20 τετραγωνικών τουλάχιστον, με πράσινο, για να βγαίνουν τα παιδιά να παίζουν. Ένας, για παράδειγμα, έχει υπαίθριο χώρο, χωρίς γκαζόν, αλλά δε βγάζει τα παιδιά. Ένας άλλος έχει κήπο με χαλίκι αλλά τα μικρά (2-3ετών) τα έχει στο 2ο όροφο και τα βγάζει σε ένα τραγικό μπαλκόνι με καουτσούκ στο πάτωμα και θέα κεραίες. Ο συγκεκριμένος έχει κόστος 7,000 ευρώ το χρόνο...

 

Τελικά ένας από τους σταθμούς με καλές εγκαταστάσεις απορρίπτεται λόγω πλήρους αναρχίας και με αρκετά ερωτηματικά για την ασφάλεια των παιδιών αφού είδα εξώφθαλμη αδιαφορία από τις δασκάλες, ενώ ένας άλλος με άθλιες εγκαταστάσεις απορρίφθηκε αποκλειστικά λόγω εγκαταστάσεων διότι για τα 7,000 που χρεώνουν θα έπρεπε να έχουν ανακαινίσει έστω τα βασικά (πλαστικό πάτωμα πενταβρώμικο, καλύμματα καλοριφέρ που κρέμονται σπασμένα, κλπ).

 

Είμαι πλέον ανάμεσα σε 2 και είμαι σίγουρη για όσους απέρριψα. Τα κριτήρια που επικράτησαν ήταν οι χαρούμενες φατσούλες, το άρτιο πρόγραμμα και οι φωτεινοί, ασφαλείς χώροι. Το θέμα προσωπικό δεν κατάφερα να το αξιολογήσω αφού δε μίλησα με τις δασκάλες αλλά μόνο τους ιδιοκτήτες. Θα το κάνω σε δεύτερο χρόνο, σαφώς.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

"Ένα σταθμό με φοβερές εγκαταστάσεις, φοβερό πρόγραμμα, φοβερό προσωπικό, αλλά με 28 παιδιά σε κάθε τμήμα?!"

 

Καλημέρα,

αυτή ήταν η δική μου επιλογή. Τη μετάνιωσα. Αλλά φταίω. Γιατί έκανα το λάθος να μη δώσω σημασία σε κάποια αρνητικά σχόλια που διάβασα εδώ και τα οποία επιβεβαιώθηκαν όλα ένα προς ένα. Αξιολόγησα μόνο τα θετικά που διάβασα εδώ πάλι, και τα οποία ήταν επίσης αληθινά. Έδωσα σημασία στις καταπληκτικές εκαταστάσεις, εντυπωσιάστηκα από το πρόγραμμα και το πλήρωσα.

Για την ακρίβεια ακόμα το πληρώνω γιατί παρόλο που η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και αναγκάστηκα να πάρω κακήν κακώς το παιδί από εκεί για λόγους που ανάγονται σε αυτούς (συμπεριφορά απέναντι στον γονέα και στο παιδί), αρνούνται να μου επιστρέψουν τα προπληρωμένα χρήματα που αναφέρονται στην επόμενη περίοδο, τα δε δικαστήρια θα κάνουν περίπου τρία χρόνια να βγάλουν απόφαση. Αποδείχτηκε ότι 28 παιδάκια είναι υπερβολικά πολλά. Μπορεί να αρκούν για να μαθαίνουν πράγματα στα παιδιά, και όντως έμαθε πολλά, αλλά δεν αρκούν για να δίνουν επαρκή σημασία σε 28 παιδάκια και μάλλον όχι για να προλαβαίνουν ήσσονος σημασιας μικροτραυματισμούς.

 

μφχ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!'Ενας από τους σταθμούς που έχω δει είχε το εξής πρόγραμμα: 28 παιδάκια με 3 δασκάλες αλλά τα παιδάκια ήταν όλων των ηλικιών σε ένα εννιαίο τμήμα. Δηλ. ηλικίες από 2,5 έως 5 (μέχρι και νήπιο) όλα μαζί απλά με ξεχωριστές δραστηριότητες ανά ηλικία στον ίδιο χώρο χωρίς διαχωρισμό αιθουσών.Πως σας φαίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για Owly και Νηπιακή Αγωγή (σε πρώτη φάση) και για τους υπόλοιπους αν έχεις χρόνο; Το Flopsy Bunnies γιατί το απορρίψατε αν επιτρέπεται;

 

Πρέπει να ξεκινήσω τις επισκέψεις και γω από τον επόμενο μήνα και οι Owly και Νηπιακή Αγωγή είναι πρώτοι στη λίστα μου. Ξέρεις αν δέχονται από 2 ετών; Μέχρι τι ώρα μπορούν να τα κρατήσουν; Πόσο κοστίζουν; Πήγατε πρωί ή απόγευμα; Σας έδειξαν όλους τους χώρους; που κοιμούνται τα παιδιά; Και ότι άλλο χρήσιμο μπορείς να σκεφτείς :) Να'σαι καλά :)

 

Nηπιακη αγωγη εχω ακουσει οτι κανουν πολυ καλη δουλεια και εχουν και ωραιους χωρους....για νηπειαγωγειο ειναι 6500 που ρωτησα τηλεφωνικως ....αλλα δυστυχως εχουν ηδη καλυθφει οι θεσεις για το Σεπτεμβριο

Link to comment
Share on other sites

Nηπιακη αγωγη εχω ακουσει οτι κανουν πολυ καλη δουλεια και εχουν και ωραιους χωρους....για νηπειαγωγειο ειναι 6500 που ρωτησα τηλεφωνικως ....αλλα δυστυχως εχουν ηδη καλυθφει οι θεσεις για το Σεπτεμβριο

 

κούκλα μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, μόλις την είδα! έχουν καλυφθεί οι θέσεις από τώρα;;; :confused:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας βρηκα το πιο κατω λινκ:

 

http://www.preschooleducation.com/art26.shtml

 

ειιναι απο την Ενωση Παιδικων Σταθμων Αμερικης ή κάτι τέτοιο που προτεινει καποια κριτηρια αξιολογησης της προσχολικης εκπαιδευσης εξω νομιζω απο τα συνηθισμενα. Δειτε το, εχει πολυ ενδιαφερον... (το κακο ειναι οτι εινα στα αγλλικα. Τα εχει μεταφρασει στα ελληνικα καποιος παιδικος σταθμος και τα εχει στο site του, δεν βαζω ομως το λινκ για να μην θεωρηθει διαφημιση. Απο εκει τα βρηκα και εγω αλλωστε... Αν καποια φιλη θελει να τα διαβασει στα ελληνικα ας μου στειλει PM)

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο της kyras π.χ μου ακούγεται πολύ καλό με όμορφες απλές αλλά πολύ σημαντικές για το παιδί δραστηριότητες. Το να πήγαιναν κ μια φορά στο τόσο θέατρο ή εκπαιδευτικές εκδρομές θα ήταν ακόμα καλύτερο,

 

Ax χαίρομαι, γιατί όσο να το κάνεις, ο γονιός, όταν λειτουργεί με το ένστικτό του έχει πολλές ανασφάλειες και φυσικά χρειάζεται την επιβεβαίωση από κάποιον του 'χώρου'. Και χαίρομαι και για το τελευταίο που έγραψες, γιατί δεν αναφέρα μάλλον ότι τα πηγαίνουν θέατρο, και από το Μάρτη εκδρομές σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Καταλήξαμε!

 

Όποιος θέλει πληροφορίες για τους σταθμούς που έψαξα σε βάθος, δηλαδή Νηπιακή Αγωγή, Μαίρη Αργύρη και Χορός της Σοκολάτας, ας μη διστάσει να μου στείλει μήνυμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ, εύχομαι καλή πρόοδο και καλή διασκέδαση στα προσχολικά πρωτάκια μας :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...