Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το εμβόλιο της φυματίωσης το κάνατε στο σχολείο σας; Μας ήρθε ένα χαρτί που μας ενημερώνει ότι θα το κάνουν την επόμενη εβδομάδα και να στείλουμε το βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Θέλω να μιλήσω με τον παιδίατρο σχετικά γιατί φοβάμαι λίγο για το παιδί. Σίγουρα θα φοβηθεί και θα πονέσει και δε ξέρω πως θα αντιδράσει. Είναι υποχρεωτικό; Το έκαναν τα δικά σας παιδιά;

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα μου ειπε η παιδιατρος οτι μαλλον κατα τον Μαιο θα αρχισουν τους εμβολιασμους...

 

Κ η κορη μου δεν πολυφοβαται......εγω ειμαι αυτη που δεν θελει να την αφησει μονη της!!!!!:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της φυματίωσης το κάνατε στο σχολείο σας; Μας ήρθε ένα χαρτί που μας ενημερώνει ότι θα το κάνουν την επόμενη εβδομάδα και να στείλουμε το βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Θέλω να μιλήσω με τον παιδίατρο σχετικά γιατί φοβάμαι λίγο για το παιδί. Σίγουρα θα φοβηθεί και θα πονέσει και δε ξέρω πως θα αντιδράσει. Είναι υποχρεωτικό; Το έκαναν τα δικά σας παιδιά;

 

 

Δεν ειναι υποχρεωτικος εμβολιασμος...εμας η παιδιατρος μας ειπε να μην το κανουμε καθως ειναι ενα παλιο εμβολιο , με πολυ μικρο ποσοστο καλυψης.

Οποτε η μεγαλη μου δεν το εκανε....και σαφως δεν θα το κανουν και τα μικρα.

Το μονο που εκαναν και κανουν καθε 2 χρονια περιπου ειναι το μαντου..που ειναι το δοκιμαστικο και δειχνει αν εχεις νοσησει .

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της φυματίωσης το κάνατε στο σχολείο σας; Μας ήρθε ένα χαρτί που μας ενημερώνει ότι θα το κάνουν την επόμενη εβδομάδα και να στείλουμε το βιβλιάριο υγείας του παιδιού. Θέλω να μιλήσω με τον παιδίατρο σχετικά γιατί φοβάμαι λίγο για το παιδί. Σίγουρα θα φοβηθεί και θα πονέσει και δε ξέρω πως θα αντιδράσει. Είναι υποχρεωτικό; Το έκαναν τα δικά σας παιδιά;

 

Κάθε χρόνο κλιμάκιο γιατρών εμβολιάζει τα πρωτάκια. Γίνεται το δοκιμαστικό εμβόλιο του μαντού και μετά από 3 μέρες, αν δεν υπάρξει ερεθισμός, γίνεται το εμβόλιο. Εμένα ο παιδίατρος είχε πει να μην το κάνουμε, ειδοποίησα τη δασκάλα αλλά το εμβόλιο έγινε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε χρόνο κλιμάκιο γιατρών εμβολιάζει τα πρωτάκια. Γίνεται το δοκιμαστικό εμβόλιο του μαντού και μετά από 3 μέρες, αν δεν υπάρξει ερεθισμός, γίνεται το εμβόλιο. Εμένα ο παιδίατρος είχε πει να μην το κάνουμε, ειδοποίησα τη δασκάλα αλλά το εμβόλιο έγινε.....

 

Aσε κι εγω στα καρφια ημουν παρολο που ειχε κανει ενα εμβολιο λιγες μερες πριν (και δεν εκανε ετσι κι αλλιως να κανει αλλο...χαχα)

Αλλα μας ζητησαν το βιβλιαριο να κανει το μαντου ..το εκανε..και μετα μας κρατησαν τα βιβλιαρια στο κεντρο υγειας που το καναν (αν ειναι δυνατον) και τσατιστηκα και εστειλα τον αντρα μου και το πηρε πισω...

Εκατο φορες ειπα στην δασκαλα οτι δεν θα το κανουμε..παρολο που μας εστειλαν χαρτι αν αποδεχομαστε να το εμβολιασουμε η οχι..και ενω δεν υπογραψα...εμπιστοσυνη δεν ειχα (χαχα) και ειχα πει και στην κορη μου να μην καθισει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τη Δευτέρα θα γίνει το δοκιμαστικό μαντου και μετά απο λίγες μέρες το εμβόλιο.Τα παιδάκια δεν το γνωρίζουν γιατί οι δασκάλες της πρώτης έγραψαν στο χαρτάκι που έδωσαν για το σπίτι πως θα γίνει "έλεγχος",αλλά σε εμάς είπαν πως τα παιδιά θα εμβολιαστούν απλά δεν το ΄γραψαν ξεκάθαρα για να μην τα πανικοβάλλουν.Το απόγευμα της Παρασκευής πήγαμε σε φιλικό σπίτι συμμαθητή ο οποίος έχει μεγαλύτερο αδερφό και εκείνος του είπε ότι τη Δευτέρα θα κάνουν εμβόλιο στο σχολείο.Αμέσως τα δικά μας τρομοκρατήθηκαν (είμασταν παρέα 4 πρωτακίων) και άρχισαν να ρωτούν εαν το έχουμε κάνει το εμβόλιο,ποιος θα μας το κάνει,μαμά θα έρθεις και εσύ και άλλα τέτοια.Πρώτη μας αντίδραση της φίλης μου ήταν να αγριοκοιτάξει τον μεγάλο της γιο και έπειτα κάναμε τις ανήξερες πως ότι γράφει το χαρτάκι της κυρίας αυτό ξέρουμε κι εμείς.Στη δικιά όμως μπήκαν ψίλοι στ'αυτιά.Τι να κάνω?Να της πω την αλήθεια ή να την αφήσω προ εκπλήξεως όπως μας σύστησε η κυρία μας?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τη Δευτέρα θα γίνει το δοκιμαστικό μαντου και μετά απο λίγες μέρες το εμβόλιο.Τα παιδάκια δεν το γνωρίζουν γιατί οι δασκάλες της πρώτης έγραψαν στο χαρτάκι που έδωσαν για το σπίτι πως θα γίνει "έλεγχος",αλλά σε εμάς είπαν πως τα παιδιά θα εμβολιαστούν απλά δεν το ΄γραψαν ξεκάθαρα για να μην τα πανικοβάλλουν.Το απόγευμα της Παρασκευής πήγαμε σε φιλικό σπίτι συμμαθητή ο οποίος έχει μεγαλύτερο αδερφό και εκείνος του είπε ότι τη Δευτέρα θα κάνουν εμβόλιο στο σχολείο.Αμέσως τα δικά μας τρομοκρατήθηκαν (είμασταν παρέα 4 πρωτακίων) και άρχισαν να ρωτούν εαν το έχουμε κάνει το εμβόλιο,ποιος θα μας το κάνει,μαμά θα έρθεις και εσύ και άλλα τέτοια.Πρώτη μας αντίδραση της φίλης μου ήταν να αγριοκοιτάξει τον μεγάλο της γιο και έπειτα κάναμε τις ανήξερες πως ότι γράφει το χαρτάκι της κυρίας αυτό ξέρουμε κι εμείς.Στη δικιά όμως μπήκαν ψίλοι στ'αυτιά.Τι να κάνω?Να της πω την αλήθεια ή να την αφήσω προ εκπλήξεως όπως μας σύστησε η κυρία μας?

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να πεις την αλήθεια στο παιδί γιατί θα πανικοβληθεί εκεί και θα αισθανθεί ότι το κορόιδεψες. Μπορείς να συζητήσεις μαζί της και να της πεις ότι δεν ξέρεις κάτι εσύ αλλά για να το λένε τα παιδιά..... και αν γίνει το εμβόλιο πώς θα αντιδράσει;

 

Εγώ σαν δασκάλα, ξέρω θα με μαλώσετε, έχω πάντα μαζί μου ένα σακουλάκι καραμέλες ή αυτοκόλλητα ή.....

 

Πάντως το εμβόλιο γίνεται στο μπράτσο, κάνει μια φούσκα-σπυράκι που πονάει , ματώνει πολύ ευκολα και ταλαιπωρεί τα παιδιά.

Βέβαια τα στατιστικά λένε ότι κάποιες αρρώστιες (και η φυματίωση) ενώ είχαν σχεδόν εξαφανιστεί κάνουν ξανά την εμφανισή τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιπες μητέρες είχαν δραματικές εμπειρίες απο τα εμβόλια των μεγαλύτερων παιδιών τους και όλες έλεγαν γιατί δεν επιτρέπεται στο γονιό να είναι παρόν.Η ιδέα με τις καραμελίτσες ή και κανένα μπαλονάκι όπως κάνει η παιδίατρός μας είναι πολύ καλή και μπράβο σου.Εαν κάποιο παιδί είναι τόσο πεισματάρικο ή αντιδραστικό και δεν το κάνει τί θα συμβεί?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτάκια σας πόσο συγκεντρωμένα είναι στο διάβασμα και πώς το χειρίζεστε? Ασκήσεις που θα μπορούσε να τις έχει τελειώσει σε 15-20 λεπτά εμείς κάνουμε 1 - 11/2 ώρα.Το έχουμε κάνει και κορνίζα " ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ όταν συγκεντρώνομαι κάνω τα μαθήματά μου πιο γρήγορα" και της το υπενθυμίζω κάθε μέρα.Σημειωτέον ότι αυτό έγινε μια μέρα που ως εκ θαύματος τελειώσαμε σε 1/2 ώρα.Την επιβράβευσα, της το τόνισα και υποσχέθηκε πως θα το τηρεί γιατί μπορούσε να έχει πολύ ελευθερο χρόνο και αυτό της άρεσε.Ακριβώς την επομένη όταν πήγε να "παραστρατίσει" και της το θύμισα μου απαντά με υφάκι "Το ήξερα πως θα κρατούσε μόνο μια μέρα μαμά"

Επίσης επειδή μπορεί να κάνει καλύτερα γράμματα η κυρία την έκανε παρατήρηση με σκοπό να προσπαθήσει λίγο παραπάνω.Να την πιέσω ή να την αφήσω?:roll::roll::roll:

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά το εμβόλιο έγινε και ευτυχώς όλα καλά.Την πρώτη μέρα στο σημείο που τσιμπήθηκε το παιδί η δασκάλα σχημάτιζε με μαρκαδόρο μια χαμογελαστή φατσούλα.Οπότε όλοι με χαρά μας έδειχναν τις φατσούλες τους και έφυγε η δική μας αγωνία.Μετά απο 2 μέρες που έγινε το κανονικό ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Την Πέμπτη κάναμε την πρώτη μας εκδρομή με λεωφορείο ως παιδάκια πλέον του δημοτικού.Συμμετείχε η πρώτη και η δευτέρα τάξη.Τα πρωτάκια έπρεπε να συνοδεύονται απο γονέα ή κηδεμόνα.Παρακολουθήσαμε στο κρατικό θέτρο της Θεσσαλονίκης την όπερα για παιδιά "Ο Μαγικός Αυλός".Τα συναισθήματα και οι εντυπώσεις ανάμικτα.Πάντως και μόνο η ιδέα ότι θα πάμε εκδρομή με το σχολείο μας τους ενθουσίασε.Μπράβο στους εκπαιδευτικούς γιατί είναι πού δύσκολο να οργανώσουν και να πάρουν τέτοιες ευθύνες.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κάναμε κι εμείς το εμβόλιο και όλα πήγαν καλά. Πολύ καλύτερα απ' ότι περίμενα. Ευτυχώς που το παιδί μου είναι πιο γεναίο από εμένα γιατί εγώ θυμάμαι ότι φοβόμουν πάρα πολύ, έκλαιγα και το έκανα τελευταία και με το ζόρι. Έχουμε και καλή δασκάλα η οποία τα αγκάλιαζε για να φοβούνται λιγότερο. Τέλος καλό, όλα καλά. Τώρα δε ξέρω αν θα φουσκώσει ή ματώσει. Τι γνωρίσετε γι' αυτό.

Την άλλη εβδομάδα θα πάμε κι εμείς την πρώτη μας εκδρομή εκτός πόλης και την περιμένουμε με αγωνία. Θα είναι τα παιδάκια απ' όλο το σχολείο και αυτά των τριών πρώτων τάξεων θα συνοδεύονται υποχρεωτικά. Αλήθεια τι γίνεται σε τέτοιες εκδρομές; Τι χρειάζεται να πάρω μαζί μου; Γ

Όσον αφορά τη συγκέντρωση, παρατήρησα ότι μετά τις διακοπές του Πάσχα έχει αρχίσει να βαριέται λιγάκι. Μάλλον την "έπιασε" η άνοιξη. Εχθές για παράδειγμα, παιδευόμασταν πόση ώρα μέχρι να καταννοήσουμε ποια ρήματα στο "χθες" καταλήγουν σε -ισα και ποια σε -ησα. Λίγο δύσκολα μου φάνηκαν για α' δημοτικού και σίγουρα δεν μαθαίνονται σε μία μέρα. Μάλλον με τη συχνή επανάληψη θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμάς μας έχει πιάσει η άνοιξη και δεν συνεργάζεται με τίποτα, στο δε σχολείο θηρίο σκέτο.Οι ασκήσεις έρχονται όλες λάθος λυμένες -ενώ μέχρι πριν το Πάσχα τα ίδια πράγματα έρχονταν σωστά- αδιαφορεί για τα πάντα , και ονειρεύεται πότε θα έρθουν οι διακοπές γιατί έχει πρόγραμμα !!!! όπως λέει...

Ανησύχησα λοιπόν και προχθές πήγα στο σχολείο του και μίλησα με τη δασκάλα , η οποία μου είπε ότι κάθε χρόνο μετά το Πάσχα τα παιδάκια τρελλαίνονται και δεν στέκονται πουθενά και να μη δίνω σημασία, το μόνο άσχημο μου είπε ότι φέτος το Πάσχα έπεσε νωρίς και αυτή η τρέλλα θα διαρκέσει λίγο καιρό περισσότερο.

Τι να κάνουμε υπομονή....

Όσο για τα ρήματα (γιατί κι εμείς έχουμε ένα θεματάκι) μου είπε ότι δεν χρειάζονται να πιέζονται γιατί μέχρι και την τετάρτη δημοτικού θα κάνουνε τα ίδια πράγματα πιο εμπλουτισμένα , και πως τελειώνοντας την πρώτη δεν περιμένουν να θυμούνται όλη αυτή τη γραμματική που τους έδειξαν όλη τη χρονιά, απλά μία πρώτη επαφή με τις κλίσεις των ρημάτων έκαναν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια κατάσταση επικρατεί και σε μας.Οι δασκάλες της πρώτης αποφάσισαν απο κοινού, βλέποντας πως η άνοιξη μας πήρε τα μυαλά και θέλουν να βρίσκονται τα παιδιά όλο και περισσότερο έξω,να ελλατώσουν τις ασκήσεις και ν'ακολουθήσουν αργότερους ρυθμούς.Προφανώς δεν πιέζονται και απο την ύλη καθώς σχεδόν το βιβλίο των μαθηματικών έχει τελειώσει και στη γλώσσα απομένουν 2 ενότητες.Στη συζήτηση που είχα μαζί της μου είπε πως ότι ήταν να πάρει το παιδί γι'αυτή τη χρονιά τα πήρε.Στη δευτέρα θα ξαναδούμε τα ίδια κεφάλαια πιο αναλυτικά.Οπότε αγαπημένες μου φίλες οπλίζομαι με όσο κουράγιο και υπομονή μου απομένει και πάω με τα νερά της κορούλας μου.

Αλήθεια το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάρω κάποιο βιβλίο επανάληψης με ήρωες κινουμενων σχεδίων και ασκήσεις που αφορούν την ύλη της πρώτης τάξης.Έχετε να προτείνεται κάτι?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμεις ακομα εμβολιο δεν καναμε.....θα ρωτησω παλι τη δασκαλα μας....

Η ανοιξη επισης μας εχει παρει τα μυαλα...αλλα τωρα το καλοκαιρι ακομη πιο πολυ!!!!!!:)

Τα μαθηματικα σχεδον τα τελειωσαν αλλα στη γλωσσα εχουν λιγο ακομα....

(για τα ρηματα του χθες σε -ισα κ -ησα δεν ειπαν τπτ...)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εμείς κάναμε εμβόλιο, ούτε και μας είπαν κάτι. Όσον αφορά τα μαθήματα, μαθηματικά δε θα προχωρήσει άλλο, γλώσσα δεν τελειώσαμε ακόμα. Η δικιά μου ακόμα συγκεντρωμένη είναι και πάει πολύ καλά. Αυτό που στενοχώρησε είναι πως η δασκάλα μας έκανε αίτηση να μετατεθεί στο διπλανό σχολείο, γιατί σε λίγο καιρό το σχολείο μας θα γίνει μπάχαλο. Θα κλείσουν ένα κοντινό σχολείο και θα μοιράσουν τα παιδάκια σε 2 σχολεία, ένα από αυτά και το δικό μας....:?.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

Φτάσαμε λοιπόν στο τέλος.Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την παρέα, τις γνώμες και τις συμβουλές σας.Προφανώς απο το συγκεκκριμένο θέμα δεν θα τα ξαναπούμε μιας και τα καμάρια μας όλο χαρά αποχαιρέτησαν την πρώτη δημοτικού και είμαστε πλέον ΔΕΥΤΕΡΑΚΙΑ.Συγκινήθηκα πάρα πού όταν το Μαράκι μου πήρε στα χέρια της το ενδεικτικό της πρώτης δημοτικού και μπόρεσε να το διαβάσει.΄"Μαμά θα πάω στη δευτέρα" είπε όλο χαρά.

Το σχολείο τελείωσε με πολλές εκδηλώσεις όπου παρουσιάσαμε ένα υπέροχο χορευτικό ντυμένοι ναυτάκια και κερδίσαμε και στο σπάσιμο των μπαλονιών.

 

Απο εδώ και πέρα θάλασσα,παιχνίδι,ποδήλατο,βόλτες και λίγο εξάσκηση με ένα βιβλίο δραστηριοτήτων για την πρώτη τάξη.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Ήταν μια πολύ απαιτητική χρονιά που όμως πήγε πολύ καλά, με συγκινήσεις και μπόλικη γνώση. Μοιραστήκαμε πολλές πληροφορίες και βοηθηθήκαμε αρκετά. Καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!!!!:P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...