Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Mια χαρα, αυτο που κανει το παιδι απο μονο του ειναι και το καλυτερο!!Να γραφει πχ λιστες για το σουπερ μαρκετ οσο αυτο βεβαια ειναι δυνατον η λιστες με τα δωρα που θα ηθελε τα Χριστουγεννα!!Κι ας κανει ορθογραφικα λαθη,μη του τα διορθωνεις,θα μαθει αργοτερα να τα γραφει σωστα!!Εμενα στης κορης μου πχ αρεσει πολυ να γραφει γραμματα στις φιλες της στην Ελλαδα!

Ήδη έχουμε τετραχάρακο τετράδιο, μας το ζητήσανε από την αρχή του χρόνου στο σχολείο και το βρήκα στο 5ο βιβλιοπωλείο που πήγα. Πολύ δυσευρετο βρε παιδί μου!

Φλορα, σ΄ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Το παιδί στο εντελώς χαλαρό στυλ τον βάζω και γράφει διάφορα. Χτες έγραψε γράμμα στον Αη Βασίλη (από τώρα! ) μόνος του και όταν ήθελε βοήθεια με ρώταγε. Άλλη μέρα έγραψε μόνος του πάλι μια λίστα με ένα κατεβατό παιδάκια που θέλει να καλέσει στο πάρτυ του. Καλά τα πάει δεν έχω παράπονο αλλά τα παρατάει ευκολα, αυτό θέλω να του δουλέψω λίγο.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φλωρα σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Θα ψαξω να τα βρω....

 

Παρακαλω τιποτα!!Καλη τυχη στο ψαξιμο,δεν ηξερα οτι ειναι τοσο δυσευρετα!!Στη Ροδο τα βρισκεις σε ολα τα βιβλιοπωλεια!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ σας διαβάζω από την αρχή δεν έχω συστηθεί και εγώ.

Η μικρή μου Δανάη πάει και αυτή φέτος Α' Δημοτικού, είναι γεννημένη 27/09/2003. Πέρσι διαπιστώσαμε σε συνεργασία με τη Νηπιαγωγό κάποιο πρόβλημα στην έκφρασή της που είχε αντίκτυπο και στην κοινωνικοποίησή της και από τον Φεβρουάριο κάνει Λογοθεραπεία - Εργοθεραπεία - Ψυχοθεραπεία. Μπορώ να πω πως με μεγάλο άγχος ξεκίνησε η φετινή σχολική χρονιά αφού από το ΚΕΔΔΥ είχα γνωμάτευση να μην παρακολουθήσει φέτος την Α' Δημοτικού, παρόλο που το γνωστικό κομμάτι το είχε κατακτήσει. Θεώρησαν πως η δυσκολία της στην έκφραση του λόγου θα την δυσκόλευε αρκετά στην παρακολούθηση και ίσως αργότερα της έβγαζε μαθησιακή δυσκολία.

Τώρα είμαστε στο Νοέμβριο (αισίως, μόλις μπήκε) και η Δανάη μαζεύει μπράβο. Δεν επαληθεύθηκαν οι φόβοι του ΚΕΔΔΥ και δικαιώθηκα εγώ που είχα κληθει να πάρω την απόφαση. Πολύ μεγάλο βάρος κορίτσια και άγχος απίστευτο.

Η Δανάη παρακολουθεί το ολοήμερο, παρόλο που θα μπορούσαν να την παραλάβουν οι γονείς μου, γιατί είναι πολύ σημαντική η επαφή της με τα άλλα παιδάκια. Δουλειά στο ολοήμερο δεν γίνεται, αλλά είμαι ευχαριστημένη που περνάει καλά. Η κοπέλα που είναι υπεύθυνη είναι πολύ γλυκιά αν και άπειρη και ασχολείται περισσότερο με το παιχνίδι τους.

Πολύ καλή δουλειά γίνεται στην τάξη απ' ότι διαπιστώνω, αφού στον έλεγχο που της κάνω καθημερινά βλέπω πως δεν έχει κανένα κενό. Την αντιγραφή της τη γράφει στο ολοήμερο, εγώ απλώς την ελέγχω. Η δασκάλα μας έχει πει να μην παρεμβαίνουμε καθόλου στα γραπτά των παιδιών. Οτι διορθώσεις χρειαστούν, πρέπει να γίνονται από τα ίδια τα παιδιά. Ο χρόνος που αφιερώνει καθημερινά δεν ξεπερνάει τη μισή ώρα.

ΣΟΦΙΑ - ΔΑΝΑΗ

Δύο λόγοι για να υπάρχω, να ελπίζω και να αγωνίζομαι για ένα καλύτερο αύριο

Link to comment
Share on other sites

ΒάσωΚ η κόρη σου έχει τα αγαπημένο μου όνομα. Πολύ χαίρομαι που η κόρη σου τα πάει καλά! Η δικιά μου εκτός από τα παιδάκια φίλους της έχει κάνει φιλενάδες της και τις μαμάδες τους.:-D

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, αν και πτώμα από το ξενύχτι, αισθάνομαι οτι πετάω από τη χαρά μου. Πτώμα είμαι γιατί η Δανάη παρουσίασε πυρετό το Σάββατο το βράδυ και φαντάζομαι δεν χρειάζεται να σας περιγράψω τα δυο βράδια που πέρασαν. Σήμερα όμως με πήρε τηλέφωνο η δασκάλα της για να με ρωτήσει αν είναι καλά στην υγεία της και να μου ζητήσει να στείλω τα τετράδιά της προκειμένου να σημειώσει πως έχουν προχωρήσει τα μαθήματα. Αφού υπήρχε χρόνος λοιπόν (απόγευμα με πήρε τηλέφωνο) τη ρώτησα για τη Δανάη και πως πάει. Μου απάντησε λοιπόν, οτι αν δεν της το έλεγα δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως είναι το ίδιο παιδί που ένα χρόνο πριν δεν μπορούσε να συντάξει μια απλή πρόταση, που ένα χρόνο πριν ειδικοί είχαν γνωμοδοτήσει να μην παρακολουθήσει την Α' Δημοτικού φέτος. Η πρόοδός της είναι πολύ καλή, η ίδια είναι πολύ συνεργάσιμη και γενικά είναι πολύ ευχαριστημένη μαζί της.

Κορίτσια, πετάωωωωωωωωωωωωωω

ΣΟΦΙΑ - ΔΑΝΑΗ

Δύο λόγοι για να υπάρχω, να ελπίζω και να αγωνίζομαι για ένα καλύτερο αύριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα, αν και πτώμα από το ξενύχτι, αισθάνομαι οτι πετάω από τη χαρά μου. Πτώμα είμαι γιατί η Δανάη παρουσίασε πυρετό το Σάββατο το βράδυ και φαντάζομαι δεν χρειάζεται να σας περιγράψω τα δυο βράδια που πέρασαν. Σήμερα όμως με πήρε τηλέφωνο η δασκάλα της για να με ρωτήσει αν είναι καλά στην υγεία της και να μου ζητήσει να στείλω τα τετράδιά της προκειμένου να σημειώσει πως έχουν προχωρήσει τα μαθήματα. Αφού υπήρχε χρόνος λοιπόν (απόγευμα με πήρε τηλέφωνο) τη ρώτησα για τη Δανάη και πως πάει. Μου απάντησε λοιπόν, οτι αν δεν της το έλεγα δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως είναι το ίδιο παιδί που ένα χρόνο πριν δεν μπορούσε να συντάξει μια απλή πρόταση, που ένα χρόνο πριν ειδικοί είχαν γνωμοδοτήσει να μην παρακολουθήσει την Α' Δημοτικού φέτος. Η πρόοδός της είναι πολύ καλή, η ίδια είναι πολύ συνεργάσιμη και γενικά είναι πολύ ευχαριστημένη μαζί της.

Κορίτσια, πετάωωωωωωωωωωωωωω

 

Μπραβο κοριτσι μου .Σου ευχομαι τα παιδια σου να σου δινουν παντα τετοιες χαρες.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνουν τα πρωτάκια μας; Φαντάζομαι ότι όλα πάνε καλά γι' αυτό και δεν παραπονιέται καμία. Εμείς μετά από αρκετές ημέρες χωρίς μαθήματα (είμασταν κλειστά λόγω κρουσμάτων της νέας γρίπης, όχι στο δικό μας τμήμα) καταφέραμε να φτάσουμε στο "Ιι". Μαλλον είμαστε λίγο πίσω αλλά ελπίζω ότι θα τα καταφέρουμε να βγάλουμε την ύλη. Η μικρή έχει αρκετή όρεξη ιδιαίτερα για την ορθογραφία και την ανάγνωση και αυτό με ευχαριστεί ιδιαίτερα. Με την αριθμητική δεν τρελαίνεται αλλά τα κάνει όλα σωστά. Δεν έχω πάντως κανένα παράπονο. Καλύτερα απ' ότι περίμενα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

και σε μας όλα καλά, προχωράνε σταθερά με αρκετές εχτρα ασκησεις σε φωτοτυπίες, αλλά οι γονείς όλοι είναι ευχαριστημένοι στο σύνολο τους από την πρόοδο των παιδιών μας, οπότε δεν παραπονιέται κανείς για τις παραπάνω ασκήσεις... φτασανε σημερα στο Θ,θ και στα μαθηματικά μάθανε σταδιακά, όχι σε μια μέρα αλλά τελικά μέσα σε ένα περίπου μήνα, τις πρσθέσεις- αυτές τις 2+2, 3+2 κλπ. Καλή συνέχεια στα πρωτάκια μας!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο στη μικρή Δανάη που δείχνει ότι έχει κουράγιο και επιμονή για να τα καταφέρει και μπράβο στην μαμά της που αφιερώνει όλη της την ενέργεια για το καλό του παιδιού της.... Τέτοια παιδιά δεν είναι να τα φοβάσαι. Μπράβο ξανά!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μας. Κι εμείς προχωράμε σταθερά και τα πάμε μια χαρά. Της αρέσει πολύ το σχολείο και δεν ζοριζόμαστε καθόλου. Σήμερα θα πάνε εκδρομή σε ελαιώνα. Άντε και καλή μας συνέχεια. :P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,

 

Αν και αργησα λιγο , ειμαι και εγω στο club με τα πρωτακια .

Η κόρη μου Ελπίδα ειναι 6 περιπου (5/12/2003 ). Οπως καταλαβαίνετε σαν μικρότερη απο

αλλα παιδακια της ταξης εχει δυσκολίες . Το είπαμε στην δασκάλα και συμφωνησε ότι τα μικρότερα είναι πιο δύσκολο να συγκεντρωθούν. Στη γλώσσα έχουν τελειώσει το πρωτο κομμάτι και εταοιμάζονται γιατο μαθημα με το Καραγκιόζη. Δεν ξέρω που έχετε φτάσει εσείς.

πιστεύω όμως οτι τα παιδιά δυσκολεύονται ...την προηγούμενη φορά ήρθε η κ΄ρη μου απο το σχολείο , λέγοντας ότι η δασκάλα εβαλε τις φωνές και θύμωσε μαζί τους. Γι αυτο και κάλεσε συγκέντρωσε που ειχαμε σήμερα.

Ενα απο τα ειδικότερα που ειπε για την Ελπίδα ήτάν ότι εχει πολλη φαντασία ,περισοοτερο απο ότι πρεπει . Η αλήθεια είναι ότι συνέχεια λέει ότι είναι πριγκίπισσα και πολλες φορές τσακώνεται με παιδιά γιατι της λένε ότι δεν υπάρχουν πρίγκηπες .

Επίσης παρουσιάζει την κούκλα της σαν μωρό της , οτι είναι μαμά δηλαδή . Η δασκάλα είπε λοιπον οτι πρεπει να την προσγειώσουμε ...Αν μπορείτε να με βοηθήσετε , να μου πειτε τροπους που θα το κάνω αυτό και επίσης να μου πείτε τη γνώμη σας , θα με ευχαριστούσε ιδιαίτερα .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλώς ήρθες στην παρέα των πρωτακίων. Η δικιά μου κόρη είναι ακριβώς στη μέση της χρονιάς και δε την βλέπω να δυσκολεύεται. Ίσως έχει να κάνει και με το παιδί ή και την προετοιμασία του από τα νήπια. Όσον αφορά τώρα με την φαντασία δε ξέρω τι να σου πω. Δε νομίζω πως αυτό είναι κακό, αλλά εξαρτάται και από το πόση φαντασία έχει. Αν προβληματίζεσαι μπορείς να πάρεις τηλ. τη γραμμή υποστήριξης και να ρωτήσεις εκεί τους ειδικούς. Μην ανησυχείς όλα θα πάρουν το δρόμο τους. ;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου ...

Οταν λεω οτι δυσκολεύεται εννοώ ότι δεν γράφει γρήγορα , με αποτέλεσμα κάποια να τα γραφει η δασκάλα στο τετράδιο .

Μας είπε λοιπόν ότι θέλει εξάσκηση στο σπίτι.

Χτες έκατσα και της μίλησα περι πριγκιπησών .. Της είπα ότι αυτά είναι μόνο στα παραμύθια και δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα. Πιστεύω ότι με τις συζητήσεις περι του θέματος και τη διευκρίνηση τι ειναι παραμύθ και τί αλήθεια , θα καταλάβει.

Αν και της έχω πει και άλλες φορές ,απλώς δεν επέμενα ,,,, τώρα πρεπει να επιμείνω.

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα σας.

η κορη μου ειναι νηπιο και σαν κλασικη ελληνιδα μαμα που ενδιαφερεται αγχωνεται για το μελλον της μικρης (χααχ) θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις οσον αφορα στο ποσο προετοιμασμενο πρεπει να ειναι ενα παιδι οταν ξεκιναει να παει πρωτη δημοτικου.

 

Οι δασκαλες μας στα νηπια εχουν την αποψη οτι φετος το παιδι πρεπει να παιξει και οχι να φορτωθει με διαβασματα και αγχος απο τωρα. Θα αρκεστουν ολη την χρονια με το να παιζουν με τα γραμματα και τους αριθμους.

Πιστευουν οτι δεν ειναι δουλεια τους να μαθουν στα παιδακια μας να διαβαζουν και οτι αυτη ειναι δουλεια της δασκαλας στη πρωτη δημοτικου.

 

Πραγματι τα παιδακια σε αυτη την ηλικια το μονο που θελουν και χρειαζονται ειναι το παιχνιδι αλλα μηπως οι απαιτησεις πλεον του σχολειου ειναι πολυ περισσοτερες?

 

Μηπως πρεπει εγω σιγα σιγα να την προετοιμαζω? Και πως θα γινει αυτο?

Εχω μαθει οτι τα παιδακια πλεον δεν μαθαινουν τα γραμματα αλλα συλλαβες. Να αρχισω να της μαθαινω τις συλλαβες????

Το ονομα της ξερει να το γραφει μισο οπως και ολα τα παιδακια στην ταξη της και οι δασκαλες δεν πολυ αγχωνονται. λετε να χαραρωσω και εγω και να μην ασχοληθω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, τί κανετε; χάθηκα για λίγο, ο γιός μου τα πάει καλύτερα, διαβάζει ευχάριστα, συνεχίζει να κάνει όμορφα γράμματα κ είμαι χαρούμενη πολύ αφού στην αρχή είχα αγχωθεί κ απογοητευτεί παρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Νάντια, η δική μου η κόρη δεν ήταν ιδιαίτερα προετοιμασμένη. Στο νηπιαγωγείο είχαν ακριβώς την ίδια αντίληψη όπως και στο δικό σας. Δεν είχαν δουλέψει ιδιαίτερα ούτε στα γράμματα ούτε στους αριθμούς. Ότι έμαθε το έμαθε από μόνη της ρωτώντας εμένα, ή προσπαθώντας να αντιγράψει κείμενα από διάφορα παραμύθια κ.λ.π. Επειδή και εμένα πέρυσι με προβλημάτιζε πολύ το πως θα ανταπεξέλθει στο δημοτικό έχω να σου πω το εξής: Εάν ξέρεις το σωστό τρόπο να της μάθεις πράγματα κάντο, εάν όχι, άστο καλύτερα γιατί μπορεί αντί για καλό να κάνεις κακό μπερδευοντας την. Στην πρώτη δημοτικού ξεκινούν από το 0, οπότε ίσως και θα ήταν καλό να μη ξέρει και πολλά πολλά για να μην βαρεθεί. Εμένα πάντως μέχρι στιγμής πηγαίνει αρκετά καλά και η δασκάλα της είναι ευχαριστημένη - μόνο μου λέει ότι μιλάει αρκετά. Κάποιες φορές βέβαια μας πιάνει και λίγη γκρίνια για το ότι δε θέλει να διαβάσει και βαριέται κ.λ.π. αλλά στο τέλος σκεφτόμενη ότι την επομένη μπορεί να μην πάρει Άριστα με 3 θαυμαστικά στην ορθογραφία κλείνεται μόνη της στο δωμάτιο της και τα καταφέρνει. Και σημείωσε ότι είναι γεννημένη και τέλος Δεκεμβρίου... Νομίζω λοιπόν ότι δε θέλει και πολύ άγχος. Απολάυστε την τελευταία ξέγνοιαστη χρονιά σας ...:-D

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

stam ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι οτι τον σωστο τροπο δεν τον ξερω για να της τον διδαξω και σιγουρα μπορει να την μπερδεψω ακομα περισσοτερο. Βλεπω παντως τελευταια να ενδιαφερεται να μαθει και ολο με ρωταει " μαμα τι γραφει εδω ? Μαμα ποιο γραμμα ειναι? Μαμα ποιο γραμμα εγραψα?

Αν παλι εκτυπωσω ολη την αλφαβητα με εικονες και βγει σαν αφισουλα την οποια να κρεμασω στο δωματιο της μηπως ετσι βλεποντας καθε μερα τα γραμματα και ρωτωντας μαθει τουλαχιστον οπτικα να τα αναγνωριζει και να αρκεστω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιδέα σου, Νάντια. Σίγουρα να μην την ζορίσεις, γιατί θα τα μάθει όλα από την αρχή. Μαθαίνουν να διαβάζουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Καλό είναι να γνωρίζει λίγα πραγματάκια, αλλά χωρίς άγχος. :P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ,

 

Σημερα επικοινωνησα με τη δασκαλα μας στο σχολειο τηλεφωνικως ,γιατι η Ελπίδα άρχισε να μην θέλει να πηγαινει σχολείο το πρωί . Ελπίζω να είναι προσωρινό...

Ετσι λοιπον ρωτησα τη δασκάλα αν συμβαίνει κατι με την Ελπίδα και για αυτο το λόγο δεν θέλει να παει ..... Μου έιπε : "όχι κατι το ιδιαίτερο" ..

Εγω πιστεύω ότι επειδή άκουσε η Ελπίδα τα σχόλια της δασκάλας στην γιαγιά που πηγε στην συγκέντρωση γονέων , δημιουργήθηκε ενας αρνητισμός και αυτο δεν ειναι καθόλου καλό ...Τελος παντων εγω το ειπα στην δασκάλα , οτι μαλλον αυτο φταίει..και μου ειπε ότι πρεπει να την οργανώσω περισσότερο στο ΄σπίτι γιατι αργεί υπερβολικά να κανει οτιδήποτε στο σχολείο .... απο το να βγάλει τα μολύβια της και τα βιβλία και τετράδια μεχρι να γραψει.

Της ειπα ότι προσπαθώ επιβραβεύοντας να το διορθώσουμε .... αν έχετε καποιες ιδέες ,αν υπάρχουν και αλλα παιδιά με το ιδιο θέμα , παρακαλώ βοηθήστε λέγοντας τις αποψεις σας.

Μου έιπε βεβαια η δασκάλα ότι δεν υπάρχει προβλημα σε διαβασμα .... Τα ξέρει και να διαβάζει και να γράφει ..απλώς αργει περισσοτερο απο τα αλλα παιδιά ,Το αποδίδει στην φαντασία της , όπως σας ειχα πει και πριν , αλλα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θελει να πει με αυτο ..... Το ίδιο προβλημα είχα και έχω με τον μεγαλύτερο μου γιο που παει γ γυμνασίου , Ειναι αργός .... μεχρι να βγάλει τα βιβλία απο τη τσαντα , να διε τι εχει , να ξεκινησει να γραφει ,,,τι να πω ...... Πιστεύω ότι ειναι θεμα χαρακτήρα και των δύο γιατι μοιάζουν πολυ , οΣταυρος είναι γεννημενος 5 Δεκεμβρίου και η Ελπιδα 13 Δεκεμβρίου .

Ενω ο μεγαλος μου ο Γιώργος 18 ετων δεν έχει καμια σχεση ..μονος του διαβαζε , μονος του εγραφε , γρηγορα και χωρις πολυ κοπο , και διαβαζε πολλα εξωσχολικά και γενικα δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα ,,, ολο συγχαρητήρια επαιρνα.....

Ο Σταυρος και η Ελπίδα...... τελείως διαφορετικά τα πράγματα ..... Πανεξυπνοι αλλα για σχολείο δεν ....... το θελουμε και τοσο πολυ............. Βεβαια οι βλέψεις μας για το μελλον , μια χαρα ..... ο Σταυρος θελει ναπαει πανεπιστημιο , δεν εχει πει ποτε κατι αλλο ....

και με τον αθλητισμό ασχολούμασε και με τα αγγλικά φροντιστηριο... και ειναι κατι που δεν καταλαβαίνω... ολη τη χρονια στο φροντιστήριο πολυ μετρια και παρατηρήσεις . Στο τέλος όμως στις γραπτες εξετασεις που ελέγχονται εκτός φροντιστηρίου ... αριστεύει .....

τι να πω ,,,ειναι για να με παιδεύει ...... και στο σχολείο σπρώχνοντας ..παμε , ισα που περνάμε και αυτο με το ζόρι,,, ενω ο μεγάλος του 17 ... περασε λογιστική ,,,,,

συγνώμη σας κουρασα ., αλλα ενιωσα την αναγκη να τα πω καπου και να ρωτησω την γνωμη σας

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα, η Κλεοπάτρα τα πάει μια χαρούλα μέχρι στιγμής στην α' δημοτικού, έλειψε μόνο 1 μέρα με πυρετό (είχε μεσολαβήσει το ΣΚ και μετά η 17 Νοέμβρη), παρόλο που είμαστε απο τα πιο μικρά της τάξης (13 Δεκεμβρίου 2003). Η κυρία της δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα είτε ε την μάθηση είτε με την συμπεριφορά της και εμείς είμαστε επίσης πολύ ευχαριστημένες απο μια τόσο καλή δασκάλα σαν την κυρία Ράνια. Στη γλώσσα είμαστε και εμείς στο Ιι τώρα και στα μαθηματικά στις σχέσεις < και >. Τους προχωράει σχετικά αργά γιατί θέλει να τα μαθαίνουν καλά και τους βάζει αρκετές επαναλήψεις. Στα μαθηματικά δεν πάει σύμφωνα με το βιβλίο με την έννοια ότι δεν τους προχωράει αν δεν μάθουν καλά καλά το κάθε τι. Το σχολείο μας ακόμα δεν έχει κλείσει κάποιο τμήμα του ή όλο λόγω της γρίπης, δόξα τω Θεώ. Αντε, καλή συνέχεια σε όλα τα πρωτάκια μας εύχομαι και κουράγιο και δύναμη στις μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε το τμήμα στο σχολείο μας μετά από 2 επιβεβαιωμένα κρούσματα γρίπης Η1Ν1 και πολλών παιδιών που απουσίαζαν (από τα 22 παιδάκια έλειπαν τα 14:!::!::!:. Σημειώστε δε ότι την προηγούμενη εβδομάδα είχα και τη δική μου κόρη με πυρετό, μύξες και βήχα πράγμα που το αντιμετωπίσαμε αρκετά χαλαρά χωρίς πανικό διότι δεν ξέραμε για τα κρούσματα μέσα στην τάξη. Με το που τα μάθαμε φώναξα κατευθείαν την παιδίατρο η οποία μου είπε ότι η κλινική εικόνα του παιδιού δεν εμπνέει ανησυχία, είναι χωρίς ακροαστικά και ο βήχας της δεν είναι κάτι τρομερό! Και δε μας έδωσε αντιβίωση παρά μόνο ένα σιρόπι για το βήχα. Πάντως μας ενημέρωσαν ότι από τα 210 παιδιά του σχολείου την Παρασκευή έλειπαν τα 49!!! Προβλέπω τα σχολεία να κλείνουν πριν την ώρα τους για τις γιορτές...

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...