Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έκλεισε το τμήμα στο σχολείο μας μετά από 2 επιβεβαιωμένα κρούσματα γρίπης Η1Ν1 και πολλών παιδιών που απουσίαζαν (από τα 22 παιδάκια έλειπαν τα 14:!::!::!:. Σημειώστε δε ότι την προηγούμενη εβδομάδα είχα και τη δική μου κόρη με πυρετό, μύξες και βήχα πράγμα που το αντιμετωπίσαμε αρκετά χαλαρά χωρίς πανικό διότι δεν ξέραμε για τα κρούσματα μέσα στην τάξη. Με το που τα μάθαμε φώναξα κατευθείαν την παιδίατρο η οποία μου είπε ότι η κλινική εικόνα του παιδιού δεν εμπνέει ανησυχία, είναι χωρίς ακροαστικά και ο βήχας της δεν είναι κάτι τρομερό! Και δε μας έδωσε αντιβίωση παρά μόνο ένα σιρόπι για το βήχα. Πάντως μας ενημέρωσαν ότι από τα 210 παιδιά του σχολείου την Παρασκευή έλειπαν τα 49!!! Προβλέπω τα σχολεία να κλείνουν πριν την ώρα τους για τις γιορτές...

Ακριβώς έτσι ήταν και η δική μου κόρη πριν 10 μέρες και η παιδίατρος μου είπε, όπως και σε σένα ότι δεν έχει ακροαστικά και η εικόνα της δεν είναι ανησυχητική , ακόμα και να έχει Η1Ν1 το περνάει πολύ ελαφριά. Να σου πω, μακάρι να το πέρασε. Εμάς ακόμα λειτουργεί το σχολείο μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και απο μένα, η Κλεοπάτρα τα πάει μια χαρούλα μέχρι στιγμής στην α' δημοτικού, έλειψε μόνο 1 μέρα με πυρετό (είχε μεσολαβήσει το ΣΚ και μετά η 17 Νοέμβρη), παρόλο που είμαστε απο τα πιο μικρά της τάξης (13 Δεκεμβρίου 2003). Η κυρία της δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα είτε ε την μάθηση είτε με την συμπεριφορά της και εμείς είμαστε επίσης πολύ ευχαριστημένες απο μια τόσο καλή δασκάλα σαν την κυρία Ράνια. Στη γλώσσα είμαστε και εμείς στο Ιι τώρα και στα μαθηματικά στις σχέσεις < και >. Τους προχωράει σχετικά αργά γιατί θέλει να τα μαθαίνουν καλά και τους βάζει αρκετές επαναλήψεις. Στα μαθηματικά δεν πάει σύμφωνα με το βιβλίο με την έννοια ότι δεν τους προχωράει αν δεν μάθουν καλά καλά το κάθε τι.

Η Κλεοπάτρα ειναι ιδια ηλικία με την Ελπίδα ... Εγω το μονο προβλημα που έχω είναι ότι γράφει αργά και η δασκάλα εκνευρίζεται ... Επειδή την ξέρω την δασκάλα απο τοτε που ήταν ο γιός μου στην β δημοτικού , δεν έχω και τόσο καλή γνώμη γι αυτήν ... Για να καταλάβετε ,ο Σταύρος είχε το δεξί χέρι στο γύψο ,και η δασκάλα έκανε παράπονο γιατι δεν γραφει γρήγορα.... ενω είχε το χερι στο γύψο και ενω θα μπορούσε το παιδί να μην γραφει καθόλου .... Εγώ αν ήμουν στη θέση της θα έλεγα μπράβο στο παιδί που προσπαθεί ,παρ΄ ολο που έχει γύψο και δεν πρέπει να γράφει και όχι να κανω παρατηρήσεις.

και οταν εβγαλε το γύψο ,τόσο έξυπνη είναι ... που δεν μπορουσε να καταλάβει ότι το παιδί δεν μπορεί να γράψει γρήγορα για ένα αρκετό μεγάλο διάστημα ,, Το σπάσιμο ήταν στον αγκώνα,,, και όταν δώσαμε χαρτί για τη γυμναστική η απάντηση ήταν ,,"δεν χρειάζεται ,αν είναι να παθει κατι , θα το πάθει και στο διάλλειμα ... δεν ξέρω τη γνωμη σας ,αλλά εγω ειχα εκνευριστεί παρα πολυ εκείνο το καιρό. ...

Εμείς στη γλώσσα είμαστε στο χ και μαθηματικά κοντεύουμε να τελειώσουμε το πρώτο μέρος .

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε κ εμεις στο κλαμπ με τα πρωτακια.ΕΙστε ωραια παρεουλα εδω σας παρακολουθω εδω κ μερες.Εμεις είμαστε στο Θθ κ τελειωσαμε το πρωτο μερος απο τα μαθηματικά.Μεχρι στιγμης παμε πολυ καλα!Θα δειξει στη συνεχεια.(ελπιζω να τα λεμε εδω συχνά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα πρωτακιομαμάδες! Ερώτηση: κάνετε γραμματική και κανόνες γραμματικής;

 

Καλησπερα!!!Η γραμματικη ειναι κατι απαγορευτικο σε τετοιες ηλικιες ως τετοια εννοια!!Αυτο που κανουμε οι δασκαλοι ομως ειναι να επιμενουμε σε καποιους ευκολους κανονες γραμματικης ωστε να μενουν σιγα σιγα στη μνημη των παιδιων. Π.χ. οταν λεμε "εγω" η λεξη θελει "ω". Ή οτι τα ονοματα γραφονται με μεγαλο γραμμα. Χωρις να επεξηγουμε ουτε κ να δινουμε κανονες κ οδηγιες γραμματικης.Λιγα απλα πραγματα!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Πολύ χαιρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας και πάλι.Τον τελευταίο καιρό είχα πολύ φορτωμένο πρόγραμμα και δεν έβρισκα το χρόνο να σας παρακολουθήσω.Απ΄οτι βλέπω όμως σχέδον όλοι έχουμε πάρει το δρόμο μας και οδεύουμε με χαρά για τα Χριστούγεννα.

Κι εμείς ευτυχώς όλα καλά.Η κυρία μιλάει με τα καλύτερα λόγια, βρίκαμε και το ρυθμό μας στο διάβασμα και το γράψιμο και αρχίσαμε και να πηγαίνουμε ολοήμερο μιας και το ήθελε απο την αρχή αλλά δεν την άφηνα επειδή ήθελα τα πρώτα βήματα να τα κάνουμε μαζί.Τώρα νοιώθω πιο σίγουρη και στο ολοήμερο γίνεται πολύ καλή δουλειά.

όσον αφορά τα μαθήματα είμαστε στο ΟΥ στη γλώσσα και μπήκαμε σήμερα στην έννοια της αφαίρεσης στα μαθηματικά.Η κυρία μας πιστεύει πως εαν κλείσουμε κανονικά για τις γιορτές θα καταφέρει να ολοκληρώσει την ΑΒ

Βαθμούς δεν πέρνουμε στην πρώτη τάξη!!!!!!!!!!!

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Η γραμματικη ειναι κατι απαγορευτικο σε τετοιες ηλικιες ως τετοια εννοια!!Αυτο που κανουμε οι δασκαλοι ομως ειναι να επιμενουμε σε καποιους ευκολους κανονες γραμματικης ωστε να μενουν σιγα σιγα στη μνημη των παιδιων. Π.χ. οταν λεμε "εγω" η λεξη θελει "ω". Ή οτι τα ονοματα γραφονται με μεγαλο γραμμα. Χωρις να επεξηγουμε ουτε κ να δινουμε κανονες κ οδηγιες γραμματικης.Λιγα απλα πραγματα!!

 

Στην συνάντηση που κάναμε τη Δευτέρα ρώτησα τη δασκάλα μας εαν πρέπει να παιδιά να γνωρίζουν ότι το ο,η το λέγονται ΑΡΘΡΑ και αυτό γιατί παρατήρησα ότι σε μια εκφώνηση δεν τα ανέφερα απλά ζητούσε να βάλουμε το σωστό άρθρο.Η απάντηση της ήταν πως τον πρώτο καιρό δεν δίνουμε βάση σε πολύπλοκους κανόνες και απλά αναφέρουμε ότι το αγόρι παίρνει ΅ο¨, το κορίτσι ¨η¨ και τα πράγματα και ζώα ¨το¨.Επίσης ότι είναι κορίτσι τελειώνει σε η του ήλιου και ότι έχει μπροστά ¨το¨ τελειώνει σε ι μπαστουνάκι.Απλά και κατανοητά γιατί ήδη είναι πολύ φορτωμένα για να μάθουν τα γράμματα.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από μένα κοριτσάκια!κι εμάς έχουν μάθει τους "κανόνες" ότι μετά το "το" μπαίνει "ι", μετά το "η" το η κτλ. χθές έμαθαν επίσης ότι η λεξούλα μετά το "εγώ" παίρνει "ω". Έτσι τα μικρά με παιγνιώδη τρόπο μαθαίνουν γραμματική!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

και στο δικό μας σχολείο μαθαίνουν απλούς κανόνες σαν αυτούς που αναφέρονται πιο πάνω. Όσον αφορά τα άρθρα, δεν έχουν ονομαστεί ακόμα με το όνομα τους, αλλά αναφέρονται ως το "η" των κοριτσιών ή το "ο" των αγοριών κ.λ.π. Απλώς η παρατήρηση που έχω να κάνω είναι είναι ότι αυτού του τύπου οι κανόνες δουλεύονται με εργασίες μέσα από τις φωτοτυπίες που δίνει η δασκάλα και όχι μέσα από τα ίδια τα βιβλία.:?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εχω σχεδόν ξεχάσει το άγχος της αρχής!!!

έχω πράγματι καιρί να γράψω, και εμείς τα πάμε καλά έχουμε φτάσει στο δεύτερο μέρος μαθηματικά και γλώσσα είμαστε στο Φ,φ, εξακολουθούμε να ΄χουμε 1 με 2 φωτοτυπίες για το σπίτι, αλλά παρατηρώ ότι η εξάσκηση τα βοηθάει!

κανονες γραμματικής κάνουν, αλλά χαλαρά, εσύ τι εννοείς;;; εμάς έχουν κάνει για το σημεία στίξης, για το τελικό ι ή το τελικό η, για το τελικό ο ή το ω, για ποια λέξη είναι ρήμα, άρθρα, ναι τους λέει πραγματάκια....

Αλήθεια παίρνουμε έλεγχο τριμήνου;;; Δεν το ήξερα!!! Για να δούμε τι θα ναι και αυτό, τους βάζουν βαθμούς -Α,Β κλπ.- ή χαρακτηρισμόυς - άριστα, πολύ καλά και τέτοια;;;;

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια παίρνουμε έλεγχο τριμήνου;;; Δεν το ήξερα!!! Για να δούμε τι θα ναι και αυτό, τους βάζουν βαθμούς -Α,Β κλπ.- ή χαρακτηρισμόυς - άριστα, πολύ καλά και τέτοια;;;;

 

Εμείς πήραμε έλεγχο προχτές...με Α, Β κλπ. Βέβαια, ο γιος μου πάει σε ιδιωτικό, αλλά μας είπαν πως ο έλεγχος που πήραμε είναι αυτός που ορίζει το υπουργείο πως δίνεται σε όλα τα σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά. Σαν extra, μας δώσανε και μια φόρμα αξιολόγησης, με αναλυτικά στοιχεία για το κάθε μάθημα και με χαρακτηρισμούς - άριστα, πολύ καλά κλπ.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες. Σήμερα μίλησα με τη δασκάλα της κόρης μου και μου είπε τα καλύτερα για την Ελενίτσα μου.:D Μου είπε επίσης για τους κανόνες της γραμματικής πως τους ξεκίνησε για ν' αρχίσουν να συνηθίζουν ώστε στην τρίτη τάξη που θα έχουν ιστορία να μη δυσκολευτούν. Εμείς μάθαμε για τα άρθρα, τις προτάσεις και τις λέξεις και το κεφαλαίο και τις τελείες. Βαθμούς στην πρώτη τάξη δε δίνουν, απλά κάνει ένα σημείωμα για κάθε παιδί με τη γενική του εικόνα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βαθμούς στην πρώτη τάξη δε δίνουν, απλά κάνει ένα σημείωμα για κάθε παιδί με τη γενική του εικόνα.

 

Καλημέρα σε όλες τι μαμάδες.

Ευάκι, αυτό το σημείωμα προόδου το παίρνουμε ανά τρίμηνο, ή στο τέλος της σχολικής χρονιάς? Πρώτη φορά ακούω για βαθμούς και τα σχετικά για την πρώτη δημοτικού.:lol:

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έψαξα τώρα λίγο στο διαδίκτυο σχετικά με ελέγχους προόδου στην α δημοτικού, και βρήκα αυτό:

 

http://www.daskalos.edu.gr/d/nomouesia/pd121-97.html

 

Σε κάποιο σημείο λεει :

 

Στην Α΄ τάξη ο πρώτος έλεγχος προόδου δίνεται στο τέλος του δευτέρου τριμήνου.

 

Εμάς όμως εκτός από το ιδιαίτερο σημείο - αξιολόγηση που έδωσαν για κάθε παιδάκι (όπως ακριβώς αναφέρεις Ευάκι), μας δώσανε και κανονική καρτέλα ελέγχου από το πρώτο τριμηνο...το γιατί δεν το γνωρίζω :roll:

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μας το σχολείο πάντως δεν είχαμε καμιά τέτοια ενημέρωση. Το ακούσατε ότι υπάρχει περίπτωση φέτος τα σχολεία να κλείσουν πιο νωρίς? Συζητάνε για 18 Δεκεμβρίου ανεξαρτήτως εάν κλείσανε προηγούμενο διάστημα λόγω γρίπης.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μας το σχολείο πάντως δεν είχαμε καμιά τέτοια ενημέρωση. Το ακούσατε ότι υπάρχει περίπτωση φέτος τα σχολεία να κλείσουν πιο νωρίς? Συζητάνε για 18 Δεκεμβρίου ανεξαρτήτως εάν κλείσανε προηγούμενο διάστημα λόγω γρίπης.

 

Όχι, δεν το ακούσει! Το σκεφτόμουνα ότι μπορεί να το κάνανε έτσι, αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα. Στο είπανε, το διάβασες κάπου?

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου το ανέφερε μία φίλη μου ότι συζητήται το θέμα στο σχολείο τους και μου το επιβεβαίωσε και η αδελφή μου η οποία είναι σε γραφείο Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ότι ακόμη δεν έχει ληφθεί επίσημη απόφαση αλλά γίνεται έντονα λόγος και ότι κάτα πάσα πιθανότητα θα εφαρμοστεί...

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μας το σχολείο πάντως δεν είχαμε καμιά τέτοια ενημέρωση. Το ακούσατε ότι υπάρχει περίπτωση φέτος τα σχολεία να κλείσουν πιο νωρίς? Συζητάνε για 18 Δεκεμβρίου ανεξαρτήτως εάν κλείσανε προηγούμενο διάστημα λόγω γρίπης.

Κι εμείς το έχουμε ακούσει αυτό σαν φήμη και ομολογώ ότι τρομάζω...Δεν μας είπαν όμως οι έξυπνοι εμείς που δουλεύουμε και δεν έχουμε που να τα αφήσουμε από τόσο νωρίς τι θα τα κάνουμε, θα τα φυτέψουμε? γιατί όταν γίνεται κάτι τέτοιο τότε όλοι οι γονείς που κλείνουν τα σχολεία ζητούν όλοι μαζί άδεια και τελικώς δεν καταφέρνει να πάρει κανένας....

Ήθελα να ήξερα θα ακούσουμε και άλλα πιο επιφανή?:confused::confused::confused:

00020309.gif

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι (αν όντως αποφασιστεί το ανωτέρω) ότι οι εκπαιδευτικοί θα χαρούν περισσότερες ημέρες τα παιδάκια τους και τις οικογένειες τους. Ενώ εμείς οι υπόλοιποι θα τρέχουμε δεξιά και αριστερά να ψάχνουμε διαθέσιμες γιαγιάδες (όσοι έχουμε) για να μας ξελασπώσουν...

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Eμάς πάντως μας ήρθε ενημέρωση από το σχολείο που λέει ότι θα κλείσουν από Τετάρτη 23/12 και θα ανοίξουν Παρασκευή 8/1. Πιστευω ότι είναι θέμα διευθυντή του κάθε σχολείου τι θα κάνει, γιατί φέτος με τη γριπη έχουν μιά καλή αφορμή να τα κλείσουν όποτε θέλουν. Ξέρω και σχολείο που επέλεξε ο διευθυντής να μη το κλείσει καθόλου αν και στην κάθε τάξη ήταν μόνο το 1/3 των μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση Παρασκευή ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς. Από τα γραφεία πρωτοβάθμιας στέλνονται κάποιες οδηγίες τις οποίες οι Δ/ντες κάθε σχολείου οφείλουν να σεβαστούν. Αλλιώς πιθανολογώ ότι θα έπρεπε να υποστούν κυρώσεις.

Όσον αφορά την ενημέρωση που είχατε για τις διακοπές των Χριστουγέννων πιθανώς τελικά να μην κλείσουν πιο νωρίς (μακάρι δηλαδή) ή αν αποφασιστεί αργότερα να λάβετε και εσείς νεότερη ενημέρωση.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Stam σίγουρα τα γραφεία τους στέλνουν κάποιες οδηγίες αλλά κατάλαβα ότι αν θέλει ο διευθυντής "το κανονίζει" είτε να κλείσει είτε να μείνει ανοιχτός. Αλλιώς δε μπορώ να εξηγήσω για το σχολείο που δεν έκλεισε. Πάει το παιδάκι της εκεί μία κοπέλα που ξέρω και τους είπε ο διευθυντής ότι επέλεξε να μη κλείσει το σχολείο γιατί δεν έχει νόημα. Τα μαθήματα συνεχιζονται σε πιο χαλαρούς ρυθμούς και έχει ενημερώσει τους γονείς να στέλνουν τα παιδιά τους μόνο αν είναι χωρίς καθόλου συμπτώματα. Τι να πω; Οι οδηγίες πάντως γενικώς στην Ελλάδα "μαγειρευονται" και πάντα υπάρχουν "έξοδοι διαφυγής". Δε μπορώ όμως να κρίνω αν ο συγκεκριμένος διευθυντής κάνει καλά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...