Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Οπως λεει και η ΑΦΡΟΔΙΤΗ εξαρταται απο το σχολειο,καποια εχουν παραλαβη ολα τα βιβλια και καποια οχι...............

Εμας περσυ την πρωτη μερα και μετα την καθιερωμενη προσευχη και ομιλια-καλοσορισμα του διευθυντη ,μπηκανε τα παιδακια κανονοκα στις ταξεις τους τους μυρασαν τα βιβλια και αφου εγινε μια πρωτη γνωριμια και με την δασκαλα τοτε σχολασαν,την επομενη κανα 3 ωρες μαθημα και μετα τις επομενες μερες ξεκινησαν κανονικα τα 5ωρα τους.

Βεβαια φετος την ημερα που ξεκιναει το σχολικο ετος ειναι λιγο περιεργει αλλα θα δειξει πως θα εξελιχθει............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΤ πραγματικά μου έκανε εντύπωση ότι έγραψες.Πρωσοπική σου επιλογή βέβαια.Δεν σε κρίνω....κατάλαβες τί εννοώ.

Στην εποχή μας δηλαδή που δεν υπήρχαν τέστ ετοιμότητας και λογοθεραπευτές κλπ δεν πήραν τις κατάληλες γνώσεις τα παιδιά της εποχής μας,δεν σπούδασαν,δεν προόδευσαν ο καθένας στον τομέα του?????Εχουμε πέσει με τα μούτρα πάνω στα τέκνα μας και θαρρώ χειρότερα παρά καλύτερα τα κάνουμε.Είμαστε υπερπροστατευτικοί σε κάθε τομέα της ζωής....τέλος πάντων....πολύ μεγάλη συζήτηση σηκώνει το θέμα.Καλή χρονιά σε όλους και κουράγιο στις μανούλες.

 

Αγαπητή SOFTZ,

Το όλο θέμα δεν το κυνήγησα εξ'αρχής. Έτυχε να έχει μια εξαιρετική νηπιαγωγό και συμμαθητές αστέρια. Ο ίδιος άρχισε να μου αναφέρει πως ο φίλος του ο Αλέξανδρος τους διάβαζε τις οδηγίες των εργασιών και κάποιος άλλος φίλος του τους έφερε το τάδε περιοδικό και τους διάβαζε προτάσεις. Ήθελε και ο αυτός να κάνει παρόμοια πράγματα. Ο ίδιος άρχισε να ρωτάει για ορθογραφία λέξεων και να διαβάζει τις κάρτες

Gormiti που συλλέγει. Το ένα έφερε το άλλο και εγώ απλά ακολουθούσα. Θεωρώ πως πρέπει να ενθαρρύνεις ένα παιδί που ζητάει κάτι παραπάνω. Ο ίδιος ρωτούσε πόσες σελίδες θα του έβαζα και ένιωθε περήφανος όταν τα κατάφερνε.

Εύχομαι να έχει την ίδια όρεξη και καθ' όλη την διάρκεια της φετινής χρονιάς. Μέσα απο την καρδιά μου εύχομαι αύριο να έχουν όλα τα πρωτάκια μας μια τέλεια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σχολική χρονικά και επίσημα !!!

 

Εμείς κάναμε σήμερα τον αγιασμό και μετά μας έδιωξαν. Καμία τάξη δεν πήρε βιβλία, πόσο μάλλον τα πρωτάκια που δεν τα έχουν καν χωρίσει. Την Δευτέρα θα πάρουν τα βιβλία και θα λειτουργήσει το σχολείο για όλες τις τάξεις μέχρι τις 11:30.

 

Καλή αρχή σε όλους μας, γονείς και παιδάκια.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

 

Εμείς κάναμε τον αγιασμό και μετά μας χωρίσανε σε 2 τμήματα. Βάλανε τα παιδάκια κανένα μισάωρο μέσα στις τάξεις για να γνωριστούν μεταξύ τους και μετά τα πήραμε. Ο γιός μου ενθουσιάστηκε με την κυρία του και με το σχολείο. Ευτυχώς κάναμε καλή αρχή. Κι εμείς από την Δευτέρα θα σχολάμε στις 11:30 και θα πάρουμε βιβλία.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι πήραμε και βιβλία (εκτός από το Α' τεύχος τετράδιο εργασιών των Μαθηματικών) και επίσης τσακώσαμε και τσαντούλες από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο με μερικά αναλώσιμα μέσα ;).

 

Από Δευτέρα ξεκινάμε κανονικά μαθήματα και θα λειτουργήσει και το ολοήμερο. Αυτά! Καλή μας σχολική χρονιά!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

και εμείς γυρίσαμε από το αγιασμό με όμορφα συναισθήματα..

τα παιδιά μπήκαν στις τάξεις τους μοίρασαν ένα φυλλάδιο με κανόνες υγιεινής , γνώρισαν τους δασκάλους τους..αυτά..τη μικρή μου που είναι πρωτάκι δεν τους χώρισαν σε τμήματα ακόμη τη Δευτέρα που θα τους δώσουν και βιβλία

όσο για τη Δευτέρα;η Α και η Β Δημοτικού μέχρι τις 12.25 και οι υπόλοιπες τάξεις μέχρι 13.15!(άγρια τα πράγματα!!)

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη χρονια και απο εμας κοριτσια!!!!!!!!!!!!

 

Φετος για πρωτη φορα μαζι με την λιστα που μας εδωσαν για να αγορασουμε την γραφικη υλη που θα χρειαστουν ολη την χρονια μας ειπαν να αγορασουμε και καποιο αντισυπτικο διαλυμα το οποιο θα το εχουν παντα στην τσαντα τους..............

Εχουν τοποθετηση στις τουαλετες και ειδικα δοχεια με αυτο το αντισιπτικο και μας ειπαν να τηρουνται αυστηρα οι κανονες υγιεινης............

Πιο πολυ ωρα μας μιλουσαν γι¨αυτα παρα για οτι αλλο αφορα μια καινουργια σχολικη χρονια........

 

Εμας απο Τριτη κανονικα 5ωρο μαθημα μιας και την Δευτερα δεν εχουμε σχολειο........

 

Για πειτε εντυπωσεις κοριτσια,πως φανηκαν στα παιδακια σας η πρωτη τους μερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σχολική χρονικά και επίσημα !!!

 

Εμείς κάναμε σήμερα τον αγιασμό και μετά μας έδιωξαν. Καμία τάξη δεν πήρε βιβλία, πόσο μάλλον τα πρωτάκια που δεν τα έχουν καν χωρίσει. Την Δευτέρα θα πάρουν τα βιβλία και θα λειτουργήσει το σχολείο για όλες τις τάξεις μέχρι τις 11:30.

 

Καλή αρχή σε όλους μας, γονείς και παιδάκια.

 

Καλησπερα κ καλη αρχη, κι στο δικο μας σχολειο ακριβως το ιδιο με την διαφορα οτι θα πανε την Τριτη σχολειο αφου την Δευτερα ειναι κλειστα για τον Εσταυρωμενο πολυουχο της περιοχης

Link to comment
Share on other sites

Εμας απο Τριτη κανονικα 5ωρο μαθημα μιας και την Δευτερα δεν εχουμε σχολειο........

 

Για πειτε εντυπωσεις κοριτσια,πως φανηκαν στα παιδακια σας η πρωτη τους μερα?

 

ΩΩΩπαααα μενεις Αιγαλεω;;;;;;;

 

Ο γιος ειδε τους συμμαθητες του απ΄το νηπιαγωγειο κ ηταν μεσ΄την τρελη χαρα, φευγοντας μου ειπε "ενταξει το συνηθισα το νεο μου σχολειο...μάρεσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δευτερα ειναι κλειστα για τον Εσταυρωμενο πολυουχο της περιοχης (Αιγαλεω) κ φανταστηκα οτι εισαι κοντα μου

 

γι¨αυτο ειμαστε και εμεις κλειστα αλλα ειναι ο πολυουχος της ενοριας του σχολειου της κορης μου...........Καβαλα μενω;)

Link to comment
Share on other sites

γι¨αυτο ειμαστε και εμεις κλειστα αλλα ειναι ο πολυουχος της ενοριας του σχολειου της κορης μου...........Καβαλα μενω;)

 

:):):):):):):):):) εεεε τι μας χωριζουν καλεεε ...680χλμ. διπλα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά. Και σε εμάς έκαναν αγιασμό σήμερα και μετά μας έδιωξαν. Τα υπόλοιπα απο Δευτέρα (βιβλία, χωρισμός τμημάτων κ.λ.π.). Μας μίλησαν για τον ιό της γρίπης (ακόμα και ο παπάς), μας καθησύχασαν τονίζοντάς μας ότι έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα στο σχολείο-στο μέτρο του δυνατού βέβαια- και μας καλωσόρισαν, ειδικά εμάς τα πρωτάκια!

Της έχω βάλει στην τσάντα ένα αντισηπτικό σαπουνάκι και χαρτομάντηλα και της έχω ζητήσει να τα χρησιμοποιεί όποτε μπαίνει στην τάξη, μετά το διάλλειμα ή όποτε είναι να φάει (και φυσικά πριν και μετά την τουαλέτα). Τώρα κατά πόσον θα ακολουθήσει ένα παιδάκι 5,5 χρονών αυτούς τους κανόνες κατά λέξη και μάλιστα χωρίς την δική μας επίβλεψη είναι αμφισβητήσιμο αλλά έστω και τις μισές φορές να καθαρίζει τα χέρια της είναι επιτυχία. Αλλωστε , μας είπαν οι δασκάλες ΄ότι θα τους έχουν και εκεί αντισηπτικό να καθαρίζουν τα χέρια τους μετά το διάλλειμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατά πόσον θα ακολουθήσει ένα παιδάκι 5,5 χρονών αυτούς τους κανόνες κατά λέξη και μάλιστα χωρίς την δική μας επίβλεψη είναι αμφισβητήσιμο αλλά έστω και τις μισές φορές να καθαρίζει τα χέρια της είναι επιτυχία.

 

Εγώ πάλι το βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο...

Γιατί έστω και τις μισές φορές να ακολουθεί τους κανόνες, οι άλλες μισές που δεν θα αποστειρώνει τα χέρια και το θρανίο του ως χειρουργός αρκούν για να κολλήσει.

 

Οπότε έχω συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι μπορεί τα παιδιά μου κι εγώ να κολλήσουμε τη νέα γρίπη και απλά καταστρώνω σχέδιο αντιμετώπισης των πιθανών παρενεργειών. Δηλαδή, σκοπεύω σε περίπτωση πυρετού να μην αφήσω την ίωση να κάνει τον κύκλο της όπως συνήθιζα αλλά να πηγαίνω τα παιδιά το συντομότερο στο γιατρό.

 

Άσε που πριν από δύο εβδομάδες μου έκαναν τα δυο μεγάλα λίγο πυρετούλι και υπάρχει και περίπτωση να την έχουν ήδη περάσει τη γρίπη :cool:.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή μας σχολική χρονια κι από μένα! Εμείς κάναμε αγιασμό, μας χώρισαν σε 2 τμήματα και την άλλη εβδομάδα θα τελειώνουν και μας είπαν πως αν και θα λειτουργήσει κανονικά το ολοήμερο καλό θα είναι αυτή την εβδομάδα να μην τα στείλουμε, για να εγκλειματιστούν. Την μεθεπόμενη, όλα θα λειτουργήσουν με το πρόγραμμα. Επίσης μας είπαν πως δε θα μας δώσουν αυτή την εβδομάδα βιβλία, για να μπουν σιγά σιγά στο κλίμα. Θα ζωγραφίζουν και θα κάνουν πράγματα αρχικά χωρίς βιβλία. Οι άλλες τάξεις τα πήραν κανονικά. Άντε κορίτσια καλή αρχή

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονιά και απο εμάς και εύχομαι σε όλα τα βλαστάρια μας να έχουν τις πιο γλυκές, αξέχαστες σχολικές αναμνήσεις τη φετινή χρονιά.

Εμείς πήγαμε 8.10 και 8.30 έγινε ο αγιασμός. Μας καλωσόρισαν ο αντιδήμαρχος, ένας βουλευτής, ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων, οι παπάδες και πάει λέγοντας. Τα πιτσιρίκια ήταν μες την καλή χαρά και ο δικός μου τρισευτυχισμένος που συνάντησε τους περσινούς του συμμαθητές.

Μας έδωσαν ένα ενημερωτικό απο τον δήμο για την γρίπη και μας μίλησαν απο τον σύλλογο γονέων για αντισηπτικά μαντηλάκια που πρέπει να έχουν τα πιτσιρίκια στην τσάντα τους και διάφορες άλλες χρήσιμες συμβουλές.

Ξεκινάμε κανονικά τη Δευτέρα. Προσέλευση 8.10 και μαθήμα έως τις 12.25.

Τη Δευτέρα θα χωριστούν σε 2 τμήματα και θα πάρουν βιβλία. Είδομεν!!!

Τα λέμε τη Δευτέρα λοιπόν. Έως τότε καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Nα πουμε κι εμεις...

Ο αγιασμος ηταν στις 9 ..οπως κι εγινε. Μας μιλησε η διευθυντρια για την γριπη και τα μετρα προφυλαξης (οτι θα εχουν υγρο αντισηπτικο σε καθε ταξη, και οτι αν καποιο παιδακι εχει ακομα και συναχι ή ειναι λιγο αδιαθετο να το κραταμε στο σπιτι για να μην εχουμε καμια επιδημια στι σχολειο μας..και οτι τα κενα θ αναπληρωνονται ολα ακομα και σε διαλλειματα)

Θα παμε την Δευτερα κανονικα και θα παρουμε τα βιβλια τους και μαθημε μεχρι τις 11 45 .Απο Τριτη κανονικα αφου θα μας εχουν δωσει και προγραμμα και οτι αλλο χρειαζονται τα ζουζουνια μας..

Δεν θυμαμαι κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!!!!Κι εμείς κάναμε γιασμό στις 09:00 μας καλοδέχτηκαν τοπικοί φοροίς και ο διευθυντής,χωριστήκαμε σε 2 τμήματα και μπήκαμε στις τάξεις μας.Αποκλειστικό θέμα Ο ΙΟΣ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ :ΔΕΝ αγκαλιαζόνται,ΔΕΝ κάνουμε χειραψίες,ΔΕΝ δανείζουμε ούτε δανειζόμαστε απο διπλανό μας,ΑΝΤΙΣΥΠΤΙΚΑ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ο καθένας προσωπικά και ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟ ΠΙΝΑΚΑ.Αυτά για αρχή ε'ιπε η δασκάλα.Την Δευτέρα μετά το μάθημα στις 11:30 έχουμε συνάντηση για να μας μιλήσει εκτενέστερα γι'αυτό.Επίσης πήραμε βιβλία,τσαντούλα δωρ'ακι απο τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων με αυτοκολλητάκια,ξυλομπογιές,καρτελίτσες,σβύστρα και ξύστρα και την τσάντα απο το ταχυδρομικό ταμιευτήριο.Φυλλάδιο για τη γρίπη και τα δικαιώματα του παιδιού.Την Δευτέρα κανονικά στις 08:10 με ΓΛΩΣΣΑ -ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ.ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ? ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ.

31-10-2003

31-10-2006

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...