Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

Τα καμάρια μου μεγάλωσαν και θα είναι πρωτάκια φέτος. Ωστόσο εμένα με τρώνε οι απορίες για το τι με περιμένει.

- τι τσάντα να πάρουμε;

-τετράδια, μολύβια κλπ. τα παίρνουμε απο τώρα ή θα μας δώσουν λίστα;

-πρέπει να έχουν ξεχωριστό τσαντάκι για το φαγητό τους για το ολοήμερο;

-το σχολείο μας είναι πολύ μικρό και δεν έχει κυλικείο. Τι να τους βάζω για δεκατιανό; Στο νήπιο καθόντουσαν και το τρώγανε. Στο δημοτικό φαντάζομαι πως οτι φάνε στο διάλειμμα; Αν είναι έτσι ο ένας σίγουρα θα μένει νηστικός....

 

Και τι άλλο θα βρω μπροστά μου που δεν έχω σκεφτεί;

 

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, manoulina είπε:

Τα καμάρια μου μεγάλωσαν και θα είναι πρωτάκια φέτος. Ωστόσο εμένα με τρώνε οι απορίες για το τι με περιμένει.

- τι τσάντα να πάρουμε;

-τετράδια, μολύβια κλπ. τα παίρνουμε απο τώρα ή θα μας δώσουν λίστα;

-πρέπει να έχουν ξεχωριστό τσαντάκι για το φαγητό τους για το ολοήμερο;

-το σχολείο μας είναι πολύ μικρό και δεν έχει κυλικείο. Τι να τους βάζω για δεκατιανό; Στο νήπιο καθόντουσαν και το τρώγανε. Στο δημοτικό φαντάζομαι πως οτι φάνε στο διάλειμμα; Αν είναι έτσι ο ένας σίγουρα θα μένει νηστικός....

 

Και τι άλλο θα βρω μπροστά μου που δεν έχω σκεφτεί;

 

Δεν γράφω ως μαμα ουτε ως ως δασκαλα γιατι το μικρο μου ειναι μωρο ακομα κ διδάσκω σε γυμνάσιο. οποτε θα παρεις κ πιο κατατοπιστικές απαντησεις. Για το κυλικείο μονο να σου πω καλυτερα που δεν εχει γιατι τα μικρα δεν θα προλάβαιναν να ψωνίσουν, θα τα έσπρωχναν ισως στην ουρά, γενικα υπαρχει θεμα με αυτα. κατι που να τρωγεται γρηγορα κ ευκολα στα ορθια κ να μη λερώνει κ σε συσκευασία που αν ανοιχτεί να μπορει να μπει μετα ο,τι εμεινε κ να κλεισει χωρις να χυθεί εξω, ωστε να μπορει να φυλαχτό στην τσαντα ή κατω απο το θρανίο για το επομενο διαλειμμα. α και να μην υπαρχει κινδυνος να πιεσει ή να αναποδογυρίσει οπως θα τρεχει στο διαλειμμα αν τα σπρωξουν πανω στο παιχνιδι. μην ειναι κανενα ταπερακι πχ που να πρεπει να το κραταει ίσια κ του φυγει μαζι με το φαγητο. φαντασου αυτα τα εχω δει στο γυμνάσιο οπου τα πρωτάκια παθαινουν μια παλινδρομηση σε θέματα αυτοσυντήρησης λογω της αλλαγής περιβαλλοντος κ εχουμε διαφορα θεματακια με το αν έφαγαν, αν ήπιαν νερο, ποτε θα ψωνίσουν, που θα το φυλάξουν για το επομενο διαλειμμα κλπ...

 

για το υλικο που χρειαζεται θα σας πουν αναλυτικά. συνηθως εχουν χρωματιστα τετράδια διαφορετικα για καθε αντικειμενο για να τα ξεχωρίζουν ευκολα τα παιδακια. οποτε μην αγοράσετε ακομα. τωρα αν βρειτε καμια κασετίνα με βασικο εξοπλισμο στις εκπτώσεις κ θελετε να προλάβετε την προσφορα, δεν εγινε κ κατι, ψιλοστανταρ ειναι αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να περιμένεις λίστα από τη δασκάλα...

σε γενικές γραμμες θα ζητήσουν τετράδια σε διαφορετικά χρώματα των 50φυλ κοκκινο πράσινο κίτρινο μπλε...ίσως και πορτοκαλί

 

αλλα πρεπει να περιμένεις γιατί στα πρωτάκια συνήθως ζητάνε πχ. μισο κενό μισες γραμμές, των μαθηματικών με τετραγωνάκια...αλλα ο κάθε δάσκαλος

παρόμοια μεν με μικρές διαφοροποιήσεις δε. Ενα τετράδιο στην ορθογραφία και την αντιγραφή δε θα σε βγάλει όλη τη χρονιά...μετα τα χριστούγεννα θα παρεις αλλο

 

σίγουρα θα ζητήσουν το κλασσικο μολύβι φαμπερ...εμας μας βολεψε να έχει γόμα πίσω...θα ζητήσει 2 πάρε καμια 10αρια για όλη τη χρονια

γομά λευκή θα ζητήσει

 

οπως και κλάσσικα θα ζητήσει ξυλομπογιες μαρκαδόρους ακουρέλα χαρακάκι κόλλα ψαλίδι φακελο με κουμπί ή μεγάλο με λάστιχα, κόλλες Α4, κουτι μεγάλο να τα βάλουν μέσα

πλαστελίνες ίσως και κατι πλαστικά μπαστουνάκια που τους βολευουν στα μαθηματικά

 

 

για το ολοήμερο αν κάθεται θες τσαντάκι φαγητου. το βάζουν στο ψυγείο το πρωι και το μεσημερι καποιος τους τα ζεσταίνει σε μικροκυμάτων και τρώνε σε κάποια αίθουσα ή στο γυμναστήριο καθισμένοι σε θρανίο...ώρες 1,15 με 14,00

 

σνακ ....εξαρτάται απο το παιδί...μερικά τρώνε και μπανάνες και αυγο...συνήθως τοστάκι κουλούρι θεσνικης με τυράκι, κανένα σπιτικό κείκ ή κουλουράκι ή καμια πίτα.

μπαίνουν 8,15 και έχουν διαλείμματα στις 9:40, 11:30 και 12:25.

 

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

με κάλυψαν σχεδόν πλήρως οι προλαλήσασες. Δίδυμα έχεις  ? να σου ζήσουν. 

Να προσθέσω τα παγούρια για το νερό, καθώς και χαρτομάντηλα και υγρά μαντηλάκια για τα χέρια. 

Στο δεκατιανό εγώ τους βάζω και σπιτικά μπισκότα βρώμης, είναι χορταστικά και δεν λερώνουν.  

Εγώ επίσης τους βάζω 2 επιλογές στο δεκατιανό, γιατί πολλές φορές τους πέφτει κάτω πχ το κουλούρι,  οπότε να έχουν κάτι να φάνε στο επόμενο διάλειμμα.

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι σημαντικό να προετοιμαστεί το παιδι για το οτι οι απαιτησεις ειναι διαφορετικες απο το νηπιο κ οτι θα συνυπάρχει με πολυ μεγαλυτερα παιδια κ το σχολείο γενικα θα εχει κανονες που απευθύνονται και σε μεγαλυτερες ηλικιες. οχι να το αγχώδεις, προφανως υπαρχει μέριμνα για την προσαρμογη των μικρών. αλλα κακως ή κακως, οταν σε ενα σχολείο εχεις ηλικιες απο 6 εως 12, δεν ειναι παντα ευκολη και αυτόματη  η μεταβαση απο το ενα πλαισιο επικοινωνιας στο αλλο. Ο εφημερεύων πχ μπορει τη μια στιγμη να ασχοληθει με κατι που εκανε ενα εκτακι σχεδον στην εφηβεια, και την αλλη με ενα πρωτάκι σχεδον νηπιο. εκει μπορει κατι που για το πρωτάκι να ειναι πρωτόγνωρο, ο δασκαλος να το θεωρησει αυτονοητο απο κεκτημένη ταχύτητα κ να υπαρχει χασμα επικοινωνιας. προφανως και ειναι συνηθισμένοι οι δασκαλοι, ξερουν τις αναγκες των διαφορων ηλικιών, αλλα πολλες φορες υπαρχει μια δυσκολια στο να αντιληφθείς την οπτικη ενος νηπίου, δεν ειναι τοσο αυτόματο οςο ειναι στην νηπιαγωγό, οπως αντίστοιχα κ εμείς στο γυμνάσιο κάποιες φορές δυσκολευόμαστε να προσαρμοστούμε στα πρωτάκια, δεν βγαίνει αυτόματα, χρειάζεται μια σκέψη παραπάνω. σίγουρα οι έμπειρες μαμάδες θα έχουν παραδείγματα από πράγματα που αντιμετωπίζονται διαφορετικά στο νήπιο κ στο δημοτικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργια στο forum. Θα ήταν καλύτερα να περιμένετε την λίστα αν θέλετε να είσαστε απόλυτα τυπικές γιατί αυτά που ζητάνε στάνταρ είναι το μισό μισό (ΜΦ) το καρέ (ΜΚ) το αντιγραφής και το τετραχαρακο.(διπλοχαρακο λέγεται κανονικά αλλά οι περισσότεροι το ζητάνε ως τετραχαρακο.) Απλά μπορεί να ζητήσουν κόκκινο αντιγραφής και πράσινο ΜΦ ή το αντίθετο. Βέβαια κάνεις δεν θα σας πει γιατί το παιδί έχει κόκκινο αντιγραφής και όχι κίτρινο. Επειδή αυτή είναι η δουλειά μου τα ανηψια μου τόσα χρόνια παίρνουν τα τετράδια που του φέρνω από το εργοστάσιο άσχετα με το τι χρώμα τους έχουν ζητήσει 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Τα καμάρια μου μεγάλωσαν και θα είναι πρωτάκια φέτος. Ωστόσο εμένα με τρώνε οι απορίες για το τι με περιμένει.

- τι τσάντα να πάρουμε;

-τετράδια, μολύβια κλπ. τα παίρνουμε απο τώρα ή θα μας δώσουν λίστα;

-πρέπει να έχουν ξεχωριστό τσαντάκι για το φαγητό τους για το ολοήμερο;

-το σχολείο μας είναι πολύ μικρό και δεν έχει κυλικείο. Τι να τους βάζω για δεκατιανό; Στο νήπιο καθόντουσαν και το τρώγανε. Στο δημοτικό φαντάζομαι πως οτι φάνε στο διάλειμμα; Αν είναι έτσι ο ένας σίγουρα θα μένει νηστικός....

 

Και τι άλλο θα βρω μπροστά μου που δεν έχω σκεφτεί;

 

 

-Τσάντα για εμένα μια οικονομική που να μη δείχνει έτοιμη να διαλυθεί και να αρέσει στα παιδιά. Έτσι κι αλλιώς, κάποια ζημιά θα προκαλέσουν ή θα τι βαρεθούν. Οπωσδήποτε μία ξεχωριστή θήκη για κολατσιό, μην βρίσκεις μπανάνα λιωμένη μέσα στα βιβλία, και πλαϊνή θήκη για παγούρι. Ό,τι ακριβό αγόρασα μέσα στα χρόνια, το μετάνιωσα σε λίγους μήνες.

-Τετράδια, μολύβια κλπ δε μπορείτε να αγοράσετε, θα πάρετε λίστα με προδιαγραφές του τύπου "3 πενηντάφυλλα μπλε, 1 σαραντάφυλλο κόκκινο κλπ". Παρομοίως θα σου έλεγα μην πάρετε και μολύβια ή κασετίνα, κάποιες δασκάλες έχουν συγκεκριμένα αιτήματα και απαγορεύσεις.

- Για το ολοήμερο ναι, θέλεις είτε τσάντα είτε μία απλή υφασμάτινη "σακούλα"

- Ναι, στο δημοτικό τρώνε στο μεγάλο διάλειμμα, και όχι δε θα μείνει νηστικός, όλα τα παιδιά τρώνε, θα το δεις. Πράγματα μικρά που μεταφέρονται και τρώγονται πολύ εύκολα, χωρίς να λερώνουν και να του αρέσουν: μήλα, μανταρίνια, μπανάνα, κουλούρι, τυροπιτάκια τύπου κουρού, τσουρεκάκι, φέτα κέικ, κριτσίνια, μπάρες δημητριακών, απλά μικρά σάντουιτς ή τοστ χωρίς σάλτσες, ντομάτες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Lacostaki είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργια στο forum. Θα ήταν καλύτερα να περιμένετε την λίστα αν θέλετε να είσαστε απόλυτα τυπικές γιατί αυτά που ζητάνε στάνταρ είναι το μισό μισό (ΜΦ) το καρέ (ΜΚ) το αντιγραφής και το τετραχαρακο.(διπλοχαρακο λέγεται κανονικά αλλά οι περισσότεροι το ζητάνε ως τετραχαρακο.) Απλά μπορεί να ζητήσουν κόκκινο αντιγραφής και πράσινο ΜΦ ή το αντίθετο. Βέβαια κάνεις δεν θα σας πει γιατί το παιδί έχει κόκκινο αντιγραφής και όχι κίτρινο. Επειδή αυτή είναι η δουλειά μου τα ανηψια μου τόσα χρόνια παίρνουν τα τετράδια που του φέρνω από το εργοστάσιο άσχετα με το τι χρώμα τους έχουν ζητήσει 

Ειδικά τώρα σε περίοδο κρίσης δεν πιστεύω οτι καποιος θα κανει θεμα για τα σχολικα ειδη. απλως το χρωμα δεν ει αι θεμα τυπικότητας, ουτε θα εχει προβλημα η δασκαλα με αυτο. το χρωμα ειναι για να ξεχωρίζουν τα παιδακια τον σκοπο του καθε τετραδίου κ να συνεννοούνται γρηγορα, με βαση το χρωμα, γιατι ειναι πιο σαφες απο το τετράδιο ορθογραφίας ή αντιγραφής κλπ. Ειδικα στις πρωτες ταξεις εχει σημασια αυτο, αλλα εγω βλεπω κ στο γυμνάσιο τα παιδια να μπερδεύονται οταν υπαρχει καλο κ προχειρο τετράδιο πχ, ή δυο θεματων, κ καταλήγουν ανακατεμένα ασκησεις κ σημειωσεις. εγω σταματησα να ζητάω διαφορετικα τετράδια γι αυτον τον λογο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ειδικά τώρα σε περίοδο κρίσης δεν πιστεύω οτι καποιος θα κανει θεμα για τα σχολικα ειδη. απλως το χρωμα δεν ει αι θεμα τυπικότητας, ουτε θα εχει προβλημα η δασκαλα με αυτο. το χρωμα ειναι για να ξεχωρίζουν τα παιδακια τον σκοπο του καθε τετραδίου κ να συνεννοούνται γρηγορα, με βαση το χρωμα, γιατι ειναι πιο σαφες απο το τετράδιο ορθογραφίας ή αντιγραφής κλπ. Ειδικα στις πρωτες ταξεις εχει σημασια αυτο, αλλα εγω βλεπω κ στο γυμνάσιο τα παιδια να μπερδεύονται οταν υπαρχει καλο κ προχειρο τετράδιο πχ, ή δυο θεματων, κ καταλήγουν ανακατεμένα ασκησεις κ σημειωσεις. εγω σταματησα να ζητάω διαφορετικα τετράδια γι αυτον τον λογο! 

 

@Έσπερος δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν δασκάλες που δε θα δεχτούν καν να διορθώσουν το μπλε τετράδιο ορθογραφίας όταν έχουν ζητήσει κίτρινο. Η που θα κάνουν θέμα κάθε μέρα στο παιδί γιατί δεν έχει διάφανο φάκελο και έχει εμπριμέ,ή που θα κατασχέσουν το μολύβι που είναι πολύχρωμο γιατί αποσπά την προσοχή. Είναι τελείως διαφορετική η δευτεροβάθμια εκπαίδευση από την πρωτοβάθμια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

@Έσπερος δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν δασκάλες που δε θα δεχτούν καν να διορθώσουν το μπλε τετράδιο ορθογραφίας όταν έχουν ζητήσει κίτρινο. Η που θα κάνουν θέμα κάθε μέρα στο παιδί γιατί δεν έχει διάφανο φάκελο και έχει εμπριμέ,ή που θα κατασχέσουν το μολύβι που είναι πολύχρωμο γιατί αποσπά την προσοχή. Είναι τελείως διαφορετική η δευτεροβάθμια εκπαίδευση από την πρωτοβάθμια. 

Πραγματα που αποσπούν την προσοχη κ στο γυμνάσιο κατάσχονται κ σπανίως αναζητουνται, εχουμε συλλογη απο διαφορα μπιχλιμπίδια... Για το χρωμα των τετραδίων καταλαβαινω τη δυσκολια γιατι αν ειναι τις μισες φορες η αντιγραφή να ειναι στο μπλε κ τις αλλες μισες στο πρασινο γιατι το παιδι πηρε αλλο χρωμα, γινεται μπαχαλο. αλλα κατα τη γνωμη μου, σε τετοιες εποχες ομως που σε κανεναν δεν περισσευουν, καποια ειδη μπορει να ειναι επαναχρησιμοποίημενα ή περισσεύματα απο αδερφια ή ξαδερφια. καλο ειναι να υπαρχει ευαισθησια και στο κατω κατω λυσεις βρισκονται, βαζεις χρωματιστα αυτοκόλλητα ή ενα χρωματιστό χαρτι στο τετράδιο κ αλλαζει το χρωμα. εγω παντως οταν μου φερνουν φύλλα ντοσιέ για την εκθεση αλλο μεγεθος ή χωρις το ειδικο περιθωριο, ντρεπομαι να ζητησω να παρουν αλλο, για τις 10 εκθεσεις που θα γραψουν ολη τη χρονια, οταν μαλιστα η περσινη μπορει να ειχε ζητησει τετράδιο που θα εμεινε αχρησιμοποίητο σχεδο, παρολο που διδασκβ σε τουριστικό νησι με αρξετα υψηλό βιοτικό επιπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Πραγματα που αποσπούν την προσοχη κ στο γυμνάσιο κατάσχονται κ σπανίως αναζητουνται, εχουμε συλλογη απο διαφορα μπιχλιμπίδια... Για το χρωμα των τετραδίων καταλαβαινω τη δυσκολια γιατι αν ειναι τις μισες φορες η αντιγραφή να ειναι στο μπλε κ τις αλλες μισες στο πρασινο γιατι το παιδι πηρε αλλο χρωμα, γινεται μπαχαλο. αλλα κατα τη γνωμη μου, σε τετοιες εποχες ομως που σε κανεναν δεν περισσευουν, καποια ειδη μπορει να ειναι επαναχρησιμοποίημενα ή περισσεύματα απο αδερφια ή ξαδερφια. καλο ειναι να υπαρχει ευαισθησια και στο κατω κατω λυσεις βρισκονται, βαζεις χρωματιστα αυτοκόλλητα ή ενα χρωματιστό χαρτι στο τετράδιο κ αλλαζει το χρωμα. εγω παντως οταν μου φερνουν φύλλα ντοσιέ για την εκθεση αλλο μεγεθος ή χωρις το ειδικο περιθωριο, ντρεπομαι να ζητησω να παρουν αλλο, για τις 10 εκθεσεις που θα γραψουν ολη τη χρονια, οταν μαλιστα η περσινη μπορει να ειχε ζητησει τετράδιο που θα εμεινε αχρησιμοποίητο σχεδο, παρολο που διδασκβ σε τουριστικό νησι με αρξετα υψηλό βιοτικό επιπεδο. 

 

Δε διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά για να μην ξεκινήσει κανείς το σχολείο με καβγάδες, αφού έχει την επιλογή ακόμη, ας μην αγοράσει τίποτα. Σε μεγαλύτερες τάξεις έχω πει ευθέως σε δασκάλα ότι αν δεν προτίθεται να μας ενισχύσει οικονομικά, καλό θα ήταν να περιοριστεί στο εκπαιδευτικό έργο και όχι στο τι σχολικά είδη θα έχουμε (καθηγήτρια εικαστικών που είχε φτάσει να απαιτεί συγκεκριμένη μάρκα λαδοπαστέλ μεταξύ άλλων). Αλλά όταν είναι να γίνουν αγορές, και όχι να επαναχρησιμοποιηθούν υπάρχοντα είδη, είναι νομίζω λογικό και ο γονιός να συνεννοηθεί με τη δασκάλα πρώτα, δεν κοστίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δε διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά για να μην ξεκινήσει κανείς το σχολείο με καβγάδες, αφού έχει την επιλογή ακόμη, ας μην αγοράσει τίποτα. Σε μεγαλύτερες τάξεις έχω πει ευθέως σε δασκάλα ότι αν δεν προτίθεται να μας ενισχύσει οικονομικά, καλό θα ήταν να περιοριστεί στο εκπαιδευτικό έργο και όχι στο τι σχολικά είδη θα έχουμε (καθηγήτρια εικαστικών που είχε φτάσει να απαιτεί συγκεκριμένη μάρκα λαδοπαστέλ μεταξύ άλλων). Αλλά όταν είναι να γίνουν αγορές, και όχι να επαναχρησιμοποιηθούν υπάρχοντα είδη, είναι νομίζω λογικό και ο γονιός να συνεννοηθεί με τη δασκάλα πρώτα, δεν κοστίζει κάτι.

Μια χαρά λογικά τα λες. απλώς επειδη ειπε μια κοπελα οτι τα ανιψια της πηγαιναν κ με ασχετα χρωματα, υποθετω κι οι δασκαλοι δεν εχουν ολοι διαθεση για γκρινιες ή να φερουν σε δυσκολη θεση καποιον που να πει οτι δεν μπορει. αλλα σιγουρα δεν υπαρχει λογος να πας γυρεύοντας. 

 

Αν παρετε τσαντα με ροδάκια, να βεβαιωθείτε οτι δεν υπαρχουν στο σχολείο πολλα σκαλιά γιατι ισως το παιδι να μην μπορει να τη μεταφερει. αν υπαρχουν ισόγειες αίθουσες, η πρωτη λογικα θα ειναι εκει αλλα κ παλι μπορει να υπαρχουν αλλο σκαλοπάτια κ να δυσκολευεται. 

Link to comment
Share on other sites

... άλλωστε τα πρωτάκια για το μόνο που ασχολούνται είναι η ....τσάντα τους. Οπότε πηγαίνετε να αγοράσετε μία ωραία τσάντα και καλή χρονιά! 

Τα άλλα θα γίνουν όλα μαζί την πρώτη εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/8/2019 at 5:13 ΜΜ, Βερενίκη είπε:

... άλλωστε τα πρωτάκια για το μόνο που ασχολούνται είναι η ....τσάντα τους. Οπότε πηγαίνετε να αγοράσετε μία ωραία τσάντα και καλή χρονιά! 

Τα άλλα θα γίνουν όλα μαζί την πρώτη εβδομάδα...

Και τα προνηπιακια παρακαλώ.. Πήραμε τσάντα με ροδάκια κι όλη μέρα με καύσωνα 40 βαθμούς μου φοράει μέσα στο σπίτι τον σκούφο κασκόλ, αμάνικο μπουφάν και  γάντια και τριγυρνάει σουρνοντας την τσάντα "μπιπ μπιπ κάντε άκρη πάω σχολείο...."!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μιας και σε πρόσφατο θέμα μιλάμε για νέα σχολικα ξεκινήματα θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποιες απορίες μου. 

 

Στην πρώτη κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία όπως διάβασα σε παλαιότερα θέματα? 

 

 Γενικά τι εργασίες παίρνουν για το σπίτι και πόση ώρα χρειάζεται για να μελετήσουν? 

 

Πότε διαβάζουν τα παιδιά σας? Φαντάζομαι μετά το φαγητό. Τους δίνετε κάποιο χρόνο να αποφορτιστουν, πως το χειρίζεστε, έχετε κάποια ρουτίνα? 

 

Τις πρώτες μέρες υπάρχει μέριμνα για προσαρμογή? Σχολανε νωρίτερα και γενικά ποτε σχολανε, στο εξάωρο? 

 

Τσάντα με τρεις θέσεις (δύο κυριες και μια μικρή μπροστά) είναι μεγάλη για πρώτη δημοτικού? Κασετίνα να πάρω νωρίτερα ή δίνεται οδηγία για συγκεκριμένο τύπο (βαρελάκι, διπλή, μονή κτλ)? 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μιας και σε πρόσφατο θέμα μιλάμε για νέα σχολικα ξεκινήματα θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποιες απορίες μου. 

 

Στην πρώτη κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία όπως διάβασα σε παλαιότερα θέματα? 

 

 Γενικά τι εργασίες παίρνουν για το σπίτι και πόση ώρα χρειάζεται για να μελετήσουν? 

 

Πότε διαβάζουν τα παιδιά σας? Φαντάζομαι μετά το φαγητό. Τους δίνετε κάποιο χρόνο να αποφορτιστουν, πως το χειρίζεστε, έχετε κάποια ρουτίνα? 

 

Τις πρώτες μέρες υπάρχει μέριμνα για προσαρμογή? Σχολανε νωρίτερα και γενικά ποτε σχολανε, στο εξάωρο? 

 

Τσάντα με τρεις θέσεις (δύο κυριες και μια μικρή μπροστά) είναι μεγάλη για πρώτη δημοτικού? Κασετίνα να πάρω νωρίτερα ή δίνεται οδηγία για συγκεκριμένο τύπο (βαρελάκι, διπλή, μονή κτλ)? 

 

Καλησπερα! Τι κανετε;

εγω εχω εμπειρια αλλα απο ιδιωτικο,οποτε δεν μπορω να απαντησω ολα τα ερωτηματα. 
αντιγραφη,ορθογραφια και αναγνωση ειναι στο καθημερινο μενου, καποιες φορες και μερικες προσθεσεις-αφαιρεσεις. 
το ποση ωρα χρειαζοταν,εξαρταται απο το παιδι. Σε εμας 20’ ηταν αρκετα. Αλλα παιδια ακουγα οτι καθονταν με τις ωρες με τους γονεις τους κλπ. 
ολα τα αλλα δεν μπορω να τα απαντησω γιατι εμενα εμενε στη μελετη κλπ

Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπερα! Τι κανετε;

εγω εχω εμπειρια αλλα απο ιδιωτικο,οποτε δεν μπορω να απαντησω ολα τα ερωτηματα. 
αντιγραφη,ορθογραφια και αναγνωση ειναι στο καθημερινο μενου, καποιες φορες και μερικες προσθεσεις-αφαιρεσεις. 
το ποση ωρα χρειαζοταν,εξαρταται απο το παιδι. Σε εμας 20’ ηταν αρκετα. Αλλα παιδια ακουγα οτι καθονταν με τις ωρες με τους γονεις τους κλπ. 
ολα τα αλλα δεν μπορω να τα απαντησω γιατι εμενα εμενε στη μελετη κλπ

Με το καλο!!!

Καλησπέρα! Καλά είμαστε δόξα το Θεό! Απολαμβάνουμε τις καλοκαιρινές διακοπές αλλά είπα να ρωτήσω κάποια πράγματα να έχω μια ιδέα! 

 

Εσεις πως είστε? Τι τάξη πάτε φέτος? Είναι πολλά τα παιδιά του φόρουμ και τα μπερδεύω! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Μιας και σε πρόσφατο θέμα μιλάμε για νέα σχολικα ξεκινήματα θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποιες απορίες μου. 

 

Στην πρώτη κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία όπως διάβασα σε παλαιότερα θέματα? 

 

 Γενικά τι εργασίες παίρνουν για το σπίτι και πόση ώρα χρειάζεται για να μελετήσουν? 

 

Πότε διαβάζουν τα παιδιά σας? Φαντάζομαι μετά το φαγητό. Τους δίνετε κάποιο χρόνο να αποφορτιστουν, πως το χειρίζεστε, έχετε κάποια ρουτίνα? 

 

Τις πρώτες μέρες υπάρχει μέριμνα για προσαρμογή? Σχολανε νωρίτερα και γενικά ποτε σχολανε, στο εξάωρο? 

 

Τσάντα με τρεις θέσεις (δύο κυριες και μια μικρή μπροστά) είναι μεγάλη για πρώτη δημοτικού? Κασετίνα να πάρω νωρίτερα ή δίνεται οδηγία για συγκεκριμένο τύπο (βαρελάκι, διπλή, μονή κτλ)? 

 

ναι σχεδον καθε μερα αναγνωση,αντιγραφη,ορθογραφια

βεβαια αρχικα μπορει να ειναι αναγνωση η φραση "το παπι",αντ κ ορθ μονο η λεξη καπελο πχ.επισης για καμια 10αρις μερες ειχαν προγραφη φυλλαδια μονο.γραμμες κ γραμματα μετα

για οκτωβρη 1-2φυλλαδια καθε μερα.30-60' διαβασμα.φαγητο κ διαβασμα.οχι πολυ κενο αναμεσα γτ εχουμε δραστηριοτητες

προσαρμογη οχι.1-1:15σχολανε.απλα συνηθως οι δασκαλοι ξερουν οτι τα πρωτακια ακομη συμπεριφερονται σαν νηπια

μια χαρα ειναι τσαντα με τρεις θεσεις

κασετινα βαρελακι συνηθως.καμια φορα αφηνουν σχολειο τα ειδη καλλιτεχνικων

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα είναι γλώσσα, μαθηματικά, εικαστικά, γυμναστική, μελέτη?Μου ξεφεύγει κάτι? Να υποθέσω κι αγγλικά εφόσον κάνανε και στα νήπια? Αν ναι τους δίνεται βιβλίο? Λογικά έχουν και δεξιότητες! Με τι αντικείμενο? Θα το κοιταξω βέβαια όταν έχω χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τα μαθήματα είναι γλώσσα, μαθηματικά, εικαστικά, γυμναστική, μελέτη?Μου ξεφεύγει κάτι? Να υποθέσω κι αγγλικά εφόσον κάνανε και στα νήπια? Αν ναι τους δίνεται βιβλίο? Λογικά έχουν και δεξιότητες! Με τι αντικείμενο? Θα το κοιταξω βέβαια όταν έχω χρόνο. 

Εμένα θα πάει β' δημοτικού. Αγγλικά είχε βιβλίο, αλλά όχι διάβασμα στο σπίτι. Μελέτη περιβάλλοντος επίσης δεν είχαν διάβασμα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Μιας και σε πρόσφατο θέμα μιλάμε για νέα σχολικα ξεκινήματα θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάποιες απορίες μου. 

 

Στην πρώτη κάνουν αντιγραφή και ορθογραφία όπως διάβασα σε παλαιότερα θέματα? 

 

 Γενικά τι εργασίες παίρνουν για το σπίτι και πόση ώρα χρειάζεται για να μελετήσουν? 

 

Πότε διαβάζουν τα παιδιά σας? Φαντάζομαι μετά το φαγητό. Τους δίνετε κάποιο χρόνο να αποφορτιστουν, πως το χειρίζεστε, έχετε κάποια ρουτίνα? 

 

Τις πρώτες μέρες υπάρχει μέριμνα για προσαρμογή? Σχολανε νωρίτερα και γενικά ποτε σχολανε, στο εξάωρο? 

 

Τσάντα με τρεις θέσεις (δύο κυριες και μια μικρή μπροστά) είναι μεγάλη για πρώτη δημοτικού? Κασετίνα να πάρω νωρίτερα ή δίνεται οδηγία για συγκεκριμένο τύπο (βαρελάκι, διπλή, μονή κτλ)? 

 

Καλημέρα!!!

Τα παιδιά κάνουν ανάγνωση, αντιγραφή , ορθογραφία, μαθηματικά κάνουν αρχικά τα νούμερα, μετά προσθέσεις -αφαιρέσεις.

Εμένα πηγαίνει μελέτη μετά το σχολείο, όμως να έχεις στον νου σου πως η ρουτίνα και το πρόγραμμα θα βοηθήσουν και εσένα και το παιδί, γιατί προσαρμόζεται πιο εύκολα όταν έχει να ακολουθήσει μία συγκεκριμένη σειρά, αν του δώσεις την επιλογή θα σου πει ότι δεν θέλει ποτέ να διαβάσει χαχαχαχα.

Συνήθως η μελέτη γίνεται αμέσως μετά το φαγητό, ώστε μετά να έχει χρόνο για ξεκούραση δραστηριότητες και παιχνίδι.

Δεν γίνεται προσαρμογή τύπου νηπίου, σε εμάς τουλάχιστον ξεκίνησαν κανονικά το ωράριο από την δεύτερη κιόλας ημέρα, σταδιακά γίνεται η προσαρμογή στο θέμα των υποχρεώσεων και του διαβάσματος.

Ο χρόνος που χρειάζεται το κάθε παιδί για να διαβάσει εξαρτάται από το παιδί κυρίως, και έπειτα από την ύλη που έχει να καλύψει, υπάρχουν δάσκαλοι που βάζουν πολλά και άλλοι που βάζουν λιγότερα, αυτό θα φανεί στην πορεία.

Στο σχόλασμα τα περισσότερα σχολεία βγάζουν χωριστά την πρώτη δημοτικού νωρίτερα ώστε να μην συμπίπτουν με τις μεγαλύτερες τάξεις.

Η τσάντα που θα επιλέξετε να έχει στα πλάγια εξωτερική θήκη για το νερό του παιδιού, ροδάκια ή πλάτης αυτό εξαρτάται το παιδί τι θα το βολέψει, δεν παίρνουν μικρή τσάντα στην πρώτη, καλύτερα μία κανονική. Εμάς δεν κουβαλούσαν όλα τα βιβλία, κάθε ημέρα στην τσάντα του υπήρχαν μόνο τα βιβλία που είχε για διάβασμα τα υπόλοιπα μένουν στο σχολείο.

Η κασετίνα για εμάς ήταν μία πονεμένη ιστορία, πήρα μία διπλή η οποία είχε θήκη για τα πάντα, τους πρώτους μήνες όλα ήταν χύμα μέσα στην τσάντα του, τίποτα δεν έμπαινε στη θέση του, σκέφτηκα κάποια στιγμή το βαρελάκι καθώς αυτό που βαριόταν ήταν να φτιάχνει την κασετίνα του (του έτρωγε χρόνο από το παιχνίδι έλεγε) , τελικά δεν αλλάξαμε τύπο όμως έμαθε να το κάνει , βέβαια χρειάστηκε πολλές φορές να ανανεώσω τα απολεσθέντα όμως οκ στο τέλος έμαθε να την φτιάχνει και να προσέχει τα πράγματα του.

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Ωραία αγχώστε και μένα! Κ εμείς πρώτη θα πάμε... αλλά δεν κάνω κακές σκέψεις από τώρα για διάβασμα! Έχουμε ένα μήνα μπροστά μας : )

Έχουμε ακόμα καιρό! Θα χαρούμε καλοκαίρι! Ενθουσιάστηκα κι έτσι έγραψα. Θυμάμαι την χαρά που έκανα με τα βιβλία την πρώτη μέρα, τα καινούργια τετράδια, κασετίνες, τσάντα,  το ντύσιμο στα βιβλία (συστήνεται άραγε ακόμα?), την ανυπομονησία! Μου φαίνεται πιο πολύ θα χαρώ εγώ με αυτά παρά ο μικρός! :D

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Εμένα θα πάει β' δημοτικού. Αγγλικά είχε βιβλίο, αλλά όχι διάβασμα στο σπίτι. Μελέτη περιβάλλοντος επίσης δεν είχαν διάβασμα στο σπίτι.

Με το καλό! Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχουμε! 

(Ψάχνω και δεν βρίσκω φατσούλα με ξαπλώστρα και κοκτέιλ στην παραλία! :lol:   )

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Καλημέρα!!!

Τα παιδιά κάνουν ανάγνωση, αντιγραφή , ορθογραφία, μαθηματικά κάνουν αρχικά τα νούμερα, μετά προσθέσεις -αφαιρέσεις.

Εμένα πηγαίνει μελέτη μετά το σχολείο, όμως να έχεις στον νου σου πως η ρουτίνα και το πρόγραμμα θα βοηθήσουν και εσένα και το παιδί, γιατί προσαρμόζεται πιο εύκολα όταν έχει να ακολουθήσει μία συγκεκριμένη σειρά, αν του δώσεις την επιλογή θα σου πει ότι δεν θέλει ποτέ να διαβάσει χαχαχαχα.

Συνήθως η μελέτη γίνεται αμέσως μετά το φαγητό, ώστε μετά να έχει χρόνο για ξεκούραση δραστηριότητες και παιχνίδι.

Δεν γίνεται προσαρμογή τύπου νηπίου, σε εμάς τουλάχιστον ξεκίνησαν κανονικά το ωράριο από την δεύτερη κιόλας ημέρα, σταδιακά γίνεται η προσαρμογή στο θέμα των υποχρεώσεων και του διαβάσματος.

Ο χρόνος που χρειάζεται το κάθε παιδί για να διαβάσει εξαρτάται από το παιδί κυρίως, και έπειτα από την ύλη που έχει να καλύψει, υπάρχουν δάσκαλοι που βάζουν πολλά και άλλοι που βάζουν λιγότερα, αυτό θα φανεί στην πορεία.

Στο σχόλασμα τα περισσότερα σχολεία βγάζουν χωριστά την πρώτη δημοτικού νωρίτερα ώστε να μην συμπίπτουν με τις μεγαλύτερες τάξεις.

Η τσάντα που θα επιλέξετε να έχει στα πλάγια εξωτερική θήκη για το νερό του παιδιού, ροδάκια ή πλάτης αυτό εξαρτάται το παιδί τι θα το βολέψει, δεν παίρνουν μικρή τσάντα στην πρώτη, καλύτερα μία κανονική. Εμάς δεν κουβαλούσαν όλα τα βιβλία, κάθε ημέρα στην τσάντα του υπήρχαν μόνο τα βιβλία που είχε για διάβασμα τα υπόλοιπα μένουν στο σχολείο.

Η κασετίνα για εμάς ήταν μία πονεμένη ιστορία, πήρα μία διπλή η οποία είχε θήκη για τα πάντα, τους πρώτους μήνες όλα ήταν χύμα μέσα στην τσάντα του, τίποτα δεν έμπαινε στη θέση του, σκέφτηκα κάποια στιγμή το βαρελάκι καθώς αυτό που βαριόταν ήταν να φτιάχνει την κασετίνα του (του έτρωγε χρόνο από το παιχνίδι έλεγε) , τελικά δεν αλλάξαμε τύπο όμως έμαθε να το κάνει , βέβαια χρειάστηκε πολλές φορές να ανανεώσω τα απολεσθέντα όμως οκ στο τέλος έμαθε να την φτιάχνει και να προσέχει τα πράγματα του.

Καλή αρχή!!

Ευχαριστουμε πολύ! 

 

Πολύ κατατοπιστική η απάντηση σου! Κάποια δεν τα ήξερα καθόλου!  

 

Κασετίνα κι εμένα μου αρέσει η διπλή που είναι όλα τακτοποιημένα! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...