Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως διατηρείτε την αποστείρωση στη βόλτα


Recommended Posts

Κάποια στιγμή είχε συζητηθεί ότι η σκόνη δεν είναι αποστειρωμενη γι αυτό πρέπει να μπαίνει σε νερό με θερμοκρασία 70 βαθμών. Ο δικός μου 2 μηνών βάζει χέρια στο στόμα από τωρα. Όταν λέτε ότι 3 μηνών σταματήσατε αποστείρωση εννοείτε σε όλα; στο νερό, στα μπιμπερό; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MagdaP said:

Επίσης πιστεύω πως όσο περισσότερο έχεις το μωρό σε αποστειρωμένο περιβάλλον τόσο πιο ευαίσθητο γίνεται... Γι αυτο παν μέτρον άριστον! Όσο για τη σκόνη, όπως είπε και η little lamb ούτε και το δοχείο που την περιέχει είναι αποστειρωμένο. Ακόμα και να ήταν, με το πρώτο άνοιγμα πάλι θα ερχόταν σε επαφή με μικρόβια...

Δεν αντιλεγω και ειμαι οπαδος του hygiene hypothesis, οτι δηλαδη η μη εκθεση των παιδιων σημερα σε βακτηρια εχει οδηγησει σε αυξηση αυτοανοσων και αλλεργιων. Η μονη μου διαφωνια ειναι στο γαλα του νεογεννητου! Εκει προσωπικα θα προσεχα για τους πρωτους μηνες αν εδινα σκονη. Οπως και να το κανουμε δεν ξερεις τι μπορει να αναπτυχθει και το νεογεννητο δεν ειναι σε θεση να το αντιμετωπισει. Και μην αρχισουμε παλι για το σεντονι, τα ρουχα, τον αερα που αναπνεει κλπ, αναφερομαι στο γαλα του.   

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι αλλού έχω διαβάσει ότι επειδή η σκόνη δεν είναι αποστειρωμένη γι αυτό πρέπει να μπαίνει σε βρασμένο νερό για να αποστειρωθεί. Τα συζητούσαμε και μια άλλη μέρα αυτά. 

 

@little lamb το μητρικό απλώς το βάζεις σε ένα ισοθερμικό με μια παγοκύστη και είσαι οκ, εγώ το έχω μεταφέρει πολλες φορές έτσι. Φορμουλα έξω δεν έφτιαξα ποτέ, γενικά κανόνιζα το πρόγραμμα κ τα γεύματα έτσι ώστε να έχουμε αντλημένο μαζί για ώρα ανάγκης. βέβαια εδώ έχουμε μιρκές αποστάσεεις κ αν φεύγαμε όταν το μωρό ήταν ταισμένο, κοιμόταν κιόλας στη διαδρομή, δεν ξυπνούσε κ έτσι κ αλλιώς δεν είχαμε μέινει κ ποτέ έξω πάνω από 3-4 ώρες για να έχουμε έγνοια του φαγητού, σε αυτήν την ηλικία δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τώρα που το σκέφτομαι, αν είναι σε παγοκύστη, πώς ζεσταίνεται την ώρα που πρέπει να το πιει;

Θα έχεις μαζί σου θερμό με ζεστό νερό και θα κάνεις Μπεν Μαρί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποστείρωση έκανα μέχρι 6 μηνών.Μετα για το γάλα έβαζα νερό του βραστηρα. Μπιμπερο έπλενα στο χέρι μέχρι που σταμάτησε να τα θέλει.Επισης 6 μηνών σταμάτησα να πλένω τα βρεφικά με ειδικό απορρυπαντικό.Εβαζα το δικό μας μόνο που τους έκανα ξεχωριστή πλυση

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι με το που ανοίξει η συσκευασία της σκόνης χάνει την αποστείρωση γι'αυτό καλό είναι να μπενει σε νερό που είναι περίπου στους 70 βαθμούς .. όπως κ ένα διάστημα που κάποια βρεφοι  είχαν μολυνθεί από γάλα σε σκόνη ( τότε όλες οι παρτίδες αποσύρθηκαν ) μου είπε πως αν το γάλα έμπαινε σε σωστή θερμοκρασία νερού κανένα μωρό δε θα είχε πάθει κάτι ...!!!! 

Κ εμείς την αποστείρωση τη σταματήσαμε στους 3 μήνες ..!! 

Κ εγώ τα μπουκάλια μετά την αποστείρωση τα έβαζα το καλοκαίρι στο ψυγείο από ανασφάλεια ποιο πολύ ..!! 

Γενικά πιστεύω κ εγώ πως δε χρειάζονται υπερβολές εκτός βέβαια αν κάποια μωράκια είναι ποιο ευαίσθητα κ εκεί πρέπει να τηρούνται ακριβώς οι οδηγίες που μας δίνονται

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

ΜΗΝ βαζεις την σκονη σε πολυ ζεστο - βραστο νερο. Αλλοιωνονται καποια απο τα συστατικα του γαλακτος. Παντα να περιμενεις να κρυωσει και μετα να βαζεις την σκονη, οπως αναγραφεται και στις οδηγιες. 

Τωρα για το αν πειραζει να πιει το μωρο γαλα που δεν ειναι στους 37 βαθμους, αλλα πιο κρυο, σε θερμοκρασια δωματιου πχ, υποθετω οτι δεν υπαρχει προβλημα αν το ιδιο το μωρο δεν το πειραζει που ειναι λιγο πιο κρυο. 

Καταλαβαινω αυτο που λεει η @ΑΡΓΚ, καταλαβαινω ομως αυτο που λες και εσυ. Ας τα παρουμε τα πραγματα με την σειρα, αρχικα πρεπει να καταλαβουμε, οτι πληρης αποστειρωση σε συνθηκες σπιτιου δεν γινεται. Και that's OK, σκοπος ειναι να κανεις το γαλα οσο πιο στειρο γινεται, αλλα να τα σκοτωσεις ολα ειναι δυσκολο πολυ. Παμε τωρα σ αυτο με το ψυγειο, φανταζομαι σου το συνεστησε ο/η παιδιατρος. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα αποστειρωτη για μπιμπερο, αλλα υποθετω οτι τα μπουκαλια τα βαζεις μεσα ανοιχτα το στρογγυλο "δαχτυλιδι - καπακι" χωρια και την σιλικονη που ρουφαει το μωρο επισης χωρια; Και μετα τα συναρμολογεις οταν τελειωσει η αποστειρωση. Αρχικα, σ αυτο το σημειο, δεν ειναι πλεον αποστειρωμενα (εννοω να εχουν σκοτωθει ολα τα βακτηρια). Ο αερας που θα περιεχουν αφου τα βγαλεις για να τα κλεισεις δεν ειναι στειρος. Επισης πως πιανεις την σιλικονη για να την βαλεις στο δαχτυλιδι και μετα να τα βιδωσεις στο μπιμπερο; Αν δεν εχεις κατι αποστειρωμενο, επισης μολις εχεις μολυνει εκ νεου το μπιμπερο. Οποτε φανταζομαι πως βασιζομενοι σε αυτα σου συνεστησαν να τα βαζεις στο ψυγειο, για να αποφυγεις την επιπλεον αναπτυξη βακτηριων. Αν η αποστειρωση σου γινοταν σε συνθηκες εργαστηριου (οπου αποστειρωνεται και ο αερας που περιεχουν τα μπουκαλια μεσα) δεν υπαρχει κανενας λογος να τα βαζεις στο ψυγειο. Μπορουν να μεινουν κλειστα σε θερμοκρασια δωματιου για πολυ καιρο. Στην δικη σου περιπτωση τωρα εστω κι αν ο αερας μετα δεν ειναι αποστειρωμενος, δεδομενου οτι το μπουκαλι (και το νερο) δεν περιεχουν καποιο θρεπτικο (πχ. γαλα) τα βακτηρια πολυ δυσκολα θα αναπτυχθουν, λαικιστι θελουν κι αυτα κατι να φανε για να μεγαλωσουν και μονο με αερα και νερο δουλεια δεν γινεται, αρα εχει δικιο η @ΑΡΓΚ εαν εισαι σιγουρη οτι εχεις αποστειρωσει τα μπουκαλια χωρις να τα επιμολυνεις ιδιαιτερα, δεν χρειαζεται να μπουν στο ψυγειο, ειναι αδικος κοπος, δεδομενου κιολας οτι θα χρησιμοποιηθουν συντομα (σε διαστημα 1-2 ημερων).

Αφου δεν αποστειρωνες το δοχειο με τις μεζουρες, δεν ειχες και καθολου αποστειρωση. Αν υπηρχε κατι παθογονο εκει θα μεταφεροταν αμεσως στο γαλα ασχετως που ειχες αποστειρωσει το μπιμπερο και το νερο. 

Καλα και ο αποστειρωτης και το βρασιμο  δεν εχουν καμια σχεση με την αποστειρωση πχ που γίνεται για χειρουργικα εργαλεια ..κοιτας να περιορισεις την αναπτυξη βακτηριων οσο περισσοτερο  μπορεις ...προσωπικα αποστειρωνω και τη τσιμπιδα και τα συναρμολογω με αυτη δε τα φερνω σε επαφη με τα χερια μου.! Και δεν καταναλωνονται εντος 2 ωρων κανω αποστειωση μια φορα την ημερα τα 6 μου μπουκαλια και τα τοποθετω ψυγειο για ολο το 24ωρο ...τωρα ναι ισως δεν υπαρχει προβλημα να μεινουν και στο παγκο της κουζινας αλλα προσωπικα δε θα το διακινδυνευα ..επισης η σκονη και το κουτι που περιεχει το γαλα δεν ειναι αποστειρωμενα επομένως δεν υπάρχει και πρόβλημα αν δεν αποστειρώνεις το δοχείο με τις μεζούρας

Link to comment
Share on other sites

Τα αποστειρωμένα μπιμπερό ποτέ δεν τα έβαλα στο ψυγείο!!! Η σκόνη είτε είναι σε ανοικτό κουτί είτε σε άλλο δοχείο προφανώς και δεν είναι αποστειρωμένη. Φαντάζομαι για αυτό πρέπει να την προσθέτουμε σε ζεστό νερό αλλά η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν μέτρησα την θερμοκρασία. Συνήθως δεν ηταν πολύ καυτό αλλά ούτε και χλιαρό. Και το νερό το έβραζα σε βραστηρα. 

1 hour ago, maria_tweety είπε:

Όταν λέτε ότι 3 μηνών σταματήσατε αποστείρωση εννοείτε σε όλα; στο νερό, στα μπιμπερό; 

Σε όλα! Το νερό ίσως το έβραζα για λίγο ακόμα λόγω ευκολίας του βραστηρα αλλά μπιμπερό, πιπιλες κλπ δεν αποστειρωνα και από ένα σημείο και μετά απλά ζεσταινα το νερό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Εγω πάλι αλλού έχω διαβάσει ότι επειδή η σκόνη δεν είναι αποστειρωμένη γι αυτό πρέπει να μπαίνει σε βρασμένο νερό για να αποστειρωθεί. Τα συζητούσαμε και μια άλλη μέρα αυτά. 

 

Δεν στέκει επιστημονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Τα αποστειρωμένα μπιμπερό ποτέ δεν τα έβαλα στο ψυγείο!!! Η σκόνη είτε είναι σε ανοικτό κουτί είτε σε άλλο δοχείο προφανώς και δεν είναι αποστειρωμένη. Φαντάζομαι για αυτό πρέπει να την προσθέτουμε σε ζεστό νερό αλλά η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν μέτρησα την θερμοκρασία. Συνήθως δεν ηταν πολύ καυτό αλλά ούτε και χλιαρό. Και το νερό το έβραζα σε βραστηρα. 

 

Οχι, είναι εντελώς μύθος μία τέτοια υπόθεση, ότι η ζέστη σκοτώνει τα μικρόβια. 10, 30 ή 70 βαθμοί, δε θα κάνουν τη διαφορά. Το ότι η θερμοκρασία μας καίει, δε σημαίνει και ότι σκοτώνει μικρόβια. Η αποστείρωση θέλει χρόνο, το στιγμιαίο βύθισμα, είναι εξίσου λογικό με το "ας γλείψω την πιπίλα που έπεσε στο πάτωμα να καθαρίσει". Το ξέρω ότι υπάρχει μία τέτοια αντίληψη, αλλά είναι δυστυχώς στην ίδια κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για αποστείρωση, με τα παιχνίδια τι κάνετε; έχω κάτι αρκουδάκια τα οποία δεν μπορώ να τα βάλω πλυντήριο γιατί έχουν μηχανισμό για μουσική. Αυτά πως τα καθαρίζετε πριν τα δώσετε στο μωρό; γενικά τα παιχνίδια πρέπει να τα καθαρίζουμε, να τα αποστειρωνουμε; τι ακριβώς κάνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι όλα μπερδεμένα. Από τη μία ακούμε να μπαίνει η σκόνη όταν το νερό είναι στους 70 βαθμούς, από την άλλη η ίδια η συσκευασία του γάλακτος λέει ότι πρέπει να κρυώσει μισή ώρα πριν μπει η σκόνη! Σιγά μην είναι 70 βαθμοί αν έχει κρυώσει μισή ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν στέκει επιστημονικά. 

Από τον Παπαβεντση το έχω διαβασει εκτος αν κατι εχω καταλαβει λαθος. 

 

Just now, maria_tweety είπε:

Μιας και μιλάμε για αποστείρωση, με τα παιχνίδια τι κάνετε; έχω κάτι αρκουδάκια τα οποία δεν μπορώ να τα βάλω πλυντήριο γιατί έχουν μηχανισμό για μουσική. Αυτά πως τα καθαρίζετε πριν τα δώσετε στο μωρό; γενικά τα παιχνίδια πρέπει να τα καθαρίζουμε, να τα αποστειρωνουμε; τι ακριβώς κάνετε; 

Δεν καθαρισα ποτε τετοια κουκλακια πριν τα δωσω. αλλα δεν εδωσα κατι τετοιο πριν απο το διμηνο. βασικα κ να τα εδινα δεν μπορουσε ακομα να τα πιασει να τα φερει στο προσωπο του κλπ. Καπου στο τριμηνο που μπορουσε να γραπωσει δεν ασχοληθηκα με αποστειρωση. αυτα με τους μηχανισμούς απορω πώς πλένονται γιατι τωρα τα κυλάει κατω ή τα εχει μαζι οταν τρωει κ ειναι χαλια. γενικα εγω ο,τι δεν ακουμπούσε απευθειας στο δερμα του δεν ασχολήθηκα να το αποστείρωση. ούτε πάνες αγκαλιάς είχα ούτε πάνες έστρωνα σε καναπέδες κ κρεβατια ουτε επλυνα το καροτσι πριν την πρωτη χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει τα μικρόβια. Για τον λόγο αυτόν όταν ο οργανισμός ανεβάζει πυρετό δεν πρέπει να τον ριχνουμε εκτός και αν ανέβει πολύ. Είναι η άμυνα του οργανισμού για να σκοτωθούν τα μικρόβια. Δεν το λέω εγώ, οι παιδίατροι το λένε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Από όσο ξέρω η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει τα μικρόβια. Για τον λόγο αυτόν όταν ο οργανισμός ανεβάζει πυρετό δεν πρέπει να τον ριχνουμε εκτός και αν ανέβει πολύ. Είναι η άμυνα του οργανισμού για να σκοτωθούν τα μικρόβια. Δεν το λέω εγώ, οι παιδίατροι το λένε.

 

Νομίζω ότι πάνω στο αν ο πυρετός βοηθά σε κάτι ή όχι, υπάρχει ανοιχτή έρευνα και δεν μπορώ να σχολιάσω.

Αλλά γενικά αποστείρωση στους 38 βαθμούς, δεν νοείται. Ωραία θα ήταν μία ζεστή μέρα π.χ. να αφήνουμε στο παρκαρισμένο στον ήλιο αμάξι την πιπίλα που μας έπεσε στα βρωμόνερα και αυτή σε μισή ώρα να μην έχει μικρόβια, αλλά όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν ισχύει αυτό.

Το πιο απλό παράδειγμα είναι με μαρμελάδες και λοιπά είδη που φτιάχνουμε στο σπίτι: αν βάλουμε κρύα μαρμελάδα σε ένα απλά πλυμένο με ζεστό νερό βάζο, θα πρέπει να την βάλουμε στο ψυγείο άμεσα, αλλιώς σε κανένα μήνα θα είναι μουχλιασμένη. Αν αποστειρώσουμε στους 100 βαθμούς το βάζο για 10-20 λεπτά και το γεμίσουμε με καυτή μαρμελάδα, εφόσον κλείσει καλά, και σε 1-2 χρόνια θα είναι σαν καινούρια, η πιο παλιά που έχω ανοίξει ήταν τετραετίας στο ράφι, και ήταν άψογη.

Δες για παράδειγμα εδώ: 

https://www.4ype.gr/uploads/e_paper/beltiosi/nos-prot/Vasikes_arxes_aposteirwsis.pdf

ή εδώ:

http://e-paidiatros.eu/endiaferonta - sitisi me bibero.htm

 

Σαφώς και δε θα κάνουμε εγχείρηση, να βάλουμε το μπιμπερό σε κλίβανο για μερικές ώρες, και οι πιθανότητες είναι ότι το νερό ή το μπιμπερό δεν έχουν έρθει σε επαφή με κάποιο φοβερό μικρόβιο, αλλά η αποστείρωση σε νεογέννητα έχει το νόημα να προλάβουμε αυτό το ενδεχόμενο, εκτός αν θεωρούμε εν γνώση μας το ρίσκο αμελητέο, και δεν αποστειρώνουμε τίποτα. Αλλά το ξέπλυμα με ζεστό νερό της βρύσης και το νερό το ζεσταμένο σε ηλεκτρικό βραστήρα, δεν προσφέρουν κάτι αν όντως θέλουμε να κάνουμε αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2019 at 11:51 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλά γενικά αποστείρωση στους 38 βαθμούς, δεν νοείται.

Δε μίλησα για αποστείρωση στους 38 βαθμούς. Είπα βράσιμο σε βραστηρα. Το νερό βράζει στους 100 βαθμούς... Τέλος πάντων, ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο. Εγώ είμαι κατά της υπερβολής. Άσε που θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να καταργηθεί τελείως η αποστείρωση. 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, απολαυστε τα βρεφακια σας,γιατι θα μεγαλωσουν πολυ γρηγορα και δεν θα το καταλαβετε....υπερβολες δεν χρειαζονται,ξερω οτι υπαρχουν παιδιατροι που αρεσκονται στο να τρομαζουν τους νεους γονεις και τους στερουν πραγματικα,μαγευτικες στιγμες με τα μωρακια τους,εστιαζοντας στο ποση ωρα να βρασουν το νερο,που να αποθηκευσουν τα μπιμπερο,αν το κουτακι που μεταφερουν την μεριδα γαλακτος σκονη ειναι αποστειρωμενο και αυτο!! (ποτε δεν σκεφτηκα να το αποστερειρωσω)και ενα σωρο χαριτωμενα...μην αναλωνεστε σε υπερβολες...δεν βοηθουν ουτε τα μωρα,ουτε την ψυχολογια των μαμαδων που πρεπει να μεριμνουν για ολα!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2019 at 9:56 PM, MagdaP said:

Από όσο ξέρω η υψηλή θερμοκρασία σκοτώνει τα μικρόβια. Για τον λόγο αυτόν όταν ο οργανισμός ανεβάζει πυρετό δεν πρέπει να τον ριχνουμε εκτός και αν ανέβει πολύ. Είναι η άμυνα του οργανισμού για να σκοτωθούν τα μικρόβια. Δεν το λέω εγώ, οι παιδίατροι το λένε.

Για να σκοτωθούν τα μικρόβια θέλεις από 72 βαθμούς και πάνω. Άρα ο πυρετός δεν είναι σίγουρα για να σκοτωθούν τα μικρόβια :) ίσα ίσα που οι καλύτερες συνθήκες ανάπτυξης για τα περισσότερα είναι εκεί γύρω στους 37 βαθμούς.

Διάβασα χθες στις εφημερίδες για εξάπλωση ενός παθογόνου στο πόσιμο νερό σε μια περιοχή της χώρας που ζω (δεν είμαι στην Ελλάδα). Κάποιοι δυστυχώς δεν τα κατάφεραν, ανεμεσα τους και ένα μωράκι 12 μηνών που η μητέρα δεν είχε βράσει πρώτα το νερό για το γάλα του. Τα χρειάστηκα μπορώ να πω, μιας και ούτε εγώ βράζω το νερό στην κόρη μου που πλέον πίνει γάλα σκόνη και είναι 19 μηνών. Δεν θέλω να τρομακτησω καμία, αλλά εδώ έρχεται αυτό που είπε η @ΑΡΓΚ, καλό είναι να γνωρίζουμε τους κινδύνους που τέτοιες αποφάσεις μπορει να έχουν. Πολύ σπάνιο φαινόμενο το να εμφανιστεί "outbreak" παθογόνου στο πόσιμο νερό, αλλά να που συμβαίνει. Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει να έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Καλό είναι όμως να γνωρίζει κανείς το ρίσκο που παίρνει με το να μην αποστειρώνει σωστά το γάλα του νεογέννητου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Για να σκοτωθούν τα μικρόβια θέλεις από 72 βαθμούς και πάνω. Άρα ο πυρετός δεν είναι σίγουρα για να σκοτωθούν τα μικρόβια :) ίσα ίσα που οι καλύτερες συνθήκες ανάπτυξης για τα περισσότερα είναι εκεί γύρω στους 37 βαθμούς.

https://www.onmed.gr/ygeia/story/368853/pyretos-pos-tha-ton-antimetopisete-pote-prepei-na-episkefteite-giatro

Ένα από τα πολλά που μπορεί κάποιος να βρει γιατί δεν πρέπει να ριχνουμε τον πυρετό. Δεν ξέρω σε ποια ακριβώς θερμοκρασία σκοτωνονται τα μικρόβια αλλά σίγουρα η αύξηση της θερμοκρασίας είναι για να αντιμετωπίσει ο οργανισμός τους εισβολείς. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2019 at 11:51 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλά το ξέπλυμα με ζεστό νερό της βρύσης και το νερό το ζεσταμένο σε ηλεκτρικό βραστήρα, δεν προσφέρουν κάτι αν όντως θέλουμε να κάνουμε αποστείρωση.

Αυτό μου είχε πει και ο πρώτος παιδίατρος μας. Δεν αρκεί το βράσιμο του νερού στο βραστηρα. Εκείνος θεωρούσε καλύτερο να βραζω το νερό και τα μπιμπερο σε κατσαρόλα για τουλάχιστον 5-10 λεπτά. Έτσι έκανα όσες μέρες έδινα συμπλήρωμα και αργότερα έτσι αποστειρωνα τις κουδουνιστρες και τα μασητικά για ένα διάστημα. Απ την στιγμή που άρχισε να βάζει χέρια στο στόμα (4ο μήνα) συνειδητοποίησα πως πια δεν ήταν απαραιτητο. Συνέχισα μέχρι τον 5ο για ψυχολογικούς λόγους μπορώ να πω και μετά σταματησα να αποστειρωνω.  

On 18/6/2019 at 10:49 ΜΜ, Έσπερος είπε:

αυτα με τους μηχανισμούς απορω πώς πλένονται γιατι τωρα τα κυλάει κατω ή τα εχει μαζι οταν τρωει κ ειναι χαλια

Αν θυμάμαι καλά έχουν ετικέτα που γράφει πως πλένονται μόνο επιφανειακά. Δοκίμασα λίγες φορές να τα πλυνω με σφουγγαρακι κ απορρυπαντικό  του παιδιού. Μετά βαρέθηκα κ τα έβαλα στο πληντυριο. Ένα μόνο χάλασε αλλά δεν ξέρω αν φταιει αυτό ή ήταν να χαλάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Διάβασα χθες στις εφημερίδες για εξάπλωση ενός παθογόνου στο πόσιμο νερό σε μια περιοχή της χώρας που ζω (δεν είμαι στην Ελλάδα). Κάποιοι δυστυχώς δεν τα κατάφεραν, ανεμεσα τους και ένα μωράκι 12 μηνών που η μητέρα δεν είχε βράσει πρώτα το νερό για το γάλα του. Τα χρειάστηκα μπορώ να πω, μιας και ούτε εγώ βράζω το νερό στην κόρη μου που πλέον πίνει γάλα σκόνη και είναι 19 μηνών. Δεν θέλω να τρομακτησω καμία, αλλά εδώ έρχεται αυτό που είπε η @ΑΡΓΚ, καλό είναι να γνωρίζουμε τους κινδύνους που τέτοιες αποφάσεις μπορει να έχουν. Πολύ σπάνιο φαινόμενο το να εμφανιστεί "outbreak" παθογόνου στο πόσιμο νερό, αλλά να που συμβαίνει. Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει να έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Καλό είναι όμως να γνωρίζει κανείς το ρίσκο που παίρνει με το να μην αποστειρώνει σωστά το γάλα του νεογέννητου. 

Πραγματικά τραγικό αυτό που συνέβη και κρίμα στα θύματα. Προφανώς ομως δεν φταιει η μανα που δεν έβραζε το νερο σε 12 μηνών παιδι!!! Φυσικά και δεν χρειάζεται αποστείρωση η μικρή σου 19 μηνών. Μην τρελαθούμε... Θα πρέπει να αποδοθούν ευθύνες εκεί που υπάρχουν και σίγουρα όχι στη μάνα. Το πόσιμο νερό πρέπει να ελέγχεται επαρκώς.

 

 

Πάντως μου έκανε εντύπωση που κάποιες κοπέλες είπαν ότι σταμάτησαν την αποστείρωση όταν το παιδί τους άρχισε να βάζει τα χέρια στο στόμα. Εμένα από τις πρώτες κιόλας μέρες έβαζε τα χεράκια του στο στόμα. Έχω φωτογραφία που είναι λίγων ημερών με το χεράκι του στο στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Πάντως μου έκανε εντύπωση που κάποιες κοπέλες είπαν ότι σταμάτησαν την αποστείρωση όταν το παιδί τους άρχισε να βάζει τα χέρια στο στόμα. Εμένα από τις πρώτες κιόλας μέρες έβαζε τα χεράκια του στο στόμα. Έχω φωτογραφία που είναι λίγων ημερών με το χεράκι του στο στόμα.

Μάλλον εννοούν ότι σταμάτησαν όταν το μωρό είχε αρχίσει ήδη να πιάνει πράγματα κ μετά να βάζει χέρια στο στόμα πχ μασητικά ή παιχνίδια, κουδουνίστρες κλπ ή να σέρνεται σαν να μπουσουλάει άρα να ακουμπάει κάτω και όλα αυτά που κάνουν 3-4 μηνών οπότε δεν έχει νόημα η αποστείρωση. Εγώ 5 μηνών τη σταμάτησα αλλά από τον 4ο είχα σταματήσει να αποστειρώνω τα εξαρτήματα του θηλάστρου μετά από κάθε άντληση, τα ξέπλενα απλώς όπως λένε εξάλλου οι οδηγίες της εταιρείας. μασητικά δεν αποστείρωσα ποτέ αλλά δεν νομίζω ότι τα χρησιμοποιούσε πολύ μέχρι τότε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Πραγματικά τραγικό αυτό που συνέβη και κρίμα στα θύματα. Προφανώς ομως δεν φταιει η μανα που δεν έβραζε το νερο σε 12 μηνών παιδι!!! Φυσικά και δεν χρειάζεται αποστείρωση η μικρή σου 19 μηνών. Μην τρελαθούμε... Θα πρέπει να αποδοθούν ευθύνες εκεί που υπάρχουν και σίγουρα όχι στη μάνα. Το πόσιμο νερό πρέπει να ελέγχεται επαρκώς.

 

 

Πάντως μου έκανε εντύπωση που κάποιες κοπέλες είπαν ότι σταμάτησαν την αποστείρωση όταν το παιδί τους άρχισε να βάζει τα χέρια στο στόμα. Εμένα από τις πρώτες κιόλας μέρες έβαζε τα χεράκια του στο στόμα. Έχω φωτογραφία που είναι λίγων ημερών με το χεράκι του στο στόμα.

Δεν αποδιδει κανεις ευθυνες στην μητερα φυσικα. Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, το θεμα ειναι οτι εγινε το κακο. Και ενα outbreak ξεσπα τοσο ξαφνικά που δεν μπορεις να το αποφυγεις. Εγω παντως αυτες τις μερες το βραζω μεχρι να αντιμετωπιστει η κατασταση για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. 

 

Παμε τωρα στα του πυρετου. Ισχυει οτι το σωμα ανεβαζει την θερμοκρασια του στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει τις λοιμωξεις, αλλα αυτο ειναι αποτελεσμα μιας αλυσιδας μηχανισμων και αντιδρασεων που εν τελει εχει ως αποτελεσμα να εκκρινονται ορμονες και αλλοι μεσολαβητες της φλεγμονης τα οποια και προσπαθουν να αντιμετωπισουν τους εισβολεις. Δεν σκοτωνονται τα μικροβια στο σωμα επειδη πηγε η θερμοκρασια απο τους 37 στους 39! Δεν ειναι δηλαδη η θερμοκρασια αυτη καθε αυτη που κανει την δουλεια. Σε μικροβιολογικα εργαστηρια οπου καλλιεργουν βακτηρια, για να πετυχουν την βελτιστη αναπτυξη των βακτηριων, τοποθετουνται οι καλλιεργιες σε θαλαμους οι οποιοι ειναι ρυθμισμενοι στους 37, το οποιο φυσικα φτανει και στους 38-39 καμια φορα! Ξερεις με τι ρυθμους πολλαπλασιαζονται σ αυτες τις θερμοκρασιες; Ασε! 

Link to comment
Share on other sites

Τα χεράκια στο στομα τα βάζει και εμένα απο ημερών ενας απο τους λόγους που έδωσα πιπίλα νωρίς ηταν γιατί κατάφερνε και έκανε τον αντίχειρα πίπιλο ... και μιας και δε θηλασε είπα να ακούσω αυτο που λένε η πιπιλα κόβεται το χέρι όχι...κοιτάω να τις καθαρίζω όσο πιο συχνά μπορώ μιας και καμιά φορά προτιμά το χέρι απο τη πιπίλα ...αντίστοιχα επίσης για την πιπίλα η παιδίατρος μου είπε οτι οταν πέφτει στα δικά της πράγματα πχ. Σεντόνι ριλάξ κλπ δε θέλει καθε φορά αλλη αποστειρωμένη πιπίλα ...νομίζω οτι μεγαλύτερος φόβος υπάρχει για τα βακτήρια που μπορεί να αναπτύξει η σκόνη του γάλακτος και ισως εκεί χρειάζεται να είμαστε πιο σχολαστικοί.!όσον αφορά τα κουκλάκια τα έπλυνα αλλα σε κάποια φάση που είχα ενα δίπλα της και αποφάσισε να πιπιλίσει αυτο της το πηρα και κοιτάω να μη τ βάζω μαζί της στο πορτ μπεμπέ ...οτι μικροβια βεβαια ηταν να πάρει απο εκεί το πήρε... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...