Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερώτηση για τα 225 ευρώ/μήνα στον λογοθεραπευτή


Recommended Posts

Καλημέρα! Εδώ και χρόνια οι γιοι 4 και 6 μου κάνουν λογοθεραπεία.

 

Στο πιστοποιητικό που εκδόθηκε από την παιδοψυχολόγο γράφει ότι "χρήζουν 15 συνεδρίες ανά μήνα για ένα έτος". Στο τέλος κάθε μήνα, στην απόδειξη που μου δίνει η λογοθεραπεύτρια γράφει: "225 ευρώ = 15 συνεδρίες Χ 15 ευρώ". Αυτή καταθέτω ώστε ύστερα από κάποιους μήνες να μου επιστραφούν τα χρήματα.

 

Στην πράξη όμως, κάθε μήνα κάνει 8 συνεδρίες που μου τις χρεώνει 30 ευρώ (δηλαδή τις δίνω 240 ευρώ, περίπου 225 όσα μου επιστρέφονται από την ασφάλεια). Μου είχε εξηγήσει ότι όλοι οι λογοθεραπευτές χρεώνουν πάντα 30 ευρώ το μάθημα και κάνουν τα μισά απ' ότι γράφει το πιστοποιητικό.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι συνηθισμένο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Harry Pap είπε:

Καλημέρα! Εδώ και χρόνια οι γιοι 4 και 6 μου κάνουν λογοθεραπεία.

 

Στο πιστοποιητικό που εκδόθηκε από την παιδοψυχολόγο γράφει ότι "χρήζουν 15 συνεδρίες ανά μήνα για ένα έτος". Στο τέλος κάθε μήνα, στην απόδειξη που μου δίνει η λογοθεραπεύτρια γράφει: "225 ευρώ = 15 συνεδρίες Χ 15 ευρώ". Αυτή καταθέτω ώστε ύστερα από κάποιους μήνες να μου επιστραφούν τα χρήματα.

 

Στην πράξη όμως, κάθε μήνα κάνει 8 συνεδρίες που μου τις χρεώνει 30 ευρώ (δηλαδή τις δίνω 240 ευρώ, περίπου 225 όσα μου επιστρέφονται από την ασφάλεια). Μου είχε εξηγήσει ότι όλοι οι λογοθεραπευτές χρεώνουν πάντα 30 ευρώ το μάθημα και κάνουν τα μισά απ' ότι γράφει το πιστοποιητικό.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι συνηθισμένο!

Εγώ που έκανα φυσικοθεραπεία την μικρή μου είχε γράψει η παιδονευρολογος για 10 φυσικοθεραπείες τον μήνα. Εμείς βέβαια καναμε 4 φυσικοθεραπείες τον μήνα, 1 κάθε εβδομάδα κ πλήρωνα 35 ευρώ x 4= 140ευρω. Για φυσικοθεραπείες χορηγούν 150€. Οπότε έτσι κάνουν. Όσες λογοθεραπείες έχεις γραμμένες τόσες βάζουν κ στην απόδειξη για να μπορείς να πάρεις τα λεφτά από τον ΕΟΠΥΥ. Τώρα όσον αφορά τα χρήματα που δίνεις σε κάθε επίσκεψη δεν πιστεύω να είναι στάνταρ. Κάποια άλλη λογοθεραπευτρια μπορεί να έπαιρνε 25€ ενώ κάποια άλλη 40!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι γίνεται, οι τιμες κυμαίνονται απο 25-45 την συνεδρία. Εχουμε δωσει και 55 σε καποιο κεντρο! Και στην πράξη γίνονται μεχρι 8 συνεδρίες το μηνα. Οποτε ειστε οκ που χονδρικα παίρνετε ολα τα λεφτα πισω. Φανταστείτε να δίνατε 55 οπως εμεις!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Harry Pap είπε:

Καλημέρα! Εδώ και χρόνια οι γιοι 4 και 6 μου κάνουν λογοθεραπεία.

 

Στο πιστοποιητικό που εκδόθηκε από την παιδοψυχολόγο γράφει ότι "χρήζουν 15 συνεδρίες ανά μήνα για ένα έτος". Στο τέλος κάθε μήνα, στην απόδειξη που μου δίνει η λογοθεραπεύτρια γράφει: "225 ευρώ = 15 συνεδρίες Χ 15 ευρώ". Αυτή καταθέτω ώστε ύστερα από κάποιους μήνες να μου επιστραφούν τα χρήματα.

 

Στην πράξη όμως, κάθε μήνα κάνει 8 συνεδρίες που μου τις χρεώνει 30 ευρώ (δηλαδή τις δίνω 240 ευρώ, περίπου 225 όσα μου επιστρέφονται από την ασφάλεια). Μου είχε εξηγήσει ότι όλοι οι λογοθεραπευτές χρεώνουν πάντα 30 ευρώ το μάθημα και κάνουν τα μισά απ' ότι γράφει το πιστοποιητικό.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι συνηθισμένο!

 

Ναι έτσι γίνεται, κ εμάς για 15 συνεδρίες ανά μήνα μας είχαν εγκρίνει αλλά κάναμε 8 τον μήνα , τώρα δεν θυμάμαι το μάθημα ακριβώς πόσο ήταν, αλλά τα πήρα όλα πίσω από τον ΕΟΠΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις έτσι γίνεται. Ο αριθμός των συνεδριών δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα. Σύνηθες κόστος συνεδρίας: 30-35 ευρώ. Πρόσφατα μια μαμά μού είπε ότι κέντρο στο Γαλάτσι (δεν ξέρω ποιο) έπαιρνε 80 ευρώ την ώρα για μαθήτρια με δυσλεξία. Η μητέρα δεν μπορούσε να ανταποκριθεί οικονομικά και σταμάτησε τις συνεδρίες εντελώς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι και μην απορείτε! Εχουμε με τον άντρα μου κέντρο ειδικών θεραπειών. Όταν η αναπτυξιολογος γράφει να κάνει το παιδί ας πούμε 15 λόγο, 15 έργο και 4 συμβουλευτικές γονέων, πως θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης-εργοδότης του κέντρου τον θεραπευτή όταν η κοστολόγηση της μιας θεραπείας από τα ταμεία είναι ανα θεραπεία: 15€ λόγο, και 1,23 € η έργο; 

Ναι μάλιστα σωστά διαβάσατε. 1 συνέδρια εργοθεραπείας κοστολογείται στα 1,23€. Φυσικά κανένας δεν θα δούλευε για 0,50€ την ώρα, διότι μέσα στο 1,23€ είναι και τα λειτουργικά έξοδα του κάθε κέντρου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Marigat, το ξέρω. Είναι ολέθριο λάθος που η εργοθεραπεία κοστολογείται τόσο λίγο από το κράτος, το ξέρουν όλοι, γι΄ αυτό έμφαση δίνεται στις λογοθεραπείες στις αποδείξεις, ώστε να "βγαίνει" το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι συμβαίνει! Δυστυχώς οι γονείς δεν τα γνωρίζουν όμως. Πολλές φορές με έχουν ρωτήσει γονείς γιατί δεν κάνουν τις 34 θεραπείες που τους γράφει ο Αναπτυξιολογος και μάλιστα με τσαμπουκά! Που να ξεραν! 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ειλικρινείς απαντήσεις!

 

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Προτείνει λοιπόν κάποιος παιδοψυχίατρος ότι τα παιδιά μου χρειάζονται 15 συνεδρίες ανά μήνα, και στην πράξη κάνουμε 8. Δηλαδή αντί να κάνουμε συνεδρία κάθε 2η ημέρα ανά μέσο όρο, κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα.

 

Μήπως όμως αυτό είναι σαν μια συνταγή γιατρού, που μας γράφει π.χ μια συγκεκριμένη δοσολογία φάρμακου, και εμείς παίρνουμε το μισό; Θέλω να πω, μήπως τελικά μειώνεται δραστικά η βελτίωση στο παιδί αφού δεν ακολουθούμε τον συγκεκριμένο αριθμό και πυκνότητα συνεδριών;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Harry Pap είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις ειλικρινείς απαντήσεις!

 

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Προτείνει λοιπόν κάποιος παιδοψυχίατρος ότι τα παιδιά μου χρειάζονται 15 συνεδρίες ανά μήνα, και στην πράξη κάνουμε 8. Δηλαδή αντί να κάνουμε συνεδρία κάθε 2η ημέρα ανά μέσο όρο, κάνουμε 2 φορές την εβδομάδα.

 

Μήπως όμως αυτό είναι σαν μια συνταγή γιατρού, που μας γράφει π.χ μια συγκεκριμένη δοσολογία φάρμακου, και εμείς παίρνουμε το μισό; Θέλω να πω, μήπως τελικά μειώνεται δραστικά η βελτίωση στο παιδί αφού δεν ακολουθούμε τον συγκεκριμένο αριθμό και πυκνότητα συνεδριών;

Νομίζω γενικά έτσι γράφουν οι γιατροί γιατί ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα. Στην πράξη κ για το ίδιο το παιδάκι θα ήταν πολύ δύσκολο καθημερινά να πρέπει να πάει πχ για εργοθεραπεία, λογοθεραπεία, φυσικοθεραπεία. Εμένα όταν μου είχε γράψει η παιδονευρολογος για 10 φυσικοθεραπείες το μήνα το είχε αιτιολογήσει ότι το παιδί έχει εγκεφαλική παράλυση ώστε να δικαιολογήσουν τις συνεδρίες κ να μην με κόψουν απ' τον ΕΟΠΥΥ.. μου το είπε η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,σίγουρα δεν γράφω στο σωστο θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο ,γνωρίζετε εαν οι λογοθεραπειες γράφονται σε παραπεμπτικό από γιατρο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,σίγουρα δεν γράφω στο σωστο θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο ,γνωρίζετε εαν οι λογοθεραπειες γράφονται σε παραπεμπτικό από γιατρο;

Ναι γράφονται από παιδονευρολογο αναπτυξιολογο κ παιδοψυχιατρο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,σίγουρα δεν γράφω στο σωστο θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο ,γνωρίζετε εαν οι λογοθεραπειες γράφονται σε παραπεμπτικό από γιατρο;

Ναι γράφονται βέβαια η επιστροφή είναι 60 ευρώ το μήνα για λόγο κ άλλα 60 για εργοθεραπεία. Τουλάχιστον τόσο μου είπε εμένα η παιδοψυχιατρος που πήγα την κόρη μου. Κ επίτηδες γράφουν κ εργοθεραπεία ώστε να πάρεις μεγαλύτερη επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,σίγουρα δεν γράφω στο σωστο θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούριο ,γνωρίζετε εαν οι λογοθεραπειες γράφονται σε παραπεμπτικό από γιατρο;

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω, γράφονται ναι.

 

Όσο για το ποσό, μάλλον δεν είναι ενιαίο για όλες τις παθήσεις, εγώ για λογοθεραπείες έπαιρνα 120/μήνα. Ή μάλλον, το ποσό ανά συνεδρία πρέπει να είναι ενιαίο (15 ευρώ) αλλά εξαρτάται πόσες συνεδρίες προβλέπεται να γράφονται ανά μήνα αναλόγως την πάθηση, οπότε αναλόγως διαμορφώνεται και το ενιαίο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι γράφονται βέβαια η επιστροφή είναι 60 ευρώ το μήνα για λόγο κ άλλα 60 για εργοθεραπεία. Τουλάχιστον τόσο μου είπε εμένα η παιδοψυχιατρος που πήγα την κόρη μου. Κ επίτηδες γράφουν κ εργοθεραπεία ώστε να πάρεις μεγαλύτερη επιστροφή.

Δεν είναι για όλους 60€ , είναι ανάλογα τις συνεδρίες που θα σου γράψει. Ο ΕΟΠΥΥ αποζημιώνει 15€/ συνέδρια. Δεν έχουν ολα τα κέντρα λογοθεραπείας εργοθεραπευτη όμως, οπότε δεν γίνεται να σου γράφει έργο και να κάνεις λόγο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Ζάντενα είπε:

Δεν είναι για όλους 60€ , είναι ανάλογα τις συνεδρίες που θα σου γράψει. Ο ΕΟΠΥΥ αποζημιώνει 15€/ συνέδρια. Δεν έχουν ολα τα κέντρα λογοθεραπείας εργοθεραπευτη όμως, οπότε δεν γίνεται να σου γράφει έργο και να κάνεις λόγο. 

Από τι εξαρτάται πόσες λογοθεραπείες θα σου γράψει? Δλδ εμένα μου έγραψε για 4 το μήνα ενώ από το κέντρο λογοθεραπείας κάνουμε 8 το μήνα? Ναι ξέρω ότι δεν έχουν όλα τα κέντρα εργοθεραπευτη απλά αν θες να πάρεις επιπλέον χρήματα επιστροφή πας σε κάποιο που έχει για να μην βάλεις πολλά επιπλέον απ' την τσέπη σου. Γιατί η αλήθεια είναι ότι στοιχίζει πολλα για να δίνεις κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Από τι εξαρτάται πόσες λογοθεραπείες θα σου γράψει? Δλδ εμένα μου έγραψε για 4 το μήνα ενώ από το κέντρο λογοθεραπείας κάνουμε 8 το μήνα? Ναι ξέρω ότι δεν έχουν όλα τα κέντρα εργοθεραπευτη απλά αν θες να πάρεις επιπλέον χρήματα επιστροφή πας σε κάποιο που έχει για να μην βάλεις πολλά επιπλέον απ' την τσέπη σου. Γιατί η αλήθεια είναι ότι στοιχίζει πολλα για να δίνεις κάθε μήνα


Φαντάζομαι στα πρωτόκολλα του ΕΟΠΥΥ κάπου θα ορίζεται πόσες συνεδρίες γράφονται αναλογως την πάθηση.

 

Στον βατταρισμο για παράδειγμα προβλέπονται 8 λογοθεραπειες/μήνα (8Χ15=120€).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deena είπε:


Φαντάζομαι στα πρωτόκολλα του ΕΟΠΥΥ κάπου θα ορίζεται πόσες συνεδρίες γράφονται αναλογως την πάθηση.

 

Στον βατταρισμο για παράδειγμα προβλέπονται 8 λογοθεραπειες/μήνα (8Χ15=120€).

Α οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Νόμιζα ότι είναι λίγα λεφτά σε όλους γιατί όσους ρωτούσα που έκαναν μου έλεγαν ότι χορηγείται πολύ μικρό ποσό

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πόσο χρεώνουν τα κέντρα για τις θεραπείες?Ανεξαρτήτως της αποζημίωσης από τον εοπυυ.

 

Κανένα πάντως δε χρεώνει 15€, νομίζω από 30€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πόσο χρεώνουν τα κέντρα για τις θεραπείες?Ανεξαρτήτως της αποζημίωσης από τον εοπυυ.

Εμενα με χρεώνουν 25ευρω την κάθε θεραπεία. 2 φορές την εβδομάδα παω. Είναι ανάλογα ίσως κ πόσες φορές πας εβδομαδιαίως. Παλιά πχ που την έκανα φυσικοθεραπεία 1 φορά την εβδομάδα έδινα 35ευρω. Αλλά παιδάκια όμως που πήγαιναν 2-3 φορές την εβδομάδα έδιναν λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί έχει μια μικρή δυσκολία στην άρθρωση.Ενω λέει όλα τα σύμφωνα, όταν οι φράσεις γίνονταν πιο πολύπλοκες το θ μετατρέπεται σε σ κ το φ γι όταν θ.

Η χρέωση είναι 40 ευρώ η συνέδρια  μια δορα την εβδοναδα κ ο όπου δίνει 60.Η συ τάξη βγαι ει αυτόματα τετράμηνο.

Εκανε δύο συνεδρίες τον ιου ιό κ 4 τον Ιούλιο.

Τώρα καθάρισε η προφορά απλά θέλει εδραίωση νομίζω.Αν δεν είναι έτσι.η τέλη Σεπτέμβρη το πολύ τέλη Οκτώβρη θα είναι οκ Τωρα τον Αύγουστο ειναι κλειστά.

Σε εσάς πόσο καιρό πήρε να διορθωθεί η δυσκολία?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το παιδί έχει μια μικρή δυσκολία στην άρθρωση.Ενω λέει όλα τα σύμφωνα, όταν οι φράσεις γίνονταν πιο πολύπλοκες το θ μετατρέπεται σε σ κ το φ γι όταν θ.

Η χρέωση είναι 40 ευρώ η συνέδρια  μια δορα την εβδοναδα κ ο όπου δίνει 60.Η συ τάξη βγαι ει αυτόματα τετράμηνο.

Εκανε δύο συνεδρίες τον ιου ιό κ 4 τον Ιούλιο.

Τώρα καθάρισε η προφορά απλά θέλει εδραίωση νομίζω.Αν δεν είναι έτσι.η τέλη Σεπτέμβρη το πολύ τέλη Οκτώβρη θα είναι οκ Τωρα τον Αύγουστο ειναι κλειστά.

Σε εσάς πόσο καιρό πήρε να διορθωθεί η δυσκολία?

Έχεις γνωματευση γιατί οι χρεώσεις ειναι διαφορετικές αμα τους πεις ότι στα έχουν γράψει. Γενικα τα κέντρα προσπαθούν ανάλογα με την γνωμάτευση να σε καλύπτουν όσο το δυνατόν περισσότερο κάνετε συμφωνία δηλαδη. Εγω 2 κέντρα που ξέρω χρεώνουν 30 ευρώ.  

Μια φίλη μου που είχε πρόβλημα με διαφορα σύμφωνα κ με το ρ κλασικά εκανε περίπου 2,5 χρονια. Εξαρτάται κ η ηλικία του παιδιού βεβαια γενικα όταν μπει δημοτικό κ ξεκινήσει το διάβασμα αλλάζουν πολλά  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Έχεις γνωματευση γιατί οι χρεώσεις ειναι διαφορετικές αμα τους πεις ότι στα έχουν γράψει. Γενικα τα κέντρα προσπαθούν ανάλογα με την γνωμάτευση να σε καλύπτουν όσο το δυνατόν περισσότερο κάνετε συμφωνία δηλαδη. Εγω 2 κέντρα που ξέρω χρεώνουν 30 ευρώ.  

Μια φίλη μου που είχε πρόβλημα με διαφορα σύμφωνα κ με το ρ κλασικά εκανε περίπου 2,5 χρονια. Εξαρτάται κ η ηλικία του παιδιού βεβαια γενικα όταν μπει δημοτικό κ ξεκινήσει το διάβασμα αλλάζουν πολλά  

Ναι.βεβαια.πηγα σε αναπτυξιολογο .είναι πολύ απλή διαταραχή είπε κ φεύγει γρήγορα γιατί μπορεί να τα προφέρει.Κ πράγματι. Έχει καθαρίσει ο λόγος.Χρειαζεται κανένας μήνας ακόμη δουλειά βλέπω στην ουσία.

Για τη φίλη σου που λες,το Ρ εχει παράθυρο έως τα εξιμισι.Σε ποια ηλικία ξεκίνησε?Αν δεν έχει πει τα σύμφωνα χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Τα 2 .5 γι αυτο μου φαίνεται πολύ όμως.

 

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι.βεβαια.πηγα σε αναπτυξιολογο .είναι πολύ απλή διαταραχή είπε κ φεύγει γρήγορα γιατί μπορεί να τα προφέρει.Κ πράγματι. Έχει καθαρίσει ο λόγος.Χρειαζεται κανένας μήνας ακόμη δουλειά βλέπω στην ουσία.

Για τη φίλη σου που λες,το Ρ εχει παράθυρο έως τα εξιμισι.Σε ποια ηλικία ξεκίνησε?Αν δεν έχει πει τα σύμφωνα χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Τα 2 .5 γι αυτο μου φαίνεται πολύ όμως.

 

Η συγκεκριμενη αναπτυξιολογος ψεύτικη διάγνωση δεν δίνει.ουτε κι εγω θα το ήθελα γιατί αυτό είναι κάτι που περιέχει κ φαίνεται στο αμκα του παιδιού.Δεν ξέρω πως μπορώ να το βρω μπροστά μου .Έτσι κι αλλιώς ει αι μικρο το διάστημα που θα κάνει κ δεν είναι πολλά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...