Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε κάποιο κέντρο λογοθεραπείας σε περιοχές κοντά στην Αγ. Παρασκευή (πχ Γέρακας, Παλλήνη, Χολαργός κλπ) ή κάποιον καλό ιδιώτη λογοθεραπευτή που να βλέπει κατ' οίκον σε αυτές τις περιοχές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Σοφία. Μένω επαρχία και δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά ήθελα να σου πω πως έχω κάνει λογοθεραπεία και στα 2 παιδιά μου, για διαφορετικούς λόγους και το θέμα λύθηκε εντός 3 μηνών. Εύχομαι καλή επιλογή, αυτό είναι το σημαντικότερο για να έχετε γρήγορο και αίσιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εγω από νοτια προαστια γνωρίζω μονο .Αν θελεις μπορω να ρωτησω τη λογοθεραπευτρια του γιου μου αν εχει καποιον να μου συστησει για εκεινες τις περιοχες.Ειναι πολύ καλη και υπευθυνη στη δουλεια της και δε θα μου συστηνε καποιον αν δεν ηταν καλος.Αν θελεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω.

Νικη, αν μπορεις ρωτησε τη αν ξερει καποια για ΒΑ προαστια.

Ποσο παει η επισκεψη?

Εμαθα οτι ο ΕΟΠΠΥ δε θα δικαιολογει πια τις αποδειξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας

οι τιμες ειναι γυρω στα 40-45 ευρω για 3/4 της ωρας. Μπορεις και να παζαρεψεις βεβαια αλλα εκει ειναι τα λεφτα.

Εμεις δινουμε 33 ευρω/συνεδρεια σε κεντρο στο γουδι, αλλά μιλάμε ότι το κεντρο απασχολεί άπειρες θεραπευτριες (περυσι πηραν πτυχιο) οποτε γιαυτο οι τιμες ειναι κάτω.

Στο πρωτο κεντρο που πηγαμε στην κατεχακη διναμε 55 ευρω που ηταν καθαρη κλεψια, αλλά ημασταν αδαεις!

 

Ο ΕΟΠΥΥ δικαιολογει αποδειξεις μεχρι τελους Μαρτιου. Το συστημα θα αλλάξει γιαυτο έχουν ξεσηκωθει οι συλλογοι λογοπεδικων κλπ και πλεον τα κεντρα θα αποζημιωνονται απευθειας απο τον ΕΟΠΥΥ (ακουσα για συνεδρειες 30 λεπτων πλεον). Ειχανε πει ότι το νεο συστημα θα ξεκινουσε τον Ιανουαριο, αλλά δινονται συνεχεια παρατασεις και μαλλον παει για μετα το καλοκαιρι

 

Γιωργος

 

Κοριτσια σας ευχαριστω.

Νικη, αν μπορεις ρωτησε τη αν ξερει καποια για ΒΑ προαστια.

Ποσο παει η επισκεψη?

Εμαθα οτι ο ΕΟΠΠΥ δε θα δικαιολογει πια τις αποδειξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

οι τιμες ειναι γυρω στα 40-45 ευρω για 3/4 της ωρας. Μπορεις και να παζαρεψεις βεβαια αλλα εκει ειναι τα λεφτα.

Εμεις δινουμε 33 ευρω/συνεδρεια σε κεντρο στο γουδι, αλλά μιλάμε ότι το κεντρο απασχολεί άπειρες θεραπευτριες (περυσι πηραν πτυχιο) οποτε γιαυτο οι τιμες ειναι κάτω.

Στο πρωτο κεντρο που πηγαμε στην κατεχακη διναμε 55 ευρω που ηταν καθαρη κλεψια, αλλά ημασταν αδαεις!

 

Ο ΕΟΠΥΥ δικαιολογει αποδειξεις μεχρι τελους Μαρτιου. Το συστημα θα αλλάξει γιαυτο έχουν ξεσηκωθει οι συλλογοι λογοπεδικων κλπ και πλεον τα κεντρα θα αποζημιωνονται απευθειας απο τον ΕΟΠΥΥ (ακουσα για συνεδρειες 30 λεπτων πλεον). Ειχανε πει ότι το νεο συστημα θα ξεκινουσε τον Ιανουαριο, αλλά δινονται συνεχεια παρατασεις και μαλλον παει για μετα το καλοκαιρι

 

Γιωργος

 

σε ευχαριστώ Γιώργο!

το κακό είναι ότι κανένα κέντρο δε θέλει να συνεργαστεί με τον ΕΟΠΠΥ. οπότε, θα δούμε τί μπορούμε να κάνουμε ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Γιώργο!

το κακό είναι ότι κανένα κέντρο δε θέλει να συνεργαστεί με τον ΕΟΠΠΥ. οπότε, θα δούμε τί μπορούμε να κάνουμε ιδιωτικά.

 

Παντως εγω μιλωντας με μια ιδιοκτητρια ενος κεντρου μου ειπε ότι αν γινουν 1-2 βελτιωσεις στο νομοσχεδιο, θα το δεχτει. Το προβλημα τους ειναι ότι δεν ξερουν ποτε θα παιρνουν θα λεφτα τους πισω.

 

Εγω πιστευω οτι εαν δεχθουν μερικοι τοτε θα ακολουθησουν ολοι. Παντως υπάρχει πολύ εκμεταλλευση στο χωρο αυτό και πολλοι που το εχουν δει σαν επιχειρηση με σκοπο μονο το κερδος. Να φανταστεις σοφη ότι εμεις δινουμε 540 ευρω το μηνα για 16 συνεδρειες αλλα η αποδειξη που μας δινουν γραφει μονο το ποσο που δικαιολογει ο ΕΟΠΥΥ (περιπου 435 ευρω), οποτε καταλαβαινεις ότι η διαφορα των 105 ευρω καταληγει στις τσεπες του ιδιοκτητη χωρις να φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω μιλωντας με μια ιδιοκτητρια ενος κεντρου μου ειπε ότι αν γινουν 1-2 βελτιωσεις στο νομοσχεδιο, θα το δεχτει. Το προβλημα τους ειναι ότι δεν ξερουν ποτε θα παιρνουν θα λεφτα τους πισω.

 

Εγω πιστευω οτι εαν δεχθουν μερικοι τοτε θα ακολουθησουν ολοι. Παντως υπάρχει πολύ εκμεταλλευση στο χωρο αυτό και πολλοι που το εχουν δει σαν επιχειρηση με σκοπο μονο το κερδος. Να φανταστεις σοφη ότι εμεις δινουμε 540 ευρω το μηνα για 16 συνεδρειες αλλα η αποδειξη που μας δινουν γραφει μονο το ποσο που δικαιολογει ο ΕΟΠΥΥ (περιπου 435 ευρω), οποτε καταλαβαινεις ότι η διαφορα των 105 ευρω καταληγει στις τσεπες του ιδιοκτητη χωρις να φαινεται.

 

το θέμα είναι ότι και με τα λεφτά που θα τους δίνει ο ΕΟΠΠΥ, δε βλέπω να είναι βιώσιμα τα κέντρα.

εγώ ρώτησα σε ένα κέντρο και μου είπαν 35 ευρώ η συνεδρία, αλλά δε θα κάνουν σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ. μίλησα και με ιδιώτη που πάει μόνο στα σπίτια, μου είπε 20 ευρώ (χωρίς απόδειξη, φαντάζομαι).

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι και με τα λεφτά που θα τους δίνει ο ΕΟΠΠΥ, δε βλέπω να είναι βιώσιμα τα κέντρα.

εγώ ρώτησα σε ένα κέντρο και μου είπαν 35 ευρώ η συνεδρία, αλλά δε θα κάνουν σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ. μίλησα και με ιδιώτη που πάει μόνο στα σπίτια, μου είπε 20 ευρώ (χωρίς απόδειξη, φαντάζομαι).

 

Eκει που πηγαινουμε τωρα, μας εχουν πει ότι εφοσον δεν θα καταθετουμε τις αποδειξεις στον ΕΟΠΥΥ θα χρεωνουν κατι τις λιγοτερο αντι για 33 ευρω που δινουμε τωρα (προφανως μαυρα κι αυτοι).

 

Παντως εγω που πληρωνω τοσα χρηματα καθε χρονο για ασφαλεια, εφορια κλπ (το 40% του εισοδηματος μου), το να δινω 540 ευρω μαυρα και να μην παιρνω τιποτα πισω απο τον ΕΟΠΥΥ με τρελαινει. Θα κοιταξω να βρω καποιο κεντρο που να συνεργαζεται η καποια εμπειρη με λιγοτερα λεφτα κι ας ειναι μαυρα. Στον καιρο που ζουμε δινουμε τοσα στο κρατος και δεν παιρνουμε τιποτα πισω!

 

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις με πήρε η κουμπάρα μου απελπισμένη...το παιδί του χρόνου πάει Α΄δημοτικού και δε βρίσκει λογοθεραπευτή με σύμβαση. Της ζητάνε 250 ευρώ με απόδειξη ή 180 χωρίς, αν κατάλαβα καλά. Και πάλι φουλ είναι οι λογοθεραπευτές, προς το παρόν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε η κουμπάρα μου απελπισμένη...το παιδί του χρόνου πάει Α΄δημοτικού και δε βρίσκει λογοθεραπευτή με σύμβαση. Της ζητάνε 250 ευρώ με απόδειξη ή 180 χωρίς, αν κατάλαβα καλά. Και πάλι φουλ είναι οι λογοθεραπευτές, προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Το ιδιο εχω παθει κι εγω....

Link to comment
Share on other sites

Για τη μικρή σου είναι ε; Βλέπω έχουν ακριβώς ίδια ηλικία με το γιο της κουμπάρας μου, Ιούλιο είναι γεννημένος.

 

Το θετικό είναι πως προφανώς είναι μικρής έκτασης και το δικό σας θεματάκι και θα λυθεί γρήγορα. Κατά τα άλλα, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου με τους ασυνείδητους.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των λογοθεραπευτών έως σήμερα ήταν υπερβολικά ψηλές και βλέπω να συνεχίζεται η ιδια κατάσταση. 30-40 ευρω στην επαρχία παιρνουν οι γιατροί. 10 ευρώ παιρνουν οι καθηγητές στα ιδιαιτερα.

15 ευρώ που δικαιολογούσε το ταμείο ηταν μια πολύ καλή τιμή.

Τώρα με τα καινουρια δεδομένα γνωριζετε πόσο θα δικαιολογεί; To προβλήμα ειναι οτι και το ΕΟΠΠΥ καθυστερει τα χρήματα για μεγάλο διάστημα και δεν μπορεί κάποιος ιδιώτης να στηριχτεί μόνο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο και τα ΤΕΙ Λογοθεραπειας, Εργοθεραπειας, Φυσικοθεραπειας εχουν ψηλές βάσεις.

Εκει που πριν έβλεπες φροντιστήρια έχουν ξεφυτρώσει αναπτυξιολογικά κέντρα, κεντρα μαθησιακών δυσκολιών κλπ ακόμη και σε κωμοπολεις. Στην Κυπαρισσια που ημασταν για διακοπές είδα δυο τετοια κεντρα στην κεντρική πλατεια!

 

30-40 Ευρώ για 45 λεπτη συνεδρεία, για 5 συνεδρείες την ημέρα, είναι 3000 τον μήνα.

Ξέρεις πολλους που βγαζουν τόσα λεφτα; Τα κλασσικα ιδιαίτερα των καθηγητών ωχριούν μπροστά τους

 

Προ κρίσης είχα ακουσει για πιο πολλά λεφτα. Εμείς διναμε στο πρώτο κεντρο που πηγαμε 55 ευρω και φυγαμε μετά απο 6 μηνες(φαντάσου τι γινεται!)

 

Γιωργος

 

Οι τιμές των λογοθεραπευτών έως σήμερα ήταν υπερβολικά ψηλές και βλέπω να συνεχίζεται η ιδια κατάσταση. 30-40 ευρω στην επαρχία παιρνουν οι γιατροί. 10 ευρώ παιρνουν οι καθηγητές στα ιδιαιτερα.

15 ευρώ που δικαιολογούσε το ταμείο ηταν μια πολύ καλή τιμή.

Τώρα με τα καινουρια δεδομένα γνωριζετε πόσο θα δικαιολογεί; To προβλήμα ειναι οτι και το ΕΟΠΠΥ καθυστερει τα χρήματα για μεγάλο διάστημα και δεν μπορεί κάποιος ιδιώτης να στηριχτεί μόνο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη μικρή σου είναι ε; Βλέπω έχουν ακριβώς ίδια ηλικία με το γιο της κουμπάρας μου, Ιούλιο είναι γεννημένος.

 

Το θετικό είναι πως προφανώς είναι μικρής έκτασης και το δικό σας θεματάκι και θα λυθεί γρήγορα. Κατά τα άλλα, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου με τους ασυνείδητους.

 

Θα παει και η δικη μου Α δημοτικου το Σεπτεμβρη. Της καναμε αξιολογηση στο Παιδων και μας ειπαν οτι καλο ειναι να κανουμε καποιες λογοθεραπειες για να καθαρισει ο λογος της. Το πολυ σε ενα εξαμηνο θα ειναι ενταξει μας ειπαν. Αλλιως να αλλαξουμε λογοθεραπευτη. Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παει και η δικη μου Α δημοτικου το Σεπτεμβρη. Της καναμε αξιολογηση στο Παιδων και μας ειπαν οτι καλο ειναι να κανουμε καποιες λογοθεραπειες για να καθαρισει ο λογος της. Το πολυ σε ενα εξαμηνο θα ειναι ενταξει μας ειπαν. Αλλιως να αλλαξουμε λογοθεραπευτη. Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις!!!

 

Τέτοια εποχή είναι όντως πολύ δύσκολο, έχουν κλείσει τα ραντεβού τους. Και τον Αύγουστο σταματάνε όλοι. Εσείς έχετε κανεί καθόλου λογοθεραπείες μέχρι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια εποχή είναι όντως πολύ δύσκολο, έχουν κλείσει τα ραντεβού τους. Και τον Αύγουστο σταματάνε όλοι. Εσείς έχετε κανεί καθόλου λογοθεραπείες μέχρι σήμερα;

 

Οχι, πρωτη φορα. Μια φορα την εβδομαδα νσ ειναι αρκετη? Μονο Σαββατα μπορει η λογοθεραπευτρια...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, πρωτη φορα. Μια φορα την εβδομαδα νσ ειναι αρκετη? Μονο Σαββατα μπορει η λογοθεραπευτρια...

 

Από την εμπειρία μου, για αρχή ειδικά, όχι...αλλά εξαρτάται κι από τη δουλειά που πρέπει να γίνει. Καλά θα ήταν να δει το παιδί η λογοθεραπεύτρια και να κρίνει. Το πρόβλημα εκεί είναι κατά πόσον θα σου πει την αλήθεια, γιατί λογικά δε θέλει να χάσει τη δουλειά. :?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, για αρχή ειδικά, όχι...αλλά εξαρτάται κι από τη δουλειά που πρέπει να γίνει. Καλά θα ήταν να δει το παιδί η λογοθεραπεύτρια και να κρίνει. Το πρόβλημα εκεί είναι κατά πόσον θα σου πει την αλήθεια, γιατί λογικά δε θέλει να χάσει τη δουλειά. :?

 

Καλε εδω φτανουν να διωχνουν παιδια...

Κι αυτη την καλουσα 3 μερες στο κινητο πριν τη βρω να μιλησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλε εδω φτανουν να διωχνουν παιδια...

Κι αυτη την καλουσα 3 μερες στο κινητο πριν τη βρω να μιλησουμε...

 

Nαι το ξέρω, αλλά και πάλι...σε κάθε περίπτωση, μπορείς να τη ρωτήσεις, κακό δεν θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξέρω, αλλά και πάλι...σε κάθε περίπτωση, μπορείς να τη ρωτήσεις, κακό δεν θα κάνει.

το πολύ πολύ να ξεκινήσουμε φέτος με 1 τη βδομάδα και του χρόνου να της ζητήσω να μας βάλει 2 τη βδομάδα. εμείς έχουμε θέμα με τα συριστικά (τα λέει αλλά λίγο μωρουδίστικα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα!Μπορει κάποια να με διαφωτισει;

Θα ξεκινησω ψαξιμο σε περιοχές αλιμο-αργυρουπολη και δεν εχω ιδεα ουτε απο τιμες ουτε και συστασεις.

Κατα αρχην οποια εχει κανει το παιδακι της σε ποσο καιρο ειδε προοδο και ποσο καιρο κρατησαν οι συνεδριες;

Η κορη μου ειναι 4μιση και εχει προβλημα με τους φθόγγους.Ειχαμε πει με τον παιδίατρο να περιμενουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο αλλα σκεφτομαι ισως θα ηταν καλύτερα να μην παει στο νηπιο με αυτο το θεματακι.Ηδη βλεπω οτι τη κοροιδευουν στο τμημα της γυμναστικης που ξεκινησε φετος και προβληματιζομαι<_<

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Cacao είπε:

Καλησπερα!Μπορει κάποια να με διαφωτισει;

Θα ξεκινησω ψαξιμο σε περιοχές αλιμο-αργυρουπολη και δεν εχω ιδεα ουτε απο τιμες ουτε και συστασεις.

Κατα αρχην οποια εχει κανει το παιδακι της σε ποσο καιρο ειδε προοδο και ποσο καιρο κρατησαν οι συνεδριες;

Η κορη μου ειναι 4μιση και εχει προβλημα με τους φθόγγους.Ειχαμε πει με τον παιδίατρο να περιμενουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο αλλα σκεφτομαι ισως θα ηταν καλύτερα να μην παει στο νηπιο με αυτο το θεματακι.Ηδη βλεπω οτι τη κοροιδευουν στο τμημα της γυμναστικης που ξεκινησε φετος και προβληματιζομαι<_<

Πρώτα από όλα στη θέση σου θα φρόντιζα να απομακρύνω το παιδί μου από οποιαδήποτε ομάδα την "κορόιδευε" γιατί είναι μικρή και ενδεχομένως να πληγωθεί αρκετά. 

Λογοθεραπεία προς τα Νότια δεν έχω να σου συστήσω, αλλά να ξέρεις ότι και συστάσεις να πάρεις, παίζει μεγάλο ρόλο η χημεία του παιδιού με τον λογοθεραπευτή του. 

Συμφωνώ να μην περιμένεις άλλο και θα συνιστούσα να αρχίσεις το ψάξιμο με ιδιωτικά ραντεβού δικά σου, χωρίς την παρουσία του παιδιού ώστε να "κόψεις κίνηση". Οπωσδήποτε σε κανέναν άνθρωπο δεν αρέσει να "δοκιμάζεται" και εκεί έξω κυκλοφορεί κυριολεκτικά κάθε καρυδιάς καρύδι ! Ολόκληρο το σύστημα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να συντηρεί αυτές τις ειδικότητες. Ρώτα εξαρχής τιμές, διότι αναλόγως την περιοχή και το τουπέ μπορείς να ακούσεις από 20 ευρώ τη συνεδρία έως 120 (! ασχολίαστο !) 

Επίσης, αν έχεις χρόνο, φρόντιζε να παίζεις δημιουργικό παιχνίδι μαζί της που θα μπορούσε να την βοηθήσει πχ μπροστά σε καθρέφτη να κάνετε φατσούλες , γκριμάτσες , μακιγιάζ και μαλλιά με εκφράσεις προσώπου . Πάρτης playmobil ανθρωπάκια και βαφτίστε τα με δισύλλαβα ονόματα που να περιέχουν τους φθόγγους που τη δυσκολεύουν. Η επανάληψη βοηθάει πολύ και ο καλύτερος δάσκαλος για το παιδί είναι ο γονέας του γιατί αυτός το ζει 24 ώρες το 24/ωρο. Αρκεί βέβαια ο γονέας να αναγνωρίζει τις δυνατότητες του παιδιού του :) 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

μένουμε μακριά, οπότε δεν μπορώ να σου συστήσω κέντρο. 

Όμως  θα σου πω την εμπειρία μου. 

 

Ο μικρός μου γιος είχε δυσκολία στην άρθρωση (το δ το έλεγε ζ, δεν μπορούσε να πει "στρ" κτλ) και όταν ήταν 5 ετών (στο νήπιο δηλαδή) του ξεκινήσαμε λογοθεραπεία.

Οι συνεδρίες κράτησαν περίπου 6 μήνες κ ήταν αποτελεσματικότατες,  το παιδί "καθάρισε" εντελώς στην ομιλία του.

Έδινα περίπου 250 ευρώ το μήνα ή λίγο λιγότερα για 2 φορές την εβδομάδα, τα οποία τα πήρα σχεδόν όλα πίσω από τον ΕΟΠΠΥ. 

 

Έχεις πάρει έγκριση από Δημόσιο Φορέα ή Δημόσιο Νοσοκομείο ? Έχεις κάνει δηλαδή την διαδικασία ? 

δες κ εδώ (βέβαια αυτό ήταν για τον μεγάλο μου γιο που είχε άλλο θέμα, αλλά ίσως βοηθηθείς)

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...