Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

να σε ρωτησω βρε κοριτσι εσυ που εισαι εμπειρη κ εμενα 13 μηνων ειναι λεει ""παει' οταν φευγει καποιος λεει κοκο οταν του λεω πως κανει η κοτουλα κ παπα πως κανει το παπακι. θεωρουνται λεξεις? α επισης οταν του λεω κακο μη μου λεει κακο κ.αυτος .

Αν και δε ρώτησες εμένα, ναι, σαφέστατα και είναι λέξη και το κακό και το πάει, και το παπά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κι ο δικός μου άργησε. Σπίτι πιάνονταν κ εκανε βηματάκια (απο επιπλα, οχι το χερι μας) από πριν χρονίσει, λιγο μερα το χρονο αφηνε χερια κ ειχε ισορροπια καμποση ωρα κ μετα τιποτα. μπουσουλημα φουλ βέβαια. 13 κ κατι αρχισε περπατημα απο το χερι ετσι τυχαία. ημασταν εξω μπροστα σε ενα παρτέρι όρθιοι κ του εδωσα χερι κ εφυγε σαν μα περπατούσε μηνες. ομως πηρε κοντα διμηνο για να το αφησει. κ τωρα ακομα εκτος σπιτιου σπανια το αφηνει. κι οταν ακομα λεω οτι ειναι ασφαλες κ μπορει, ζηταει την παρεούλα. 

Εμείς πολύ χειρότερα. Μέχρι το χρόνο ούτε καν μπουσούλημα. Μπουσούλησε και σκαρφάλωσε κοντα στους 13. Στους 15 περπάτημα με χεράκι και στους 17 απλά έφυγε μόνη της. Σιδέρωνα θυμάμαι στο σαλόνι και ξαφνικά βλέπω ένα μωρό να κόβει βόλτες λες και δε συνέβαινε τίποτα. Εμένα δυστυχώς το χέρι μου πλέον δεν το επιλέγει. Το κρατάει αναγκαστικά μόνο όταν περπατάμε σε δρόμο με κίνηση. Α και όταν της μιλάνε ξένοι και ψιλοντρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Εμείς πολύ χειρότερα. Μέχρι το χρόνο ούτε καν μπουσούλημα. Μπουσούλησε και σκαρφάλωσε κοντα στους 13. Στους 15 περπάτημα με χεράκι και στους 17 απλά έφυγε μόνη της. Σιδέρωνα θυμάμαι στο σαλόνι και ξαφνικά βλέπω ένα μωρό να κόβει βόλτες λες και δε συνέβαινε τίποτα. Εμένα δυστυχώς το χέρι μου πλέον δεν το επιλέγει. Το κρατάει αναγκαστικά μόνο όταν περπατάμε σε δρόμο με κίνηση. Α και όταν της μιλάνε ξένοι και ψιλοντρέπεται.

 

Το μπουσούλημα δεν είναι απαραίτητο αναπτυξιακό στάδιο. Το αυτόνομο περπάτημα πρέπει να έχει κατακτηθεί μέχρι τους 18 μήνες, οπότε μια χαρά ακούγεται :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Εμείς πολύ χειρότερα. Μέχρι το χρόνο ούτε καν μπουσούλημα. Μπουσούλησε και σκαρφάλωσε κοντα στους 13. Στους 15 περπάτημα με χεράκι και στους 17 απλά έφυγε μόνη της. Σιδέρωνα θυμάμαι στο σαλόνι και ξαφνικά βλέπω ένα μωρό να κόβει βόλτες λες και δε συνέβαινε τίποτα. Εμένα δυστυχώς το χέρι μου πλέον δεν το επιλέγει. Το κρατάει αναγκαστικά μόνο όταν περπατάμε σε δρόμο με κίνηση. Α και όταν της μιλάνε ξένοι και ψιλοντρέπεται.

εμεις κρατιομαστε χερακι απο 11 μηνων κ μπουσουλησαμε στο χρονο αναποδα .  τωρα 13 μηνων που κ που ξεχνιετε κ αφηνει τα επιπλα κ ισοροπει αλλα μεχρι εκει . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

εμεις κρατιομαστε χερακι απο 11 μηνων κ μπουσουλησαμε στο χρονο αναποδα .  τωρα 13 μηνων που κ που ξεχνιετε κ αφηνει τα επιπλα κ ισοροπει αλλα μεχρι εκει . 

Μια χαρά είστε! Μην αγχώνεσαι καθόλου. Μόλις αισθανθεί σιγουριά θα κάνει τα πρώτα δειλά βηματάκια και μετά θα κυνηγάς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το παιχνίδι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.. Με ένα ζωάκι.. Θα κανω δοκιμή αύριο... Ευχαριστώ!! 

 

°Άννα, ναι είναι λέξεις! Σημερα της Ελεγα κούνια κούνια και σα να νομίζω το είπε. Επίσης της λέω "έπεσε, μπαμ" και λέει μπαα" μεγάλη χαρά εγώ. Γενικά προσπαθεί να μιμηθεί. Φυσικά μιλάει φουλ μόνη της τα δικά της... 

Η μεγαλη προσπαθεί να τα πει καθαρά μέχρι που κουράζεται και σιωπη.. Άιντε να δούμε... 

Link to comment
Share on other sites

On 15 Σεπτεμβρίου 2019 at 4:17 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή μπαμπαλίζει; Ή αν προσέξεις υπάρχει κάποιο μοτίβο σε αυτούς τους ήχους; Ειναι λίγο περίεργο από τη μία να μπαμπαλίζει, από την άλλη να μην σε φωνάζει πια. Απαντάει αυτός με ήχους, έστω και ασυνάρτητους σε αυτά που λέτε εσείς; Δηλαδή, αν εσύ του μιλάς, κάνει και αυτός σε απάντηση τα αντιστοιχα μπαμπαλίσματα, ανεξάρτητα από το αν βγάζει νόημα; 

Ναι συνέχεια μπαμπαλιζει. Και έχει προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένα δισύλλαβα ή και τρίκυλλαβα που δεν μοιαζουν με λεξη (τυπου νταμπί, ντιμπί, ντουντουμπί κλπ με διαφορες παραλλαγές). Αλλά δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες έννοιες. Τα λέει όταν παίζει ή είναι χαρούμενος γενικά. Δηλαδή οταν ξυπναει θα πει πχ  ντιμπι κ θα το πει ομως κ οταν τρωειή αν καταλαβει οτι παμε βολτα ή αν συμπαθει καποιον. με διαφορετικούς επιτονισμους ανάλογα με τη διάθεση. πιο στανταρ ειναι ενα μμμμμ που λεει για ναι ή οταν κατι του αρεςει ξ ενα θυμωμενο αααα που είναι το όχι. Ετσι μπορει οντως να κανουμε διάλογο, εγώ να ρωτάω κατι κ αυτος να λεει μμμμμ κ να ρκαταλαβαινω οτι ειναι οκ, ή να κοιταζόμαστε κ να λεμε αυτα τα επιφώνηματα σαν να συζητάμε.!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες εσπερο θα ήμουν στη θέση σου σε επιφυλακή. Δηλαδή κατά τον Δεκέμβρη αν δεν έβλεπα εξέλιξη θα τον πήγαινα σε αναπτυξιολογο δημοσίου φορέα έτσι να φύγει και το άγχος. Λογικά μια δυο λέξεις μη σου πω περισσότερες έπρεπε να τις λέει. Κοίτα, εγώ έτσι χαλαρή ήμουν, αν και εμένα η δικιά μου 18 μηνών έλεγε πολλά περισσότερα από τον γιο σου, παρολαυτα εγώ ανησυχούσα από τοτε κάπως. Κι όλοι μου έλεγαν περίμενε. Εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις. Ίσως είναι μια ευκαιρια να μάθεις να παίζεις πιο σωστά μαζι του να τον βοηθήσεις. Αν και υπάρχει πληθώρα επιλογών στο διαδίκτυο το θέμα είναι πως αν δεν είσαι σε κάποιο πρόγραμμα ξεχνάς να τα κάνεις κάποιες φορές. Ενώ αν ελέγχεται από κάποιον ειδικό τα κάνεις πολύ καλύτερα.. Αν φτάσει 2 δηλαδή και δεν βλέπεις βελτίωση, για μένα πήγαινε τον.. 

Γενικά ειμαι ΠΛΈΟΝ της αποψης για εμάς τις μαμάδες πως αν κάνει δε σου κολλάει καλο ειναι να το ψάχνουμε. Για κάποιο λόγο κάτι δε μας κολλάει και ψαχνόμαστε... Μιας φίλης μου το παιδάκι έχει φτάσει 3 και λέει ζήτημα 10 λέξεις κι αυτές ακαταλαβιστικα. Το θέμα είναι πως ντρέπομαι να της πω να τον πάει μιας και δεν έχει εκφράσει ανησυχία.. Δεν ξέρω πως το βλέπουν κάποιες μαμάδες και είναι τόσο χαλαρές, εγώ πάντως όταν κάτι δε μου κάθεται αρχίζω και τρώγομαι.. Και σχεδόν πάντα, τι σχεδόν δηλαδή, πάντα βγαίνω σωστή... Είναι και το ένστικτο. Εσένα εσπερο το ένστικτο σου τι λέει? 

 

Επίσης εκτός από το ντ και το μπ θα έπρεπε να ακούς κι άλλους ηχούς, γκ, γ, τ, π, β(για αρχή τα πολύ βασικά) ,  σε συνδυασμούς με φωνήεντα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2019 at 5:54 PM, Έσπερος said:

Δείχνει μόνος του για να ρωτήσει αλλά αν του πεις να δείξει, δεν δείχνει. Δηλαδή αν δείχνει το κόκκινο κ του πω είναι ροζ, αντιδρά. Άρα καταλαβαίνει το άκουσμα. Αν του πω δώσε μου το κόκκινο, ή δείξε μου το παπακι στη σελίδα, δεν το κανει. Θα δείξει αυτό που θέλει να δείξει. ΕΝτολές όμως ακολουθεί γενικά. 

 

Ξένη γλώσσα δεν έχουμε μιλήσει μπροστά του παρά μόνο λίγε ςφορές. Ή καμιά φορά τα λέμε στην καθαρεύουσα για να μην καταλάβει. Αλλά βλέπω ότι καταλαβαίνει γενικά να ξεχωρίζει λέξεις από κάτι άσχετο γιατί αν του τραγουδήσω κάτι κ έχω ξεχάσει στίχους και λέω να να να διαμαρτύρεται γιατί περιμένει λόγια. Κ¨απου εκεί προβληματίστηκαν για το αν αντιλαμβάνεται περισσότερα από όσα νομίζω. Μου φαίνεται έχει μεγαλώσει κι εγώ τον έχω ακόμα σαν μωρό. 

 

Γενικά όμς με τις επιλογές κάπου κολλάω. Εντάξει τον συνδυασμό των ρούχων καταλαβαίνω ότι είναι δική μου εμμονή και κανονικά έπρεπε να του δίνω επιλογές Αλλά πχ για άλλα θέματα που εμείς ξέρουμε ότι είναι καλό να γίνει κάτι, πχ είναι καλύτερο να πάει βόλτα παρά να παίζει μέσα στο σπίτι. ή να φάει το χ αντί του ψ. Εκεί δεν  ξέρω τι είναι πιο σωστό, να προσφέρω εγώ αυτό που πρέπει ή να αφήνω περιθώρια. 

Το κόκκινο και το ροζ και το παπάκι όμως ειναι λέξεις που τις έχετε "δουλέψει"? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πχ όλους αυτούς τους μήνες του δείχνετε ζώα και μιλάτε για τα ζώα και δεν τα αναγνωρίζει καθόλου, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το αναφέρεις στον παιδίατρο. Αντιστοιχως με τα χρώματα. Δηλαδή για να τον ρωτάς για το κόκκινο και το ροζ θα πρέπει έχει προηγηθεί αντίστοιχο "μάθημα" αρκετές φορές. Τα χρώματα συνήθως έρχονται μετά είναι πιο αφηρημενες έννοιες. Τσέκαρε αν μπορεί να αναγνωρίσει τα ζώα σε πρώτη φάση, εφόσον βέβαια έχετε μιλήσει και ονοματισει αρκετές φορές τα ζώα αυτά. Εγώ  τα χρώματα τώρα στους 18 μήνες θα τα αρχίσω, μέχρι τώρα μιλούσαμε για πιο συγκεκριμένα πράγματα. Για δες λίγο πρώτα με τα ζώα τι γίνεται ή με άλλα καθημερινά πράγματα, πχ φρούτα, τα παπούτσια, το ψυγείο γενικά πράγματα για τα οποία μιλάτε καθημερινά. Αν του βάλεις στο οπτικό του πεδίο τα παπούτσια του (ή άλλο αντικείμενο που περιμένεις να γνωρίζει την ονομασία του) και τον ρωτήσεις πού είναι θα κοιτάξει προς τα εκεί? Θα τα δείξει? Τι θα κάνει? Κάνε κάτι τέτοιο για αρχή να δεις αν το παιδί καταλαβαίνει βασικά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

ης εκτός από το ντ και το μπ θα έπρεπε να ακούς κι άλλους ηχούς, γκ, γ, τ, π, β(για αρχή τα πολύ βασικά) ,  σε συνδυασμούς

ναι αυτους τους ηχους τους κανει εδω κ μηνες σε συνδυασμο με διαφορα φωνήεντα, οχι μονο το α. 

 

Πριν τα Χριστουγεννα που θα ειναι δυο ετσι κι αλλιως, δεν μπορω να κανω κατι γιατι εδω δεν εχουμε αναπτυξιολογο. κι ο αντρας μου εχει προβληματιστεί λιγο γιατι βλεπει αλλα παιδακια ιδιας ηλικιας να μιλανε. Η μητερα μου επισης. Η πεθερα μου οχι γιατι κι ο ανιψιος μου δεν ελεγε τιποτα μεχρι τα τρια κ μιληςε τοτε κατευθειαν καθαρα με ολόκληρες προταςεις κι επειδη τον μεγαλωσε εκεινη δεν γινεται να παραδεχτεί οτι κατι εγινε λαθος εκει. 

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Το κόκκινο και το ροζ και το παπάκι όμως ειναι λέξεις που τις έχετε "δουλέψει"? Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν πχ όλους αυτούς τους μήνες του δείχνετε ζώα και μιλάτε για τα ζώα και δεν τα αναγνωρίζει καθόλου, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το αναφέρεις στον παιδίατρο. Αντιστοιχως με τα χρώματα. Δηλαδή για να τον ρωτάς για το κόκκινο και το ροζ θα πρέπει έχει προηγηθεί αντίστοιχο "μάθημα" αρκετές φορές. Τα χρώματα συνήθως έρχονται μετά είναι πιο αφηρημενες έννοιες. Τσέκαρε αν μπορεί να αναγνωρίσει τα ζώα σε πρώτη φάση, εφόσον βέβαια έχετε μιλήσει και ονοματισει αρκετές φορές τα ζώα αυτά. Εγώ  τα χρώματα τώρα στους 18 μήνες θα τα αρχίσω, μέχρι τώρα μιλούσαμε για πιο συγκεκριμένα πράγματα. Για δες λίγο πρώτα με τα ζώα τι γίνεται ή με άλλα καθημερινά πράγματα, πχ φρούτα, τα παπούτσια, το ψυγείο γενικά πράγματα για τα οποία μιλάτε καθημερινά. Αν του βάλεις στο οπτικό του πεδίο τα παπούτσια του (ή άλλο αντικείμενο που περιμένεις να γνωρίζει την ονομασία του) και τον ρωτήσεις πού είναι θα κοιτάξει προς τα εκεί? Θα τα δείξει? Τι θα κάνει? Κάνε κάτι τέτοιο για αρχή να δεις αν το παιδί καταλαβαίνει βασικά πράγματα. 

Τα καθημερινα αντικειμενα τα αναγνωρίζει. Αν του τα ζητησω τα φερνει και χωρις να τα δειξω. Το "δωσε" επισης το καταλαβαινει. Αν βλεπουμε κατι κ του πω οτι ειναι αλλο, θυμωνει κ επιμενει. Για τα χρωματα οντως μου κανει εντυπωση γιατι το θεωρω λιγο πιο προχωρημενο, αλλα ειμαι παλι σιγουρη οτι τα καταλαβαινει. Αλλα εκει με τις εντολές δεν συνεργάζεται, στο παιχνιδι δλδ. θα δειξει την εικονα που θελει κ θα χτίσει με το τουβλάκια που θελει κ θα βαλει τα ζωακια με τη σειρα που θελει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

Πριν τα Χριστουγεννα που θα ειναι δυο ετσι κι αλλιως, δεν μπορω να κανω κατι γιατι εδω δεν εχουμε αναπτυξιολογο.

'Ασχετο με τα προηγούμενα, αλλά η πιθανότητα μέσα στα Χριστούγεννα να βρεις γιατρό να σε δει για κάτι μη επείγον είναι σχεδόν μηδέν, και αν θες ραντεβού σε δημόσιο φορέα, παίζει να πρέπει να το κλείσει από τώρα. Ανάλογα με την περιοχή μη σου πω και από πέρσι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ασχετο με τα προηγούμενα, αλλά η πιθανότητα μέσα στα Χριστούγεννα να βρεις γιατρό να σε δει για κάτι μη επείγον είναι σχεδόν μηδέν, και αν θες ραντεβού σε δημόσιο φορέα, παίζει να πρέπει να το κλείσει από τώρα. Ανάλογα με την περιοχή μη σου πω και από πέρσι. 

Για δημόσιο φορέα το ξέρω. Ιδιώτη λες να μην βρω; δηλαδή κλείνουν όλοι και φεύγουν όλο το 15ήμερο; Τότε θα ρωτήσω την παιδίατρό μας να μας συστήσει κάποιον δικό της να κανονίσω από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

ναι αυτους τους ηχους τους κανει εδω κ μηνες σε συνδυασμο με διαφορα φωνήεντα, οχι μονο το α. 

 

Πριν τα Χριστουγεννα που θα ειναι δυο ετσι κι αλλιως, δεν μπορω να κανω κατι γιατι εδω δεν εχουμε αναπτυξιολογο. κι ο αντρας μου εχει προβληματιστεί λιγο γιατι βλεπει αλλα παιδακια ιδιας ηλικιας να μιλανε. Η μητερα μου επισης. Η πεθερα μου οχι γιατι κι ο ανιψιος μου δεν ελεγε τιποτα μεχρι τα τρια κ μιληςε τοτε κατευθειαν καθαρα με ολόκληρες προταςεις κι επειδη τον μεγαλωσε εκεινη δεν γινεται να παραδεχτεί οτι κατι εγινε λαθος εκει. 

Τα καθημερινα αντικειμενα τα αναγνωρίζει. Αν του τα ζητησω τα φερνει και χωρις να τα δειξω. Το "δωσε" επισης το καταλαβαινει. Αν βλεπουμε κατι κ του πω οτι ειναι αλλο, θυμωνει κ επιμενει. Για τα χρωματα οντως μου κανει εντυπωση γιατι το θεωρω λιγο πιο προχωρημενο, αλλα ειμαι παλι σιγουρη οτι τα καταλαβαινει. Αλλα εκει με τις εντολές δεν συνεργάζεται, στο παιχνιδι δλδ. θα δειξει την εικονα που θελει κ θα χτίσει με το τουβλάκια που θελει κ θα βαλει τα ζωακια με τη σειρα που θελει. 

Ε ότι θα χτισει με τα τουβλάκια που θέλει κ θα βάλει τα ζωάκια με την σειρά που θέλει δεν μου φαίνεται περίεργο :) στο παιχνίδι κάνουν αυτό που θέλουν, όπως αυτά το έχουν φανταστεί δεν θέλουν να ακολουθούν οδηγίες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ε ότι θα χτισει με τα τουβλάκια που θέλει κ θα βάλει τα ζωάκια με την σειρά που θέλει δεν μου φαίνεται περίεργο :) στο παιχνίδι κάνουν αυτό που θέλουν, όπως αυτά το έχουν φανταστεί δεν θέλουν να ακολουθούν οδηγίες 

το καταλαβαίνω αυ΄το κ δεν επιμένω, απλώς δεν με βοηθάει να αντιληφθώ τι καταλαβαίνει. Γενικά στην όλη φάση με τις δεξιότητες μπερδεύομαι στο πού αρχίζει η πίεση. Κάπου εκεί το έχασα κ με την ομιλία κ με κάποιες κοινωνικές δεξιότητες κ δεν ασχολήθηκα, ακριβώς για να μην καταπιέσω κ εμποδίσω το παιχνίδι κλπ

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Έσπερος said:

ναι αυτους τους ηχους τους κανει εδω κ μηνες σε συνδυασμο με διαφορα φωνήεντα, οχι μονο το α. 

 

Πριν τα Χριστουγεννα που θα ειναι δυο ετσι κι αλλιως, δεν μπορω να κανω κατι γιατι εδω δεν εχουμε αναπτυξιολογο. κι ο αντρας μου εχει προβληματιστεί λιγο γιατι βλεπει αλλα παιδακια ιδιας ηλικιας να μιλανε. Η μητερα μου επισης. Η πεθερα μου οχι γιατι κι ο ανιψιος μου δεν ελεγε τιποτα μεχρι τα τρια κ μιληςε τοτε κατευθειαν καθαρα με ολόκληρες προταςεις κι επειδη τον μεγαλωσε εκεινη δεν γινεται να παραδεχτεί οτι κατι εγινε λαθος εκει. 

Τα καθημερινα αντικειμενα τα αναγνωρίζει. Αν του τα ζητησω τα φερνει και χωρις να τα δειξω. Το "δωσε" επισης το καταλαβαινει. Αν βλεπουμε κατι κ του πω οτι ειναι αλλο, θυμωνει κ επιμενει. Για τα χρωματα οντως μου κανει εντυπωση γιατι το θεωρω λιγο πιο προχωρημενο, αλλα ειμαι παλι σιγουρη οτι τα καταλαβαινει. Αλλα εκει με τις εντολές δεν συνεργάζεται, στο παιχνιδι δλδ. θα δειξει την εικονα που θελει κ θα χτίσει με το τουβλάκια που θελει κ θα βαλει τα ζωακια με τη σειρα που θελει. 

Στο παιχνιδι ίσως να μην του δίνεις οδηγίες αν βλέπεις ότι δεν θέλει. Αλλά σε άλλες στιγμές πχ να τον χαιρετας όταν φεύγεις και να του λες "κάνε γειά στη μαμά" ενώ του κάνεις εσύ την χειρονομία ή άμα δείτε άλλο παιδάκι στο δρόμο να του λες "κάνε γειά" αυτό δεν το θεωρώ διδακτισμο. Έτσι μαθαίνουν τα παιδάκια, πώς θα μάθουν αλλιώς?  Πάντως, από οσα λες, καταλαβαινω ότι το παιδί έχει ένα καλό λεξιλόγιο και μια καλή αίσθηση της γλώσσας. Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικο. Δεν σου λέω να μην το ψάξεις, αυτό που σου λέω ειναι ότι τα πιο πολλά παιδάκια που απλώς δεν έχουν ενεργητικό λεξιλόγιο στην ηλικία σας αλλά έχουν ένα καλό παθητικό λεξιλόγιο (late talkers) "φθάνουν" μόνα τους στο επίπεδο των συνομηλικων τους πριν ξεκινήσει το νηπιο και τα πάνε πολύ καλά χωρίς περαιτέρω πρόβληματα. Εγώ θα εξασκουσα το χαιρετισμό κλπες χειρονομιες γιατί και αυτού του είδους η γλώσσα είναι εξίσου σημαντική, αν όχι σημαντικότερη, σε αυτή την ηλικία. Τα περισσότερα παιδάκια χαιρετανε από 10-11 μηνών αλλά τους έχουν δείξει και τα έχουν ενθαρρύνει να το κάνουν. Αλλιώς πώς? Αυτές οι χειρονομιες είναι σημαντικές γιατί είναι σημεία επικοινωνίας και άρα κοινωνικοποίησης του παιδιού. Του δίνεις την ευκαιρία και τις ικανότητες να συμμετέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κανονικά κοντεύουμε τα δυο αλλά είναι το πιο κοντινό θέμα που βρίσκω. ότανδιαβαζω εδώ την @Astrien και την @Anna3011 που οι κορες τους ειναι στην ιδια ηλικια, νιωθω οτι περιγράφουν συμπεριφορα παιδιων μεγαλύτερων. Δεν μπορω ομως να προσδιορίσω το γιατι. τα διαφορα ορόσημα που παρακολουθω τα πιανει ο δικος μου, κ σε καποια κινητικά τα πιανει κ πιο πριν. με εξαιρεση την ομιλια. αλλα καπως εχω την αισθηση οτι τα κοριτσάκια αυτα ειναι αντισηπτικά πιο ανεπτυγμένα. σε επιπεδο διαπροσωπικών σχεσεων μαλλον. δεν ξερω ομως πώς ακριβως να το εξηγησω κ δεν ειναι οτι με προβληματιζει κ κατι συγκεκριμενο για να ξερω τι να ψαξω. δεν εχω διαβασει δλδ καπου οτι θα επρεπε να κανει κατι που δεν το κανει για βα πω οτι υστερεί σε αυτο, περαν της ομιλίας (κ της άνεσης με ξένους που αυτο ξερω πού οφείλεται).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Κανονικά κοντεύουμε τα δυο αλλά είναι το πιο κοντινό θέμα που βρίσκω. ότανδιαβαζω εδώ την @Astrien και την @Anna3011 που οι κορες τους ειναι στην ιδια ηλικια, νιωθω οτι περιγράφουν συμπεριφορα παιδιων μεγαλύτερων. Δεν μπορω ομως να προσδιορίσω το γιατι. τα διαφορα ορόσημα που παρακολουθω τα πιανει ο δικος μου, κ σε καποια κινητικά τα πιανει κ πιο πριν. με εξαιρεση την ομιλια. αλλα καπως εχω την αισθηση οτι τα κοριτσάκια αυτα ειναι αντισηπτικά πιο ανεπτυγμένα. σε επιπεδο διαπροσωπικών σχεσεων μαλλον. δεν ξερω ομως πώς ακριβως να το εξηγησω κ δεν ειναι οτι με προβληματιζει κ κατι συγκεκριμενο για να ξερω τι να ψαξω. δεν εχω διαβασει δλδ καπου οτι θα επρεπε να κανει κατι που δεν το κανει για βα πω οτι υστερεί σε αυτο, περαν της ομιλίας (κ της άνεσης με ξένους που αυτο ξερω πού οφείλεται).

Χθες στις κουνιες ήταν δύο παιδάκια συνομηλικα - 25 μηνών και τα δύο. Το ένα μιλούσε κανονικά σχεδόν. Το άλλο έλεγε μερικές λέξεις, εγώ άκουσα το μαμά και το παπά (για παπάκι). Η μαμά του έλεγε ότι και αυτές τις λέξεις άρχισε να τις λέει σχετικά πρόσφατα, λίγο πριν τα δεύτερα γενέθλια του. Αν εξαίρεσεις την ομιλία τα παιδάκια μοιάζαν πάρα πολύ στις λοιπές δεξιότητες. Όταν γύρισα σπίτι σκεφτόμουν ακριβώς αυτό, πόσο τεράστια απόκλιση είχαν αυτά τα παιδάκια στην ανάπτυξη της ομιλίας. Όμως εμένα μου φαίνονταν και τα δύο πολύ φυσιολογικά διχρονα στην συμπεριφορά τους και στο παιχνίδι τους, δεν μου έδινε την αίσθηση το λιγότερο ομιλητικο ότι είχε κάποιο πρόβλημα ή ότι ήταν γενικά "πίσω". Αν νιωθεις ότι το δικό σου παιδάκι είναι αρκετά πίσω σε σχέση με τα συνομηλικα του νομίζω πως πρέπει να το αναφέρεις στον παιδίατρο για να το αξιολογησει και αυτός, αν και από,τι καταλαβαίνω πέραν του λόγου το παιδί έχει φυσιολογική ανάπτυξη. Εφοσον σε απασχολεί όμως μήπως να το συζητήσεις με τον παιδίατρο να σου πει μια πιο έγκυρη γνώμη? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Χθες στις κουνιες ήταν δύο παιδάκια συνομηλικα - 25 μηνών και τα δύο. Το ένα μιλούσε κανονικά σχεδόν. Το άλλο έλεγε μερικές λέξεις, εγώ άκουσα το μαμά και το παπά (για παπάκι). Η μαμά του έλεγε ότι και αυτές τις λέξεις άρχισε να τις λέει σχετικά πρόσφατα, λίγο πριν τα δεύτερα γενέθλια του. Αν εξαίρεσεις την ομιλία τα παιδάκια μοιάζαν πάρα πολύ στις λοιπές δεξιότητες. Όταν γύρισα σπίτι σκεφτόμουν ακριβώς αυτό, πόσο τεράστια απόκλιση είχαν αυτά τα παιδάκια στην ανάπτυξη της ομιλίας. Όμως εμένα μου φαίνονταν και τα δύο πολύ φυσιολογικά διχρονα στην συμπεριφορά τους και στο παιχνίδι τους, δεν μου έδινε την αίσθηση το λιγότερο ομιλητικο ότι είχε κάποιο πρόβλημα ή ότι ήταν γενικά "πίσω". Αν νιωθεις ότι το δικό σου παιδάκι είναι αρκετά πίσω σε σχέση με τα συνομηλικα του νομίζω πως πρέπει να το αναφέρεις στον παιδίατρο για να το αξιολογησει και αυτός, αν και από,τι καταλαβαίνω πέραν του λόγου το παιδί έχει φυσιολογική ανάπτυξη. Εφοσον σε απασχολεί όμως μήπως να το συζητήσεις με τον παιδίατρο να σου πει μια πιο έγκυρη γνώμη? 

Για την ομιλια θα κανονισω να παμε σε ωριλα για αρχη, αυτο το εχω δρομολογήσει. δεν ειναι ακριβως η ομιλια το θεμα. αλλα δεν ξερω τι να πω κιολας, οτι νομθζω οτι δυο άγνωστα μου παιδακια που μιλαω με τις μαμαδες σε ενα φορουμ ειναι πιο ωριμα; δεν εχει λογικη αυτο. κατα τ αλλα ο μικρος καταλαβαινει οτιδηποτε εχει σχεση με καθημερινες δραστηριοτητες, αναγνωρίζει κ δειχνει μερη σωματος κ πανω μας κ πανω του, ρωταει για ονομαςιες αντικειμένων κ τις θυμαται, τρωει μονος του κ με κουταλι, γενικα αναγνωρίζει χρηση αντικειμένων κ συσκευών (οσων επιτρέπουμε, δεν ξερει πχ τηλεκοντρόλ ή ταμπλετ γιατι δεν του τα εχουμε δειξει κ δν τε χρησιμοποιουμε μπροστα του). ακολουθει εντολές, προσπαθει να κανει πραγματα μονος στο γδύσιμο ή σε δουλειες σπιτιου. αποκοιμθετςι μονος στο κρεβατι του (με πιπιλα βεβαια). Δεν ξερω κιολας τι παραπανω θα επρεπε να κανει. δεν κανει παλαμάκια κ δεν χαιρετάει. δεν ειναι κοινωνικο παιδι, του αρεσουν τα παιδακια αλλα δυσανασχετει με τους μεγαλους, δεν εχει μαθει να μενει με αλλους εκτος απο γονεις κ νταντα κ κατα καιρους εχει φοβια με ξένους. αυτα τα τελευταια μπορω να τα ερμηνεύσω κ δεν με προβληματίζουν. απλως δεν ξερω, ειναι μια αισθηση. ισως εχει σχεση με την ομιλια κ τη συνεννοηση επειδη ακομα δεν συνειδητοποιώ παντα το ποσα καταβαίνει κ συχνα σκεφτομαι οτι δεν θα καταλαβει, ισως εγω τον αντιμετωπίζω σαν μωρο; δεν ξερω... δεν ξερω κιολας αν γινεται αντιληπτό αυτο που λεω, αν το εχει νιωσει καποια μαμα. ο αντρας μου θεωρει οτι ειμαστε οι τέλειοι γονεις με το τελειο παιδι οποτε δεν μπορω να βγαλω ακρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για την ομιλια θα κανονισω να παμε σε ωριλα για αρχη, αυτο το εχω δρομολογήσει. δεν ειναι ακριβως η ομιλια το θεμα. αλλα δεν ξερω τι να πω κιολας, οτι νομθζω οτι δυο άγνωστα μου παιδακια που μιλαω με τις μαμαδες σε ενα φορουμ ειναι πιο ωριμα; δεν εχει λογικη αυτο. κατα τ αλλα ο μικρος καταλαβαινει οτιδηποτε εχει σχεση με καθημερινες δραστηριοτητες, αναγνωρίζει κ δειχνει μερη σωματος κ πανω μας κ πανω του, ρωταει για ονομαςιες αντικειμένων κ τις θυμαται, τρωει μονος του κ με κουταλι, γενικα αναγνωρίζει χρηση αντικειμένων κ συσκευών (οσων επιτρέπουμε, δεν ξερει πχ τηλεκοντρόλ ή ταμπλετ γιατι δεν του τα εχουμε δειξει κ δν τε χρησιμοποιουμε μπροστα του). ακολουθει εντολές, προσπαθει να κανει πραγματα μονος στο γδύσιμο ή σε δουλειες σπιτιου. αποκοιμθετςι μονος στο κρεβατι του (με πιπιλα βεβαια). Δεν ξερω κιολας τι παραπανω θα επρεπε να κανει. δεν κανει παλαμάκια κ δεν χαιρετάει. δεν ειναι κοινωνικο παιδι, του αρεσουν τα παιδακια αλλα δυσανασχετει με τους μεγαλους, δεν εχει μαθει να μενει με αλλους εκτος απο γονεις κ νταντα κ κατα καιρους εχει φοβια με ξένους. αυτα τα τελευταια μπορω να τα ερμηνεύσω κ δεν με προβληματίζουν. απλως δεν ξερω, ειναι μια αισθηση. ισως εχει σχεση με την ομιλια κ τη συνεννοηση επειδη ακομα δεν συνειδητοποιώ παντα το ποσα καταβαίνει κ συχνα σκεφτομαι οτι δεν θα καταλαβει, ισως εγω τον αντιμετωπίζω σαν μωρο; δεν ξερω... δεν ξερω κιολας αν γινεται αντιληπτό αυτο που λεω, αν το εχει νιωσει καποια μαμα. ο αντρας μου θεωρει οτι ειμαστε οι τέλειοι γονεις με το τελειο παιδι οποτε δεν μπορω να βγαλω ακρη. 

Έσπερος επειδή διαπιστώνω εδώ κ καιρό μια ανησυχία σχετικά με τη φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού κ επειδή, πέρα από τα ορόσημα -που κ αυτά δεν τηρούνται καθολικά, χωρίς να είναι ενδεικτικό προβλήματος- δε θα βρεις ούτε δύο παιδιά της ίδιας ηλικίας να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα σαν σημείο αναφοράς (που θα ήταν κ λάθος βέβαια), θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα έρθετε Αθήνα να επισκεφθειτε έναν αναπτυξιολογο για να ησυχάσεις. Εφόσον έχεις αυτή την αίσθηση μην το αφήσεις. Συζητώντας μαζί του πιθανώς να σου λυθούν οποιεσδήποτε απορίες κ προβληματισμοί έχεις. 

Η ομιλία δε θεωρώ πως είναι πρόβλημα. Παρόλα αυτά το ότι δεν κάνει παλαμάκια κ δε χαιρετάει 2 χρόνων κ εμένα θα με προβληματιζε, μη σου πω ψέματα. Αλλά εγώ είμαι υπερβολικά υπερβολική, χωρίς υπερβολή.:wacko:

Τα κατέχει αλλά δε γουστάρει να τα κάνει ή του τα έχετε δειξει επανειλημμένα κ δεν μπορεί να τα κάνει;

 

Επίσης θα ήθελα να πω, επειδή μου έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση από τα λεγόμενα σου, ότι μάλλον έχεις την αίσθηση ότι αν του δείξεις πχ να κάνει παλαμάκια ή μιμήσεις ζώων, τον αναγκάζεις ή του επιβάλεις να τα κάνει χωρίς να το θέλει. Διαφωνώ με αυτό, δε θυμάμαι αν το έχω ξανασχολιασει, αλλά ένα μωρό πως αλλιώς πιστεύεις ότι θα μάθει αν δεν του δείξεις; 

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αυτα τα τελευταια μπορω να τα ερμηνεύσω κ δεν με προβληματίζουν. απλως δεν ξερω, ειναι μια αισθηση. ισως εχει σχεση με την ομιλια κ τη συνεννοηση επειδη ακομα δεν συνειδητοποιώ παντα το ποσα καταβαίνει κ συχνα σκεφτομαι οτι δεν θα καταλαβει, ισως εγω τον αντιμετωπίζω σαν μωρο;

Νομίζω ότι συμβαίνει αυτό που λες. Επειδή δεν εκφράζεται με λέξεις δεν έχετε την λεκτική επικοινωνία και ίσως κι εσυ απ την μεριά σου να τον βλέπεις σαν μωρο για αυτό το λόγο. 

  Αν ο δικός μου δεν μιλούσε δεν θα ήμουν σίγουρη για το πόσα αντιλαμβάνεται από αυτά που συμβαινουν γύρω του και ίσως να με προβληματίζε και ο τρόπος που θα έδειχνε την δυσαρεσκια του. Δηλαδη, δεν θα μου έλεγε "μαμά δεν θέλω, ή δεν μ αρέσει αυτό" αλλά θα έκλαιγε ίσως και να φώναζε. Αλλα θα ήταν  και ο μονοδικος τρόπος να εκφραστεί οπότε θα ήταν αναμενόμενη αντίδραση. 

  Κινητικά μου φαίνεται πολύ αναπτυγμενος ο δικός σου και ανεξάρτητος σε κάποια θεματα αυτοεξυπηρετησης.

  Ή σχέση του γιου σου με τους ξένους, δεν με προβληματίζει γιατί ο δικός μου είναι ένα κλειστο παιδί που θέλει το χρόνο του για να ανοιχτει και το έχω αποδεχτεί πια ως φυσιολογικό. 

 

Στο ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον έχω παιδάκι που μιλησε μετά τα δυο με ελάχιστες λέξεις αλλά κινητικά είναι πιο μπροστά και απ τον δικό μου που είναι μισό χρόνο μεγαλύτερός. Για να καταλάβεις κάνει πατίνι κρατώντας το χερούλι και κουνα το ποδαράκι χωρίς βοήθεια και ο δικός μου ανεβαίνει πάνω και θέλει εγώ να τον σπρωξω.  

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έσπερος επειδή διαπιστώνω εδώ κ καιρό μια ανησυχία σχετικά με τη φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού κ επειδή, πέρα από τα ορόσημα -που κ αυτά δεν τηρούνται καθολικά, χωρίς να είναι ενδεικτικό προβλήματος- δε θα βρεις ούτε δύο παιδιά της ίδιας ηλικίας να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα σαν σημείο αναφοράς (που θα ήταν κ λάθος βέβαια), θα σου πρότεινα την επόμενη φορά που θα έρθετε Αθήνα να επισκεφθειτε έναν αναπτυξιολογο για να ησυχάσεις.

Το έχω σκεφτεί αλλά ἆπό την άλλη ο μικρός υποφέρει έτσι κ αλλιώς στην παιδίατρο, δεν μπορώ να φατναστώ πώς θα συνεργαστεί με άλλον γιατρό. αφού στάνταρ με το που δει άσπρη μπλούζα θα τσιρίζει κ θα πρέπει να τον κρατάμε κ οι δυο για να μην χτυπιέται, κ εννοείται είναι αδύνατο να γίνει κ συγκροτημένη συζήτηση. Εκτός αν πάμε μόνοι μας στον γιατρό, γίνεται αυτό; ή δεν σου λένε τίποτα χωρίς να έχουν δει το παιδί; 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Τα κατέχει αλλά δε γουστάρει να τα κάνει ή του τα έχετε δειξει επανειλημμένα κ δεν μπορεί να τα κάνει;

 

παλαμάκια πριν από κάποιους μήνες ξεκίνησε να κάνει, έκανε 3-4 μέρες, μετά σταμάτησε. ενώ του αρέσει όταν με βλέπει κ με βάζει να κάνω, του αρέσει το χαρωπά. επίσης φιλάκια έστελνε κ τώρα δεν στέλνει. να χαιρετάει δεν το κάνει αλλά βασικά δεν έχω επιμείνει ιδιαίτερα να του το δείξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το έχω σκεφτεί αλλά ἆπό την άλλη ο μικρός υποφέρει έτσι κ αλλιώς στην παιδίατρο, δεν μπορώ να φατναστώ πώς θα συνεργαστεί με άλλον γιατρό. αφού στάνταρ με το που δει άσπρη μπλούζα θα τσιρίζει κ θα πρέπει να τον κρατάμε κ οι δυο για να μην χτυπιέται, κ εννοείται είναι αδύνατο να γίνει κ συγκροτημένη συζήτηση. Εκτός αν πάμε μόνοι μας στον γιατρό, γίνεται αυτό; ή δεν σου λένε τίποτα χωρίς να έχουν δει το παιδί; 

 

παλαμάκια πριν από κάποιους μήνες ξεκίνησε να κάνει, έκανε 3-4 μέρες, μετά σταμάτησε. ενώ του αρέσει όταν με βλέπει κ με βάζει να κάνω, του αρέσει το χαρωπά. επίσης φιλάκια έστελνε κ τώρα δεν στέλνει. να χαιρετάει δεν το κάνει αλλά βασικά δεν έχω επιμείνει ιδιαίτερα να του το δείξω. 

Κ η κορη μου με την παιδίατρο κλαίει από την είσοδο της πολυκατοικίας αλλά τις προαλλες που χρειάστηκε να πάμε σε ΩΡΛ την προσέγγισε πολύ όμορφα κ δεν έκλαψε. Ούτε κ στο νοσοκομείο, πέρα από την πρώτη μέρα που την τρυπουσανε για αίμα -λογικο. Οπότε νομίζω πως έχει σχέση που την έχει συνδυάσει με τα εμβόλια. Ίσως είναι έτσι κ ο δικός σου και πιθανόν ένας αναπτυξιολογος να έχει ειδικό τρόπο προσέγγισης, διαφορετικό από του απλού παιδιάτρου. Υποθέσεις κάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ούτε καν χρειαζεται, απλά κ μόνο για να σου φύγει η ιδέα, να λυθούν οι απορίες σου κ να ηρεμήσεις. Σε συνδυασμό με το άλλο θέμα, νομίζω πως έχεις πολύ άγχος με το παιδί κ το καταλαβαίνει κ το ίδιο. Ηρέμησε, κ τα μικρά άνθρωποι είναι με ξεχωριστό χαρακτηρα κ κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Μη συγκρίνεις με τα ανίψια σου κ με άλλα παιδιά. Ούτε το ότι τώρα είναι κλειστός κ εσωστρεφής σημαίνει ότι θα είναι κ αργότερα. Τα λέω για να τα ακούσω κ εγώ αλλά προσπάθησε να μην φτιάχνεις σενάρια στο μυαλό σου, δε βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Κ η κορη μου με την παιδίατρο κλαίει από την είσοδο της πολυκατοικίας αλλά τις προαλλες που χρειάστηκε να πάμε σε ΩΡΛ την προσέγγισε πολύ όμορφα κ δεν έκλαψε. Ούτε κ στο νοσοκομείο, πέρα από την πρώτη μέρα που την τρυπουσανε για αίμα -λογικο. Οπότε νομίζω πως έχει σχέση που την έχει συνδυάσει με τα εμβόλια. Ίσως είναι έτσι κ ο δικός σου και πιθανόν ένας αναπτυξιολογος να έχει ειδικό τρόπο προσέγγισης, διαφορετικό από του απλού παιδιάτρου. Υποθέσεις κάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ούτε καν χρειαζεται, απλά κ μόνο για να σου φύγει η ιδέα, να λυθούν οι απορίες σου κ να ηρεμήσεις. Σε συνδυασμό με το άλλο θέμα, νομίζω πως έχεις πολύ άγχος με το παιδί κ το καταλαβαίνει κ το ίδιο. Ηρέμησε, κ τα μικρά άνθρωποι είναι με ξεχωριστό χαρακτηρα κ κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Μη συγκρίνεις με τα ανίψια σου κ με άλλα παιδιά. Ούτε το ότι τώρα είναι κλειστός κ εσωστρεφής σημαίνει ότι θα είναι κ αργότερα. Τα λέω για να τα ακούσω κ εγώ αλλά προσπάθησε να μην φτιάχνεις σενάρια στο μυαλό σου, δε βοηθάει.

Μη συγκρίνεις @Έσπερος, έχει δίκιο η Λένια. Έτσι σύγκρινα και εγώ πριν λίγους μήνες που είχα τον καημό που δεν περπατούσε. Έβλεπα τα συνομήλικα σχεδόν να τρέχουν και το δικό μου να μη σηκώνεται καν και έφτιαχνα σενάρια. Τελικά περπάτησε, πήρε το χρόνο της. Και επειδή αναφέρθηκες στην κόρη μου, όντως σε αντίθεση με το περπάτημα που άργησε (17 μηνών), στο λόγο είναι αρκετά προχωρημένη. Δεν είναι όμως το αναμενόμενο να κάνουν μεγάλες προτάσεις σε αυτή την ηλικία, οπότε δε θα ήταν άδικο να μπαίνεις σε τέτοιες συγκρίσεις; 

Δυστυχώς λόγω του ότι ο μικρούλης σου δεν εκφράζεται με λέξεις, δεν είσαι σε θέση να αντιλαμβάνεσαι πάντα τι έχει στο κεφαλάκι του, τι αντιλαμβάνεται, πως σκέφτεται. Όντως εμείς που έχουμε παιδιά που μιλάνε έχουμε αυτό το προνόμιο. Από την άλλη όμως, διαβάζοντάς σε κατά καιρούς βλέπω συνήθειες, δεξιότητες και συμπεριφορές που ταιριάζουν σε ένα 2χρονο. 

 

Για τον αναπτυξιολόγο τώρα, επειδή και εγώ τρώγομαι με τα ρούχα μου συχνά, αν έβλεπα ότι τέλος χρόνου δε λέει καμιά λέξη (εκτός αν ήδη λέει κάποιες και δεν το ξέρω), θα πήγαινα σε ένα ειδικό για μια γνώμη. Φαντάζομαι για να γίνει η εξέταση δε θα έλεγα στο παιδί ότι πάμε σε γιατρό αλλά σε ένα φίλο του μπαμπά και της μαμάς. Νομίζω η προσέγγιση γίνεται με παιχνίδι και θα είστε παρόντες και εσείς (ας με διορθώσει κάποιος αν δεν τα λέω σωστά), οπότε γιατί να μην κάτσει; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κανονικά κοντεύουμε τα δυο αλλά είναι το πιο κοντινό θέμα που βρίσκω. ότανδιαβαζω εδώ την @Astrien και την @Anna3011 που οι κορες τους ειναι στην ιδια ηλικια, νιωθω οτι περιγράφουν συμπεριφορα παιδιων μεγαλύτερων. Δεν μπορω ομως να προσδιορίσω το γιατι. τα διαφορα ορόσημα που παρακολουθω τα πιανει ο δικος μου, κ σε καποια κινητικά τα πιανει κ πιο πριν. με εξαιρεση την ομιλια. αλλα καπως εχω την αισθηση οτι τα κοριτσάκια αυτα ειναι αντισηπτικά πιο ανεπτυγμένα. σε επιπεδο διαπροσωπικών σχεσεων μαλλον. δεν ξερω ομως πώς ακριβως να το εξηγησω κ δεν ειναι οτι με προβληματιζει κ κατι συγκεκριμενο για να ξερω τι να ψαξω. δεν εχω διαβασει δλδ καπου οτι θα επρεπε να κανει κατι που δεν το κανει για βα πω οτι υστερεί σε αυτο, περαν της ομιλίας (κ της άνεσης με ξένους που αυτο ξερω πού οφείλεται).

@Έσπερος  κι εγώ νομίζω πως όλο αυτό οφείλεται στην ομιλία. Η ομιλία αποτελεί βασικό εργαλείο για τη βελτίωση των σχέσεων του παιδιου με το περιβάλλον. Όταν το παιδί περιορίζεται μόνο στο να κατανοεί την ομιλία των άλλων, σε στενή εξάρτηση από τους ενήλικες, δεν είναι σε θέση να εκφράσει λεκτικά τα συναισθήματά του, να εναντιωθεί και να απαιτήσει.

 

Τώρα για την καθυστέρηση του λόγου και εμένα θα μου είχαν μπει ψύλλοι στα αυτιά αν ήμουν στη θέση σου.  Καλά έκανες και έκλεισες ραντεβού στον ΩΡΛ. Αν και όπως λες συμβαίνει συχνά παιδάκια να μιλούν λίγο πιο αργά, καλύτερα να το ψάξεις ώστε να σιγουρευτεις οτι δε φταίει κάτι αλλο και να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να πω εμπειρικά μόνο 1. Οα αναπτυξιολογος δε φοράει άσπρα ρούχα. Εμας ήταν μια γλυκύτατη κυρία μέσα σε ένα χαοτικό δωμάτιο από παιχνίδια και μοκέτα παιδική που έπαιξε μαζί της. 

2. Η καθυστέρηση της ομιλίας δεν έχει να κάνει με τις σχέσεις με τα παιδιά. Το δικό μου παιδί είναι πάρα πολύ κοινωνικό από μικρό με τα άλλα παιδιά, όχι τόσο με τους μεγάλους βέβαια. Η δασκάλα της μου είπε πως παρόλο που δε μιλάει πολύ είναι μέσα σε όλα και είναι πολύ συμπαθής σε όλα τα παιδιά. (μιλάει αλλά χαμηλόφωνα-ανασφάλεια - κι όταν δεν μπορεί να το πει το λέει :δεν μπορώ να το πω αυτό, δε μιλάω καλά)

Για την ακρίβεια θέλουν όλοι να κάνουν πάρεα μαζί της. Οπότε δεν παίζει ρόλο αυτό.. 

 

Αυτά προς ώρας.. 

 

Για τα υπόλοιπα εσπερο δεν ξέρω τι να σου πω. Πραγματικά. Δε θέλω να λέω να επηρρεαζω γιατί είσαι σε περίεργη φάση εφόσον αναρωτιέσαι. Θα σου έλεγα μόνο να κινηθείς βάσει ένστικτου, τίποτε αλλο.. 

Θέλει γερό στομάχι να είσαι γονέας. Εγώ έχω περάσει μεγάλη στεναχώρια με αυτό και παρόλο που βλέπω συνεχή βελτίωση πάλι στεναχωριέμαι. Αλλά οκ. Έτσι ειναι τι να κάνουμε τώρα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...