Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε βγαλατε το μωρο εξω.


Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Toksp είπε:

Καλησπερα σας!

Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;

Ή πρώτη κοινή μας έξοδος σαν οικογένεια εγινε όταν σαραντησα. Μετά την εκκλησία πήγαμε στην πεθερά μου και ειλικρινά μετά από τόσες μέρες κλεισούρα γιατί κι εγώ γεννησα χειμωνα μου φάνηκε εκδρομή! Κι εμείς με το αμάξι πήγαμε και μάλιστα το μωρό κοιμόταν και ξύπνησε δέκα λεπτα πριν φτάσουμε σπιτι.

  Γνώμη μου είναι πας όπου θες αρκεί το μωρό να είναι καλά ντυμένο. Εγώ του έβαζα ένα ολόσωμο μπουφάνακι και το τυλιγα και σε κουβέρτα. 

  Αχ σε ζηλεύω που έχεις φίλη με τόσο μικρό μωρακι κοντά στην ηλικία του δικού σου! Σιγουρα θα έχετε πολλα να πείτε σαν μωρόμαμάδες! :-D 

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ή πρώτη κοινή μας έξοδος σαν οικογένεια εγινε όταν σαραντησα. Μετά την εκκλησία πήγαμε στην πεθερά μου και ειλικρινά μετά από τόσες μέρες κλεισούρα γιατί κι εγώ γεννησα χειμωνα μου φάνηκε εκδρομή! Κι εμείς με το αμάξι πήγαμε και μάλιστα το μωρό κοιμόταν και ξύπνησε δέκα λεπτα πριν φτάσουμε σπιτι.

  Γνώμη μου είναι πας όπου θες αρκεί το μωρό να είναι καλά ντυμένο. Εγώ του έβαζα ένα ολόσωμο μπουφάνακι και το τυλιγα και σε κουβέρτα. 

  Αχ σε ζηλεύω που έχεις φίλη με τόσο μικρό μωρακι κοντά στην ηλικία του δικού σου! Σιγουρα θα έχετε πολλα να πείτε σαν μωρόμαμάδες! :-D 

  

Θελω τοσο πολυ να βγω εξω...να παω στη μαμα το μπαμπα και την αδερφη μου που εχω να τη δω και ενα 4μηνο καθως σπουδαζει Αθηνα και εμεις βρισκομαστε Χανια....θα το ντυσω σα ντολμαδακι φυσικα,δε νομιζω απ το γκαραζ μεχρι το σπιτι να αρπαξει κανα κρυωμα......ειναι και αυτες οι αγιες μερες που παντα τις περναγαμε οικογενειακως και ενα παραπανω τωρα με το μωρουλη θα ηθελα να ειμαστε ολοι μαζι!!!!!να χαρουμε το μπεμπακι μας και εμεις και οι γονεις και τα αδερφια μας!

Link to comment
Share on other sites

Ότα σαράντισα εγώ ήταν Οκτώβρης, και εκείνη την ημέρα κάναμε και την πρώτη μας βόλτα έξω.

Ο παιδίατρος μου είχε πει ΠΟΤΕ σε κλειστό χώρο, όχι επαφή με παιδιά που είναι σε σχολείο / παιδικό , και φυσικά όχι πολλά άτομα σε έναν χώρο. Βέβαια μου είχε πει έξω να τον βγάζω συνέχεια βόλτα με το καρότσι, ακόμα και στο κρύο μου είπε να τον ντύνω καλά και να βγαίνουμε. Δεν συζητώ καν  όχι σε φιλιά κτλ στο μωρό.

Ότι μου είπε πρόσεξα και δεν αρρώστησε μέχρι που πήγε παιδικό.

Είναι πάρα πολύ μικρό το παιδάκι σου και πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί.

Είναι περίοδος που είναι φουλ οι ιώσεις και πλέον και η γρίπη, πρέπει να προσέχετε τα πάντα τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσει λίγο.

 

25 minutes ago, Toksp said:

Θελω τοσο πολυ να βγω εξω...να παω στη μαμα το μπαμπα και την αδερφη μου που εχω να τη δω και ενα 4μηνο καθως σπουδαζει Αθηνα και εμεις βρισκομαστε Χανια....θα το ντυσω σα ντολμαδακι φυσικα,δε νομιζω απ το γκαραζ μεχρι το σπιτι να αρπαξει κανα κρυωμα......ειναι και αυτες οι αγιες μερες που παντα τις περναγαμε οικογενειακως και ενα παραπανω τωρα με το μωρουλη θα ηθελα να ειμαστε ολοι μαζι!!!!!να χαρουμε το μπεμπακι μας και εμεις και οι γονεις και τα αδερφια μας!

Συζήτησε το με τον παιδίατρο σου , αν και οι περισσότεροι γιατροί αυτό που θα σου πουν να αποφύγεις είναι αυτό το ''όλοι μαζί '' σε ένα σπίτι, όχι το έξω.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Στις 20 μερες καταφεραμε κ βγηκαμε βολτα 15λεπτη με μαρσιπο, Φεβρουαριος ηταν. Η παιδιατρος ειπε οσο νωριτερα ηλιος κ καθαρος αερας για συντομο διάστημα κ καθημερινα, οσο το επιτρεπουν οι μερες.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο ειναι να ρωτησεις τον παιδιατρο.Εμενα ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μηνων και βγηκαμε πρωτη φορα στους 2 μηνες οπου πηγαμε στα πεθερικα μου.Στη μαμα μου τον πηγαινω καθε μερα.Καλο είναι να μην κραταμε τα μωρακια μας σε αποστειρωμενο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Toksp είπε:

Καλησπερα σας!

Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;

Εμένα ο παιδίατρος μου λέει χίλιες φορές να το βγάζω έξω με το καρότσι παρά σε σπίτι με πολύ κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως και οι γονεις μου και τα πεθερικα μου ειναι ανθρωποι νεοι και γνωριζουν οτι ενα μωρακι δεν θελει αγκαλιες και φιλια.φαντασου η πεθερα μου το επιασε προχτες πρωτη φορα...και στο σπιτι τους να παμε το μωρακι θα ειναι στο port bebe του σε αλλο δωματιο.παιδακια στο οικογενειακο περιβαλλον δεν εχουμε.τωρα για εξω Δεκεβρη μηνα το φοβαμαι παρα παρα πολυ.....θα μιλησω και με τη γιατρο μας....βλεπω καποιες μανουλες να ειναι τοσο ανετες αλλα εγω φοβαμαι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πέρυσι το χειμώνα που ήταν κ σχετικά βαρύς κ το μωρό το έβγαλα περίπου στις 25 μέρες έξω γιατί θα έπεφτα στα ναρκωτικά. Το έντυσα πάρα πολύ καλά, με ολόσωμο μπουφάν κ κουβέρτα κ σκούφο κ βγήκαμε για καροτσαδα γύρω απτό σπίτι. Μετά από αυτό την έβγαζα συχνά αλλά ποτέ σε επαφή με παιδιά που πάνε σχολείο. Με τον καθαρό αέρα δεν αρρωσταίνουν τα μωρά αν είναι καλά ντυμένα, ψάξε να δεις τι κάνουν οι γονείς στις σκανδιναβικές χώρες. Μην ανησυχείς, απλά αν κάποιος έχει έστω κ υποψία ίωσης δεν το φέρνεις σε επαφή, ούτε καν στον ίδιο χώρο, γιατί αν κολλήσετε πάτε νοσοκομείο. Καλύτερα να το βγάζεις έξω πάρα σε σπίτι με πολλά άτομα γιατί ακόμα κ να μη νοσεί ένας ενήλικας μπορεί να είναι φορέας κ το μωρό να κολλήσει.

Άσε που στα Χανιά δεν έχετε κ τόσο κρυο!;)

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μην το σκεφτεσαι καν για εξω στα χανια,ντυστο κ βγειτε

Στην κορη μου βγηκαμε τελη σεπτεμβρη 3εβδ κ στον γιο μου τελη νοεμβρη 10ημ

Σε σπιτια με λιγους ενηλικες προσεχτικους απο οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο

Εννοω μας επισκεφθηκαν εμας,οι παππουδες,θειοι.στο σαραντισμα πηγαμε κ μεις

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Toksp είπε:

Καλησπερα σας!

Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;

Εμενα ο γιος μου σαραντησε 10 Δεκεμβρίου... Οταν ηρθε ο παιδίατρος μου λεει ακομα δν τον εχεις βγαλει? Τωρα που εχει ηλιο.. Οποτε ντυθηκαμε καλα βαλαμε σκουφακι για τ αυτακια κ βγηκαμε με το καροτσακι βολτουλα!! Μην το σκέφτεσαι καθολου! Απλα απεφευγε κλειστους χωρους λογω εξαρσης γριπης κ ιλαρας που εχει αυτη την εποχη!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω η αληθεια ειναι πετυχα κατι χιονια βαρβατα  περυσι τον Γεναρη... Μετα ετυχε δεν ειχα αμαξι για κανενα 20ημερο κ ετσι εφτασα να βγω με το που σαραντησα!!! Αν ειναι ντυμενο το παιδι δεν εχεις προβλημα!! Ειδικα Νοτια Ελλαδα που εισαι!!Η παιδιατρος μου ελεγε να τη βγαλω οποτε θεκω αρκει να ειναι καλα ντυμενη κ να μην τη παιρνει αερας! απο τον αερα αρπαζουν αν ειναι ιδρωμενα ειδικα!! Βολτες με το καροτσι  εκανα στη παραλια της πολης μου!!! Κ απο εκει κ περα μονο στους γονεις μου κ στη πεθερα μου!! απο σπιτιβσε σπιτι που δεν υπαρχουν πολλα ατομα περα απο τους δικους μας που αν ειναι αρρωστοι θα το πουνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα Τέλος Μάιου οπότε βγήκαμε μετά την πρώτη εβδομάδα για λίγο κ μετά το 20ήμερο που πήγαμε παιδίατρο ήμουν ολη την ώρα έξω.Βασικά αυτό που μας είχε πει η παιδίατρος ειναι ότι οι συναναστροφές σε κλειστούς χώρους είναι οι επικίνδυνες κ όχι η βόλτα έξω.Καλύτερα λοιπόν να ντυθείτε καλά κ να πάτε μια βόλτα έξω μαζι με τον άντρα σου για καφέ παρά να κλειστειτε σε κάποιο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν τυχερι γτ ημουν αυγουστο τελη ...και στης 2εμδομαδες πηγεναμε βολτες με το καροτσι...το προτημουσα παρα να παω σε σπιτι ειδικα με πολυ κοσμο ...εμενα ο παιδιατρος μ ειπεν καλυτερα εξω παρα σε σπιτι ..και μ ειπε μονο αμα εχει πολυ αερα να μην τον βγαζω ...και τωρα το χειμωνα παλι εξω εστω μια βολτα στο τετραγωνο π λεει ο λογος για να παρει αερα "καθαρο"  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Toksp είπε:

Θελω τοσο πολυ να βγω εξω...να παω στη μαμα το μπαμπα και την αδερφη μου που εχω να τη δω και ενα 4μηνο καθως σπουδαζει Αθηνα και εμεις βρισκομαστε Χανια....θα το ντυσω σα ντολμαδακι φυσικα,δε νομιζω απ το γκαραζ μεχρι το σπιτι να αρπαξει κανα κρυωμα......ειναι και αυτες οι αγιες μερες που παντα τις περναγαμε οικογενειακως και ενα παραπανω τωρα με το μωρουλη θα ηθελα να ειμαστε ολοι μαζι!!!!!να χαρουμε το μπεμπακι μας και εμεις και οι γονεις και τα αδερφια μας!

καλε και εγω απο τα χανια ειμαι.... ειμαστε στα χανια καιι συζηταμε για κρυο..... ακομα εγω δεν εχω βαλει μπουφαν με ζακετα κυκλοφορω και τον γιο μου με ζακετα τον βγαζω εξω 2 χρονων ειναι τωρα..

οταν τον πρωτο εβγαλα εξω ηταν 20 μερων και ηταν μεσα Νοεμβριου και απο τοτε τον εβγαζα αρκετα συχνα εξω βολτα με το καροτσι.....με μια ζακετα και μια κουβερτα πιστευω θα ειστε μια χαρα σε μερες οπως η σημερινη για βολτουλα.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το 2ο 14/12/16, τρομερό κρύο πέρυσι τον χειμώνα εκείνη την περίοδο, δυστηχώς για 4 μέρες μετά που βγήκαμε απο την κλινική πηγαίναμε πρωί απόγευμα στην κλινική για έλεγχο χολερυθρίνης, είχε ίκτερο...Επομένως βγήκαμε κακά τα ψέμματα αμέσως, του φορούσα ολόσωμο μπουφάν, σκουφί και κουβερτάκι, με το καρότσι βγήκαμε βολτίτσα την ημέρα που άνοιξαν τα σχολεία, συνοδεύσαμε την μεγάλη του αδελφή, λόγω παγετού νομίζω άνοιξαν μια βδομάδα αργότερα από το κανονικό, άρα ο μικρός ήταν περίπου 30 ημερών. Σε κλειστό χώρο μπήκαμε καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο 10 ημερών τον έβγαζα εξω. Βεβαια ηταν Σεπτέμβρης. Και τωρα που πλησιάζει πλεον τους 4 βγαίνουμε εξω ανελλιπώς, ανεξαρτήτως καιρού... Νομιζω μονο για τους εσωτερικούς χώρους υπάρχει το πρόβλημα. Σκέψου οτι οι Σκανδιναβοί τα κοιμίζουν εξω στην παγωνια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

καλε και εγω απο τα χανια ειμαι.... ειμαστε στα χανια καιι συζηταμε για κρυο..... ακομα εγω δεν εχω βαλει μπουφαν με ζακετα κυκλοφορω και τον γιο μου με ζακετα τον βγαζω εξω 2 χρονων ειναι τωρα..

οταν τον πρωτο εβγαλα εξω ηταν 20 μερων και ηταν μεσα Νοεμβριου και απο τοτε τον εβγαζα αρκετα συχνα εξω βολτα με το καροτσι.....με μια ζακετα και μια κουβερτα πιστευω θα ειστε μια χαρα σε μερες οπως η σημερινη για βολτουλα.....!!!!!

Εγω ειμαι θετικη να το βγαζω για μικρες βολτουλες ομως με διαφορα που ακουω φοβαμαι!!!!ε μηπως να παρω αερα και να σταματησω να υπεραναλυω........!!!!!εχω βαρεσει ενεσεις μεσα και επισης δεν το εχει δει ο ηλιος το μπεμπακι μου!

1 hour ago, Sofika123 είπε:

Γέννησα το 2ο 14/12/16, τρομερό κρύο πέρυσι τον χειμώνα εκείνη την περίοδο, δυστηχώς για 4 μέρες μετά που βγήκαμε απο την κλινική πηγαίναμε πρωί απόγευμα στην κλινική για έλεγχο χολερυθρίνης, είχε ίκτερο...Επομένως βγήκαμε κακά τα ψέμματα αμέσως, του φορούσα ολόσωμο μπουφάν, σκουφί και κουβερτάκι, με το καρότσι βγήκαμε βολτίτσα την ημέρα που άνοιξαν τα σχολεία, συνοδεύσαμε την μεγάλη του αδελφή, λόγω παγετού νομίζω άνοιξαν μια βδομάδα αργότερα από το κανονικό, άρα ο μικρός ήταν περίπου 30 ημερών. Σε κλειστό χώρο μπήκαμε καλοκαίρι...

Α εσεις βγηκατε στα πολλα κρυα!!!!θα πρεπει να παρω ολοσομο μπουφανακι και γρηγορα μου φαινετε!!!!

Επεξεργάστηκαν by Toksp
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Toksp είπε:

Εγω ειμαι θετικη να το βγαζω για μικρες βολτουλες ομως με διαφορα που ακουω φοβαμαι!!!!ε μηπως να παρω αερα και να σταματησω να υπεραναλυω........!!!!!εχω βαρεσει ενεσεις μεσα και επισης δεν το εχει δει ο ηλιος το μπεμπακι μου!

Α εσεις βγηκατε στα πολλα κρυα!!!!θα πρεπει να παρω ολοσομο μπουφανακι και γρηγορα μου φαινετε!!!!

Θέλοντας και μη όσον αφορά στις εξετάσεις αλλά και την βόλτα με την αδελφή την χρωστούσαμε...9 μήνες τους ζάλισε όλους για το αδελφάκι που περίμενε..8 χρονών ήταν τότε η κόρη μου και το είχε τρομερό μαράζι!

Την φόρμα να σου πω την αλήθεια του την φόρεσα ελάχιστα και μόνο στο καρότσι, όταν τον βάζαμε στο κάθισμα του αυτοκινήτου, το παίρναμε πάνω τον βάζαμε μέσα μ'ενα ζακετάκι και σκούφο και απο πάνω του έβαζα 1 χοντρή κουβέρτα και μια πιο λεπτή μάλινη και τις στερέωνα ανάμεσα στα σφουγγάρια του καθίσματος, σαν σαλαμάκι τον έκανα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Toksp είπε:

Εγω ειμαι θετικη να το βγαζω για μικρες βολτουλες ομως με διαφορα που ακουω φοβαμαι!!!!ε μηπως να παρω αερα και να σταματησω να υπεραναλυω........!!!!!εχω βαρεσει ενεσεις μεσα και επισης δεν το εχει δει ο ηλιος το μπεμπακι μου!

Α εσεις βγηκατε στα πολλα κρυα!!!!θα πρεπει να παρω ολοσομο μπουφανακι και γρηγορα μου φαινετε!!!!

και ειχαμε τοσο ωραιες και ηλιοσουστες μερες μεχρι εχθες ..!!!!ουτε εμενα δε με βολεψε καθολου το ολοσομο μπουφαν.. αυτο το βαλε βγαλε μεσα στο αυτοκινητο ηταν κουραστικο και κατα τη γνωμη μου πολυ ζεστο για το χειμωνα που κανει εδω....

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Toksp είπε:

Καλησπερα σας!

Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;

Mε το καρότσι ή το μάρσιπο, έξω σε πάρκα, πλατείες, βόλτα στο δρόμο κλπ κλπ από τη μέρα που πήραμε τα παιδιά στο σπίτι. Και τα παιδιά ήταν και τα 3 πρόωρα και προέρχοταν από παραμονή σε εντατική τα 2.

Με τις ευλογίες των νεογνολόγων και της παιδιάτρου μας.

 

Link to comment
Share on other sites

13 ημερων εκανε τη πρωτη του βολτα στο μαρσιπο, ηταν Μαρτιος, ειχε κρυο αλλα ο ηλιος ηταν παρεα μας. Δεν θα την ξεχασω ποτε εκεινη τη μερα. Ολα τοσο πρωτογνωρα, απο εδω και περα θα ημαστε 3 στις βολτες μας!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Mε το καρότσι ή το μάρσιπο, έξω σε πάρκα, πλατείες, βόλτα στο δρόμο κλπ κλπ από τη μέρα που πήραμε τα παιδιά στο σπίτι. Και τα παιδιά ήταν και τα 3 πρόωρα και προέρχοταν από παραμονή σε εντατική τα 2.

Με τις ευλογίες των νεογνολόγων και της παιδιάτρου μας.

 

Με εστειλες τωρα!!!και εγω καθομαι να με πλακωνει το ταβανι....και οντως εχασα το πολυ ωραιο ηλιο που εκανε τωρα 2-3 μερες εδω.

πρίν από 15 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

13 ημερων εκανε τη πρωτη του βολτα στο μαρσιπο, ηταν Μαρτιος, ειχε κρυο αλλα ο ηλιος ηταν παρεα μας. Δεν θα την ξεχασω ποτε εκεινη τη μερα. Ολα τοσο πρωτογνωρα, απο εδω και περα θα ημαστε 3 στις βολτες μας!

Μου δινετε θαρρος κοριτσια...θα το κανω με το που δω ηλιο και φυσικα οχι αερα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Toksp είπε:

Με εστειλες τωρα!!!και εγω καθομαι να με πλακωνει το ταβανι....και οντως εχασα το πολυ ωραιο ηλιο που εκανε τωρα 2-3 μερες εδω.

Μου δινετε θαρρος κοριτσια...θα το κανω με το που δω ηλιο και φυσικα οχι αερα!

Eννοειται! Βγες να ξεσκασεις λιγο, να παρει και το μωρο καθαρο αερα, θα δεις πως θα της αρεσει!  Ντυσε την καλα και μονο καλο θα της κανει η βολτα! 

Παντως εγω κοσμο δεχομουν στο σπιτι μετα τους 2 μηνες (ενταξει εκτος απο τους πολυ κοντινους, που ομως δεν ερχοντουσαν συχνα λογω σεβασμου της αφομοιωσης της νεας  καταστασης) αλλα βολτες βγαιναμε και φυσικα λιαζομασταν και στο μπαλκονι!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από πλευράς υγείας, είναι πολύ πιο επικίνδυνοι οι επισκέπτες στο σπίτι, ειδικά αν έχουν παιδιά, από μία βόλτα έξω. Προφανώς το μωρό θα ντυθεί κατάλληλα για τον καιρό, και δε θα πάμε βόλτα εν μέσω καταιγίδας, αλλά το κρύο (που δεν έχουμε και πολύ κρύο ως χώρα) δεν μπορεί να βλάψει ένα κατάλληλα ντυμένο μωράκι. Και τους κάνει και καλό ο αέρας και ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...