Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Χμμ, το να σου δίνει συμβουλές η λογοθεραπεύτρια για πράγματα πέραν της λογοθεραπείας, εγώ στα αρνητικά θα το μέτραγα. Άλλο να πεις ότι ανακαλύψατε ότι έχετε ένα κοινό χόμπυ και μιλάγατε γι αυτό, αλλά άλλο οι συμβουλές για το παιδί, δεδομένου ότι η λογοθεραπεύτρια δεν είναι παιδαγωγός ούτε έχει αντίστοιχες σπουδές.

Αυτό με τη βρώμα δεν το σχολιάζω καν, τι εννοείς αν παίζει ρόλο; Είναι δυνατό επαγγελματικός χώρος με παιδιά να μην είναι καθαρός;;;

... 

Τι στο καλό, στραβή ήμουν. Τι να πω.. Αρχίζω τώρα και τα σκέφτομαι ένα ένα και τα βάζω κάτω.. Εγώ είμαι στο ψάξιμο αλλού κέντρου εδώ και 6 μηνες, δηλαδή μόλις πέρασε το 6μηνο λέω τι στο καλό είπαμε προσαρμογή αλλά όχι κι έτσι με τη βία. Εντάξει είναι μαζεμένη η κόρη μου αλλά όταν κάποιος της αρέσει είναι πολύ ενθουσιώδης. Σήμερα έκανε και "έκπληξη" στη κοπέλα. Μιλάμε για χαρά, όχι αστεία.. Τελοσπαντων, και πάλι θα είμαι προσεκτική, ελπίζω τώρα πθυ θα αναλάβει ο αντρας μου να μη χάσω τον μπούσουλα η έστω να τον βρει αυτός που είναι και πιο ψύχραιμος γενικά. Σας ευχαριστώ όλες απεριόριστα.... Θα σας πω νέα σε λίγο καιρό... Θα αφήσω λίγο να δω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΣΗΜΕΡΑ:Την έχει βάλει στην καρέκλα και κάνουν διάλογο κανονικά. Κάνει προτάσεις μέσα από κάρτες. Στην προηγούμενη ούτε καν. Ακούω απεξω το παιδί μου να μιλάει με προτάσεις. Στην προηγούμενη κυρίως μίλαγε η άλλη. Η θεραπεύτρια εννοω

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Nefeli2014 είπε:

ΣΗΜΕΡΑ:Την έχει βάλει στην καρέκλα και κάνουν διάλογο κανονικά. Κάνει προτάσεις μέσα από κάρτες. Στην προηγούμενη ούτε καν. Ακούω απεξω το παιδί μου να μιλάει με προτάσεις. Στην προηγούμενη κυρίως μίλαγε η άλλη. Η θεραπεύτρια εννοω

Είδες που κάνουν κάρτες κανονικά ;;;; Εύχομαι ολόψυχα το κορίτσι σου να έχει τόση πρόοδο που από το νέο χρόνο να σας πουν  ότι πλέον είστε κομπλέ :) όλα τα καλά και καλή φώτιση :) 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Είδες που κάνουν κάρτες κανονικά ;;;; Εύχομαι ολόψυχα το κορίτσι σου να έχει τόση πρόοδο που από το νέο χρόνο να σας πουν  ότι πλέον είστε κομπλέ :) όλα τα καλά και καλή φώτιση :) 

Μου είπαν θέλει δουλειά περίπου 2 χρόνια. Ας είναι 2. Ας βοηθηθούμε και στην πρώτη δημοτικού . Αρκεί να πάρει μπρος. Μπρος ομως, όχι πέρα δώθε.. 

Μακάρι δε λες τίποτα.. Σε ευχαριστώ! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Nefeli2014 παρακολούθησα το θέμα σου και βλέπω ότι ταλαιπωρηθήκατε αρκετά. Τυχαίνει και στον κύκλο μας έχουμε κοριτσάκι που βλέπουμε τα καλοκαίρια και που είχε παρόμοια χαρακτηριστικά ομιλίας με την κόρη σου σε αυτή την ηλικία. Ένα πανέξυπνο κοριτσάκι, που εκφραζόταν υπέροχα αλλά με χοντρό θέμα άρθρωσης. Η λέξη νερό πχ ήταν ναγιό. Η μαμά της έβλεπε μικρότερα να μιλάνε σωστά και είχε τρελαθεί η γυναίκα. Ξεκίνησε λογοθεραπεία στα 4,5. Φέτος θα πάει α' δημοτικού και το καλοκαίρι που την είδα, ήταν άψογη! Είχαν διορθωθεί όλα. Επίσης να πω ότι το συγκεκριμένο παιδί, όσο δεν το καταλάβαιναν έβγαζε μεγάλο θυμό και κόντρα προς όλους και δυσκολευόταν πολύ να παίξει με άλλα παιδάκια. Μπορεί να είναι και η ηλικία αλλά το παιδί φέτος κυριολεκτικά χαλάρωσε. Ίσως τα 2 χρόνια που σου λένε να είναι όντως έτσι! Μακάρι να πάνε όλα καλά, να ηρεμήσεις και εσύ από αυτό το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

@Nefeli2014 παρακολούθησα το θέμα σου και βλέπω ότι ταλαιπωρηθήκατε αρκετά. Τυχαίνει και στον κύκλο μας έχουμε κοριτσάκι που βλέπουμε τα καλοκαίρια και που είχε παρόμοια χαρακτηριστικά ομιλίας με την κόρη σου σε αυτή την ηλικία. Ένα πανέξυπνο κοριτσάκι, που εκφραζόταν υπέροχα αλλά με χοντρό θέμα άρθρωσης. Η λέξη νερό πχ ήταν ναγιό. Η μαμά της έβλεπε μικρότερα να μιλάνε σωστά και είχε τρελαθεί η γυναίκα. Ξεκίνησε λογοθεραπεία στα 4,5. Φέτος θα πάει α' δημοτικού και το καλοκαίρι που την είδα, ήταν άψογη! Είχαν διορθωθεί όλα. Επίσης να πω ότι το συγκεκριμένο παιδί, όσο δεν το καταλάβαιναν έβγαζε μεγάλο θυμό και κόντρα προς όλους και δυσκολευόταν πολύ να παίξει με άλλα παιδάκια. Μπορεί να είναι και η ηλικία αλλά το παιδί φέτος κυριολεκτικά χαλάρωσε. Ίσως τα 2 χρόνια που σου λένε να είναι όντως έτσι! Μακάρι να πάνε όλα καλά, να ηρεμήσεις και εσύ από αυτό το άγχος.

Μακάρι να είναι έτσι και σε εμάς. Κι εμάς είναι ένα πολύ έξυπνο κορίτσακι, κόντρες δεν έχει, αντίθετα είναι πάρα πολύ φιλική κι αν κάτι δεν της αρέσει, μαζεύεται.. Δε θα κλάψει όμως. Είναι και στο χαραξτηρα της συνεσταλμενη. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να πάρουμε εμπρός, το ελπίζω το εύχομαι κάνω τον σταυρό μου καθημερινά, πιέζομαι απεριόριστα ειδικά σε συγκεκριμένες περιόδους αλλά δεν πειράζει αν είναι για το καλό της και κατ επέκταση και το δικό μας καλό. Σευχαριστω τα λόγια σου σωτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρός πήγε εχθές πρώτο μάθημα στη λογοθεραπεία .. κ του έκανε για αρχή μασάζ με διαφορετικές υφές ( για χαλάρωση αισθητηριακο μασάζ ) κάνανε ασκήσεις με τη γλώσσα παίξανε με κάρτες κ στο σπίτι μας έδωσε τις κάρτες να τις δουλέψουμε κ εμείς τις ασκήσεις με τη γλώσσα κ ένα ξυλάκι για βοήθεια ... Δε ξέρω πως γίνεται γενικά αλλά για αρχή μου φάνηκε πολύ καλά για τις αδυναμίες του γιου μου .. δεν τον είχα πάει εγώ αλλά ο άντρας μου κ δε ξέρω πως ήταν το μάθημα αλλά ως πρώτη εντύπωση μου φάνηκε καλή ..!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα στο στόμα?? Πόσο είναι ο γιος σου?? Συνεργάστηκε αμέσως! Μπράβο! Εμένα μου είπε από βδομαδα! Αν θέλεις θύμισε μου ποια είναι ακριβώς η διάγνωση.. Καλή αρχή σας εύχομαι!!! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τόσο γρήγορα στο στόμα?? Πόσο είναι ο γιος σου?? Συνεργάστηκε αμέσως! Μπράβο! Εμένα μου είπε από βδομαδα! Αν θέλεις θύμισε μου ποια είναι ακριβώς η διάγνωση.. Καλή αρχή σας εύχομαι!!! 

Σε ένα μήνα κλείνει τα 4 .. γενικά οι ασκήσεις με το στόμα δε μου φάνηκαν κάτι δύσκολο για ένα παιδί ήταν σαν παιχνίδι να βγάλει τη γλώσσα έξω να τη πάει δεξιά αριστερά κ πάνω κάτω .. 

Έχει δυσκολία στη μνήμη κ στη κατανόηση των λέξεων 

Κ γενικά είναι πάρα πολύ συνεργάσιμος με τους τρίτους 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλαμε λογοθεραπεια Τετάρτη και Πέμπτη και εργοθεραπεια θα αρχίσουμε παρασκευές σύντομα. Μηπως θεωρείτε είναι μεγάλο το διάστημα από Πέμπτη σε Τετάρτη. Το θέμα είναι ότι αυτή δεν είχε ώρες για Δευτέρα κι εμεις Τρίτη δεν μπορούμε..

Μας δυσκολεύει αυτό λέτε? Βεβαια από πεμοτη σε Τετάρτη με διευκόλυναν οι ασκήσεις, είχα χρόνο να τις κάνω με την ησυχία μου στο σπίτι σε ώρες που ήταν ήρεμη και κεφάτη η μικρή. Αν ήταν Δευτέρα πχ ίσως δυσκοκευομασυαν την τριτη να κάνουμε. Επίσης η λογοθεραπευτρια μας έχει πει τις μέρες που έχουμε λογοθεραπεια να μην κάνουμε ασκήσεις στο σπίτι. 

Τι λέτε εσείς? Λέτε να ξεχνάει σε τόσες μέρες? Να πηγαίνουμε πίσω? Αυτή μου πε Τρίτη αλλά ειναι πολύ δύσκολη αυτή η μέρα.. 

 

Παντως ο παιδίατρος μου είπε σήμερα αν δε δω βελτίωση ως το Δεκέμβρη να την πάω αλλού, σε μια δικιά του που κάνει λέει πολύ καλή δουλειά. Είναι μακριά όμως. Αλλά κι εγώ συμφώνησα μαζί του. Θα δώσω χρόνο ως Χριστούγεννα. Κρατάω σημειώσεις και αλλαγές. Ετοιμάζω ραβασάκια στις λογοθεραπευτριες για το τι κάναμε σπίτι. Γενικά κρατάω ημερολόγιο. Τα χω πάρει κρανίο γενικώς κι έχω πάρει φόρα. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο ούτε να δίνω πολύ χρόνο.. Νομίζω 4 μήνες είναι καλά ώστε να δω τι γίνεται. Τι λέτε εσείς? 

Πάντως από τη μια ήμουν πιο χαλαρή που είχαμε μέρες μπροστά μας από την άλλη μου φαίνεται μεγάλο κενό 6 μέρες. Εσείς τι λέτε? 

Επίσης παράλιγο να μου τα κάνει μαντάρα με το προγραμμα και ψιλό νευριασα. Ενώ εξαρχής της είχα πει εδώ αυτές τις ώρες κενές πριν καν αρχίσουμε και όλα οκ όταν ήρθε η ώρα να στήσουμε το πρόγραμμα μου ξεφουρνισε όλες τις ώρες που δεν μπορούσα. Με τα πολλά αποκάλυψε η ίδια πως είχε γίνει μπέρδεμα και έβαλε ωρες χωρίς ουσιαστικά να με υπολογίσει. Τελικά με βόλεψε ας το πούμε γιατί με άκουσε πολύ πάγιωμενη και απόλυτη. Φοβήθηκε προφανώς και τελικά σε 10 λεπτά μου βρήκε αυτά τα απογεύματα. Τόλμησε να μου πει να αλλάζαμε και λογοθεραπευτρια που έχει χρόνο. Μετά από όσα της Ειχα πει για την προηγούμενη. Τώρα λέω που κόλλησε η μικρή να πάω να αλλάξω.? Μου τα μπαλωσε, συμφώνησε και καλά και έγινε περίπου αυτό που ήθελα. Με τις ώρες. Ώρες ώρες νομίζω πως ήδη το ήξερε το πρόγραμμα αλλά με έβαλε σε αυτή τη διαδικασία για να κολλήσουμε. Ένα άλλο που δε μου άρεσε σε αυτή είναι ότι μια φορά την πήρα τηλ και δε με πήρε ποτέ πίσω. Για τη διευθύντρια πάντα μιλάω. Οκ μίλησα με την λογοθεραπευτρια μετά. Μεταξύ τους λίγο με μπέρδεψαν. Η μία μου είπε να πάρω αυτό το παιχνίδι, η άλλη μου είπε είναι δύσκολο αυτό το παιχνίδι. Κάπου μη κοινή γραμμή. Κρατήθηκα από τη χημεία της μικρής με την κοπέλα και γιαυτό προχωράω αλλά δε σας κρύβω πως πάλι εδώ ενδοιασμούς. Μας κάνει ασκήσεις με κάρτες και παιχνίδια μνήμης και ακουστική επεξεργασία. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν αυτά. Εκείνη λέει πως πρέπει να αναπτυχθούν καλα αυτά και πως το ΤΕΛ στάδιο είναι η άρθρωση αν και θα μπουν στο στόμα αυτή τη βδομάδα. ΕΆΝ ΔΕΝ ΜΠΟΥΝ, θα είναι το κερασάκι στην τούρτα. 

 

Επίσης, αυτή με είχε ρωτήσει αν έχουμε επισκεφτεί παιδοδοντιατρο γιατί η μικρή έχει ένα άνοιγμα ανάμεσα στα δόντια κι αν μας έχει πει κάτι. Όχι της είπα και εκεί κλείσαμε. Όταν το είπα στον παιδίατρο νευρίασε και που είπε πως τα παιδιά πάνε σε παιδοδοντιατρο μετά τα 7 και πως αυτό δεν έχει σχέση με την ομιλία. Μάλιστα ο ίδιος μου είπε πως έκατσα πολυ καιρό στην προηγούμενη και κακώς κάτσαμε ένα χρόνο εφόσον το παιδί δεν ήθελε. Μου πε να μείνω εκεί για λίγο να τσεκάρω και μετά να πάω στη δικιά του, μου εγγυήθηκε τη δουλειά της.

 

Κοινως πάλι τρώγομαι. Και θέλω να παει και ο αντρας μου να κόψει λίγο κίνηση. Ενώ γενικά είναι αθόρυβος, έχει μυαλό και του κόβει. Μπορεί κάτι να δει και να κρίνει σωστότερα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Επίσης, αυτή με είχε ρωτήσει αν έχουμε επισκεφτεί παιδοδοντιατρο γιατί η μικρή έχει ένα άνοιγμα ανάμεσα στα δόντια κι αν μας έχει πει κάτι. Όχι της είπα και εκεί κλείσαμε. Όταν το είπα στον παιδίατρο νευρίασε και που είπε πως τα παιδιά πάνε σε παιδοδοντιατρο μετά τα 7 και πως αυτό δεν έχει σχέση με την ομιλία. Μάλιστα ο ίδιος μου είπε πως έκατσα πολυ καιρό στην προηγούμενη και κακώς κάτσαμε ένα χρόνο εφόσον το παιδί δεν ήθελε. Μου πε να μείνω εκεί για λίγο να τσεκάρω και μετά να πάω στη δικιά του, μου εγγυήθηκε τη δουλειά της.

 

 ????

Tα παιδιά πάνε σε παιδοδοντίατρο από όταν έχουν δόντια, τι εννοεί μετά τα 7; Αν η μικρή σου πάει προνήπιο, εννοείται ότι έπρεπε ήδη να έχει πάει, και τα παιδικά δοντάκια μία χαρά χαλάνε και θέλουν προσοχή, ειδικά για να βεβαιωθείς ότι δεν εμποδίζει κάτι τα καινούρια που θα βγουν. Άσχετο με την λογοθεραπεία, αν και ο λογοθεραπευτής μπορεί να σας παραπέμψει σε οδοντίατρο αν βλέπει κάτι ύποπτο, είναι δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ! Ενδεχομένως δε και γναθοχειρουργος, εάν ο οδοντίατρος δει κάτι που τον προβληματίζει ! 

Όσο για τα υπολοιπα : 4 μήνες ναι είναι αρκετοί για κρίνεις, αλλά από την άλλη μήπως είναι και χάσιμο χρόνου; 

Αν ο παιδίατρος είχε σύσταση για ποιο λόγο δεν την ακολουθήσατε ; Μόνο λόγω απόστασης ; Από περιέργεια ρωτάω .

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 ????

Tα παιδιά πάνε σε παιδοδοντίατρο από όταν έχουν δόντια, τι εννοεί μετά τα 7; Αν η μικρή σου πάει προνήπιο, εννοείται ότι έπρεπε ήδη να έχει πάει, και τα παιδικά δοντάκια μία χαρά χαλάνε και θέλουν προσοχή, ειδικά για να βεβαιωθείς ότι δεν εμποδίζει κάτι τα καινούρια που θα βγουν. Άσχετο με την λογοθεραπεία, αν και ο λογοθεραπευτής μπορεί να σας παραπέμψει σε οδοντίατρο αν βλέπει κάτι ύποπτο, είναι δουλειά του.

Ναι? Τότε λέει μπούρδες ο γιατρός μας? Τι να πω.. Δε με παρέπεμψε ακριβώς. Ερώτηση μου έκανε αν την έχει δει.. Την είχα πάει στα 2 αλλά δεν μου χε πει κάτι τότε ο Οδοντίατρος για παιδιά.. Να την ξαναπάω.. Πάντως αυτή δε μου πε να πάω, από περιέργεια ρώτησε μάλλον, αλλά θα το δούμε στη. Πορεία μου είπε. Όπως επίσης στη πορεία αν στρωσουν τα περισσότερα και μείνουν μερικά σύμφωνα να δούμε και τον χαλινο της που αν δε στρωσουν ενδεχομένως να πάμε για κόψιμο. Αλλά επειδή είναι χειρουργείο κανονικό το επιβραδύνουν όσο γινεται. Σε αυτό όλοι έχουν συμφωνήσει ειδικοί που έχω μιλήσει. 

5 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με την @ΑΡΓΚ! Ενδεχομένως δε και γναθοχειρουργος, εάν ο οδοντίατρος δει κάτι που τον προβληματίζει ! 

Όσο για τα υπολοιπα : 4 μήνες ναι είναι αρκετοί για κρίνεις, αλλά από την άλλη μήπως είναι και χάσιμο χρόνου; 

Αν ο παιδίατρος είχε σύσταση για ποιο λόγο δεν την ακολουθήσατε ; Μόνο λόγω απόστασης ; Από περιέργεια ρωτάω .

Γιατί δεν έδωσα σημασία. Κι αλλους μου έχει συστήσει κατά καιρούς, δεν εννοώ λογοθεραπεια, αλλά γενικά κάτι άλλους γιατρούς και δεν έμεινα και ικανοποιημένη, μια φορά έμεινα από την αναπτυξιολογο αλλά και πάλι δύο φορές την έχω δει κι αυτήν. Πάντως κάτι άλλους που μου χε συστήσει δεν μου άρεσαν, ο ένας ήταν πανάκριβος, ο άλλους έλεγε σαχλαμάρες ε και γιαυτό δεν έδωσα βάση όταν μου το είπε. Ει αι και μακριά και το απέκλεισαν από το μυαλό μου. Αλλά αν χρειαστεί, δεν έχω άλλη επιλογή.. Αναγκαστικά εκεί. Ας πούμε παιδορλ που μου συστησε ήταν πολύ καλή. Από κει από κλείσαμε και τα αυτιά. Κάναμε ένα σωρό εξετάσεις. Και μια χαρά. Την τωρινή εντελώς τυχαία την βρήκα, βέβαια έχει σαιτ με 5αστερες κριτικές επώνυμες. 

 

Σήμερα που μίλησα μαζί της ήταν πολύ αναλυτική και καθησυχαδτικη. Μου είπε πως εφόσον υπηρξε εξαρχής χημεία, προχωράμε παρακάτω.. 

 

Παντως η προηγούμενη έχει εξαφανιστεί. Δε θα πρεπε να είχε πάρει ένα τηλ? Υποτίθεται η μικρή ήταν άρρωστη. Έστω για ένα τυπικό ενδιαφέρον, ξέρω γω... Για μένα η προηγούμενη έχει τελειώσει. Έχω πάψει να έχω ενδοιασμούς για εκείνη και πάω παρακάτω.. Και ο Θεός βοηθός. Πάντως η μικρή είναι ώρες που μιλάει ασταμάτητα. Παρατήρησα, από το σχολείο και μετά ότι όταν κάτι δεν το λέει σωστά και την ξανά ρωτάω, θυμώνει και το επαναλάμβανει. Πιθανόν να το κάνει και στο Σχολείο όταν δεν την καταλαβαίνουν και γιαυτό να νεύριαζει γιατί πριν δε νευριαζε. Δε με χαλάει όμως που νεύριαζει γιατί βλέπω πως το προσπαθεί. Και επιμένει. Ενώ πριν δεν επέμενε τόσο.. Αν όντως δε μπορεί να το πει, στο τέλος σιωπά. Αλλά γενικά προσπαθεί βλέπω περισσότερο. Νομίζω πως και το σχολείο θα βοηθήσει αρκετα..

 

 

 

Δε μου είπατε όμως.. Τι λέτε για το μεγάλο κενό στις μέρες? Δυστυχώς δεν έχει άλλες ώρες να μας βάλει η μέρες. Ειναι φουλ.. Αλλά μου πρότεινε να το δούμε και να μου φτιάχνει εκείνη πρόγραμμα τι να κάνω κάθε μέρα. Ώστε να μη μπερδεύομαι και κρατάω εγώ την επαφή. Μου πρότεινε καιαλλες ώρες αλλά εγώ δεν μπορώ δυστυχώς. Είναι οι ώρες που περνάω μαζί της σαν μητέρα, δε θέλω να σπαταλω αυτές τις λεγες για να της κάνω τη δασκάλα. Βέβαια άμα χρειαστεί τελικά θα το δοκιμάσω και αυτό... Ένα ένα γιατί έχω φρικάρει. Έχω και τη δουλειά μου να με τρέχει και άστα χεθτα. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 οκ, με κάλυψες για το θέμα επιλογής κλπ . 

Η προηγούμενη ναι θα έπρεπε να είχε εμφανιστεί, γιατί με τον τρόπο της σου έδειξε ότι σε βλέπει καθαρά ως πορτοφόλι. 

Το σχολείο θα βοηθήσει εφόσον υπάρχει και μία καλή συνεργασία με τη δασκάλα, διαφορετικά μην περιμένεις πολλά πράγματα. Είναι βασικό η δασκάλα να έχει θετική στάση και να θέλει να βοηθήσει το παιδί σου. 

Το κενό στις ημέρες είναι μεγάλο. Εμένα πολύ καλή μου φίλη, που είχε δύο αγόρια με προβλήματα λόγου, έκανε 3 φορές την εβδομάδα, μέρα παρά μέρα πχ ( εντατικότατα θα έλεγα και όντως είχε θεαματικά αποτελέσματα!). 

Σου έχουν πέσει πολλά μαζεμένα και καλώς ή κακώς ή θα πρέπει να κάνεις έναν "συμβιβασμό" ή θα πρέπει να πεις " ως εδώ, κάνω αυτό που θεωρώ εγώ σωστό και μόνο" ( αλλάζοντας ενδεχομένως άτομο πάλι ). 

Δεν ξέρω ποια από τις δύο μεθόδους θα λειτουργούσε καλύτερα. Καμία φορά, ακόμα και λύσεις που φαίνονται ριψοκίνδυνες, οδηγούν τελικά σε καλά αποτελέσματα. 

Εγώ στη θέση σου, και εφόσον το επέτρεπαν τα οικονομικά μου ( γιατί είναι σημαντικός παράγοντας ) θα έκανα τα εξής: 

1) Θα πήγαινα και σε έναν δεύτερο παιδίατρο, συστημένη. 

2) Θα πήγαινα σε παιδοοδοντίατρο και ενδεχομένως και σε γναθοχειρουργό παίδων. 

3) Θα έλεγα στα ίσα στον παιδίατρό μου ότι οι συστάσεις που μου έχει κάνει ήταν "μάπα", ή "ύποπτα ακριβές" κλπ. Όταν ακούς τρελές τιμές, παίζει μίζα ;) Δηλαδή από την αμοιβή πχ των 150Ε του αναπτυξιολόγου, τα 30Ε  ( κάποιες φορές και παραπάνω )πάνε στον παιδίατρο που σε σύστησε. Οπότε θα του το έλεγα στα ίσα: άλλα λεφτά δεν παίζουν γιατρέ, άνθρωπο της προκοπής που να μη με βλέπει σαν πορτοφόλι έχεις να συστήσεις; 

4) Θα έκανα ένα ραντεβού, ενδεχομένως μόνη μου με τη νεα σύσταση του παιδιάτρου. Πλέον υπάρχει εμπειρία από πλευράς σου, οπότε μπορείς να καταλάβεις αν ο άλλος σου κάνει ή όχι. 

5) Θα ζητούσα ένα ραντεβού με τη δασκάλα και θα ρωτούσα αν θα μπορούσε η λογοθεραπεύτρια να έρθει σε επαφή μαζί της κλπ ώστε να έχει και μία καλύτερη εικόνα του παιδιού. 

6) Θα κατέθετα στη δασκάλα ένα ερωτηματολόγιο που να αφορά το παιδί μου, ώστε να απαντήσει κατόπιν σκέψης σε ορισμένα πράγματα ( πχ με κλίμακα από το 1-5 πόσο συμμετέχει σε γλωσσική δραστηριότητα τραγουδιου; πόσο σε παραμύθι; αν τη διορθώσει κάποιος για λάθος, πόση πιθανότητα να επαναλάβει σωστά; πόση πιθανότητα να εκνευριστεί και μετά να επαναλάβει σωστά; κλπ κλπ ) Δεν ξέρω αν υπήρξα κατανοητή, δεδομένου ότι ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει ιδιαίτερα, εκτός κι αν γράψω ολόκληρο βιβλίο σε αυτό το κομμάτι χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λες κενό στα δόντια τι εννοείς; Στους πάνω κοπτήρες; Αν ναι, ίσως να έχετε άνω χαλινό αλλά αυτό δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την άρθρωση.  Συνήθως (όχι πάντα όμως) όταν έχει ένα παιδί άνω χαλινό, έχει και κοντό χαλινό στη γλώσσα (το οποίο μπορείς να ελέγξεις μόνο με συγκεκριμένη άσκηση). Ο κοντός χαλινός γλώσσας ναι, ευθύνεται για δυσκολία στην άρθρωση καθώς το παιδί δεν μπορεί να γυρίσει εύκολα τη γλώσσα του. Κανονικά αυτό θα έπρεπε να το έχει δει ο παιδίατρός σας (αν και ως συνήθως, λίγοι παιδίατροι το αναγνωρίζουν). Εμάς μας το επιβεβαίωσε ο οδοντίατρος μας. Στον οποίο ναι, πάμε πολύ πριν τα  7! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα σας πω εν τάχει γιατί οι δουλειές τρέχουν και θα ξαναμπώ για λεπτομερείες. Μου προέκυψε κι ένα πρόβλημα στη δουλειά είμαι να κουτουλιεμαι. Τελοσπαντων. Έχει κοντό  το χάλινο κάτω και κενό στα δόντια ναι πάνω. Ο παιδίατρος που το έχει δει δεν έχει ανυσυχησει. Ο Οδοντίατρος δε μου χε πει κάτι. Οι λογοθεραπευτές μου το έχουν αφήσει για την πορεία. Θα επισκεφτώ παιδοδοντιατρο..

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση να έχει κοντό χαλινό στη γλώσσα και να μη σου έχουν πει ότι πρέπει να διορθωθεί το συντομότερο. Τα πρώτα που αντιμετωπίζεις είναι τα ανατομικά θέματα. Αν ο χαλινός δεν αφήνει τη γλώσσα του παιδιού να γυρίσει, τι να διορθώσει η λογοθεραπευτρια;  Ίσως είναι μικρό το πρόβλημα, τι να πω... Καλά κουράγια!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει κοντό χάλινο δε σημαίνει ότι απαραίτητα δημιουργεί πρόβλημα. Μου το έχει ο παιδωρλ, ο παιδίατρος και οι 2 λόγοθ. Ο βραχυς χαλινος έχει να κάνει με την άρθρωση. Εμας είναι φωνολογικο το θέμα, μια ευρεία γκάμα πραγμάτων και φωνήματων που κοιτάμε να διορθώσουμε κατά βάση, και όταν έρθει η στιγμή των φωνήματων που ευθύνονται από τον χάλινο όπως το Ρ, και δεν φτιαχνευαι με τίποτα τότε πάμε για μέθη και επέμβαση. 

Αυτά μου λένε οι γιατροί, αυτά σας λέω. Εσείς αν σας έλεγαν έτσι θα το βάζατε χειρουργείο η θα δίνατε χρόνο μέχρι να πάει σχολείο? Δηλαδή να πάω να τους πω βάλτε τη μέσα κόψτε το? Αφού κάνεις δε μου χει δώσει το πλήρες οκ. 

 

Τη γλώσσα της παρεμπιπτόντως την βγάζει έξω και τη γυρνάει. Πιθανόν αυτό να τους μπερδεύει.? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ακολουθείς ότι σας λένε και ναι δεν επηρεάζονται όλα τα παιδιά από  χαλινό. Εμένα πχ μια χαρά θήλασε και ας έχει άνω χαλινο Το καλύτερο από όλα είναι να κοπεί ο χαλινός μετά τη γέννηση που και εύκολα γίνεται και δεν είναι τόσο επώδυνο και θέλει μόνο τοπική. Αν το αφήσεις για μετά, πρέπει να γίνει πριν την ανατολή των μόνιμων δοντιών γιατί οι χαλινοί επηρεάζουν και εκεί (χάσμα στα πάνω και λίγος χώρος για τα υπόλοιπα, συστροφή των κάτω κοπτήρων).

 

Το θέμα είναι αν της επιτρέπει να τοποθετήσει τη γλώσσα σωστά όταν έχει να πει τα Ρ, Λ, Δ και Θ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα λέει. Αλλά δε λέει κι άλλα όπως το Ζ, ξ, το Φ έτσι κι έτσι κι όχι σε όλες τις λέξεις, Ψ... Λέει όλα τα υπόλοιπα αλλά δεν τα συνδυάζει πάντα. Δηλαδή το πάνω το λέει παμπο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Πάντως τελευταίους έξι μήνες είναι που κανει προτάσεις. Και λέει και άρθρα. Δε λέει όμως τα ενδιάμεσα. Πχ :θέλω να πάω βόλτα. Θα πει :νενω πάω βότα. Θα το ψάξω. Ήδη πήρα στο παιδων Πεντέλης για παιδοδοντιατρο αλλά δεν ήταν εκεί οι γιατροί. Θα πάρω αύριο πάλι να κλείσω ραντεβού. Προτιμώ δημόσιο παρόλο που έχουμε ασφάλιση ιδιωτικη. Σε τέτοια θέματα έχω εμπιστοσύνη στο δημόσιο. Στα ιδιωτικά φοβάμαι μη μας χωσουν για οικονομικούς λόγους. Θα πάω από μόνη μου δηλαδή να το ψάξω καθώς κανείς δε με στέλνει. Και σε παιδωρλ δε με έστειλε ποτέ κανείς. Μόνη μου το κυνηγησα πήγαμε μια πήγαμε δύο.. Στο τέλος συνεργάστηκε και η ακοή της Σούπερ. Πάει αυτό. Πάμε να δούμε και τα υπόλοιπα. Έχω πάρει φόρα και θα τον λύσω φέτος τον γρίφο. Να καταλάβω..

 

Η λογοθεραπευτρια σημερα πάλι δούλεψε τον χρόνο και τον εμπλουτισμό λεξιλογίου. Στον άντρα μου άρεσε αλλά θα δούμε. Το σίγουρο είναι ότι η μικρή πήγε πάλι πετώντας. Μας είπε ότι είναι σημαντικό να κατανοήσει τον χωροχρόνο και να οργανώσει την σκέψη της. Πως η άρθρωση ειναι το τελευταίο και ακολουθούμε μια σειρά. Εγώ όμως βιάζομαι. Όσο εκείνη δουλεύει αυτά, εγώ θα πάω σε παιδοδοντιατρο. Της έχω γίνει στενός κορσές. Από τη μια λυπάμαι που την ενοχλώ κάθε τόσο αλλά από την άλλη θέλω να καταλάβω. Στο στόμα πάλι δε μπήκε και δεν ξέρω γιατί. Αύριο θα την ρωτήσω. 

 

Επίσης κανόνισα τις Μερες και δε θα χουμε τόσο κενό. Θα το ισορροπήσουμε. Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει τρεχαλα για μένα. Πολύ όμως... Επίσης από τον άλλο μήνα αρχίζουμε και εργοθεραπειες. Έχω βάλει deadline μέχρι τα Χριστούγεννα να ξεδυαλυνω μερικά σύννεφα που εδώ... Εχω λοιπόν 2 αναπτυξιολογους να μας δουν(η παλιά και η νέα) συν παιδοδοντιατρο συν παιδωρλ. Οι 3 δημόσιο αποφάσισα. Και αίτηση τη Δευτέρα στα ΚΕΣΥ κι ας μας πάρουν μετά από ένα χρόνο. 

 

Να με συγχωρείτε αν σας ζαλίζω, πραγματικά έχω ανάγκη κάπου να τα λέω μιας και με τους δικούς μου ανθρώπους είμαστε το ίδιο μπερδεμένοι και δυστυχώς όλοι τα περιμένουν όλα από εμένα.. Με την καλή έννοια.. Το χω πάρει εγώ όλο αυτό πάνω μου και δεν το δίνω αυτό εννοώ... 

 

 

Ερωτηση:για ραντεβού σε παιδωρλ και παιδοδοντιατρο στα παίδων παίρνω 1535?η εκεί κλείνω κατευθείαν? Ξέρετε? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αυτά δεν τα λέει. Αλλά δε λέει κι άλλα όπως το Ζ, ξ, το Φ έτσι κι έτσι κι όχι σε όλες τις λέξεις, Ψ... Λέει όλα τα υπόλοιπα αλλά δεν τα συνδυάζει πάντα. Δηλαδή το πάνω το λέει παμπο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Πάντως τελευταίους έξι μήνες είναι που κανει προτάσεις. Και λέει και άρθρα. Δε λέει όμως τα ενδιάμεσα. Πχ :θέλω να πάω βόλτα. Θα πει :νενω πάω βότα. Θα το ψάξω. Ήδη πήρα στο παιδων Πεντέλης για παιδοδοντιατρο αλλά δεν ήταν εκεί οι γιατροί. Θα πάρω αύριο πάλι να κλείσω ραντεβού. Προτιμώ δημόσιο παρόλο που έχουμε ασφάλιση ιδιωτικη. Σε τέτοια θέματα έχω εμπιστοσύνη στο δημόσιο. Στα ιδιωτικά φοβάμαι μη μας χωσουν για οικονομικούς λόγους. Θα πάω από μόνη μου δηλαδή να το ψάξω καθώς κανείς δε με στέλνει. Και σε παιδωρλ δε με έστειλε ποτέ κανείς. Μόνη μου το κυνηγησα πήγαμε μια πήγαμε δύο.. Στο τέλος συνεργάστηκε και η ακοή της Σούπερ. Πάει αυτό. Πάμε να δούμε και τα υπόλοιπα. Έχω πάρει φόρα και θα τον λύσω φέτος τον γρίφο. Να καταλάβω..

 

Η λογοθεραπευτρια σημερα πάλι δούλεψε τον χρόνο και τον εμπλουτισμό λεξιλογίου. Στον άντρα μου άρεσε αλλά θα δούμε. Το σίγουρο είναι ότι η μικρή πήγε πάλι πετώντας. Μας είπε ότι είναι σημαντικό να κατανοήσει τον χωροχρόνο και να οργανώσει την σκέψη της. Πως η άρθρωση ειναι το τελευταίο και ακολουθούμε μια σειρά. Εγώ όμως βιάζομαι. Όσο εκείνη δουλεύει αυτά, εγώ θα πάω σε παιδοδοντιατρο. Της έχω γίνει στενός κορσές. Από τη μια λυπάμαι που την ενοχλώ κάθε τόσο αλλά από την άλλη θέλω να καταλάβω. Στο στόμα πάλι δε μπήκε και δεν ξέρω γιατί. Αύριο θα την ρωτήσω. 

 

Επίσης κανόνισα τις Μερες και δε θα χουμε τόσο κενό. Θα το ισορροπήσουμε. Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει τρεχαλα για μένα. Πολύ όμως... Επίσης από τον άλλο μήνα αρχίζουμε και εργοθεραπειες. Έχω βάλει deadline μέχρι τα Χριστούγεννα να ξεδυαλυνω μερικά σύννεφα που εδώ... Εχω λοιπόν 2 αναπτυξιολογους να μας δουν(η παλιά και η νέα) συν παιδοδοντιατρο συν παιδωρλ. Οι 3 δημόσιο αποφάσισα. Και αίτηση τη Δευτέρα στα ΚΕΣΥ κι ας μας πάρουν μετά από ένα χρόνο. 

 

Να με συγχωρείτε αν σας ζαλίζω, πραγματικά έχω ανάγκη κάπου να τα λέω μιας και με τους δικούς μου ανθρώπους είμαστε το ίδιο μπερδεμένοι και δυστυχώς όλοι τα περιμένουν όλα από εμένα.. Με την καλή έννοια.. Το χω πάρει εγώ όλο αυτό πάνω μου και δεν το δίνω αυτό εννοώ... 

 

 

Ερωτηση:για ραντεβού σε παιδωρλ και παιδοδοντιατρο στα παίδων παίρνω 1535?η εκεί κλείνω κατευθείαν? Ξέρετε? 

 

Επειδή ανέφερες Παίδων πεντέλης, αν εκεί είναι και το ραντεβού με γνωστή αναπτυξιολόγο, θα έλεγα να πάρεις γνώμη και από γονείς που την έχουν συναντήσει. Δεν έχω προσωπική άποψη και δε θέλω να μεταφερω ιστορίες τρίτων, αλλά κυκλοφορούν διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Επειδή ανέφερες Παίδων πεντέλης, αν εκεί είναι και το ραντεβού με γνωστή αναπτυξιολόγο, θα έλεγα να πάρεις γνώμη και από γονείς που την έχουν συναντήσει. Δεν έχω προσωπική άποψη και δε θέλω να μεταφερω ιστορίες τρίτων, αλλά κυκλοφορούν διάφορα...

 

Βασικά να είναι προετοιμασμένη ότι θα ακούσει το χειρότερο δυνατό σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είναι να σαν να λέτε ότι η συγκεκριμένη βγάζει αναξιόπιστες διαγνώσεις; Πάντως, νομίζω πως δεν ανέφερε η Νεφέλη ότι θα πάει εκεί για αναπτυξιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκγ και ειρήνη, όχι δε θα πάω εκεί αοανπτυξιλογο. Αναπτυξιολογο έχω από αττικό όπου μας δίνει διάγνωση. Κι άλλη μια θα δω ιδιώτη έτσι από περιέργεια να δω τι θα μου πει. Στο Πεντέλης έκλεισα για ωρλ και οδοντ. Τα έχω πάρει με τη σειρά και στόχος μου είναι όχι να μπεεδευτω αλλά να συζητήσω με όλους και και να βγάλω μόνη μου το συμπέρασμα. Κάπου θα βρουν κοινό. Εκεί θα πατήσω. Εγω θα ήθελα ιδανικά να βρω έναν άνθρωπο να εμπιστευτώ αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο αυτό έως ακατόρθωτο. Γιατί δεν είναι να μπλέξεις με όλο αυτό το συναφι των γιατρών και παραιατρων βεβαια. Αλλά έλα που δε μπορείς να το αφήσεις. Οπότε κάνω μια γύρα και ειδομεν. Και έλα που το θέμα αυτό χρήζει ολιστικής προσέγγισης, δεν έχει να κάνει με μια ειδικότητα μόνο. 

Στο Πεντέλης γενικά σα νοσοκομείο έχω ακούσει καλά σχόλια γενικά σα νοσοκομείο συγκεκριμένα δεν ξέρω, καλά εννοώ εν σύγκριση με το Αγία Σοφία και το Κυριακού. Αλλά δε βαριέσαι όπου λαλούν πολλοί κοκόροι... Προχωράω πάντως δεν το αφήνω στο χαλαρό όπως έκανα πριν ένα χρονο. Και βλέπουμε. Πιστεύω θα βγάλω άκρη αφού μου βγει η πίστη. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...