Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

1 hour ago, annoulen είπε:

καλημέρα, 

μένουμε μακριά, οπότε δεν μπορώ να σου συστήσω κέντρο. 

Όμως  θα σου πω την εμπειρία μου. 

 

Ο μικρός μου γιος είχε δυσκολία στην άρθρωση (το δ το έλεγε ζ, δεν μπορούσε να πει "στρ" κτλ) και όταν ήταν 5 ετών (στο νήπιο δηλαδή) του ξεκινήσαμε λογοθεραπεία.

Οι συνεδρίες κράτησαν περίπου 6 μήνες κ ήταν αποτελεσματικότατες,  το παιδί "καθάρισε" εντελώς στην ομιλία του.

Έδινα περίπου 250 ευρώ το μήνα ή λίγο λιγότερα για 2 φορές την εβδομάδα, τα οποία τα πήρα σχεδόν όλα πίσω από τον ΕΟΠΠΥ. 

 

Έχεις πάρει έγκριση από Δημόσιο Φορέα ή Δημόσιο Νοσοκομείο ? Έχεις κάνει δηλαδή την διαδικασία ? 

δες κ εδώ (βέβαια αυτό ήταν για τον μεγάλο μου γιο που είχε άλλο θέμα, αλλά ίσως βοηθηθείς)

 

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.Δεν εχω κανει καμια διαδικασια αλλα δεν ειναι ασφαλισμενη η μικρη.Χρειαζομαι καποιο χαρτι;Θα μιλησω ξανα με τον παιδιατρο αυτη την εβδομάδα να μου κι εκεινος αναλυτικα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Cacao είπε:

Γενικα πως ακριβώς ειναι στις συνεδριες;Ειμαι κι εγω μεσα με το παιδι;Ειμαι εντελως ασχετη...:oops:

Αναλόγως και πάλι το κέντρο και τη νοοτροπία . Κάποιοι αφήνουν αρχικ το γονέα ώστε το παιδί ν νιώσει ασφάλεια κ μετά απομακρύνεται . Κάποιοι θέλουν τον γονέα πάντα μέσα και αμέτοχο . Κάποιοι τον συμπεριλαμβάνουν κανονικά . Κάποιοι τον διώχνουν (προσωπικα είμαι αρνητική ) 

εγω τα ξέρω από την πλευρά των λογοθεραπευτών γιατί έχω πολλούς φίλους που επέλεξαν αυτόν τον κλάδο . Προσωπικα το παιδί μου δεν θα το πήγαινα πουθενά παρά μόνο αν είχα διεγνωσμενο πρόβλημα . Τους θεωρώ μέρος της παραπαιδείας στην Ελλάδα (όχι όλους - μην τσουβαλιαζουμε, αλλα τους περισσότερους ναι ! ) και φυσικά το παιδί μου δεν επιτρέπω να γίνει «πειραματόζωο» κανενός «ειδικού» . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Macgyver είπε:

Αναλόγως και πάλι το κέντρο και τη νοοτροπία . Κάποιοι αφήνουν αρχικ το γονέα ώστε το παιδί ν νιώσει ασφάλεια κ μετά απομακρύνεται . Κάποιοι θέλουν τον γονέα πάντα μέσα και αμέτοχο . Κάποιοι τον συμπεριλαμβάνουν κανονικά . Κάποιοι τον διώχνουν (προσωπικα είμαι αρνητική ) 

εγω τα ξέρω από την πλευρά των λογοθεραπευτών γιατί έχω πολλούς φίλους που επέλεξαν αυτόν τον κλάδο . Προσωπικα το παιδί μου δεν θα το πήγαινα πουθενά παρά μόνο αν είχα διεγνωσμενο πρόβλημα . Τους θεωρώ μέρος της παραπαιδείας στην Ελλάδα (όχι όλους - μην τσουβαλιαζουμε, αλλα τους περισσότερους ναι ! ) και φυσικά το παιδί μου δεν επιτρέπω να γίνει «πειραματόζωο» κανενός «ειδικού» . 

Μα την ακουω κι εγω και ολοι οτι δεν μιλαει σωστα.Δε νομιζω οτι να με κοροιδεψει κανεις για να κανει συνεδριες χωρις λογο:huh:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Να γνωρίζεις γενικά ότι όντως υπάρχει ένα σύστημα εκεί έξω, προωθούν λογοθεραπειες, εργοθεραπειας κτλ, πολλές φορές χωρίς λόγο! Θα συμφωνήσω με τη προλαλησασα, καλό θα ήταν να πάρεις μια διάγνωση, καθώς εάν πέσεις στα λάθος χέρια πολύ πιθανόν να υπάρξει εκμετάλλευση προς το παιδί σου κ το "πιθανο" πρόβλημα του..

όσο για την θεραπεία, αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος, τη διάθεση του παιδιού αλλά και του ειδικού.

Εύχομαι όπως και να έχει καλά αποτελέσματα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Cacao είπε:

Μα την ακουω κι εγω και ολοι οτι δεν μιλαει σωστα.Δε νομιζω οτι να με κοροιδεψει κανεις για να κανει συνεδριες χωρις λογο:huh:

Ε ναι , για αυτό σου λέω καλά κανεις και το ψάχνεις :) 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, psilengo είπε:

Να γνωρίζεις γενικά ότι όντως υπάρχει ένα σύστημα εκεί έξω, προωθούν λογοθεραπειες, εργοθεραπειας κτλ, πολλές φορές χωρίς λόγο! Θα συμφωνήσω με τη προλαλησασα, καλό θα ήταν να πάρεις μια διάγνωση, καθώς εάν πέσεις στα λάθος χέρια πολύ πιθανόν να υπάρξει εκμετάλλευση προς το παιδί σου κ το "πιθανο" πρόβλημα του..

όσο για την θεραπεία, αυτό εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος, τη διάθεση του παιδιού αλλά και του ειδικού.

Εύχομαι όπως και να έχει καλά αποτελέσματα! 

Καλως.Θα το δω.Η αληθεια ειναι οτι το ακουω γυρω μου πολυ.Εχω την εντυπωση οτι στελνουν απο διαφορα σχολεια κλπ σε λογοθεραπευτες(χωρις να μπορω να καταλαβω το λογο.Τι εχουν να κερδισουν;)

Προσωπικα δεν συναίνεσα ουτε καν να δει το παιδι ο λογοθεραπευτης που θα ερχοταν στον παιδικο.Καταλαβαινω και απο μονη μου και μπορω να συμβουλευτω κι απο μονη μου ειδικους.Δε χρειαζεται να μου πασαρουν τον οποιοδηποτε εκεινοι...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Θα ξεκινησω να ψαχνομαι περισσοτερο.

2 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Ε ναι , για αυτό σου λέω καλά κανεις και το ψάχνεις :) 

Σ ευχαριστω για τη βοηθεια!!:grin:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Cacao είπε:

Καλως.Θα το δω.Η αληθεια ειναι οτι το ακουω γυρω μου πολυ.Εχω την εντυπωση οτι στελνουν απο διαφορα σχολεια κλπ σε λογοθεραπευτες(χωρις να μπορω να καταλαβω το λογο.Τι εχουν να κερδισουν;)

Προσωπικα δεν συναίνεσα ουτε καν να δει το παιδι ο λογοθεραπευτης που θα ερχοταν στον παιδικο.Καταλαβαινω και απο μονη μου και μπορω να συμβουλευτω κι απο μονη μου ειδικους.Δε χρειαζεται να μου πασαρουν τον οποιοδηποτε εκεινοι...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Θα ξεκινησω να ψαχνομαι περισσοτερο.

Σ ευχαριστω για τη βοηθεια!!:grin:

Ειλικρινά σου εύχομαι να βρεις τον άνθρωπο που θα σου κάνει «κλικ» όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ! Καλά και γρήγορα  αποτελέσματα ! Να χαίρεσαι τη μικρή σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και τα 2 μου παιδιά παρακολούθησαν συνεδρίες λογοθεραπείας. 

Ο μεγάλος γιατί τραύλιζε πολύ καιρό κ παρακολουθήσαμε μόνο ένα μήνα. Κ δεν χρειάστηκε να μου το πει κανείς, το παιδί δεν μπορούσε να μιλήσει. 

Ο μικρός είχε θέματα με την άρθρωση, αλλά να σας πω την αλήθεια, εάν δεν μου το επεσήμανε η νηπιαγωγός του  (και καλά έκανε και μας το είπε), μπορεί κ να μην το έπαιρνα απόφαση να ξεκινήσω από μόνη μου τις διαδικασίες. Ευτυχώς που πήγαμε, διαφορετικά, θα πήγαινε στην Α' δημοτικού κ 1) θα τον κορόϊδευαν κ 2) δεν θα μπορούσε να γράψει σωστά (όταν λες την γιαγιά ζαζά,  πως θα την γράψεις σωστά ? )

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαμε ένα σωστό κέντρο λογοθεραπείας (μας κάλυψε σε όλα, οργάνωση, ανθρώπινη αντιμετώπιση, επαγγελματισμό, ήμασταν πολύ τυχεροί). Όσον αφορά τον τρόπο που γίνεται, στον μεν μεγάλο είχα μπει μέσα σε ένα μάθημα μόνο, στον δε μικρό δεν είχα μπει καθόλου αλλά κάναμε και στο σπίτι τις ασκήσεις που μας έδινε η λογοθεραπεύτρια. 

Φυσικά, σε όλα αυτά, έχω σκεφτεί και τον παράγοντα χρόνο, δλδ μήπως και στην περίπτωση που δεν πηγαίναμε, τα παιδιά από μόνα τους, μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας, θα εξάλειφαν αυτά τα θέματα. Αλλά δεν μπορούσα να το ρισκάρω. Κ αν δεν γίνονταν έτσι ? 

Αναφορικά δε για την κάλυψη κόστους, εγώ είχα πάει στο ΤΖΑΝΕΙΟ μαζί με τα παιδιά, είχα πάρει έγκριση για συνεδρίες και μετά με αυτό το χαρτί κ τις αποδείξεις του κέντρου, τα κατέθετα στον ΕΟΠΠΥ και πήρα τα χρήματα πίσω, σχεδόν στον ακέραιο. 

Κ εννοείται, έχετε δίκιο για το κερδοσκοπικό του θέματος όσον αφορά τα κέντρα, για αυτό χρειάζεται και ψάξιμο. Ο λογοθεραπευτής που θα έρθει στον παιδικό θα σου πει σίγουρα ότι το παιδί χρειάζεται λογοθεραπεία, για ευνόητους λόγους.

Η δασκάλα του τι λέει ? 

 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά, από εμπειρία μου, όταν είχα μαθητές με πιθανότητες μαθησιακών δυσκολιών και έπρεπε να σταλούν τα παιδιά στα ΚΕΔΔΥ για διάγνωση, έβλεπα μια τάση κ από το προσωπικό των Δημόσιων σχολείων αλλά κ των ΚΕΔΔΥ να προτείνουν λογοθεραπειες ή εργοθεραπειες χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος! Είχα μαθητή με ΔΕΠΠΥ που τον "εσπρωχναν" κυριολεκτικά να κάνει συνεδρίες λογοθεραπειας χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα στην Ομιλία! 

Γενικά πάντως, ισχύει ο κανόνας πως εάν μετά τα 3 χρόνια ένα παιδάκια δυσκολεύεται να κάνει προτάσεις 3-4 λέξεων πρέπει να εξετάζεται η πιθανότητα για "προβλήματα ομιλιας".

θα αναφέρω άλλη μια όμως περίπτωση που κάποιοι γονείς μπορεί να μην έχουν αντιληφθεί! παιδί γνωστής μου, θα κλείσει τα 4 τον Μάρτιο, δυσκολεύεται πάρα πολύ στην Ομιλία, ύστερα όμως από εξετάσεις αποδείχθηκε πως το παιδί χρειάζεται επέμβαση στο διάφραγμα κ τα κρεατάκια, τα οποία του δημιουργούσαν θέμα στην ακοή, με αποτέλεσμα τόσα χρόνια το παιδί απλά να μην ακούει σωστά ώστε να αρθρώσει σωστά τις λέξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Εμένα και τα 2 μου παιδιά παρακολούθησαν συνεδρίες λογοθεραπείας. 

Ο μεγάλος γιατί τραύλιζε πολύ καιρό κ παρακολουθήσαμε μόνο ένα μήνα. Κ δεν χρειάστηκε να μου το πει κανείς, το παιδί δεν μπορούσε να μιλήσει. 

Ο μικρός είχε θέματα με την άρθρωση, αλλά να σας πω την αλήθεια, εάν δεν μου το επεσήμανε η νηπιαγωγός του  (και καλά έκανε και μας το είπε), μπορεί κ να μην το έπαιρνα απόφαση να ξεκινήσω από μόνη μου τις διαδικασίες. Ευτυχώς που πήγαμε, διαφορετικά, θα πήγαινε στην Α' δημοτικού κ 1) θα τον κορόϊδευαν κ 2) δεν θα μπορούσε να γράψει σωστά (όταν λες την γιαγιά ζαζά,  πως θα την γράψεις σωστά ? )

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκαμε ένα σωστό κέντρο λογοθεραπείας (μας κάλυψε σε όλα, οργάνωση, ανθρώπινη αντιμετώπιση, επαγγελματισμό, ήμασταν πολύ τυχεροί). Όσον αφορά τον τρόπο που γίνεται, στον μεν μεγάλο είχα μπει μέσα σε ένα μάθημα μόνο, στον δε μικρό δεν είχα μπει καθόλου αλλά κάναμε και στο σπίτι τις ασκήσεις που μας έδινε η λογοθεραπεύτρια. 

Φυσικά, σε όλα αυτά, έχω σκεφτεί και τον παράγοντα χρόνο, δλδ μήπως και στην περίπτωση που δεν πηγαίναμε, τα παιδιά από μόνα τους, μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας, θα εξάλειφαν αυτά τα θέματα. Αλλά δεν μπορούσα να το ρισκάρω. Κ αν δεν γίνονταν έτσι ? 

Αναφορικά δε για την κάλυψη κόστους, εγώ είχα πάει στο ΤΖΑΝΕΙΟ μαζί με τα παιδιά, είχα πάρει έγκριση για συνεδρίες και μετά με αυτό το χαρτί κ τις αποδείξεις του κέντρου, τα κατέθετα στον ΕΟΠΠΥ και πήρα τα χρήματα πίσω, σχεδόν στον ακέραιο. 

Κ εννοείται, έχετε δίκιο για το κερδοσκοπικό του θέματος όσον αφορά τα κέντρα, για αυτό χρειάζεται και ψάξιμο. Ο λογοθεραπευτής που θα έρθει στον παιδικό θα σου πει σίγουρα ότι το παιδί χρειάζεται λογοθεραπεία, για ευνόητους λόγους.

Η δασκάλα του τι λέει ? 

 

Καλησπερα.Η δασκαλα που το συζητησαμε μου ειπε οτι θα επρεπε ηδη να ειχε παει σε λογοθεραπευτη.Ο παιδίατρος μου ειχε πει μεν οτι ναι εχει θεμα αλλα να το αφησουμε ενα χρονο ακομα(αυτο οταν ηταν 4) μηοως και μεχρι τοτε το εχει ξεπερασει αυτο απο μονη της μεγαλώνοντας.

Κοιτα το πηρα αποφαση γιατι ειναι κριμα κατι που θα μπορουσε να φτιαξει απλα με λιγη ειδικη δουλεια να το αφησουμε να τραβηξει κι αλλο και να εχει προβλημα με τα παιδια στο καινουργιο σχολειο τον Σεπτεμβριο.Ηδη μου κανει παραπονα καποιες φορες και για τα παιδια στη γυμναστική αλλα και ακομα και για τα παιδια στον παιδικο.Εκει μπορει να μη τη κοροιδευουν γτ γνωριζονται χρονια αλλα της λενε οτι πχ αυτο δεν το λες καθαρα.Κι εγω της το εχω πει σε φαση που δεν μπορω να καταλαβω καποια καινουργια λεξη.Υπαρχουν στιγμες που δεν παει το μυαλο μου στο τι λεει και τσακωνομαστε γιατι θυμωνει που δεν την καταλαβαινω.Οποτε ναι υπαρχει προβλημα οταν ακομα κι εγω μερικες φορες δυσκολευομαι να ξεχωρισω τις λεξεις που λεει.Γενικα μιλαει καλα και εχει καλη ροη λογου αλλα καποια συμφωνα και ιδιαιτερα οταν προκειται για 2 δεν τα προφερει σωστα.Πχ το ρ σε καποιες λεξεις το λεει ρ και σε καποιες κατι αναμεσα σε γ και ρ.Το τρενο δλδ ειναι τγενο, το δεντρο ζεντγιο(και με το ζ εχει θεματακι...).

Δε νομιζω να παω να φτιαξω χαρτια για εοπυ αφου δεν ξερω αν μπορω να την ασφαλισω και ποσο θα παρει ολο αυτο.

Τοσο λίγο καιρο κανατε λογοθεραπεια;Ενα μηνα μονο;Ποσες φορές την εβδομάδα ηταν οι συνεδριες;

Κανονισα να παμε σε μια λογοθεραπευτρια εδω κοντα και θα παμε αυριο για αξιολογηση.Να δω τι θα μας πει.Δεν θα ειμαι μεσα με τη μικρη μου ειπε και το μαλλι παει 25 ευρουλακια:-?

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, psilengo είπε:

προσωπικά, από εμπειρία μου, όταν είχα μαθητές με πιθανότητες μαθησιακών δυσκολιών και έπρεπε να σταλούν τα παιδιά στα ΚΕΔΔΥ για διάγνωση, έβλεπα μια τάση κ από το προσωπικό των Δημόσιων σχολείων αλλά κ των ΚΕΔΔΥ να προτείνουν λογοθεραπειες ή εργοθεραπειες χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος! Είχα μαθητή με ΔΕΠΠΥ που τον "εσπρωχναν" κυριολεκτικά να κάνει συνεδρίες λογοθεραπειας χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα στην Ομιλία! 

 

 

Μήπως όμως δεν είναι για διόρθωση στην άρθρωση αλλά για εξάσκηση στο διάλογο και στην συγκέντρωση; Έχω φίλη λογοθεραπεύτρια που μεταξύ άλλων κάνει και τέτοιες συνεδρίες, που ουσιαστικά μαθαίνει στο παιδί να προσέχει το συνομιλητή του, και τους κανόνες του διαλόγου, πώς να μένει συγκεντρωμένο, να απαντάει αντί να έχει ξεφύγει η σκέψη του σε κάτι άλλο κλπ. Δεν ξέρω αν θεωρείται λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία βέβαια, αλλά η ίδια λογοθεραπεύτρια είναι. 

Υπόψην επίσης ότι λόγω της γελοίας πολιτικής αποζημιώσεων των εργοθεραπειών (3 ευρώ την ώρα), πάντα γράφονται λογοθεραπείες και εργοθεραπείες μαζί, ανεξάρτητα από το αν θα γίνει τελικά μόνο εργοθεραπεία, γιατί αλλιώς τα πληρώνει ο γονιός από την τσέπη του.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Cacao είπε:

 

Τοσο λίγο καιρο κανατε λογοθεραπεια;Ενα μηνα μονο;Ποσες φορές την εβδομάδα ηταν οι συνεδριες;

 

 

Χίλια συγγνώμη γιατί μάλλον δεν ήμουν σαφής. Ένα μήνα έκανε μόνο ο μεγάλος μου γιος που είχε θέμα με τον τραυλισμό. 

Ο μικρός μου γιος, που είχε θέμα με την άρθρωση, όπως και το κοριτσάκι σου, έκανε 6 μήνες,  2 φορές την εβδομάδα κ δίναμε 243 ευρώ τον μήνα (άρα γύρω στα 30 € τη συνεδρία, που κρατάει 45 λεπτά).

Κ εμάς όταν ήταν 4 χρονών, στο προνήπιο,  μας είχαν πει ότι δεν έχει καλή άρθρωση αλλά να περιμένουμε λίγο μήπως το διορθώσει μεγαλώνοντας. Κ έτσι κ κάναμε, το αφήσαμε για ένα χρόνο. Στα 5 όμως δεν είχαμε δει κ μεγάλη βελτίωση κ η νηπιαγωγός μας σύστησε οπωσδήποτε λογοθεραπεία. 

Επίσης το κέντρο λογοθεραπείας μας είπε πρώτα να κάνουμε ακουόγραμμα, μήπως το παιδί δεν ακούει καλά, οπότε για αυτό και δεν μπορεί να προφέρει σωστά τις λέξεις. Κάναμε κ ακουόγραμμα, τελικά δεν είχε θέμα ακοής, οπότε ξεκινήσαμε λογοθεραπεία.

Τα 26 € καλούτσικα μου φαίνονται, αλλά μήπως αν της πεις ότι δεν θα τα πάρεις πίσω από τον ΕΟΠΠΥ σου κάνει καλύτερη τιμή. 

Και να σου πω για να σου δώσω και λίγο θάρρος, τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Δηλαδή, στο τέλος πια των συνεδριών, το παιδί μιλούσε άψογα. ΑΛΛΑ θέλει δουλειά κ στο σπίτι, με ασκησούλες κλπ.

Θα σου πρότεινα να δεις 2-3 κέντρα για να συγκρίνεις, εκτός κ η λογοθεραπεύτρια που έχεις ήδη βρει, σε καλύπτει. Εμείς είχαμε πάει σε 3. Στο ένα, ο λογοθεραπευτής ήταν σούπερ, αλλά από οργάνωση το κέντρο ήταν απογοητευτικό. Αλλάζαμε συνέχεια τα ραντεβού κλπ. Στο άλλο, με σούπερ οργάνωση, αλλά η λογοθεραπεύτρια ήταν πολύ επιθετική και πολύ πιεστική κ δεν μου άρεσε. Στο τρίτο πια κέντρο που πήγαμε, μας κάλυψε σχεδόν σε όλα, οπότε πήγαμε εκεί.  

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προβλήματα ομιλίας, άρθρωσης κτλ σε τόσο μικρές ηλικίες 4-5 φτιάχνουν μόνα τους μέχρι τα 6-7 που πάνε δημοτικό. Εσείς πόσα άτομα έχετε γνωρίσει με προβλήματα ομιλίας και άρθρωσης στη ζωή σας? Στη δική μου εποχή κανείς δεν έκανε λογοθεραπεία (ίσως κάποιες ελάχιστες βαριές περιπτώσεις) και εγώ προσωπικά έχω γνωρίσει στη ζωή μου ελάχιστα άτομα με κάποια μικρά κυρίως (ασήμαντα θα τα έλεγα) προβλήματα άρθρωσης. Οπότε απορώ πως γίνεται και πλέον τόσα παιδιά στέλνονται για λογοθεραπεία σε τόσο μικρές ηλικίες. Νομίζω ότι η όλη διαδικασία είναι εκτός από δαπανηρή (αν δεν αποζημιωθείς) και πολύ ψυχοφθόρα για γονείς και παιδιά χωρίς λόγο.  

Επίσης το ρ είναι από τα πιο "δύσκολα" γράμματα, από τα τελευταία που λένε καθαρά τα παιδάκια. Μέχρι τα 6-7 δεν υπάρχει θέμα αν δεν έχει καθαρίσει. 

Link to comment
Share on other sites

@Mary1976 συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά η παραπαιδεία στην Ελλάδα ξεκινάει από νωρίς ;) Και για να πω και κάτι ακόμα: 

έχω στο περιβάλλον μου συνάδελφο με πολύ ελαφρύ θέμα άρθρωσης - μόνος του το βελτίωσε και προφανώς κανείς δεν τον κοροιδεύει. Είναι απόλυτα σωστό να βοηθάμε τα παιδιά μας, αλλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί για να μην "πέφτουμε θύματα" των διαφόρων επιτήδειων. 

Και κάτι ακόμα: ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ! Και το γράφω με κεφαλαία γιατί όντως το φωνάζω! 

Πολλοί είναι φιλόλογοι που έχουν κάνει σεμινάρια ή part time μεταπτυχιακά. Θέλει πολύ ψάξιμο ώστε ο "ειδικός" όντως να έχει γνώση επί του θέματος! 

Και επίσης να τους ρωτάτε αν έχουν δικά τους παιδιά! Παίζει μεγάλο ρόλο ;) 

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μήπως όμως δεν είναι για διόρθωση στην άρθρωση αλλά για εξάσκηση στο διάλογο και στην συγκέντρωση; Έχω φίλη λογοθεραπεύτρια που μεταξύ άλλων κάνει και τέτοιες συνεδρίες, που ουσιαστικά μαθαίνει στο παιδί να προσέχει το συνομιλητή του, και τους κανόνες του διαλόγου, πώς να μένει συγκεντρωμένο, να απαντάει αντί να έχει ξεφύγει η σκέψη του σε κάτι άλλο κλπ. Δεν ξέρω αν θεωρείται λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία βέβαια, αλλά η ίδια λογοθεραπεύτρια είναι. 

Υπόψην επίσης ότι λόγω της γελοίας πολιτικής αποζημιώσεων των εργοθεραπειών (3 ευρώ την ώρα), πάντα γράφονται λογοθεραπείες και εργοθεραπείες μαζί, ανεξάρτητα από το αν θα γίνει τελικά μόνο εργοθεραπεία, γιατί αλλιώς τα πληρώνει ο γονιός από την τσέπη του.

Στο συγκεκριμένο παιδάκι πραγματικά ήταν άσκοπη η όλη φασαρία!

όσο για τις εργοθεραπειες, συνήθως απαντώνται σε "βαρυτερα" περιστατικά, όπου τα παιδιά δεν έχουν αποκτήσει βασικές δεξιότητες ακόμα..Δεν είμαι φυσικά ειδικός, αλλά από περιστατικά που γνωρίζω συνήθως ξεκινάνε με την απλή εκμάθηση του πως να ντύνομαι, να πιάνω το πηρουνια, να δένω κορδόνια κτλ.. 

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισαμε απο τη λογοθεραπευτρια και μας εκανε τη καρδια περιβολι:-?

Μου λεει σε ολα σχεδον τα συμφωνα εχει θεμα(προφανως επειδη τη καταλαβαινω γενικά δεν εχω παρατηρησει οτι ισως καποια να ειναι σχεδον σωστα...)Δεν εχει και αδικο τωρα που το ξανασκέφτομαι.. Ομως σε μερικες λεξεις επιμενει και μιλαει λαθος πιστευω απο συνηθεια.Πχ το κ το λεει αλλα οχι σε ολες τις λεξεις οποτε πιστευω οτι σε καποια συμφωνα το προβλημα μπορει να ειναι και το οτι εχει κολλησει στο πως ελεγε καποιες λεξεις παλιοτερα.Οπως και να χει αυτη μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει και ενα χρονο+:huh:

Θα το δω και θα ξεκινησει Μαρτιο πλεον.Τωρα δεν μπορω να τη ξεκινησω σε πολλα κέντρα για να δω ποιος ειναι ο καλύτερος.Μπορω ομως να τη παω και αλλου πριν ξεκινησουμε για να δω τι θα μου πουν.Μου ειπε βεβαια πως μπορει και να προχωρησει και γρηγορα εξαρταται απο το παιδι.Τι να πω ...

Μονο που επειδη θα μετακομισουμε και οπως το βλεπω σε αλλη περιοχη μας βλεπω αργοτερα παλι στο ψαξιμο:mellow:

Τωρα για να τσεκαρουμε και τα αυτια της θα κανονισω ραντεβου στο παιδων αλλα δε ξερω ποσο καιρο θα πάρει.

Επεξεργάστηκαν by Cacao
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δες και ιδιωτικά ποσό κοστίζει ένας έλεγχος αυτιών . Εγώ πχ έχω ιδιωτική ασφάλεια όποτε πάντα κινούμαι με αυτήν κ δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω . 

Επίσης , ένα χρόνο λογοθεραπεία για σύμφωνα ;;;!!!! Θα έπρεπε να μην είναι κατανοητή από ξένους ! Κοιτά και αλλου ! Ψάξε ακόμα κι αν καθυστερήσεις την έναρξη συνεδρίων ! Το τελευταίο που θες είναι να καταρρακωθεί ψυχολογικά το παιδί σου ! Οι ξένοι την καταλαβαίνουν την μικρή ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Macgyver είπε:

Δες και ιδιωτικά ποσό κοστίζει ένας έλεγχος αυτιών . Εγώ πχ έχω ιδιωτική ασφάλεια όποτε πάντα κινούμαι με αυτήν κ δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω . 

Επίσης , ένα χρόνο λογοθεραπεία για σύμφωνα ;;;!!!! Θα έπρεπε να μην είναι κατανοητή από ξένους ! Κοιτά και αλλου ! Ψάξε ακόμα κι αν καθυστερήσεις την έναρξη συνεδρίων ! Το τελευταίο που θες είναι να καταρρακωθεί ψυχολογικά το παιδί σου ! Οι ξένοι την καταλαβαίνουν την μικρή ; 

Να σου πω την αληθεια προτιμω στο παιδων αλλα θα το κοιταξω και ιδιωτικά.

Οχι δεν την καταλαβαινουν σε ολα εδω σου λεω κι εμενα καμια φορα με μπερδευει.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Cacao είπε:

Μολις γυρισαμε απο τη λογοθεραπευτρια και μας εκανε τη καρδια περιβολι:-?

Μου λεει σε ολα σχεδον τα συμφωνα εχει θεμα(προφανως επειδη τη καταλαβαινω γενικά δεν εχω παρατηρησει οτι ισως καποια να ειναι σχεδον σωστα...)Δεν εχει και αδικο τωρα που το ξανασκέφτομαι.. Ομως σε μερικες λεξεις επιμενει και μιλαει λαθος πιστευω απο συνηθεια.Πχ το κ το λεει αλλα οχι σε ολες τις λεξεις οποτε πιστευω οτι σε καποια συμφωνα το προβλημα μπορει να ειναι και το οτι εχει κολλησει στο πως ελεγε καποιες λεξεις παλιοτερα.Οπως και να χει αυτη μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει και ενα χρονο+:huh:

Θα το δω και θα ξεκινησει Μαρτιο πλεον.Τωρα δεν μπορω να τη ξεκινησω σε πολλα κέντρα για να δω ποιος ειναι ο καλύτερος.Μπορω ομως να τη παω και αλλου πριν ξεκινησουμε για να δω τι θα μου πουν.Μου ειπε βεβαια πως μπορει και να προχωρησει και γρηγορα εξαρταται απο το παιδι.Τι να πω ...

Μονο που επειδη θα μετακομισουμε και οπως το βλεπω σε αλλη περιοχη μας βλεπω αργοτερα παλι στο ψαξιμο:mellow:

Τωρα για να τσεκαρουμε και τα αυτια της θα κανονισω ραντεβου στο παιδων αλλα δε ξερω ποσο καιρο θα πάρει.

 

Η λογοθεραπεία συνήθως παίρνει χρόνια, αν είχες άλλες προσδοκίες, μάλλον παρεξήγησες. Μπορείς να δεις πράγματι βελτίωση γρήγορα, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να έλυσε οριστικά το πρόβλημα σε λίγες  βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το «σε όλα» και άλλο το «καθόλου» . Επίσης άλλο να τα μπερδεύει όταν είναι κουρασμένη ή όταν βιάζεται να πει κάτι , άλλο κάθε φορά (για το κάθε σύμφωνο ) . 

Βλεπει παιδικά ; Μήπως κάποιος αγαπημένος της ήρωας μιλάει περίεργα ; 

(Ο δικός μου πχ μιμείται τον Ντόναλντ και τον Γκούφι ) 

Link to comment
Share on other sites

Δες τουλάχιστον ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ κέντρο λογοθεραπείας. 

 

Εμείς τις λογοθεραπεύτριες τις ονομάζαμε στα παιδιά "δασκάλες για την φωνή και τις λέξεις". Τους λέγαμε πχ πως για το κολύμπι πρέπει να είναι άλλος δάσκαλος, για το μπάσκετ άλλος κλπ, έτσι κ για την φωνή κ τις λέξεις πρέπει να είναι άλλος. Κάπως έτσι, για να μην αισθάνεται το παιδί περίεργα. Και τα δύο μου τα παιδιά τις είχαν πάρει με πολύ καλό μάτι τις λογοθεραπεύτριες. SOS είναι κ η χημεία του παιδιού με την λογοθεραπεύτρια. 

 

Κ νομίζω ότι ο έλεγχος αυτιών + ακουόγραμμα δεν είναι τόσο ακριβό για να πας ιδιωτικά (κ εμείς ιδιωτικά είχαμε πάει, αλλά δεν θυμάμαι κάποιο τραγικό ποσό, πχ 40-50€ ή κάτι τέτοιο.). Στο λέω γιατί δεν ξέρω σε πόσο καιρό θα σου κλείσουν στο Παίδων ραντεβού. 

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η λογοθεραπεία συνήθως παίρνει χρόνια, αν είχες άλλες προσδοκίες, μάλλον παρεξήγησες. Μπορείς να δεις πράγματι βελτίωση γρήγορα, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να έλυσε οριστικά το πρόβλημα σε λίγες  βδομάδες.

 

ΑΡΓΚ, εμένα ο μικρός μου γιος "καθάρισε" εντελώς σε 6 μήνες. Κ είχε πρόβλημα σε αρκετά σύμφωνα και διφθόγγους. Το Δ το έλεγε ζ, το "για" καθόλου, το θ το έλεγε σ, το ρ καθόλου κ άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα. 

Μπορεί να ήταν και τυχαίο βέβαια.

Αλλά ναι, έχω ακούσει κ λογοθεραπείες που παίρνουν χρόνια, αναλόγως την περίπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα προβλήματα ομιλίας, άρθρωσης κτλ σε τόσο μικρές ηλικίες 4-5 φτιάχνουν μόνα τους μέχρι τα 6-7 που πάνε δημοτικό. Εσείς πόσα άτομα έχετε γνωρίσει με προβλήματα ομιλίας και άρθρωσης στη ζωή σας? Στη δική μου εποχή κανείς δεν έκανε λογοθεραπεία (ίσως κάποιες ελάχιστες βαριές περιπτώσεις) και εγώ προσωπικά έχω γνωρίσει στη ζωή μου ελάχιστα άτομα με κάποια μικρά κυρίως (ασήμαντα θα τα έλεγα) προβλήματα άρθρωσης. Οπότε απορώ πως γίνεται και πλέον τόσα παιδιά στέλνονται για λογοθεραπεία σε τόσο μικρές ηλικίες. Νομίζω ότι η όλη διαδικασία είναι εκτός από δαπανηρή (αν δεν αποζημιωθείς) και πολύ ψυχοφθόρα για γονείς και παιδιά χωρίς λόγο.  

Επίσης το ρ είναι από τα πιο "δύσκολα" γράμματα, από τα τελευταία που λένε καθαρά τα παιδάκια. Μέχρι τα 6-7 δεν υπάρχει θέμα αν δεν έχει καθαρίσει. 

 

Πέρα από το ότι συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο καθώς και με αυτά που έγραψε η @Macgyver να ρωτήσω κάτι; Δείχνει να καταλαβαίνει τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων; Για παράδειγμα, και εμένα η κόρη (4) δε λέει ακόμα το "ρ". Θα σου πει "λολόι" αντί για ρολόι. Αλλά άμα της επαναλάβω λάθος την λέξη, θα με διορθώσει. Αντιλαμβάνεται δηλαδή τη διαφορά μεταξύ "ρ" και "λ". Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμάς κάποιες φορές μπερδεύει το "Θ" με το "Σ" ή το "Δ" με το "Ζ" (χαρακτηριστικά, "ζεν σέλω" ή ""Σανάσης"). Το μόνο που έκανα ήταν ένα παιχνίδι μαζί της με τη γλώσσα ανάμεσα στα δόντια (λίγο μπροστά, λίγο πίσω) και πάντα επαναλάμβανα τη φράση που μου είπε σωστά. Το έμαθε πολύ πολύ γρήγορα χωρίς κόπο. Όταν δεν καταλάβαινα τι έλεγε, της το έλεγα ήρεμα, τονίζοντας ότι δεν φταίει αυτή για την αδυναμία της.

 

Γνωρίζω κέντρο στη Μαρίνου Αντύπα, Ηλιούπολη (τυχαίνει η ιδιοκτήτρια να είναι αδελφή φίλου και ήταν καθηγήτρια λογοθεραπείας) ξέρω ότι είναι πραγματικά ειδική σε θέματα ομιλίας, αλλά δεν ξέρω τιμές. Αν θέλεις σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία της. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , vtgian είπε:

 

Πέρα από το ότι συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο καθώς και με αυτά που έγραψε η @Macgyver να ρωτήσω κάτι; Δείχνει να καταλαβαίνει τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων; Για παράδειγμα, και εμένα η κόρη (4) δε λέει ακόμα το "ρ". Θα σου πει "λολόι" αντί για ρολόι. Αλλά άμα της επαναλάβω λάθος την λέξη, θα με διορθώσει. Αντιλαμβάνεται δηλαδή τη διαφορά μεταξύ "ρ" και "λ". Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμάς κάποιες φορές μπερδεύει το "Θ" με το "Σ" ή το "Δ" με το "Ζ" (χαρακτηριστικά, "ζεν σέλω" ή ""Σανάσης"). Το μόνο που έκανα ήταν ένα παιχνίδι μαζί της με τη γλώσσα ανάμεσα στα δόντια (λίγο μπροστά, λίγο πίσω) και πάντα επαναλάμβανα τη φράση που μου είπε σωστά. Το έμαθε πολύ πολύ γρήγορα χωρίς κόπο. Όταν δεν καταλάβαινα τι έλεγε, της το έλεγα ήρεμα, τονίζοντας ότι δεν φταίει αυτή για την αδυναμία της.

 

Γνωρίζω κέντρο στη Μαρίνου Αντύπα, Ηλιούπολη (τυχαίνει η ιδιοκτήτρια να είναι αδελφή φίλου και ήταν καθηγήτρια λογοθεραπείας) ξέρω ότι είναι πραγματικά ειδική σε θέματα ομιλίας, αλλά δεν ξέρω τιμές. Αν θέλεις σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία της. 

 

vtgian, πληροφοριακά, το πιο εύκολο "τρικ" για το Δ είναι να "δαγκώνεις" τη γλώσσα σου. Έτσι βγαίνει το Δ. Θα το μάθει πολύ εύκολα έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Άλλο το «σε όλα» και άλλο το «καθόλου» . Επίσης άλλο να τα μπερδεύει όταν είναι κουρασμένη ή όταν βιάζεται να πει κάτι , άλλο κάθε φορά (για το κάθε σύμφωνο ) . 

Βλεπει παιδικά ; Μήπως κάποιος αγαπημένος της ήρωας μιλάει περίεργα ; 

(Ο δικός μου πχ μιμείται τον Ντόναλντ και τον Γκούφι ) 

Τι να σου πω...Σε καποιες λεξεις δεν την καταλαβαινουν αλλα δεν μιλαει και αλαμπουρνεζικα...

Ολα τα παιδικα που βλεπει μιλανε καθαρα...

Κι εγω ψιλοκολλωσα οταν μου ειπε οτι εχει τοσο προβλημα και δεν ξερει τι να πρωτοδουλεψει.Στο μεταξυ για το ρ που θεωρουσα οτι της ηταν το δυσκολοτερο μου ειπε οτι εχει αρχισει να το κατακτα.

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η λογοθεραπεία συνήθως παίρνει χρόνια, αν είχες άλλες προσδοκίες, μάλλον παρεξήγησες. Μπορείς να δεις πράγματι βελτίωση γρήγορα, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να έλυσε οριστικά το πρόβλημα σε λίγες  βδομάδες.

Δεν ειπα πουθενα οτι θα λυνοταν το προβλημα σε εβδομαδες αλλα και το 1, 1μιση χρονια + μου φαινεται υπερβολικο.Γιατι δεν πιστευω πως σε 1 και 2 χρονια δεν θα εχει καθαρισει απο μονη της τα συμφωνα.Απο το καλοκαιρι πχ εως τωρα μιλαει λιγο καλυτερα.Δεν θελω να τη παω γιατι δεν θα μιλησει ποτε καθαρα αλλα για να μιλήσει καθαρα πιο γρηγορα.Οποτε πλεον αρχιζω και το σκεφτομαι μηπως δεν τη παω και καθολου.Γιατι σε 2 χρονια χαιρω πολυ θα μιλαει καλυτερα ετσι κι αλλιως

4 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Δες τουλάχιστον ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ κέντρο λογοθεραπείας. 

 

Εμείς τις λογοθεραπεύτριες τις ονομάζαμε στα παιδιά "δασκάλες για την φωνή και τις λέξεις". Τους λέγαμε πχ πως για το κολύμπι πρέπει να είναι άλλος δάσκαλος, για το μπάσκετ άλλος κλπ, έτσι κ για την φωνή κ τις λέξεις πρέπει να είναι άλλος. Κάπως έτσι, για να μην αισθάνεται το παιδί περίεργα. Και τα δύο μου τα παιδιά τις είχαν πάρει με πολύ καλό μάτι τις λογοθεραπεύτριες. SOS είναι κ η χημεία του παιδιού με την λογοθεραπεύτρια. 

 

Κ νομίζω ότι ο έλεγχος αυτιών + ακουόγραμμα δεν είναι τόσο ακριβό για να πας ιδιωτικά (κ εμείς ιδιωτικά είχαμε πάει, αλλά δεν θυμάμαι κάποιο τραγικό ποσό, πχ 40-50€ ή κάτι τέτοιο.). Στο λέω γιατί δεν ξέρω σε πόσο καιρό θα σου κλείσουν στο Παίδων ραντεβού. 

 

ΑΡΓΚ, εμένα ο μικρός μου γιος "καθάρισε" εντελώς σε 6 μήνες. Κ είχε πρόβλημα σε αρκετά σύμφωνα και διφθόγγους. Το Δ το έλεγε ζ, το "για" καθόλου, το θ το έλεγε σ, το ρ καθόλου κ άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα. 

Μπορεί να ήταν και τυχαίο βέβαια.

Αλλά ναι, έχω ακούσει κ λογοθεραπείες που παίρνουν χρόνια, αναλόγως την περίπτωση. 

Θα δω ακομα ενα γιατι πραγματικα με προβληματισε αυτη χθες.Σοβαρα τωρα σε 2 χρονια θα εχει καθαρίσει απο μονη της το λογο.Μου ακουγεται υπερβολικο αυτο που μου ειπε.Η μικρη παντως με ρωταγε ποτε θα παει να παιξει εκει.

Πραγματικα σκεφτομαι οτι ισως τελικα να μη τη ξεκινησω πουθενα ακομα δε ξερω.

Ολο αυτο δλδ ηταν μονο για τα συμφωνα ολα τα αλλα μου ειπε ειναι οκ.Τι να πω...

Στο μεταξυ της πεταξε ενα τατε αντι για καφε και μου λεει δεν λεει ουτε το κ στην αρχη λεξης ενω στην πραγματικοτητα το λεει.

4 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Πέρα από το ότι συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο καθώς και με αυτά που έγραψε η @Macgyver να ρωτήσω κάτι; Δείχνει να καταλαβαίνει τις διαφορές μεταξύ των φθόγγων; Για παράδειγμα, και εμένα η κόρη (4) δε λέει ακόμα το "ρ". Θα σου πει "λολόι" αντί για ρολόι. Αλλά άμα της επαναλάβω λάθος την λέξη, θα με διορθώσει. Αντιλαμβάνεται δηλαδή τη διαφορά μεταξύ "ρ" και "λ". Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Εμάς κάποιες φορές μπερδεύει το "Θ" με το "Σ" ή το "Δ" με το "Ζ" (χαρακτηριστικά, "ζεν σέλω" ή ""Σανάσης"). Το μόνο που έκανα ήταν ένα παιχνίδι μαζί της με τη γλώσσα ανάμεσα στα δόντια (λίγο μπροστά, λίγο πίσω) και πάντα επαναλάμβανα τη φράση που μου είπε σωστά. Το έμαθε πολύ πολύ γρήγορα χωρίς κόπο. Όταν δεν καταλάβαινα τι έλεγε, της το έλεγα ήρεμα, τονίζοντας ότι δεν φταίει αυτή για την αδυναμία της.

 

Γνωρίζω κέντρο στη Μαρίνου Αντύπα, Ηλιούπολη (τυχαίνει η ιδιοκτήτρια να είναι αδελφή φίλου και ήταν καθηγήτρια λογοθεραπείας) ξέρω ότι είναι πραγματικά ειδική σε θέματα ομιλίας, αλλά δεν ξέρω τιμές. Αν θέλεις σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία της. 

Αν θελεις στειλε μου αλλα δεν ξερω αν θα μπορω να τη παω εκει γιατι δεν εχω δικο μου μεταφορικο και θα μου ειναι δυσκολο με συγκοινωνία.

Δεν ξερω αν θα τη παω γενικα παντως...

Επεξεργάστηκαν by Cacao
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...