Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Lenia16 είπε:

@Έσπερος διαβαζοντας την καθημερινότητα σου αγχώθηκα, δεν το λέω επικριτικα μην το πάρεις στραβά, αλλά μου φαίνεται αδιανοητο να κάθομαι τόσες ώρες την ημερα να βγάζω γάλα μέσα στο άγχος αν θα φτασει αντί να κάθομαι στον καναπέ όπως λες κ να ταιζω το μωρό μου. Και να πλένω, να αποστειρωνω τα εξαρτήματα και τα μπιμπερο, να ξυπνάω νωρίτερα, θεουλη μου! Ο θηλασμός αν το "βρεις" λίγο και ειδικά στην αρχή, είναι παιχνιδάκι μπροστά στην άντληση. Δε σκέφτηκα ποτέ τι θα φάει το παιδί όταν ήμασταν έξω, ούτε ντράπηκα ποτέ να θηλάσω (το έχω κάνει μπροστά σε παπά με μεγάλη επιτυχία, στο τέλος με επαινεσε κιολας -ειχε 4 παιδια!:P) Ειδικά καθώς στη συντήρηση κ μεταφορά είναι πολύ απαιτητικό το μητρικό. 

 

 

Κι εγώ και μόνο που το σκέφτομαι δυσφορώ! Αλλά ο καθένας όπως βολεύεται τελικά.

Επίσης έχω θηλάσει το παιδί μου μέσα στην εκκλησία απευθείας μετά τη βάφτιση του. Ρώτησα τον παπά αν μπορώ να πάω σε μια γωνίτσα μόλις βγουν οι καλεσμένοι και μου είπε "και το ρωτάς? εννοείται και να θηλάσεις το παιδί σου". Είναι παίδεμα πολλές φορές ο θηλασμός αλλά και μεγάλο βόλεμα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγγελικη καθαρα απο αποψη χρονου το να θηλασεις ειναι πολυ πιο απλο απο την αποκλειστικη αντληση

3φιλες με προωρα μωρακια κανανε αποκλειστικη αντληση 3-4μηνες

Η μαμα 16για εναν χρονο!

Με τον θηλασμο παιρνεις την επιβραβευση οταν αλληλεπιδρα το μωρο,σε χαιδευει,σου χαμογελα

Κ φυσικα παιρνεις το μωρο κ βγαινεις,το φαι του,το νερο του,η παρηγορια του,το νανουρισμα του το εχεις παντα μαζι

Σωτηριο με ενα νηπιο ακομη,αλλα κ για να μην εισαι μονιμα σε εναν καναπε ειναι ο μαρσιπος

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ακυρωσω τον θυλασμο με την πρωτη ..και κατευθειαν θα το παλεψω ..αλλα επειδη στο πρωτο καταληξαμε με σκονη και επειτα με σκονη ειδικο γαλα οκ ηταν δυσκολο γτ επρεπε να εχω ποσα πραγματα μαζι μ αλλα στο σπιτι μ ηταν πιο ευκολο..γτ με το που επινε ρευτον και κοιμοταν επιτοπου που αυτο το κανει και τωρα με το που πινει γαλα κοιματε και παλι καλα απο θεμα υπνου ημασταν ενταξει και ημαστε ας πουμε εχθες κοιμηθηκε 11:30 το βραδυ με 11 το πρωι συνεχομενα και αμα τυχον ξυπνουσρ θα επινε γαλα και παλι κατευθειαν υπνο...απλα ενιωσα ασχημα που δν καταφερα να θυλασω για αυτο θελω τωρα να προσπαθησω ειτε με θυλασμο ειτε με θυλαστρο ...εγω πιστευω οτι ειναι και στο μωρο πως δεχετε το ενα και το αλλο ..και στην μαμα ...πως τα καταφερνει τι αντοχες εχει ..υπομονη θεληση ..βοηθεια ...κλπ.εμενα επισις με απασχολει πως το κοβεις μετα ??? Για οπιοδιποτε λογο ετσι ... δυστηχως η ευτηχως η αποψεις δισταζοντε .και λογικο ....αυτο γινετε ακομα και στους γιατρους με εμας δν θα γινει ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Κ γι αυτο εσυ εισαι που θα αποφασισεις αν θελεις να προσπαθησεις κ αν ειναι κτ που ταιριαζει στην οικογενεια σας

Λογω ιστορικου καλο ειναι να προσεχεις τη διατροφη σου κ σε ξενο να δεις κατευθειαν καταλληλο

Πολλα μωρα με το θηλασμο δ ρευονται.κ συνηθως κοιμουνται αμεσως.τα περισσοτερα κοιμουνται στην αγκαλια,αλλα δ νομιζω οτι ειδικα για το πρωτο τριμηνο οτι ειναι μονο τα θηλαζοντα

Επισης τα περισσοτερα ανεξαρτητως γαλακτος ξυπνανε το πρωτο εξαμηνο ανα 3-4ωρες

Εγω δ χρειαστηκε να το κοψω,οδηγηθηκα σε φυσικο αποθηλασμο,οταν το παιδι ηταν ετοιμο.η κορη μου 2χρ.ο μικρος ακομη θηλαζει 1,5χρονων.τουλ 5-6φορες το 24ωρο,αρα θα κλεισει κ αυτος τα δυο χρονια.οποτε σε αυτο δ μπορω να βοηθησω

Για μενα σαν βικη η ενημερωση βοηθαει,καποια αλλη μπορει να την αγχωνει

Επισης εμπειρικα θα ελεγα οτι βοηθαει αν στον περιγυρω εχεις καποια θηλαζουσα,για να σου πει πχ οτι ειναι φυσιολογικος ενας μαραθωνιος θηλασμου

Αλλα κ για την ψυχολογικη υποστηριξη απλα,που θεωρω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

@Έσπερος διαβαζοντας την καθημερινότητα σου αγχώθηκα, δεν το λέω επικριτικα μην το πάρεις στραβά, αλλά μου φαίνεται αδιανοητο να κάθομαι τόσες ώρες την ημερα να βγάζω γάλα μέσα στο άγχος αν θα φτασει αντί να κάθομαι στον καναπέ όπως λες κ να ταιζω το μωρό μου. Και να πλένω, να αποστειρωνω τα εξαρτήματα και τα μπιμπερο, να ξυπνάω νωρίτερα, θεουλη μου! Ο θηλασμός αν το "βρεις" λίγο και ειδικά στην αρχή, είναι παιχνιδάκι μπροστά στην άντληση. Δε σκέφτηκα ποτέ τι θα φάει το παιδί όταν ήμασταν έξω, ούτε ντράπηκα ποτέ να θηλάσω (το έχω κάνει μπροστά σε παπά με μεγάλη επιτυχία, στο τέλος με επαινεσε κιολας -ειχε 4 παιδια!:P) Ειδικά καθώς στη συντήρηση κ μεταφορά είναι πολύ απαιτητικό το μητρικό. 

@xaroumenh mama στις εισεχουσες θηλές μπορείς να βάζεις αρχικά για ένα λεπτό το θηλαστρο να βγάζει προς τα έξω τη θηλή κ μετά να θηλάζεις. Υπάρχουν ομως και τα κοχύλια (breast shells) για αυτή τη δουλεια.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ... στον γιο μου αυτες τις δυο τρεις φορες που το χρησιμμοποιησα η θθηλη δε βγηκε ποτε εξω λογικα ηταν και λιγες ... για τα κοχυλια τοτε δεν ηξερα τωρα τα γνωριζω οπως και για την νιπλετα..οπου θα τα προμηθευτω..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, εντελώς φιλικά, ας μην είναι ανατρεπτικός παράγοντας στο να θηλάσει μια μαμά το πως το κόβεις μετά.. Αν και όταν θέλει να το κόψει, θα το κόψει σταδιακά και με αγάπη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως ιδανικο θα ηταν το διπορτο: να πιπιλιζει το στηθος για παρηγορια, νανουρισμα κλπ ή να ψιλοπινει για να περασει η ωρα μεχρι να ετοιμασουμε το γαλα του ή αν ειμαστε εξω, αλλα γενικα να τρωει απο το θηλαστρο. Αλλα ουτε αυτο καταφερα να κανω.. 

Link to comment
Share on other sites

Λογικο εσπερος να μην μπορεις να το κρατησεις το διπορτο

Το μωρο κατα βαση θελει να φαει.εφοσον εχει το μπουκαλι δ θα σκεφτει,α τωρα που ειμαστε εξω ας πιω λιγο απο το στηθος

Κ επειδη ακριβως δ μπαινει στο στηθος,δ βρισκει παρηγορια εκει,οποτε πιπιλα μια πιπιλα η θελει κουνημα για να κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα μηνα περιπου ακομα πιπιλιζε που κ που. Αλλα μετα σταματησε να τον συγκινει. Αυτο με λυπησε παρα πολυ. Αλλα καταλαβαινω οτι ηταν αναμενομενο. Την πιπιλα την απεφευγα μεχρι προσφατα αλλα μετα καταλαβα οτι δεν ειχε νοημα πις.

Link to comment
Share on other sites

Εψαχνα λιγο να νοικιασω θηλαστρο. Βρηκα ενα σαιτ που λεει πως ειναι ο αποκλειστικος αντιπροσωπος της medela. Βρηκα το symfony με 44 ευρω τα ανταλακτικα αγορα και ενοικιαση το θηλαστρο 2,20 ευρω την ημερα. Ειναι ενταξει σαν τιμη ή να το ψαξω κι αλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Aggeliki21 είπε:

Υπαρχουν πολυ λογοι αλλοι μπορει να τα θεωρησουν χαζους τους λογους τους δικους μ αλλα εχω παρει την αποφασει ...π.χ ο πρωτος θυλασμος ηταν σκετη αποτυχια λογου οτι δν γνωριζα δεν ειχα ιδεα ..γενικα δν ειχα χρονο για τπτ ..το παιδι ειχε χαλινο και ο ενας γιατρος ελεγε κοψτο ο αλλος οχι ειναξ πολυ μικρος ...με αποτελεσμα να μην μπορω να θηλαζω γτ δν το επιανε κλ το βρεφος ..μετα βγαλαμε και αλλεργια στο γαλα ...θυμαμαι εκανα την χαζομαρα και αγορασα θυλαστρο που ειναι με το χερι..οσο για προγραμμα δν ειχαμε ειχα χαθει ημουν εκτος τοπου και χρονου ...και ειχα και ολους να μα αχγωνουν κανε αυτο οχι καντο ετσι ...και παει λεγοντας .....μετα σκευτομαι αμα θηλαζεις πως το κοβεις ...υπαρχουν μωρα που το αφηνουν αλλα που δεν το αφηνουν με τπτ και δν το θελω αυτο...και δν ξερω γτ αλλα πιστευω οτι αμα ενοικισω επαγγεατικο θυλαστρο ..θα εχω περισσοτερο χρονο ...ετσι ωστε να ασχοληθω και με το αλλο που ειναι μικρο ακομα ...δλδ μια ασχημη εμπειρια ο πρωτος θυλασμος ..οσο για την σκονη ...αυτην την φορα λογο οτι γνωρισω πολλα περισσοτερα ηα προσπαθησω να θηλασω ειτε ετσι με η με θυλαστρο ..για σκονη θα δωσω μονο αμα γινει κατι ..π.χ αλεργια ..η αρρωστησω ασχημα εννω οχι μια γριπη ...η αμα χρειαστει να λειψω για ενα διαστημα ..οσο για την βοηθεια παλι καλα εχω και αρκετη θα ελεγα ....

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς θήλαστρο αποκλειστικά και να έχει και άλλο παιδί στο σπίτι, εκτός αν η φροντίδα του άλλου παιδιού θα ανατεθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και για πολύ καιρό σε γιαγιά ή νταντά. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η αλλεργία στο γάλα με το θήλαστρο ή το θηλασμό γενικότερα, ίσα ίσα, αν χρειαστεί να δώσεις ξένο (που 99,9% αν ξεκινήσεις με θήλαστρο, θα χρειαστεί) θα έχεις και το πρόβλημα του τι γάλα να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα 1000%,  όχι το νοσοκομειακό (γιατι ειναι συνηθως πολυ μεγαλύτερο κ αβολο) 

αλλά θα έπαιρνα μεταχειρισμένο ή καινούριο διπλής άντλησης αλλά αυτά που είναι προς πώληση για ιδιώτες, που είναι πολύ πιο μικρά. 

 

Είχα νοικιάσει ένα νοσοκομειακό που τελικά το κράτησα 2 μήνες,  οπότε επειδή χρειαζόταν και άλλο το θήλαστρο, πληρωσα κάποια χρήματα  να πάρω το δικό μου,  

 που τώρα το έχω δανείσει σε συγγενικό πρόσωπο, και το έχω δανείσει και άλλες 2 φορές στο ενδιάμεσο σε άλλες φίλες.

Δηλαδή τζάμπα πήγαν τα χρήματα του ενοικιαζόμενου -... απλώς δεν το ξέρεις αυτό απο την αρχή. 

 

Γενικά όμως εάν θέλεις να φτιάξεις τραπεζα και να έχεις ευελιξία εφόσον θηλάζεις, και θα χρειστείς την ευελιξία για ένα χρόνο  (μιας και θηλάζουν τα παιδιά πολύ περισσσότερο και μετά) όχι μόνο για 2 μήνες,

 θα χρειαστείς δικό σου! 

 

Σαφέστατα υπερτερεί αυτό που είναι προς πώληση σε σχέση με το ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό - ήταν πιο σιγανό, πιο διακριτικό, και πιο πρόσφατο τεχνολογικά - κ γενικά δεν φαινόταν σαν να κάνεις κάποιου είδους "ιατρική" διαδικασία. 

 

Η αλήθεια είναι ότι ναι, τώρα σκεπτόμενη το παρελθόν είναι αγχωτική διαδικασία, όπως έχω ξαναγράψει θα προτιμούσα να είχα πάρει το χάπι και να μην χρειαζόταν επαναγαλακτισμός μέσω άντλησης, όπως μου παν ότι γίνεται στην αμερική -  αλλά από το τίποτα, είμαι εξαιρετικά χαρούμενη που έγινε πραγματικότητα ο επαναγαλακτισμός οπότε και θα το ξαναέκανα 100 φορές. 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

εννοεις πχ να παρεις το swing που ειναι διπλο; υπερτερουσε κ σε αποδοση η το βρηκες απλως πιο πρακτικο; γιατι κι εγω σκεφτηκα αν καταφερω να περασω το τετραμηνο κ εχω ακομα γαλα να αγορασω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Έμένα με βόλεψε απίστευτα αυτό, για 2-3 αντλήσεις τη μέρα. Έκανε πολύ καλή δουλειά

 

https://www.littlemartinsdrawer.com/products/little-martins-electric-single-breast-pump-blue

 

Το παρήγγελα από το amazon.co.uk και μου ήρθε μέσα σε δύο ημέρες. Φορτίζει μέ usb, είναι πολύ εύχρηστο γενικά  Τιμή αγοράς περιπου 70 ευρώ μαζί με μεταφορά..

 

Αρχικά είχα δοκιμάσει ένα ηλεκτρικό της medela αλλά οι χοάνες μου φάνηκαν σκληρές και άκαμπτες, επίσης το μοτέρ του Little martins ηταν καλύτερο και η χοάνη είχε πολύ καλύτερη και μαλακή προσαρμογή στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς θήλαστρο αποκλειστικά και να έχει και άλλο παιδί στο σπίτι, εκτός αν η φροντίδα του άλλου παιδιού θα ανατεθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και για πολύ καιρό σε γιαγιά ή νταντά. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η αλλεργία στο γάλα με το θήλαστρο ή το θηλασμό γενικότερα, ίσα ίσα, αν χρειαστεί να δώσεις ξένο (που 99,9% αν ξεκινήσεις με θήλαστρο, θα χρειαστεί) θα έχεις και το πρόβλημα του τι γάλα να δώσεις.

Μπορω να πω οτι ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα γιατι εχω πολυ βοηθεια απο την μαμα μ που ειναι νεα ..απο της αδερφες  μ εχω και ανηψια ...σε τετια ηλικια που καταλαβενουν και ακουνε...και ο συζηγος που με βοηθεια οικονομικα να εχω τα παντα να μην μ λειπει τιποτα σε θεμα οτι χρειαστω γτ ο ιδιος λειπει στο εξωτερικο και θα λειπει για ενα αρκετα χρονικο διαστημα λογου δουλειας ...δλδ απο αυτες τις αποψεις ειμαι καλημενη..ετσι οστωσο να εχω να ασχοληθω με το μωρο πολυ περισσοτερο ..γτ την μια την αδερφη μ την εχω μονημος σπιτι μ ..η αλλη ερχετε συχνα ..επισης και η μαμα μ οσο μπορει ερχετε...τα ανηψια .μ τα εχω συχνα στο σπιτι...καλοκαιρι θα ειναι αρα θα μπορουν να πηγενουν συχνα ειτε στο παρκο ειτε βολτες ..ειτε ειμαι εγω ειτε οχι ..αλλα θελω να πω θα εχω αυτον τον χρονο να ασχοληθω με το μωρο και οταν θα κοιματε η θα καθετε θα μπορω να ασχοοληθω και με το αλλο ...απλα τωρα ειμαι πιο εμπειρη γτ στο πρωτο ειλικρινα τα ειχα χαμενα και εκτος απο αυτο δν ακουγα και κανεναν ...οσο για το γαλα.δλδ σκονη..αμα τυχον καληξουμε το βρισκεις ..αλλα αυτο ειναι το θεμα να μην καταληξω εκει ...νομιζω οτι πιο πολυ ειναι ψυχολογικο αυτο που με αχγωνει οταν σκεφτωμαι την πρωτη εμπειρια που ειχα που ηταν σκετη κατστροφη για να μην πω τραγικη ολο το συμβαν ουτε καν σωστη ενημερωση ...που πλεον την εχω ...οσο για το θυλαστρο θελω να ενικιασω και οχι να αγορωσω γτ δν ξερω για ποσο και καθε ποτε θα το χρειαστειω...

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Έμένα με βόλεψε απίστευτα αυτό, για 2-3 αντλήσεις τη μέρα. Έκανε πολύ καλή δουλειά

 

https://www.littlemartinsdrawer.com/products/little-martins-electric-single-breast-pump-blue

 

Το παρήγγελα από το amazon.co.uk και μου ήρθε μέσα σε δύο ημέρες. Φορτίζει μέ usb, είναι πολύ εύχρηστο γενικά  Τιμή αγοράς περιπου 70 ευρώ μαζί με μεταφορά..

 

Αρχικά είχα δοκιμάσει ένα ηλεκτρικό της medela αλλά οι χοάνες μου φάνηκαν σκληρές και άκαμπτες, επίσης το μοτέρ του Little martins ηταν καλύτερο και η χοάνη είχε πολύ καλύτερη και μαλακή προσαρμογή στο στήθος.

Ειναι καλο ??? Γτ αυτα που εχω δει ειναι πολυ ακριβα ..πανω απο 200$ και δν ξερω αμα αξιζουν και για ποσο καιρο...για αυτο λεω να ενιακιασω και επειδη δεν ξερω ποσο καιρο θα το χρειαστω ..αλλα και επειδη ειναι επαγγελματικο...τωρα τι να πω ...ειμαι σε σκεψης ...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Aggeliki21 said:

Μπορω να πω οτι ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα γιατι εχω πολυ βοηθεια απο την μαμα μ που ειναι νεα ..απο της αδερφες  μ εχω και ανηψια ...σε τετια ηλικια που καταλαβενουν και ακουνε...και ο συζηγος που με βοηθεια οικονομικα να εχω τα παντα να μην μ λειπει τιποτα σε θεμα οτι χρειαστω γτ ο ιδιος λειπει στο εξωτερικο και θα λειπει για ενα αρκετα χρονικο διαστημα λογου δουλειας ...δλδ απο αυτες τις αποψεις ειμαι καλημενη..ετσι οστωσο να εχω να ασχοληθω με το μωρο πολυ περισσοτερο ..γτ την μια την αδερφη μ την εχω μονημος σπιτι μ ..η αλλη ερχετε συχνα ..επισης και η μαμα μ οσο μπορει ερχετε...τα ανηψια .μ τα εχω συχνα στο σπιτι...καλοκαιρι θα ειναι αρα θα μπορουν να πηγενουν συχνα ειτε στο παρκο ειτε βολτες ..ειτε ειμαι εγω ειτε οχι ..αλλα θελω να πω θα εχω αυτον τον χρονο να ασχοληθω με το μωρο και οταν θα κοιματε η θα καθετε θα μπορω να ασχοοληθω και με το αλλο ...απλα τωρα ειμαι πιο εμπειρη γτ στο πρωτο ειλικρινα τα ειχα χαμενα και εκτος απο αυτο δν ακουγα και κανεναν ...οσο για το γαλα.δλδ σκονη..αμα τυχον καληξουμε το βρισκεις ..αλλα αυτο ειναι το θεμα να μην καταληξω εκει ...νομιζω οτι πιο πολυ ειναι ψυχολογικο αυτο που με αχγωνει οταν σκεφτωμαι την πρωτη εμπειρια που ειχα που ηταν σκετη κατστροφη για να μην πω τραγικη ολο το συμβαν ουτε καν σωστη ενημερωση ...που πλεον την εχω ...οσο για το θυλαστρο θελω να ενικιασω και οχι να αγορωσω γτ δν ξερω για ποσο και καθε ποτε θα το χρειαστειω...

Ειναι καλο ??? Γτ αυτα που εχω δει ειναι πολυ ακριβα ..πανω απο 200$ και δν ξερω αμα αξιζουν και για ποσο καιρο...για αυτο λεω να ενιακιασω και επειδη δεν ξερω ποσο καιρο θα το χρειαστω ..αλλα και επειδη ειναι επαγγελματικο...τωρα τι να πω ...ειμαι σε σκεψης ...

Εμενα με βόλεψε πολυ, άριστη σχεση ποιότητας τιμής. Επαγγελματικό δεν ειναι, εξαρτάται ποσο θες να αντλείς.. Για 2-3 την ημέρα μια χαρα ειναι. Αντλουσα 150 ml απο καθε στηθος στο τέταρτο περίπου Τωρα καθε γυναικα ειναι διαφορετική,κ αυτο σημαινει πως ταιριαζει στην καθε μια διαφορετικό θηλαστρο 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Εγώ θα έπαιρνα 1000%,  όχι το νοσοκομειακό (γιατι ειναι συνηθως πολυ μεγαλύτερο κ αβολο) 

αλλά θα έπαιρνα μεταχειρισμένο ή καινούριο διπλής άντλησης αλλά αυτά που είναι προς πώληση για ιδιώτες, που είναι πολύ πιο μικρά. 

 

Είχα νοικιάσει ένα νοσοκομειακό που τελικά το κράτησα 2 μήνες,  οπότε επειδή χρειαζόταν και άλλο το θήλαστρο, πληρωσα κάποια χρήματα  να πάρω το δικό μου,  

 που τώρα το έχω δανείσει σε συγγενικό πρόσωπο, και το έχω δανείσει και άλλες 2 φορές στο ενδιάμεσο σε άλλες φίλες.

Δηλαδή τζάμπα πήγαν τα χρήματα του ενοικιαζόμενου -... απλώς δεν το ξέρεις αυτό απο την αρχή. 

 

Γενικά όμως εάν θέλεις να φτιάξεις τραπεζα και να έχεις ευελιξία εφόσον θηλάζεις, και θα χρειστείς την ευελιξία για ένα χρόνο  (μιας και θηλάζουν τα παιδιά πολύ περισσσότερο και μετά) όχι μόνο για 2 μήνες,

 θα χρειαστείς δικό σου! 

 

Σαφέστατα υπερτερεί αυτό που είναι προς πώληση σε σχέση με το ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό - ήταν πιο σιγανό, πιο διακριτικό, και πιο πρόσφατο τεχνολογικά - κ γενικά δεν φαινόταν σαν να κάνεις κάποιου είδους "ιατρική" διαδικασία. 

 

Η αλήθεια είναι ότι ναι, τώρα σκεπτόμενη το παρελθόν είναι αγχωτική διαδικασία, όπως έχω ξαναγράψει θα προτιμούσα να είχα πάρει το χάπι και να μην χρειαζόταν επαναγαλακτισμός μέσω άντλησης, όπως μου παν ότι γίνεται στην αμερική -  αλλά από το τίποτα, είμαι εξαιρετικά χαρούμενη που έγινε πραγματικότητα ο επαναγαλακτισμός οπότε και θα το ξαναέκανα 100 φορές. 

 

 

 

Ποιο ειναι αυτο το χαπι?πως το λενε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα νοικιασα το symphony. Θα δουμε σημερα θα το χρησιμοποιησω, ελπιζω να βρω χρονο γιατι ο μικρος τρωει καθε 3 ωρες! Ποση ωρα πρεπει να εχει περασει απο τον θηλασμο για να εχει γεμισει παλι το στηθος;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Λοιπον τελικα νοικιασα το symphony. Θα δουμε σημερα θα το χρησιμοποιησω, ελπιζω να βρω χρονο γιατι ο μικρος τρωει καθε 3 ωρες! Ποση ωρα πρεπει να εχει περασει απο τον θηλασμο για να εχει γεμισει παλι το στηθος;

Κάθε 3 ωρες;! Κ@λ@φαρδη! Είναι πολύ καλό θηλαστρο, μπορείς να κάνεις παράλληλη άντληση για πιο γρηγορα, κάπου στο σάιτ έχει τα πρωτόκολλα αντλησεων αλλά δε γνωρίζω πως γίνεται η παραθεση, ίσως η @Sentir...natureza μπορεί να βοηθησει. Εγώ επειδή έτρωγε κάθε μία ώρα αντλούσα μόνο το βράδυ, μία ώρα μετά που κοιμόταν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κάθε 3 ωρες;! Κ@λ@φαρδη! Είναι πολύ καλό θηλαστρο, μπορείς να κάνεις παράλληλη άντληση για πιο γρηγορα, κάπου στο σάιτ έχει τα πρωτόκολλα αντλησεων αλλά δε γνωρίζω πως γίνεται η παραθεση, ίσως η @Sentir...natureza μπορεί να βοηθησει. Εγώ επειδή έτρωγε κάθε μία ώρα αντλούσα μόνο το βράδυ, μία ώρα μετά που κοιμόταν.

Στο θεμα "θηλαστρα και συγκρισεις" που παρεθεσα σε προηγουμενο σχολιο, στη 2η σελιδα εχει μια παραθεση της αγλαιας για τα διαφορα θηλαστρα και τη χρηση τους. Δεν ξερω αν εννοουσες αυτο.

 

Με αυτη τη συζητηση για τα θηλαστρα τις τελευταιες μερες ηθελα να ρωτησω κατι, αν γνωριζει καποια :)

 

Γνωριζουμε πως το στηθος παραγει γαλα αναλογως τις αναγκες του παιδιου. Αλλαζει συσταση αναλογα με την ηλικια του παιδιου που θηλαζει (ακομη κι αν γινεται ταντεμ ενος 3μηνου και ενος 2χρονου), αν ειναι αρρωστο το παιδι παραγει περισσοτερες ανοσοσφαιρινες κα, αλλαζει ακομη και σε καθε γευμα ωστε να προσαρμοστει στο παιδι. Ακομη δεν γνωριζουν το μηχανισμο που το σωμα της μητερας δεχεται αυτα τα μηνυματα ωστε να προσαρμοσει το γαλα, αλλα υπαρχει μια θεωρια που λεει οτι αναμεσα στη γλωσσα και στη θηλη δημιουργειται ενα κενο, μεσω του οποιου το σαλιο του μωρου περναει τα μηνυματα στη θηλη και στο σωμα της μητερας. Οποτε μου γεννηθηκε η εξης απορια: Αν μια μαμα κανει αποκλειστικη χρηση θηλαστρου, το γαλα προσαρμοζεται και αλλαζει συσταση ή παραμενει το ιδιο; Γνωριζουμε πως το στηθος λαμβανει λανθασμενα μηνυματα οσον αφορα την ποσοτητα που πρεπει να παραγει, αλλα τι συμβαινει με την συσταση;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Για πρωορο μωρο κ για αρρωστο μωρο,απο οσο εχω δει αλλαζει η συσταση,οπως κ καθως μεγαλωνει το μωρο

Νομιζω εχω δει σε εικονες αντλημενο γαλα,σε διαφορες περιπτωσεις.κ ειχε ενα θεμα που ελεγε οτι οταν το μωρο εινακ αρρωστο παραγονται τα αντισωματα που χρειαζεται.ειχαν κ διαφορετικο χρωμα τα δυο γαλατα

Παραπανω δ ξερω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

Για πρωορο μωρο κ για αρρωστο μωρο,απο οσο εχω δει αλλαζει η συσταση,οπως κ καθως μεγαλωνει το μωρο

Νομιζω εχω δει σε εικονες αντλημενο γαλα,σε διαφορες περιπτωσεις.κ ειχε ενα θεμα που ελεγε οτι οταν το μωρο εινακ αρρωστο παραγονται τα αντισωματα που χρειαζεται.ειχαν κ διαφορετικο χρωμα τα δυο γαλατα

Παραπανω δ ξερω

Τετοιες εικονες εχω δει κι εγω (εκπληκτικο!), αλλα εχω την εντυπωση οτι θηλαζανε, απλα κανανε και αντλησεις. Η απορια μου ειναι αν δεν μπαινει καθολου το παιδι στο στηθος, οποτε το σαλιο του δεν ερχεται σε επαφη με τους υποδοχεις της θηλης.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι,αν δ μπαινει καθολου το μωρο στο στηθος,πως θα γινεται αντιληπτο οτι ειναι αρρωστο

Η πρωοροτητα κ η ηλικια εχει σχεση με τον χρονο θηλασμου

Αν περναει κτ η μαμα,τοτε παραγονται αντισωματα γι αυτο κ απο το θηλαστρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

Λογικα ναι,αν δ μπαινει καθολου το μωρο στο στηθος,πως θα γινεται αντιληπτο οτι ειναι αρρωστο

Η πρωοροτητα κ η ηλικια εχει σχεση με τον χρονο θηλασμου

Αν περναει κτ η μαμα,τοτε παραγονται αντισωματα γι αυτο κ απο το θηλαστρο

Ευχαριστω για την απαντηση:)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...