Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα! Εχω ενα μπεμπη 2,5 μηνων και θηλαζει ενω σε καποια γευματα πινει και συμπληρωμα. Κανει 6-7 γευματα την ημερα και στα 2 απο αυτα πινει και ξενο. Εχω το θηλαστρο medela mini electric. Αρχικα το χρησιμοποιουσα για να αυξησω την παραγωγη αλλα κυριως για να δινω ως συμπληρωμα το δικο μου γαλα. Σε καθε αντληση εβγαζα 30-50ml απο το καθε στηθος. Στην πορεια κουραστηκα και σταματησα τις αντλησεις. Σημερα το πρωι, επειδη ο μικρος δεν θηλασε πολυ αισθανομουν το στηθος μου πρησμενο και ειπα να βαλω λιγο θηλαστρο να ανακουφιστω αφου το μωρο δεν ηθελε να φαει αλλο. Ομως δεν εβγαλε τιποτα, μονο σταγονες! Αυτο που με προβληματισε ειναι πως το θηλαστρο εκανε εναν παραξενο ηχο, σαν "κριτς κριτς" ενω το στηθος ειναι ακομα πρησμενο. Λετε να χαλασε το θηλαστρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω νοικιασα στο μαιευτηριο την 3η ημερα που ηρθε το γαλα γιατι ο μικρος δεν ρουφουσε. ειχαν το ameda elite.ουσιαστικα πληρωνεις 50 ευρω κ κρατας το μπουκαλακι με τη χοανη. Στο σπιτι συνεχισα με swing για συμπληρωματικο του θηλασμου τποτιθεται αλλα επειδη ο μικρος συνεχισε να μη ρουφα κ να χανει βαρος κατεληξε για αποκλειστικη αντληση. μετα πλεον νοικιασα νοσοκομειακο, το symphony. περα απο το κερδος του χρονιυ της ταυτοχρονης αντλησης δεν εχω το αποτελεσμα που περιμενα. δεν καλυπτω καν τις αναγκες του μωρου κ ας ξεκινησα ακολουθωντας αυστηρα το πρωτοκολλο αντλησεων. βεβαια η διαφορα στην αποδοση σε σχεση με swing ειναι εμφανης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αναρωτιεμαι.υπαρχουν πραγματικα γυναικες που μετα τον τριτο μηνα καταφεραν να σιτισουν αποκλειστικα το μωρο μονο κ μονο αντλωντας με το θηλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα όταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο και για έναν μήνα περίπου το symphony της medela γτ είχα πολύ πληγωμένη θηλή κ δεν μπορούσα να βάλω το μωρό.Όταν ήμουν καλύτερα σταμάτησα τη χρήση.Με την παραγωγή δεν είχα πρόβλημα ούτε μειώθηκε αντιθέτως θα έλεγα .Μετά συνεχίσαμε το θηλασμό κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγω παντως αναρωτιεμαι.υπαρχουν πραγματικα γυναικες που μετα τον τριτο μηνα καταφεραν να σιτισουν αποκλειστικα το μωρο μονο κ μονο αντλωντας με το θηλαστρο?

μια φιλη το εκανε για εξαμηνο. απο εκει παρασυρθηκα κ εγω κ θεωρησα οτι θα ειναι ευκολοτερο απο το να θηλασω. η μαλλον ευκολοτερο ρξακολουθω να το θεωρω, απλως ειχα φανταστει οτι θα εχω κ περισσευμα για να κανω κ τραπεζα για αργοτερα ωστε να το περιορισω σιγα σιγα οταν μπουν οι στερεες. τωρα εκλεισα τριμηνο. μειωση ακομα δν εχω. ουτε αυξηση. ομως μου ηρθε περιοδος στις 40 μετες που φανταζομαι οτι εχει σχεση κ το στηθος μου ειναι μονιμα ξεφουσκωτο. μη σου πω κ μικροτερο απο πριν την εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Εγω παντως αναρωτιεμαι.υπαρχουν πραγματικα γυναικες που μετα τον τριτο μηνα καταφεραν να σιτισουν αποκλειστικα το μωρο μονο κ μονο αντλωντας με το θηλαστρο?

Η κουμπάρα μου το έκανε για 6 μήνες κ πραγματικά ειχε αγανακτήσει..Απ ότι συζητήσαμε πολύ δύσκολο κ ψυχοφθόρο σα διαδικασία..Προσωπικά θεωρώ αν ξεπεράσεις την πρώτη δυσκολία του θηλασμού δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα μετά.. Ούτε μπουκάλια,αποστείρωση θήλαστρο κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την @Elfer. Εμεις κανουμε μεικτη διατροφη και εχω καταφερει να περιορισω το συμπληρωμα. Πριν λιγες μερες ημουν στα μαγαζια για κατι δουλειες με το μωρο. Πεινασε νωριτερα απο οτι υπολογιζα. Το θηλασα 10 λεπτα στο αυτοκινητο και ξεραθηκε για το επομενο 3ωρο! Αν ειχα βαλει μπουκαλι θα επρεπε να ψαχνω καπου να το κρυωσω, να τον κραταω ορθιο πολυ ωρα να ρευτει και θα ειχα φαει τουκαχιστον ενα 40λεπτο, χωρια την ταλαιπωρια. Και ξαναρωταω: μηπως χαλασε το θηλαστρο μου (δες παραπανω ποστ μου);;;;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κ εγώ αυτό το θηλαστρο, δεν έβγαζα σχεδόν τπτ κ μετά από κάποιο διάστημα έκανε κ εμένα αυτό το θόρυβο, δεν έβγαζε ούτε σταγόνα κ το παράτησα, ούτε ξαναασχοληθηκα κ πήρα το swing. Δεν ξέρω αν χαλασε. Αν έχεις τη δυνατότητα νοίκιασε ένα νοσοκομειακό για κάποιο διάστημα για να μην αγοράζεις άλλο, να κάνεις κ τράπεζα αν θες κ να έχεις έτοιμα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Το είχα κ εγώ αυτό το θηλαστρο, δεν έβγαζα σχεδόν τπτ κ μετά από κάποιο διάστημα έκανε κ εμένα αυτό το θόρυβο, δεν έβγαζε ούτε σταγόνα κ το παράτησα, ούτε ξαναασχοληθηκα κ πήρα το swing. Δεν ξέρω αν χαλασε. Αν έχεις τη δυνατότητα νοίκιασε ένα νοσοκομειακό για κάποιο διάστημα για να μην αγοράζεις άλλο, να κάνεις κ τράπεζα αν θες κ να έχεις έτοιμα γεύματα.

Αυτο σκεφτομουν, αφου πια πινει μονο 2 μπουκαλια σκονη την ημερα, γιατι να μη βγαζω με το θηλαστρο να πινει κι αυτα δικο μου; @Έσπερος μπορεις να μου στειλεις σε πμ τις πληροφοριες για την ενοικιαση που μου ειχες πει; επισης, μεταξυ του symphony και του swing ποιο ειναι καλυτερο και τι διαφορες εχουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , CMES είπε:

Αυτο σκεφτομουν, αφου πια πινει μονο 2 μπουκαλια σκονη την ημερα, γιατι να μη βγαζω με το θηλαστρο να πινει κι αυτα δικο μου; @Έσπερος μπορεις να μου στειλεις σε πμ τις πληροφοριες για την ενοικιαση που μου ειχες πει; επισης, μεταξυ του symphony και του swing ποιο ειναι καλυτερο και τι διαφορες εχουν;

Το symphony είναι νοσοκομειακό, διπλης άντλησης άρα αντλείς στο μισό χρονο κ επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει κ τα δυο δεν έχουν καμία σχεση ως προς την απόδοση, εκτός αν έχεις άπειρο γάλα- εγώ δεν είχα. Για να το νοικιάσεις πάρε τηλέφωνο στο κατάστημα της medela και θα σου πούνε λεπτομέρειες. 

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος στο μοτερ του θηλαστρου μπορει να ειναι επειδη χρειαζονται αλλαγη οι μεμβρανες και οι βαλβιδες ( στα medela ειναι τα κιτρινα κατω απο τη χοανη με το ασπρο πτερυγιο, στα ameda εινσι το λευκο στομιο απ οπου πεφτει το γαλα στο μπουκαλι). Αυτα λενε οτι ειναι καλο να τα αντικαθιστουμε καθε 2 μηνες περιπου - ειδικα τη μεμβρανη. Σε ξενο σαιτ το διαβασα προσφατα. Τα ηλεκτρονικα φαρμακεια εχουν τετοια ανταλλακτικα πολυ οικονομικα. Ειδα διαφορα γιατι πριν το ενα μου στηθος δν εβγαζε σχεδον τπτ. Ειχα την ταση να βαζω παντα με την ιδια σειρα τις χοανες στο ιδιο στηθος: στο ενα παντα τη χοανη του swing κ στο αλλο αυτη που εστειλε η ετσιρεια. Το ενα απο τα δυο ειχε μεγσλη φθορα φαινεται κ γι αυτο το ιδιο στηθος παντα εβγαζε το μισο. Κ τωρα λιγοτερο βγαζει αλλα η διαφορα δν ειναι οπως πριν. Επισης δν χρειαζεται να δυναμωνω τοσο την ενταση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο θορυβος στο μοτερ του θηλαστρου μπορει να ειναι επειδη χρειαζονται αλλαγη οι μεμβρανες και οι βαλβιδες ( στα medela ειναι τα κιτρινα κατω απο τη χοανη με το ασπρο πτερυγιο, στα ameda εινσι το λευκο στομιο απ οπου πεφτει το γαλα στο μπουκαλι). Αυτα λενε οτι ειναι καλο να τα αντικαθιστουμε καθε 2 μηνες περιπου - ειδικα τη μεμβρανη. Σε ξενο σαιτ το διαβασα προσφατα. Τα ηλεκτρονικα φαρμακεια εχουν τετοια ανταλλακτικα πολυ οικονομικα. Ειδα διαφορα γιατι πριν το ενα μου στηθος δν εβγαζε σχεδον τπτ. Ειχα την ταση να βαζω παντα με την ιδια σειρα τις χοανες στο ιδιο στηθος: στο ενα παντα τη χοανη του swing κ στο αλλο αυτη που εστειλε η ετσιρεια. Το ενα απο τα δυο ειχε μεγσλη φθορα φαινεται κ γι αυτο το ιδιο στηθος παντα εβγαζε το μισο. Κ τωρα λιγοτερο βγαζει αλλα η διαφορα δν ειναι οπως πριν. Επισης δν χρειαζεται να δυναμωνω τοσο την ενταση. 

Η χοανη δεν ειναι στα εξαρτηματα που αγοραζεις και δεν επιστρεφονται; γιατι εχεις 2 διαφορετικες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο θηλαστρα δεν εχω εμπειρια, αλλα εχει ενα θεμα της @aglaia "θηλαστρα και συγκρισεις". Μπορει να σε βοηθησει κατι απο κει.

 

Παράθεση

edit admin προσθέσαμε τον σύνδεσμο

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι θελω μεν να θυλασω αλλα θα προτιμησω να του δωσω με.μπιμπερο....αλλα το μονο συγουρο δν θα αγορασω αλλα θα ενοικιασω νοσοκομειου...τωρα αμα δν μου βγει θα δω τι θα κανω ...οστοσο με απασχολει και εμενα αυτο το θεμα ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Aggeliki21 είπε:

Εγω παλι θελω μεν να θυλασω αλλα θα προτιμησω να του δωσω με.μπιμπερο....αλλα το μονο συγουρο δν θα αγορασω αλλα θα ενοικιασω νοσοκομειου...τωρα αμα δν μου βγει θα δω τι θα κανω ...οστοσο με απασχολει και εμενα αυτο το θεμα ...

 

Νομιζω ειλικρινα οτι ειναι κατι που θα σκεφτοταν ως ευκολια η ως ανεση μονο κοπελα που δεν εχει ποτε θηλασει (ειχα κι εγω την ιδια σκεψη προ παιδιων, δεν κρινω) και θα σου προτεινα πριν γεννησεις να παρακολουθησεις σεμιναρια θηλασμου και να προσπαθησεις να ερθεις σε επαφη με μητερες που εχουν θηλασει. Το θηλαστρο δεν εχω ακουσει ποτε καμια μαμα να το περιγραφει ως ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θήλαστρο δεν ήταν καθόλου ευχάριστο,καθε αλλο θα έλεγα.Απλά ένοιωσα ανακούφιση όταν δεν το ξαναχρησιμοποιησα κ θλίψη όταν σταμάτησα τον θηλασμό.Όσον αφορά την ενοικίαση, εγώ το πήρα απο φαρμακείο .Έκαναν τη σύμβαση κ μου έδωσαν κ τα ανταλλακτικά.Ολα δλδ..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Aggeliki21 είπε:

Εγω παλι θελω μεν να θυλασω αλλα θα προτιμησω να του δωσω με.μπιμπερο....αλλα το μονο συγουρο δν θα αγορασω αλλα θα ενοικιασω νοσοκομειου...τωρα αμα δν μου βγει θα δω τι θα κανω ...οστοσο με απασχολει και εμενα αυτο το θεμα ...

Εγω παντως που δεν το θεωρω δυσαρεστο το θηλαστρο αλλα ειχα θεωρησει πολυ δυσαρεστη την αποτυχημενη αποπειρα θηλασμου, θα σου πω την εμπειρια μου: γιατι θες να το δωσεις με μπιμπερο; για να βλεπεις ποσο τρωει; και να το βλεπεις, αν ειναι να αγχωθεις, θα αγχωθεις. τη μια θα λες οτι εφαγε πολυ, την αλλη θα λες οτι εφαγε λιγο, θα αναρωτιεσαι αν ειναι φυσιολογικη η ποσοτητα κλπ κλπ. Και τελικα μπορει να κοιτας τα ml και οχι την αντιδραση του παιδιου. Απο θεμα χρονου, θα σου πουν οι θηλαζουσες αν συμφερει. Εγω δεν εχω καταληξει. Ξερω μονο οτι δινω γυρω στις 3-4 ωρες τη μερα σε αυτο συνολικα. Ακουγεται λιγο σε σχεση με θηλασμο αλλα συγκρινω με δυο φιλες μου που θηλαζουν μωρα που γεννηθηκσν την ιδια εποχη με εμενα, δεν καταλαβαινω πως εχουν περισσοτερο χρονο ελευθερο. Και τελικα και τα δικα τους μωρα τρωνε με προγραμμα χωρις να τους το επιβαλουν αρα δεν ξερω αν κ εκει φαινεται διαφορα. Επισης οταν το παιδακι μεγαλωσει λιγο και θα θελει αλληλεπιδραςη μπορει να ειναι δυσκολο να κανεις αντλησεις οσο συχνα πρεπει. Εμενα αυτο με εχει δυσκολεψει πιο πολυ. Περαν του οτι με αγχωνει, ειμαι στιγμες που νιωθω οτι βαζω το θηλαστρο πανω απο την αναγκη του μικρου για αγκαλια. Κανει κ λιγο περιπλοκες τις εξοδους απο το σπιτι. Αλλα κι αυτο σχετικο ειναι γιατι αν δν θες να θηλασεις δημοσια παλι μεσα θα κλειστεις.  Παρολα αυτα λεω οτι αν ειχα καποιον να κραταει το μικρο για να βγαλω γαλα, ασυζητητι θα το επελεγα και για το δευτερο. Αλλα δεν σου κρυβω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το φανταζομουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικές διαφορές θήλαστρου -θηλασμού (τα έχω κάνει και τα 2, με άλλα μωρά): 

- το θήλαστρο όσο περνα ο καιρός δεν θέλει λιγότερη αλλά συχνά περισσότερη ώρα. Ενα μωρό 6 μηνών μπορεί να θηλάζει συνολικά 5 λεπτά το γεύμα, το θήλαστρο θα συνεχίσει να τρώει 30-40 λεπτά ανά 2-3 ώρες και μετά πρέπει και να ταϊσεις το μωρό.  Δεν ξέρω αν υπάρχουν μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά και αντέχουν πάνω από 2-3 μήνες, αλλά πρέπει να απαιτεί τεράστια αποθέματα υπομονής και ψυχικής δύναμης

- το θήλαστρο προσωπικά με έκανε να νιώθω σαν αγελάδα που την αρμέγουν, το συνάισθημα του θηλασμού μετά τις πρώτες βδομάδες ήταν πραγματικά ό,τι πιο έντονο και όμορφο έχω νιώσει

- αν θηλάζεις, όπου είσαι, έχεις μαζί το φαγητό του μωρού, έτοιμο, σε ιδανική θερμοκρασία. Το να βγάζεις αποκλειστικά με το θήλαστρο και να ζεις φυσιολογικά, να πηγαίνεις όπου θες, όποτε θες, ειλικρινά δεν έχω ιδέα πώς το κάνει ο κόσμος ή αν το κάνει. Φαντάζομαι προϋποθέτει να δίνεις συμπλήρωμα; Η να τρέχεις συνεχως με αυστηρό προγραμματισμό;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Βασικές διαφορές θήλαστρου -θηλασμού (τα έχω κάνει και τα 2, με άλλα μωρά): 

- το θήλαστρο όσο περνα ο καιρός δεν θέλει λιγότερη αλλά συχνά περισσότερη ώρα. Ενα μωρό 6 μηνών μπορεί να θηλάζει συνολικά 5 λεπτά το γεύμα, το θήλαστρο θα συνεχίσει να τρώει 30-40 λεπτά ανά 2-3 ώρες και μετά πρέπει και να ταϊσεις το μωρό.  Δεν ξέρω αν υπάρχουν μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά και αντέχουν πάνω από 2-3 μήνες, αλλά πρέπει να απαιτεί τεράστια αποθέματα υπομονής και ψυχικής δύναμης

- το θήλαστρο προσωπικά με έκανε να νιώθω σαν αγελάδα που την αρμέγουν, το συνάισθημα του θηλασμού μετά τις πρώτες βδομάδες ήταν πραγματικά ό,τι πιο έντονο και όμορφο έχω νιώσει

- αν θηλάζεις, όπου είσαι, έχεις μαζί το φαγητό του μωρού, έτοιμο, σε ιδανική θερμοκρασία. Το να βγάζεις αποκλειστικά με το θήλαστρο και να ζεις φυσιολογικά, να πηγαίνεις όπου θες, όποτε θες, ειλικρινά δεν έχω ιδέα πώς το κάνει ο κόσμος ή αν το κάνει. Φαντάζομαι προϋποθέτει να δίνεις συμπλήρωμα; Η να τρέχεις συνεχως με αυστηρό προγραμματισμό;

 

Γί αυτο εγω λεω συνεχεια να μην τρομαζουμε τις μαμαδες με τον θηλασμο! γιατι αν οντως ειναι ευκοκο μετα τον πρωτο καιρο, δεν αξιζει να τρομοκρατηθεις. το θηλαστρο οντως δυσκολευει οσο περνουν οι μηνες. κι εγω δεν το ειχα σκεφτει ετςι οταν γυρω στο μηνα το μωρο ειχε πλεον παρει βαρος κ θα μπορουςα να δοκιμαςω θηλαςμο. σκεφτηκα οτι θα γυριζα πιςω στο μηδεν ενω ειχαμε βρει τους ρυθμους μας κ το φοβηθηκα. Τελικα ειδικα στον 3ο μηνα υπεφερα απο θεμα προγραμματισμου. Τωρα που το μωρο εχει πιο πολλα παιχνιδια ειναι καπως καλυτερα. Τον επομενο μηνα η γιατρος ειπε θα βαλουμε σιγα σιγα φρουτοκρεμες οποτε φανταζομαι οτι αν εχω γαλα μεχρι τοτε θα αρχισω να περιοριζω τα γευματα του σε μητρικο γαλα. για τις εξοδους φροντιζω απλως το πρωι να ξυπναω νωριτερα για μια παραπανω αντληση κι ας ειναι κ 50 ml μονο. να ειναι ετοιμη αν τη χρειαστει ο μικρος συο δρομο να τον ξεγελασουμε  ή αν πεινασει αμεσως μολις γυρισουμε. αλλα στη διαδρομη συνηθως κοιμαται οποτε δεν εχει χρειαστει. βεβαια δεν εχουμε κατσει εξω για φαγητο πχ που να μεινουμε ωρες. εκει μαλλον θα εχουμε μαζι σκονη, η θα δινω τη σκονη πριν κ μετα για να παιρνω μαζι ενα πληρες γευμα σε μητρικο που μεταφερεται ευκολοτερα. Ομως αναγνωριζω οτι με ενα μωρο μονο ειναι πιο ευκολο να κανεις το προγραμμα των εξοδων γυρω απο τα γευματα του κ τις αντλησεις, ενω αν εχεις κ μεγαλυτερο που θα θελει βολτες ή δραςτηριοτητες κ θα αχεις κι εςυ περιςςοτερες υποχρεωςεις, δεν θα ειναι τοσο απλο. Και σιγουρα θελει κ βοηθεια.

Εγω παντως το παω μηνα-μηνα στο μυαλο μου γιατι δεν πιστευω οτι θα εχω γαλα για πολυ, οποτε δεν αγχωνομαι για το τι θα γινει πχ στον 6ο που θα ειναι κ καλοκαιρι κ θα θελουμε μεγαλυτερη ελευθερια. ας βγει ο 4ος, ο 5ος κ βλεπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολυ λογοι αλλοι μπορει να τα θεωρησουν χαζους τους λογους τους δικους μ αλλα εχω παρει την αποφασει ...π.χ ο πρωτος θυλασμος ηταν σκετη αποτυχια λογου οτι δν γνωριζα δεν ειχα ιδεα ..γενικα δν ειχα χρονο για τπτ ..το παιδι ειχε χαλινο και ο ενας γιατρος ελεγε κοψτο ο αλλος οχι ειναξ πολυ μικρος ...με αποτελεσμα να μην μπορω να θηλαζω γτ δν το επιανε κλ το βρεφος ..μετα βγαλαμε και αλλεργια στο γαλα ...θυμαμαι εκανα την χαζομαρα και αγορασα θυλαστρο που ειναι με το χερι..οσο για προγραμμα δν ειχαμε ειχα χαθει ημουν εκτος τοπου και χρονου ...και ειχα και ολους να μα αχγωνουν κανε αυτο οχι καντο ετσι ...και παει λεγοντας .....μετα σκευτομαι αμα θηλαζεις πως το κοβεις ...υπαρχουν μωρα που το αφηνουν αλλα που δεν το αφηνουν με τπτ και δν το θελω αυτο...και δν ξερω γτ αλλα πιστευω οτι αμα ενοικισω επαγγεατικο θυλαστρο ..θα εχω περισσοτερο χρονο ...ετσι ωστε να ασχοληθω και με το αλλο που ειναι μικρο ακομα ...δλδ μια ασχημη εμπειρια ο πρωτος θυλασμος ..οσο για την σκονη ...αυτην την φορα λογο οτι γνωρισω πολλα περισσοτερα ηα προσπαθησω να θηλασω ειτε ετσι με η με θυλαστρο ..για σκονη θα δωσω μονο αμα γινει κατι ..π.χ αλεργια ..η αρρωστησω ασχημα εννω οχι μια γριπη ...η αμα χρειαστει να λειψω για ενα διαστημα ..οσο για την βοηθεια παλι καλα εχω και αρκετη θα ελεγα ....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εμενα η ορωτη εμπειρια θηλασμου ηταν απογοητευτικη, εξαλολουθω να το θεωρω για εμενα απιστευτα δυσκολο. περα απο το ψυχολογικο που το ειχα απο πριν, οτι δρν μπορω να ειμαι καθηλωμενη στον καναπε για ωρες ουτε να μην εχω προγραμμα ουτε να μην ξερω ποση ωρα θα τρωει κ ποτε θα ξαναφαει, στην πραξη μου φανηκε απιστευτα δυσκολο να κραταω το μωρο στη σωστη θεση, να το βοηθαω να σνοιγει το στονα του οπως πρεπει, να κοιταω σν κατσπινει, να μην τον αφηνω να κοιμαται για να τελειωσει το φαγητο του κλπ. θεωρω οτι πρακτικα ειμαι ανικανη να το κανω. απλουστατα. Οποτε η ιδεα του να συνδεεσαι με το μπουκσλακι μου φαινεται πανευκολη. κ τον πρωτο 1-1.5 μηνα μολις μπηκαμε σε σειρα κ εφυγε το αγχος της προσληψης βαρους, ηταν τελεια. παρολο που επρεπε να τον ξυπναω καθε 2 ωρες για φαγητο, το προγραμμα ηταν τελειο: φαι, υπνος αμεςως κ αντληση 1 ωρα κ μετα ειχα 1 ωρα για να κοιμηθω η να κανω τις δουλειες μου. μετα εμενε λιγο παραπανω ξυπνιος αλλα τα βρισκαμε. στους κολικους δυσκολευτηκα λιγο γιατι δν ειχα διαθεση να βγαζω γαλα οταν εκλαιγε. αλλα γενικα μια χαρα, κ ελεγα σιγα τωρα μην μπλεξω απο το μηδεν να θηλαζει ολη μερα κ να μην εχει κ αποτελεσμα. καπου ομως προς το τελος του 2ου μηνα τρελαθηκα. αρχισε να μην κοιμαται ποτε τη μερα ή μονο μεσημερι. οποτε ξεκινουσα την αντλησγ κ σταματουσα στην καλυτερη σε 10 λεπτα. τα απογευματα ειχε ακομα λιγους κολικους οποτε παλι μπερδευομουν. καπως ετσι η παραγωγη μου δεν  αυξηθηκε κ εξακολουθω να δινω σκονη. τωρα που καθεται κ στο ριλαξ κ το γυμναστηριο δν ειναι τοσο αγχωτικο αλλα κ παλι αυτη τη στιγμη κοιμαται στην αγκαλια μου γιατι αλλιως θα ξυπνησει κ εγω βγαζω εναλλαξ απο ενα στηθος μονο.. κ διεκοψα ηδη μια φορα γιατι κατι τον ξυπνησε. πολυ αγχος δηλαδη. κ βαλε κ το ταισμα, τις ωρες που δν μπορει να τον ταΐσει ο αντρας μου. βεβαια το ξαναλεω οτι αν ειχα βοηθεια περα απο τον αντρα μου, δηλαδη καποια παρεα τα πρωινα, θα το ξαναεκανα γιατι δν με θεωρω ικανη να θηλασω. οποτε αν θες να το κανεις σκεψου πολυ τα πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

δλδ κοριτσια να ρωτησω και εγω το θηλαστρο πιστευετε πως καλο ειναι να αποφευγετε και σε κοπελες που εχουν εισερχουσες θηλες;;; σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω διαβασει περισσοτερα πραγματα για τον θηλασμο και θθεωρω πως ειμμαι λιγο περισσοτερο ενημερωμενη απο την πρωτη αλλα γενικα βλεπω πως οι αποψεις για το θηλαστρο γενικα διιστανται

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος διαβαζοντας την καθημερινότητα σου αγχώθηκα, δεν το λέω επικριτικα μην το πάρεις στραβά, αλλά μου φαίνεται αδιανοητο να κάθομαι τόσες ώρες την ημερα να βγάζω γάλα μέσα στο άγχος αν θα φτασει αντί να κάθομαι στον καναπέ όπως λες κ να ταιζω το μωρό μου. Και να πλένω, να αποστειρωνω τα εξαρτήματα και τα μπιμπερο, να ξυπνάω νωρίτερα, θεουλη μου! Ο θηλασμός αν το "βρεις" λίγο και ειδικά στην αρχή, είναι παιχνιδάκι μπροστά στην άντληση. Δε σκέφτηκα ποτέ τι θα φάει το παιδί όταν ήμασταν έξω, ούτε ντράπηκα ποτέ να θηλάσω (το έχω κάνει μπροστά σε παπά με μεγάλη επιτυχία, στο τέλος με επαινεσε κιολας -ειχε 4 παιδια!:P) Ειδικά καθώς στη συντήρηση κ μεταφορά είναι πολύ απαιτητικό το μητρικό. 

@xaroumenh mama στις εισεχουσες θηλές μπορείς να βάζεις αρχικά για ένα λεπτό το θηλαστρο να βγάζει προς τα έξω τη θηλή κ μετά να θηλάζεις. Υπάρχουν ομως και τα κοχύλια (breast shells) για αυτή τη δουλεια.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...