Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σημερα ηταν η δευτερη μερα με βρακακι και δεν ειχαμε ουτε ενα ατυχημα!Ακομα και στη βολτα μας δεν βαλαμε παμπερς.Αλλα εχω το ερωτημα,οταν ειστε εξω που τα πηγαινετε τα παιδακια σας να κανουν την αναγκη τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα ηταν η δευτερη μερα με βρακακι και δεν ειχαμε ουτε ενα ατυχημα!Ακομα και στη βολτα μας δεν βαλαμε παμπερς.Αλλα εχω το ερωτημα,οταν ειστε εξω που τα πηγαινετε τα παιδακια σας να κανουν την αναγκη τους?

http://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=682

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!

Εμείς έχουμε το εξής θέμα, που δεν το έχω ακούσει από φίλες μου: ξεκινήσαμε εδώ και 2 μήνες την εκπαίδευση πολύ χαλαρά (είναι λίγο λιγότερο από 2, αλλά τα έλεγε εδώ και καιρό και είπα να εκμεταλλευτώ και το καλοκαίρι).

Τα πάει πολύ καλά:

Την τελευταία εβδομάδα κάνει κακά μόνο στο γιογιό! Έχει στάνταρ ώρα που τα κάνει κι έτσι είναι πολύ εύκολο πια. Όμως δεν έχουμε καταφέρει να μάθουμε τα τσίσα. Κάποιες φορές τα κάνει στο γιογιό αλλά όσες φορές τον έχω αφήσει με βρακάκι, έχουμε πάντα ατυχήματα. Και αναρωτιέμαι πώς πρέπει να το χειριστώ? Είναι έτοιμος για κακά και δεν είναι για τσίσα? Πώς γίνεται αυτό? Να τον αφήνω γυμνό ή όχι?

Να σημειώσω ότι δεν τον πιέζω καθόλου και δεν δυσανασχετεί καθόλου με την όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

Εμείς έχουμε το εξής θέμα, που δεν το έχω ακούσει από φίλες μου: ξεκινήσαμε εδώ και 2 μήνες την εκπαίδευση πολύ χαλαρά (είναι λίγο λιγότερο από 2, αλλά τα έλεγε εδώ και καιρό και είπα να εκμεταλλευτώ και το καλοκαίρι).

Τα πάει πολύ καλά:

Την τελευταία εβδομάδα κάνει κακά μόνο στο γιογιό! Έχει στάνταρ ώρα που τα κάνει κι έτσι είναι πολύ εύκολο πια. Όμως δεν έχουμε καταφέρει να μάθουμε τα τσίσα. Κάποιες φορές τα κάνει στο γιογιό αλλά όσες φορές τον έχω αφήσει με βρακάκι, έχουμε πάντα ατυχήματα. Και αναρωτιέμαι πώς πρέπει να το χειριστώ? Είναι έτοιμος για κακά και δεν είναι για τσίσα? Πώς γίνεται αυτό? Να τον αφήνω γυμνό ή όχι?

Να σημειώσω ότι δεν τον πιέζω καθόλου και δεν δυσανασχετεί καθόλου με την όλη διαδικασία.

κι εμένα ο γιος μου έκοψε πρώτα τα κακά και μετά από κάνα εξάμηνο τα τσισάκια. δεν τον πίεσα καθόλου. πήρα το μήνυμα ότι είναι έτοιμος όταν είδα ότι η βραδυνή του πάνα ήταν εντελώς στεγνή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο fantasy viewpost.gif

Καλημέρα σας!

Εμείς έχουμε το εξής θέμα, που δεν το έχω ακούσει από φίλες μου: ξεκινήσαμε εδώ και 2 μήνες την εκπαίδευση πολύ χαλαρά (είναι λίγο λιγότερο από 2, αλλά τα έλεγε εδώ και καιρό και είπα να εκμεταλλευτώ και το καλοκαίρι).

Τα πάει πολύ καλά:

Την τελευταία εβδομάδα κάνει κακά μόνο στο γιογιό! Έχει στάνταρ ώρα που τα κάνει κι έτσι είναι πολύ εύκολο πια. Όμως δεν έχουμε καταφέρει να μάθουμε τα τσίσα. Κάποιες φορές τα κάνει στο γιογιό αλλά όσες φορές τον έχω αφήσει με βρακάκι, έχουμε πάντα ατυχήματα. Και αναρωτιέμαι πώς πρέπει να το χειριστώ? Είναι έτοιμος για κακά και δεν είναι για τσίσα? Πώς γίνεται αυτό? Να τον αφήνω γυμνό ή όχι?

Να σημειώσω ότι δεν τον πιέζω καθόλου και δεν δυσανασχετεί καθόλου με την όλη διαδικασία.

Κοίτα, για τα τσισάκια λένε οι γιατροί και οι ψυχολόγοι ότι μάλλον πρέπει να είναι γύρω στα 2.5 ετών ώστε να λειτουργούν καλά οι σφιγκτήρες. Διαφορετικά μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα και μετά να έχεις "ατυχήματα" για πολλά χρόνια... Οπότε υπομονή και καθόλου πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Άρα λέτε να συνεχίσω σιγά-σιγά και χαλαρά, μέχρι να μου δείξει εκείνος. Η αλήθεια είναι ότι το πρωί η πάνα είναι τίγκα, αλλά το μεσημέρι χθες π.χ. ήταν για 3 ώρες τελείως στεγνή.

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις ξεκινησαμε τωρα το καλοκαιρι την προσπαθεια διακοπης πανας..ξεκινησαμε 22μηνων κ 23 ειχαμε ξεμπερδεψει μετα απο εναν μηνα..

 

στην αρχη τον ειχα κανονικα με τη πανα του..δυστυχως ανακαλυψε τη σοκολατα (υγειας) κ μου τη ζηταγε..οποτε καθε φορα που μου λεγε ...λατα..του λεγα αν κανεις πιπι στη τουαλεττα σου θα σου δωσω..του χω παρει την εκπαιδευτικη της fisher price...οποτε τον επαιρνα απ το χερι καθοταν με τη πανα ΄'κ καλα' εκανε πιπι του κ του εδινα ενα μικρο κομματακι για επιβραβευση.

 

επειτα μετα απο μια βδομαδα τον ειχα χωρις πανα..οταν εβλεπα να πιανει το πιπι του (ηξερα κ ποση ωρα ειχε περασει που δεν ειχε κανει) του ελεγα θελεισ πιπι?αν ναι παμε στη τουαλεττα να κανεισ κ θα σου δωσω μπραβο σοκολατα..σφαιρα ο δικος σου..κλασσικα απ το χερακι κ πηγαιναμε μαζι..μερικες φορεσ εκανε οντως αλλες οχι αλλα παντα του εδινα ενα μικρο κομματακι (ισα ισα) κ χαιροταν.

 

πλεον πηγαινει μονος του.γιναμε 24μηνων.ερχεται χαρουμενοσ χτυπαει παλαμακια κ μου λεει μαμα πιπι μπραβο...κ του δινω το μπραβο του..βεβαια η τουαλεττα απ την αρχη της διαδικασιας βρισκεται στο ιδιο σημειο..!

Link to comment
Share on other sites

εμείς είμαστε 18 μηνών,νωρίς,αλλά είπαμε να κάνουμε μια προσπάθεια!ξεκινήσαμε σήμερα το πρωι!κάναμε κανονικά τσίσα στο καθισματάκι της τουαλέτας μόλις ξύπνησε!;αποκει και μετά δεν τα ξανάκανε!κάθισε όμως μέχρι και 20' στη λεκάνη!μόλις την κατέβαζα ούτε μετά από 5' τα αμολαγε στο βρακάκι!:P

τώρα την εβαλα για ύπνο με πάνα εννοείται μη χαλάσουμε και το πρόγραμμα ύπνου που έχει γιατί είναι τέλειο!;)

ακούω προτασεις και συμβουλές!κυρίως από μανούλες που εκαναν σε αυτή την ηλικία προσπάθεια!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ntemi μην κάνεις προσπάθειες τόσο νωρίς. Εμένα η παιδίατρος ήταν κάθετη (και συνήθως δεν είναι...) για το ότι οι προσπάθειες πρέπει να ξεκινούν μετά τα 2. Πρώτον γιατί οι σφιγκτήρες δεν λειτουργούν ακόμα και δεύτερον γιατί εάν κάτι στραβώσει μετά θα πας στα 4+. Νομίζω ότι το επόμενο καλοκαίρι θα είναι η ιδανική περίοδος. Μην ταλαιπωρείς τη μικρή τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

ntemi μην κάνεις προσπάθειες τόσο νωρίς. Εμένα η παιδίατρος ήταν κάθετη (και συνήθως δεν είναι...) για το ότι οι προσπάθειες πρέπει να ξεκινούν μετά τα 2. Πρώτον γιατί οι σφιγκτήρες δεν λειτουργούν ακόμα και δεύτερον γιατί εάν κάτι στραβώσει μετά θα πας στα 4+. Νομίζω ότι το επόμενο καλοκαίρι θα είναι η ιδανική περίοδος. Μην ταλαιπωρείς τη μικρή τσάμπα.

 

σευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμένα είναι 3 χρόνων και ακόμα φοραμε πανα.,όσες φορές της έβαλα βρακακι τα έκανε πάνω της χωρίς να τη νοιαξει καθόλου και γενικά δεν θέλει ούτε το γιογιό ούτε τη λεκάνη...οσες φορές επιχείρησε να τη βάλω να κατσει σ'αυτα μας άκουσε όλη η γειτονιά από τις φωνές της,τι άλλο να κάνω?

 

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, εσείς είχατε κάποια εξέλιξη; και αν ναι, με ποιο τρόπο;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ξέρει τη χρήση, μέχρι πρόσφατα καθόταν κιόλας αλλά δεν έκανε τίποτα. Όταν τα έκανε πάνω της, δεν την ένοιαζε ιδιαίτερα. Μπορεί να την ενοχλούσε, αλλά δεν έκανε και καμιά προσπάθεια να τα κάνει στην τουαλέτα ή το γιογιό. Πρόσφατα -και ίσως μετά από πίεση δική μου επειδή έχω αγχωθεί πολύ-άρχισε να αντιδρά και πλέον δεν θέλει ούτε να κάθεται (ενώ πριν καθόταν τουλάχιστον).

Έχετε κάποια συγκεκριμένη ιδέα να μου προτείνετε;

Έχω ρωτήσει ειδικούς, αλλά επειδή ότι και να μου προτείνουν το έχω ήδη δοκιμάσει, η λύση είναι να περιμένω... πόσο όμως; Κοντεύει 3,5. Και δεν βλέπω καμιά πρόοδο ή κάποια προσπάθεια. Αντίθετα πάμε προς τα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΑΓΩΓΗ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ:

 

Όταν έρθει η ώρα του!

Κάποτε θα μάθει να χρησιμοποιεί την τουαλέτα. Πολύ συχνά οι γονείς αδημονούν. Μα πότε πια θα μάθει να λέει «κακά», να βγάλουμε την πάνα; Μερικά παιδιά μαθαίνουν πριν γίνουν 2 ετών (25%),

τα περισσότερα τα καταφέρνουν πριν γίνουν δυόμιση, κάποια θα αργήσουν μέχρι τα τρία χρόνια. Κάθε παιδί έχει το δικό του χρόνο ωρίμανσης. Αν προσπαθήστε να ξεκινήσετε εκπαίδευση πιο νωρίς μπορεί να ταλαιπωρηθείτε άδικα κι εσείς και το παιδί και να καθυστερήσετε την εξέλιξή του σε αυτή τη δεξιότητα..

 

Πώς θα μάθει να χρησιμοποιεί δοχείο ή τουαλέτα:

Αγοράστε του ένα δοχείο (γιογιό) δικό του.

Τοποθετείστε το στην τουαλέτα, στο δωμάτιό του ή στο σαλόνι αλλά πάντα στην ίδια θέση.

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη λεκάνη της τουαλέτας αγοράστε ειδική στεφάνη και σκαλάκι για να ακουμπά τα πόδια του. Είναι σημαντικό να πατά γερά τα πόδια του, λυγισμένα προς την κοιλιά και να νιώθει σιγουριά, γι αυτό, ίσως πιο εύκολο είναι το γιογιό.

 

1) Αρχικά θα πρέπει να συνδέσει την λερωμένη πάνα με το δοχείο:

Αδειάστε την λερωμένη πάνα στο δοχείο και εξηγήστε του ότι τώρα που μεγάλωσε μπορεί να βγάλει την πάνα και να χρησιμοποιεί το δοχείο του ή την τουαλέτα.

 

2)Αν έχει σταθερή ώρα που κάνει κένωση, βάζετέ το να καθήσει λίγο πριν και για λίγη ώρα. Αν δεν έχει σταθερή ώρα ή έχει πολλές κενώσεις μπορείτε να το βάζετε στο γιογιό για λίγα λεπτά σε τακτά

διαστήματα.

 

3)Μείνετε μαζί του όση ώρα κάθεται στο γιογιό.

 

4)Όταν τα καταφέρει να γεμίσει το δοχείο, πείτε «μπράβο».

 

5)Αν την επομένη δεν τα καταφέρει ή προτιμήσει να τα κάνει στο πάτωμα μην απογοητεύεστε. Πλύντε το, και καθαρίστε χωρίς σχόλια.

 

6)Αδειάστε το δοχείο στη λεκάνη με τη σύμφωνη γνώμη του: «Έλα τώρα να τα αδειάσουμε. Να τραβήξουμε και το νερό, Ε;» Μερικά παιδιά χαίρονται να αποχαιρετούν τα «κακά» τους «γεια σας, γεια σας» Άλλα, θέλουν να ξέρουν που πηγαίνουν όταν τραβάμε το καζανάκι. Ίσως ικανοποιητική απάντηση

είναι «Μακριά, πολύ μακριά». Αποφύγετε λεπτομέρειες

 

Το βρήκα απο τον οδηγό γονέα της Εταιρίας Κατά της Κακοποίηση του Παιδιού

Καλή τύχη!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ψάχνω κ εγώ γιατί είναι κ ο γιος μας σε αυτό το στάδιο (27 μηνών) ...μέχρι στιγμής ο ίδιος μας έχει κατευθύνει αρχικά μη θέλοντας να φορά πάνα κ συνειδητοποιήσαμε ότι θέλει να την φορά μόνο όταν κάνει. Ο ίδιος μας το λέει να του την φορέσουμε λίγο πριν κ πότε να του την βγάλουμε (αμέσως μετά). Το τελευταίο διάστημα (10 15 μέρες) έχουν αυξηθεί οι φορές που δεν προλαβαίνει (ενώ αρχικά ήταν ελάχιστες) κ σκέφτομαι μήπως φταίει το ότι φοράει βρακάκι δηλ εσώρουχο. Λέτε να μπερδεύεται; Να τον αφήνω χωρίς; Αρχικά έτσι το κάναμε. Μου φαινόταν όμως ότι δεν θα νιώθει καλά ακουμπώντας απευθείας πάνω στο παντελόνι..αλλά κ από άποψη υγιεινής...ότι δηλ προστατεύεται περισσότερο η περιοχή. Τι λέτε οι πιο έμπειροι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου που ειναι 3,5 χρονων και μου φοραει πανα ακομα αλλα μονο για τα κακα??τσισα κανει στο γιογιο και δεν εχουμε προβλημα με την βραδινη πανα και ουτως ή αλλως δεν ειχαμε ποτε καθως δεν εχει βρεξει ποτε το κρεβατι της.τα εχω δοκιμασει ολα απο αδιαφορια μεχρι ιστοριουλες και παραμυθακια αλλα αρνειται πεισματικα.δεν ξερω τι αλλο να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου γίναμε τον περασμένο απρλιο 2 ετών, και απο τη επομένη κιόλας προσπαθούσα λίγο λίγο καθημερινά στη αρχή δυσκολεύτηκα πολύ αλλά μετά απο ένα μήνα άρχισε να το βλέπει σαν παιχνίδι, και το ζητούσε το καλλιέργησα και εγώ και τον δελέαζα με καραμελίτσα του έλεγα Αν κάνεις τσίσα στο γιογιό θα σε δώσω καραμελίτσα και εκείνος, όπως όλα τα παιδάκια χαίρεται και μετά το πήρε έτσι, φυσικά δεν του έδινα κάθε φορά αλλά μέρα με την μέρα άρχισε. Έπειτα μεσολάβησε το καλοκαίρι το οποίο με βοήθησε απο τα μπάνια και έτσι Σεπτέμβριο είμαστε καθαροί και έχουμε τελειώσει απο αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μηνα μας πηρε και εμας με αυτοκολλλητα στο τοιχο για επιβραβευση ΑΥΤΟ ΤΗ ΔΕΛΕΑΣΕ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΤΥ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙ, ΑΝ ΟΧΙ κανε τη μουτρωμενη όχι μαλωμα, πχ να λες δε πειραζει την επομενη φορα θα το θυμηθείς αλλα ξερω ότι μπορεις...αν το ξεκινήσεις μην πισωγυρίσεις αλλα πρεπει να ναι ετοιμο και το παιδι. Το σταδιο αυτό είναι βασικο γιατι είναι το πρωτο σταδιο που ανεξαρτοποιουντε γιαυτο θελει τροπο μην νιωσουν ανικανα. Επισης εξω ατυχήματα θα χετε γιαυτο γκιογκιο και δευτερο βρακι και παντελονι παντα μαζι και στο αμαξι, Υπομονη θελει και θα το κανει όχι μαλωματα αν βραχουν μετα αλλαγμα κατευθείαν μην το αφηνεις βρεγμενο για να μαθει εγω το εκανα χειμωνα ειχα και το άλλο νεογενητο και όμως μια χαρα αντεδρασε. Φυσικα παιζει ρολο να ναι ετοιμο το παιδακι αν δεν ανταποκριθεί μεσα σε δεκα μερες σταματα το και ξανα μετα από κανα τριμηνο εγω ετσι εκανα 2,5χρονων είχαμε ξεμπερδεψει στα δυο όμως το ξεκινησα δεν ηθελε ξεχνιοταν. Μετα της ηρθε από μονο του ειχα γεμισει όλα τα δωματια με γκιογκιο φτηνα απτα jumbo και στο μπανιο μονο ειχα ένα καλο καρεκλα γκιογκιο. Το βραδυ ειχα ένα αδιαβροχο κατω απτο σεντονι απτα φτηνα μια φορα ξεχαστηκε ,οποτε τη σηκωνα από κει και επειτα κάθε βραδυ στις 1 για τσισα και ετσι δεν ειχε πολλα ατυχήματα, το συνηθησε ερχοταν μας ξυπναγε καναμε τσισα μονη της κ πηγαινε για υπνο όπως κ τωρα πια δε το λεει παει. Σορυ για το σεντονι ξεχασα με τα κακα ειχα οντως θεμα αλλα την αφηνα τα εκανε πανω της και ειχα μαντηλάκια κ αλλα ρουχα μια φορα τη μερα όμως εκανε τι να κανεις και υπηρχαν στιγμες που ειχα κουραστεί πολύ μη λεω ψεμματα νευρα τσαταλια αλλα ξεσπαγα με αλλους τροπους όχι στο παιδι...μεχρι που το αποφασισε και τα εκανε και αυτά αφου της ειχα χιλιοσυζητησει το θεμα. Υπαρχουν και ωραια φτηνα βιβλια που μιλανε για το γκιογκιο δε χανεις τπτ κ αμα εχετε και αρκετα παντελόνια μη φοβαστε τπτ το καλοκαιρι θαναι μια αναμνηση κ θα λετε παει κ αυτό μια ρουτινα είναι όλα τελικα.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ίσως, απλά υπομονή κ να μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Αν εσύ μέσα σου αγχώνεσαι το νιώθει κ ίσως αγχώνεται κ η ίδια.

 

Εμείς την βρήκαμε την άκρη στο θέμα τελικά έφταιγε το εσώρουχο όπως υποπτευόμασταν. Με το που σταμάτησε μηδέν ατυχήματα. Και προχωράμε...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μανουλίτσες απο τα παιδάκια μου στο σχολείο ξέρω οτι είναι δύσκολη αυτή η φάση για όλους αλλα το αργότερο ως 3μιση ετών πρέπει να την βγάλουν και για εσάς και το σχολείο, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτά... 3μιση βαρια.. Για τη μανουλίτσα που ρώτησε για το εσώρουχο φυσικά και πάντα εσώρουχο στα παιδά. ΠΟΤΕ χωρις εσώρουχο και κατευθείαν παντελόνι..και τέλος για τη μανουλίτσα με το πρόβλημα με τα κακά ίσως το παιδάκι (ειδικά αν είναι πρώτο παιδί) δεν το έχει ξανα δει να τα φοβάται! Κι όμως πολλά παιδιά τα φοβούνται όταν τα βλέπουν.. Καλή τύχη σε όλες!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Μανουλίτσες απο τα παιδάκια μου στο σχολείο ξέρω οτι είναι δύσκολη αυτή η φάση για όλους αλλα το αργότερο ως 3μιση ετών πρέπει να την βγάλουν και για εσάς και το σχολείο, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτά... 3μιση βαρια.. Γ

 

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς και με ποια ιδιότητα το λες;

Link to comment
Share on other sites

Μανουλίτσες απο τα παιδάκια μου στο σχολείο ξέρω οτι είναι δύσκολη αυτή η φάση για όλους αλλα το αργότερο ως 3μιση ετών πρέπει να την βγάλουν και για εσάς και το σχολείο, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτά... 3μιση βαρια.. Για τη μανουλίτσα που ρώτησε για το εσώρουχο φυσικά και πάντα εσώρουχο στα παιδά. ΠΟΤΕ χωρις εσώρουχο και κατευθείαν παντελόνι..και τέλος για τη μανουλίτσα με το πρόβλημα με τα κακά ίσως το παιδάκι (ειδικά αν είναι πρώτο παιδί) δεν το έχει ξανα δει να τα φοβάται! Κι όμως πολλά παιδιά τα φοβούνται όταν τα βλέπουν.. Καλή τύχη σε όλες!!!!:D

 

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς και με ποια ιδιότητα το λες;

Γιατί το ότι είναι δύσκολη φάση από που προκύπτει?

Εμένα την έβγαλε μόνη της στα 2,5. Τη νυχτερινή επίσης είπε μόνη της ότι θα την κόψει και την έκοψε, μετά από ένα χρόνο. Δεν χρειάζεται ειδική αγωγή. Τα παιδιά κάνουν ότι και οι ενήλικες. Απλώς το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του. Προσωπικά ούτε την κατέκρινα ούτε και την επιβράβευσα. Απλά πράγματα.:D

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...