Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα. Η δική μου κόρη είναι σχεδόν 29 μηνών και έχουμε αρχίσει την εκπαίδευση εδώ και κανένα μήνα. Αργήσαμε λίγο και δεν ξέρω αν είναι για καλό ή κακό. Εν τω μεταξύ ενώ τις πρώτες φόρες τα πήγε καλά, τις τελευταίες μέρες αρνείται να κάτσει στην τουαλέτα. Με τίποτα όμως. Και εγώ δεν θέλω και να την πιέσω. Αναρωτιέμαι όμως αν κάνω καλά. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Να την πιέσω ή να το πάμε χαλαρά?

 

Ποτε δεν την πιεζεις και ΠΟΤΕ δεν την ρεζιλευεις με το να την αφηνεις βρεγμενη. Τα παιδια αισθανονται ντροπη και τα τσισα/κακα ειναι κατι δικο τους πληρως που το ελεγχουν πληρως. Αν την κανεις να υποφερει με οποιοδηποτε τροπο στην εκπαιδευση θα στο πληρωσει αργοτερα με το να σου κραταει ουρα/κακα. ΠΟΛΥ συνηθισμενος τροπος τους και κοινος. Διαβασε προς τα πισω. Εχει πολυτιμες συμβουλες......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και λεω να τον αφησω...μεχρι να δω την πανα τουλαχιστον στεγνη....θα το κοψει απο μονος του οταν θελει εκεινος.

θα περιμενω....

 

Και πολυ καλα κανεις.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι τόοοοοσες πολλές οι σελίδες, όντως θα έχει πολλές συμβουλές αλλά αδυνατώ να τις διαβάσω.

Οι κορούλες μου είναι 28 μηνών. Είχα ξαναγράψει πριν κανένα δίμηνο. Η "μεγάλη" μου εκεί που το είχε πάρει αρνητικά ξαφνικά άρχισε από μόνη της να κάνει τσίσα κ κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Έίχαμε κόψει τελείως την ημερήσια πάνα κ δεν λερώθηκε σχεδόν ποτέ. Κ μου είχε φανεί τόσο απλό κ εύκολο!

(Το βράδυ βέβαια ούτε λόγος. Γίνεται μούσκεμα. Αφού αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα την αλλάζω για να προλάβω τουλάχιστον τις πιτζάμες κ τα σεντόνια.)

Εδώ όμως κ αρκετές μέρες κάνει του κεφαλιού της. Την παρακαλώ κ αρνείται να κάτσει. "Δεν θέλω σου λέωωωωω" Μόλις την αφήνω κατουράει πάνω της, στα πατώματα, στα χαλιά. Πέντε φορές τη μέρα (μπορεί κ παραπάνω) αλλάζουμε ρούχα κ σφουγγαρίζω ή πλένω τα χαλιά. Άλλες φορές κάθεται αδιαμαρτύρητα.

Η δε μαμά μου που της έχει μόνη της το πρωί αναγκάστηκε πολλές φορές να της φορέσει πάνα γιατί δεν είναι μόνο το σφουγγάρισμα, πλύσιμο, άλλαγμα, αλλά πηγαίνουν κ οι δυο κ "κολυμπάνε" στα τσίσα της. Αφού λένε "κολύμπα-κολύμπα"!!!!!!

 

Η "μικρή" πάλι ούτε καν πήρε χαμπάρι τί συμβαίνει. Την αφήνω όμως για την ώρα μέχρι να τελειώσει η αδερφή της με το θέμα οπότε κ θα την αναλάβουμε.

 

Τώρα λοιπόν τί κάνουμε? Φοράμε πάνα ή δεν φοράμε?????????????

Link to comment
Share on other sites

@ vmavrid

 

Πιστεύω πως φταίει το γεγονός πως η αδερφούλα της δεν "έχει πάρει χαμπάρι" όπως λες. Δεν έχω εμπειρία από διδυμάκια αλλά έχω διαβάσει πως το ένα επηρεάζει το άλλο σε πολλούς τομείς της ανάπτυξης όπως περπάτημα, ομιλία, πάνα κλπ. Νομίζω πως είναι καλύτερο για σένα να περιμένεις μέχρι να είναι έτοιμη και η "μικρή" και μετά να ξαναπροσπαθήσεις και με τις δύο. Εύκολο να το λέω βέβαια... Δε μας είπες όμως πόσο καιρό ήταν η "μεγάλη" καθαρή την ημέρα και πισωγύρισε μετά?

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

tanya μου, ήταν τουλάχιστον 3 εβδομάδες καθαρή. Από μόνη της έλεγε, τσίσα ή κακά.

Ή όταν δεν προλάβαινε να μου πει πήγαινε κ καθόταν μόνη της στο γιογιό με τα ρούχα βέβαια, αλλά εννοείται αυτό δεν με πείραζε καθόλου.

Νομίζω ότι άρχισε να αλλάζει ένα διήμερο που ήταν άρρωστη η αδερφή της.

 

Να σημειώσω ότι είναι η "χαϊδεμένη" μου όχι γιατί κάνω διακρίσεις αλλά γιατί το απαιτεί ενώ η αδερφή της είναι πιο ανεξάρτητη κ λιγότερο απαιτητική. Θέλω να πω ότι ασχολούμαι περισσότερο μαζί της. Π.χ. την κοιμήζω αποκλειστικά εγώ (δεν θέλει κανέναν άλλο) ενώ την αδερφή της ο μπαμπάς της.

 

Όσον αφορά στις διαφορές μεταξύ των διδύμων εκείνη τα "κατακτά" όλα πρώτη (περπάτημα, ομιλία κλπ) κ η αδερφή της ακολουθεί. Δηλ. σαν να έχουν κάποιους μήνες διαφορά στην ανάπτυξη.

 

Επίσης παράλληλα τις τελευταίες μέρες άρχισε να έχει εκρήξεις θυμού, μάλλον η λεγόμενη εφηβεία των 2. Μπορεί να παίζει κ αυτό τον ρόλο του στο θέμα της πάνας.

Τί να πω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια....παρακαλώ τα φώτα σας...

ο μεγάλος είναι πλέον 35 μηνών και την πάνα δεν την αποχωρίζεται με τίποτα...

η μικρή είναι 12 μηνών και σαφώς φοράει πάνα...

 

Στο θέμα μας...το πρωί που θα σηκωθεί ο γιόκας μου κάθεται στο γιο γιο μία χαρά...

την υπόλοιπη ημέρα θέλει πάνα....αν του βάλω βρακάκι τα κάνει πάνω του....

πολύ απλά ενώ ξέρει πότε είναι να τα κάνει...ακόμα δεν λέει τίποτα....μου το λέει αφού τα κάνει....στον παιδικό σταθμό αρνείται πεισματικά να κάτσει στην τουαλέτα...

 

τη θεωρία την έχει..αν τον ρωτήσει κάποιος "που κάνουμε κακά και τσίσα" απαντάει "στο γιογιό ή στην τουαλέτα"...αλλά μόνος του να κάτσει ή να τα πει...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Δοκίμασα τα αυτοκόλλητα...

Δοκίμασα να του δώσω δώρο....

Δοκίμασα να τον τιμωρήσω και να μην πάμε στην παιδική χαρά...

Δεν έχει δουλέψει τίποτα...τι κάνω;

Συνεχίζω ως έχει με το γιογιο; Τον πιέζω; Τον αφήνω; Tα χω χάσει πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι κι εμεις ρε παιδια....

Απο το σταθμο μου λενε ειναι ετοιμη.. Καθε φορα που την πανε στο μπανιο να πλυνει χερακια, αν τη ρωτησουν αν θελει να κανει τσισα στη λεκανη, λεει "ναι" και κανει κανονικα. Στο σπιτι παλι, αρνειται κατα καποιον τροπο...

Π.χ. ζητα απο μονη της να παει τουαλεττα αλλα σχεδον ποτε δεν κανει τσισα οταν τη βαλω. Ζητα απο μονη της να φορεσει βρακακι, εχει συναισθηση του ποτε θελει, ζηταει, την παω, δεν κανει τιποτα και μολις φευγουμε απο το μπανιο, τα κανει πανω της και κλαιει (σαν να ντρεπεται).

Στο γιογιο δεν δεχεται επουδενι να καθησει, μονο στη λεκανη με το στεφανακι. Δεν πιεζω καθολου και δεν την εχω μαλωσει ποτε γι' αυτο το θεμα. Απλως την ακολουθω. Απλα δεν ξερω με ποιον τροπο να την ενθαρρυνω.......... Ειδικα οταν βλεπω πως "νιωθει" τη στιγμη που θελει να παει τουαλεττα αλλα και που τη βαζω δεν κανει.... Μπερδευομαι περισσοτερο απο εκεινη...... :confused:

 

Αν θελετε πειτε και σε εμενα καμμια γνωμη..

 

Υ.Γ.: Δεν εχω "κολλημα" σονι και ντε να βγαλει πανες ΤΩΡΑ. Ετσι κι αλλιως εχουμε εδω και 15 μερες σχεδον που κοψαμε μαχαιρι την πιπιλα. Απλα εφοσον το ζηταει θελω να την ενθαρρυνω... Αλλα πως?????

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

tanya μου, ήταν τουλάχιστον 3 εβδομάδες καθαρή. Από μόνη της έλεγε, τσίσα ή κακά.

Ή όταν δεν προλάβαινε να μου πει πήγαινε κ καθόταν μόνη της στο γιογιό με τα ρούχα βέβαια, αλλά εννοείται αυτό δεν με πείραζε καθόλου.

Νομίζω ότι άρχισε να αλλάζει ένα διήμερο που ήταν άρρωστη η αδερφή της.

 

Να σημειώσω ότι είναι η "χαϊδεμένη" μου όχι γιατί κάνω διακρίσεις αλλά γιατί το απαιτεί ενώ η αδερφή της είναι πιο ανεξάρτητη κ λιγότερο απαιτητική. Θέλω να πω ότι ασχολούμαι περισσότερο μαζί της. Π.χ. την κοιμήζω αποκλειστικά εγώ (δεν θέλει κανέναν άλλο) ενώ την αδερφή της ο μπαμπάς της.

 

Όσον αφορά στις διαφορές μεταξύ των διδύμων εκείνη τα "κατακτά" όλα πρώτη (περπάτημα, ομιλία κλπ) κ η αδερφή της ακολουθεί. Δηλ. σαν να έχουν κάποιους μήνες διαφορά στην ανάπτυξη.

 

Επίσης παράλληλα τις τελευταίες μέρες άρχισε να έχει εκρήξεις θυμού, μάλλον η λεγόμενη εφηβεία των 2. Μπορεί να παίζει κ αυτό τον ρόλο του στο θέμα της πάνας.

Τί να πω?????

 

 

Αχ αυτή η "εφηβία των 2"! Κι εμείς την περάσαμε και ευτυχώς δεν κατέληξα στο Δαφνί!

 

Έτσι όπως το ακούω (δηλαδή διαβάζω ;)) μου φαίνεται σα να μετάνοιωσε! Θέλω να πω πως το περπάτημα και η ομιλία διευκολύνουν τη ζωή των μικρών, αλλά το να βγάλουν την πάνα είναι μία ευθύνη που στην αρχή τους αρέσει να την επωμίζονται, επειδή μοιάζει με παιχνίδι, μετά όμως κάποια προτιμούν να γυρίσουν στον "παλιό καλό καιρό". Και με το δικό μου την είχαμε βγάλει για 2-3 εβδομάδες και μετά την ξαναβάλαμε και τελικά καθαρίσαμε μετά από 6 μήνες. Σε όλο αυτό τα διάστημα είχα εξαφανίσει το γιογιό και δεν έκανα καμία νήξη στο θέμα. Μετά ξαναπροσπάθησα και τα καταφέραμε.

 

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις λίγο καιρό (τουλάχιστον δύο μήνες) και να ξαναπροσπαθήσεις από την αρχή. Είχα διαβάσει πως ένα παιδάκι είναι έτοιμο για την τουαλέτα όταν κατά το μεσημεριανό ύπνο η πάνα παραμένει στεγνή. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

 

ΥΓ Θαυμάζω πολύ τους γονείς διδύμων! :)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια....παρακαλώ τα φώτα σας...

ο μεγάλος είναι πλέον 35 μηνών και την πάνα δεν την αποχωρίζεται με τίποτα...

η μικρή είναι 12 μηνών και σαφώς φοράει πάνα...

 

Στο θέμα μας...το πρωί που θα σηκωθεί ο γιόκας μου κάθεται στο γιο γιο μία χαρά...

την υπόλοιπη ημέρα θέλει πάνα....αν του βάλω βρακάκι τα κάνει πάνω του....

πολύ απλά ενώ ξέρει πότε είναι να τα κάνει...ακόμα δεν λέει τίποτα....μου το λέει αφού τα κάνει....στον παιδικό σταθμό αρνείται πεισματικά να κάτσει στην τουαλέτα...

 

τη θεωρία την έχει..αν τον ρωτήσει κάποιος "που κάνουμε κακά και τσίσα" απαντάει "στο γιογιό ή στην τουαλέτα"...αλλά μόνος του να κάτσει ή να τα πει...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Δοκίμασα τα αυτοκόλλητα...

Δοκίμασα να του δώσω δώρο....

Δοκίμασα να τον τιμωρήσω και να μην πάμε στην παιδική χαρά...

Δεν έχει δουλέψει τίποτα...τι κάνω;

Συνεχίζω ως έχει με το γιογιο; Τον πιέζω; Τον αφήνω; Tα χω χάσει πλέον...

 

Δοκίμασες να τον βάλεις να κάνει όρθιος στην τουαλέτα? Ίσως να μη θέλει να κάτσει στο γιογιό. Μπορείς επίσης να πεις στον μπαμπά του να του δείξει. Προς Θεού όμως μην τον τιμωρείς, επειδή το θέμα της τουαλέτας είναι πάρα πολύ ευαίσθητο και αν τους δημιουργήσουμε άγχη, ενοχές ή ντροπή θα αργήσουν ακόμα περισσότερο. Υπομονή και κατανόηση.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι κι εμεις ρε παιδια....

Απο το σταθμο μου λενε ειναι ετοιμη.. Καθε φορα που την πανε στο μπανιο να πλυνει χερακια, αν τη ρωτησουν αν θελει να κανει τσισα στη λεκανη, λεει "ναι" και κανει κανονικα. Στο σπιτι παλι, αρνειται κατα καποιον τροπο...

Π.χ. ζητα απο μονη της να παει τουαλεττα αλλα σχεδον ποτε δεν κανει τσισα οταν τη βαλω. Ζητα απο μονη της να φορεσει βρακακι, εχει συναισθηση του ποτε θελει, ζηταει, την παω, δεν κανει τιποτα και μολις φευγουμε απο το μπανιο, τα κανει πανω της και κλαιει (σαν να ντρεπεται).

Στο γιογιο δεν δεχεται επουδενι να καθησει, μονο στη λεκανη με το στεφανακι. Δεν πιεζω καθολου και δεν την εχω μαλωσει ποτε γι' αυτο το θεμα. Απλως την ακολουθω. Απλα δεν ξερω με ποιον τροπο να την ενθαρρυνω.......... Ειδικα οταν βλεπω πως "νιωθει" τη στιγμη που θελει να παει τουαλεττα αλλα και που τη βαζω δεν κανει.... Μπερδευομαι περισσοτερο απο εκεινη...... :confused:

 

Αν θελετε πειτε και σε εμενα καμμια γνωμη..

 

Υ.Γ.: Δεν εχω "κολλημα" σονι και ντε να βγαλει πανες ΤΩΡΑ. Ετσι κι αλλιως εχουμε εδω και 15 μερες σχεδον που κοψαμε μαχαιρι την πιπιλα. Απλα εφοσον το ζηταει θελω να την ενθαρρυνω... Αλλα πως?????

 

Μικρο στο σπιτι ειναι πιο ανετα απο οτι στο σχολειο γιαυτο αφηνετε.....επισης το οτι καταλαβαινει οτι θελει να παει δεν ειναι ενδειξη απολυτα οτι ειναι ετοιμη για να κοπει η πανα. Διαφωνω με τον παιδικο σταθμο. Ετοιμη για να κοψει την πανα ειναι μια ενδειξη και μονο (για μενα).....η στεγνη πανα με τις ωρες. Το παιδι προφανως καταλαβαινει οτι θελει να παει, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ελεχγει και πληρως την κυστη της......ή απο την αλλη μπορει να κανει και πειραματα να την ελεγξει και να μην της βγαινει. Εξου και τα κανει αφου φυγει απο την τουαλετα. Σε σενα εχει την άνεση να πειραματιστει. Στο σχολειο οχι. Τα παιδια το ξερουν καλα αυτο. Τωρα στο προκειμενο. Καλα κανεις και ΔΕΝ πιεζεις και επισης ΔΕΝ μαλωνεις. ΑΛΛΑ και αυτο ειναι και για τις αλλες κυριες οταν στα κανει στο πατωμα (και ειδικα οταν χαιρεται και κολυμπαει σε αυτο και το βλεπει παιχνιδι) ανεβαζεις τονους. Και δεν εννοω ξεφτυλισμα εννοω οτι θα της πεις με ΠΟΛΥ σοβαρο υφος οτι αυτο ΔΕΝ ειναι επιτρεπτο. Το να αφοδευει στα πατωματα οτι δεν το κανει κανενας και οτι δεν το δεχεσαι. Μετα θα την αγκαλιασεις και θα της πεις Μαρακι μου θα φορεσουμε πανα μεχρι να τα καταφερουμε με την τουαλετα ομως μην ανησυχεις ενταξει?

 

Θα την κανεις να καταλαβει οτι η αφοδευση στο πατωμα ΔΕΝ ειναι αποδεχτη, αλλα οχι λογω του οτι ξεφτυλιζεται εκεινη, απλα ειναι ενας κανονας απαραβατος. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κανει πιπι στο πατωμα. ή γιογιο/τουαλετα ή πανα. Απο την αλλη δεν την πιεζεις σωνει και καλα καντα τουαλετα. Θα της παρεις πανες βρακακια. Και θα την πηγαινεις ΜΟΝΗ σου (μην περιμενεις να σου ζητησει) καθε 1 ωρα. Κανε και εσυ μαζι της να σε βλεπει. Αν κανει εκανε, αν οχι τοτε στην πανα. Και θα συνεχισεις αυτο το βιολι ΜΕΧΡΙ να την δεις να σου κραταει στεγνες πανες και να κανει κατα βαση στην τουαλετα. Μετα το γυρνας στο βρακακι. Το αυτο θα κανεις και με τις βραδυνες μεσημεριανες και με το εξω.........

 

Καλο κουραγιο μικρο μου.......:lol: (εδω ειμαι οτι θες)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καπως ετσι κι εμεις ρε παιδια....

Απο το σταθμο μου λενε ειναι ετοιμη.. Καθε φορα που την πανε στο μπανιο να πλυνει χερακια, αν τη ρωτησουν αν θελει να κανει τσισα στη λεκανη, λεει "ναι" και κανει κανονικα. Στο σπιτι παλι, αρνειται κατα καποιον τροπο...

Π.χ. ζητα απο μονη της να παει τουαλεττα αλλα σχεδον ποτε δεν κανει τσισα οταν τη βαλω. Ζητα απο μονη της να φορεσει βρακακι, εχει συναισθηση του ποτε θελει, ζηταει, την παω, δεν κανει τιποτα και μολις φευγουμε απο το μπανιο, τα κανει πανω της και κλαιει (σαν να ντρεπεται).

Στο γιογιο δεν δεχεται επουδενι να καθησει, μονο στη λεκανη με το στεφανακι. Δεν πιεζω καθολου και δεν την εχω μαλωσει ποτε γι' αυτο το θεμα. Απλως την ακολουθω. Απλα δεν ξερω με ποιον τροπο να την ενθαρρυνω.......... Ειδικα οταν βλεπω πως "νιωθει" τη στιγμη που θελει να παει τουαλεττα αλλα και που τη βαζω δεν κανει.... Μπερδευομαι περισσοτερο απο εκεινη...... :confused:

 

Αν θελετε πειτε και σε εμενα καμμια γνωμη.

 

Υ.Γ.: Δεν εχω "κολλημα" σονι και ντε να βγαλει πανες ΤΩΡΑ. Ετσι κι αλλιως εχουμε εδω και 15 μερες σχεδον που κοψαμε μαχαιρι την πιπιλα. Απλα εφοσον το ζηταει θελω να την ενθαρρυνω... Αλλα πως?????

 

Δοκίμασε να τη βάλεις στη λεκάνη να καθίσει και μετά βγες από το μπάνιο. Ίσως δεν μπορεί να τα κάνει μπροστά σου επειδή σφίγγεται γιατί καταλαβαίνει πως για σένα είναι κάτι πολύ σημαντικό (τα μικρά παιδιά έχουν έιδικούς υποδοχείς ;)). Στο σταθμό οι δασκάλες είναι πιο χαλαρές και γι αυτό ίσως εκεί τα καταφέρνει.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι τόοοοοσες πολλές οι σελίδες, όντως θα έχει πολλές συμβουλές αλλά αδυνατώ να τις διαβάσω.

Οι κορούλες μου είναι 28 μηνών. Είχα ξαναγράψει πριν κανένα δίμηνο. Η "μεγάλη" μου εκεί που το είχε πάρει αρνητικά ξαφνικά άρχισε από μόνη της να κάνει τσίσα κ κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Έίχαμε κόψει τελείως την ημερήσια πάνα κ δεν λερώθηκε σχεδόν ποτέ. Κ μου είχε φανεί τόσο απλό κ εύκολο!

(Το βράδυ βέβαια ούτε λόγος. Γίνεται μούσκεμα. Αφού αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα την αλλάζω για να προλάβω τουλάχιστον τις πιτζάμες κ τα σεντόνια.)

Εδώ όμως κ αρκετές μέρες κάνει του κεφαλιού της. Την παρακαλώ κ αρνείται να κάτσει. "Δεν θέλω σου λέωωωωω" Μόλις την αφήνω κατουράει πάνω της, στα πατώματα, στα χαλιά. Πέντε φορές τη μέρα (μπορεί κ παραπάνω) αλλάζουμε ρούχα κ σφουγγαρίζω ή πλένω τα χαλιά. Άλλες φορές κάθεται αδιαμαρτύρητα.

Η δε μαμά μου που της έχει μόνη της το πρωί αναγκάστηκε πολλές φορές να της φορέσει πάνα γιατί δεν είναι μόνο το σφουγγάρισμα, πλύσιμο, άλλαγμα, αλλά πηγαίνουν κ οι δυο κ "κολυμπάνε" στα τσίσα της. Αφού λένε "κολύμπα-κολύμπα"!!!!!!

 

Η "μικρή" πάλι ούτε καν πήρε χαμπάρι τί συμβαίνει. Την αφήνω όμως για την ώρα μέχρι να τελειώσει η αδερφή της με το θέμα οπότε κ θα την αναλάβουμε.

 

Τώρα λοιπόν τί κάνουμε? Φοράμε πάνα ή δεν φοράμε?????????????

 

Στην δικια σου την περιπτωση δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω το εχει βρει η μεγαλη παιχνιδι. Ετσι ως εχει ισως να ηταν και απο τις λιγες περιπτωσεις που θα εβαζα φωνη. Αλλο να δω το παιδι να τα χανει οπως ειναι λογικο.....και αλλο να δω παιδι να τα χανει, να χαιρεται και να παιζει μεσα τους. Φωνη και καθετη στο οτι δεν λερωνουμε με τετοιο τροπο, και γυρισμα στην πανα. Οσο για τα αλλα τα εχω πει στο πιο πανω ποστ πολλακις. Πανα βρακακι ΑΛΛΑ συμπεριφορα τουαλετας. Κοινως ναι μεν πανα βρακακι αλλα ανα 1 ωρα τουαλετα να τα κανει. ΟΤΑΝ κρατησει πανα καθαρη αρκετες ωρες 2 και πανω δοκιμαζεις βρακακι.......ελπιζω τα καλυτερα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελει υπομονη και επιμονη.αλλα μην το μαλωνεισ γιατι μετα πισμωνει. μιλησε του και να πηγαινετε ατην αρχη καθε μιση ωρα στην τουαλετα.θα νευριασει και θα υποχρεωθει να στο λεει.δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελει υπομονη και επιμονη.αλλα μην το μαλωνεισ γιατι μετα πισμωνει. μιλησε του και να πηγαινετε ατην αρχη καθε μιση ωρα στην τουαλετα.θα νευριασει και θα υποχρεωθει να στο λεει.δοκιμασε

 

Συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλημέρα.

Θα συμφωνήσω με όλες σας.

Το θέμα με την κορούλα μου είναι ότι μάλλον την έχει πιάσει το πείσμα της. Κ καταλαβαίνω ότι με δουλεύει κανονικά. Με πουλάει κ με αγοράζει κανονικά. Ξέρω ότι θέλει να τα κάνει. Την βλέπω ότι σφίγγεται. Την παίρνω να τη βάλω με το ζόρι αλλά με κοιτάει πονηρά και αντιστέκεται κ φωνάζει. Όταν είναι στις καλές της θα καθήσει αδιαμαρτύρητα.

Κ της το υπενθυμίζω συνέχεια αλλά πάντα είναι με την άρνηση. Όχι. Όχι. Όχι.

Τα κακά τις περισσότερες φορές τα κάνει στο γιογιό ή στην τουαλέτα.

Πάνες βρακάκι δεν θέλει γιατί λέει ότι την στενεύουν. Είναι κ λίγο γεματούλα. (Μάλλον πολύ. Ήδη 20 κιλά αλλά αυτό είναι άλλο πονεμένο θέμα).

Και ναι τις έχω βάλει τις φωνές πολλές φορές κ δεν σας κρύβω ότι τις έριξα κ μια ξυλιά στον ποπό γιατί είχα φάει πολύ δούλεμα. Δεν ήθελε με τίποτα να καθήσει στο γιογιό κ μόλις την άφησα τα έκανε πάνω της.

 

Από τότε όμως κάθε φορά που τα κάνει (πάνω της) μου λέει "δεν θα με ξαναχτυπήσεις μαμά. κ δεν θα φωνάξεις δυνατά για τα τσίσα".

Της είχα υποσχεθεί ότι δεν πρόκειται ποτέ να την χτυπήσω ξανά. Εδώ κουτάβι είχα μικρή κ δεν το χτύπησα ποτέ όταν λέρωνε. Θα χτυπήσω το παιδί μου?

Αυτά για την ώρα. Βλέποντας κ κάνοντας....

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω μία απορία αν μπορεί κάποια μαμά να μου πει...

 

Η μικρή (είναι 2ετών) αρνείται να κάτσει στο γιο-γιό. Να σταματήσω εντελώς να τα αναφέρω για 1-2μήνες και να εξαφανίσω το γιογιό από το μπάνιο;

 

Φοβάμαι μήπως συνηθίσει την πάνα και μετά δε θα θέλει να την αποχωριστεί.

Link to comment
Share on other sites

danel εμεις το γιο-γιο το πιραμε οταν ειτανε ι κορη μου 15 μινων και αρνιοτανε πιζματικα να κατισει εκλεγιε και χτιπιοτανε !!!!

περασε ο καιρος το γιο-γιο ομος παρεμινε στο ιδιο συμειο και ξανα δοκιμασαμε οταν ειτανε 22 και .... προς μεγαλη μας εκπλιξη εκανε τα τσισακια εκει !!!

23 μηνων τελος πανα την ημερα !!!!

δεν ειμαι ιδικος αλλα αστην ακομη και αναφερε το θεμα ξανα σε λιγο καιρο στο παιδι και ειμαι συγορη οτι να πιασει

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλημέρα.

 

Κ της το υπενθυμίζω συνέχεια αλλά πάντα είναι με την άρνηση. Όχι. Όχι. Όχι.

Τα κακά τις περισσότερες φορές τα κάνει στο γιογιό ή στην τουαλέτα.

Πάνες βρακάκι δεν θέλει γιατί λέει ότι την στενεύουν. Είναι κ λίγο γεματούλα. (Μάλλον πολύ. Ήδη 20 κιλά αλλά αυτό είναι άλλο πονεμένο θέμα).

Και ναι τις έχω βάλει τις φωνές πολλές φορές κ δεν σας κρύβω ότι τις έριξα κ μια ξυλιά στον ποπό γιατί είχα φάει πολύ δούλεμα. Δεν ήθελε με τίποτα να καθήσει στο γιογιό κ μόλις την άφησα τα έκανε πάνω της.

 

 

μήπως είναι γεννημένη την 28η Οκτωβρίου :lol::lol::lol::lol: γιατί ο δικός μου που είναι 31 τον πιάνει πολύ συχνά η άρνηση......

Ακόμα κακά στο γιογιο δεν έχουμε κάνει μόλις μπει η πάνα......γίνεται μία φάτσα σαν αυτή :oops::oops::oops:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι γεννημένη την 28η Οκτωβρίου :lol::lol::lol::lol: γιατί ο δικός μου που είναι 31 τον πιάνει πολύ συχνά η άρνηση......

Ακόμα κακά στο γιογιο δεν έχουμε κάνει μόλις μπει η πάνα......γίνεται μία φάτσα σαν αυτή :oops::oops::oops:

 

Ναι 28 είμαστε αλλά Ιουνίου. Λές να παίζει ρόλο το 28???

 

Ο δικός σου περιμένει την πάνα για να τα κάνει????

 

(Ουπς, έχετε κ γενέθλια σε 10 ημέρες. Να τον χαίρεσαι κούκλα μου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 28 είμαστε αλλά Ιουνίου. Λές να παίζει ρόλο το 28???

 

Ο δικός σου περιμένει την πάνα για να τα κάνει????

 

(Ουπς, έχετε κ γενέθλια σε 10 ημέρες. Να τον χαίρεσαι κούκλα μου)

 

ναι,ναι περιμένει την πανα ....

ευχαριστώ για τις ευχές.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΟΜΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΙΧΝΑ ( ΚΑΘΕ 30-40 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , 23 ΜΗΝΩΝ ) ΠΙΝΕΙ ΟΜΟΣ ΑΡΚΙΕΤΑ ΥΓΡΑ .

 

Και εμένα πάντως αυτό ηταν το βασικό μου πρόβλημα!!! Τα' κανε καθε λίγο πανω της και σε 2 ώρες γέμιζε ολο το σπίτι τσισα...

Ας σημειώσω πως δεν είχε κάποιο πρόβλημα, όπως ουρολοίμωξη...

Και τελικά ξαναφορέσαμε την πανα μας, και κρύψαμε το γιο-γιο μας!!! :(

Θα ξαναπροσπαθήσουμε αργοτερα... :wink:

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τον βάλεις να κάνει όρθιος στην τουαλέτα? Ίσως να μη θέλει να κάτσει στο γιογιό. Μπορείς επίσης να πεις στον μπαμπά του να του δείξει. Προς Θεού όμως μην τον τιμωρείς, επειδή το θέμα της τουαλέτας είναι πάρα πολύ ευαίσθητο και αν τους δημιουργήσουμε άγχη, ενοχές ή ντροπή θα αργήσουν ακόμα περισσότερο. Υπομονή και κατανόηση.

 

Toυαλέτα δεν θέλει με τίποτα...τον φοβίζει το ύψος από ότι έχω καταλάβει...

Ενώ ξέρει ότι πρέπει να κάνει τσίσα στο γιογιο...με τίποτα...τον ρωτάω να κάτσουμε στο γιογιο και μου απαντάει...όχι, είμαι καθαρούλης...και στο 5λεπτο τα κάνει πάνω του...

 

Στον παιδικό, όταν όλα τα παιδάκια πάνε τουαλέτα...αυτός λέει στην κυρία του "εγώ, δεν θα έρθω"...ξεκαθαρίζει και τη θέση του....προς το παρόν αποφάσισα να τον αφήσω 1 μήνα χωρίς να του πω τίποτα...μα τίποτα απολύτως...και μετά να δω πως θα πάει....

 

Ίσως λόγω της μικρής να μου βγάζει εκεί αντίδραση...ζήλια...δεν ξέρω...επειδή βλέπει το μωρό...οπότε όπως το είπες υπομονή....αφού δεν έπιασε ούτε το καλό...ούτε το κακό...θα τον αφήσω λίγο...εκτός και αν το γυρίσω σε αντίστροφη ψυχολογία....είσαι μωρό....θα φοράς πάνες...όχι γιογιο και τέτοια...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...