Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κι εγώ με το που την κόψαμε το κάναμε δυναμικά. Την έβγαλα έξω και σε παιδότοπο και στις κούνιες με βρακάκι και δεν είχαμε μέχρι στιγμής ατύχημα εκτός από μία μέρα στο Παίδον που δεν τα προλάβαμε και τα έκανε πάνω της. Αλλά και πάλι μου τα είχε πει.

 

Της θυμίζω συνέχεια τα τσίσα και αν είμαστε έξω είτε έχουμε γιογιό μαζί μας είτε κάνουμε στη φύση. Πάνα βρακάκι της βάζω μόνο στα μεγάλα ταξίδια στο αυτοκίνητο και στον ύπνο.

 

Θεωρώ ότι αν το παιδί έχει δώσει δείγματα ότι μπορεί και δεν είναι πολύ μικρό ... θέλει δυναμικές λύσεις ... παντού με βρακάκι τώρα το καλοκαίρι (και να τα κάνει πάνω του τι έγινε? Θα έχετε μια αλλαξιά μαζί και θα το αλλάζετε). Μόνο έτσι το πιάνουν το μήνυμα αλλιώς επαναπάβονται με την πάνα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω το μονο που εχω παρει ειναι μαντηλακια παιδικα ΄΄καντου΄΄ και οταν θελει κακα η τσισα και ειμαστε εξω την παω καπου ΄΄κρυφα΄΄ και τα κανει(βεβαια την κραταω)Και οσο για το ποσο μακρυα θα παμε της φοραω μονο βρακακι. γιατι εχει μαθει. Τωρα μας εχει μεινει μονο η βραδυνη η πανα αλλα λεω να μην την ζορισω ακομα θα μου το δειξει μονη της.(ποσο θα ειναι βρεμενη η πανα της).8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαστε παλι κι εμεις...

Κλεινουμε 2 εβδομαδες "εκπαιδευσης" και οπως σας εχω ηδη πει, τα κακα τα κανουμε αποκλειστικα στο γιογιο.. Για τα τσισα ουτε λογος.. :roll: Δεν ξερω και πως να το χειριστω, σκεφτομαι πως δεν ξερει καν να λεει τη λεξη "τσισα" πως θα μας δωσει να καταλαβουμε ποτε θελει να κανει ή πως θα μας το ζητησει η ιδια για να τη βαλουμε στο γιογιο?

Οσες φορες τη βλεπω να ψιλοσφιγγεται ή να βαζει το χερακι της πανω στην πανα - βρακακι, τη βαζω κατευθειαν πανω στο γιογιο αλλα ή εχει προλαβει και τα εχει κανει ηδη ή αρνειται πεισματικα να κανει τσισα εκει και μολις φοραμε ξανα την πανα, τα κανει κανονικα...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο με τα τσισα ενω με τα κακα "εχει πιασει το νοημα"...

Κι εχω και τον αντρα μου να με ζαλιζει γιατι θεωρει πως ειναι μικρη για ολο αυτο... Εγω δεν εχω ξανακουσει 17 μηνων μωρο να εχει κοψει την πανα -λεει-...

Μηπως εχει δικιο ρε κοριτσια? Να σταματησω εδω και να ξαναξεκινησουμε οποτε τη δω πιο ετοιμη? Αλλα απο την αλλη, αφου ξεκινησαμε πως θα σταματησουμε ετσι ξαφνικα? Δεν θα μπερδευτει περισσοτερο? :confused:

Συγγνωμη αν σας ζαλισα πρωι - πρωι αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.... :roll:

η κορη μου το εκανε

 

προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι μικρη σε αυτη την ηλικια.μαλιστα θεωρω οτι ειναι η ιδανικη ηλικια για να ξεκινησει η εκπαιδευση. τωρα που ξεκινουν να μαθαινουν την χρηση και τον ελεγχο του σφιγκτηρα τους πιστευω προσωπικα οτι πρεπει να τους δινουμε την ευκαιρια για εξασκηση.

 

τσπ εφοσον αρχισατε δεν πρεπει να σταματησετε τουλαχιστον για τα κακα γιατι θα πανε χαμενοι οι κοποι σας.

 

επισης για να μαθει τα τσισα θα πρεπει να την αφησεις μονο με βρακακι, αλλιως δεν γινεται.

δεν λεει καθολου λογακια? θα μαθει να σας λεει κατι. μπορει γιογιο η κακα η σκετο κα...

ετσι κανουν στην αρχη. σιγα σιγα εσυ θα μαθεις να την αποκωδικοποιεις και εκεινη να τρεχει στο γιογιο. τα ατυχηματα δεν θα τα γλιτωσεις, ειναι στο προγραμμα κι αυτα!

η συνολικη διαδικασια μπορει να παρει αρκετους μηνες μεχρι να εχετε μειωσει τα ατυχηματα στο ελαχιστο.

καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξετε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, η κορη μου ειναι ειναι 2 ετων και 5 μηνων. Προχθες ξεκινησαμε να φοραμε βρακακια, αλλα εδω και παρα πολυ καιρο ειχαμε το γιογιο, την εβαζα να καθεται αλλα μια μονο ή 2 φορες εκανε τσισα εκει, και ειχα παρει και ενα βιβλιο για ενα λαγουδακι που εκανε στο γιογιο και το διαβαζαμε εδω και πολυ καιρο.

το αποτελεσμα, 1η μερα 7 βρακακια, 2η 5 βρακακια, χθες 3η 2 απο κακα και 1 που ηταν κατω και επαιζε και της εφυγαν ελαχιστα και σημερα τιποτα ακομα, εκανε ηδη και χθες 1 φορα και σημερα αλλη μια κακα, το πρωι ζητησε μονη της να κανει πιπι και μετα καλα.

πηγαμε για καφε και δουλειες και της εβαλα πανα γιατι θα λειπαμε ωρες , στην αρχη δεν ηθελε αλλα την εβαλε και εννοειται οτι εκανε στην πανα μεχρι να γυρισουμε.

αυτο που με απασχολει ειναι οταν θα βγαινουμε εξω ή θα πηγαινουμε καποια επισκεψη, που θα κανει;θα παιρνω και το γιογιο;;;;δυσκολο φαινεται!εσεις τι κανετε για αυτο;φορατε πανα

παντως νομιζω με το βιβλιο βοηθηθηκε πολυ γιατι λεει και πραγματα απο εκει, οτι εκανε οτι εκανε το κουνελι κτλ

εξω θα φορατε πανα μεχρι να εχει ελλατωσει τα ατυχηματα κατα πολυ μεσα στο σπιτι. μετα μπορειτε να ξεκινησετε με μικρες βολτες με βρακακι και οπου μπορειτε θα παιρνετε το γιογιο μαζι. (εμεις εχουμε γινει αυτοκολλητοι :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δε χώνεψα το γιογιό και ούτε πήρα ποτέ. Από την αρχή τις έβαζα και τις 2 κόρες μου στην τουαλέτα με το δικό τους στεφανάκι. Έτσι ποτέ δεν είχαμε και αυτό το πρόβλημα με τις εξόδους. Τι ωραία! Ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι τελείωσα από τις πάνες!!

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω να αναγγείλω και εγώ ευχάριστα....σήμερα είναι η πρώτη ημέρα που πήγε μόνη της στην τουλέτα. Χρησιμοποιούμε εκπαιδευτικό βρακάκι (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται...)το οποίο επιτρέπει μεν να καταλάβει το παιδί ότι βράχηκε αφού είναι πάνινο...αλλά δεν επιτρέπει διαρροοές, αφού έχει επένδυση.Εννοείται ότι έχει προηγηθεί η σχετική εκπαίδευση...παραμύθια, κουκλες σε γιογιό κτλ...

Το πρωί λοιπόν μου λέει πιπί...πήγε έκλεισε πόρτα, κατέβασε βρακάκι , τα έκανε, σκουπίστηκε...και βγήκε κυρία! Εντυπωσιάστηκα γιατί το ίδιο έκανε και στην γιαγιά της...Να σημειώσω επίσης ότι δεν τα κάνει το βράδυ και το μεσημέρι στον ύπνο της.

Νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο...και από την άλλη συνειδητοποιώ πόσο γρήγορα μεγαλώνουν. Είμαι πολύ χαρούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.Εμενα η μικρη μου ειναι 22 μηνων και εχουμε αρχισει εκπαιδευση εδω και 10 μερες περιπου.Αν εξαιρεσουμε τις φορες που την βαζω στο γιογιο εγω για παραδειγμα το πρωι ολες τις αλλες φορες τα κανει πανω της και μετα λεει τσισα.Και σκεφτειτε οτι εχω κανει προεργασια με το γιογιο με ιστεοριες με,με,με πανω απο 1 μηνα.Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ακομα ετοιμη?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.Εμενα η μικρη μου ειναι 22 μηνων και εχουμε αρχισει εκπαιδευση εδω και 10 μερες περιπου.Αν εξαιρεσουμε τις φορες που την βαζω στο γιογιο εγω για παραδειγμα το πρωι ολες τις αλλες φορες τα κανει πανω της και μετα λεει τσισα.Και σκεφτειτε οτι εχω κανει προεργασια με το γιογιο με ιστεοριες με,με,με πανω απο 1 μηνα.Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ακομα ετοιμη?

 

νομίζω είναι πολύ μικρή και απ' ότι φαίνεται όντως δεν είναι έτοιμη... περίμενε λίγο

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε το γιο γιο από το προηγούμενο καλοκαίρι που ο μικρός ήταν 22 μηνών. Το είχαμε μαζί με τα παιχνίδια. Γιο γιο μου και γιο γιο μου έλεγε ο γιόκας μου, κάνω κακά έλεγε, χαρά εμείς ότι του άρεσε. Όλο το χρόνο όμως έμεινε στο παιχνιδόκουτο να το κοιτάμε. Δεν ασχολήθηκα και πολύ και δεν αγχώθηκα. Πριν 2 μήνες όταν ήταν 30 μηνών πήγα στη μητέρα μου για 2 εβδομάδες να κάνουμε κανένα μπάνιο και από την πρώτη ημέρα του έβγαλα την πάνα γιατι όπως του είπα δεν είχαμε πολλά λεφτά να αγοράσουμε πολλές πάνες και πια θα φοράει μόνο το βράδυ. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ετρεχε κατευθείαν στην τουαλέτα όποτε ήθελε. Φυσικά και εγώ καθε μισή ώρα τον ρωτούσα. Ούτε γιο γιο ούτε καθισμάτακι ούτε τίποτα. Κατευθείαν στη λεκάνη. Η βραδυνή όμως πως κόβεται; ΠΟυ ξυπνάει το πρωι μετά από ένα 12ωρο ύπνου και είναι 2 κιλά πάνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς 30 μηνών την κόψαμε!!!

 

Τη βραδυνή ακόμα τη φοράει αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε βράδυ ξυπνάει και πάμε για τσίσα. Δε μου αρέσει βέβαια αυτό! Θα προτιμούσα να τα κρατάει το βράδυ αφού την πηγαίνω πριν κοιμηθεί γιατί είναι βάρβαρο να ξυπνάω μία στις 3, μία στις 4, μία στις 6 για να την πάω για τσίσα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν τα κάνει κάνω της ... ξυπνάει και με φωνάζει να πάμε. Τι να πω ...

 

Πάντως εμένα 12 ώρες δεν κοιμάται andigo!!!!! 10 ώρες το πολύ!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες

εμενα εχει αρχισει να κοβει τα βραδινα τσισακια, η πανα ειναι στεγνη εδω κ μια εβδομαδα...το πρωι ομως δεν εχει στρωσει ακομα...στο σπιτι κ στον σταθμο τα κανει πανω της καποιες φορες...μονο οταν ειμαστε εξω απο το σπιτι εχει πληρη ελεγχο κ δεν της φευγει τιποτα....παλι καλα....ελπιζω τον μηνα που εχουμε ελευθερο να μπουν ολα σε μια σειρα

 

καλη τυχη σε ολες τις μανουλες

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς 30 μηνών την κόψαμε!!!

 

Τη βραδυνή ακόμα τη φοράει αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε βράδυ ξυπνάει και πάμε για τσίσα. Δε μου αρέσει βέβαια αυτό! Θα προτιμούσα να τα κρατάει το βράδυ αφού την πηγαίνω πριν κοιμηθεί γιατί είναι βάρβαρο να ξυπνάω μία στις 3, μία στις 4, μία στις 6 για να την πάω για τσίσα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν τα κάνει κάνω της ... ξυπνάει και με φωνάζει να πάμε. Τι να πω ...

 

Πάντως εμένα 12 ώρες δεν κοιμάται andigo!!!!! 10 ώρες το πολύ!!!!

 

Αν κρίνω από την δικιά μου σε λίγο θα το κόψει κι αυτό.

Η Αριάδνη μου ξυπνάει το βράδυ για τσίσα αλλά δεν με φωνάζει πλέον, πάει κάνει στο γιογιο που είναι στο δωμάτιό της και ξαναπάει για ύπνο.:lol::lol::lol:

 

Αρχικά σηκωνώμουν να την σκουπίσω τουλάχιστον αλλά τελικά ο ύπνος είναι πολύ γλυκός και τώρα ούτε που την ακούω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την δικιά μου σε λίγο θα το κόψει κι αυτό.

Η Αριάδνη μου ξυπνάει το βράδυ για τσίσα αλλά δεν με φωνάζει πλέον, πάει κάνει στο γιογιο που είναι στο δωμάτιό της και ξαναπάει για ύπνο.:lol::lol::lol:

 

Αρχικά σηκωνώμουν να την σκουπίσω τουλάχιστον αλλά τελικά ο ύπνος είναι πολύ γλυκός και τώρα ούτε που την ακούω :mrgreen:

 

Εγώ την έχω ακόμα σε κούνια και δε μπορεί να κατέβει!! Αλλά έτισ κι αλλιώς δεν μου το λέει ξεκάθαρα. Ξυπνάει, κλαψουρίζει (μπορεί να πιάσει και το πιπί της) κι εγώ πρέπει να μαντέψω ότι θέλει τσίσα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω ακόμα σε κούνια και δε μπορεί να κατέβει!! Αλλά έτισ κι αλλιώς δεν μου το λέει ξεκάθαρα. Ξυπνάει, κλαψουρίζει (μπορεί να πιάσει και το πιπί της) κι εγώ πρέπει να μαντέψω ότι θέλει τσίσα!

γιατι την εχεις ακομα στην κουνια? μηπως σιγα σιγα να βγαζεις τα καγκελα? μην φοβασαι τα παιδια καταλαβαινουν ποτε πεφτουν εχουντην αισθηση...μην φοβασαι...βαλε μαξιλαρια στο πατωμα κ κανε δοκιμη το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι την εχεις ακομα στην κουνια? μηπως σιγα σιγα να βγαζεις τα καγκελα? μην φοβασαι τα παιδια καταλαβαινουν ποτε πεφτουν εχουντην αισθηση...μην φοβασαι...βαλε μαξιλαρια στο πατωμα κ κανε δοκιμη το μεσημερι

 

Συμφωνώ κι εγώ με αυτό :D

Υπάρχουν και προστατευτικά που βοηθάνε πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με αυτό :D

Υπάρχουν και προστατευτικά που βοηθάνε πάρα πολύ

εγω τους εκοψα την κουνια απο 1 ετους..τις εβαλα σε μονο κρεβατι η μια επεσε μια φορα ειχα μαξιλαρια απο κατω κ αυτο ηταν .....αληθεια το λεω εχουν την αισθηση οτι θα πεσω κ τραβιουνται παλι πισω

Link to comment
Share on other sites

emeis tin kopsame mesa se 3 meres, pira ena poly wraio biblio "Pane oi panes" me aytokollita epibraveysis, to pire poly sobara to thema apo moni tis. to mono thema einai otan bgoume bolta k tis foraw pana, thelei na tis tin katebazw sto dromo na kanei tsisa opws ta skylakia!!(leei!)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.Εμενα η μικρη μου ειναι 22 μηνων και εχουμε αρχισει εκπαιδευση εδω και 10 μερες περιπου.Αν εξαιρεσουμε τις φορες που την βαζω στο γιογιο εγω για παραδειγμα το πρωι ολες τις αλλες φορες τα κανει πανω της και μετα λεει τσισα.Και σκεφτειτε οτι εχω κανει προεργασια με το γιογιο με ιστεοριες με,με,με πανω απο 1 μηνα.Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ακομα ετοιμη?

 

Κι εμείς άσπα έχουμε κάνει κάποια δειλά δειλά βήματα. Πριν 2 μήνες της αγόρασα ένα γιο γιό αφού προηγουμένως την είχα προετοιμάσει σχετικά για κανα μήνα. Την πρώτη πρώτη φορά που την κάθησα έτσι για πλάκα, ήταν και βράδι, γυρνάω και τι να δω είχε κάνει τσίσα, το ίδιο και την επόμενη ημέρα το πρωί. Όμως από τότε το γιο γιο το έχουμε περισσότερο για παιχνίδι και δεν συνέχισα την προσπάθεια. Ίσως ξεκινήσω αργότερα πάλι. Ίσως είναι μικρά προς το παρόν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου και τα 2 εκοψαν την πανα στα 2,5 ακριβως.ο μικρος εχει ενα μηνα που κανει στο γιογιο και πλεον παει μονος του οποτε θελει κακα η τσισα.πανες φοραει μονο το βραδυ στον υπνο αλλα ειναι στεγνες εδω και 20 μερες.σε καμια 15 μερες θα του βγαλω και την βραδυνη.παντως πανω απο ολα ειναι να ειναι ετοιμο το παιδι.γυρω στα 2.5 ειναι η ιδανικη ηλικια επειδη τοτε κοντα ωριμαζουν και οι σφικτηρες.εχει βεβαια περιπτωσεις που καθαρισαν απο νωρις οπως του αδερφου μου που αρχισε να κανει στο γιογιο 3 μηνες πριν κλεισει τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...