Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Nefelirene βλεπω οι μικρες μας ειναι συνομηλικες. λοιπον εγω τη βαζω αμεσως πριν κοιμηθει ακομα και μετα το γαλα για τσισα. ετσι και να θελει δε προλαβαινει κα ξανακατουρηθει ως το πρωι...

Επισης αν δεις πως αυτο δε πιανει, εγω θα δοκιμαζα να κανω το εξης:βαζε ξυπνητηρι τη νυχτα ( δε ξερω τι ωρα κοιμαστε αλλα πχ 3 ωρες μετα τον υπνο της) και σηκωνε την να κατουρησει λεγοντας της "εσυ δε μου ειπες να σε φυλαω και να σε βαζω για τσισα? σηκω ηρθε η ωρα να κανεις..." εκει εσυ θα δεις αν τελικα κανει τσισα εκεινη την ωρα η δεν κανει και θα καταλαβεις τι γινεται μεσα σε λιγες μερες... πιστευω πως μετα απο λιγες μερες και ειδικα αν δεν εχει τσισα εκεινη την ωρα, θα "σπαστει" και δε θα θελει να τη ξαναξυπνησεις τσαμπα... το ξερω πως ειναι σπαστικο. εγω δε την αφηνω ακομα σε παιδοτοπο και στον βραδινο υπνο χωρις πανα βρακακι. δε μου τα κατουραει, συμπεριφερεται λες και ειναι βρακι αλλα επειδη 1-2 φορες μου την ειχε κανει (ερχοτανε και εκλαιγε "μαμααααα δε προλαβα") δε γινεται να την αφησω να κατουρηθει μεσα στο παιδοτοπο πχ...ειναι κι αλλα παιδακια που παιζουν εκει μεσα, ειναι ντροπη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με το βραδυνό εγερτήριο το είχαμε κάνει για πολλή καιρό οπότε είχαμε γλυτώσει τα ατυχήματα και στις διακοπές γινόταν αναγκαστικά δηλ.όταν γυρνάγαμε την βάζαμε να κατουρήσει και φοράγαμε πυτζαμούλες αλλά εδώ μοιάζει σαν να βγάζει ανασφάλεια.Σηκώθηκα και εχτές την νύχτα κατά τις 03¨00 αλλά δεν την πρόλαβα .Είχε κοιμηθεί γύρω στις 10"30.Φανταστείτε ότι το γάλα της το δίνω νωρίς τώρα δηλ.09"30 καί όταν η κακομοιρα μου ζητάει νερό μετά της το δίνω με το σταγονόμετρο επίτηδες για να μην πίνει υγρά.:?Θα το αφυδατώσω το κορίτσακι μου.

V&Α μου εμείς απο το Μάρτιο σύμφωνα με τις οδηγίες του σχολειου πάντα με βρακάκι είμαστε και ευτυχώς και στα ταξίδια μας και στις εκδρομές μας ακόμα δεν είχαμε θεματάκια.:|

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου άρχισε να λέει κακά γύρω στους 16 μήνες και αμέσως του έβγαλα την πάνα και του αγόρασα ένα γιογιό. Μπορώ να πώ πως με λίγα ατυχήματα στην αρχή, έμαθε να κάνει τόσο τα κακά όσο και τα τσίσα μέσα σε 2 μήνες. Βέβαια του φόραγα την πάνα το βράδυ. Όταν ήταν πιά 19-20 μηνών, είχαμε βγάλει πια την πάνα και το βράδυ, αλλά πάντα τον πήγαινα για τσίσα πριν τον ύπνο. Από τότε που έβγαλε την πάνα και το βράδυ, είχαμε μετρημένα 2-3 ατυχήματα και αυτά όταν ήταν άρρωστος.

Πέρα από την δική μου τύχη όμως, θεωρώ πως η ιδανική ηλικία είναι γύρω στα 2 και ανάλογα το πότε πέφτει καλοκαίρι, καθ ότι τότε είναι η πιο κατάληλη περίοδος.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Loipon koritsia akouste tin dikia mou periptosi. H mikri mou itan 14 minon kai xafnika mia Kyriaki mesimeri (den tha to xehaso) prospathousa epi mia olokliri ora na tis valo pana giati den ithele. Mexri ekeino to simeio ola itan teleia me tin pana. Telospanton, me kourase kai eixa kai to giogio spiti kai leo den tin vazo na ta kanei ekei? E, apo ekeini ti stigmi ekopse tin pana kai ta ithele sto giogio ths. H proti evdomada mono itan dyskoli giati ekane tsisa kathe 1-2 ores alla meta tin evdomada ola kala kai synithise. To thema einai na min apelpisteis kai xanavaleis pali tis dyskoles protes meres. Ego ekeinh tin evdomada opou pigaina eixa panta extra vrakakia mazi mou kai kolan kai tis ta allaza. Den kleistika spiti gia na katalavainei kai ekeini oti otan ta kanei pano tis tin allazo h na ta kanei exo. Filakia se oles, kali prospatheia

Link to comment
Share on other sites

...έτσι μου φαίνεται:(

 

Οι μικρές είναι 28 μηνών.Δεν ξεκίνησα προσπάθεια στην αρχή του καλοκαιριού γιατί είχαμε συνεχείς μετακινήσεις και επιπλέον ένιωθα ότι ίσως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν λίγο ακομη.

Πήραμε λοιπόν γιογιό.

Κάθονται γιατί τα βλέπουν σαν καρεκλάκια,φυσικά και τους εξήγησα τι κάνουμε εκεί,μέχρι κι εγώ κάθισα,αλλά όταν τους λέω θέλετε να κάνουμε τσίσα και κακά στο γιογιο μου λένε "όχι"...

Κάποιες φορές βλέποντας κι εμένα κατέβασαν το παντελονάκι αλλά την πάνα δεν ήθελαν με τίποτα.

Μήπως να τους βγάλω την πάνα και να τους φορέσω βρακάκι ένα πρωί κατευθείαν;Κι αν δεν θέλουν;

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ,μου φαίνεται τρομερά δύσκολη υπόθεση,ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ,είμαι και μόνη μου...

Σίγουρα υπάρχουν οδηγίες στο τόπικ,αλλά είναι τόσες πολλές οι σελίδες και δεν έχω το χρόνο να τις διαβάσω...

Πάντως κακά σπάνια λένε πριν τα κάνουν,πάντα μετά.Και τσίσα ποτέ.Υπάρχει περίπτωση να είναι νωρίς για αυτές ακόμη;

Όχι ότι εγώ δε θέλω να απαλλαγώ από τις πάνες...Έχουμε ξεπουληθεί πια,να μην πω για τη μέση μου που δεν αντέχει άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είναι μικρές. Βαλτους κατευθείαν βρακάκι. Μένουν γενιά στεγνές 2-3ώρες?

 

Όχι...ποτέ δεν είναι στεγνή η πάνα:?

Πχ σήμερα τις άλλαξα στις 7 το απόγευμα και στις 8,30 που τις ξέντυσα για το μπάνιο η πάνα είχε λίγα τσίσα.

 

Να προτείνω αυριο το πρωί να φορέσουμε βρακάκια...και να έχω και τον κουβά με τη σφουγγαρίστρα stand by;:D

 

Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα θέλουν,τελευταία όλο το "όχι" ακούγεται στο σπίτι μας...

 

Α και μια φορά που δοκίμασα μήπως προτιμάνε να καθίσουν κατευθείαν στη λεκάνη...χαμός έγινε δεν ήθελαν με τίποτα:(

Link to comment
Share on other sites

...έτσι μου φαίνεται:(

 

Οι μικρές είναι 28 μηνών.Δεν ξεκίνησα προσπάθεια στην αρχή του καλοκαιριού γιατί είχαμε συνεχείς μετακινήσεις και επιπλέον ένιωθα ότι ίσως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν λίγο ακομη.

Πήραμε λοιπόν γιογιό.

Κάθονται γιατί τα βλέπουν σαν καρεκλάκια,φυσικά και τους εξήγησα τι κάνουμε εκεί,μέχρι κι εγώ κάθισα,αλλά όταν τους λέω θέλετε να κάνουμε τσίσα και κακά στο γιογιο μου λένε "όχι"...

Κάποιες φορές βλέποντας κι εμένα κατέβασαν το παντελονάκι αλλά την πάνα δεν ήθελαν με τίποτα.

Μήπως να τους βγάλω την πάνα και να τους φορέσω βρακάκι ένα πρωί κατευθείαν;Κι αν δεν θέλουν;

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ,μου φαίνεται τρομερά δύσκολη υπόθεση,ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ,είμαι και μόνη μου...

Σίγουρα υπάρχουν οδηγίες στο τόπικ,αλλά είναι τόσες πολλές οι σελίδες και δεν έχω το χρόνο να τις διαβάσω...

Πάντως κακά σπάνια λένε πριν τα κάνουν,πάντα μετά.Και τσίσα ποτέ.Υπάρχει περίπτωση να είναι νωρίς για αυτές ακόμη;

Όχι ότι εγώ δε θέλω να απαλλαγώ από τις πάνες...Έχουμε ξεπουληθεί πια,να μην πω για τη μέση μου που δεν αντέχει άλλο...

Είμαι ομοιοπαθής. Δηλαδή έχω δίδυμα λίγο μεγαλύτερα.

Δεν πρέπει να πιέσεις τα παιδιά, μπορεί να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα.

Εγώ όταν ήταν περίπου στην ηλικία των δικών σου, αρχισα να ρωτώ αν θέλουν να πάνε γιογιό κλπ. Δεν ήθελαν. Τους έβαλα και βρακάκι, αλλά το μόνο που κατάφερα, είναι αντί να αλλάζω πάνες να αλλάζω βρακιά και να πλένω σκ@τ@ όλη μέρα.

Τις παράτησα λοιπόν, και μετά από κάνα μήνα, στο τελείως ξαφνικό μου λέει η μία πάω στο γιογιό. Αυτό ήταν. Μαχαίρι. Και την νύχτα!! Μετά από 2-3 βδομάδες, ακολούθησε και η άλλη.

Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς. Καλό είναι να μην τα πιέζουμε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ να πω και εγώ τον πόνο μου!!!

Ο δικός μου κάνει τσισάκια στην λεκάνη απο τον Ιούνη χωρίς κανένα ατύχημα απο την πρώτη στιγμή. Εχουμε και 3 εβδομάδες που κόψαμε και την βραδυνή πάνα, με την μία την κόψαμε, δεν περίμενα να δω στεγνή πάνα απλά δεν του φόρεσα ξανα΄και δεν έχει κατουρηθεί ποτέ. Κακά όμως στην λεκάνη δεν κάνει με τίποτα. Θέλει να του φορέσω πάνα. Και τι δεν του έχω πεί μέχρι που τον άφησα 3 ημέρες χωρίς να του βάζω για να δω τι θα κάνει αλλά τίποτα. Την τρίτη ημέρα του έβαλα κλησματάκι γιατι φοβήθηκα μήπως σφήξουν και πάθει τίποτα αλλά και πάλι τζίφος (μα τι τα κάνει τα χώνεψε???) περίμενα περίμενα και τελικά το απόγευμα του φόρεσα πάνα και στο δευτερόλεπτο τα έκανε. Ευτυχώς στον παιδικό δεν έχουν θέμα και μου είπαν οτι άμα θέλει πάνα για τα κακά, θα του φοράνε πάνα. Τωρα στο μόνο που ελπίζω είναι οταν δει τα άλλα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Αχ να πω και εγώ τον πόνο μου!!!

Ο δικός μου κάνει τσισάκια στην λεκάνη απο τον Ιούνη χωρίς κανένα ατύχημα απο την πρώτη στιγμή. Εχουμε και 3 εβδομάδες που κόψαμε και την βραδυνή πάνα, με την μία την κόψαμε, δεν περίμενα να δω στεγνή πάνα απλά δεν του φόρεσα ξανα΄και δεν έχει κατουρηθεί ποτέ. Κακά όμως στην λεκάνη δεν κάνει με τίποτα. Θέλει να του φορέσω πάνα. Και τι δεν του έχω πεί μέχρι που τον άφησα 3 ημέρες χωρίς να του βάζω για να δω τι θα κάνει αλλά τίποτα. Την τρίτη ημέρα του έβαλα κλησματάκι γιατι φοβήθηκα μήπως σφήξουν και πάθει τίποτα αλλά και πάλι τζίφος (μα τι τα κάνει τα χώνεψε???) περίμενα περίμενα και τελικά το απόγευμα του φόρεσα πάνα και στο δευτερόλεπτο τα έκανε. Ευτυχώς στον παιδικό δεν έχουν θέμα και μου είπαν οτι άμα θέλει πάνα για τα κακά, θα του φοράνε πάνα. Τωρα στο μόνο που ελπίζω είναι οταν δει τα άλλα παιδάκια

Ω, μην ανησυχείς. Το ίδιο ακριβώς θέμα είχε και το αγοράκι μιας φίλης μου. Έφτασε σχεδόν 4 ετών για να κάνει κακά στην τουαλέτα.

Τι στον γιατρό τον πήγε, ούτε και θυμάμαι τι έκανε. Τελικά δεν κατάφερε τίποτα. Οταν ο κύριος αποφάσισε, πήγε μόνος του!

Συμβαίνουν και αυτά. Το σχολείο σίγουρα μπορεί να βοηθήσει.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήθελαν. Τους έβαλα και βρακάκι, αλλά το μόνο που κατάφερα, είναι αντί να αλλάζω πάνες να αλλάζω βρακιά και να πλένω σκ@τ@ όλη μέρα.

 

Αυτό ακριβώς έγινε σημερα που ξεκίνησα...:-(:-)

 

Τις ρώτησα τι θέλουν να φορέσουν μπειμπιλίνο ή βρακάκι και διάλεξαν το βρακάκι,φυσικά μπλα μπλα μπλα θα λέμε μαμά τσίσα ή κακά και θα πηγαίνουμε στο μπάνιο,με τη θεωρία μια χαρά τα πήγαμε αλλά στην πράξη...Η μικρή έκανε τρεις φορές τσίσα και μια κακά πάνω της,μόλις τα έκανε έβαζε τα κλάμματα,και η μεγάλη από τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 όχι μόνο κακά δεν έκανε αλλά ούτε σταγόνα τσίσα,είναι δυνατόν με γάλα και νερό που έπινε;Στο τέλος άρχισε να γκρινιάζει,έλεγε "τσίσα",της είπα πάμε μωρό μου να κάνουμε στο γιογιό,ούρλιαζε,δεν ήθελε όχι να καθίσει στο γιογιό,ούτε το βρακί να κατεβάσουμε καν...Τη ρώτησα αν θέλει μπειμπιλίνο και μου είπε ναι και μόλις της φόρεσα έκανε και κακά...:?

 

Φυσικά δεν περίμενα με την πρώτη μέρα κάτι διαφορετικό από το να αλλάζω βρακιά και να σφουγγαρίζω,αλλά ρε παιδιά να μην θέλουν ούτε να καθίσουν καν στο γιογιό ή στη λεκάνη;Αυτό με προβληματίζει και με οδηγεί στο να σκεφτώ ότι δεν είναι έτοιμες ακόμη,πώς να τις υποχρεώσω δηλαδή γίνεται;

Σκέφτομαι να συνεχίσω απλά το μπλα μπλα,να τις παίρνω μαζί μου στο μπάνιο να βλέπουν εμένα,και βλέποντας και κάνοντας...

rkt νομίζω πως συμφωνώ μαζί σου στο ότι μάλλον σε κάποια πράγματα πρέπει να αφήνουμε τα μικρά να μας καθοδηγούν...

Μήπως όμως χρειάζεται κι λίγο σπρώξιμο;ή όχι;

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κόψαμε την πάνα στα 2,5 μας χρόνια. Αγχωνόμουν κι εγώ πάρα πολύ εάν θα τα καταφέρναμε να την κόψουμε ΠΡΙΝ πάει στο νηπιαγωγείο. Ξανά δοκίμασα πριν τα 2,5 της αλλά δεν τα καταφέραμε γιατί ήταν πολύ μικρή και δεν αντιλαμβανόταν τον όλο θέμα. Ρώτησα την παιδίατρο μας να μας δώσει συμβουλές διάβαζα σε sites “πώς να κόψετε την πάνα στο παιδί’’ τα έκανα όλα αλλά και πάλι τίποτα μέχρι που σταμάτησα τις προσπάθειες και είπα θα την αφήσω να μεγαλώσει ακόμη λίγο. Το περασμένο Ιούνιο αποφάσισα να ξανά προσπαθήσω, της έβγαλα το πανί και της εξήγησα ότι πρέπει τώρα τσισα και κακακια μας να κάνουμε στο αποχωρητήριο όπως κάνουν όλα τα μεγάλα παιδάκια που θα παν σχολείο (το Ιούνιο γινόταν 2 χρονών και 9 μηνών). Κάθε τόσο την ρωτούσα εάν θέλει τσισα της και κάθε 1 ώρα την έπαιρνα στο αποχωρητήριο για να συνηθίσει την όλη κατάσταση. Μου είχε κάνει η αλήθεια 2 – 3 φορές στο βράκακι της αλλά φίλοι μου δεν θα το πιστέψετε όπως δεν το πίστευα ούτε κι εγώ! Μόνο 3 μέρες ήταν τα δύσκολα την 4η μέρα η μικρή πήγαινε εντελώς ΜΟΝΗ της στο αποχωρητήριο αφού φυσικά μου το έλεγε και την πήγαινα μαζί της για να την βοηθήσω να καθίσει στην τουαλέτα και επίσης τις νύχτες δεν φορέσαμε καθόλου πανάκι μέχρι και σήμερα!. Είχα ενθουσιαστεί τόσο πολύ γιατί πίστευα ότι θα μου έπαιρνε μέχρι και μήνα για να κοπεί μία πάνα! Ευτυχώς η μικρή μου φάνηκε πολύ ώριμο μωρό και τα κατάφερε μέσα σε 3 μέρες! Τελικά ήταν πολύ εύκολο…

[url="http://www.xarakas.gr"][img=http://www.xarakas.gr/baby/line_m123_beg_16_time_1189742400_text_c720f8f5f7effdebe120eceff520e5dfede1e9.gif][/url]

Link to comment
Share on other sites

Όχι...ποτέ δεν είναι στεγνή η πάνα:?

Πχ σήμερα τις άλλαξα στις 7 το απόγευμα και στις 8,30 που τις ξέντυσα για το μπάνιο η πάνα είχε λίγα τσίσα.

 

Να προτείνω αυριο το πρωί να φορέσουμε βρακάκια...και να έχω και τον κουβά με τη σφουγγαρίστρα stand by;:D

 

Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα θέλουν,τελευταία όλο το "όχι" ακούγεται στο σπίτι μας...

 

Α και μια φορά που δοκίμασα μήπως προτιμάνε να καθίσουν κατευθείαν στη λεκάνη...χαμός έγινε δεν ήθελαν με τίποτα:(

 

Τότε άστες λίγο. Πάρε σχετικά παραμυθάκια κι έχε το γιογιό εκεί και λέγε τους να κάθονται αν θέλουν πού και πού και θα έρθει μόνο του. Εμείς την κόψαμε τον Ιούλιο (30μηνών) και ακόμα και τώρα έχουμε θέμα ... το βράδυ τη φοράμε και μέσα στη μέρα μερικές φορές δεν προλαβαίνει. Χτες στο σταθμό τα έκανε πάνω της όπως κοιμόταν (ΚΑΙ κακά και τσίσα)! Μην αγχώνεσαι ... σιγά σιγά!

 

Τυχερή! Δίδυμα κοριτσάκια!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!!!!

εχω ξαναγραψει παλιοτερα γιατι με απασχολουσε πολυ αυτο το θεμα....ο τελευταιος κανακαρης μου εφτασε 3.5 χρονων και φοραγε πανα.......ειχα πολυ αγχος μια καιο φετος ξεκιναμε προνηπιο και επρεπε φυσικα να τα εχουμε κοψει.....γενικα ποτε δεν τον πιεσα ουτε αυτον ουτε τ'αλλα 2 αγορια μου....απο τον μαιο που ζεστανε λιγο ο καιρος του εβγαλα την πανα.....του ειπα οτι θελει υπαρχει το γιογιο η'ακομα καλυτερα η λεκανη .....στην αρχη του κακοφανηκε και μετα πηγαινε απο μονος του.....το βραδυ του φοραγα πανα για τ'ατυχηματα αλλα ξυπναγε στεγνος οποτε απο τον ιουνιο του την εκοψα και αυτη......αυτο που θελω να πω απο την εμπειρια μου ειναι οτι τελικα δεν πρεπει ν'αγχωνομαστε ......η ιδια η φυση εχει προνοησει και γι'αυτο....αλλα νωρις αλλα αργα θα την κοψουν.....υπομονη μονο χρειαζεται.......σας ευχαριστω για τη βοηθεια.......φιλια!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

...έτσι μου φαίνεται:(

 

Οι μικρές είναι 28 μηνών.Δεν ξεκίνησα προσπάθεια στην αρχή του καλοκαιριού γιατί είχαμε συνεχείς μετακινήσεις και επιπλέον ένιωθα ότι ίσως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν λίγο ακομη.

Πήραμε λοιπόν γιογιό.

Κάθονται γιατί τα βλέπουν σαν καρεκλάκια,φυσικά και τους εξήγησα τι κάνουμε εκεί,μέχρι κι εγώ κάθισα,αλλά όταν τους λέω θέλετε να κάνουμε τσίσα και κακά στο γιογιο μου λένε "όχι"...

Κάποιες φορές βλέποντας κι εμένα κατέβασαν το παντελονάκι αλλά την πάνα δεν ήθελαν με τίποτα.

Μήπως να τους βγάλω την πάνα και να τους φορέσω βρακάκι ένα πρωί κατευθείαν;Κι αν δεν θέλουν;

Δεν ξέρω πως να το χειριστώ,μου φαίνεται τρομερά δύσκολη υπόθεση,ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ,είμαι και μόνη μου...

Σίγουρα υπάρχουν οδηγίες στο τόπικ,αλλά είναι τόσες πολλές οι σελίδες και δεν έχω το χρόνο να τις διαβάσω...

Πάντως κακά σπάνια λένε πριν τα κάνουν,πάντα μετά.Και τσίσα ποτέ.Υπάρχει περίπτωση να είναι νωρίς για αυτές ακόμη;

Όχι ότι εγώ δε θέλω να απαλλαγώ από τις πάνες...Έχουμε ξεπουληθεί πια,να μην πω για τη μέση μου που δεν αντέχει άλλο...

 

Μην τις πιέζεις. Εμένα ο δικός μου όταν ξεκινήσαμε τον Αύγουστο εκπαίδευση, κρατούσε τα κακά του για 2 μέρες! θα ξαναπροσπαθήσω σε 1-2 μήνες πάλι.

Πάντως και η παιδίατρος μου είπε μετά τα 2,5 να προσπαθήσω. Καλύτερα 2,5-3 ετών μου είπε. Δεν πρέπει να τα πιέζουμε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τυχερή! Δίδυμα κοριτσάκια!!!!

 

:D:D:D

 

Μην τις πιέζεις. Εμένα ο δικός μου όταν ξεκινήσαμε τον Αύγουστο εκπαίδευση, κρατούσε τα κακά του για 2 μέρες! θα ξαναπροσπαθήσω σε 1-2 μήνες πάλι.

Πάντως και η παιδίατρος μου είπε μετά τα 2,5 να προσπαθήσω. Καλύτερα 2,5-3 ετών μου είπε. Δεν πρέπει να τα πιέζουμε καθόλου.

 

Κι εγώ ενστικτωδώς έτσι νιώθω...ότι μάλλον δεν είναι έτοιμες ακόμη.Δεν θα τις πιέσω,ας μου δείξουν μόνες τους.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ελη,

 

Το αν είναι έτοιμο ένα παιδί λένε ότι το βλέπεις, αν μπορεί να ανέβει 4 σκαλιά χωρίς βοήθεια είναι έτοιμο. Είνια θέμα μυών.

 

Εμένα με βοήθησε πολύ ο βρεφονηπιακός. Τα παιδιά πρέπει να ακολουθήσουν μία αγωγή. Το πράγμα δεν πάει μία και έξω. Αφού ξεκίνησες το θέμα με το βρακάκι κάθε 20 λεπτά θα τους λες να πάτε για τσίσα (είτε στην τουαλέτα είτε στο γιογιο). Κάντο σαν παιχνίδι. Το θέμα με τα κακά πολύ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ελη,

 

Το αν είναι έτοιμο ένα παιδί λένε ότι το βλέπεις, αν μπορεί να ανέβει 4 σκαλιά χωρίς βοήθεια είναι έτοιμο. Είνια θέμα μυών.

 

Εμένα με βοήθησε πολύ ο βρεφονηπιακός. Τα παιδιά πρέπει να ακολουθήσουν μία αγωγή. Το πράγμα δεν πάει μία και έξω. Αφού ξεκίνησες το θέμα με το βρακάκι κάθε 20 λεπτά θα τους λες να πάτε για τσίσα (είτε στην τουαλέτα είτε στο γιογιο). Κάντο σαν παιχνίδι. Το θέμα με τα κακά πολύ αργότερα.

 

Ομολογώ ότι αυτό δεν το γνώριζα.Ισχύει πραγματικά;

Οι μικρές μου όχι 4,ούτε ένα σκαλοπάτι δεν μπορούν να ανεβούν μόνες τους αν είναι ψηλο.Όμως η μεγάλη αφού χθες δεν κατούρησε για 3 ώρες και ενώ μου έλεγε τσίσα δεν έκανε και στο τέλος μόλις της έβαλα πάνα τα έκανε αμέσως όλα μαζί:D,υποθέτω ότι τελικά κρατιότανε γιατί δεν ήθελε να πάει στο γιογιό.Άρα συμπεραίνω πως εκτός από ανατομικό το θέμα είναι και ψυχολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Ελλη μου νομίζω ότι ειναι πολύ μικρές ακόμη. Αν θυμάμαι 28 μηνών είπες?

Θα έλεγα να προσπαθήσεις την Ανοιξη πάλι.

Πάντως αυτό με του μυες όντως ισχύει. Το γιογιό το επέλεξαν οι κόρες σου? Αν όχι κάνε μια προσπάθεια μήμπως διαλέγοντας κάτι που τους αρέσει κάτσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

Ο μικρός μου είναι 26 μηνών και αρχισα εδώ και 5 ημέρες να προσπαθώ να του κόψω την πάνα. Τον βάζω στο γιογιο κάθε μισή με μία ώρα και κάνουμε μαζί τσσσσσ αλλά δεν κάνει τίποτα :-( Τον έχω με το βρακάκι και έχει βρει ενα μέρος στην κουζίνα και πάει εκεί και τα κάνει. Κακάκια δεν έχουν προκύψει ακόμα -έτυχε όλες τις φορές να τα κάνει στον υπνο, λίγο πρίν ή λιγο μετα.

Τι να κάνω? Καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει αλλά δεν "χαλαρώνει" να το κάνει εκεί που πρέπει....

Του λέω πολλές φορές οτι αν κάνει τσίσα στο γιογιο θα του βάλω μουσική και πάει ο κακομοίρης μόνος του, κάθεται και κάνει τσσσσσσσ... αλλά δεν βγάζει κάτι:oops:

Μήπως δεν κάνω κάτι καλά? Να μου δίνατε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει πολλες φορες οτι το καλοκαιρι ειναι η ιδανικοτερη εποχη για να προσπαθησουμε.....τι γινεται τωρα με μενα που δουλευα το καλοκαιρι κ τωρα ειμαι σπιτι????

 

να δοκιμασω τωρα ,με τον ιδιο τροπο? δεν ειναι λιγο επικινδυνα να κρυωσει αν την εχω με τετοιο καιρο μονο με βρακακι?

 

πειτε μου καμια συμβουλη..... τονωστε μου το ηθικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας πανω στο θεμα αυτο..

 

η μικρη μου ειναι 21 μηνων ,απο τις αρχες του καλοκαιριου προσπαθω να της κοψω τη πανα γιατι σε λιγο καιρο ερχετε και το δευτερο μωρακι.ομως λογω της καταστασης μου το αφησαμε πισω για αρκετο καιρο.στις πρωτες μερες ενω τσισα εκανε κανονικα για κακα ουτε λογος!σηκωνοταν και εφευγε και τα εκανε στο πατωμα:evil::evil::evil:.και μετα το ιδιο και με τα τσισα της..μετα το σταματησα γιατι μια οι διακοπες μια εγω που δεν ημουν καλα με τη ζεστη και με τις αναγουλες..

τωρα εχω ξαναξεκινησει δειλα δειλα αρχικα με τα τσισα ,οταν τη βαζω τα κανει .σκεφτομαι να την αφησω με το βρακακι της μονο μηπως ετσι καταλαβει οτι δεν ειναι το σωστο(λεμε τωρα)και αρχισει να μου το λεει τη στιγμη που θελει να τα κανει και οχι αφου τα κανει.

πραγματικα θα ηθελα παρα πολυ να ξεκινησει να μου τα λεει και να τη βαζω ειτε στο γιο γιο ειτε στο καθισμα τουαλετας που της εχω παρει..αλλα δεν τη βλεπω και πολυ προθυμη..:(

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

θα ηθελα και εγω την βοηθεια σας πανω στο θεμα αυτο..

 

η μικρη μου ειναι 21 μηνων ,απο τις αρχες του καλοκαιριου προσπαθω να της κοψω τη πανα γιατι σε λιγο καιρο ερχετε και το δευτερο μωρακι.ομως λογω της καταστασης μου το αφησαμε πισω για αρκετο καιρο.στις πρωτες μερες ενω τσισα εκανε κανονικα για κακα ουτε λογος!σηκωνοταν και εφευγε και τα εκανε στο πατωμα:evil::evil::evil:.και μετα το ιδιο και με τα τσισα της..μετα το σταματησα γιατι μια οι διακοπες μια εγω που δεν ημουν καλα με τη ζεστη και με τις αναγουλες..

τωρα εχω ξαναξεκινησει δειλα δειλα αρχικα με τα τσισα ,οταν τη βαζω τα κανει .σκεφτομαι να την αφησω με το βρακακι της μονο μηπως ετσι καταλαβει οτι δεν ειναι το σωστο(λεμε τωρα)και αρχισει να μου το λεει τη στιγμη που θελει να τα κανει και οχι αφου τα κανει.

πραγματικα θα ηθελα παρα πολυ να ξεκινησει να μου τα λεει και να τη βαζω ειτε στο γιο γιο ειτε στο καθισμα τουαλετας που της εχω παρει..αλλα δεν τη βλεπω και πολυ προθυμη..:(

 

Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή!!! Κάνε την προσπάθειά σου και αν το καταφέρεις καλώς ... αλλά μην το πιέσεις. Και του χρόνου την άνοιξη μπορείς να το κάνεις που θα είναι σε καλύτερη ηλικία. Έτσι κι αλλιώς το αδερφάκι της έρχεται όπου ναναι απ' ότι βλέπω (σωστά) .... οπότε δεν είναι καλή περίοδος για τέτοιες αλλαγές ... την ερχόμενη άνοιξη θα είναι καλύτερα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κακά όμως στην λεκάνη δεν κάνει με τίποτα. Θέλει να του φορέσω πάνα.

 

ακριβως το ιδιο κι εμενα! ειναι αρκετο καιρο που δεν φοραει πια πανα, αλλα οχι για τα κακα. εκανε 2-3 φορες στη λεκανη, και αυτο ηταν.

 

οσο και να θελει να κανει κακα, αν δεν του βαλω πανα θα τα κρατησει.

 

τον προκαλω, του λεω πως θα πατησει το καζανακι μονος του, του δινω να κραταει πραγματα που του αρεσουν στη λεκανη...αλλα τιποτα. Θελει πανα για τα κακα.

τι να πω....καποια στιγμη θα αλλαξει γνωμη...:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ!!!!!!!!!!!!!!!! Τη βραδυνή πάνα δε θα την κόψουμε ποτέ!!! Από τότε που γυρίσαμε από τις διακοπές ΚΑΘΕ βράδυ κατουράμε την πάνα! Και να πω ότι δεν κατουράει πριν πέσει για ύπνο ... απλά της δίνω 8:30 το γάλα και 9 περίπου κοιμάται γιατί δεν προλαβαίνω πιο νωρίς. Αμάν πια! Ακούω άλλους στην ηλικία της δικής μου που κόψαν και τη βραδυνή πάνα αμέσως!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...