Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, εγώ με την πάνα είχα αγχωθεί με το γιο μου, γιατί με το γιο γιο του μόνο έπαιζε, αλλά αρνούνταν να το χρησιμοποιήσει επί μήνες! Ώσπου η παιδίατρος μας είπε ότι τα αγοράκια αργούν λίγο με την πάνα, τη βγάζουν γύρω στα 3! Πράγματι, μετά τα 3, το καλοκαιράκι που είχε κλείσει και ο παιδικός, αφού είχε προηγηθεί και η σχετική πλύση εγκεφάλου, ότι τώρα θα κόψουμε την πάνα και όταν ξαναπάμε σχολείο δεν θα τη φοράμε, την έκοψε πολύ εύκολα με ελάχιστα ατυχήματα!

Η κόρη μου την έκοψε λίγο νωρίτερα περίπου 2,5 χρονών. Έχω καταλάβει ότι δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και να ακολουθούμε τους δικούς τους ρυθμούς, με πολύ μπλα μπλα, αλλά χωρίς υπερβολική πίεση, γιατί τα αγχώνουμε και αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ετσι είναι!!!

 

Εγω τσαντίζομαι λιγάκι με αυτή τη μόδα να τα κάνουν όλα τα μωράκια μας εδω και τώρα.

 

Να μιλήσει πριν τα 2

Να έχει πετάξει την πάνα πριν τα 3

Να έχει σταματήσει το μπιμπέρό πριν τα 2

Να έχει αφήσει την πιπίλα πριν τα 3

 

Οχουουουου!!!!

 

Εγω είμαι τρελή που θέλω το μωράκι μου.... μωράκι!!!!

 

Με πάνα, με πιπίλα, με μπιμπερό, με αγκού... με όλα!!!!! :-) :-) :-)

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Τα παιδιά δεν είναι ρομποτάκια, αλλα πάνε πιο γρήγορα, άλλα πιο αργά..και τι έγινε? όλα θα τα κόψουν κάποια στιγμη. Κι εγώ ήθελα να κόψω την πάνα στην κόρη μου αλλά εκείνη αρνείται και μάλιστα με πολύ άσχημο τρόπο. Ε, τι να κάνω? Να την πιέσω? Να την βάλω τιμωρία? Με τίποτα! Θα την αφήσω να με οδηγήσει όπως με οδηγησε με το φαγητό της, με το μπιμπερό της και με πολλά άλλα..Ναι, δεν θα ήθελα να φτάσει 4 και να φοράει πάνα, αλλά δεν θεωρώ ότι ''βαριέμαι'' να ασχοληθώ και γι'αυτό την φοράει ακόμα..Απλά ''σεβομαι'' αυτό που μου δείχνει γιατί είμαι σίγουρη ότι έχει κάποιο λόγο. Αν την έβλεπα ότι το ήθελε θα την είχα βοηθήσει εννοείται να την κόψει.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Τα παιδιά δεν είναι ρομποτάκια, αλλα πάνε πιο γρήγορα, άλλα πιο αργά..και τι έγινε? όλα θα τα κόψουν κάποια στιγμη. Κι εγώ ήθελα να κόψω την πάνα στην κόρη μου αλλά εκείνη αρνείται και μάλιστα με πολύ άσχημο τρόπο. Ε, τι να κάνω? Να την πιέσω? Να την βάλω τιμωρία? Με τίποτα! Θα την αφήσω να με οδηγήσει όπως με οδηγησε με το φαγητό της, με το μπιμπερό της και με πολλά άλλα..Ναι, δεν θα ήθελα να φτάσει 4 και να φοράει πάνα, αλλά δεν θεωρώ ότι ''βαριέμαι'' να ασχοληθώ και γι'αυτό την φοράει ακόμα..Απλά ''σεβομαι'' αυτό που μου δείχνει γιατί είμαι σίγουρη ότι έχει κάποιο λόγο. Αν την έβλεπα ότι το ήθελε θα την είχα βοηθήσει εννοείται να την κόψει.

 

Αχ πόσο συμφωνώ! λές και έγραψα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κουβαλας το γιογιο οπου πας; Ταβερνα,σπιτια,κουνιες.;Σημερα δεν ειχαμε ατυχημα.Ελπιζω να ηταν μια κακη μερα .:)

 

ναι...οσο περιεργο κι αν ακουγεται το κουβαλαω παντα μαζι. οπως κραταω παντα μαζι και 2 αλλαξιες ρουχα σε περιπτωση ατυχηματος. και να σου πω δεν ντραπικα ποτε και ας με κοιταζουν καποιοι περιεργα. το παιδακι ζηταει τσισα οποτε του ερθει και δεν εχει τον ελεγχο να κρατηθει οπως οι μεγαλοι για πολυ ωρα. ασε που σε ποια τουαλετα εκτος σπιτιου θα μπορουσα να αφησω ενα μωρο να κανει την αναγκη του? γιογιο και παλι γιογιο.

Link to comment
Share on other sites

ναι...οσο περιεργο κι αν ακουγεται το κουβαλαω παντα μαζι. οπως κραταω παντα μαζι και 2 αλλαξιες ρουχα σε περιπτωση ατυχηματος. και να σου πω δεν ντραπικα ποτε και ας με κοιταζουν καποιοι περιεργα. το παιδακι ζηταει τσισα οποτε του ερθει και δεν εχει τον ελεγχο να κρατηθει οπως οι μεγαλοι για πολυ ωρα. ασε που σε ποια τουαλετα εκτος σπιτιου θα μπορουσα να αφησω ενα μωρο να κανει την αναγκη του? γιογιο και παλι γιογιο.

 

Είναι λίγο δύσκολο να κουβαλάς παντού το γιογιό. Εντάξει σε μια βόλτα αλλά εμείς κατεβαίνουμε από το αυτοκίνητο και πάμε για ψώνια ... μανάβη, super κλπ ... πολλές φορές την πιάνει να θέλει τσίσα και την πάω. Αυτό που μπορεί να κάνεις είναι να έχεις κάποια καλύμματα τουαλέτας και ένα αντισηπτικό spray να ψεκάζεις

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κόψαμε την πάνα στα 2,5.

Από τότε μόνο στη λεκάνη (το γκιογκιο στην αποθήκη το πήγαμε) και ούτε πάνα τη νύχτα.

 

Σωτήριο το βιβλιαράκι ΠΑΝΕ ΟΙ ΠΑΝΕΣ. Με 7,5? λύσαμε το θέμα.

 

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 28 μηνων

το καλοκαιρι ειχα ξεκινησει να τον εκπαιδευω στο γιο γιο....δεν μπορω να πω οτι καναμε πολλα αλλα μια μικρη προοδος ειχε γινει

πανω που πηγα να τον βαλω πιο εντατικα εκεινος αντεδρασε και δεν ηθελε καθολου

κλαμματα και φωνες...οποτε το σταματησα

δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα ενιωσα οτι τελικα δεν ηταν ετοιμος

 

τωρα εχουμε μαθει τουλαχιστον οτι κακα και τσισα κανουμε στην τουαλετα(το λεει)

αλλα να τον ξεκινησω τωρα??? πως?? αστε που τα κακα του τα κανει κοιμησμενος ενω παλιοτερα τα εκανε η πρωι η απογευμα

 

θελω να κανω μια δοκιμη πειραζει που ειναι χειμωνας??? αχ σας παρακαλω καθοδηγηστε με δεν ξερω πως να το κανω!!!!!

ειπα να ξεκινουσαμε το καλοκαιρι αλλα θα κοντευει 3 χρονων....

 

αυτο το βιβλιο που θα το βρω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μπεμπούλη.

 

Το βιβλίο είναι αυτό http://www.minoas.gr/book-2655.minoas και το έχουν πολλά βιβλιοπωλεία. Εμείς είμαστε επαρχία και το βρήκαμε τυχαία σε ένα βιβλιοπωλείο της πόλης μας. Η πωλήτρια μου είχε πει ότι είχε και σε αυτούς αποτέλεσμα. Γιατί όχι και σε εσάς;

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 28 μηνων

το καλοκαιρι ειχα ξεκινησει να τον εκπαιδευω στο γιο γιο....δεν μπορω να πω οτι καναμε πολλα αλλα μια μικρη προοδος ειχε γινει

πανω που πηγα να τον βαλω πιο εντατικα εκεινος αντεδρασε και δεν ηθελε καθολου

κλαμματα και φωνες...οποτε το σταματησα

δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα ενιωσα οτι τελικα δεν ηταν ετοιμος

 

τωρα εχουμε μαθει τουλαχιστον οτι κακα και τσισα κανουμε στην τουαλετα(το λεει)

αλλα να τον ξεκινησω τωρα??? πως?? αστε που τα κακα του τα κανει κοιμησμενος ενω παλιοτερα τα εκανε η πρωι η απογευμα

 

θελω να κανω μια δοκιμη πειραζει που ειναι χειμωνας??? αχ σας παρακαλω καθοδηγηστε με δεν ξερω πως να το κανω!!!!!

ειπα να ξεκινουσαμε το καλοκαιρι αλλα θα κοντευει 3 χρονων....

 

αυτο το βιβλιο που θα το βρω????

 

Δεν πειραζει καθολου που ειναι Χειμωνας.Και εγω ξεκινησα τη διαδικασια περσυ τον Νοεμβρη οταν ηταν ακομα 18 μηνων και μεχρι να κλεισει τα 2 την ανοιξη ηταν ετοιμος.Εξαλλου ειμαι της αποψης οτι το παιδι πρεπει να μαθει την διαδικασια της τουαλετας ,να αρχισει να εχει ελεγχο των αισθησεων που πιστευω οτι στην ηλικια του δικου σου εχει, και μετα να του βγαλεις την πανα και να το αφησεις με βρακακι.Δε συμφωνω καθολου με την τακτικη ''βγαζω την πανα ξαφνικα και το αφηνω να κατουριεται μεχρι να μαθει''.

Οποτε, μπορεις καλλιστα σταδιακα φορωντας του πανα βρακακι να τον βαζεις μολις ξυπναει και πριν κοιμηθει και μεσα στη μερα για αρχη οταν νομιζεις οτι μπορει να θελει να κανει κακακια ή αν πιανεις εξωτερικα και βλεπεις οτι η πανα εναι στεγνη.Μια καλη ιδεα ειναι κανα 20 λεπτο μετα απο οταν εχει πιει υγρο ή πανω κατω την ωρα που θελει να κανει κακα.

Δε θελει πιεση ,θελει πολλα ,μπραβο και ζητω.Να εισαι προετοιμασμενη οτι μπορει να αντιδρασει,να μη θελει να κατσει,να μην θελει να συνεργαστει αλλα μπορεις να επιμεινεις διακριτικα με κολπακια επιβραβευσης ή απασχολησης οση ωρα καθεται.Σκοπος ειναι να καταφερεις να κατσει καποιες φορες μεχρι να κανει κατι εστω και τυχαια μετα ολα γινονται πιο ευκολα.Και παλι μπορει να πισωγυρναει,να βαρεθει και να σου δειχνει οτι δε θελει να καθεται ειναι απολυτως λογικο αλλα εσυ θα επιμενεις θα του λες συνεχεια οτι τσισα και κακα κανουμε στο γιο γιο ή στην τουλαετα και θα τον βαζεις σε ανυποπτο χρονο ανεξαρτητα αποτελεσματος αλλα φυσικα οχι σε φαση που αντιδρα.Απλα δεν θα αφηνεις να καθεται παρα πολυ ωρα για να μη θεωρησει την τουαλετα ''τιμωρια'' αν μεσα σε 10 λεπτα δεν κανει κατι θα τον σηκωνεις και θα του λες οτι οταν θελησει μπορει να στο ζητησει.Καλο ειναι για αρχη το γιο γιο να ειναι σε θεση που να το βλεπει ωστε να νιωθει οτι μπορει και να το προσεγγισει εστω να κατσει με τα ρουχα για αρχη.Εσυ μπορεις καθε φορα που τον αλλαζεις να του λες ''Μπραβο καλη πανα,καθαρη'' αν ειναι στεγνη ή ''Βρεγμενη πανα για αυτο την αλλαζουμε'' αν ειναι βρεγμενη.

Μετα σταδιακα οταν ανοιξει ο καιρος και βλεπεις οτι η πανα παραμενει για μεγαλυτρα διαστηματα στεγνη μπορεις να τη βγαζεις και να μενει αρχικα με βρακακι λιγο μεσα στο σπιτι,μετα σιγα σιγα εξω σε κοντινες βολτουλες και μετα οταν πια δεν θα εχει ατυχηματα τη βγαζεις οριστικα.

Μην κανεις προγραμμα στο μυαλο σου ξεκινα και δες πως ανταποκρινεται και σιγα σιγα μεχρι το καλοκαιρι θα ειναι ετοιμο,ειμαι σιγουρη.

Καλη επιτυχια!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μπεμπούλη.

 

Το βιβλίο είναι αυτό http://www.minoas.gr/book-2655.minoas και το έχουν πολλά βιβλιοπωλεία. Εμείς είμαστε επαρχία και το βρήκαμε τυχαία σε ένα βιβλιοπωλείο της πόλης μας. Η πωλήτρια μου είχε πει ότι είχε και σε αυτούς αποτέλεσμα. Γιατί όχι και σε εσάς;

 

Καλή επιτυχία

 

Σε εμάς πάντως πέτυχε, ειδικά με τα αστεράκια επιβράβευσης, τα καταφέραμε σχετικά γρήγορα (μία εβδομάδα) :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμάς πάντως πέτυχε, ειδικά με τα αστεράκια επιβράβευσης, τα καταφέραμε σχετικά γρήγορα (μία εβδομάδα) :wink:

 

Και εμείς σε λιγότερο απο μια εβδομάδα η προετοιμασία. Η δε πράξη μια μέρα όλη κιόλη.

 

Καταπληκτικό πάντως το concept.

 

Εγω πια το συστήνω σε φίλες και το παίρνω και δώρο :)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να βοηθησετε και εμενα ?

η μικρη μου ειναι 21 μηνων εδω και 6 μηνες μου ελεγε τα κακα της και την εβαζα στο γιο γιο ,το συγκεκριμενο εχει ηχους μια απο τις πολλες φορες φοβηθηκε και απο τοτε την βαζω στο γιογιο και κλαει σπαραχτικα

αλλαξα γιογιο την εβαλα στην λεκανη με τιποτα

λετε ειναι μικρη ακομη?η να συνεχισω να το προσπαθω

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορειτε να βοηθησετε και εμενα ?

η μικρη μου ειναι 21 μηνων εδω και 6 μηνες μου ελεγε τα κακα της και την εβαζα στο γιο γιο ,το συγκεκριμενο εχει ηχους μια απο τις πολλες φορες φοβηθηκε και απο τοτε την βαζω στο γιογιο και κλαει σπαραχτικα

αλλαξα γιογιο την εβαλα στην λεκανη με τιποτα

λετε ειναι μικρη ακομη?η να συνεχισω να το προσπαθω

 

Καθολου μικρη δεν ειναι κατα τη γνωμη μου για να κανεις μια χαλαρη εισαγωγη-εκπαιδευση ειδικα απο τη στιγμη που σου ελεγε και τα κακακια αρα ειχε την αισθηση του τι κανει.

''Ετοιμη'' με την εννοια του να βγαλει την πανα και να μην εχει ατυχηματα μπορει να μην ειναι.Ουτε ο δικος μου ηταν στους 18 μηνες που τον ξεκινησα..και πως να ειναι αλλωστε αφου ειναι κατι αγνωστο για αυτα ?Ομως ''ετοιμη'' με την λογικη΄''μαθαινω μια διαδικασια'' και ''αρχιζω να αναγνωριζω τις αισθησεις μου'' ειναι σιγουρα .Στο χερι σου ειναι να βρεις το κουμπι της και να την κανεις να δεκτει να συμμετεχει.

 

Καταρχην και εγω οπως εχω ξαναγραψει ειμαι της αποψης οτι τα κακα ειναι πιο ευκολα για αρχη επειδη μπορουν πιο ευκολα να τα κρατησουν μεχρι να προσεγγισουν το γιο γιο αλλα και να τα αντιληφθουν εγκαιρα προκειμενου να μας ενημερωσουν.

Αν βλεπεις οτι την ταραξε αυτο με τον ηχο αστην 1 μηνα και ξαναπροσπαθεις με ενα απλο γιο γιο αυτη τη φορα το οποιο μπορειτε να πατε να διαλεξετε μαζι,να κολλησετε επανω αγαπημενα αυτοκολλητα και γενικα να την αφησεις να το επεξεργαστει και να το συνηθισει πριν κατσει.Μια καλη ιδεα ειναι να της δειξεις το κουτι απο το γιο-γιο (αν εχει)οπου σιγουρα θα δεχνει καποιο παιδακι να το χρησιμοποιει ή να αγορασεις ενα παραμυθι(υπαρχουν)με παιδακια που χρησιμοποιουν το γιο γιο ωστε να το δεχτει ξανα σαν κατι φυσιολογικο. Ασε να βλεπει εσενα στην τουαλετα,παιξτε με το να βαζετε τις κουκλες της στο γιο γιο και εχε το σε θεση που να το βλεπει συνεχεια ...καποια στιγμη θα παρει την πρωτοβουλια και θα καθησει παλι.

Βεβαια σιγουρα υπαρχουν πραγματα που τα τρομαζουν πολλες φορες.Οπως πχ.ενας δυνατος ηχος,το υψος της τουαλετας ,η οψη αυτων που τελικα κανουν στο γιο γιο μιας και δεν τα εχουν ξαναδει και πολλα αλλα...αλλα τελικα σταδιακα ολα συνηθιζουν.

Οπως το ειδα εγω ,θελει πολυ μπλα μπλα,επιμονη και υπομονη και φυσικα πολυ ενθαρρυνση και εμπιστοσυνη.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και μεις έχουμε μια εβδομάδα που μέσα στη μέρα δε φοράμε πάνα, μόνο το βράδυ. Έμαθε σε 3 μέρες. Προφανώς ήταν έτοιμη γιατί είχα δοκιμάσει και το καλοκαίρι (ελάχιστα λόγω διακοπών) και δε συνεργάστηκε.

 

Πιστεύω ότι σε όλα τα πράγματα πρέπει ν'ακολουθούμε τις δυνατότητες των παιδιών και να μη τα πιέζουμε σε τίποτα. Αυτά ξέρουν καλύτερα από μας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι αδυνατον να διαβασω 40 σελιδες μηνυματα, αλλα θα ηθελα να με βοηθησετε κι εμενα....

ο γιος μου ειναι 3μιση χρονων (παρα ενα μηνα).....μολις εγινε τρια, ηταν και κατακαλοκαιρο, βγαλαμε τις πανες......ημασταν διακοπες....ελεγε "θελω κακα" "θελω τσισα" ολα τελεια, ειχε και το γιο γιο του αλλα προτιμουσε στην τουαλετα - και καποιες φιλες μου ειχαν πει να μην προτιμησω το γιο γιο γιατι παλι θελει διεργασια να πας απ το γιο γιο στην τουαλετα, οποτε λεω ΟΚ τελεια, απ ευθειας τουαλετα.....

γυρισαμε απο τις διακοπες και μεχρι να ξαναμπει στο προγραμμα του σπιτιου κανα δυο φορες βαλαμε πανα....μετα αρχισε ο παιδικος........και μου απαγορευσαν να τον εχω χωρις..

εχουνε πολλα παιδακια λεει, και αμα ξεχαστει παιζοντας θα τα κανει ολα χαλια, και με υποχρεωσαν να του βαλω πανα βρακακι οπωσδηποτε..........τωρα ξαναμπλεξαμε ομως..........τα κανει και το λεει μετα!!!!!!!!! και δεν μπορω να περιμενω το επομενο καλοκαιρι που θα σταματησει ο παιδικος............εχω κι αλλον μικροτερο !!!!!!!!!! HELP!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γυρισαμε απο τις διακοπες και μεχρι να ξαναμπει στο προγραμμα του σπιτιου κανα δυο φορες βαλαμε πανα....μετα αρχισε ο παιδικος........και μου απαγορευσαν να τον εχω χωρις..

Άμα βγάλεις την πάνα και το παιδί είναι έτοιμο μετά δεν πρέπει να ξαναγυρίσεις στην πάνα. Όταν το παιδί είναι έτοιμο, το να βγάλεις την πάνα είναι μιας εβδομάδας υπόθεση και ο δικός σου μάλλον είναι αφού τα είχε καταφέρει.

Έχεις τη δυνατότητα να τον κρατήσεις μια βδομάδα στο σπίτι να ξαναπεράσει εκπαίδευση; Μετά όμως μην του ξαναβάλεις πάνα. Πολύ λάθος αντιμετώπιση από τον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκε το παιδι...δε φταιει...

Αμα βγει η πανα, τελος, δεν πρεπει να ξαναμπει για αυτο λεω οτι ειναι καλυτερα το παιδι να μαθει πρωτα ολη τη διαδικασια και να μαθει να παραμενει στεγνο πριν βγαλει την πανα και ας παρει λιγο χρονο παραπανω.Γενικα ειναι μια διαδικασια που θελει χρονο ,ετσι το βλεπω εγω.Οταν πια το θεμα ωριμασει και η πανα βγει ουτε ατυχηματα πολλα υπαρχουν(εμεις ειλικρινα δεν ειχαμε καθολου ατυχηματα) ουτε μεγαλη πιθανοτητα για πισωγυρισματα.

Τωρα κοιταξε να δεις.. πρεπει να μιλησεις με τον παιδικο και να τους βαλεις χερι.Δεν ειναι δυνατον να το πισωγυριζουν ετσι το παιδι...κρατησε τον αν εχεις τη δυνατοτητα λιγες μερες σπιτι (ή τις μερες των Χριστουγεννων που δε θα πηγαινει φανταζομαι ετσι και αλλιως) και ξανακανε την διαδικασια εξ αρχης χωρις να του βαλεις πανα καθολου.Μετα στειλτον με βρακακι..μια, δυο, τρεις θα το καταλαβει.Ειναι μια χαρα η ηλικια του.Οι δασκαλες οφειλουν να συνεργαστουν και να καταλαβουν οτι ειναι και δικη τους ευθυνη αυτο το πισωγυρισμα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω κ εγω βοηθεια η κορη μου εκοψε την πρωινη πανα οταν ηταν 2χρονων κ 2μηνων,δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να κοψουμε την βραδυνη πανα,ξυπναει το πρωι κ ειναι κιλα,επισης κοιμαται πολυ βαρια κ δεν ξυπναει με τιποτα οσες φορες εχω επιχειρηση να την παω τουαλετα αρνειται να σηκωθει απο το κρεββατι.Ωστοσο πριν κοιμηθει πινει κ ενα μπουκαλι γαλα κ την περνει ο υπνος με το μπιμπερο στο στομα,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ξεχασα να σας πω πως ειναι 4κλεισμενα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τους χιλιοπαρακαλεσα στον παιδικο και μαλιστα ειναι ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ οποτε εχει κι αλλα παιδακια που φορανε πανες αλλα μου ειπε η υπευθυνη οτι στην δικη μας ταξη δε φοραει κανενα παιδακι και δεν γινεται να τον ρωτανε αν θελει να παει τουαλετα..... οποτε θα ξεχαστει και θα τα κανει ολα λιμπα.........και με υποχρεωσαν να βαλω πανα βρακακι///

τωρα και στο σπιτι να ειναι (τον ειχα με γριπη 5 μερες) κατι καταφερα, αλλα παλι μολις πηγε ειπαν οχι χωρις πανα "δε μπορουνε να τρεχουνε για τοσα παιδακια και να τα κανουνε και πανω τους "

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω κ εγω βοηθεια η κορη μου εκοψε την πρωινη πανα οταν ηταν 2χρονων κ 2μηνων,δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να κοψουμε την βραδυνη πανα,ξυπναει το πρωι κ ειναι κιλα,επισης κοιμαται πολυ βαρια κ δεν ξυπναει με τιποτα οσες φορες εχω επιχειρηση να την παω τουαλετα αρνειται να σηκωθει απο το κρεββατι.Ωστοσο πριν κοιμηθει πινει κ ενα μπουκαλι γαλα κ την περνει ο υπνος με το μπιμπερο στο στομα,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ξεχασα να σας πω πως ειναι 4κλεισμενα

 

Απο ότι έχω καταλάβει εγώ απο την δικιά μας εμπειρία πρέπει να της δίνεις το γαλατάκι τουλάχιστον μια ώρα πριν τον ύπνο και καλό θα ήταν το απόγευμα να ελλάτωνεις οσο μπορείς τα υγρά και το βράδυ θα βάζεις ξυπνητήρι θα την σηκώνεις κανα δυο φορές ακόμα και κοιμισμένη και στο τέλος θα το συνηθίσει απο μόνη της και θα το κάνει αυτο.:wink::wink:Εμείς τουλάχιστον έτσι βρήκαμε την λύση και η δικιά μου θα κλείσει τα 3 στις 04/01/2011

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έκανα μια καλή προσπάθεια πριν από ένα μήνα περίπου με τα κακά.Όταν τον έβλεπα να ζορίζεται, τον "έκοβα" ρωτώντας αν θέλει κακά, μου έλεγε ναι, του πρότεινα να πάμε λεκάνη και έτρεχε όλο χαρά.Νοιώθει πολύ περήφανος με το «κατόρθωμα» του(κακά τα ψέματα, είναι κατόρθωμα).Αν δεν το πω, το ξεχνάει και τα κάνει στην πάνα. Για τα τσίσα, δεν έχω προσπαθήσει καν(δεν τα λέει ακόμα). Έβαλα στην λογική τη μάνα μου και τον άντρα μου(που τον κρατάνε εναλλάξ όταν δουλεύω).Σε αυτούς, ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!! Είτε ρωτήσουν, είτε όχι, είναι το ίδιο πράγμα. Τον ρωτάνε την κρίσιμη στιγμή, τους αγνοεί, και όταν τελειώσει φωνάζει ότι τα έκανε… Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Μόνο με μένα; (παρένθεση, τώρα κλείνει τα 2)

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να τους συνηθίσει να τον πηγαίνουν. Εμένα το έκανε στον άντρα μου επειδή δεν την πήγαινε αρκετά γρήγορα και στο τέλος του το έλεγε μόνο για να την αλλάξει. Τον τελευταίο καιρό που ανταποκρίνεται και αυτός άμεσα του το λέει εγκαίρως. Απλά νομίζω ότι πολλές φορές δεν προλαβαίνουν και τα ίδια. Δεν είμαι σίγουρη από ποια ηλικία έχουν καλό έλεγχο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου κάνει εντύπωση το πόσο θετικός είναι μαζί μου. Και το χαίρεται ο καλός μου! Ίσως να μην τον "κυνηγάνε" οι άλλοι; Ίσως να χαίρεται γιατί εγω κάνω παρτυ; Χειροκροτήματα, γέλια και χαρές; Τι να πω;

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μικρούλης ακόμη. Οι παιδίατροι λένε ότι ένα παιδάκι είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα όταν α) επί μία εβδομάδα τουλάχιστον είναι στεγνή το πρωί και β) όταν ανεβοκατεβαίνει σκάλες χωρίς βοήθεια ή να πιάνεται από κάπου.

Σίγουρα με την μαμά που κάνει αγάπες και χαρές το παιδάκι ανταποκρίνεται καλύτερα και το βλέπει και σαν παιχνίδι και αποζητά την επιβράβευση που προφανώς την δίνεις απλόχερα και μπράβο σου!

Σιγά σιγά και χωρίς άγχος. Γενικά το καλοκαίρι που φοράνε λίγα ρουχαλάκια κι εύκολα είναι η καλύτερη εποχή. Εμένα και τα δύο καλοκαίρι την έκοψαν και χωρίς καμία πίεση από πλευράς μου.

Όλη η ευτυχία κρυμμένη σε μια φράση:

Σ΄ αγαπώ μανούλα !!!.... Μέχρι το Θεούλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Δεν σκέφτηκα να τον πιέσω...Γενικά, δεν μου αρέσει...Θα τον αφήσω χαλαρά και βλέπουμε.Απλά μου κάνει εντύπωση η προτίμηση σε μένα.Βλέποντας και κάνοντας!!!!!:D:D:D

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...