Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Μήπως επειδή είναι κοριτσάκι δυσκολεύετε να πάει στην φύση ; Η και ο γιος σου δεν πολύ πάει ; 
πηγαμε σήμερα να διαλέξουμε βρακάκια και άλλο ένα γιογιό , κορίτσια διάλεξε πάλι το ίδιο με αυτό που έχουμε :blink: άντε να δούμε ! 

Κ μένα ο γιος μου δυσκολευόταν στη φύση, 1 φορά μόνο έχει κάνει από το καλοκαίρι έξω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε που ειχαμε παρατηρησει ότι σκίζονται! Ελάχιστες φορές έχουμε πάρει! Την κατεβάζαμε κανονικά :-P Προς το παρόν πάντως δεν έχουμε θέμα με τις κλασικές, φοράει και τα φανελάκια που κουμπωνουν από κάτω οπότε δεν ξεκολλάει τα αυτοκόλλητα. Το καλοκαίρι που θα μπορούσε να τα ξεκολλήσει, ελπίζω να έχουμε ούτως ή άλλως δρομολογήσει το θέμα τουαλέτα-γιογιο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Μήπως επειδή είναι κοριτσάκι δυσκολεύετε να πάει στην φύση ; Η και ο γιος σου δεν πολύ πάει ; 
πηγαμε σήμερα να διαλέξουμε βρακάκια και άλλο ένα γιογιό , κορίτσια διάλεξε πάλι το ίδιο με αυτό που έχουμε :blink: άντε να δούμε ! 

σαν κοριτσακι για μενα αναμενομενο να δυσκολευεται.κ στο σχολειο που δ εχουν κανονικη,δ θελει πολυ να παει.αν ειναι αναγκη,ναι

ο μικρος επισης ανενδοτος.πρωτα απο ολα προτιμαει να κατουραει καθιστος,οποτε τα πρωτα 2χρ χωρις πανα,να πηγε 2-3φορες εξω,περυσι το καλοκαιρι στην παραλια πηγε κ πανω απο 3φορες μαζεμενα,οποτε γενικα δ το προτιμανε.θελουν σπιτι με ανεση χρονου:lol:

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ούτε που ειχαμε παρατηρησει ότι σκίζονται! Ελάχιστες φορές έχουμε πάρει! Την κατεβάζαμε κανονικά :-P Προς το παρόν πάντως δεν έχουμε θέμα με τις κλασικές, φοράει και τα φανελάκια που κουμπωνουν από κάτω οπότε δεν ξεκολλάει τα αυτοκόλλητα. Το καλοκαίρι που θα μπορούσε να τα ξεκολλήσει, ελπίζω να έχουμε ούτως ή άλλως δρομολογήσει το θέμα τουαλέτα-γιογιο.

Χαχα γελάω γιατί ο δικός μου βγάζει παντελόνι ,  ξεκουμπωνει φανελάκι , βγάζει πανα και κάθεται αραχτός μέχρι να μπω στο δωμάτιο και τον πάρω χαμπάρι. 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σαν κοριτσακι για μενα αναμενομενο να δυσκολευεται.κ στο σχολειο που δ εχουν κανονικη,δ θελει πολυ να παει.αν ειναι αναγκη,ναι

ο μικρος επισης ανενδοτος.πρωτα απο ολα προτιμαει να κατουραει καθιστος,οποτε τα πρωτα 2χρ χωρις πανα,να πηγε 2-3φορες εξω,περυσι το καλοκαιρι στην παραλια πηγε κ πανω απο 3φορες μαζεμενα,οποτε γενικα δ το προτιμανε.θελουν σπιτι με ανεση χρονου:lol:

Άρα και εγώ τώρα καθιστώ θα τον βάζω τον δικό μου στο γιογιό σωστά ; Αφού είναι μικρός 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Super.mum είπε:

Χαχα γελάω γιατί ο δικός μου βγάζει παντελόνι ,  ξεκουμπωνει φανελάκι , βγάζει πανα και κάθεται αραχτός μέχρι να μπω στο δωμάτιο και τον πάρω χαμπάρι. 

Άρα και εγώ τώρα καθιστώ θα τον βάζω τον δικό μου στο γιογιό σωστά ; Αφού είναι μικρός 

ναι,νομιζω ειναι πιο ευκολο.μην εχει κ την προσπαθεια να πετυχει τον στοχο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,νομιζω ειναι πιο ευκολο.μην εχει κ την προσπαθεια να πετυχει τον στοχο

Τέλεια , ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου με βοήθησες πολύ ..λέω να ξεκινήσω αύριο να δω πως θα πάει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Χαχα γελάω γιατί ο δικός μου βγάζει παντελόνι ,  ξεκουμπωνει φανελάκι , βγάζει πανα και κάθεται αραχτός μέχρι να μπω στο δωμάτιο και τον πάρω χαμπάρι. 

Άρα και εγώ τώρα καθιστώ θα τον βάζω τον δικό μου στο γιογιό σωστά ; Αφού είναι μικρός 

Συνήθως σε αυτή την ηλικία τα βάζουν να κάθονται. Αλλά να προσέχεις το πουλάκι να είναι προς τα κάτω όταν κάθεται στο γιογιό/τουαλέτα γιατί αλλιώς γίνεται μούσκεμα απ' τα τσισα! Την είχα πατήσει κάποιες φορές :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , mama16 είπε:

Συνήθως σε αυτή την ηλικία τα βάζουν να κάθονται. Αλλά να προσέχεις το πουλάκι να είναι προς τα κάτω όταν κάθεται στο γιογιό/τουαλέτα γιατί αλλιώς γίνεται μούσκεμα απ' τα τσισα! Την είχα πατήσει κάποιες φορές :P

 

Μια ιδέα που έχω διαβάσει για τα αγοράκια είναι να τα βάζουν να κάτσουν ανάποδα, να έχουν δηλαδή μπροστά τους την πλάτη του γιογιό

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Μια ιδέα που έχω διαβάσει για τα αγοράκια είναι να τα βάζουν να κάτσουν ανάποδα, να έχουν δηλαδή μπροστά τους την πλάτη του γιογιό

Α δεν το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι πολύ σπάνια κάνει στο γιογιό. Τον βάζουμε κατευθείαν στην τουαλέτα με δική του λεκάνη. 

 

Πάντως είναι ωραία ιδέα για όσους χρησιμοποιούν γιογιό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και 4 μηνων. Αν και έχουμε προμηθευτεί γιογιο ήδη από 16 μηνων, και συνέχεια τον είχα στο πιρι πιρι για το τι κάνουμε εκεί, ενώ πολλές φορές καθόταν μόνος του ή τον έβαζα εγώ (χωρίς ποτέ να κάνει κατι), δεν είχα κάνει κάποια συστηματική προσπάθεια για εκπαίδευση τουαλετας, καθώς μέχρι και τα 2,5 ούτε μιλούσε καν, ενώ δεν έδειχνε γενικά έτοιμος. Καθώς έβλεπα όμως τον καιρό να περνάει, και καθώς η παιδίατρος μου είπε ότι η πανα πρέπει να κοπεί μια κι έξω (πράγμα το οποίο στην περιπτωση μας αποδείχθηκε ατελεσφορο), λιγο πριν τα 3, αποφάσισα να του βάλω βρακι κι ο,τι γίνει. Σημειωση: το καλοκαίρι είχε παρέλθει και ήμασταν πια Χριστούγεννα, οπότε ήταν ευκαιρία γιατί δεν είχε σταθμο. Αποτελεσμα: αρνηση να καθίσει στην τουαλέτα, όποτε καθόταν σηκωνόταν στο δευτερόλεπτο, και απλά συνέχισε να τα κάνει πάνω του σα να φορούσε πανα, κι εμένα τα νεύρα μου κρόσσια. Σημείωση 2: Από πριν τα Χριστούγεννα λόγω της επιστροφής μου στην εργασία μου η οποία είναι στην πόλη καταγωγής μου, φύγαμε από την Αθήνα εγώ και το παιδί, (ο μπαμπάς του στην αθηνα) το οποίο άλλαξε και σταθμό, οπότε του έπεσαν όλα μαζεμένα. Γι αυτό είπα ας κάνω πίσω, και γυρίσαμε στις πανες. Σημείωση 3:Είχαμε και κάποιες ελάχιστες επιτυχίες, με τα χίλια ζόρια (τη μία με παραμύθια, την άλλη ζωγραφιζε με τους μαρκαδόρους του, την άλλη έπαιζε με κάτι κατσαρολες) ομως το κάθε τρικ έπιανε για μια και μοναδική φορα (ξέμεινα κάποια στιγμή από τρικ). Έχουν περάσει ήδη 4 μήνες από τότε, στο διάστημα αυτό ξεκίνησε να κάνει κακά, αυτό έγινε για 4 ημέρες, άρχισα να αναθαρρευω και μετά στοπ, τέρμα, πάει. Αναγκάστηκα να τον γράψω στο ιδιωτικό προνηπιο, γιατί δεν ξέρω αν θα έχει κόψει την πανα ως το Σεπτέμβριο. Εν τω μεταξύ περιμένω και το δεύτερο παιδί σε δύο μήνες κι έχω πελαγώσει. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο να τον πείσω να πάει στο γιογιο. Οποτε του λέω έλα να πάμε μου λέει ορθά κοφτά όχι. Δεν του καίγεται καρφί να μένει κατουρημενος και χεσ.....νος. Επιβραβεύσεις, αυτοκόλλητα και όλα αυτά έχουν δοκιμαστεί κι έχουν αποτύχει οικτρά. Το σεντόνι το γράφω για να εκφράσω την απελπισία μου και η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάποιος ειδικός που να μπορεί να με βοηθήσει με αυτό το μείζον ζήτημα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. (Έχω αρχίσει και ξεχωριστό θρεντ αλλά δεν βλέπω να έχει εγκριθεί εδώ και δύο ημέρες, γι αυτό παραθέτω το κείμενο και εδω) Έχω ένα αγοράκι 3 ετών και 4 μηνων. Αν και έχουμε προμηθευτεί γιογιο ήδη από 16 μηνων, και συνέχεια τον είχα στο πιρι πιρι για το τι κάνουμε εκεί, ενώ πολλές φορές καθόταν μόνος του ή τον έβαζα εγώ (χωρίς ποτέ να κάνει κατι), δεν είχα κάνει κάποια συστηματική προσπάθεια για εκπαίδευση τουαλετας, καθώς μέχρι και τα 2,5 ούτε μιλούσε καν, ενώ δεν έδειχνε γενικά έτοιμος. Καθώς έβλεπα όμως τον καιρό να περνάει, και καθώς η παιδίατρος μου είπε ότι η πανα πρέπει να κοπεί μια κι έξω (πράγμα το οποίο στην περιπτωση μας αποδείχθηκε ατελεσφορο), λιγο πριν τα 3, αποφάσισα να του βάλω βρακι κι ο,τι γίνει. Σημειωση: το καλοκαίρι είχε παρέλθει και ήμασταν πια Χριστούγεννα, οπότε ήταν ευκαιρία γιατί δεν είχε σταθμο. Αποτελεσμα: αρνηση να καθίσει στην τουαλέτα, όποτε καθόταν σηκωνόταν στο δευτερόλεπτο, και απλά συνέχισε να τα κάνει πάνω του σα να φορούσε πανα, κι εμένα τα νεύρα μου κρόσσια. Σημείωση 2: Από πριν τα Χριστούγεννα λόγω της επιστροφής μου στην εργασία μου η οποία είναι στην πόλη καταγωγής μου, φύγαμε από την Αθήνα εγώ και το παιδί, (ο μπαμπάς του στην αθηνα) το οποίο άλλαξε και σταθμό, οπότε του έπεσαν όλα μαζεμένα. Γι αυτό είπα ας κάνω πίσω, και γυρίσαμε στις πανες. Σημείωση 3:Είχαμε και κάποιες ελάχιστες επιτυχίες, με τα χίλια ζόρια (τη μία με παραμύθια, την άλλη ζωγραφιζε με τους μαρκαδόρους του, την άλλη έπαιζε με κάτι κατσαρολες) ομως το κάθε τρικ έπιανε για μια και μοναδική φορα (ξέμεινα κάποια στιγμή από τρικ). Έχουν περάσει ήδη 4 μήνες από τότε, στο διάστημα αυτό ξεκίνησε να κάνει κακά, αυτό έγινε για 4 ημέρες, άρχισα να αναθαρρευω και μετά στοπ, τέρμα, πάει. Αναγκάστηκα να τον γράψω στο ιδιωτικό προνηπιο, γιατί δεν ξέρω αν θα έχει κόψει την πανα ως το Σεπτέμβριο. Εν τω μεταξύ περιμένω και το δεύτερο παιδί σε δύο μήνες κι έχω πελαγώσει. Δεν ξέρω με ποιον τρόπο να τον πείσω να πάει στο γιογιο. Οποτε του λέω έλα να πάμε μου λέει ορθά κοφτά όχι. Δεν του καίγεται καρφί να μένει κατουρημενος και χεσ.....νος. Επιβραβεύσεις, αυτοκόλλητα και όλα αυτά έχουν δοκιμαστεί κι έχουν αποτύχει οικτρά. Το σεντόνι το γράφω για να εκφράσω την απελπισία μου και η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάποιος ειδικός που να μπορεί να με βοηθήσει με αυτό το μείζον ζήτημα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Barbouni85 καλησπέρα! Εμείς στα παιδιά μας εφαρμόσαμε την μέθοδο που από νωρίς, τους 6μήνες, τα βάζαμε στο γιο-γιο. Δεν σας ζαλίζω με αυτό γιατί δεν θα σας φανεί χρήσιμη στην παρούσα φάση (μόνο για το 2ο παιδάκι αν σας ενδιαφέρει όταν έρθει η ώρα με το καλό). Ωστόσο, το αναφέρω για να συμπληρώσω ότι ακόμη κι έτσι, από την 2η κόρη μας η οποία είναι συνομήλικη του γιού σας, είχαμε κατά καιρούς αντιδρασούλα (όχι ακρότητες). Πλέον εδώ και αρκετούς μήνες έχει αυτονομηθεί σχεδόν πλήρως στην τουαλέτα (πάει και μόνη εντελώς). Και σιγά σιγά θα ξεκινήσω να την αφήνω να σκουπίζεται και μόνη.

 

Σε εμάς δούλεψε (το έχω αναφέρει κι αλλού με λεπτομέρειες) το να ενισχύσουμε την αυτονομία του παιδιού. Δηλαδή όταν λερώνεται να αλλάζει, να πλένεται, να σκουπίζεται, να ντύνεται "μόνο" του. Το βάζω σε εισαγωγικά διότι εννοείται, αναλόγως ηλικίας, εμείς είμαστε επικουρικά δίπλα στο παιδί να βοηθήσουμε εάν-όταν χρειάζεται. Ρουχαλάκια, πετσετούλα, σαπούνι σε σημείο να τα φτάνει. Τα λερωμένα ρουχαλάκια στον κάδο του πλυντηρίου. Να πατήσει και το πρόγραμμα. Να πάρει από το συρτάρι του αλλαξιά. Να ντυθεί μόνο του. Είναι σε ηλικία που εδώ και καιρό μπορεί να τα καταφέρει όλα αυτά και πολύ καλά μάλιστα.

Οπότε θα σας πρότεινα να προσπαθήσετε να καταπιείτε τον εκνευρισμό σας (τον οποίο κατανοώ πλήρως), κι όταν λερώνετε να μην σχολιάζετε το ότι λερώθηκε αλλά το ότι μόνος του (με την βοήθεια σας αρχικά) θα πρέπει να αλλάξει. Και εξηγώντας τα αυτονόητα με ήρεμο τρόπο (πχ δεν μπορούμε να είμαστε λερωμένοι διότι θα ερεθιστεί το δέρμα μας και θα τσούζει, διότι θα μυρίζουμε και δεν θα μπορούν να μας πλησιάσουν οι φίλοι μας να παίξουμε κι συνεπώς δεν μπορούμε να βγούμε βόλτα, και με έξυπνες επιβραβεύσεις, κλπ). Προσπαθήσετε λοιπόν να δουλέψετε αυτό το κομμάτι, της αυτονομίας, της αυτοπεποίθησης, της ανάληψης ευθυνών (αυτών που του αναλογούν ως παιδί φυσικά).

Και υπομονή! Πιστεύω με σωστό χειρισμό, έχετε αρκετό χρόνο έως την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, για να έχετε πρόοδο στο κομμάτι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας σας ευχαριστώ για την απάντηση. Να τονίσω ότι προσπαθώ με μεγάλη προσήλωση να είναι αυτονομος, οπότε επιμένω να μαζεύει τα παιχνίδια του, να πετάει τα σκουπίδια του, να καθαρίζει αν πχ ρίξει νερά κλπ, να πλένει χέρια, να λούζεται, να βάζει και να βγαζει τα ρούχα του (την περίοδο ειδικά που κάναμε εκπαιδευση τον έβαζα να βγάζει μόνος τα βρεγμένα και να τα βάζει στα απλυτα). Άλλα πράγματα τα κάνει με λίγη γκρίνια (πχ μάζεμα παιχνιδιων), άλλα τα κάνει πρόθυμα και με χαρά (πχ πλύσιμο χεριων) και άλλα έχει κατά κανόνα αρνηση να τα κάνει (πχ να βάλει τα ρούχα του) πράγμα που οδηγεί σε μια απίστευτη σύγκρουση με κλάματα και υστερίες από μέρους του, τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Πρόκειται για ένα παιδί με πολλή επιμονή που εκδηλώνει μεγάλη αρνητικοτητα σε κάποια πράγματα (το ντύσιμο και η τουαλέτα είναι δύο από αυτα). Εν τέλει δεν ξέρω αν αυτό είναι της ηλικίας, του χαρακτήρα του, της ηλικίας σε συνδυασμό με το χαρακτήρα ή κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει. Δεν ξέρω πώς να υπερβω αυτό το πρόβλημα της άρνησης, και ειλικρινά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν ξέρω ίσως είναι και το στυλ μου τέτοιο, που τον κάνει να νιώθει πίεση. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2022 at 10:24 AM, Barbouni85 said:

Κατ' αρχας σας ευχαριστώ για την απάντηση. Να τονίσω ότι προσπαθώ με μεγάλη προσήλωση να είναι αυτονομος, οπότε επιμένω να μαζεύει τα παιχνίδια του, να πετάει τα σκουπίδια του, να καθαρίζει αν πχ ρίξει νερά κλπ, να πλένει χέρια, να λούζεται, να βάζει και να βγαζει τα ρούχα του (την περίοδο ειδικά που κάναμε εκπαιδευση τον έβαζα να βγάζει μόνος τα βρεγμένα και να τα βάζει στα απλυτα). Άλλα πράγματα τα κάνει με λίγη γκρίνια (πχ μάζεμα παιχνιδιων), άλλα τα κάνει πρόθυμα και με χαρά (πχ πλύσιμο χεριων) και άλλα έχει κατά κανόνα αρνηση να τα κάνει (πχ να βάλει τα ρούχα του) πράγμα που οδηγεί σε μια απίστευτη σύγκρουση με κλάματα και υστερίες από μέρους του, τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Πρόκειται για ένα παιδί με πολλή επιμονή που εκδηλώνει μεγάλη αρνητικοτητα σε κάποια πράγματα (το ντύσιμο και η τουαλέτα είναι δύο από αυτα). Εν τέλει δεν ξέρω αν αυτό είναι της ηλικίας, του χαρακτήρα του, της ηλικίας σε συνδυασμό με το χαρακτήρα ή κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει. Δεν ξέρω πώς να υπερβω αυτό το πρόβλημα της άρνησης, και ειλικρινά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν ξέρω ίσως είναι και το στυλ μου τέτοιο, που τον κάνει να νιώθει πίεση. 

Εγώ θα σου έλεγα να του δώσεις χρόνο και ότι όσο τον πιέζεις τόσο θα παίρνεις αντίδραση. Μπορεί να τον έχει επηρεάσει και η εγκυμοσύνη σου. Σε αντίστοιχη φάση η κόρη της ξαδέρφης μου δεν έκοψε τη πανα πριν τα 4. Στην θέση σου θα έκανα ένα διάλειμμα, φαίνεται ότι δεν έχουν αποτέλεσμα οι προσπαθειες σου και πιθανότατα λειτουργούν αρνητικά γιατί έχει πεισμωσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν γεια σας και από εμένα..

Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρόνων και ένα μηνών..

Έχω πελαγωσει λίγο γιατί θέλω να ξεκινήσω την εκπαίδευση για γιογιό ...

Η μικρή μου όταν θέλει να κάνει κακά το λέει κακά και πάει σε γωνία και κάνει,επίσης πιο μικρή έκανε ότι σκούπιζε το πιπι της γιατι έβλεπε εμένα στην τουαλέτα....

Της έχω μιλήσει αρκετά για την τουαλέτα,και να μου λέει αν θέλει να κάνει κτλ κτλ....

Σήμερα και εχθές προσπάθησα να την βάλω με ειδικό για την τουαλέτα κάθισμα στην τουαλέτα μας αλλα από ότι είδα δεν είναι πολύ βολικά ,οπότε πήρα γιο γιο και το έχω κάτω στο πάτωμα...

Το προβλημα μου είναι ότι παρόλο που θέλει να πάει τουαλέτα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι θέλει να κάνει ,αλλά 2 φορές που πήγε να κάνει κακά κ την πήρα και την έβαλα στο γιογιό δεν έκανε και μετά έκανε στην πανα της..

Επίσης σηκώνεται από το γιογιό,θέλει να πλύνει τα χέρια της και της έχω πει ότι αν πλύνουμε τα χεράκια θα φύγουμε από την τουαλέτα γιατί τελειώσαμε θέλει να ξανά κάτσει στο γιογιό,και αν την πάρω αρχίζουν τα κλάματα τα ουρλιαχτά δίχως τέλος....

Από αύριο σκέφτομαι να την αφήσω μόνο με βρακάκι ,και το γιογιό να είναι στην τουαλέτα...

Από την στιγμή που ακόμη δεν μου λέει 100% σίγουρα ότι θέλει να πάει τουαλέτα, κάθε πότε πρέπει να την πήγαινω? 

Να της δώσω κάποιο βιβλίο η κάποιο παιχνίδι να ασχολείται την ώρα που είναι στο γιογιό;και αν πάλι σηκώνεται τι να κάνω;

Θα κάθομαι και εγώ στην τουαλέτα να με βλέπει ,αλλά μετά δεν θέλει να φύγει η μικρή και δεν θέλω να το μάθει σαν παιχνίδι....να της αφήσω το γιογιό στο δωμάτιο της ;αλλά πιστεύω όλη την ώρα θα ασχολείται με αυτό και θα το πάρει σαν παιχνίδι....

Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη και βιάζομαι;παρόλο τα βίντεο και τα άρθρα που έχω δει νιώθω τόσο πελαγωμενη ..

Δώστε μου γνώμες και συμβουλές μανουλες....

Περιμένω απαντήσεις..

Φιλιά και υγεία στις οικογένειες σας

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Agapi Padi είπε:

Λοιπόν γεια σας και από εμένα..

Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρόνων και ένα μηνών..

Έχω πελαγωσει λίγο γιατί θέλω να ξεκινήσω την εκπαίδευση για γιογιό ...

Η μικρή μου όταν θέλει να κάνει κακά το λέει κακά και πάει σε γωνία και κάνει,επίσης πιο μικρή έκανε ότι σκούπιζε το πιπι της γιατι έβλεπε εμένα στην τουαλέτα....

Της έχω μιλήσει αρκετά για την τουαλέτα,και να μου λέει αν θέλει να κάνει κτλ κτλ....

Σήμερα και εχθές προσπάθησα να την βάλω με ειδικό για την τουαλέτα κάθισμα στην τουαλέτα μας αλλα από ότι είδα δεν είναι πολύ βολικά ,οπότε πήρα γιο γιο και το έχω κάτω στο πάτωμα...

Το προβλημα μου είναι ότι παρόλο που θέλει να πάει τουαλέτα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι θέλει να κάνει ,αλλά 2 φορές που πήγε να κάνει κακά κ την πήρα και την έβαλα στο γιογιό δεν έκανε και μετά έκανε στην πανα της..

Επίσης σηκώνεται από το γιογιό,θέλει να πλύνει τα χέρια της και της έχω πει ότι αν πλύνουμε τα χεράκια θα φύγουμε από την τουαλέτα γιατί τελειώσαμε θέλει να ξανά κάτσει στο γιογιό,και αν την πάρω αρχίζουν τα κλάματα τα ουρλιαχτά δίχως τέλος....

Από αύριο σκέφτομαι να την αφήσω μόνο με βρακάκι ,και το γιογιό να είναι στην τουαλέτα...

Από την στιγμή που ακόμη δεν μου λέει 100% σίγουρα ότι θέλει να πάει τουαλέτα, κάθε πότε πρέπει να την πήγαινω? 

Να της δώσω κάποιο βιβλίο η κάποιο παιχνίδι να ασχολείται την ώρα που είναι στο γιογιό;και αν πάλι σηκώνεται τι να κάνω;

Θα κάθομαι και εγώ στην τουαλέτα να με βλέπει ,αλλά μετά δεν θέλει να φύγει η μικρή και δεν θέλω να το μάθει σαν παιχνίδι....να της αφήσω το γιογιό στο δωμάτιο της ;αλλά πιστεύω όλη την ώρα θα ασχολείται με αυτό και θα το πάρει σαν παιχνίδι....

Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη και βιάζομαι;παρόλο τα βίντεο και τα άρθρα που έχω δει νιώθω τόσο πελαγωμενη ..

Δώστε μου γνώμες και συμβουλές μανουλες....

Περιμένω απαντήσεις..

Φιλιά και υγεία στις οικογένειες σας

Καλημέρα, πρώτα απ' όλα μην αγχώνεσαι, δεν είναι δα και τόσο μεγάλη. Εγώ στη θέση σου, όπως έκανα κ στα παιδιά μου άρχισα την εκπαίδευση κατακαλοκαιρο, Ιούλιο για να είναι πιο εύκολο. Από την εμπειρία μου αν είναι έτοιμα, στην ουσία λίγες μέρες διαρκεί η εκπαίδευση και κανένα μήνα δίμηνο μπορεί να υπάρξει κάποιο ατύχημα, μπορεί κ όχι βέβαια.

 

Λες ότι την βάζεις στο γιογιό? Μήπως θα ήθελε καλύτερα στην λεκάνη? Γιατί δεν σε βολεύει? Το καλό με την λεκάνη είναι ότι δεν μπορούν εύκολα να σηκωθούν. Μπορείς να πάρεις τις μαλακές κ να έχουν κ χερούλια στο πλάι. Τώρα όσον αφορά πότε πρέπει να τα πας για τσισα εξαρτάται κ από τα υγρά που πίνουν. Εγώ πχ τους πήγαινα πρωί με το ξύπνημα, μεσημεράκι, απόγευμα κ βράδυ πριν τον ύπνο. Μπορεί κάποια παιδάκια να πίνουν περισσότερα υγρά κ καλό είναι να 2-3 ώρες να βάζεις το παιδάκι. Κ αν θες να κάνεις εκπαίδευση σταματάς τις πάνες (εκτός απ' την βραδινή στην αρχή μέχρι να μάθει), αγοράζεις πολλά βρακάκια κ να έχεις στο νου σου οτι την πρώτη με 2 μέρες μπορεί να μην κατάφερει να κάνει στην τουαλέτα κ να κάνει συνέχεια πάνω της. Αν όμως κάνει κάποια στιγμή στην τουαλέτα καταλαβαίνει ότι πρέπει εκεί κ τις επόμενες μέρες όλα είναι πιο εύκολα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, αλλά αν δεν θα καταφέρεις από τώρα, μην απελπιστεις. Υπάρχουν παιδάκια που βγάζουν άρνηση, οπότε δεν χρειάζεται πίεση. 

p.s. αν κάνει πάνω της δεν την μαλώνεις απλά με ήρεμο τρόπο της λες ότι δεν πειράζει κ ότι την επόμενη φορά θα κάνει στην τουαλέτα

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2022 at 8:01 ΜΜ, Agapi Padi είπε:

Λοιπόν γεια σας και από εμένα..

Το κοριτσάκι μου είναι 2 χρόνων και ένα μηνών..

Έχω πελαγωσει λίγο γιατί θέλω να ξεκινήσω την εκπαίδευση για γιογιό ...

Η μικρή μου όταν θέλει να κάνει κακά το λέει κακά και πάει σε γωνία και κάνει,επίσης πιο μικρή έκανε ότι σκούπιζε το πιπι της γιατι έβλεπε εμένα στην τουαλέτα....

Της έχω μιλήσει αρκετά για την τουαλέτα,και να μου λέει αν θέλει να κάνει κτλ κτλ....

Σήμερα και εχθές προσπάθησα να την βάλω με ειδικό για την τουαλέτα κάθισμα στην τουαλέτα μας αλλα από ότι είδα δεν είναι πολύ βολικά ,οπότε πήρα γιο γιο και το έχω κάτω στο πάτωμα...

Το προβλημα μου είναι ότι παρόλο που θέλει να πάει τουαλέτα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι θέλει να κάνει ,αλλά 2 φορές που πήγε να κάνει κακά κ την πήρα και την έβαλα στο γιογιό δεν έκανε και μετά έκανε στην πανα της..

Επίσης σηκώνεται από το γιογιό,θέλει να πλύνει τα χέρια της και της έχω πει ότι αν πλύνουμε τα χεράκια θα φύγουμε από την τουαλέτα γιατί τελειώσαμε θέλει να ξανά κάτσει στο γιογιό,και αν την πάρω αρχίζουν τα κλάματα τα ουρλιαχτά δίχως τέλος....

Από αύριο σκέφτομαι να την αφήσω μόνο με βρακάκι ,και το γιογιό να είναι στην τουαλέτα...

Από την στιγμή που ακόμη δεν μου λέει 100% σίγουρα ότι θέλει να πάει τουαλέτα, κάθε πότε πρέπει να την πήγαινω? 

Να της δώσω κάποιο βιβλίο η κάποιο παιχνίδι να ασχολείται την ώρα που είναι στο γιογιό;και αν πάλι σηκώνεται τι να κάνω;

Θα κάθομαι και εγώ στην τουαλέτα να με βλέπει ,αλλά μετά δεν θέλει να φύγει η μικρή και δεν θέλω να το μάθει σαν παιχνίδι....να της αφήσω το γιογιό στο δωμάτιο της ;αλλά πιστεύω όλη την ώρα θα ασχολείται με αυτό και θα το πάρει σαν παιχνίδι....

Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη και βιάζομαι;παρόλο τα βίντεο και τα άρθρα που έχω δει νιώθω τόσο πελαγωμενη ..

Δώστε μου γνώμες και συμβουλές μανουλες....

Περιμένω απαντήσεις..

Φιλιά και υγεία στις οικογένειες σας

Μπορείς να ξεκινήσεις αρχικά από τα κακα αφού σου τα λέει. Ο δικός μου έβγαλε πάνα κοντά ηλικιακα με την δική σου, δύο χρόνων και ξεκινήσαμε πολύ χαλαρά από τα κακα. 

 

Όταν σου λέει πως θέλει την βάζεις στο γιογιό (εμείς προτιμησαμε την λεκάνη με καθίσματακι με χερούλια στο πλάι, σκαλί για να ανεβοκατεβαινει μόνος και να ακουμπά τα ποδαράκια όταν καθοταν). Μπορείς να της δώσεις κάτι να ασχολείται. Περνούσαμε πολλη ώρα έτσι μέσα στο μπάνιο στην αρχη αλλά ουσιαστικά αποτέλεσμα είδα όταν ήταν έτοιμος να κάνει και τον έβαζα γρήγορα στην λεκάνη για να κάνει την σύνδεση. 

 

Γιογιό προσωπικά σε δωμάτιο πέραν του μπάνιου δεν θα έβαζα.

 

Γενικά στην εκπαίδευση για τσισα πηγαίνουμε συχνά το παιδί στην τουαλέτα κάθε μία δύο ώρες ανάλογα πόσο αντέχει, τα υγρά που έχει πιει κτλ. Βοηθάει να πηγαίνει και κάποιες ώρες σταθερές ως ρουτίνα πχ όταν ξυπνάει, πριν την βόλτα, πριν τον ύπνο κτλ. Στις αποτυχίες δεν μαλώνουμε, λέμε ήρεμα πως την επόμενη φορά θα προλάβει κτλ. 

Ακόμα μπορείς να έχεις μπόλικες αλλαξιες, υποστρώματα για έπιπλα όπου χρειάζεται πχ καναπές, έτοιμα καθαριστικά. 

 

Φαίνεται έτοιμη τουλάχιστον για τα κακα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι από εμένα! Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το αν η βραδινή πάνα πρέπει να κόβεται ταυτόχρονα με τις ημερήσιες. Έχουμε κόψει εδώ κ έναμιση μήνα την πάνα την ημερα, δεν είχαμε ποτέ ατύχημα σε βόλτες, λίγα ατυχήματα μόνο στο μεσημεριανό ύπνο (κυρίως όταν είναι με τις γιαγιάδες). Το βράδυ όμως φοράει ακόμα πάνα κ μάλιστα το πρωί είναι πολύ κατουρημενη. Πως πιστεύετε ότι πρέπει να κινηθούμε??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Γεια σας κορίτσια κι από εμένα! Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το αν η βραδινή πάνα πρέπει να κόβεται ταυτόχρονα με τις ημερήσιες. Έχουμε κόψει εδώ κ έναμιση μήνα την πάνα την ημερα, δεν είχαμε ποτέ ατύχημα σε βόλτες, λίγα ατυχήματα μόνο στο μεσημεριανό ύπνο (κυρίως όταν είναι με τις γιαγιάδες). Το βράδυ όμως φοράει ακόμα πάνα κ μάλιστα το πρωί είναι πολύ κατουρημενη. Πως πιστεύετε ότι πρέπει να κινηθούμε??

Η άποψη μου είναι ότι εφόσον το πρωί ξυπνάει με πολύ κατουρημενη πάνα να μην την βγάλετε ακόμα. Αν ξυπνούσε στεγνό το παιδάκι σου κ αραιά κ που είχε κάποιο ατύχημα θα έλεγα ναι αλλά κρίμα να κατουράει πάνω του πχ κάθε βράδυ κ να στρεσαριστει κιόλας. Όταν είναι έτοιμο θα το καταλάβεις. Να προσπαθείς να μην πίνει πολλά υγρά πριν τον ύπνο κ πριν να κοιμηθεί αν δεν το κάνεις ήδη να το βάζεις να κάνει τσισακια

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Η άποψη μου είναι ότι εφόσον το πρωί ξυπνάει με πολύ κατουρημενη πάνα να μην την βγάλετε ακόμα. Αν ξυπνούσε στεγνό το παιδάκι σου κ αραιά κ που είχε κάποιο ατύχημα θα έλεγα ναι αλλά κρίμα να κατουράει πάνω του πχ κάθε βράδυ κ να στρεσαριστει κιόλας. Όταν είναι έτοιμο θα το καταλάβεις. Να προσπαθείς να μην πίνει πολλά υγρά πριν τον ύπνο κ πριν να κοιμηθεί αν δεν το κάνεις ήδη να το βάζεις να κάνει τσισακια

Έχεις δίκιο, δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση... Ελπίζω κάποια στιγμή να ξυπνήσει στεγνή αλλά αυτό με τα υγρά ειδικά το καλοκαίρι δεν είναι λίγο δύσκολο? Αν τρέχει, παίζει, διψάει κ κοιμόμαστε κ νωρίς εμείς... Από την εμπειρία σας, πόσος καιρός μπορεί να πάρει ώστε να πάρει το μήνυμα να μην κατουράει το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Έχεις δίκιο, δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση... Ελπίζω κάποια στιγμή να ξυπνήσει στεγνή αλλά αυτό με τα υγρά ειδικά το καλοκαίρι δεν είναι λίγο δύσκολο? Αν τρέχει, παίζει, διψάει κ κοιμόμαστε κ νωρίς εμείς... Από την εμπειρία σας, πόσος καιρός μπορεί να πάρει ώστε να πάρει το μήνυμα να μην κατουράει το βράδυ?

Δεν ξέρω πόσο καιρό παίρνει, είναι ανάλογα στα παιδιά. Εγώ κ στα 2 μου την εκοβα σε λιγότερο από μήνα αλλά επειδή ξυπνούσαν στεγνά. Κ ενώ φορούσαν πάνα με το που ξυπνούσαν ζητούσαν τουαλέτα. Βέβαια αν καθυστερούσαν λίγο θα έκαναν πάνω τους αλλά τους έλεγα κατευθείαν να πάμε τουαλέτα κ δέχονταν.

Τώρα για τα υγρά ή κόρη μου έπινε λίγα οπότε δεν είχα φόβο. Ο γιος μου θηλάζει κ μέσα στη νύχτα αλλά δεν κατουράει πάλι, κρατιέται. Απ' την αρχή έτσι

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 5:12 ΜΜ, mama16 είπε:

Δεν ξέρω πόσο καιρό παίρνει, είναι ανάλογα στα παιδιά. Εγώ κ στα 2 μου την εκοβα σε λιγότερο από μήνα αλλά επειδή ξυπνούσαν στεγνά. Κ ενώ φορούσαν πάνα με το που ξυπνούσαν ζητούσαν τουαλέτα. Βέβαια αν καθυστερούσαν λίγο θα έκαναν πάνω τους αλλά τους έλεγα κατευθείαν να πάμε τουαλέτα κ δέχονταν.

Τώρα για τα υγρά ή κόρη μου έπινε λίγα οπότε δεν είχα φόβο. Ο γιος μου θηλάζει κ μέσα στη νύχτα αλλά δεν κατουράει πάλι, κρατιέται. Απ' την αρχή έτσι

Εμένα ο δικός μου ξυπνάει πάντα με φουλ γεμάτη πανα. Πίνει ένα μπουκαλι γάλα πριν κοιμηθεί και πάντα θα ξυπνήσει με γεμάτη τσισα πανα. Σήμερα είχαμε πρώτη μέρα εκπαίδευσης. Βγάλαμε την πανα και είχαμε 2 ατυχήματα. Τελικά πήγαμε στην τουαλέτα των μεγάλων και όχι σε γιογιό και ας είχαμε αγοράσει 2  :p  το θέμα μου είναι ότι έρχεται και ο δεύτερος γιος μου μαζί. Προσπαθεί να πλένει τα δόντια του , παίζει με τα παιχνίδια του μπάνιου τους και ο μεγάλος λίγο αποσυντονίζεται και κάνει λίγα τσισα , όχι ίσως όσο θα ήθελε. Του το θύμιζα ανα μια ώρα και πηγαίναμε. Μερικές φορές έτυχε να μου πει αυτός ανα μισή ώρα και πηγαίναμε και δεν έκανε τίποτα ,απλά έτσι μάλλον το έλεγε για παιχνίδι. Γενικά τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Αλλά πιστεύω για πρώτη μέρα τα πήγαμε καλά. Δεν ξέρω τώρα δεν θέλω να χαρώ από τώρα και μετά να μην τα καταφέρει. Όποτε θα δούμε και τις υπόλοιπες μέρες πως θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 9:04 ΜΜ, vicky86 είπε:

εμεις καναμε ταξιδι πανω απο 7ωρες στον μηνα που εβγαλε την πανα η κορη.ο αντρας μου ηθελε να της βαλει πανα:blink:

οταν εγραψα για φορητο ειχα στο μυαλο μου ενα σαν βαλιτσακι.βολεψε αρκετες μαμαδες

τα δικα μου δ μπορουν στην φυση.κ το κοριτσι κ το αγορι

ετοιμος φαινεται με αυτα που λες.αν δ σε πειραζει κανε μια δοκιμη.στην κορη μου ακομη δ ειχα μαζεψει χαλια

Άρα όταν είχατε ξεκινήσει στις αρχές τις βόλτες , κουβάλαγες μαζί σου το κάθισμα τουαλέτας το παιδικο ; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Εμένα ο δικός μου ξυπνάει πάντα με φουλ γεμάτη πανα. Πίνει ένα μπουκαλι γάλα πριν κοιμηθεί και πάντα θα ξυπνήσει με γεμάτη τσισα πανα. Σήμερα είχαμε πρώτη μέρα εκπαίδευσης. Βγάλαμε την πανα και είχαμε 2 ατυχήματα. Τελικά πήγαμε στην τουαλέτα των μεγάλων και όχι σε γιογιό και ας είχαμε αγοράσει 2  :p  το θέμα μου είναι ότι έρχεται και ο δεύτερος γιος μου μαζί. Προσπαθεί να πλένει τα δόντια του , παίζει με τα παιχνίδια του μπάνιου τους και ο μεγάλος λίγο αποσυντονίζεται και κάνει λίγα τσισα , όχι ίσως όσο θα ήθελε. Του το θύμιζα ανα μια ώρα και πηγαίναμε. Μερικές φορές έτυχε να μου πει αυτός ανα μισή ώρα και πηγαίναμε και δεν έκανε τίποτα ,απλά έτσι μάλλον το έλεγε για παιχνίδι. Γενικά τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα. Αλλά πιστεύω για πρώτη μέρα τα πήγαμε καλά. Δεν ξέρω τώρα δεν θέλω να χαρώ από τώρα και μετά να μην τα καταφέρει. Όποτε θα δούμε και τις υπόλοιπες μέρες πως θα πάει. 

Μην αγχώνεσαι, καλά θα τα πάτε. Αφού τώρα είναι 3 είναι πιο ώριμος πλεον από πέρυσι πχ :) καλή επιτυχία λοιπόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...