Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , irin είπε:

ναι απλα μαλλον δεν εννοουν οτι θα βγαλεις ανακοινωση: κομμενος ο θηλασμος, θα κοιμηθεις με παραμυθι. Καπως το ξεγελας, του λες ελα να σου πω πρωτα ενα παραμυθι, ελα να σου χαιδεψω την πλατουλα κλπ... Να ήταν 4 ετών να το καταλάβω. Κάτω από 2 δεν είναι;

 

2 και 2 μηνών είναι. 

Δεν εννοώ ότι το λες σαν ανακοίνωση βρε παιδιά, δεν μπορώ να κάτσω να γράψω διαλόγους. 

Δηλαδή τα δικά σας τα έπαιρνε ο ύπνος με το παραμύθι και το χαιδεμα; Κι αυτό έγινε συνεχόμενα βράδια χωρίς να θηλάσουν μέχρι που το ξέχασαν; Τη δικιά μου με τίποτα δεν την παίρνει ο ύπνος. Δηλαδή θα διαβάσουμε 10 παραμύθια, θα τη χαϊδεύουμε 50 ώρες, τελικά θα ζητησει να θηλάσει μετά από όλα αυτά κι όσο θα αρνούμαι θα σπαραξει λόγω νύστας κ θα καταλήξουμε να θηλάσει αφού έχουν γίνει όλα αυτά. Το έχω κάνει για ελάχιστη ώρα, τελικά πάντα θηλάζει. Δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς, έχει εξάρτηση από το πιπιλισμα. Και για ημερήσιο υπνο. Μόνο στο αυτοκίνητο κοιμάται αλλιώς και σε τυχόν μεταμεσονύχτιο ξύπνημα που πάει ο άντρας μου, της δίνει νερο και τη βάζει δίπλα του στο διπλό (εγώ πάω σε ένα μονό)  Τότε κοιμάται γιατί είναι ήδη μισοκοιμισμενη. Αλλά στο πρώτο κοιμισμα δεν πιάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

 

2 και 2 μηνών είναι. 

Δεν εννοώ ότι το λες σαν ανακοίνωση βρε παιδιά, δεν μπορώ να κάτσω να γράψω διαλόγους. 

Δηλαδή τα δικά σας τα έπαιρνε ο ύπνος με το παραμύθι και το χαιδεμα; Κι αυτό έγινε συνεχόμενα βράδια χωρίς να θηλάσουν μέχρι που το ξέχασαν; Τη δικιά μου με τίποτα δεν την παίρνει ο ύπνος. Δηλαδή θα διαβάσουμε 10 παραμύθια, θα τη χαϊδεύουμε 50 ώρες, τελικά θα ζητησει να θηλάσει μετά από όλα αυτά κι όσο θα αρνούμαι θα σπαραξει λόγω νύστας κ θα καταλήξουμε να θηλάσει αφού έχουν γίνει όλα αυτά. Το έχω κάνει για ελάχιστη ώρα, τελικά πάντα θηλάζει. Δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς, έχει εξάρτηση από το πιπιλισμα. Και για ημερήσιο υπνο. Μόνο στο αυτοκίνητο κοιμάται αλλιώς και σε τυχόν μεταμεσονύχτιο ξύπνημα που πάει ο άντρας μου, της δίνει νερο και τη βάζει δίπλα του στο διπλό (εγώ πάω σε ένα μονό)  Τότε κοιμάται γιατί είναι ήδη μισοκοιμισμενη. Αλλά στο πρώτο κοιμισμα δεν πιάνει τίποτα.

δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι σταματησα τους θηλασμους 6 μηνων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

 

2 και 2 μηνών είναι. 

Δεν εννοώ ότι το λες σαν ανακοίνωση βρε παιδιά, δεν μπορώ να κάτσω να γράψω διαλόγους. 

Δηλαδή τα δικά σας τα έπαιρνε ο ύπνος με το παραμύθι και το χαιδεμα; Κι αυτό έγινε συνεχόμενα βράδια χωρίς να θηλάσουν μέχρι που το ξέχασαν; Τη δικιά μου με τίποτα δεν την παίρνει ο ύπνος. Δηλαδή θα διαβάσουμε 10 παραμύθια, θα τη χαϊδεύουμε 50 ώρες, τελικά θα ζητησει να θηλάσει μετά από όλα αυτά κι όσο θα αρνούμαι θα σπαραξει λόγω νύστας κ θα καταλήξουμε να θηλάσει αφού έχουν γίνει όλα αυτά. Το έχω κάνει για ελάχιστη ώρα, τελικά πάντα θηλάζει. Δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς, έχει εξάρτηση από το πιπιλισμα. Και για ημερήσιο υπνο. Μόνο στο αυτοκίνητο κοιμάται αλλιώς και σε τυχόν μεταμεσονύχτιο ξύπνημα που πάει ο άντρας μου, της δίνει νερο και τη βάζει δίπλα του στο διπλό (εγώ πάω σε ένα μονό)  Τότε κοιμάται γιατί είναι ήδη μισοκοιμισμενη. Αλλά στο πρώτο κοιμισμα δεν πιάνει τίποτα.

 

Μην αρνείσαι, δώσε της να θηλάσει και μείωνε σταδιακά τους χρόνους. Όσο σε παίρνει και μπορείς. Βγάζε την ξύπνια δηλαδή από το στήθος, όταν είναι έτοιμη να αποκοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μην αρνείσαι, δώσε της να θηλάσει και μείωνε σταδιακά τους χρόνους. Όσο σε παίρνει και μπορείς. Βγάζε την ξύπνια δηλαδή από το στήθος, όταν είναι έτοιμη να αποκοιμηθεί. 

 

Άρα ουσιαστικά να θηλάζει αλλά χωρίς να αποκοιμηθεί και να τη σταματάω ; Νομίζω θα σπαραξει έτσι. Ήδη κοιμισμένη όταν είναι και της το βγάλω από το στόμα πολλές φορές το ψάχνει με κλειστά μάτια, γλείφει παντού μέχρι να το βρει κι αν δεν το βρει σηκώνεται και κλαίει. Έχουμε λίγο θέμα με το πιπιλισμα, πιστεύω είναι όπως τα παιδάκια με τις πιπίλες. Νομίζω φταίμε κι εμείς σε αυτό γιατί από μηνων που είδαμε ότι κοιμάται ευκολα έτσι δεν δοκιμάσαμε κανέναν άλλο τρόπο να κοιμηθεί κι εξαρτήθηκε. Κάτω του έτους βέβαια καμιά φορά την έπαιρνε και μόνη της ο ύπνος τη μέρα έτσι απλά καθιστή πάνω στα παιχνίδια! Στο επόμενο παιδί έχω αποφασίσει να προσπαθήσουμε εξ αρχής να μάθει κι άλλους τρόπους ύπνου αν γίνεται. Έχω φίλη -τα είχα γράψει και στο θέμα του αποθηλασμου- που εξ αρχής δεν κοιμόταν με θηλασμό το παιδί, το κουνάει ο μπαμπάς και κοιμάται, από 6 μηνων έκοβαν ένα ένα γεύμα γάλακτος μόλις έμπαινε το αντίστοιχο στερεο (εμένα η παιδίατρός μου δεν συμφωνεί με αυτό και ούτε κι εγώ ήθελα τόσο νωρίς γιατί είδα κι έπαθα να στεριώσει ο θηλασμός 4 μηνών) αλλά πάντως 10 μηνών θήλαζε μόνο πρωί βράδυ και στο έτος το είχε κόψει τελείως. Μόνο μια μέρα λέει διαμαρτυρήθηκε.

 

πρίν από 17 λεπτά , irin είπε:

δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι σταματησα τους θηλασμους 6 μηνων

 

Όσο πιο μικρό τόσο πιο εύκολο μάλλον. Και να μην εξαρτηθεί για τον υπνο. Όπως της φίλης μου που έγραψα. Αν και δεν ήθελα τόσο μικρό, μέχρι 1μισι έλεγα και τελικά περάσαμε και τα 2!

Ευχαριστώ πάντως κορίτσια αλλα για να μην καταχρωμαι τον χώρο εδώ θα γράψω στο θέμα αποθηλασμου κάποια στιγμή. Έχω κι αποθηκευμένα δύο θέματα με εμπειρίες να διαβάσω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν υπάρχει νόμος που λέει ότι δεν επιτρέπεται ένα παιδί στα 2 1/2 που φοράει να πάει σχολείο. Αν αρνηθούν να πάρουν το παιδί τότε να ζητήσεις να δεις την οδηγία/νόμο/ανακοίνωση/φεκ που να λέει ότι τα παιδιά με πάνα δεν επιτρέπονται στους παιδικούς. Αυτό είναι είναι κάτι που έχει επικρατήσει γιατί σε κάποια δημόσια δεν έχουν τους χόρους και τα άτομα ώστε να αλλάζουν το παιδί .

Ευχαριστώ για την πληροφορία,γνωρίζω πως σε ιδιωτικό δεν υπάρχει πρόβλημα το παιδι να φοράει πάνα  αλλά για το δημόσιο παιδικό δεν γνώριζα.Κοντα στο σπίτι μας έχουμε δημόσιο παιδικό,επειδή το παιδί θα το πηγαίνει η μαμά μου στο σχολείο και δεν οδηγάει δεν εχω επιλογες να ψαξω κατι άλλο και η αλήθεια είναι πως με αγχώνει το θέμα μηπως δεν το δεχθούνε εαν δεν έχει καθαρίσει μέχρι τότε αλλά από τη στιγμή που βάσει του νόμου δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα το ψαξω αν χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , little lamb είπε:

 

2 και 2 μηνών είναι. 

Δεν εννοώ ότι το λες σαν ανακοίνωση βρε παιδιά, δεν μπορώ να κάτσω να γράψω διαλόγους. 

Δηλαδή τα δικά σας τα έπαιρνε ο ύπνος με το παραμύθι και το χαιδεμα; Κι αυτό έγινε συνεχόμενα βράδια χωρίς να θηλάσουν μέχρι που το ξέχασαν; Τη δικιά μου με τίποτα δεν την παίρνει ο ύπνος. Δηλαδή θα διαβάσουμε 10 παραμύθια, θα τη χαϊδεύουμε 50 ώρες, τελικά θα ζητησει να θηλάσει μετά από όλα αυτά κι όσο θα αρνούμαι θα σπαραξει λόγω νύστας κ θα καταλήξουμε να θηλάσει αφού έχουν γίνει όλα αυτά. Το έχω κάνει για ελάχιστη ώρα, τελικά πάντα θηλάζει. Δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς, έχει εξάρτηση από το πιπιλισμα. Και για ημερήσιο υπνο. Μόνο στο αυτοκίνητο κοιμάται αλλιώς και σε τυχόν μεταμεσονύχτιο ξύπνημα που πάει ο άντρας μου, της δίνει νερο και τη βάζει δίπλα του στο διπλό (εγώ πάω σε ένα μονό)  Τότε κοιμάται γιατί είναι ήδη μισοκοιμισμενη. Αλλά στο πρώτο κοιμισμα δεν πιάνει τίποτα.

Εμένα ούτε σε μεταμεσονύχτιο ξύπνημα δεν πιάνει χωρίς θηλασμό. Πως θα το κόψουμε δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mamaloulou said:

Ευχαριστώ για την πληροφορία,γνωρίζω πως σε ιδιωτικό δεν υπάρχει πρόβλημα το παιδι να φοράει πάνα  αλλά για το δημόσιο παιδικό δεν γνώριζα.Κοντα στο σπίτι μας έχουμε δημόσιο παιδικό,επειδή το παιδί θα το πηγαίνει η μαμά μου στο σχολείο και δεν οδηγάει δεν εχω επιλογες να ψαξω κατι άλλο και η αλήθεια είναι πως με αγχώνει το θέμα μηπως δεν το δεχθούνε εαν δεν έχει καθαρίσει μέχρι τότε αλλά από τη στιγμή που βάσει του νόμου δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα το ψαξω αν χρειαστεί 

Φυσικά να το ψάξεις, και εγώ δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό. .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Μην αρνείσαι, δώσε της να θηλάσει και μείωνε σταδιακά τους χρόνους. Όσο σε παίρνει και μπορείς. Βγάζε την ξύπνια δηλαδή από το στήθος, όταν είναι έτοιμη να αποκοιμηθεί. 

Και μένα ο δικός μου να τον βγάλω απ' το στήθος κ να μην τον πάρει ο ύπνος δεν γίνεται, το ξανά βάζει αμέσως. Κ αν δεν τον βρει σηκώνεται κ κλαίει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Εμένα ούτε σε μεταμεσονύχτιο ξύπνημα δεν πιάνει χωρίς θηλασμό. Πως θα το κόψουμε δεν ξέρω!

 

Σ'εμάς αυτό έγινε πριν το έτος και μάλιστα τυχαία. Απλά πήγαινα τουαλέτα για να είμαι έτοιμη να θηλάσω και στο μεταξύ την είχε πάρει κ ύπνος με τον άντρα μου οπότε το καθιερώσαμε. Είναι αυτό που λέω ότι ίσως όσο πιο μικρά τόσο πιο εύκολα μαθαίνουν νέες συνήθειες.

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Και μένα ο δικός μου να τον βγάλω απ' το στήθος κ να μην τον πάρει ο ύπνος δεν γίνεται, το ξανά βάζει αμέσως. Κ αν δεν τον βρει σηκώνεται κ κλαίει

 

Ακριβώς το ίδιο! Το αρπάζει! Όχι πάντα βέβαια, πολλές φορές έχει κοιμηθεί βαθιά και απομακρύνομαι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εντάξει μην απογοητευεσαι, είναι η ηλικία που αντιδρανε σε αυτά που τους λέμε.. σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, ακόμα κ να μην γίνει τώρα, αργότερα θα ωριμάσει περισσότερο κ θα θέλει. Φαντάζομαι ότι του έχεις δείξει πως πας κ εσύ κ τα μεγάλα παιδιά κάνουν στην τουαλέτα κλπ.. Αν δεν δέχεται με τπτ άφησε τον μερικούς μήνες κ πάρτο μετά από την αρχή

 

3 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Του έχουμε δείξει αλλά ο ίδιος δεν θέλει να δοκιμάσει με τιποτα.

Μπορείτε να βάλετε στην τουαλέτα εκείνα τα μπλε καθαριστικά που μπαίνουν στο καζανάκι. Θα είναι ένα κίνητρο να πάνε τουαλέτα εκεί να το πατήσουν να δουν το μπλε νερό ή το χρώμα που αλλάζει (λίγο "ιου" αλλά αλήθεια!). Επίσης προσπαθήστε όρθιοι είναι πιο εύκολο για τα αγόρια. Δεν ξέρω αν έχουν προταθεί τα παραπανω, δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα σχόλια ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

 

Σ'εμάς αυτό έγινε πριν το έτος και μάλιστα τυχαία. Απλά πήγαινα τουαλέτα για να είμαι έτοιμη να θηλάσω και στο μεταξύ την είχε πάρει κ ύπνος με τον άντρα μου οπότε το καθιερώσαμε. Είναι αυτό που λέω ότι ίσως όσο πιο μικρά τόσο πιο εύκολα μαθαίνουν νέες συνήθειες.

 

Ακριβώς το ίδιο! Το αρπάζει! Όχι πάντα βέβαια, πολλές φορές έχει κοιμηθεί βαθιά και απομακρύνομαι.

Ναι κ εγώ το πιστεύω ότι πριν το χρόνο μαθαίνουν πιο εύκολα. Ιδιαίτερα μέχρι τους 6 μήνες πιστεύω. Αν ποτέ κάνω 3ο παιδί θα του μάθω να κοιμάται με πιπίλα!

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Μπορείτε να βάλετε στην τουαλέτα εκείνα τα μπλε καθαριστικά που μπαίνουν στο καζανάκι. Θα είναι ένα κίνητρο να πάνε τουαλέτα εκεί να το πατήσουν να δουν το μπλε νερό ή το χρώμα που αλλάζει (λίγο "ιου" αλλά αλήθεια!). Επίσης προσπαθήστε όρθιοι είναι πιο εύκολο για τα αγόρια. Δεν ξέρω αν έχουν προταθεί τα παραπανω, δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα σχόλια ακόμα. 

Εσύ κατευθείαν όρθιο τον έβαλες? Με σκαλοπατακι η χωρίς? Γιατί χωρίς αποκλείεται ο δικός μου να φτάνει. Η αλήθεια είναι ότι όταν κάνει μπάνιο κ κατουράει εκεί όρθιος είναι κ του αρέσει να βλέπει πως εκτοξεύονται!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι κ εγώ το πιστεύω ότι πριν το χρόνο μαθαίνουν πιο εύκολα. Ιδιαίτερα μέχρι τους 6 μήνες πιστεύω. Αν ποτέ κάνω 3ο παιδί θα του μάθω να κοιμάται με πιπίλα!

 

Όχι πιπίλα δεν θέλω, είναι κι αυτή εξάρτηση και μάλιστα "τεχνητή". Το είχαμε σκεφτεί για αυτήν περίπου στο 9μηνο που ήδη δεν κοιμόταν αλλιώς και δεν μπορούσα καθόλου να της το βγάλω από το στόμα, αλλά μας φαινόταν ήδη μεγάλη παιδί 9 μηνών να αρχίσει πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι δεν θέλω να φτάσει μέχρι όντως να μην υπάρχει νούμερο, αλλα δεν θέλω να πω ουτε ψέματα ούτε ότι πλέον σταματάμε να κάνουμε κάτι επειδή απλά έτσι αποφασίσαμε, να μην φοράει πλέον πάνα και να φοράει βρακι. Το ίδιο θέμα έχω και με τον θηλασμό, δηλαδή θέλω να τον κόψει σιγά σιγά, αλλά δεν μου κολλάει να της θέσω ότι πχ "πλέον δεν θα κοιμάσαι θηλάζοντας" ή "δεν θα πίνεις πρωί, θα πίνεις μόνο βράδυ"  Νιώθω ότι από το μυαλουδακι τους περνάει ένα τεράστιο "γιατί". Γιατί δηλαδή τους σταματάμε/αλλάζουμε κάτι που ξέρουν από πάντα. Για την πάνα μετά τα 2μισι θα προσπαθήσουμε. Απλά της λέμε πού και πού αν θέλει να κάτσει στη λεκάνη αλλά λέει όχι. Με τον θηλασμό νιώθω ότι έχασα ευκαιρία πριν κάνα τρίμηνο που είχα κάτι δερματίτιδες στο στήθος και που όντως υπήρχε ορατός για εκείνη λόγος να μην πίνει.

 

 

Μα αυτό σου λέω, δεν θα σκεφτεί γιατί να το κάνουμε αυτό αφού μια χαρά είναι με τις πάνες της; 

 

 

 

 

Και τόσο εύκολα το δέχονται αυτό βρε παιδιά; Εντύπωση μου κάνει. Το ότι ξαφνικά μας κάπνισε να τους αλλάξουμε μια συνήθεια; Εγώ ξέρω ότι πρέπει να γίνει αναγκαστικά, αλλά στο παιδί δεν φαίνεται παράλογο; Δεν αντιδρά για αυτό το "από εδώ και πέρα έτσι";

 

 

Δεν ξέρω, η όλη διαδικασία που ενώ το παιδί τόσο καιρό είναι καθαρό με την πανιτσα του, ξαφνικά για ένα διάστημα το αφήνουμε να λερώνεται πάνω του ώστε να αναγκαστει να θελήσει να πάει τουαλέτα, μου φαίνεται κάπως. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν γίνεται αλλιώς και ότι έτσι γινόταν πάντα, αλλά νιώθω ότι το παιδί αντί να θελήσει να πάει τουαλέτα θα θελήσει πολύ απλά να ξαναβάλει πάνα όπως ήταν τόσο καιρό. Οπότε εκεί θα αναγκαστούμε να πούμε ψέματα ότι δεν έχει πάνες το μαγαζί, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες κλπ, γιατί αλλιώς απλά θα απορεί γιατί ξαφνικά αποφασίσαμε να μην ξανααγορασουμε.

 

Και το ίδιο νιώθω για τον θηλασμό. Ότι θα σκεφτεί (και ήδη νιώθω ότι το σκέφτεται) ότι αφού εγω είμαι εκεί, το στήθος μου είναι εκεί, το γάλα είναι μέσα στο στήθος, όλα στη θέση τους, γιατί ξαφνικά στα καλά καθούμενα της λέω "δεν θα σου δώσω τώρα, μόνο το βράδυ" ή "δεν θα σε κοιμισω έτσι όπως κοιμάσαι δύο χρόνια, θα σου διαβάσω παραμύθι" (που καταλήγει στο να ταλαιπωριομαστε τελικά όλοι γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος αλλά είναι σε ώρα νύστας με αποτέλεσμα να σπαραξει και να καταλήξουμε τελικά πάλι να κοιμηθεί θηλάζοντας).

Αν ξεκαθαρίσεις εσύ μέσα σου τους λόγους που αλλάζεις μια συνήθεια πιστεύω θα σου είναι πιο εύκολο να την δικαιολογήσεις στο παιδί. Έχουμε συγκεκριμένες συνήθειες όταν τα παιδιά είναι μωρά, μεγαλώνοντας αλλάζουν οι ανάγκες τους και πρέπει να αλλάζουν. Τα παιδιά μεγαλώνουν και κάποιες συνήθειες επαναπροσδιορίζονται ώστε να βοηθήσουμε εκείνα να είναι ασφαλή, ανεξάρτητα, συναισθηματικά γεμάτα. Δεν τα ξεβολευουμε αντίθετα τους δίνουμε μια ώθηση να δουν πως μπορούν πλέον να καταφέρουν πράγματα μόνα τους, να εξελιχθούν. Διαβάζω και απαντώ ταυτόχρονα οπότε δεν ξέρω αν κάποια μαμά σου έχει πει κάτι παρόμοιο. 

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι κ εγώ το πιστεύω ότι πριν το χρόνο μαθαίνουν πιο εύκολα. Ιδιαίτερα μέχρι τους 6 μήνες πιστεύω. Αν ποτέ κάνω 3ο παιδί θα του μάθω να κοιμάται με πιπίλα!

Εσύ κατευθείαν όρθιο τον έβαλες? Με σκαλοπατακι η χωρίς? Γιατί χωρίς αποκλείεται ο δικός μου να φτάνει. Η αλήθεια είναι ότι όταν κάνει μπάνιο κ κατουράει εκεί όρθιος είναι κ του αρέσει να βλέπει πως εκτοξεύονται!! :lol:

Είχαμε ξεκινήσει 21 μηνών τα κακά με σκαλοπάτι και στεφάνι στην τουαλέτα.  23 μηνων κάναμε εκπαίδευση για τα τσισα πάλι με σκαλοπάτι και όρθιος γιατί καθιστός δεν ήθελε. Πολύ αργότερα βγάλαμε τα σκαλάκι, δεν θυμάμαι όμως πότε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αν ξεκαθαρίσεις εσύ μέσα σου τους λόγους που αλλάζεις μια συνήθεια πιστεύω θα σου είναι πιο εύκολο να την δικαιολογήσεις στο παιδί. Έχουμε συγκεκριμένες συνήθειες όταν τα παιδιά είναι μωρά, μεγαλώνοντας αλλάζουν οι ανάγκες τους και πρέπει να αλλάζουν. Τα παιδιά μεγαλώνουν και κάποιες συνήθειες επαναπροσδιορίζονται ώστε να βοηθήσουμε εκείνα να είναι ασφαλή, ανεξάρτητα, συναισθηματικά γεμάτα. Δεν τα ξεβολευουμε αντίθετα τους δίνουμε μια ώθηση να δουν πως μπορούν πλέον να καταφέρουν πράγματα μόνα τους, να εξελιχθούν. Διαβάζω και απαντώ ταυτόχρονα οπότε δεν ξέρω αν κάποια μαμά σου έχει πει κάτι παρόμοιο. 

 

Δεν διαφωνώ σε αυτα, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε εύκολα να το εξηγήσουμε αυτό στο παιδί. Στο παιδί θα φαίνεται "η μαμά μου δεν θέλει πια να μου δώσει γάλα"...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αν ξεκαθαρίσεις εσύ μέσα σου τους λόγους που αλλάζεις μια συνήθεια πιστεύω θα σου είναι πιο εύκολο να την δικαιολογήσεις στο παιδί. Έχουμε συγκεκριμένες συνήθειες όταν τα παιδιά είναι μωρά, μεγαλώνοντας αλλάζουν οι ανάγκες τους και πρέπει να αλλάζουν. Τα παιδιά μεγαλώνουν και κάποιες συνήθειες επαναπροσδιορίζονται ώστε να βοηθήσουμε εκείνα να είναι ασφαλή, ανεξάρτητα, συναισθηματικά γεμάτα. Δεν τα ξεβολευουμε αντίθετα τους δίνουμε μια ώθηση να δουν πως μπορούν πλέον να καταφέρουν πράγματα μόνα τους, να εξελιχθούν. Διαβάζω και απαντώ ταυτόχρονα οπότε δεν ξέρω αν κάποια μαμά σου έχει πει κάτι παρόμοιο. 

Είχαμε ξεκινήσει 21 μηνών τα κακά με σκαλοπάτι και στεφάνι στην τουαλέτα.  23 μηνων κάναμε εκπαίδευση για τα τσισα πάλι με σκαλοπάτι και όρθιος γιατί καθιστός δεν ήθελε. Πολύ αργότερα βγάλαμε τα σκαλάκι, δεν θυμάμαι όμως πότε. 

Κ μια ακόμα ερώτηση, κρατούσες το πουλάκι του για να μπουν τα τσισακια στην τουαλέτα? Η χωρίς να το κρατάμε πηγαίνουν μέσα? Μπορεί να γελάσετε βεβαια με την ερώτηση μου αλλά το πρώτο παιδάκι μου ήταν κορίτσι κ στο αγόρι δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω!

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν διαφωνώ σε αυτα, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε εύκολα να το εξηγήσουμε αυτό στο παιδί. Στο παιδί θα φαίνεται "η μαμά μου δεν θέλει πια να μου δώσει γάλα"...

Κοίτα για το στήθος μπορεί το παιδί να στεναχωρηθεί που δεν θα πίνει γάλα έτσι για λίγο καιρό πιστεύω, αλλά με την πάνα νομίζω έρχεται πιο φυσικά. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι αν την βγάζατε θα καταλάβαινε ότι είναι καλύτερα χωρίς, θα ήταν πιο ανάλαφρη κ δεν θα ένιωθε μονίμως βρεγμένη. Παίρνω για παράδειγμα εμείς όταν έχουμε περίοδο κ έχουμε σερβιετα, δεν είναι ωραία η αίσθηση, ειδικά όταν γεμίζει με αίμα. Πιστεύω έτσι θα νιώθουν κ στα τσισα. Οπότε δεν πιστεύω να αναρωτιόταν γιατί μου την βγάζουν.. Δεν ξέρω τα μωράκια αν μπαίνουν κ σε αυτή τη διαδικασία να σκεφτούν γιατί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Μπορείτε να βάλετε στην τουαλέτα εκείνα τα μπλε καθαριστικά που μπαίνουν στο καζανάκι. Θα είναι ένα κίνητρο να πάνε τουαλέτα εκεί να το πατήσουν να δουν το μπλε νερό ή το χρώμα που αλλάζει (λίγο "ιου" αλλά αλήθεια!). Επίσης προσπαθήστε όρθιοι είναι πιο εύκολο για τα αγόρια. Δεν ξέρω αν έχουν προταθεί τα παραπανω, δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα σχόλια ακόμα. 

Θα το δοκιμάσω,η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί να τον βάλω ορθιο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ εγώ τώρα γελάω μόνη μου, γιατί σκέφτομαι "τι γιατί; γιατί κλ*νει το γατί" (πολύ ώριμο, το ξέρω).

 

Γιατί έτσι κάνουν τα παιδάκια όταν μεγαλώνουν είναι μια καλή απάντηση. Το ίδιο θα έλεγα και για το γάλα, όταν νιώσεις ότι θέλεις να το κόψεις. 

Ε μα πια χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Κ μια ακόμα ερώτηση, κρατούσες το πουλάκι του για να μπουν τα τσισακια στην τουαλέτα? Η χωρίς να το κρατάμε πηγαίνουν μέσα? Μπορεί να γελάσετε βεβαια με την ερώτηση μου αλλά το πρώτο παιδάκι μου ήταν κορίτσι κ στο αγόρι δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω!

Κοίτα για το στήθος μπορεί το παιδί να στεναχωρηθεί που δεν θα πίνει γάλα έτσι για λίγο καιρό πιστεύω, αλλά με την πάνα νομίζω έρχεται πιο φυσικά. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι αν την βγάζατε θα καταλάβαινε ότι είναι καλύτερα χωρίς, θα ήταν πιο ανάλαφρη κ δεν θα ένιωθε μονίμως βρεγμένη. Παίρνω για παράδειγμα εμείς όταν έχουμε περίοδο κ έχουμε σερβιετα, δεν είναι ωραία η αίσθηση, ειδικά όταν γεμίζει με αίμα. Πιστεύω έτσι θα νιώθουν κ στα τσισα. Οπότε δεν πιστεύω να αναρωτιόταν γιατί μου την βγάζουν.. Δεν ξέρω τα μωράκια αν μπαίνουν κ σε αυτή τη διαδικασία να σκεφτούν γιατί..

Μπορεί να χρειαστεί να βοηθήσεις λιγάκι στην αρχή, να δείξεις τον σωστό τρόπο αλλά τα καταφέρνουν εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Όχι πιπίλα δεν θέλω, είναι κι αυτή εξάρτηση και μάλιστα "τεχνητή". Το είχαμε σκεφτεί για αυτήν περίπου στο 9μηνο που ήδη δεν κοιμόταν αλλιώς και δεν μπορούσα καθόλου να της το βγάλω από το στόμα, αλλά μας φαινόταν ήδη μεγάλη παιδί 9 μηνών να αρχίσει πιπίλα.

Εγώ που ήθελα να δώσω και κανενα από τα δυο δεν πήρε ;   :p. Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι καλύτερα που δεν τα πήραν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

μια ακόμα ερώτηση, κρατούσες το πουλάκι του για να μπουν τα τσισακια στην τουαλέτα? Η χωρίς να το κρατάμε πηγαίνουν μέσα? Μπορεί να γελάσετε βεβαια με την ερώτηση μου αλλά το πρώτο παιδάκι μου ήταν κορίτσι κ στο αγόρι δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω!

Εγω να πω την αμαρτία μου τψρα που κατουράμε σε όλα τα υπαίθρια πάρκινγκ πριν μπούμε στο αυτοκίνητο, του το κρατάω ακόμα για να είμαι σίγουρη ότι θα πάει μακριά κ όχι στα παπούτσια του! 

1 hour ago, mama16 είπε:

Αν ποτέ κάνω 3ο παιδί θα του μάθω να κοιμάται με πιπίλα!

χαχα μην το κανεις αυτό εμείς φτάσαμε 3,5 κ δεν έχω κουράγιο να τη βγάλω! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Δεν διαφωνώ σε αυτα, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε εύκολα να το εξηγήσουμε αυτό στο παιδί. Στο παιδί θα φαίνεται "η μαμά μου δεν θέλει πια να μου δώσει γάλα"...

Δίνουμε μια μικρή ώθηση με τον ομαλό αποθηλασμο, δεν σταματάμε ή αρνουμαστε πεισματικά θηλασμους. Ένα παιδί που είναι έτοιμο θα δεχτεί με ελάχιστη αντίσταση οποιαδήποτε εναλλακτική (παραμύθι, λιχουδια, παιχνιδι ανάλογα ποιο θηλασμό θες να μειώσεις.) Ούτε ανακοινώσεις κάνουμε του στυλ "τώρα θα διαβάσουμε παραμύθι και θα κοιμηθουμε!". Το πάμε ήρεμα και όπως το δεχτεί το παιδί. Επίσης ξεκινάμε από τον πιο εύκολο θηλασμο για να κοπεί, δεν πέφτουμε στα βαθιά και συνήθως στοχεύουμε σε έναν, μετά μειώνουμε κι άλλον κτλ ακολουθωντας την τακτική "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι." 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δίνουμε μια μικρή ώθηση με τον ομαλό αποθηλασμο, δεν σταματάμε ή αρνουμαστε πεισματικά θηλασμους. Ένα παιδί που είναι έτοιμο θα δεχτεί με ελάχιστη αντίσταση οποιαδήποτε εναλλακτική (παραμύθι, λιχουδια, παιχνιδι ανάλογα ποιο θηλασμό θες να μειώσεις.) Ούτε ανακοινώσεις κάνουμε του στυλ "τώρα θα διαβάσουμε παραμύθι και θα κοιμηθουμε!". Το πάμε ήρεμα και όπως το δεχτεί το παιδί. Επίσης ξεκινάμε από τον πιο εύκολο θηλασμο για να κοπεί, δεν πέφτουμε στα βαθιά και συνήθως στοχεύουμε σε έναν, μετά μειώνουμε κι άλλον κτλ ακολουθωντας την τακτική "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι." 

 

 

Τα ξέρω αυτά, έχω διαβάσει ώρες, αλλά αφορούν παιδιά που κάνουν συγκεκριμένα γεύματα, τα οποία και αφαιρούμε ένα ένα. Δεν είναι για παιδιά που θηλάζουν όποτε θελήσουν μέσα στη μέρα. Και η δικιά μου μέχρι τον χρόνο περίπου είχε πιο συγκεκριμένα γεύματα, κάποια στιγμή σταδιακά άρχισε το οποτεδήποτε και το "προσφέρω" δεν υπάρχει προ πολλού, μόνη της ζητάει. Και φυσικά δεν εννοω ότι θα ανακοινώσεις "από σήμερα τέλος", το είπα και πριν. Το να είναι έτοιμο είναι το κλειδί αλλά έτοιμο μπορεί να μην είναι μέχρι 4 χρονών... Το να δεχτεί να διαβάσεις παραμύθι οκ θα το δεχτεί, δεν θα το πάρει ο ύπνος όμως ούτε στα 10 παραμύθια και τελικά στο τέλος πάλι θα πρέπει να θηλάσει για να κοιμηθει και τζάμπα και τα παραμύθια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Τα ξέρω αυτά, έχω διαβάσει ώρες, αλλά αφορούν παιδιά που κάνουν συγκεκριμένα γεύματα, τα οποία και αφαιρούμε ένα ένα. Δεν είναι για παιδιά που θηλάζουν όποτε θελήσουν μέσα στη μέρα. Και η δικιά μου μέχρι τον χρόνο περίπου είχε πιο συγκεκριμένα γεύματα, κάποια στιγμή σταδιακά άρχισε το οποτεδήποτε και το "προσφέρω" δεν υπάρχει προ πολλού, μόνη της ζητάει. Και φυσικά δεν εννοω ότι θα ανακοινώσεις "από σήμερα τέλος", το είπα και πριν. Το να είναι έτοιμο είναι το κλειδί αλλά έτοιμο μπορεί να μην είναι μέχρι 4 χρονών... Το να δεχτεί να διαβάσεις παραμύθι οκ θα το δεχτεί, δεν θα το πάρει ο ύπνος όμως ούτε στα 10 παραμύθια και τελικά στο τέλος πάλι θα πρέπει να θηλάσει για να κοιμηθει και τζάμπα και τα παραμύθια

οχι δ ειναι απαραιτητο να κανουν συγκεκριμενα γευματα

απο το πρωινο ως το μεσημεριανο κ εφοσον εχει θηλασει τουλ μια φορα καλα,κ εχει φαει κ κανα δυο γευματα,κ πινει νερο,ενα νηπιο δ θηλαζει απο πεινα.αλλα απο βαρεμαρα η για την επαφη

οποτε οποιαδηποτε στιγμη ζγτουσαν οταν ηθελα να αποθηλασουμε ελεγχα πρωτα αν θελουν να φανε,νερο,προτεινα καποιο παιχνιδι,κ οσο μπορουσαμε ειμασταν εξω

αυτο με τα συγκεκριμενα γευματα ειναι πιο πολυ για τους μεγαλους θηλασμους ,πχ οταν ξυπναει η κοιμαται

απο τα πιο δυσκολα για μενα ηταν να κοπουν οταν ηθεολαν παρηγορια μετα απο χτυπημα πχ.συνηθως μετα τα 1,5ηταν πολυ πιο σπανιο

νομιζω το κανεις αναποδα.δ ξεκινας με το παραμυθι κ περιμενεις να κοιμηθει

η παραλληλα λες μια ιστορια να αρχισει να το συνδεει,η αφου θηλασει λες φτανει τωρα,ελα να κανουμε χαδακια(παντα για παιδια που ειναι πιο ετοιμα κ τα δεχονται χωρις πολυ διαμαρτυρια)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

. Το να δεχτεί να διαβάσεις παραμύθι οκ θα το δεχτεί, δεν θα το πάρει ο ύπνος όμως ούτε στα 10 παραμύθια και τελικά στο τέλος πάλι θα πρέπει να θηλάσει για να κοιμηθει και τζάμπα και τα παραμύθια

Έχεις προσπαθήσει να μειώσεις τον θηλασμό πριν τον ύπνο? Δεν είναι ο πιο δύσκολος να κοπεί? Μέσα στην μέρα δεν θηλάζει άλλη φορά ώστε να ξεκινήσεις από εκεί? 

 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 Καλέ το ξέρω ότι δεν θηλάζει από πείνα. Γι'αυτό είπα ότι είναι εξαρτημένη από το πιπιλισμα. Εμείς κάνουμε και το να φάει κάτι άλλο, και το παιχνίδι, και το νερό, και γάλα κατσικίσιο αλλα μετά από όλα αυτά θα ζητήσει και δικό μου αν θέλει :-P Τώρα που είμαστε λίγες μέρες διακοπές ζητάει λιγότερο, γιατί έχει πολλά καινούργια πράγματα να παρατηρήσει, ακόμα και κοιμήθηκε μεσημέρι με τον παππού και τη γιαγιά χωρίς να θηλάσει, δεν είμαι σίγουρη όμως ότι μόλις γυρίσουμε σπίτι δεν θα πέσει πάλι με τα μούτρα. Δεν φοβάμαι τόσο αν θα δεχτεί να ακούσει παραμύθι ή να κάνει χάδια, δύσκολο να μη δεχτεί, απλώς αναρωτιέμαι αν θα την πάρει ο ύπνος με τα χάδια ή θα ζητήσει θηλασμό μετά το πέρας του παραμυθιού ή των χαδιών. Και κυρίως αν αυτό πετυχαίνει πολλά βράδια σερί ώστε να το ξεχάσει. Γιατί αν είναι ένα βράδυ ετσι ένα αλλιώς δεν ξέρω αν βοηθάει. Η φίλη μου που το έκοψε πλήρως, ένα ένα γεύμα απλά το έκοβε μια κι έξω, δεν ξανάδινε εκείνη την ώρα,έτυχε ίσως και το παιδί που διαμαρτυρόταν μόνο την πρώτη μέρα, ίσως κι επειδή ήταν μικρό.

 

πρίν από 13 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Έχεις προσπαθήσει να μειώσεις τον θηλασμό πριν τον ύπνο? Δεν είναι ο πιο δύσκολος να κοπεί? Μέσα στην μέρα δεν θηλάζει άλλη φορά ώστε να ξεκινήσεις από εκεί? 

 

Θηλαζει σίγουρα για τον ημερήσιο ύπνο (εκτός αν έχει κοιμηθεί στο αυτοκίνητο) και μόλις ξυπνάει από τον ημερήσιο που συνήθως ξυπνάει με κλάμα, θηλάζει σχεδόν πάντα μετά τα πρωινά της φρούτα και κάνει κι άλλες 3-4 τζουρες για λίγο όποτε να'ναι. Πάντα στο σπίτι, έξω δεν ζητάει. Τώρα στις διακοπές ζητάει λιγότερο και πιο ψιλοστανταρ πρωι-μεσημερι-βραδυ γιατί συνέχεια είναι απασχολημένη με κάτι/κάποιον και είναι ενθουσιασμένη

 

 

@Mama_Anesti_ το βασικό μου θέμα είναι η αποσύνδεση από τον ύπνο πάντως. Το να μπορεί να κοιμηθεί και αλλιώς. Οι μικροθηλασμοι που κάνει μέσα στη μέρα δεν με πειράζουν, θέλω απλώς να κοπούν λόγω ηλικίας -ο άντρας μου βέβαια λέει ότι και μέχρι τα 3 είναι μια χαρά να θηλάζει ένα παιδί και να μη με νοιάζουν τα σχόλια για το ότι θηλάζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...