Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Έχετε πολλή υπομονή κορίτσια κ ευχαριστώ για τις συμβουλές. πραγματικά έχω πελαγώσει. έκανε τσίσα την ώρα του φσγητου, οπότε έχασα την ευκαιρία να πετύχω να κάνει μετά το φαγητό. 

 

εχω κ άλλες απορίες. 

αν τον βάλουμε πχ στη μια ώρα κ δεν θέλει, μετά κάθε ποτέ τον βάζουμε; γιατί θα πλησιάζει η ώρα που λογικά θα κάνει αλλά αν τον βάλουμε πολύ νωρίς μετά μπορεί να μη θέλει, έτσι δεν είναι; 

 

αν πάμε πότε στο γιογιό πότε στη λεκάνη θα μπερδευτεί; στη λεκάνη συνήθως δεν λέει όχι αλλά καμία φορά είναι πιο εύκολο κ το γιογιό εκεί που παίζει κ μπορεί να κάτσει κ λίγη ώρα παραπάνω κ να είμαστε τυχεροί. 

 

αν τον αφήνω χωρίς βρακι την ώρα που υπολογίζω ότι θα κάνει, για να γλιτώσω κ ένα βρεγμένο αλλά κ να προλάβω ίσως να τον πάω κ να μην βρέχει, μπορεί να μπερδευτεί που θα είναι πότε με βρακί κ πότε χωρίς; 

 

γενικα είναι όλα τα παιδιά  ικανά να βγάλουν την πάνα μετά από λίγες μέρες εκπαίδευσης; 

 

την εκπαίδευση τη συνεχίζουμε ακόμα κ αν τις πρώτες 1-2 μέρες τα κάνει συνέχεια πάνω του; 

 

Εσπερος κατανοω πως έχεις απορίες αλλά αυτά που ρωτάς μου φαίνονται  εξειδικευμένα ανα περιπτώση. Δλ, αλλη μαμα μπορεί να πει το α άλλη το β που είναι και τα δύο σωστά αφού λειτούργησαν στο καθε παιδί αλλά σε μία τρίτη να μην ωφελεί. Νομίζω αν το ψάχνεις τόσο πολύ στις λεπτομέρειες θα μπερδευτεις ακόμα περισσότερο. 

 

Θα σου πω μόνο ότι όχι δεν σταματάμε με δυο μερες γιατί είναι σαν να ξεκινας διαιτα Δεύτερα και Τέταρτη ξανατρως τα παντα όλα! Ποτε να προλαβεις να δεις αποτέλεσμα? Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. 

 

Και όχι δεν είναι όλα τα παιδιά σε θέση να βγάλουν πάνα μετά από λίγες μέρες εκπαίδευση! Αλλά παιδιά παρότι είναι έτοιμα οργανικά χρειάζονται παραπάνω χρόνο ή διαφορετικό τρόπο. Αλλά παιδιά μπορεί να μην είναι ετοιμα. Ενα διάλειμμα λίγων μηνών σε κάποιες περιπτώσεις δεν ειναι πισωγυρισμα. Δίνεις χρόνο στο παιδί να ωριμάσει και να δει το ζητημα με άλλη οπτική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο απολογισμός της σημερινής μερας ήταν: 

 

έχασα το πρωινό κατούρημα. μετά πάνω από 2,5 ώρες στεγνός με δυο άσκοπες επισκέψεις στην τουαλέτα. μετά πολλή ώρα γιογιό κ τσίσα κ μετά τσίσα στο πάτωμα μετά από λίγη ώρα κ μετά κακά. πολλά τσίσα στην πάνα πριν κοιμηθεί για μεσημέρι που τελικά δεν κοιμήθηκε (ήμασταν πάνω από μια ώρα στο ξρεβατι) , τσίσα στο φαγητό (έτρωγε αρκετή ώρα γιατί του άρεσε κ ζητούσε κ άλλο), μετά πάλι δυο ώρες περίπου στεγνός με μια άσκοπη επίσκεψη αλλά κ μια πετυχημένη χωρίς μεγάλη προσπάθεια!!!!! , κάποια στιγμή κακά πάνω του αλλά δεν τον είδαμε να κλείνεται, μάλλον ήταν αστραπιαία σε μια φάση που πήγε στα δωμάτια, μετά μικρή βόλτα κ μετά τσίσα μόλις μπήκαμε σχεδον που έτρεξα να προλάβω ένα τηλ κ ήμουν μόνη στο σπίτι κ έτσι δεν τον πρόλαβα να κάτσει, μετά πάλι κακά πάνω του σε φάση που πάλι δεν προσέχαμε, μετά τσίσα ακριβώς την ώρα που ετοιμαζόμουν να του πω να πάμε πριν τον ύπνο, όποτε δεν το μετρώ κ ακριβώς σαν αποτυχία, μετά κάτι έγινε κ αντί να κοιμηθεί έπαιξε λίγο κ μετά έκανε τσίσα στη λεκάνη!!!!

 

οπότε σήμερα είχαμε 5 στο πάτωμα, 1 στην πάνα κ 3 λεκάνη/γιογιό. καλούτσικα νομίζω.

αυριο θα συγκρατηθώ να μην γράψω γιατί θά κάνετε όλες unfollow κ μετα δεν θα χω ποιον να ρωτήσω τις επόμενες απορίες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λοιπόν σήμερα όσες φορές τον πήγα τουαλέτα έκανε αμέσως εκτός από μια, κ είχαμε ένα ατύχημα που ήταν κ αυτό την ώρα περίπου που έλεγα να του προτείνω. κακά δεν έχει κάνει ακόμα αλλά όταν κάνουμε πρωινό μπάνιο συνήθως κάνει πιο αργά το βράδυ. η πρόοδος είναι τεράστια, όπως μπορώ να ομολογήσω κ εγω η ανασφαλής κ απαισιόδοξη!!! είμαι τόσο χαλαρή τώρα που κ τρεις φορές να κατουρηθεί μέχρι το βράδυ, δεν με νοιάζει!!!!

Μπραβο!! Θα δεις ακομα μεγαλυτερη βελτιωση συντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως η χθεσινή μέρα δεν ήταν ακριβώς επιτυχημένη. δεν είχαμε ατύχημα μέχρι το βράδυ κ έκανε τσίσα όλες τις φορές που τον πήγα όμως μ φάνηκε ότι δεν ήταν πολλά τσίσα κ φοβάμαι ότι έκανε κάθε φορα γιατί δεν άδειαζε καλά την κύστη κ απλώς κρατιόταν μέχρι να τον ξαναπάω (7ή 8 φορές σύνολο τη μέρα). υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; δεν ξέρω τελικά μήπως στη λεκάνη συγκεντρώνεται εύκολα να κάνει αλλά τελικά δεν αδειάζει όλη. φοβήθηκα πολύ γιατί δεν έχει κάνει ούτε κακά από προχθές βράδυ κ ατυχώς έφαγε σπανακόρυζο κ το ίδιο έχω για σήμερα κ φοβάμαι μην σφίξει πολύ. Σήμερα του έδωσα πάρα πολύ νερό. έκανε τσίσα στη λεκάνη το πρωί κ μετά ίσως στην παραλία, κ μετά στην πάνα στο αυτοκίνητο πολλά (λογικό γιατί είχε πιει περίπου 500μλ συν το γάλα του) κ μετά αρκετά στο σπίτι λιγο αφου γυρίσαμε κ μετά άργησε πολύ να κοιμηθεί κ γέμισε άλλη μια πάνα (αφού είχε πιει άλλο ένα παγούρι). Τον έβαλα να κάτσει κ λίγο μήπως κάνει κακά αλλά σπάνια κάνει μετά τη θάλασσα. τωρα το πρωινό δεν ήταν καμία τρελή πρόοδος αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα αδειάσει η κύστη του κ δεν με ένοιαξε. αφού κάνει στη λεκάνη όταν τον πηγαίνω, δεν μ πειράζει να κάνει κ στην πάνα πριν κοιμηθεί ή στην παραλία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ίσως η χθεσινή μέρα δεν ήταν ακριβώς επιτυχημένη. δεν είχαμε ατύχημα μέχρι το βράδυ κ έκανε τσίσα όλες τις φορές που τον πήγα όμως μ φάνηκε ότι δεν ήταν πολλά τσίσα κ φοβάμαι ότι έκανε κάθε φορα γιατί δεν άδειαζε καλά την κύστη κ απλώς κρατιόταν μέχρι να τον ξαναπάω (7ή 8 φορές σύνολο τη μέρα). υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; δεν ξέρω τελικά μήπως στη λεκάνη συγκεντρώνεται εύκολα να κάνει αλλά τελικά δεν αδειάζει όλη. φοβήθηκα πολύ γιατί δεν έχει κάνει ούτε κακά από προχθές βράδυ κ ατυχώς έφαγε σπανακόρυζο κ το ίδιο έχω για σήμερα κ φοβάμαι μην σφίξει πολύ. Σήμερα του έδωσα πάρα πολύ νερό. έκανε τσίσα στη λεκάνη το πρωί κ μετά ίσως στην παραλία, κ μετά στην πάνα στο αυτοκίνητο πολλά (λογικό γιατί είχε πιει περίπου 500μλ συν το γάλα του) κ μετά αρκετά στο σπίτι λιγο αφου γυρίσαμε κ μετά άργησε πολύ να κοιμηθεί κ γέμισε άλλη μια πάνα (αφού είχε πιει άλλο ένα παγούρι). Τον έβαλα να κάτσει κ λίγο μήπως κάνει κακά αλλά σπάνια κάνει μετά τη θάλασσα. τωρα το πρωινό δεν ήταν καμία τρελή πρόοδος αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα αδειάσει η κύστη του κ δεν με ένοιαξε. αφού κάνει στη λεκάνη όταν τον πηγαίνω, δεν μ πειράζει να κάνει κ στην πάνα πριν κοιμηθεί ή στην παραλία. 

 

Μια χαρά εγώ τα βλέπω όσα λες.

 

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με την ποσότητα ή/και την συχνότητα, μείνε στο θετικό ότι συνεργάζεται πλήρως. Αν αδειάζει τελείως η κύστη του είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις. Γενικά η συχνότητα περνάει διάφορα στάδια όταν βγαίνει η πάνα. Όταν αρχίσει να ζητάει μόνος του είναι πολύ πιθανόν να πηγαίνει λίγες φορές, όπως εμείς οι ενήλικες.

 

Για τα κακά - νομίζω το έχω ξαναπεί - όταν υποψιάζεσαι ότι μπορεί να θέλει, καλύτερα είναι να τον βάζεις στην λεκάνη με σηκωμένο το καπάκι και να τον κρατάς έτσι ώστε να "πέφτει" λίγο μέσα ο πωπός του, είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μια χαρά εγώ τα βλέπω όσα λες.

 

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ με την ποσότητα ή/και την συχνότητα, μείνε στο θετικό ότι συνεργάζεται πλήρως. Αν αδειάζει τελείως η κύστη του είναι κάτι που δεν μπορείς να το ξέρεις. Γενικά η συχνότητα περνάει διάφορα στάδια όταν βγαίνει η πάνα. Όταν αρχίσει να ζητάει μόνος του είναι πολύ πιθανόν να πηγαίνει λίγες φορές, όπως εμείς οι ενήλικες.

 

Για τα κακά - νομίζω το έχω ξαναπεί - όταν υποψιάζεσαι ότι μπορεί να θέλει, καλύτερα είναι να τον βάζεις στην λεκάνη με σηκωμένο το καπάκι και να τον κρατάς έτσι ώστε να "πέφτει" λίγο μέσα ο πωπός του, είναι πιο εύκολο.

Δηλαδή δεν κινδυνεύει από ουρολοίμωξη έτσι απλά; φοβάμαι πάρα πολύ αυτό το πράγμα. βέβαια πίνει πολλά νερά, πιστεύω ότι όσο κ να κρατιέται, αν έχει γεμίσει θα του ξεφύγουν κάποια στιγμή, όπως σήμερα.

Παρεμπιπτόντως, χθες βράδυ παρόλο που πάλι άργησε να κοιμηθεί κ ήταν στο κρεβάτι κοντά μια ώρα, ξύπνησε το πρωί με στεγνή πάνα και δεν του έφυγαν μέχρι να τον βγάλω κ να πάμε τουαλέτα. Λες απλώς να έτυχε χθες κ προχθές να μην είχε πιει πολύ νερό κ γι αυτό να μην ήταν πολλά τα τσίσα; 

 

Στη λεκάνη χωρίς καπάκι θα το δοκιμάσω. Ακόμα δεν έχω πάρει παιδικό στεφάνι για την τουαλέτα, στο δικό μας κάθεται και δεν φαίνεται να δυσκολεύεται, απλώς τον κρατάω λίγο. του είπα να κάτσει κ στο γιογιο λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή δεν κινδυνεύει από ουρολοίμωξη έτσι απλά; φοβάμαι πάρα πολύ αυτό το πράγμα. βέβαια πίνει πολλά νερά, πιστεύω ότι όσο κ να κρατιέται, αν έχει γεμίσει θα του ξεφύγουν κάποια στιγμή, όπως σήμερα.

Παρεμπιπτόντως, χθες βράδυ παρόλο που πάλι άργησε να κοιμηθεί κ ήταν στο κρεβάτι κοντά μια ώρα, ξύπνησε το πρωί με στεγνή πάνα και δεν του έφυγαν μέχρι να τον βγάλω κ να πάμε τουαλέτα. Λες απλώς να έτυχε χθες κ προχθές να μην είχε πιει πολύ νερό κ γι αυτό να μην ήταν πολλά τα τσίσα; 

 

Στη λεκάνη χωρίς καπάκι θα το δοκιμάσω. Ακόμα δεν έχω πάρει παιδικό στεφάνι για την τουαλέτα, στο δικό μας κάθεται και δεν φαίνεται να δυσκολεύεται, απλώς τον κρατάω λίγο. του είπα να κάτσει κ στο γιογιο λίγο. 

 

Δεν έχω ιατρικές γνωσεις, μόνο την εμπειρία μου και δεν μας έχει τύχει ποτέ. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που το παιδί κάνει τσίσα αρκετά συχνά.

 

Είναι σύνηθες να πειραματίζονται με τις αντοχές τους τώρα στην αρχή, συνειδητά ή ασυνείδητα, τώρα που αρχίζει η λεκάνη να γίνεται συνήθεια, θα ξεχνιέται και θα "αφήνεται" να κάνει στην πάνα -οταν την φοράει - όλο και πιο σπάνια.  

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, δεν μπορώ να ξέρω, ίσως ναι, ίσως όχι, Άλλωστε, πώς μπορείς να ξέρεις όταν φορούσε πάνα πόσες φορές έκανε? Ξέρεις μια γεμάτη πάνα αν ήταν αποτέλεσμα μιας φοράς ή περισσότερων? Εσύ δεν τυχαίνει άλλες μέρες να πας πολλές φορές και άλλες λίγες?

 

Τα υγρά που του δίνεις είναι πολύ καλή τεχνική, πέραν του ότι κάνουν καλό, επιταχύνουν την ανάγκη και τον βοηθούν να αρχίσει να την αντιλαμβάνεται. Στην μέθοδο που είχα διαβάσει και ανέφερα πριν λίγες μέρες, προτείνεται να υπάρχουν αρκετά υγρά διαθέσιμα στο οπτικό πεδίο του παιδιού (όχι να του δίνονται με το ζόρι, αλλά να έχει το νου του ο γονιός να δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε το παιδί να πίνει αρκετά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Δεν έχω ιατρικές γνωσεις, μόνο την εμπειρία μου και δεν μας έχει τύχει ποτέ. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που το παιδί κάνει τσίσα αρκετά συχνά.

 

Είναι σύνηθες να πειραματίζονται με τις αντοχές τους τώρα στην αρχή, συνειδητά ή ασυνείδητα, τώρα που αρχίζει η λεκάνη να γίνεται συνήθεια, θα ξεχνιέται και θα "αφήνεται" να κάνει στην πάνα -οταν την φοράει - όλο και πιο σπάνια.  

 

Όσο για αυτό που ρωτάς, δεν μπορώ να ξέρω, ίσως ναι, ίσως όχι, Άλλωστε, πώς μπορείς να ξέρεις όταν φορούσε πάνα πόσες φορές έκανε? Ξέρεις μια γεμάτη πάνα αν ήταν αποτέλεσμα μιας φοράς ή περισσότερων? Εσύ δεν τυχαίνει άλλες μέρες να πας πολλές φορές και άλλες λίγες?

 

Τα υγρά που του δίνεις είναι πολύ καλή τεχνική, πέραν του ότι κάνουν καλό, επιταχύνουν την ανάγκη και τον βοηθούν να αρχίσει να την αντιλαμβάνεται. Στην μέθοδο που είχα διαβάσει και ανέφερα πριν λίγες μέρες, προτείνεται να υπάρχουν αρκετά υγρά διαθέσιμα στο οπτικό πεδίο του παιδιού (όχι να του δίνονται με το ζόρι, αλλά να έχει το νου του ο γονιός να δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε το παιδί να πίνει αρκετά).

Ίσως είναι ιδέα μου, αλλά έχω μια εικόνα του τι κάνει όταν του φεύγουν, αν το δω, κ τι κάνει στη λεκάνη, κ ίσως κ στο γιογιό κάνει περισσότερα. κ μ έκανε κ εντύπωση που έκανε κάθε φορά που τον πήγαινα. 

 

σημερα ήταν η πρώτη φορά στο αυτοκίνητο που έκανε. πριν κοιμηθεί είχε κάνει άλλες δυο φορές, μεσημέρι πάλι. δυο βραδιά είχε κοιμηθεί με στεγνή πάνα μετά από αρκετή ώρα, χθες ξύπνησε βρεγμένος άρα τα έκανε πιο αργά, σήμερα ξύπνησε στεγνός. 

 

Τωρα που βλέπω καθαρα πιστεύω ότι έχει πολύ καλό έλεγχο κ νομίζω έχει εμπεδώσει κ το θέμα του να μην κάνει στο πάτωμα. Δεν είμαι πολύ σίγουρη για το επικοινωνιακό κομμάτι γιατί συχνά δεν είναι σαφής στο τι θέλει, μπορεί πχ να ρωτήσω κάτι κ να το επαναλάβει σαν να λέει ναι, αλλά απλώς να το επαναλαμβάνει. 

 

Νερο έχει πάντα διαθέσιμο. Κ πίνει πολύ, βέβαια τώρα ξεχνιέται με το παιχνίδι πολύ αλλά αν του δώσω αδειάσει όλο το μπουκάλι! 

 

Θα πάμε σε 15 μέρες στην παιδίατρο αλλά μπορεί να της στείλω κ μήνυμα αυτεσ τις μέρες να μου δώσει καμία οδηγία για να μην αγχώνομαι για τετοια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν δεν απατώμαι, ειδικά αγόρι για να πάθει ουρολοίμωξη είναι πολύ σπάνιο και συνήθως παραπέμπει σε ανατομικό πρόβλημα.

Α ναι, είναι κι αυτό. Στα αγόρια δεν είναι τόσο εύκολο. Τα κορίτσια (ανήλικα και ενήλικα :-D) είναι πολύ πιο επιρρεπή.

Just now, Έσπερος είπε:

Ίσως είναι ιδέα μου, αλλά έχω μια εικόνα του τι κάνει όταν του φεύγουν, αν το δω, κ τι κάνει στη λεκάνη, κ ίσως κ στο γιογιό κάνει περισσότερα. κ μ έκανε κ εντύπωση που έκανε κάθε φορά που τον πήγαινα. 

 

σημερα ήταν η πρώτη φορά στο αυτοκίνητο που έκανε. πριν κοιμηθεί είχε κάνει άλλες δυο φορές, μεσημέρι πάλι. δυο βραδιά είχε κοιμηθεί με στεγνή πάνα μετά από αρκετή ώρα, χθες ξύπνησε βρεγμένος άρα τα έκανε πιο αργά, σήμερα ξύπνησε στεγνός. 

 

Τωρα που βλέπω καθαρα πιστεύω ότι έχει πολύ καλό έλεγχο κ νομίζω έχει εμπεδώσει κ το θέμα του να μην κάνει στο πάτωμα. Δεν είμαι πολύ σίγουρη για το επικοινωνιακό κομμάτι γιατί συχνά δεν είναι σαφής στο τι θέλει, μπορεί πχ να ρωτήσω κάτι κ να το επαναλάβει σαν να λέει ναι, αλλά απλώς να το επαναλαμβάνει. 

 

Νερο έχει πάντα διαθέσιμο. Κ πίνει πολύ, βέβαια τώρα ξεχνιέται με το παιχνίδι πολύ αλλά αν του δώσω αδειάσει όλο το μπουκάλι! 

 

Θα πάμε σε 15 μέρες στην παιδίατρο αλλά μπορεί να της στείλω κ μήνυμα αυτεσ τις μέρες να μου δώσει καμία οδηγία για να μην αγχώνομαι για τετοια. 

 

Αν κοιτάξεις τις αναρτήσεις μου όταν έκανα εκπαίδευση στα δικά μου, θα δεις ότι πέρασε περίπου 1 εβδομάδα μέχρι να αρχίσουν να ζητάνε, συνολικά νομίζω πήρε 10 μέρες ώστε να ζητούν συνειδητά και τακτικά. Όχι ότι φυσικά σταμάτησαν τα ατυχήματα, ούτε ότι έπαψα να τα πηγαίνω σε στάνταρ στιγμές από μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Α ναι, είναι κι αυτό. Στα αγόρια δεν είναι τόσο εύκολο. Τα κορίτσια (ανήλικα και ενήλικα :-D) είναι πολύ πιο επιρρεπή.

 

Αν κοιτάξεις τις αναρτήσεις μου όταν έκανα εκπαίδευση στα δικά μου, θα δεις ότι πέρασε περίπου 1 εβδομάδα μέχρι να αρχίσουν να ζητάνε, συνολικά νομίζω πήρε 10 μέρες ώστε να ζητούν συνειδητά και τακτικά. Όχι ότι φυσικά σταμάτησαν τα ατυχήματα, ούτε ότι έπαψα να τα πηγαίνω σε στάνταρ στιγμές από μόνη μου.

Ναι το θυμάμαι. εντάξει αν παγιωθεί το να βρούμε ένα ρυθμό, δεν με νοιάζει τόσο. κάποια στιγμή θα το ζητήσει. 

 

να δω τώρα με την κοπέλα πώς θα γίνει γιατί μάλλον θα δουλεύει μέχρι τελευταία μέρα κ θα είμαι τυχερή αν έρθει απλα μια μέρα πριν για να εξοικειωθεί με τις νέες συνήθειες του. ευτυχώς είναι η ίδια κοπέλα με πέρσι. Ελπίζω να βρουν κ μαζί έναν ρυθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε πισωγυρίσματα μετά τις διακοπές. Έκανε μια φορά τσίσα στο πάτωμα (είχε ένα μήνα να συμβεί) και τον πιάσαμε 2 φορές να σφίγγεται για κακά όρθιος στο βρακάκι του και τον πήγαμε σηκωτό τουαλέτα. Επίσης 2 πρωινά τώρα, η πάνα είναι μουσκεμένη , ενώ πολύ καιρό ξυπνούσε με την πάνα στεγνή. 

Χθες συναντήσαμε έναν γνωστό του άντρα μου με τα παιδιά του και μας ρώτησε αν έχει βγάλει ο μικρός την πάνα. Του είπε ότι ναι αλλά παιδευόμαστε λίγο ακόμη και με κοιτούσε έκπληκτος.. Μας είπε λοιπόν ότι ο μεγάλος του στα δυόμιση, έβγαλε την πάνα Δευτέρα, Τρίτη είχε τελειώσει! Δεν είχε ποτέ ατύχημα έως τα 4 που είναι τώρα και ήδη από την επόμενη μέρα έλεγε πότε ήθελε τουαλέτα. Και μιλάμε και για την πάνα του ύπνου! Απ την επόμενη μέρα δεν ξαναφόρεσε ποτέ πάνα!  Σοκ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ίσως είναι ιδέα μου, αλλά έχω μια εικόνα του τι κάνει όταν του φεύγουν, αν το δω, κ τι κάνει στη λεκάνη, κ ίσως κ στο γιογιό κάνει περισσότερα. κ μ έκανε κ εντύπωση που έκανε κάθε φορά που τον πήγαινα. 

 

Νομιζω οτι το υπεραναλυεις. Μεινε στο οτι δεν τα κανει πανω του και οτι εμαθε να πηγαινει τουαλετα τοσο γρηγορα!!

τωρα για το λεκανη ή γιογιο ή στεφανακι,ειναι τι θα τον βολεψει. Η μεγαλη μου πηγε ελαχιστα στο γιογιο,οπου δεν την παλευα να το πλενω ειδικα απο κακα οποτε πηραμε στεφανακι. Απο 4 και μετα το εχει μονο για τα κακα,για να καθεται ανετα. 
ο μικρος απο την αρχη λεκανη,ορθιος στα τσισα,καθιστος μονος του χωρις στεφανακι στα κακα,στηριζεται στα χερια του. Μου φαινεται πολυ αβολο,αλλα αφου τον βολευει εκεινον εμενα μου περισσευει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Θα πάμε σε 15 μέρες στην παιδίατρο αλλά μπορεί να της στείλω κ μήνυμα αυτεσ τις μέρες να μου δώσει καμία οδηγία για να μην αγχώνομαι για τετοια

Καλή ιδέα να της τηλεφωνήσεις κ να λύσεις κάποιες απορίες σου για να είσαι πιο χαλαρή! 

 

Το παιδί τα πάει πολύ καλά, μείνε σταθερή, αποφασισμένη με υπομονή κ ότι χρειαστείς εννοειται ότι είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε! 

Just now, Yovanna είπε:

Εμείς κάνουμε πισωγυρίσματα μετά τις διακοπές. Έκανε μια φορά τσίσα στο πάτωμα (είχε ένα μήνα να συμβεί) και τον πιάσαμε 2 φορές να σφίγγεται για κακά όρθιος στο βρακάκι του και τον πήγαμε σηκωτό τουαλέτα. Επίσης 2 πρωινά τώρα, η πάνα είναι μουσκεμένη , ενώ πολύ καιρό ξυπνούσε με την πάνα στεγνή. 

Χθες συναντήσαμε έναν γνωστό του άντρα μου με τα παιδιά του και μας ρώτησε αν έχει βγάλει ο μικρός την πάνα. Του είπε ότι ναι αλλά παιδευόμαστε λίγο ακόμη και με κοιτούσε έκπληκτος.. Μας είπε λοιπόν ότι ο μεγάλος του στα δυόμιση, έβγαλε την πάνα Δευτέρα, Τρίτη είχε τελειώσει! Δεν είχε ποτέ ατύχημα έως τα 4 που είναι τώρα και ήδη από την επόμενη μέρα έλεγε πότε ήθελε τουαλέτα. Και μιλάμε και για την πάνα του ύπνου! Απ την επόμενη μέρα δεν ξαναφόρεσε ποτέ πάνα!  Σοκ! 

Είναι λογικό που μετά τις διακοπές ξεχάστηκε. Θέλει λίγο χρόνο να ξαναβρεί τον ρυθμό του, την ρουτίνα του, να θυμηθεί ότι είχατε πει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Καλή ιδέα να της τηλεφωνήσεις κ να λύσεις κάποιες απορίες σου για να είσαι πιο χαλαρή! 

 

Το παιδί τα πάει πολύ καλά, μείνε σταθερή, αποφασισμένη με υπομονή κ ότι χρειαστείς εννοειται ότι είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε! 

Είναι λογικό που μετά τις διακοπές ξεχάστηκε. Θέλει λίγο χρόνο να ξαναβρεί τον ρυθμό του, την ρουτίνα του, να θυμηθεί ότι είχατε πει. 

Στις διακοπές τα πήγε τέλεια! Μόνο την πρώτη μέρα είχαμε 2 ατυχήματα. Μετά για 2 βδομάδες τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Γράφω με χαρά για να σας πω ότι έχω περάσει στην απόλυτη νιρβάνα. επειδή κάθε φορά που τον πάω κάνει τσίσα, είμαι τελείως κουλ. είναι κ πιο απλό από το να κοιτάς την πανα κ να διαπραγματεύεσαι ποτέ θα αφήσει το παιχνίδι για να αλλάξει. Ατύχημα το πρωί μόνο την ώρα που έτρωγε από δίκη μου βλακεία γιατί δεν τον πήγα πριν. και κάνει αρκετά τσίσα τελικα. Κακά έκανε σήμερα αρκετά στο βρακάκι, πιο μαλακα από χθες. Αυτό πρέπει να δουλέψουμε κ να ξεμπλόκαρω λίγο κ με την πάνα στο αυτοκίνητο κ τις μεγάλες βόλτες. Δεν είμαι αισιόδοξη στο ότι τα μου το πει σύντομα. Μη σας πω ότι πιο πιθανό θεωρώ να βγάλουμε τη βραδινή πρώτα παρα να μου ζητήσει τουαλέτα. αλλά έστω κ έτσι δεν είναι καποια επιβάρυνση, κ πιο υγιεινό είναι κ εξασκείται στον έλεγχο οπότε είμαι ευχαριστημένη. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Εμείς κάνουμε πισωγυρίσματα μετά τις διακοπές. Έκανε μια φορά τσίσα στο πάτωμα (είχε ένα μήνα να συμβεί) και τον πιάσαμε 2 φορές να σφίγγεται για κακά όρθιος στο βρακάκι του και τον πήγαμε σηκωτό τουαλέτα. Επίσης 2 πρωινά τώρα, η πάνα είναι μουσκεμένη , ενώ πολύ καιρό ξυπνούσε με την πάνα στεγνή. 

Χθες συναντήσαμε έναν γνωστό του άντρα μου με τα παιδιά του και μας ρώτησε αν έχει βγάλει ο μικρός την πάνα. Του είπε ότι ναι αλλά παιδευόμαστε λίγο ακόμη και με κοιτούσε έκπληκτος.. Μας είπε λοιπόν ότι ο μεγάλος του στα δυόμιση, έβγαλε την πάνα Δευτέρα, Τρίτη είχε τελειώσει! Δεν είχε ποτέ ατύχημα έως τα 4 που είναι τώρα και ήδη από την επόμενη μέρα έλεγε πότε ήθελε τουαλέτα. Και μιλάμε και για την πάνα του ύπνου! Απ την επόμενη μέρα δεν ξαναφόρεσε ποτέ πάνα!  Σοκ! 

Εντάξει το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, το ότι εκείνο δεν είχε ποτέ ατυχήματα κ συνεργάστηκε τόσο εύκολα δεν μου λέει κάτι. Μην σε αγχωνει αυτό, σιγά σιγά θα μάθει κ το παιδάκι σου κ δεν θα έχει ατυχήματα. 

Just now, Έσπερος είπε:

Γράφω με χαρά για να σας πω ότι έχω περάσει στην απόλυτη νιρβάνα. επειδή κάθε φορά που τον πάω κάνει τσίσα, είμαι τελείως κουλ. είναι κ πιο απλό από το να κοιτάς την πανα κ να διαπραγματεύεσαι ποτέ θα αφήσει το παιχνίδι για να αλλάξει. Ατύχημα το πρωί μόνο την ώρα που έτρωγε από δίκη μου βλακεία γιατί δεν τον πήγα πριν. και κάνει αρκετά τσίσα τελικα. Κακά έκανε σήμερα αρκετά στο βρακάκι, πιο μαλακα από χθες. Αυτό πρέπει να δουλέψουμε κ να ξεμπλόκαρω λίγο κ με την πάνα στο αυτοκίνητο κ τις μεγάλες βόλτες. Δεν είμαι αισιόδοξη στο ότι τα μου το πει σύντομα. Μη σας πω ότι πιο πιθανό θεωρώ να βγάλουμε τη βραδινή πρώτα παρα να μου ζητήσει τουαλέτα. αλλά έστω κ έτσι δεν είναι καποια επιβάρυνση, κ πιο υγιεινό είναι κ εξασκείται στον έλεγχο οπότε είμαι ευχαριστημένη. 

Μπράβο στον μικρούλη σου, τα πάει περίφημα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Γράφω με χαρά για να σας πω ότι έχω περάσει στην απόλυτη νιρβάνα. επειδή κάθε φορά που τον πάω κάνει τσίσα, είμαι τελείως κουλ. είναι κ πιο απλό από το να κοιτάς την πανα κ να διαπραγματεύεσαι ποτέ θα αφήσει το παιχνίδι για να αλλάξει. Ατύχημα το πρωί μόνο την ώρα που έτρωγε από δίκη μου βλακεία γιατί δεν τον πήγα πριν. και κάνει αρκετά τσίσα τελικα. Κακά έκανε σήμερα αρκετά στο βρακάκι, πιο μαλακα από χθες. Αυτό πρέπει να δουλέψουμε κ να ξεμπλόκαρω λίγο κ με την πάνα στο αυτοκίνητο κ τις μεγάλες βόλτες. Δεν είμαι αισιόδοξη στο ότι τα μου το πει σύντομα. Μη σας πω ότι πιο πιθανό θεωρώ να βγάλουμε τη βραδινή πρώτα παρα να μου ζητήσει τουαλέτα. αλλά έστω κ έτσι δεν είναι καποια επιβάρυνση, κ πιο υγιεινό είναι κ εξασκείται στον έλεγχο οπότε είμαι ευχαριστημένη. 

Μία χαρά τα πατε! Το "μαμά τσισα" θα το ακούσεις σαν κεραμιδα εκεί που δεν το περιμένεις. Θα βρεις κ τι σας βολευει για τα αμάξι, κάποιο καλυμα, υπόστρωμα, πετσέτα ότι νομίζεις καλύτερο. Για τις μεγαλες βόλτες θα τον βάζεις πάλι να κάνει τσισα τακτικά σε δεντράκι ή όπου βολευει κ θα έχεις μαζί σου κ μερικές αλλαξιες για κάθε ενδεχομενο! Τα πατε τέλεια! Μπραβο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μία χαρά τα πατε! Το "μαμά τσισα" θα το ακούσεις σαν κεραμιδα εκεί που δεν το περιμένεις. Θα βρεις κ τι σας βολευει για τα αμάξι, κάποιο καλυμα, υπόστρωμα, πετσέτα ότι νομίζεις καλύτερο. Για τις μεγαλες βόλτες θα τον βάζεις πάλι να κάνει τσισα τακτικά σε δεντράκι ή όπου βολευει κ θα έχεις μαζί σου κ μερικές αλλαξιες για κάθε ενδεχομενο! Τα πατε τέλεια! Μπραβο! 

Δεν ξέρω για το πότε θα ζητήσει! νομίζω ότι όταν θέλει κάτι απλώς γκρινιάζει απροσδιόριστα αλλά ίσως είναι αυτά που οι γονείς από συνήθεια νομίζουμε ότι το παιδί μας δεν μπορεί να κάνει μας εκπλήσσει. 

 

Του έχω πει για τα δεντράκια κ το λέει ότι θα τα ποτίζουμε αλλά δεν το έχουμε δοκιμάσει. Μέχρι τότε φοράει πάνα στις βόλτες εκτός από την παραλία κ αυτές που είναι κοντε στο σπίτι. 

 

Ακομα θελουμε δουλίτσα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό που τον προλαβαίνω κ που κάνει τσίσα αμέσως μόλις τον πάω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Ακομα θελουμε δουλίτσα αλλά νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό που τον προλαβαίνω κ που κάνει τσίσα αμέσως μόλις τον πάω. 

Ειδες που τελικά το παιδί μαθαίνει? Ενώ νομίζουμε πως κάνουμε κύκλους ή πως δεν είναι ετοιμα στην αρχή μετά βλέπουμε πως χρειάζονταν περισσότερο χρόνο για να προσαρμοστούν! 

 

Τελικά του λες κάνε κ κάνει!;-) 

 

Το επόμενο βήμα είναι να σου το πει κ φυσικά για αρκετό καιρό θα το υπενθυμιζεις ακόμα! 

 

Θα πάρεις στεφανακι τελικά για την λεκάνη για τα κακά ή θα κρατήσεις το γιογιό? Που τον βλέπεις να νιώθει πιο άνετα? 

Αν ή λεκάνη δεν είναι πολύ μεγάλη ίσως να μπορούσε να καθίσει με το στεφάνι που έχει έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν είναι μικρόσωμος κ δεν βολευεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Θα πάρεις στεφανακι τελικά για την λεκάνη για τα κακά ή θα κρατήσεις το γιογιό? Που τον βλέπεις να νιώθει πιο άνετα? 

Αν ή λεκάνη δεν είναι πολύ μεγάλη ίσως να μπορούσε να καθίσει με το στεφάνι που έχει έτσι κι αλλιώς. Εκτός αν είναι μικρόσωμος κ δεν βολευετα

Για τα κακά δεν ξέρω. γενικά η λεκάνη βολεύει κ χωρίς στεφανακι, αλλά θα του πάρω κάποια στιγμή όταν παραγγείλω από φαρμακείο πράγματα. Θέλω να έχουμε μια ποικιλία για να μην κολλάει αν αλλάξουν οι συνθήκες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για τα κακά δεν ξέρω. γενικά η λεκάνη βολεύει κ χωρίς στεφανακι, αλλά θα του πάρω κάποια στιγμή όταν παραγγείλω από φαρμακείο πράγματα. Θέλω να έχουμε μια ποικιλία για να μην κολλάει αν αλλάξουν οι συνθήκες. 

Ο,τι σας βολευει! Χαίρομαι που ξεμπλοκαρες! Είστε σε πολύ καλό δρόμο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...