Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

αν ξεκινήσουν να κάνουν τσίσα τα σταματάτε για να πάνε στο γιογιό; το έκανα μια φορά προχθές κ πέτυχε κ ήταν χαρούμενος όμως χθες τον σταμάτησα κ πήγε κ δεν έκανε κ σήμερα τον έκοψα με πολύ λίγα τσίσα κ δεν ήθελε να κάτσει κ φώναζε. βέβαια δεν είμαι ήρεμη, μου βγαίνει μια φωνή (ενθουσιασμού, όχι νεύρων) κ ίσως μεταδίδω άγχος ή τον τρομάζω. ο άντρας μ λέει να μην τον κόβουμε. 

 

ακουσα τώρα για κοριτσάκι φίλων συνομήλικό που έβγαλε την πάνα μόνο του πριν αρχίσουν εκπαίδευση κ μ έπιασε απελπισία. 

 

τη μια νομίζω ότι είναι έτοιμος γιατί τα κρατάει πολλές ώρες, την άλλη δεν βλέπω αποτέλεσμα κ αναρωτιέμαι μήπως τον πιέζω χωρίς λόγο κ πρέπει να δεχτώ ότι θα είναι πίσω κ σ αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

τη μια νομίζω ότι είναι έτοιμος γιατί τα κρατάει πολλές ώρες, την άλλη δεν βλέπω αποτέλεσμα κ αναρωτιέμαι μήπως τον πιέζω χωρίς λόγο κ πρέπει να δεχτώ ότι θα είναι πίσω κ σ αυτό.

Βρε @Έσπερος δωσε λιγο χρονο στο παιδι! Δεν μπορεις να λες "δεν βλεπω αποτελεσμα" απο τις πρωτες μερες :) Εφ'οσον τα κραταει τοσες ωρες μια χαρα ετοιμος ειναι.

Just now, Έσπερος είπε:

ακουσα τώρα για κοριτσάκι φίλων συνομήλικό που έβγαλε την πάνα μόνο του πριν αρχίσουν εκπαίδευση κ μ έπιασε απελπισία. 

Μαλλον ψαχνεις αφορμες για να ζοριζεις το κεφαλι σου...καταναγκαστικα... αλλη εξηγηση δεν μπορω να βγαλω :-D

 

Just now, Έσπερος είπε:

αν ξεκινήσουν να κάνουν τσίσα τα σταματάτε για να πάνε στο γιογιό; το έκανα μια φορά προχθές κ πέτυχε κ ήταν χαρούμενος όμως χθες τον σταμάτησα κ πήγε κ δεν έκανε κ σήμερα τον έκοψα με πολύ λίγα τσίσα κ δεν ήθελε να κάτσει κ φώναζε. βέβαια δεν είμαι ήρεμη, μου βγαίνει μια φωνή (ενθουσιασμού, όχι νεύρων) κ ίσως μεταδίδω άγχος ή τον τρομάζω. ο άντρας μ λέει να μην τον κόβουμε. 

Εγω τον σταματουσα για να τα συνεχισει στο γιογιο, δεν φανηκε να τον ενοχλησε ποτε. Αντιθετως, ενθουσιαστηκε οσες φορες τα ειδε, οπως και ο δικος σου. Αν αντιδρασει και δεν θελει, δεν πιεζεις, ψαχνεις τροπους να του δωσεις κινητρο (πχ θα σου δωσω και το αγαπημενο σου βιβλιο να διαβαζεις ή θα βαλω το γιογιο στο αγαπημενο σου μερος και οτι αλλο πιστευεις οτι θα τον πεισει).

Γενικως, προσπαθησε να μην πιεζεις καθολου γιατι αν του βγει σε αντιδραση το εχασες το παιχνιδι. Ηρεμια, χωρις αγχος αλλα και χωρις υπερμετρο ενθουσιασμο, Σαν να συμβαινει κατι απολυτα φυσιολογικο γιατι διαφορετικα μπορει να νιωσει πιεσμενος απο τις προσδοκιες σας.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Γενικως, προσπαθησε να μην πιεζεις καθολου γιατι αν του βγει σε αντιδραση το εχασες το παιχνιδι.

Αυτό επιδιώκω όμως πώς θα τον βάζω κάθε λίγο στο γιογιό χωρίς πίεση ειδικά όταν φαίνεται ότι κάθεται χωρίς λόγο; γιατί εν έκανε τσίσα θα ήθελε να πάει. πολύ λεπτή ισορροπία. δεν νομίζω ότι μπορώ να την οριοθετησω. λες εγω να έχω θέμα κ όχι το παιδί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό επιδιώκω όμως πώς θα τον βάζω κάθε λίγο στο γιογιό χωρίς πίεση ειδικά όταν φαίνεται ότι κάθεται χωρίς λόγο; γιατί εν έκανε τσίσα θα ήθελε να πάει. πολύ λεπτή ισορροπία. δεν νομίζω ότι μπορώ να την οριοθετησω. λες εγω να έχω θέμα κ όχι το παιδί; 

Εγώ αν διάβασες την περίπτωσή μου δεν τον έβαζα κάθε μία ώρα. Έτσι ξεκίνησα αλλά είδα ότι αντιδράει (και μένα μου φαινόταν ότι του τα πρηζα τόσο συχνα που τον ρωτούσα)και μεγάλωσα τα διαστήματα. Του έλεγα σίγουρα πριν βγούμε έξω ή πριν τον ύπνο (ή λίγο πριν από αυτά) αλλά στα ενδιάμεσα περίπου ανά 2-3 ώρες εκτός απροόπτου. Εφ'οσον βλέπεις ότι μπορεί να κρατηθεί, μην ρωτάς συχνά, να γίνει πιο δεκτικός και λογικά μετά από λίγες επιτυχιες θα γουστάρει και θα σταματήσει να τα κάνει πάνω του.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

ακουσα τώρα για κοριτσάκι φίλων συνομήλικό που έβγαλε την πάνα μόνο του πριν αρχίσουν εκπαίδευση κ μ έπιασε απελπισία

 

Μην δίνεις τόση σημασία σε αυτά που ακούς. Κατά πρώτον, δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι ακριβή κ δεύτερον σου προσδίδουν άγχος που δεν χρειάζεται. 

 

Ακουγα κι εγώ για παιδιά που βγάζουν πάνα πριν το χρόνο κ νόμιζα πως έχω καθυστερήσει να ξεκίνησω εκπαίδευση.

 

Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κάθε γονιός προσεγγιζει αλλιώς το ζήτημα κ κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Ναι υπάρχουν κοινά στοιχεία, μεθοδολογία κτλ αλλά προσαρμόζονται στις ανάγκες στον χαρακτήρα, στην δυναμική της δυαδας.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μην δίνεις τόση σημασία σε αυτά που ακούς. Κατά πρώτον, δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι ακριβή κ δεύτερον σου προσδίδουν άγχος που δεν χρειάζεται. 

Από άλλα θέματα έχω διαπιστώσει ότι όντως δεν είναι ακριβή. Νομίζω ότι οι γονείς προσδίδουν στα παιδιά τους περισσότερες ικανότητες από όσες έχουν. Όχι επίτηδες, μπορει απλώς να τα θεωρούν πιο ικανά κ πιο ανεπτυγμένα απ' ό,τι εγώ που είμαι πάντα απαισιόδοξη και συγκρατημένη σε όλα. Όμως στην προκειμένη περίπτωση ισχύει για΄τι συζητούσαμε για την πάνα κ πριν από λίγο καιρό, οι γονείς μ είχαν πει ότι περίμεναν τις διακοπές για να αρχίσουν εκπαίδευση κ απλώς είχαν πάρει το γιογιο, αλλα ξαφνικά το παιδάκι άρχισε να πηγαίνει μόνο του. Βεβαια το παιδι αυτό ήταν εξαρχής πολύ πιο προχωρημένο και από τον δικό μου αλλά και από τον μέσο όρο. Μου ήρθε όμως κατραπακιά και ντράπηκα πολύ που ρώτησα. 

 

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγώ αν διάβασες την περίπτωσή μου δεν τον έβαζα κάθε μία ώρα. Έτσι ξεκίνησα αλλά είδα ότι αντιδράει (και μένα μου φαινόταν ότι του τα πρηζα τόσο συχνα που τον ρωτούσα)και μεγάλωσα τα διαστήματα. Του έλεγα σίγουρα πριν βγούμε έξω ή πριν τον ύπνο (ή λίγο πριν από αυτά) αλλά στα ενδιάμεσα περίπου ανά 2-3 ώρες εκτός απροόπτου. Εφ'οσον βλέπεις ότι μπορεί να κρατηθεί, μην ρωτάς συχνά, να γίνει πιο δεκτικός και λογικά μετά από λίγες επιτυχιες θα γουστάρει και θα σταματήσει να τα κάνει πάνω του.

Την περίπτωσή σου την είχα διαβάσει και πιο παλιά, εννοώ ότι μου είχε μείνει η προσέγγισή σου για΄τι την περιέγραφες αναλυτικά, και κάπως έτσι χαλαρά το είχα στο μυαλό μου. Μετά βέβαια μπερδεύτηκα με τις άλλες γνώμες. Μια φίλη μου έχει το γιογιο πάνω από χρόνο με σκοπό την εξοικείωση και το παιδί της, ίσα με το δικό μου, όχι μονο δεν το έαθε, αλλά τωρα που προσπαθεί να ασχοληθεί συστηματικά, της είπε ευθέως ότι δεν θέλει. Μιας άλλης φίλης, που μόλις έκλεισε τα δύο, ενώ χάρηκε στην αρχή που μια δυο φορές έτυχε να κάνει τσίσα, στο πρώτο ατύχμα της είπε ότι δεν θέλει γιογιο και κρατούσε τα τσίσα και τα κακά, χωρίς καν να την πιέσουν, και μάλιστα παιδί πιο προχωρημένο από το δικό μου. Δεν ξέρω τελικά ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Νομίζω ότι οι γονείς προσδίδουν στα παιδιά τους περισσότερες ικανότητες από όσες έχουν. Όχι επίτηδες, μπορει απλώς να τα θεωρούν πιο ικανά κ πιο ανεπτυγμένα απ' ό,τι εγώ που είμαι πάντα απαισιόδοξη και συγκρατημένη σε όλα

Ως παιδί τέτοιας μητέρας, που πάντα θεωρούσε τον εαυτό της "αντικειμενική" και μια ζωή θαύμαζε τα παιδιά των άλλων για τα οποία οι γονείς κοκορεύονταν, σε εκλιπαρώ να το αποβάλεις άμεσα αυτό. Δεν λέω να γίνεις μάνα καρακάξα, αλλά μην συγκρίνεις το παιδί σου με τα άλλα. Οι γονείς τα φουσκώνουν. Το λέω συνεχώς σε γονείς που συγκρίνουν το παιδί τους με το δικό μου γιατί πχ ο δικός μου μιλάει πολύ καλά ή κάνει άλματα από ψηλά και προβληματίζονται που το δικό τους αν και μεγαλύτερο δεν τα κάνει αυτά και αρχίζουν τα "πήδα και εσύ". Το παιδάκι που είναι πιο μικρό κοίτα πώς πηδάει" Τρελαίνομαι πραγματικά και τους λέω ότι εγώ ακόμη τον ταΐζω και ότι έκοψε τα αλεσμένα 18 μηνών και ότι κάθε παιδί κάτι κάνει γρήγορα, σε άλλο αργεί. 

Τώρα για την τουαλέτα, θα έλεγα να μην ασχολείσαι όλη μέρα με αυτό. Δεν θα ζείτε σε έναν κόσμο όπου μιλάτε συνέχεια για τσίσα και κακά. Μην σας γίνεται εμμονή. Να τον ρωτάς συχνά, να του λες πάμε στο γιογιό και αν τα κάνει πάνω του, τα έκανε. Τα καθαρίζεις και του λες θυμίσου να μου το πεις την επόμενη φορά. Δεν σας πήραν τα χρόνια. Αργά ή γρήγορα θα κόψει και εκείνος την πάνα. 

Link to comment
Share on other sites

Ακούς αντίστοιχες περιπτώσεις αλλά αν συγκρινεις ή αγχωνεσαι δεν σε ωφελούν. Κι εγώ διάβαζα ή ρωτούσα όταν ήμουν στην θέση σου για να δω όλους τους πιθανούς τρόπους, την έκβαση κ τις αντιδράσεις των παιδιών. Αυτό το σκοπό  έχει κ αυτο το θέμα στο φόρουμ, την ενημέρωση. 

 

Κι εγώ ήθελα να ξεκίνησω την εκπαίδευση με πάνα βρακακι παρότι το φορούσε ο μικρός από καιρό κ ήξερε πώς είναι πάνα. Εψαχνα την πιο ομαλη μετάβαση ώστε να μην τον αιφνιδιάσει ή αλλαγή. Στην περίπτωση μας ήταν ημίμετρο, πήγαινε ήδη τουαλέτα για κακά, ζητούσε εσώρουχο σε άσχετες στιγμές κ κρατιόταν στεγνός για ώρες. Το θυμηθηκα αφού διάβασα ξανά την δική μας εμπειρία. Στην φάση που είσαι είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα μηνύματα, να προχωρησεις με αποφασιστικότητα, είναι κι για σένα μία αλλαγή που πρέπει να διαχειριστείς. 

Επεξεργάστηκαν by Mama_Anesti_
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια και δεν είναι και όλες οι προσεγγίσεις ίδιες. Συχνά ο γονιός υπερβάλει ή το πιο συχνό, έχει δώσει έμφαση σε κάτι, χωρίς να το πολυσκέφτεται γιατί του βγήκε αυθόρμητα. Άλλος μπορεί να πηγαίνει το παιδί κάθε μέρα στο πάρκο και την παιδκή και το παιδί να σκαρφαλώνει άνετα από μικρό, αλλά επειδή ο γονιός το έκανε για ευχαρίστηση, να του φαίνεται ότι ήρθε μόνο του, άλλος μπορεί να πιάνει κάθε μέρα το μολύβι να ζωγραφίζει γράμματα γιατί του είναι εύκολο και μετά να μη σκέφτεται ότι άθελά του έτσι εκπαίδευσε το παιδί στο να γνωρίζει το αλφάβητο κλπ, χωρίς δηλαδή να υπάρχει καν πρόθεση για υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια και δεν είναι και όλες οι προσεγγίσεις ίδιες. Συχνά ο γονιός υπερβάλει ή το πιο συχνό, έχει δώσει έμφαση σε κάτι, χωρίς να το πολυσκέφτεται γιατί του βγήκε αυθόρμητα. Άλλος μπορεί να πηγαίνει το παιδί κάθε μέρα στο πάρκο και την παιδκή και το παιδί να σκαρφαλώνει άνετα από μικρό, αλλά επειδή ο γονιός το έκανε για ευχαρίστηση, να του φαίνεται ότι ήρθε μόνο του, άλλος μπορεί να πιάνει κάθε μέρα το μολύβι να ζωγραφίζει γράμματα γιατί του είναι εύκολο και μετά να μη σκέφτεται ότι άθελά του έτσι εκπαίδευσε το παιδί στο να γνωρίζει το αλφάβητο κλπ, χωρίς δηλαδή να υπάρχει καν πρόθεση για υπερβολή.

Ενταξει ισχύει αυτό αλλά υπάρχουν κ παιδιά που είναι εξελιγμένα από μικρά συνολικά, κ σε πράγματα που ίσως ο γονιός δεν έχει συμμετοχή πχ το κοριτσάκι που λέω 4,5 μηνών καθόταν κ 6,5 σηκωνόταν, ήταν ένα παιδί πολύ μπροστά σε όλα. Δεν ξέρω ποσο σπάνιο ή. όχι είναι, σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να το εχεις στο περιβάλλον σου όταν μεγαλώνεις συνομήλικό. 

 

εμεβα βέβαια όλα τα παιδιά σπο περιγραφές που ακούω κ από τους λίγους γνωστούς κ από εδώ, μου φαίνονται έτη φωτός πιο ανεπτυγμένα από το δικό μου. ο άντρας μ πάλι θεωρεί ότι έχουμε πανέξυπνο παιδί κ είμαστε φοβεροί γονείς. όποτε η αλήθεια θα είναι κάπου στη μέση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ενταξει ισχύει αυτό αλλά υπάρχουν κ παιδιά που είναι εξελιγμένα από μικρά συνολικά, κ σε πράγματα που ίσως ο γονιός δεν έχει συμμετοχή πχ το κοριτσάκι που λέω 4,5 μηνών καθόταν κ 6,5 σηκωνόταν, ήταν ένα παιδί πολύ μπροστά σε όλα. Δεν ξέρω ποσο σπάνιο ή. όχι είναι, σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να το εχεις στο περιβάλλον σου όταν μεγαλώνεις συνομήλικό. 

 

εμεβα βέβαια όλα τα παιδιά σπο περιγραφές που ακούω κ από τους λίγους γνωστούς κ από εδώ, μου φαίνονται έτη φωτός πιο ανεπτυγμένα από το δικό μου. ο άντρας μ πάλι θεωρεί ότι έχουμε πανέξυπνο παιδί κ είμαστε φοβεροί γονείς. όποτε η αλήθεια θα είναι κάπου στη μέση. 

 

Από την εμπειρία μου αν ένα παιδί είναι αρκετά μπροστά σε κάτι, οι παιδίατροι το λένε (εξάλλου όλοι χαίρονται να ακούν καλά νέα), αλλά και αν σε κάτι είναι πίσω, κάτι μουρμουρίζουν και ας μην το πουν ευθέως (δε θέλουν να είναι αγγελιοφόροι κακών ειδήσεων, αλλά δε σου λένε και να κοιμάσαι ήσυχος αν κάτι σαφώς δεν πάει καλά).  Από όσο έχω καταλάβει, έχετε συζητήσει επανειλημμένα με τον παιδίατρο και δεν ανησυχεί για κάτι, σωστά; Ή έχετε εξαιρετικά ανεύθυνο παιδίατρο λοιπόν, οπότε παίρνετε μία δεύτερη γνώμη, ή πρέπει να σταματήσεις να συγκρίνεις το παιδί (και ό,τι και να λες, πιστεύω ότι θα συγκρίνεις νύχτα μέρα τους βαθμούς του παιδιού με των άλλων, απλά ακόμη δεν έχει πάει σχολείο και μέσα σου είσαι σίγουρη ότι θα είναι ο καλύτερος μαθητής ;)  )

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από την εμπειρία μου αν ένα παιδί είναι αρκετά μπροστά σε κάτι, οι παιδίατροι το λένε (εξάλλου όλοι χαίρονται να ακούν καλά νέα), αλλά και αν σε κάτι είναι πίσω, κάτι μουρμουρίζουν και ας μην το πουν ευθέως (δε θέλουν να είναι αγγελιοφόροι κακών ειδήσεων, αλλά δε σου λένε και να κοιμάσαι ήσυχος αν κάτι σαφώς δεν πάει καλά).  Από όσο έχω καταλάβει, έχετε συζητήσει επανειλημμένα με τον παιδίατρο και δεν ανησυχεί για κάτι, σωστά; Ή έχετε εξαιρετικά ανεύθυνο παιδίατρο λοιπόν, οπότε παίρνετε μία δεύτερη γνώμη, ή πρέπει να σταματήσεις να συγκρίνεις το παιδί (και ό,τι και να λες, πιστεύω ότι θα συγκρίνεις νύχτα μέρα τους βαθμούς του παιδιού με των άλλων, απλά ακόμη δεν έχει πάει σχολείο και μέσα σου είσαι σίγουρη ότι θα είναι ο καλύτερος μαθητής ;)  )

Ε δεν εννοώ να έχει κάτι παθολογικό, οργανικό. από τη στιγμή που μίλησε έφυγε κ αυτή η έγνοια. απλώς θεωρώ ότι δεν έχουμε δώσει τα κατάλληλα ερεθίσματα για κάποια πράγματα. πχ δεν χοροπηδάει. γιατί άραγε; αλλά παιδιά χοροπηδάνε σε καναπέδες κ κρεβάτια. αλλά δεν μπορώ να ρωτήσω γιατί δεν χοροπηδάει. μπορεί απλώς να εκτονώνεται με το πολύ έξω ή μπορεί να είμαστε πολύ από πάνω του κ να μην τον αφήνουμε να κάνει σκανταλιές ή να φταίει που δεν είχαμε παιδική χαρά. τετοια εννοώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ε δεν εννοώ να έχει κάτι παθολογικό, οργανικό. από τη στιγμή που μίλησε έφυγε κ αυτή η έγνοια. απλώς θεωρώ ότι δεν έχουμε δώσει τα κατάλληλα ερεθίσματα για κάποια πράγματα. πχ δεν χοροπηδάει. γιατί άραγε; αλλά παιδιά χοροπηδάνε σε καναπέδες κ κρεβάτια. αλλά δεν μπορώ να ρωτήσω γιατί δεν χοροπηδάει. μπορεί απλώς να εκτονώνεται με το πολύ έξω ή μπορεί να είμαστε πολύ από πάνω του κ να μην τον αφήνουμε να κάνει σκανταλιές ή να φταίει που δεν είχαμε παιδική χαρά. τετοια εννοώ. 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να ρωτήσεις. Σε κάποια ηλικία πχ. είναι ορόσημο το χοροπηδητό ή η ζωγραφική ή η τουαλέτα ή το σκαρφάλωμα ή οτιδήποτε άλλο, δεν είναι μόνο οι "ακαδημαϊκές" δεξιότητες. Αν κάτι σε παραξενεύει, ακόμη και το "γιατί το παιδί μου δε σκαλίζει τη μύτη του όπως τα άλλα" που λέει ο λόγος, ρώτα. Και αν σε τρομάζει ο παιδίατρος με απότομο τρόπο, βρες άλλο παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταλείπω τη προσπάθεια. Ή εγω τα σκ@τωσα ή το παιδί δεν είναι έτοιμο.

Οταν αναφέρω γιογιό δεν θέλει. Γενικά ζητάει πάνα. Τον είχα σήμερα γυμνό κάποια στιγμή για να παρακολουθώ κ να προλαβαίνω, είδα κάποια στιγμή ότι φαινόταν έτοιμος, του είπα για γιογιό κ είπε όχι, στο λεπτό τα έκανε στο πάτωμα. Δεν έχει νόημα, άδικα το στενοχωρώ το παιδάκι κ στενοχωριέμαι κ εγω. θα συνεχίσω τη συζήτηση, θα πάρω κ στεφάνι για τη λεκάνη, κ πάμε για το επόμενο καλοκαίρι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγκαταλείπω τη προσπάθεια. Ή εγω τα σκ@τωσα ή το παιδί δεν είναι έτοιμο.

Οταν αναφέρω γιογιό δεν θέλει. Γενικά ζητάει πάνα. Τον είχα σήμερα γυμνό κάποια στιγμή για να παρακολουθώ κ να προλαβαίνω, είδα κάποια στιγμή ότι φαινόταν έτοιμος, του είπα για γιογιό κ είπε όχι, στο λεπτό τα έκανε στο πάτωμα. Δεν έχει νόημα, άδικα το στενοχωρώ το παιδάκι κ στενοχωριέμαι κ εγω. θα συνεχίσω τη συζήτηση, θα πάρω κ στεφάνι για τη λεκάνη, κ πάμε για το επόμενο καλοκαίρι. 

Μα αν τον ρωτάς έτσι όλο όχι θα απαντά, είναι και ή φάση της άρνησης στην μέση, είναι κ μία μεγάλη αλλαγή για εκείνο. Για αυτό με τα κορίτσια παραπάνω μιλήσαμε για κινητρο δηλ κάτι μικρό, δελεαστικο κ διασκεδαστικό ώστε να έρθει. 

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα τις αντοχές σου, το παιδί κ ή αποφαση είναι καθαρά δική σου! Ή αλήθεια είναι πως αν σε στεναχωρει καλύτερα να το αφήσεις. Αργότερα ίσως το διαχειριστειτε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μα αν τον ρωτάς έτσι όλο όχι θα απαντά, είναι και ή φάση της άρνησης στην μέση, είναι κ μία μεγάλη αλλαγή για εκείνο. Για αυτό με τα κορίτσια παραπάνω μιλήσαμε για κινητρο δηλ κάτι μικρό, δελεαστικο κ διασκεδαστικό ώστε να έρθει. 

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα τις αντοχές σου, το παιδί κ ή αποφαση είναι καθαρά δική σου! Ή αλήθεια είναι πως αν σε στεναχωρει καλύτερα να το αφήσεις. Αργότερα ίσως το διαχειριστειτε καλύτερα.

Δεν πιάνει να του προτείνω κάτι. Εξάλλου ζητάει πάνα. Δεν έχει νόημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγκαταλείπω τη προσπάθεια. Ή εγω τα σκ@τωσα ή το παιδί δεν είναι έτοιμο.

Οταν αναφέρω γιογιό δεν θέλει. Γενικά ζητάει πάνα. Τον είχα σήμερα γυμνό κάποια στιγμή για να παρακολουθώ κ να προλαβαίνω, είδα κάποια στιγμή ότι φαινόταν έτοιμος, του είπα για γιογιό κ είπε όχι, στο λεπτό τα έκανε στο πάτωμα. Δεν έχει νόημα, άδικα το στενοχωρώ το παιδάκι κ στενοχωριέμαι κ εγω. θα συνεχίσω τη συζήτηση, θα πάρω κ στεφάνι για τη λεκάνη, κ πάμε για το επόμενο καλοκαίρι. 

Γιατί παιδί μου το επόμενο καλοκαίρι; Ανά δίμηνο μπορείς να προσπαθείς! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν πιάνει να του προτείνω κάτι. Εξάλλου ζητάει πάνα. Δεν έχει νόημα. 

Αφού δεν σας βγήκε δεν πειράζει, κ το επόμενο καλοκαίρι μπορείς να προσπαθησεις κ μέσα στον χειμώνα αν θέλετε. 

  

 

Να σου πω την αλήθεια την τουαλέτα την προτιμώ. Γιατί ή χρήση της είναι μία γνώριμη εικόνα στο παιδι αν το παίρνουν οι γονείς μαζί. Ειναι τοποθετημενη στο μπάνιο σε συγκεκριμένο μέρος, εμένα δεν μου άρεσε να κυνηγω με το γιογιό κ να το αφήνω από να ναι. Έπειτα καζανακι κ νεροχύτης είναι δίπλα οπότε το παιδί μαθαίνει κατευθείαν την όλη διαδικασία. Ακόμα δεν χρειάζεται να κάνεις μετάβαση από το γιογιό στην λεκάνη. Ένα στεφανακι θα χρειαστείς κ ένα μικρό σκαμπο για να ακουμπά τα πόδια να έχει την αίσθηση της ασφάλειας κ να ανεβοκατεβαίνει μόνος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν πιάνει να του προτείνω κάτι. Εξάλλου ζητάει πάνα. Δεν έχει νόημα. 

Καταλαβαινεις οτι αν δεν ειναι σημαδι απολυτου ελεγχου το "θελω πανα μαμα για να κανω τσισα", δεν ξερω τι ειναι... Απλα δεν πρεπει να ρωτας, και να μην το κανεις υπερπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Καταλαβαινεις οτι αν δεν ειναι σημαδι απολυτου ελεγχου το "θελω πανα μαμα για να κανω τσισα", δεν ξερω τι ειναι... Απλα δεν πρεπει να ρωτας, και να μην το κανεις υπερπαραγωγη.

Αυτό το σκέφτηκα γιατί μετά από ώρα χωρίς πάνα (2 ωρεσ τουλ) κ πολλή ώρα στο γιογιό (πάνω από τέταρτο) που δεν έκανε τσίσα, μου ζήτησε πάνα. το συνδύασα μετά ότι μπορεί να τη ζήτησε για αυτό. δεν είδα όμως ποσο γρήγορα έκανε.  Ίσως κ το πρωί που ζήτησε πάνα ήθελε τσίσα. Δεν ξέρω όμως τι να κάνω. Αν ζητάει πάνα να μην του βάζω; αν λέω ότι ήρθε η ώρα για γιογιό κ δίνω κίνητρο κ δεν πηγαίνει, τι να λέω; 

ο άντρας μ λέει να το αφήσουμε έτσι ντεμι, ας πηγαίνει πού κ πού στο γιογιό για εξοικείωση κ όποτε θέλει γυμνός κ ο,τι προκύψει. άραγε πετυχαίνει αυτό; γιατί τακτικές επισκέψεις στο γιογιό δεν πρόκειται να καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το σκέφτηκα γιατί μετά από ώρα χωρίς πάνα (2 ωρεσ τουλ) κ πολλή ώρα στο γιογιό (πάνω από τέταρτο) που δεν έκανε τσίσα, μου ζήτησε πάνα. το συνδύασα μετά ότι μπορεί να τη ζήτησε για αυτό. δεν είδα όμως ποσο γρήγορα έκανε.  Ίσως κ το πρωί που ζήτησε πάνα ήθελε τσίσα. Δεν ξέρω όμως τι να κάνω. Αν ζητάει πάνα να μην του βάζω; αν λέω ότι ήρθε η ώρα για γιογιό κ δίνω κίνητρο κ δεν πηγαίνει, τι να λέω; 

ο άντρας μ λέει να το αφήσουμε έτσι ντεμι, ας πηγαίνει πού κ πού στο γιογιό για εξοικείωση κ όποτε θέλει γυμνός κ ο,τι προκύψει. άραγε πετυχαίνει αυτό; γιατί τακτικές επισκέψεις στο γιογιό δεν πρόκειται να καταφέρω.

Eγω απο την στιγμη που τις εβγαλα τις πανες δεν υπηρχε γυρισμος. Του ειχα πει οτι εμεινε ενα τελευταιο πακετο και δεν θα ξαναπαρουμε γιατι τις χρειαζονται τα μωρακια, που δεν μπορουν να πανε στο γιογιο. Αυτες τις τελευταιες τις ειχα μονο για το βραδυ, οπως και του ειπα μονο τοτε οτι θα του φοραω μεχρι να ειναι ετοιμος να την βγαλει. Προσωπικα, νομιζω δεν θα του την ξαναεβαζα στην περιπτωση σου ακομη κι αν αντιδρουσε και την ηθελε. Θα του ελεγα "Συγνωμη αγαπη μου (συμπονετικα) αλλα εχουμε μονο λιγες και ειναι για τις νυχτες. Ειμαι σιγουρη οτι δεν τις χρειαζεσαι την ημερα που εισαι ξυπνιος και καταλαβαινεις ποτε θελεις τσισα και πιστευω οτι μπορεις να τα καταφερεις χρησιμοποιωντας το γιογιο". Αν εβλεπα εντονη αντιδραση (πχ να κραταει τα κακα του για να μην παει) τοτε ισως το ανεβαλα για κανα μηνα και θα κρατουσα το γιογιο για εξοικειωση.

 
Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις κτ σαν την σεντιρ είχαμε πει. Δλδ από την στιγμή που βάλανε εσώρουχο δ υπήρχε η επιλογή για πανα μεσα στην ημερα

Αυτά λέγονται από την αρχή. Πχ θα αγοράσουμε Εσωρουχα, κάθισμα για την τουαλετα, διαβάζουμε το βιβλίο κ έτσι όταν ξεκινάμε βάζουμε το εσώρουχο κ πηγαίνουμε στην τουαλετα. Τωρα που μεγάλωσε δ θα φοράει πανα κλπ(δ ξερω αν τα βλέπεις σαν πολύ πίεση, αλλα αν εχει την επιλογή της πάνας γτ να την αρνηθεί;) 

Άλλο αν έχεις ένα παιδί που τα κρατάει κ χτυπιέται, μιλάμε για αναμενόμενες αντιδρασεις

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι αυτά δεν πρέπει να τα λέμε γιατί είναι αγχωτικά.

 

Φαίνεται ότι αν δεν είμαι σίγουρη για την προσέγγισή μου δεν θα καταφέρω κάτι. 

 

Τι μπορώ να κάνω για να κάνει τσίσα στο γιογιο όμως; δεν μπορεί μετά από δυο ώρες να κάθεται τόση ώρα και να μην κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι αυτά δεν πρέπει να τα λέμε γιατί είναι αγχωτικά.

 

Φαίνεται ότι αν δεν είμαι σίγουρη για την προσέγγισή μου δεν θα καταφέρω κάτι. 

 

Τι μπορώ να κάνω για να κάνει τσίσα στο γιογιο όμως; δεν μπορεί μετά από δυο ώρες να κάθεται τόση ώρα και να μην κάνει. 

Όταν κάθεται στο γιογιό τι κάνετε? Κάθεσαι και τον κοιτάς περιμένοντας? Παίζετε? Διαβάζετε κάτι? Στεφάνι για τη λεκάνη πήρες? Ο δικός μου το προτίμησε εξ αρχής. Τώρα το χρησιμοποιούμε μόνο για τα κακά. Πιπί κάνει όρθιος. Μήπως να το δοκιμάσετε και αυτό? Να κάνει όρθιος στη λεκάνη? Θα του δείξει ο μπαμπάς του πώς. 

Πάντως ένας χρόνος είναι πολύ μεγάλο διάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όταν κάθεται στο γιογιό τι κάνετε? Κάθεσαι και τον κοιτάς περιμένοντας? Παίζετε? Διαβάζετε κάτι?

κάνουμε σαπουνόφουσκες ή του διαβάζω κάτι ή διαβάζει μόνος του ή παίζει. Εγω είμαι δίπλα ή σηκώνομαι, καμία φορά κάνω νεροχύτη για να εμπνέεται από το νερό. τίποτα όμως. δυο φορές έχει κάνει στο γιογιό κ μια μισή που τον πήγα όταν είχε ξεκινήσει. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Στεφάνι για τη λεκάνη πήρες? Ο δικός μου το προτίμησε εξ αρχής. Τώρα το χρησιμοποιούμε μόνο για τα κακά. Πιπί κάνει όρθιος. Μήπως να το δοκιμάσετε και αυτό? Να κάνει όρθιος στη λεκάνη? Θα του δείξει ο μπαμπάς του πώς. 

θα πάρω στην επόμενη παραγγελία πανων από φαρμακείο. μήπως το προτιμήσει. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως ένας χρόνος είναι πολύ μεγάλο διάστημα!

αφού καλοκαίρι βολεύει. αν δεν γίνει μέχρι τέλος σεπτεμβρίου πάμε για Μάιο. με πίεση όμως γιατί θα πάει σχολείο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...