Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεσημεριανός ύπνος!!!


lalala

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Δωρα είπε:

Μια καινουργια απορια. Ποτε κοβουν τα μωρα το πρωινο τους υπνο; Μεχρη τωρα ξυπναμε 8-9 κοιμαται για το πρωι 12-1 για μια μιαμηση ωρα και ξανα στης 5-6 για καμια ωρα. για το βραδυ κοιμαται στησ 11. Σημερα το αλλαξε καπως ξυπνησε 9 κοιμηθηκε 1μηση με 3μηση και ετσι δεν χωραει δευτερο υπνο. Ειναι εξεραιση η ετσι θελει να κοιμαται απο δω και περα;

Λογικα σήμερα θα κοιμηθεί νωρίτερα. Γενικά θα δεις πως θα πάει ή κατάσταση κ αύριο.

 

 Σε μας ή μετάβαση δεν έγινε απ την μία μέρα στην άλλη. Δηλαδή, αρνιόταν να κοιμηθεί απ την μία δεν άντεχε κ πολλές ώρες άυπνος απ την άλλη! Είχε λίγη γκρίνια μέχρι να σταθεροποιήσει το νέο του πρόγραμμα αλλά τελικά μείωσε τους ύπνους σ έναν το μεσημέρι εννέα μηνων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια Καλημέρα! Την συμβουλή σας παρακαλώ. Η μικρή μου είναι 4 μηνών. Από ενός μήνα κοιμάται γύρω στις 10 με 11 ώρες σερί ύπνο το βράδυ. Την πιπίλα την πήρε στον τρίτο μήνα. Έχει περίπου 2 εβδομάδες που το βράδυ από τις 3 μέχρι και τις 7+ ξυπνάει συνέχεια χωρίς να κλαίει. Της δίνω την πιπίλα και ξανακοιμαται. Μετά πάλι από την αρχή. Ανά τέταρτο μπορεί κ μισάωρο. Έχει βέβαια ξεκινήσει τα σάλια σε έντονο βαθμό. Τι να κάνω? Είναι τέρμα κουραστικό να ξυπνάω συνέχεια. Αλλιώς μας είχε συνηθίσει και τώρα? 

Επεξεργάστηκαν by sgouria
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα! Την συμβουλή σας παρακαλώ. Η μικρή μου είναι 4 μηνών. Από ενός μήνα κοιμάται γύρω στις 10 με 11 ώρες σερί ύπνο το βράδυ. Την πιπίλα την πήρε στον τρίτο μήνα. Έχει περίπου 2 εβδομάδες που το βράδυ από τις 3 μέχρι και τις 7+ ξυπνάει συνέχεια χωρίς να κλαίει. Της δίνω την πιπίλα και ξανακοιμαται. Μετά πάλι από την αρχή. Ανά τέταρτο μπορεί κ μισάωρο. Έχει βέβαια ξεκινήσει τα σάλια σε έντονο βαθμό. Τι να κάνω? Είναι τέρμα κουραστικό να ξυπνάω συνέχεια. Αλλιώς μας είχε συνηθίσει και τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sgouria said:

Κορίτσια Καλημέρα! Την συμβουλή σας παρακαλώ. Η μικρή μου είναι 4 μηνών. Από ενός μήνα κοιμάται γύρω στις 10 με 11 ώρες σερί ύπνο το βράδυ. Την πιπίλα την πήρε στον τρίτο μήνα. Έχει περίπου 2 εβδομάδες που το βράδυ από τις 3 μέχρι και τις 7+ ξυπνάει συνέχεια χωρίς να κλαίει. Της δίνω την πιπίλα και ξανακοιμαται. Μετά πάλι από την αρχή. Ανά τέταρτο μπορεί κ μισάωρο. Έχει βέβαια ξεκινήσει τα σάλια σε έντονο βαθμό. Τι να κάνω? Είναι τέρμα κουραστικό να ξυπνάω συνέχεια. Αλλιώς μας είχε συνηθίσει και τώρα? 

Tα μωρά όσο μεγαλώνουν αλλάζουν και φυσικά αλλάζει και ο ύπνος τους.

Δεν ξέρω αν οφείλεται σε κάτι το ότι ξυπνάει, αν και μέσα στην ημέρα κοιμάται πολυ ενδεχομένως να μην νυστάζει άλλο.

Εμένα σε αυτή την ηλικία κοιμόταν 10-12 ώρες το 24ωρο όχι την νύχτα, βέβαια το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα οτι μέσα στην ημέρα δεν κοιμάται πολυ καλά, είναι μέσα στην γκρίνια. Μιση ωρα το πρωι,μιάμιση το μεσημερι και το απογευμα ενα μισάωρο στην καλυτερη. Ενω είναι πολύ βολικό και ήσυχο μωρό, όσο κοιμόταν καλά το βράδυ χωρίς να ξυπνάει ήταν κ την ημέρα πολύ ήρεμη. Δεν ξέρω τι μπορεί να την ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/2/2019 at 9:47 ΠΜ, sgouria είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Την συμβουλή σας παρακαλώ. Η μικρή μου είναι 4 μηνών. Από ενός μήνα κοιμάται γύρω στις 10 με 11 ώρες σερί ύπνο το βράδυ. Την πιπίλα την πήρε στον τρίτο μήνα. Έχει περίπου 2 εβδομάδες που το βράδυ από τις 3 μέχρι και τις 7+ ξυπνάει συνέχεια χωρίς να κλαίει. Της δίνω την πιπίλα και ξανακοιμαται. Μετά πάλι από την αρχή. Ανά τέταρτο μπορεί κ μισάωρο. Έχει βέβαια ξεκινήσει τα σάλια σε έντονο βαθμό. Τι να κάνω? Είναι τέρμα κουραστικό να ξυπνάω συνέχεια. Αλλιώς μας είχε συνηθίσει και τώρα? 

Εμένα αυτό με τα απανωτά ξυπνήματα το έκανε στα δόντια, αργότερα όμως, 8-9 μήνα και σε μια άλλη φάση οδοντοφυίας πάλι μετά τον 12ο. Με είχε κ εμένα συνηθίσει σε σερί ύπνο ή τέλος πάντων με μια αφύπνιση για πιπίλα χωρίς χρονοτριβή, και μου κακοφάνηκε. Δοκίμασε το τζελ για τα ούλα. Εγώ τώρα, όταν ξυπνάει και καταλάβω ότι δεν θα κοιμηθεί απλώς με την πιπιλα, τον παίρνω κατευθείαν στο κρεβάτι μου, ξαπλώνω λίγο δίπλα του, και μετά από κανένα δεκάλεπτο τον ξαναβάζω στο κρεβάτι του και μετά όλα οκ. Ενώ αν τον κουνήσω απλά, μπορεί να σηκωθεί σε 10 λεπτά πχ κ έχει ΄τυχει αυτό να μας πάρει κ ολόκληρη ώρα όπως λες. 

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω να της αλλάξω την πιπίλα. Έχει την mam καουτσούκ. Να της πάρω σιλικόνη και ίσως και το μεγαλύτερο νούμερο. Πειράματα μήπως και βελτιωθούμε λιγάκι. Επίσης διάβασα κάπου για μια άλλη κρέμα για τα ούλα. Την mundisal.  Την έχει ακουστά καμία? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα και θέλω τη συμβουλή σας. Η μικρή είναι 20 μηνών και μέχρι πρότινος ο μεσημεριανός της ύπνος ήταν στις 12:30 περίπου για ένα δίωρο. Αυτό το δίωρο έγινε μιάμιση ώρα και ξαφνικά μετατράπηκε σε ένα 20λεπτο ύπνου. Δεν ξεκουραζόταν και φαινόταν αυτό όλη μέρα πια μέχρι να ξανακοιμηθεί για βράδυ (κατά τις 8). Η κοπέλα που την κρατάει δεν άλλαξε κάτι, της έδειχνε σημάδια νύστας, πολλές φορές το ζητούσε και μόνη της και την έβαζε για ύπνο. Περιμέναμε κάποιες μέρες μήπως άλλαζε κάτι, το συζητήσαμε και με την παιδίατρο και σκεφτήκαμε, δεδομένου ότι εγώ γυρίζω σπίτι κατά τις 2 να μην κοιμάται με την κοπέλα αλλά να γυρίζω και να την βάζω εγώ για ύπνο (όπως κάνουμε και τα ΣΚ που δεν δουλεύω). Σημειωτέον, τα ΣΚ κοιμόταν και κοιμάται τουλάχιστον 2 μιση ώρες, χωρίς αντίδραση. Και εδώ ξεκινάει ένα μαρτύριο. Γυρίζω, τρώμε μεσημεριανό, βάζω χαλαρωτική μουσική, κλείνω κουρτίνες και κατά τις 2:30 φτιάχνω γάλα να πάμε για ύπνο. Φοβερή αντίδραση, είτε ξεκινάει αμέσως να ζητάει να φύγει απ το υπνοδωμάτιο και βάζει τα κλάματα, είτε τραγουδάει κλπ κλπ και κάποια στιγμή ζητάει να φύγει, δεν την αφήνω και πλαντάζει. Για να κοιμηθεί, δηλαδή, θα περάσει το λιγότερο μία ώρα. Τις μέρες που γυρίζω νωρίτερα έχουμε ξεκινήσει όλη τη διαδικασία νωρίτερα και πάλι τα ίδια. Απλώς τότε της παίρνει μιάμιση ώρα για να κοιμηθεί. Τελικά θα κοιμηθεί, αφού, όμως, έχει προηγηθεί τουλάχιστον ένα μισάωρο κλάμα. Και κοιμάται για 2:30 με 3 ώρες. Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρωί 6:30-7 έχει σηκωθεί. Και αναρωτιέμαι πού το έχουμε χάσει.. Καμιά συμβουλή;

Επεξεργάστηκαν by Gkely
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν νυσταζει και θελει να κοψει τον μεσημεριανο υπνο? Ο μεγαλος μου γιος σε αυτη περιπου την ηλικια σταματησε να κοιμαται το μεσημερι..Ο μικρος που ειναι 17 μηνων κοιμαται το μεσημερι για μιση με μια ωρα περιπου.αρχιζει ομως και αυτος καποιες μερες να μην μου κοιμαται....Κοιμουνται στις 8 το βραδυ και ξυπνανε στις 7 το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, μήπως κόβεται ο μεσημεριανός ύπνος, αλλά νομίζω νυστάζει, δηλαδή φαίνεται ότι έχει πέσει η όρεξή της, σιγά σιγά θα τρίψει και λίγο τα μάτια και στη διάρκεια αυτού του μισάωρου κλάματος το τελευταίο 10λεπτο κλαίει με κλειστά μάτια πια. Τις μέρες που έχω πει ότι δεν θέλει να κοιμηθεί, δεν την πιέζω άλλο, την αφήνω ξύπνια,  κοιμάται στις 5 για βράδυ! Δηλαδή ζητάει γάλα, το πίνει και ξεραίνεται, δεν αντέχει άλλο, ούτε αυτό είναι φυσιολογικό πρόγραμμα. Δεν ξέρω, κάποια μέρα που ήμασταν έξω και δεν κοιμήθηκε το μεσημέρι ούτε στις 5, το βράδυ υποφέραμε, φοβερή ένταση και πολύ φυσιολογικό βέβαια. Αυτά σκέφτομαι και μου φαίνεται ότι τον έχει ανάγκη τον ύπνο. Μήπως έπρεπε να μείνουμε στον 20λεπτο και κακώς άλλαξα ώρα; Αλλά νομίζω δεν της αρκούσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω και στο 20λεπτο παιρνουν την ενεργεια τους...ο μεγαλος μου στις 5 πιανει και αυτος κοιλια...οποτε εκει ερχεται η ωρα του μπανιου...παντα γεμιζω την μπανιερα και ετσι ζωντανευει και παιζει...μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι ,να λουστουμε, να ντυθουμε, να κανουμε γαλα εχει παει 6μιση..ερχεται ο μπαμπας και παιζουμε μια ωριτσα ακομη οποτε γυρω στις 7μιση ξαπλωνουμε για υπνο..Στις 5 ειναι καπως νωρις για βραδυνο υπνο..Προσπαθησε να την κρατησεις μεχρι τις 7..ισως σου ξυπνησει και λιιιιγο αργοτερα το πρωι και μπει καποιο προγραμμα...Ο μικρος μου κοιμαται περιπου στις μια...δεν του εχω προγραμμα στις μια παμε για υπνο..εξαρταται ποσο κουραστηκε, ποσο επαιξε και αν βγηκαμε βολτα..σιγουρα ομως κοιμαται για μεσημερι πριν τις 2.30...αν κοιμηθει αργα για μεσημερι κοιμαται και πιο αργα το βραδυ...Παντως μην αγχωνεσαι..θα βρει τους ρυθμους της με λιγη βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Fenia27 είπε:

Ο μικρος μου κοιμαται περιπου στις μια...δεν του εχω προγραμμα στις μια παμε για υπνο..εξαρταται ποσο κουραστηκε, ποσο επαιξε και αν βγηκαμε βολτα..σιγουρα ομως κοιμαται για μεσημερι πριν τις 2.30...

Και μεσημεριανό πότε τρώει; Πριν ή μετά; Ο δικός μου (15μ) κοιμάται περίπου 11.30-12 για δυο ώρες τουλάχιστον, οπότε τρώει μόλις ξυπνήσει. Αλλά κάποια στιγμή θα το μεταφέρει αργότερα και αναρωτιέμαι πώς θα συντονιστεί με το μεσημεριανό. Ίσως το μεταφέρει και με την αλλαγή της ώρας, δεν ξέρω... Με αγχώνουν αυτά με τα προγράμματα και κάθομαι και τα σκέφτομαι από τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Και μεσημεριανό πότε τρώει; Πριν ή μετά; Ο δικός μου (15μ) κοιμάται περίπου 11.30-12 για δυο ώρες τουλάχιστον, οπότε τρώει μόλις ξυπνήσει. Αλλά κάποια στιγμή θα το μεταφέρει αργότερα και αναρωτιέμαι πώς θα συντονιστεί με το μεσημεριανό. Ίσως το μεταφέρει και με την αλλαγή της ώρας, δεν ξέρω... Με αγχώνουν αυτά με τα προγράμματα και κάθομαι και τα σκέφτομαι από τώρα!!

Συνήθως κοιμαται στις μια και μόλις σηκώνεται του δίνω να φάει. ..Αν δω ότι είναι ορεξάτος και δεν το πάει για ύπνο θα του δώσω πριν κοιμηθεί...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Και μεσημεριανό πότε τρώει; Πριν ή μετά; Ο δικός μου (15μ) κοιμάται περίπου 11.30-12 για δυο ώρες τουλάχιστον, οπότε τρώει μόλις ξυπνήσει. Αλλά κάποια στιγμή θα το μεταφέρει αργότερα και αναρωτιέμαι πώς θα συντονιστεί με το μεσημεριανό. Ίσως το μεταφέρει και με την αλλαγή της ώρας, δεν ξέρω... Με αγχώνουν αυτά με τα προγράμματα και κάθομαι και τα σκέφτομαι από τώρα!!

 Κι εγώ για αρκετούς μήνες πριν το χρόνο ακόμα τον κοιμιζα με θηλασμό κατά τη μία το μεσημέρι εχοντας φάει δεκατιανο στις δώδεκα και μεσημεριανό έτρωγε μετά από δυο ακομα και τρεις ώρες όταν ξυπνούσε. Προβληματιστηκα στην αρχή αλλα είδα πως δεν είχε και μεγάλη σημασία αφού εμάς έτσι μας βόλευε. Οπότε μην αγχωνεσαι! Ο δικός μου καθώς μεγάλωνε αυξανόταν και το διάστημα που άντεχε ξύπνιος οπότε το μεσημεριανό τ ετρωγε πριν τον ύπνο. Αυτό για λίγο έγινε γιατί μετα τον 1.5 χρόνο δεν κοιμόταν για μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2019 at 6:04 ΜΜ, Gkely είπε:

Καλησπέρα, αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα και θέλω τη συμβουλή σας. Η μικρή είναι 20 μηνών και μέχρι πρότινος ο μεσημεριανός της ύπνος ήταν στις 12:30 περίπου για ένα δίωρο. Αυτό το δίωρο έγινε μιάμιση ώρα και ξαφνικά μετατράπηκε σε ένα 20λεπτο ύπνου. Δεν ξεκουραζόταν και φαινόταν αυτό όλη μέρα πια μέχρι να ξανακοιμηθεί για βράδυ (κατά τις 8). Η κοπέλα που την κρατάει δεν άλλαξε κάτι, της έδειχνε σημάδια νύστας, πολλές φορές το ζητούσε και μόνη της και την έβαζε για ύπνο. Περιμέναμε κάποιες μέρες μήπως άλλαζε κάτι, το συζητήσαμε και με την παιδίατρο και σκεφτήκαμε, δεδομένου ότι εγώ γυρίζω σπίτι κατά τις 2 να μην κοιμάται με την κοπέλα αλλά να γυρίζω και να την βάζω εγώ για ύπνο (όπως κάνουμε και τα ΣΚ που δεν δουλεύω). Σημειωτέον, τα ΣΚ κοιμόταν και κοιμάται τουλάχιστον 2 μιση ώρες, χωρίς αντίδραση. Και εδώ ξεκινάει ένα μαρτύριο. Γυρίζω, τρώμε μεσημεριανό, βάζω χαλαρωτική μουσική, κλείνω κουρτίνες και κατά τις 2:30 φτιάχνω γάλα να πάμε για ύπνο. Φοβερή αντίδραση, είτε ξεκινάει αμέσως να ζητάει να φύγει απ το υπνοδωμάτιο και βάζει τα κλάματα, είτε τραγουδάει κλπ κλπ και κάποια στιγμή ζητάει να φύγει, δεν την αφήνω και πλαντάζει. Για να κοιμηθεί, δηλαδή, θα περάσει το λιγότερο μία ώρα. Τις μέρες που γυρίζω νωρίτερα έχουμε ξεκινήσει όλη τη διαδικασία νωρίτερα και πάλι τα ίδια. Απλώς τότε της παίρνει μιάμιση ώρα για να κοιμηθεί. Τελικά θα κοιμηθεί, αφού, όμως, έχει προηγηθεί τουλάχιστον ένα μισάωρο κλάμα. Και κοιμάται για 2:30 με 3 ώρες. Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρωί 6:30-7 έχει σηκωθεί. Και αναρωτιέμαι πού το έχουμε χάσει.. Καμιά συμβουλή;

Καλησπέρα @Gkely διάβασα το post!

Μήπβς από τις 07:00 μέσο όρο που ξυπνάει το πρωί έως τις 14:30 που άλλαξες και πήγες τον μεσημεριανό έχουν μεσολανησει αρκετές ώρες που είναι ξύπνια και έχει υπερένταση;

Θεωρώ ότι και στη περίπτωση του μεσημεριανού καραδοκεί η υπερένταση ειδικά στην ηλικία της μικρούλα σου!

δε νομίζω ότι θέλει να κόψει το μεσημεριανό ακόμα γιατί τη πέρνει ο ύπνος και για αρκετή ώρα μάλιστα!!

θα πρότεινα να προσπαθήσεις το 12:30 που κοιμόταν να το κάνεις τέταρτο  αργότερα και σταδιακά να το φτάσεις στις 14:00 ας πούμε.

δε σε ρώτησα βέβαια πως έκανες την αλλαγή από 12:30 στις 14:30. Αμέσως ή σταδιακά;

Προσοχή  στην υπερΈνταση είτε το πρωί είτε το βράδυ!!!

Ατιμο πράγμα

Έυχομαι καλη δύναμη, ελπίζω μα σε βοήθησα κάπως

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/3/2019 at 6:04 ΜΜ, Gkely είπε:

Καλησπέρα, αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα και θέλω τη συμβουλή σας. Η μικρή είναι 20 μηνών και μέχρι πρότινος ο μεσημεριανός της ύπνος ήταν στις 12:30 περίπου για ένα δίωρο. Αυτό το δίωρο έγινε μιάμιση ώρα και ξαφνικά μετατράπηκε σε ένα 20λεπτο ύπνου. Δεν ξεκουραζόταν και φαινόταν αυτό όλη μέρα πια μέχρι να ξανακοιμηθεί για βράδυ (κατά τις 8). Η κοπέλα που την κρατάει δεν άλλαξε κάτι, της έδειχνε σημάδια νύστας, πολλές φορές το ζητούσε και μόνη της και την έβαζε για ύπνο. Περιμέναμε κάποιες μέρες μήπως άλλαζε κάτι, το συζητήσαμε και με την παιδίατρο και σκεφτήκαμε, δεδομένου ότι εγώ γυρίζω σπίτι κατά τις 2 να μην κοιμάται με την κοπέλα αλλά να γυρίζω και να την βάζω εγώ για ύπνο (όπως κάνουμε και τα ΣΚ που δεν δουλεύω). Σημειωτέον, τα ΣΚ κοιμόταν και κοιμάται τουλάχιστον 2 μιση ώρες, χωρίς αντίδραση. Και εδώ ξεκινάει ένα μαρτύριο. Γυρίζω, τρώμε μεσημεριανό, βάζω χαλαρωτική μουσική, κλείνω κουρτίνες και κατά τις 2:30 φτιάχνω γάλα να πάμε για ύπνο. Φοβερή αντίδραση, είτε ξεκινάει αμέσως να ζητάει να φύγει απ το υπνοδωμάτιο και βάζει τα κλάματα, είτε τραγουδάει κλπ κλπ και κάποια στιγμή ζητάει να φύγει, δεν την αφήνω και πλαντάζει. Για να κοιμηθεί, δηλαδή, θα περάσει το λιγότερο μία ώρα. Τις μέρες που γυρίζω νωρίτερα έχουμε ξεκινήσει όλη τη διαδικασία νωρίτερα και πάλι τα ίδια. Απλώς τότε της παίρνει μιάμιση ώρα για να κοιμηθεί. Τελικά θα κοιμηθεί, αφού, όμως, έχει προηγηθεί τουλάχιστον ένα μισάωρο κλάμα. Και κοιμάται για 2:30 με 3 ώρες. Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρωί 6:30-7 έχει σηκωθεί. Και αναρωτιέμαι πού το έχουμε χάσει.. Καμιά συμβουλή;

Εφόσων το Σαββατοκύριακο που δε δουλεύεται κοιμάται κανονικά πιστεύω ότι όταν γυρίζεται από τη δουλειά κ τη βαζετσι για ύπνο εκείνη θέλει να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο της μέρας που λειπατε κ να μείνει μαζί σας για να παιξεται ..!!! Κ εκεί στους 18 μήνες ξεκινάει το άγχος αποχωρισμού  κ ίσως σας αναζητάει κ θέλει να περνάει χρόνο μαζί σας ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Να σας πω ότι κάναμε λάθος και της πήγαμε τον ύπνο πιο αργά, κρίνοντας ότι λόγω ηλικίας θα άντεχε περισσότερο. Τελικά το αντίθετο (μάλλον, με τα ως τώρα δεδομένα) ήθελε. Της πήγαμε τον ύπνο πιο νωρίς, δηλαδή 11:30 και κοιμάται μιάμιση ώρα. Μετά κατευθείαν για βράδυ. Προς το παρόν δουλεύει. Άρα πιστεύω ότι είχε παίξει η υπερένταση μεγάλο ρόλο . 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Να σας πω ότι κάναμε λάθος και της πήγαμε τον ύπνο πιο αργά, κρίνοντας ότι λόγω ηλικίας θα άντεχε περισσότερο. Τελικά το αντίθετο (μάλλον, με τα ως τώρα δεδομένα) ήθελε. Της πήγαμε τον ύπνο πιο νωρίς, δηλαδή 11:30 και κοιμάται μιάμιση ώρα. Μετά κατευθείαν για βράδυ. Προς το παρόν δουλεύει. Άρα πιστεύω ότι είχε παίξει η υπερένταση μεγάλο ρόλο . 

Χαίρομαι πάρα πολύ!!!

αν διαβάσεις τη παράθεση μου πιο πάνω Ουσιαστικά αυτό σε συμβούλεψα από την εμπειρία μου πάντα μιλώντας!!

οι αλλαγές πρέπει να γίνονται σταδιακά!!

Μπράβο και πάλι!

ειπναι σημαντικό το παιδάκι σας να ξεκουράζεται και εσυ με τη σειρά ως μανούλα να μην παιδεύεσαι και να μη στρεσάρεσαι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαστε πολλές που τα παιδάκια τους κοιμούνται αργά το πρωί και όχι το μεσημέρι; Κι εμένα 11.30-1.30 κοιμάται ή και 2 καμιά φορά, και μετά γύρω στις 8.30-9 για βράδυ. Δεν σας προβληματίζει αυτό για το καλοκαίρι; Είναι πολύ μεγάλο το διάστημα μέχρι το βράδυ, πώς θα περνάει το καλοκαίρι που με τη ζέστη δεν θα μπορούμε ούτε βόλτα να πάμε τέτοια  ώρα; Εμείς τουλάχιστον τη μεγάλη βόλτα την κάνουμε γύρω στις 3.30-4 το απόγευμα, δεν επιβιώνει στο σπίτι κανένας μας αν δεν πάμε, αλλά όταν θα έχει πολλή ζέστη και ήλιο δεν θα γίνεται αυτό. Κι αναρωτιέμαι κιόλας, όσο θα μεγαλώνει κι άλλο η μέρα, δεν θα θέλει να κοιμάται πιο αργά; Πώς θα αντέχει χωρίς μεσημεριανό ύπνο; Αλλά δεν θέλω να αλλάξω από μόνη μου το πρόγραμμά του, είναι πολύ ρυθμισμένος από μόνος του και δεν θελω να φέρω αναστάτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τελικά είμαστε πολλές που τα παιδάκια τους κοιμούνται αργά το πρωί και όχι το μεσημέρι; Κι εμένα 11.30-1.30 κοιμάται ή και 2 καμιά φορά, και μετά γύρω στις 8.30-9 για βράδυ. Δεν σας προβληματίζει αυτό για το καλοκαίρι; Είναι πολύ μεγάλο το διάστημα μέχρι το βράδυ, πώς θα περνάει το καλοκαίρι που με τη ζέστη δεν θα μπορούμε ούτε βόλτα να πάμε τέτοια  ώρα; Εμείς τουλάχιστον τη μεγάλη βόλτα την κάνουμε γύρω στις 3.30-4 το απόγευμα, δεν επιβιώνει στο σπίτι κανένας μας αν δεν πάμε, αλλά όταν θα έχει πολλή ζέστη και ήλιο δεν θα γίνεται αυτό. Κι αναρωτιέμαι κιόλας, όσο θα μεγαλώνει κι άλλο η μέρα, δεν θα θέλει να κοιμάται πιο αργά; Πώς θα αντέχει χωρίς μεσημεριανό ύπνο; Αλλά δεν θέλω να αλλάξω από μόνη μου το πρόγραμμά του, είναι πολύ ρυθμισμένος από μόνος του και δεν θελω να φέρω αναστάτωση. 

 

Το πιθανότερο είναι ότι σιγά-σιγά θα αυξηθεί η αντοχή του το πρωί, οπότε μπορεί σε λίγους μήνες να φτάσει π.χ. να κοιμάται στις 12.30'.

 

Όσο για τον βραδυνό ύπνο, προσωπικά δεν είδα ποτέ καμία διαφορά το καλοκαίρι όσο ήταν μικρά....και τα δύο παιδιά  δηλαδή έπρεπε να περάσουν τα 3 για να πούμε ότι μπορούν να μείνουν ξύπνια το βράδυ μετά τις 9.30', ακόμα και το καλοκαίρι. Η κόρη μου ειδικά στην ηλικία του δικού σου (είναι και αυτή γεννημένη τέλη Δεκεμβρίου), το καλοκαίρι κοιμόταν στις 20.00' γιατί μπορεί να ξεμυαλιζόταν αν ήμασταν έξω, αλλά από την άλλη αντικειμενικά δεν άντεχε παραπάνω. Εννοείται βέβαια ότι για να "πειστεί" να κοιμηθεί κλείναμε τα παντζούρια αλλά με το που ξάπλωνε αποκοιμιόταν σε 5'.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τελικά είμαστε πολλές που τα παιδάκια τους κοιμούνται αργά το πρωί και όχι το μεσημέρι; Κι εμένα 11.30-1.30 κοιμάται ή και 2 καμιά φορά, και μετά γύρω στις 8.30-9 για βράδυ. Δεν σας προβληματίζει αυτό για το καλοκαίρι; Είναι πολύ μεγάλο το διάστημα μέχρι το βράδυ, πώς θα περνάει το καλοκαίρι που με τη ζέστη δεν θα μπορούμε ούτε βόλτα να πάμε τέτοια  ώρα; Εμείς τουλάχιστον τη μεγάλη βόλτα την κάνουμε γύρω στις 3.30-4 το απόγευμα, δεν επιβιώνει στο σπίτι κανένας μας αν δεν πάμε, αλλά όταν θα έχει πολλή ζέστη και ήλιο δεν θα γίνεται αυτό. Κι αναρωτιέμαι κιόλας, όσο θα μεγαλώνει κι άλλο η μέρα, δεν θα θέλει να κοιμάται πιο αργά; Πώς θα αντέχει χωρίς μεσημεριανό ύπνο; Αλλά δεν θέλω να αλλάξω από μόνη μου το πρόγραμμά του, είναι πολύ ρυθμισμένος από μόνος του και δεν θελω να φέρω αναστάτωση. 

Πόσο είναι το παιδάκι σου;;

αχ αυτές τις ανυσιχίες τις είχα κ εγώ Όταν ήταν 15-20 μηνών!ακριβωα αυτές που έχεις κ εσυ!ειχαμε αυτό το προγραμμα σαν κ εσάς μόνο που δεν άντεχε μέχρι τις 21/00 και το αργότερο 8 παρά κοιτάνε για βράδυ μέχρι την άλλη μέρα το πρωί στις 08:30.

στην αρχή με ανυαηζούρε το καλοκαίρι δηλαδή οπτι είναι πολύ νωρίς και δε θα μπορούμε να πάμε μια βόλτα κλπ αλλά θα δεις ότι είναι μια συνήθεια που στη τελική είναι προς όφελος του παιδιού!

θυμαμαι ότι κ 19:30 είχε κοιμηθεί για βράδυ ο γιατί ο μεσημεριανός της ήταν κάποιες φορές σύντομος κ ξυπνούσε 12:30 ( από μεσημεριανό) εε που να αντέξει μέχρι τις 21:00 ήταν 14-15 μηνών τότε αλλά κ πιο μικρή

Σταδιακα πάντως ( αν κ δε ξέρω την ηλικία σας) τον μεσημεριανό μπορείτε να τον μεταφέρετε τέταρτο- τέταρτο πιο μετά ώστε να κοιμάται περίπου 13:00-15:00 κ

πάντα με απόλυτη παρατηρητικότητα στο παιδί προς αποφυγήν υπερέντασης!

καη να θυμάσαι το επόμενο καλοκαίρι θα είστε πιο μεγάλοι κ θα είναι αλλιώς ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana32 είπε:

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

Μια λυση εναι να τον κοιμιζεις στο καροτσι για να τον κουνας

Αλλη λυση να χρησιμοποιεις μαρσιπο στους ημερησιους υπνους, οχι απαραιτητα οση ωρα κοιμαται, αλλα εστω στην αρχη

Μππρεις να δοκιμασεις να εχεις τις ιδιες συνθηκες που εχεις κ το βραδυ. Πχ αν θηλαζετε στο δωματιο κ τον βαζεις κουνια, με κλειστα παντζουρια, ισως θελει απολυτη ησυχια. Ισως βοηθησουν λευκοι ηχοι

Η κορη μου που γενικα δ ηταν του υπνπυ κ ηταν πολυ της αγκαλιας, στην ουσια κοιμοταν με καποιον, ειτε στο διπλο, ειτε στον καναπε, βολευοταν καμια φορα κ με τον μπαμπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana32 είπε:

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

Να σου ζησει! Πιστεύω πως τόσο μωρό χρειάζεται τον ύπνο την μέρα για να αποφορτιζεται απ την ένταση και τα ερεθίσματα που λαμβάνει. Ο δικός μου είχε τρεις ημερήσιους ύπνους, έναν πρωινό, μεσημεριανό και απογευματινό. Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλοι υπνοι, έστω και τεταρτο-μισαωρο φτάνει να "ανανεωθούν". Θα σου έλεγα να προσπαθησεις κάθε τρεις ώρες να τον κοιμιζεις. Εγώ ειχα βρει λύση στο θηλασμό με περπατημα. Ήταν κουραστικό αλλά έτσι κοιμόταν. Ίσως δεν θες να εντάξεις πολλες εξαρτησεις σε εισαγωγικά που θα του είναι απαραίτητες για να κοιμηθεί αλλά οι μήνες που τα μωρα χρειάζονται μια βοήθεια είναι σχετικά λίγοι. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, iliana32 said:

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

Nα σου ζήσει το παιδάκι σου...αχ πόσο μου θύμησες τις δικές μας ημέρες όταν και ο δικος μου ήταν βρεφάκι...μα μία διαφορά, ο δικός μου δεν κοιμόταν σερί 5 ώρες την νύχτα. Για την ακρίβεια κοιμόταν το 24ωρο από 6-10 ώρες (και οι δέκα ώρες στο τσακίρ κέφι) και εννοείται πως αυτές οι ώρες δεν ήταν σερί. Μέσα στην ημέρα ο γιος μου δεν κοιμήθηκε ιδιαίτερα, κοιμόταν γύρω στο 20λεπτο το πρωί, μετά άλλα 15 λεπτά το μεσημέρι, και μετά κανένα 20 λεπτο πάλι, σύνολο μία ώρα μέσα στην ημέρα και την νύχτα κοιμόταν με διαστήματα. Αυτό που τον χαλάρωνε ήταν η βόλτα με τον μάρσιπο, ή το κούνημα στο καρότσι,και φυσικά  η αγκαλιά,   επιδίωκα να κοιμηθεί όσο τον θηλάζω αλλά δυστυχώς αυτό επιτυγχάνονταν σπάνια. Γενικά αυτή η φάση θέλει πολύ υπομονή και ευρηματικότητα προκειμένου να ανακαλύψεις με ποιον τρόπο κοιμάται πιο εύκολα το μωρό.

Υπάρχουν και παιδιά που δεν είναι του ύπνου, εμένα ο γιος μου ούτε τώρα που κοντεύει τα 4 κοιμάται ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...