Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεσημεριανός ύπνος!!!


lalala

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!!Η κορούλα μου είναι 6 μηνών...θηλάζει αποκλειστικά και αντιμετωπίζουμε την εξής κατάσταση: Όταν κοιμάται το μεσημέρι ξυπνάει κάθε μία ώρα ΑΚΡΙΒΩΣ με σπαρακτικό κλάμα...!!!Την βάζω στο στήθος (δεν ηρεμεί με κανένα άλλο τρόπο) και κοιμάται για μια ακόμα ωρίτσα!ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στη μία ώρα κλαίει τσιρίζοντας...ξανά στήθος και ξανά ύπνος...και αυτό γίνεται δυο τρεις φορές...μέχρι που πηγαίνει απογευματάκι και ξυπνάει μες στην καλή χαρά!Η κατάσταση αυτή ξεκίνησε αρχές Καλοκαριού...!Η παιδίατρος τότε μου είχε πει πως ίσως ζεσταίνεται και διψάει...πίνει γαλατάκι και συνεχίζει τον ύπνο της...!Όμως αυτό κράτησε όλο το καλοκαίρι...και συνεχίζει και τώρα που δεν έχει ζέστη!Έχει συμβεί σε καμία από εσάς;;Τόσο έντονο κλάμα...ανά μία ώρα ακριβώς....;;Μήπως με έχει κάνει πιπίλα;; :?

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου, το ότι κοιμάται τόσο πολύ το μεσημέρι θα έπρεπε να σε κάνει ευτυχισμένη!!

Εμένα είναι 5 μηνών (αγόρι) κοιμάται 30-45 λεπτά το μεσημέρι, ξυπνάει κλαίγοντας σπαρακτικά σχεδόν πάντα.

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν του έδινα στήθος γιατί ναι μεν κι εγώ κάνω αποκλειστικό θηλασμό αλλά τηρώ ωράρια (δηλαδή τον ταίζω κάθε τρεις ώρες αυστηρά). Ηρεμεί από το κλάμμα μόνο αν τον σηκώσω από το κρεβάτι και αρχίσουμε επί τόπου να παίζουμε :-D με τη μαμά κουρέλι βέβαια.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου lalala υποθετω οτι δεν εχεις δωσει πιπιλα ετσι?αυτη την κατασταση που περιγραφεις την αντιμετωπισα κι εγω με την κορη μου για ενα διαστημα (τωρα ειναι 10 μηνων) ,με την διαφορα οτι σε μας δεν κρατησε τοσο πολυ

9θηλαζα κι εγω αποκλειστικα). Ειναι πιθανο να ξυπναει επιδη διψαει η ζεσταινεται, στην περιπτωση αυτη ομως απλα θα ξυπναει γκρινιαζοντας οχι κλαιγοντας σπαρακτικα οπως περιγραφεις... σκεφτηκες την πιθανοτητα αυτη η αναστατωση να προερχεται απο τα δοντακια?εχετε βγαλει κανενα?σε μας παντως ειχαμε διαπιστωσει οτι ηταν απο τα δοντια της. Ξερεις καπου ειχα διαβασει οτι οταν ειναι να βγαλουν δοντια τα μωρα μερικες φορες μεσα στον υπνο τους νιωθουν τοσο εντονο πονο σαν να τα χτυπα ηλεκτρικο ρευμα, εξ ου και τα αποτομα κλαματα.Τωρα για το γεγονος οτι σταθερα ξυπνα καθε μια ωρα...ειναι γενικοτερα παιδακι του προγραμματος?δηλ κοιμαται ξυπνα και τρωει σε στανταρ ωρες?αυτο θα μπορουσε να εξηγησει γιατι ξπνα καθε μια ωρα ακριβως οπως λες..υπομονη, φαση ειναι και θα περασει..τα μωρα αλλαζουν συνεχεια οπως περνα ο καιρος..παντως θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω οτι αφου κοιμαται τοσο πολυ το μεσημερι εισαι τυχερη εστω και με αυτες τις συνθηκες..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Μου έδωσαν κουράγιο...!Πιπίλα γενικά παίρνει εδώ και ένα μήνα...(πιο πριν δεν ήθελε με τίποτα)...αλλά όταν κλαίει τόσο σπαρακτικά...δεν θέλει ούτε να τη δει...!Δεν σταματάει ούτε με παιχνιδάκια...ούτε με τραγουδάκια...ούτε με αγκαλίστες...!Μόνο με το στήθος...!Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βγάλει 3 δόντια και ήδη ετοιμάζονται άλλα 2!Οπότε μπορεί όντως να είναι από αυτό!!!Δεν το ήξερα αυτό με το "ηλεκτρικό ρεύμα"...ευχαριστώ Ευστρατία...!Το θέμα είναι ότι όταν θέλω να λείψω....δεν μπορώ...γιατί τίποτα δεν την ανακουφίζει!!!Είναι φαγωμένη...αλλαγμένη...αλλά το κλάμα...κλάμα...κάθε μία ώρα...εδώ και 3 μήνες!!!!Υπομονή λοιπόν και βλέπουμε...

Υ.Γ: Υπάρχει περίπτωση να υπερφορτώνεται το στομάχι της...επειδή πίνει γάλα κάθε μια ώρα...και να πονάει;;

 

Ξυπνάς και γίνεται η ζωή απ' την αρχή...ξυπνάς και γίνομαι παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η κόρη μου (5 μηνών) κοιμάται το βράδυ από τις 21:00 (όπου τις δίνω το τελευταίο γεύμα) έως τις 09:00 το πρωί χωρίς να ξυπνήσει καθόλου! Την ημέρα όμως κοιμάται περίπου 2:30 και αυτές με το ζόρι...:-(

Δλδ...κατά τις 12:00 και για καμιά ώρα και μετά το χάος...με τα χίλια ζόρια κοιμάται κατά τις 15:00 για καμιά ώρα πάλι...

Είμαι πολύ ικανοποιημένη με το βραδινό ύπνος της αλλά την ημέρα τι? Κάνω εγώ κάτι λάθος?? Τη βλέπω ότι νυστάζει, τρίβει τα ματάκια της αλλά είναι μες στην υπερένταση... Να σημειώσω ότι πίνει πια ξένο γάλα (εδώ και 2 μήνες), δεν έχει πιπίλα αλλά δάχτυλο (μόνο μέχρι να αποκοιμηθεί) και κοιμάται στο δικό της δωμάτιο εδώ και 1 μήνα...Έχω χαμηλό φωτισμό στο δωμάτιο, μουσικούλα με νανουρίσματα, κυματάκια, τιτιβίσματα κλπ κλπ...την πάω βόλτα μήπως και αποκοιμηθεί...την κάνω μπάνιο...τηρώ αυστηρά το πρόγραμμά της αλλά τίποτα...

Επιπλέον από τις 17:00 και μετά είναι πολύ εκνευρισμένη και κλαίει με το παραμικρό διότι είναι ήδη πολύ κουρασμένη και νυσταγμένη αλλά ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ... :?

Εχω πια απελπιστεί και νιώθω ενοχές ότι εγώ φταίω για αυτή την κατάσταση η οποία μου έχει "τσακίσει" τα νεύρα γιατί βλέπω το παιδί μου να ταλαιπωρείται και δεν μπορώ να το βοηθήσω....

Καμιά ιδέα ?? (συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Μου έδωσαν κουράγιο...!Πιπίλα γενικά παίρνει εδώ και ένα μήνα...(πιο πριν δεν ήθελε με τίποτα)...αλλά όταν κλαίει τόσο σπαρακτικά...δεν θέλει ούτε να τη δει...!Δεν σταματάει ούτε με παιχνιδάκια...ούτε με τραγουδάκια...ούτε με αγκαλίστες...!Μόνο με το στήθος...!Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βγάλει 3 δόντια και ήδη ετοιμάζονται άλλα 2!Οπότε μπορεί όντως να είναι από αυτό!!!Δεν το ήξερα αυτό με το "ηλεκτρικό ρεύμα"...ευχαριστώ Ευστρατία...!Το θέμα είναι ότι όταν θέλω να λείψω....δεν μπορώ...γιατί τίποτα δεν την ανακουφίζει!!!Είναι φαγωμένη...αλλαγμένη...αλλά το κλάμα...κλάμα...κάθε μία ώρα...εδώ και 3 μήνες!!!!Υπομονή λοιπόν και βλέπουμε...

Υ.Γ: Υπάρχει περίπτωση να υπερφορτώνεται το στομάχι της...επειδή πίνει γάλα κάθε μια ώρα...και να πονάει;;

 

Το ίδιο θέμα είχε και μια ξαδέλφη μου που η κόρη της όντως την είχε κάνει πιπίλα...όλη μέρα ζητούσε το στήθος και ενώ κοιμόταν ξαφνικά ξυπνούσε μες στο κλάμα και ζητούσε το στήθος ...χωρίς όμως να πίνει και γάλα απαραίτητα (δλδ απλά πιπιλούσε δεν κατάπινε)...το θέμα "λύθηκε" όταν η μικρή έγινε 7 μηνών και της έδωσαν για να κοιμάται μια κούκλα με ενσωματωμένο ένα πανάκι...σιγά σιγά βρήκε εκεί παρηγοριά και ξέχασε το στήθος (στο μεταξύ είχε γίνει και ο απογαλακτισμός από την ξαδέλφη μου)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

;)Καλησπερα σας.Θαηθελα γι α ακόμα μμια φορα τα φώτα σας.

Ο μικρουλης μας εφτασε αισιως τους21 μηνες.Μεχρι στιγμη τα μεσημερια κοιμοταν σαν πουλακι.τον πηγαινα στο κρεβατακι του κατα τις 13.00 του εδινα φιλακι,εκλεινα την πορτα και ξυπνουσε μετα απο κανα δυωρο.Τις τελευταιες 2 εβδοαμαδες εχω αγανακτησει.Πμε κατα τις 13.00 και,τον βαζω του δινω φιλακι ...και μετα αρχιζει το σοου.Αρχιζει ταγουδαει,φωναζει,ταρακουναει το κρεβατι.Προσπαθω να μην πηγαινω μεσα και οταν παω του εξηγω οτι ειναι ωρα για νανακια και οτι καιη μαμα θα κανει νανακια και δεν θα ξαναρθει αλλα αυτος ξαναρχιζει.Μεχρι να παω νευριασμενη και να τον μαλλωσω ή εγω ή ο μπαμπας του.και κοιμαται.Οταν κοιμαται κοιμαται παλι κανα δυωρο.Δεν κλαιει αλλα με φωναζει συνεχεια.Οταν με φωναζει και παω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου μου δειχνει τις καλτσε ςτου,το σκυλακι,την γατουλα κτλ.Τα βραδια κοιμαται κανονικα και κατα την διαρκεια της μερα κουραζεται αρκετα θα ελεγα.Αχ τι θα γινει..θα τον μαλωνουμε καθε μεσημερι για να κοιμηθει ή δεν πρεπει να τον βαζω πια καθολου για νανι??ευχαριστω πολυ

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να του παρατείνεις λίγο το ωράριο για να κουραστεί λίγο παραπάνω? Δηλαδη να τον βάλεις για ύπνο στις 14:00 η ώρα!

αχ ναι ....και αρχιζει απο κει η παρασταση.αυριο ισως το ξαναδοκιμασω να τον βαλω λιγο πιο αργα ξανα.;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ώρα κοιμάται το βράδυ και τι ώρα ξυπνάει το πρωί πες μας.

αχ τον βαζω 9 ωρα(το ζηταει δηλαδη)κοιμαται αμεσως και ξυπναει 7.30 περιπου.σημερα παλι που τον εβαλα...φωναξα σαν την τρελη.τον μαλλωσα και κοιμηθηκε...δεν θελω ομω ςετσι...:(

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ τον βαζω 9 ωρα(το ζηταει δηλαδη)κοιμαται αμεσως και ξυπναει 7.30 περιπου.σημερα παλι που τον εβαλα...φωναξα σαν την τρελη.τον μαλλωσα και κοιμηθηκε...δεν θελω ομω ςετσι...:(

 

Φυσιολογικές ώρες οι βραδυνές σας! Εμένα που είναι 27 μηνών η μικρή κοιμάται άλλες ώρες, μαζί με τον μεγάλο δλδ, μόνο που ο μεγάλος περνάει φάσεις και κόβει ανά διαστήματα τον μεσημεριανό ύπνο από όταν έγινε 2 ετών. Θα σου πω για την μικρή λοιπόν η οποία κοιμάται 11 το βράδυ και ξυπνάει το πρωί περίπου στις 10. Το μεσημέρι κοιμάται κανένα δίωρο κατά τις 3:30-5:30. Κι εμένα κάποιες φορές όταν δε νυστάζει, κάνει τα ίδια με το γιο σου (κουβέντες, παλαμάκια, σηκώνεται και παίζει με τα παιχνίδια της, κόβει βόλτες), το ίδιο έκανε κι ο γιος μου μικρότερος. Να κόψετε τον μεσημεριανό ύπνο δε στο συνιστώ γιατί ξυπνάει νωρίς ο δικός σου και ακόμα κι αν δεν τον κοιμίσεις το μεσημέρι μια στιγμή θα σου ξεραθεί αργά το απόγευμα και θα βγείτε από το πρόγραμμά σας στον νυχτερινό ύπνο. Θα δοκιμάσεις αυτό που έκανα κι εγώ το μεσημέρι όταν δεν τα έβλεπα ορεξάτα για ύπνο. Άφηνα να περάσει λίγη ώρα και τα έβαζα αργότερα... θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τον βάλεις κατά τις 2 ή 2:30 όπου θα έχει κουραστεί λίγο περισσότερο, αφού προηγουμένως κάνεις μια μικρή ρουτίνα ύπνου όπως το βράδυ. Θα κλείσεις τα παντζούρια αν έχετε ήλιο ή έντονο φως είναι δύσκολο να του έρθει η όρεξη για ύπνο, θα τον πάρεις λίγο αγκαλίτσα και θα διαβάσετε ένα παραμυθάκι. Νωρίτερα θα έχετε αποφύγει τα έντονα παιχνίδια, μπορείτε να φτιάξετε μαζί ένα παζλ, να ζωγραφίσετε, να αράξετε στον καναπέ, τέτοια... γιατί και παιχνίδια με ένταση και τρέξιμο, σκαρφάλωμα δεν σε εμπνέουν να κοιμηθείς μετά. Ο γιος μου εκεί γύρω στα δύο τον είχε κόψει τον ύπνο για ένα διάστημα το μεσημέρι και παρόλα αυτά δεν κοιμόταν νωρίτερα από τις 10 το βράδυ. Έκανε τα ίδια, μέχρι που αποφάσισα να τον αφήσω να δω πού το πάει. Πέρασε τη φάση του για λίγο καιρό και έπειτα ξανακοιμόταν. Τη μικρή που το πέρασε κι αυτή, όταν δοκίμασα να την κρατήσω ξύπνια, μου κοιμήθηκε στον καναπέ στις 6 το απόγευμα. Οπότε απλά φτιάχνω νανουριστική ατμόσφαιρα και παρατείνω για λίγο την ώρα που θα τη βάλω στο κρεβάτι. Και τέλος όσο πηγαίνεις και ξαναπηγαίνεις να του κάνεις παρατήρηση, να τον μαλώσεις, του δίνεις "τροφή" για να συνεχίζει ώστε να σου τραβάει την προσοχή, να μη μένει μόνος του, να καθυστερεί τον ύπνο του. Εγώ έλεγα μία φορά ότι είναι ώρα για ύπνο, τώρα θα πάει και η μαμά να κοιμηθεί κι έπειτα δεν έδινα σημασία στα παλαμάκια και τις κουβέντες. Όταν έβγαιναν έξω από το δωμάτιο τα γύριζα πίσω χωρίς πολλά-πολλά. Ούτε κουβέντα, ούτε μάλωμα, ούτε παρακάλια, ούτε κήρυγμα. Μία-δύο, δέκα έμπαιναν στο νόημα. Τώρα που ο γιος μου έχει μεγαλώσει δεν τον πιέζω, πάει στο δωμάτιό του, θα ξαπλώσει λίγο ή παίζει ήσυχα εκεί, ή στο σαλόνι κι εμείς με τον άντρα μου ξαπλώνουμε λίγο, άσχετα αν δεν κοιμάμαι γιατί θέλω να έχω το νου μου παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη του παιδιού. Θα το δεις κι εσύ πότε δεν θα έχει πια ανάγκη τον μεσημεριανό ύπνο και θα πράξεις ανάλογα. Εγώ πάντως για την ιστορία σύμφωνα με τη μαμά μου τον έκοψα 1 έτους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικές ώρες οι βραδυνές σας! Εμένα που είναι 27 μηνών η μικρή κοιμάται άλλες ώρες, μαζί με τον μεγάλο δλδ, μόνο που ο μεγάλος περνάει φάσεις και κόβει ανά διαστήματα τον μεσημεριανό ύπνο από όταν έγινε 2 ετών. Θα σου πω για την μικρή λοιπόν η οποία κοιμάται 11 το βράδυ και ξυπνάει το πρωί περίπου στις 10. Το μεσημέρι κοιμάται κανένα δίωρο κατά τις 3:30-5:30. Κι εμένα κάποιες φορές όταν δε νυστάζει, κάνει τα ίδια με το γιο σου (κουβέντες, παλαμάκια, σηκώνεται και παίζει με τα παιχνίδια της, κόβει βόλτες), το ίδιο έκανε κι ο γιος μου μικρότερος. Να κόψετε τον μεσημεριανό ύπνο δε στο συνιστώ γιατί ξυπνάει νωρίς ο δικός σου και ακόμα κι αν δεν τον κοιμίσεις το μεσημέρι μια στιγμή θα σου ξεραθεί αργά το απόγευμα και θα βγείτε από το πρόγραμμά σας στον νυχτερινό ύπνο. Θα δοκιμάσεις αυτό που έκανα κι εγώ το μεσημέρι όταν δεν τα έβλεπα ορεξάτα για ύπνο. Άφηνα να περάσει λίγη ώρα και τα έβαζα αργότερα... θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τον βάλεις κατά τις 2 ή 2:30 όπου θα έχει κουραστεί λίγο περισσότερο, αφού προηγουμένως κάνεις μια μικρή ρουτίνα ύπνου όπως το βράδυ. Θα κλείσεις τα παντζούρια αν έχετε ήλιο ή έντονο φως είναι δύσκολο να του έρθει η όρεξη για ύπνο, θα τον πάρεις λίγο αγκαλίτσα και θα διαβάσετε ένα παραμυθάκι. Νωρίτερα θα έχετε αποφύγει τα έντονα παιχνίδια, μπορείτε να φτιάξετε μαζί ένα παζλ, να ζωγραφίσετε, να αράξετε στον καναπέ, τέτοια... γιατί και παιχνίδια με ένταση και τρέξιμο, σκαρφάλωμα δεν σε εμπνέουν να κοιμηθείς μετά. Ο γιος μου εκεί γύρω στα δύο τον είχε κόψει τον ύπνο για ένα διάστημα το μεσημέρι και παρόλα αυτά δεν κοιμόταν νωρίτερα από τις 10 το βράδυ. Έκανε τα ίδια, μέχρι που αποφάσισα να τον αφήσω να δω πού το πάει. Πέρασε τη φάση του για λίγο καιρό και έπειτα ξανακοιμόταν. Τη μικρή που το πέρασε κι αυτή, όταν δοκίμασα να την κρατήσω ξύπνια, μου κοιμήθηκε στον καναπέ στις 6 το απόγευμα. Οπότε απλά φτιάχνω νανουριστική ατμόσφαιρα και παρατείνω για λίγο την ώρα που θα τη βάλω στο κρεβάτι. Και τέλος όσο πηγαίνεις και ξαναπηγαίνεις να του κάνεις παρατήρηση, να τον μαλώσεις, του δίνεις "τροφή" για να συνεχίζει ώστε να σου τραβάει την προσοχή, να μη μένει μόνος του, να καθυστερεί τον ύπνο του. Εγώ έλεγα μία φορά ότι είναι ώρα για ύπνο, τώρα θα πάει και η μαμά να κοιμηθεί κι έπειτα δεν έδινα σημασία στα παλαμάκια και τις κουβέντες. Όταν έβγαιναν έξω από το δωμάτιο τα γύριζα πίσω χωρίς πολλά-πολλά. Ούτε κουβέντα, ούτε μάλωμα, ούτε παρακάλια, ούτε κήρυγμα. Μία-δύο, δέκα έμπαιναν στο νόημα. Τώρα που ο γιος μου έχει μεγαλώσει δεν τον πιέζω, πάει στο δωμάτιό του, θα ξαπλώσει λίγο ή παίζει ήσυχα εκεί, ή στο σαλόνι κι εμείς με τον άντρα μου ξαπλώνουμε λίγο, άσχετα αν δεν κοιμάμαι γιατί θέλω να έχω το νου μου παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη του παιδιού. Θα το δεις κι εσύ πότε δεν θα έχει πια ανάγκη τον μεσημεριανό ύπνο και θα πράξεις ανάλογα. Εγώ πάντως για την ιστορία σύμφωνα με τη μαμά μου τον έκοψα 1 έτους!!!!

Νομιζω εχεις δικιο!!Νομιζω οτι περιμενει να νευριασω να φωναξω,να γελασει και μετα ν ακοιμηθει.Αυριο θα προσπαθησω πιο αργα .Θατον βαλω στο κρεβατι και δεν θα ξαναπαω μεσα.θα φωναξει θα φωναξει πουθα παει θα κοιμηθει.Σημειωτεον..δεν κλαει..απλα με φωναζει συνεχεια...ευχαριστω τοσο πολυ ολες σας για τις απαντησεις σας!Θα σας ενημρωσω για εξελιξεις!!;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πάντως και η δική μου που από τότε που γεννήθηκε γενικά είναι ένα εύκολο μωρό, δεν κλαίει συχνά,κοιμάται όλο το βράδυ.Τελευταία (έχει περίπου 2 εβδομάδες) έχει αρχίσει να αλλάζει.Ξεκίνησε να μην θέλει να μπει καν στο κρεβατάκι της.Μετά ήθελε να την κοιμίζω αγκαλιά.Τώρα δεν εννοεί με τίποτα να κοιμηθεί μεσημέρι και το βράδυ φυσικά είναι κομμάτια αλλά όσο μπορεί το παλεύει.Με φοβίζει που πάει να σηκώσει το πόδι στην κούνια και κρεμιέται στον αέρα στο κάγκελο!Κοιμάται γύρω στις 9 το βράδυ και ξυπνάει περίπου 9 το πρωι μπορεί και πιο αργά κανένα μισαωράκι.Λέτε είναι αρκετός αυτός ο ύπνος για την ηλικία της;Με ανησυχεί μήπως της λείπει ύπνος!!!!:confused:

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερααααα.....να μην ανησυχεις για τπτ....το δικο μου μωρακι απο νεογγενητο δεν εχει κλεισει ολο το 24ωρο 5 ωρες υπνου και αυτες με συνεχομενα ξυπνηματα.....τοσο το μεσημερι και πολυ χειροτερα το βραδυ....να σου αναφερω ενα παραδειγμα....προχθες ΚΑΤΑΦΕΡΕ να κοιμηθει απο τις 1 το βραδυ μεχρι και τις 5μιση τα ξημερωματα και επειδη ειχα παθει σοκ για το που καταφερε να κοιμηθει τοσο ειδα το ρολοι μου 5 φορες για να βεβαιωθω οτι ειχαν περασει τοσες ωρες γιατι και εγω με απο τοσο συχνο ξενυχτι κοιμηθηκα τις ιδιες ωρες....και μετα τις 5μιση το γνωστο τροπαριο, καθε 5 λεπτα αλλαγη πλευρου, δυσανασχετει, δεν γκρινιαζει αλλα και δεν ησυχαζει....και ολο τον υπολοιπο μηνα δεν εκλεισε κυριολρκτικα ματι ολη νυχτα.....επι ποσες νυχτες.....το οτι ειναι ανησυχη το γνωριζω απο την γεννησης της.....μεχρι 5 μηνων εκαμνε τα ιδια αλλα γυρνουσε το κεφαλακι της ανετρητες φορες δεξια και αριστερα....πλεον γυριζουμε ολοκληρες καθε 5 λεπτα.....θα την βαλω στις 10 για υπνο βραδυνο και το πρωτο τεταρτο θα εχει ξυπνησει τουλαχιστον 3φορες μετα θα την παρει ο υπνος για κανενα μισαωρο και μετα το απολυτο τπτ....γυρναει στο καροτσι της συνεχεια, δεν μπορει να βολευτει....το ιδιο κανει και στο κρεββατακι της....το αποτελεσμα ειναι εγω να ειμαι χαλια και μεσα στα νευρα...και αυτη μεσα στη γκρινια....και η ζωη συνεχιζεται......

 

 

Εχω απελπιστει.....δεν μπορει να συμβαινει αυτο για 7 μηνες και να μην εχει διορθωθει.....και να εχω δοκιμασει τα παντα....κατι φταει και δεν μπορω να το ανακαλυψω.....

 

 

Οποτε εσυ μην αγχωνεσαι.....το μονο καλο που αλλαξε σε εμας ειναι οτι πειναει πλεον τοπρωι κατα τις 8 γιατι μεχρι προτεινως ετρωγε κατα τις 2 η 3 η 4 η 5 αστατο ωραριο....τώρα ομως μολις παει 8 ακριβως τοτε θα φαμε.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγω ρχω ενα κοριτσακι σχεδον 6 μηνων... Μου κοιμαται πολυ καλα το βραδυ 22.00-8.30. Στους ημερησιους υπνους μου κανει εναν λιγο πριν ή μετα το δεκατιανο για περίπου 45 λεπτα κ μετα παλι το μεσημερακι που η διαρκεια δεν ειναι σταθρρη ουτε η ωρα...αυτο δεν με πειραζει τοσο...με προβληματίζει ομως το γεγονός οτι κοιμαται σπαστα το μεσημερι..εννοω οτι κοιμαται μια ωρα,θα ξυπνησει για κανενα μισάωρο κ μετα θα ξανακοιμηθει 1-1.5 ωρα ακομα...

Θα πρέπει να την βοηθησω να κανει αυτο τον υπνο σερι ή να την αφησω να βρει μονη της το ρυθμο της;;τι πιστευετε οι εμπειρες μανουλες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρχω ενα κοριτσακι σχεδον 6 μηνων... Μου κοιμαται πολυ καλα το βραδυ 22.00-8.30. Στους ημερησιους υπνους μου κανει εναν λιγο πριν ή μετα το δεκατιανο για περίπου 45 λεπτα κ μετα παλι το μεσημερακι που η διαρκεια δεν ειναι σταθρρη ουτε η ωρα...αυτο δεν με πειραζει τοσο...με προβληματίζει ομως το γεγονός οτι κοιμαται σπαστα το μεσημερι..εννοω οτι κοιμαται μια ωρα,θα ξυπνησει για κανενα μισάωρο κ μετα θα ξανακοιμηθει 1-1.5 ωρα ακομα...

Θα πρέπει να την βοηθησω να κανει αυτο τον υπνο σερι ή να την αφησω να βρει μονη της το ρυθμο της;;τι πιστευετε οι εμπειρες μανουλες;

 

Έλα βρε μανούλα!!!

Εγω δεν είμαι έμπειρη αλλα με τον ύπνο και εγω εχω ψαχτεί αρκετά και έχω προβληματιστεί κατα καιρούς και εχω διαβάσει κ εδω τα υπόλοιπα κορίτσια με εχουν βοηθήσει αρκετά!

Η δικιά μου ειναι 8,5 μηνων τωρα και πα τα πρόσεχα το ωρα θα κοιμηθεί και θα ξυπνήσει.

Μήπως αν πας κοντά της την ωρα που προβλέπεται οτι θα ξυπνήσει και τη κοιμιζεις παλι έτσι ώστε να μη ξυπνήσει;!; Μπορει κατι να πετύχεις.

Και μένα κάποιες φορές το κανει το μεσημέρι αλλα προσπαθώ να τη προλαβαίνω

Αν παλι δε θέλει να κοιμηθεί μήπως αύξανες το διάστημα που μένει ξύπνια πριν το μεσημεριανο μήπως κοιμηθεί παραπάνω βέβαια αυτό εχει τη παγίδα του να μη κουραστεί πολυ και πάθει καμία υπερένταση.

Τέλος και για να μη σε κουράζω, αφου το κοιμίζεις για βράδυ 22:00 τότε σίγουρα θέλει 3 ημερήσιους ύπνους.

Πριν τις 22:00 τι ωρα εχει ξυπνήσει;

Νομιζω το κλειδί ειναι να αυξήσεις τα διαστήματα που μένει ξύπνια, ειδικά εκείνο το μισάωρο που λες το μεσημέρι σιγά σιγά βέβαια βέβαια.

Γράψε μας τις ώρες που κοιμάται σε ένα 24 ωρο στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Κανει κ απογευματινό υπνακο γυρω στι 19, 00 ,

Προσπαθω να την πρόλαβαινω δεν πιανει πάντα, ξυπνια αντεχει 2 με 2 ωρες σερί δεν μπορει παραπανω.. βγάζει πολλη γκρινια μετα,

Ξυπναει στις 8.30 κ θηλάζουμε

Φρουτοκρεμα γυρω στις 11 κ υπνακος 1 ώρα

Θηλασμος στις 14.00

Υπνακος περιπου στις 15.00 όπου αρχίζει το σπαστο κ θα το παει μεχρι τις 17.30

Κρεμα περιπου στις 18.30

Υπνακος για 40 λεπτά μετα

21.30 μπανακι θηλασμος κ νανι..

Link to comment
Share on other sites

Κανει κ απογευματινό υπνακο γυρω στι 19, 00 ,

Προσπαθω να την πρόλαβαινω δεν πιανει πάντα, ξυπνια αντεχει 2 με 2 ωρες σερί δεν μπορει παραπανω.. βγάζει πολλη γκρινια μετα,

Ξυπναει στις 8.30 κ θηλάζουμε

Φρουτοκρεμα γυρω στις 11 κ υπνακος 1 ώρα

Θηλασμος στις 14.00

Υπνακος περιπου στις 15.00 όπου αρχίζει το σπαστο κ θα το παει μεχρι τις 17.30

Κρεμα περιπου στις 18.30

Υπνακος για 40 λεπτά μετα

21.30 μπανακι θηλασμος κ νανι..

 

Επειδή κοιμάται Καλά άστο όπως το εχει κάνει εκείνη!

Λογικά σε λιγο καιρό θα κόψει το απογευματινό Υπνάκο και θα σου κανει 2 ημερήσιους καθώς επίσης οι αντοχές της θα αυξηθούν στις 3 ώρες με αποτέλεσμα ο τελευταίος υπνάκος να ειναι ο μεσημεριανός. Τότε ίσως κοιμάται σερί το μεςημερι.Εκεί βέβαια θα δεις (ίσως) οτι θα πρέπει να τη βάζεις νωρίτερα το βράδυ για υπνο.

Άρα επειδή κοιμάται σούπερ άστο και σε λίγο καιρό θα δεις παλι τι χρειάζεται το μωρό σου και θα το φτιάξεις!

Γι παράδειγμα εμένα απογευματινό υπνάκο τον έκοψε πολυ γρήγορα όμως κοιμόταν πολυ το πρωί(2 ώρες μετά το γάλα) και το μεσημέρι(2,5 ώρες) και 21:00 νάνι. Στον 7ο μήνα κ λιγο νωρίτερα έμενε ξύπνια στο πρωινό γάλα και κοιμόταν μετα όπως εσένα απλά απο τις 5 που ξυπνούσε μεσημέρι κατευθείαν 20:30 νάνι για βράδυ. Θα δεις λοιπόν θα άστο αλλάξει.

Εσύ απλά να προσφέρεις υπνο μολις δεις οτι ειναι νυσταγμενη.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω ρχω ενα κοριτσακι σχεδον 6 μηνων... Μου κοιμαται πολυ καλα το βραδυ 22.00-8.30. Στους ημερησιους υπνους μου κανει εναν λιγο πριν ή μετα το δεκατιανο για περίπου 45 λεπτα κ μετα παλι το μεσημερακι που η διαρκεια δεν ειναι σταθρρη ουτε η ωρα...αυτο δεν με πειραζει τοσο...με προβληματίζει ομως το γεγονός οτι κοιμαται σπαστα το μεσημερι..εννοω οτι κοιμαται μια ωρα,θα ξυπνησει για κανενα μισάωρο κ μετα θα ξανακοιμηθει 1-1.5 ωρα ακομα...

Θα πρέπει να την βοηθησω να κανει αυτο τον υπνο σερι ή να την αφησω να βρει μονη της το ρυθμο της;;τι πιστευετε οι εμπειρες μανουλες;

Αυτό να σου πω την αλήθεια, σε μωρό που δεν είναι νεογέννητο δεν έτυχε να το ξανακούσω...

Πάντως κι εγώ θα καραδοκούσα εκεί κοντά στο μισάωρο που αναμένεται να ξυπνήσει να επέμβω ώστε να ξανακοιμηθεί και να μην κάνει αυτό το σπαστό (ξέρεις, σκοταδίλα, όχι λόγια, λίγο χαδάκι στην πλάτη, τέτοια πράγματα).

Αν καταφέρει να κάνει αυτόν τον ύπνο σερί, προφανώς το μεσημέρι θα ξυπνήσει νωρίτερα, το απόγευμα θα θέλει να κοιμηθεί νωρίτερα και το βράδυ ομοίως. Δηλαδή το βράδυ το 21.30 πιθανόν να γίνει 20.30-21.00.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας κορίτσια!!! Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνων, που τελευταίο καιρό δεν κοιμάται καλά την ημέρα. Την νύχτα δεν έχουμε θέμα ευτυχώς!!! Αλλά την ημέρα δεν κοιμόταν ποτέ εύκολα. Αν Μα αποκοιμηθεί, κοιμάται αρκετές ώρες, αλλά μέχρι να κοιμηθεί με πιάνει πανικός!!! Το προγραμμα της στο περίπου είναι:

8 γαλα

11.30 γαλα

15.30 γαλα

19.30 γαλα

23.15 υπνος

εχθες κοιμήθηκε μόνο 2 φορές: στις 11,30 μετά το γαλα και στις 19.30 μετά το γαλα. Και κοιμόταν κάθε φορά 2,5-3 ώρες. Είναι καλά το ποσό κοιμάται, αλλά επειδή δεν κοιμάται συχνά όλο γκρινιάζει. 

Δεν δέχεται εύκολα πιπίλα, και δεν κοιμαται πάντα μετά το γαλα. Τελευταία καταλήγουμε στο κούνημα. Αλλά και αυτό την εκνευρίζει, ενώ θέλει να κοιμηθεί δεν μπορεί, και κλαει. Σήμερα ξύπνησε στις 7.15 έφαγε στις 8.00 και της έφτιαξα γαλα στις 11.15 για να κοιμηθεί, αλλά ούρλιαζε δεν το ήθελε, γιατί δεν πείναγες πολύ. Από πολύ κλάμα κοιμήθηκε και ήπιε μόνο 60 μλ. Δεν νομίζω ότι είναι νορμαλ ένα μωράκι 4 μηνων να μένει ξύπνιο πάνω από 3 ώρες... κάτι κάνω λάθος, αλλά τι; να πω την ημέρα την κοιμίζω με το φως και τηλεόραση. Μήπως μεγάλωσε και θέλει ησυχία; δεν θα μπερδέψει μέρα-νύχτα σε αυτήν την ηλικία; τα παιδιά σας ποσό κοιμόντουσαν σε αυτήν την ηλικία και με ποιο τρόπο;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγώ τα ίδια έλεγα, ούτε ο παιδίατρος με πίστευε πως το παιδί δεν κοιμόταν μέσα στην μέρα ποτέ! Κ εγώ προσπαθούσα με τις ώρες να τον κάνω να κοιμηθεί (και είχα δοκιμάσει τα πάντα) όμως μάταια...κοιμόταν μόνο μισή ώρα ή 45 λεπτά το πρωί και το ίδιο το απόγευμα. Έτσι ήταν μέχρι που περπάτησε και ξεκίνησε να κουράζεται πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

23.00 είναι πολυ αργά για ύπνο για 4 μηνών μωρό, το καλύτερο θα ήταν στις 19.30 που τη βάζεις να είναι ο βραδυνος της ύπνος κ όχι ο απογευματινος. Συν ότι 6 ώρες ανάμεσα στον πρωινό κ τον απογευματινό είναι πάρα πολλές εμένα είναι 10 μηνών κ πανω από 4 ώρες δεν αντέχει ξύπνια. Βέβαια εσένα κοιμάται πολλές ωρες οπότε μπορείτε να αφήσετε τον απογευματινό ύπνο κ να κοιμάται πρωί, μεσημέρι απο ένα 2ωρο κ κατά τις 8 για βραδυ. Επίσης δεν ξέρω γιατί εγώ θηλάζω κ έτρωγε κάθε μία ώρα αλλά τα γεύματα που κάνει δεν είναι πολύ λίγα; Ααα κ κάτι ακομα, αν μένει πολύ ώρα ξύπνια την πιάνει υπερένταση για αυτό δεν κοιμάται μετά εύκολα. Δοκίμασε 2 ώρες απτο πρωινό ξύπνημα να τη βάλεις για ύπνο κ ανάλογα να σας πάει κ η υπόλοιπη μέρα κ σιγά σιγά θα φτιάξει το πρόγραμμα μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Μην την κοιμίζεις με φασαρία και φως, έχει πια μεγαλώσει και προφανώς είναι πιο ευαίσθητη στα εξωτερικά ερεθίσματα. Αφού βλέπεις ότι νυστάζει αλλά δεν κοιμάται, το πιθανότερο είναι ότι αυτό συμβαίνει λόγω υπερέντασης. Ο κίνδυνος της σύγχυσης μέρας-νύχτας έχει περάσει πια.

 

Μην συνδέεις το γάλα με τον ύπνο, κοίμιζέ την όποτε νυστάζει ανεξαρτήτως αν εσύ κρίνεις ότι είναι ώρα να φάει. Αν πεινάει την ίδια ώρα καλώς, αλλιώς κοίμισέ την και όταν πεινάσει σίγουρα θα ξυπνήσει.

 

Μην επιδιώκεις να κοιμηθεί στο μπιμπερό, τελειώστε το γεύμα και κοίμισέ την μετά από 10-15'.

 

Για την ημέρα που φέρνεις ως παράδειγμα, το πιθανότερο είναι ότι στις 11.00 ήδη νύσταζε πολύ, θα έπρεπε ήδη να κοιμάται.

 

Τέλος, στις 23.15 είναι πολύ αργά για ύπνο, κανονικά στις 19.30 - 20.00 καλό θα είναι να τρώει και να κοιμάται με συνθήκες βραδυνού ύπνου και αν ξυπνήσει για γεύμα ενδιάμεσα να την ταίζεις σε σκοτεινό δωμάτιο με την λιγότερη δυνατή περαιτέρω δραστηριότητα (ούτε αλλαγή πάνας αν δεν είναι αναγκαίο) και να την ξαναβάζεις για ύπνο.

 

Όσον αφορά στην τελευταία σου ερώτηση, η δική μου κόρη στην ηλικία των 4 μηνών, ξυπνούσε κατά τις 8.00, κοιμόταν κατά κανόνα δύο φορές (κατά τις 10.30 και μετά κατά τις 14.00) για 1,5 - 2 ώρες την φορά και για βράδυ κοιμόταν κατά τις 19.30. Ξυπνούσε βέβαια 2 φορές για γάλα (γύρω στα μεσάνυχτα και μετά κατά τις 4.00) αλλά πριν κλείσει τον 5ο μήνα, πέρασε στο ένα ξύπνημα (γύρω στις 3.00). Κοιμόταν στην κούνια της με λευκούς ήχους και σκοτάδι (σε όλους τους ύπνους) και αποκοιμιόταν μόνη της με εμένα μέσα στο δωμάτιο καθισμένη δίπλα της.

 

Ο γιος μου (μεγαλύτερο παιδί) στην ηλικία αυτή κοιμόταν περισσότερες φορές μέσα στην ημέρα (σίγουρα 3) αλλά για λιγότερη ώρα, στο ρηλάξ δίπλα στον απορροφητήρα (!!!) με κατεβασμένα παντζούρια, μετά από κούνημα στο ρηλάξ. Το βράδυ κοιμόταν και αυτός νωρίς (γύρως στις 20.00 - 20.30) και νομίζω (πάνε και χρόνια...) ότι είχε πάψει να ξυπνάει για γάλα τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...