Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμάς η μικρή μας είναι 6 μηνών και τροφαντούλα. Στοιχημάτιζα λοιπόν ότι οι πρώτες της λέξεις θα ήταν ή φαί ή γάλα ....και δεν έπεσα πολύ έξω!Η πρώτη της λέξη΄γύρω στους 5 μήνες ήταν το γνωστό "μαμ"...το οποίο το λέει όταν πλησιάζει η ώρα του φαγητού και κατά την διάρκεια του. Και η δεύτερη ήταν το "μαμά"...το οποίο το λέει ανάλογα με τις ορέξεις της. Ο μπαμπάς της την κατηγόρησε ως "προδότρια"...αφού τα περισσότερα παιδάκια λένε μπαμπα πρώτα. Η δική μου εκδοχή είναι ότι απλά συνδύσε το μαμ με το μαμά....αφου την θηλάζω ακόμη ...και άρα μαμ και μαμά ταυτίζονται.

Ελπίζω η τρίτη λέξη ...να μην είναι σουβλάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 474
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[quote name="Μαρια Στυλιανακη"

η ανάπτυξη μετά τα 2 ειναι εντελώς ραγδαία... και στα λεκτικά θέματα και σε αλλα θέματα.

φροντίστε να ελλατώνετε που και που την πιπίλα, την ημέρα, έτσι ώστε να εξασκειται η γλώσσα και να χαλαρώνει. ( η πιπίλα θεωρείται εχθρός της ομιλίας για αυτό το λόγο - δεν σημαίνει όμως οτι πρεπει να την κόψετε με μιάς, !

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!! Ο γιος μου μέχρι πριν ένα μήνα που είχε πιπιλα δεν έλεγε κουβέντα, εκτός από τα βασικά ενώ είχε τρομερή αντίλληψη. Οταν τον ζορίζαμε να μιλήσει φώναζε κατευθείαν "πιλά", την έβαζε στο στόμα κι αυτό ήταν. Ώσπου μια μερα τα πήρα, (πιο πολύ γιατί ήξερα οτι ήξερε όλες τις λέξεις κι απλά βαριόταν) και έκοψα την πιπιλα με το ψαλίδι, χωρίς βέβαια να με δει.. Την έβαλε στο στόμα και την έφτυσε κατευθείαν!!! Κυριακή του Πάσχα ήταν, ένας μήνας πέρασε από τότε και πρέπει να σας πω οτι έχει κάνει άλματα... μιλάμε για τρομερή εξέλιξη στην ομιλία.. αφού ούτε εμείς δεν το πιστεύουμε!! α και την πιπίλα εκτός από τις πρώτες 4-5 μέρες που τη ζητούσε και του δίναμε τη χαλασμένη, δεν την αναζήτησε ξανά!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν!αγχωνομαι ολο κ περισσοτερο...εχει σταματησει να βγαζει τα "ααα" "αγκ" της μιλαω σκαει στα γελια ή με τον παραμικρο θορυβο γυρναει το κεφαλι κ γελαει,με προσεχει να της μιλαω με τις ωρες μεσα στα ματια κ καμια φορα γελαει δυνατα..εχει παψει ομως να προσπαθει να μου απαντησει οπως εκανε...ανυσηχω πααααρα πολυ!την Τριτη θα παμε στη γιατρο,δε ξερω αν εχω υπομονη μεχρι τοτε για να τη ρωτησω :(
:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση με τα :roll: ηταν για να με αγχωσει περισσοτερο?

 

 

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!!!!!

 

Αν αγχώνεσαι από τώρα τότε φιλενάδα δε σε βλέπω καλά για το μέλλον,

απλά μου ακούγεται αστείο (πραγματικά ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις).

Το παιδί σου είναι SUPER!!!

Απλά δοκιμάζει (και ο μπεμπης μου πχ πριν 2 βδομάδες έλεγε μπαμπα, πριν μία εβδομάδα έλεγα μαμαμαμα, το έκοψε τώρα και έργισε τα τατατατα και παπαπαπα)

 

Σου το λέει μία μαμά 2 παιδιών.....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πότε δηλαδή ξεκινάνε να λένε τις πρώτες λεξούλες???

εμείς που είμαστε ενός δεν λέμε καμία λεξούλα βγάζει μόνος του ήχους σπάνια κανένα μα ,για, μπα προσπαθεί να μιλήσει σε ζωάκια όταν τα βλέπει με ήχους βέβαια ,αυτά....

τώρα είναι σε φάση που περπατάει απίστευτα και εξερευνάει τα πάντα, αν έχει αυτό σημασία!

 

ξαναγράφω αυτό που εγραψα πιο πάνω

 

γενικα κατω των 2 ετων δεν υπαρχει λογος να ανησυχείτε εφ όσον τα παιδιά

αντιδρουν, δείχνουν, επικοινωνούν με το βλέμμα και τις κινήσεις τους.

 

με λίγα λόγια χαλαρώνεις και απολαμβάνεις :) εξάλλου ειναι ΠΟΛΥ νωρίς να μπαίνεις σε σκέψεις για αυτό το θέμα :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ονομάζομαι Kώστας και με τη σύζυγο μου έχουμε μια κόρη 2 ετών. Τον τελευταίο καιρό έχουμε αρχίσει να ανυσηχούμε γιατί ενώ βλέπουμε άλλα παιδιά της ηλικίας της να επικοινωνούν με τους γονείς τους κανονικά και να ανταποκρίνονται με απλές λεξούλες στα καλέσματα ή τις εντολές τους, η δική μας μόνο επιλεκτικά ανταποκρίνεται σε εμάς και πολλές φορές που της λέμε κάποια πράγματα τα οποία είμαστε σίγουροι ότι τα καταλαβαίνει, δείχνει να μας αγνοεί και να μην μας ακούει. Μας δίνει την εντύπωση ότι δεν θέλει να ακούσει στις οδηγίες ή εντολές μας.

Θεωρούμε ότι το λεξιλογιο της είναι φτωχό για παιδί 2 ετών. Λεει λίγες λέξεις συνειδητά, όπως "ατα", "μαμ", "κουμπί" και κάποιες άλλες αλλά ως εκεί. Επίσης δύσκολα μας ζητάει πράγματα, με εξαίρεση ότι όταν θέλει να πάει βόλτα και νιώθει την ανάγκη να βγει έξω, θα με πάρει εμένα η τη μαμά της από το χέρι και θα πει "ατα", η καποιες φορές όταν δει φαγητό και θα πει "μαμ". Αλλά μόνο αυτό, δηλαδή, ποτέ δεν έχει πει "νερό" όταν διψάει η κάτι παρεμφερές. Ενα επιπλέον παράδειγμα είναι, οτι λίγες φορές θα κάνει "γεια" σε ανθρώπους όταν φεύγουν ή φεύγουμε εμείς. Ξέρουμε ότι το ξέρει, όμως το κάνει πολύ αραιά.

Παίζει κανονικά με τα παιχνίδια της, δείχνει όμως έντονη προτίμηση σε αντικείμενα τα οποία μπορούν να κάνουν κυκλική κίνηση, όπως για παράδειγμα, θα πάρει μια αλυσίδα και θα αρχίσει να την περιστρέφει στον αέρα ή θα πάρει το καπάκι από μια κατσαρόλα και θα κάνει πως οδηγεί (κάνοντας και τον ήχο, "βουου") ή θα πάρει κάποιο αυτοκινητάκι και θα του γυρίζει τις ρόδες.

Επιπλέον, δεν μπορεί να σηκωθεί από κάτω μόνη της (δηλαδή πρέπει να βρει κάπου να πιαστεί-εάν αυτό συνδέεται με τα παραπάνω, δεν γνωρίζω, αλλά το αναφέρω για παν ενδεχόμενο), ενώ περπατάει και τρέχει κανονικά. Επίσης δυσκολεύεται να ανέβει μικρά σκαλοπάτια, για τα οποία χρειάζεται βοήθεια.Από την άλλη, ανεβοκατεβαίνει στον καναπέ μόνη της και μπορεί να σηκώσει αντικείμενα με σημαντικό βάρος για την ηλικία της, όπως βιβλία από εγκυκλοπαίδεια, μεταλλικές κατσαρόλες κτλ.

Ισως πρέπει να αναφέρω ότι καθυστέρησε να κάνει κάποια πράγματα από τότε που γεννήθηκε, δηλαδή καθυστέρησε να μπορεί να κάτσει και περπάτησε 16-17 μηνών περίπου.

Επίσης ακόμα τρώμε τις τροφές αλεσμένες, και ενώ θέλει στερεά τροφή και της δίνουμε (παιδικά μπισκότα, πατάτα, ψωμί και άλλα) δεν μπορεί να τη μασήσει και να τη καταπιεί.

 

Γενικά είναι ένα ήρεμο παιδί και χαμογελαστό παιδί, με κανονικό ύπνο, τόσο βραδυνό όσο και μεσημεριανό. Οταν αναφέραμε τα παραπάνω στη παιδίατρο της, ήταν συγκρατημένα καθυσηχαστική και μας είπε να περιμένουμε 4-5 μήνες πριν απευθυνθούμε σε αναπτυξιολόγο.

Γενικά είμαστε μπερδεμένοι και θα θέλαμε να γνωρίζουμε παρόμοιες εμπειρίες άλλων γονέων.

 

ευχαριστώ

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφέραμε τα παραπάνω στη παιδίατρο της, ήταν συγκρατημένα καθυσηχαστική και μας είπε να περιμένουμε 4-5 μήνες πριν απευθυνθούμε σε αναπτυξιολόγο.

 

Καταρχην μπραβο σου γιατι το ποστ ηταν κατατοπιστικοτατο.Εγω στη θεσης σας δεν θα περιμενα αλλο,καταρχην για να ηρεμησετε εσεις.Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι οταν ο Θεοφιλος ήταν 17 μηνων τον πηγα σε ενα προγραμμα που εκανε το ΑΠΘ και ειχε σχεση με την αναπτυξιολογια,του βαλαν να κανει καποια πραγματα και στη συνεχεια εμενα καποιες ερωτησεις οι οποιες σχετίζονται με ολα αυτα που αναφερεις ακομα και για τα σκαλοπατια.

Προσωπική μου γνωμη πάντα,φροντιστε να επισκεφτητε το συντομοτερο δυνατον καποιον ειδικο.

Περιμένουμε νέα σας με ανυπομονησια.

 

φιλικά

Αλέκα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως ηρθες Κωστα να χαιρεστε το κοριτσακι σας.Κατα την ταπεινη μου γνωμη καλυτερα να πας το κοριτσακι σου σε αναπτυξιολογο εκεινη θα κανει πιο καλη διαγνωση αν σε περιπτωση υπαρχει κατι.Οι παιδιατροι συνηθως δεν εχουν μεγαλη πειρα σε τετοια θεματα.Στο λεω απο προσωπικη πειρα και απο κακη διαγνωση παιδιατρου.Ευχομαι ολα να πανε καλα μην το αμελησετε ομως να πατε.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είναι πολύ καλύτερο να χάσετε χρόνο για ένα ραντεβού,

 

παρά να χάσετε πολύτιμο χρόνο που πιθανώς να είναι αναγκαίος, (εάν όντως χρειάζεται κάποια βοήθεια)

 

έτσι ώστε να έρθουν στο επιθυμητό επίπεδο οι ικανότητες και οι δεξιότητες

ΕΑΝ παλι, ΕΑΝ υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα.

 

εάν ενα παιδί έχει ανάγκη την στήριξη, τότε ειναι ιδιαίτερα κρίσιμο να την λάβει όσο γινεται νωρίτερα.

 

 

την πραγματική εικόνα ενός παιδιού μόνο ένας έμπειρος αναπτυξιολόγος μπορεί να δεί.

 

ναι σε 5-6 μηνες οτι υπάρχει θα φαινοταν πιο καλά,

αλλά ότι θα φανεί και τότε, θα φαίνεται και τώρα.

 

Αλλά αυτό που εννοώ δεν έχει σχέση με την ομιλία.

απο ότι κατάλαβα δεν ειναι αυτό το μόνο που σας ανησυχεί.

 

για το θέμα της ομιλίας, ναι μπορεί να είναι πολύ νωρίς να ασχοληθείτε εάν αυτό ειναι το μόνο που ας ανησυχεί. η ομιλία εξελίσεται ραγδαία, και κάποια παιδιά απλώς αργούν να μιλήσουν.

 

(όμως πάντα είναι μόνο θετικό ελέγχεται αυτό έτσι ώστε να διασφαλιστεί ότι το παιδί δεν χρειάζεται κάποια στήριξη)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας!

Εχω τον 14 μηνων Γιωργο ο οποιος γεννηθηκε προωρα στις 33 εβδομαδες(χωρις κανενα προβλημα υγειας,ουτε θερμοκοιτιδα).Ειναι ψηλος,βαρουτσικος,κοινωνικος πολυ,χαμογελαστος,δραστηριος και τα αναφερω αυτα για να επισημανω πως ειναι ενα φυσιολογικο μωρο . Παρατηρω ομως, πως ο,τι εχει κανει μεχρι ωρας το κανει καθυστερημενα σε σχεση με αλλα μωρα της ιδιας ηλικιας,Π.Χ τωρα πινει γαλα με το μπιμπερο μονος του,ή οταν του δινω το ποτηρακι του νερου.Δεν περπαταει,μονο υποβασταζομενος και φυσικα πιανεται απ' ολα τα επιπλα και παει σφεντονα, και απο μπουσουλημα αλλο τιποτα,εχει τρυπησει φορμες και φορμες! Καθως επισης, δεν δειχνει ενα αντικειμενο,μονο σε καποιες φωτογρ. που τον ρωταω που ειναι η μαμα ή ο μπαμπας?τοτε απλωνει το χερακι του και πραγματικα μας αναγνωριζει.Μαμα- μπαμπα συνειδητα δεν λεει, μονο μπαμπαμπα μμμαμακλπ.Του εχει κατσει και επαναλαμβανει συνεχεια το ναι αλλα καταλαβαινω πως το λεει ασυνειδητα γιατι δεν λεει ναι οταν ρωταω θελεις νερο?.Ο παιδιατρος ειπε πως πρεπει να τον υπολογιζουμε ηλικιακα 2 μηνες μικροτερο μεχρι τα 2 του χρονια και πως θεωρει φυσιολογικη αυτη την καθυστερηση η οποια οφειλεται στην προωροτητα και καλο ειναι να περιμενουμε λιγακι ακομα.

Λοιπον,παιδακια για να μην μακρυγορω,πρεπει να απευθυνθω καπου σε καποιο ειδικο τωρα ή να περιμενω κανενα 3μηνο?

Και εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια? να εχει προωρο μωρακι και να αντιμετωπισε κατι αναλογο?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα ρε παιδια συμβαινει το αντιθετο. Σε δεκα μερες κλεινει τον εκτο μηνα και απο τριων μηνων λεει τη λεξη '' Ναι '' Στους πεντε μηνες αρχισε να λεει '' μαμα και αιγια '' δηλαδη γιαγια, και τωρα λεει '' ελα ''.

Ολα αυτα βεβαια δεν τα λεει συνειδητα, ετσι νομιζω τουλαχιστον, αλλα τα λεει πολυ καθαρα και τα επαναλαμβανει. Επισης οταν του λεω '' Φιλακι, φιλακι τη μαμα ... '' ανοιγει το στομα του και το κολαει στο μαγουλο μου.

Τι συμβαινει μηπως ειμαστε .... δικηγοροι;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frinda είναι πρόωρο το μωράκι σου ή τελειόμηνο?

Γεννηθηκε με το που εκλεισα την 37η εβδομαδα με καισαρικη!

Ηταν 2.500 κιλα και 48 ποντους και τωρα ειναι 73 ποντοι και 7.740 κιλα!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Α Οκ,ειπα και 'γω!Καταλαβα λαθος,εγραψα την δικη μου περιπτωση και ρωτησα αν υπαρχει καποιος με εμπειρια προωρου μωρου και ετυχε ν' απαντησεις εσυ απο κατω και πιστεψα πως εχεις εσυ.

Εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο στην 33 εβδ. επειδη εσπασαν τα νερα.Ζυγιζε 2300 και 48 ποντους το ζουζουνακι και τωρα εχει γινει ενα ζουζουνι θηριο,84 εκ. 12500 κιλα!

Να σου ζησει λοιπον και να ειναι γεματο υγεια!Τι καλα που ειναι τα μωρακια μωρε! :)

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι αλλο παραξενο με την ομιλια!!! Ο μπεμπικος μου οπως σας εχω πει ειναι εξι μηνων. Απο τριων μηνων ελεγε τη λεξη '' ΝΑΙ '' την οποια την επαναλαμβανει καθημερινα. Στους πεντε μηνες ελεγε μαμα και αιγια, δηλαδη γιαγια, στους εξι μηνες ελεγε ολα τα προηγουμενα συν τη λεξη ''ελα ''. Την Πρωτοχρονια περιμενε να φαει κι επειδη δεν ηταν ετοιμο το φαγητο του εβαλε τα κλαμματα και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ με φωναξε ΜΑΜΑ!!!

Ηταν απολυτα συνειδητο γιατι με εψαχνε με τα ματια του και μολις με ειδε φωναξε ΜΑΜΑ. Τωρα θα σας πω το ακομη πιο περιεργο. Εδω και πεντε ημερες λεει συνεχεια Μπαμπα - μπαμπα - μπαμπα. Θα μου πειτε γιατι ειναι περιεργο; Γιατι εμεις μπαμπα δεν εχουμε στο σπιτι, ουτε ποτε τον γνωρισαμε... Εχουμε μονο μαμα, γιαγια και παππου. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτο;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κ' εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με την ομιλία ή μάλλον το "βάβισμα". Έχω ένα μωράκι 4 μηνών που ξετρελαίνεται να μιλάει μόνο του πχ στα παιχνίδια, στο καθρεφτάκι του, κάτι κάδρα στον τοίχο κλπ. Μόλις όμως πάω στο δωμάτιο να παίξω λίγο μαζί του σταματάει να μιλάει. Βγαίνω από το δωμάτιο και ξαναρχίζει. Μπαίνω και ξανασταματάει. :(

Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο με τα μικρούλια σας;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κ' εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό με την ομιλία ή μάλλον το "βάβισμα". Έχω ένα μωράκι 4 μηνών που ξετρελαίνεται να μιλάει μόνο του πχ στα παιχνίδια, στο καθρεφτάκι του, κάτι κάδρα στον τοίχο κλπ. Μόλις όμως πάω στο δωμάτιο να παίξω λίγο μαζί του σταματάει να μιλάει. Βγαίνω από το δωμάτιο και ξαναρχίζει. Μπαίνω και ξανασταματάει. :(

Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο με τα μικρούλια σας;

 

Zaira, έτσι κάνουν όλα τα μωράκια.

Κι η δικιά μου το ίδιο έκανε.

Τώρα βέβαια που είναι περίπου 6 μηνών, μιλάει σε μένα κ στον μπαμπά της. αλλά γενικώς μιλάει κ σε διάφορα πράγματα όπως τη λάμπα, όλα τα πολύφωτα, στα αρκουδάκια της, στο ενυδρείο κ σε όλα όσα έχουν φώς.

Όταν το μωρό μιλάει μόνο του, σημαίνει ότι βαριέται κ βρήκε τρόπο να περάσει την ώρα του, όταν μπαίνεις εσύ στο δωμάτιο, δεν χρειάζεται να κάνει κάτι μόνο του, εφόσον είσαι εσύ εκεί, του τραβάς την προσοχή κ θα ασχοληθεί μαζί σου με το να σε κοιτάει, σε λίγο καιρό όμως, θα μιλάει κ σε σένα, αν δεν το κάνει ήδη, οπότε μην στεναχωριέσαι κ μην εκπλήσσεσαι, απλά μια ασχολία βρήκε το νινί, να μιλάει σε ότι του κάνει εντύπωση. Η κόρη μου το κάνει κ τώρα αυτό, που κοντεύει 6 μηνών. Το κάνει συγκεκριμένα μόλις ξυπνήσει, για 15 λεπτά περίπου λέει τα δικά της κ μετα αρχίζει κ φωνάζει για να πάει κάποιος να την πάρει, επειδή βαρέθηκε να μιλάει μόνη της. Μόλις την πάρω κ κάτσουμε στο σαλόνι, μιλάει σε μένα ή σε ότι της αρέσει, στον μπαμπά της, στο πολύφωτο, ακόμα κ στα μαξιλάρια του καναπέ.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

@Maria_23, πολύ σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου και που με καθησύχασες. Όχι πως ανησυχούσα και πολύ αλλά μου φαινόταν περίεργο. Είναι απίθανα τα μικράκια μας! Ο τρόπος που λειτουργούν είναι συναρπαστικός. Γι' αυτό και εμείς οι μεγάλοι θέλουμε όλα να εξηγούμε. Είναι σα να εξηγείς τη ζωή την ίδια. Ειδικά στο θέμα της ομιλίας αποτυπώνεται το θαύμα της ανθρώπινης ύπαρξης.

Να είσαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

@Maria_23, πολύ σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου και που με καθησύχασες. Όχι πως ανησυχούσα και πολύ αλλά μου φαινόταν περίεργο. Είναι απίθανα τα μικράκια μας! Ο τρόπος που λειτουργούν είναι συναρπαστικός. Γι' αυτό και εμείς οι μεγάλοι θέλουμε όλα να εξηγούμε. Είναι σα να εξηγείς τη ζωή την ίδια. Ειδικά στο θέμα της ομιλίας αποτυπώνεται το θαύμα της ανθρώπινης ύπαρξης.

Να είσαι καλα!

 

Να χαίρεσαι το νινί σου και επίσης να χαίρεσαι ότι καινούριο κάνει και ανακαλύπτει.

Σε λίγο καιρό, σε 1 μήνα δηλαδή περίπου, θα αρχίσει να σε χαιδεύει στο πρόσωπο και θα τρελαθείς στην κυριολεξία, θα αρχίσει να λέει " μπα μπα μπα κ μπαμπά ολόκληρο", όπως κ το κλασσικό γγγγγρρρρ που κάνουν όλα τα μωράκια.Οτιδήποτε σε παραξενεύει όμως δεν είναι κακό να το ρωτάς κ καλά κάνεις κ θες να μάθεις τι ακριβώς σημαίνουν τα κατορθώματα του μωρού σου, όλες οι μαμάδες θέλουμε :wink: .

Ότι χρειαστείς, μπορείς να το ρωτήσεις, απλά τα πράγματα.

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εμεανα ειναι η μικρη σχεδον 24 μηνων και μιλαει οποτε θελει.οταν ξεχαστει λεει κανονικη λεξη π.χ. πανω και αν της πω τι ειπες δεν ακουσα,λεει πα.παντως χτες ειπε μονη της ΑΜΑΤΣΙ και πολυ χαρηκαμε.αμαξι εννοουσε ετσι :?::P

Link to comment
Share on other sites

εμεανα ειναι η μικρη σχεδον 24 μηνων και μιλαει οποτε θελει.οταν ξεχαστει λεει κανονικη λεξη π.χ. πανω και αν της πω τι ειπες δεν ακουσα,λεει πα.παντως χτες ειπε μονη της ΑΜΑΤΣΙ και πολυ χαρηκαμε.αμαξι εννοουσε ετσι :?::P

 

ΑLIKOYLA, γεια σου! Ο παιδίατρός μας μας έχει δώσει μία πολύ χρήσιμη συμβουλή και στη μεταφέρω για να μην αγχώνεσαι! :)

"Σε ηλικία 3 ετών η ομιλία ενός παιδιού θα πρέπει να γίνεται κατανοητή κατά 80% από έναν άγνωστο ενήλικα".

Σε ηλικία 3-4 μηνών τη θυμάσαι αν βάβιζε πολύ ή όχι;

Να τη χαίρεσαι και να σου γίνει ρητορας μια μερα! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά. Εγώ έχω δύο μπέμπες 10 μηνών (διδυμα) αλλά ακόμα δεν έχουν πεί λεξούλες εκτός από ένα -άκια, άκια που λένε συνέχεια και μάλλον είναι παλαμάκια. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να ανησυχω γιατί δεν ξέρω επειδή είναι δίδυμα μήπως αργούν λίγο πιο πολύ. Κατά τα άλλα η μία περπατάει μόνη της ( λίγα βηματάκια και μετά πιάνεται) και η άλλη στέκεται μόνη της, χορέυει όλη την ημέρα αλλά για να περπατήσει θέλει να κρατιέται.

Δεν το πιστεύω οτι είναι δικές μου

Αλεξάνδρα 3/3/2008

Ζέτα 3/3/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...