Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πάντα μου φαινόταν πολύ αστεία αυτή η ονομασία .. «μελιτζάνες παπουτσάκια» :P αν και όντως μοιάζουν με παπουτσάκια 

Να σας πω πάντως μετά από όλα αυτά που διάβασα .. άρχισα να φοβάμαι παρά πολύ με την θάλασσα .. τώρα νομίζω θα είμαι φρικτά επιφυλακτική    

Αν δείτε κάνα παιδακι με δυο σωσίβια , τουβλάκια και μακαρόνι και μια παλαβή να τρέχει από πίσω .. εγώ θα είμαι 

 

Noμιζω η ιδεα ειναι η αναποδη παντως : ελαχιστοποιεις τα βοηθητικα μεσα, και μαθαινεις στο παιδι να κολυμπα, ωστε να μην εχεις απροοπτα. Ατυχηματα συνηθως συμβαινουν απο αδικαιολογικη υπερεκτιμηση δυνατοτητων.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Noμιζω η ιδεα ειναι η αναποδη παντως : ελαχιστοποιεις τα βοηθητικα μεσα, και μαθαινεις στο παιδι να κολυμπα, ωστε να μην εχεις απροοπτα. Ατυχηματα συνηθως συμβαινουν απο αδικαιολογικη υπερεκτιμηση δυνατοτητων.

Ναι αστείο έκανα  :P

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2021 at 3:08 ΜΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήρθε η στιγμή που το σκεφτόμαστε σιγά σιγά να οργανωθούμε και να ξεκινήσουμε μπάνια. Όποτε θα ήθελα να ρωτήσω τι σωσίβιο η μπρατσάκια φοράτε η φοράγατε στα παιδάκια σας όταν ήταν 2 χρόνων. Είχαμε πέρυσι ένα σωσίβιο στο μεγάλο μου γιο που ήταν πιο μικρός που ήταν βρεφικό. Μέχρι 2 ετών. Όποτε αυτό τώρα θα το πάρει ο μικρός μου γιος. Ήταν κάπως ξαπλωτό για να βολεύεται όταν ήταν μωρό. Τώρα σκεφτόμουν η γιλέκο φουσκωτό η μπρατσάκια. Εσείς τι λέτε ; Επίσης ήθελα να αγοράσω μια μικρή πισίνα να την φουσκώνουμε και να έχουμε δίπλα τον μικρό να παίζει μέσα. Τι άλλο θεωρείτε θα μου χρειαστεί ; Ψυγείο έχουμε για το φαγητό για να μην χαλάει. Μήπως να πάρω κάνα φουσκωτό για τον μεγάλο ; 

Μπρατσακια εμείς 

 

Όσο για τα αλλά που ρωτάς εμείς κουβαδακια έχουμε και ένα φουσκωτό θαλάσσης αν κ δε το προτιμω γιατί είναι το μισό σώμα έξω 

 

Θα κουβαλάς και ψυγείο? Χαρά στο κουράγιο σου! Εγώ όχι, τοστ κανα φρουτο μπισκότα χυμούς. Μια χαρά. Φαι στο σπίτι. 

On 14/5/2021 at 9:49 ΜΜ, Super.mum είπε:

Πάντα μου φαινόταν πολύ αστεία αυτή η ονομασία .. «μελιτζάνες παπουτσάκια» :P αν και όντως μοιάζουν με παπουτσάκια 

Να σας πω πάντως μετά από όλα αυτά που διάβασα .. άρχισα να φοβάμαι παρά πολύ με την θάλασσα .. τώρα νομίζω θα είμαι φρικτά επιφυλακτική    

Αν δείτε κάνα παιδακι με δυο σωσίβια , τουβλάκια και μακαρόνι και μια παλαβή να τρέχει από πίσω .. εγώ θα είμαι 

Σωπα βρε. 

 

Η μεγάλη μου κολυμπάει χωρίς βοήθεια πλεον ... Περήφανη μάνα. Στόχος επετεύχθη στα 5! :)

 

είχα κι εγώ ένα σωρό από αυτά αλλά έμειναν έτσι.... Με μπρατσακια τελικά έμαθε, μετά βγάλαμε το ένα, βγάλαμε κ. Το άλλο. Κ τέλος. Το ζήτησε όμως καμμια πίεση. Εντάξει λίγο κουβέντα εγώ στο φλου...που Έπιασε τόπο ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μεγάλο μου γιο δεν με βόλεψαν καθόλου τα τουβλάκια βέβαια δυσκολεύεται μεψτον συντονισμό κ έφευγε μπροστά με το κεφάλι.. Κ έτσι πέρυσι του φορούσα μπράτσακια, φέτος δε ξέρω πως θα είναι..!! 

Στον μικρό φέτος θα επιχειρήσω να του βάλω τουβλάκια μέχρι πέρυσι κ εκείνος με μπράτσακια ήταν, και έχουμε κ μια σανίδα.. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Στον μεγάλο μου γιο δεν με βόλεψαν καθόλου τα τουβλάκια βέβαια δυσκολεύεται μεψτον συντονισμό κ έφευγε μπροστά με το κεφάλι.. Κ έτσι πέρυσι του φορούσα μπράτσακια, φέτος δε ξέρω πως θα είναι..!! 

Στον μικρό φέτος θα επιχειρήσω να του βάλω τουβλάκια μέχρι πέρυσι κ εκείνος με μπράτσακια ήταν, και έχουμε κ μια σανίδα.. 

 

Τα τουβλάκια δε λειτουργούν έτσι. Είναι μέσο εκμάθησης, δεν κρατάνε το παιδί έξω από το νερό, απλά δίνουν μια μικρή βοήθεια.

Πρέπει δηλαδή να ασχοληθείς πολύ ενεργά με την εκμάθηση κολύμβησης και κατά κανόνα στην αρχή με τη βοήθεια και μακαρονιού ή σανίδας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως με τα τουβλάκια βουλιάζει.... 

Κ δεν μπορώ να είναι δίπλα γιατί δε με θέλει δίπλα με διώχνει.. Όποτε βάζει μπρατσακια εκείνη αυτόνομη κι εγώ την ηρεμία μου! :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diane2020 είπε:

Εμένα παντως με τα τουβλάκια βουλιάζει.... 

Κ δεν μπορώ να είναι δίπλα γιατί δε με θέλει δίπλα με διώχνει.. Όποτε βάζει μπρατσακια εκείνη αυτόνομη κι εγώ την ηρεμία μου! :D

 

και πως αφηνεις ενα παιδι χωρις εσενα διπλα, σε εχασα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

και πως αφηνεις ενα παιδι χωρις εσενα διπλα, σε εχασα;

Δεν την πιανω εννοώ, δεν είμαι από πανω της, κολυμπαμε δίπλα ενώ με τα τουβλάκια βουλιάζει κ πρέπει νατην πιανω. Με τα μπρατσακια παμε κ μέσα μαζί κ κολυμπαμε κι όταν δεν πατάμε. Νιώθω κι εγώ ασφαλής γτ επιπλεει

Δε μας βόλεψαν ουτε και το παιδι

Γενικά πιστεθω τα τουβλάκια είναι καλό μέσο εκμάθησης στο κολυμβητήριο αλλά έχει γίνει μόδα κ στη θάλασσα τα τελευταία χρόνια αλλά εγώ δεν πιστευω πως θα μάθει με αυτά . Ενώ με τα μπρατσακια δεν ξέρω το χαμε καλυτερα, βγαζαμε σιγά σιγά κ τέλος, πλεον κολυμπάει χωρίς βοήθεια στα 5 της περσυ δηλαδή!!!. έτσι πάω κ τη μικρή σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , diane2020 είπε:

Με τα μπρατσακια παμε κ μέσα μαζί κ κολυμπαμε κι όταν δεν πατάμε. Νιώθω κι εγώ ασφαλής γτ επιπλεει

 

 

Δεν μου αρεσει που το ξαναγραφω, αλλα ο μεσος ναυαγοσωστης νομιζω παθαινει ενα μινι εγεκφαλικο καθε φορα που γραφεται αυτο :(

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα τουβλάκια δε λειτουργούν έτσι. Είναι μέσο εκμάθησης, δεν κρατάνε το παιδί έξω από το νερό, απλά δίνουν μια μικρή βοήθεια.

Πρέπει δηλαδή να ασχοληθείς πολύ ενεργά με την εκμάθηση κολύμβησης και κατά κανόνα στην αρχή με τη βοήθεια και μακαρονιού ή σανίδας.

Επειδή το έχω κ εγω απορία, πέρσι πήραμε σωσίβιο γιλέκο που μόνο του δεν έκανε σχεδον τίποτα αλλά κρατούσε κ σανίδα κ εμάς φυσικά κ απλώς κουνούσε πόδια κ έμαθε λίγο την οριζόντια στάση. γθα φέτος λέγαμε τουβλάκια, λες ότι θα είναι το ίδιο με το γιλέκο; να μην τα πάρουμε δηλαδή; θα πάρουμε κ μακαρόνι βέβαια κ θα μάθω από το ηλικία κάνει μαθήματα ο ναυτικός όμιλος γιατί αν παίρνει από τριών θα πάμε οπωσδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επειδή το έχω κ εγω απορία, πέρσι πήραμε σωσίβιο γιλέκο που μόνο του δεν έκανε σχεδον τίποτα αλλά κρατούσε κ σανίδα κ εμάς φυσικά κ απλώς κουνούσε πόδια κ έμαθε λίγο την οριζόντια στάση. γθα φέτος λέγαμε τουβλάκια, λες ότι θα είναι το ίδιο με το γιλέκο; να μην τα πάρουμε δηλαδή; θα πάρουμε κ μακαρόνι βέβαια κ θα μάθω από το ηλικία κάνει μαθήματα ο ναυτικός όμιλος γιατί αν παίρνει από τριών θα πάμε οπωσδήποτε. 

Tα τουβλάκια είναι βοηθητικό μέσο για εκμάθηση κολύμβησης, σε καμία περίπτωση δεν σε κρατάνε στην επιφάνεια μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Tα τουβλάκια είναι βοηθητικό μέσο για εκμάθηση κολύμβησης, σε καμία περίπτωση δεν σε κρατάνε στην επιφάνεια μόνα τους.

ναι το κατάλαβα, άρα αυτό που λενε ότι βγάζουν τα τουβλάκια ένα ένα κ μένουν χωρίς, τι είναι, ψυχολογικό μόνο; άρα το σωσίβιο γιλέκο που έχουμε που δν κρατάει μόνο του, είναι το ίδιο με τα τουβλάκια ή θα προσφέρουν τα τουβλάκια κάτι παραπάνω; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι το κατάλαβα, άρα αυτό που λενε ότι βγάζουν τα τουβλάκια ένα ένα κ μένουν χωρίς, τι είναι, ψυχολογικό μόνο; άρα το σωσίβιο γιλέκο που έχουμε που δν κρατάει μόνο του, είναι το ίδιο με τα τουβλάκια ή θα προσφέρουν τα τουβλάκια κάτι παραπάνω; 

5τουβλακια σε σχεση με ενα κτ περισσοτερο βοηθαει

εγω νομιζω το γιλεκο με τα τουβλακια ειναι το ιδιο.για την ακριβεια εξαρταται ποσο υλικο ειχε το καθενα,αλλα πρακτικα δ ειδα μεγαοη διαφορα(δ μιλαω για φουσκωτο γιλεκο)

αλλα ειχε κ τα 2 η κορη μου.μαλιστα το γιλεκο την σηκωνε λιγο παραπανω.σταματησε να το φοραει λογω μεγεθους,κ ψιλοκολυμπουσε

ο μικρος περυσι εβαλε γιλεκο κ κτ λιγα εμαθε.παλι λογω μεγεθους μαλλον φετος θα το αλλαξουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι το κατάλαβα, άρα αυτό που λενε ότι βγάζουν τα τουβλάκια ένα ένα κ μένουν χωρίς, τι είναι, ψυχολογικό μόνο; άρα το σωσίβιο γιλέκο που έχουμε που δν κρατάει μόνο του, είναι το ίδιο με τα τουβλάκια ή θα προσφέρουν τα τουβλάκια κάτι παραπάνω; 

Δίνει μια μικρή βοήθεια αλλά μικρή, δε θα κρατήσει το παιδί στην επιφάνεια αν δε ξέρει καθόλου να βοηθήσει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δίνει μια μικρή βοήθεια αλλά μικρή, δε θα κρατήσει το παιδί στην επιφάνεια αν δε ξέρει καθόλου να βοηθήσει το ίδιο.

άρα λογικά είναι περίπου ίδιο με το γιλέκο, οπότε αν του κάνει δεν θα πάρουμε τουβλάκια. Νόμιζα ότι κρατάνε πιο πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα τουβλάκια δε λειτουργούν έτσι. Είναι μέσο εκμάθησης, δεν κρατάνε το παιδί έξω από το νερό, απλά δίνουν μια μικρή βοήθεια.

Πρέπει δηλαδή να ασχοληθείς πολύ ενεργά με την εκμάθηση κολύμβησης και κατά κανόνα στην αρχή με τη βοήθεια και μακαρονιού ή σανίδας.

Ναι το ξέρω αυτό απλά ο γιος μου δεν ήθελε να τον κρατάμε (αντιδρούσε πολύ στο άγγιγμα και στη βοήθεια μέσα στη θάλασσα) κ ούτε τη σανίδα μπορούσε να χρησιμοποιήσει και ούτε εκεί ήθελε βοήθεια, βέβαια μακαρόνι δεν είχα πάρει να δω μήπως τον βολέψει..  Θα ξανά δοκιμάσουμε κ φέτος...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

ναι το κατάλαβα, άρα αυτό που λενε ότι βγάζουν τα τουβλάκια ένα ένα κ μένουν χωρίς, τι είναι, ψυχολογικό μόνο; άρα το σωσίβιο γιλέκο που έχουμε που δν κρατάει μόνο του, είναι το ίδιο με τα τουβλάκια ή θα προσφέρουν τα τουβλάκια κάτι παραπάνω; 

Τα τουβλάκια δε σε κρατάνε στην επιφάνεια εντελώς. Γι αυτο κι εγω, οταν ηταν πολυ μικρος, 2 και 3 χρονών του εβαλα μπρατσακια. Οπως ξαναείπα, οχι για να μάθει μπανιο, γιατί δεν περίμενα σε τοσο μικρη ηλικία, αλλα για να πλατσουριζει, να επιπλέει και να εξοικειωθεί με τη θάλασσα. Στα 4, που ήταν πιο έτοιμος, βάλαμε τουβλάκια. Δυσκολεύτηκε λιγο στην αρχή αλλά το βρήκε γρήγορα. Δεν είναι ψυχολογικό. Βοηθανε αλλα οχι σαν τα μπρατσάκια για παράδειγμα που σε κρατάνε τελείως στην επιφάνεια. Προφανώς, οταν αρχίζεις και βγάζεις τουβλάκια, βοηθανε λιγότερο και το παιδι συνηθίζει σιγα σιγα να επιπλέει καλύτερα μόνο του

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Έσπερος said:

ναι το κατάλαβα, άρα αυτό που λενε ότι βγάζουν τα τουβλάκια ένα ένα κ μένουν χωρίς, τι είναι, ψυχολογικό μόνο; άρα το σωσίβιο γιλέκο που έχουμε που δν κρατάει μόνο του, είναι το ίδιο με τα τουβλάκια ή θα προσφέρουν τα τουβλάκια κάτι παραπάνω; 

Δεν είναι ψυχολογικό, απλά όσο βγάζουν τουβλάκια τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια κάνουν προκειμένου να παραμένουν στην επιφάνεια της θάλασσας, για αυτό και στα κολυμβητήρια η εκμάθηση γίνεται με τουβλάκια-μακαρόνι-σανίδα, γιατί κανένα από αυτά δεν σε αφήνει να επιπλέεις χωρίς προσπάθεια.  Στο δικά μας κολυμβητήριο η σανίδια είναι το τελευταίο στάδιο πριν το παιδί κολυμπήσει χωρίς βοήθεια

 

19 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν μου αρεσει που το ξαναγραφω, αλλα ο μεσος ναυαγοσωστης νομιζω παθαινει ενα μινι εγεκφαλικο καθε φορα που γραφεται αυτο :(

 

ξέμεινα από like.!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως που το καλοκαίρι θα είναι 2 τελικά να σας πω ότι του πήρα 2 σωσίβια. Το ένα είναι φουσκωτό και το άλλο είναι από ένα περίεργο υλικό .. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ... δεν είναι τουβλάκια είναι σαν ενσωματωμένο μέσα στο σωσίβιο αυτό. Και δεν θεωρώ ότι μας κάνει το δεύτερο. Μάλλον είναι για μεγαλύτερα παιδιά. Μάλλον θα προτιμήσω το φουσκωτό σωσίβιο. Πάντως μπρατσάκια δεν πήρα γιατί γράφανε και από 3 ετών .. δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα όμως που το καλοκαίρι θα είναι 2 τελικά να σας πω ότι του πήρα 2 σωσίβια. Το ένα είναι φουσκωτό και το άλλο είναι από ένα περίεργο υλικό .. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ... δεν είναι τουβλάκια είναι σαν ενσωματωμένο μέσα στο σωσίβιο αυτό. Και δεν θεωρώ ότι μας κάνει το δεύτερο. Μάλλον είναι για μεγαλύτερα παιδιά. Μάλλον θα προτιμήσω το φουσκωτό σωσίβιο. Πάντως μπρατσάκια δεν πήρα γιατί γράφανε και από 3 ετών .. δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή 

τι εννοεις φουσκωτο;κουλουρα;με βρακακι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

τι εννοεις φουσκωτο;κουλουρα;με βρακακι;

Όχι όχι γιλέκο φουσκωτό 

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι όχι γιλέκο φουσκωτό 

Που το κουμπώνεις πάνω του έχει και φερμουάρ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμένα όμως που το καλοκαίρι θα είναι 2 τελικά να σας πω ότι του πήρα 2 σωσίβια. Το ένα είναι φουσκωτό και το άλλο είναι από ένα περίεργο υλικό .. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ... δεν είναι τουβλάκια είναι σαν ενσωματωμένο μέσα στο σωσίβιο αυτό. Και δεν θεωρώ ότι μας κάνει το δεύτερο. Μάλλον είναι για μεγαλύτερα παιδιά. Μάλλον θα προτιμήσω το φουσκωτό σωσίβιο. Πάντως μπρατσάκια δεν πήρα γιατί γράφανε και από 3 ετών .. δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή 

Ναι από 3 ξεκινανε, εγώ της έβαλα από 1,5 βέβαια... 

Αντε καλά μπάνια. Θα δεις τι σας ταιριάζει εν καιρω

Κι εμείς ξεκινάμε όπου να'ναι. Καλά εγώ έχω ήδη αρχίσει μια φορά τη βδομάδα πεταγομαι για μισή ώρα. Τώρα ιουνη θα αρχίσω κ με τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...