Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική ανω 50


MarianS

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλά ούτε εγώ μοιάζω με την μαμά μου στα 40 της, εκείνη είχε ήδη μεγαλώσει τρία παιδιά, ετοιμάζονταν να γίνει γιαγιά , δούλευε από πολυ μικρή σε μία πολύ σκληρή δουλειά, λογικό να μην έχουμε τις ίδιες αντοχές. Εγώ από την άλλη δουλεύω μεν από 18, σπούδασα, ταξίδεψα, βγήκα, διασκέδασα, έχω ένα παιδί έξι ετών, κάνω μία δουλειά κουραστική μεν αλλά καμία σχέση με της μαμάς μου...δεν είναι λογικό να μην είμαστε ίδιες στα 40 μας? εγώ πιστεύω πως οι σημερινοί 40-50ηδες φαίνονται νεότεροι σε σχέση με 10-15 χρόνια πριν, κάνουμε σαφώς καλύτερη ζωή και αυτό βοηθάει.

Δεν ξέρω αν κάνουμε καλύτερη ζωή. Οι γονείς μιυ πχ είχαν πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από εμάς κι ας κάνουμε την ιδθα δουλειά. είχαν ιδιόκτητα σπίτια κ βοήθεια ως ένα σημείο από τους γονείς τους (μ εμάς εννοώ). Ούτε μικροί παντρεύτηκαν ούτε χειρωνακτική δουλειά έκαναν για να ζήσουν κακουχίες. απλώς πιστεύω ότι κοινωνικά είναι πλέον αποδεκτό να είσαι 50-55 κ να ντύνεσαι όπως στα 30-35, να φροντίζεις τον εαυτό σου για να μην χάσεις τη φορμα σου κλπ. Οι δικοί μου από νέοι έτσι ζούσαν, επισκέψεις, συγγενείς, κάποια θεάματα κ ταξίδια, όχι ξενυχτια, όχι ποτό κλπ. Βέβαια η μαμα μου δεν έμοιαζε όπως η γθαγια μου στα 60, υπήρξε μια κάποια πρόοδος! 

 

Οι μαμάδες των αλλοδαπών μαθητών μας είναι συνήθως γεννημένες μετά το 85 δλδ ίσα ή μικρότερες μου (με παιδιά στην εφηβεια!!!!), αλλά δείχνουν πολύ μεγαλύτερες, λόγω διαφορετικής εργασίας κ μάλλον κ λόγω νοοτροπίας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η πεθερά μου είναι πολύ σβελτη κ γυμνάζεται από νέα συστηματικά, το έκοψε μόνο όταν έκλεισαν, νομθζω ότι μας στείλει κάποιος για ασκήσεις θα νομίσει ότι εγω είμαι η 70αρα. επίσης όταν τη γνώρισα, εγω έβαφα τα νύχια μου μόνο με παστέλ απαλά χρώματα γιατί τα σκούρα τα θεωρούσα έξαλλα, κ εκείνη τα έβαφε φούξια ή κόκκινο, όπως κ το κραγιόν της. τώρα εγω εκσυγχρονίστηκα, τα κάνω κοράλλι ή βυσσινί. Επίσης μπορεί να βγούμε βόλτα κ εκείνη να φοράει φορμα κ αθλητικά ή τζιν κ εσπαντρίγιες, που εγω όπως σας έχω πει τα φοράω κ νιώθω χάλια. Οι γονείς μου πάντως ακόμα κ 10 χρόνια πριν που ήμουν στην Αγγλία κ κάναμε περιήγηση, είχαν εμφανώς μειωμένες αντοχές. Τώρα δε στο νησί, περπατούσαν δυο μέτρα πίσω μας, δεν μας έφταναν με τίποτα. Αλλά κι εκείνοι δεν ήταν ποτέ της έξαλλης ζωής. επισκεψεισ, σινεμά, θέατρο, φαγητό, κ η μαμα μου καφέ με φίλες. ταξίδια τέλος.

Είναι στον άνθρωπο η γιαγιά φίλης μου που είναι 80 χρόνων .. είναι με περούκα , κόκκινο κραγιονακι , πάει σφερα η γυναίκα καλά να είναι πάντα .. ξυπνάει 5 το πρωί και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πλένει το πάτωμα .. έχει μανία με καθαριότητα ... στην συνέχεια πάει λαϊκή , πάει σούπερ μάρκετ με τα πόδια .. νταξει μπορεί να μην μένει πολύ μακριά αλλά θέλει κάνα 10 λεπτό με τα πόδια , με την ζέστη κ να κουβαλάει ψώνια (χωρίς βοήθεια από κανέναν-δεν θέλει βοήθεια-δεν καταδέχεται) είναι πάντα στην πένα και μαγειρεύει και για όλους τους υπόλοιπους .. δεν κάθεται .. η μόνη ώρα που κάθεται μέσα στην μέρα είναι όταν πίνει το καφέ η όταν τρώει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Είναι στον άνθρωπο η γιαγιά φίλης μου που είναι 80 χρόνων .. είναι με περούκα , κόκκινο κραγιονακι , πάει σφερα η γυναίκα καλά να είναι πάντα .. ξυπνάει 5 το πρωί και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να πλένει το πάτωμα .. έχει μανία με καθαριότητα ... στην συνέχεια πάει λαϊκή , πάει σούπερ μάρκετ με τα πόδια .. νταξει μπορεί να μην μένει πολύ μακριά αλλά θέλει κάνα 10 λεπτό με τα πόδια , με την ζέστη κ να κουβαλάει ψώνια (χωρίς βοήθεια από κανέναν-δεν θέλει βοήθεια-δεν καταδέχεται) είναι πάντα στην πένα και μαγειρεύει και για όλους τους υπόλοιπους .. δεν κάθεται .. η μόνη ώρα που κάθεται μέσα στην μέρα είναι όταν πίνει το καφέ η όταν τρώει. 

ούτε η μαμα μου κάθεται. εννοώ κάνει δουλειές βγαίνει για ψώνια πάει για περπάτημα αλλά με άργους ρυθμούς. όσο κι αν με στενοχωρεί, ακόμα κι αν μέναμε στην Αθήνα, τον μικρό δεν θα μπορούσε να τον κρατάει καθημερινά για ώρες κ με βόλτες κλπ. κ περιποιημένη είναι κ ωραίο δέρμα έχει. φαίνεται μεγάλη το λέω ως προς το ντύσιμο, το στιλ, τις συνήθειες κ βεβαθα τις συντηρητικές απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

ούτε η μαμα μου κάθεται. εννοώ κάνει δουλειές βγαίνει για ψώνια πάει για περπάτημα αλλά με άργους ρυθμούς. όσο κι αν με στενοχωρεί, ακόμα κι αν μέναμε στην Αθήνα, τον μικρό δεν θα μπορούσε να τον κρατάει καθημερινά για ώρες κ με βόλτες κλπ. κ περιποιημένη είναι κ ωραίο δέρμα έχει. φαίνεται μεγάλη το λέω ως προς το ντύσιμο, το στιλ, τις συνήθειες κ βεβαθα τις συντηρητικές απόψεις. 

Πάντως τώρα που το λες ούτε η δικιά μου μαμά και η πεθερά μου θα μπορούσαν να κρατήσουν τα παιδιά για ώρες. Ειδικά τον μεγάλο που δεν τον προλαβαίνεις. Μερικές φορές όταν πάω για καφέ και τις βλέπω να παιδεύονται και να δείχνουν τόσο κουρασμένες λέω δεν θα μπορούσαν να κράταγαν τα μωρα για ώρες. Και δεν καταλαβαίνω τι φταίει εφόσον και οι δύο είναι γύρω στα 45. Δηλαδή άλλες στην ηλικία τους έχουνε παιδιά μικρά

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν ξέρω αν κάνουμε καλύτερη ζωή. Οι γονείς μιυ πχ είχαν πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από εμάς κι ας κάνουμε την ιδθα δουλειά. είχαν ιδιόκτητα σπίτια κ βοήθεια ως ένα σημείο από τους γονείς τους (μ εμάς εννοώ). Ούτε μικροί παντρεύτηκαν ούτε χειρωνακτική δουλειά έκαναν για να ζήσουν κακουχίες. απλώς πιστεύω ότι κοινωνικά είναι πλέον αποδεκτό να είσαι 50-55 κ να ντύνεσαι όπως στα 30-35, να φροντίζεις τον εαυτό σου για να μην χάσεις τη φορμα σου κλπ. Οι δικοί μου από νέοι έτσι ζούσαν, επισκέψεις, συγγενείς, κάποια θεάματα κ ταξίδια, όχι ξενυχτια, όχι ποτό κλπ. Βέβαια η μαμα μου δεν έμοιαζε όπως η γθαγια μου στα 60, υπήρξε μια κάποια πρόοδος! 

 

Οι μαμάδες των αλλοδαπών μαθητών μας είναι συνήθως γεννημένες μετά το 85 δλδ ίσα ή μικρότερες μου (με παιδιά στην εφηβεια!!!!), αλλά δείχνουν πολύ μεγαλύτερες, λόγω διαφορετικής εργασίας κ μάλλον κ λόγω νοοτροπίας. 

Είναι στο μυαλό έσπερος, αν είσαι 50 και θες να συμπεριφέρεσαι ''συντηρητικά'' επειδή μεγάλωσες τότε θα νιώθεις ''γιαγιά''. Δεν το λέω για εσένα προσωπικά , γενικά μιλαω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πάντως τώρα που το λες ούτε η δικιά μου μαμά και η πεθερά μου θα μπορούσαν να κρατήσουν τα παιδιά για ώρες. Ειδικά τον μεγάλο που δεν τον προλαβαίνεις. Μερικές φορές όταν πάω για καφέ και τις βλέπω να παιδεύονται και να δείχνουν τόσο κουρασμένες λέω δεν θα μπορούσαν να κράταγαν τα μωρα για ώρες. Και δεν καταλαβαίνω τι φταίει εφόσον και οι δύο είναι γύρω στα 45. Δηλαδή άλλες στην ηλικία τους έχουνε παιδιά μικρά

 

Και κάπως έτσι επανερχόμαστε στο αρχικό ζήτημα. Είχα γράψει λίγο πριν ότι το τι έχει ζήσει ο καθένας παίζει ρόλο στο πώς είναι. Ναι οι 45αρες γιαγιάδες σας που έχουν ενηλικιωσει παιδιά δεν είναι σαν τις 45αρες μαμάδες που ξεκινούν τώρα. Ένας νέος γονιός στα 50 προφανώς δεν είναι σαν τον 35αρη, δεν είναι όμως και σαν τον 50αρη παππού, ή ακόμα και τον 50αρη γονέα εφήβων. Έτσι έχω παρατηρησει τουλάχιστον, σε συνάρτηση βέβαια πάντα με το όλο στυλ και ιδιοσυγκρασία του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Και κάπως έτσι επανερχόμαστε στο αρχικό ζήτημα. Είχα γράψει λίγο πριν ότι το τι έχει ζήσει ο καθένας παίζει ρόλο στο πώς είναι. Ναι οι 45αρες γιαγιάδες σας που έχουν ενηλικιωσει παιδιά δεν είναι σαν τις 45αρες μαμάδες που ξεκινούν τώρα. Ένας νέος γονιός στα 50 προφανώς δεν είναι σαν τον 35αρη, δεν είναι όμως και σαν τον 50αρη παππού, ή ακόμα και τον 50αρη γονέα εφήβων. Έτσι έχω παρατηρησει τουλάχιστον, σε συνάρτηση βέβαια πάντα με το όλο στυλ και ιδιοσυγκρασία του καθενός.

Ναι συμφωνώ ! Είναι το τι παίρνει ο κάθε ένας .. αν η μάνα μου από τα 18 μας είχε μωρα και μας μεγάλωνε .. τώρα που έχει και εγγόνια δεν είναι το ίδιο με κάποια άλλη που τώρα θα κάνει παιδακι .. και που μέχρι τώρα δεν είχε έννοιες για παιδιά και οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Super.mum είπε:

Ναι συμφωνώ ! Είναι το τι παίρνει ο κάθε ένας .. αν η μάνα μου από τα 18 μας είχε μωρα και μας μεγάλωνε .. τώρα που έχει και εγγόνια δεν είναι το ίδιο με κάποια άλλη που τώρα θα κάνει παιδακι .. και που μέχρι τώρα δεν είχε έννοιες για παιδιά και οικογενεια

Είναι εντυπωσιακό πώς τα βιώματα επηρεάζουν! Αν εχεις την εικόνα τόσο νέων μαμάδων, είναι λογικό να σου φαίνεται κι εσένα φυσικό να κανεις το ίδιο!! 

 

Η πρώτη φίλη μου που γέννησε ηταν26-27 κ όλοι είχαμε πάθει σοκ γιατί προέκυψε σε σχέση (με σχεδον αποφασισμένο γάμο) κ δεν το περιμέναμε. Εγω θυμάμαι ότι σκεφτόμουν τι κακό τη βρήκε την κακομοίρα (είχε πάει στο εξωτερικό γθατι από εκεί είναι ο άντρας της, δεν είχε δουλειά ακόμα κλπ). Γενικα υπήρχε μια αμηχανία κ θυμάμαι ότι ελεγε ποσο της είχε κακοφανεί, επειδή μικρό δείχνει κιόλας, που όταν αγοράσε νυφικό την αντιμετώπιζαν σαν μια κακομοίρη που της ετυχε εγκυμοσύνη κ κατέστρεψε τη ζωή της, κ τόνιζε συνεχώς ότι είναι 27, όχι 17. Ε κάπου εκεί συνειδητοποιήσαμε κ οι υπόλοιπες ότι στα27 δεν είσαι κ ανήλικη, μια χαρά κανεις οικογένεια. Οι γονείς της κοπέλας είχαν παντρευτεί στα 20 βέβαια, οπότε είναι λογικό εκείνης να μην τξς κάνει εντύπωση που γέννησε πριν τα 30!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι στη γενιά μου (32 περίπου) παντρευτηκαμε πολλές λίγο πριν τα 30 ή το πολύ τώρα στα 32 που παντρεύεται φέτος μια φίλη μου. Όλες οι άλλες είναι ήδη παντρεμένες. Μία στα 26, μια στα 27, εγώ κι άλλη μια στα 29 και μια στα 30 ακριβώς (καμία λόγω εγκυμοσύνης). Έχω και λίγες ανύπαντρες αλλά είτε είναι μια τριετία μικρότερες, δηλαδή τώρα 28-29, είτε δεν έχουν σχέση τώρα τελευταία. Ενώ στη γενιά της αδερφής μου, τώρα 37, παντρεύτηκαν μετά τα 30 και πολλές είναι ανύπαντρες ακόμα (η αδερφή μου στα 31-32 ήταν από τις πιο νέες). Και ισχύει και για τα αγόρια αυτό, λιγότερο από τα κορίτσια αλλά περισσότερο από προηγούμενες γενιές αγοριών. Πιστεύω ότι αυτό έγινε και λόγω κρίσης. Δηλαδή η γενιά των τωρινων 35-40 είχε μια ελπίδα ότι θα φτιαξουν τα πράγματα και μετά θα κάνουν το βήμα, ενώ οι της μιας πενταετίας νεότεροι/νεότερες μάλλον είχαμε πάρει απόφαση ότι τα πράγματα πάντα χάλια θα είναι κ δεν αξίζει να περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 7:43 AM, kotsifikos said:

Τι λες βρε έσπερος!!! Τότε εγώ (καλά να είμαστε) έχω σκοπό να ζήσω την δεύτερη ''πενταήμερη'' !Να πάει το παιδί μου πανεπιστήμιο (γιατί θα πάει αυτό είναι δεδομένο) και να είμαστε σπίτι εγώ και ο άντρας μου...και θα μένουμε σπίτι?? αμ δε!!!!ταξιδάκια, βολτούλες, εκδρομές...τι λες που σταματάει η ζωή όταν το παιδί φύγει από το σπίτι! εγώ θα είμαι 53 όταν γίνει 18..βέβαια θα δουλεύω ακόμα αλλά δεν πειράζει!

Εγώ ήμουν πάρτυ ανιμαλ!!!!Είμαι πολύ χορτασμένη από όλα αυτά! και μετά που γνώρισα τον άντρα μου που είναι μία από τα ίδια τα κάναμε και παρέα!!διακοπές, θέατρο, ταξίδια συναυλίες , εκδρομές, ξενύχτια, ποτά, !!! ξέρετε πόσες φορές έχω γυρίσει την επόμενη ημέρα να πάρω το αυτοκίνητο μου από εκεί που διασκέδαζα γιατί είχα φύγει με ταξί (κούραση και ποτό με έκαναν να μην είμαι σε θέση να οδηγήσω, ήμουν τρελή αλλά υπεύθυνη).

Αχ πες τα!! Και εγώ τα ίδια θα κάνω :)

Ήμουν και εγώ πάρτυ ανιμαλ, πολλά ξενύχτια, πολλά ποτά. Δεν θα βγαίνω όπως πριν στα 47 (τόσο θα είμαι όταν η μεγάλη γίνει 18), αλλά σίγουρα δεν θα καθομαι σπίτι να μαραζωνω και να νιώθω μεγάλη. Συναυλίες, θέατρα, ταξίδια, διάθεσή να υπάρχει! 

 

Σε λίγο κλείνω 4ετια από την τελευταία φορά που βγήκα βράδυ, αφότου γεννήθηκε η μεγάλη έχω βγει... Χμμ... Για να σκεφτώ..  Α ναι, 0 φορές. Πρώτα η μεγάλη που ήταν δύσκολο μωρό, μετά ήρθε η δεύτερη μόλις τελείωσαμε στον χρόνο με τον θηλασμο ήρθε και η τρίτη εγκυμοσύνη, που να πας; τώρα πάλι ο μικρός για να κοιμηθει πρέπει αποκλειστικά να θηλάζει, πάλι τα ίδια δηλαδή. Προς το παρόν είμαι τόσο κουρασμένη στις 21 η ώρα που έχουν πάει όλα για ύπνο που δεν μου λείπει η έξοδος το βράδυ, αλλά σίγουρα δεν έχω σκοπό να μένω μέσα όταν μεγαλώσουν και θα μπορώ να βγαίνω! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι εντυπωσιακό πώς τα βιώματα επηρεάζουν! Αν εχεις την εικόνα τόσο νέων μαμάδων, είναι λογικό να σου φαίνεται κι εσένα φυσικό να κανεις το ίδιο!! 

 

Η πρώτη φίλη μου που γέννησε ηταν26-27 κ όλοι είχαμε πάθει σοκ γιατί προέκυψε σε σχέση (με σχεδον αποφασισμένο γάμο) κ δεν το περιμέναμε. Εγω θυμάμαι ότι σκεφτόμουν τι κακό τη βρήκε την κακομοίρα (είχε πάει στο εξωτερικό γθατι από εκεί είναι ο άντρας της, δεν είχε δουλειά ακόμα κλπ). Γενικα υπήρχε μια αμηχανία κ θυμάμαι ότι ελεγε ποσο της είχε κακοφανεί, επειδή μικρό δείχνει κιόλας, που όταν αγοράσε νυφικό την αντιμετώπιζαν σαν μια κακομοίρη που της ετυχε εγκυμοσύνη κ κατέστρεψε τη ζωή της, κ τόνιζε συνεχώς ότι είναι 27, όχι 17. Ε κάπου εκεί συνειδητοποιήσαμε κ οι υπόλοιπες ότι στα27 δεν είσαι κ ανήλικη, μια χαρά κανεις οικογένεια. Οι γονείς της κοπέλας είχαν παντρευτεί στα 20 βέβαια, οπότε είναι λογικό εκείνης να μην τξς κάνει εντύπωση που γέννησε πριν τα 30!!

Εμένα από την στιγμή που βρήκα τον άντρα μου .. ήμουν σίγουρη ότι είναι ο άνθρωπος που θα ήθελα να κάνω οικογένεια. Όποτε δεν έβρισκα τον λόγο να περιμένω .. είχα τελειώσει τις σπουδές μου και εγώ και εκείνος. Εκείνος έχει σταθερή δουλειά (την μια γιατί η δεύτερη που κάνει δεν είναι και τόσο) .. εγώ είχα από τα 17 προϋπηρεσία από τις δουλειές που είχα κάνει και είχα σπουδάσει. Θέλαμε και οι δυο οικογένεια .. ήταν φυσική για εμάς αυτή η εξέλιξη. Επίσης είναι και στον άνθρωπο όπως λέμε ... μπορώ να μιλήσω με 25 χρόνων κοπέλα και να πω ότι δεν υπάρχει σοβαρότητα και μπορώ να μιλήσω με κάποια άλλη και να πω ότι δείχνει πολύ πιο ώριμη από μια στα 30. Έχω δει πάντως και 25 ρες και 30 ρες να αφήνουν τα παιδιά τους να τα μεγαλώνουν γιαγιάδες και εκείνες να συνεχίζουν καριέρες , σπουδές κλπ. Θέλω να πω δεν είμαι από αυτές τις περιπτώσεις. Ήρθα Συνειδητά σε αυτή την απόφαση .. επεξεργάστηκα το θέμα οικογένεια και ευθύνη στο μυαλό μου και κατάλαβα ότι αυτό θέλω. Φαίνεται άλλωστε. Είμαστε σε μια τρελή φάση τώρα που εγώ κάνω εμετούς όλη την ώρα και τρέχω τουαλέτα , γιατί το πρώτο τρίμηνο πάντα έτσι είμαι :p ο μεγάλος έχει ξεκινήσει να προσπαθεί να πηγαίνει στο γιογιό .. μια πάει , μια δεν πάει όποτε τρέχω από πίσω του και σκουπίζω όλη την ώρα και ο μικρός που τώρα αποθηλαζω δεν το ψήνει και πολύ και κάνει μισή ώρα να πιει τα 90 ml ξένο. Και ενώ σε κάποια φάση λέω θα τρελαθώ με αυτά .. μετά σκέφτομαι και λέω στον εαυτό μου «απόλαυσε την στιγμή .. σε λίγο καιρό θα μεγαλώσουν και θα σου λείπουν αυτά»  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τον περίγυρο μου κ όσες ήξερα μέχρι τα 30 βαριά συνήθως ήταν παντρεμένες κ όταν ήμουν μικρότερη μου έκανε εντύπωση αν τυχόν έβλεπα κάποια να έχει ξεπεράσει τα 35 κ να μην έχει παντρευτεί.. Τώρα τελευταία άρχισα να βλέπω ότι δεν παντρεύονται όλες πριν τα 30. Πάντως εγώ την θεωρώ μια χαρά ηλικία για γάμο στα 25-30! Ίσως γιατί κ εγώ τότε παντρεύτηκα κ έτσι γενικά έβλεπα να συμβαίνει.

Αλλά θα συμφωνήσω με την @Super.mum ότι αν είσαι σίγουρος για αυτόν που είσαι μαζί του κ ξέρεις ότι θέλεις να κάνεις μαζί του οικογένεια δεν χρειάζεται να περιμένεις πολλά χρόνια για να κάνεις το επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Εμένα από την στιγμή που βρήκα τον άντρα μου .. ήμουν σίγουρη ότι είναι ο άνθρωπος που θα ήθελα να κάνω οικογένεια. Όποτε δεν έβρισκα τον λόγο να περιμένω .. είχα τελειώσει τις σπουδές μου και εγώ και εκείνος. Εκείνος έχει σταθερή δουλειά (την μια γιατί η δεύτερη που κάνει δεν είναι και τόσο) .. εγώ είχα από τα 17 προϋπηρεσία από τις δουλειές που είχα κάνει και είχα σπουδάσει. Θέλαμε και οι δυο οικογένεια .. ήταν φυσική για εμάς αυτή η εξέλιξη. Επίσης είναι και στον άνθρωπο όπως λέμε ... μπορώ να μιλήσω με 25 χρόνων κοπέλα και να πω ότι δεν υπάρχει σοβαρότητα και μπορώ να μιλήσω με κάποια άλλη και να πω ότι δείχνει πολύ πιο ώριμη από μια στα 30. Έχω δει πάντως και 25 ρες και 30 ρες να αφήνουν τα παιδιά τους να τα μεγαλώνουν γιαγιάδες και εκείνες να συνεχίζουν καριέρες , σπουδές κλπ. Θέλω να πω δεν είμαι από αυτές τις περιπτώσεις. Ήρθα Συνειδητά σε αυτή την απόφαση .. επεξεργάστηκα το θέμα οικογένεια και ευθύνη στο μυαλό μου και κατάλαβα ότι αυτό θέλω. Φαίνεται άλλωστε. Είμαστε σε μια τρελή φάση τώρα που εγώ κάνω εμετούς όλη την ώρα και τρέχω τουαλέτα , γιατί το πρώτο τρίμηνο πάντα έτσι είμαι :p ο μεγάλος έχει ξεκινήσει να προσπαθεί να πηγαίνει στο γιογιό .. μια πάει , μια δεν πάει όποτε τρέχω από πίσω του και σκουπίζω όλη την ώρα και ο μικρός που τώρα αποθηλαζω δεν το ψήνει και πολύ και κάνει μισή ώρα να πιει τα 90 ml ξένο. Και ενώ σε κάποια φάση λέω θα τρελαθώ με αυτά .. μετά σκέφτομαι και λέω στον εαυτό μου «απόλαυσε την στιγμή .. σε λίγο καιρό θα μεγαλώσουν και θα σου λείπουν αυτά»  

 

Κι εγώ δεν είχα καταλάβει ότι είσαι έγκυος! Με το καλό!

 

Δεν νομίζω ότι εννοούσε τη νορμάλ περίπτωση να τα αφήνεις για να δουλέψεις ή για να μην είσαι αποκλειστικά μαζί τους, αλλά το να είσαι σχεδόν αποκλειστικά σε άλλα πράγματα και το παιδί να έχει σαν γονείς τους παππούδες. Για λόγους οχι αναγκης οικονομικής ή ψυχικης πια αλλά απλως ευκολιας. Δεν το διευκρίνισε βέβαια αλλά αυτό νομίζω εννοεί. Συμβαίνει κι αυτό, σπανια μεν, αλλά υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν παιδί "για το βιογραφικό τους" όπως λέω για πλάκα. Δικαίωμά τους αν δεν μπορούν να το χειριστούν/αντέξουν, δεν κατακρίνω γιατί μπορεί αλλιώς να το φαντάζονταν/περίμεναν, απλα λέω τι κατάλαβα από τη super mum επειδή λέει ότι το σκέφτηκε καλά και ήταν συνειδητή απόφαση.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Super.mum said:

Εμένα από την στιγμή που βρήκα τον άντρα μου .. ήμουν σίγουρη ότι είναι ο άνθρωπος που θα ήθελα να κάνω οικογένεια. Όποτε δεν έβρισκα τον λόγο να περιμένω .. είχα τελειώσει τις σπουδές μου και εγώ και εκείνος. Εκείνος έχει σταθερή δουλειά (την μια γιατί η δεύτερη που κάνει δεν είναι και τόσο) .. εγώ είχα από τα 17 προϋπηρεσία από τις δουλειές που είχα κάνει και είχα σπουδάσει. Θέλαμε και οι δυο οικογένεια .. ήταν φυσική για εμάς αυτή η εξέλιξη. Επίσης είναι και στον άνθρωπο όπως λέμε ... μπορώ να μιλήσω με 25 χρόνων κοπέλα και να πω ότι δεν υπάρχει σοβαρότητα και μπορώ να μιλήσω με κάποια άλλη και να πω ότι δείχνει πολύ πιο ώριμη από μια στα 30. Έχω δει πάντως και 25 ρες και 30 ρες να αφήνουν τα παιδιά τους να τα μεγαλώνουν γιαγιάδες και εκείνες να συνεχίζουν καριέρες , σπουδές κλπ. Θέλω να πω δεν είμαι από αυτές τις περιπτώσεις. Ήρθα Συνειδητά σε αυτή την απόφαση .. επεξεργάστηκα το θέμα οικογένεια και ευθύνη στο μυαλό μου και κατάλαβα ότι αυτό θέλω. Φαίνεται άλλωστε. Είμαστε σε μια τρελή φάση τώρα που εγώ κάνω εμετούς όλη την ώρα και τρέχω τουαλέτα , γιατί το πρώτο τρίμηνο πάντα έτσι είμαι :p ο μεγάλος έχει ξεκινήσει να προσπαθεί να πηγαίνει στο γιογιό .. μια πάει , μια δεν πάει όποτε τρέχω από πίσω του και σκουπίζω όλη την ώρα και ο μικρός που τώρα αποθηλαζω δεν το ψήνει και πολύ και κάνει μισή ώρα να πιει τα 90 ml ξένο. Και ενώ σε κάποια φάση λέω θα τρελαθώ με αυτά .. μετά σκέφτομαι και λέω στον εαυτό μου «απόλαυσε την στιγμή .. σε λίγο καιρό θα μεγαλώσουν και θα σου λείπουν αυτά»  

καταρχήν με το καλό το τρίτο εύχομαι ότι καλύερο.

Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα καλά, θεωρείς δηλαδή πως οι 25-30αρες που κάνουν παιδιά και συνδυάζουν και καριέρα μαζί δεν το κάνουν συνειδητά?? πιστεύεις πως όποια γυναίκα κάνει παιδί και το αφήνει σε κάποιον φροντιστή (νταντά-γιαγιά-βρεφικό) σημαίνει πως δεν έχουν επεξεργαστεί το θέμα οικογένεια?

Εγώ θα σου μιλησω για μένα, έκανα παιδί στα 35 πολύ συνειδητά και με πολύ κόπο, συνέχισα να εργάζομαι και πήγε το παιδί μου σε βρεφικό, αρχικά γιατί το θέμα είναι βιοποριστικό, έπειτα γιατί θέλω να είμαι ανεξάρτητη στη ζωή μου και χωρίς δουλειά αυτό δεν γίνεται και τέλος γιατί σπούδασα και κουράστικα πολυ προκειμένου να παρατήσω όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

Επίσης ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί για να είναι κάποιος ώριμος πρέπει να είναι οικογενειάρχης, αλλά τέλος πάντων, αυτό σε άλλο επεισόδιο. :)

Πραγματικό δείγμα ωριμότητας είναι, αν πιστεύεις ότι δεν κανεις για οικογένεια, ότι δεν σου ταιριάζει κ δεν είσαι σιγουρος, να αποφασίσεις όντως να μην παντρευτείς ή να μην κανεις παιδιά. Και μάλιστα αν είσαι γυναίκα που η πίεση είναι μεγαλύτερη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

και ακόμη μεγαλύτερο μπράβο στις γιαγιάδες που στηρίζουν τα παιδιά τους και τα βοηθάνε. 

Εντάξει νομίζω ότι η βοήθεια έχει κ τα όρια της.. Όπως εμείς σκεφτόμαστε αύριο μεθαύριο ότι θα πάμε τα ταξιδακια μας κλπ έτσι κ οι παππούδες δεν παιδιών μας μπορεί να θέλουν λίγο να ζήσουν την ζωή τους κ να ξεκουραστούν από το μεγάλωμα των παιδιών.

 

Εγώ από την άλλη δίνω πολλά μπράβο στις γυναίκες που τα συνδιαζουν όλα δίνοντας σε όλα το χρόνο που χρειάζεται. Πχ η @Chrysoum. Μεγαλώνει κ μόνη της τα παιδιά χωρίς να στηρίζεται σε παππούδες κ μπόρεσε να πάρει κ δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό κ δουλειά.

 

Αλλά απ' την άλλη ο κάθε ένας είναι διαφορετικός κ δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε καλούπια. Άλλος μπορεί να θέλει να δουλεύει 14 ώρες την ημέρα, άλλως να δουλεύει 4-8 ώρες κ άλλος να επικεντρώνεται περισσότερο στο μεγάλωμα των παιδιών. Απ' τη στιγμή που είναι συνειδητή η απόφαση δεν χρειάζεται να κατακρίνουν οι υπόλοιποι

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν νομίζω ότι εννοούσε αυτό. Έχω δει περιπτωσεις, οκ όχι πολλές, που την πλήρη εποπτεία των παιδιων έχει η γιαγιά, κι όχι μόνο σε θέματα βοήθειας λόγω ωραρίου δουλειάς ή της λογικής ανάγκης για ελεύθερο χρόνο. Να είναι η γιαγιά μαμά ουσιαστικά. Να έχει αναλάβει την πλήρη γκαρνταρόμπα των παιδιών, την πλήρη διατροφή, και δεν εννοώ το πλυσιμο-σιδερωμα ή το μαγείρεμα που είναι βοήθεια, αλλά να μην έχουν διαλέξει οι γονείς τα ρουχαλακια που θα πάρουν ή τι θα φορέσουν κάθε μέρα ή τι θα φάνε κάθε μέρα, να τα κάνουν όλα οι γιαγιάδες, όχι κάνοντας ο,τι τους λένε οι γονείς (πχ σήμερα θα του φορέσεις αυτά, θα φάει αυτό το φαγητό) αλλά να τα έχουν αναλάβει όλα εκεινες. Μέχρι το κούρεμα, τον παιδίατρο ή το να διαλέξουν την τούρτα γενεθλίων. Κι οι γονείς να ζουν σχεδόν σαν να μην άλλαξε τίποτα με την έλευση του παιδιού. Ίσως κάτι τέτοιο εννοεί η super mum.

Και ξαναλέω ότι δεν το κατακρίνω, πολλοί ίσως δεν είχαν φανταστεί πώς είναι να έχεις παιδί κ να έπεσαν από τα σύννεφα κ να θέλουν βοήθεια σε όλα και όχι για λόγους χρόνου ή κούρασης, οκ, συμβαίνει. Μάλλον αυτό εννοεί περί συνειδητής απόφασης.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

μπορώ να μιλήσω με 25 χρόνων κοπέλα και να πω ότι δεν υπάρχει σοβαρότητα και μπορώ να μιλήσω με κάποια άλλη και να πω ότι δείχνει πολύ πιο ώριμη από μια στα 30. 

Που είδατε να λέει ότι ώριμος είναι μόνο ο οικογενειάρχης. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο εδώ. Απλά ότι έχει μιλήσει με 25 χρόνων κοπέλα κ να φαίνεται πολύ πιο ώριμη από κάποια μεγαλύτερης ηλικίας

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mama16 said:

Εντάξει νομίζω ότι η βοήθεια έχει κ τα όρια της.. Όπως εμείς σκεφτόμαστε αύριο μεθαύριο ότι θα πάμε τα ταξιδακια μας κλπ έτσι κ οι παππούδες δεν παιδιών μας μπορεί να θέλουν λίγο να ζήσουν την ζωή τους κ να ξεκουραστούν από το μεγάλωμα των παιδιών.

 

Εγώ από την άλλη δίνω πολλά μπράβο στις γυναίκες που τα συνδιαζουν όλα δίνοντας σε όλα το χρόνο που χρειάζεται. Πχ η @Chrysoum. Μεγαλώνει κ μόνη της τα παιδιά χωρίς να στηρίζεται σε παππούδες κ μπόρεσε να πάρει κ δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό κ δουλειά.

 

Αλλά απ' την άλλη ο κάθε ένας είναι διαφορετικός κ δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε καλούπια. Άλλος μπορεί να θέλει να δουλεύει 14 ώρες την ημέρα, άλλως να δουλεύει 4-8 ώρες κ άλλος να επικεντρώνεται περισσότερο στο μεγάλωμα των παιδιών. Απ' τη στιγμή που είναι συνειδητή η απόφαση δεν χρειάζεται να κατακρίνουν οι υπόλοιποι

 

Όπως λες, ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν είναι αγώνας ποιος τα καταφέρνει καλύτερα μόνος. Και η πραγματικά αξιοθαύμαστη @Chrysoum, πιστεύω αν είχε λίγη βοήθεια απο κάποια γιαγιά, δεν νομίζω να την χάλαγε. Η βοήθεια από τους παππούδες είναι καλοδεχούμενη για το πρώτο διάστημα, κυρίως αν τα παιδιά είναι νέα και δεν έχουν ολοκληρώσει σπουδές και μεταπτυχιακά ή βρίσκονται στην αρχή της καριέρας τους. Με μέτρο φυσικά για χωρίς να απαιτούμε. Επίσης  δεν είδα κανέναν άλλο εκτός από την @super mum να κατακρίνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrysoum είπε:

Είσαι πάλι έγκυος; με το καλό!! Έχω να μπω 2 βδομάδες στο φόρουμ και έχω χάσει επεισόδια!! 

Τα δικά σου θα είναι πιο κοντά σε ηλικία και από τα δικά μου!!! Ουαου :) χαρά στο κουράγιο σου.

 

Και κάτι που θέλω να σχολιάσω πάνω στην αναρτηση, πολλές μαμάδες αφήνουν τα παιδιά κάποιες ώρεςσε φροντίστες γιατί θέλουν να δουλέψουν, δεν ειναι κακό. Κάποιους τους ταιριάζει να μένουν σπίτι αποκλειστικά με τα παιδια, κάποιοι χρειάζονται μια παύση για να λειτουργούν καλύτερα ως γονείς, ας μην τους γεμίζουμε με τύψεις, έχουμε ήδη αρκετές! 

Ευχαριστω πολύ  ! Ναι θα έχουν διαφορά 1 χρόνο και 4 μήνες μεταξύ τους χαχα .. Θύμισέ μου πόσο είναι τα δικά σου. Πάντως εγώ  Δεν μιλάω για μαμάδες που αφήνουν τα παιδιά τους για το 10 ωρο δουλειάς. Μιλάω για μαμάδες που δεν έχουν ΣΚ και δουλεύουν non stop. Καταλαβαίνω ότι η καριέρα είναι βασικό αλλά το να σου μεγαλώνει τα παιδιά η γιαγιά τι νόημα έχει ; :( 

πρίν από 53 λεπτά , little lamb είπε:

 

Κι εγώ δεν είχα καταλάβει ότι είσαι έγκυος! Με το καλό!

 

Δεν νομίζω ότι εννοούσε τη νορμάλ περίπτωση να τα αφήνεις για να δουλέψεις ή για να μην είσαι αποκλειστικά μαζί τους, αλλά το να είσαι σχεδόν αποκλειστικά σε άλλα πράγματα και το παιδί να έχει σαν γονείς τους παππούδες. Για λόγους οχι αναγκης οικονομικής ή ψυχικης πια αλλά απλως ευκολιας. Δεν το διευκρίνισε βέβαια αλλά αυτό νομίζω εννοεί. Συμβαίνει κι αυτό, σπανια μεν, αλλά υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν παιδί "για το βιογραφικό τους" όπως λέω για πλάκα. Δικαίωμά τους αν δεν μπορούν να το χειριστούν/αντέξουν, δεν κατακρίνω γιατί μπορεί αλλιώς να το φαντάζονταν/περίμεναν, απλα λέω τι κατάλαβα από τη super mum επειδή λέει ότι το σκέφτηκε καλά και ήταν συνειδητή απόφαση.

 

 

Ευχαριστώ πολύ που το διευκρίνισες για μένα ,θα το έκανα και εγώ αυτή τη στιγμή. Λέω για καταστάσεις που ξέρω και το μωράκι που είναι 2 μισή χρόνων φωνάζει μαμά τη γιαγιά του. Αυτό εννοώ! 

πρίν από 48 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Συγγνώμη, δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς. Θεωρείς ότι είναι πρόβλημα να χρησιμοποιεί μια μαμά βοήθεια για τα παιδιά προκειμένου να συνεχίσει τις σπουδές ή την καριέρα της; Τι πρέπει να κάνει άπαξ και αποφασίσει ότι θέλει οικογένεια - να σταματήσει όλη την υπόλοιπη ζωή της και να αφιερωθεί αποκλειστικά σε αυτό, αλλιώς δεν είναι αρκετά ώριμη; 

 

Επίσης ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί για να είναι κάποιος ώριμος πρέπει να είναι οικογενειάρχης, αλλά τέλος πάντων, αυτό σε άλλο επεισόδιο. :)

 

Όχι εννοούσα για τις πιο ακραίες περιπτώσεις. Όπως είπα για γιαγιάδες που εκείνες μεγαλώνουν τα εγγόνια τους σχεδόν αποκλειστικά :) επίσης στο ώριμος δεν εννοούσα να είναι οικογενειάρχης αλλά να μην είναι τα μυαλά στα κάγκελα που λέμε. 

πρίν από 37 λεπτά , kotsifikos είπε:

καταρχήν με το καλό το τρίτο εύχομαι ότι καλύερο.

Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα καλά, θεωρείς δηλαδή πως οι 25-30αρες που κάνουν παιδιά και συνδυάζουν και καριέρα μαζί δεν το κάνουν συνειδητά?? πιστεύεις πως όποια γυναίκα κάνει παιδί και το αφήνει σε κάποιον φροντιστή (νταντά-γιαγιά-βρεφικό) σημαίνει πως δεν έχουν επεξεργαστεί το θέμα οικογένεια?

Εγώ θα σου μιλησω για μένα, έκανα παιδί στα 35 πολύ συνειδητά και με πολύ κόπο, συνέχισα να εργάζομαι και πήγε το παιδί μου σε βρεφικό, αρχικά γιατί το θέμα είναι βιοποριστικό, έπειτα γιατί θέλω να είμαι ανεξάρτητη στη ζωή μου και χωρίς δουλειά αυτό δεν γίνεται και τέλος γιατί σπούδασα και κουράστικα πολυ προκειμένου να παρατήσω όλα.

 

Ευχαριστω πολύ και Μπράβο σου που το έκανες αυτό αλλά δεν εννοούσα αυτο. 

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Πραγματικό δείγμα ωριμότητας είναι, αν πιστεύεις ότι δεν κανεις για οικογένεια, ότι δεν σου ταιριάζει κ δεν είσαι σιγουρος, να αποφασίσεις όντως να μην παντρευτείς ή να μην κανεις παιδιά. Και μάλιστα αν είσαι γυναίκα που η πίεση είναι μεγαλύτερη. 

Ναι Συμφωνώ απόλυτα ! 

πρίν από 23 λεπτά , Yovanna είπε:

Όπως λες, ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν είναι αγώνας ποιος τα καταφέρνει καλύτερα μόνος. Και η πραγματικά αξιοθαύμαστη @Chrysoum, πιστεύω αν είχε λίγη βοήθεια απο κάποια γιαγιά, δεν νομίζω να την χάλαγε. Η βοήθεια από τους παππούδες είναι καλοδεχούμενη για το πρώτο διάστημα, κυρίως αν τα παιδιά είναι νέα και δεν έχουν ολοκληρώσει σπουδές και μεταπτυχιακά ή βρίσκονται στην αρχή της καριέρας τους. Με μέτρο φυσικά για χωρίς να απαιτούμε. Επίσης  δεν είδα κανέναν άλλο εκτός από την @super mum να κατακρίνει. 

Ωχ άπαπα χαχα δεν εννοούσα τίποτα από αυτά κορίτσια αλλά οκ όπως νομίζει η κάθε μια .. ξέρω τι έγραψα και όχι όλα αυτά που λέτε :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Super.mum είπε:

Πάντως εγώ  Δεν μιλάω για μαμάδες που αφήνουν τα παιδιά τους για το 10 ωρο δουλειάς. Μιλάω για μαμάδες που δεν έχουν ΣΚ και δουλεύουν non stop. Καταλαβαίνω ότι η καριέρα είναι βασικό αλλά το να σου μεγαλώνει τα παιδιά η γιαγιά τι νόημα έχει ; :( 

 

 

Συγγνώμη, σε παρεξήγησα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Yovanna είπε:

Όπως λες, ο καθένας είναι διαφορετικός και δεν είναι αγώνας ποιος τα καταφέρνει καλύτερα μόνος. Και η πραγματικά αξιοθαύμαστη @Chrysoum, πιστεύω αν είχε λίγη βοήθεια απο κάποια γιαγιά, δεν νομίζω να την χάλαγε. Η βοήθεια από τους παππούδες είναι καλοδεχούμενη για το πρώτο διάστημα, κυρίως αν τα παιδιά είναι νέα και δεν έχουν ολοκληρώσει σπουδές και μεταπτυχιακά ή βρίσκονται στην αρχή της καριέρας τους. Με μέτρο φυσικά για χωρίς να απαιτούμε. Επίσης  δεν είδα κανέναν άλλο εκτός από την @super mum να κατακρίνει. 

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενη η βοήθεια από παππούδες. Κ εγώ η ίδια επιζητώ κάποιες φορές, απλά να γίνεται επειδή το θέλουν οι ίδιοι κ όχι καταναγκαστικά επειδή το επιβάλουν οι γονείς. 

Τώρα αν πχ κάποιος παππούς είναι 1 δεκαωρο κ στο σπίτι με τα εγγόνια 7 μέρες την εβδομάδα δεν νομίζω να το κάνει με τόση ευχαρίστηση, τουλάχιστον αυτά που έχω δει. Έχω ακούσει από πεθερά κοπέλας να λέει ότι όλη μέρα έχω το εγγόνι γιατί η νύφη δουλεύει κ μετά πάει κ για καφέ κ ψώνια κλπ... Κ το έλεγε με δυσαρέσκεια! Κ να φανταστείς ότι η περίπτωση αυτή είναι με κοπέλα εκπαιδευτικό που δεν δουλεύει 8ωρα δλδ! Σίγουρα υπερέβαλε! Βέβαια στην ίδια δεν νομίζω να το είπε ποτέ μπροστά! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...