Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα αν έχετε πει ας πούμε ότι ίσως βρεθείτε Κυριακή και σου πει Σάββατο απόγευμα ότι τελικά δεν μπορεί, δύσκολα βρίσκεις άλλον ελεύθερο για την Κυριακή. Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο σημαντικό. Απλά όταν είπα πριν ότι μπορεί να "συγκρίνω" κάποιες πιθανές εξόδους για να διαλέξω είπατε οι περισσότερες ότι δεν έχω δίκιο. Τώρα που λέω ότι κάποιοι μας αφήνουν στο περίμενε -πιθανότατα γιατί κι εκείνοι θέλουν να δουν μήπως τους προκύψει κάτι καλύτερο- λέτε δεν είναι κακό!

Εγώ τώρα μπήκα στη κουβέντα. 

Δεν ξέρω ακριβώς τι λέγατε... 

 

Τίποτα από τα δυο δε βρίσκω προσωπικά κακό... Βρίσκω κακό να κάνουμε τέτοια ανάλυση 3 η ώρα τη νυχτα που κανονικα θα πρεπε η να κοιμόμαστε η να κάνουμε αλλά πραγματα :P

 

 

goodnight lamb  και μη σκοτιζεσαι, φέρσου αυθόρμητα είναι το πιο ασφαλές ! :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν εννοώ να έχεις κανονίσει με αυτούς που έχεις καιρό και να το ακυρώσεις! Απλά να είχες σκεφτεί να τους δεις. Μπορεί και να μην μπορούσαν εξάλλου. Δεν είπα ότι είναι τόσο δύσκολο γενικά, απλα λέω παραδείγματα για το ότι μου φαίνεται άσχημη η σκέτη ερώτηση "έχεις κανονίσει κάτι;" πριν πεις την ιδέα. Σαν να θες να δεσμεύσεις το ότι ο άλλος μπορεί να δει εσένα και μετά να προτείνεις τι να κάνετε. Εγώ δεν το λέω ποτέ έτσι, λέω ότι έχω την τάδε πρόταση αν δεν έχεις κανονίσει κάτι.

 

Τώρα που λες αν είναι δύσκολο να δεις φίλους, θυμαμαι μια πολύ εκνευριστικη φάση οταν πρωτομετακομισαμε, που λίγο πολύ κάθε σ/κ επιδιώκαμε να καλούμε κάποιους στο νέο σπίτι (καλα κάναμε γιατί μόλις 2 μήνες μετά τη μετακόμιση έσκασε ο κορωνοϊος). Έχει λοιπόν ο άντρας μου έναν κολλητο που του πρότεινε να έρθουν με την κοπέλα του ή να βρεθούμε, δεν θυμάμαι ακριβώς, και απαντούσαν πάντα "θα δούμε, θα ξαναμιλήσουμε" κλπ. Ήμασταν λοιπόν στην αναμονη, δεν προτείναμε σε άλλους, και την Παρασκευή ή και Σάββατο ακόμα έλεγαν ότι τελικά δεν θα μπορέσουν αυτό το σ/κ. Και τότε δεν προλαβαίναμε να κανονίσουμε κάτι με άλλους και ξεμεναμε. Έγινε 2-3 σαββατοκύριακα αυτό κ μετά καλούσα εγώ δικούς μου. Ο άντρας μου βέβαια θεωρεί ότι δεν ήταν κακό που δεν απαντούσαν γρήγορα και ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα, προτείνεις σε αρκετούς και κάποιος θα μπορέσει και αν μπορέσουν πολλοί δεν έγινε και κάτι να συμπέσουν. Που εγώ δεν συμφωνώ αν δεν γνωρίζονται, προτιμώ να αφιερώνουμε χρόνο χωριστα σε κάθε "σετ" καλεσμένων, εκτός αν πιστεύουμε ότι θα κολλήσουν αρκετά μεταξύ τους που δεν είναι πάντα εύκολο και πιθανό.

Κ που το κακό αν απαντήσουν ότι θα το σκεφτούν κ περάσει καμία μέρα μετά να κάνεις την πρόταση σε άλλους φίλους? Αν μετά πάρουν οι πρώτοι τηλ κ πουν ότι τλκ μπορούν απλά λες ότι επειδή πέρασαν μέρες κανονισες με άλλους κ αν τυχόν θέλουν να έρθουν κ αυτοί μαζί!

 

12 ώρες πρίν, little lamb είπε:

ένα άλλο που κάνουν φίλοι και μου φαίνεται πιεστικό, αντί να πουν κατ'ευθειαν την πρόταση που έχουν, ρωτάνε "το Σάββατο έχετε κανονίσει κάτι;" κι επειδή δεν ξέρεις ακόμα την πρόταση δεν ξέρεις αν θα πεις ναι ή όχι

Που το κακό σε αυτό? Αν θες να τους δεις κ δεν έχεις κανονίσει κάτι άλλο λες ναι, αν σκέφτεσαι ότι ίσως ήθελες να δεις άλλους φίλους λες ότι είχα μιλήσει με κάτι αλλά άτομα την συγκεκριμένη μέρα κ θα σας πω αργότερα για σίγουρα αν μπορώ

 

Όσο για τα προηγούμενα που λέγατε συμφωνώ με την @Fenia27. Κ εγώ ποτέ δεν θα μιλήσω εκ μέρους κ του συζύγου. Θα το συζητήσω πρώτα μαζί του για να δώσω την απάντηση. Πχ με ρωτάνε αν θα έρθετε τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα. Εσείς λέτε ναι χωρίς να ρωτήσετε τον άντρα σας? Μιλάμε μεταξύ μας κ αποφασίζουμε. Κ ούτε μου φαίνεται κακό να πω ότι θα μιλήσω πρώτα με τον άντρα μου για το τι θα κάνουμε κ θα ενημερώσω αργότερα. Ζευγάρι είμαστε, που σημαίνει ότι αποφασίζουμε μαζί. Αν θέλει μια φίλη μου να βρεθούμε μόνες μας λέω κατευθείαν ναι γιατι αφορά κάτι εμένα. Αν θέλουν να βγούμε τετράδα κ δεν είμαι σίγουρη αν μπορεί πάλι ο σύζυγος θα τον ρωτήσω πρώτα.

6 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μα ποια ειναι η τελευταία στιγμή? Που ρωτάς την πεμπτη για το επόμενο 3ημερο? Πόσο νωρίς να κανονίσεις να δεις κάποιον? 

Και μια μέρα πριν μια χαρά είναι... 

Κ την ίδια μέρα να κανονίσεις κάτι πάλι μια χαρά είναι!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, little lamb said:

 

Μα αν έχετε πει ας πούμε ότι ίσως βρεθείτε Κυριακή και σου πει Σάββατο απόγευμα ότι τελικά δεν μπορεί, δύσκολα βρίσκεις άλλον ελεύθερο για την Κυριακή. Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο σημαντικό. Απλά όταν είπα πριν ότι μπορεί να "συγκρίνω" κάποιες πιθανές εξόδους για να διαλέξω είπατε οι περισσότερες ότι δεν έχω δίκιο. Τώρα που λέω ότι κάποιοι μας αφήνουν στο περίμενε -πιθανότατα γιατί κι εκείνοι θέλουν να δουν μήπως τους προκύψει κάτι καλύτερο- λέτε δεν είναι κακό!

Εμένα πάντως αν μου προτείνουν φίλοι κάτι και τους πω καλό ακούγεται, θα ξαναμιλήσουμε για επιβεβαίωση, είναι γιατί θέλω να σιγουρέψω αν θα μπορεί κάποια γιαγιά να κρατήσει το μικρό, ή αν είναι να βρεθούμε με το παιδί, για να σιγουρευτώ ότι δεν θα είναι συναχωμένος , με μύξες κτλ Σε καμία περίπτωση επειδή περιμένω να δω αν θα έχω καλύτερη πρόταση. Ούτε καν μου έχει περάσει από το μυαλό κάτι τέτοιο και ούτε καν το έχω σκεφτεί για τους άλλους όταν τελικά δεν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

δύσκολα βρίσκεις άλλον ελεύθερο για την Κυριακή.

Γιατί με τον πρωθυπουργό θα βγεις??? :P καλά εγώ σαν άνθρωπος είμαι πιο αυθόρμητος. Κ την ίδια μέρα κανονίζω. Κ αν δεν υπάρχει κανείς διαθέσιμος κ θέλω να βγω βγαίνω με τον σύζυγο μου μόνο που μια χαρά περνάμε. Αλλά εγώ δεν το έχω στάνταρ ότι πρέπει να βγω με παρέα, πολλές φορές βγαίνουμε οικογενειακώς (οι 4 μας δλδ) και περνάμε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Σε καμία περίπτωση επειδή περιμένω να δω αν θα έχω καλύτερη πρόταση

 

Γράφτηκαν τόσα πολλά που απομακρυνθηκαμε από το αρχικό που έγραψα και τελικά παρεξηγήθηκε. Πουθενά μα πουθενά δεν είπα ότι περιμένω να δω αν θα έχω καλύτερη πρόταση!! Είπα ότι μπορεί να είχα ήδη στο νου μου κάτι συγκεκριμένο πχ θέατρο και θέλω να δω αν θα το κάνω ή θα το αναβαλω για να δω τους φίλους. Αυτό νομίζω είναι λογικό να εξαρτάται από το τι θα προτείνουν. Αν προτείνουν απλά καφέ μπορείς να τους πεις ότι επειδή θέλω να δω την τάδε παράσταση κάνουμε τον καφέ άλλη μέρα. Αν όμως η πρόταση αφορά επίσης κάτι συγκεκριμένο που είναι εκείνη τη μέρα, πχ μια άλλη παράσταση, μπορεί να μην πας σε αυτή που είχες στο νου σου κ να πάτε μαζί σε αυτή που προτείνουν. Οπότε το σκέτο "έχεις κανονίσει κάτι;" δεν βοηθάει κάπου, γιατί στην ουσία δεν έχεις μεν "κλείσει" κάτι αλλά δεν είσαι και free. Αυτό είπα τόσο απλά και δεν ξέρω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολο να πουν εξ αρχής τι προτείνουν.

Επίσης θυμαμαι να λέω ότι θέλουμε να πάμε στην τάδε συναυλία/παράσταση κι αν θέλουν να πάμε μαζί, να λένε ΝΑΙ, και τελευταία στιγμή να λένε ότι βαριουνται τελικά να πάμε εκεί και να πάμε απλά για καφέ, έχοντάς μας δεσμεύσει το βράδυ της συναυλίας/παράστασης και τελικά να τη χάνουμε για έναν καφέ που μπορούσαμε να πάμε κι αλλη μέρα. Γιατί υπήρχε κι ένα στυλ ότι αν πούμε ότι εμείς θα πάμε στην παράσταση όπως είχαμε πει εξ αρχής κ δεν θα βγούμε μαζί τους μπορεί να παρεξηγηθουν επειδή είχαμε πει να περάσουμε το βράδυ μαζί. Με την ίδια λογική κι εμείς όμως θα μπορούσαμε να παρεξηγηθουμε που μας το αλλάζουν κ χάνουμε την παράσταση. 

Τέλος πάντων όλα αυτά όρο παιδιού και κορωνοϊου, τώρα πια οι παραστάσεις κλπ μου φαίνονται παααρα πολύ παλιά.

 

8 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Τίποτα από τα δυο δε βρίσκω προσωπικά κακό... Βρίσκω κακό να κάνουμε τέτοια ανάλυση 3 η ώρα τη νυχτα που κανονικα θα πρεπε η να κοιμόμαστε η να κάνουμε αλλά πραγματα :P

 

 

Τέτοιες ώρες γράφω όταν θηλάζω για να περάσει η ώρα!

 

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

που το κακό αν απαντήσουν ότι θα το σκεφτούν κ περάσει καμία μέρα μετά να κάνεις την πρόταση σε άλλους φίλους? Αν μετά πάρουν οι πρώτοι τηλ κ πουν ότι τλκ μπορούν απλά λες ότι επειδή πέρασαν μέρες κανονισες με άλλους κ αν τυχόν θέλουν να έρθουν κ αυτοί μαζί!

 

Και δεν είναι παρεξηγησιμο το ότι ενώ περίμενες απάντηση από αυτούς πηγες και κανονισες με άλλους;

 

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Που το κακό σε αυτό? Αν θες να τους δεις κ δεν έχεις κανονίσει κάτι άλλο λες ναι, αν σκέφτεσαι ότι ίσως ήθελες να δεις άλλους φίλους λες ότι είχα μιλήσει με κάτι αλλά άτομα την συγκεκριμένη μέρα κ θα σας πω αργότερα για σίγουρα αν μπορώ

 

Αυτό είναι μια λύση όντως, αλλά αν τελικά μάθουν ότι δεν πήγες πουθενά ή βγήκες μόνο με την οικογένεια μπορεί να σκεφτούν ότι απλά τους βαριόσουν

 

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Γιατί με τον πρωθυπουργό θα βγεις??? :P καλά εγώ σαν άνθρωπος είμαι πιο αυθόρμητος. Κ την ίδια μέρα κανονίζω. Κ αν δεν υπάρχει κανείς διαθέσιμος κ θέλω να βγω βγαίνω με τον σύζυγο μου μόνο που μια χαρά περνάμε. Αλλά εγώ δεν το έχω στάνταρ ότι πρέπει να βγω με παρέα, πολλές φορές βγαίνουμε οικογενειακώς (οι 4 μας δλδ) και περνάμε τέλεια!

 

Δεν ξέρω, σε εμάς κανεις δεν μπορεί τόσο εύκολα. Άλλοι παραδίδουν διπλωματική, άλλοι δεν ξέρουν πρόγραμμα δουλειάς ακόμα, άλλοι μόλις τα έφτιαξαν κι έτσι προφανώς είναι ακόμα στη φάση που το σκέφτονται πολύ αν θα βγουν με άλλους ή μόνο μεταξύ τους, άλλοι δίνει το παιδί τους πανελλήνιες κλπ. Κι επίσης αν πρόκειται να συντονιστούν πολλοί, πχ παρέα των 5, δεν κανονίζεται εύκολα τόσο γρήγορα. Πολλές φορές το έχουμε κανονίσει και μια βδομάδα πριν. Και είναι και οι αποστάσεις. Όταν από την παρέα των 5 ο ένας μένει Άλιμο, ο άλλος Χαϊδάρι, ο άλλος Χαλάνδρι, ο άλλος κέντρο κι ο άλλος Νέα Μάκρη τρέχα γυρευε να συντονιστειτε. Το να βγούμε μόνοι μας εννοείται γίνεται αλλά είναι πιο εύκολο. Γι'αυτό μιλάω για τα σ/κ που είναι ευκαιρία να δεις τις παρέες που έχεις καιρό να δεις, μήνα πχ. Και το'χεις κάπως στο νου σου να δεις 1-2 παρέες κάθε σ/κ, αλλιώς περνάει πάλι μήνας αν δεν τα καταφέρετε.

Ίσως φταίει και που δεν προλάβαμε να φτιάξουμε ένα ψιλοστανταρ "στυλ" συναντήσεων με φίλους όπως οι περισσότεροι, γιατί μόλις μείναμε μαζί έμεινα έγκυος, μετα είχαμε το μωρό και οταν το μωρό ήταν 9-10 μηνων έσκασε ο κορωνοϊος. Οπότε εδώ και πάνω από δύο χρόνια τους βλέπουμε πραγματικά σπάνια και με τους περισσότερους το μόνο που καταφέραμε ήταν απλά ότι ηρθαν μια φορά να δουν το νέο σπίτι και άντε να βρεθήκαμε και μια φορά έξω (αυτές οι παρέες των πολλών ατόμων). Υπάρχουν και φίλοι που είδαμε μόνο στο γάμο και τη βαφτιση (εντάξει κάποιοι από αυτούς είναι σε άλλη πόλη βέβαια). Μόνο τους κουμπάρους κι άλλο ένα ζευγάρι βλέπουμε πιο συχνά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα

Χθες έστειλα στον κουμπάρο μου 10 το πρωι:

Το απόγευμα κατά τις 7 θα παμε παραλια, σε περιμενουμε(το προηγουμενο βράδυ συζητούσαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να παμε κ θα το επιβεβαιώσουμε την επόμενη) 

Το είδε κ το διάβασε το μηνυμα και δεν πήρα ποτε απάντηση. Πρέπει να παρεξηγηθω? 

Θέλω να πω δεν είχαμε πει κατι στάνταρ, δε με κρέμασε κανεις τελ ώρα.. 

 

Όσο για την παρασταση που σου είπαν τελ ώρα βαριέμαι παμε για καφε εγώ εκεί αν πραγματι ξενέρωναθα έλεγα:

Παιδιά ειχα ψηθεί για παρασταση, δεν ψηνομαι για καφε. Πάτε μόνοι σας.... 

 

Τους αφήνεις κ την αίσθηση ότι ωχ μην της το ξανακάνουμε γτ μετά δε θα θέλει να μας βλέπει. Δεν το βρίσκω σωστό να στο χαλάνε τελ ώρα επειδή βαριουνται αλλά αυτό δε σημαίνει πως είσαι κι εσυ παντα διαθέσιμη. 

Να θυμασαι τα δικαιώματα τα δίνουμε εμείς κ μονο εμείς για να μας φέρονται όπως μας φέρονται... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Ίσως φταίει και που δεν προλάβαμε να φτιάξουμε ένα ψιλοστανταρ "στυλ" συναντήσεων με φίλους όπως οι περισσότεροι, γιατί μόλις μείναμε μαζί έμεινα έγκυος, μετα είχαμε το μωρό και οταν το μωρό ήταν 9-10 μηνων έσκασε ο κορωνοϊος. Οπότε εδώ και πάνω από δύο χρόνια τους βλέπουμε πραγματικά σπάνια και με τους περισσότερους το μόνο που καταφέραμε ήταν απλά ότι ηρθαν μια φορά να δουν το νέο σπίτι και άντε να βρεθήκαμε και μια φορά έξω (αυτές οι παρέες των πολλών ατόμων). Υπάρχουν και φίλοι που είδαμε μόνο στο γάμο και τη βαφτιση (εντάξει κάποιοι από αυτούς είναι σε άλλη πόλη βέβαια). Μόνο τους κουμπάρους κι άλλο ένα ζευγάρι βλέπουμε πιο συχνά.

 

Aπλά μάλλον ανακαλύπτεις ότι νέα ζευγάρια και νέοι γονείς μοιραία χάνουν φίλους.

Προσωπική συμβουλή και στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, προσπάθησε να βρεις χρόνο πρωτίστως για να κρατήσεις εσύ τις προ γάμου και παιδιού φίλες σου. Γιατί κάνοντας πάντα πράγματα σαν ζευγάρι ή οικογένεια, τελικά αυτές οι φιλίες υποφέρουν.

 

Link to comment
Share on other sites

- Έχετε κανονίσει κάτι;

- Λέμε να πάμε να δούμε την τάδε παράσταση, γιατί ρωτάς, τι έχεις να προτείνεις;

 

- Θέλετε να βρεθούμε το Σάββατο;

- Υπάρχει μια περίπτωση να βρεθούμε με τους τάδε φίλους, κάτι έχουμε πει αλλά δεν είναι και σίγουρο, εσύ τι σκεφτόσουν; Κάτσε να τους ρωτήσω και να τους πω. Παιδιά θα έρθετε τελικά; Πείτε μου για να ξέρω. 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ντροπή να υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις κανονίσει κάτι ή να έχεις πει ότι θα βρεθείς με άλλους φίλους και τελικά εκείνοι να μην μπορούν, οπότε να είσαι τελικά ελεύθερη. Είναι κακό να πεις ότι δεν είσαι σίγουρη και θέλεις να το φιξάρεις; Επίσης προσωπικά την παράσταση δεν θα την έχανα, θα τους έλεγα ότι αν θέλουν μπορούν να βρεθούμε πριν ή μετά. 

 

Για μένα είναι ωραιότατη λύση και η ανάμειξη της παρέας. Μεγάλα παιδιά είναι, μπορούν να περάσουν μερικές ώρες με ανθρώπους που δεν ξέρουν πολύ καλά. Και χαίρομαι πολύ όταν οι άσχετοι φίλοι μου γίνονται και φίλοι μεταξύ τους. Θα τους κρατήσω χωριστά μόνο αν καταλάβω ότι δεν συμπαθιούνται, πράγμα που για να είμαι ειλικρινής μου έχει συμβεί ελάχιστες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , little lamb είπε:

Και δεν είναι παρεξηγησιμο το ότι ενώ περίμενες απάντηση από αυτούς πηγες και κανονισες με άλλους;

Γιατί να είναι παρεξηγησιμο απ' τη στιγμή που θα κάνει μέρες να απαντήσει ο άλλος? Ας απαντούσε νωρίτερα. Πάντως εγώ σαν άνθρωπος ούτε θα παρεξηγησω ούτε με παρεξηγούν. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε. Πιστεύω οι μικρότερες ηλικίες ίσως παρεξηγούν κάτι τέτοια. Κ πρέπει ντε κ καλά να πάτε όλη η παρέα μαζί? Αν κάποιος δεν μπορεί πρέπει να το αναβάλλεται όλοι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , little lamb είπε:

 

Δεν ξέρω, σε εμάς κανεις δεν μπορεί τόσο εύκολα.

 

Οι υπόλοιπες, προ κορονοϊου φυσικά, βρίσκατε εύκολα παρέα για βραδινή έξοδο? Και όταν λέω βραδινή, δεν εννοώ μεταμεσονύκτια απαραίτητα. Εννοώ ένα ποτό ή φαγητό χωρίς παιδιά. 

Γιατί εμάς, όσοι έχουν παιδιά, δύσκολα τα αφήνουν. ή έστω σπάνια τα  αφήνουν οπότε χλωμό να συμπέσουμε.

 

Όταν κανονίζουμε χωρίς άντρες, εγώ πχ με 2 φίλες μου...είναι το πιο αστείο. Με μία μόνο είναι ψιλοεύκολο. Από 2 και πάνω... πρέπει να συντονιστεί μέρες πριν, και ΑΝ τελικά όντως τα καταφέρουμε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , little lamb είπε:

Αυτό είναι μια λύση όντως, αλλά αν τελικά μάθουν ότι δεν πήγες πουθενά ή βγήκες μόνο με την οικογένεια μπορεί να σκεφτούν ότι απλά τους βαριόσουν

Μα δεν είπα ότι θα βγω μόνο με την οικογένεια η θα κάτσω μέσα. Αν δεν μπορεί ο φίλος που είχα καιρό να δω να βγει μετά θα πάρω τηλ τους πρώτους κ θα πω ότι τλκ ξεκανονισα με τους άλλους για να βγούμε μαζί αν μπορούν ακόμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Μα δεν είπα ότι θα βγω μόνο με την οικογένεια η θα κάτσω μέσα. Αν δεν μπορεί ο φίλος που είχα καιρό να δω να βγει μετά θα πάρω τηλ τους πρώτους κ θα πω ότι τλκ ξεκανονισα με τους άλλους για να βγούμε μαζί αν μπορούν ακόμα

Νομίζω ότι  από την πολλή καραντίνα, πλέον τα κανονίσματα για έξω μας φαίνονται περίπλοκα!  :-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , irin είπε:

Οι υπόλοιπες, προ κορονοϊου φυσικά, βρίσκατε εύκολα παρέα για βραδινή έξοδο? Και όταν λέω βραδινή, δεν εννοώ μεταμεσονύκτια απαραίτητα. Εννοώ ένα ποτό ή φαγητό χωρίς παιδιά. 

Γιατί εμάς, όσοι έχουν παιδιά, δύσκολα τα αφήνουν. ή έστω σπάνια τα  αφήνουν οπότε χλωμό να συμπέσουμε.

 

Όταν κανονίζουμε χωρίς άντρες, εγώ πχ με 2 φίλες μου...είναι το πιο αστείο. Με μία μόνο είναι ψιλοεύκολο. Από 2 και πάνω... πρέπει να συντονιστεί μέρες πριν, και ΑΝ τελικά όντως τα καταφέρουμε όλες!

Εμείς αυτό που κάνουμε συνήθως είναι να λέμε ότι θα βγούμε έξω με τον/την σύζυγό το βραδάκι, θέλετε να ρθειτε? Αν πουν ότι δεν ξέρουν σίγουρα θα πούμε ότι εμείς θα είμαστε εκεί, αν μπορέσουν να έρθουν να μας βρουν. Κ επειδή εδώ που ζούμε οι περισσότεροι είναι γνωστοί μεταξύ τους μπορεί να αναμειχθούμε κιόλας πολλές παρέες μαζί.... Αν βλέπει ο Μητσοτάκης αυτό γινόταν προ κορωνοιου!!!! :mrgreen: τώρα το πολύ 6 άτομα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , diane2020 είπε:

Καλημερα

Χθες έστειλα στον κουμπάρο μου 10 το πρωι:

Το απόγευμα κατά τις 7 θα παμε παραλια, σε περιμενουμε(το προηγουμενο βράδυ συζητούσαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να παμε κ θα το επιβεβαιώσουμε την επόμενη) 

Το είδε κ το διάβασε το μηνυμα και δεν πήρα ποτε απάντηση. Πρέπει να παρεξηγηθω? 

Θέλω να πω δεν είχαμε πει κατι στάνταρ, δε με κρέμασε κανεις τελ ώρα.. 

 

Όσο για την παρασταση που σου είπαν τελ ώρα βαριέμαι παμε για καφε εγώ εκεί αν πραγματι ξενέρωναθα έλεγα:

Παιδιά ειχα ψηθεί για παρασταση, δεν ψηνομαι για καφε. Πάτε μόνοι σας.... 

 

Τους αφήνεις κ την αίσθηση ότι ωχ μην της το ξανακάνουμε γτ μετά δε θα θέλει να μας βλέπει. Δεν το βρίσκω σωστό να στο χαλάνε τελ ώρα επειδή βαριουνται αλλά αυτό δε σημαίνει πως είσαι κι εσυ παντα διαθέσιμη. 

Να θυμασαι τα δικαιώματα τα δίνουμε εμείς κ μονο εμείς για να μας φέρονται όπως μας φέρονται... 

 

Ε ναι, αυτό με την παραλία είναι άλλη περίπτωση γιατί θα πηγαίνατε ούτως ή άλλως, δεν σας χάλασε κάτι ο άλλος

 

πρίν από 32 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Aπλά μάλλον ανακαλύπτεις ότι νέα ζευγάρια και νέοι γονείς μοιραία χάνουν φίλους.

Προσωπική συμβουλή και στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, προσπάθησε να βρεις χρόνο πρωτίστως για να κρατήσεις εσύ τις προ γάμου και παιδιού φίλες σου. Γιατί κάνοντας πάντα πράγματα σαν ζευγάρι ή οικογένεια, τελικά αυτές οι φιλίες υποφέρουν.

 

Ναι από αυτό δεν κινδυνεύω,μιλάω πολύ με τις φίλες μου. Απλά οι περισσότερες είναι σε άλλες πόλεις γιατί είχαν έρθει εδώ για σπουδές, οπότε ούτως ή άλλως δεν βρισκόμαστε συχνά. Αλλά όταν βρισκόμαστε ακόμα και μετά από διετία είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα. Με 2-3 που βρισκόμαστε πιο πολυ προς το παρόν πάμε όλοι (προ κορωνοϊου βασικά) αφ'ενός λόγω θηλασμού κι αφ'ετερου γιατι δεν οδηγώ ακόμα μόνη, αλλά έχουν συμπαθήσει πολύ τον άντρα μου κ περνάμε ωραία όλοι μαζί. Οι άλλοι είναι οι κουμπάροι που ούτως ή άλλως μας ήξεραν χωριστά τον καθένα από πριν τα φτιάξουμε οπότε πάλι πάμε όλοι μαζί. Και οι φιλιες του άντρα μου με συμπαθουν πολύ κ περνάμε ωραία. Εκείνοι κυρίως είναι οικογένειες με μεγαλύτερα παιδιά. Απλά λόγω συνθηκών δεν έχω προλάβει να τους μάθω καλά ακόμα και να γίνουν ας πούμε και δικοί μου φίλοι. Δεν νιώθω οικεία σε πούμε να μιλήσω στο τηλ μαζί τους.

 

Πάντως αυτό που με δυσκολεύει δεν είναι τόσο η διατήρηση παλαιών φίλων, με αυτούς είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα ακόμα κι αν δεν βρισκόμαστε συχνά. Με δυσκολεύει το να κάνω νέους φίλους. Δηλαδή από δουλειές και μεταπτυχιακό νιώθω ότι δεν είμαι τόσο φίλη οσο με τους παλιούς, παρόλο που τους παλιούς τους βλέπω πολύ πιο αραιά. Νιώθω όμως πολύ πιο βαθιά συναισθήματα ενώ με τους νέους νιώθω ότι δεν ξέρω καν τόσο πολλά για αυτούς.

 

πρίν από 39 λεπτά , Ilaeira είπε:

Για μένα είναι ωραιότατη λύση και η ανάμειξη της παρέας. Μεγάλα παιδιά είναι, μπορούν να περάσουν μερικές ώρες με ανθρώπους που δεν ξέρουν πολύ καλά. Και χαίρομαι πολύ όταν οι άσχετοι φίλοι μου γίνονται και φίλοι μεταξύ τους. Θα τους κρατήσω χωριστά μόνο αν καταλάβω ότι δεν συμπαθιούνται, πράγμα που για να είμαι ειλικρινής μου έχει συμβεί ελάχιστες φορές. 

 

Εντάξει κι εγώ έχω γνωρίσει φίλους μου μεταξύ τους αλλά σε φάση που είναι μια γιορτή ας πούμε κι έρχονται σπίτι 20 άτομα. Όταν πας για καφέ κι έχεις όλους να τους δεις καιρό θεωρώ πιο ωραίο να τους δεις χωριστά για να πεις νέα κλπ. Τώρα για να αναμιξουμε παρέες των δύο μας είναι λίγο πιο άβολο γιατί εγώ που είμαι 31-32 έχω και φίλους λίγο μικρότερους πχ 27 σε φάση μεταπτυχιακών ακόμα, ο άντρας μου που είναι 45 εχει και φίλους λίγο μεγαλυτερους δηλαδή 50 με παιδιά φοιτητές οπότε δεν κολλάνε και πολύ. Ή είναι ιδέα μου και μπορεί να μην τους πείραζε απλά δεν μου κολλάει.

 

πρίν από 17 λεπτά , mama16 είπε:

Κ πρέπει ντε κ καλά να πάτε όλη η παρέα μαζί? Αν κάποιος δεν μπορεί πρέπει να το αναβάλλεται όλοι?

 

Με αυτές τις δύο συγκεκριμένες παρέες μου που έχουν τα πολλά άτομα ήμασταν έτσι εξ αρχής. Είναι οι παρέες μου από Εράσμους κλπ, οι Έλληνες που βρεθήκαμε μαζί έξω τότε. Από πάντα, όσοι είμαστε Αθήνα βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο όλοι μαζί και κάνει ο καθένας αναδρομή στα νέα του, έχει πλάκα!Ποτέ δεν βρισκόμασταν λίγοι μόνοι. Εκτος βεβαια αν κάποιος πάει σε πόλη που είναι κάποιος άλλος από αυτή την παρέα που εννοείται θα βρεθούν μόνοι τους.

πρίν από 20 λεπτά , irin είπε:
1 hour ago, little lamb είπε:

 

Οι υπόλοιπες, προ κορονοϊου φυσικά, βρίσκατε εύκολα παρέα για βραδινή έξοδο? Και όταν λέω βραδινή, δεν εννοώ μεταμεσονύκτια απαραίτητα. Εννοώ ένα ποτό ή φαγητό χωρίς παιδιά. 

Γιατί εμάς, όσοι έχουν παιδιά, δύσκολα τα αφήνουν. ή έστω σπάνια τα  αφήνουν οπότε χλωμό να συμπέσουμε.

 

Δεν υπήρξε και πολύς καιρός που να είχα μωρό προ κορωνοϊου. Μόνο 9 μήνες. Την είχα μαζί επειδή θήλαζε αφ'ενός κι αφ'ετέρου επειδή όλοι ήθελαν να τη δουν βασικά. Γι'αυτό λέω ότι δεν έχουμε προλάβει να φτιάξουμε ένα "στυλ" εξόδων από τότε που παντρευτηκαμε. Αλλά και πιο παλιά, δεν νομίζω ποτέ να έβλεπα κάποιον πιο συχνά από ένα μήνα, ακόμα και τους πιο στενούς, εκτός φυσικά από όσους ήμασταν μαζί πχ σε μαθήματα ή χόμπι και καθόμασταν για καφέ μετά από αυτά πχ. Ίσως φταίει και που έχω πολλούς φίλους κ δεν θέλω να ξεχωρίσω κάποιους. Απ' ο,τι καταλαβαινω πολλοί έχουν 2-3 κολλητούς οπότε κανονίζουν πάντα με αυτούς και είναι πιο εύκολο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ε ναι, αυτό με την παραλία είναι άλλη περίπτωση γιατί θα πηγαίνατε ούτως ή άλλως, δεν σας χάλασε κάτι ο άλλος

 

 

Ναι από αυτό δεν κινδυνεύω,μιλάω πολύ με τις φίλες μου. Απλά οι περισσότερες είναι σε άλλες πόλεις γιατί είχαν έρθει εδώ για σπουδές, οπότε ούτως ή άλλως δεν βρισκόμαστε συχνά. Αλλά όταν βρισκόμαστε ακόμα και μετά από διετία είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα. Με 2-3 που βρισκόμαστε πιο πολυ προς το παρόν πάμε όλοι (προ κορωνοϊου βασικά) αφ'ενός λόγω θηλασμού κι αφ'ετερου γιατι δεν οδηγώ ακόμα μόνη, αλλά έχουν συμπαθήσει πολύ τον άντρα μου κ περνάμε ωραία όλοι μαζί. Οι άλλοι είναι οι κουμπάροι που ούτως ή άλλως μας ήξεραν χωριστά τον καθένα από πριν τα φτιάξουμε οπότε πάλι πάμε όλοι μαζί. Και οι φιλιες του άντρα μου με συμπαθουν πολύ κ περνάμε ωραία. Εκείνοι κυρίως είναι οικογένειες με μεγαλύτερα παιδιά. Απλά λόγω συνθηκών δεν έχω προλάβει να τους μάθω καλά ακόμα και να γίνουν ας πούμε και δικοί μου φίλοι. Δεν νιώθω οικεία σε πούμε να μιλήσω στο τηλ μαζί τους.

 

Πάντως αυτό που με δυσκολεύει δεν είναι τόσο η διατήρηση παλαιών φίλων, με αυτούς είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα ακόμα κι αν δεν βρισκόμαστε συχνά. Με δυσκολεύει το να κάνω νέους φίλους. Δηλαδή από δουλειές και μεταπτυχιακό νιώθω ότι δεν είμαι τόσο φίλη οσο με τους παλιούς, παρόλο που τους παλιούς τους βλέπω πολύ πιο αραιά. Νιώθω όμως πολύ πιο βαθιά συναισθήματα ενώ με τους νέους νιώθω ότι δεν ξέρω καν τόσο πολλά για αυτούς.

 

 

Εντάξει κι εγώ έχω γνωρίσει φίλους μου μεταξύ τους αλλά σε φάση που είναι μια γιορτή ας πούμε κι έρχονται σπίτι 20 άτομα. Όταν πας για καφέ κι έχεις όλους να τους δεις καιρό θεωρώ πιο ωραίο να τους δεις χωριστά για να πεις νέα κλπ. Τώρα για να αναμιξουμε παρέες των δύο μας είναι λίγο πιο άβολο γιατί εγώ που είμαι 31-32 έχω και φίλους λίγο μικρότερους πχ 27 σε φάση μεταπτυχιακών ακόμα, ο άντρας μου που είναι 45 εχει και φίλους λίγο μεγαλυτερους δηλαδή 50 με παιδιά φοιτητές οπότε δεν κολλάνε και πολύ. Ή είναι ιδέα μου και μπορεί να μην τους πείραζε απλά δεν μου κολλάει.

 

 

Με αυτές τις δύο συγκεκριμένες παρέες μου που έχουν τα πολλά άτομα ήμασταν έτσι εξ αρχής. Είναι οι παρέες μου από Εράσμους κλπ, οι Έλληνες που βρεθήκαμε μαζί έξω τότε. Από πάντα, όσοι είμαστε Αθήνα βρισκόμαστε 2-3 φορές το χρόνο όλοι μαζί και κάνει ο καθένας αναδρομή στα νέα του, έχει πλάκα!Ποτέ δεν βρισκόμασταν λίγοι μόνοι. Εκτος βεβαια αν κάποιος πάει σε πόλη που είναι κάποιος άλλος από αυτή την παρέα που εννοείται θα βρεθούν μόνοι τους.

Είναι δύσκολη η περίπτωσή σου γιατί έχετε αρκετή διαφορά με τον σύζυγο οπότε οι παρέες δεν κολλάνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 53 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι από αυτό δεν κινδυνεύω,μιλάω πολύ με τις φίλες μου. Απλά οι περισσότερες είναι σε άλλες πόλεις γιατί είχαν έρθει εδώ για σπουδές, οπότε ούτως ή άλλως δεν βρισκόμαστε συχνά. Αλλά όταν βρισκόμαστε ακόμα και μετά από διετία είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα. Με 2-3 που βρισκόμαστε πιο πολυ προς το παρόν πάμε όλοι (προ κορωνοϊου βασικά) αφ'ενός λόγω θηλασμού κι αφ'ετερου γιατι δεν οδηγώ ακόμα μόνη, αλλά έχουν συμπαθήσει πολύ τον άντρα μου κ περνάμε ωραία όλοι μαζί. Οι άλλοι είναι οι κουμπάροι που ούτως ή άλλως μας ήξεραν χωριστά τον καθένα από πριν τα φτιάξουμε οπότε πάλι πάμε όλοι μαζί. Και οι φιλιες του άντρα μου με συμπαθουν πολύ κ περνάμε ωραία. Εκείνοι κυρίως είναι οικογένειες με μεγαλύτερα παιδιά. Απλά λόγω συνθηκών δεν έχω προλάβει να τους μάθω καλά ακόμα και να γίνουν ας πούμε και δικοί μου φίλοι. Δεν νιώθω οικεία σε πούμε να μιλήσω στο τηλ μαζί τους.

 

Ναι ακριβώς αυτό είναι που εννοώ να μην κάνεις ;) Κανένας νορμάλ άνθρωπος δε θα σου πει "ο άντρας σου μου τη σπάει", όταν έχεις και μωρό. Μην ανακατεύεις τις παρέες. Δεν εννοώ ποτέ, εννοείται να κάνετε και πράγματα οικογενειακά. Αλλά κράτα χρόνο δικό σου για τις δικές σου φίλες, χωρίς τον άντρα σου. Άλλα πράγματα θα πεις με τις φίλες σου μόνη σου, άλλα σε μια οικογενειακή μάζωξη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι ακριβώς αυτό είναι που εννοώ να μην κάνεις ;) Κανένας νορμάλ άνθρωπος δε θα σου πει "ο άντρας σου μου τη σπάει", όταν έχεις και μωρό. Μην ανακατεύεις τις παρέες. Δεν εννοώ ποτέ, εννοείται να κάνετε και πράγματα οικογενειακά. Αλλά κράτα χρόνο δικό σου για τις δικές σου φίλες, χωρίς τον άντρα σου. Άλλα πράγματα θα πεις με τις φίλες σου μόνη σου, άλλα σε μια οικογενειακή μάζωξη.

 

Ναι καλέ, γι'αυτο έγραψα "προς το παρόν". Έγιναν όλα τόσο σύντομα μέχρι την έλευση του κορωνοϊου κι ετσι ουσιαστικά ακόμα είμαστε στο πλαίσιο του να γνωρίσει ο ένας τους φίλους του άλλου οπότε εξ ορισμού πάμε όλοι μαζί και είναι για όλους όντως ευχάριστο. Για να γνωρίσουν τον άντρα μου, να γνωρίσω εγώ τους φίλους του κλπ. Και λίγο πολυ κι άλλοι έχουν πρόσφατη σχέση που μας τη γνωρίζουν. Κάπως έτσι. Συν ο θηλασμός συν η οδήγηση που δεν μπορούσα εύκολα να πάω μόνη. Δεν έχουμε προλάβει ακόμα να βρούμε μια νόρμα, θα γίνει κι αυτό όταν φύγει το "χτικιό"! :-P Τώρα έχουμε καταντήσει η παρέα μας να είναι οι γονείς μου!

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mama16 said:

Είναι δύσκολη η περίπτωσή σου γιατί έχετε αρκετή διαφορά με τον σύζυγο οπότε οι παρέες δεν κολλάνε

Εγώ πάντως κάνω άνετα παρέα με άτομα από 15 εως 85 χρονών. Όσο πιο μικτή ηλικιακά η παρέα, τόσο καλύτερα για μένα.  Για μένα ποτέ δεν αποτέλεσε η ηλικία κριτήριο ούτε για φιλίες ούτε για σχέσεις. Οι σχέσεις που έκανα , ήταν οι περισσότερες με μικρότερους, ίσως επειδή ήθελα να πάω ενάντια στο κατεστημένο που θέλει τη γυναίκα μικρότερη από τον άντρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι καλέ, γι'αυτο έγραψα "προς το παρόν". Έγιναν όλα τόσο σύντομα μέχρι την έλευση του κορωνοϊου κι ετσι ουσιαστικά ακόμα είμαστε στο πλαίσιο του να γνωρίσει ο ένας τους φίλους του άλλου οπότε εξ ορισμού πάμε όλοι μαζί και είναι για όλους όντως ευχάριστο. Για να γνωρίσουν τον άντρα μου, να γνωρίσω εγώ τους φίλους του κλπ. Και λίγο πολλοί κι άλλοι έχουν πρόσφατη σχέση που μας τη γνωρίζουν. Κάπως έτσι. Συν ο θηλασμός συν η οδήγηση που δεν μπορούσα εύκολα να πάω μόνη. Δεν έχουμε προλάβει ακόμα να βρούμε μια νόρμα, θα γίνει κι αυτό όταν φύγει το "χτικιό"! :-P Τώρα έχουμε καταντήσει η παρέα μας να είναι οι γονείς μου!

 

Μην το αφήνεις πάντως έτσι για πολύ καιρό. Ξέρεις πόσες παρέες έχουν χαθεί με ακριβώς τον τρόπο που περιγράφεις; Και το καταλαβαίνουμε χρόνια μετά, που πια άντε να τη βρεις τη φίλη που νόμιζες ότι θα είχες για πάντα και τελικά χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ πάντως κάνω άνετα παρέα με άτομα από 15 εως 85 χρονών. Όσο πιο μικτή ηλικιακά η παρέα, τόσο καλύτερα για μένα.  Για μένα ποτέ δεν αποτέλεσε η ηλικία κριτήριο ούτε για φιλίες ούτε για σχέσεις. Οι σχέσεις που έκανα , ήταν οι περισσότερες με μικρότερους, ίσως επειδή ήθελα να πάω ενάντια στο κατεστημένο που θέλει τη γυναίκα μικρότερη από τον άντρα.

Κοίτα ναι η ηλικία δεν παίζει τόσο ρόλο αλλά συνήθως για να ταιριάξεις πρέπει να είστε σε ίδια φάση ζωής. Αν ο άλλος έχει 15χρονα παιδιά κ ο άλλος είναι 23 χρόνων που είναι μέσα στην τρέλα χωρίς υποχρεώσεις δεν έχετε τόσα πράγματα να πείτε. Βέβαια στην περίπτωση της @little lamb καμία φορά να είναι κοινή η παρεα δεν χάθηκε ο κόσμος, απλά να συμβαίνει σπάνια (εκτός κ αν περνάνε κ οι μεν κ οι δε καλά)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Μην το αφήνεις πάντως έτσι για πολύ καιρό. Ξέρεις πόσες παρέες έχουν χαθεί με ακριβώς τον τρόπο που περιγράφεις; Και το καταλαβαίνουμε χρόνια μετά, που πια άντε να τη βρεις τη φίλη που νόμιζες ότι θα είχες για πάντα και τελικά χάθηκε.

 

Ναι το ξέρω απλα τον τελευταίο ενάμισι χρόνο είναι κι ο κορωνοϊος στη μέση, που φίλους είδαμε μόνο το καλοκαίρι. Όλοι χάθηκαν με όλους -ή τουλάχιστον έτσι λένε. 

Με τις φίλες που είναι σε άλλες πόλεις εκ των πραγμάτων μόνο τηλεφωνικά-μεσσεντζερικα διατηρείται η φιλία δυστυχώς.

Αλλά και πάλι όπως είπα, περιέργως πιο οικεία νιώθω με αυτές τις "παλιές" που βλέπω μια φορά το χρόνο και αν, παρα με καινούργιες από δουλειές κ μεταπτυχιακό που θεωρητικά μπορώ να δω πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 4:02 ΜΜ, little lamb είπε:

Κάπου έχει μπερδευτεί η συζήτηση. Εγώ δεν λέω ούτε ότι είναι σωστό ούτε ότι πρέπει κάποιος να κρύβει τη μακροχρόνια σχέση, ούτε ότι για να συζήσει πρέπει να γνωρίσει τον άλλο όλο το σόι. Αλλά ας πούμε στον παππού του ή στη γιαγιά του δεν νομίζω να εμφανισε κανείς σχέση που δεν είναι ακόμα μακροχρόνια/δεν φαίνεται να τείνει για μακροχρόνια. Τα δικά μας παιδιά ναι θα μπορούν να εμφανίσουν γιατί ήδη οι γονείς μας είναι πιο χαλαροί από τους σημερινούς 90ρηδες και εκτός αυτού εμείς είμαστε πιο αποφασιστικοί απέναντι στους γονείς μας και θα υποστηρίξουμε τα παιδιά μας, εν αντιθέσει με τους γονείς μας που ακόμα λογοδοτούν στους δικούς τους γονείς. Τώρα για πιο μακρινούς συγγενείς, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού είναι το "κρύψιμο"; Θα γνώριζε κανείς τη σχέση του πχ στα αδέρφια των παππούδων του αν δεν είναι μακροχρόνια ή πάνε για γάμο; Ή πριν γνωριστούν οι γονείς του ζευγαριού μεταξύ τους; Υποθέτω όχι. Οπότε ούτως ή άλλως πρώτα γίνεται η γνωριμία των οικογενειών (οικογενειών εννοώ γονέων των δύο πλευρών, όχι όλο το σόι), και μετά με τους υπόλοιπους. Επομένως συνήθως δεν υπάρχει κάποια περίσταση πριν γνωριστούν οι γονείς, που να πρέπει να τον "κρύψεις" από άλλους. Πού υπάρχει περίπτωση να συναντήσει την αδερφή της γιαγιάς ας πούμε πριν γνωριστουν οι γονείς, ώστε να χρειαστεί να τον "κρύψεις"; Συνήθως πρώτα θα γνωριστούν οι γονείς και μετα όλοι οι άλλοι.

Εντάξει ίσως κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω και μου φαίνονται απλά γιατί σ'εμας έγιναν πιο εύκολα και γρήγορα κ δεν χρειάστηκε να προβληματιστουμε. Γνώρισα τον άντρα μου στα 25-26, όταν τα είχαμε 3 μήνες -δηλαδή πριν το μαθει κανείς πέραν της αδερφής μου και φίλων- βρήκα δουλειά σε άλλη πόλη όπου ήρθε κι έμεινε μεγάλα διαστήματα σαν να συζουμε, επέστρεψα στα 26-27 για 6 μήνες στην Αθήνα (τότε μόνο ήταν λίγο πιο δύσκολο το ότι δεν το ήξεραν οι γονείς μου) και ξαναεφυγα για άλλους 6 μήνες σε άλλη πόλη όπου ξαναερχοταν ο άντρας μου μεγάλα διαστήματα. Τότε είπαμε ότι πρέπει να το μάθουν όταν γυρίσω Αθήνα κι έτσι έγινε. Γνωρίστηκε ο ένας με τους γονείς του αλλου (ο άντρας μου με τους δικούς μου τυχαία αλλά ούτως η άλλως θέλαμε), πέρασε κανα εξάμηνο έτσι, όπου ούτως ή άλλως δεν προέκυψε κάποια περίσταση όπου θα μπορούσε να συναντήσει πιο μακρινούς συγγενείς, και μετά αποφασίσαμε ότι θα πάμε για γάμο σε κάνα χρόνο, αρχίσαμε να φτιάχνουμε το σπίτι κ να οργανώνουμε τον γάμο και τότε έγινε και το τραπέζι όπου γνωρίστηκαν μεταξύ τους οι γονείς μας (με την περίφημη σουμάδα!) Τότε ειπώθηκε και σε θείους κλπ ότι ετοιμάζομαι για γάμο και σιγά σιγά τον γνωρισαν όλοι. Έγινε πολύ απλά και φυσικά δηλαδή αν εξαιρέσουμε το τελετουργικό πρωτόκολλο της βραδιάς της γνωριμιας. Αλλά η μάνα μου έχει κάνει πολύ πιο παρεμβατικα πράγματα από αυτές τις γραφικότητες και σε πολύ πιο χαζά θέματα οπότε οι σουμαδες κλπ ήταν απλά γελοίο. (Τι να πρωτοθυμηθω, ότι στα 18 που αλλάξαμε το δωμάτιό μου δεν με άφηνε να διαλέξω χρώμα (μιλαμε για παστέλ χρώματα, οχι μαύρους τοίχους ξερω'γω) κι επέμενε μέσα στο μαγαζί για το δικό της και υποχώρησα τελικα, ότι στα 20+ μου'κανε ιστορία για το πώς θα πήγαινα 15αυγουστο στην εκκλησία του χωριού χωρίς τσάντα ή ότι στα 29, παντρεμένη κι έγκυος πάλι έγινε θέμα σε μαγαζί με υφάσματα για το τι χρώμα σεντόνια θα κεντήσει για το μωρό; ) Τα'γραψα και λίγο για να γελάσετε. Οπότε οι γραφικότητες των εθίμων στο τραπέζι της γνωριμιας ήταν απλά αφορμή για καζουρα και χαβαλε σ'ένα τραπέζι που θα γινόταν ούτως ή άλλως.

Και δυο φίλες παντρεεμενες που έχω έκαναν τραπέζι για να γνωριστούν οι γονείς τους μεταξύ τους και μετά εμφανίστηκε ο καθένας σε παππούδες και θείους του άλλου. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπορεί να γίνει αλλιώς σε ανθρώπους αυτών των γενεών, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ. Τα δικά μας παιδιά πιθανώς θα πηγαίνουν για καφέ με τη θεία τους και τον εκάστοτε φίλο, αλλά για τη γενιά των παππούδων μας δεν είναι τόσο απλό να γνωρίζουν τον καθένα. Και για να κλείσω, μια φίλη μου όταν αποφάσισε να συζήσει με τον φίλο της θα ανακαίνιζαν ένα διαμέρισμα της οικογένειάς της για να μείνουν. Οι γονείς της βοηθούσαν στις εργασίες με τους μαστόρους κλπ και το ζευγάρι έλεγε και στους γονείς του άντρα να πάνε να δουν το σπίτι και τις εργασίες. Και είπαν οι άνθρωποι ότι δεν μπορούν να πάνε στο διαμέρισμα της άλλης οικογένειας χωρίς να έχουν γνωριστεί και κανόνισαν τραπέζι και γνωρίστηκαν. Χωρίς δαχτυλίδι κλπ αλλά τραπέζι έγινε. Δεν μου φαίνεται παράλογο που το ήθελαν, για τα δεδομένα αυτών των γενεών και με δεδομένο το ελληνικό φαινόμενο που το ζευγάρι μένει σε διαμέρισμα των γονέων. Ούτε αυτοί είχαν εμφανιστεί πάντως σε θείους κλπ πριν γνωριστούν οι γονείς μεταξύ τους.

 

 

Σ' αυτό συμφωνώ και είναι μια μάστιγα ήδη από όταν είσαι έφηβος, μετά φοιτητής κλπ. Σου λένε όλοι "πες το τάδε στους γονείς σου, πες ότι είσαι μεγάλη πια, πες τους ότι είσαι ενήλικη, τι θα κάνουν θα σε διώξουν;" κλπ και δεν καταλαβαίνουν ότι εκείνοι μάλλον απλά είχαν πιο χαλαρούς γονείς εφόσον όλα αυτά έπιασαν και ότι κάποιοι άλλοι απλά βρίσκουν τοίχο. Ακόμα και στο χαζό παράδειγμα με το χρώμα του δωματίου στα 18 που ανέφερα, υποχώρησα γιατί ήξερα ότι αν επέμενα για το χρώμα που ήθελα, απλά δεν θα παίρναμε τίποτα και θα εμενα με το παιδικό μου...

 Κ ο δικός μου πατέρας ήταν αυστηρός..όταν ανακάλυψε πως ενώ ήμουν φοιτήτρια είχα σχέση έγινε "Τούρκος".. το τι άκουσα από το τηλ δεν λέγεται..με απείλησε πως θα με πάρει σπίτι κ είπε χαρακτηριστικά  πωσ δεν με έστειλε να σπουδάζω για να γαμπριζω..ευτυχώς το σκ που επέστρεψα σπίτι μάλλον το καλοσκεφτηκε..πρυτανεύσε η λογική..κ δεν έγινε καν συζήτηση..

Κ αν κ είχα κάποιες 2 μακροχρόνιες σχέσεις πριν παντρευτώ τον άντρα μου,πότε μου δεν θέλησα να γνωριστώ με τους δικούς τουσ..στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήταν πωσ θα  το έκανα αυτό το βήμα αν προχωρούσα σε αρραβώνα με κάποιον..από τη μεριά μου το σκεπτικό μου ήταν πωσ δεν θα θελα να δεθω κ με άλλα άτομα από την οικογένεια..γιατί μετα αν κάτι πήγαινε στραβά κ είχα δεθεί με ολουσ δεν θα άντεχα να διαλύσω κ άλλους ανθρώπους..ή να τιυσ στεναχωρήσω..κ πωσ για μένα θα ταν πιο δύσκολο..

εσείς πώς το βλέπετε αυτό??εγώ πραγματικά δεν το μετάνιωσα..αλλά μεγαλώνω κ 2 κορίτσια κ θα ρθει κ η ώρα που το βρω μπροστά μου..

Από την άλλη σε τοσο νεαρές ηλικίες.οπωσ τησ θεματοθετριασ που τα παιδιά δεν έχουν κατασταλάξει στα αισθηματικά τιυσ..το βρίσκω λίγο άκυρο να θεσ να γνωρίσεις τη σχέση τους..για ποιον λόγο? Για να παρεμβαίνουμε? Εγώ πχ θα θελα όταν μεγαλώσουν να μπορώ να τουσ έχω εμπιστοσύνη..με κλειστά μάτια..κ όχι για να μου το αποδείξουν να πρέπει να μου γνωρίζουν τις σχεσεισ τουσ..θα μπορούν να μου μιλάνε..αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι να μασ τους γνωρίζουν..

Είναι παραλογοσ ο τρόπος που σκέφτομαι??

Επισησ το να γνωριστούνε οι οικογένειες μπορεί να φέρει κ τα αντίθετα αποτελέσματα σε ένα ζευγάρι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Από την άλλη σε τοσο νεαρές ηλικίες.οπωσ τησ θεματοθετριασ που τα παιδιά δεν έχουν κατασταλάξει στα αισθηματικά τιυσ..το βρίσκω λίγο άκυρο να θεσ να γνωρίσεις τη σχέση τους..για ποιον λόγο? Για να παρεμβαίνουμε? Εγώ πχ θα θελα όταν μεγαλώσουν να μπορώ να τουσ έχω εμπιστοσύνη..με κλειστά μάτια..κ όχι για να μου το αποδείξουν να πρέπει να μου γνωρίζουν τις σχεσεισ τουσ..θα μπορούν να μου μιλάνε..αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι να μασ τους γνωρίζουν..

Είναι παραλογοσ ο τρόπος που σκέφτομαι??

Επισησ το να γνωριστούνε οι οικογένειες μπορεί να φέρει κ τα αντίθετα αποτελέσματα σε ένα ζευγάρι..

 

 

 

Μα αν καταλαβαίνω καλά δεν τέθηκε θέμα από μόνο του να γνωριστούν, η κοπέλα ζήτησε να κοιμάται στο σπίτι του αγοριού και αν καταλαβαίνω καλά, αυτό θα σημαίνει να κοιμάται στο σπίτι των γονιών του; 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...