Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Και σε μένα στην αρχή μου είχε πει να μην έχουμε επαφές χωρίς να έχω κανένα θέμα βέβαια! Μετα το τρίμηνο, δε θυμάμαι πότε ακριβώς με ρώτησε αν έχουμε επαφές και μου είπε οτι μπορούμε απο κει και πέρα αλλά πάντα με προφυλάξεις αν και από επιλογή μας δεν είχαμε μεχρι που γεννησα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!με το καλο σου ευχομαι!δεν εχει να κανει με την ηλικια!ειχα αλλαξει 2-3 γιατρους μεχρι να καταληξω.στο πρωτο τριμηνο πηγα σε 2 ο πρωτος ηταν μεγαλης ηλικίας παρόλα αυτα δεν μου το απαγόρευσε τελειως αλλα θυμαμαι συγκεκριμενα μου ειχε πει "αραια και που και οταν γίνεται πάντα με προσεχτικες κινήσεις", ο άλλοε που ήταν και νεός γύρω στα 45 μου το ειχε απαγορευσει γενικώς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο φόρουμ κ ως μέλλουσα μανούλα έχω συλλέξει πολλες βοηθητικές πληροφορίες μέσα απ εδω! Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της κύησης μου κ ο γιατρός μ έχει δώσει το πράσινο φως όσον αφορά την ερωτική επαφή. Ντράπηκα όμως να ρωτήσω παραπάνω πληροφορίες. Με τον άντρα μου έχουμε πολύ έντονη ερωτική ζωή 2-3-4 φορές τη μερα κ κάθε μέρα. Επιτρέπεται τέτοια συχνότητα; Επίσης επιτρέπεται η κατάποση κ η εκσπερμάτωση εντος του κολπου; Θα με βοηθούσε αν κάποια απ εσας γνωρίζει γιατι εννοείται πως προέχει να είναι ολα καλα στην εγκυμοσύνη μου κ δεν θέλω να κάνω κάτι που δεν πρέπει κ εχω αγχωθεί αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 12:30 ΠΜ, Mimi26 είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο φόρουμ κ ως μέλλουσα μανούλα έχω συλλέξει πολλες βοηθητικές πληροφορίες μέσα απ εδω! Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα της κύησης μου κ ο γιατρός μ έχει δώσει το πράσινο φως όσον αφορά την ερωτική επαφή. Ντράπηκα όμως να ρωτήσω παραπάνω πληροφορίες. Με τον άντρα μου έχουμε πολύ έντονη ερωτική ζωή 2-3-4 φορές τη μερα κ κάθε μέρα. Επιτρέπεται τέτοια συχνότητα; Επίσης επιτρέπεται η κατάποση κ η εκσπερμάτωση εντος του κολπου; Θα με βοηθούσε αν κάποια απ εσας γνωρίζει γιατι εννοείται πως προέχει να είναι ολα καλα στην εγκυμοσύνη μου κ δεν θέλω να κάνω κάτι που δεν πρέπει κ εχω αγχωθεί αρκετά..

Καλησπέρα, πρώτα απ' ολα σου εύχομαι να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση. Όσον αφορά για τη συχνότητα δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να ρωτήσω κάτι τέτοιο.. Αυτή τη συχνότητα δεν την είχαμε ούτε προ παιδιών. Για την κατάποση νομίζω δεν υπάρχει θέμα. Για την εκσπερμάτωση στον κόλπο νομίζω οι απόψεις διίστανται. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η γιατρός έλεγε  να το αποφεύγουμε, στην δεύτερη εγκυμοσύνη ο γιατρός έλεγε ότι μπορούμε. Πάντως για την συχνότητα προσωπική μου άποψη ίσως είναι ότι δεν κάνει τόσες φορές χωρίς βέβαια να έχω γνώσεις του θέματος.. κ θα κάνετε κ πρόβα για όταν έχετε παιδιά!! :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Η αλήθεια είναι πως γ την εκσπερμάτωση έχω ακούσει κ εγώ διαφορά οτι προκαλεί πρόωρο τοκετό κλπ κ σε κάποιες αλλες περιπτώσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...

Όσον αφορά τη συχνότητα εμείς ήμασταν έτσι απ την πρώτη μερα της σχέσης μας κ έμεινα έγκυος στους 6 μήνες οπότε καταλαβαίνεις μας έπιασε πάνω στα πολύ ντουζενια μας:lol:

Κ ενω το έχουμε συζητήσει δεν μπορούμε να το περιορίσουμε με τίποτα ειδικά την καθημερινή επαφή..Τωρα γ τη συχνότητα μεσα στη μέρα αν είναι κατι που πρέπει να αποφεύγεται ίσως κάνουμε μια προσπάθεια !

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mimi26 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Η αλήθεια είναι πως γ την εκσπερμάτωση έχω ακούσει κ εγώ διαφορά οτι προκαλεί πρόωρο τοκετό κλπ κ σε κάποιες αλλες περιπτώσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...

Όσον αφορά τη συχνότητα εμείς ήμασταν έτσι απ την πρώτη μερα της σχέσης μας κ έμεινα έγκυος στους 6 μήνες οπότε καταλαβαίνεις μας έπιασε πάνω στα πολύ ντουζενια μας:lol:

Κ ενω το έχουμε συζητήσει δεν μπορούμε να το περιορίσουμε με τίποτα ειδικά την καθημερινή επαφή..Τωρα γ τη συχνότητα μεσα στη μέρα αν είναι κατι που πρέπει να αποφεύγεται ίσως κάνουμε μια προσπάθεια !

Καλό θα ήταν πάντως να ρωτήσεις τον γιατρό για σίγουρα. Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι. Θα μπορούσες να ρωτήσεις σε τι συχνότητα γενικά επιτρέπεται, αν υπάρχουν αντενδείξεις η αν είναι άντρας κ ντρέπεσαι εσύ να ρωτήσει ο σύντροφός σου! Δεν προλάβατε να χαρείτε τον έρωτα σας, γρήγορα γρήγορα προέκυψε αλλά πιστεύω είναι καλοδεχουμενο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέλαμε πολύ κ οι δύο το λέγαμε απ τις πρώτες μέρες! Ξερεις είναι αυτό π συμβαίνει μια φορα στη ζωή μας οπότε ηταν πολυ ευχάριστο γεγονός γτ η αλήθεια είναι πως δεν ήταν "ατύχημα" :P

Θα τον ρωτήσω γ να είμαι κ εγω απόλυτα σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μου, είμαι νέο μέλος και έχω κάποιες απορίες! Είχα ρωτήσει τον γιατρό γύρω στις 7 εβδομάδες κύησης αν μπορω να κάνω έρωτα με τον σύντροφο μου κι μου είχε πει όταν βγει η αυχενική και μετά, βγήκε η αυχενική και όλα πήγαν υπέροχα,τώρα μπήκα στην 15η εβδομάδα , δεν έχω επιχείρηση να κάνω ακόμα σ..χ γιατί έχω κάποιες κράμπες υπάρχει κάποια με παρόμοια κατάσταση και τι έκανε ;; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :wub:

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται οι επαφές σε μια εγκυμοσύνη που εξελίσσεται φυσιολογικά με την προϋπόθεση να μην έχεις αίμα, συσπάσεις, αποκόλληση κοκ. Τώρα για κράμπες, εννοείς τα φυσιολογικά μικρά πονακια; Αν είναι κάτι πιο έντονο, καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Σε γενικές γραμμές , αφού πάρεις το οκ από τον γιατρό, ακολουθείς το σώμα σου, αν κάποια κίνηση σου φαίνεται έντονη ή αισθάνεσαι άβολα, κόβεις εκείνη την ώρα τις επαφές, αλλιώς συνεχίζεις :-) Με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Κορίτσια μου.. Θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Είμαι 14 εβδομάδων απο εξωσωματική και θέλω να μάθω εαν επιτρέπεται η αυτοϊκανοποίηση. Έχετε κάποια άποψή σε Αυτό το κομμάτι?
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Lucky20 είπε:
Κορίτσια μου.. Θέλω να σας πω τον προβληματισμό μου. Είμαι 14 εβδομάδων απο εξωσωματική και θέλω να μάθω εαν επιτρέπεται η αυτοϊκανοποίηση. Έχετε κάποια άποψή σε Αυτό το κομμάτι?

Έχετε ρωτήσει το γιατρό σας; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...