Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

Αυτό το σκεπτικό, κυρίως από εκπαιδευτικούς, είναι κάποια από αυτά που ελπίζω σύντομα θα αλλάξουν. Ζούμε στο 2020...επιτέλους. Πως οι γονείς (οι όποιοι δηλαδή γονείς, οι οποίοι θεωρώ είναι μειοψηφία) θα ξεκολλήσουν αν οι εκπαιδευτικοί έχουν τέτοια κολλήματα...;

Συγγνώμη επειδή τώρα είδα τι ακριβώς έχεις παραθέσει. Αμφιβάλλεις ότι μπορεί να γίνουν τέτοια πράγματα; Δηλαδή είναι δικές μας φαντασιώσεις; Και θα είναι ανώδυνα αν γίνουν; Το ξέρεις ότι υπάρχουν και γονείς που έχουν σοβαρές ενστάσεις για όλο αυτό; Δεν μιλάμε για μάθημα σε παιδιά που είναι σχεδόν ενήλικα ουτε για πανεπιστημιακή διδασκαλία. Μιλάμε για μάθημα σε παιδιά 6-15 ετών, που μπορεί να κάνουν οποιαδήποτε επιπολαιότητα. Αυτά τα  μέσα δεν είναι για να χρησιμοποιούνται χωρίς επίβλεψη. Δηλαδή ανησυχεί ο εκπαιδευτικός για την προστασία των παιδιών και δεν ανησυχεί ο γονιός, γιατί είναι τυφλωμένος από το μίσος του για το δημόσιο σχολείο. Πραγματικά μένω με ανοιχτό το στόμα. Να υπάρχουν γονείς που δεν προβληματίζονται για το συμφέρον των παιδιών τους, αλλά για να βεβαιωθούν ότι οι καθηγητές αυτόν τον καιρό δουλεύουν σαν να μη συμβάινει τίποτα (πράγμα που δεν συμβαίνει αυτόν τον καιρό στις περισσότερες δημόσιες  υπηρεσίες). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις συσκευή του σχολείου ή και δική σου για ανάγκες μαθήματος, μπορείς ακόμα και να βιντεοσκοπήσεις πχ ένα θεατρικό, μόνο ο εκπαιδευτικός όμως το κάνει αυτό, ή μαθητής υπό την επίβλεψή του. Δεν μπορείς να αναρτήσεις ή να προβάλεις φωτό  σε ιστοσελίδες ή εκδηλω΄σεις, χωρίς έγγραφη συγκατάθεση γονέων. 

Για τις βιντεοκλήσεις υπάρχει ένα κενό. Μια ασαφής ενημέρωση προς τους γονείς ότι τα προσωπικά τους δεδομένα για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης παραχωρούνται στο υπουργείο, κάτι τέτοιο. γι αυτό γενικά συνιστάται η αποφυγή κάμερας. φαντάσου  να πάρει screenshot μαθητής, με τα πρόσωπα όλων των συμμαθητών του, από βιντεομάθημα, να αρχίσει αυτό να κυκλοφορεί σε κοινωνικά δίκτυα, να το δει άλλος γονιός να φωνάζει γιατί εμπλέκεται το σχολείο σε φωτογράφιση του παιδιού του που κυκλοφορεί ονλάιν, άντε να βγάλεις άκρη. Δεν είναι ότι κάνουν χαζομάρες μεταξύ τους δυο ανήλικα και τα βρίσκουν οι γονείς τους. Είναι πολύ σοβαρό να εμπλέκεται και το σχολείο σε αυτό. αλλά φυσικά είανι κ το θέμα του ποιος ακούει το μάθημα. θες εσύ ο καθηγητής να διορθώνει το παιδί σου ή ακόμα χειρότερα να του κάνει παρατήρηση και να ακούνε  ενδεχομένως οι γονείς ή τα αδέρφια των συμμαθητών του;

Σου έχουν κάνει παράπονα οι γονείς για παραβίαση δεδομένων τους και έχει δημιουργηθεί θέμα ή είναι άλλο πρόσκομμα των εκπαιδευτικών ενάντια στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση?

Ακόμα και να διαμαρτυρηθούν οι γονείς όμως, εσείς τι ασχολείστε, αφήστε να  ασχοληθεί η νομική υπηρεσία του υπουργείου, εσείς υπάλληλοι είστε που ακολουθείτε οδηγίες. 

Μέχρι στιγμής μόνο προβλήματα αναφέρεις για την εξ αποστάσεως, δεν λειτουργεί //παραβιάζει τα δεδομένα των μαθητών //αποκλείει μαθητές //δεν υπαρχει συμμετοχή //αναγκάζομαι και βλέπω τα σπίτια τους και τα μικρά τους αδελφάκια. 

Κάτι θετικό έχει να δώσει ή να την καταργήσουμε και ν πούμε καλές διακοπές από τώρα? 

 

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος αν κάποιος κακόβουλος θέλει να βρει φωτογραφία του ανήλικου μαθητή, όλης της τάξης, του καθηγητή, του οποιουδήποτε σε ολόκληρο τον κόσμο, μπορεί πανεύκολα να την βρει (του την "προσφέρουμε" οι ίδιοι πολλές φορές βλέπε social media, τα γνωστά) να την επεξεργαστεί, να την διακινήσει δεν ξέρω κι εγώ που, κλπ, κλπ.

Θα πούμε δηλαδή δεν κάνω διαδικτυακό μάθημα για αυτό τον λόγο;! Ή γιατί θα φαίνεται η κατσαρόλα ή το αδερφάκι από πίσω ή το σπίτι τι ντεκόρ έχει;! Ε και βέβαια μπορεί να φανούν όλα αυτά (μπορούμε και όχι βέβαια) σπίτια μας είμαστε! Εκτός κι αν έχουμε κανέναν κλεμμένο πίνακα στον τοίχο και δε θέλουμε να φανεί (χιούμορ κάνω από ταινία είναι). Αντί να ξεπεράσουμε αυτά τα ανούσια, να εκπαιδεύσουμε με αυτήν την αφορμή του μαθητές μας για την υπόσταση μας στο διαδίκτυο, να σκεφτούμε τρόπους αποφυγής δυσάρεστων καταστάσεων...καθόμαστε και λέμε έχω δισταγμό να διδάξω online... εν μέσω πανδημίας;! 

Ή το διαδίκτυο σκοτώνει την ανθρώπινη επαφή...όταν υπό αυτές τις συνθήκες είναι αυτό που την διατηρεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Μέχρι στιγμής μόνο προβλήματα αναφέρεις για την εξ αποστάσεως, δεν λειτουργεί //παραβιάζει τα δεδομένα των μαθητών //αποκλείει μαθητές //δεν υπαρχει συμμετοχή //αναγκάζομαι και βλέπω τα σπίτια τους και τα μικρά τους αδελφάκια. 

Κάτι θετικό έχει να δώσει ή να την καταργήσουμε και ν πούμε καλές διακοπές από τώρα? 

 

Μη μου κουνάς εμένα έτσι το δάχτυλο γιατί εγώ τη δουλειά μου την έχω κάνει και με το παραπάνω σωστά. Να μην αναφέρω τα προβλήματα λοιπόν; 

ΦΥσικά και έχει θετικό. Τα παιδά επικοινωνούν με τους καθηγητές, μένουν σε επαφή με την ύλη και έχουν ένα σκοπό στη ζωή τους αυτόν τον καιρό. Είναι μια αξιοπρεπής λύση για μια δύσκολη κατάσταση, που θα μπορούσε  να έχει οργανωθεί καλύτερα και όχι με τρόπο που να αφήνει εκτεθειμένους τους εκπαιδευτικούς. Προβλήματα υπάρχουν όμως και δεν γίνεται να μην τα αναφέρουμε.

εγώ θα συνεχίσω κανονικά και το Πάσχα πάντως. Και οι περισσότεροι από το σχολείο μου, το οποίο σε σύγκριση με άλλα σχολεία που ακούω, μάλλον το ελάχιστο αξιοπρεπές έχει  κάνει και τίποτα παραπάνω. 

Just now, samsympan είπε:

Θα πούμε δηλαδή δεν κάνω διαδικτυακό μάθημα για αυτό τον λόγο;

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥΘ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ. αλλά γιατί μου απαγορεύεται να έχω γνώμη; 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να μπορεί να βρει τη φωτογραφία όπου θέλει και άλλο να εμπλέκεται το σχολείο και ο εκπαιδευτικός,τι δεν καταλαβαίνετε;

Κι εγώ κάνω τα μαθήματα μου και μάλιστα με συγκεκριμένο πρόγραμμα που γνωρίζουν οι μαθητές μου και θα συνεχίσω,αλλά αυτός ο τρόπος που προωθεί το υπουργείο είναι ΕΚ ΤΟΥ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥ και έχει πάρα πολλά κενά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα @Έσπερος πάλι το παίρνεις προσωπικά! Εγώ δεν σου επιτίθεμαι (δεν είναι το στυλ μου, εάν διαβάζει κάποιος post μου το καταλαβαίνει αυτό). Σε κάποιες απόψεις που εκφράζεις (όχι όλες εννοείται), έχω αντίρρηση. Και εν τέλει... άλλο είναι "οι ηλεκτρονικές συσκευές απεικόνησης απαγορεύονται" κι άλλο "το διαδικτυακό μάθημα έχει προκλήσεις, ας δούμε τώρα λοιπόν που είναι το εργαλείο μας, τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό"

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλα νέα, την ακουςατε την ωραία είδηση ότι μέσω ιδιωτών θα δανειστούν λαπτοπ ή ταμπλετ σε μαθητές για τις ανάγκες της διδασκαλίας εξ αποστασεως; ηρθε χθες πρωι εγκύκλιος που ζητουσε καταγραφή αναγκων μεχρι χθες το μεσημερι (!), έτρεχαν σαν τρελοί οι διευθυντες (σημειωτέον ειναι καθημερινα στα σχολεια), σημερα ηρθε αλλη εγκύκλιος: δεν αφορα αναγκες φυσικών προσώπων αλλα αναγκες των σχολειων, άκυρη η χθεσινή καταγραφή. Δεν είναι δωρεές, είναι ΕΣΠΑ. καταλαβαίνετε τι κοροϊδια πουλάνε κι έχουν βάλει τους γονείς να τρώγονται αν στέλνει δραστηριότητες ο γυμναστής κ αν η φιλόλογος του Α2 κάνει σωστότερη επανάληψη απο τη φιλολογο του Α3; καταλαβαίνετε γιατι ειμαστε αγανακτισμένοι; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Καταλαβαίνω αυτή την επιφύλαξη...κι εγώ έχω τους ενδοιασμούς μου και προβληματίζομαι και προσπαθώ να κρατάω μια ισορροπία στο σπίτι μου, αλλά έχω - ας πούμε- την πολυτέλεια ότι έχω ένα άνετο σπίτι με αυλή και έχω και δύο παιδιά που μπορούν να απασχολούν το ένα το άλλο όταν εγώ και ο μπαμπάς τους δουλεύουν.

 

Ωστόσο, εάν λείπουν οι συνθήκες αυτές, η ισορροπία είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί. Ένα δεκάχρονο μόνο του σε ένα διαμέρισμα, αν δεν ασχοληθεί και 2-3 ώρες την ημέρα με τα μαθήματά του, απλά θα καταλήξει αυτές τις ώρες να παίζει ηλεκτρονικά παιχνίδια ή να βλέπει τηλεόραση.

ΣΥΝ ότι είναι έκτακτα μέτρα σε έκτακτες καταστασεις

Ένα παιδί σε αυτην την ηλικια κανονικά θα περνούσε πολλές ώρες σε τάξη, αφού δ γινεται κ αναγκαστικά θα περασει κάποιον χρόνο στην οθόνη, τουλ ας κάνει μαθημα

Η άλλη λύση ποια είναι; να μην κάνει με κανέναν τρόπο μάθημα μέχρι να ανοίξουν τα σχολεια; 

Η συνεισφορά μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ μικρή, γτ τα παιδια μου είναι μικρά. Από τον παιδικο δ ειχαμε καμια επικοινωνια

Το νηπιαγωγείο για άλλη μια φορά έκανε εξαιρετική δουλειά. Υπήρχε ήδη το μπλογκ, μέσα σε δύο μέρες ανέβηκαν πάρα πολλές παραπομπές για ηλεκτρονική περιήγηση σε μουσεία, μουσική, ζωγραφική, ταινίες, παζλ, εκπαιδευτικά προγράμματα. Κ μεχρι τωρα έχουν ανεβάσει 7προγραμματα-αποστολες σε προγράμματα e-twinning

Έτσι έχουμε ιδέες για δημιουργική απασχοληση, δείχνουμε αυτά που κάνουμε σε συμμαθητές, βλέπουμε τα δικα τους, κ γενικα κρατάμε μια επαφή που ειναι τι σημαντικότερο σε αυτην την ηλικια

Στο νηπιαγωγειο η θεματολογία είναι ακόμη πιο χαλαρή, κ όμως κτ κανανε. Που θεωρητικά δ θα δίνανε κ τόσο σημασία αν χάσουν κ 2-3μηνες σχολειο τα νηπια 

Επιπλέον η δασκάλα μας έκανε ομάδα στο μεσσεντζερ κ 2φορες την εβδομάδα μας ανεβάζει "εργασίες". Είχαμε πχ κ κατασκευες για 25η τώρα για Πάσχα. Κ "ασκήσεις" τύπου κρυπτολεξα, σταυρόλεξα, ακροστοιχιδες, μοτίβα, συμμετριες

Να θυμησω ότι είμαστε σε δημόσια σχολεία. Κ ενώ προσωπικά δ εχω παράπονο, είναι πολύ εκνευριστικό που βλέπεις τέτοιες διάφορες ανάμεσα σε δημόσιο κ ιδιωτικά σχολεία. (όπως κ ανάμεσα σε κάποια ιδιωτικά, που εκεί σκεφτεσαι τα λεφτά που έδινες) 

Οποτε Έσπερος είναι κ λιγο αυτό που λες με τον κοινό νου. Πραγματικά μερικές φορές απορείς με κάποιους ανθρώπους. Αν όλο αυτό το χρονικό διάστημα έστειλε ένας μαθηματικός 50ασκησεις,ζητήθηκε κ μια έκθεση, λογικο να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος 

Φυσικα κ όλα αυτά τα προβλήματα πρέπει να γίνουν γνωστά στους ιθύνοντες που πιστεύουν ότι δουλεύει καλά η εξ αποστασεως

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

καταλαβαίνετε τι κοροϊδια πουλάνε κι έχουν βάλει τους γονείς να τρώγονται αν στέλνει δραστηριότητες ο γυμναστής κ αν η φιλόλογος του Α2 κάνει σωστότερη επανάληψη απο τη φιλολογο του Α3; καταλαβαίνετε γιατι ειμαστε αγανακτισμένοι; 

Εγώ δεν καταλαβαίνω. Ποιος έχει βάλει τους γονείς να τρώγονται; Δεν γκρινιάζουν εξαιτίας αυτών που βλέπουν ή δεν βλέπουν να γίνονται επί της ουσίας;

Just now, Έσπερος είπε:

Σε αλλα νέα, την ακουςατε την ωραία είδηση ότι μέσω ιδιωτών θα δανειστούν λαπτοπ ή ταμπλετ σε μαθητές για τις ανάγκες της διδασκαλίας εξ αποστασεως; ηρθε χθες πρωι εγκύκλιος που ζητουσε καταγραφή αναγκων μεχρι χθες το μεσημερι (!), έτρεχαν σαν τρελοί οι διευθυντες (σημειωτέον ειναι καθημερινα στα σχολεια), σημερα ηρθε αλλη εγκύκλιος: δεν αφορα αναγκες φυσικών προσώπων αλλα αναγκες των σχολειων, άκυρη η χθεσινή καταγραφή. Δεν είναι δωρεές, είναι ΕΣΠΑ. καταλαβαίνετε τι κοροϊδια πουλάνε

Γιατί είσαστε αγανακτισμένοι; Επειδή δεν λειτουργούν όλα ρολόι; Μας πως θα μπορούσαν άλλωστε; Ακόμη και όλο το σύστημα να δούλευε καθ'όλα σωστά από πριν (που δεν δουλεύει) πάλι λόγω συνθηκών είναι αναμενόμενο να γίνονται λάθη, αστοχίες, κινήσεις σπασμωδικές. Εσύ δεν είπες προτιμότερο να βγει η Κεραμέως να πει ότι η πανελλήνιες θα πάνε πχ φθινόπωρο, (ενώ το Υπουργείο λέει αναμονή να δούμε τι λένε οι ειδικοί για την εξέλιξη και κρίνουμε αναλόγως) κι ας βγει μετά να το αναιρέσει; Ε λοιπόν τώρα είπαν κάτι (μικρότερης βαρύτητας μάλιστα) και το αναίρεσαν. Δηλαδή στην τελική είναι θετική αυτή η κίνηση ή όχι; Εμένα θετική μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nantianna είπε:

Εννοώ ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν δέχονται ασθενείς με κορωνοιό.Σιγά μη ρισκάρουν διάδοση του ιού στα ξενοδοχεία τους.Σιγά μην πληρώσουν αποζημιώσεις αν κάποιος μολυνθεί και τους κάνει μήνυση.

 

Είναι αλήθεια.

Συγγενής μας πήγε με συμπτώματα κορονοιού στο πιο γνωστό ιδιωτικό της Θεσσαλονίκης, της έκαναν το τεστ και μόλις διαγνώστηκε θετική, την παρέπεμψαν σε δημόσιο νοσοκομείο αναφοράς της πόλης. Απεβίωσε μετά από 10ήμερη νοσηλεία.

 

Θέλω να απαντήσω και σε άλλα,  όμως γράψατε πολλά κι οι οθόνες είναι συνεχώς κατειλημμένες για τα μαθήματα των παιδιών. Να πω μόνο σύντομα ότι για το δημοτικό καταφύγαμε και εμείς στην παραπαιδεία, το γυμνάσιο έχει κάθε μέρα διαδικτυακό μάθημα από 1 ως 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

ατί είσαστε αγανακτισμένοι; Επειδή δεν λειτουργούν όλα ρολόι; Μας πως θα μπορούσαν άλλωστε; Ακόμη και όλο το σύστημα να δούλευε καθ'όλα σωστά από πριν (που δεν δουλεύει) πάλι λόγω συνθηκών είναι αναμενόμενο να γίνονται λάθη, αστοχίες, κινήσεις σπασμωδικές

Οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν έξω αποστάσεως με αστοχίες, λαθη, σπασμωδικές κινήσεις (ισχύουν αυτά όλα), φωνάζουμε για υποβαθμιςη της παιδείας, αξιολογηση, περικοπές μιαθων, απολύσεις. Επιςημαινουν τα προβληματα, του λεμε τεμπεληδες που ψαχνουν για δικαιολογίες. Τα στελέχη κ οι υπουργινες κανουν λαθη, αστοχίες, σπασμωδικές ενεργειες ενω ταυτοχρονα περιφέρονται απο εκπομπή σε εκπομπή καθημερινα και λενε "εν οιδα, οτι ουδέν οιδα" ή η μια λεει τα αντιθετα της αλλης, κανουν ενα μηνα να αποφασίσουν για τα διδακτρα των ιδιωτικων και αναγγέλλουν μερες τη μειωση της υλης (που σηνερα διέρρευσε σε προσκείμενο στην κυβερνηση μεσο κ ξεκινα ΕΔΕ για να βρουν τον υπεύθυνο), τη μια μερα λενε οτι δινουν υπολογιστη στους μαθητες την αλλη το παιρνουν πισω, αλλα κατα τ αλλα ολα καλα με την εξαποστασεως, και λεμε οτι δεν πειρεζει, ειναι πρωτόγνωρη κατασταση, αναμενόμενες οι αστοχίες. Δυο μετρα κ δυο σταθμά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , nantianna είπε:

Άλλο να μπορεί να βρει τη φωτογραφία όπου θέλει και άλλο να εμπλέκεται το σχολείο και ο εκπαιδευτικός,τι δεν καταλαβαίνετε;

Αυτό η στάση είναι κάπως αμφιλεγόμενη.
Διότι: 1) το θέμα της παραβίασης της ιδιωτικότητας online υπάρχει πολύύύ πριν τον κορωνοϊο και από την στιγμή που δίνουμε στον ανήλικο πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς εμείς να είμαστε "δίπλα" του, δυστυχώς αφορά και σε ανηλίκους αυτό. 2) Το ελληνικό σχολείο είναι υπεύθυνο διότι δεν κάνει καμπάνια-σεμινάριο-μάθημα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για το θέμα της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και των ηλεκτρονικών μέσων εκπαίδευσης (γιατί δεν ξεσηκώνονται οι εκπαιδευτικοί να απαιτήσουν επιμόρφωση και για αυτό το καίριο ζήτημα;). Με αποτέλεσμα τώρα να συζητάμε αυτά που συζητάμε. 3) Υπάρχουν τρόποι να γίνει ασφαλές το μάθημα διαδικτυακά, και εννοείται κανείς δεν εκπαίδευσε τους εκπαιδευτικούς σε αυτό. Αντί λοιπόν να λέμε (και συγγνώμη επαναλλαμβάνομαι) "Υπουργείο που ήσουν τόσον καιρό;! Είδες που είναι άμεση ανάγκη να με διδάξεις πως να χρησιμοποιώ το εργαλείο αυτό σωστά για να κάνω το έργο μου και να διδάξω και τους μαθητές μου να προφυλάσσονται. Δίδαξε με τώρα!" λέμε "Το online μάθημα είναι κατάσκοπος και επικίνδυνο, και εγώ (ο εκπαιδευτικός - το σχολείο) δε θέλω να μπλέξω σε αυτό". Το ελληνικό σχολείο λοιπόν αυτή την στιγμή είναι ένας ασθενής που χρειάζεται ίαση και δαιμονοποιεί το φάρμακο γιατί κανείς δεν του έδειξε πως να το λάβει.

 

1 ώρα πρίν, nantianna είπε:

Εννοώ ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν δέχονται ασθενείς με κορωνοιό.Σιγά μη ρισκάρουν διάδοση του ιού στα ξενοδοχεία τους.Σιγά μην πληρώσουν αποζημιώσεις αν κάποιος μολυνθεί και τους κάνει μήνυση.

Αυτό δεν είναι σημαντικός λόγος; Επίσης:

- Υπάρχει αυτή τη στιγμή η ανάγκη να αναλάβει ο ιδιωτικός τομέας στην Υγεία, τον ρόλο του Δημοσίου;
- Υπάρχει η δυνατότητα; Είναι όλα τα ιδιωτικά εξοπλισμένα (χώροι-τομείς με δυνατότητα απομόνωσης-ιατρικός εξοπλισμός πλέον των αναλώσιμων-κατάλληλο προσωπικό) για να σηκώσουν το βάρος τέτοιων περιστατικών; Κάποια φαίνεται πως ναι. Και έχει ανακοινωθεί ότι προσφέρουν κλίνες εάν χρειαστεί και εφόσον στο δημόσιο υπάρχει πληρότητα (προς το παρόν ευτυχώς δεν χρειάζεται). Κάποια σίγουρα όχι.
- Έχει το προσωπικό στα ιδιωτικά, εμπειρία και γνώση χειρισμού περιστατικών υψηλά μεταδοτικών ασθενειών; Μήπως η ζημία που θα προκύψει από την εισαγωγή τέτοιων περιστατικών και στους ασθενείς και στο προσωπικό, είναι μεγαλύτερη από το όφελος;

Βέβαια εάν τα πράγματα ξεφύγουν και τα περιστάτικά που χρήζουν νοσηλείας δε μπορούν να εξυπηρετηθούν στα δημόσια (πραγματικά θλιβερό σενάριο), θα μιλάμε με άλλα δεδομένα. Μια τέτοια ένωση ιδιωτικού-δημοσίου τομέα Υγείας διάβασα ετοιμάστηκε στην Αγγλία. Όπου φυσικά όλοι ξέρουμε την πολιτική που ακολούθησε στην αρχή και τα προγνωστικά για το μέλλον και άλλη δομή έχει το σύστημα υγείας τους. Επίσης, φυσικά η συνεργασία δημόσιου - ιδιωτικού φορέα σε τέτοιες περιπτώσεις (κι όχι μόνο) είναι σημαντική αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και εμπλέκονται παράγοντες οικονομικοί-διαχείρισης-αρμοδιοτήτων-σχετικής νομοθεσίας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μιας κι εγώ άσχετη είμαι, απλώς διαβάζω κάποια πράγματα σχετικά. Κάποιος γνώστης επ'αυτού ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Αυτό η στάση είναι κάπως αμφιλεγόμενη.
Διότι: 1) το θέμα της παραβίασης της ιδιωτικότητας online υπάρχει πολύύύ πριν τον κορωνοϊο και από την στιγμή που δίνουμε στον ανήλικο πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς εμείς να είμαστε "δίπλα" του, δυστυχώς αφορά και σε ανηλίκους αυτό. 2) Το ελληνικό σχολείο είναι υπεύθυνο διότι δεν κάνει καμπάνια-σεμινάριο-μάθημα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για το θέμα της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και των ηλεκτρονικών μέσων εκπαίδευσης (γιατί δεν ξεσηκώνονται οι εκπαιδευτικοί να απαιτήσουν επιμόρφωση και για αυτό το καίριο ζήτημα;). Με αποτέλεσμα τώρα να συζητάμε αυτά που συζητάμε. 3) Υπάρχουν τρόποι να γίνει ασφαλές το μάθημα διαδικτυακά, και εννοείται κανείς δεν εκπαίδευσε τους εκπαιδευτικούς σε αυτό. Αντί λοιπόν να λέμε (και συγγνώμη επαναλλαμβάνομαι) "Υπουργείο που ήσουν τόσον καιρό;! Είδες που είναι άμεση ανάγκη να με διδάξεις πως να χρησιμοποιώ το εργαλείο αυτό σωστά για να κάνω το έργο μου και να διδάξω και τους μαθητές μου να προφυλάσσονται. Δίδαξε με τώρα!" λέμε "Το online μάθημα είναι κατάσκοπος και επικίνδυνο, και εγώ (ο εκπαιδευτικός - το σχολείο) δε θέλω να μπλέξω σε αυτό". Το ελληνικό σχολείο λοιπόν αυτή την στιγμή είναι ένας ασθενής που χρειάζεται ίαση και δαιμονοποιεί το φάρμακο γιατί κανείς δεν του έδειξε πως να το λάβει.

 

Αυτό δεν είναι σημαντικός λόγος; Επίσης:

- Υπάρχει αυτή τη στιγμή η ανάγκη να αναλάβει ο ιδιωτικός τομέας στην Υγεία, τον ρόλο του Δημοσίου;
- Υπάρχει η δυνατότητα; Είναι όλα τα ιδιωτικά εξοπλισμένα (χώροι-τομείς με δυνατότητα απομόνωσης-ιατρικός εξοπλισμός πλέον των αναλώσιμων-κατάλληλο προσωπικό) για να σηκώσουν το βάρος τέτοιων περιστατικών; Κάποια φαίνεται πως ναι. Και έχει ανακοινωθεί ότι προσφέρουν κλίνες εάν χρειαστεί και εφόσον στο δημόσιο υπάρχει πληρότητα (προς το παρόν ευτυχώς δεν χρειάζεται). Κάποια σίγουρα όχι.
- Έχει το προσωπικό στα ιδιωτικά, εμπειρία και γνώση χειρισμού περιστατικών υψηλά μεταδοτικών ασθενειών; Μήπως η ζημία που θα προκύψει από την εισαγωγή τέτοιων περιστατικών και στους ασθενείς και στο προσωπικό, είναι μεγαλύτερη από το όφελος;

Βέβαια εάν τα πράγματα ξεφύγουν και τα περιστάτικά που χρήζουν νοσηλείας δε μπορούν να εξυπηρετηθούν στα δημόσια (πραγματικά θλιβερό σενάριο), θα μιλάμε με άλλα δεδομένα. Μια τέτοια ένωση ιδιωτικού-δημοσίου τομέα Υγείας διάβασα ετοιμάστηκε στην Αγγλία. Όπου φυσικά όλοι ξέρουμε την πολιτική που ακολούθησε στην αρχή και τα προγνωστικά για το μέλλον και άλλη δομή έχει το σύστημα υγείας τους. Επίσης, φυσικά η συνεργασία δημόσιου - ιδιωτικού φορέα σε τέτοιες περιπτώσεις (κι όχι μόνο) είναι σημαντική αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και εμπλέκονται παράγοντες οικονομικοί-διαχείρισης-αρμοδιοτήτων-σχετικής νομοθεσίας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μιας κι εγώ άσχετη είμαι, απλώς διαβάζω κάποια πράγματα σχετικά. Κάποιος γνώστης επ'αυτού ας μας διαφωτίσει.

Γιατί,ήταν έτοιμα τα δημόσια;Αναγκάστηκαν να είναι και παίζουν καθημερινά ρώσικη ρουλέτα με τη ζωή τους.Όταν εγώ πληρώνω για ιδιωτική ασφάλεια,έχω την απαίτηση να έχω ιδιωτική ασφάλεια και όχι να με διώχνουν σαν μίασμα από το ξενοδοχείο τους.Δεν είναι δηλαδή σημαντικός λόγος να μην υπάρχει διασπορά του ιού στα δημόσια νοσοκομεία,μόνο στα ιδιωτικά υπάρχει;Μη διαφημίζεις όλες τις πρωτοποριακές μεθόδους που εξαλείφουν πάσαν νόσον,και στα δύσκολα κάνεις πίσω γιατί ''πλήττεται η φήμη σου''...Στα ιδιωτικά σχολεία οι γονείς θέλουν μείωση των διδάκτρων ή και απαλλαγή από αυτά,και αυτό μας φαίνεται λογικό...Γιατί άραγε;Και όταν λες ''μήπως η ζημία είναι μεγαλύτερη από το όφελος;''καταλαβαίνουμε όλοι ότι μιλάμε για επιχειρήσεις και όχι για νοσοκομεία με την κυριολεκτική έννοια της λέξης...Και για να μην παρεξηγηθώ....Δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια,δεν ήμουν ποτέ υπέρ,για αυτό και γέννησα 2 φορές σε δημόσια νοσοκομεία όταν έκανα έρευνα αγοράς στα ιδιωτικά και όλοι μου έλεγαν''αν πάθεις κάτι εσύ πας στο ''Αλεξάνδρα''και αν πάθει κάτι το μωρό πάει στο ''Παίδων''...Για αυτό σας λέω,άλλο οι φανφάρες και άλλο η ουσία....

Όσο για το θέμα της έκθεσης των παιδιών και τα προσωπικά δεδομένα,εμείς ξέραμε ακριβώς πως να το χειριστούμε εντός σχολείου,υπήρχαν σαφείς οδηγίες και συγκεκριμένο πλαίσιο.Τώρα 'εχουν γίνει όλα ανεξέλεγκτα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

υτό η στάση είναι κάπως αμφιλεγόμενη.
Διότι: 1) το θέμα της παραβίασης της ιδιωτικότητας online υπάρχει πολύύύ πριν τον κορωνοϊο και από την στιγμή που δίνουμε στον ανήλικο πρόσβαση στο διαδίκτυο χωρίς εμείς να είμαστε "δίπλα" του, δυστυχώς αφορά και σε ανηλίκους αυτό. 2) Το ελληνικό σχολείο είναι υπεύθυνο διότι δεν κάνει καμπάνια-σεμινάριο-μάθημα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για το θέμα της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και των ηλεκτρονικών μέσων εκπαίδευσης (γιατί δεν ξεσηκώνονται οι εκπαιδευτικοί να απαιτήσουν επιμόρφωση και για αυτό το καίριο ζήτημα;). Με αποτέλεσμα τώρα να συζητάμε αυτά που συζητάμε. 3) Υπάρχουν τρόποι να γίνει ασφαλές το μάθημα διαδικτυακά, και εννοείται κανείς δεν εκπαίδευσε τους εκπαιδευτικούς σε αυτό. Αντί λοιπόν να λέμε (και συγγνώμη επαναλλαμβάνομαι) "Υπουργείο που ήσουν τόσον καιρό;! Είδες που είναι άμεση ανάγκη να με διδάξεις πως να χρησιμοποιώ το εργαλείο αυτό σωστά για να κάνω το έργο μου και να διδάξω και τους μαθητές μου να προφυλάσσονται. Δίδαξε με τώρα!" λέμε "Το online μάθημα είναι κατάσκοπος και επικίνδυνο, και εγώ (ο εκπαιδευτικός - το σχολείο) δε θέλω να μπλέξω σε αυτό". Το ελληνικό σχολείο λοιπόν αυτή την στιγμή είναι ένας ασθενής που χρειάζεται ίαση και δαιμονοποιεί το φάρμακο γιατί κανείς δεν του έδειξε πως να το λάβει.

Κάτι ψελλίσαμε τώρα για απουσία επιμόρφωσης αλλα ήταν κι αυτό μια δικαιολογία για να μην δουλέψουμε. 

 

Η επιμόρφωση και πολλά άλλα ζητήματα ποιότητας της εκπαίδευσης, είναι στα πάγια αιτήματα των εκάστοτε διεκδικητικών δράσεων των εκπαιδευτικών. Αν δεις μάλιστα ανακοινώσεις, το μισθολογικό είναι μια υποσημείωση κι αυτό συνολικά για το ενιαίο μισθολόγιο. Υπενθυμίζω επίσης ότι μία φορά πρόσφατα πήγε να γίνει μεγάλη και σοβαρή απεργία και έγινε επίταξη ( η οποία αποφασίστηκε πριν καν ανακοινωθούν οι αποφάσει των γσ) για να μη χαθουν οι πανελλήνιες, πράγμα που δείχνει ποια ακριβώς εκπαιδευτική υπηρεσία έκρινε το υπουργείο ότι πρέπει να προστατέψει: τις εξετάσεις, όχι το μάθημα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Όταν εγώ πληρώνω για ιδιωτική ασφάλεια,έχω την απαίτηση να έχω ιδιωτική ασφάλεια και όχι να με διώχνουν σαν μίασμα από το ξενοδοχείο τους.

Έκανα εικόνα έναν άνθρωπο με συμπτώματα κορωνοϊού να φωνάζει στη ρεσεψιόν του νοσοκομείου να τον δεχτούν για νοσηλεία "εγώ πληρώνω ιδιωτική ασφάλειααα!" και γύρω του πανικόβλητοι νοσηλευτές να τρέχουν δεξιά-αριστερά και να φωνάζουν τον security...

Μα αν το ιδιωτικό δεν έχει την υποδομή και την κατάρτιση για κάτι τέτοιο, τι λέμε; Νοσήλευσε με γιατί πληρώνω; Άλλο αν σε βάθος χρόνου θα πρέπει να αναλογιστούμε ότι θα πρέπει να είναι όλοι σε θέση να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο και τι χρειάζεται να γίνει για να επιτευχθεί με ασφάλεια και κατάλληλες ρυθμίσεις αυτό. Τώρα όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Just now, nantianna είπε:

Και όταν λες ''μήπως η ζημία είναι μεγαλύτερη από το όφελος;''καταλαβαίνουμε όλοι ότι μιλάμε για επιχειρήσεις και όχι για νοσοκομεία με την κυριολεκτική έννοια της λέξης...Και για να μην παρεξηγηθώ....Δεν έχω ιδιωτική ασφάλεια,δεν ήμουν ποτέ υπέρ,για αυτό και γέννησα 2 φορές σε δημόσια νοσοκομεία όταν έκανα έρευνα αγοράς στα ιδιωτικά και όλοι μου έλεγαν''αν πάθεις κάτι εσύ πας στο ''Αλεξάνδρα''και αν πάθει κάτι το μωρό πάει στο ''Παίδων''...Για αυτό σας λέω,άλλο οι φανφάρες και άλλο η ουσία....

Ζημία εννοώ το κόστος σε ανθρώπινες ζωές. Και οικονομική ζημία θα υπάρχει φαντάζομαι. Κι αυτό συνυπολογίσιμο είναι. Το ότι είναι επιχειρήσεις δεν έχει αρνητική χροιά από μόνο του.

 

Επίσης επειδή το έχω ξανά διαβάσει εδώ στο forum σε άλλο thread, εγώ πάντως που γέννησα σε ιδιωτικό και υπήρξε επιπλοκή στο μωρό, νοσηλεύτηκε στη ΜΕΝΝ του ιδιωτικού. Τώρα για την χρέωση αυτού, άλλο μεγάλο θέμα δεν έχει σχέση με το παρόν όλο αυτό. Δεν προσφέρω κάτι στην κουβέντα.

 

@Έσπερος μου αρέσε η κουβέντα μας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα λοιπόν,δύο μέτρα,δύο σταθμά.Στο ιδιωτικό επιτρέπεται να πανικοβληθουν,στο δημόσιο όχι...Εδώ φωνάζουν στο δημόσιο ότι πληρώνουν μέσω των φόρων (και είναι αλήθεια) να μη φωνάξουν στο ιδιωτικό;

Η ιατρική είναι λειτούργημα και όχι επιχείρηση...στην ιατρική μόνο αρνητική χροιά έχει αυτή η λέξη...Για αυτό τώρα υποκλινόμαστε όλοι στα δημόσια νοσοκομεία....

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, samsympan said:

Έκανα εικόνα έναν άνθρωπο με συμπτώματα κορωνοϊού να φωνάζει στη ρεσεψιόν του νοσοκομείου να τον δεχτούν για νοσηλεία "εγώ πληρώνω ιδιωτική ασφάλειααα!" και γύρω του πανικόβλητοι νοσηλευτές να τρέχουν δεξιά-αριστερά και να φωνάζουν τον security...

Μα αν το ιδιωτικό δεν έχει την υποδομή και την κατάρτιση για κάτι τέτοιο, τι λέμε; Νοσήλευσε με γιατί πληρώνω; Άλλο αν σε βάθος χρόνου θα πρέπει να αναλογιστούμε ότι θα πρέπει να είναι όλοι σε θέση να αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο και τι χρειάζεται να γίνει για να επιτευχθεί με ασφάλεια και κατάλληλες ρυθμίσεις αυτό. Τώρα όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Δεν κατάλαβα.. εννοείς ότι θα πάω πχ στο Υγεία ως κρούσμα κορονοϊού και θα με διώξουν γιατί δεν θα ξέρουν τι να με κάνουν? Δεν θα ξέρουν να με φροντίσουν, να μου δώσουν αναπνευστήρα αν χρειάζεται, να με παρακολουθούν και αν χρειαστεί να με βάλουν στη ΜΕΘ? Δεν έχουν οι γιατροί του Υγεία την κατάρτιση γι' αυτό?? Τι νομίζεις δηλαδή ότι κάνουν στα δημόσια? Ότι έχουν κάποιο μαγικό φάρμακο το οποίο δεν δίνουν στα ιδιωτικά? Ότι οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων είναι εκπαιδευμένοι για κάτι τέτοιο ενώ του ιδιωτικού όχι? 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν κατάλαβα.. εννοείς ότι θα πάω πχ στο Υγεία ως κρούσμα κορονοϊού και θα με διώξουν γιατί δεν θα ξέρουν τι να με κάνουν? Δεν θα ξέρουν να με φροντίσουν, να μου δώσουν αναπνευστήρα αν χρειάζεται, να με παρακολουθούν και αν χρειαστεί να με βάλουν στη ΜΕΝΝ? Δεν έχουν οι γιατροί του Υγεία την κατάρτιση γι' αυτό?? Τι νομίζεις δηλαδή ότι κάνουν στα δημόσια? Ότι έχουν κάποιο μαγικό φάρμακο το οποίο δεν δίνουν στα ιδιωτικά? Ότι οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων είναι εκπαιδευμένοι για κάτι τέτοιο ενώ του ιδιωτικού όχι? 

Να αγιασει το στόμα σου κοπέλα μου!!!αυτό ακριβώς....Όντως θα σε διώξουν αν πας με κορωνοιο.Δεν αναλαμβάνουν.Θα πλήξουν το γόητρο της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Να αγιασει το στόμα σου κοπέλα μου!!!αυτό ακριβώς....Όντως θα σε διώξουν αν πας με κορωνοιο.Δεν αναλαμβάνουν.Θα πλήξουν το γόητρο της επιχείρησης.

 

Ρε παιδιά, στα ιδιωτικά δεν κρατάνε κρούσματα του ιού γιατί τα κρούσματα πάνε μόνο στα νοσοκομεία αναφοράς, που είναι συγκεκριμένα. Και σε δημόσιο να πάει κάποιος, αν δεν είναι μεταξύ των νοσοκομείων αναφοράς, πάλι θα τον παραπέμψουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Ρε παιδιά, στα ιδιωτικά δεν κρατάνε κρούσματα του ιού γιατί τα κρούσματα πάνε μόνο στα νοσοκομεία αναφοράς, που είναι συγκεκριμένα. Και σε δημόσιο να πάει κάποιος, αν δεν είναι μεταξύ των νοσοκομείων αναφοράς, πάλι θα τον παραπέμψουν.

Nαι, επειδή η κατάσταση είναι ελεγχόμενη ακόμη. Αν ξεφύγουν τα πράγματα δεν νομίζω. Και γιατί δεν έβαλαν και ένα ιδιωτικό νοσοκομείο ως σημείο αναφοράς έστω για μας που πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά σε ασφάλεια υγείας για να αποσυμφορηθούν και τα δημόσια νοσοκομεία αναφοράς? Όχι γιατί δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν πάντως, όπως ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νοσοκομειακά ασφαλιστικά προγράμματα παγκοσμιως εξαιρούν από τις καλύψεις την περίπτωση πανδημιων, οπότε δεν τίθεται έτσι κι αλλιώς θέμα κάλυψης.

 

Εάν φτάσει ο κόμπος στο χτένι (αν και δεν φαίνεται να γίνεται) σαφώς και μπορούν να επιταχθουν ιδιωτικά νοσοκομεία. 
 

Αυτό πάντως είναι απόφαση του κράτους και όχι των κλινικών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Όλα τα νοσοκομειακά ασφαλιστικά προγράμματα παγκοσμιως εξαιρούν από τις καλύψεις την περίπτωση πανδημιων, οπότε δεν τίθεται έτσι κι αλλιώς θέμα κάλυψης.

 

Εάν φτάσει ο κόμπος στο χτένι (αν και δεν φαίνεται να γίνεται) σαφώς και μπορούν να επιταχθουν ιδιωτικά νοσοκομεία. 
 

Αυτό πάντως είναι απόφαση του κράτους και όχι των κλινικών.

Εννοείς ότι τα ιδιωτικά θέλουν να αναλάβουν ασθενείς και δεν τους αφήνει το κράτος? Αυτό με την πανδημία που λες αναγράφεται στα ασφαλιστικά συμβόλαια? Δεν το έχω προσέξει. Θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείς ότι τα ιδιωτικά θέλουν να αναλάβουν ασθενείς και δεν τους αφήνει το κράτος? Αυτό με την πανδημία που λες αναγράφεται στα ασφαλιστικά συμβόλαια? Δεν το έχω προσέξει. Θα το κοιτάξω.


Δεν ξέρω τί θέλουν, αυτό που έχω καταλάβει  είναι ότι το κράτος έχει ορίσει και ισως ορίζει σταδιακά και άλλα συγκεκριμένα θεραπευτήρια για τους ασθενείς με τον ιό και καλώς κάνει για να υπάρχει έλεγχος στον συντονισμό. Και στο Αγία Όλγα να πας για παράδειγμα στη Νέα Ιωνία και να έχεις τον ιό δεν θα σε κρατήσουν εκεί, θα σε παραπέμψουν σε κάποιο από τα αναφοράς.

 

Επισης, νομίζω ότι σε κάποιες κλίνες ΜΕΘ ιδιωτικών μεταφέρθηκαν κάποια στιγμή ασθενείς εντατικής που νοσηλεύονταν σε ΜΕΘ νοσοκομείων αναφοράς (πχ Σωτηρία), ακριβώς για να μην αναμιχθούν με κρούσματα. Όχι με επίταξη από ότι ξέρω, με κάλυψη του κόστους από το Κράτος.

 

Δεν έχω καμία καούρα να υπερασπιστώ τα ιδιωτικά νοσοκομεία, αλλά εν προκειμενω έτσι κι αλλιώς δεν είναι στο χέρι τους να κρατήσουν έναν ασθενή με τον ιό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά (όχι ολα) στο θέμα και πολλές φορές είχα έντονη επιθυμία να παρέμβω αλλά συγκρατηθηκα... Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο εμφανές το μένος που έχουν κάποιοι για τους εκπαιδευτικούς που δεν αξίζει καν τον κόπο να μπεις στη διαδικασία να τους αλλάξεις γνώμη. Και θα συμφωνήσω ότι υπάρχει ενα ποσοστό εκπαιδευτικών που είναι ανίκανοι, τεμπέληδες και όλα τα σχετικά, αλλά η εμπειρία μου, μου λέει ότι δεν είναι όλοι, η μειοψηφία θα έλεγα. Θεωρώ, ότι σε αυτή τη δύσκολη και πρωτόγνωρη συγκυρία η πλειοψηφία παλεύει να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί, με όχι και τόσο καλές συνθήκες. Ειδικά τις πρώτες εβδομάδες ήταν απλά αδύνατο να ανεβάσει καποιος υλικό. Ξημεροβραδιαζομασταν μπροστά στον υπολογιστή και αποτέλεσμα κανένα. Και όχι, δεν είναι δικαιολογία. Είναι η πραγματικότητα. 

Διάβασα κάπου ότι κάποιοι απαιτούν να κάνουν όλοι πλήρες ωράριο. Στο σχολείο μου συνεδριασαμε για το πώς είναι πιο λειτουργικό ν γίνει και αποφασίσαμε να γίνει ένας συνδυασμός σύγχρονης και ασυγχρονης. Και είναι αλήθεια ότι η δουλειά που θέλει να ανεβάσει κάποιος υλικό και να το διορθώσει είναι πολύ περισσότερη από το να κάνει τηλεδιάσκεψη ή να μπαίνει στην τάξη (προ κορονοιου). Δεν περιμένω κάποιοι να το πιστέψουν γιατί έχουν παρωπίδες, αλλά έτσι είναι. Αν δουλεύουν όλοι όπως πρέπει; Όχι. Αλλά τουλάχιστον από το περιβάλλον μου η πλειοψηφία δουλεύει και με το παραπάνω. Όσο για τα λάθη που ειπώθηκε ότι δόθηκαν στις λύσεις, σταυρωστε τον! Εντάξει, ακόμα και σε βιβλία του υπουργείου υπάρχουν τυπογραφικά λάθη. Οκ, συμβαίνει. Δε λέω ότι καλώς συμβαίνει αλλά συμβαίνει. Κι εμένα μου έχει συμβεί και μάλιστα αν είναι μαθηματικά γραμμένα σε word σε κάθε υπολογιστή μπορεί να φαίνονται διαφορετικά.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο κάθε γονιός απαιτεί να γίνει ότι βολεύει εκείνον και το δικό του παιδί. Έχω στο φιλικό μου περιβάλλον μαμά με παιδιά στην Α και Δ Δημοτικού. Και οι δύο γονείς δουλεύουν και τα παιδιά μένουν με τη γιαγιά τα πρωινά. Σε κουβέντα που είχα μαζί της θεωρεί απαράδεκτο να κάνουν τηλεδιασκέψεις, ακόμα και αν πρόκειται για επαναλήψεις, από τη στιγμή που δε μπορούν όλα τα παιδιά να παρακολουθήσουν. Θεωρεί πως ό,τι γίνεται πρέπει να γίνεται με την ασύγχρονη διδασκαλία γιατί η γιαγιά δε μπορεί να τα βάλει στον υπολογιστή και είναι μικρά να το κάνουν μονα τους. Όλοι δε μπορούν να είναι ευχαριστημένοι, δυστυχώς. 

 

Και επειδή κάποιοι βάζουν κάτω τις ώρες που κάνει κάποιος τηλεδιάσκεψη και αναρωτιούνται γιατί αφού δουλεύουμε λιγότερες ώρες, γιατί πληρωνόμαστε κανονικά,  έχω να πω ότι η ασύγχρονη διδασκαλία έχει πάρα πολλή δουλειά και ας μη φαίνεται. Δεν παραπονιέμαι. Μου αρέσει και το κανω με όρεξη αλλά στην κυριολεξία είμαι όλη μέρα στον υπολογιστή. Άσε, που ο κάθε μαθητής έχει τις απαιτήσεις του. Άλλος δε μπορεί να μπει στο eclass και θέλει να στελνω στο μέιλ του, άλλος στο μεσεντζερ κοκ.

 

Μη βιάζεστε να κρίνετε και να κατακρινετε έναν ολόκληρο κλάδο. Είναι άδικο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...