Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Just now, MagdaP είπε:

Μη βιάζεστε να κρίνετε και να κατακρινετε έναν ολόκληρο κλάδο. Είναι άδικο. 

Καλημέρα! Επειδή κι εγώ μπήκα στη συζήτηση εχθές, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στο παρόν thread στην ουσία των πραγμάτων δεν διαφωνούμε (εντάξει, το πως εκφραζόμαστε κάποιες φορές θα πρέπει να το διπλοτσεκάρουμε). Απλώς λόγω ρόλου που έχει ο καθένας  (γονέας, εκπαιδευτικός) τείνει να υπερασπιστεί την πλευρά του. Εγώ λόγω σπουδών τα παρακολουθώ κάπως τα θέματα αυτά (επιμόρφωση εκπαιδευτικών, ενταξιακή εκπαίδευση, κλπ), από πάντα. Έχω στον κύκλο μου αρκετούς εκπαιδευτικούς του δημοσίου. Δεν έχω διαμορφώσει την καλύτερη εντύπωση προς απογοήτευση μου αλλά αυτό έτυχε. Θα μπορούσε να συμβαίνει το αντίθετο. ΌΜΩΣ κατανοώ απόλυτα τα εμπόδια που έχουν να υπερπηδήσουν και τον φόρτο εργασίας. Τελεία και παύλα εδώ... χωρίς αλλά.

Το πρόβλημα γενικότερα, έτσι όπως το βλέπω εγώ, το έχουν οι γονείς που βλέπουν την minimum προσπάθεια από τον εκπαιδευτικό του παιδιού τους και θέλω να πιστεύω (το αλλάζω γιατί είμαι θετικός άνθρωπος) και ξέρω δεν είναι η πλειοψηφία. Απλώς κάποιοι πολύ αγανακτισμένοι (χωρίς να κρίνω το δικαίως ή αδίκως συγκεκριμένα) γράφουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν κατακρίνω κανέναν εκπαιδευτικό που ζορίζεται με την τεχνολογία, με τη δομή, με τη σύγχρονη διδασκαλία. Που δεν στέλνει το ιδανικό υλικό, που στέλνει πιο λίγα ή πιο πολλά, που γενικά προσπαθεί αλλά δεν είναι τέλειος και κάνει και λάθη. Αλλά υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δν κάνουν τίποτα. Και όταν λέω τίποτα, εννοώ τίποτα. Μηδέν. Διακοπές.

Ναι, με εκνευρίζει, με εξοργίζει, εύχομαι να μπορούσαν να απολυθούν. Το ότι οι συνάδελφοί τους τους ανέχονται, και αυτό με εξοργίζει, με βγάζει από τα ρούχα μου και με κάνει να εκνευρίζομαι και με αυτούς. Γιατί έχω βαρεθεί να πρέπει να κάνω τάματα για να πέσει το παιδί μου στον "καλό" καθηγητή και δάσκαλο.

Μακάρι να ήταν το πρόβλημα αν οι εργασιες είναι λίγες, πολλές, ή αν όλοι μπορούν να ακολουθήσουν. Υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που "αγνοούνται". Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αλλά υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δν κάνουν τίποτα. Και όταν λέω τίποτα, εννοώ τίποτα. Μηδέν. Διακοπές.

Ναι, με εκνευρίζει, με εξοργίζει, εύχομαι να μπορούσαν να απολυθούν. Το ότι οι συνάδελφοί τους τους ανέχονται, και αυτό με εξοργίζει, με βγάζει από τα ρούχα μου και με κάνει να εκνευρίζομαι και με αυτούς.

Σε αυτό να προσθέσω, ότι εξοργιστικό είναι επίσης να ακούς από εκπαιδευτικούς: "Ο συνάδελφος στέλνει κάθε δυό μέρες και κάθεται και τα διορθώνει κιόλας! Κάνει και σύγχρονη διδασκαλία. Εγώ εντάξει στέλνω μαζί με την άλλη δασκάλα μαζί μια φορά την εβδομάδα. Δεν το έχω καθόλου με την τεχνολογία"... δηλαδή καμία διάθεση-προσπάθεια εξέλιξης. Ή σε ερώτηση γιατί δε χρησιμοποιείς μια από τις τόσες δωρεάν πλατφόρμες επικοινωνίας να λέτε ένα γειά και τα νέα σας μισή ώρα με τους μαθητές, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, η απάντηση να είναι: "Η ουσία της πρωτοβάθμιας είναι η αγκαλιά της δασκάλας και το βιωματικό παιχνίδι με τους συμμαθητές και η χρήση διαδικτυακής επικοινωνίας αντενδείκνυται-απαγορεύεται".

Αυτά τα φαινόμενα θα έπρεπε να καταδικάζονται από το ίδιο το σχολείο (τα φαινόμενα όχι τα άτομα προφανώς). Και όχι να "κράζουν" και να απαξιώνουν οι γονείς και μάλιστα παρουσία των παιδιών (πολύ πολύ λάθος και βλαβερό αυτό). Και να ωθούνται στον εκσυγχρονισμό (βεβαίως με υποστήριξη, οδηγίες, επιμόρφωση, κίνητρα, κλπ). Έχω την ελπίδα ότι η κρίση αυτή σε αυτό το κομμάτι θα συμβάλλει.

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Έχω την ελπίδα ότι η κρίση αυτή σε αυτό το κομμάτι θα συμβάλλει.

Αν και δεν μ αρέσει η λογική ότι η κρίση είναι ευκαιρία, σίγουρα έγινε ένα βήμα στον εξοπλισμό των σχολείων, γιατί έστω κ ένα προϊστορικο netbook ειναι μια χρήσιμη προσθήκη στον εξοπλισμο, για οσους απο εμας δρν εχουμε ακομα πρεσβυωπία, τουλαχιστον (αν όντως δωςουν κάτι, σύμφωνα με τη χθεσινή εγκυκλιο που γταν αναίρεση προχθεσινής...) Επισης επειδη ειδα οτι κινητοποιήθηκαν με τηξ τεχνολογια συναδελφοι που αρνούνταν πεισματικά, γιατι δεν ηθελαν να αφησουν ακάλυπτα τα παιδια, μπορει αυτο να τους μεινει σαν καλη συνηθεια. Και το οτι χρησιμοποιήθηκαν οι διαφορες ψηφιακές υπηρεσιες του υπουργειου ειναι μια καλη αρχη, γιατι τωρα που το εμαθαν κ τα παιδια μπορουμε να εχουμε το eclass σαν αποθετηριο υλικού, για συμπληρωματικές ασκησεις, για αποθήκευση φυλλαδίων για οποιον τα εχασε κλπ. 

 

Επειδη ομως ξερουμε τι επικρατεί ασχετως κυβέρνησης, ελπιζω οι servers του ΠΣΔ να συνεχίσουν να συντηρούνται κ να μην πέφτουν τη μέρα που τα σχολεία εκδίδουν αποτελέσματα και κυριως να μην μεινει η ιδεα οτι οταν υοαρχει ελλειψη καθηγητη σε απομακρυσμένα μερη, τα παιδια θα παρακολουθουν βιντεομαθημα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι εξελίξεις τρέχουν λοιπόν και οι δάσκαλοι και οι καθηγητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν την εξ αποστάσεως έως Μεγ Τετάρτη και από την Τρίτη του Πάσχα. Δύνανται να κάνουν και καινούρια ύλη, από ό,τι κατάλαβα , αρκεί να το ξαναδιδάξουν όταν αρχίσουν τα σχολεία.

 

Προσωπικά, θα ήθελα να συνεχίσει , καθώς σε μας η όλη διαδικασία ξεκίνησε σχετικά αργά --μόνο ασύγχρονη--και δεν θα ήθελα να μεσολαβήσει κι άλλο χαμένο διάστημα.Δεν ξέρω τι συνέβη, εντολή άνωθεν ? Κάποια διαμαρτυρία- καταγγελία ? Απλή σύμπτωση? Κάποιοι εξαφανισμένοι  καθηγητές  στο σχολείο μας έστειλαν μαζικά ύλη. Προσωπικά, θα ήθελα να έχουμε και την εμπειρία της σύγχρονης εκπαίδευσης ,στο σχολείο μας δεν έχει αρχίσει ακόμα. Μάλλον το σχολείο μας είναι αρκετά υποβαθμισμένο σε σχέση με άλλα, ίσως και να είναι θέμα διεύθυνσης πάντως, πολλά εξαρτώνται και από τον διευθυντή του σχολείου.

 

Όντως μόνο θετικά μπορώ να δω την πλατφόρμα και ελπίζω να εξακολουθεί να χρησιμοποιείται και στο μέλλον, όχι βέβαια για να αντικαταστήσει το δάσκαλο ή να μην γίνονται προσλήψεις εκπαιδευτικών αλλά ως βοηθητικό μέσο εκπαιδευτικών, μαθητών και γονιών. Βλέπω ότι είναι ένα πολυεργαλείο με πάρα πολλές δυνατότητες. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είχε χρησιμοποιηθεί ήδη!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, arieta είπε:

Προσωπικά, θα ήθελα να συνεχίσει , καθώς σε μας η όλη διαδικασία ξεκίνησε σχετικά αργά --μόνο ασύγχρονη--και δεν θα ήθελα να μεσολαβήσει κι άλλο χαμένο διάστημα.Δεν ξέρω τι συνέβη, εντολή άνωθεν ? Κάποια διαμαρτυρία- καταγγελία ? Απλή σύμπτωση? Κάποιοι εξαφανισμένοι  καθηγητές  στο σχολείο μας έστειλαν μαζικά ύλη. Προσωπικά, θα ήθελα να έχουμε και την εμπειρία της σύγχρονης εκπαίδευσης ,στο σχολείο μας δεν έχει αρχίσει ακόμα. Μάλλον το σχολείο μας είναι αρκετά υποβαθμισμένο σε σχέση με άλλα, ίσως και να είναι θέμα διεύθυνσης πάντως, πολλά εξαρτώνται και από τον διευθυντή του σχολείου.

 

Ίσως κάποιοι θεώρησαν πριν ότι δεν έχει νόημα αυτό για δυο βδομαδες, και τώρα συνειδητοποίησαν ότι θα συνεχιστεί. Άλλη εντολή δεν μας έχει έρθει. 

 

Δεν ειναι απαραιτητα θεμα διευθυντη. Ειναι θεμα νοοτροπίας. Το δικο μ σχολείο οπως σ ειπα εκανε το ελαχιστο αξιοπρεπες. Ολοι εκαναν αμεσως eclass και αρχισαν εςτειλαν καποιες αςκηςεις, τις οποιες διορθωναν. Η συμμετοχη των παιδιων

πποκιλλει αν ταξη κ τμημα. Ο διευθυντης μας απο την αρχη σχεδον μας έτρεξε να βρούμε τα μέλι όλων, όταν οι οδηγίες ήταν ακόμα ασαφεις, κ γενικά είχε ενθουσιαστεί με την ιδέα και αυτο ε ενόχλησε κάποιους γιατί όλον τον καιρό είναι της νοοτροπίας ότι τα παιδια πρεπει να ειναι μεσα στο σχολείο ασφαλη κ υπο επιτηρηση  (δεν σχολαμε νωριτερα ουτε σε περιπατο) ασχετως αν επι της ουσιας γινεται μαθημα (δεν ασχολειται ιδιαιτερα με φασαρια, ασυνέπεια κ τετοια). το θεώρησαν δηλαδη ανακόλουθο. Οπότε ηταν προφανες οτι ο καθενας θα εκανε ο,τι όριζε η συνειδησή του για τους μαθητες του κ το μαθημα του (αυτο ερμηνεύεται θετικα οτι θεωρεί ότι έχει μια ευθύνη, αλλά κ αρνητικά, ότι κοιτάει μόνο το δικό του κομματι κ οχι το συνολο), αλλα δεν θα συντομιζομασταν να κανουμε κατι σοβαρα σαν σχολείο (η ελλειψη σοβαρότητας, επαγγελματισμού κ ομαδικότητας ειναι τα βασικα ελλείμματα του κλαδου). 

 

Ετσι, αλλος εστειλε λιγες ασκησεις θεωρώντας οτι αυτο ειναι άκαιρο κ ειναι σαν να χανεται ο κοσμος κ εμεις να ασχολουμαστε με το μαθημα και οτι δεν πρεπει να πιέζουμε τα παιδιά σε δύσκολες στιγμές (κ επειδή ξέρω το άτομο, ήταν ειλικρινής άποψη), στην πορεία όμως άλλαξε γνώμη όταν είδε τη συμμετοχή. άλλος ήταν έτοιμος να διδάξει κ παρακάτω αλλα τον συγκράτησε η οδηγια. αλλος έστελνε ασκησεις σαν να ερχοταν το τελος τπυ κοσμου κ επρεπε να προλαβουμε να τις λύσουμε ολες πριν καταστραφουμε. αλλος εκανε το ελαχιστο θεωρώντας οτι η δουλεια του ηταν μα ανεβασει ξατι μια φορα. τρια τεσσερα ατομα καναμε κ σύγχρονη, περισσότερο για την επικοινωνία και για συντονισμό, εγώ τουλαχιστον. Με εχει απογοητεύσει που συναδελφοι εξοικειωμένοι με την τεχνολογια δεν εκαναν ουτε πεντε λεπτα ετσι για να πουν ενα γεια. Μια ειπε οτι θα το εκανε αν ηταν να παραδώσει παρακάτω. Ο αντρας μ λεει οτι ηταν υπεκφυγή για τεμπελιά, εγω δεν νομιζω γιατι ξερω οτι ειναι απο αυτούς που δουλειά θεωρούν μόνο το να παραδίδουν. Κάποιοι θα συνεχίσουμε το Πάσχα, ακόμα κ με σύγχρονη. Εγω θα κανω μια τελευταια αποπειρα να τους φερω ολους σε παρομοιο επιπεδο, μετα το Πασχα ομως θα εστιάσω πια σε αυτους   που ασχολουνται. Μιας κ κάνω επαναλήψεις, δεν θέλω να διακόψω τώρα για να παραδώσω ύλη, όμως αυτά που είχα αφήσει στη μέση πριν κλείσουμε, διδαγμένα χωρίς εμπέδωση, κ που περίμενα να ολοκληρώσω στην τάξη, θα τα ολοκληρώσω έτσι. Καποιοι σιγουρα θα το αξιοποιήσουν για να παραδώσουν, εκτος αν οντως υπεκφύγουν κ δεν θελουν να μπλέξουν με τα βιντεο. Γενικα δεν ειμαι ευχαριστημενη απο το τι καναμε σαν σχολείο. Ολοι εκαναν αμεςως κατι απο λίγα εως αρκετα, όμως σαν σύνολο δεν κάναμε τίποτα. Τον διευθυντή δεν τον θεωρώ ικανό για συντονισμό κ με κουράζει πολλές φορές στο σχολείο, όμως τώρα έχει δώσει την ψυχή του και τρέχει όλη μέρα, με 2-3 από εμάς που προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε. Γενικά έχω την αίσθηση ότι θα αφήσει καχυποψία κ διχόνοια κ κουτσομπολιά στο σχολείο όλο αυτό, εκτός αν πάνε ξανά του χρόνου κατευθείαν κ κάπως έχουν καταλαγιάσει. 

 

Αν δεν ανοιξουμε μεσα Μαΐου, λογικα θα υπάρξουν οδηγίες για αξιολόγηση μαθητών κ προαγωγή με βαθμό συμμετοχής. Πολλα παιδια θα ειναο χαμενα απο την απωλεια τξς επαφής με την ταξη. καποιοι ειχαν μια έκλαμψη κ ασχοληθηκαν λίγο ή έστω παρακολουθούν τη σύγχρονη, κάποιοι άλλοι είναι εξαφανισμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Με εχει απογοητεύσει που συναδελφοι εξοικειωμένοι με την τεχνολογια δεν εκαναν ουτε πεντε λεπτα ετσι για να πουν ενα γεια. Μια ειπε οτι θα το εκανε αν ηταν να παραδώσει παρακάτω. Ο αντρας μ λεει οτι ηταν υπεκφυγή για τεμπελιά, εγω δεν νομιζω γιατι ξερω οτι ειναι απο αυτούς που δουλειά θεωρούν μόνο το να παραδίδουν. Κάποιοι θα συνεχίσουμε το Πάσχα, ακόμα κ με σύγχρονη. Εγω θα κανω μια τελευταια αποπειρα να τους φερω ολους σε παρομοιο επιπεδο, μετα το Πασχα ομως θα εστιάσω πια σε αυτους   που ασχολουνται. Μιας κ κάνω επαναλήψεις, δεν θέλω να διακόψω τώρα για να παραδώσω ύλη, όμως αυτά που είχα αφήσει στη μέση πριν κλείσουμε, διδαγμένα χωρίς εμπέδωση, κ που περίμενα να ολοκληρώσω στην τάξη, θα τα ολοκληρώσω έτσι. Καποιοι σιγουρα θα το αξιοποιήσουν για να παραδώσουν, εκτος αν οντως υπεκφύγουν κ δεν θελουν να μπλέξουν με τα βιντεο. Γενικα δεν ειμαι ευχαριστημενη απο το τι καναμε σαν σχολείο. Ολοι εκαναν αμεςως κατι απο λίγα εως αρκετα, όμως σαν σύνολο δεν κάναμε τίποτα. Τον διευθυντή δεν τον θεωρώ ικανό για συντονισμό κ με κουράζει πολλές φορές στο σχολείο, όμως τώρα έχει δώσει την ψυχή του και τρέχει όλη μέρα, με 2-3 από εμάς που προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε. Γενικά έχω την αίσθηση ότι θα αφήσει καχυποψία κ διχόνοια κ κουτσομπολιά στο σχολείο όλο αυτό, εκτός αν πάνε ξανά του χρόνου κατευθείαν κ κάπως έχουν καταλαγιάσει. 

 

Aν μπορούσε να βγει κάτι καλό από αυτό θα ήταν όχι απλά κουτσομπολιό, αλλά να δούμε επιτέλους θυμό και θυμό εκφρασμένο. Από τους γονείς για τους εκπαιδευτικούς που δν κάνουν τίποτα, και από τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται για τους εκπαιδευτικούς που μια ζωή υπεκφέυγουν. Δεν το βλέπω πιθανό μεν, αλλά το ελπίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν μπορούσε να βγει κάτι καλό από αυτό θα ήταν όχι απλά κουτσομπολιό, αλλά να δούμε επιτέλους θυμό και θυμό εκφρασμένο. Από τους γονείς για τους εκπαιδευτικούς που δν κάνουν τίποτα, και από τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται για τους εκπαιδευτικούς που μια ζωή υπεκφέυγουν. Δεν το βλέπω πιθανό μεν, αλλά το ελπίζω. 

Θεωρώ ότι οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται είναι αρκετά αξιοπρέπεις ώστε να μην αρχίσουν τα μαλλιοτράβηγματα στο χώρο εργασίας μόνο κ μόνο για να δείξουν ότι ειναι καλυτεροι απο τους αλλους. Αντιθετα θεωρω πολυ πιθανο οι αλλοι να βλεπουν με στραβό ματι οποιον εκανε κατι παραπάνω από τον μέσο όρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θεωρώ ότι οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται είναι αρκετά αξιοπρέπεις ώστε να μην αρχίσουν τα μαλλιοτράβηγματα στο χώρο εργασίας μόνο κ μόνο για να δείξουν ότι ειναι καλυτεροι απο τους αλλους. Αντιθετα θεωρω πολυ πιθανο οι αλλοι να βλεπουν με στραβό ματι οποιον εκανε κατι παραπάνω από τον μέσο όρο. 

 

Δεν είναι αξιοπρέπεια το να ανέχεσαι την κοροϊδία εις βάρος των μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν μπορούσε να βγει κάτι καλό από αυτό θα ήταν όχι απλά κουτσομπολιό, αλλά να δούμε επιτέλους θυμό και θυμό εκφρασμένο. Από τους γονείς για τους εκπαιδευτικούς που δν κάνουν τίποτα, και από τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται για τους εκπαιδευτικούς που μια ζωή υπεκφέυγουν. Δεν το βλέπω πιθανό μεν, αλλά το ελπίζω. 

 

Bασικά, ένα βασικό αίτημα της κοινωνίας πιστεύω είναι ότι πρέπει να γίνεται αξιολόγηση( Παλιό αυτό ). Πώς το είχες πει πριν εσύ? Δεν γίνεται να αγωνιάς κάθε χρόνο αν θα " πέσεις " στον καλό¨" ή στον ¨κακό" καθηγητή. Να υπάρχει ένα σύστημα αξιολόγησης που να ελέγχει την ποιότητα παρεχόμενης εκπαίδευσης και  που να μπορεί να επεμβαίνει όταν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είναι αξιοπρέπεια το να ανέχεσαι την κοροϊδία εις βάρος των μαθητών.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μας έχει τύχει τέτοια περίπτωση που να μην είναι εντάξει ως προς το διδακτικό κομμάτι, εκτός από κάτι προβληματικές περιπτώσεις είτε αναπληρωτών είτε περιφερόμενων από δω κι από κει, που ήταν όμως αρκετά χοντρόπετσοι ώστε να μην τους νοιάζει η ξινίλα με την οποία τους κοιτούσαμε από ένα σημείο και μετά, και έτσι κι αλλιώς θα έφευγαν. Διαφωνίες για παιδαγωγικούς χειρισμούς εννοείται υπάρχουν και μπορεί να προκύψουν εντάσεις και να υποχωρήσει όποιος υποστηρίζει κάτι πολύ αντιπαιδαγωγικό, αλλά αυτό δεν το λες ακριβώς πειθαρχική υπόθεση. Περιπτώσεις βέβαια που έκαναν το καθήκον τους να ανεβάσουν κάποιο υλικό στο eclass και να επικοινωνούν με τους μαθητές τους, αλλά κατά τ' άλλα να μας γράψουν τελείως και να μην πάρουν μέρος στις τηλε-συνεδριάσεις που κάναμε, ναι είχαμε τέτοιες και ο διευθυντής τα έχει καταγράψει αυτά και δεν τα ξεχνάει, με κάποιον τρόπο τους "χώνει" σε ανύποπτο χρόνο σε κάτι άλλο. Ενόχληση φυσικά εκ μέρους μας έχει υπάρξει και μπορεί στο μέλλον να φανεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 9:25 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι βαθειά απογοητευμένη, αηδιασμένη και μπουχισμένη. Με τους δασκάλους του δημοτικού μας που απλά δεν υπάρχουν. Έχω ένα παιδί που βλέπει τα αδέρφια του να έχουν καθημερινά μαθήματα και επαφή με τους εκπαιδευτικούς τους, και δν μπορεί πια να το δει καν σαν διακοπές, έχει απογοητευτεί και έχει χάσει τη ρουτίνα του. Ναι μπορώ να του βρω βίντεο εκπαιδευτικά και κουίζ, αλλά δνε είναι το ίδιο, λείπει ο άνιρωπος από την άλλη πλευρά. Περιμένει πώς και πώς τα αγγλικά και το πιάνο που δύο φορές τη βδομάδα κάνει δικτυακά. Εχετε δει πουθενά online δραστηριότητες τύπου τάξης για παιδιά δημοτικού; Από μαθήματα μέχρι καλαθοπλαικτική. Δε μας νοιάζει το αντικείμενο, αν ήταν να μάθει μαθηματικά ή έκθεση, αλλά να έχει μία αίσθηση επαφής με κόσμο εκτός σπιτιού και κάτι που πρέπει να γίνει ορισμένη ώρα ή έστω μέρα, γιατί μας λείπει και η αλληλεπίδραση και η ρουτίνα. 

Να πάρεις τον δάσκαλο του και να του τα πεις όλα αυτά? Τον διευθυντή!? Αυτός να σου βρει τις λύσεις... Αν δε δεις φως απευθύνσου σε ιδιωτικό κέντρο δυστυχως.. Εγώ πέραν των κλασσικών φώτοδεντρο πχ δεν ξέρω.. Είμαι σε άλλη κατηγορία 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2020 at 4:18 ΜΜ, arieta είπε:

Σου έχουν κάνει παράπονα οι γονείς για παραβίαση δεδομένων τους και έχει δημιουργηθεί θέμα ή είναι άλλο πρόσκομμα των εκπαιδευτικών ενάντια στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση?

Ακόμα και να διαμαρτυρηθούν οι γονείς όμως, εσείς τι ασχολείστε, αφήστε να  ασχοληθεί η νομική υπηρεσία του υπουργείου, εσείς υπάλληλοι είστε που ακολουθείτε οδηγίες. 

Μέχρι στιγμής μόνο προβλήματα αναφέρεις για την εξ αποστάσεως, δεν λειτουργεί //παραβιάζει τα δεδομένα των μαθητών //αποκλείει μαθητές //δεν υπαρχει συμμετοχή //αναγκάζομαι και βλέπω τα σπίτια τους και τα μικρά τους αδελφάκια. 

Κάτι θετικό έχει να δώσει ή να την καταργήσουμε και ν πούμε καλές διακοπές από τώρα? 

 

Εγώ που είμαι στον ιδιωτικό τομέα κάθε αρχή της αρχή της χρονιάς τους βάζω να υπογράφουν gdpr για παν ενδεχόμενο. Πότε δεν ξέρεις.. Όντως κάποιοι δεν ηθελαν..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Να πάρεις τον δάσκαλο του και να του τα πεις όλα αυτά? Τον διευθυντή!? Αυτός να σου βρει τις λύσεις... Αν δε δεις φως απευθύνσου σε ιδιωτικό κέντρο δυστυχως.. Εγώ πέραν των κλασσικών φώτοδεντρο πχ δεν ξέρω.. Είμαι σε άλλη κατηγορία 

 

Εχουμε διαμαρτυρηθεί στο δάσκαλο, στη διεύθυνση. Δυστυχώς, τίποτα.

Δε με παραξενεύει, δεν είναι η πρώτη φορά και ο πρώτος δάσκαλος που απλά έχει αράξει και θεωρεί ότι το μισθό τον παίρνει γιατί κάποτε πήρε ένα πτυχίο και δε χρειάζεται να ξαναδουλέψει.

Τέλοσπάντων, τουλάχιστον έχω εντυπωσιαστεί από το φιλότιμο αρκετών στη δευτεροβάθμια, γιατί αν εκεί δε γινόταν μάθημα, θα ήταν πολύ χειρότερα. Και εκεί έχουμε μερικούς "αγνοούμενους" (κυριολεκτικά όμως, λέει ο διευθυντής ότι δεν μπορεί ούτε ο ίδιος να επικοινωνήσει μζί τους), αλλά είναι λίγοι και μαθήματα είτε παντελώς αδιάφορα (π.χ τεχνολογία) είτε που μπορούμε να καλύψουμε τα κενά μόνοι μας (π.χ. φυσική). Απλά είναι το αίσχος, του να πληρώνονται δύο άνθρωποι κανονικά, ο ένας να βλέπεις ότι βάζει κάθε 2 μέρες ύλη, διορθώνει ασκήσεις κλπ και είναι προφανές ότι δουλεύει και περισσότερες ώρες από όσο πριν, και ο άλλος αλλάζει πλευρό στον καναπέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εχουμε διαμαρτυρηθεί στο δάσκαλο, στη διεύθυνση. Δυστυχώς, τίποτα.

Δε με παραξενεύει, δεν είναι η πρώτη φορά και ο πρώτος δάσκαλος που απλά έχει αράξει και θεωρεί ότι το μισθό τον παίρνει γιατί κάποτε πήρε ένα πτυχίο και δε χρειάζεται να ξαναδουλέψει.

Τέλοσπάντων, τουλάχιστον έχω εντυπωσιαστεί από το φιλότιμο αρκετών στη δευτεροβάθμια, γιατί αν εκεί δε γινόταν μάθημα, θα ήταν πολύ χειρότερα. Και εκεί έχουμε μερικούς "αγνοούμενους" (κυριολεκτικά όμως, λέει ο διευθυντής ότι δεν μπορεί ούτε ο ίδιος να επικοινωνήσει μζί τους), αλλά είναι λίγοι και μαθήματα είτε παντελώς αδιάφορα (π.χ τεχνολογία) είτε που μπορούμε να καλύψουμε τα κενά μόνοι μας (π.χ. φυσική). Απλά είναι το αίσχος, του να πληρώνονται δύο άνθρωποι κανονικά, ο ένας να βλέπεις ότι βάζει κάθε 2 μέρες ύλη, διορθώνει ασκήσεις κλπ και είναι προφανές ότι δουλεύει και περισσότερες ώρες από όσο πριν, και ο άλλος αλλάζει πλευρό στον καναπέ.

Αυτή η ανισότητα πληρωμής όμως είναι τόσο παγιωμένη κ με το νόμο στο σύστημα που δεν εντυπωσιάζει κανέναν. Ο παλιός κάνει αισθητά λιγοτερες ωρες μαθημα κ πληρώνεται αισθητά περισσοτερο. Το λογικο θα ηταν να αναλαμβάνει περισσοτερα εξωδιδακτικα, και λογω πείρας κ επειδη ειναι συνηθως χρονια στο ιδιο σχολείο, αλλα συνηθως συμβαινει το αντιθετο. Επισης καποιος που κανει μονόωρα μαθηματα εχει για τις ιδιες ωρες μαθημα διπλάσιο αριθμο αντικειμένων κ γραπτα για διορθωση σε σχεση με την πλειοψηφία που κανει δίωρα, ενώ οι μαθηματικοί έχουν το αποκλειστικό προνόμιο να κάνουν 4ωρο μάθημα άρα για 20 ώρες μάθημα θα πάρουν 5 πακέτα διαγώνισματων, ενω ο φιλόλογος θα πάρει 8-9 και ο βιολόγος 15-16. Επισξς αλλιως διορθώνεται η εκθεση αλλιώς μια σειρά πράξεων. Να μη σχολιάσουμε κ για μαθήματα που δεν έχουν γραπτά κ μπορείς να τη γλιτώσεις κ με ελάχιστη προετοιμασία. Αυτό έχει καλλιεργήσει μια μεγάλη απάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

. Και εκεί έχουμε μερικούς "αγνοούμενους" (κυριολεκτικά όμως, λέει ο διευθυντής ότι δεν μπορεί ούτε ο ίδιος να επικοινωνήσει μζί τους), αλλά είναι λίγοι και μαθήματα είτε παντελώς αδιάφορα (π.χ τεχνολογία) είτε που μπορούμε να καλύψουμε τα κενά μόνοι μας (π.χ. φυσική).

 

Eγώ αναρωτιέμαι , αυτό δεν είναι πειθαρχικό παράπτωμα? Τα πειθαρχικά παραπτώματα μέχρι και απόλυση επισύρουν. Τι πάει να πει αγνοείται και από τον διευθυντή? Ο διευθυντής δεν οφείλει να αναφέρει  αυτές τις παραβάσεις ? Έτσι απλά, αγνοείται από την υπηρεσία του? 

 

 

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

Eγώ αναρωτιέμαι , αυτό δεν είναι πειθαρχικό παράπτωμα? Τα πειθαρχικά παραπτώματα μέχρι και απόλυση επισύρουν. Τι πάει να πει αγνοείται και από τον διευθυντή? Ο διευθυντής δεν οφείλει να αναφέρει  αυτές τις παραβάσεις ? Έτσι απλά, αγνοείται από την υπηρεσία του? 

 

 

Το θέμα είναι ότι τίποτα σχετικά με την έξ αποστάσεως δεν έχει νομοθετηθεί. τα σχολεία έκλεισαν με ΠΝΠ αν θυμάμαι καλά ή με ΚΥΑ, δεν νομοθετήθηκε ομως οτι η λειτουργια τους συνεχίζεται εξ αποστασεως με ο,τι υποχρεωσεις συνεπάγεται αυτο για καθηγητες κ μαθητες. Ηθικά δλδ ειναι παράπτωμα αλλα τυπικα δεν ειναι. Γενικα όλη η τηλεκπαίδευση είναι νομικά στον αέρα κ δεν εννοώ παράνομη, εννοώ ότι δεν διέπεται από πλαισιο, πράγμα που έπρεπε να έχει γίνει φυσικά, γιαυι αν ολοκληρωθεί το έτος έτσι, όπως είναι αναμενόμενο πλέον, πρέπει να οριστούν ζητήματα σχετικά με τη φοίτηση των μαθητών κ τον τροπο διενέργειας συνεδριάσεων κ πολλα αλλα που ειναι στον αερα τωρα κ οποιοσδήποτε κακοήθης από όλες τις πλευρές μπορεί να εκμεταλλευτεί. Κι μας συνάδελφοι δεν συνδέθηκαν στις συνεδριάσεις. Πειθαρχικά δεν μπορει να τους κανει κανείς ξατι απο τη στιγμη που δεν ειχε συνταχθεί πρόσκληση για ενυπόγραφη ενημέρωση ούτε προβλέπεται συνεδρίαση με τηλεδιάσκεψη ούτε κρατήθηκαν πρακτικα. αστεια ακουγονται αλλα ειναι αληθεια. με αναλογο τροπο αν μαθητής έχει υπερβεί όριο απουσιων κ απορριφθεί αυτοματα (το θδιο το συστημα τον κοβει ουτως ή αλλως) εν αυτο δεν επικυρωθεί σε συνεδριαση που εγινε με τις προβλεπόμενες διαδικασιες, ειναι στον αερα κ μπορει ο θιγομενος να το προσβάλει. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι τίποτα σχετικά με την έξ αποστάσεως δεν έχει νομοθετηθεί. τα σχολεία έκλεισαν με ΠΝΠ αν θυμάμαι καλά ή με ΚΥΑ, δεν νομοθετήθηκε ομως οτι η λειτουργια τους συνεχίζεται εξ αποστασεως με ο,τι υποχρεωσεις συνεπάγεται αυτο για καθηγητες κ μαθητες. Ηθικά δλδ ειναι παράπτωμα αλλα τυπικα δεν ειναι. Γενικα όλη η τηλεκπαίδευση είναι νομικά στον αέρα κ δεν εννοώ παράνομη, εννοώ ότι δεν διέπεται από πλαισιο, πράγμα που έπρεπε να έχει γίνει φυσικά, γιαυι αν ολοκληρωθεί το έτος έτσι, όπως είναι αναμενόμενο πλέον, πρέπει να οριστούν ζητήματα σχετικά με τη φοίτηση των μαθητών κ τον τροπο διενέργειας συνεδριάσεων κ πολλα αλλα που ειναι στον αερα τωρα κ οποιοσδήποτε κακοήθης από όλες τις πλευρές μπορεί να εκμεταλλευτεί. Κι μας συνάδελφοι δεν συνδέθηκαν στις συνεδριάσεις. Πειθαρχικά δεν μπορει να τους κανει κανείς ξατι απο τη στιγμη που δεν ειχε συνταχθεί πρόσκληση για ενυπόγραφη ενημέρωση ούτε προβλέπεται συνεδρίαση με τηλεδιάσκεψη ούτε κρατήθηκαν πρακτικα. αστεια ακουγονται αλλα ειναι αληθεια. με αναλογο τροπο αν μαθητής έχει υπερβεί όριο απουσιων κ απορριφθεί αυτοματα (το θδιο το συστημα τον κοβει ουτως ή αλλως) εν αυτο δεν επικυρωθεί σε συνεδριαση που εγινε με τις προβλεπόμενες διαδικασιες, ειναι στον αερα κ μπορει ο θιγομενος να το προσβάλει. 

 

Όλο αυτό καταλαβαίνεις πόσο μπερδεμένο ακούγεται . Μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το υπουργείο  με τα ήξεις αφήξεις , τις ασάφειες και τις αοριστίες μια ζωή. Πχ τώρα , οι οδηγίες για το Πάσχα, λένε "προαιρετικά" όποιος θέλει το συνεχίζει. Τι οδηγία είναι αυτή?  Ή πες , θεωρούμε  ότι υπάρχει  ανάγκη να υπάρχει επικοινωνία με τους μαθητές σας και  τις μέρες του Πάσχα, διότι οι συνθήκες είναι αυτές, άρα πρέπει να δουλέψετε  ή μην μιλήσεις καθόλου, το προαιρετικό και το κάτι παραπάνω το γνώριζαν όλοι ανέκαθεν.

 

Όλο αυτό , είναι ενάντια στους μαθητές που δεν ξέρουν κάθε μέρα τι τους ξημερώνει , κάθε δάσκαλος κάνει τα δικά του, στο γονιό,που έχει τις απαιτήσεις του και αυτός για ποιότητα στην εκπαίδευση του παιδιού του,  πιστεύω και σε όποιον εκπαιδευτικό  έχει φιλότιμο και κάνει καλά τη δουλειά του , γιατί είναι άδικο εσύ να δουλεύεις μεθοδικά εχοντας απαιτήσες από τον εαυτό σου  κ να έχεις το υπουργείο να κάνει πατ πατ στην πλατούλα των αργόμισθων συναδέλφων σου.

 

 

Ελπίζω απλά όλο αυτό να είναι μια μεταβατική περίοδος και να βγούμε όλοι πιο ώριμοι από αυτή τη διαδικασία και το υπουργείο να βάλει μια τάξη στην τάξη .

Επεξεργάστηκαν by arieta
Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

 

Όλο αυτό καταλαβαίνεις πόσο μπερδεμένο ακούγεται . Μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει το υπουργείο  με τα ήξεις αφήξεις , τις ασάφειες και τις αοριστίες μια ζωή. Πχ τώρα , οι οδηγίες για το Πάσχα, λένε "προαιρετικά" όποιος θέλει το συνεχίζει. Τι οδηγία είναι αυτή?  Ή πες , θεωρούμε  ότι υπάρχει  ανάγκη να υπάρχει επικοινωνία με τους μαθητές σας και  τις μέρες του Πάσχα, διότι οι συνθήκες είναι αυτές ή μην μιλήσεις καθόλου, το προαιρετικό και το κάτι παραπάνω το γνώριζαν όλοι ανέκαθεν.

 

Όλο αυτό , είναι ενάντια στους μαθητές που δεν ξέρουν κάθε μέρα τι τους ξημερώνει , κάθε δάσκαλος κάνει τα δικά του, στο γονιό,που έχει τις απαιτήσεις του και αυτός για ποιότητα στην εκπαίδευση του παιδιού του,  πιστεύω και σε όποιον εκπαιδευτικό  έχει φιλότιμο και κάνει καλά τη δουλειά του , γιατί είναι άδικο εσύ να δουλεύεις μεθοδικά εχοντας απαιτήσες από τον εαυτό σου  κ να έχεις το υπουργείο να κάνει πατ πατ στην πλατούλα των αργόμισθων συναδέλφων σου.

 

 

Ελπίζω απλά όλο αυτό να είναι μια μεταβατική περίοδος και να βγούμε όλοι πιο ώριμοι από αυτή τη διαδικασία και το υπουργείο να βάλει μια τάξη στην τάξη .

Λογικά τώρα θα επεξεργάζονται σχέδια για το πώς θα ολοκληρωθεί η χρονια μεσω της τηλεκπαίδευσης γιατι γ ασάφεια αυτη οντως δεν βοηθαει καπου. Και αυτο το προαιρετικό για το Πασχα ηταν οντως μπερδεμα. Εγω ειχα σκεφτει οτι ειναι ειδικες συνθηκες, ας πουμε οτι περασε κ ενα δεκαήμερο κ βαλε μεχρι να οργανωθούμε, αρα ειναι λογικο να το αναπληρώσουμε το Πασχα, συν οτι ειναι κ αναγκαιο για τα παιδια. Κι εξαλλου θε βάζαμε κ κατι για το σπίτι ετσι κ αλλθως. Αλλα αυτα ειναι ετσι για μεταξυ μας. Δεν εχει νομοθετηθεί κατι για τη διαρκεια του σχολ. ετους που να ορίζει οτι δεν εχουμε διακοπες. μια συναδελφος που ειχε αρχισει να στελνει ασκησεις με μειλ αμεσως μολις κλεισσμε, ειπε οτι εκεινη δούλεψε εξ αρχης αρα δεν νιωθει καποια ηθική υποχρεωση να δουλεψει τωρα. αυτο εγω το θεωρω χειροτερο κι απ τους λουφαδόρους γιατι δειχνει οτι για κεινην η δουλεια ειναι κατι διεκπεραιωτικό μονο. Μπερδεμα. 

 

πολλα πρεπει να νομοθετηθούν. το οτι δυνητικά μπορουμε να παραδώσουμε κ υλη ειναι επισης απαράδεκτη ασάφεια. Δεν εχουν διευκρινίσει ποιες υποχρεωσεις εχουν οι μαθητες. εγω φυσικα θα εκτιμήσω στους εχουν δειξει απιστευτη επιμελεια ή οσους εκαναν την εκπληξη. Αλλος μπορει να κανει θεμα ομως αν κοπει πχ λογω βαθμού, μη σου πω ότι μπορεί να γίνουν κ σκηνικά για απουσιολόγους κ σημαίες του χρόνου (οι γονείς εκπαιδευτικοί ειδικα επιδίδονται στο σπορ να κάνουν καταγγελίες σε καθηγητες των παιδιων τους για τετοια θέματα). Αυτα μππρει να μην αφορούν ακριβως τους γονεις κ την ποιοτγτα της εκπαιδευσης με την έννοια που το εννοείς εσύ, αλλά είναι κ αυτά θέματα της σχολικής ζωης. 

Δεν θέλω να φανεί ότι πολιτικολογώ. Δεν συμφωνώ γενικά με την πολιτική της συγκεκριμένης υπουργού αλλα τα ιδια θα ελεγα κ για οποιονδηποτε αλλο. Μεσα στον πανικο των ημερων δεν φαινεται αυτο, αλλα τα εχουν κανει θαλασσα. Αλλα λενε τη μια μερα αλλα λενε την αλλη. Εστιάζουν στις πανελληνιες κ απο πισω γινεται μπαχαλο. δεν πιστευω οτι εχει αγνοια του χωρου αφου ηταν κ τομεάρχης παιδειας κ αρκετα δραστηρια μαλιστα. Αλλα την τελευταια δεκαετία κ παραπάνω που παρακολουθώ συστηματικα, βλέπω ότι μεγάλα ονόματα μπαίνουν στη θέση αυτή εστιάζοντας κυρίως σε θέματα πανεπιστημίων που υπάρχουν ζητήματα κ συμφέροντα που δεν γνωρίζω όπως πχ πρυτανικές εκλογές κλπ αλλα καταλαβαινω οτι δεν έχουν καμία εκπαιδευτική - επιστημονική διάσταση κ στο θέμα της δευτεροβάθμιας εστιαζουν στον τροπο εισαγωγής κ βάζουν κάποιες πινελιές σε άλλα ζητήματα ανάλογα με την ιδεολογία τους, αλλά επι της ουσίας δεν ασχολούνται με κανένα σοβαρο ζήτημα.  Βέβαια η ετοιμότητα να νομοθετησει κανεις για τηλεκπαίδευση είναι μάλλον όνειρο θερινής νυχτός αν σκεφτείς οτι μολις πριν δυο χρονια καταργήθηκαν οι χειρόγραφες καρτελες κ οι καταστάσεις καταχώρισης απουσιών αλλά έχουμε ακόμα χειρόγραφο πρακτικό συνεδριάσεων και  χειρόγραφο πρωτόκολλο (στο οποίο πρωτοκολουνται τα έγγραφα που έρχονται με μέιλ κ ψηφιακη υπογραφή κ τα τυπώνουμε για να μπουν σε ντοσιέ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω γενικώς και πάντα δυστυχώς να τα βάζουν όλοι στο τέλος με τους εκπαιδευτικούς ενώ σε φταίνε πάντα οι ίδιοι. Έχω συνάδελφο δασκάλα στο δημόσιο που χει δύο δίδυμα μωρά και ο άντρας της δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχει πλέον κάπου να αφήσει τα μωρά να εργαστεί από το σπίτι. Οπότε έχει στείλει  δύο τρεις φορές όλο αυτό το διάστημα εργασίες. Πολλές από εσάς θα την κατηγορουσατε αλλά εγώ την καταλαβαίνω. Ότι κάνει το κανει νύχτα και κανει 10 ώρες να μπει. Δεν είναι εποχές να ρίχνουμε φταίξιμο ο ένας τον άλλο. Κάντε το σε κάποια αλλαγή φάση υπο κανονικές συνθήκες. Άποψη μου. Αν και εγώ στον ιδιωτικό γνωρίζοντας ότι οι γονείς τα θέλουν όλα εδώ και τωρα, προσωπικά τους τα δίνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά όταν δε θα μπορώ να τους τα δώσω κάποια στιγμή γιατί όντως δε θα μπορώ και σε ένα λάθος θα με κράξουν ξεχνώντας τα 1000 καλά, εκεί απλώς δε θα δώσω σημασία. Θέλω να πω οι γονείς επειδή είμαι στο χώρο, είναι πάρα πολύ απαιτητικοί κατά γενικό κανόνα. Η δουλεια μου προσωπικά είναι πολύ δύσκολη αλλά προς ώρας τα καταφέρνω. Ειδικά όταν μπαιδνω και διαβάζω σε ομάδες γονεις να κράζουν ασυστόλως τους εκπαιδευτικούς μου ρχεται να γελάω και να κλαίω. Και να φτύνω τον κόρφο μου  :P

Αλήθεια σας λέω, έχω γονείς φοβερούς, τα πάμε περηφιμα, είναι ευχαριστημένοι, μου το δείχνουν το νιώθω αλλά... Όταν θα κάνω κάτι που δε θα τους αρέσει, η δε θα κάνω κάτι ανώτερα βία....τοτε.. Τι.... 

ξέρω την απάντηση ρητορική ερώτηση..... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 3:16 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Εγώ βλέπω γενικώς και πάντα δυστυχώς να τα βάζουν όλοι στο τέλος με τους εκπαιδευτικούς ενώ σε φταίνε πάντα οι ίδιοι. Έχω συνάδελφο δασκάλα στο δημόσιο που χει δύο δίδυμα μωρά και ο άντρας της δουλεύει κανονικά αλλά δεν έχει πλέον κάπου να αφήσει τα μωρά να εργαστεί από το σπίτι. Οπότε έχει στείλει  δύο τρεις φορές όλο αυτό το διάστημα εργασίες. Πολλές από εσάς θα την κατηγορουσατε αλλά εγώ την καταλαβαίνω. Ότι κάνει το κανει νύχτα και κανει 10 ώρες να μπει. Δεν είναι εποχές να ρίχνουμε φταίξιμο ο ένας τον άλλο. Κάντε το σε κάποια αλλαγή φάση υπο κανονικές συνθήκες. Άποψη μου. Αν και εγώ στον ιδιωτικό γνωρίζοντας ότι οι γονείς τα θέλουν όλα εδώ και τωρα, προσωπικά τους τα δίνω κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά όταν δε θα μπορώ να τους τα δώσω κάποια στιγμή γιατί όντως δε θα μπορώ και σε ένα λάθος θα με κράξουν ξεχνώντας τα 1000 καλά, εκεί απλώς δε θα δώσω σημασία. Θέλω να πω οι γονείς επειδή είμαι στο χώρο, είναι πάρα πολύ απαιτητικοί κατά γενικό κανόνα. Η δουλεια μου προσωπικά είναι πολύ δύσκολη αλλά προς ώρας τα καταφέρνω. Ειδικά όταν μπαιδνω και διαβάζω σε ομάδες γονεις να κράζουν ασυστόλως τους εκπαιδευτικούς μου ρχεται να γελάω και να κλαίω. Και να φτύνω τον κόρφο μου  :P

Αλήθεια σας λέω, έχω γονείς φοβερούς, τα πάμε περηφιμα, είναι ευχαριστημένοι, μου το δείχνουν το νιώθω αλλά... Όταν θα κάνω κάτι που δε θα τους αρέσει, η δε θα κάνω κάτι ανώτερα βία....τοτε.. Τι.... 

ξέρω την απάντηση ρητορική ερώτηση..... 

Οι γονείς, δικαιούνται άδεια αν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν (στο δημόσιο, γιατί στον ιδιωτικό τομέα, το να πάρεις 1 και 2 μήνες άδεια ειδικού σκοπού, δύσκολο). Αν λοιπόν η φίλη σου ήταν υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα, από εμάς τους βλάκες που δουλεύουμε κανονικά και μας έχουν κόψει και το μισθό, θα έπαιρνε εκ περιτροπής ανά εβδομάδα άδεια αυτή και ο άντρας της στην καλύτερη των περιπτώσεων, ή θα έβρισκε γιαγιά, νταντά κλπ να βοηθήσει, ή θα χαιρετούσε τη δουλειά της. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια σαν τρίτος που βλέπω τη συζήτηση, και που δεν είμαι ούτε στον ιδιωτικό ούτε στο δημόσιο αλλά σε ολιγομηνες συμβάσεις στο δημοσιο αραιά και πού, ο άντρας μου σε ιδιωτικές εταιρείες με μεγάλα κενά ανεργίας ανάμεσα (για να μη θεωρηθεί ότι παίρνω το μέρος κανενός), έχω την εξής απορία: οσες είναι στο ιδιωτικό θεωρείτε ότι θα έπρεπε να υπήρχαν συνθήκες ιδιωτικού και στο δημόσιο; Εγώ σαν τρίτος παρατηρητης θα έλεγα πως μάλλον θα έπρεπε τα πράγματα να ήταν κάπως στη μέση. Δηλαδή και στον ιδιωτικό να έπαυαν να είναι τόσο απάνθρωπα και στο δημόσιο να υπήρχε λιγος περισσότερος έλεγχος. Γιατί από αυτά που διαβάζω μου φαίνεται ότι παρόλο που αυτά που επιβάλλονται στον ιδιωτικό τα περιγράφετε ως δυσκολα και αυστηρά και σχεδόν απάνθρωπα, θεωρείτε ότι είναι όπως πρέπει να είναι ("κανονικά" όπως λέτε) και κακώς που δεν είναι παντού. Εγώ θα έλεγα μακάρι να ήταν πιο ανθρώπινα και στον ιδιωτικό, όχι να είναι έτσι παντού!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ βρε κορίτσια σαν τρίτος που βλέπω τη συζήτηση, και που δεν είμαι ούτε στον ιδιωτικό ούτε στο δημόσιο αλλά σε ολιγομηνες συμβάσεις στο δημοσιο αραιά και πού, ο άντρας μου σε ιδιωτικές εταιρείες με μεγάλα κενά ανεργίας ανάμεσα (για να μη θεωρηθεί ότι παίρνω το μέρος κανενός), έχω την εξής απορία: οσες είναι στο ιδιωτικό θεωρείτε ότι θα έπρεπε να υπήρχαν συνθήκες ιδιωτικού και στο δημόσιο; Εγώ σαν τρίτος παρατηρητης θα έλεγα πως μάλλον θα έπρεπε τα πράγματα να ήταν κάπως στη μέση. Δηλαδή και στον ιδιωτικό να έπαυαν να είναι τόσο απάνθρωπα και στο δημόσιο να υπήρχε λιγος περισσότερος έλεγχος. Γιατί από αυτά που διαβάζω μου φαίνεται ότι παρόλο που αυτά που επιβάλλονται στον ιδιωτικό τα περιγράφετε ως δυσκολα και αυστηρά και σχεδόν απάνθρωπα, θεωρείτε ότι είναι όπως πρέπει να είναι ("κανονικά" όπως λέτε) και κακώς που δεν είναι παντού. Εγώ θα έλεγα μακάρι να ήταν πιο ανθρώπινα και στον ιδιωτικό, όχι να είναι έτσι παντού!

 

 

  Little lamb, μπορείς να εξηγήσεις παραπάνω τι εννοείς? Ποια από αυτά που συζητήθηκαν ότι θα πρέπει να παρέχουν οι εκπαιδευτικοί τα θεωρείς σχεδόν απάνθρωπα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ βρε κορίτσια σαν τρίτος που βλέπω τη συζήτηση, και που δεν είμαι ούτε στον ιδιωτικό ούτε στο δημόσιο αλλά σε ολιγομηνες συμβάσεις στο δημοσιο αραιά και πού, ο άντρας μου σε ιδιωτικές εταιρείες με μεγάλα κενά ανεργίας ανάμεσα (για να μη θεωρηθεί ότι παίρνω το μέρος κανενός), έχω την εξής απορία: οσες είναι στο ιδιωτικό θεωρείτε ότι θα έπρεπε να υπήρχαν συνθήκες ιδιωτικού και στο δημόσιο; Εγώ σαν τρίτος παρατηρητης θα έλεγα πως μάλλον θα έπρεπε τα πράγματα να ήταν κάπως στη μέση. Δηλαδή και στον ιδιωτικό να έπαυαν να είναι τόσο απάνθρωπα και στο δημόσιο να υπήρχε λιγος περισσότερος έλεγχος. Γιατί από αυτά που διαβάζω μου φαίνεται ότι παρόλο που αυτά που επιβάλλονται στον ιδιωτικό τα περιγράφετε ως δυσκολα και αυστηρά και σχεδόν απάνθρωπα, θεωρείτε ότι είναι όπως πρέπει να είναι ("κανονικά" όπως λέτε) και κακώς που δεν είναι παντού. Εγώ θα έλεγα μακάρι να ήταν πιο ανθρώπινα και στον ιδιωτικό, όχι να είναι έτσι παντού!

 

Σαφώς και θα έπρεπε να υπήρχε μεγαλύτερη ευελιξία στον ιδιωτικό τομέα, αλλά δεν υπάρχει κοινωνία, οργανισμός, επιχείρηση που να λειτουργεί χωρίς συνέπειες (είτε αρνητικές είτε θετικές) και χωρίς αξιολογήσεις. Το να εργάζεσαι αν θες να πληρώνεσαι , δεν είναι απάνθρωπο. Απάνθρωπο βρίσκω το να ανέχεται το παιδί μου τον κάθε τεμπέλη, κακοήθη ή και ψυχικά ασθενή εκπαιδευτικό στο δημόσιο, γιατί άπαξ και διοριστείς, δεν φεύγεις με τίποτα. Και πολύ ψυχοφθόρο και αποτρεπτικό για έναν άνθρωπο που θέλει να προσφέρει στην εκπαίδευση, να ξέρει ότι το κάνει από "βίτσιο" γιατί δεν αναγνωρίζεται και θα μπορούσε να "δουλεύει" λίγες ώρες το μήνα και να έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε εξέλιξη και μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...