Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Έπρεπε λοιπόν να δείξουν πώς την φοράμε σωστά, για όσους δεν ήξεραν , αντί να λένε μη φοράτε. Σε φάση έξαρσης , σε κλειστούς χώρους όπως σούπερ μάρκετ Όχι στο δρόμο!), για μένα θα είχε νόημα σαν μέτρο. 

Κοίτα, σε θεωρητικό επίπεδο έχει νόημα... Αλλά και πάλι "μπαζει" σαν θεωρια. Γιατί, αν είσαι ασυμπτωματικος (δε βήχεις, δεν έχεις καταρροή, δεν φτερνίζεται), με τις αποστάσεις που τηρούνται στα καταστήματα δεν μπορείς να μεταδώσεις τον ιό. Μόνο στα κομμωτήρια και τα κέντρα αισθητικής που ο ένας είναι σκυμμένος πάνω από τον άλλο, αλλά και πάλι αν δεν μιλάς, οι πιθανότητες εκμηδενίζονται. Εγώ σε αυτό, πχ, δεν έχω διαβάσει/ακούσει κάποια επιστημονική γνώμη που να το τεκμηριώνει. Θα πηδήξει δηλαδή ο ιός από εμένα και θα έρθει σε εσένα στα καλά καθούμενα??? Δεν στέκει σαν θεωρια... 

(Προφανώς δεν έχω την απαίτηση να ενστερνιστεί κάποιος την άποψη μου, αλλά και μόνο το γεγονός ότι είμαστε αρκετοί με τα ίδια ερωτήματα, δε σημαίνει πως μιλάμε για μονόκερους και ουράνια τόξα. Προφανώς θα τηρήσω τις οδηγίες, όπως έκανα και μέχρι τώρα άλλωστε, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν θα αμφισβητώ την όποια αυθεντία όταν η θεωρία του παρουσιάζει κενά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 

Δεν μπορώ να καταλαβώ. Νομίζετε ότι σώζουμε κάποιες ζωές δηλαδή; Αλήθεια αυτό νομίζετε; Οτι οι πράξεις μας τώρα, εξασφαλίζουν την ζωή κάποιων; 

Δεν το κάνουμε. Οχι, δεν σώζουμε κανέναν.

 

Αν όμως το πιστεύετε ότι με την αποστασιοποίηση, σώζετε άλλη μια γιαγιά ή άλλος ένας ευπαθής, τότε ας το πάρουμε στα σοβαρά. Ας σταματήσουμε τον θάνατο.

Απλό. Σταματάμε τις γεννήσεις.

 

Είναι βέβαιο και στατιστικά μετρήσιμο ότι όσο λιγότεροι γεννήθούν, τόσοι λιγότεροι θα πεθάνουν.

 

κι ένα βήμα παρακάτω, 

αποχή από σεξουαλικές συνευρεύσεις ώστε να μην έχουμε ατυχήματα-κυοφορήσεις και να μην χρειάζεται ούτε και διακοπή κύησης να γίνει.

 

Χωρίς ζωή, δεν υπάρχει ούτε φθορά, ούτε ασθένεια ούτε θάνατος!

Σώθηκε η ανθρωπότητα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 μετά τις 12 μαζευονταν στα σπίτια? δεν ρωταω επιθετικα, μην με παρεξηγησεις. συνηθως δεν μαζευεσαι μετα τις 12 στα σπιτια εκτος να ειναι να πας στο ετερον ημισυ ας πουμε που ετσι κι αλλιως θα πας

Δ θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες αλλά ξέρω περιπτώσεις που μιλάμε για συνάθροιση μετά τις 11,κ αλλες μετά την 1σε εξωτερικό χωρο

Δ τα ξέρω από κατασκοπία στην γειτονιά, γινανε ευρέως γνωστά λόγω άλλων αποτελεσματων

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Δεν μπορώ να καταλαβώ. Νομίζετε ότι σώζουμε κάποιες ζωές δηλαδή; Αλήθεια αυτό νομίζετε; Οτι οι πράξεις μας τώρα, εξασφαλίζουν την ζωή κάποιων; 

Δεν το κάνουμε. Οχι, δεν σώζουμε κανέναν.

 

Αν όμως το πιστεύετε ότι με την αποστασιοποίηση, σώζετε άλλη μια γιαγιά ή άλλος ένας ευπαθής, τότε ας το πάρουμε στα σοβαρά. Ας σταματήσουμε τον θάνατο.

Απλό. Σταματάμε τις γεννήσεις.

 

Είναι βέβαιο και στατιστικά μετρήσιμο ότι όσο λιγότεροι γεννήθούν, τόσοι λιγότεροι θα πεθάνουν.

 

κι ένα βήμα παρακάτω, 

αποχή από σεξουαλικές συνευρεύσεις ώστε να μην έχουμε ατυχήματα-κυοφορήσεις και να μην χρειάζεται ούτε και διακοπή κύησης να γίνει.

 

Χωρίς ζωή, δεν υπάρχει ούτε φθορά, ούτε ασθένεια ούτε θάνατος!

Σώθηκε η ανθρωπότητα!

Εντάξει, σε παραδέχομαι!!! Σε τέτοιο λεβελ δεν είχε φτάσει ούτε η δική μου σκέψη, η οποία θεωρείται ακραία!!! Προσκυνώ! Είσαι είδωλο!!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Δεν μπορώ να καταλαβώ. Νομίζετε ότι σώζουμε κάποιες ζωές δηλαδή; Αλήθεια αυτό νομίζετε; Οτι οι πράξεις μας τώρα, εξασφαλίζουν την ζωή κάποιων; 

Δεν το κάνουμε. Οχι, δεν σώζουμε κανέναν.

 

Αν όμως το πιστεύετε ότι με την αποστασιοποίηση, σώζετε άλλη μια γιαγιά ή άλλος ένας ευπαθής, τότε ας το πάρουμε στα σοβαρά. Ας σταματήσουμε τον θάνατο.

Απλό. Σταματάμε τις γεννήσεις.

 

Είναι βέβαιο και στατιστικά μετρήσιμο ότι όσο λιγότεροι γεννήθούν, τόσοι λιγότεροι θα πεθάνουν.

 

κι ένα βήμα παρακάτω, 

αποχή από σεξουαλικές συνευρεύσεις ώστε να μην έχουμε ατυχήματα-κυοφορήσεις και να μην χρειάζεται ούτε και διακοπή κύησης να γίνει.

 

Χωρίς ζωή, δεν υπάρχει ούτε φθορά, ούτε ασθένεια ούτε θάνατος!

Σώθηκε η ανθρωπότητα!

 

Δηλαδή αν είχαμε 5000 θανάτους μέχρι σήμερα αντί για όσους έχουμε, δε θα έκανε διαφορά; Ή επειδή θα ήταν ευπαθείς, καλά να πάθουν, τι εννοείς; 

Και όχι δ θεωρώ ότι κάναμε παρά μία τρύπα στο νερό, γιατί δεν έγινε προετοιμασία σε τίποτα, και απλά θα πεθάνει κόσμος μαζικότερα σε ένα δεύτερο κύμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Δ θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες αλλά ξέρω περιπτώσεις που μιλάμε για συνάθροιση μετά τις 11,κ αλλες μετά την 1σε εξωτερικό χωρο

Δ τα ξέρω από κατασκοπία στην γειτονιά, γινανε ευρέως γνωστά λόγω άλλων αποτελεσματων

Αυτό όμως δεν τις κάνει περισσότερο επικίνδυνες από τις συναθροίσεις που γίνονται μέσα στη μέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αυτό όμως δεν τις κάνει περισσότερο επικίνδυνες από τις συναθροίσεις που γίνονται μέσα στη μέρα!!!!

Όχι. Έτσι κ αλλιώς απαγορευονται συναθροισεις άνω των 10ατομων εξω

Κ στο σπιτι από ότι έχω καταλάβει, μονο οσοι μενουν

Απλα θεωρούν ότι βράδυ θα περάσουν απαρατηρητοι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Δ θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες αλλά ξέρω περιπτώσεις που μιλάμε για συνάθροιση μετά τις 11,κ αλλες μετά την 1σε εξωτερικό χωρο

Δ τα ξέρω από κατασκοπία στην γειτονιά, γινανε ευρέως γνωστά λόγω άλλων αποτελεσματων

Είμαι σίγουρη ότι κατεξαιρεσην θα υπάρχουν και τέτοιες συγκεντρώσεις αλλά 12-6 το πρωί είναι μακράν η πιο άκυρη ώρα για μαζωξεις ώστε να δικαιολογειτε η λήψη ενός τέτοιου μαζικου μέτρου έστω Κ υπό την μορφή αυστηρής σύστασης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 Επίσης, ο Τσιόδρας είπε ότι ήρθαν αεροπορικώς 510 άτομα, ελέγχθηκαν και 9 βρέθηκαν θετικοί. Το ακούσατε;

Από πού ήρθαν αυτοί; 

Ο δε Θεοχάρης έδωσε συνέντευξη στο ΒΒC  -η Αγγλία έχει 300 θανάτους την ημέρα- και είπε ότι θέλουμε τουρίστες! Να, αυτά μου τη δίνουν εμένα. Λαλήσαμε εμείς πό την κλεισούρα, τρωγόμαστε ποιος βγήκε, πού πήγε και θα 'ρθουν οι τουρίστες από το εξωτερικό, χαλαροί και άνετοι...

Και ιδού, η συμβολή του κλεισίματος των σχολείων στη μείωση των κρουσμάτων ήταν ΜΙΚΡΗ! Σχεδόν την απαξίωσε ο καθηγητής, μόλις τώρα! Αλληλούια! Μηδενική η πιθανότητα να κολλήσει παιδί την ασθένεια σε ενήλικα, σε αντίθεση με τη γραμμή που είχαμε ως τώρα, που τα παρουσίαζαν σαν πιθανούς δήμιους κυρίως των παππούδων τους!

Μολαταύτα, τα δημοτικά κατά πάσα πιθανότητα δε θα ανοίξουν. Μου φάνηκε λίγο εκνευρισμένος με το ζήτημα, ή είναι ιδέα μου;

Θα σου εξηγήσω γιατί το ξέρω κ από τους δικούς μου ανθρώπους που μένουν στο εξωτερικό κ από μένα που μας ακύρωσε η aegian δύο πτήσεις. 

Πτήσεις γίνονται μόνο για συγκεκριμένους λόγους. Μιλάω για το εξωτερικό. Αυτοί που έρχονται υποβάλλονται σε τεστ κ οδηγούνται σε ξενοδοχείο στην ομόνοια έως το αποτέλεσμα. Αν είναι αρνητικός κάποιος παραμένει στο σπίτι για 14 ημέρες. 

Απαγορευμενες εντελώς είναι νομίζω από Αγγλία, ηνωμένο βασιλικό κ Τουρκία. Κ φυσικά οι υπερατλαντικες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα σου εξηγήσω γιατί το ξέρω κ από τους δικούς μου ανθρώπους που μένουν στο εξωτερικό κ από μένα που μας ακύρωσε η aegian δύο πτήσεις. 

Πτήσεις γίνονται μόνο για συγκεκριμένους λόγους. Μιλάω για το εξωτερικό. Αυτοί που έρχονται υποβάλλονται σε τεστ κ οδηγούνται σε ξενοδοχείο στην ομόνοια έως το αποτέλεσμα. Αν είναι αρνητικός κάποιος παραμένει στο σπίτι για 14 ημέρες. 

Απαγορευμενες εντελώς είναι νομίζω από Αγγλία, ηνωμένο βασιλικό κ Τουρκία. Κ φυσικά οι υπερατλαντικες. 

Από Αγγλία έρχονται πολύ άνετα μέσω άλλων χωρών. Γνωστός μου ήρθε μέσω Ελβετίας πριν από 2 περίπου εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Από Αγγλία έρχονται πολύ άνετα μέσω άλλων χωρών. Γνωστός μου ήρθε μέσω Ελβετίας πριν από 2 περίπου εβδομάδες.

Κατά τα άλλα εμείς έχουμε ατομική ευθύνη!!! Να, αυτά δεν μπορώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Από Αγγλία έρχονται πολύ άνετα μέσω άλλων χωρών. Γνωστός μου ήρθε μέσω Ελβετίας πριν από 2 περίπου εβδομάδες.

Όχι όμως απευθείας. Θα τον υπέβαλαν σε τεστ όμως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα σου εξηγήσω γιατί το ξέρω κ από τους δικούς μου ανθρώπους που μένουν στο εξωτερικό κ από μένα που μας ακύρωσε η aegian δύο πτήσεις. 

Πτήσεις γίνονται μόνο για συγκεκριμένους λόγους. Μιλάω για το εξωτερικό. Αυτοί που έρχονται υποβάλλονται σε τεστ κ οδηγούνται σε ξενοδοχείο στην ομόνοια έως το αποτέλεσμα. Αν είναι αρνητικός κάποιος παραμένει στο σπίτι για 14 ημέρες. 

Απαγορευμενες εντελώς είναι νομίζω από Αγγλία, ηνωμένο βασιλικό κ Τουρκία. Κ φυσικά οι υπερατλαντικες. 

 

Αααα ΟΚ ευχαριστώ, γιατί απόρησα πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Αααα ΟΚ ευχαριστώ, γιατί απόρησα πραγματικά!

Το ξέρω σίγουρα γιατί με καίει κ μένα. Έχουμε μεταφέρει την πτήση στις 16 Αυγούστου κ δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ξέρω σίγουρα γιατί με καίει κ μένα. Έχουμε μεταφέρει την πτήση στις 16 Αυγούστου κ δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να είμαστε ελεύθεροι να πράττουμε κατά το δοκούν, ως τότε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ξέρω σίγουρα γιατί με καίει κ μένα. Έχουμε μεταφέρει την πτήση στις 16 Αυγούστου κ δεν ξέρω τι θα γίνει. 

 

Θα πάτε εξωτερικό εν μέσω επιδημίας ή θα επιστρέψετε Ελλάδα; Αν δεν είναι μετεγκατάσταση, λογικά υπάρχει ένα έστω μικρό ενδεχόμενο να εγκλωβιστειτε όπου βρεθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ασχετο με τα προηγούμενα, αλλά μόνο εγώ έχω μείνει με την απορία γιατί τα γυμνάσια-λύκεια ανοίξουν 4 εβδομάδες με εκ περιτρπής μαθήματα μάλιστα; Δηλαδή 10 μέρες μάθημα θα κάνουν τη διαφορά; 

Νομίζω γίνονται όλα για το θεαθειναι, απλά για να πουν ορίστε, τα ανοίξαμε τα σχολεία και να έχουν μια καλή δικαιολογία για να μη χαθεί η χρονιά. Την ύλη της τρίτης λυκείου  για πανελλήνιες τα φροντιστήρια την έχουν βγάλει από το Γενάρη. Είτε πήγαιναν είτε όχι στο σχολείο, ελάχιστη διαφορά θα έκανε. Για τις άλλες τάξεις τι να πω. Ειναι κραυγαλέο πλέον νομίζω ότι η δημόσια παιδεία μπαζει από παντού . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα πάτε εξωτερικό εν μέσω επιδημίας ή θα επιστρέψετε Ελλάδα; Αν δεν είναι μετεγκατάσταση, λογικά υπάρχει ένα έστω μικρό ενδεχόμενο να εγκλωβιστειτε όπου βρεθείτε.

Φυσικά. Βρυξέλλες ήταν να πάμε. Ανάλογα με τα δεδομένα θα δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ τα γυμνάσια σίγουρα δεν ανοίγουν για να καλυφθεί κάποια υλη κ ισως ετσι υπονομεύεται κ η τηλεκπαίδευση όπου ειχε στρωσει καπως. το καλοπροαίρετο σενάριο είναι ότι ανοίγουν σαν δοκιμή εφαρμογής μέτρων για μελλοντική χρήση. το "κακοπροαίρετο" σενάριο είναι ότι πίεζαν φροντιστήρια κ ιδιωτικά. από ακόμη πιο κακοπροαίρετα σενάρια είναι ότι η υπουργός διατυμπάνιζε ότι τα σχολεία θα ανοιξουν προσεχώς απο τα μεσα Μαρτιου 3-4 φορες τη μερα σε καθε μεσο κ αλλες τοσες εβγαινε κ η υφυπουργός, αρα καπως επρεπε να περισωθεί το κυρος τους, κ ενα πιο καφενειακο σεναριο, οτι επειδη η συγκεκριμενη κυβερνηση εχει κ μια αλλεργια στους εκπαιδευτικούς του δημοσίου σχολείου, δεν μπορεί να διαχειριστεί ψυχολογικα το οτι επι των ημερων της χρειαστηκε  να κλεισουν τα σχολεια κ οι καθηγητες να μεινουν σπίτι τους. Σιγουρα τα σχολεια δεν ανοιγουν για να επανέλθουν οι εργαζομενοι. 

 

αυτη η δηλωση με την οποια οι γονεις θα κρατανε τα παιδια σπίτι δεν εχω καταλαβει αν θα συνοδεύεται απο δικαιολογητικά ή αν ειναι τροπος να πουν ότι καλό είναι να μην πάνε πολλά παιδιά, μη γίνει κ καμία βλακεία κ χάσουμε τις πανελληνιες. 

 

τα χωριστα διαλειμματα δεν ξερω πώς μπορουν να γινουν αφου εμεις καθε ωρα ειμαστε σε διαφορετικο τμημα. Εκτος αν ο καθενας μας παιρνει 3-4 ωρες ενα τμημα ετσι για babysitting. Το οτι ενα σχολείο 300 μαθητών δεν έχει πάνω από 30 νιπτήρες για πλυσιμο χεριων κ πολλους λεω, δεν το συζητω καν. κ φυσικά η αναμετάδοση του μαθήματος δεν μπορει να γινει σε ολα τα σχολεία γιατί δεν υπάρχουν λαπτοπ εκτός αν συνδεόμαστε απο το κινητο μας.

 

Εν τελει αφού τα παιδιά δεν κολλάνε τους άλλους συμφωνα με τα τελευταια δεδομενα, γιατί δεν ανοίγουν τα δημοτικά, γιατί δικαιούνται μεινουν σπίτι οσοι εχουν ευπαθή ατομα στην οικογενεια κ  γιατι μεχρι κ προχθες ελεγαν να απομακρυνθούν οι ηλικιωμένοι απο τα σπιτια; εγω εχω  κ μια αφελή απορια βεβαια, αφου στις περισσοτερες χωρες τα σχολεια εκλεισαν σχετικέ γρήγορα κ τα παιδιά έμεναν σπίτι άρα δεν είχαν να κολλήσουν τα ίδια από εκτός σπιτιού, πώς ξέρουμε πώς συμπεριφέρονται ως πρωτογενής εστία ιού σε ενα σπίτι, αφου τελικα πιο πιθανο ηταν να φερει τον ιο ο γονιος απο τη δουλεια; 

 

@anemoni1989 η υλη μεχρι κ τη γ Γτμνασιου εχει επαναλήψεις ξ επικαλύψεις οποτε το κενο θα καλυφθεί με μετάθεση καποιων τμημάτων του χρονου. αυτο το καναμε ουτως ή αλλως οποτε ειχε μεινει πισω ενα τμημα λογω απουσίας καθηγητη. στο λύκειο είναι πιο εντατική η ύλη, αλλά πάλι μπορεί να γινει μια συνολική αναδιάταξη. από ένα σημείο κ μετά παραείναι επιςτημονικη, μπορουν καποια πιο ψαγμένα κομματια απλως να αφαιρεθούν, αυτα που αφορούσαν ας πουμε το ποσοστο που θα έλυνε το 3ο κ 4ο ερώτημα του 4ου θεματος.  η αποχη απο την εκπαιδευση επι μηνες φυσικα ειναι πολυ σοβαρη σλλα δεν καλύπτεται με επαναληψη της χρονιας. μια λυση αν βοηθουσε το κλιμα θα ηταν ανοιγμα Αυγουστο για να μειωθεί το κενο. Δλδ εμένα δεν με προβληματίζει τόσο το τι δεν διδάξαμε φετος οσο το οτι εχει περασει τόσος καιρος. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan said:

Εγώ πάντως που συμμερίζομαι τη χρήση μάσκας ανά περιπτώσεις για τους ενηλίκους, θεωρώ ότι μάσκα σε μικρά παιδιά (κατά τα άλλα υγιή) είναι μέτρο υπερβολικό, ανούσιο και ακραίο. Υπό την έννοια ότι τα μικρά παιδιά, λογικά, δε θα συγχρωτιστούν σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον. Να μάθει να τηρεί τους κανόνες υγιεινής, είναι το πιο σημαντικό! Στο βαθμό του εφικτού δεδομένης της ηλικίας του. @kotsifikos νομίζω ότι η ιατρός σας μιλά βάσει ιστορικού σας όπως είπες (αν και πάλι ακούγεται υπερβολικό) ή σε περίπτωση που το παιδί έχει συνάχι-φτερνίζεται-βήχει και πρέπει να βγει εκτός σπιτιού και να είναι κοντά σε κόσμο; ή σε έκτακτη ανάγκη που το παιδί πχ θα χρειαστεί να βρεθεί σε έναν κλειστό χώρο με αγνώστους πχ σε τράπεζα; σε ασανσέρ με κόσμο; σε νοσοκομείο παίδων; Αλλά και πάλι κατά πόσο είναι πιθανό κάτι τέτοιο και σε τι συχνότητα;;; Εννοώ ότι η σκέψη που εξέφρασες σε παραπάνω post σου, να συναναστρέφεστε άτομα που ξέρετε ότι προσέχουν γενικά-πρόσεχαν πάντα, είναι για μένα η πιο σωστή και είναι αρκετή. Διευκρίνησε το μαζί της κι αν θες πες μας το σκεπτικό της.

 

Επίσης στα ιατρεία των παιδιάτρων δεν υπάρχει πλέον συγχρωτισμός. Δεν υπάρχουν άτομα στην αναμονή. Τα ραντεβού είναι κλεισμένα έτσι για να μην υπάρχει. Ο ιατρός και ο/η γραμματέας (εάν υπάρχει) φορούν μάσκα (για ευνόητους λόγους) και αντικείμενα που συνήθως υπάρχουν για να παίζουν τα παιδιά (λούτρινα, κατασκευές, επιτραπέζια, κλπ) έχουν απομακρυνθεί. Ο γονέας-συνοδός υπάρχει σύσταση να φορά μάσκα/γάντια (σωστά τοποθετημένα) και δεν βρίσκω κάτι λάθος σε αυτό. Όχι όμως τα παιδιά (ξανά λέω τα ασυμπτωματικά).

Θα έλεγα να μην προσθέτεις μία ακόμη έννοια στις τόσες που έχεις-έχουμε :)

Η χρήση μάσκας θα γίνεται μόνο αν βρισκόμαστε σε κλειστό χώρο όπως τράπεζα, σουπερ μάρκετ, φαρμακείο, ιατρείο, μμμ, που αποκλείεται έτσι και αλλιώς, μόνο για εμβόλιο που θα πάμε στον γιατρό θα βρεθούμε σε κλειστό χώρο. Δεν θα φοράει μάσκα αν πάμε πχ στους γονείς μου, που και εκείνοι δεν πηγαίνουν πουθενά , ή σε έναν φίλο του που επισης δεν βγαίνουν καθόλου.

Ο γιος μου έχει  άσθμα (όχι παιδικό, δεν έχει καμία σχέση με την ήπια μορφή του παιδικού άσθματος) και αυτό έγινε αυτή η σύσταση.

κατα τα άλλα χθες που πήγα στο ιατρείο του ήταν όπως ακριβώς το περιγράφεις. Δεν υπήρχε αναμονή, περίμενα κάτω στον δρόμο, με κάλεσαν ανέβηκα (ο ένας γονέας), παιχνίδια φυσικά δεν υπήρχαν, από τις δύο γραμματείς που έχει ήταν η μία.

48 minutes ago, Yovanna said:

Επίσης αυτό με τον περιορισμό της ώρας που μετά τα μεσάνυχτα πρέπει να είμαστε σπίτι, μπορεί να το εξηγήσει κάποιος? Κολλάς πιο εύκολα κορονοιό μετά τα μεσάνυχτα? Ή μήπως έχουμε χούντα και δεν το έχω αντιληφθεί ακόμη? Που έχω αρχίσει να το αντιλαμβάνομαι δηλαδή..

 

Αλήθεια λες τώρα??(ρητορικό είναι για να το λές είναι)! Θα τρελαθώ τελείως! που κολλάει αυτό ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Η χρήση μάσκας θα γίνεται μόνο αν βρισκόμαστε σε κλειστό χώρο όπως τράπεζα, σουπερ μάρκετ, φαρμακείο, ιατρείο, μμμ, που αποκλείεται έτσι και αλλιώς, μόνο για εμβόλιο που θα πάμε στον γιατρό θα βρεθούμε σε κλειστό χώρο. Δεν θα φοράει μάσκα αν πάμε πχ στους γονείς μου, που και εκείνοι δεν πηγαίνουν πουθενά , ή σε έναν φίλο του που επισης δεν βγαίνουν καθόλου.

Ο γιος μου έχει  άσθμα (όχι παιδικό, δεν έχει καμία σχέση με την ήπια μορφή του παιδικού άσθματος) και αυτό έγινε αυτή η σύσταση.

κατα τα άλλα χθες που πήγα στο ιατρείο του ήταν όπως ακριβώς το περιγράφεις. Δεν υπήρχε αναμονή, περίμενα κάτω στον δρόμο, με κάλεσαν ανέβηκα (ο ένας γονέας), παιχνίδια φυσικά δεν υπήρχαν, από τις δύο γραμματείς που έχει ήταν η μία.

 

Θα σου έλεγα να πάρετε μία δεύτερη γνώμη, η μάσκα αν δεν ειναι ειδική (που δεν ξέρω που θα τη βρείτε) δεν προστατεύει, ενώ η χρήση της ειδικής μάσκας είναι πολύ δύσκολη και νιώθεις ότι ασφυκτιάς και χωρίς να έχεις άσθμα, και αποκλείεται να τη δεχτεί παιδί.Δεν ξέρω τι εννοείς μ τον όρο παιδικό άσθμα, όλα τα παιδιά με άσθμα εξ ορισμού "παιδικό άσθμα " έχουν, που δεν είναι ούτε ήπιο ούτε ανώδυνο, αν αυτό εννοείς, αλλά συχνά είναι αρρύθμιστο, γιατί οι περισσότεροι παιδίατροι (όπως και παθολόγοι) δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο θέμα αλλά δίνουν οδηγίες :(

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, marakiz said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική ας πεθαίνουν όσοι είναι να πεθάνουν γιατί έτσι κι αλλιώς κάποιοι πρεπει να πεθάνουν για να επιστρέψουμε στην κάποια κανονικότητα κι ετσι κι αλλιως καποια στιγμη ολοι θα πεθανουμε απο κατι. Και δεν νομίζω ότι μου συμβαίνει αυτό μονο επειδή δεν είμαι εξοικειωμενη με το θάνατο. Επίσης δεν πιστευω πως θα ήμαστε τόσο άνετοι αν όντως μας τύχαινε να πεθάνουμε από αυτό.

 

Βασικά την καταλαβαίνω τη λογική απλά δεν τη συνερίζομαι. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά μερικές φορές είτε λόγω ηλικία, είτε επειδή άμεσο περιβάλλον δεν έχει χαθεί ή αρρωστήσει βαριά ένας νέος , κάποιος το βλέπει πιο χαλαρά και ίσως νιώθει και λίγο περισσότερο άτρωτος. Και εγώ έτσι ένιωθα πριν ξπολλά χρόνια, μετά άλλαξα σκέψη. Λίγο το ζηλεύω αυτό να σου πω την αλήθεια μου (καλοπροαίρετα πάντα) ζηλεύω αυτή την αίσθηση ελευθερίας που σου δίνει αυτή η νοοτροπία.

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν ξέρω τι εννοείς μ τον όρο παιδικό άσθμα, όλα τα παιδιά με άσθμα εξ ορισμού "παιδικό άσθμα " έχουν, που δεν είναι ούτε ήπιο ούτε ανώδυνο, αν αυτό εννοείς, αλλά συχνά είναι αρρύθμιστο, γιατί οι περισσότεροι παιδίατροι (όπως και παθολόγοι) δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο θέμα αλλά δίνουν οδηγίες :(

Κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ, (παρόλο που το είπα λάθος), όμως το ανέφερα έτσι γιατί πολλοί θεωρούν πως το παιδικό άσθμα είναι αυτός ο βήχας λίγο , μετά το κρύωμα, όμως η τοποθέτηση σου είναι απόλυτα σωστή, δεν είναι ήπιο ούτε ανώδυνο. Τον γιο μου τον παρακολουθεί παιδοπνευμονολογος οπότε έχουμε καταφέρει και το κρατάμε ρυθμισμένο (όσο γίνεται γιατί υπάρχουν περίοδοι που απορρυθμίζεται ).

Για την μάσκα μην πω ψέματα δεν ζήτησα λεπτομέρειες από τον γιατρό, όμως τώρα που το αναφέρεις θα του τηλεφωνήσω να μου δώσει διευκρινήσεις.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή αν είχαμε 5000 θανάτους μέχρι σήμερα αντί για όσους έχουμε, δε θα έκανε διαφορά; Ή επειδή θα ήταν ευπαθείς, καλά να πάθουν, τι εννοείς;  

Και όχι δ θεωρώ ότι κάναμε παρά μία τρύπα στο νερό, γιατί δεν έγινε προετοιμασία σε τίποτα, και απλά θα πεθάνει κόσμος μαζικότερα σε ένα δεύτερο κύμα.

 

Νομίζω έχουμε ξεχάσει βασικές αρχές βιολογίας, γι' αυτό παρανοούμε. Πεθαίνουμε επειδή είμαστε ζωντανοί. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε τον θάνατο, λυπάμαι που ενοχλώ με αυτή την δήλωση αλλά θα έπρεπε να είναι αχρείαστη.

 

Εγώ εντάσσομαι στις ευπαθείς ομάδες, λόγω αυτοάνοσου και μη προσδιορισμένου διαβήτη. Κι έχω και γιαγιά υπεράρρωστη και παππού επίσης και η πλειοψηφία των συγγενών μου, συμπεριλαμβανομένων των γονιών μου και των πεθερικών μου, έχει τα κακά της χάλια και κινδυνεύει άμεσα. Οπότε, όχι, δεν λέω όσα λέω γιατί δεν μου καίγεται καρφάκι γι' αυτόν τον άγνωστο ευπαθή στην υγεία, που ίσως κολλήσει τον ιό. Είμαι ένας από αυτούς κι έχω επίγνωση της ευθραυστότητας της υγείας μου και του πόσο άμεσα μας αφορά εμένα και την οικογένεια μου, αυτή η ευπάθεια.

 

Στο δια ταύτα.

 

Αφού λοιπόν δεν έρθω σε επαφή με κανέναν, και δεν κολλήσω τον ιό, σώθηκα;    Με σώσατε;    ΟΧΙ.

Γιατί κάποια στιγμή, θα κολλήσω. Το γνωρίζεις ήδη και το έχεις αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση.

Αν για τον οποιονδήποτε απίθανο λόγο, μείνω στην αποστείρωση και δεν κολλήσω τον ιό, δεν κινδυνεύω να πεθάνω; Γενικως, από κάτι άλλο;

Επειδή στραβωκατάπια και ενώ πνιγόμουν, δεν μπόρεσε κανένας να μου δώσει τις πρώτες βοήθειες γιατί ήμουν απομονωμένη στον ιδιωτικό μου χώρο, για να μην έρχομαι σε επαφές και κολλήσω;

Επειδή έπαθα δηλητηρίαση από επαναλαμβανόμενη χρήση χλωρίνης γιατί φοβάμαι και αποστειρώνω ότι βρω ολιμερίς;

Επειδή οδηγώ το αυτοκίνητο πηγαίνοντας προς το εξοχικό μου, για να αποφύγω άλλες συναναστροφές, διατηρώντας την ευκαιρία να περπατάω σε λίγη αυλή και τρακάρω στο δρόμο;

Επειδή προχωρώντας στο πεζοδρόμιο, μου έπεσε στο κεφάλι μια γλάστρα;

Επειδή κατάπια μέσα στην υστερική παραφροσύνη μου, όλα τα tavor που μου προμηθεύει η ψυχίατρος μου για να χαλαρώσει τα τεταμένα νεύρα μου;

 

Κι άντε, δεν παθαίνω τίποτε από αυτά. Ουτε κολλάω κορονοϊό, ούτε παθαίνω τίποτε άλλο και συνεχίζω να ζω μέχρι το 2023. Που η υπόθεση κορονοϊός θα είναι πιο ντεμοντε και εκτός επικαιρότητας. Αν πεθάνω τότε από επιπλοκή της κοινής γρίπης, που κόλλησα από κάποιον-προφανώς, τότε πώς καταγράφομαι...Με έσωσες για 3 χρόνια αλλά δεν μπόρεσες να με σώσεις για πάντα; Είναι δική σου ευθύνη ο θάνατος μου; Η της κοπελιάς παρά πάνω που δεν μπόρεσε να φορέσει με κατάλληλο τρόπο την μάσκα ή της άλλης που σχετίζεται ακόμη με την μάνα της κι αλληλομεταδίδουν μικρόβια ή του παρανοϊκού παπά που κοινώνησε εκείνο το παιδάκι;

 

Αλήθεια, δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ, ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.

 

Οι κινήσεις και οι προσπάθειες μας είναι στρατηγικές.

Εχουν νόημα σε επίπεδο στρατηγικού ελέγχου. Εχουν νόημα διαχειριστικό. Για μια κυβέρνηση. Για ένα σύστημα υγείας για ένα σύστημα οικονομικό.

 

Σε ανθρώπινο επίπεδο, από τον έναν άνθρωπο προς τον άλλο, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΞΙΑ αυτά τα μέτρα.

Δεν μπορώ να απομακρύνω τον κίνδυνο του θανάτου, ούτε από εμένα ούτε από την οικογένεια μου, με όλες αυτές τις ενέργειες. Και αν αρρωστήσω, δεν θα φταίει η κόρη μου που έπιασε τα μούτρα της, χωρίς να πλύνει τα χέρια της και μετά με φίλησε στα χείλη, ούτε ο γιος μου, ούτε ο άντρας μου, ούτε το παλικάρι που έξυσε την μύτη του (με το γάντι) πριν μου δώσει τα ρέστα.

Κάποιος, κάτι, κάπως θα με κολλήσει. Και δεν θα είναι κανείς υπεύθυνος για την ασθένεια ή τον θάνατο μου. Εϊτε είναι με κορονοϊό είτε χωρίς κορονοϊό.

Είμαστε μέρος της φύσεως. Γεννιόμαστε, ζούμε, κολλάμε ο ένας τον άλλο, αρρωσταίνουμε και πεθαίνουμε.

Και όπως κανείς δεν "φταίει" για τον θάνατο μου, έτσι κανείς δεν μπορεί να νιώθει ότι χάρις τις ενέργειες του "μου σώζει τη ζωή", αν και για όσο συνεχίσω να ζω.

 

Παρεπιπτόντως, ξέρεις πόσους θανάτος καταμετρά η χώρα μας γενικά; Μέχρι σήμερα; Σε αυτό το έτος; Γιατί από κορονοϊό είναι λίγοι. Από τα υπόλοιπα; Δεν μας αγγίζουν αυτά; Αφού δεν είναι κολλητικός ο καρκίνος, δεν νιώθεις υπεύθυνη για τον θάνατο του καρκινοπαθούς; Δεν νιώθεις υπεύθυνη για το ξύλο που έχει φάει η γειτόνισα, από τον αλκοολικό σύζυγο της, τώρα που δεν μπορεί να φύγει να πάει στην φίλη της, να περάσει το απόγευμα μέχρι να κοιμηθεί αυτός;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα πάτε εξωτερικό εν μέσω επιδημίας ή θα επιστρέψετε Ελλάδα; Αν δεν είναι μετεγκατάσταση, λογικά υπάρχει ένα έστω μικρό ενδεχόμενο να εγκλωβιστειτε όπου βρεθείτε.

Ακούγεται παράδοξο αλλά για την ιστορία του πράγματος θα σου πω πως έχουν τα πράγματα. Είχαμε κλείσει από το Γενάρη εισητηρια για τις 19 Μαρτίου. Όταν είδαμε ότι τα πράγματα χειροτερευουν αλλάξαμε την πτήση μετά από πολύωρη αναμονή στο τηλ. Η aegian είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δίνει αυτή την δυνατότητα. Λίγες ημέρες μετά μπήκαν κ αυτοί σε καραντινα κ ακυρώθηκε η πτήση. Τα μεταφέραμε λοιπόν για τις 11 Ιουνίου θεωροντας τότε ότι θα είχαν ηρεμήσει τα πράγματα. Που να φανταστούμε! 

Πριν το Πάσχα όμως βλέπαμε ότι κ πάλι θα ήταν αδύνατο. Κλειστοί χώροι κ τεράστιος κίνδυνος. Είναι μια χώρα έντεκα περίπου εκατομμυρίων κατοίκων κ μετράει περίπου επταμισι χιλιάδες θανάτους. Για να σε πάρουν στο νοσοκομείο τραγικά δύσκολο. Φυσικά ήρθε κ πάλι ειδοποίηση για ακύρωση από την εταιρεία. Μας έδινε την δυνατότητα να βάλουμε τα εισητηρια όποτε θέλουμε μέχρι το Μάρτιο. Επιλέξαμε τον Αύγουστο γιατί μετά μιλάνε για νέο κύμα. Κ πάλι δεν ξέρω τι θα γίνει. Αν δεν είχαμε τα εισητηρια δεν θα το συζητούσα. Να σου πω όμως ότι το σκέφτομαι γιατί έχουμε δικό μας σπίτι κ αυτοκίνητο εκεί κ θα είμαστε έτσι πιο ασφαλείς. Είναι μια καλή ευκαιρία να γεμίσουμε μπαταρίες κ να αλλάξει παραστάσεις το παιδί. Προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα. Θα δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Νομίζω έχουμε ξεχάσει βασικές αρχές βιολογίας, γι' αυτό παρανοούμε. Πεθαίνουμε επειδή είμαστε ζωντανοί. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε τον θάνατο, λυπάμαι που ενοχλώ με αυτή την δήλωση αλλά θα έπρεπε να είναι αχρείαστη.

 

Εγώ εντάσσομαι στις ευπαθείς ομάδες, λόγω αυτοάνοσου και μη προσδιορισμένου διαβήτη. Κι έχω και γιαγιά υπεράρρωστη και παππού επίσης και η πλειοψηφία των συγγενών μου, συμπεριλαμβανομένων των γονιών μου και των πεθερικών μου, έχει τα κακά της χάλια και κινδυνεύει άμεσα. Οπότε, όχι, δεν λέω όσα λέω γιατί δεν μου καίγεται καρφάκι γι' αυτόν τον άγνωστο ευπαθή στην υγεία, που ίσως κολλήσει τον ιό. Είμαι ένας από αυτούς κι έχω επίγνωση της ευθραυστότητας της υγείας μου και του πόσο άμεσα μας αφορά εμένα και την οικογένεια μου, αυτή η ευπάθεια.

 

Στο δια ταύτα.

 

Αφού λοιπόν δεν έρθω σε επαφή με κανέναν, και δεν κολλήσω τον ιό, σώθηκα;    Με σώσατε;    ΟΧΙ.

Γιατί κάποια στιγμή, θα κολλήσω. Το γνωρίζεις ήδη και το έχεις αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση.

Αν για τον οποιονδήποτε απίθανο λόγο, μείνω στην αποστείρωση και δεν κολλήσω τον ιό, δεν κινδυνεύω να πεθάνω; Γενικως, από κάτι άλλο;

Επειδή στραβωκατάπια και ενώ πνιγόμουν, δεν μπόρεσε κανένας να μου δώσει τις πρώτες βοήθειες γιατί ήμουν απομονωμένη στον ιδιωτικό μου χώρο, για να μην έρχομαι σε επαφές και κολλήσω;

Επειδή έπαθα δηλητηρίαση από επαναλαμβανόμενη χρήση χλωρίνης γιατί φοβάμαι και αποστειρώνω ότι βρω ολιμερίς;

Επειδή οδηγώ το αυτοκίνητο πηγαίνοντας προς το εξοχικό μου, για να αποφύγω άλλες συναναστροφές, διατηρώντας την ευκαιρία να περπατάω σε λίγη αυλή και τρακάρω στο δρόμο;

Επειδή προχωρώντας στο πεζοδρόμιο, μου έπεσε στο κεφάλι μια γλάστρα;

Επειδή κατάπια μέσα στην υστερική παραφροσύνη μου, όλα τα tavor που μου προμηθεύει η ψυχίατρος μου για να χαλαρώσει τα τεταμένα νεύρα μου;

 

Κι άντε, δεν παθαίνω τίποτε από αυτά. Ουτε κολλάω κορονοϊό, ούτε παθαίνω τίποτε άλλο και συνεχίζω να ζω μέχρι το 2023. Που η υπόθεση κορονοϊός θα είναι πιο ντεμοντε και εκτός επικαιρότητας. Αν πεθάνω τότε από επιπλοκή της κοινής γρίπης, που κόλλησα από κάποιον-προφανώς, τότε πώς καταγράφομαι...Με έσωσες για 3 χρόνια αλλά δεν μπόρεσες να με σώσεις για πάντα; Είναι δική σου ευθύνη ο θάνατος μου; Η της κοπελιάς παρά πάνω που δεν μπόρεσε να φορέσει με κατάλληλο τρόπο την μάσκα ή της άλλης που σχετίζεται ακόμη με την μάνα της κι αλληλομεταδίδουν μικρόβια ή του παρανοϊκού παπά που κοινώνησε εκείνο το παιδάκι;

 

Αλήθεια, δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ, ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.

 

Οι κινήσεις και οι προσπάθειες μας είναι στρατηγικές.

Εχουν νόημα σε επίπεδο στρατηγικού ελέγχου. Εχουν νόημα διαχειριστικό. Για μια κυβέρνηση. Για ένα σύστημα υγείας για ένα σύστημα οικονομικό.

 

Σε ανθρώπινο επίπεδο, από τον έναν άνθρωπο προς τον άλλο, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΞΙΑ αυτά τα μέτρα.

Δεν μπορώ να απομακρύνω τον κίνδυνο του θανάτου, ούτε από εμένα ούτε από την οικογένεια μου, με όλες αυτές τις ενέργειες. Και αν αρρωστήσω, δεν θα φταίει η κόρη μου που έπιασε τα μούτρα της, χωρίς να πλύνει τα χέρια της και μετά με φίλησε στα χείλη, ούτε ο γιος μου, ούτε ο άντρας μου, ούτε το παλικάρι που έξυσε την μύτη του (με το γάντι) πριν μου δώσει τα ρέστα.

Κάποιος, κάτι, κάπως θα με κολλήσει. Και δεν θα είναι κανείς υπεύθυνος για την ασθένεια ή τον θάνατο μου. Εϊτε είναι με κορονοϊό είτε χωρίς κορονοϊό.

Είμαστε μέρος της φύσεως. Γεννιόμαστε, ζούμε, κολλάμε ο ένας τον άλλο, αρρωσταίνουμε και πεθαίνουμε.

Και όπως κανείς δεν "φταίει" για τον θάνατο μου, έτσι κανείς δεν μπορεί να νιώθει ότι χάρις τις ενέργειες του "μου σώζει τη ζωή", αν και για όσο συνεχίσω να ζω.

 

Παρεπιπτόντως, ξέρεις πόσους θανάτος καταμετρά η χώρα μας γενικά; Μέχρι σήμερα; Σε αυτό το έτος; Γιατί από κορονοϊό είναι λίγοι. Από τα υπόλοιπα; Δεν μας αγγίζουν αυτά; Αφού δεν είναι κολλητικός ο καρκίνος, δεν νιώθεις υπεύθυνη για τον θάνατο του καρκινοπαθούς; Δεν νιώθεις υπεύθυνη για το ξύλο που έχει φάει η γειτόνισα, από τον αλκοολικό σύζυγο της, τώρα που δεν μπορεί να φύγει να πάει στην φίλη της, να περάσει το απόγευμα μέχρι να κοιμηθεί αυτός;

 

 

 

Έθεσες όλα όσα συζητούσαμε τις προηγούμενες ημέρες, με τρόπο που δεν μπορέσαμε οι υπόλοιποι... Συμφωνώ 100000000% με ολα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...