Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, CMES είπε:

Καλημερα! @Lenia16 και αν δεν ανοιξουν οι παιδικοι σταθμοι εμεις που δουλευουμε κανονικα τι θα κανουμε; τωρα κραταει τα παιδια η πεθερα μου (βλεπετε δεν εχουμε την πολυτελια να προστατεψουμε τους παπουδες μας). Αν απαγορευτει να κυκλοφορουν οι ανω των 60 θα πρεπει να παραιτηθω απο τη δουλεια μου!

Οι παιδικοί κ τα νήπια ειναι αμφιβολο ακομα αν θα ανοιξουν.ο τελευταίος χρησμός λεει 11/5 γ λυκειου, 18/5 γυμνάσιο λυκειο, 1/6 δημοτικα.κ αν οντως δοθουν οδηγιες για αποστασεις, ή δεν θα πηγαινουν όλοι κάθε μέρα ή θα πηγαίνουν για λίγες ώρες ή σε πιο Σουρεάλ θα είναι ανοιχτά όλη μέρα με βάρδιες όποτε τίποτα από αυτά δεν διευκολύνει τον εργαζόμενο γονέα κ δεν αποτρέπει την επαφή των παιδιών με παππούδες οποτε κοροϊδευομαστε για τα καλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Οι παιδικοί κ τα νήπια ειναι αμφιβολο ακομα αν θα ανοιξουν.ο τελευταίος χρησμός λεει 11/5 γ λυκειου, 18/5 γυμνάσιο λυκειο, 1/6 δημοτικα.κ αν οντως δοθουν οδηγιες για αποστασεις, ή δεν θα πηγαινουν όλοι κάθε μέρα ή θα πηγαίνουν για λίγες ώρες ή σε πιο Σουρεάλ θα είναι ανοιχτά όλη μέρα με βάρδιες όποτε τίποτα από αυτά δεν διευκολύνει τον εργαζόμενο γονέα κ δεν αποτρέπει την επαφή των παιδιών με παππούδες οποτε κοροϊδευομαστε για τα καλα. 

Αναφερθηκα στη Lenia γιατι το ανεφερε ως το πιο σωστο σεναριο. Δυστυχως ομως καποιοι δεν μπορουν να προστατεψουν τους δικους τους οποτε να θυσιαστουν για τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αναφερθηκα στη Lenia γιατι το ανεφερε ως το πιο σωστο σεναριο. Δυστυχως ομως καποιοι δεν μπορουν να προστατεψουν τους δικους τους οποτε να θυσιαστουν για τους υπολοιπους.

Μα τώρα είναι προφανές οτι για να κινηθει η οικονομια θα θυσιαστεί οποιος δεν μπορει να προστατευτεί απο μονος του. 

 

γιατι κ το σεναριο να πανε οι ευπαθείς ομαδες στα χωρια, περαν του οτι ειναο ρατσιστικό για οποιον δεν μπρει, δεν εχει αλλους κινδυνους απο μονο του; πχ θα παρουν καραβια κ αεροπλάνα με κίνδυνο να κολλήσουν κατι; κ οσοι εχουν θεμα υγειας που χρειαζεται ιατρικη παρακολουθηση; θα πανε στην επαρχια με τις ανύπαρκτες δομες; για να γλιτώσουν τον ιο θα πανε απι οτιδηποτε αλλο. και ας πουμε οτι μενουν σπίτι τα παιδια για να προστατευτεί η κατάκοιτη γιαγιά. ειναι υγιες αυτο, καποια να πανε σχολείο κ καποια να παιζουν κ άλλα όχι; 

 

πραγματικα τώρα η φάση είναι "ο θάνατος μου η ζωή σου" κ αν δεν υπάρχει λύση για τεστ κ άμεση απομόνωση του αρρώστου μαζικα λιγα ολο τον πληθυσμό, δεν μπορω να φανταστω καποια δίκαιη λυση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα τώρα είναι προφανές οτι για να κινηθει η οικονομια θα θυσιαστεί οποιος δεν μπορει να προστατευτεί απο μονος του. 

 

γιατι κ το σεναριο να πανε οι ευπαθείς ομαδες στα χωρια, περαν του οτι ειναο ρατσιστικό για οποιον δεν μπρει, δεν εχει αλλους κινδυνους απο μονο του; πχ θα παρουν καραβια κ αεροπλάνα με κίνδυνο να κολλήσουν κατι; κ οσοι εχουν θεμα υγειας που χρειαζεται ιατρικη παρακολουθηση; θα πανε στην επαρχια με τις ανύπαρκτες δομες; για να γλιτώσουν τον ιο θα πανε απι οτιδηποτε αλλο. και ας πουμε οτι μενουν σπίτι τα παιδια για να προστατευτεί η κατάκοιτη γιαγιά. ειναι υγιες αυτο, καποια να πανε σχολείο κ καποια να παιζουν κ άλλα όχι; 

 

πραγματικα τώρα η φάση είναι "ο θάνατος μου η ζωή σου" κ αν δεν υπάρχει λύση για τεστ κ άμεση απομόνωση του αρρώστου μαζικα λιγα ολο τον πληθυσμό, δεν μπορω να φανταστω καποια δίκαιη λυση. 

Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο επιθετικη αλλα ειμαι πολυ πικραμενη. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι τα χειροκροτηματα ειναι κοροιδια. Τι να το κανω να με χειροκροτανε αν δεν μπορω να προστατεψω την οικογενεια μου; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια οι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί ανήκουν στους Δήμους  ή  κάνω λάθος? Ίσως να μπορούσαν να ανοίξουν κάποιοι  σταθμοί σε Δήμους στους οποίους δεν υπάρχουν κρούσματα, επαρχεία δηλαδή. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, καθώς οι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί στην ουσία υπάρχουν για φύλαξη και όχι για εκπαίδευση, έχουν διευρυμένο ωράριο και λειτουργία και τον Ιούλιο οπότε θα διευκολύνουν πολλούς εργαζόμενους. Πάντως CMES εγώ στη θέση σου δεν θα εναπόθετα τις ελπίδες μου στον παιδικό σταθμό, θα έψαχνα εναλλακτικά για κάποια κοπέλα .

 Τώρα για νηπιαγωγεία και για Δημοτικά δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα να ανοίξουν, συμφωνώ με την Εσπερος ότι με δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές στα σχολεία. Επίσης όλοι ξέρουμε ότι τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες είναι γελοίο να περιμένουμε να τηρήσουν αποστάσεις και κανόνες υγιεινής.  Εξάλλου δεν νομίζω ότι τα ωράριά τους βολεύουν τους γονείς. Οι περισσότεροι ούτως οι άλλως επιστρατεύουν γιαγιαδοπαππούδες και νταντάδες για το πήγαινε – έλα και για εξτρά φύλαξη οπότε μάλλον σε αχρείαστο κίνδυνο θα μπουν οι μεγάλες ηλικίες (αλλά και οι γονείς και τα παιδιά). Βέβαια ακούγεται ότι μπορεί να ανοίξουν αλλά η φοίτηση δεν θα είναι υποχρεωτική. Σε αυτή την περίπτωση η προσέλευση ούτως η άλλως θα είναι πολύ μειωμένη. Όσοι έχουν εναλλακτική δεν θα τα στείλουν.  Άλλωστε πώς θα κάνουν μάθημα όλων τον Ιούνιο, κλεισμένα σε μια τάξη να βράζουν, όπως ακούγεται? Εδώ από μέσα Μάιου αρχίζει να γίνεται αφόρητη η κατάσταση και γυρνάνε τα παιδιά μούσκεμα και εξαντλημένα από τη ζέστη. Είναι δυνατόν? Εγώ πάντως και να αρχίσει το νήπιο δεν θα τον στείλω. Ευτυχώς ή δυστυχώς το κρατάει ο πατέρας του αφού είναι σε αναστολή η σύμβασή του και μάλλον να είναι για καιρό ακόμα L .

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Εγώ επειδή δεν έχω καταλάβει... Δηλαδή για να πάω σούπερ σήμερα, πρέπει να φορέσω μάσκα?? Έχω δεν έχω συμπτώματα??? Δεν έχω καταλάβει...

Εγώ φορούσα εξ αρχής, εφόσον είπαν ότι μπορεί να νοσείς και να είσαι ασυμπτωματικός. Δες ξέρω πόσο προστατεύει εμένα, μου αρκεί όμως που σε ένα ποσοστό προστατεύω τους άλλους. Χθές που πήγα σούπερ μάρκετ πάντως, το οποίο ήταν γεμάτο, μόνο εγώ και άλλοι 2-3 φορούσαμε. Ούτε καν οι υπάλληλοι. Γάντια όμως φορούσαν οι περισσότεροι, που καλύτερα να μην τα φοράνε . Πιάνουν το πορτοφόλι τους με τα γάντια που έπιασαν τα πάντα ,την πιστωτική τους, .. και ξανά στην τσάντα. Εγώ όταν φτάσω στο ταμείο, βγάζω τα γάντια , περνάω αντισηπτικό στα χέρια, πιάνω πορτοφόλι , βάζω πιν, ξανά αντισηπτικό, και φεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο επιθετικη αλλα ειμαι πολυ πικραμενη. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι τα χειροκροτηματα ειναι κοροιδια. Τι να το κανω να με χειροκροτανε αν δεν μπορω να προστατεψω την οικογενεια μου; 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. 

Just now, Mary1976 είπε:

Κορίτσια οι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί ανήκουν στους Δήμους  ή  κάνω λάθος? Ίσως να μπορούσαν να ανοίξουν κάποιοι  σταθμοί σε Δήμους στους οποίους δεν υπάρχουν κρούσματα, επαρχεία δηλαδή. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, καθώς οι παιδικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί στην ουσία υπάρχουν για φύλαξη και όχι για εκπαίδευση, έχουν διευρυμένο ωράριο και λειτουργία και τον Ιούλιο οπότε θα διευκολύνουν πολλούς εργαζόμενους.

Οι δημοτικοι σταθμοί ανηκουν στους δήμους αλλά ποιος θα έπαιρνε την ευθύνη να τον ανοίξει με δική του πρωτοβουλία; γιατί μετά αν κολλήσουν πολλά παιδάκια, από ποιον θα ζητηθεί ευθύνη; σε τόσο μικρούς χώρους, χωρίς προσωπικό να απασχολεί τα παιδιά σε μικρές ομάδες, είναι βέβαιο ότι πολλά θα κολλήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ φορούσα εξ αρχής, εφόσον είπαν ότι μπορεί να νοσείς και να είσαι ασυμπτωματικός. Δες ξέρω πόσο προστατεύει εμένα, μου αρκεί όμως που σε ένα ποσοστό προστατεύω τους άλλους. Χθές που πήγα σούπερ μάρκετ πάντως, το οποίο ήταν γεμάτο, μόνο εγώ και άλλοι 2-3 φορούσαμε. Ούτε καν οι υπάλληλοι. Γάντια όμως φορούσαν οι περισσότεροι, που καλύτερα να μην τα φοράνε . Πιάνουν το πορτοφόλι τους με τα γάντια που έπιασαν τα πάντα ,την πιστωτική τους, .. και ξανά στην τσάντα. Εγώ όταν φτάσω στο ταμείο, βγάζω τα γάντια , περνάω αντισηπτικό στα χέρια, πιάνω πορτοφόλι , βάζω πιν, ξανά αντισηπτικό, και φεύγω.

Εγώ γαντια δε φοράω, το θεωρώ λάθος. Μάσκα μόνο όταν λόγω αλλεργίας ακουγομουν μπουκωμενη... Άλλωστε αν δεν φταρνιστεις ή βηξεις δεν προκαλείς διασπορά... Αντισηπτικό βάζω κατά την είσοδο μου στο κατάστημα, αφού πάρω καλάθι και την κάρτα εισόδου και κατά την έξοδο... Αυτό που περιγράφεις εσύ, μου φαίνεται πολύ χρονοβόρο και νομίζω καθυστερείς πολύ τους υπαλλήλους και μαζεύεται ουρά... Την κάρτα την έχω σε τσέπη του μπουφάν, οπότε δε χρειάζεται να μπω στη διαδικασία ανοίγω τσάντα, βγάζω πορτοφόλι κλπ κλπ κλπ. Πριν φύγω, πάλι αντισηπτικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Πάντως CMES εγώ στη θέση σου δεν θα εναπόθετα τις ελπίδες μου στον παιδικό σταθμό, θα έψαχνα εναλλακτικά για κάποια κοπέλα .

Το ειχα ψαξει στο παρελθον. Μια κοπελα ζηταει 700 ευρω το λιγοτερο για να προσεχει 2 τοσο μικρα παιδια 7-4, δεν το συζηταω να μενει μεσα 24ωρο για οταν θα εχω εφημερια οποτε συμφερει καλυτερα να παραιτηθω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Εγώ γαντια δε φοράω, το θεωρώ λάθος. Μάσκα μόνο όταν λόγω αλλεργίας ακουγομουν μπουκωμενη... Άλλωστε αν δεν φταρνιστεις ή βηξεις δεν προκαλείς διασπορά... Αντισηπτικό βάζω κατά την είσοδο μου στο κατάστημα, αφού πάρω καλάθι και την κάρτα εισόδου και κατά την έξοδο... Αυτό που περιγράφεις εσύ, μου φαίνεται πολύ χρονοβόρο και νομίζω καθυστερείς πολύ τους υπαλλήλους και μαζεύεται ουρά... Την κάρτα την έχω σε τσέπη του μπουφάν, οπότε δε χρειάζεται να μπω στη διαδικασία ανοίγω τσάντα, βγάζω πορτοφόλι κλπ κλπ κλπ. Πριν φύγω, πάλι αντισηπτικο

Όχι, το κάνω πάρα πολύ γρήγορα. Μιλάμε για δευτερόλεπτα. Δεν το παίρνεις καν χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη θεία κοινωνία και το αν κολλάει (όχι κορωνοϊό, γενικώς) μου είχε κάνει εντύπωση που όταν ρωτήσαμε την παιδίατρο επειδή οι νονοί μας είναι πολύ πιστοί κ ήθελαν να πάμε για τις 3 θείες κοινωνιες, η παιδίατρος μας είπε να πάμε κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Όχι λόγω του ότι είναι σώμα και αίμα αλλά για κάποιον άλλο πρακτικό λόγο μας είπε δεν κολλάει (ή το αλκοόλ ή το υλικό του κουταλιού). Μου είχε κανει εντυπωση, ημουν σίγουρη ότι θα μας έλεγε να μην παμε. Από την άλλη οι ίδιοι οι παπάδες βαζουν τα μωρά κ παιδιά να κοινωνήσουν πρώτα και μετά τους μεγάλους, ενώ λένε ότι δεν κολλάει, περίεργο κι αυτό. Εγώ (που μου αρέσει η εκκλησία ως παράδοση, οι εικόνες, η βυζαντινή μουσική κλπ αλλά τα μεταφυσικά της (ανάληψη, Ανάσταση κλπ) δεν έχω καταλήξει αν τα πιστεύω -νομιζω οτι πιστευω πως όλα στη θρησκεία έγιναν περίπου έτσι κ μυθοποιηθηκαν με τα χρόνια όπως όλες οι θρησκείες κ μυθολογίες), το θεωρούσα πάντα (από μικρή που δεν τα είχα σκεφτεί αυτά) συμβολικό

 το "αίμα και σώμα του Χριστού" κ νόμιζα πως έτσι είναι. Αλλά κάποια στιγμή που ανέφερα τυχαία σε κάποιον πιο θρησκο ότι η θεία κοινωνία "συμβολίζει το αίμα και σώμα του Χριστού" είχε γουρλωσει τα μάτια κ είχε πει "δεν συμβολίζει, είναι. Όντως μετατρέπεται σε αίμα κ σώμα". Οπότε κάποιος που το πιστεύει αυτό όντως του φαίνεται αδιανόητο το να κολλάει (οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κοινωνανε πρώτα τα παιδιά οι παπάδες)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

- Οι μάσκες (και τα γάντια) παρέχουν προστασία και για να μην κολλήσω και για να μην μεταδώσω, εφόσον τις φοράμε σωστά και τηρούμε τα μέτρα υγιεινής, και έχουν νόημα σε περιβάλλον συγχροτισμού. Πχ δεν έχουν νόημα εάν δουλεύω από το σπίτι και έως τώρα βγαίνω μόνο για ψώνια στο σούπερ-μάρκετ (με τα x άτομα ανά x τετραγωνικά) και περίπατο και τηρώ τις αποστάσεις. Έχουν όμως νόημα από εδώ και πέρα που σταδιακά η κίνηση θα επανέρχεται. Και πχ θα πάω στο γραφείο με τους συναδέλφους (κι εκεί βέβαια υπάρχει αναδιάταξη χώρου, αερισμός, αντισηπτικά, κλπ κλπ), θα μπω στα ΜΜΜ, στο σούπερ-μάρκετ με κόσμο όπως πριν, κλπ. Οπότε ναι έως τώρα για την πλειοψηφία του κόσμου δεν είχαν νόημα. Από εδώ και μπρος έχουν μεγαλύτερο νόημα.

- Με τη σημερινή επιστημονική γνώση, δε μπορεί να συνδεθεί ένα εμβόλιο/ένα φάρμακο που ελήφθη άπαξ ή για σύντομο χρονικό διάστημα, με καρκίνο που εμφανίστηκε μετά από 10ετία. Δε χρειάζεται επεξήγηση επ'αυτού.

12 ώρες πρίν, CMES είπε:

Παντως μη φανταστειτε οτι μια μερα θα βγει το εμβολιο και θα πουν παρτε το και καντε το ολοι. Δεν γινεται ετσι αντικειμενικα. Λογικα αρχικα καθε χωρα θα προμηθευτει εναν αριθμο εμβολιων και αρχικα θα εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομαδες. Στη συνεχεια μετα θα προχωρησουν σε ευρυτερο εμβολιασμο αναλογα με τα επιδημιολογικα δεδομενα. Οποτε μην αγχωνεστε, απεχουμε πολυ απο ολα αυτα.

Αυτή είναι μια ρεαλιστική τοποθέτηση.

Περί τσιπαρίσματος, είναι σημαντικό θέμα συζήτησης σε ένα συνέδριο περί βιοηθικής και για το τι επιφυλάσσει το μέλλον, όχι θέμα ανησυχίας του πληθυσμού σε αυτήν την φάση.

- Αναρωτιέμαι ο γονιός που συντρώγει με τον γείτονα και τα παιδιά τους παίζουν παρέα ανταλάσσοντας παγούρια νερού -εν μέσω καραντίνας- τι απαιτήσεις έχει από τους υπευθύνους για την χάραξη πολιτικών ως προς την επιστροφή στα σχολεία; (ειλικρινής απορία-καθόλου ειρωνικός τόνος).

Για τους γονείς που δεν βγήκαν βόλτα με τα παιδιά τους λόγω απουσίας επιλογής στο μήνυμα, ή τους λένε δεν πάμε στον παππού για να μην πεθάνει... ασχολίαστο...

15 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ έχω καταλήξει πως θα βλέπουμε συγκεκριμένα άτομα πλέον, ανθρώπους που ξέρω ότι προσέχουν όπως εγώ,

Η πιο λογική και ψύχραιμη κατ'εμέ αντιμετώπιση. Και αυτός είναι ο λόγος που για τη δική μας οικογένεια δεν θα αλλάξουν και πολλά σε σχέση με τις συναναστροφές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Για τη θεία κοινωνία και το αν κολλάει (όχι κορωνοϊό, γενικώς) μου είχε κάνει εντύπωση που όταν ρωτήσαμε την παιδίατρο επειδή οι νονοί μας είναι πολύ πιστοί κ ήθελαν να πάμε για τις 3 θείες κοινωνιες, η παιδίατρος μας είπε να πάμε κ δεν υπάρχει πρόβλημα. Όχι λόγω του ότι είναι σώμα και αίμα αλλά για κάποιον άλλο πρακτικό λόγο μας είπε δεν κολλάει (ή το αλκοόλ ή το υλικό του κουταλιού). Μου είχε κανει εντυπωση, ημουν σίγουρη ότι θα μας έλεγε να μην παμε. Από την άλλη οι ίδιοι οι παπάδες βαζουν τα μωρά κ παιδιά να κοινωνήσουν πρώτα και μετά τους μεγάλους, ενώ λένε ότι δεν κολλάει, περίεργο κι αυτό. Εγώ (που μου αρέσει η εκκλησία ως παράδοση, οι εικόνες, η βυζαντινή μουσική κλπ αλλά τα μεταφυσικά της (ανάληψη, Ανάσταση κλπ) δεν έχω καταλήξει αν τα πιστεύω -νομιζω οτι πιστευω πως όλα στη θρησκεία έγιναν περίπου έτσι κ μυθοποιηθηκαν με τα χρόνια όπως όλες οι θρησκείες κ μυθολογίες), το θεωρούσα πάντα (από μικρή που δεν τα είχα σκεφτεί αυτά) συμβολικό

 το "αίμα και σώμα του Χριστού" κ νόμιζα πως έτσι είναι. Αλλά κάποια στιγμή που ανέφερα τυχαία σε κάποιον πιο θρησκο ότι η θεία κοινωνία "συμβολίζει το αίμα και σώμα του Χριστού" είχε γουρλωσει τα μάτια κ είχε πει "δεν συμβολίζει, είναι. Όντως μετατρέπεται σε αίμα κ σώμα". Οπότε κάποιος που το πιστεύει αυτό όντως του φαίνεται αδιανόητο το να κολλάει (οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κοινωνανε πρώτα τα παιδιά οι παπάδες)

Και εγώ γενικά δεν έχω επαφές με την εκκλησία (μόνο όταν χάναμε τον μπαμπά μου πήγα και άναψα κερί και προσευχήθηκα), δεν έχω κοινωνήσει ποτέ και ούτε τον μικρό έχω κοινωνήσει. Όμως αντιλαμβάνομαι ότι για έναν πιστό, το να του λες ότι θα αρρωστήσει από τη θεία κοινωνία, είναι σαν να του λες ότι η γη δεν γυρίζει. Το σέβομαι αυτό, και στενοχωριέμαι για εκείνους, και θέλει λεπτό χειρισμό γενικά. Δεν μου άρεσε καθόλου δηλαδή που είχαν αφήσει ανεξέλεγκτους τους πρόσφυγες και κάνανε ρόμπα και κυνηγούσαν τον παπά που κοινώνησε πατέρα και γιό. Ντροπή λίγο. Κακώς βέβαια, αλλά ήταν πταίσμα μπροστά σε άλλα.  Αυτό που σου είπε η γιατρός σου για το αλκοολ, το έχω σκεφτεί και εγώ και παίζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος θα ήταν πολυ θρησκα για να απαντήσει έτσι. Προσωπικά θα την άλλαζα.  

 

Εγώ ψώνια για σούπερ μαρκετ κάνω μέσω ίντερνετ,  το έκανα απο πριν λόγω κακής εγκυμοσύνης αρχικά και μετά γιατί είχε βολέψει.  Κρέατα και φρουτα/λαχανικα παραγγελνω από τον χασαπη μου και μια φίλη μαναβισσα όπου και μας τα φέρνουν. Δεν παω δηλαδή σε κλειστούς  χώρους οπότε έξω δεν φοράω μάσκα και γάντια δεν θα φορούσα έτσι κι αλλιώς,  δεν εχει νοημα πιστεύω, αρκεί να μην βάζεις τα χέρια στο πρόσωπο και να τα πλενεις συχνα ή να βάζεις αντισηπτικο όταν δεν γίνεται. 

 

Πρέπει να πάρω μάσκες να υπάρχουν δηλαδή,  θα γίνουν υποχρεωτικες σε κλειστούς χώρους με την άρση των μέτρων? Δεν παρακολουθώ τελευταία όλες τις ανακοινώσεις! 

 

Κομμωτήριο δεν θα πάω,  ειμαι από αυτές που πάνε μια φορά τον χρόνο να κουρευτουν.  Έχω κλείσει για τη βάφτιση βέβαια οπότε μια χαρά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz said:

Η παιδίατρος θα ήταν πολυ θρησκα για να απαντήσει έτσι. Προσωπικά θα την άλλαζα.  

Είπε ξεκάθαρα η κοπέλα ότι της έδωσε επιστημονική εξήγηση. Δεν της είπε μα τί λες βλάσφημη που θα να νοσήσεις από το σώμα και το αίμα του Χριστού!

Just now, samsympan said:

Η πιο λογική και ψύχραιμη κατ'εμέ αντιμετώπιση. Και αυτός είναι ο λόγος που για τη δική μας οικογένεια δεν θα αλλάξουν και πολλά σε σχέση με τις συναναστροφές.

Θέλεις να πείς ότι και από πριν συναναστρεφόσουν μόνο άτομα που ήταν "προσεχτικά" ως προς τις αρρώστιες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Είπε ξεκάθαρα η κοπέλα ότι της έδωσε επιστημονική εξήγηση. Δεν της είπε μα τί λες βλάσφημη που θα να νοσήσεις από το σώμα και το αίμα του Χριστού!

Ναι το διάβασα, αλλά επιστημονικα έχει δοθει απάντηση πως κολλάει με το κουταλάκι. Γνωρίζεις εσύ κάτι άλλο σχετικά με αυτό?  Ειναι αναληθες? Πιστεύω λοιπόν πως δεν της απάντησε βάση επιστήμης αλλά βάση θρησκείας. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:
Just now, samsympan said:

Η πιο λογική και ψύχραιμη κατ'εμέ αντιμετώπιση. Και αυτός είναι ο λόγος που για τη δική μας οικογένεια δεν θα αλλάξουν και πολλά σε σχέση με τις συναναστροφές.

Θέλεις να πείς ότι και από πριν συναναστρεφόσουν μόνο άτομα που ήταν "προσεχτικά" ως προς τις αρρώστιες?

Τώρα κατάλαβα ότι εννοούσες σε σχέση με την περίοδο της καραντίνας :D Ε μα λέω και γώ! Άσε έχω κοιμηθεί 4 ώρες σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ναι το διάβασα, αλλά επιστημονικα έχει δοθει απάντηση πως κολλάει με το κουταλάκι. Γνωρίζεις εσύ κάτι άλλο σχετικά με αυτό?  Ειναι αναληθες? Πιστεύω λοιπόν πως δεν της απάντησε βάση επιστήμης αλλά βάση θρησκείας. 

Δεν υπαρχει καποια μελετη που να αποκλειει ή να επιβεβαιωνει οτι κολλας κατι με τη θεια κοινωνια. Οσα λεγονται ειναι μονο υποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Η παιδίατρος θα ήταν πολυ θρησκα για να απαντήσει έτσι. Προσωπικά θα την άλλαζα.  

 

Μπα δεν νομίζω να είναι θρήσκα. Πιο πιθανό, αν κατάλαβα καλά το ύφος της, να σκέφτηκε μήπως έθιγε κάποιο δικό μας θρησκευτικό συναίσθημα. Αν και είπα εξ αρχής "οι νονοί θέλουν να πάμε" (όχι εμείς) κ ότι φοβόμαστε μήπως κολλάει ιώσεις. Αν ήταν θρήσκα εξάλλου θα έλεγε ότι είναι το σώμα και αίμα του Χριστού. Το αλκοόλ και το μέταλλο έχουν επιστημονική βάση. Επίσης ρωτησα μήπως δεν κάνει να πιει αλκοόλ κ είπε ότι είναι πολύ μικρή ποσότητα, όχι είναι αίμα. Τέλος πάντων, γενικά δεν θα την αλλάζαμε για αυτό, είναι πολύ καλή και σύγχρονη (σύμβουλος θηλασμού, baby led weaning, το μωρό στο δωμάτιό μας) και από τις γνωστές γιατρούς-υποστηρικτές αυτων και γλυκιά και καλή με το μωρό κ γενικά δεν έχει κάποιο προβλημα, οπότε γιατί να την αλλάξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Ναι το διάβασα, αλλά επιστημονικα έχει δοθει απάντηση πως κολλάει με το κουταλάκι. Γνωρίζεις εσύ κάτι άλλο σχετικά με αυτό?  Ειναι αναληθες? Πιστεύω λοιπόν πως δεν της απάντησε βάση επιστήμης αλλά βάση θρησκείας. 

Εγώ δεν γνωρίζω κάτι φυσικά. Της έδωσε όμως εξήγηση μη θρησκευτικής φύσεως . Δεν ξέρω αν ευσταθεί. Δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, anemoni1989 said:

Έχεις σκεφτεί πως μπορεί όλο αυτό να τον έχει πιέσει και να αντιδρά έτσι λόγω στρες και άγχους??? Πολλά παιδιά αντιδρούν με έντονο τρόπο αυτή την περίοδο γενικά... Χαρακτηριστικά μου έρχεται στο μυαλό ένα γειτονοπουλο, γύρω στα 6-7, το οποίο έκλαιγε γιατί ήθελε να παίξει με τον φίλο του και δεν τους άφηναν και το άκουγα να κλαίει και να φωνάζει "λένε όλοι ψέματα. Δεν έχω Κορωνοιο. Είναι όλοι ψεύτες, μας θέλουν δυστυχιαμενους". Ομολογώ συγκλονίστηκα. Απορώ πως θα ένιωσε εκείνος ο γονιός, να ακούει αυτό το ξέσπασμα ενός μικρού παιδιού. Και άλλο παράδειγμα, ο ανηψιος μας, στα 10, ο οποίος όπου σταθεί και όπου βρεθεί, λέει πως πρέπει να προσέχει παρά πολύ γιατί άμα δεν προσέξει, ο παππούς του είναι μεγάλος και θα πεθάνει και θα φταίνε αυτοί και δεν θέλει κλπ κλπ... Δηλαδή, αυτό το παιδί, αν όντως ο παππούς πεθάνει από κάτι (είναι και 82 ετών, οπότε δεν το λες και απίθανο), είναι πιθανό να βιώσει απίστευτες ενοχές και τύψεις, ενώ δεν θα έπρεπε... Νομίζω πως τα παιδιά είναι τα μεγάλα θύματα αυτής της κατάστασης και δυστυχώς η ψυχολογία είναι κάτι που δύσκολα διορθώνεται και ιαται... Πραγματικά, αισθάνομαι πολύ τυχερη που η κόρη μου είναι μικρή και δεν καταλαβαίνει το χάος εκεί εξω

Mα είναι δεδομένο πως αντιδρά έτσι λόγω άγχους και στρεσ, το είπα και σε ένα ποστ νωρίτερα σε μία κοπέλα (δεν θυμάμαι σε ποιο θέμα, πως και τα παιδιά το βιώνουν αυτό, όλα τα παιδιά, η καθημερινότητα τους άλλαξε, τα έχουμε με αντισυπτικά μόνιμα, τους λέμε να προσέχουν κτλ, είναι σίγουρο πως έχουν κλονιστεί. Αυτό με τον ανιψιό σου, συγγνώμη που θα το πω έτσι , αλλά είναι τραγικό, είναι εγκληματικό που έχουν φορτώσει το παιδί με ένα σωρό ενοχές, λες και δεν μπορεί να αρρωστήσει ο οποιοσδήποτε και να κολλήσει ο παππούς. Ακόμα και αν το παιδί κολλήσει και πεθάνει ο παππούς από αυτό, όλοι έχουμε καταλάβει πόσο εύκολα κολλάει κανείς, θα πρέπει δηλαδή να το φορτώσουν με αυτό το βάρος? Η λύση πες τους δεν είναι να φορτώνουν έτσι ένα παιδί, η λύση είναι να μην βλέπει το παιδί τον παππού!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Το ειχα ψαξει στο παρελθον. Μια κοπελα ζηταει 700 ευρω το λιγοτερο για να προσεχει 2 τοσο μικρα παιδια 7-4, δεν το συζηταω να μενει μεσα 24ωρο για οταν θα εχω εφημερια οποτε συμφερει καλυτερα να παραιτηθω....

Δε διαφωνώ μαζί σου, κ εγώ θα έχω πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση όπως και πολλοί άλλοι. Εμείς προσωπικά θα παίρνουμε άδειες εναλλάξ όσο γίνεται και κάποια στιγμή θα την πάμε στους γονείς μου, ή μάλλον ανάποδα θα γίνει, αν κοπει η τηλεργασια, θα την πάμε για ένα διάστημα τώρα που είναι από καραντίνα και μετά θα αρχίσουμε τις άδειες). Ο,τι κάνουμε κάθε καλοκαίρι δλδ. Και από Σεπτέμβριο σίγουρα θα πρέπει να ψάξουμε για κοπέλα. Γενικα πάντως, δεν είναι του στυλ μου να βασίζομαι στους γονείς ούτως ή άλλως, ίσως επειδή δεν είχα κ την επιλογή από πριν. Αν έμεναν κοντά ίσως το σκεφτόμουν αλλιώς. Όμως δεν είναι λίγοι αυτοί που δίνουν ένα μισθό στη νταντά τα πρώτα χρόνια, αν δε θέλουν να χάσουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Η παιδίατρος θα ήταν πολυ θρησκα για να απαντήσει έτσι. Προσωπικά θα την άλλαζα.  

 

Εγώ ψώνια για σούπερ μαρκετ κάνω μέσω ίντερνετ,  το έκανα απο πριν λόγω κακής εγκυμοσύνης αρχικά και μετά γιατί είχε βολέψει.  Κρέατα και φρουτα/λαχανικα παραγγελνω από τον χασαπη μου και μια φίλη μαναβισσα όπου και μας τα φέρνουν. Δεν παω δηλαδή σε κλειστούς  χώρους οπότε έξω δεν φοράω μάσκα και γάντια δεν θα φορούσα έτσι κι αλλιώς,  δεν εχει νοημα πιστεύω, αρκεί να μην βάζεις τα χέρια στο πρόσωπο και να τα πλενεις συχνα ή να βάζεις αντισηπτικο όταν δεν γίνεται. 

 

Πρέπει να πάρω μάσκες να υπάρχουν δηλαδή,  θα γίνουν υποχρεωτικες σε κλειστούς χώρους με την άρση των μέτρων? Δεν παρακολουθώ τελευταία όλες τις ανακοινώσεις! 

 

Κομμωτήριο δεν θα πάω,  ειμαι από αυτές που πάνε μια φορά τον χρόνο να κουρευτουν.  Έχω κλείσει για τη βάφτιση βέβαια οπότε μια χαρά. 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα για την παιδίατρο πάντως.

Μάσκα εγώ παρείγγειλα υφασμάτινες από το νετ , να τις φοράμε σε κλειστούς χώρους ενώ δεν είμαστε άρρωστοι. Για τις άλλες περιπτώσεις έχω τις ιατρικές. Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά ή αν το έχω σκεφτεί σωστά, δεν το έχω συζητησει με κάποιον ειδικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Δεν υπαρχει καποια μελετη που να αποκλειει ή να επιβεβαιωνει οτι κολλας κατι με τη θεια κοινωνια. Οσα λεγονται ειναι μονο υποθεσεις.

 

Δηλαδή έχει κάποιος κορονοιο,  κοινωνει,  ο επόμενος που θα κοινωνησει είμαι υπόθεση το ΑΝ κολλήσει? ???

 

(Εγώ έχω διαβάσει από επιστημονες ότι κολλάει,  δεν θυμάμαι πηγή ουτε το έψαξα παραπέρα γιατί το βρίσκω απόλυτα λογικο όπως το περιγράφω πιο πάνω. )

Just now, little lamb είπε:

 

Μπα δεν νομίζω να είναι θρήσκα. Πιο πιθανό, αν κατάλαβα καλά το ύφος της, να σκέφτηκε μήπως έθιγε κάποιο δικό μας θρησκευτικό συναίσθημα. Αν και είπα εξ αρχής "οι νονοί θέλουν να πάμε" (όχι εμείς) κ ότι φοβόμαστε μήπως κολλάει ιώσεις. Αν ήταν θρήσκα εξάλλου θα έλεγε ότι είναι το σώμα και αίμα του Χριστού. Το αλκοόλ και το μέταλλο έχουν επιστημονική βάση. Επίσης ρωτησα μήπως δεν κάνει να πιει αλκοόλ κ είπε ότι είναι πολύ μικρή ποσότητα, όχι είναι αίμα. Τέλος πάντων, γενικά δεν θα την αλλάζαμε για αυτό, είναι πολύ καλή και σύγχρονη (σύμβουλος θηλασμού, baby led weaning, το μωρό στο δωμάτιό μας) και από τις γνωστές γιατρούς-υποστηρικτές αυτων και γλυκιά και καλή με το μωρό κ γενικά δεν έχει κάποιο προβλημα, οπότε γιατί να την αλλάξουμε;

 

Είπα προσωπικά θα την άλλαζα,  φυσικα δεν σε σου έκανα υποδειξη. Απλά θα με έκανε να αμφισβητησω κάπως την επιστημοσύνη της.

Βέβαια με όλα τα υπόλοιπα που λες πάω πάσο,  είναι όσα θα ήθελα να έχει η παιδίατρος μας και δεν έχει χαχα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...