Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

Εμείς σίγουρα όχι, ούτως η άλλως είναι σε άλλες πόλεις, στα πεθερικά μου που πάμε κάθε καλοκαίρι γιατί είναι σε νησί δεν πρόκειται φέτος κ οι γονείς μου που περνούσαν αρκετό διάστημα εδώ, αποκλείεται να τους πούμε ή να δεχτούμε να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lenia16 είπε:

Εμείς σίγουρα όχι, ούτως η άλλως είναι σε άλλες πόλεις, στα πεθερικά μου που πάμε κάθε καλοκαίρι γιατί είναι σε νησί δεν πρόκειται φέτος κ οι γονείς μου που περνούσαν αρκετό διάστημα εδώ, αποκλείεται να τους πούμε ή να δεχτούμε να έρθουν.

Δεν σκέφτεσαι ότι τώρα μπορεί να είναι πιο ασφαλές από τα Χριστούγεννα πχ; εγώ είμαι μπερδεμένη. γιατί τον άντρα μου τον θεωρω υπερβολικο κ δεν δινω βαση σε οσα λεει αν δεν τα διασταύρωσω με καποιον αλλον. 

 

κ σκεφτομαι κ το οτι ισως στενοχωρηθούν ή παρεξηγηθούν παρόλο που αντικειμενικά εκείνοι κινδυνεύουν περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν σκέφτεσαι ότι τώρα μπορεί να είναι πιο ασφαλές από τα Χριστούγεννα πχ; εγώ είμαι μπερδεμένη. γιατί τον άντρα μου τον θεωρω υπερβολικο κ δεν δινω βαση σε οσα λεει αν δεν τα διασταύρωσω με καποιον αλλον. 

 

κ σκεφτομαι κ το οτι ισως στενοχωρηθούν ή παρεξηγηθούν παρόλο που αντικειμενικά εκείνοι κινδυνεύουν περισσότερο. 

Νομίζω ότι θα είναι λιγότερο ασφαλές τώρα. Αν δεν μεταλλαχθει το χειμωνα όπως γίνεται με τη γρίπη, τότε περισσότεροι από ότι τώρα θα έχουν ανοσία, πιθανώς κ εμείς ή και αυτοί, και ίσως έχει βρεθεί κάποια πιο ικανοποιητική θεραπεια. Επίσης τώρα θα είναι κ οι τουρίστες στο παιχνίδι. Γενικά δε με νοιάζει, προτιμώ να καθυστερήσω αλλά να τους δω κάποια στιγμή, πάρα έτσι με το φόβο κ πιθανώς κ τις τύψεις. Παντως, είμαστε ανοιχτοι στα ενδεχομενα, αν φαίνεται να πέφτει ο ρυθμός μετάδοσης μέχρι τότε ή αλλάξουν τα δεδομένα το συζηταμε. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανοίξουμε όμως πρώτα, να δούμε τι θα γινει. Τώρα μιλαμε υποθετικά ερχόμενοι από δίμηνη καραντίνα με μηδενικά κρούσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Νομίζω ότι θα είναι λιγότερο ασφαλές τώρα. Αν δεν μεταλλαχθει το χειμωνα όπως γίνεται με τη γρίπη, τότε περισσότεροι από ότι τώρα θα έχουν ανοσία, πιθανώς κ εμείς ή και αυτοί, και ίσως έχει βρεθεί κάποια πιο ικανοποιητική θεραπεια. Επίσης τώρα θα είναι κ οι τουρίστες στο παιχνίδι. Γενικά δε με νοιάζει, προτιμώ να καθυστερήσω αλλά να τους δω κάποια στιγμή, πάρα έτσι με το φόβο κ πιθανώς κ τις τύψεις. Παντως, είμαστε ανοιχτοι στα ενδεχομενα, αν φαίνεται να πέφτει ο ρυθμός μετάδοσης μέχρι τότε ή αλλάξουν τα δεδομένα το συζηταμε. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανοίξουμε όμως πρώτα, να δούμε τι θα γινει. Τώρα μιλαμε υποθετικά ερχόμενοι από δίμηνη καραντίνα με μηδενικά κρούσματα.

Λέτε δηλ ότι θα υπάρξει κ ρητώς απογορευση από το κράτος να μετακινηθούν οι ηλικιωμένοι από τον τόπο κατοικίας? Για να πάνε στο εξοχικό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λέτε δηλ ότι θα υπάρξει κ ρητώς απογορευση από το κράτος να μετακινηθούν οι ηλικιωμένοι από τον τόπο κατοικίας? Για να πάνε στο εξοχικό 

Δε λέω τίποτα. Που να ξέρω τι θα πει η κυβέρνηση. Εγώ λέω τι σκέφτομαι εγώ. Φαντάζομαι όμως ότι και να επιτραπεί η μετακίνηση αρχικά, αν δουν τα κρούσματα να αυξάνονται δραματικά θα ξαναμπούν περιορισμοί.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω μεγάλο θέμα γιατί παραλαμβάνει η μαμά μου τα παιδιά από το σχολικό κάθε μεσημέρι (μένουμε στο ίδιο οίκημα, όχι στο ίδιο σπίτι) και τα κρατάει περίπου 1,5 ώρα μέχρι να γυρίσω. Ακόμα κι αν ζοριστώ να γυρίζω νωρίτερα (ας πούμε ότι με τα χίλια ζόρια γίνεται) φοβάμαι την εγγύτητα που συνεπάγεται το ότι μένουμε δίπλα - δίπλα (μας χωρίζει ένα κήπος), την χαλάρωση που μπορεί να έρθει με τον καιρο κλπ.

 

Και η ίδια φοβάται και έχει κάνει και την σκέψη να πάει για κάποιο διάστημα στον τόπο καταγωγής της (αν επιτραπεί) όπου δεν υπάρχουν στο περιβάλλον παιδιά και όπου θα μένει με συγγενείς ίδιας ηλικίας που θα προσέχουν όλοι μαζί (μαγικες διακοπές!) αλλά βεβαια από τον Σεπτέμβριο τα ίδια θα έχουμε....

 

Εχω βραχυκυκλώσει, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτό που λέγανε αρχικά για καραντίνα στους ευπαθείς απλα θα βγει σαν αυστηρή σύσταση χωρίς κάποιο πρόστιμο κλπ, γτ αλλιως θα τους λεγανε ότι είναι ρατσιστές, κ αποκλείουν πχ τους άνω των 60που είναι ακόμη ενεργά μελη

Λενια δ διαφωνώ μαζι σου, αλλά επειδή με ενδιαφέρει η άποψη σου. Λες πχ, οχι παιδικοι κ νηπια. Φαντάζομαι δ θα πήγαινες σε παιδοτοπο. Θα συναντιοσουν όμως με φίλους με παιδακια είτε σπίτι είτε σε μια πλατεία; 

Just now, Deena είπε:

Εγώ έχω μεγάλο θέμα γιατί παραλαμβάνει η μαμά μου τα παιδιά από το σχολικό κάθε μεσημέρι (μένουμε στο ίδιο οίκημα, όχι στο ίδιο σπίτι) και τα κρατάει περίπου 1,5 ώρα μέχρι να γυρίσω. Ακόμα κι αν ζοριστώ να γυρίζω νωρίτερα (ας πούμε ότι με τα χίλια ζόρια γίνεται) φοβάμαι την εγγύτητα που συνεπάγεται το ότι μένουμε δίπλα - δίπλα (μας χωρίζει ένα κήπος), την χαλάρωση που μπορεί να έρθει με τον καιρο κλπ.

 

Και η ίδια φοβάται και έχει κάνει και την σκέψη να πάει για κάποιο διάστημα στον τόπο καταγωγής της (αν επιτραπεί) όπου δεν υπάρχουν στο περιβάλλον παιδιά και όπου θα μένει με συγγενείς ίδιας ηλικίας που θα προσέχουν όλοι μαζί (μαγικες διακοπές!) αλλά βεβαια από τον Σεπτέμβριο τα ίδια θα έχουμε....

 

Εχω βραχυκυκλώσει, δεν ξέρω...

Αν κ το λέω απλά σαν να είμαι στη θέση σου

Αν η μαμα σου ειχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα κ ηταν ευπαθης, νομιζω οτι θα ήταν καλύτερα να παει στον τόπο καταγωγής, αρκεί κ εκεί φυσικά να μην κινδυνεύει. Μην ήταν μόνη σε ένα απομωνομενο μέρος πχ

Νομιζω το ιδανικό είναι να μην τα παίρνει από το σχολείο. Μπορώ να φανταστώ την αναστάτωση στην καθημερινοτητα

Κ μετα ζυγίζεις τι είναι πιο εύκολο. Θα μπορείς να "κρατάτε αποστάσεις" αν συνεχισει να μενει διπλα

Εγω το έχω πει ότι ευτυχως που μένουμε σε άλλη πόλη, γτ θα ήταν πολύ πιο δύσκολο. Θα τους ζητούσαν τα παιδια

Αν δ ανοίξουν τα σχολεια, κ επιτρέπεται η μετακίνηση, εγω με τα παιδια μετά από καραντίνα θα παμε

Αν ανοίξουν τα σχολεια θα είμαστε συγκρατημενοι στο ενδεχόμενο συνάντησης. Εξαρτάται πχ αν θα παει κ ο ανηψιος μου. Αλλα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην βρεθούμε από τον Ιούνιο πχ κ μετα, εφόσον συνεχίσουμε έτσι την καμπυλη

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τις εκκλησίες τι λέτε να γίνει? Ο Ιερώνυμος τα χει πάρει στο κρανίο. 

Ε φαντάζομαι θα ανοίξουν, κ λογικο αφού ακούγεται πως θα γίνονται οι γάμοι εν μέσω πανδημιας

Κ εφόσον ανοίξουν καφέ, σινεμά θα ήταν κ παραλογο

Κ για να μην λέμε μόνο για τα σχολεία, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε κ εκεί πως θα τηρηθούν τα μετρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Παντως αυτό που λέγανε αρχικά για καραντίνα στους ευπαθείς απλα θα βγει σαν αυστηρή σύσταση χωρίς κάποιο πρόστιμο κλπ, γτ αλλιως θα τους λεγανε ότι είναι ρατσιστές, κ αποκλείουν πχ τους άνω των 60που είναι ακόμη ενεργά μελη

Λενια δ διαφωνώ μαζι σου, αλλά επειδή με ενδιαφέρει η άποψη σου. Λες πχ, οχι παιδικοι κ νηπια. Φαντάζομαι δ θα πήγαινες σε παιδοτοπο. Θα συναντιοσουν όμως με φίλους με παιδακια είτε σπίτι είτε σε μια πλατεία; 

Σε σπίτι μαλλον όχι αλλά έξω ναι. Όπως κάνουμε κ με όλες τις αρρώστιες βασικά. Ποτε δε μου έχει κολλήσει κάτι από παιδακι σε εξωτερικό χώρο ακόμη κ ενώ ήξερα ότι ήταν ψιλοάρρωστο, με τον ανιψιό μου πχ, μόνο στο σχολείο κ σε σπίτι που μετά μάθαμε ότι ήταν άρρωστο κ είχαμε κολλησει τελικά κ εμεις. Σε παιδότοπο δεν πάμε ούτως η άλλως για τον ίδιο λογο. Με τις κούνιες δεν ξέρω τι να κάνω γιατί φοβάμαι.

Εγώ και τώρα δε φοβάμαι να συναντηθώ σε εξωτερικό χώρο, ήδη το έχω κάνει με μια φίλη μου για περπάτημα, είχα κ το παιδι τη μια φορά. Οι άλλοι όμως φοβούνται, από ότι βλέπω. Ίσως επειδή εμείς δουλεύουμε ενώ εκείνοι είναι σπίτι από μέσα Μαρτίου. Με φίλους που μένουμε μακριά δεν έχει τεθεί προφανώς, μιλάμε για απόσταση περπατητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ε φαντάζομαι θα ανοίξουν, κ λογικο αφού ακούγεται πως θα γίνονται οι γάμοι εν μέσω πανδημιας

Κ εφόσον ανοίξουν καφέ, σινεμά θα ήταν κ παραλογο

Κ για να μην λέμε μόνο για τα σχολεία, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε κ εκεί πως θα τηρηθούν τα μετρα

Πολύ περίεργη είμαι. Αλλά κ φοβισμένη τολμώ να πω. Ειδικά με την θεία κοινωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

Αν κ το λέω απλά σαν να είμαι στη θέση σου

Αν η μαμα σου ειχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα κ ηταν ευπαθης, νομιζω οτι θα ήταν καλύτερα να παει στον τόπο καταγωγής, αρκεί κ εκεί φυσικά να μην κινδυνεύει. Μην ήταν μόνη σε ένα απομωνομενο μέρος πχ

Νομιζω το ιδανικό είναι να μην τα παίρνει από το σχολείο. Μπορώ να φανταστώ την αναστάτωση στην καθημερινοτητα

Κ μετα ζυγίζεις τι είναι πιο εύκολο. Θα μπορείς να "κρατάτε αποστάσεις" αν συνεχισει να μενει διπλα

Εγω το έχω πει ότι ευτυχως που μένουμε σε άλλη πόλη, γτ θα ήταν πολύ πιο δύσκολο. Θα τους ζητούσαν τα παιδια

Αν δ ανοίξουν τα σχολεια, κ επιτρέπεται η μετακίνηση, εγω με τα παιδια μετά από καραντίνα θα παμε

Αν ανοίξουν τα σχολεια θα είμαστε συγκρατημενοι στο ενδεχόμενο συνάντησης. Εξαρτάται πχ αν θα παει κ ο ανηψιος μου. Αλλα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην βρεθούμε από τον Ιούνιο πχ κ μετα, εφόσον συνεχίσουμε έτσι την καμπυλη


Σε αυτή την φάση το να μην τα παίρνει από το σχολικό ας πούμε ότι είναι το εύκολο κομμάτι, όσο κι αν σκοτώνομαι να γυρίσω.

 

Αλλα νιώθω ανασφάλεια με την καθημερινότητα, ειδικά τώρα που τα παιδιά είναι συχνά στον κήπο, μερικές φορές και μόνα τους και δεν το έχουν σε τίποτα να της χτυπήσουν την πόρτα. Και φοβάμαι και την δίκη μου χαλάρωση στην καθημερινότητα.
 

Κάποιο τρανταχτό πρόβλημα υγείας δεν έχει (εκτός από κάποια ορθοπεδικά), είναι όμως 68 ετών, έχει και ελαφρώς υψηλή πίεση που την ρυθμίζει με χάπι, τα κλασικά αυτής της ηλικίας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Σε αυτή την φάση το να μην τα παίρνει από το σχολικό ας πούμε ότι είναι το εύκολο κομμάτι, όσο κι αν σκοτώνομαι να γυρίσω.

 

Αλλα νιώθω ανασφάλεια με την καθημερινότητα, ειδικά τώρα που τα παιδιά είναι συχνά στον κήπο, μερικές φορές και μόνα τους και δεν το έχουν σε τίποτα να της χτυπήσουν την πόρτα. Και φοβάμαι και την δίκη μου χαλάρωση στην καθημερινότητα.
 

Κάποιο τρανταχτό πρόβλημα υγείας δεν έχει (εκτός από κάποια ορθοπεδικά), είναι όμως 68 ετών, έχει και ελαφρώς υψηλή πίεση που την ρυθμίζει με χάπι, τα κλασικά αυτής της ηλικίας.

 

 

Μετα στην ουσια είναι κ ο ψυχολογικούς παράγοντας, τύπου αν λείπει είναι πιο εύκολα κατανοητό στα παιδια

Να είναι εκεί κ να μην έχουν επαφές ειναι πιο δύσκολο. Κ για εκείνη φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλες αυτές τις σελίδες που έχετε γράψει, αλλά εμείς θα το πάμε κάπως σταδιακά. Όπως είχαμε περιορίσει τις εξόδους και τις συναναστροφές μόνο στις απαραίτητες από πριν θεσπιστει το sms (το "μένουμε σπίτι" υπήρχε από πριν αν θυμάστε). Νομιζω τη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία, αρκετά πριν βάλουν βεβαίωση/sms δηλαδή- σταματήσαμε εμείς να πηγαίνουμε σε μη απαραίτητα μαγαζιά, οπότε ετσι και τώρα δεν θα πάμε με το πού ανοίξουν κ καταργηθεί το sms. Σίγουρα 1-2 βδομάδες θα περιμένουμε κ μετά βλέποντας κ κάνοντας αναλόγως και με τα κρούσματα/θύματα.

 

Μάσκα δεν έχουμε βάλει ποτέ ως τώρα, δεν έχουμε καν κ μας ζήτησε η παιδίατρος να φοράμε σε λίγες μέρες που θα πάμε οπότε τώρα θα πρωτοπαρουμε. Αλλά μόνο ο άντρας μου πάει για ψώνια γιατί θες αυτοκίνητο εδώ που μένουμε. Εγώ μόνο δραστηριότητα 6! Και απλώς μόλις έρχεται από τα ψώνια βάζει οινοπνευμα στα χέρια κ στα ψώνια (το έχει και μαζί του κ βάζει πριν πιάσει πχ το τιμόνι ή μετά τη συναλλαγή). Δεν έχουμε κάνει κάτι άλλο.

 

Σχετικά με το ότι παρουσιάζεται σαν success story που λέει η Έσπερος, είδα ένα άρθρο που έλεγε ότι το ότι πήγαμε τόσο καλά δεν οφείλεται μόνο στα έγκαιρα μέτρα, γιατί το Βέλγιο πχ πήρε ταυτόχρονα με εμάς κ δεν πήγε καλά. Έλεγε ότι οφείλεται στο ότι η ανατολική Ευρώπη κ τα Βαλκάνια δεν είναι τόσο οικονομικά ανεπτυγμένα κ δεν έχουν τόση κινηση στα αεροδρόμιά τους κ γι'αυτό όλες αυτές οι χώρες πήγαν καλά. Από τύχη ουσιαστικά και όχι από κάποιο σχεδιασμό. Τα λέω λίγο απλοϊκά τώρα, τα ανέλυε πολύ κ ήταν πολύ ενδιαφέρον. Αν ανεβάσω λινκ θα αργήσει να φανεί;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ποιος δε θέλει να ξεσκασει..δεν το κατέκρινα, είπα ότι δεν είναι όπως ήταν, ο,τι κυκλοφορεί περισσότερος κόσμος. Μάλλον η κατάσταση έχει φέρει πολλά νεύρα :) Εγώ σταθερά έβγαινα από την αρχή μια βόλτα εδώ κοντά για περπάτημα με το παιδί, το ίδιο κάνω και τώρα, οπότε δεν ένιωσα τέτοια καταπίεση, ακόμα τουλάχιστον. Όταν όμως πρωτοεβγαινα  στην αρχή αυτής της κατάστασης δεν έβλεπα κανεναν. Μήπως όλοι κλείστηκαν στο σπίτι για ένα μήνα και τώρα θέλουν να γίνουν party animal? Το θεωρώ λάθος. 30 γυμνασιοπαιδα σε ένα προαύλιο μαζεμένα και 10 άτομα μαζεμένα να κάνουν μπάρμπεκιου νομίζω πως δεν είναι καλη εικόνα εν μέσω καραντίνας, ακόμα και στο τέλος αυτής και ειδικά στο τέλος αυτής θα ελεγα. Και αυτό αν ισχύει θα φανεί σε 2-3 εβδομάδες αν έχουμε ξανά τα ίδια.

Ναι όχι καλέ δεν το είπα νευρίασμενα σε σένα! Ότι έχω τα νεύρα μου ναι τα έχω. ^^ :D

 

Εγώ πάντως προσέχω και θα προσέχω λόγω των παιδιών και των γονιών μου για κείνους δηλαδή αλλιώς αν ήμουν μόνη μου, ναι καλά σημασία δεν θα έδινα. Επίσης γενικώς δεν πολυπιστευω σε όλα αυτά, όχι ότι δνε υπαρχει πανδημία αλλά γενικώς κάτι μου βρωμάει εδώ κι ελπίζω να βγω λάθος αλλά δε λέω παραπάνω γιατί ανοίγω ένα θέμα που δεν έχει απαντήσεις κιόλας και είναι μόνο δικές μου (αμπέλο) φιλοσοφιες(μακάρι) 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Με τα καταστήματα κ τη μάσκα έχω ξενερώσει. αφού σκέφτομαι να τα παραγγειλω ηλεκττονθκα αύριο κιόλας μήπως έρθουν Σάββατο κ γλιτώσω την επίσκεψη στο κούριερ με μάσκα. Δεν ξέρω γιατί το πήρα τόσο στραβά, αφού είχα καταλάβει ότι δεν αλλάζΕΙ κάτι στη λογική του μένουμε σπίτι, άσχετα πώς πλασάρεται. Το μαλλί αντέχει ακομα, οι ανταύγειες θα  αναβληθούν για λίγο καιρό. 

 

Ο Σύψας είπε ότι έθεσαν προϋποθεση να υπάρχει απόσταση δυο μέτρων στις αίθουσες. αυτό σημαίνει ότι ούτε οι μισοί δεν θα μπορούν να είναι ταυτόχρονα στα περισσότερα σχολεια. υποθέτω κ στα ιδιωτικά θα υπάρχει θέμα. κ είναι κ τα σχολικα. Άρα παμε για πολύ περιορισμένο εύρος λειτουργίας. 

 

Κ ήταν σαφής ότι από τη στιγμή που πάνε σχολείο, δεν θα συναντούν παππούδες. κ ίσως να μείνουν κ σπίτι τα παιδιά των ευπαθών γονέων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα αργησει το λινκ little lamb

Κ γω τα άκουσα αυτά που είπε ο συψας βέβαια αν άκουγαν μόνο αυτόν δ θα τα άνοιγαν καθολου

Εγω διάβασα κ ενα άλλο άρθρο, πολυ πολιτικά γραμμένο, αλλα κάποια στοιχεία του που συμφωνώ είναι ότι στην ουσία είχαμε περάσει δύσκολα με την κριση, οποτε από μόνοι μας αυτοπεριοριστηκαμε. Γτ ξέραμε τα δύσκολα. Σε αντίθεση με έναν Γερμανό πχ

Κ ότι στην ουσία επειδή ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι από θέμα εξοπλισμού τα ελληνικά νοσοκομεία, ειμασταν πολύ προσεκτικοί για να μην φτάσουμε στο σημείο της ιταλιας

Σίγουρα είχαμε κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με μια ευρωπαϊκή μητρόπολη με πολυπολιτισμικοτητα

Οπως πχ κ τα κράτη-νησιά έχουν πολύ μεγάλο πλεονεκτημα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Deena είπε:

Τι θα κάνετε τώρα βρε κορίτσια με τους παππούδες και τις γιαγιάδες όταν ανοίξουν τα σχολεία;

 

Θα τους βλέπετε; Εμείς μόλις έκλεισαν τα σχολεία για 20 μέρες περίπου είχαμε σχεδόν μηδενίσει την επαφή, τώρα συναντιόμαστε πάλι με προσοχή και αποστάσεις. 
 

 

 

Εμείς για καλοκαίρι θα τη φυγαδεύσουμε στο χωριό. Όταν αρχίσουν τα παιδιά σχολείο και μέχρι να φύγει, δε θα έχουν επαφές μαζί της. Από Σεπτέμβριο, βλέποντας και κάνοντας, δεν ξέρω. Ας είμαστε όλοι καλά μέχρι τότε.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λέτε δηλ ότι θα υπάρξει κ ρητώς απογορευση από το κράτος να μετακινηθούν οι ηλικιωμένοι από τον τόπο κατοικίας? Για να πάνε στο εξοχικό 

 

Γιατί; Αφού το αντίθετο θέλουν.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πολύ περίεργη είμαι. Αλλά κ φοβισμένη τολμώ να πω. Ειδικά με την θεία κοινωνία. 

 

Οι εκκλησίες λογικά θα ανοίξουν μαζί με τα σχολεία. Στην ενορία μας γίνεται και 2η λειτουργία τις Κυριακές, ίσως πλέον το κάνουν όλες για να μοιράζεται ο κόσμος.

Η Βουλγαρία, σε όλη την καραντίνα, άφησε ανοιχτές τις εκκλησίες και οι πιστοί μεταλάμβαναν κανονικά. Δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.

 

Θέλω εδώ να πω, χωρίς καμία διάθεση να κουνήσω το δάχτυλο ή να προσβάλλω, ότι είναι μεγάλη βλασφημία, βαφτισμένες χριστιανές ορθόδοξες εμείς, με βαφτισμένα τα παιδιά μας, να λέμε ότι θα κολλήσουμε το οτιδήποτε από τη Θεία Κοινωνία. Είναι το Σώμα και το Αίμα του Χριστού. Αν μπορούσες να κολλήσεις, όλοι οι ιερείς που κάνουν κατάλυση στο τέλος (που σημαίνει πρακτικά ότι πίνουν όλο το υπόλοιπο, αφού μεταλάβουν όσοι επιθυμούν), δε θα βγάζανε ούτε μήνα. Υπήρξαν ιερείς που λειτουργούσαν χρόνια στη Σπιναλόγκα, σε κλινικές για φθισικούς, όπως το Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκεις, σε ιεραποστολές στην Αφρική και φυσικά όλοι όσοι κοινωνούν αρρώστους στα νοσοκομεία κι ετοιμοθάνατους. Απλά ήθελα να κάνω αυτή την επισήμανση γιατί καταλαβαίνω το φόβο των ανθρώπων, το λέω πληροφοριακά, ας πούμε. Ζητώ συγγνώμη αν ενοχληθεί κάποιος, δε θα ξαναναφερθώ σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να είμαι βλασφημη (για τους άλλους όχι για μενα) πάρα να χρησιμοποιω εγώ και τα παιδια μου το ίδιο κουταλακι με δεκαδες άλλους ανθρώπους εν μέσω πανδημίας. Είναι τουλάχιστον ανευθυνο (ευγενικά μιλώντας) που το κάνουν μέσα στην απαγόρευση παπάδες αλλά και γονείς (ακόμα χειροτερα!). Συγγνώμη αν ενοχλώ κι εγώ με τη σειρά μου δεν θα ξαναναφερθω ούτε κι εγω εφόσον δεν υπάρχει συνέχεια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Με τη σειρά μου να πω κι εγώ πως είναι όντως (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον) λίγο αξυμωρο από τη μια να κλείνουμε σχολεία και επιχειρήσεις και από την άλλη να μεταλαμβάνει ο κόσμος με το ίδιο κουταλάκι και να φιλάει τις εικόνες. Βέβαια, κατά την άποψη μου, θα μπορούσε να βρεθεί μια λύση κάπου στη μέση πχ να προταθεί η χρήση κουταλιού μιας χρήσης και η αποφυγή φιληματος των εικόνων, αντί για οριστικό κλείσιμο... Παρότι δεν είμαι της εκκλησίας, μου χτύπησε άσχημα....

Άσχετο, είδατε τις εικόνες που κυκλοφόρησαν??? Ο επιστήμονας της καρδιάς μας και ο κος Κοντοζαμανης ήταν στην επιτροπή που επί υπουργίας Αβραμόπουλου παραγγέλθηκαν 11+6 εκατομμύρια εμβόλια τότε με τη γριππη, το 2007 αν δεν απατωμαι... Πολλές συμπτώσεις μαζεμένες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! @Lenia16 και αν δεν ανοιξουν οι παιδικοι σταθμοι εμεις που δουλευουμε κανονικα τι θα κανουμε; τωρα κραταει τα παιδια η πεθερα μου (βλεπετε δεν εχουμε την πολυτελια να προστατεψουμε τους παπουδες μας). Αν απαγορευτει να κυκλοφορουν οι ανω των 60 θα πρεπει να παραιτηθω απο τη δουλεια μου!

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Με τη σειρά μου να πω κι εγώ πως είναι όντως (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον) λίγο αξυμωρο από τη μια να κλείνουμε σχολεία και επιχειρήσεις και από την άλλη να μεταλαμβάνει ο κόσμος με το ίδιο κουταλάκι και να φιλάει τις εικόνες. Βέβαια, κατά την άποψη μου, θα μπορούσε να βρεθεί μια λύση κάπου στη μέση πχ να προταθεί η χρήση κουταλιού μιας χρήσης και η αποφυγή φιληματος των εικόνων, αντί για οριστικό κλείσιμο... Παρότι δεν είμαι της εκκλησίας, μου χτύπησε άσχημα....

Άσχετο, είδατε τις εικόνες που κυκλοφόρησαν??? Ο επιστήμονας της καρδιάς μας και ο κος Κοντοζαμανης ήταν στην επιτροπή που επί υπουργίας Αβραμόπουλου παραγγέλθηκαν 11+6 εκατομμύρια εμβόλια τότε με τη γριππη, το 2007 αν δεν απατωμαι... Πολλές συμπτώσεις μαζεμένες!!!

Ειπαν οτι οι εκκλησιες θα ανοιξουν μονο για ατομικη προσευχη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά για κάτι τέτοια έχω σιχαθεί τις εκκλησίες . Ο άντρας μου έχει επιλέξει να διαγραψει και το θρήσκευμα του, τόσο πολύ, και από επιλογή μας δεν βαφτίζουμε καν το παιδί μας, προτιμούμε να είναι μακριά από το χώρο αυτό. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κι εγώ θα μπορούσα να πω πολλά περισσότερα για τον χώρο, το θεωρώ και είναι αποδεδειγμένα από τους πιο βρώμικους που υπάρχουν, τουλάχιστον όπως λειτουργεί στην Ελλάδα και δεν εννοώ μόνο το ίδιο κουταλάκι, εννοώ και από ηθικής άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγώ επειδή δεν έχω καταλάβει... Δηλαδή για να πάω σούπερ σήμερα, πρέπει να φορέσω μάσκα?? Έχω δεν έχω συμπτώματα??? Δεν έχω καταλάβει...

Οχι μολλις αρθουν τα μετρα θα ισχυει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...